CS597290A3 - Apparatus for leno weaving of a cloth selvedge in a loom - Google Patents

Apparatus for leno weaving of a cloth selvedge in a loom Download PDF

Info

Publication number
CS597290A3
CS597290A3 CS905972A CS597290A CS597290A3 CS 597290 A3 CS597290 A3 CS 597290A3 CS 905972 A CS905972 A CS 905972A CS 597290 A CS597290 A CS 597290A CS 597290 A3 CS597290 A3 CS 597290A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
yarns
needle
plate
crossing
Prior art date
Application number
CS905972A
Other languages
English (en)
Inventor
Luciano Cinel
Roberto Spanevello
Original Assignee
Nuovo Pignone Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nuovo Pignone Spa filed Critical Nuovo Pignone Spa
Publication of CS597290A3 publication Critical patent/CS597290A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C7/00Leno or similar shedding mechanisms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)
  • Warping, Beaming, Or Leasing (AREA)
  • Auxiliary Weaving Apparatuses, Weavers' Tools, And Shuttles (AREA)

Description

0 05 !) v?/w, Wv?
Mr-1422-98-Čc
o re
Zařízení pro perlinkové tkaní bočního okraje tkaniny v tkalcov-ském stavu
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro perlinkové tkaní bočního o-kraje tkaniny v tkalcovském stavu, které je nadto konstrukčnějednoduché, ekonomické a má malou velikost, takže může býtinstalováno mezi bidlem a prvním brdovým listem aniž by se ten-to první brdový list musel posunout dozadu a aniž by musely býtpoužity pomocné prvky, déle vytváří odolnou a spolehlivou vazbutkaním ze tří přízí tím, že překřížení křižovacích přízí nadpřímou přízí jehly je dosahováno povelem nezávislé ovládacívačky, přičemž překřížení se provádí ve středu proslupu, kamse dostane vrchol jehly, přičemž uvedená vazba je tvořena zej-ména z přímé příze, která prochází nad útkovými přízemi a dvě-ma křižovacími přízemi, které se křižují za přímou přízí, abyprošly pod útkovými přízemi, které upevňují jejich spletení.
Zařízení rovněž umožňuje provádění uvedené vazby pro kaž-douzanášenouútkovou přízi nebo alternativně každé dvě nebo více postupně zanášených útkových přízí jednoduše výměnou uve-dené ovládací vačky, a rovněž umožňuje provádění perlinkovévazby pouze s dvěma přízemi. Jak je dobře známo, aby se zabrá- nilo vytváření tak zvaného "plavání okrajů", tj. roztřepeníbočních okrajů tkaniny útkovými přízemi dostatečně nesvázanýmis osnovními přízemi na uvedených okrajích, provádí se na boč-ních okrajích tkaniny perlinkové tkaní s vytvářením perlinkovévazby vhodným zařízením všeobecně známým jako "splétací zaří-zení”, při němž se používá víc doplňkových osnovních přízípro dobré spletení se zanášenými útkovými přízemi. Přesněji řečeno, při vytváření perlinkové vazby je podstat - 2 - né, že alespoň jedna doplňková boční osnovní příze, známá jakokřižovací příze, křižuje z hlediska své polohy zprava dolevanebo naopak za alespoň jednou další doplňkovou boční osnovnípřízí, známou jako přímá příze, která obecně prochází vodicímočkem svislé jehly rovnoběžně s ostatními osnovními přízemitkaniny, přičemž překřížení je potom upevněno spletením s útko-vými přízemi, které jsou zanášeny mezi uvedené doplňkové bočníosnovní příze. Uvedené operace překřížení se potom provádějípomocí destičky opatřené alespoň jednou štěrbinou, na jejíchžkoncích je vedena křižovací příze na opačných stranách jehlyvedoucí přímou přízí.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy různé typy splétání perlinek nebo splétacíchzařízení, umožňujících různá spletená uspořádání mezi dvěmanebo více doplňkovými přízemi. V k V jednom známém typu, jehla pro přímou přízi a destičkaopatřená štěrbinou jsou poháněny vratným svislým pohybem prv-ním ze dvou brdových listu tkalcovského stavu. Toto provedení má však řadu-nedostatků, -z-nichž nejvážnější -je , že navíc ke- snížení počtu činných brdových listů pro vytváření tkaniny seovlivňuje textilní výkonnost tkalcovského stavu tím, že osnov-ní příze nyní musí být pohybovány brdovými listy, které jsou nutně vzdálenější od paprsku nebo spíše od vrcholu tvořenítkaniny, což má za následek větší pravděpodobnost slepovánípřízí, danou větší délkou, účinkem jejich chlupatosti, kterázpůsobuje jejich slepování, a protože brdové listy musí vykoná-vat delší'svislou dráhu pro dosažení stejného otevření prošlupu,což vede k přetěžování listových strojů kvůli požadovanému vel-kému zrychlování, se samozřejmými konstrukčními problémy vzhle-dem k vysoké setrvačnosti a následně nežádoucímu zvyšování na-pětí a tím namáhání osnovních přízí. Uvedená splétací zařízení - 3 - opět ovládána brdovými listy nejsou schopna vytvářet specific-kou vazbu ze tří přízí, ve které přímá příze vždy procházínad útkovými přízemi a dvě křižovací příze se křižují za pří-mou přízí, aby potom procházely pod útkovými přízemi, kterézpevňují jejich spletení.
Uvedené nevýhody jsou odstraněny dalším typem splétacíhozařízení, ve kterém je celé zařízení upevněno na podpěře vyjmadestičky se Štěrbinou, která je pohybována svisle přemisťová- ním bidla,-ke- kterému- je uvedená destička připojena kabelem,- -přičemž’ vracení—se—provádí’ pružinou. "Toto"provedení má’ však——'rovněž řadu nevýhod, z nichž nejvážnější je díky nestálostipolohy doplňkových křižovacích přízí na konci destičky se štěr-binou, přičemž poloha závisí celkově na zvláštním tvaru štěr- biny, která má horní konec hákovitý." Křižovací příze, je ve ,skutečnosti velmi náchylná k náhodnému.vyklouznutí z hákovité-ho konce a vystřelení k druhému konci štěrbiny, čímž zcelavyklouzne z vazby.
Další nevýhoda je, že jehla je upevněna tak, že příslušnápřímá příze zůstává v jedné a téže poloze, která nutně odpoví-dá hornímu nebo dolnímu konci otevření_prošlupu. Z..tohoto hle-diska, když křižování křižovacích přízí musí probíhat přesně v uvedené poloze, ve které je konec jehly v přesahů, je poža-dováno značné zvedání a snižování křižovacích přízí, a tytoutáhnou vlastní zanášenou útkovou přízi nahoru, a dolů, s tro-jitým negativním důsledkem, za prvéVochabnutím křižovací přízevzhledem k napětí utahované útkové příze s následným vznikemochablé a málo odolné vazby, za druhé s postupným ochabovánímbočních osnovních přízí, které znamená vytváření nízké kvali-ty tkaniny a problémů při tkaní vzhledem k potřébě zastavitstav, aby se zvedlo napětí v nadměrně ochablých osnovních pří-zích, a konečně za třetí s důsledkem vedoucím k většímu poško-^zování útkové příze jejím přemisťováním nahoru a dolu utaženímkřižováními přízemi. - 4 - Úkolem vynálezu je odstranit uvedené nevýhody vytvořenímzařízení pro perlinkové tkaní bočního okraje tkaniny v tkal-covském stavu, které je konstrukčně jednoduché, má malou celko-vou velikost, ve kterém je překřižování křižovacích přízí ovlá-dáno přímo a spolehlivě, a ve kterém se překřižování provádí vestředu prošlupu. t J1
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje zařízení pro perlinkové tkaní bočníhookraje tkaniny v tkalcovském stavu, obsahující jehlu, jejímžvodicím očkem prochází doplňková boční osnovní příze známá ja-ko přímá příze, která je rovnoběžná s ostatními osnovními pří-zemi tkaniny při tvoření, a destičku pro vedení dvou doplňko-vých bočních křižovacích přízí a připojenou ke konstrukci po-háněné svislým vratným pohybem, podle vynálezu, jehož podsta-tou je, že uvedená destička je otočně uložená na svisle vrat-ně se pohybující konstrukci a je opatřena na své svislé osedvěma děrami axiálně navzájem protilehlými kolem jejího otoč-ného čepu, přičemž dvě doplňkové křižovací příze procházejí tě- raito_děr-ami-,_otočně_ulo2ená_des-tička_se_o.pírá_o_pr-užinu_a_j.e__ vratně otočná do dvou symetrických poloh tlačnou tyčí otočněpřipevněnou ke stojanu a opatřenou pružinou pro ;své vracení dosvislé polohy, přičemž v těchto polohách se obě díry přemístí kolem uvedené jehly pro přímou přízi, a pro pohon uvedené kon-strukce a jehly svislým vratným pohybem v opačných směrech jsouupraveny nezávislé prostředky. Tímto způsobem jsou křižovací příze přímo a spolehlivě ve-deny do požadované polohy kolem jehly a tím kolem přímé příze,takže jakékoli nebezpečí překřížení je vyloučeno.
Nejen, že se výkyvné uložená destička pohybuje svislýmvratným pohybem, ale rovněž jehla přímé příze vykovává svislý - 5 - ϊ vratný pohyb, ale v opačném směru vůči šabloně, přičemž tytopohyby jsou odvozeny od dvou opačně tvarovaných vaček upevně·ných na stejném hřídeli, který je poháněn pohonem tkalcovské·ho stavu přes vhodný převod, a na vačky dosedají kladičkysledující jejich tvar, upevněné na jehle přímé příze a uve-dené konstrukci, jejichž dotyk je zajištěn pružinami. Tímto způsobem se nyní provádí křižování křižovacích pří-zí ve středu prošlupu, s tím výsledkem, že vpředu zmíněné pro- blémy -s přízemi-již- nenastávají.. Navíc, .nezávislé, vačkově hna-~cí—prostředky; které-kromě toho, že-nyní zjednodušují—vytváře-ní jakékoli zákonitosti pohybu a jsou proto zejména upraveny pro specifické tkaní vazby ze tří přízí, ve které přímá přízevždy prochází nad útkovými přízemi a další dvě křižovací pří- ze se kříží za přímou přízí, aby vždy procházely pod útkovými^ přízemi, rovněž umožňují tkaní nejen při každé zanesené útko-vé přízi /vazba 1/1/, ale i při každých dvou /vazba 2/2/ nebovíce zanášených útkových přízích, tj. umožňují měnit frekven-ci tkaní jednoduchou výměnou hnacích vaček za jiné vhodně pro-filované vačky,. A konečně, kompaktnost a samostatnost zařízení podle vy-__ nálezu znamená, že může být rychle a snadno instalováno z hle- diska své axiální polohy, což je podstatné, když se mění tká-či výška tkalcovského stavu.
Podle výhodného provedení vynálezu se výkyvná, otočněuložená destička vratně natáčí do dvou symetrických poloh pů-sobením tlačné tyče zabírající do dvou bočních vybrání uprave-ných ve výkyvné, otočně uložené destičce a uspořádaných syme-tricky kolem svislé osy. Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže vysvětlen na příkladném nrovedení* s 3 1 6 podle přiložených výkresů aniž by na toto příkladné provedeníbyl omezen, přičemž je zřejmé, že je možno provádět různé tech-nické nebo konstrukční modifikace aniž by se vybočilo z rámcevynálezu. Například místo vaček se může pro svislý vratný pohybvýkyvné destičky a jehly použít ozubených tyčí spojených s tě-mito elementy a spolupracujících s ozubenými koly připevněnýmina uvedený hřídel. Dále místo vazby ze tří přízí je možno pro-vádět vazbu ze.dvou doplňkových přízí jednoduše vypuštěnímjedné ze dvou křižovacích přízí, a konečně místo tkaní při kaž-dé zanesené útkové přízi /vazba 1/1/ se provádí vazba u každýchdvou zanesených útkových přízí /vazba 2/2/, přičemž frekvencezměn tkaní vyžaduje pouze výměnu ovládacích vaček.
Na výkresech znázorňuje I' i i í » obr. 1 perspektivní pohled na zařízení pro perlinkové itka-ní bočního okraje tkaniny, podle vynálezu, obr. 2 a 3 následující fáze cyklu tkaní vazby ze tří pří-zí zařízením podle obr. 1, obr. 4 až 7 znázorňují ve zvětšeném měřítku vazby vytvá-řené zařízením podle obr.!, přičemž obr. 4znázorňujespeci-fičkotr·vazbu“ ΐ/τ-ze~tř£— přízíyobr.} odpoví'd'ajřcř_vazbu“2/2ze tří přízí, obr^ 6 vazbu 1/1 ze dvou přízí a obr. 7 odpovída-jící vazbu 2/2 ze dvou přízí.
H-J ti* Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1, 2a 3 je znázorněn pevný stojan £ tkacího za-řízení podle vynálezu, působící jako svislé vedení pro jehlu2, jejímž vodicím očkem 3 prochází doplňková osnovní příze,která je známá jako přímá'příze 4, protože pochází z podávací-ho zařízení na obr. 1, 2 a 3 neznázorněného a prochází v přím-ce rovnoběžně s ostatními osnovními přízemi 2 tkaniny 6 přijejím vytváření. - 7 -
Jehla 2 je rovněž vedena svisle konstrukcí 7 tvaru Z o-patřenou dírou 8, kterou prochází jehla 2, přičemž konstrukce7 sama je vedena svisle pevným stojanem a nese výkyvnoudestičku 10, upevněnou na ní otočně pomocí čepu 9, která slou-ží pro vedení dvou doplňkových bočních křižovacích přízí 11 a12, které procházejí dvěma děrami 13 a 14 axiálně navzájemprotilehlými kolem čepu 9 νθ výkyvné destičce 10 a dvěma odpo-vídajícími obloukovými štěrbinami 19 a * 16 provedenými v kon- _S-trukci_7-,—a_kt.eré_se_křižují_pod—útkovými—pří zemi_1-7-,—1-7-1,__ ~Í7T>~ přéchoděta iiá opačné straný prímě_příze_ 4, kdežto "přímápříze 4 musí vždy procházet nad útkovými přízemi 17, 17*, 17* *.
Destička 10 je otočně připevněna na svém horním konci kekonci tyčky 18 výsuvně kluzně uložené ve vodicí kostce 1_9,“kťerá-^je—oto"čně--př ipevněna“ čepem~~20 "ke 'konstrukci' 7" Tlačná-’“pružina 21 uložená koaxiálně s tyčkou 18 a působící mezi kost-kou 1_9 a vidlicí 22, pomocí níž je tyčka 18 otočně připevněnak destičce 10, má tendenci vytahovat tyčku 18 do její maximál-ně vytažené polohy, která je nastavitelná osazenou maticí 23'přemisíovatelnou po závitu na volném konci tyčky 18, a protootáčí destičkou 10 do jed.né ze dvou jejích koncových polohupravených Symetricky podle svislicey vekterýchuvedené’dvě~-·-d-í-r-y—1_-3-a—1-4—v—dest-i-čce—1-0-měn-í—sv-é-po-l-ohy—ko-l-em—jeh-l-y—2-,—př-i---čemž tyto polohy .odpovídají bočním ko~cům A a 3 obloukovýchštěrbin 15 a 16. Z tohoto hlediska tvoří uvedená sestava bistabilní sy-stém, který vybuzovaný tlačnou pružinou 21, nachází stabilnírovnováhu pouze v jedné z obou koncových poloh výkyvné destič-ky které jsou symetrické vůči svislici, přičemž v těchtokoncových polohách děr 13 a 14 procházejí křižovací příze 11a 12 bočními konci A a B obloukových štěrbin 1$ a 16«
Spodní konec výkyvné destičky 10 je tvarován jako náběhpro usnadnění klouzaní tlačné tyče 24 v jednom ze dvou· bocnich vyhřáni 25 a 26 upravených na stranách výkyvné destičky 10, projejí natáčení z jedné do druhé symetrické koncové polohy. Tlač-ná tyč 24 je otočně připevněna k pevnému stojanu £ čepem 27,přičemž plochá vratná pružina 28 má tendenci ji vždy udržovatv přesně svislé poloze působením na přídavný člen 29 na ní u-pravený, a svislost je zajištována operou 30 upevněnou na sto-janu která spolupracuje s plochými Částmi vratné pružiny 28.Svislost zajišťuje, že tlačná tyč 24 vždy působí střídavě najedno nebo druhé boční vybrání 25 a 26.
Spolupráce mezi destičkou 10 a tlačnou tyčí 24 je umož-něna skutečností, že konstrukce 7 a následně i destička 10 sepohybují vratným pohybem vyvozeným vačkou 31 upevněnou na po- J mocném hřídeli 32 uloženém otočně v pevném stojanu a poháně- ném vhodným redukčním převodem, z něhož je znázorněno na obr. • 1, 2 a 3 jen ozubené kolo 33 pevně na pomocném hřídeli 32 na- ; í sazené. Vačka 31 působí na kladičku 34 upevněnou na konstrukci ! | 7, přičemž kontakt mezi nimi je zajišťován pružinou 35 působí-
Icí mezi konstrukcí 7 a pevným stojanem 1_. A konečně,, jehla 2 je poháněna svislým vratným pohybem, Μ .__;ale_O-P.ačným než je pohyb konstrukce 7, vyvozovaným vačkou 36 . rovněž upevněnou na pomocném hřídeli 32, ale s opačným profi- ; lem než má vačka 31 , která působí na kladičku 37 upravenou na • jehle 2, přičemž kontakt mezi nimi je zajišťován pružinou 38 působící mezi jehlou 2 a pevným stojanem 1_. ............ Činnost zařízení je následující:
Vychází-li se z fáze, ve které je nová útková příze 17*zanesena do otevřeného prošlupu, odpovídající situace je, žejehla 2 je ve své horní úvrati /viz obr. i/ a její přímá pří-ze 4 tedy prochází nad útkovou přízí 171, kdežto konstrukce 7je ve své dolní úvrati, s následnou interakcí mezi tlačnou ty-čí 24 a bočním vybráním 26, která vyvolala otáčení destičky 10 - 9 - proti směru hodinových ručiček s následujícím překřížením kři-zovacich přízí 11 a 1 2, které procházejí bočními konci A a Bobloukových štěrbin 15 a 1 6.
Toto překřížení křižovacích přízí 11 , 12 však nemůžepokračovat za tvořící se okraj tkaniny 6 kvůli přítomnostijehly 2. Ty části přízí 11 a 12 ležící mezi tkaninou 6 a oblou-kovými štěrbinami 15 a 16 nejsou ovlivňovány postupem překří-.ž.ení_,_který—je—výsledkem-přehazovacího- pohybu bisťěbTlnTího-šý-stému "/'ale místo aby zůstaly ve svých původních polohách vůči.-přímé přízi 4, otočí se kolem jehly 2. V průběhu další fáze, kdy jsou jehla 2 i konstrukce 7ovládány vačkami 36 a 31 , začne jehla 2 klesat a konstrukce 7stoupaťf^dókůd-opět”“ηέdosáhnou své dolní a horní úvrati, Přiklesání způsobí jehla 2 otočení přímé příze 4 kolem a nad za-nesenou útkovou přízi 17/ /viz obr, 2/, přičemž volný konectlačné tyče 24 vyběhne z destičky 10 a tlačná tyč 24 se vrátído svislé polohy"tlakem vratně pružiny 28, takže obě křižovací příze 11 a 12 už neomezované jehlou 2_ se mohou konečně překří-žit průchodem pod zanesenou útkovou přízí 17* a nad přímoupřízí 4 /viz obr; “2, ale je nutno vžít v úvahu, že obě křižo- — -v-ací -př-í-ze—1-1—a--1-2-se— skuté čně^překři~ži~ly i když to nemůže býtzřejmé ze znázorněného perspektivního pohledu/. V tomto okamžiku, opět ovládáním příslušnou vačkou 36,se jehla 2 vrátí do své horní úvrati a svou přímou přízí 4utáhne překřížené místo 39 křižovacích přízí 11 a 12 proti o-kraji tkaniny 6 při jeho tvoření /viz obr, 3/. Konstrukce 7klesá do své dolní úvrati a interakcí mezi tlačnou tyčí 24 abočním vybráním 25 způsobí otáčení destičky 10 ve směru hodino-vých ručiček s následným přehozením bistabilního systému do je-ho druhé rovnovážné polohy, přičemž křižovací příze 11 a 12 sepřekříží svými polohami v bočních koncích A. a B příslušných - 10 - } t ! i i obloukových štěrbin 1_5 a 16 /viz obr. 3/.
Opět' však nemůže nastat jejich překřížení kvůli přítom-nosti jehly 2 a tak cyklus opět dosáhl původní popsané počá-teční fáze, ale.s tím rozdílem, že křižovací příze 11 a 12jsou nyní na opačných koncích svých obloukových štěrbin 15 a16 vzhledem k opačné poloze bistabilního systému.
Popsaný cyklus se opakuje po zanesení další útkové příze 17”. Tímto způsobem otáčením pomocného hřídele 32 polovičnírychlostí hnacího hřídele tkalcovského stavu se vytváří vazba1/1 ze tří přízí znázorr.ěná na obr. 4, kdežto vyloučením jed-né křižovací příze, například příze 1 2, se získá zase vazba1/1 obsahující vsak pouze dvě příze, jak je znázorněno na obr.6. Λ konečně pouhým nahrazením vaček 31 a 36 jinými vačkamivhodného profilu je možno získat vazbu 2/2, tj. vazbu s kaž-dými dvěma postupně zanesenými útkovými přízemi, buá se třemipřízemi, jak je znázorněno na obr. 5 nebo se dvěma přízemi,jakje znázorněno na obr. 7. ,1 “7 í

Claims (3)

  1. PATENTOV
    1. Zařízení pro perlinkové tkaní bočního okraje tkaninyv tkalcovském stavu, obsahující jehlu, jejímž vodicím očkemprochází doplňková boční bsnovní příze známá jako přímá příze, . která je rovnoběžná s ostatními osnovními přízemi tkaniny přitvoření, a destičku pro vedení dvou doplňkových křižovacíchpřízi a připojenou ke konstrukci poháněné svislým vratným po— -hybemy-y-y-z-n-a-č-u-3~í~č~í l_e_ _ O._®»—JL dešti gka_/l-O/— je otočně uložená na svisle_v ratně__pohyb 1 ixé-kons-truk-c-i- /-7-/-a—je opatřena na své svislé ose dvěma děrami /13, 14/ axiálněnavzájem protilehlými kolem jejího otočného čepu /9/, přičemždvě doplňkové křižovací příze /11, 12/ procházejí těmito dě- -r am-i—/-1 -3 -,—1 -4-/— o to č n ě~ ulož e ná—deštic kěT-/ ΐϋ/ “se “opí řá' r u žinu /21/ a je vratně otočná do dvou symetrických poloh tlačnou ty-čí /24/ otočně připevněnou k pevnému stojanu /1/ a opatřenouvratnou pružinou /28/ pro své vracení do svislé polohy, při-čemž v-uvedených-polohách se‘obě díry /1 3/14/ přemístí kolem'"jehly /2/ přímé příze /4/, a pro pohon konstrukce /7/ a jehly/2/ svislým vratným pohybem v opačných směrech jsou upraveny- nezávislé prostředky.-------‘ ~-- ——-- —*
  2. 2. Zařízení podle nároku 1,vyznačující setím, že nezávislé prostředky pro pohon konstrukce /7/ ajehly /2/ svislým vratným pohybem v opačných směrech jsou tvo-řeny dvěma opačně tvarovanými vačkami /31, 36/ upevněnými nastejném hřídeli /32/, který je poháněn hnacím hřídelem tkal-covského stavu přes vhodný redukční převod, přičemž vačky /31,36/ působí zespoda proti kladičkám /34, 37/ upraveným na kon-strukci /7/ a jehle /2/ a kontakt je zajišťován pružinami/35, 38/. i ,
  3. 3. Zařízení podle nároku 1,vyznačující setím, že destička /10/ je vratně natáčivá do dvou symet-rických poloh tlačnou tyčí /24/ spolupracující s dvěma bočními vybráními /25ř 26/ provedenými na destičce /1C/ a uspořá-danými symetricky kolem svislá osy. - 14 Seznam vztahových značek i stojan 1jehla 2očko 3 přímá příze 4osnovní příze 5tkanina 6 -ko n s ± r.uk c e _7—t v a r u—Z---- £-£-£" g čep 9 destička 10křižovací příze 11 ___ kř.i ž o.v.ac í ..pří z e.-1.2— _______,___ díra 13díra 14 oblouková štěrbina 15oblouková Štěrbina 16útková příze 17, 17’, 171’tyčka 18 ... vodicí kostka 19 . r ..... ... . , '
    čep 20 tlačná pružina 21 vidlice 22 osazená matice 23 pomocný hřídel 32 tlačná tyč 24 ozubené kolo 33 boční vybrání 25 kladiČka 34 boční vybrání 26 v pružina 35 Čep 27 vačka 36 vratná pružina 28 kladička 37 přídavný člen 29 pružina 38 opera 30 překřížené místo 39 vačka 3.1 boční konec A, B
CS905972A 1989-12-01 1990-11-30 Apparatus for leno weaving of a cloth selvedge in a loom CS597290A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT02256789A IT1238228B (it) 1989-12-01 1989-12-01 Dispositivo per un'efficace legatura a giro inglese del bordo lateraledi un tessuto in un telaio tessile

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS597290A3 true CS597290A3 (en) 1992-03-18

Family

ID=11197926

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS905972A CS597290A3 (en) 1989-12-01 1990-11-30 Apparatus for leno weaving of a cloth selvedge in a loom

Country Status (12)

Country Link
JP (1) JPH03185148A (cs)
BE (1) BE1003271A3 (cs)
BR (1) BR9006107A (cs)
CH (1) CH680516A5 (cs)
CS (1) CS597290A3 (cs)
DE (1) DE4038256A1 (cs)
ES (1) ES2027177A6 (cs)
FR (1) FR2655359A1 (cs)
GB (1) GB2238553A (cs)
IT (1) IT1238228B (cs)
NL (1) NL9002631A (cs)
RU (1) RU1806231C (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1271950B (it) * 1993-02-11 1997-06-10 Nuovopignone Ind Meccaniche Ef Perfezionamenti in un telaio tessile
CZ285207B6 (cs) * 1995-05-19 1999-06-16 Klöcker-Entwicklungs-Gmbh Zařízení k vytváření okraje tkaniny
DE19520500C1 (de) * 1995-05-19 1996-08-08 Kloecker Entwicklungs Gmbh Vorrichtung zur Bildung einer Gewebekante
FR2735795B1 (fr) * 1995-06-20 1997-07-18 Icbt Diederichs Sa Dispositif pour la realisation d'une fausse lisiere a pas de gaze sur une machine a tisser
DE10003919B4 (de) * 2000-01-29 2004-04-08 Lindauer Dornier Gmbh Webmaschine zum Herstellen eines Drehergewebes
CN102910440B (zh) * 2011-08-04 2015-09-16 舟山雷大电子科技有限公司 辊式输送机货物纠偏装置
JP2014015699A (ja) * 2012-06-12 2014-01-30 Tsudakoma Corp 織機の耳形成装置
JP6071391B2 (ja) * 2012-06-13 2017-02-01 津田駒工業株式会社 織機の耳形成装置

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB794515A (en) * 1954-08-30 1958-05-07 Vyzk Ustav Tvarecich Stroju A weaving loom provided with a selvedge forming device
AT252148B (de) * 1963-09-03 1967-02-10 Elitex Zavody Textilniho Vorrichtung an Webstühlen zum Steuern von Zusatzkettfäden zur Herstellung der Gewebeleiste
GB1400166A (en) * 1971-06-21 1975-07-09 Somet Soc Mec Tessile Leno selvedge shedding device
CS158466B1 (cs) * 1972-06-12 1974-11-25
DE2253586A1 (de) * 1972-11-02 1974-05-09 Gaschuetz & Fischer Webstuhl Kantendreher fuer eine greifer-webmaschine
CH613728A5 (en) * 1976-02-12 1979-10-15 Dornier Gmbh Lindauer Apparatus for forming strips on selvedges
DE3236035C1 (de) * 1982-09-29 1984-04-05 Gebrüder Schmeing, 4280 Borken Vorrichtung zur Herstellung einer Gewebe-Schnittleiste
BE898963A (nl) * 1984-02-21 1984-06-18 Wiele Nv Van De Twister voor weefmachines en weefmachines met dergelijke twister uitgerust
AT386848B (de) * 1986-09-11 1988-10-25 Chemiefaser Lenzing Ag Rundwebmaschine fuer dreherbindung

Also Published As

Publication number Publication date
IT8922567A1 (it) 1991-06-01
FR2655359A1 (fr) 1991-06-07
NL9002631A (nl) 1991-07-01
IT8922567A0 (it) 1989-12-01
GB9026011D0 (en) 1991-01-16
GB2238553A (en) 1991-06-05
CH680516A5 (cs) 1992-09-15
IT1238228B (it) 1993-07-12
DE4038256A1 (de) 1991-06-06
BR9006107A (pt) 1991-09-24
JPH03185148A (ja) 1991-08-13
BE1003271A3 (fr) 1992-02-11
DE4038256C2 (cs) 1992-07-23
RU1806231C (ru) 1993-03-30
ES2027177A6 (es) 1992-05-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20030056846A1 (en) Fabric with a variable width
CZ283439B6 (cs) Zařízení k ovládání osnovních nití pro výrobu perlinkových tkanin na tkacím stroji
CS597290A3 (en) Apparatus for leno weaving of a cloth selvedge in a loom
CZ200452A3 (cs) Název neuveden
JPH0241439A (ja) サッカー織機
JPH06306744A (ja) 織機で粗布を製造する際にパイルたて糸の張力を制御する方法および装置
JPH05311535A (ja) 二重シャットルホルダ織機にて二重織生地の堅固な織り止め端を編成する方法及びその交差装置
CN109208158B (zh) 在片梭织机中不使用假边的纬纱操作装置
JP3425432B2 (ja) テリー織機
US3441059A (en) Loom having variable stroke weft thread clamp
US3851679A (en) Device for retaining the end of a weft thread in looms
US5419375A (en) Independently driven selvedge forming leno weaving device
US10287713B2 (en) Warp shedding apparatus of loom
US3339589A (en) Sley motion for terry loom
JP3416661B2 (ja) テリー織機
JP2006336183A (ja) ウォータージェット織機の織物製織装置
CS197284B2 (cs) Zařízení k dopravě vlasových osnovních nití u tkacích strojů pro vlasovou tkaninu
ITMI942611A1 (it) Dispositivo per la selezione dei fili di trama per una macchina tessile
TWI732251B (zh) 用於無梭子紡織機的緯紗切割裝置
NO139117B (no) Fremgangsmaate ved fremstilling av ozon
US2830623A (en) Inside selvedge motion for looms
EP3121320B1 (en) Device for adjusting the tension of the pile warp yarns in a terrycloth weaving loom
US3456691A (en) Shed-forming apparatus for a loom
US4103716A (en) Leno motion device
CZ20032887A3 (cs) Zařízení k ovládání osnovních nití na tkacím stroji pro výrobu perlinkových tkanin