CS251078B2 - Method of 5-(e)-(2-bromovinyl)-2-desoxyuridine derivatives production - Google Patents

Method of 5-(e)-(2-bromovinyl)-2-desoxyuridine derivatives production Download PDF

Info

Publication number
CS251078B2
CS251078B2 CS835756A CS575683A CS251078B2 CS 251078 B2 CS251078 B2 CS 251078B2 CS 835756 A CS835756 A CS 835756A CS 575683 A CS575683 A CS 575683A CS 251078 B2 CS251078 B2 CS 251078B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
desoxyuridine
ethyl
formula
chloroform
mixture
Prior art date
Application number
CS835756A
Other languages
English (en)
Inventor
Anna Szabolcs
Laszlo Oetvoes
Janos Sagi
Helga Tuedoes
Zoltan Ratonyi
Tibor Gal
Lajos Voeroeshazy
Ivan Daroczy
Dieter Barwolf
Juergen Reefschlager
Hellmut Just
Original Assignee
Mta Koezponti Kemiai Kutato In
Molekularbiolog Inst Of The Ac
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mta Koezponti Kemiai Kutato In, Molekularbiolog Inst Of The Ac filed Critical Mta Koezponti Kemiai Kutato In
Publication of CS251078B2 publication Critical patent/CS251078B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H19/00Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof
    • C07H19/02Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof sharing nitrogen
    • C07H19/04Heterocyclic radicals containing only nitrogen atoms as ring hetero atom
    • C07H19/06Pyrimidine radicals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F7/00Compounds containing elements of Groups 4 or 14 of the Periodic Table
    • C07F7/02Silicon compounds
    • C07F7/08Compounds having one or more C—Si linkages
    • C07F7/18Compounds having one or more C—Si linkages as well as one or more C—O—Si linkages
    • C07F7/1804Compounds having Si-O-C linkages

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

(54)· Způsob.' výroby derivátů 5-(E.).-(2-bromvinyl)-2ř-ďesoxyuridmu' í 2
Výroba derivátů 5-(E)-(^í>lbromvinyl)-2'desoxyuridinu · obecného · vzorce VI
ve kterém
R znamená atom vodíku, benzoylovou skupinu substituovanou v poloze para atomem chloru nebo acetylovou skupinu, je vyznačená tím, že se 3‘,5‘-di-O-acyl-5-ethyl-2-desoxyuridin brómuje, dehydrohalogenuje a případně odacyluje. Získané sloučeniny mohou být použity ve farmaceutickém průmyslu. Sloučenina výše uvedeného · obecného· · vzorce, ve kterém R = H, je· až dosud nejlepším známým· protivirovým· prostředkem.
Vynález se týká způsobu výroby derivátů 5- (E) - (2-bromvinyl) -2*-desoxyuridinu obecného vzorce VI
0Г (vi)
OR ve kterém
R znamená atom vodíku, benzoylovou skupinu substituovanou v poloze para atomem chloru nebo acetylovou skupinu.
Tyto sloučeniny jsou použitelné ve farmaceutickém průmyslu.
Způsob výroby 5-(E)-( 2-bromvinyl )-2‘-desoxyuridinu (obecný vzorec VI: R = H) jsou v odborné literatuře popsány. Tato sloučenina je až dosud nejlepším protivirovým prostředkem a netoxickým chemoterapeutikem s nejvyšší účinností a s nejlepší selektivitou in vitro a in vivo proti virům Herpes Simplex I a Varicella Zoster (E. DeClercq a kol., Proč. Nati. Acad. Sci. USA 76, 2947 /1979/; P. ,C. Mandgal a kol., Graefes Arch. Ophthalmol. 216, 261 /1981/; E. De Clercq a kol., British Med. J. 281, 1178 /1980//).
Jedním způsobem je kondenzace: 5-(E)-(2-bromvinyl)uračil se kondenzuje jako bis-O-trimethylsilylový derivát s l-chlor-2-desoxy-3‘,5‘-di-0-p-toluyl-a-D-ery thropentafuranosou (A. S. Jones, R. T. Walker, P. J. Barr a E. De Clercq, DOS 2 915 254).
Nevýhodou této metody je komplikovaná syntéza výchozího 5-bromvinyluracilu a nízký výtěžek. Produkt obecného vzorce VI nepředstavuje jediné chemické individuum; sestává ze směsi a- a /-anomerů, přičemž jedině β-anomer má praktický význam. 5-Bromvinyluracil byl vyroben z 5-acetyluracilu přes 5-vinyluracil. Výtěžek sloučeniny obecného vzorce VI, ve kterém R — H, vztažený na 5-acetyluracil, činí méně než 10 %, přičemž je nutné tento produkt peště chromatograficky dělit na a- a /?anomer (A. S. Jones, G. Verhelst und R. T. Walker, Tetrahedron Letters 45, 4415 /1976/). V současné době se 5-(E)-(2-bromvinyl)uráčil vyrábí ve vyšším výtěžku z 5-formyluracilu přes 5-(E)-(2-karboxyvinyl) uráčil). Kondenzace výše uvedenou metodou vede ovšem také k anomeraci (α/β = 1:3), ačkoli derivát cukru použitý při kondenzaci, chráněný ochranou skupinou a aktivovaný obsahhuje v poloze 1-a chlor (P. J. Barr, A. S. Jones, G. Verhelst a R. T. Walker, J. Chem. Soc. Perkin I, 1665 /1981/).
Bergstromova metoda (D. E. Bergstrom a Μ. K. Ogawa, J. Am. Chem. Soc., 100, 8106 /1978/) a její modifikovaná verze (A. S. Jones, G. Verhelst a R. T. Walker, Tetrahedron Letters, 45, 4415 /1979/) je výhodnější než kondenzace. Z 2‘-desoxyuridinu se vyrobí C-5-merkuri-2‘-desoxyuridin, který se reakcí s LÍ2PdC14 a ethylakrylátem převede na 5-(E)-(karbetoxyvinyl )-2‘-desoxyuridin, načež se hydrolýzou získá sloučenina obecného vzorce VI (R = H). Nevznikne směs anomerů, poněvadž bylo jako výchozího produktu použito jS-2‘-desoxyuridinu. Nevýhoda této metody spočívá v tom, že Li2PdC14 a 2‘-desoxyuridin jsou velmi drahé a finální produkt se musí čistit sloupcovou chromatografií, takže výroba v provozním měřítku je velmi nákladná a zdlouhavá.
5- (E) - (2-Bromvrnyl) -2‘-desoxyuridin (obecný vzorec VI: R = H) byl také vyroben bromací z 5-ethyl-2‘-desoxyuridinu (D. Barwolff a P. Langen, Nucleic acids, Res. Spec. Publ. 1, 29 /1975/). Přitom se β'-anomer 5-ethyl-2‘-desoxyuridinu převede na 3‘,5‘-di-O-acetyl-5-ethyl-2‘-desoxyuridin, načež se tento produkt brómuje elementárním bromem a potom se dehydrohalogenuje terciární bází. Po· acetylaci vznikne konečně finální produkt obecného vzorce VI (R = H). Nevýhoda tohoto způsobu spočívá v tom, že jako výchozí produkt použitý .(/-anorner 5-ethyl-2‘-desoxyuridin musí být získán teprve dělením směsi a- a /-anomeru vzniklé při výrobě 5-ethyl-2‘-desoxyuridinu. Kromě toho může při této metodě během bromace docházet také k anomeraci, při které z čisté ^-sloučeniny (VI) · vznikne směs a- a /í-bromproduktu (VI) v poměru 1:1.
Cílem vynálezu je vypracovat nový způsob výroby sloučenin ' obecného vzorce VI, při kterém by se vycházelo z jiného· výchozího produktu.
Předmětem vynálezu je způsob výroby derivátů 5- (E) - (2-bromvinyl) -2‘-desoxyuridinu obecného vzorce VI
R znamená atom vodíku, benzoylovou skupinu substituovanou v poloze para atomem chloru nebo· acetylovou skupinu, jehož podstata spočívá v tom, že se 3‘,5‘-di-O-acyl-5-ethyl-2‘-desoxyuridin obecného vzorce VI
(IV) ve kterém
R má výše uvedený význam, uvede v reakci s elementárním bromem, přičemž uvedená bromace se provádí v bezvodém halogenovaném uhlovodíkovém rozpouštědle, s výhodou v dichlormethanu, dichlorethanu, chloroformu nebo· v tetrachlormethanu anebo v jejich směsích, za účinku světla a pod atmosférou dusíku nebo argonu při refluxní teplotě, a získaný dibromderivát obecného vzorce V
látkami. Za tím účelem se uvedené sloučeniny převedou na roztoky, emulze, suspenze, prášky a pasty o sobě známými způsoby.
Farmaceutické aplikace uvedených sloučenin probíhají prakticky bez vedlejších účinků.
Novými sloučeninami jsou sloučeniny obecného· vzorce VI, ve kterém R znamená methylkarbonylovou nebo p-chlorbenzoylovou skupinu.
Výchozí sloučeniny obecného vzorce IV chráněné di-O-acylovou skupinou se dobře brómují a syntéza probíhá v kratším čase; kromě toho je odacylování a opětovné acylování ethylové sloučeniny zbytečné. Velká výhoda způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že k bromaci může být použito α-, β-anomerní směsi. Proto se tímto způsobem dosahuje podstatně vyššího výtěžku. Za podmínek dehydrobromace se totiž podstatný podíl /j--ormy sloučeniny obecného vzorce VI oddělí společně s triethylaminhydrobromidem a vedle α-anomeru zůstane v roztoku jen velmi nepatrný podíl β-anomeru. Vychází-li se ze sloučeniny IV (čistá /-forma), je výtěžek sloučeniny Vi 22,5 %; vychází-li se z α-β-směsi, dosáhne se výtěžku 35,7 % (vztaženo na sloučeninu cukru III).
V následující části popisu bude vynález blíže objasněn konkrétními příklady provedení.
Příklad 1
1.1. Výroba výchozího p-chlorbenzoyl-5-ethylf2‘-desoxyuridinu (//-anomer a α-β-anomer)
a)
2,4-bis-O-Trimeehylsilyl-5-ethylpyrimidin ve kterém
R má výše uvedený význam, se případně po izolaci dehydrohalogenuje přebytkem terciární báze, přičemž uvedená dehydrohalogenace se provádí v bezvodém uhlovodíkovém rozpouštědle, s výhodou v dichlormethanu, dichlorethanu, chloroformu nebo v tetrachlormethanu, anebo v isopropylethylaminu při teplotě místnosti, a potom se případně získaný produkt odacyluje působením ethylacetátu sodného nebo methanolu nasyceného amoniakem při teplotě 0 až 25 °C.
Výhodně se jako diacylderivátu obecného vzorce IV použije směsi a- a β-anomeru 3‘,5‘-di-O-p-chlorbenzoyI-5-ethyl-2‘-desoxyuridinu.
Získané sloučeniny obecného vzorce VI mohou být použity ve farmaceutickém průmyslu ve formě farmaceutických přípravků. Sloučeniny obecného· vzorce Ví (R = H nebo R = metabolicky odštěpitelná acylová skupina) se používají buď v čisté formě nebo společně s dalšími účinnými látkami a/ /nebo pojivý, rozpouštědly, ředidly, chuťovými prostředky a/nebo> jinými pomocnými (CH o,)} Si°
CHŽCH3
()
100 g (0,71 mol) 5-ethyluracilu obecného vzorce I
vysušeného za vakua uvede v reakci s 200 při teplotě 150 °C se ml (1,25 mol) 1,1,1,251078
3,3,3-hexamethyldisilazanu po dobu 24 hodin za refluxu a absolutních podmínek. Potom se ze vzniklého čirého roztoku oddestiluije při normálním tlaku přebytečný 1,1,13,3,3- hexamethylsilazan a zbytek se rektifikuje za vakua.
Teplota varu = 134 °C/1 733 Pa; výtěžek: 197,4 g (97 %).
b)
2‘-Desoxy-3‘,5‘/di-O-p-cmloib:ienoyyl-a,l6,-D-rl· bofuranosylchlorid (III) g 2t-desoxy-D-ribosy se rozpustí ve 190 mililitrech bezvodého methanolu, načež se k získanému roztoku přidá 10 ml bezvodého methanolu s obsahem 1 % chlorovodíku a po 20 minutách ještě 5' g čerstvě připraveného’ AgžCOs. Směs se potom zfiltruje přes filtrační papír a filtrát ' se zahustí na rotační odparce při teplotě 40 °C. Odpaření se potom opakuje s 5 ml absolutního' pyridinu. Zbytek (sirup) se potom rozpustí v 85 ml absolutního pyridinu a za chlazení ledem se přidává 22,5 ml p-chlorbenzoylchloridu takovým způsobem, že teplota zůstává mezi 20 a 40 °C. Baňka se uzavře trubkou s chloridem vápenatým a nechá stát při teplotě místnosti po' dobu 16 hodin. Po přidání 50 mililitrů vody se získaný roztok dvakrát extrahuje v dělicí nálevce 75 ml dichlormethanu a extrakt se potom promyje dvakrát 10 ml 10% vodného roztoku hydrogenuhličitanu draselného a vysuší síranem sodným. Po odpaření rozpouštědla se zbytek rozpustí v 75 ml bezvodého etheru a získaný roztok se ochladí na teplotu 0 °C. Po přidání 100 ml bezvodé kyseliny octové nasycené chlorovodíkem se do roztoku zavádí suchý chlorovodík tak dlouho, pokud trvá vylučování bílého produktu. Získaný produkt se rychle odfiltruje, promyje ledově studeným etherem a vysuší v evakuovaném exsikátoru nad oxidem fosforečným a pevným hydroxidem draselným. Produkt se dále zpracuje bez rekrystalizace.
Teplota tání: 118 °C; výtěžek: 24 g (75 %).
Získaný produkt ' obsahuje směs a- a /‘-anomeru 1 : 1, což bylo stanoven* chromatografií na tenké vrstvě (Silikagel HF 254, Mercek AG, typ 60) za použití soustavy chloroform-ether 7:3.
c)
3;5‘-DiiCOp-chlorbenzoyl-5-ethyl-2‘-desoxyuridin (IV)
88,5 g (0,31 molu) 2,4-l^i^i^-^í^-tir^l^ethylsilyl-5-ethylpyrimidinu (II) se rozpustí v 3 900 ml absolutního acetonitrilu, načež se k takto získanému roztoku rychle přidá 300 g molekulárního síta (Merek, 4.10_lum), 104,6 g (0,243 molu) Z^desoKy^^-di-O-p-chlorbenzoy^^-^-^,,^-Duibo^^^]ranosylchloridu (III) a 41,8 suchého bromidu rtufnatého. Roztok se míchá, přičemž je zpočátku pár minut čirý, načež začíná krystalinické štěpení. Směs se míchá zvolna po dobu 5 hodin a potom se nechá stát přes noc při teplotě místnosti. Při tomto' stání se vyloučí čistý (ř-anomer 3‘,5‘-di-O-p-chlorbenzoyl-4tO-trimethylsilylt -5-desoxyuridinu.
c)
Izolace čisté /-sloučeniny (IV)
Sraženina se odfiltruje (filtrát obsahuje směs a- a /-anomeru) a třikrát promyje 150 mililitry chloroformu; na filtru zbyde jako' zbytek molekulární síto. Spojené chloroformové roztoky se vytřepou do 50 ml 30% roztoku jodidu draselného v dělicí nálevce. Chloroformová fáze se vysuší síranem hořečnatým, zfiltruje a odpaří za vakua. Zbytek se vaří se 4 litry 96% ethanolu po dobu 2 hodin. Po ochlazení se při teplotě místnosti vyloučí bílý /-produkt IV, který se potom překrystalizuje z ethanolu.
Teplota tání: 196 až 197 °C; výtěžek: 42,5 g (32,6 %, vztaženo na III).
d)
Izolace α,1/taeomerní směsi IV
Po kondenzaci se nechá reakční směs stát v acetonitrilovém roztoku po dobu 12 hodin při teplotě místnosti, načež se zfiltruje a sraženina se rozpustí ve 150 ml chloroformu. Na filtru zbylé molekulární síto se třikrát promyje 150 ml chloroformu (rozpustí se IV). Acetonltrilový filtrát (roztek anomerů a a /) se odpaří a k získanému zbytku se přidá 1 litr chloroformu Vytvoří se sraženina, která se odfiltruje a spojený chloroformový roztok se v dělicí nálevce vytřepe do 150 ml 30% roztoku jodidu draselného; chloroformová fáze se oddělí, vysuší síranem hořečnatým a zfiltruje. Potom se oddestiluje rozpouštědlo a zbytek se zahřívá s 6 litry 96% ethanolu k varu pod zpětným chladičem po' dobu 30 minut. Po ochlazení na teplotu místnosti se vyloučí /1--1^0(^^ IV.
Výtěžek: 96 g (73,8 % — celkový výtěžek);
poměr isomerů //a = 3:1.
1.2 Výroba 5-[E)-(2-bromvinyl)-2‘-desoxyuridinu (obecný vzorec VI, R = H) z anomerní směsi IV
26,6 g (0,05 molu) 3‘,5ť-dí-0-p-chlorbenzoly-5-ethyl-2‘-desoxyuridmu (a, ('-anomerní směs s poměrem β/α = 3:1) se rozpustí ve 350 ml teplého bezvodého dichlorethanu za působení světla pod proudem suchého dusíku.
Potom se k roztoku přidá po kapkách v závislosti na reakční rychlosti (asi během 20-až25 minut) 6,8 ml (0,125 molu) bromu · v 60 ml bezvodého dichlorethanu. Po přidání bromu se ukončí ozařování a reakční směs se zahřívá k varu pod zpětným chladičem a pod silným proudem dusíku po dobu ještě 15 minut. Potom se rozpouštědlo oddestiluje na rotační odparce a zbytek se znovu rozmíchá s 20 ml bezvodého dichlorethanu a opětovně odpaří. Zbytek (tvrdá pěna) se potom rozpustí ve 140 ml bezvodého dichlorethanu a k roztoku se přidá 10.4 ml (0,075 molu) triethylaminu po kapkách (asi během 15 minut).
(-Sloučenina VI (R = p-chlorbenzoyl) a triethylamoniumhydrobromid se vyloučí z roztoku a jsou po odfiltrování promyty dichlorethanem a potom 80% ethanolem. Zbytek je čistý (-produkt VI (R = p-chlorbenzoyl).
Výtěžek: 14,8 g (0,024 molu = 48 %).
Odacylování se provádí následujícím způsobem:
g (0,0345 molu) produktu VI (R = p-chlorbenzoyl) se odacyluje působením 130 mililitrů (0,5 molu) roztoku NaOCHs za míchání při teplotě místnosti po dobu 3 hodin. pH roztoku se potom nastaví na hodnotu 5 až 6 iontoměničem Dowex 50 H+. lontoměnič se odfiltruje a promyje methanolem. Spojené methanolové frakce se odpaří a zbytek se překrystalizuje z vody.
Teplota tání: 175 až 176 °C. výtěžek: 10,6 g produktu VI (R = H) (92,6 procenta).
Příklad 2
Výroba 5-(E)- (2-bromvinyl)-2l-desoxyuridinu (obecný vzorec VI, R = H) z čisté (-látky
26,7 g (0,05 molu) čistého anomeru 3‘,5‘-di-O-i^--^lh^(^:^'benzoyl-5-ethyl-2‘-desoxyuridinu ((-produkt IV) se rozpustí ve 350 ml teplého bezvodého dichlorethanu. Za světla a pod proudem dusíku se k roztoku přidá po kapkách v závislosti na reakční rychlosti (během 20 až 25 minut) 6,8 ml (20 g; 0,125 molu) bromu v 60 ml bezvodého dichlorethanu. Po přidání bromu se ozařování ukončí a reakční směs se vaří po dobu 15 minut pod zpětným chladičem a silným produktem dusíku. Rozpouštědlo· se zbytkem HBr se potom oddestiluje na rotační odparce. Odpa ření se potom opakuje s 20 ml bezvodého dichlorethanu. Světle žlutý zbytek ' se potom rozpustí ve 140 ml bezvodého dichlorethanu a k roztoku se přidá 10,4 ml (7.59 g; 0,075 molu) triethylaminu po.kapkách během asi 15 minut). Sloučenina /^-VI (R = p-chlorbenzoyl) a triethylamoniumhydrobromid se vyloučí z roztoku, načež se odfiltrují a sraženina se promyje dichlorethaiíerm a potom 80% ethanolem, ve kterém se rozpustí hydrobromid. Zbytek (VI) (21 g · 0,0345 molu; 69 %) se odacyluje působením 130 ml (0,5 molu) NaOCH... při teplotě místnosti po dobu 3 hodin. pH roztoku se potom nastaví na hodnotu 5 až 6 přidáním iontoměniče Dowex 50 HP·. lontoměnič se odfiltruje a dvakrát promyje methanolem. Spojené methanolové frakce se odpaří na rotační odparce a zbytek se rřekrystalizuje z vody.
Teplota tání: 175 až 176 °C;
výtěžek: 10,6 g [VI, R = H) (63,7 %, počítáno na výchozí produkt IV a 92 3 %, počítáno na VI (R -- p-chlorbenzoyl).
Vycházeje ze sloučeniny IV (R = p-chlorbenzoyl) (čistá (Sforrna), dosáhne se výtěžku sloučeniny VI rovného 22,5 %; z α,,β-směsi se naopak získá výtěžek 35 · 7 % (počítáno na sloučeninu cukru III).
Příklad 3
1,07 g (2 nmoli) 5-ethyl-(3‘,5í-di-p-chlorbenzryl)-2‘-(-desoxyuridmu se rozpustí ve 25 ml absolutního chloroformu a k takto získanému roztoku se při ozařování 500 W zářičem přidá 0,11 ml bromu v 5 ml chloroformu. Vzniklý bromovodík se vyfouká z roztoku proudem dusíku. Po přidání bromu se přidá 0,6 ml triethylaminu a směs se zahřívá ještě 10 minut. Rozpouštědlo se oddestiluje na rotační odparce, přičemž se ještě předtím případně odstraní triethylamoniumbromid vodnou extrakcí, načež se zbytek překrystalizuje z ethanolu.
Výtěžek: 0,8 g (66 %) 5-(2-brOmvinyl)-3c,5‘-dipp-chlorbenzoyl)-2‘-(-Pesoxyuridinu s teplotou tání 235 °C.
Ochranné skupiny se ods^aní rnethanolýzou.
Teplota tání: 170 °C;
výtěžek: 0,4 g = 60 % teorie.
Příklad 4
340 mg (-3<,5<-di.acetyl-5-ethyl-2‘-desrxyuridinu (1 nmol) se rozpustí ve 100 ml tetrachlormethanu a k roztoku se přidá za účinku světla a pod zpětným chladičem 350 miligramů bromu 'během 1 až 2 hodin; zdrojem světla je 250W žárovka. Rozpouštědlo se potom oddestiluje za vakua a získaný zbytek se rozpustí ve 10 ml diisoipropylethyla251078 minu. Směs se zahřívá к varu pod zpětným chladičem po dobu 15 minut, načež se izoluje 5-(E)-(2-bromvinyl)-(3‘,5‘-diacetyl)-2‘-β-desoxyuridin (teplota tání == 164 °C, jehlice vykrystalizované z alkoholu) neb-o se acetylové skupiny odštěpí ihned v 'reakčním roztoku 50 ml methanolu nasyceného amoniakem; po odstranění rozpouštědla se zbytek vyčistí chromatograficky.
Výtěžek: 206 mg (62 %) 5-(2-bromvinyl)-2‘-desoxyuridinu;
teplota tání: 162 až 163 °C.
Příklad 5
Do roztoku 3,4 g (10 nmolů) 3‘,5‘-diacetyl-5-ethy]-2‘-desoxyuridinu v 600 ml tetrachlormethapu se pod zpětným chladičem, za míchání a za působení světla zavede v proudu suchého dusíku během 2 až 4 hodin 1,1 ml bromu. Potom se к reakční směsi přidá 10 mililitrů triethylaminu a směs se zahřívá dalších 15 minut. Směs se potom odpaří na rotační odparce, odacetyluje 100 ml methanolu nasyceného amoniakem a eluuje na silikagelu (Merck) za použití chromatografické soustavy chloroform/methanol (9:1).
Výtěžek: 1,3 g; teplota tání: 169 TL

Claims (2)

pRedmét
1. Způsob výroby derivátů 5-(E)-(2-bromvinyl )-2‘-desoxyur.idinu obecného vzorce VI ve kterém
R znamená atom vodíku, benzoylovou skupinu substituovanou <v poloze para atomem chloru nebo acetylovou skupinu, vyznačený tím, že se 3x,5‘-di-O-acyl-5-ethyl-2‘-desoxyuridin obecného vzorce IV
VYNÁLEZU akci s elementárním bromem, přičemž uvedená bromace se provádí v bezvodém halogenovaném uhlovodíkovém rozpouštědle, s výhodou v dichlormethanu, dichlorethanu, chloroformu nebo· v tetrachlormethanu, anebo v jejich směsích, za účinku světla a pod atmosférou dusíku nebo argonu při refluxní teplotě, a získaný dtbromderivát obecného vzorce V
lf CH—CHn HN' V./ i f li 1 ' >J Sí r' RO~~ n i 1 OR
ve kterém
R má výše uvedený význam, se případně po izolaci dehydrohalogenuje přebytkem terciární báze, přičemž se uvedená dehydroihalogenace provádí v bezvodém halogenovaném uhlovodíkovém rozpouštědle, s výhodou v dichlormethanu, dichlorethanu, chloroformu, tetrachlormethanu nebo isopropylethylaminu, při teplotě místnosti a potom se získaný produkt případně odacyluje působením ethylátu sodného nebo methanolu nasyceného amoniakem ipři teplotě 0 až 25 stupňů Celsia.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se jako diacylderivátu obecného vzorce
IV použije směsi a, a /3-anomeru 3‘,5‘-di-O-ip-chlorbenzoyl-5-ethyl-2‘-desoxyuridinu.
ve kterém
R má výše uvedený význam, uvede v re-
CS835756A 1982-08-04 1983-08-03 Method of 5-(e)-(2-bromovinyl)-2-desoxyuridine derivatives production CS251078B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU822506A HU187736B (en) 1982-08-04 1982-08-04 Process for producing /e/ -5-/2-bromovinyl/-2-comma above-deoxyuridine and o-acyl derivatives

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS251078B2 true CS251078B2 (en) 1987-06-11

Family

ID=10959738

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS835756A CS251078B2 (en) 1982-08-04 1983-08-03 Method of 5-(e)-(2-bromovinyl)-2-desoxyuridine derivatives production

Country Status (12)

Country Link
AT (1) AT380688B (cs)
BE (1) BE897434A (cs)
CH (1) CH660486A5 (cs)
CS (1) CS251078B2 (cs)
DE (1) DE3328238A1 (cs)
FI (1) FI74289C (cs)
FR (1) FR2531437B1 (cs)
GB (1) GB2125399B (cs)
HU (1) HU187736B (cs)
IT (1) IT1185759B (cs)
PL (1) PL143289B1 (cs)
YU (1) YU162683A (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EA005497B1 (ru) * 2001-01-03 2005-02-24 Берлин Хеми Аг Применение фармацевтической композиции, содержащей бривудин, для лечения герпесвирусных инфекций
DE10109657A1 (de) * 2001-02-28 2002-09-05 Menarini Ricerche Spa Verfahren zur Herstellung von (E)-5-(2-Bromvinyl)-2`-desoxyuridin
CN102432655A (zh) * 2011-10-28 2012-05-02 河南师范大学 一种合成5-((e)-2-溴乙烯基)-2′-脱氧尿嘧啶核苷(溴呋啶)的方法
EP3792271A1 (en) 2019-09-13 2021-03-17 Aurobindo Pharma Limited A process for the preparation of brivudine
CN115043894A (zh) * 2022-06-22 2022-09-13 华润双鹤药业股份有限公司 一种溴夫定起始物料异构体单晶及其制备方法和应用

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2721466A1 (de) * 1977-05-12 1978-11-16 Robugen Gmbh Verfahren zur herstellung von 2'-desoxyribofuranosylnucleosiden
GB1601020A (en) * 1978-04-24 1981-10-21 Stichting Grega Vzw 2'-deoxy-5 (2-halogenovinyl)-uridines
DE3002197A1 (de) * 1980-01-22 1981-07-23 Robugen Gmbh Pharmazeutische Fabrik Esslingen A.N., 7300 Esslingen 5-alkylsubstituierte pyrimidin-nukleoside, verfahren zu deren herstellung und daraus hergestellte virostatische und cytostatische mittel
NZ199764A (en) * 1981-03-20 1984-08-24 Beecham Group Plc 5-(2-halogenovinyl)-2'-deoxyuridine derivatives and pharmaceutical compositions
HU183567B (en) * 1981-09-07 1984-05-28 Mta Koezponti Kemiai Kutato In Process for preparing /e/-5-/2-bromo-vinyl/-uridine and derivatives thereof
EP0082668A1 (en) * 1981-12-18 1983-06-29 Beecham Group Plc 5-(2-Halogenovinyl)-2'-deoxyuridine derivatives, processes for their preparation, pharmaceutical compositions containing them and their use in treating viral infections
EP0095294A1 (en) * 1982-05-22 1983-11-30 Beecham Group Plc Deoxyuridine compounds, methods for preparing them and their use in medicine
EP0097039A1 (en) * 1982-06-16 1983-12-28 Beecham Group Plc 5-(E-2-halovinyl)-2'-deoxyuridine derivatives, processes for their preparation, pharmaceutical compositions containing them, and their use in treating viral infections

Also Published As

Publication number Publication date
HU187736B (en) 1986-02-28
GB2125399B (en) 1987-04-01
YU162683A (en) 1986-02-28
FI74289B (fi) 1987-09-30
ATA282583A (de) 1985-11-15
GB2125399A (en) 1984-03-07
FR2531437A1 (fr) 1984-02-10
PL243307A1 (en) 1984-11-08
IT1185759B (it) 1987-11-18
PL143289B1 (en) 1988-01-30
FI832809A0 (fi) 1983-08-03
FR2531437B1 (fr) 1985-10-25
IT8322401A0 (it) 1983-08-03
CH660486A5 (de) 1987-04-30
BE897434A (fr) 1984-02-01
AT380688B (de) 1986-06-25
DE3328238A1 (de) 1984-02-23
GB8321081D0 (en) 1983-09-07
FI832809A (fi) 1984-02-05
FI74289C (fi) 1988-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0269574B1 (en) Novel adenosine derivatives and pharmaceutical compositions containing them as an active ingredient
US5371210A (en) Stereoselective fusion glycosylation process for preparing 2&#39;-deoxy-2&#39;,2&#39;-difluoronucleosides and 2&#39;-deoxy-2&#39;-fluoronucleosides
US7291726B2 (en) Process for the preparation of 2′-halo-β-L-arabinofuranosyl nucleosides
JPH069602A (ja) ジフルオロ抗ウイルス剤の中間体
HU203363B (en) Process for producing 2&#39;,3&#39;-dideoxy-2&#39;,2&#39;-difluoronucleosides and pharmaceutical compositions comprising same as active ingredient
JPH0313239B2 (cs)
CZ278395B6 (en) Process for preparing novel 2&#39;, 3&#39;-dideoxy-2&#39;-fluoronucleosides and 2&#39;, 3&#39;-dideoxy-2&#39;, 3&#39;-didehydro-2&#39;-fluoronucleosides
US4689404A (en) Production of cytosine nucleosides
JP4593917B2 (ja) プリンヌクレオシドを調製する方法
FR2531962A1 (fr) Nouveaux derives de la desoxyuridine, leur preparation et leur utilisation comme medicaments
EP0519464B1 (en) Nucleoside derivatives and production thereof
CS251078B2 (en) Method of 5-(e)-(2-bromovinyl)-2-desoxyuridine derivatives production
AU2002303187A1 (en) Process for the preparation of 2&#39;-HALO-Beta-L-arabinofuranosyl nucleosides
EP0350292B1 (en) Process for preparing 2&#39;-deoxy-beta-adenosine
Rosenthal et al. 9-[3-acetamido-3-C-(carboxymethyl)-3-deoxy-32, 2-lactone-α (andβ)-D-xylofuranosyl] adenine-analogs of the nucleoside moiety of the polyoxins
JP3123239B2 (ja) ヌクレオシド誘導体の樹脂精製法
JPWO2010150791A1 (ja) アデノシンテトラホスフェート化合物の製造法
JPS6048996A (ja) 5−(e)−(2−ブロムビニル)−2’−デソキシウリジン及びその誘導体の製造法
JPH08119989A (ja) 6−置換アミノプリン誘導体の新規な製法およびその中間体