CS239937B2 - Processing of cycloalcane derivatives - Google Patents
Processing of cycloalcane derivatives Download PDFInfo
- Publication number
- CS239937B2 CS239937B2 CS832828A CS282883A CS239937B2 CS 239937 B2 CS239937 B2 CS 239937B2 CS 832828 A CS832828 A CS 832828A CS 282883 A CS282883 A CS 282883A CS 239937 B2 CS239937 B2 CS 239937B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- hydrazine
- feed
- preparation
- reaction
- formula
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C251/00—Compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton
- C07C251/72—Hydrazones
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K20/00—Accessory food factors for animal feeding-stuffs
- A23K20/10—Organic substances
- A23K20/105—Aliphatic or alicyclic compounds
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K50/00—Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
- A23K50/30—Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for swines
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Zoology (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Animal Husbandry (AREA)
- Birds (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Fodder In General (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
Description
Způsob přípravy nových sloučenin obecného vzorce
R-C-R1
H kde znamená n Číslo 3, 4 nebo 5, R fenylovou skupinu, případně substituovanou jedním až dvěme atomy halogenu nebo jednou ež dvěma alkoxyskupinami 9 1 až 4 atomy uhlíku, R1 a R2 atom vodíku nebo spolu dohromady vytvářejí valenční vazbu a R^ alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo fenylovou skupinu, popřípadě substituovanou jednéu ei třemi alkoxyskupinami s 1 až 8 atomy uhlíku, vhodných jako přísada do krmivá a jekoíkrmivo. Této přísady se používá ve hmotnostním množství 1 ppm až 85 % ve směsi s inertními pevnými nebo kapalnými nosiči nebo ředidly a s výhodou v krmivech pro domácí zvířata.
Vyrólez se formě přípravků
Vynález se vzorce I týká způsobu přípravy nových cykloalkenových derivátů, kterých ee ve používá zvláété jako přísad do krmiv a jako krmivá pro zvířata.
tedy týká způsobu přípravy nových cykloalkanových derivátů obecného
/V, kde znamená n
B,
R1 a R2 r3 číslo fenylovou skupinu, popřípadě substituovanou jedním až dvěma atomy halogenu nebo jednou až dvěma alkoxyskupinami s 1 až 4 atomy uhlíku, atom vodíku nebo spolu dohromady vytvářejí valenční vazbu, aiko^ysto^nu s 1 až 4 atomy uhHku nebo í^enylovou skupinu, popřípadě substituovanou jednou až třeni alkoxyskupinami s 1 až 8 atomy uhlíku,
3, 4 nebo 5,
Zde případně používáným výrazem nižší elkylová skupina se vždy míní nasycená alifatická uhlovodíková skupina s přímým nebo s rozvětveým řetězcem 3 1 až 4 atomy uhlíku,! například skupina metylová, etylová, n-propylová izopropylová a n-butylová skupina. Ýýrazem alkoxkskuiiea s 1 až 8 atomy uhlíku se vždy míní alkyléterová skupina s přímým nebo s rozvětverým řetězcem s 1 až 8 atomy uhlíku, například meetoxyskupina, n-propoxyskupina, e-butoxyskupiea, isoiгopoxyskupiea, Výraz atom halogenu zahrnuje vě^hny čtyři halogenové bromu a jodu.
n-butoxy8kupina, n-hexyloxyskupine atomy, tedy atom fluoru, chloru,
Symbol n znamená s výhodou číslo 4 nebo 5, takže jsou s výhodou deriváty cyklohexanu nebo cykloheptanu.
sloučeninami obecného vzorce I
Symbol B° znamená jlkoxy8kupinaíi s 1 ež však a^bol r3 znamená Sy^t^<^2Ly· r1 a B 3 fenylovou skupinu, případně substiu^i^^^E^i^ou jednou až třemi atomy uhlíku, například 3,4,5-trimetoxyfenylovou skupinu. S výhodou meto^ekupinu.
výhodou znamenají dohrom0dy valenční vazto
Obzvláětδ výhodnou sloučeninou obecného vzorce I je ka^bo^Z-N*- £z-/p-íetoxyкfeaкmítyкldetacyУloOexyкldenj hydrazin.
Sloučeniny obecného vzorce I 3 kyselým charakterem mohou se zásadami vytvářet soli. Příprava solí se provádí o sobě známým způsobem. Obzvláště výhodnými jsou alkalické soli například eoli sodné a draselné, soli s kovy alkalických zemin, například vápenaté a .hořečneté soli, a soli a biologicky vhodnými organickými zásadami, jako je například trietylaíie, diíetylaíie a diíetykanelie.
Způsobem podle vynálezu se sloučeniny obecného vzorce I připravuji tak, že se nechává reagovat keton obecného vzorce II
/II/,
2 kde n, R, R1 a R maaí shora uvedený význam, s derivátem h/drazinu obecného vzorce III
HgN-NH-C-R3
II /III//, kde rJ má shora uvedený význam.
Keton obecného vzorce II s derivátem hydrazinu obecného vzorce III se s výhodou nechááaaí reagovat v ekvimolárním miooství, může se vSak také .. použít mírného nadbytku každé z výchozích látek. Reakce se může provádět v organickém rozpouštědle. K tomuto účelu jsou vhodná jakákoliv inertní rozpouštědla rozpouštějjcí výchozí látky. Jako reakčního prostředí se může používat s výhodou aromatických uhlovodíků, jako jsou například benzen, toluen nebo xylen, nebo alkoholů, jako jsou například metanol, etan>l, isopropanol. Reakce se s výhodou provádí za zadívání na t-e^otu 40 °C až t^lotu varu reakční směěs. S výhodou se reakce provádí přibližně při teplotě varu reakční smíěs.
Sloučeniny obecného vzorce I se mohou izolovat z reakční směsi o sobě znátymi způsoby krystalizací nebo odpařením.
Ketonů obecného vzoorc.II a/nebo derivátů hydrazinu obecného vzorce III se může používá t ve. formě vzorce II se mni jejich . reaktivních derivátů. Reaakivnim. deriváty ketonů obecného ketely obecného vzorce Ш
/VII/, kde n, R, r' R5 e R4 .
a R2
R-O-r'
I
H maai shora uvedený význam a kde znamenají nižSÍ alkylovou skupinu nebo dohromady tvoří nižší alkylenovou skupinu.
Těmito ketaly jsou s výhodou dimetylketsi, dietylketal nebo etylenketal. Reakce se může provádět při teplotě 20 až 200 °C v inertním rozpouštědle. Jsko reekčního prostředí se může používat s výhodou aromatických uhlovodíků, jako Jsou například benzen, toluen a xylen. Reakce se může provádět v přítomno!! katalytických mnossví silně kyseliny: k tomuto účelu se může používat například chlorovodíková kyseliny, bromovodíkové kyseliny a p-toluensulfonové kyseliny.
Místo sloučenin obecného vzorce III se také může používat jejich reaktivních derivátů vytvořených na eminoskupině. Tyto deriváty mají obecný vzorec VII
C-N-NH-C-R3 ii
O /VIII/ kde znamená
R7
R6
R7 e
Rb atom vodíku, nižěí alkylovou skupinu nebo fenylovou skupinu a atom vodíku nebo nižší alkylovou s^pin^ nebo dohromady s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí 3 až 7členný cykloalkylidenový kruh, * 6 7 za podmínky, že alespoň jeden ze symbolů Ro a R ' neznamená atom vodíku
Reakce se může provádět při teplotě 20 až 200 °C v inertním rozp^i^l^ltěč^le· Jako reakčního prostředí se může použžt organických rozpouštědel inertních k reekčním složkU a rozpouštějících vhodně výchozí látky, jako jsou například alkoholy, jako metanol a etanol, estery, jako jtllacetát· Reakce se provádí v přítomnooti katalytického wK>ožtví silné kyseliny. K tomuto účelu se používá například kyseliny chlorovodíkové, kyseliny bromovoddkové, kyseliny sírové, kyseliny fosforečné, trffuuoroctové kyseliny nebo p-toluensuffonové kyseliny.
i 2 '
Sloučeniny obecného vzorce i, kde R a R* spolu dohromady vytvářej valenění vazbu, se 3 výhodou způsobem podle vynálezu připravuj bez použžtí jakéhokoliv kyselého katalyzátoru. Tak v případě, kdy se použije reaktivních derivátů výchozích látek obecného vzorce ii a iii a reakce se provádí v přítomnooti katalytického mwožtví silné zásady se s vý1 2 hodou připraví sloučeniny obecného vzorce I, kde R 1 a R* zname^jí každý eton vodíku. Sloučeniny obecného vzorce i kde r1 a r2 spolu dohromady znamenna! val.enční vazbu, se s výhodou připravuj způsobem podle odstavce a/, tedy vzájemnou reakcí sloučenin obecného vzorce Ii a III.
Výchozí látky, používané pro způsob přípravy podle vynálezu, jsou zčásti obchodními produkty nebo jsou to sloučeniny - z literatury známé nebo se mohou připravit o sobě známými způsoby.
Nových sloučenin obecného vzorce i se mťůiže používej při výživě zvířat, jelikož tyto sloučeniny obecného vzorce i zvySují hmooncotní příiůstky zvvřat.
Schopnost sloučenin obecného vzorce I, připravených způsobem podle vynálezu, zvyšovat hmotnc?stní přírůstky dokládá následnicí zkouška.
Jako zkušebních zvířat použito vepřů. Pro každou dávku použita skupina Šesti zvířat. Vepři zkušební skupiny se krmí krmivém obsahujícím 50 mg/kg zkoušená sloučeniny obecného vzorce i, popřípadě referenční sloučeniny /Flaotoiciln'· Zvvřata kontrolní skupiny dostávají stejnou potravu neobsahujcí vtak zkoušenou sloučeninu obecného vzorce i.
Zvířata každé zkušební skupiny se krmí stejný* krmivém a za stejných podmínek s výjimkou druhu a mnOsSví zkoušené sloučeniny vnesené do krmivé. Výsledky jsou shrnuty v tabulce X.
Tabulka I
Zkoušená sloučenina /příklad δ-/ | štředni denní hmotnoetiní přírůstek ve vztahu ke kontrolním zvířatům | Hioonost krmivá vytvářeícího 1 kg hю0nottlniUt přírůstku ve vztahu ke. kontrolním zvíře^m |
2 | ' 132 % | 78 % |
Flavomicin | 114 % | 96 % |
Kontrola | 100 % | 100 % |
Vliv na hmoonostini přirůstek sloučenin obecného vzorce X se zkouší ne odstavených jehňatech. Každá zkušební skupina zahrnuje 10 jehňat. Obsah účinné látky ▼ krmivu je 50 mg/kg, přičemž se jehňata krmí takovým krmivém po dobu 40 dni. Každá zkouška se třikrát opakuje. Výsledky jsou uvedeny v tabulce XX.
Tabulka II
Zkoušené sloučenina (přiklad 6.) | štředni denní UmoOnott]ni přírůstek ve vztahu ke kontrolním zviřatůl % | Hmotnět krmivá vytvářejícího 1 kg Umotnottního přírůstku | |
kg | % ve vztahu ke . kontrolním zvířatům | ||
1 | 103,5 | 3,82 | 95,98 |
2 | 116,0 | 3,65 | 91,7 . |
3 | 102,0 | 3,88 | 97,49 |
4 | 105,3 | 3,80 | 95,5 |
5 | 102,8 | 3,80 | 95,46 |
6 | 103,2 | 3,87 | 97,24' |
7 | 101,3 | 3,90 | 97,99 |
8 | 103,7 | 3,80 | 95,48 |
11 | 102,8 | 3,91 | 98,24 |
Kontrola | 100,0 | 3,98 | 100,0 |
Z uvedených hodnot je zřejmé, že h^c^ox^c^a^s^ini přírůstek zvířat krmených krmivém obsahuuícím sloučeninu obecného vzorce X, připravenou způsobem podle vynálezu, je výrazné větší než vepřů z kontrolní skupiny. Zároveň s^jnéto ^ούχο^ηί^ pHiůstku lze dosáhnout s podssatně menším množ tví m krmivá, Jestliže se do krmivá vnese sloučenina obecného vzorce I. To je důkazem zlepšení využiti krmivá.
Vyxrólez se teké týká přípravků, zvláště přísad do krmivá a krmiv, obsahujících jako účinnou složku 1 ppm ež hnoOnootně 85 % sloučeniny obecného vzorce I, kde n, R, R* , r2 a r3 mají shora uvedený význa^ spolu s Hertním pevným kapainým nosičem nebo ř^didiern.
Vritélez se také týká způsobu přípravy takových přísad do krmiv a takových krmiv, který je vyznačený tím, Že se mísí siou^nHa otacného vzorce I, kde n, R R1, R2 e R3 mají shora uvedený význam, nebo její biologicky vhodná eůl, se vhodným poživatelým pevným nebo kapalným nosičem nebo ředidlem nebo s pjříaedLemi běžně používanými pro přípravu přísad do krmiv nebo pro přípravu krmiv.
Jako nosiče nebo ředidla se může používat jakékoliv látky rostUného nebo živočišného původu použitelné při krmení zvířat nebo jako krmivo zvířat. Pro tento účel se například může pouužt pšenice, ječmene, kuknuice, sojy, ovsa, rýže a vojtěžký ve vhodné formě, jako je Šrot, kroupy, mouka, otruby a jako jsou podobné formy, dále rybí moučky, masové moučily» kostní moučky nebo jejich směěi. S výhodou se používá vlákniny prostého krmivá ze zelených rostlin ve formě konccnn-rátu s vysokým obsahem proteinů /jako je například WHřEX®/.
Jako přísad se může například pouuít kyseliny křemiččté, ·ltioxifaltů^Škrobu, dikalciumoofátu, kelciímcarbonátu, kyseliny sorbové. Jako amáSedel se může pouužt netoxických olejů, s výhodou sojového oleje, kukuřičného oleje nebo minerálního oleje. Jako smáčedfel se také může pouužt různých elkylenglykolů. Použitými Škroby mohou být Škrob pšeničný, kukuřičný nebo bramborový škrob.
Přísady do krmiv a koncsnnráty mohou obsahovat běžné vitaminy, například vitamin A, , Bg, Bj, Bg, B]g, E, K a stopové prvky jako jsou například mangan, železo, zinek, měň a jód.
Obsah účimé.ilátky v přípravcích se může měědt v Širokých meeích. Příeady do krmiv mohou obsahovat hmoomostně 5 až 80 %, s výhodou hmoorootně 10 až 50 % a především hmotnostně 20 až 50 % účinné látky obecného vzorce I. Obsah účinné látky obecného vzorce I v krmivu zvířat pro přímé pouužtí může tyt přibližně 1 až 400 ppm a s výhodou přibližně 10 až 100 ppm.·
Přísady do krmiv a konceenráty se ředí vhodnými složkami krmiv nebo se vnášejí do vhodných krmiv při přípravě pro přímé pouužtí.
Krůiv podle vynálezu se může pouuít pro zvyěování hmoorootního přírůstku různých zvířat, jako jsou vepři, jehňata, hovězí dobytek,a drůbež, avšak zvláště vepři.
Náseduuící příklady praktického provedení vynález toliko objasňuuí, nijak jej však neotáčejí.
Pík la d 1
Příprava N-/meeooyУarrbOl1//N'-/2-fely1metylelcykloheзQrlif·l/hydгaziIUl
Do roztoku 37,2 g /0,2 mooV 2-fely1mety1elcyk1ohexal-1-Olu v 200 m bezvodého etanolu se přidá za míchání roztok 18,0 g /0,2 mooů N-meeoxyУerbo!nrУtydrezilu ve 40 ml bezvodého sterolu. Reakční směs se vaří po krátkou dobu, pak se ochladí, čeří aktivovarým uhlím,.zfiltruje a filtrát se ochladí. Vyloučené bílé krystaly se odfOltrují a vysuší se. Tím se získá 50,63 g N-/meeooyУarbbOyУ/-N'-/2-feny1metyУ·lcyУУohe]qrlifel/hydrazilž. Vt.«žek je 98 % teorie. Teplota tání 170 až 171 °C.
Analýza //HiaNgOg/, molekulová hmotnost 258,33 vypočteno: nalezeno:
C 69,8 % H 7,00 % C 69,22 % H 7,20 %
N 10,82 %
N 10,94 %
UV ataorpce λ
E
/ Z==>1 600/
Příklad 2
Do roztoku 22,68 g /0,252 molů N-metojqrkBrboinllhylrazinu ve 100 mL benzenu se za míchán přidá roztok 50,0 g /0,23 molLV 2-/p-metoxifenilmetylen/ciklohexen-1-onu ve 300 ml bezvodého meeanolu. Raakčiní směs se vaří po dobu jedné hodiny, Čeří se aktvOovaxým uHLÍm, zfiltruje se a filtrát se ochladí. Tak se získá 63,05 g N-/met0lχl8гboxoll-N'-£2-/pmetlχlfenllmβttleι:V'cykllhβзχliden] hydrazinu. Výtěžek je 94,65 %. Teplota tání 162 až 163 °C.
Amlýze aolelculov^ hmotnost 288,35 vypočteno: C 66,70 % H 6,94 % N 9,73 » nalezeno: 0 66,47 % H 6,86 % N 9,71 % UV ateibrpce Д Μ χ = 301 ш / E = 20 600/ íl* - 720 i cm
Příklad 3
Příprava N-/me taxíka rte onl/-N '-/2-fenllmatyaínclklolaptllidaí/hldraziíu
Ze míchán se rozpustí 9,0 g /0,1 m>oiu/ N-metolχrkarbolnl^lrdraziíU ve 250 ml<bezvodého etanolu ' a do roztoku se přidá 20,0 g /0,1 mdiu/ 2-feíylmatllaícyklllaptmí-1-líu. ВеакбП směs se udržuje na teplotě varu za míchání, . pak se čeří aktivovaným uhLím, filtuje se a filtrát se nechá krystalovat. Získá se 24,78 g N-/meto:χУkαbooíl/-N'-/2-feíllmetlleícykllleptylidaí/lldreziíu. Výtážek je 91 %. Teplota tání 143 až 145 °C.
Analýza /CiHgoQNgOjg/ ^ole^lové hmoonost 272,35 vypočteno: nalezeno:
C 70,60 » H 7,35 % 071,00 « H 7,59 %
N 10,39 %
N 10,25 % UV absorpce = 275 /£ a 1 600/
Bj*ca “ 588
Příklad 4
Příprava N-/metoxykarbonyl/-N*- [ 2-/p-chlorferyl(ietylen/cyklohe2yrlidenlJhydrazinu
Ve 230 al isopropanolu si rozpustí 33,32 g /0,151 adlů 2-/p-c01oradtylla/cyklo01Xln-1-onu i 13,5 g /0,151 aolLŮ N-nitoxckBrOoincC.hcdrazinu. Reekčxní saěs si vaří po ioOu několika hodin, pak si oc/hLadi, čijří si aktivovaným UhLím, zfiltruje si a filtrát si ochladí a vyloučiné krystaly si odiiltrují. Získá si 41,2 g M-/aeitoykkrrooyC/-N[‘2-/p-chloгhe]cyl^itylen/cyklohiχyliiin ] hydrazlnu. Výtížik ji 93,2 %. Teplota tání 160,5 až 162 °C.
Amalýza /CjH^cClNgOg aolikulová haoonost 292,77 vypočtino: nalizino:
C 61,70 % H 5,80 %
C 61,95 % H 6,00 %
N 9,60 %
N 9,70 %
UV aOsorp/i λ a 293 aax /ř s
500/
E* B1 ca »635
Pří klad 5
Příprava N^//m^t^i^3q^C^kr^r^^oyyl/^^*- £ 2-/2*,6*-iic01orfelyrlaltylla/cykll01xyliiln} hydrazlnu
Roopuutí si 25,52 g /0,1 adiu 2-/2 *,6'-dichlolflβϊyrlaeCyha//cykOohexвn-1-oau i 9,0 g /0,1 aoou N-aeioJxykrboonchyyrazlnu vi 150 /a3 tozvodáto itanolu a roztok si udržuji na tiplotě varu po dobu tří hodin. Pak si čiří aktivovaným uhlím, zfiltruji si, filtrát si ochladí a vyloučiné krystaly si oddilí filtrací. Získá si 28,47 g /to ji 87% · výtěžik/ H-/aeto:χclkэrOo]ЦcC.·N- [2-/2* ,6'*-iic0lLorfelyrlaetylla/cykloO13QrCidln j hydrazinu.
Analýza /CjjHjgClgNgí^/ aolikulová hadnoot
327,20 vypočtino: nalezeno.:
C 55,06 % H 4,93 % Cl 21,67 % C 55,221 % H 4,90 % 0121,58%
K 8,56 %
N 8,55 %
í
Příprava N-/aetoxyykrboony//-H*- [2-/3*,4*idideloэyihayLmdtyLLln/cykllhhχУ.iidnJ hydraziiu
Vi 150 al metanolu si rozpuutí 24,63 g /0,1 adiu/ 2-/3*,4*-diaetoχyfexaClMtylhn/cyklohixan-1-onu a 9,0 g /0,1 adiu/ N-meholyCklbolyУLцrУrazinu. Roztok si vaří po doOu dvou hodin. Pak si ochladí a krystaly si odiiltrují. Získá si 21,87 g /Μ-^β^^ίΜοΤο:»!^/-N*- f 2-/3 *,4 *-diaeloэyfeι!ylaetyLha/cykloOdχyliila J hydrazinu.
Analýzi /^^22^04/ adekulová hrnoonoot 318,37 vypočtino: C 64,13 % H 6,97 % N 8,80 % m^izino: C 63,85 % H 6,77 % N 8,78 %
Příklad 7
Příprava N-/netoxykarbonyl-N '-/2-benzylcyklohexyliden/hydrazinu
Ve 100 cm3 bezvodého etanolu se rozpustí 18,83 g /0,1 molu/ 2-benzylcyklohexsn-1-onu e 9,0 g /0,1 molu/ H-metoxykarbonylhydrazinu a roztok se udržuje na teplotě varu po dobu dvou hodin. Pak se roztok ochladí a vyloučená krystaly se odfiltrují. Zíáká se
18,2 g N-/metoxykarbonyl/-N*-/2-benzylcyklohexyliden/hydrazinu· Výtěžek je 96,9 % teorie·
Analýza /Ο^Η^θ^θ^ molekulová hmotnost 260,33 vypočteno: C 69,20 % H 7,74 % N 10,76 % nalezeno: C 69,00 % H 7,52 % N 10,75 %
Příklad 8
Příprava N-/3,5-dimetoxy-4-hexyloxybenzoyl/-N*- £ 2'-/fenylmetylen/cyklohexyliden J hydrazinu
Do roztoku 29,6 g /0,1 molu/ 3,5-dimetoxy-4-hexyloxybenzoově kyseliny ve formě hydřežidu ve 110 ml bezvodého etanolu se přidá roztok 18,6 g /0,1 molu/ 2-fenylmetylencyklohexen-1 -onu v 50 ml etanolu. Reakční směs se udržuje na teplotě varu po dobu jedné hodiny, ochladí se a zfiltruje se. Získá se 36,35 g N-/3,5-dimethxy-4-hexyloxybenzoyl/-N'-[ 2'/feny lme ty len/cyklohexy lid en ] hydra zinu o teplotě tání 158 až 160 °C.
Analýza /^28^361½0^ molekulová hmotnost 464 »59 vypočteno: C 72,38 % H 7,81 % N 6,03 % nalezeno: C 72,10 % H 7,70 % N 6,00 %
Příklad 9
Příprava N-/3,4,5-terimetoxybenzoyl/-N'*- J?2 '-fenylmetylen/cyklohexylidenl hydrazinu
Do roztoku 22,6 g /0,1 molu/ hydra židu 3,4,5-trimetoxybenzoové kyseliny ve 220 ml bezvodého etanolu se přidá roztok 18,6 g /0,1 molu/ 2-fenylmetylencyklohexan-1-onu v 90 ml bezvodého etanolu. Reakční směs se udržuje na teplotě varu po dobu jedné hodiny, ochladí se, zfiltruje se a filtrát se vysuší· Získá se 26,94 g N-/3,4,5-trimetoxybezoyl/—Ν'— [/2'-fenylmetylen/cyklohexyliden ] hydrazinu. Výtěžek je 68,3 % teorie· Teplota tání je 181 až 182 °G.
Analýza /C23H26IÍ204y< molekulová hmotnost 394,46 vypočteno: C 70,03 % H 6,64 % N7,10% nalezeno: C 69,80 % H 6,52 % N 7,08 %
Přikladlo
Příprava N-/3,5-dimetoxy-4-decyloxybenzoyl/-N'- [/2'-fenylmetylen/cyklohexyliden] hydrezinu
Do roztoku 17,6 g /0,05 molu/ hydrpzidu 3,5-dimetoxy-4-decyloxybenzoové kyseliny ve 100 ml bezvodého etanolu se přidá roztok 9,3 g /0,05 molu/ 2-fenylmetylencyklohexan-1-onu ve 40 ml bezvodého etanolu·
Reakční směs ее udržuje na teplotě varu po dobu dvou hodin, ochladí β· a vyloučené krystaly se odfiltrují. Výtěžek je 18,85 g N-/3,5-dimetoxy-4-decyloxybenzoyl/-N*- Г/2'-fедуlmetylen/cyklohexylidenJ hydrazinu o teplotě tání 161 až 162 °C. Výtěžek je 72,4 % teorie·
Analýza /с32Н44М2°4/< molekulová hmotnost 520,69 vypočteno: C 73,81 % H 5,52 % N 5,38 % nalezeno: C 74,02 % H 8,70 % N 5,36 %
P ř í к 1 a d 11
Příprava N-/3,5-dimetoxy-4-butoxybenzoyl/-N'- f/2'-fe^ylmetylen/cyklopentylidenJ hydrazinu
Do roztoku 26,8 g /0,1 molu/ hydrazinu 3,5-dimetoxy-4-butoxybenzoové kyseliny ve 200 ml bezvodého etanolu se přidá roztok 17,2 g /0,1 molu/ 2-f enyl metyl encyklopentan-1-onu v 50 ml bezvodého etanolu. Reakční směs se vaří po dobu jedné hodiny, ochladí se a vyloučené krystaly se odfiltrují a usuší. Získá se 35,3 g N-/3,5-dimetoxy-4-butoxybenzoyl/-N'- f/2'-fenylmetylen/cyklopentýliden] hydrazinu. Výtěžek je 83,8 % teorie. Teplota tání je 226 až 227 °C.
Analýza /^25^30^2%^ “olkulová hmotnost 422,53 vypočteno: C 71,07 % H 7,16 % N6,63% nalezeno: C 70,86 % H 7,32 % N 6,66 % 0V λ ael = 328 м / Ξ - 30 200/
Příklad 12
Příprava N-/3,5-dimetoxy-4-etoxybenzoyl/-N*- [/2 *-fenylmetylencyklopentyliden/^7 hydrazinu
Roztok 30,2 g /0,126 molu/ hydrazinu 3,5-dimetoxy-4-etoxybenzoové kyseliny ve 250 ml bezvodého etanolu se přidá do roztoku 21,8 g /0,126 molů/ 2-fenylnetylencyklopentan-1 -onu v 50 ml etanolu.
Reakční směs se udržuje na teplotě varu po dobu jedné hodiny, pak se ochladí. Vyloučené kry8tály se odfiltrují a vysuší se. Získá se 39,78 g JÍ-/3,5-dimetoxy-4-etoxybenzoyl/-N*- f/2'-fenylmetylencyklopentyliden/J hydrazinu. Výtěžek je 80,0 % teorie. Teplota tání je 239 až 240 °C.
Analýza /^23^26¾^ Bolekulová hmotnost 394,48 vypočteno: C 70,03 % H 6,64 % N 7,10 % nalezená: C 69,85 % H 6,72 % N 6,98 %
UV λΒβχ - 330 ш / £ = 29 974/
Příklad 13
Příprava N-/3,5-dimetoxy-4-buto:χybbnooyl/-N'- f/2'fo]ylletyleo/cyklohe:χУLideo] h^<^зceгd^ou
Do roztoku 12,5 g /0,045 nooiů/ hydrazidu 3,5-dimetoxy-4-buto:yybenzoové kyseliny ve 150 ml bezvodého etanolu se přidá roztok 9,3 g /005 moLV 2-fenylmetylencyklohexen-l-onu ve 100 ml bezvodého etanolu. Reakční směs se udržuje na teplotě varu po dobu jedné hodiny, pak se ochladí a oddělené krystaly se odfiltrují. Výtěžek je 12,38 g N-/3.5-dloetoto-44bbtotybebeoozt yL*- f/2*-fenylmetylen/cyklohexyliden]hydrezinu. Výtěžek je tedy 63 % teorie. Teplote tání 180 až 181 °C.
Analýza /^26^32^2%^ molekulová hmotnost 436,56 vypočteno: nalezeno:
C 71,60 % H 7,34 % 071,56% H 7,60 %
N 6,42 %
N 6,52 %
299 nm / č = 1 970/
Příklad 14
Příprava N-/3,5-dlβtмoг-4-ettoybenozol/-N'- £72'-feoylmetylβo/cyklthe:ιoflifenJ n^rdi-ez^u
Do roztoku 24,0 g /0,1 moou/ hydrazidu 3,5-dimetooy-4-ttoxbЬenztové kyseliny ve 200 ml bezvodého etenou se přidá roztok 18,6 g /0,1 boolu 2-feIyrlmetyloncyktohexao-1 -onu ve 200 ml bezvodého etanolu. Reakční směs se udržuje na teplotě varu po dobu jedné hodi^, ochladí se, krystaly se odfiltrují a usuěí se. Tak se získá 26,5 g N-/3,5-diaetoto-44et(tioгbbIlozol/-N'~ 1 i72--fonylmetylon/cyktoheoylifeoj tykasím. VýtWek je 65 % teorie. Teplota tání je 176 až 177 °C.
Analýze >/C44H2l^I2^C^4^ “^«kulová hmotnost 408,40 vypočteno: nalezeno: nalezeno UV λ max
C 70,57 % H 6,91 % C 70,24 % H 7,20 % =· -299 nn
N 6,86 %
N 6,72 % / £ 20 380/
Příklad 15 se připraví za poožití těchto složek
Směs pro doplněn krmivé pro vepře
Složka | Μ^^νί |
vitamin A | 3^000 000 IJ |
vitamin Dj | 600 000 IJ |
vitamin E | 4 000 IJ |
vitamin | 400 mg |
vitamin B1 | 600 mg |
vitamin Bg | £00 mg |
vitamin Bj | 2 000 mg |
vitamin Bg | 800 mg |
vitamin B| g | 10 mg |
oíbcío | 4 000 mg |
cholinchlorid | 60 000 mg |
účinná látka podle příkladu 7 | 10 000 mg |
butylhydnxytoluen /aotilxidant/ | 30 000 mg |
chulové látky | 8.000 mg |
sacharát sodný | 30 000 mg |
stopové prvky | |
marťan | 8 000 mg |
železo | 30 000 mg |
zinek | 20 000 mg |
měň | 6 000 mg |
jód | 100 mg |
dvakrát iri.eté otruby do | 1 000 g |
TaSupředsměs vitaminů a stopových prvků se smísí s krmivém v mooiSví 0,5 kg na 100 kg.
e16
Předaníš pro doplnění krmivé pro podsviněata se připraví ze použiií těchto složek
Množství
Složka
vitamin A | 1 200 000 IJ |
vitamin Dj | 300 000 IJ |
vitamin E | 2 000 IJ |
vitamLn Bg | 600 mg |
vitamin Bj - | 2 000 mg |
vitamin Bjg | 5 mg |
niacin | 3 000 mg |
choliocl·h.lrid | 40 000 mg |
účinná látka podle příkladu 7 | 10 000 mg |
butylhydMxy toluen /aotilxidθnt/ | 30 000 mg |
stopové prvky | |
mangan | 6 000 mg |
železo | 10 000 mg |
zinek | 15 000 mg |
měň * | 30 000 mg |
jód | 100 mg |
dvakrát meté otruby do | 1 000 g |
Teto předsměs viaaminů a stopových prvků na 100 kg. | se smísí s krmivém v mrnožsví 0,5 kg |
Příklad 17
Srnmsí se 0,5 kg předsměsi podle příkladu 15 se 100,0 kg krmivá tohoto složení:
složka | minožsví v kg |
kukuřice ječmen pěenice oves sója rybí moučka otruby tukový práěek předsměs minerálů + vápno /krmivové kvality/ chlorid sodný /krmivové kveHty/ Biolisin | 37,6 25,4 6,0 5,0 . 13,0 6,0 . ’ 2.4 1.5 1,0 1,0 0,5 0,1 |
předsměs podle příkladu 1 5 | 0,5 |
celková hmotnost | 100,0 kg |
Obsah účinné látky ve připraveném krmivu pro vepře je 50 ppm.
+ Předsměs minerálů má toto složení:
složka | množsví v % |
dikalciumfosfát monoka1ciumřo s fát kalciumkeřbonít | 55,0 40,0 5,0 |
Příklad 18
Přimísí se 0,5 kg předsměsi podle příkladu 16 do 100,0 kg krmivá tohoto složení:
složka | mno.sví * kg |
kukuřice pěenice extrahovaná sóje práěkové mléko rybí moučka kvasnice /krmivové kveHty/ tukový práěek předsměs minerálů podle příkladu 16 vápno /krmivové kveHty/ chlorid sodný /krmivové kveHty/ | 25,0 34,0 18,0 9,9 4,0 2,0 3,4 1,8 1,0 0,4 |
předsměs podle příkladu 16 celková hmotnost | 0,5 100,0 kg |
Obsah účinné látky v krmivu pro podsvinčata je 50 ppm.
Příklad 19
Do mixeru se vnese 400 kg předmleté sojové mouky, 3,1 kg sojového oleje za míchání se přidá a směs se míchá tak dlouho, až jsou pevné podíly povlečeny olejen. Pak se přidá 9,1 kg účinné látky připravené podle příkladu 2 a smis se míchá tak dlouho, až se získá homogenní smis. Nakonec se přidá 9,0 kg sojového oleje a směs se znova homogenizuje.
Příklad 20
Do 40 kg kukuřičné mouky se ze míchání přidá 0,5 kg účinné látky podle příkladu 2 a zároveň se na smis nastříká 3,0 kg propylenglykolu. Pak se přidá 1,4 kg dikelciumfosfátu a směs se homogenizuje.
Příklad 21 __в
Po dobu 20 hodin se míchá 10 kg vojtěškové moučky a 15 kg VEPEX a pak se začne s nastříkáváním 1 kg kukuřičného oleje na srnče s takovou Rychlostí, aby nastříkávání pokračovalo v průběhu zavádění následujících přídavných složek: 2,5 kg účinné látky podle příkladu 1, 10 kg kukuřičného Škrobu, 2,5 kg shora uvedené účinné látky, 0,3 kg oxidu křemičitého, 0,6 kg askorbové kyseliny, 9 kg kukuřičného škrobu a 2,5 kg shora uvedené účinné látky. Pak se směs míchá po dobu dalších 5 minut.
Příklad 22
Postupuje se způsobem podle příkladu 19 a tím rozdílem, že se jako smáčedla použije místo sojového oleje butylenglykolu.
Příklad 23
A. Smíchá se 3,5 kg bramborového škrobu s 2,9 kg účinné látky podle příkladu 2. Na směs se nastříká 0,05 kg minerálního oleje, pak se přidá 0,2 kg sorbové kyseliny,
0,4 kg oxidu křemičitého a 0,1 kg propionátu vápenatého a směs se míchá po delší 2 minuty.
B. Smísí se 4,2 kg rybí moučky s 22 kg rýžových otrub a 0,6 kg minerálního oleje se nastříká na směs. Do směsi se pak za míchání zavede 4 kg směsi připravené podle odstavce А/, 10 kg kukuřičné mouky, 4 kg směsi připravené podle odstavce A a 9 kg kukuřičné mouky. Nakonec se do směsi nastříká 0,6 kg minerálního oleje·'
Příklad 24
Se 4 kg propylenglykolu se homogenizuje 100 kg pšeničných otrub, 10 kg účinné látky podle příkladu 3, 2,5 kg uhličitanu vápenatého, 0,15 kg alfe-tokoferolu a 0,4 kg propionátu vápenatého.
Příklad 25
Se 2,5 kg butylenglykolu se homogenizuje 10 kg sojové moučky a 0,6 kg účinné látky podle příkladu 3·
Příklad 26
S 1,6 kg sojového oleje se homogenizuje 50 kg sojové moučky, 6 kg účinné látky podle příkladu 4, 0,5 kg oxidu křemičitého a 0,2 kg propionátu vápenatého.
Claims (4)
1 2
R a R atom vodíku nebo spolu dohromady vytvářejí valenční vazbu,
Ř3 alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo fenylovou skupinu popřípadě substituovanou jednou až třemi alkoxyskupinami s 1 až 8 atomy uhlíku, vyznačený tím, že se nechává reagobat keton obecného vzorce II
H /II/, kde n, R', ,r1 a R^ mají shora uvedený význam, s derivátem hydrazinu obecného vzorce III
HgN-UH-C-R3
II kde né .hora uvedený význam,
1· Způsob přípravy nových cykloalkanorých derivátů obecného vzorce I
H
N-NH-C-R3
II /I/, kde znamená n číslo 3, 4 nebo 5,
R fenylovou skupinu popřipadé substituovanou jedním až dvěma atomy halogenu nebo jednou až dvěma alkoxyskupinami в I eŽ 4 atomy uhlíku,
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se reakce provádí v aromatickém uhlovodíku, a výhodou v benzenu nebo a alkoholu, s výhodou v metanolu, etanolu nebo v isopropanolu ·
3. Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že se reakce provádí při teplotě varu reakční směsi.
4. Způsob podle bodu 1 , vyznačený tím, že se reakce provádí v přítomnost! katalytické-
cyklohejtyllden, hydrazinu, vyznačený tím, že se nechává reagovat Ž-Zp-metoixrfeinrliaeeyleýcyklohexen-1-on s N-rneto^xlarboinrlhydrazinem.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU821380A HU190384B (en) | 1982-05-04 | 1982-05-04 | Process for preparing cycloalkane derivatives and compositions for weight increasing containing such compounds |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS239937B2 true CS239937B2 (en) | 1986-01-16 |
Family
ID=10954197
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS832828A CS239937B2 (en) | 1982-05-04 | 1983-04-20 | Processing of cycloalcane derivatives |
Country Status (23)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4587261A (cs) |
JP (1) | JPS5936649A (cs) |
AU (1) | AU558694B2 (cs) |
BE (1) | BE896628A (cs) |
CA (1) | CA1244045A (cs) |
CH (1) | CH659245A5 (cs) |
CS (1) | CS239937B2 (cs) |
DD (1) | DD209813A5 (cs) |
DE (1) | DE3316317A1 (cs) |
DK (1) | DK197083A (cs) |
ES (1) | ES8506595A1 (cs) |
FI (1) | FI78460C (cs) |
FR (1) | FR2526425B1 (cs) |
GB (1) | GB2119798B (cs) |
GR (1) | GR79216B (cs) |
HU (1) | HU190384B (cs) |
IT (1) | IT1194224B (cs) |
NL (1) | NL8301546A (cs) |
PH (1) | PH19132A (cs) |
PL (1) | PL138303B1 (cs) |
SE (1) | SE462283B (cs) |
SU (1) | SU1274620A3 (cs) |
YU (1) | YU42856B (cs) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
HU190795B (en) * | 1982-05-04 | 1986-11-28 | Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar,Hu | Process for producing carbazinic derivatives and compositions containing them for increasing weight yield |
HU192633B (en) * | 1984-12-12 | 1987-06-29 | Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar | Process for producing carbazinic acid derivatives and compositions containing them for increasing weight-yield |
FR2649101B1 (fr) * | 1989-06-30 | 1994-10-28 | Rhone Poulenc Agrochimie | Azolylmethylcyclohexane benzilidene et utilisation comme fongicide |
CA2006309C (fr) * | 1988-12-29 | 2001-12-18 | Jean Hutt | Azolylmethylcyclopentane benzylidene fongicide |
US7809076B1 (en) * | 2005-03-11 | 2010-10-05 | Adtran, Inc. | Adaptive interference canceling system and method |
CN107960532A (zh) * | 2016-10-20 | 2018-04-27 | 湖南晶天科技实业有限公司 | 一种饲料添加剂与一种饲料 |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR1085028A (fr) * | 1952-10-08 | 1955-01-26 | Lepetit Spa | Procédé pour la préparation de cycloalcoylidène-hydrazides des acides monocarboxyliques |
DE2122572A1 (de) * | 1971-05-07 | 1972-11-23 | Farbenfabriken Bayer Ag, 5090 Leverkusen | Verfahren zur Herstellung von neuen Derivaten von 2-Formyl-3-carbonatnido-chinoxalin-di-N-oxiden sowie ihre Verwendung als Arzneimittel und Futtermittelzusatz |
HU171738B (hu) * | 1975-03-14 | 1978-03-28 | Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar | Sposob poluchenija proizvodnykh kinoksalin-1,4-dioksid-azometina |
GB1504151A (en) * | 1975-04-17 | 1978-03-15 | Ici Ltd | Methods using and compositions containing quinone derivatives for use in animal husbandry |
US4041070A (en) * | 1976-07-14 | 1977-08-09 | American Cyanamid Company | Tetrahydro-4-imino-1-naphthylureas |
US4236017A (en) * | 1979-07-27 | 1980-11-25 | Montedison S.P.A., | Process for synthesizing 2-substituted semicarbazones and carbalkoxy hydrazones |
-
1982
- 1982-05-04 HU HU821380A patent/HU190384B/hu not_active IP Right Cessation
-
1983
- 1983-04-20 CS CS832828A patent/CS239937B2/cs unknown
- 1983-04-22 PH PH28806A patent/PH19132A/en unknown
- 1983-04-26 FI FI831428A patent/FI78460C/fi not_active IP Right Cessation
- 1983-04-28 YU YU966/83A patent/YU42856B/xx unknown
- 1983-05-02 BE BE1/10779A patent/BE896628A/fr not_active IP Right Cessation
- 1983-05-02 SE SE8302480A patent/SE462283B/sv not_active IP Right Cessation
- 1983-05-02 CH CH2348/83A patent/CH659245A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-05-03 US US06/491,083 patent/US4587261A/en not_active Expired - Fee Related
- 1983-05-03 GR GR71276A patent/GR79216B/el unknown
- 1983-05-03 IT IT20920/83A patent/IT1194224B/it active
- 1983-05-03 PL PL1983241759A patent/PL138303B1/pl unknown
- 1983-05-03 ES ES522057A patent/ES8506595A1/es not_active Expired
- 1983-05-03 NL NL8301546A patent/NL8301546A/nl not_active Application Discontinuation
- 1983-05-03 GB GB08312049A patent/GB2119798B/en not_active Expired
- 1983-05-03 FR FR8307326A patent/FR2526425B1/fr not_active Expired
- 1983-05-03 AU AU14191/83A patent/AU558694B2/en not_active Ceased
- 1983-05-03 CA CA000427275A patent/CA1244045A/en not_active Expired
- 1983-05-03 DK DK197083A patent/DK197083A/da not_active Application Discontinuation
- 1983-05-04 SU SU833590059A patent/SU1274620A3/ru active
- 1983-05-04 JP JP58077652A patent/JPS5936649A/ja active Pending
- 1983-05-04 DD DD83250606A patent/DD209813A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-05-04 DE DE19833316317 patent/DE3316317A1/de active Granted
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS239937B2 (en) | Processing of cycloalcane derivatives | |
US4618623A (en) | Carbazic acid derivatives, process for their preparation and compositions containing the same | |
EP0492483B1 (en) | Compositions containing 1 or more N-[phenyl-(thioxomethyl)]-morpholine derivative(s) and the use of these compounds | |
US4883907A (en) | Carbazates | |
RU2060995C1 (ru) | Амидные производные тиокислоты и кормовые составы для применения в животноводстве | |
US4824670A (en) | Carbazates | |
IL23409A (en) | New animal feed compositions comprising a phthalazinone derivative | |
US4463009A (en) | Dialkyl 1-(2-pyridinylthio)-1,2-hydrazinedicarboxylate, N-oxides and their use as animal growth stimulants | |
SU1396957A3 (ru) | Корм дл животных | |
AT387890B (de) | Beifuttermittel, futtermittelkonzentrate und futtermittel | |
US2805949A (en) | Poultry feed | |
US2927027A (en) | Feed efficiency promoting composition | |
US2802736A (en) | Poultry feed | |
JPS58208274A (ja) | スルフイニル−及びスルホニル−アザシクロヘプタン−2−オン、その製法及びその飼料添加剤としての利用 | |
US3373033A (en) | Estrogenic compounds and animal growth promoters | |
FR2621315A1 (fr) | Derives de 2-thienylmethyl thiouree, procede pour leur preparation et aliments les contenant | |
NZ205610A (en) | Carbazic acid derivatives and feed additives | |
NZ205611A (en) | Cycloalkane-substituted hydrazine derivatives as growth promoters and fodder additives | |
CS258130B2 (cs) | Krmná přísada |