CZ20013125A3 - Způsob a zařízení pro výrobu zboľí se ątětinami - Google Patents

Způsob a zařízení pro výrobu zboľí se ątětinami Download PDF

Info

Publication number
CZ20013125A3
CZ20013125A3 CZ20013125A CZ20013125A CZ20013125A3 CZ 20013125 A3 CZ20013125 A3 CZ 20013125A3 CZ 20013125 A CZ20013125 A CZ 20013125A CZ 20013125 A CZ20013125 A CZ 20013125A CZ 20013125 A3 CZ20013125 A3 CZ 20013125A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bristle
group
bristles
sub
groups
Prior art date
Application number
CZ20013125A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300258B6 (cs
Inventor
Georg Weihrauch
Original Assignee
Coronet-Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Coronet-Werke Gmbh filed Critical Coronet-Werke Gmbh
Publication of CZ20013125A3 publication Critical patent/CZ20013125A3/cs
Publication of CZ300258B6 publication Critical patent/CZ300258B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D1/00Bristles; Selection of materials for bristles
    • A46D1/08Preparing uniform tufts of bristles

Description

Způsob a zařízení pro výrobu zboží se štětinami
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby zboží se štětinami, sestávajícího z nosiče štětin a na něm upevněných štětin, sdružených do alespoň jedné skupiny o určitém průřezu, z alespoň dvou různých druhů štětin, tím že štětiny jednoho druhu se sdruží do jedné dílčí skupiny a dílčí skupiny, tvořící skupinu štětin, se ve sbíhajících se vedeních svedou dohromady do skupiny štětin, a následně se skupina štětin upevní na nosiči štětin. Dále se vynález týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Obvyklé zboží se štětinami, zejména kartáče, sestávají z nosiče štětin a na něm upevněných štětin, sdružených zpravidla do skupin štětin, kupříkladu do svazků. Skupiny štětin se buď mechanicky tak zvaným lisovacím způsobem, nebo - pokud štětiny a nosič štětin sestávají z umělé hmoty - v novější době působením tepla, popřípadě v kombinaci s mechanickými tvářecími způsoby, upevňují na nosiči štětin. K těmto způsobům se dále počítá kupříkladu navařování štětin na povrch nosiče štětin, zavádění svazku štětin do jedné více nebo méně natavené nosné plochy štětin, nebo vstřikováním svazků, tím že se konce štětin na patce svazku nataví do zesílení a obstříknou materiálem nosiče štětin. Tyto tepelné způsoby se zavádějí zejména u zubních kartáčků, hygienických kartáčů a obdobných výrobků.
Volba štětin podle materiálu, průřezu a délky, se rozhodujícím způsobem řídí účelem používání kartáče. Také uspořádání a počet štětin v jednom svazku, uspořádání a tvar svazku samotného, nebo štětiny sestavené jiným způsobem do
skupiny štětin, se mění podle účelu použití. Pod pojmem zboží se štětinami se v dané souvislosti rozumí i štětcovité pomůcky k nanášení, popřípadě aplikaci médií, u kterých jsou štětiny zpravidla uspořádány v jen jedné skupině, svazku, paketu nebo obdobném tvaru.
U zubních kartáčků se již mnohem dříve došlo k poznatku, že rovně sestřižené osazení štětinami, u kterého leží všechny konce štětin v jedné jediné rovině, nevyhovuje stomatologicko - hygienickým požadavkům, protože klenuté, popřípadě i nahodile rozeklané povrchy zubů, jakož i mezizubní prostory, se čistí jen nedostatečně. Na základě těchto poznatků byly vyvinuty zubní kartáčky, u kterých leží konce štětin ve více nebo méně konturovaných obalových plochách, tím že má kupříkladu osazení štětinami zvlněný řez. Také je známo štětiny jednotlivého svazku uspořádat svými konci na kuželové ploše. Všechna tato opatření mají v podstatě za cíl, aby se dalo se štětinami dostat i do mezizubních prostorů.
Ze stomatologických vyšetření vyplývá, že u takových zubních kartáčků špičky jednotlivých svazků, popřípadě vrcholky zvlněného řezu, působí na hladkých površích zubů příliš agresivně a zanechávají ve sklovině brusné stopy a mohou způsobit i poškozování zubních dásní a gingivy, což se především u citlivých zubních dásní pociťuje jako vysloveně nepříjemné.
Tyto nevýhodné následky mohou být sice u známého zubního kartáčku podle spisu WO 96/16571 zmírněny, ale ne zcela odstraněny. Osazení štětinami sestává z jednotlivých svazků, jejichž konce leží opět v kuželové ploše s agresivní špičkou. Každý svazek dále obsahuje jednotlivé štětiny, které jsou delší než štětiny ve svazcích, a jejichž konce leží v jedné jediné rovině. Tyto jednotlivé štětiny tedy o malý rozměr přečnívají štětiny svazku. I s tímto provedením je možné zlepšení čištění mezizubních prostorů, do kterých jednotlivé štětiny vnikají lépe než kuželové svazky. Výroba je však velmi nákladná, protože jednotlivé štětiny musejí být do svazků vtahovány ve zvláštním pracovním taktu.
Makroskopická vyšetřování ukázala, že povrch zubů má jemné rýhy, do kterých obvyklé štětiny na základě svého průměru nevniknou, a ty proto nemohou být následně vyčištěny. Tohoto, jakož i šetrného ošetření zubních dásní se pokoušelo dosáhnout tím, že byly navrženy tenčí, vláknité štětiny, viz spis DE 94 08 268 U1, které jsou obandážovány uzavřeným obalem a přes bandáž přečnívají jen svými konci. Tato tenká vlákna se na výstupu z bandážujícího obalu pokládají a zůstávají téměř bez účinku. K tomu se přičítá to, že obal s ostrou hranou spíše zvyšuje nebezpečí poškození zubních dásních a gingivy, jakož i nebezpečí poškození povrchu zubů vlivem brusných stop. Také výroba tohoto známého zubního kartáčku je velmi nákladná.
Tak jako u zubních kartáčků, tak i u jiných kartáčů, štětců a obdobných výrobků, existuje potřeba uspořádat skupiny štětin v určitých geometriích, a uvnitř osazení štětinami nebo jednotlivých skupin štětin, které ho tvoří, použít štětiny různého druhu, aby se dosáhlo účinků přizpůsobených příslušnému účelu použití. Tak je kupříkladu známo, viz spis DE 16 04 673, zhotovovat svazky s různým tvarem průřezu, a osazení štětinami sestavovat z různě tvarovaných svazků, viz též spis DE 35 05 972. Tyto rozdílné tvary svazků se vytvářejí tím, že se nekonečné monofily, sdružené do provazce, navíjejí na cívky, a každý provazec sestává z počtu monofilů, odpovídajícího počtu štětin v jednotlivém svazku. Monofilový provazec se protahuje, popřípadě posouvá skrz tvarovací ústrojí, které provazec svým nepravidelným tvarem průřezu tvaruje do požadovaného průřezu. Za tvarovacím ústrojím se potom svazky odřezávají na požadovaný rozměr a upevňují na nosiči štětin. Tím se však dá měnit jen tvar svazků.
• · • · • · · ·♦······ « *··· · ·· · · ·· • · · · · · · ··· · · ·· ···· · · · · ··
9 9 99 ·♦ ··99 9
Dále je známo, viz spis DE 196 16 309, zhotovovat svazky ze štětin různého druhu tím, že se nekonečné monofily různého druhu sdružují do provazce, ze kterého se potom jednotlivé svazky odřezávají. V tomto případě leží štětiny různého druhu uvnitř svazku ve statisticky rovnoměrném rozdělení. Rozdělení a uspořádání různých štětin není dále orientováno na hledisko účinku. Dále jsou známy zubní kartáčky a tělové kartáče, viz spis EP-A1-0 716 821, u kterých jsou štětiny sestaveny do skupin, a skupiny obsahují různé druhy štětin.
Konečně je známo u kartáčů s vstříknutými svazky, viz spis US 5,728,408, štětiny sestřižené na délku svazku pomocí vypichovacích trubiček odebírat ze zásobníku a zasunovat do svazkových kanálů formy ke vstřikovému lití až do dutiny formy. Přitom je také známo svádět více svazků s kruhovým průřezem do sbíhajících se kanálů vedle sebe na pruhovité skupiny štětin, jejichž šířka odpovídá průměru svazku. Sousední svazky mohou sestávat z různých štětin, které jsou potom uspořádány vedle sebe v pruhovitých skupinách štětin. Přitom je nevýhodou, že se různé druhy štětin v přechodové oblasti sousedních svazků promíchávají, a v těchto oblastech nepůsobí s orientací na účinek. Tím, že štětiny různého druhu leží vedle sebe v pruhovité skupině štětin, a že u kartáčů jsou namáhány stejným způsobem, tak se již po krátké době používání ukazují na obou druzích štětin rozdílné projevy opotřebení.
Úkolem vynálezu je rozvinout způsob, známý ze spisu US-A-5,728,408 tak, že může být vyráběno zboží se štětinami, u kterého mohou být skupiny štětin, sestávající z dílčích skupin různého průřezu, zhotovovány se štětinami různého druhu a různého počtu v dílčích skupinách v libovolném, a příslušnému účelu používání přizpůsobeném tvaru.
·· ·♦ ·· * ·
Podstata vynálezu
Tento úkol se podle vynálezu řeší tím, že štětiny každé dílčí skupiny se ve vždy ji obklopujícím vedení tvarovacího ústrojí tvarují do průřezu, který odpovídá jejímu dílčímu průřezu ve skupině štětin, a následně se dílčí skupiny svádějí ve vedeních do průřezu skupiny štětin. Výhodně se potom skupina štětin předává na přidržovací ústrojí, pomocí kterého se skupina štětin za účelem upevnění na nosiči štětin dále přepravuje, avšak hotová skupina štětin může být po tvarování upevňována i přímo na nosiči štětin.
Způsobem podle vynálezu může být zhotovována skupina štětin s definovaným průřezem z dílčích skupin různých druhů štětin s rovněž definovanými dílčími průřezy, takže uvnitř skupiny štětin existují různé druhy štětin v definované geometrii, která je optimálním způsobem přizpůsobena příslušnému použití zboží se štětinami. V této tvarovacím ústrojím vytvořené geometrii mohou být skupina štětin, popřípadě ji tvořící dílčí skupiny, následně fixovány v přidržovacím zařízení, a při zachování této geometrie upevňovány na nosiči štětin podle známého mechanického nebo tepelného způsobu. Způsobem podle vynálezu se dají zhotovovat skupiny štětin libovolných průřezů, uvnitř kterých jsou uspořádány dílčí skupiny rovněž s libovolným průřezem, avšak vždy s cílem optimalizace s ohledem na příslušné použití. Tak se dají dílčí skupiny uspořádat kupříkladu soustředně, segmentovitě nebo sektorovitě, nebo i pruhovitě. Vynález dále dává možnost uspořádat uvnitř každé dílčí skupiny rozdílná množství štětin.
Výhodně se štětiny každé dílčí skupiny během tvarování zahušťují, takže uvnitř dílčí skupiny leží těsně u sebe a vzájemně se podpírají. Toto těsné uspořádání štětin poskytuje zejména u tepelných způsobů upevňování skupiny štětin na nosiči štětin výhody, protože změklá umělá hmota nosiče štětin nemůže vnikat mezi štětiny.
·· ·» ·· ♦ • ·♦ φ *♦·· φφφ· · ·♦ • ΦΦΦ··· ·· • · φ · ·· φ φ ·Φ ·· φ ·ί· ♦
Způsob podle vynálezu poskytuje možnost, aby byly vytvářeny všechny skupiny štětin jednoho osazení štětinami zboží se štětinami v tvarovacím ústrojí současně nebo i časově po sobě. V obou případech mohou být potom předávány na přidržovací ústrojí, uchycující všechny skupiny štětin, pomocí kterého může být potom kompletní osazení štětinami upevňováno na nosiči štětin.
U jednoho výhodného příkladu provedení se předpokládá, že se dílčí skupiny po svedení do skupiny štětin předávají na přidržovací zařízení v různé délce, a mezi tvarovacím ústrojím a přidržovacím ústrojím se rovně uříznou.
Tímto způsobem je možné konce dílčích skupin ze strany používání, vytvářejících skupiny štětin, uspořádat v různých rovinách, aby jejich rozdílné vlastnosti působily u kartáčů současně.
Výhodně se skupiny štětin v přidržovacím zařízení sevřou, aby se zafixovala geometrie, vytvořená tvarovacím ústrojím.
To dává zejména možnost štětiny skupiny štětin, sevřené v přidržovacím ústrojí, na jejich koncích ze strany používání mechanicky opracovávat, kupříkladu zaoblovat, nebo na jejich protilehlých koncích ze strany upevnění připravovat pro upevnění na nosiči štětin, kupříkladu natavovat do patky svazku, tvarovat a kalibrovat.
Dále poskytuje přidržovací ústrojí možnost štětiny v přidržovacím ústrojí v nesevřeném stavu axiálně relativně vůči sobě posouvat, aby se konce ze strany používání každé dílčí skupiny přivedly do různých obalových ploch, které mohou být plynule nebo nespojitě zakřivené.
·· ·· ♦♦ ♦· ·· · . . ·.·· ....
• ··· · · · · · ·· > · · · · · · · · · · ♦· ···· · · · · ·· ·· «· ·· ·♦ ♦* ·*·
Způsob podle vynálezu dává možnost dílčí skupiny při svádění do skupiny štětin držet v malé vzdálenosti, nebo ale také za těsného dosednutí k sobě svádět do skupiny štětin, přičemž však vždy mezi dílčími skupinami existují definované hraniční plochy.
U výhodného příkladu provedení se štětiny dílčích skupin vytvářejí z nekonečných monofilů, tím že se štětiny stejného druhu umísťují na oddělených cívkách, provazce ze štětin stejného druhu se z cívky stahují, a za vytvoření vždy jedné dílčí skupiny přivádějí do vedení, přičemž štětiny všech dílčích skupin, vytvářejících jednu skupinu štětin, se k vedením přivádějí současně. V provázcích, vytvářejících dílčí skupiny, mohou existovat nekonečné monofily v různém počtu.
Místo toho mohou být dílčí skupiny vytvořeny i ze štětin ve tvaru krátkých řezů odpovídající délky.
Vynález se dále týká zařízení k provádění způsobu podle vynálezu. Takové zařízení se vyznačuje tím, že k vytvoření skupiny štětin z alespoň dvou dílčích skupin se štětinami různého druhu je pro každou dílčí skupinu uspořádána alespoň jedna cívka s provazcem z monofilů téhož druhu štětin, za cívkami je uspořádáno alespoň jedno podávači ústrojí se vždy jedním vodicím kanálem pro každý provazec, a za podávacím ústrojím je uspořádáno stacionární tvarovací ústrojí s odpovídajícím počtem tvarovacích kanálů, které na svých ústích, přivrácených k podávacímu ústrojí, leží v jedné ose s jeho vodícími kanály, a k protilehlému ústí mají průřez, měnící se až k dílčímu průřezu dílčí skupiny, a zároveň se sbíhají do obalového průřezu odpovídajícího průřezu skupiny štětin. S výhodou je za tvarovacím ústrojím zařazeno pohyblivé přidržovací ústrojí pro skupinu štětin, které má přidržovací kanály ve tvaru a uspořádání podle k nim obrácených vodicích kanálů podávacího ústrojí, přičemž jsou provazce pomocí lineárně pohyblivého podávacího ústrojí stahovatelné z cívek, tvarovacím ústrojím jsou posouvatelné a předávatelné na popřípadě za ním zařazené přidržovací ústrojí, a přičemž je dále mezi tvarovacím ústrojím a přidržovacím ústrojím uspořádáno řezací ústrojí k odřezávání skupiny štětin, nacházející se v přidržovacím ústrojí, na požadovaný rozměr, a konečně je přidržovací ústrojí se skupinou štětin za účelem upevnění skupiny štětin pohyblivé k nosiči štětin.
Zařízením podle vynálezu se taktované zhotovují skupina štětin, popřípadě osazení štětinami z více skupin štětin, a potom se upevňují na nosiči štětin nebo se pomocí přidržovacího ústrojí přepravují k upevnění na nosiči štětin.
Tvarovací kanály tvarovacího ústrojí se mohou ve směru své změny průřezu zároveň zužovat, takže se štětiny dílčí skupiny během tvarování zároveň zahušťují.
Podle jednoho výhodného příkladu provedení se předpokládá, že jsou za sebou uspořádána alespoň dvě odděleně pohyblivá podávači ústrojí, která volitelně působí na provazce, vytvářející dílčí skupiny, společně nebo selektivně, aby se dílčí skupiny zasunuly do přidržovacího ústrojí stejně nebo různě daleko.
Tímto způsobem se dají uvnitř skupiny štětin realizovat jednoduchým způsobem dílčí skupiny o různé délce.
Výhodně sestávají podávači ústrojí a přidržovací ústrojí z rovnoběžně seříznutých desek, z nichžjedna je jako upínací deska pohyblivá napříč k vodicím, popřípadě přidržovacím kanálům.
Zařízení podle vynálezu umožňuje přidržovací ústrojí s upnutou skupinou štětin posouvat kolem zařízení k opracovávání a/nebo upravování konců štětin ze strany používání a/nebo ze strany upevnění, dříve než se skupina štětin, ·· • φ φφφ φφφφ · · ·
Φφφ· ·· * ·* * φφ φφ φ· ·· · ♦ ··· popřípadě osazení štětinami, sestávající z více skupin štětin, upevní na nosiči štětin.
Způsobem podle vynálezu a zařízením navrženým k jeho provádění se může zhotovovat zboží se štětinami, u kterého osazení štětinami v každé skupině štětin, vytvořené ze skupin štětin o určitém tvaru průřezu, sestává z alespoň dvou dílčích skupin ze štětin různého druhu, doplňujících se ke tvaru průřezu, přičemž mezi alespoň dvěmi dílčími skupinami jedné skupiny štětin jsou uspořádány rovné nebo zakřivené hraniční plochy. Nekoná se tedy zejména žádné nekontrolované smíchávání různých druhů štětin, nýbrž dílčí skupiny jsou uspořádány uvnitř každé skupiny štětin v definované geometrii.
Alespoň jedna dílčí skupina jedné skupiny štětin tak může jako obálka obklopovat jinou dílčí skupinu, kupříkladu mohou být uspořádány dvě dílčí skupiny soustředně vůči sobě. Rovněž tak je možné, aby více dílčích skupin jedné skupiny štětin soustředně obklopovalo středovou dílčí skupinu.
Alespoň dvě dílčí skupiny jedné skupiny štětin mohou sestávat ze štětin různého průřezu, různého tvaru průřezu, různého materiálu, různých složení materiálu nebo vlastností materiálu, různého charakteru povrchu nebo různé barvy.
U jednoho výhodného příkladu provedení se předpokládá, že dílčí skupina, ležící uvnitř v jedné skupině štětin, sestává ze štětin menšího odporu v ohybu než štětiny dílčí skupiny (dílčích skupin), obklopující(ch) tuto dílčí skupinu. Tímto způsobem se uvnitř ležící, měkčí, kupříkladu tenčí štětiny, plně nebo alespoň na části své délky na všech stranách opírají.
9· ♦· • 9 · ♦
U tohoto příkladu provedení může dále v každé skupině štětin dílčí skupina štětin s menším odporem v ohybu přečnívat konce ji obklopujících štětin s větším odporem v ohybu.
Dále, v každé skupině štětin mohou být konce štětin dílčí skupiny uspořádány v rovných, popřípadě různých obalových plochách, nebo také v zakřivených obalových plochách, a popřípadě zase v obalových plochách s různým zakřivením.
Výhodně leží konce štětin všech dílčích skupin jedné skupiny štětin v plynule zakřivené obalové ploše, která leží v dále výhodném provedení symetricky vůči ose skupiny štětin rovnoběžné se štětinami.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je dále blíže popsán a objasněn na příkladech jeho provedení podle připojeného výkresu, který znázorňuje na obr. 1 schematický boční pohled na zařízení k provádění způsobu, na obr. 2 až obr. 6 různé řezy zařízením podle obr. 1, na obr. 7 až obr. 12 zařízení podle obr. 1 v různých stupních způsobu, na obr. 13 až obr. 17 jiný příklad provedení zařízení k provádění způsobu, na obr. 18 až obr. 21 schematické boční pohledy na různé příklady provedení skupin štětin v podélném řezu, na obr. 22 až obr. 31 vždy půdorysný pohled na skupiny štětin z různých dílčích skupin, na obr. 32 boční pohled na skupinu štětin ze dvou dílčích skupin, na obr. 33 půdorysný pohled na skupinu štětin podle obr. 32, na obr. 34 boční pohled na skupinu štětin se dvěmi dílčími skupinami v jiném provedení, na obr. 35 půdorysný pohled na příklad provedení podle obr. 34, na obr. 36 perspektivní dílčí pohled na hlavu zubního kartáčku, na obr. 37 perspektivní dílčí pohled na jiný příklad provedení hlavy zubního kartáčku, na obr. 38 boční pohled k obr. 37, na obr. 39 půdorysný pohled k obr. 37, na obr. 40 perspektivní dílčí
9 • · pohled na hlavu zubního kartáčku v obměněném provedení, na obr. 41 dílčí pohled na hlavu zubního kartáčku podle obr. 40, na obr. 42 perspektivní dílčí pohled na hlavu zubního kartáčku pro elektrický zubní kartáček, na obr. 43 perspektivní pohled na výměnnou hlavu pro elektrický zubní kartáček, na obr. 44 až obr. 46 vždy v pohledu (a) a půdorysném pohledu (b) různé příklady provedení aplikačního štětce, na obr. 47 dílčí pohled na štětec, na obr. 48 půdorysný pohled na štětec podle obr. 43, a na obr. 49 o 90° otočený pohled na štětce podle obr. 47.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení, znázorněné na obr. 1, slouží k výrobě skupin štětin z dílčích skupin různých druhů štětin, přičemž se štětiny pro každou dílčí skupinu sdružují z nekonečných monofilů do provazce, a jsou umístěny kupříkladu na cívkách, z nichž se pomocí zařízení podle obr. 1 stahují a zpracovávají na skupiny štětin. Zařízení sestává u popisovaného příkladu provedení ze dvou za sebou uspořádaných podávačích ústrojí 1, 2, tvarovacího ústrojí 3, uspořádaného za podávacím ústrojím 2, a ze za ním zařazeného přidržovacího ústrojí 4. Podávači ústrojí 1 a 2 jsou ve směru dvojité šipky 5, popřípadě 6, lineárně přemístitelná, zatímco tvarovací ústrojí 3 je uspořádáno stacionárně. Přidržovací ústrojí 4 je zase pohyblivé podle dvojité šipky 7. U znázorněného příkladu provedení je dále v návaznosti na tvarovací ústrojí 3 uspořádáno řezací ústrojí 8.
Zařízení podle obr. 1 slouží k výrobě skupiny štětin, která sestává ze středové dílčí skupiny a šesti dílčích skupin, které tuto středovou skupinu obklopují, jak je patrné z obr. 5. Každé podávači ústrojí 1. sestává ze dvou vnějších desek 9 s vesměs sedmi vodícími kanály 10 pro každý vně ležící provazec 11 a jeden středový provazec 12. Vně ležící provazce 11 sestávají z jediného druhu štětin, kupříkladu ze štětin s relativně velkým průřezem, zatímco středový provazec 12 sestává z nekonečných monofilů menšího průřezu. Ve vodicích kanálech 10 obou vnějších desek 9 jsou provazce 11, 12 vedeny s vůlí.
Podávači zařízení 1 má mezi oběmi deskami 9 upínací desku 13, která je posuvná napříč k provazcům 11, 12, jak je to naznačeno dvojitou šipkou.
··
Podávači ústrojí 2 sestává obdobným způsobem z vnějších desek 9 s vodícími kanály 10 a střední upínací deskou 17. Upínací deska 13 má kanály 18 většího průřezu, ležící v jedné ose s vodícími kanály 10, a střední vodicí kanál 19 s menším průřezem, viz. obr. 3, zatímco naopak upínací deska 17 má v jedné ose s vodícími kanály 10 uspořádané kanály 20 pro provazce 11 stejného průřezu, a jeden střední kanál 21 většího průřezu, viz. obr. 4.
Tvarovací ústrojí 3 má počet tvarovacích kanálů 15, 16, odpovídající počtu vodicích kanálů podávacího ústrojí 1, 2, přičemž tvarovací kanál 16 leží v jedné ose se středovým kanálem podávacího ústrojí 1, 2, zatímco po obvodě uspořádané tvarovací kanály 15 na svém ústí obráceném k podávacímu zařízení 2 leží v jedné ose s vodícími kanály 10. Tvarovací kanály 15 se sbíhají k protějšímu ústí ke středovému tvarovacímu kanálu 16. Zatímco má tvarovací kanál 16 průběžně kruhový průřez, mění se průřez obvodových kanálů ve směru jejich konverze od průřezu, nejdříve na vstupním ústí kruhového, k průřezu tvaru kruhového sektoru na protějším ústí.
Přidržovací ústrojí 4 je vytvořeno jako upínací ústrojí. Sestává ze dvou vnějších desek 22 a 23 a střední upínací desky 24, která je posunutelná ve směru dvojité šipky 25. Přidržovací ústrojí 4 má střední přidržovací kanál 25, který je těsně obklopen obvodovými přidržovacími kanály 26, které jsou vůči sobě ve stejném přiřazení jako tvarovací kanály 15 a 16 na ústí, přivráceném k přidržovacímu ústrojí 4. Jak je z obr. 6 patrné, jsou mezi obvodovými přidržovacími kanály 26, jakož i mezi nimi a středním přidržovacím kanálem 25; uspořádány úzké stěnové příčky 14.
ΦΦ ·♦ ·· • φ · · 9 · ·♦ φ ··♦ · ♦ · · ·· • · · · · · ·♦· · ·· φ φ · · « · ·· ·· ·· ·· ♦· ··
Funkce zařízení je vysvětlována na základě obr. 7 až obr. 12. Na začátku provozu se provazce 11 a 12 při otevřených upínacích deskách 13, 17 na podávacím ústrojí 1 a 2 zasouvají až do tvarovacího ústrojí 3, a přitom se vpředu pohybující konce provazců H, 12 ve tvarovacím ústrojí tvarují na odpovídající dílčí průřezy dílčích skupin. V prvním pracovním taktu se upínací deska 17 uzavře, čímž se vnější provazce 11 sevřou, zatímco se upínací deska 13 nachází v otevřené poloze. Následně pojíždějí podávači ústrojí 1 a 2 doprava, viz. obr. 8, dokud se provazce 11 neprotáhnou skrz přidržovací ústrojí 4, jehož upínací deska 24 se rovněž nachází v otevřené poloze. Provazce 11 tedy přes přidržovací ústrojí 4 přečnívají. Podávači ústrojí 2 se přitom pohybuje proti tvarovacímu ústrojí 3.
Následně se upínací deska 17 podávacího ústrojí 2 otevře a upínací deska 13 podávacího ústrojí 1 uzavře, a to se pak pohybuje ve směru k podávacímu ústrojí 2, viz. obr. 9. Podávači ústrojí 1 unáší sebou jen střední provazec 12 pro střední dílčí skupinu skupiny štětin, a posunuje ho skrz tvarovací ústrojí 3 a přidržovací ústrojí 4 tak daleko dopředu, že ten svým napřed se pohybujícím koncem přečnívá vpředu provazce 11, nacházející se již v přidržovacím ústrojí 4. Následně se upínací desky 13, 17 zase otevřou, takže se provazce v podávacím ústrojí 1 a 2 uvolní. Přidržovací ústrojí 4 při uzavřené upínací desce 24 odjíždí od tvarovacího ústrojí 3 pryč, a přitom za sebou táhne provazce 11, 12 skrz tvarovací ústrojí 3, viz. obr. 10. Následně se před tvarovacím ústrojím 3 spustí řezací ústrojí 8, takže provazce, sevřené v přidržovacím ústrojí 4, se u tvarovacího ústrojí 3 odříznou, viz. obr. 11. Přidržovací ústrojí 4 fixuje nyní skupinu štětin, viz. obr. 12, která sestává z vnějších dílčích skupin 27 a jedné středové dílčí skupiny 28, jejichž průřez a přiřazení vůči sobě jsou patrné z obr. 5. Následně se před tvarovací ústrojí 3 přivede nové přidržovací ústrojí 4, viz. obr. 12, podávači ústrojí 1 a 2 se vrátí zpět a začíná nový pracovní takt, tak jak byl vysvětlen s ohledem na obr. 7.
··
Přidržovací ústrojí 4 může být následně vedeno kolem opracovávacích stanic, na kterých se kupříkladu opracovávají konce 29 ze strany používání dílčí skupiny 28, a konce 30 ze strany používání dílčí skupiny 27, například se zaoblují. Dále mohou být dílčí skupiny po uvolnění upínací desky 24 proti sobě také ještě axiálně posouvány, tak jako i štětiny uvnitř každé dílčí skupiny mohou být axiálně posouvány proti sobě, aby se konce 29, 30 ze strany používání posunuly do libovolných obalových ploch. Dále může být celá skupina 31 štětin na protilehlých koncích 32 předběžně upravována pro upevnění na nosiči štětin, kupříkladu mohou být spolu konce natavovány a tvarovány, nebo kalibrovány.
Zatímco zařízením podle obr. 1 až obr. 12 se zpracovávají nekonečné monofily, slouží zařízení podle obr. 13 až obr. 17 ke zpracovávání tak zvaných krátkých řezů, ve kterých jsou tedy dílčí skupiny, tvořící skupiny štětin, již přiříznuty na potřebnou délku. Zařízení má v tomto případě vodicí blok 33 s vodícími kanály 34, ve kterých se napojuje tvarovací ústrojí 35 se sbíhajícími se tvarovacími kanály 36 a středním tvarovacím kanálem 37. Tvarovací kanály 36 mění dále ve směru své konverze svůj průřez. Za tvarovacím ústrojím 35 je zase zařazeno přidržovací ústrojí 38, které má střední upínací desku 39. Přidržovací ústrojí 38 má zase obvodové přidržovací kanály 40 a střední přidržovací kanál 41, které leží v jedné ose s ústími tvarovacích kanálů 36 a 37, obrácených k přidržovacímu zařízení. Do vodicích kanálů 34 vodícího bloku 33 se zavádějí krátké řezy 42, tvořící vždy obvodovou dílčí skupinu uvnitř skupiny štětin, a pomocí posuvné raznice 43, vnořující se do kanálů 34, se posunují do tvarovacích kanálů 36 tvarovacího ústrojí 35, až jsou nakonec prostrčeny skrz přidržovací zařízení 38, přečnívajíce ho vpředu, viz obr. 14. Následně se vodicí blok 33 odsune pryč, a před tvarovací ústrojí 38, viz obr. 15, popojede vodicí blok 44 se středovým vodicím kanálem 45 pro krátký řez 46, tvořící střední dílčí skupinu, a krátký řez 46 se pomocí posuvné raznice 47 posune skrz tvarovací ústrojí do přidržovacího ústrojí 38, až krátký řez 46, tvořící střední dílčí skupinu, přečnívá «· « φ · φ · · · ♦ ··· φ · φφφ φφφ· · ·· φ · · · · · · ♦·· · · ·· • φ φ · · * · · ·· φφ ·· ·· ♦· ·♦··· krátké řezy 42, tvořící obvodové dílčí skupiny, viz obr. 16. Potom se přidržovací ústrojí 38 při uzavřené upínací desce 39 odsune od tvarovacího ústrojí 35 pryč, a vytáhne krátké řezy 42, 46 z tvarovacího ústrojí 35 ven, viz obr. 17.
Zařízením podle obr. 1 až obr. 12, popřípadě obr. 13 až obr. 17, se dají zhotovovat skupiny štětin o různé geometrii. Následně se popisuje několik příkladů provedení.
Obr. 18 znázorňuje boční pohled na skupinu 47 štětin, která sestává z dílčích skupin podle znázornění na obr. 5, nebo i jen ze středové dílčí skupiny 48 a ji po celém obvodu obklopující dílčí skupiny 49, jek je to příkladně znázorněno na obr. 22. V tomto případě sestává dílčí skupina 48 ze štětin malého průměru a ji obklopující skupina 49 štětin ze štětin většího průměru. Konce 50 středové dílčí skupiny 48 a konce 51 obklopující dílčí skupiny 49 leží v jedné rovině. Obr. 19 znázorňuje skupinu 52 štětin ze středové dílčí skupiny 53 a ji soustředně obklopující vnější dílčí skupiny 54, přičemž konce 55 dílčí skupiny 53, jakož i konce 56 dílčí skupiny 54, leží v jedné rovné obalové ploše, obalové plochy jsou však uspořádány na různé úrovni.
Skupina 56 štětin podle obr. 20 se liší od skupiny štětin podle obr. 19 tím, že konce 59 středové dílčí skupiny 60 leží na kuželové ploše, zatímco konce 58 obklopující dílčí skupiny 57 leží opět v jedné rovině. Nakonec znázorňuje obr. 21 skupinu 61 štětin, u které konce 62 obklopující skupiny štětin a konce 63 středové skupiny štětin leží na jedné společné kuželové ploše.
Obr. 22 byl již vysvětlen ve spojení s obr. 18. I u příkladu provedení podle obr. 23 je středová dílčí skupina 64 se štětinami menšího průměru plně po obvodě obklopena skupinou 65 štětin většího průměru, přičemž obě dílčí skupiny mají kvadratický průřez. Naproti tomu se liší příklad provedení podle obr. 24 tím, že • « · φ φ ♦ φ · * • · ·♦· · · · · · ·· « φ · · φ φ φ φφφ · · ··
%.··..· ·.·· *ί« středová dílčí skupina 66 má trojúhelníkový průřez a ji obklopující dílčí skupina 67 je vytvořena rovněž trojúhelníkovitě. Obr. 25 znázorňuje přiklad provedení se středovou dílčí skupinou 68 s přibližně oválným průřezem, zatímco ji opět obklopující vnější dílčí skupina 69, která může rovněž sestávat z více dílčích skupin, má štětiny většího průřezu.
Obr. 26 znázorňuje skupinu štětin se středovou dílčí skupinou 70 s jen několika štětinami velkého průměru, a ji obklopující dílčí skupinu 7Ί, která může být opět vytvořena z více dílčích skupin a obsahuje štětiny menšího průměru. Od kruhového průřezu skupiny štětin podle obr. 26 se liší skupina štětin podle obr. 27 tím, že středová dílčí skupina 72 je vytvořena opět přibližně kruhovitě, avšak vnější dílčí skupina 73 kvadraticky.
Obr. 28 znázorňuje skupinu 74 štětin ze třech dílčích skupin 75, 76 a 77, které mají dílčí průřezy ve tvaru kruhového sektoru, a které se do kruhového průřezu skupiny 74 štětin doplňují, přičemž skupiny jsou mezi sebou odděleny rovnými hraničními plochami 78. Dílčí skupina 75 má štětiny menšího průměru než dílčí skupiny 76 a 77. Obr. 29 znázorňuje skupinu 79 štětin, která sestává ze středové dílčí skupiny 80 s přibližně kosočtverečným průřezem, a čtyř ji obklopujících dílčích skupin 81 s čočkovitým průřezem. Středová dílčí skupina 80 má štětiny menšího průměru, zatímco ji obklopující čočkovité dílčí skupiny 81 obsahují štětiny stejného a většího průřezu. Mezi středovou dílčí skupinou 80 a vnějšími dílčími skupinami 81 jsou uspořádány zakřivené hraniční plochy 82.
Obr. 30 znázorňuje skupinu 83 štětin ze středové dílčí skupiny 84 s kruhovým průřezem a ji obklopujících šesti dílčích skupin 85 se sektorovitým průřezem. Výroba této skupiny 83 štětin byla vysvětlena na základě obr. 1 až obr.
5.
.4«
Skupina 86 štětin podle obr. 31 sestává ze střední dílčí skupiny 87 a sousedních dílčích skupin 88 v podstatě obdélníkového průřezu, přičemž střední dílčí skupina 87 má štětiny většího průměru. Na obě dílčí skupiny 88 se z vnějšku napojují dílčí skupiny 89 s v podstatě polokruhovým průřezem, které obsahují kupříkladu štětiny stejného průměru jako středová dílčí skupina 87.
Obr. 32 a obr. 33 znázorňují skupinu 90 štětin s vnitřní dílčí skupinou 91 a ji obklopující dílčí skupinou 92 s kruhovým průřezem, přičemž vnitřní dílčí skupina 91 sestává z extrémně tenkých štětin, a vnější dílčí skupina 92 ze štětin většího průřezu, které štětiny vnitřní dílčí skupiny 91 ze všech stran podpírají. Příklad provedení podle obr. 34 a obr. 35 se liší od přikladu provedení podle obr. 32 a obr. 33 tím, že vnější dílčí skupina 93 a vnitřní dílčí skupina 94 mají vždy obdélníkový průřez, a tenké štětiny vnitřní dílčí skupiny 94 štětiny vnější dílčí skupiny 93 směrem nahoru přečnívají.
Obr. 36 znázorňuje příklad provedení možností tvorby osazení štětinami, kupříkladu pro zubní kartáček, ze kterého je znázorněna pouze hlava 100 a část krčku 101. Na hlavě 100 jsou na větší, krčku 101 blízké ploše upevněny jednotlivě stojící štětiny 102 v plošném osazení, zatímco v přední oblasti hlavy 100 kartáčku jsou upevněny jednotlivé skupiny 103 štětin s v podstatě kruhovým průřezem. Každá skupina 103 štětin sestává z vnitřní dílčí skupiny 104 a vnější dílčí skupiny 105, které jsou uspořádány soustředně, přičemž konce štětin obou dílčích skupin 104 a 105 leží na kuželové obalové ploše.
Obr. 37 až obr. 39 opět znázorňují hlavu 100 kartáčku a část krčku 101 zubního kartáčku. Na hlavě 100 jsou uspořádány skupiny štětin s v podstatě trojúhelníkovým průřezem, avšak s rozdílným tvarem trojúhelníků. Tak má skupina 106 štětin, uspořádaná na předním konci hlavy kartáčku, průřez ve tvaru rovnostranného trojúhelníka. Skupina štětin sestává z více dílčích skupin, přičemž kartáčku. Osazení štětinami sestává z jediné skupiny 125 štětin, která je sestavena ze dvou dílčích skupin 126 a 127, přičemž dílčí skupina 126 směrem nahoru přečnívá dílčí skupinu 127, a její konce štětin leží na spirále. Dílčí skupiny
126 a 127 mohou být ze své strany sestaveny z více dílčích skupin stejného druhu štětin.
Obr. 44 až obr. 46 znázorňují různé příklady provedení malého nanášecího štětce. U příkladu provedení podle obr. 44 je na rukojeti 128 štětce upevněna skupina 129 štětin, která sestává ze dvou soustředných dílčích skupin 130 a 131, viz obr. 44b, přičemž středová dílčí skupina 131 má kratší štětiny, takže vznikne zadržovací prostor 132 k zachycení aplikačního prostředku. Příklad provedení podle obr. 46 se liší od příkladu provedení podle obr. 44 tím, že středová dílčí skupina 131 je ještě o něco kratší, takže vznikne hlubší zadržovací prostor 133. U příkladu provedení podle obr. 46 sestává skupina 134 štětin opět ze soustředně uspořádaných dílčích skupin 135 a 136, přičemž středová dílčí skupina 136 vznikne ze zvlněných štětin 137, viz obr. 46a, k doplňkovému uložení média, které jsou rovněž kratší než je obklopující štětiny dílčí skupiny 135.
Obr. 47 znázorňuje plochý štětec, na jehož rukojeti 138 je upevněna skupina štětin se středovou dílčí skupinou 139 a ji prstencovitě obklopující dílčí skupinou 140. Štětiny středové dílčí skupiny 139 jsou uspořádány tak, že jsou mezi nimi vytvořeny úzké kapiláry k zachycení barvy nebo laku, zatímco štětiny vnější dílčí skupiny 140 leží těsně u sebe a zabraňují bočnímu vystupování nanášeného média, takže je vytvořen plochý štětec, se kterým může být médium velmi exaktně nanášeno v pruzích.
φ · φφφ · · « · · · · φ φ φ φφφ φ φφφ φφφ · ·„·*..· ’·.· ’··’ ·ί.
konce štětin dílčích skupin leží na obalové ploše 110 ve tvaru rovnostranné pyramidy. Od nich se obě nejblíže následující skupiny 107 štětin liší tím, že jejich průřez tvoří nerovnostranný trojúhelník, zatímco následující skupiny 108 štětin opět mají průřez rovnostranného trojúhelníka. Skupiny 109 štětin, blízké krčku 101, mají průřez odpovídající extrémně ostroúhlému trojúhelníku. Konce štětin všech dílčích skupin, jak se dá z obr. 38 seznat, leží na obalové ploše, která odpovídá rovnostranné nebo nerovnostranné pyramidě.
Obr. 40 opět znázorňuje hlavu 100 zubního kartáčku, jejíž osazení štětinami v oblasti blízké krčku 101 sestává z válcovitých skupin 111 štětin, a v její přední oblasti z velkoobjemové skupiny 112 štětin. Válcovité skupiny 111 štětin mohou sestávat z jediného druhu štětin nebo i z dvou nebo více dílčích skupin s různými štětinami. Skupina 112 štětin na svém předním konci hlavy 100 kartáčku sestává ze třech dílčích skupin 113, 114 a 115, které jsou vůči sobě uspořádány v podstatě soustředně, avšak miskovitě se ke koncům štětin rozšiřují. Konce jednotlivých dílčích skupin 113, 114, 115 leží, jak je znázorněno na obr. 41, na konvexní obalové ploše 116.
U příkladu provedení podle obr. 42 se jedná o výměnnou hlavu pro elektrický zubní kartáček. Hlava 116 má za tímto účelem čep 117 pro upevnění na hnací části elektrického zubního kartáčku. Hlava 116 je osazena skupinami 118 až 122 štětin, přičemž skupina 118 štětin probíhá způsobem cik - cak, a její konce štětin přečnívají konce skupin 119 až 122 štětin. Štětiny skupiny 118 štětin a štětiny skupin 119 až 122 sestávají výhodně ze štětin různého druhu. Skupina 118 štětin může být sestavena popřípadě z více dílčích skupin se štětinami stejného nebo různého druhu.
Obr. 43 znázorňuje rovněž výměnnou hlavu 123 pro elektrický zubní kartáček, který se upevňuje pomocí čepu 124 na hnací části elektrického zubního

Claims (24)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby zboží se štětinami, sestávajícího z nosiče štětin a na něm upevněných, do alespoň jedné skupiny (31) o určitém průřezu sdružených štětin z alespoň dvou různých druhů štětin, tím že štětiny jednoho druhu štětin se sdružují do dílčí skupiny (27, 28), a dílčí skupiny, vytvářející skupinu štětin, se svádějí ve sbíhajících se vedeních (15) do skupiny štětin, a následně se skupina štětin upevňuje na nosiči (31) štětin, vyznačující se tím, že štětiny každé dílčí skupiny (27, 28) se v příslušném je obklopujícím vedení (15, 16) tvarovacího ústrojí (3) tvarují do průřezu, který odpovídá jejímu dílčímu průřezu ve skupině (31) štětin, a následně se dílčí skupiny (27, 28) při zachování svého dílčího průřezu svádějí ve vedeních do průřezu skupiny (31) štětin.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že dílčí skupiny (27, 28), svedené do skupiny (31) štětin, se vytvářejí z různého počtu štětin.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že skupina (31) štětin se po svedení dílčích skupin (27, 28) předá na přidržovací zařízení (4), pomocí kterého se skupina (31) štětin přepravuje k upevnění na nosiči štětin.
  4. 4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že štětiny každé dílčí skupiny (27, 28) se během tvarování ve tvarovacím ústrojí (3) zahušťují.
  5. 5. Způsob podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že všechny skupiny štětin jednoho osazení štětinami zboží se štětinami se ve tvarovacím ústrojí (3) vytvářejí současně.
    t · ·· • ·· · ·· • ·· • « ·« · • ·· ♦ ·
    4 · ♦»
    Η · · *·
  6. 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že všechny skupiny štětin jednoho osazení štětinami zboží se štětinami se předávají na přidržovací ústrojí (4), uchycující všechny skupiny štětin.
  7. 7. Způsob podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že všechny skupiny štětin jednoho osazení štětinami zboží se štětinami se vytvářejí ve tvarovacím ústrojí (3) časově po sobě a předávají na přidržovací ústrojí (4), uchycující všechny skupiny štětin.
  8. 8. Způsob podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že dílčí skupiny (27, 28) se po svedení do skupiny (31) štětin předávají na přidržovací ústrojí (4) v různé délce, a mezi tvarovacím ústrojím (3) a přidržovacím ústrojím (4) se rovně seříznou.
  9. 9. Způsob podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že skupiny štětin se v přidržovacím ústrojí (4) sevřou.
  10. 10. Způsob podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že štětiny skupin štětin, sevřených v přidržovacím ústrojí (4), se na svých koncích ze strany používání mechanicky opracovávají, zejména zaoblují.
  11. 11. Způsob podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že štětiny se v přidržovacím ústrojí (4) v nesevřeném stavu posouvají axiálně relativně vůči sobě, aby se konce (29, 30) ze strany používání přivedly do různých obalových ploch.
  12. 12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že štětiny jedné nebo více dílčích skupin (27, 28) se axiálně relativně posouvají vůči sobě, aby se konce (29, 30) ze strany používání těchto štětin přivedly do různých obalových ploch.
    • ·
    ΦΦ φφΦ· • ·φ « ···· « · φ· • Φ Φ *
    ΦΦ Φ Φ • Φ··
    Φ Φ Φ·
    9 9 9Ο
    Φ· ΦΦΦ
    Φ ΦΦ ····
    ΦΦΦ
  13. 13. Způsob podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že se štětiny v přidržovacím ústrojí (4) na svých koncích (32) ze strany upevnění, ležících proti koncům ze strany používání, předem upravují pro upevnění na nosiči štětin.
  14. 14. Způsob podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že se dílčí skupiny (27, 28) při svádění do skupiny (31) štětin udržují v minimálním odstupu.
  15. 15. Způsob podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že se dílčí skupiny (27, 28) svádějí do skupiny (31) štětin za těsného dosednutí k sobě.
  16. 16. Způsob podle některého z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že se štětiny každé dílčí skupiny (27, 28) vytvářejí z nekonečných monofilů, přičemž se štětiny stejného druhu jako provazce (11, 12) z nekonečných monofilů umísťují na oddělených cívkách, provazce ze štětin stejného druhu se z cívky stahují, a za vytvoření příslušné jedné dílčí skupiny se přivádějí do vedení, přičemž štětiny všech dílčích skupin, tvořících jednu skupinu (27, 28) štětin, se k vedením přivádějí současně.
  17. 17. Způsob podle některého z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že se dílčí skupiny (27, 28) vytvářejí ze štětin ve tvaru krátkých řezů odpovídající délky.
  18. 18. Zařízení k provádění způsobu podle některého z nároků 1 až 16, vyznačující se tím, že k vytvoření skupiny (27, 28) štětin z alespoň dvou dílčích skupin (27, popřípadě 28) se štětinami různého druhu je pro každou dílčí skupinu (27, popřípadě 28) uspořádána alespoň jedna cívka s provazcem (11, 12) z monofilů stejného druhu štětin, za cívkami je uspořádáno alespoň jedno podávači ústrojí (1) se vždy jedním vodicím kanálem (10) pro každý provazec, a za podávacím ústrojím (1) je uspořádáno stacionární tvarovací ústrojí (3) s odpovídajícím počtem tvarovacím kanálů (15, 16), které na svých ústích, přivrácených k podávacímu • *♦ •φφφφ • · ·« • · ··
    Μ φ φ
    99 ·· ·· * • · Φ Φ f ·· · φ · Φ · · ·· • « ΦΦ · Φ Φ ♦· • Φ · · ·· ·· ·· ·» »♦· ústrojí (1), leží v jedné ose s jeho vodícími kanály (10), a k protilehlému ústí mají průřez, měnící se až k dílčímu průřezu dílčí skupiny (27, popřípadě 28), a současně se sbíhají do obalového průřezu, odpovídajícího průřezu skupiny štětin, přičemž jsou provazce (11, 12) z cívek stáhnutelné pomocí lineárně pohyblivého podávacího ústrojí (1) a posouvatelné skrz tvarovací ústrojí (3).
  19. 19. Zařízení podle nároku 18, vyznačující se tím, že za tvarovacím ústrojím (3) je uspořádáno pohyblivé přidržovací ústrojí (4) pro alespoň jednu skupinu štětin, které má přidržovací kanály (25, 26) ve tvaru a uspořádání podle k nim přivrácených tvarovacích kanálů (15, 16) tvarovacího ústrojí (3), přičemž dílčí skupiny, přetvařované ve tvarovacím ústrojí (3) a svedené do skupiny štětin, jsou předávatelné na přidržovací ústrojí (4), a mezi tvarovacím ústrojím (3) a přidržovacím ústrojím (4) je uspořádáno řezací ústrojí (8) k přiříznutí skupiny (27, 28) štětin, nacházející se v přidržovacím ústrojí (4), na požadovaný rozměr, a přidržovací ústrojí (4) je se skupinou štětin přepravitelné k upevnění skupiny štětin na nosiči štětin.
  20. 20. Zařízení podle nároku 18 nebo 19, vyznačující se tím, že tvarovací kanály (15, 16) tvarovacího ústrojí mají plochu průřezu, zmenšující se ve směru změny průřezu.
  21. 21. Zařízení podle některého z nároků 18 až 20, vyznačující se tím, že alespoň dvě odděleně pohyblivá podávači ústrojí (1,2) jsou uspořádána za sebou pro volitelně společné nebo selektivní působení na provazce (11, 12), tvořící dílčí skupiny (27, 28), a pro zasunování dílčí skupiny stejně nebo různě daleko do přidržovacího ústrojí.
  22. 22. Zařízení podle některého z nároků 18 až 21, vyznačující se tím, že podávači ústrojí (1, 2) a přidržovací ústrojí (4) sestávají z rovnoběžně navrstvených desek • · · · · · · ··· » · · ·
    ·..··..* ·..* *.·* ·ί· (10, 13, 17, popřípadě 22, 23, 24), z nichžjedna je jako upínací deska (13, 17, 24) pohyblivá napříč k vodicím, popřípadě přidržovacím kanálům (10, 25, 26).
  23. 23. Zařízení podle některého z nároků 18 až 22, vyznačující se tím, že přidržovací ústrojí (4) se sevřenou skupinou (27, 28) štětin je pohyblivé kolem ústrojí na opracovávání a/nebo upravování konců štětin ze strany používání a/nebo ze strany upevnění.
  24. 24. Zařízení podle nároku 23, vyznačující se tím, že štětiny skupiny štětin nebo dílčích skupin jsou při uvolněné upínací desce relativně vůči sobě axiálně pohyblivé.
CZ20013125A 1999-03-04 2000-02-24 Zpusob a zarízení pro výrobu zboží se štetinami CZ300258B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19909435A DE19909435A1 (de) 1999-03-04 1999-03-04 Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenwaren und danach hergestellte Borstenwaren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20013125A3 true CZ20013125A3 (cs) 2002-03-13
CZ300258B6 CZ300258B6 (cs) 2009-04-01

Family

ID=7899639

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013125A CZ300258B6 (cs) 1999-03-04 2000-02-24 Zpusob a zarízení pro výrobu zboží se štetinami

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6726789B1 (cs)
EP (1) EP1158880B1 (cs)
JP (1) JP2002537880A (cs)
CN (1) CN1145442C (cs)
AR (1) AR022838A1 (cs)
AT (1) ATE265164T1 (cs)
AU (1) AU758677C (cs)
BR (1) BR0008742A (cs)
CA (1) CA2362595A1 (cs)
CZ (1) CZ300258B6 (cs)
DE (2) DE19909435A1 (cs)
EG (1) EG22879A (cs)
HU (1) HUP0200098A2 (cs)
NO (1) NO20014271L (cs)
PL (1) PL350320A1 (cs)
RU (1) RU2233605C2 (cs)
TR (1) TR200102571T2 (cs)
TW (1) TW427890B (cs)
WO (1) WO2000051462A1 (cs)
ZA (1) ZA200107073B (cs)

Families Citing this family (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITBO20040225A1 (it) * 2004-04-20 2004-07-20 Unimac Srl Sistema per alimentara fili in disposizione circolare, particolarmente indicato per macchine automatiche tese a formare spazzole circolari
US8011053B2 (en) * 2004-09-03 2011-09-06 Douglas Batzel Resilient pipeline inspection brush
US20060248669A1 (en) * 2005-05-03 2006-11-09 Royal Brush Manufacturing, Inc. Paint brush
CN101371728B (zh) * 2007-08-22 2011-04-27 金泰辰 化妆刷及其制造方法
US8308246B2 (en) * 2010-03-19 2012-11-13 Chung Tae Sang Method for manufacturing toothbrush and toothbrush manufactured by the method
DE202011002272U1 (de) * 2011-02-02 2012-05-16 Geka Gmbh Dosierpinsel für gezielte Lokalapplikation
DE102011122106A1 (de) 2011-12-22 2013-06-27 Carl Freudenberg Kg Besenblock mit Borstenstruktur
BE1020241A3 (nl) * 2012-04-26 2013-06-04 Gb Boucherie Nv Borstelvervaardigingsinrichting.
EP2700330A1 (en) 2012-08-21 2014-02-26 Braun GmbH Brush implement for a skin treatment device
BR112015014429A2 (pt) * 2012-12-20 2017-07-11 Colgate Palmolive Co método de fabricação de um implemento de higiene oral
ES2674939T3 (es) * 2013-06-06 2018-07-05 The Gillette Company Llc Cabezal para un utensilio de cuidado buccal
PL2810582T3 (pl) 2013-06-06 2018-12-31 Gillette Co Llc Głowica narzędzia do higieny jamy ustnej
ES2720880T3 (es) * 2013-06-06 2019-07-25 Gillette Co Llc Cabezal para un utensilio de cuidado bucal
ES2682256T3 (es) * 2013-06-06 2018-09-19 The Procter & Gamble Company Cabezal para un utensilio de cuidado bucal
CN105682604A (zh) * 2013-10-17 2016-06-15 太阳星光齿磨公司 电动牙刷
US10517389B2 (en) * 2013-11-08 2019-12-31 The Procter & Gamble Company Process and apparatus for creating tufts for tufted article
EP2876191B1 (de) * 2013-11-22 2016-02-24 Reifenhäuser GmbH & Co. KG Maschinenfabrik Verfahren und Vorrichtung zur Verarbeitung von Faserbündeln
DE102014003963B4 (de) * 2014-03-20 2024-02-22 Zahoransky Ag Schneidvorrichtung
ES2707385T3 (es) 2014-04-11 2019-04-03 Procter & Gamble Cabezal para un utensilio de cuidado bucal
USD774310S1 (en) * 2014-04-30 2016-12-20 Geka Gmbh Applicator brush
USD771956S1 (en) * 2015-02-20 2016-11-22 Geka Gmbh Dosing brush for local application
EP3262974A1 (en) 2016-06-27 2018-01-03 The Procter & Gamble Company Toothbrush heads comprising a two-component-cleaning element and method for producing the same
EP3262975B1 (en) * 2016-06-28 2019-02-20 The Procter and Gamble Company Method of making brush
EP3576571B1 (en) * 2017-03-07 2022-06-08 Orkla House Care AB Paint brush comprising a monofilament blend of three different types of bristles
DE102017116368A1 (de) * 2017-07-20 2019-01-24 Zahoransky Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenbündeln
KR102143860B1 (ko) * 2018-09-12 2020-08-12 (주)해미르 칫솔헤드 킷트를 활용한 칫솔 제조방법
KR102143857B1 (ko) * 2018-09-12 2020-08-12 (주)해미르 칫솔 제조방법
RU192533U1 (ru) * 2019-06-17 2019-09-23 Андрей Леонидович Бяков Художественная кисть
EP3753449A1 (en) 2019-06-21 2020-12-23 The Procter & Gamble Company Hole perforation plate for manufacturing of a toothbrush head and part thereof
EP3753446A1 (en) 2019-06-21 2020-12-23 The Procter & Gamble Company Cleaning element carrier and toothbrush head comprising it
EP3753448A1 (en) 2019-06-21 2020-12-23 The Procter & Gamble Company Method for producing a toothbrush head
EP3753447A1 (en) 2019-06-21 2020-12-23 The Procter & Gamble Company Method for producing a toothbrush head or a part thereof
CN113057440B (zh) * 2021-03-17 2023-08-01 安徽三和刷业股份有限公司 一种刷毛一体化生产设备
CN113197420B (zh) * 2021-05-11 2022-08-26 重庆工商大学 一种美术画笔制作用毛料整理装置

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2757046A1 (de) * 1977-12-21 1979-07-05 Braun Ag Buerste zum reinigen von oberflaechen
DE3505972A1 (de) * 1985-02-21 1986-08-21 Coronet - Werke Heinrich Schlerf Gmbh, 6948 Wald-Michelbach Verfahren und vorrichtung zur herstellung von borstenwaren
DE3820372C2 (de) * 1988-06-15 1997-07-24 Coronet Werke Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenwaren
DE4201873C1 (en) * 1992-01-24 1993-05-27 Braun Ag, 6000 Frankfurt, De Brush for electrically operated toothbrush - has two concentric circular rings of bristles of different heights spaced apart by circle without bristles same width as circle with bristles
EP0567672B1 (en) * 1992-04-28 1995-09-06 G.B. Boucherie, N.V. A method of producing toothbrushes
US5249327A (en) 1992-08-26 1993-10-05 Marilyn O. Hing String and ribbon floss holder for brushes
US5325560A (en) * 1993-01-08 1994-07-05 Pavone Bernadino J Orthodontic toothbrush
DE4302870A1 (de) * 1993-02-02 1994-08-04 Zahoransky Anton Fa Verfahren zum Herstellen von Bürsten und Bürstenherstellungsmaschine
DE4314692C2 (de) 1993-05-04 1998-11-26 Zahoransky Anton Gmbh & Co Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Bürsten
DE4317453A1 (de) * 1993-05-26 1994-12-01 Schiffer Fa M & C Verfahren zum Konfigurieren von Borstenbündeln
GB2287901B (en) * 1994-03-29 1998-05-06 Boucherie Nv G B A brush making machine
DE9408268U1 (de) * 1994-05-19 1994-07-14 Seever Wieland Zahnbürstenkopf
DE4441985A1 (de) * 1994-11-25 1996-05-30 Zahoransky Anton Gmbh & Co Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Bürsten und danach hergestellte Bürste
ATE207321T1 (de) * 1994-12-01 2001-11-15 Procter & Gamble Zahnbürste mit verlängerten borsten
DE4444926A1 (de) * 1994-12-16 1996-06-27 Coronet Werke Gmbh Bürste für die Zahn- und Körperpflege
DE19616309A1 (de) * 1996-04-24 1997-10-30 Pedex & Co Gmbh Verfahren zur Herstellung von Borstenmaterial für Borstenwaren
JPH1156478A (ja) * 1997-08-22 1999-03-02 Lion Corp ブラシの製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
RU2233605C2 (ru) 2004-08-10
TR200102571T2 (tr) 2002-01-21
US6726789B1 (en) 2004-04-27
AU758677B2 (en) 2003-03-27
NO20014271D0 (no) 2001-09-03
PL350320A1 (en) 2002-12-02
ATE265164T1 (de) 2004-05-15
BR0008742A (pt) 2002-01-08
CN1145442C (zh) 2004-04-14
EG22879A (en) 2003-10-30
CA2362595A1 (en) 2000-09-08
AU3282000A (en) 2000-09-21
EP1158880A1 (de) 2001-12-05
NO20014271L (no) 2001-11-01
EP1158880B1 (de) 2004-04-28
HUP0200098A2 (en) 2002-05-29
DE19909435A1 (de) 2000-09-07
ZA200107073B (en) 2003-02-26
AR022838A1 (es) 2002-09-04
CN1342048A (zh) 2002-03-27
CZ300258B6 (cs) 2009-04-01
WO2000051462A1 (de) 2000-09-08
DE50006246D1 (de) 2004-06-03
AU758677C (en) 2003-10-09
JP2002537880A (ja) 2002-11-12
TW427890B (en) 2001-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20013125A3 (cs) Způsob a zařízení pro výrobu zboľí se ątětinami
JP2513621B2 (ja) 剛毛製品の製法並びにこの製法を実施する装置
TWI421043B (zh) toothbrush
TWI231188B (en) Manufacturing method and apparatus of brush
EP3065593B1 (en) Process and apparatus for creating tufts for tufted article
IE64302B1 (en) Process and apparatus for production of bristle products
CZ331396A3 (en) Machine for producing brushes
KR20190064618A (ko) 백 코밍 브러시
JP3916939B2 (ja) ブラシ用植毛装置
TW201633961A (zh) 用於製造刷子或刷毛筆的方法及用於該方法的設備
CA2251929C (en) Method for the production of bristle goods
MXPA05006328A (es) Cepillo de dientes.
JPH1156478A (ja) ブラシの製造方法
KR100263035B1 (ko) 칫솔의 제조방법 및 장치
MXPA01008909A (en) Method and device for producing brushware and brushware obtained with same
JPH1052323A (ja) ブラシの製造方法
JPH05115325A (ja) ブラシの製造方法並びにその装置
KR102143860B1 (ko) 칫솔헤드 킷트를 활용한 칫솔 제조방법
JPH1042956A (ja) ブラシ
JPH10257925A (ja) ブラシの製造方法
JP2023122633A (ja) 開ループの少なくとも1つの鎖を有する可動部を含む化粧品用塗布具
JP2020198989A (ja) 歯ブラシ
JP2001120356A (ja) 植毛成形品の製造方法
JPH10295446A (ja) ブラシの製造方法
MXPA01009168A (es) Cepillo aplicador para liquidos o medios pastosos, especialmente para cosmeticos decorativos tal como mascara y metodo para producir el mismo

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090224