CZ20002432A3 - Textilní stroj s množstvím stejných pracovních míst - Google Patents

Textilní stroj s množstvím stejných pracovních míst Download PDF

Info

Publication number
CZ20002432A3
CZ20002432A3 CZ20002432A CZ20002432A CZ20002432A3 CZ 20002432 A3 CZ20002432 A3 CZ 20002432A3 CZ 20002432 A CZ20002432 A CZ 20002432A CZ 20002432 A CZ20002432 A CZ 20002432A CZ 20002432 A3 CZ20002432 A3 CZ 20002432A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
textile machine
machine according
control device
display device
switch
Prior art date
Application number
CZ20002432A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300536B6 (cs
Inventor
Erich Bock
Edmund Schuller
Jürgen Gaukler
Original Assignee
Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7913540&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ20002432(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag filed Critical Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Publication of CZ20002432A3 publication Critical patent/CZ20002432A3/cs
Publication of CZ300536B6 publication Critical patent/CZ300536B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H13/00Other common constructional features, details or accessories
    • D01H13/14Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop motions ; Monitoring the entanglement of slivers in drafting arrangements
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/14Details
    • D01H1/16Framework; Casings; Coverings ; Removal of heat; Means for generating overpressure of air against infiltration of dust; Ducts for electric cables

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Textilní stroj s množstvím stejných pracovních míst
Oblast techniky
Tento vynález se týká textilního stroje podle předvýznakové části nároku 1.
Dosavadní stav techniky
U textilního stroje tohoto druhu je známo zobrazování signálů a dat pořízených individuálním řídicím ústrojím (EP 0 832 997 A2). Zobrazení přitom provede řídicí jednotka stroje, která je obvykle uspořádána na jednom konci stroje. Ukázalo se však, že takové zobrazení údajů může vést k záměnám a časovým ztrátám, zejména když je na základě zobrazených údajů žádoucí zásah nebo korektura obsluhující osobou.
Úkolem tohoto vynálezu proto je zlepšit známé zařízení tak, že obsluhující osoba bude moci potřebné údaje rozpoznat rychle a nepochybně a se znalostí těchto údajů učinit potřebná opatření.
Podstata vynálezu
Tento úkol je podle vynálezu řešen význaky nároku 1. Uspořádáním vždy jednoho zobrazovacího zařízení na každém pracovním místě je každému individuálnímu řídicímu zařízení na každém pracovním místě přiřazeno též vlastní zobrazovací zařízení. Tím nemůže dojít k žádným záměnám při čtení zobrazených údajů a k žádnému nesprávnému přiřazení takových údajů k jiným pracovním místům. Nadto jsou údaje k dispozici na každém pracovním místě, jehož se týkají, takže obsluhující osoba může při údržbě příslušného pracovního místa ihned provést nebo zahájit potřebná opatření. Ruční zaznamenávání údajů, neodmyslitelné při centrálním uspořádání zobrazovacího zařízení, zde odpadá. Odpadá rovněž cesta obsluhující osoby od řídicí jednotky stroje, u níž je podle stavu techniky nutné údaje odečíst, k příslušnému pracovnímu místu, kde jsou tyto údaje potřebné pro zásah obsluhující osobou.
• · • · · · • · • · · « :..PS32$JC£.:
Předmět vynálezu je s výhodou zdokonalen podle nároku 2. Tímto způsobem je dosaženo prostorově úsporného řešení, které lze jednoduchým způsobem spojit s řídicím zařízením vytvořeným na každém pracovním místě.
V dalším výhodném uspořádání předmětu vynálezu je zobrazovací zařízení podle nároku 3 a/nebo spínač podle nároku 4 uspořádán na desce individuálního řídicího zařízení. Tím vznikne obzvláště prostorově úsporné a jednoduché uspořádání zařízení podle vynálezu. Přitom je pro další úsporu místa účelné, když je zobrazovací zařízení podle nároku 5 součástí spínače.
Aby bylo možno v případě potřeby, například pro výměnu desky, rychle uvolnit spojení mezi deskou na jedné straně a zobrazovacím zařízením a/nebo deskou na druhé straně , je podle dalšího výhodného zdokonalení předmětu vynálezu podle nároku 6 spojení mezi těmito členy vytvořeno jako konektorové spojení.
Zobrazovací zařízení může být v principu vytvořeno různým způsobem a například zobrazovat různými barevnými žárovkami nebo diodami různé poruchy nebo fáze činnosti. Účelnější však je, jestliže podle nároku 7 obsahuje zobrazovací zařízení displej, protože tímto způsobem lze zobrazit i komplexní údaje nebo pokyny.
Dalším zdokonalením zařízení podle vynálezu podle jednoho nebo několika z nároků 8 až 11 lze individuálně navolit jednotlivé zobrazované údaje.
Je-li zobrazovací zařízení uspořádáno podle nároku 12, může odpadnout centrální zobrazovací zařízení. Nadto je výhodné, když zobrazovací zařízení zejména v případě poruchy poskytne podle nároku 13 diagnózu, takže obsluhující osoba se dozví momentální pracovní podmínky pracovního místa a v případě potřeby ihned ví, jaká chyba nastala.
Aby zařízení podle vynálezu zůstalo v plném rozsahu schopno činnosti i při provedení změn v programu, ať již na základě nových poznatků nebo na základě změněných nebo dodatečně na pracovním místě zabudovaných součástí , je zařízení podle vynálezu účelně zdokonaleno podle nároku 14.
Ve smyslu tohoto vynálezu se má pod pojmem „součást“ rozumět každé zařízení pracovního místa, které je řiditelné, a tím může proměnlivým způsobem ovlivnit výsledek výrobku vyráběného na textilním stroji (například přástu, niti nebo příze nebo též cívky atd.). Spadají sem pohony a hnací součásti, jako například spojky, ventily atd. Samo sebou se rozumí, že podle druhu textilního stroje mohou být tyto součásti různého druhu. Avšak i u textilních strojů stejného druhu mohou být tyto součásti uspořádány různě, což může záviset mezi jiným na konkrétním uspořádání stroje a na rozdílném stupni automatizace.
Je výhodné, je-li předmět vynálezu uspořádán podle nároku 15 a případně nároku 16, protože se tímto způsobem dosáhne toho, že řídicí zařízení je uspořádáno co nejblíže kjím řízené součásti příslušného pracovního místa.
Textilní stroje daného druhu jsou dnes obsluhovány zpravidla obslužnými zařízeními hlídkujícími podél textilního stroje. Aby obslužné zařízení ani v době provádění obsluhy nebránilo výhledu na zobrazovací zařízení a/nebo přístupu ke spínači, je užitečné uspořádat takové obslužné zařízení podle nároku 17. Pohled na displej přitom může být případně i nepřímý pomocí zrcadel.
Zařízení podle vynálezu je příznivé pro obsluhu, prostorově úsporné a přehledné. Mimoto je toto zařízení flexibilní a umožňuje při odpovídajícím uspořádání daného konkrétního řídicího zařízení zobrazovat dodatečně ještě další, přídavné stavy pracovního místa a jeho součástí.
Přehled obrázků na výkrese
Příklady provedení vynálezu jsou v dalším blíže vysvětleny pomocí výkresů, které značí obr. 1 schematické znázornění individuálních řídicích zařízení několika pracovních míst, každé s jedním zobrazovacím zařízením, obr. 2 v půdorysu těleso s individuálním řídicím zařízením i hnací těleso s podávacím válcem bezvřetenového dopřádacího zařízení a obr. 3 nárys části bezvřetenového dopřádacího stroje a obslužného zařízení pojízdného podél tohoto stroje.
Příklady provedení vynálezu
Vynález bude v dalším blíže vysvětlen na příkladu bezvřetenového dopřádacího stroje, může však být využit i na textilních strojích jiného druhu, které rovněž obsahují několik konstrukčně shodných pracovních míst, jako jsou například prstencové dopřádací stroje, stroje pro spřádání ovinutých přízí, skácí stroje atd.
• « · *
PS32£IC^, ·
Φ φ φ «
9· » · Φ
Φ Φ • •ΦΦ ΦΦ • 9 ·
Φ 9 9 « · • · * • 9 9 «Φ *♦
Jako příklad provedení pro následující popis zařízení podle vynálezu byl zvolen bezvřetenový dopřádací stroj. V tomto případě není realizace dále podrobně popsaného zařízení vázána na speciální provedení takového bezvřetenového dopřádacího stroje, např. rotorového dopřádacího stroje, nýbrž může být uskutečněna též na jiných spřádacích strojích.
Textilní stroj obsahuje alespoň na jedné ze svých podélných stran několik pracovních míst Ai až Ae (viz obr. 1 a 3). Podle provedení na obr. 1 jsou též na druhé podélné straně stroje vytvořena pracovní místa Bi, B2, B3 atd.
Pracovní místa Ai .... a případně Bi .... jsou vytvořena způsobem u těchto strojů obvyklým a nejsou zde proto blíže vysvětlována. V dalším budou uvedeny pouze ty členy, které jsou nezbytné pro pochopení vynálezu. Tak obsahuje každé pracovní místo Ai ... případně Bi ... po jednom spřádacím zařízení, které je zakryto krytem 23 (obr. 3). Každý kryt 23 obsahuje přívodní otvor 25 pramene pro přívod pramene 5 k podávacímu zařízení 4 - které bude později ještě blíže popsáno v souvislosti s obr. 2 - a odtud, po rozvolnění neznázorněným rozvolňovacím zařízením na jednotlivá vlákna, k vlastnímu spřádacímu členu, například ke spřádacímu rotoru. V krytu 23 je mimoto vytvořeno vybrání 26, do něhož zasahuje odváděči trubice niti 27, jejíž pomocí je nit 50 spředená v bezvřetenovém dopřádacím zařízení vedena při výstupu z dopřádacího zařízení. Pro odvod niti 50 z dopřádacího zařízení je vytvořen hnaný odváděči válec 28, s nímž spolupracuje na každém z pracovních míst Ai ..., případně Bi .... vždy jeden přítlačný válec 29. Z tohoto odváděcího zařízení sestávajícího z odváděcího válce 28 a přítlačného válce 29 dojde nit 50 k neznázorněnému navíjecímu zařízení, kde se nit 50 navíjí ve tvaru cívky.
Pracovní místa Ai, A2, A3 atd. a případně Bi, B2, B3 atd. jsou obvyklým způsobem uspořádána do skupin. Tyto skupiny odpovídají délkovým úsekům neboli sekcím S textilního stroje (obr. 1). Ten úsek S, z něhož je na obr. 1 vidět pouze jeho část, má úsekové řídicí zařízení 1, které společně s úsekovým řídicím zařízením dalších úseků je soustavou sběrnic 10 funkčně spojeno s nadřazeným, rovněž neznázorněným řídicím zařízením stroje. To opět je funkčně spojeno s řídicím zařízením 20 obslužného zařízení 2 (viz obr. 3), které je k provádění obslužných • · • · · · • · · · · · · • · · · · · ·· : : : psszs-ícz: :
• · · · · · činností uspořádáno pojízdně podél textilního stroje a podle potřeby zastaví k provádění odpovídajících obslužných činností na příslušném pracovním místě Ai ... a/nebo Bi.....O obslužném zařízení bude později pojednáno podrobněji.
Každé pracovní místo Ai, A2, A3 atd. a případně Bi, Bg, B3 atd. obsahuje vlastní individuální řídicí zařízení 30 (obr. 1), přičemž individuální řídicí zařízení 30 úseku S jsou soustavou sběrnic 3 funkčně spojena se znázorněným úsekovým řídicím zařízením L Každému individuálnímu řídicímu zařízení 30 je přiřazeno vlastní zobrazovací zařízení 31 případně 33 uspořádané v oblasti příslušného pracovního místa Ai, A2, A3 atd. a případně Bi, B2, B3.
Obr. 1 obsahuje ve svých úsecích nad a pod soustavou 3 sběrnic dvě různá alternativně použitelná provedení. Podle horního úseku znázornění je zobrazovací zařízení 31 uspořádáno vně individuálního řídicího zařízení 30 na vhodném místě pracovního místa Ai, .... a případně Bi, B2, B3 ... a je s individuálním řídicím zařízením 30 spojeno vedením 32, kdežto ve spodním úseku znázornění z obr. 1 je zobrazovací zařízení 33 uspořádáno na individuálním řídicím zařízení 30 a tvoří jeho nedílnou součást.
Zobrazovací zařízení 31 případně 33 ukazuje během celé provozní doby stroje daný provozní stav příslušného pracovního místa Ai, A3 atd. a případně Bi. 62. fb. Obsluhující osoba, která kontroluje textilní stroj během jeho činnosti, není tedy odkázána na to, aby pozorováním činných členů a agregátů - pokud tyto jsou během činnosti vůbec opticky přímo přístupné a nejsou zraku znepřístupněny krytem 23 nebo jiným členem bezvřetenového dopřádacího zařízení - je kontrolovala, nýbrž může na každém pracovním místě Ai, A2, A3 atd. a případně Bi, Bg, B3 odečíst přesná data a z těchto dat učinit nutné závěry a případně sama provést nebo alespoň zařídit potřebné úpravy. Tak například se mění program individuálního řídicího zařízení 30. K takové případně potřebné úpravě programu se později ještě vrátíme.
V nejjednodušším případě zobrazuje zobrazovací zařízení pouze základní stavy, což lze zařídit různobarevnými žárovkami nebo diodami. Tak může být indikováno, například zelenou barvou, že dané pracovní místo pracuje bezchybně.
• · · · • · ··· ···· • · · ···· · · · · : : : : ^ss25ic2: :
·· ·· ·· ·· ··
Jinou barvou, například žlutou, může být indikováno, že pracovní místo Ai, Ag, A3 atd. a případně Bí, Bg, B3 je ve fázi zapřádání. Červenou barvou může být signalizována porucha, kterou se snaží odstranit obslužné zařízení 2.
Po nastalé poruše musí být provedeno zapředení, v jehož průběhu se konec niti 50 (obr. 3) vrací spřádacímu zařízení a ve spřádacím zařízení nebo na něm vchází do styku s vlákny, která jsou uvolňována z předního konce pramene 5 (obr. 1) a přiváděna k tomuto spřádacímu zařízení. Tato vlákna jsou ve spřádacím zařízení nebo na něm vevazována do konce vrácené niti 50. načež toto vevazování jednotlivých vláken plynule probíhá. Protože během tohoto zapřádacího procesu panují jiné poměry nežli během na něj navazujícího kontinuálního spřádacího procesu, odchyluje se zápředek vznikající při zapřádání, to je spojovací úsek mezi vrácenou nití 50 a nově předenou nití 50. svými vlastnostmi zpravidla do jisté míry od kontinuálně předené niti. I při úspěšném zapřádání proto má pro obsluhující osobu význam vědět, zda tento zápředek co do délky a tloušťky je uvnitř nebo vně zadaných hodnot tolerancí. I to může být signalizováno žárovkami nebo diodami, například kombinací žluté a zelené.
Další stavy mohou být signalizovány trvalým svícením a blikáním. Tak lze například střídavým blikáním dvou žárovek, například žluté a červené, signalizovat přehřátí motoru na tomto pracovním místě Ai .... resp. Bí .... , k němuž by mohlo dojít například zvýšením tření v důsledku nějaké závady. Dále lze zajistit, že při nějaké poruše, kterou nelze odstranit obslužným zařízením 2, vydá zobrazovací zařízení 31 nebo 33 výstražné hlášení, například blikající červenou žárovkou.
Barvy žárovek nebo diod se samozřejmě mohou podle požadavků nebo poměrů odchylovat od výše uvedeného příkladu provedení nebo mohou být použity jiné barvy.
Jiný příklad bude uveden v dalším. Tak například jsou individuální řídicí zařízení 30 při svém zabudování nastavena nejprve na jistou standardní adresu. Jestliže se nyní během instalování na požadovaném pracovním místě Ai, Ag, Ag atd. a případně Bg, Bg, Bg připojí individuální řídicí zařízení 30 na soustavu 3 sběrnic, zahájí se tímto přípojným pohybem rozpoznávací fáze. Na počátku této rozpoznávací • · • ·· · ···· · ·· · .· : : · : : :pss25icz: :
···· ·· ·· · · ·· ·· fáze může například jedno bliknutí zelené žárovky nebo diody signalizovat, že toto individuální řídicí zařízení 30 je dosud nastaveno na tuto standardní adresu. Během rozpoznávací fáze se nejprve standardní adresa změní na inicializační adresu. Provedená změna na takovou inicializační adresu může být potvrzena například dvojím bliknutím této žárovky nebo diody. Úsekové řídicí zařízení 1, které se v taktu určeném generátorem hodinových impulzů cyklicky dotazuje jemu přiřazených řídicích zařízení 30, zjistí nyní při svém příštím dotazu, že přistoupilo nové řídicí zařízení 30, to znamená, že nebylo dosud zaregistrováno, toto řídicí zařízení 30 v případě potřeby zaregistruje a přiřadí mu specifickou adresu pracovního místa, jíž se nahradí inicializační adresa. To může být signalizováno například trojím zeleným bliknutím. Pojmem „specifická adresa pracovního místa“ se má rozumět taková adresa, která v rámci úseku S pro každé pracovní místo Ai, A2, A3 atd. a případně Bi, B^, B3 atd. se zadá jen jednou. Tímto způsobem je specifickou adresou nezaměnitelně stanoveno, o které individuální řídicí zařízení 30 v rámci úseku S jde.
Když úsekové řídicí zařízení 1 určilo specifickou adresu pracovního místa, zjistí podle registrací, zda byly zadány všechny specifické adresy pracovního místa. Není-li tomu tak, dotazuje se znovu jednotlivých jemu přiřazených řídicích zařízení 30 a přiřadí při zjištění nové inicializační adresy příslušného individuálního řídicího zařízení 30 odpovídající specifickou adresu pracovního místa. Oba poslední pracovní kroky se opakují, dokud nejsou zadány všechny specifické adresy pracovního místa, načež se tento cyklus dotazů ukončí. Odpovídajícími indikacemi na zobrazovacích zařízeních 31 případně 33 může obsluhující osoba zjistit, co se právě v úseku S děje.
Je dále výhodné, jestliže zobrazovací zařízení 31 případně 33 obsahuje displej, protože tím jsou umožněny podrobné údaje.
Během výše popsaného dotazovacího cyklu zobrazuje displej zobrazovacího zařízení 31 nebo 33 postup adresování ve formě textů nebo symbolů a indikuje, zda individuálnímu řídicímu zařízení je dosud přiřazena standardní adresa nebo již inicializační adresa a již definitivní specifická adresa pracovního místa.
• · · ·
Obr. 2 znázorňuje konkrétní příklad provedení zařízení podle vynálezu. Na tomto vyobrazení je znázorněna část podávacího zařízení 4. Toto znázorněné podávači zařízení 4 obsahuje rýhovaný podávači válec 40. s nímž obvyklým způsobem spolupracuje přívodní žlábek pro přivádění pramene 5 k rozvolnění jednotlivých vláken v rozvolňovacím zařízení, odkud pak jednotlivá vlákna přicházejí ke spřádacímu zařízení.
Podávači válec 40 je poháněn motorem, jehož hnací ústrojí 41 je držákem 42 vhodným způsobem drženo na podstavci stroje. Na hnacím ústrojí 41 je upevněno další ústrojí 11, které drží individuální řídicí zařízení 30 (viz obr. 1). Toto individuální řídicí zařízení 30 je datovým spojem 34 (obr. 1 a 2) funkčně spojeno se soustavou 3 sběrnic.
Samozřejmě je podobné přiřazení individuálního řídicího zařízení 30 vůči přiváděcímu zařízení 4 možné i tehdy, když podávači zařízení 4 není poháněno samostatným motorem nýbrž průchozím podávacím hřídelem s vloženou ovladatelnou spojkou.
Je-li to požadováno, může být individuální řídicí zařízení 30 namísto na hnacím ústrojí 41 přiváděcího zařízení uspořádáno na některé jiné součásti bezvřetenového dopřádacího stroje. Jestliže například bezvřetenové dopřádací zařízení obsahuje jako spřádací člen spřádací rotor, který lze pohánět samostatným pohonem, může být součást, k níž je prostorově přiřazeno individuální řídicí zařízení, tvořena i tímto samostatným pohonem.
V této souvislosti budiž poukázáno na to, že individuální řídicí zařízení 30 je nejen přiřazeno jediné součásti bezvřetenového dopřádacího zařízení, nýbrž že slouží k řízení několika nebo dokonce všech součástí takového bezvřetenového dopřádacího zařízení a tím i pracovnímu místu Ai, A2, A3 atd. a případně Bi, Bg, B3 atd.
Podle provedení znázorněného na obr. 1 a 2 je na tělese ti každého jednotlivého pracovního místa Ai, A2, A3 atd. a případně Bi, B2, B3 atd. vytvořen spínač 6. Tento spínač 6 může plnit různé úkoly. Tak například je možno pomocí tohoto spínače 6 - namísto připojením individuálního řídicího zařízení 30 k soustavě • · · · sběrnic - vyvolat shora popsaný cyklus pro stanovení specifické adresy pracovního místa. I to se opět indikuje zobrazovacím zařízením 31 případně 33. zejména je-li opatřeno displejem, nebo však též rozsvícením různých žárovek nebo diod. Další možnosti použití jsou popsány v dalším.
Spínačem se rozumí obecně každý druh (ručně) ovladatelného spínacího členu, například klopný přepínač. Ve zvláštním provedení může být spínač nejen sklopný nebo zatlačitelný nýbrž též otočný.
Jestliže je každé ze zobrazovacích zařízení 31 případně 33 opatřeno displejem, může displej poskytovat přesnou diagnózu a podle naprogramování individuálního řídicího zařízení 30 předložit návrh na nápravu. Tak může být v souvislosti se zapřádacím procesem například signalizováno, že podávači zařízení má být, podle vlastností změřeného zápředku ve srovnání s předchozím zapřádacím procesem, zapojeno dříve nebo později nebo že má být rychleji nebo pomaleji zrychleno. Ostatní opatření, například změny okamžiku vrácení niti bezvřetenovému dopřádacímu zařízení, okamžiku pro zahájení zrychlování předtím zastaveného spřádacího rotoru nebo druhu zrychlení tohoto rotoru, mohou být rovněž nutná nebo hodná doporučení, případně samotná nebo v kombinaci.
Obsluhující osoba může příslušné změny ihned provést nebo zařídit. I když je individuální řídicí zařízení 30 uspořádáno tak, že takové úpravy provádí samo, je přesto pro obsluhující osobu často prospěšné, že změny nastavení provedené individuálním řídicím zařízením 30 může reprodukovat.
V zásadě může být uspořádání zobrazovacího zařízení 33 nebo 31 u individuálního řídicího zařízení 30 nebo na něm provedeno různým způsobem. K dosažení pružného a prostorově úsporného uspořádání obsahuje řídicí zařízení 30 podle obr. 2 v tělese 11 kartu nebo desku 35, s níž je spínač 6 funkčně spojen. Tento spínač 6, stejně jako zobrazovací zařízení 31, může být s deskou 35 spojen pevně. Alternativně může být - i při uspořádání na individuálním řídicím zařízení 30 spínač 6 a/nebo zobrazovací zařízení 31 s deskou 35 spojen datovým kabelem (viz například vedení 32 na obr. 1). Namísto toho však může být pro spínač 6 vytvořeno též konektorové spojení. Další konektorové spojení může být přiřazeno • · · · : * : ípsSžsicž: :
·· ·· ·· ·· zobrazovacímu zařízení 33. Tím lze propojení mezi řídicím zařízením 30 na straně jedné a spínačem 6 a/nebo zobrazovacím zařízením 33 provést prostorově obzvlášť úsporně. Pro úsporu místa je zobrazovací zařízení 33 podle příkladu provedení znázorněného na obr. 2 nedílnou součástí spínače 6, takže je potřebný jen jeden konektorový spoj mezi spínačem 6 se zabudovaným zobrazovacím zařízením 31 na straně jedné a deskou 35 na straně druhé.
Jak již bylo výše uvedeno, lze zařídit, aby zobrazovací zařízení 31 případně 33 poskytovalo přesná data pro korekci časových a/nebo pohybových průběhů, které jsou významné například během zapřádacího procesu. To platí obdobně i pro jiné procesy, například pro výměnu cívky nebo podobně.
Když zobrazovací zařízení 31 nebo 33 obsahuje displej, může být displej relativně malý a přesto poskytovat podrobný údaj nebo diagnózu, jestliže displej zobrazuje běžící texty. Zde existuje možnost, že v zásadě probíhá text a displej na běžícím pásu dodává jeden po druhém všechny zajímavé údaje.
Kombinace spínače 6 a zobrazovacího zařízení 31 nebo 33 s displejem nabízí přídavnou možnost - při příslušném vybavení individuálního řídicího zařízení znázorňovat na displeji menu a spínačem 6 provést příslušnou volbu. Tak například se jedním nebo opakovaným krátkým zapůsobením na spínač 6 najede na požadovaný bod menu a ten se vyznačí, kdežto delším zapůsobením na spínač 6 se vyznačený bod menu navolí.Tímto způsobem se v závislosti na způsobu manipulace se spínačem 6 na zobrazovacím zařízení vyvolávají různé údaje. Tak lze podle počtu a druhu po sobě následujících jednoduchých nebo opakovaných manipulací se spínačem zvolit ten či onen stav z několika dotazem vyvolatelných pracovních stavů (viz výše popsaný příklad přiřazení specifické adresy pracovního místa). Namísto různého zobrazení nebo přídavně k němu může na přání nebo též na druhu manipulace se spínačem 6 záviset, zda se vyvolá některá funkce a případně která.
Sem patří například vyvolání výstražného hlášení, zastavení bezvřetenového dopřádacího zařízení při výskytu poruchy atd. Mimoto je možno odpovídající manipulací se spínačem nechat text běžet. Jakého druhu mohou být údaje vyvolatelné tímto způsobem, závisí na uspořádání pracovního místa Ai, A3 atd. a • · případně Βι, B2, B3 atd. Výše uvedené možnosti dotazování a vyvolání funkcí lze použít nejen alternativně nýbrž též v kombinaci.
Výše již bylo uvedeno, že signalizace je možná žárovkami a/nebo diodami. Taková signalizace je možná i v kombinaci s textovými údaji, přičemž to je účelné zejména pro indikaci poplachových stavů, například poruchy. Tak například může poskytnout blikající červené světlo poplachové hlášení, kdežto zobrazení na displeji odpovídající diagnózu. Diagnózu lze přitom přečíst buď ihned v době, kdy probíhá poplachové hlášení, nebo ji lze zpřístupnit teprve stisknutím spínače 6. Alternativně je též možné, že - při odpadnutí samostatné červené žárovky - bliká text diagnózy a tak upozorňuje na poruchu.
Přídavně lze ke zmíněnému optickému poplachovému hlášení zobrazovacím zařízením 31 případně 33, které je uspořádáno na pracovním místě Ai, atd. a případně Bj, B2, B3 atd., vyvolat ještě akustický signál, přičemž akustické poplašné zařízení může být zásadně uspořádáno na libovolném, například středovém místě textilního stroje.
Vynález není omezen na výše popsaná provedení, nýbrž může být v rámci tohoto vynálezu různě upravován, zejména náhradou jednotlivých nebo několika význaků jejich ekvivalenty nebo jinými kombinacemi. Tak může být na tělese H vytvořeno vhodné zadávací zařízení, aby bylo možno kdykoliv provádět změny programu nebo do řídicího zařízení vkládat nová nebo přídavná data.
Podle provedení znázorněného na obr. 2 je v tělesu 11 vytvořena zaváděcí štěrbina 12 pro mobilní nosič dat - například disketu nebo CD-ROM - vedle níž je uvolňovací tlačítko 13 pro nosič dat. Takovým uspořádáním lze řídicí program pro individuální řídicí zařízení 30 pro změnu na jiném místě z tělesa kdykoliv vyjmout případně nahradit jiným programem. Tak může obsluhující osoba například mobilní nosič dat pomocí přenosného počítače opravit podle údajů zobrazených na zobrazovacím zařízení 31 případně 33 a pak opět zasunout do zaváděcí štěrbiny 12 k provádění prací na základě změněných dat. Alternativně lze počítač též (přímo) propojit s vhodným rozhraním například na řídicím zařízení.
• ·
Takto lze takový upravený program též kopírovat a zpřístupnit pro jiná pracovní místa Ai, A2, A3 atd. a případně Bi, B2, B3 atd. téhož nebo jiného textilního stroje stejného druhu, což je účelné například při změně partie (jiný materiál předlohy, to je jiný materiál pramene, jiný charakter nebo jiná tloušťka (číslo příze) vyráběné niti 50 atd.).
Jak již bylo výše uvedeno, liší se zapřádací proces od normálního spřádacího procesu. Pro obsluhující osobu je proto obzvlášť zajímavé zjistit, jak po takové výměně partie dopadl zápředek.
U moderních strojů pro bezvřetenové dopřádání se zapřádání provádí pomocí již zmíněného obslužného zařízení 2, které se pro provedení zapředení nebo též jiných obslužných úkonů, například výměny cívky, čištění spřádacího členu atd. - zastaví před příslušným pracovním místem Ai.... případně Bi ... atd. Obslužné zařízení 2, které bude v dalším ještě blíže popsáno, překrývá během obsluhy například pracovního místa A3 toto pracovní místo A3 a další pracovní místa A2, A4 a A5 alespoň zčásti, kdežto pracovní místa Ai a Ae ···· nejsou obslužným zařízením 2 odňata přístupu ani pohledu.
Aby obsluhující osoba během této obslužné činnosti mohla číst požadovaná data ze zobrazovacího zařízení 31 případně 33. lze například učinit opatření pro zpřístupnění zobrazovacího zařízení 31 nebo 33 a též spínače 6 pro pohled resp. pro manipulaci, přestože podél stroje pojízdné obslužné zařízení 2 je umístěno před příslušným pracovním místem Ai, A2, A3 atd., případně Bi, B2, B3 atd. Jedna možnost řešení je v dalším popsána s poukazem k obr. 3.
Obslužné zařízení 2, které je uspořádáno o sobě známým způsobem, obsahuje kryt 21, v němž jsou uloženy různé pracovní členy a agregáty. Aby byl umožněn pohled na během činnosti obslužného zařízení 2 pracující členy a agregáty obslužného zařízení 2 a na nejdůležitější z řiditelných činných součástí stroje, obsahuje obslužné zařízení 2 patřičně velké okno 22. To má například takové rozměry, že obsluhující osoba jím může vidět na zobrazovací zařízení 31 nebo 33.
Jestliže by výše popsané řešení snad bylo nerealizovatelné, protože to například neumožňují členy a agregáty uspořádané v obslužném zařízení, je třeba 13 :PS3253CZ bude-li tím problém vyřešen - zobrazovací zařízení 31 případně 33 uvnitř pracovního místa Ai, Ag, As atd. a případně Bi, B^, B3 atd. uspořádat přiměřeně přesazené. Jeli zobrazovací zařízení 31 případně 33 uspořádáno například na individuálním řídicím zařízení 30, je jeho těleso 11. za tímto účelem nasazeno například ne na hnacím tělesu 41 nýbrž na krytu 23, který zakrývá zařízení pro bezvřetenové dopřádání. Má-li se takovému upevnění na krytu zabránit vzhledem k potřebné pohyblivosti krytu 23 a s ním spojených členů a tím též spojovacího vedení mezi individuálním řídicím zařízením 30 a zobrazovacím zařízením 31 případně 33, lze optickou dostupnost zobrazovacího zařízení 31 nebo 33 alternativně umožnit systémem ze zrcadel nebo podobně. Přitom nehraje žádnou zásadní úlohu, zda je zobrazovací zařízení 31 nebo 33 vidět oknem 22 obslužného zařízení 2 nebo otvorem v některém jiném úseku krytu 21 obslužného zařízení. Takové zobrazení může být například též v úseku řídicího zařízení 20 obslužného zařízení (viz displej na obr. 3).
Není nutné, aby pohled na zobrazovací zařízení 31 případně 33 procházel oknem 22 vytvořeným na obslužném zařízení 2 nebo zmíněným otvorem. Jestliže to je možné, má kryt 21 obslužného zařízení 2 obsahovat i stranové vybrání, aby takto umožnil přístupnost k zobrazovacímu zařízení 31 případně 33 a/nebo ke spínači 6.

Claims (17)

1. Textilní stroj s množstvím stejných pracovních míst, zejména spřádacích míst, z nichž každé má vlastní řídicí zařízení, které je spojeno se zobrazovacím zařízením, přičemž alespoň individuální řídicí zařízení předem určené skupiny pracovních míst jsou spojena se společným nadřazeným řídicím zařízením, vyznačený tím, že každé pracovní místo (Aí, A2, A3, A4, A5, Ae; B1, B2, B3) má alespoň jedno individuální zobrazovací zařízení (31, 33).
2. Textilní stroj podle nároku 1, vyznačený tím, že individuální zobrazovací zařízení (31, 33) je uspořádáno na individuálním řídicím zařízení (30).
3. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že individuální řídicí zařízení (30) obsahuje desku (35), na níž je uspořádáno zobrazovací zařízení (33).
4. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že individuální řídicí zařízení (30) obsahuje desku (35), na níž je uspořádán spínač (6).
5. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že zobrazovací zařízení (33) je nedílnou součástí spínače (6).
6. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že spojení mezi deskou (35) na straně jedné a zobrazovacím zařízením (33) a/nebo spínačem (6) na straně druhé je vytvořeno jako konektorové spojení.
7. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že zobrazovací zařízení (31, 33) obsahuje displej.
8. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že spínači (6) přiřazené individuální řídicí zařízení (30) je uspořádáno tak, že manipulací se spínačem (6) v závislosti na počtu a/nebo druhu úkonů lze zobrazit vždy některý jiný stav z několika vyvolatelných stavů pracovního místa (Ai, A2, A3, A4, A5, A6; B-i, B2, B3).
9. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že spínači (6) přiřazené individuální řídicí zařízení (30) je uspořádáno tak, že manipulací se spínačem (6) v závislosti na počtu a/nebo druhu úkonů lze vyvolat vždy některou jinou z několika stanovitelných funkcí.
10. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že spínači (6) přiřazené individuální řídicí zařízení (30) je uspořádáno tak, že manipulací se spínačem (6) lze vyvolat průběhový pohyb běžících textů.
11. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že spínači (6) přiřazené individuální řídicí zařízení (30) je uspořádáno tak, že manipulací se spínačem (6) v závislosti na počtu a/nebo druhu úkonů lze vyvolat vždy některý jiný stav z několika vyvolatelných stavů pracovního místa (A^ A2, A3, A4, A5, A6; Bi, B2, B3) a/nebo vždy některou jinou z několika stanovitelných funkcí a/nebo průběhový pohyb běžících textů.
12. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že individuální řídicí zařízení (30) je programovatelné, a že je vytvořeno zobrazovací zařízení (31, 33), takže při poruše je zobrazitelné hlášení zobrazovacím zařízením (31,33).
13. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že hlášení zobrazitelné zobrazovacím zařízením (31, 33) obsahuje diagnostický údaj.
14. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že k individuálnímu zobrazovacímu zařízení (30) je přiřaditelný výměnný a/nebo měnitelný řídicí program.
:pš325ac2:
• · · ·
15. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že individuální řídicí zařízení (30) je uspořádáno v tělesu (11), které je spojeno s hnacím tělesem (41) hnané součásti (4, 40) pracovního místa (Αι, A2, A3, A4, A5,
A6; B-i, B2, B3).
16. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený tím, že hnaná součást pracovního místa (A3, A2, A3, A4, A5, A6; B1; B2, B3) je vytvořena jako podávači zařízení (4) bezvřetenového dopřádacího zařízení, přičemž alespoň část pohonu přiváděcího zařízení (4) je uspořádána v hnacím tělese (41) nesoucím těleso (11) individuálního řídicího zařízení (30).
17. Textilní stroj podle některého z předchozích nároků, vyznačený obslužným zařízením (2) pojízdným podél textilního stroje a uspořádaným tak, že během svého zastavení na některém pracovním místě (A^ A2, A3, A4, A5, A6; B1, B2, B3) ponechává volný pohled na zobrazovací zařízení (31, 33) a/nebo přístup ke spínači (6).
CZ20002432A 1999-07-02 2000-06-28 Textilní stroj s množstvím stejných pracovních míst CZ300536B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1999130714 DE19930714C5 (de) 1999-07-02 1999-07-02 Textilmaschine mit einer Vielzahl gleichartiger Arbeitsstellen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20002432A3 true CZ20002432A3 (cs) 2001-02-14
CZ300536B6 CZ300536B6 (cs) 2009-06-10

Family

ID=7913540

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002432A CZ300536B6 (cs) 1999-07-02 2000-06-28 Textilní stroj s množstvím stejných pracovních míst

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1065303B1 (cs)
CZ (1) CZ300536B6 (cs)
DE (1) DE19930714C5 (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3861644B2 (ja) * 2001-10-04 2006-12-20 村田機械株式会社 糸条巻取機
FR2842833A1 (fr) * 2002-07-26 2004-01-30 Schlumberger Cie N Dispositif et procede de pilotage et de consultation des parametres de marche des machines textiles
DE102006045237A1 (de) * 2006-09-26 2008-04-03 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Spulmaschine
DE102007032237A1 (de) * 2007-07-11 2009-01-15 Rieter Ingolstadt Gmbh Textilmaschine
DE102007040184A1 (de) 2007-08-25 2009-02-26 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Elektronikeinheit für eine Kreuzspulen herstellende Textilmaschine
DE102007062630A1 (de) * 2007-12-22 2009-06-25 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Betreiben einer Textilmaschine
DE102008003704B4 (de) 2008-01-09 2022-07-07 Saurer Intelligent Machinery Co. Ltd. Verfahren zum Betreiben einer Arbeitsstelle einer semiautomatischen Offenend-Spinnmaschine bzw. Arbeitsstelle zur Durchführung des Verfahrens
DE102008003711A1 (de) * 2008-01-09 2009-07-16 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Betreiben einer Arbeitsstelle einer semiautomatischen Offenend-Spinnmaschine bzw. Arbeitsstelle zur Durchführung des Verfahrens
EP2166137B1 (en) * 2008-09-17 2015-12-16 Murata Machinery, Ltd. Textile machine
DE102014008802A1 (de) * 2014-06-11 2015-12-17 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Semiautomatische Offenend-Rotorspinnmaschine
DE102014018628A1 (de) 2014-12-13 2016-06-16 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Vielstellentextilmaschine
CH710527A1 (de) * 2014-12-16 2016-06-30 Rieter Ag Maschf Spinnmaschine.
DE102015012214A1 (de) * 2015-09-17 2017-03-23 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Anpassen einer eine Garnpartieherstellung betreffenden werksseitigen Auslegung einer Offenend-Rotorspinnmaschine
CH714082A1 (de) * 2017-08-25 2019-02-28 Rieter Ag Maschf Verfahren zum Betreiben einer Ringspinnmaschine und Ringspinnmaschine.
DE102018100362A1 (de) * 2018-01-09 2019-07-11 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum Steuern von Anzeigen einer Spinn- oder Spulmaschine
DE102018100364A1 (de) * 2018-01-09 2019-07-11 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum Betreiben einer Spinn- oder Spulmaschine
DE102019116627A1 (de) * 2019-06-19 2020-12-24 Saurer Spinning Solutions Gmbh & Co. Kg Textilmaschine mit mehreren Arbeitsstellen sowie Verfahren zur Überwachung einer Textilmaschine mit mehreren Arbeitsstellen
DE102019116646A1 (de) * 2019-06-19 2020-12-24 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum Betreiben einer teil- oder vollautomatischen, kreuzspulenherstellenden Spinnmaschine
DE102020002175A1 (de) * 2020-04-04 2021-10-07 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Maschinelle Vorrichtung zur Herstellung, Behandlung oder Wicklung von Fäden

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3308454A1 (de) * 1983-03-10 1984-09-20 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Verfahren zum anfordern einer kreuzspulenwechselvorrichtung
JPS6056775A (ja) * 1983-09-08 1985-04-02 Murata Mach Ltd 自動ワインダにおける不良パッケ−ジ選別装置
DE3438962A1 (de) * 1984-10-24 1986-04-30 A. Ott Gmbh, 8960 Kempten Faden-spulmaschine
DE3666029D1 (en) * 1985-03-28 1989-11-09 Teijin Seiki Co Ltd Monitor of abnormality in a yarn winding apparatus
JPS62255370A (ja) * 1986-04-08 1987-11-07 Murata Mach Ltd 自動ワインダーにおける糸継制御方法
DE3910181A1 (de) * 1989-03-29 1990-10-04 Rieter Ag Maschf Steuersystem fuer eine textilmaschine
EP0481033A1 (de) * 1990-04-24 1992-04-22 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum beheben von störungen, insbesondere an spinnmaschinen
DE4012930A1 (de) * 1990-04-24 1991-10-31 Rieter Ag Maschf Verfahren zum beheben von stoerungen, insbesondere an spinnmaschinen
EP0511941A1 (de) * 1991-04-30 1992-11-04 Maschinenfabrik Rieter Ag Vorrichtung zur Steuerung einer Spinnereianlage oder eine Spinnereimaschine
DE4228300A1 (de) * 1992-08-26 1994-03-03 Rieter Ag Maschf Verfahren und Vorrichtung zur Überwachung von Spinnstellen
DE4229285A1 (de) * 1992-09-02 1994-03-03 Rieter Ag Maschf Verfahren und Vorrichtung zum Betrieb einer Ringspinnmaschine unter Anwendung eines Bedienroboters
DE4319485C2 (de) * 1993-06-11 1996-05-23 Zinser Textilmaschinen Gmbh Steuervorrichtung für eine Spinnereimaschine
DE4329886B4 (de) * 1993-09-06 2012-05-03 Heidelberger Druckmaschinen Ag Ablaufsteuerungssystem für Druckereien
DE4335459C2 (de) * 1993-10-18 1999-12-02 Rieter Ingolstadt Spinnerei Spinnstellenstörmelder und -qualifizierer
DE4422523A1 (de) * 1994-06-28 1996-01-04 Schlafhorst & Co W Codierung von mehreren gleichgearteten Arbeitsstellen an einer Textilmaschine
IT1271277B (it) * 1994-12-15 1997-05-27 Savio Macchine Tessili Srl Procedimento per l'attuazione di un ciclo di avvolgimento flessibile e modulante,ed apparecchiatura adatta allo scopo

Also Published As

Publication number Publication date
DE19930714C5 (de) 2015-04-09
CZ300536B6 (cs) 2009-06-10
DE19930714B4 (de) 2012-07-26
EP1065303B1 (de) 2004-05-19
EP1065303A1 (de) 2001-01-03
DE19930714A1 (de) 2001-01-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20002432A3 (cs) Textilní stroj s množstvím stejných pracovních míst
US5517404A (en) Process control in the textile plant
US4267554A (en) Electronic device for monitoring a plurality of running threads on a textile machine
JPH01281266A (ja) 繊維機械における運転制御装置
CN109650176A (zh) 用于自动络筒机的筒子和筒管输送系统
US6381511B1 (en) Textile machine with individual work station processors
CN112111815B (zh) 半自动或全自动生产交叉卷绕络筒的纺纱机的操作方法
DE102006045237A1 (de) Spulmaschine
EP1676943B1 (en) Method and machine for feeding a yarn to a textile machine
US20230228005A1 (en) Method at a spinning machine and spinning machine
US6226971B1 (en) Procedure and apparatus for maintaining a work station of a textile machine with the aid of a programmable maintenance device
US5012564A (en) Method and apparatus for loading the bobbin creel of a winding installation
EP1191132B1 (en) Method of controlling a operation control system for single spindle driving spinning machines
US20200040487A1 (en) Method for Operating a Textile Machine, and Textile Machine
DE102007040184A1 (de) Elektronikeinheit für eine Kreuzspulen herstellende Textilmaschine
JP2019135343A (ja) 紡糸機または巻取機のディスプレイ制御方法
US6449819B2 (en) Electronically controlled sample warper, rotary creel assembly, and warping method
US20190211481A1 (en) Method for Operating a Spinning Machine or Winder
CN110872736A (zh) 纺织机和控制纺织机的方法
JP4149367B2 (ja) 繊維機械の設定表示装置
CZ292980B6 (cs) Zařízení pro výrobu složkové příze a zařízení pro sledování alespoň jednoho parametru vypřádané složkové příze
JPH11200162A (ja) 粗紡機とリング精紡機を備えている精紡設備およびこの精紡設備を運転するための方法
EP1184493A2 (en) Motor controlling system for individual-spindle-drive type textile machine
JP4304058B2 (ja) 繊維機械の表示装置
CN115991412A (zh) 制造交叉卷绕筒的纺织机以及用于运行这种纺织机的方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100628