CS227010B2 - Suspensions of Drug- containing Liposomes - Google Patents

Suspensions of Drug- containing Liposomes Download PDF

Info

Publication number
CS227010B2
CS227010B2 CS80309A CS30980A CS227010B2 CS 227010 B2 CS227010 B2 CS 227010B2 CS 80309 A CS80309 A CS 80309A CS 30980 A CS30980 A CS 30980A CS 227010 B2 CS227010 B2 CS 227010B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
resins
suspensions
liposome
suspension
groups
Prior art date
Application number
CS80309A
Other languages
English (en)
Inventor
Luigi Moro
Guido Neri
Alessandro Rigamonti
Original Assignee
Erba Farmitalia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erba Farmitalia filed Critical Erba Farmitalia
Publication of CS227010B2 publication Critical patent/CS227010B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/10Dispersions; Emulsions
    • A61K9/127Liposomes
    • A61K9/1277Processes for preparing; Proliposomes

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu získávání, extrahování a stabilizování nehomogenních soustav, známých jako suspenze liposomů, a jejich stabilizace vymrazovacím sušením.
Lipósomy jsou farmaceutické sestavy, v nichž je léčivo přítomno buď dispergované, nebo v jiné formě jako kuličky, které sestávají z vodných koncentrických vrstev, jež adhezně lpě jí к lipidickým (hydrofobním) vrstvám: léčivo může být přítomno jak ve vodné vrstvě, tak i v lipidové vrstvě (uvnitř nebo vně) nebo nějakým způsobem v nehomogenní soustavě, obvykle známé jako suspenze liposomů.
Hydrofobní vrstva se obecně, nikoliv však výhradně, vyznačuje fosfolipidy jako je licitin a sfyngomyelin, steroidy jako je cholesterol, více nebo méně ionogenními povrchově aktivními látkami, jako je dicetylfosfát, stearylamin nebo kyselina fosfatidinová, a/ /nebo jinou látkou hydrofobní povahy; průměr liposomů je obvykle v rozmezí od 15 nm do 5 μιΐη.
Způsob výroby podle známého stavu techniky zahrnuje obvykle dva hlavní stupně:
a) výrobu suspenze liposomů,
b) odstranění fyzikálně nevázaného léčiva ze suspenze liposomů,
а] К výrobě suspenze lipcsomů se lipi2 dické nebo lipofilní složky rozpustí ve vhodném rozpouštědle, které se pak, zpravidla za sníženého tlaku, odpaří do sucha. Vodná vrstva obsahující léčivo se vnese do kádinky, která obsahuje zbytek po odpaření v podobě tenké vrstvy, a vše se pak podrobí po dobu 10 sekund do několika hodin mechanickému třepání nebo třepání působením ultrazvuku. Přitom se získá nehomogenní vrstva, obvykle nazývaná suspenzí liposomů, která se musí čištěním zbavit fyzikálně nevázaného léčiva.
b) Odstranění fyzikálně nevázaného léčiva ze suspenze liposomů se zpravidla provádí eluováníim suspenze liposomů na ch.romatografickém sloupci za použití pryskřic majících výhradně funkci molekulových sít, jako jsou Sephadex nebo Sepharose, 2B, 4B nebo 6B a jiné. Tím se nejprve získají liposomy, zatímco volné léčivo se pryskyřicí zadrží. Pak následuje zpracování v ultraodstředivce při 100 000 g, načež se reakční směs promyje pufrovaným roztokem, stále za odstřeďování v ultraodstředivce.
Jinou používanou metodou к čištění suspenze liposomů je dialýza.
Filtrace gelu na pryskyřicích, jako je například Sepharose nebo Sephadex, podle dosavadního stavu techniky, je velmi rozší fenou -'metodou, používanou k výše uvedenému účelu, i když je -zatížena nevýhodou spočívající v tom, že je při ní nutno lože pryskyřice předem nasytit, aby se zabránilo poklesu výtěžku produktu v eluátu, který je nadto značně zředěný. Další nevýhodou je, že zpracování v ultraodstředivkách nelze použít v případě, kdy jsou rozměry liposomů velmi malé (například v rozmezí 15 až 20 .nm) nebo když složení nebo velikost dvojvrstvy jsou taková, že by -nesnesla přetížení 100 000 g v odstředivce bez prosakování zachyceného léčiva.
Pokud jde o dialýzu, je tato metoda, kromě toho, že vyžaduje extrémně dlouhou provozní dobu, nevýhodná tím, že při ní dochází k nežádoucí adsorpci liposomů na membránách, a dále tím, že vyžaduje ultrafiltraci, které však je možno použít pouze u látek o značně malých rozměrech a malé molekulové hmotnosti.
Při použití pryskyřic podle dosavadního stavu techniky, například Sephadexu nebo Sepharose, k . uvedenému účelu, jde vždy o gelové pryskřice, působící jako molekulární síta, v jejich pórech se produkt zachycuje, což závisí na fyzikální charakteristice jeho molekul, zatímco -u způsobu podle vynálezu se používá iontoměničových a absorpčních pryskyřic organického nebo anorganického původu, zachycujících produkt iontovými chemickými vazbami, což umožňuje se obejít bez následného chromatografického zpracování; to je jednou z předností způsobu podle vynálezu oproti dosavadnímu stavu techniky; .jinou jeho výhodou je velmi jednoduchý a snadný provoz, jakož i úspora času.
Předmětem vynálezu je tedy způsob získávání, extrahování a stabilizování nehomogenních soustav, známých jako suspenze liposomů, jakož -i jejich čištění od fyzikálně nevázaných léčiv, kterýžto způsob spočívá v tom, že se na tyto -suspenze působí při teplotě v rozmezí 20 až 25 °C za atmosférického tlaku po dobu v rozmezí 10 až 120 minut kapalnými nebo tuhými, jako iontoměniče používanými polymery -syntetické nebo organické povahy, nebo absorpčními polymery, kteréžto polymery mají -chemické funkční skupiny a jsou popřípadě zesítěny reaktivním- chemickým činidlem, jako jsou například -styren, divinylbenzen, - kyselina akrylová a kyselina· -methakrylová, načež se vyčištěná suspenze vysuší vymrazováním.
S výhodou -se používá -silných, -středních nebo slabých katexových pryskyřic, jako jsou např. fenolformaldehydové pryskyřice, styrendivinylbenzenové pryskyřice, -akryláty, různé uhlovodíky -a různé kondenzační pryskyřice v kapalné a tuhé podobě, -mající karboxylové, fosfonové a sulfonové skupiny.
Rovněž je možno- -použít -silných anexovýcih pryskyřic -s trimethylamoniovými popřípadě dimethylethylamoniovými skupinami, -nebo středních popřípadě -slabých anexových pryskyřic, jako· jsou například různé pryskyřice mající -primární, -sekundární, ter ciární aminové nebo fosfinové skupiny v podobě -solí nebo jiné skupiny, jako jsou například fenolformaldehydové pryskyřice, styrendivinylbenzenové pryskyřice, -akryláty, methakryláty, různé -uhlovodíky a různé kondenzační pryskyřice v kapalné a tuhé podobě. Těchto pryskyřic je možno použít v podobě solí nebo v aktivované formě.
K provedení způsobu podle vynálezu -se přesně odvážené množství alespoň jedné z výše uvedených pryskyřic vnese přímo do kádinky, která obsahuje suspenzi liposomů, jež se -má podrobit - čištění, načež se -směs třepe po dobu 10 až 60 minut. Po zfiltrování přes filtr ze slinutého -skla, -na kterém -se zadrží -iontoměničová pryskyřice, s absorbovaným, fyzikálně nevázaným léčivem, -se získá čistá suspenze liposomů, kterou je možno vysušit vymrazením.
Velkou výhodou tohoto způsobu čištění suspenze liposomů iontoměničovými pryskyřicemi je, že je možno udržet vysoce- koncentrované suspenze liposomů (až 5 mg/ml D^^^^c^i^i^l^iisiin^^^í^i^r^í^l^ll^i^íidu), které není možno -udržet při ohromatografil na sloupci molekulového -síta (maximálně 0,3 mg/ml). Takto získaná -suspenze liposomů je velmi -stabilní a nejeví -sklon k usazování, jako je tornu u -suspenzí, získaných odstředěním v ultraodstředivce.
Stejného výsledku se dosáhne, když se místo icntoměničových pryskyřic použije polymerů a -kcpclymerů bez specifické -chemické funk-ce, které zpravidla, -avšak nikoliv výhradně reagují na základě van der Waalsových sil a jsou obecně známé - jako adsorbující -pryskyřice. Těchto pryskyřic je možno použít pro čištění -suspenzí liposomů vzhledem, - - k rozdílu polarity - -mezi hydrofobními látkami, které - tvoří obal liposomů, a léčivy s - více nebo méně - hydírofilní povahou. Jako - adsorbentů anorganického - původu je možno -použít - kysličníku křemičitého, kysličníku hlinitého - a podobně.
Konečné chemické stabilizace - se . dosáhne vysušením suspenze - vymrazením.
Vynález je - blíže objasněn dále - uvedenými -příklady. ,
Píkladl
Ve zmýdelňovací kádince se rozpustí dále uvedené -složky lipidů v chloroformu a -odpaří -se do sucha -za sníženého tlaku: 1,5 g vaječného lecitinu,- 0,4 g -cholesterolu a 0,2 gramu dicetylfosfátu. Pak se do kádinky přilije roztok Doxor'ublcinhydrcchloridu (o koncentraci 10 mg/ml) v 0,007 N fosfátového pufru a na směs se 1 minutu působí -ultrazvukem. Suspenze se pak ponechá 30 minut stát v atmosféře dusíku při teplotě místnosti. Pak -se -přidají 2 g polymeru methylmethakrylátu -s divinyl-benzenem, který se předem aktivuje do - Na+-cyklu, s volnými karboxylOTými -skupinami a -makroretikulárm -strukturou, která umožňuje jeho použití i v -hyd227010 rofohních roztocích a jenž je komerčně dostupný pod označením IRC-50 (výrobce Rohm a Haas] (uvedené množství se vztahuje na sušinu a odpovídá 5 ml nabobtnalé pryskyřice).
Kádinka se pak třepe asi půl hodiny, načež se suspenze přefiltruje přes filtr ze slinutého skla.
Takto získané liposomy o různé velikosti v rozmezí od 0,5 do 2 μιιι a s obsahem při- * bližně 60 % výchozího Doxorubicinu se stabilizují vymrazovacím sušením.
* P г í к 1 a d 2
Postupuje se jako v příkladu 1, přičemž se použije týchž lipidních složek a Doxorubicinu. Třepání pomocí ultrazvuku se však provádí po dobu 10 minut, aby se získaly liposomy o velikosti menší než 1 ^m.
Poněvadž se liposomy nevyznačují zcela -homogenní velikosLí, použije se negranulové pryskyřice, která působí i jako síto.
Za tím účelem se přidá 10 ml pryskyřice, tvořené polymerem styrenu příčně zesíleným divinylbenzenem-Dowex 5Ό-Χ 4 o zrnitosti v rozmezí od 74 do 149 μΐη, která byla předem aktivovaná do Na+-cyklu. Po zfiltrování se získá suspenze, která obsahuje liposomy o velikosti v rozmezí od 0,12 do 0,8 gm a vykazuje 75 % výchozího Doxorubicinu. Liposomy se stabilizují vysušením vymrazením.
Příklad 3
Do zmýdelnovací kádinky, obsahující lipidovou fázi, získanou jak výše popsáno, se vlije roztok 5-fluoruracilu o koncentraci 10 mg/ml v 0,007 N fosfátovém pufru při pH 8. Vzniklá suspenze se zpracuje postupem, popsaným v příkladu 1, přičemž se jako filtru použije 10 ml pryskyřice, tvořené polymerem styrenu příčně zesítěným divinylbenzenem-Amberlite IRA-400 (Cl), která se předem aktivuje do hydrochloridového cyklu. Takto získané liposomy se stabilizují vysušením pomocí vymrazení.
Příklad 4
S níže uvedenými složkami lipidů se vyrobí liposomy 5-fluoru.racilu: 1,5 g vaječného lecitinu, 0.6 g cholesterolu a 0,2 stearyl-aminu.
* Jako čisticí soustavy se použije 10 ml předem aktivované pryskyřice, tvořené polymerem styrenu příčně zesítěným divinyl9 benzenem-Dowex 1 (o zrnění v rozmezí od 149 do 300 ^m). Takto získané liposomy se stabilizují vysušením pomocí vymrazení.
Příklad 5
Opakuje se postup z příkladu 2, přičemž se však místo pryskyřice Dowex použije 15 gramu adsorbující pryskyřice XAD 7 (Rohm a Haas) a doba třepání se prodlouží na 40 minut.
Přefiltrováním přes filtr G 1 ze slinutého skla se získá suspenze liposomů s obsahem přibližně 50 °/o výchozího množství Doxorubicinu. Liposomy se -stabilizují vysušením pomocí vymrazení.
Příklad 6
1,5 g sójového lecitinu, 0,4 g cholesterolu a 0,3 g diacetylfosfátu se rozpustí v methylenchloridu CH2CI2 а к tomuto roztoku se přidá roztok aminosidinsulfátu v 0,02 M fosfátovém pufru při pH 6,5 v koncentraci 3 mg/ml.
Obě fáze se zemulgují a vzniklá emulze se zpracuje třepáním, načež se methylenchlorid uváděním dusíku do emulze při teplotě místnosti úplně vyžene.
Suspenze se stabilizuje 4 hodiny při teplotě místnosti, načež se do kádinky vlije pryskyřice v množství, které odpovídá 5 g suché pryskyřice, tvořené polymerem kyseliny methakrylové, příčně zesítěným divinylbenzenem-IRC-50 (Rohm a Haas).
Po 1 hodinovém třepání se suspenze liposomů přefiltruje přes filtr ze slinutého skla к odstranění pryskyřice, která v sobě zadrží ’ fyzikálně nevázané léčivo. Suspenze liposomů se pak stabilizuje vysušením pomocí vymrazení.
P ř í к 1 a d 7
Postupuje se jako v příkladu 6, avšak v 50 ml methylenchloriciu CH2CI2 se rozpustí 2,3 g vaječného lecitinu, 0,65 g cholesterolu a 0,15 g oktadecylaminu. Vzniklý roztok se vlije do baňky obsahující 250 mg kyseliny m-benzoylhydratropové ve 150 ml 0,02 M fosforečnanu sodnodraselného o pH 7,4.
Za třepání se do baňky uvádí dusík až do úplného odstranění organického rozpouštědla a do vzniku suspenze liposomů, к níž se přidá 10 ml anexové pryskyřice IRA 400 (iontový cyklus Cl, sypná hustota 0,71, skutečná hustota 1,11, zrnění 380 až 450 ^m, obsah vlhkosti 42 až 48 %]. Po 30 minutovém třepání se pryskyřice odfiltruje a vyčištěná suspenze liposomů se vysuší vymrazením.

Claims (10)

  1. PŘEDMĚT vynálezu
    1. Způsob získávání, extrahování a stabilizování nehomogenních jako suspenze llposomů známých soustav, jakož i jejich čištění od fyzikálně nevázaných léčiv, vyznačující se tím, že se na tyto suspenze působí při teplotě v rozmezí 20 až 25 °C za atmosférického tlaku po dobu v rozmezí 10 až 120 minut kapalnými nebo tuhými jako· .iontoměniče používanými polymery syntetické nebo organické povahy, nebo· .adsorpčními polymery, kteréžto polymery mají chemické funkční skupiny a jsou popřípadě zesítěny reaktivním chemickým činidlem, jako jsou například styren, divinylbenzen, kyselina akrylová a kyselina methakrylová, načež se vyčištěná suspenze vysuší vymrazováním.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že · se použije silných, .středních nebo slabých katexových pryskyřic, jako jsou například fenolformaldehydové pryskyřice, styrendivinylbenzenové pryskyřice, akryláty, methakryláty, různé uhlovodíky a různé kondenzační pryskyřice v kapalné a tuhé · podobě, mající karboxylové, fosfonové a sulfonové skupiny.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se použije silných anexových pryskyřic s trimiethylamoniovými, popřípadě dimethylethylamoniovými skupinami nebo· středních, popřípadě .slabých anexových pryskyřic, jako jsou například .různé pryskyřice, mající primární, sekundární, terciární aminové nebo fosfinové skupiny v podobě solí nebo jiné skupiny, jako. jsou například fenolformaldehydové pryskyřice, styrendivinylbenzenové pryskyřice, akryláty, methakryláty, různé uhlovodíky a různé kondenzační pryskyřice v kapalné a tuhé podobě.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se pryskyřice použijí v podobě solí nebo v aktivované formě.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 .až 4, vyznačující se tím, že se suspenze liposomů úplně nebo částečně extrahuje .po rozrušení lipidové struktury liposomů.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, k čištění nehomogenních soustav, známých jako suspenze liposomů, od fyzikálně .nevázaného, popřípadě na liposomy vázaného léčiva jeho úplným “ nebo částečným vyextrahováním, vyznačující se tím, že se na suspenze . působí adsorbenty organického. původu, například polymery a/nebo. kopolymery divinylbenzenu .a styrenu, nebo adsorbenty anorganického původu, například kysličníkem křemičitým nebo kysličníkem hlinitým.
  7. 7. Způsob podle bodu 1, k . získávání suspenzí liposomů, vyznačující se tím, že se suspenze získají vháněním inertního .plynu, například dusíku, do dvoufázové emulze, nebo. přidáním nemísitelných rozpouštědel.
  8. 8. Způsob podle bodu 1, ke stabilizování suspenzí liposomů, vyznačující se tím, že se vyčištěné suspenze liposomů vysuší vymrazením·..
  9. 9. Způsob .podle bodu 1, k získávání suspenzí liposomů, vyznačující .se tím, že se suspenze získají vháněním inertního plynu, jako je například dusík apod., do dvoufázové emulze nebo přidáním nemísitelných rozpouštědel.
  10. 10. Způsob podle bodu 1, ke stabilizování suspenzí liposomů, vyznačující se tím, že se vyčištěné suspenze liposomů vysuší vymrazením.
CS80309A 1979-01-19 1980-01-15 Suspensions of Drug- containing Liposomes CS227010B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT19434/79A IT1110989B (it) 1979-01-19 1979-01-19 Forme farmaceutiche costitutite da liposomi e procedimenti relativi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS227010B2 true CS227010B2 (en) 1984-04-16

Family

ID=11157905

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS80309A CS227010B2 (en) 1979-01-19 1980-01-15 Suspensions of Drug- containing Liposomes

Country Status (21)

Country Link
JP (1) JPS55100313A (cs)
AT (1) AT370623B (cs)
AU (1) AU536823B2 (cs)
BE (1) BE881225A (cs)
CA (1) CA1148470A (cs)
CH (1) CH648205A5 (cs)
CS (1) CS227010B2 (cs)
DE (1) DE3001842A1 (cs)
DK (1) DK157060C (cs)
FI (1) FI70672C (cs)
FR (1) FR2446635B1 (cs)
GB (1) GB2041871B (cs)
HU (1) HU184714B (cs)
IE (1) IE49141B1 (cs)
IL (1) IL59120A (cs)
IT (1) IT1110989B (cs)
NL (1) NL8000139A (cs)
SE (1) SE445171B (cs)
SU (1) SU1367839A3 (cs)
YU (1) YU44003B (cs)
ZA (1) ZA80269B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU184141B (en) * 1979-12-27 1984-07-30 Human Oltoanyagtermelo Adjuvant particles compositions containing said particles and biologically active substances adsorbed thereon and a process for the preparation thereof
FR2521565B1 (fr) * 1982-02-17 1985-07-05 Dior Sa Parfums Christian Melange pulverulent de constituants lipidiques et de constituants hydrophobes, procede pour le preparer, phases lamellaires lipidiques hydratees et procede de fabrication, compositions pharmaceutiques ou cosmetiques comportant des phases lamellaires lipidiques hydratees
FR2553002B1 (fr) * 1983-10-06 1992-03-27 Centre Nat Rech Scient Procede perfectionne d'obtention de liposomes unilamellaires de diametres eleves, leur application pharmacologique pour l'encapsulage d'un principe actif en vue de son administration extemporanee et dispositif correspondant
US5736155A (en) * 1984-08-08 1998-04-07 The Liposome Company, Inc. Encapsulation of antineoplastic agents in liposomes
CA1270198A (en) * 1984-08-08 1990-06-12 Marcel B. Bally Encapsulation of antineoplastic agents in liposomes
US4755388A (en) * 1984-11-09 1988-07-05 The Regents Of The University Of California Liposome-encapsulated 5-fluoropyrimidines and methods for their use
IL79114A (en) * 1985-08-07 1990-09-17 Allergan Pharma Method and composition for making liposomes
US6406713B1 (en) * 1987-03-05 2002-06-18 The Liposome Company, Inc. Methods of preparing low-toxicity drug-lipid complexes
DK0555229T3 (da) * 1990-07-31 1996-08-19 Liposome Co Inc Akkumulation af aminosyrer og peptider i liposomer
DE4107153A1 (de) * 1991-03-06 1992-09-10 Gregor Cevc Praeparat zur wirkstoffapplikation in kleinsttroepfchenform
DE4107152C2 (de) * 1991-03-06 1994-03-24 Gregor Cevc Präparate zur nichtinvasiven Verabreichung von Antidiabetica
JPH04127874U (ja) * 1991-05-13 1992-11-20 株式会社新潟鐵工所 コンクリートポンプ用輸送管の圧送音緩和装置
JPH04134673U (ja) * 1991-06-07 1992-12-15 株式会社フジタ コンクリート圧送圧変動防止装置
JPH09502700A (ja) * 1993-04-02 1997-03-18 ザ リポソーム カンパニー、インコーポレーテッド リポソームの製造方法
IT1270678B (it) * 1994-10-20 1997-05-07 Bayer Ag Liposomi al chetoprofen
DE19639811A1 (de) * 1996-09-27 1998-04-02 Artur Herzog Dr Mesmer Verwendung einer Liposomenlösung zur Verstärkung der Wirksamkeit und/oder Verminderung der Toxizität von Arzneimitteln
JP4283355B2 (ja) * 1997-11-10 2009-06-24 久光製薬株式会社 薬剤用徐放化剤及びそれを含有した徐放性医薬組成物
CA2309597A1 (en) * 1997-11-10 1999-05-20 Hiroshi Sorimachi Sustainedly releasing agents for medicines and sustainedly released medicinal compositions containing the same

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2249552A1 (de) * 1971-10-12 1973-05-30 Inchema S A Verfahren zur inkapsulation von insbesondere wasserloeslichen verbindungen
JPS5126213A (ja) * 1974-08-21 1976-03-04 Tanabe Seiyaku Co Johoseibiryushiseizaino seiho
US4131815A (en) * 1977-02-23 1978-12-26 Oceanography International Corporation Solid piezoelectric sand detection probes
GB1575343A (en) * 1977-05-10 1980-09-17 Ici Ltd Method for preparing liposome compositions containing biologically active compounds
NL7809709A (nl) * 1977-09-30 1979-04-03 Farmaceutici Italia Werkwijze voor het bereiden van injecteerbare liposomen

Also Published As

Publication number Publication date
SE445171B (sv) 1986-06-09
FR2446635B1 (fr) 1989-03-10
HU184714B (en) 1984-10-29
YU44003B (en) 1990-02-28
IE800091L (en) 1980-07-19
JPS55100313A (en) 1980-07-31
IE49141B1 (en) 1985-08-07
AT370623B (de) 1983-04-25
FI800151A (fi) 1980-07-20
YU8180A (en) 1983-12-31
AU536823B2 (en) 1984-05-24
GB2041871A (en) 1980-09-17
FI70672B (fi) 1986-06-26
AU5458180A (en) 1980-07-24
DK22380A (da) 1980-07-20
JPH0133446B2 (cs) 1989-07-13
NL8000139A (nl) 1980-07-22
ZA80269B (en) 1981-06-24
SU1367839A3 (ru) 1988-01-15
IL59120A (en) 1984-05-31
BE881225A (fr) 1980-07-18
CH648205A5 (de) 1985-03-15
DE3001842C2 (cs) 1990-04-26
FI70672C (fi) 1986-10-06
CA1148470A (en) 1983-06-21
IT1110989B (it) 1986-01-13
FR2446635A1 (fr) 1980-08-14
ATA19380A (de) 1982-09-15
SE8000443L (sv) 1980-07-20
IL59120A0 (en) 1980-05-30
DK157060C (da) 1990-04-09
GB2041871B (en) 1983-04-13
DK157060B (da) 1989-11-06
IT7919434A0 (it) 1979-01-19
DE3001842A1 (de) 1980-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4460577A (en) Pharmaceutical compositions consisting or consisting essentially of liposomes, and processes for making same
CS227010B2 (en) Suspensions of Drug- containing Liposomes
CN104394964B (zh) 结合小珠和纤维的过滤器装置
US20010006643A1 (en) Method of loading preformed liposomes using ethanol
Wernert et al. Adsorption of the uremic toxin p-cresol onto hemodialysis membranes and microporous adsorbent zeolite silicalite
EP0308239A2 (en) Method for reducing bacterial endotoxin contamination in solutions of macromolecules
Lin et al. Purification method of drug-loaded liposome
US20040058006A1 (en) High affinity nanoparticles
RU2608743C2 (ru) Получение молекулярно-импринтированных полимеров в результате сшивания
US5110733A (en) Liquid-liquid extraction with particulate polymeric adsorbent
IE893155A1 (en) A method for separating glycolipids from a lipid mixture¹and uses of the fractions obtained
CA1116518A (en) Method for purifying a liposomic suspension
AU709601B2 (en) Porous microcapsules and their use as therapeutic and diagnostic vehicles
EP0245985B1 (en) Liquid-liquid extraction method using particulate polymeric adsorbent
FI78303B (fi) Foerfarande foer avskiljande av lipoproteiner med hjaelp av derivatiserad polyhydroximetylen.
JPH0233265B2 (cs)
Ubrich et al. Selective in vitro removal of anti‐A antibodies by adsorption on encapsulatederythrocyte‐ghosts
CN117654450A (zh) 一种血液中脂蛋白的吸附材料及其制备方法和应用
JPH0741124B2 (ja) 粒状高分子吸着剤による液−液抽出法
JPH0679104A (ja) エンドトキシンの除去方法
Selisko et al. Entrapment of dextran in plant cell capsules by reversible change of cell wall permeability
JPH03167194A (ja) レシチンの精製方法