CS236771B2 - Method of production of sheets for e-core and i-yoke of transformer for gas discharge lamps - Google Patents

Method of production of sheets for e-core and i-yoke of transformer for gas discharge lamps Download PDF

Info

Publication number
CS236771B2
CS236771B2 CS805736A CS573680A CS236771B2 CS 236771 B2 CS236771 B2 CS 236771B2 CS 805736 A CS805736 A CS 805736A CS 573680 A CS573680 A CS 573680A CS 236771 B2 CS236771 B2 CS 236771B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
shaped
sheet
shaped core
sheets
yoke
Prior art date
Application number
CS805736A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernhard Albeck
Original Assignee
Schwabe Hermann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schwabe Hermann filed Critical Schwabe Hermann
Publication of CS236771B2 publication Critical patent/CS236771B2/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F41/00Apparatus or processes specially adapted for manufacturing or assembling magnets, inductances or transformers; Apparatus or processes specially adapted for manufacturing materials characterised by their magnetic properties
    • H01F41/02Apparatus or processes specially adapted for manufacturing or assembling magnets, inductances or transformers; Apparatus or processes specially adapted for manufacturing materials characterised by their magnetic properties for manufacturing cores, coils, or magnets
    • H01F41/0206Manufacturing of magnetic cores by mechanical means
    • H01F41/0233Manufacturing of magnetic circuits made from sheets
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F27/00Details of transformers or inductances, in general
    • H01F27/24Magnetic cores
    • H01F27/245Magnetic cores made from sheets, e.g. grain-oriented

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Manufacturing Cores, Coils, And Magnets (AREA)
  • Regulation Of General Use Transformers (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby plechů jádra tvaru E a plechů jha tvaru I pro tlumivku nebo transformátor, zejména pro plynové výbojky jako předřadný přístroj, přičemž jho tvaru I zapadá mezi vnější ramena jádra tvaru E.
Bezodpadová výroba plechů jádra ve tvaru písmene E a plecihů jha ve tvaru písmene I pro plášťová jádra spočívá v ražení, při kterém se dva plechy jádra tvaru E obrátí rameny proti sobě tak, že se vytvoří dva plechy jha ve tvaru I vyseknutím kusu plechu v mezeře mezi rameny. Toto tažení je sice bez odpadu, má však tu nevýhodu, že vzduchová mezera mezi středním ramenem plechů jádra tvaru E a plechem jha ve tvaru I má určitou velikost danou razícím nástrojem. Chybí možnost nastavovat velikost vzduchové mezery na požadovanou hodnotu, vhodnou к vyrovnání výrobních tolerancí.............
Následkem toho není možné vytvářet při optimálním využití prostoru pro vinutí tímto způsobem takovou vzduchovou mezeru, aby odpovídala libovolné impedanci. I při rozsáhlém výrobním zařízení s několika různými razícími nástroji by bylo možné dosáhnout pouze hrubého odstupňování. Mimoto vede ražení vzduchové mezery, potřebné pro každé vinutí, ke zvýšení výrobní ceny.
Bylo by sice možné umístit vložky odpovídající vzduchové mezeře mezi konce vnějších ramen plechu E a konce plechu I, vyžadovalo by to však nejen složitější montážní uspořádání pro vzájemné sevření plechů E а I, ale vedlo by to následkem vnějších vzduchových mezer ke vzniku magnetického rozptylového -toku, který může mít za následek rušivé bručení.
Z rakouského pat. spisu č. 294 270 je známý výstřižek z plechu pro plášťové jádro, které sestává z plechů jádra tvaru písmene E a z plechů jha tvaru písmene I, přičemž plechy jha ve tvaru písmene I jsou těsně zasunuty mezi vnější ramena plechů ve tvaru písmene E. Přitom je plášťové jádro bez ohledu na tvar plechů uzavřeno pláštěm a dnem skříně tak, aby nedocházelo к magnetickému rozptylu a aby byly pilechy přitisknuty těsně к sobě.
К výrobě plechů jádra tvaru E a dvou plechů jha tvaru písmene L, vložených mezi jejich ramena, je známý způsob, který je popsán v německém spise DOS č. 2 638 780 a při kterém šé razí dvě řady plechů jádra tvaru E ležící proti sobě otevřenými stranami a přiléhající na sebe.
Při tomto způsobu se překrývají ikonce dvou na sebe doléhajících vnějších ramen dvou sousedních plechů jádra tvaru E a volný prostor vznikající mezi vnějšími rameny nad středním ramenem plechu jádra tvaru Έ je: vyplněn oběma plechy jha ve tvaru L, které jsou složeny do obdélníka. Toto známé provedení plechu jádra tvaru E a plechu jha tvaru L má tu nevýhodu, že svazek plechů sestává ze tří dílů a nemá dostatečnou pevnost, poněvadž střední díly ve tvaru L se dají naklápět.
Účelem vynálezu je vypracovat způsob výroby plechu tak, aby se daly bez odpadu nebo jenom s nepatrným odpadem razit nejen plechy jádra tvaru E a plechy tvaru I, nýbrž aby plechy byly i v magnetickém obvodu případně umístěny tak, aby se vzduchová mezera dala podle potřeby nastavovat.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že se dvě řady plechů jádra tvaru písmene E s otevřenými stranami proti sobě a těsně vedle sebe a vzájemně přesazeně razí tak, že konce dvou na sebe přiléhajících vnějších ramen dvou sousedních plechů jádra tvaru E přiléhají na konec středního ramene protilehlého přesazeného plechu jádra tvaru E a z volných prostorů mezi vnějšími rameny a středním ramenem protilehlých plechů jádra tvaru E se razí plechy jha tvaru I.
К vytvoření magnetického obvodu se zasunou plechy jha tvaru I mezi vnější ramena plechů jádra tvaru E. Na dolní a vnější části vnějších ramen plechů jádra tvaru E se vytvoří vybrání, do kterých může zapadat po skončeném skládání plechů svými zahnutými okraji svěrací lišta.
Následkem toho, že při ražení způsobem podle vynálezu přiléhají vnější hrany vnějších ramen na sebe, mohou být obě vybrání na těchto vnějších ramenech vyražena jediným razníkem, takže tento nástroj může mít větší rozměry. Mimoto se dosáhne ražením té výhody, že vhodným vytvořením razníku se může kromě obou vybrání vyrazit ještě vybrání ve středním rameni plechu jádra tvaru E, které slouží к uchycení vložky pro· vzduchovou mezeru.
Ražení podle vynálezu lze s výhodou provádět tak, že plech jha tvaru I se vytvoří delší než volný prostor mezi vnějšími rameny plechu jádra tvaru E. Tím se dosáhne toho, že svazek plechů jha tvaru I se dá zasunout s napětím mezi vnější ramena plechů jádra jiha tvaru E.
Stejného cíle lze dosáhnout rovněž vyražením konců plechů jha tvaru I se zešikmením, což má ještě tu další výhodu, že se usnadní zasouvání svazku plechů jha tvaru I mezi vnější ramena svazku plechů jádra tvaru E.
V určitých případech může být vhodné zvětšovat nebo zmenšovat prostor pro vinutí. Tuto· úlohu řeší vynález tím, že se zmenší nebo zvětší šířka plechu jha tvaru I. Při ražení tím vznikne větší nebo menší výška okénlka mezi vnějšími rameny a středním ramenem plechů jádra tvaru E, aniž by vznikal odpad železného materiálu. Způsob podle vynálezu slouží především к výrobě plochých tlumivek, při které nedochází к odpadu železného; materiálu. Existují však případy, kdy má mít tlumivka větší výšku, aniž by se měnila její šířka.
238771
V tomto· případě se podle vynálezu pilech jádra tvaru E a plech jha tvaru I vyrazí tak, že součet délek •středního ramene a vnějšího ramene plechu jádra tvaru E, vztažený na volný prostor k vyražení plechu jha tvaru I, je delší než délka plechu jha tvaru I.
Značná výhoda způsobu ražení plechu podle vynálezu spočívá také v tom, že v případě, kdy má být vzduchová mezera mezi středním ramenem plechu jádra tvaru E a plechu jha tvaru I, se jako důsledek zkrácení středního ramene prodlouží vnější rameno o velikost vzduchové mezery, takže bez přídavného železného materiálu vznikne větší prostor pro vinutí.
Vynález bůde v dalším textu vysvětlen v souvislosti · s výkresem, kde na obr. 1 je znázorněna tlumivka s plechy jádra a plechy jha, vyraženými způsobem podle vynálezu, ve schematickém řezu, na obr. 2 je znázorněno umístění plechů jádra tvaru E a plechu tvaru I této· tlumivky při bezodpadovém ražení podle vynálezu, na obr. 3 je znázorněn plech jádra tvaru E a plech jha tvaru I se zešikmenými konci zhotovené způsobem podle vynálezu a na obr. 4 je znázorněno· umístění plechů jádra tvaru E a plechu jha tvaru I při tažením s malým odpadem.
Tlumivka podle obr. 1 má železné jádro, které sestává z plechů 1 jádra tvaru E a z plechů 2 jha tvaru I. Střední rameno· 3 plechů 1 jádra je obklopeno vinutím 4, které se po navinutí nasune na svazek plechů 1 tvaru E.
Mezi plechem 2 jha tvaru I a středním ramenem 3 plechu 1 jádra tvaru E je umístěna deformovatelná vložka 4a, odpovídající vzduchové mezeře a vyčnívající do drážky 5 ve středním rameni 3. Tato drážka 5 zabraňuje posunutí vložky 4a ze střední polohy během montáže, takže nemohou vznikat ztráty vířivými proudy. Jakmile je sva zek plechů 2 jha tvaru I vsunut těsně mezi vnější ramena 6 svazku plechů 1 jádra tvaru E, nasadí· se svěrací lišta 7, která sahá svými nahoru a dovnitř ohnutými podélnými okraji 8 kolem konců vnějších ramen · 6 · a zapadá do· vybrání 9 ve vnějších ramenech
6.
Obr. 2 ukazuje způsob výroby plechů jádra 1 tvaru E a plechů 2 jha tvaru I pro tlumivku z -obr. 1 bez odpadu z pásu plechu. K ražení bez odpadu jsou plechy 1 jádra tvaru E uloženy proti sobě a přesazené tak, že konce 10 vnějších ramen 6 dvou sousedních plechů 1 jádra tvaru E doléhají na konec středního ramene 3 protilehlého, opačně uloženého plechu 1 jádra tvaru E. Při tomto přesazeném umístění plechů 1 jádra, jejichž ramena · směřují k sobě, vzniknou vyražením dvou prostorů mezi vnějšími rameny 6 a středním ramenem 3 vždycky dva plechy 2 jha tvaru I.
Obr. 2 dále ukazuje, že vybrání 9 na vnějších ramenech 6 a drážka 5 na středním rameni 3, sloužící k uchycení vložky 4a, se dá v důsledku přesazeného* umístění plechů jádra tvaru E vyrazit jediným razníkem.
Podle obr. 3 mají konce plechů 2 jha tvaru I zešikmení 11, které slouží k usnadnění zasouvání a stlačení svazků těchto plechů mezi vnějšími rameny 6 svazku plechů E. Zešikmení 11 na koncích plechů 2 jha se samozřejmě opakuje jako zešikmení 12 na plechu 1 jádra tvaru E, kde však nemá funkční význam.
Obr. 4 ukazuje umístění plechu 1 jádra jádra tvaru E a plechu 2 jha tvaru I při ražení s malým odpadem. Součet délek středního· ramene 3 a vnějšího ramene 6 plechu 1 jádra tvaru E, vztažený na volný prostor k vyražení plechu 2 jha tvaru I, je větší než délka plechu 2 jha tvaru I, čímž vznikne pouze nepatrný odpad A železného1 materiálu.

Claims (7)

1. Způsob výroby plechů jádra tvaru E a plechů jha tvaru I, pro· tlumivku nebo· transformátor, zejména pro plynové výbojky jako předřadný přístroj, přičemž jho tvaru I zapadá mezi vnější ramena jádra tvaru E, vyznačující se tím, že se razí dvě řady plechů (1) jádra tvaru E ležící otevřenými stranami proti sobě, přiléhající na sebe a přesazené vzájemně tak, že konce (10) na sebe přiléhajících vnějších ramen (6) dvou sousedních · plechů (1) jádra tvaru E přiléhají na konec středního ramene (3) protilehlého· přesazeného plechu (1) jádra tvaru E a z volných prostorů mezi vnějšími rameny (6) a středním ramenem (3) protilehlých plechů (1) jádra tvaru E se vyrazí plechy (2) jha tvaru I.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se
VYNALEZU tím, že · plech (2) jha tvaru I se při ražení vytvoří delší než vnitřní vzdálenost mezi vnějšími rameny (6) plechu (1) jádra tvaru E.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že konce plechu (2) jha tvaru I se vyrazí se zešikmením (11).
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že na vnějších ramenech (6) plechů (1) jádra tvaru E se vyrazí vybírání (9) pro uchycení svěrací lišty (7) pomocí jediného razníku.
5. Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že společně s vybráním (9) pro· svěrací lištu (7) se jediným· razníkem· vyrazí drážka (5) ve středním rameni (3) plechu (1) jádra tvaru E pro uchycení vložky (4a) pro vzduchovou mezeru.
7 8
6. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že v případě vzduchové mezery v magnetickém obvodu se délka středního ramene (3) plechu (1] jádra tvaru E zkrátí ipři ražení o velikost vzduchové mezery a vnější ramena (6) se o tuto velikost vzduchové mezery vyrazí delší.
7. Způsob podle bodů 1 až 3 a 6, vyznaču jící se tím, že plech (1) jádra tvaru E a plech (2) jha tvaru I se vyrazí tak, že součet délek středního ramene (3) a vnějšího ramene (6) plechu (1) jádra tvaru E, vztažený na volný prostor к vyražení plechu (2) jha tvaru I, je delší než délka plechu (2) jha tvaru I.
CS805736A 1979-08-21 1980-08-21 Method of production of sheets for e-core and i-yoke of transformer for gas discharge lamps CS236771B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2933781A DE2933781C2 (de) 1979-08-21 1979-08-21 Verfahren zum Herstellen E-förmiger Kernbleche und I-förmiger Rückschlußbleche einer Drossel oder eines Transformators insbesondere für Gasentladungslampen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS236771B2 true CS236771B2 (en) 1985-05-15

Family

ID=6078926

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS805736A CS236771B2 (en) 1979-08-21 1980-08-21 Method of production of sheets for e-core and i-yoke of transformer for gas discharge lamps

Country Status (21)

Country Link
EP (1) EP0024319B1 (cs)
JP (1) JPS5633809A (cs)
AR (1) AR222402A1 (cs)
AT (1) ATE3480T1 (cs)
AU (1) AU540139B2 (cs)
BR (1) BR8005257A (cs)
CS (1) CS236771B2 (cs)
DD (1) DD153016A5 (cs)
DE (1) DE2933781C2 (cs)
EG (1) EG13908A (cs)
ES (1) ES8103877A1 (cs)
FI (1) FI71210C (cs)
GR (1) GR69693B (cs)
HU (1) HU179890B (cs)
IN (1) IN152290B (cs)
PL (1) PL125117B1 (cs)
RO (1) RO83440B (cs)
SU (1) SU1083926A3 (cs)
UA (1) UA7590A1 (cs)
YU (1) YU39881B (cs)
ZA (1) ZA805082B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6032419A (ja) * 1983-08-01 1985-02-19 Nec Corp 電力増幅器
DE3402036C1 (de) * 1984-01-21 1985-07-11 Schwabe GmbH & Co KG Elektrotechnische Fabrik, 7067 Urbach Verfahren zum Herstellen E-förmiger Kernbleche und I-förmiger Rückschlußbleche einer Drossel oder eines Transformators, insbesondere für Gasentladungslampen
SE8404231L (sv) * 1984-08-24 1986-02-25 Kanthal Ab Sett att framstella slingformiga metallfolieelement
EP0571242A1 (fr) * 1992-05-21 1993-11-24 Acec Ballasts Circuit magnétique à entrefer, en particulier pour ballasts pour lampes à décharge, et son procédé de fabrication
DE4228642A1 (de) * 1992-08-28 1994-03-03 Tridonic Bauelemente Gmbh Dorn Verfahren zur Impedanz-Einstellung einer Drossel
DE19645098C2 (de) * 1996-11-01 2000-09-21 Vossloh Schwabe Gmbh Drossel und Verfahren zu deren Herstellung
ES2155806B1 (es) * 1999-10-07 2001-10-16 Ventura Ind Procedimiento de troquelado de chapas constitutivas de nucleos magneticos en forma de "e" y de "t".
DE102004012436B4 (de) * 2004-03-12 2006-04-20 Vossloh-Schwabe Deutschland Gmbh Kernblech für induktives Bauelement
JP4961163B2 (ja) * 2006-05-08 2012-06-27 ラピスセミコンダクタ株式会社 直流結合増幅回路
DE102008004555B4 (de) * 2008-01-15 2010-07-29 Vossloh-Schwabe Deutschland Gmbh Kernblechsatz für induktive Bauelemente
DE102011116861A1 (de) 2011-10-25 2013-04-25 Epcos Ag Elektronisches Bauelement zur Führung eines Magnetfeldes

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE159059C (cs) *
DE219466C (cs) *
US2235425A (en) * 1938-12-09 1941-03-18 Western Electric Co Electromagnetic core
GB671823A (en) * 1948-02-06 1952-05-14 British Thomson Houston Co Ltd Improvements in and relating to punched magnetic core laminations for electric induction apparatus such as transformers
DE1438657A1 (de) * 1962-12-07 1969-01-16 Waasner B Kernblech fuer Transformatoren
DE1638944A1 (de) * 1967-02-09 1970-05-14 Waasner B Kernblech mit zwei Blechteilen
DE1613628A1 (de) * 1967-03-20 1970-07-30 Blum Eisen & Metallind Zweiteiliger Eisenkern,insbesondere fuer Transformatoren
DE1946885A1 (de) * 1968-09-24 1970-04-02 Elektrokovina Tovarna Elektrok Drosselspule oder Transformator
AT294270B (de) * 1969-07-14 1971-11-10 Berndeisel & Co Johann Drossel für Entladungslampen, insbesondere Leuchtstofflampen
DE7005834U (de) * 1970-02-19 1970-05-21 Bbc Brown Boveri & Cie Kernblech fuer drosseln oder transformatoren.
DE2139010A1 (de) * 1971-08-04 1973-03-08 Kammeyer Karl Geteilter kernblechschnitt fuer transformatoren
DE2309727C3 (de) * 1973-02-27 1979-05-03 Fa. Hermann Schwabe, 7067 Urbach Verfahren zur Herstellung von insbesondere als Vorschaltgerät für Gasentladungslampen zu verwendende Drosseln oder Transformatoren
DE2638780A1 (de) * 1975-09-03 1977-03-17 Leuenberger H Mantelfoermiger magnetkern fuer einen transformator oder eine induktionsspule
HU172371B (hu) * 1976-06-10 1978-08-28 Hiradastechnikai Anyagok Gyara Plastinki k armature ehlektronnykh mikrotransformatorov svjazi, a tak zhe sposob montazha armatury ili samogo mikrotransformatora
DE2652171A1 (de) * 1976-11-16 1978-05-24 Bertos Ag Vorschaltgeraet u.dgl. mit e- und i-foermigen kernblechen
DE2711855A1 (de) * 1977-03-18 1978-09-21 Erich Grau Mantelblech fuer trafos

Also Published As

Publication number Publication date
YU209280A (en) 1983-06-30
SU1083926A3 (ru) 1984-03-30
GR69693B (cs) 1982-07-08
PL226317A1 (cs) 1981-06-19
YU39881B (en) 1985-04-30
FI71210C (fi) 1986-11-24
DD153016A5 (de) 1981-12-16
HU179890B (en) 1982-12-28
BR8005257A (pt) 1981-03-04
EG13908A (en) 1982-12-31
JPS5633809A (en) 1981-04-04
PL125117B1 (en) 1983-03-31
ZA805082B (en) 1981-09-30
UA7590A1 (uk) 1995-09-29
RO83440A (ro) 1984-02-21
AR222402A1 (es) 1981-05-15
ES494405A0 (es) 1981-03-16
AU6161380A (en) 1981-04-09
DE2933781A1 (de) 1981-03-26
ATE3480T1 (de) 1983-06-15
FI802648A (fi) 1981-02-22
IN152290B (cs) 1983-12-17
RO83440B (ro) 1984-02-28
ES8103877A1 (es) 1981-03-16
AU540139B2 (en) 1984-11-01
EP0024319A1 (de) 1981-03-04
FI71210B (fi) 1986-08-14
DE2933781C2 (de) 1982-10-07
EP0024319B1 (de) 1983-05-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS236771B2 (en) Method of production of sheets for e-core and i-yoke of transformer for gas discharge lamps
DE112012003217T5 (de) Drosselspule
EP0439410A2 (en) Laminate for magnetic core
ATE491214T1 (de) Spulenkörper
FI58411C (fi) Foerfarande foer framstaellning av drosslar eller transformatorer avsedda att anvaendas saerskilt som foerkopplingsanordning foer gasurladdningslampor
US3010185A (en) Method of forming magnetic cores
US2302571A (en) Method of making electrical laminations
US2969585A (en) Magnetic strip material for cores of transformers and method of manufacture of such strip materials and cores
ATE281056T1 (de) Vorrichtung zur induktiven erwärmung von metallischen bändern
DE19645098C2 (de) Drossel und Verfahren zu deren Herstellung
GB1595083A (en) Laminated core electrical devices
US3038135A (en) Ballast
FR2371050A1 (fr) Appareil auxiliaire ou similaire avec toles de noyau en e et en i
US3646493A (en) Magnetic circuit for an inductor or transformer
JPS5617006A (en) Manufacture of stabilizer for discharge lamp
RU2195733C2 (ru) Способ изготовления и ремонта катушки грузоподъемного электромагнита
US4608547A (en) Core and core laminations for electromagnetic devices
US3316621A (en) Method of manufacturing a shell type transformer core for ballast structure
US2894232A (en) Adapting apparatus for fluorescent lamps
DE102004012436B4 (de) Kernblech für induktives Bauelement
KR200207780Y1 (ko) 트랜스의 보빈
US3177455A (en) Shell-type transformer core for ballast structure
ES2079925T3 (es) Bobina de reactancia o transformador con chapas de nucleo en forma de e formadas por dos chapas en forma de u.
GB1455398A (en) Transformers or chokes
JPS54141372A (en) Bundling method for metallic sheets