HU184714B - Process for the purification of lyposoma suspensions - Google Patents

Process for the purification of lyposoma suspensions Download PDF

Info

Publication number
HU184714B
HU184714B HU8097A HU9780A HU184714B HU 184714 B HU184714 B HU 184714B HU 8097 A HU8097 A HU 8097A HU 9780 A HU9780 A HU 9780A HU 184714 B HU184714 B HU 184714B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
resin
suspensions
drug
liposomes
suspension
Prior art date
Application number
HU8097A
Other languages
English (en)
Inventor
Luigi Moro
Guido Neri
Alessandro Rigamonti
Original Assignee
Erba Farmitalia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erba Farmitalia filed Critical Erba Farmitalia
Publication of HU184714B publication Critical patent/HU184714B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/10Dispersions; Emulsions
    • A61K9/127Liposomes
    • A61K9/1277Processes for preparing; Proliposomes

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás tisztított liposzómák előállítására. Részletesebben a találmány liposzóma-szuszpenziók előállítására, tisztítására és a liposzómák stabilizálására vonatkozik.
A liposzómák gyógyászati készítmények, melyekben a gyógyszer vagy diszpergált formában van jelen, vagy pedig vizes koncentrikus rétegekből álló testecskékben, melyek a lipid rétegekhez (hidrofób jellegűek) tapadnak, az inhomogén rendszerben — melyet általában liposzóma-szuszpenziónak neveznek - a gyógyszer jelen lehet akár a vizes rétegben, akár a lipid rétegben (belül vagy kívül), valamint bármilyen más módon.
Általában, de nem kizárólagosan, a hidrofób réteg foszfolipidekből (ilyen például a lecitin és a sfingonrielin), szteroidokból (pl. koleszterin), többé-kevésbé ionos felületaktív anyagokból (pl. dícetil-foszfát, sztearil-amin és foszfatidsav) és/vagy más hidrofób tulajdonságú anyagból áll. A liposzómák. átmérője általában 15 nm és 5 mikrométer között változik.
Az előállítási eljárás két fő lépésből áll, melyeket általában ismert módon hajtunk végre. Az első lépés a liposzómák előállítása, a második azok megtisztítása a szabad gyógyszertől.
1) A liposzómák előállítása: a lipid- vagy a lipofil komponenseket megfelelő oldószerben feloldjuk, majd - általában vákuumban — szárazra pároljuk.
A gyógyszert tartalmazó vizes fázist beleöntjük a maradékot vékony réteg formájában tartalmazó lombikba, és a keveréket mechanikusan vagy ultrahanggal rázzuk egy ideig, ami 10 sec és néhány óra között változhat. Az így kapott inhomogén fázist - a liposzóma-szuszpenziót — meg kell tisztítani a szabad gyógyszertől.
2) A liposzómák elkülönítése a szabad gyógyszertől
Ismert eljárás szerint a liposzoma szuszpenziók tisztítását oszlopkromatográfiás módszerrel, ultracentrifugálással, dialízissel, gélszűréssel végzik. Ezek az eljárások több hátránnyal rendelkeznek. Az oszlopkromatografálásnál kizárólag molekulaszűrő típusú gyantákat alkalmaznak a szabad gyógyszer megkötésére (pl. Sepharose®2B, 4B vagy 6B típusok), és a módszer hátránya, hogy az elérhető maximális liposzóma-koncentráció 0,3 mg/ml. Az ultracentrifugálásos tisztítási eljárás során (pl. Roseman, M. et. al., Biochem. B.A., 406, 347, /1975/, Kinsky, S.C., B.B. A., 265, 1, /1975/) a 150.000 g-vel végzett ultracentrifugálás igen sűrű üledéket eredményez, amelynek ismételt szuszpendalása nehézséget jelenthet, továbbá unilamellás SUV liposzómák jelenléte esetén a módszer nem alkalmazható, azok igen kis mérete miatt. A dialízissel történő tisztítás (pl. Kinsky, S.C. előzőén hivatkozott cikke, Raugham, A.D., et. ah, J. MO1. Bioi., 13, 238 /1965/) hátránya időigényessége (24— —28 óra), valamint a nem kvantitatív visszanyerés. Ez utóbbi hátrányai rendelkezik az esetleges membránill. gél-gyógyszer kölcsönhatás következtében az ultraszűrés és a gélszűrés is (Kinsky, S.C. előzőben hivatkozott cikke, Juliano, R. L. és Staup. D., Biochem. Biophys. Rés. Coram., 63, 651 /1975/, Gregoriadis, G. és Neerunjun, D.E., Eur. J. Biochem. 47, 179 /1974/).
Liposzóma szuszpenziók, mint gyógyszerkészítmények tisztítására ioncserélő gyantákat eddig még nem alkalmaztak. A 4.145.304. számú amerikai szabadalmi leírásban közölt eljárás antibiotikumok és mérgező anyagok eltávolítására vonatkozik biológiai folyadékokból, a 3.784.584. számú amerikai szabadalmi leírás eljárást ismertet mérgek és/vagy gyógyszerek eltávolítására vérből nem ionos gyantákkal, a 3.398.092. számú amerikai szabadalmi leírás pedig funkciós csoporttal rendelkező különböző gyanták alkalmazását ismerteti, kizárólag víztisztítási célra.
Elsőként ismertük fel, hogy az ioncserélő típusú gyanták inhomogén rendszerek, így liposzóma szuszpenziók tisztítására is alkalmazhatók, és ez az eljárás a hagyományos eljárásokhoz viszonyítva számos előnnyel rendelkezik.
Jelen találmány tárgya új eljárás liposzóma-szuszpenziók előállítására a kapott inhomobén rendszer tisztítására önmagában ismert, a hatóanyag megkötésére alkalmas szilárd vagy folyékony polimerekkel, melyek általában szintetikus vagy természetes eredetű, funkciós csoportokkal rendelkező és ioncserélőként alkalmazható anyagok, mint például az ioncserélő gyantaként, divinií-benzol, akril- és metakrilsav.
A felsorolt gyantákból egyet vagy többet, pontosan kimért mennyiségben közvetlenül abba az edénybe adagolunk, amely a tisztítandó liposzóma-szuszpenziót tartalmazza, majd az edényt 10-60 percig rázzuk.
Szűrés után - melyet zsugorított üvegszűrővel végzünk, amely képes felfogni az ioncserélő gyantát, amelyen a szabad gyógyszer abszorbeálódott - tiszta és liofilízálható liposzóma-z szuszpenziót kapunk.
A liposzóma-szuszpenziók ioncserélő gyantával történő tisztítása azzal a nagy előnnyel rendelkezik, hogy általa igen tömény íiposzóma-szuszpenziókat (egészen 5 mg/ml doxorubicin-hidrokloríd töménységig) kapunk, melyeket molekuláris szűrőoszlopon történő kromatográfiás eljárással nem tudunk elérni (maximum 0,3 mg/ml). A kapott liposzóma-szuszpenziók igen stabilak, és ellentétben az ultracentrifugálással nyert anyaggal, ülepedésre nem hajlamosak.
Ezeken túlmenően a találmány szerinti eljárás előnye még, hogy egyszerű eszközökkel, speciális berendezések nélkül (például kromatografáló oszlop, ultracentrifuga stb.) rövid idő alatt (max. 60 perc), gazdaságosan kivitelezhető, így iparilag előnyösen alkalmazható.
Ugyanezt az eredményt érjük el, ha ioncserélő gyanta helyett olyan polimereket és kopolimereket alkalmazunk, amelyek nem rendelkeznek specifikus kémiai funkciós csoportokkal, és melyek általában, de nem kizárólagosan, a Van dér Walls’ erők révén reagálnak, és melyek általában abszorbens gyantákként ismeretesek. A liposzóma vázat alkotó hidrofób anyagok és a többé-kevésbé hidrofil tulajdonságú gyógyszerek közti polaritásbeli különbség miatt ezeket a gyantákat felhasználhatjuk a Uposzóma-szuszpenziók tisztítására.
A liposzóma-szuszpenzió végső kémiai stabilizálását liofilizálással érjük el.
A példákban alkalmazott gyógyszerek kémiai megnevezése a következő:
Doxorubicin: (88-cisz)-i0-/(3-amino-2,3,6-tridezoxi-a-L-lixo-hexopiranozil)-oxi/-7,8,9,10-tetrahÍdro-6, 8,11 -trihidroxi-8-(hidroxi-acetil)-1 -metoxi-5,12-naftacén-dion.
5-fluor-uracil: 5-fluor-2,4(lH,3H>pirimidin-dion
Aminozidin-szulfát: 0-2,6-diamlno-2,6-didezoxi-0-L-idopirazonil-(l -3)-0-0-D-ribofurazonil-( 1 -5)-0-(2-amino-2-dezoxi-a-D-glukopirazonil-(l-4)/-2-dezoxi-strepamin.
1. példa
Egy elszappanosító lombikban kloroformban feloldottunk 1,5 g tojás lecitint, 0,4 g koleszterint és 0,2 g dlcetil-foszfátot, majd az oldatot vákuumban szárazra pároltuk. Ezután 10 mg/ml töménységű, 0,007 N foszfát pufferrel készült doxorubicin-hidroklorid oldatot öntöttünk a lombikba, és a szuszpenziót ultrahanggal ráztuk 1 percig, majd hagytuk a szuszpenziót nitrogénatmoszférában állni 30 percen át szobahőmérsékleten. A szuszpenzióhoz hozzáadtunk 2 g előzetesen aktivált, nátrium formára alakított gyantát (a súlyérték a száraz súlyra vonatkozik, és 5 ml megduzzasztott gyantával egyenértékű), melyet metil-metakrilát polimerizációjával kaptunk, és amelyet speciális kémiai reagens — például divinil-benzol — megfelelően térhálósított, valamint karboxil funkcionalitással és térhálós makroszerkezettel rendelkezik, amely lehetővé teszi hidrofób oldatban való alkalmazását is. Ezt a gyantát a kereskedelemben IRC—50 néven forgalmazóik, gyártója Rohm és Haas.
A lombikot 30 percen keresztül ráztuk, majd a szuszpenziót G 1 porózus szűrön átszűrtük.
Az így kapott 0,5—2 mikrométeres és 60% kiindulási doxorubicint tartalmazó liposzómákat liofilizálással stabilizáltuk.
2. példa
Az előbb ismertetett módszer szerint jártunk el, ugyanolyan mennyiségű lipidet és doxorubicint használtunk fel, csak az ultrahangos rázás idejét 10 percre növeltük annak érdekében, hogy 1 mikrométernél kisebb méretű liposzómákat kapjunk.
Minthogy a liposzómák mérete nem tökéletesen egyforma, ezért nem szemcsés szerkezetű gyantát alkalmaztunk, mely egyben szűrő szerepét is betöltötte.
Ezután hozzáadtunk 10 ml, előzetesen aktivált, nátrium formára alakított és a kereskedelemben DOWEX 50-x 4 100-200 Mesh névén ismert gyantát.
Szűrés után egy szuszpenziót kaptunk, melyben a liposzómák mérete 0,2 és 0,8 mikrométer között változott, és 75% kiindulási doxorúbicint tartalmazott. A liposzómákat liofilizálással stabilizáltuk.
3. példa
A fentiek szerint előállított lipid fázist elszappanosító lombikba helyeztük, és hozzáadtunk egy 10 mg/ml töménységű és 8 pH-jú 5-fluor-uracil-oldatot, melyet 0,007 normál foszfát-pufferrel készítettünk.
A szuszpenziót az 1. példában ismertetett módon kezeltük, szűrő gyantaként 10 ml, előzetesen sósavval aktivált és a kereskedelemben Amberlite IRA—400 (Cl) néven ismert gyantát használtunk.
A kapott liposzómákat liofilizálással stabilizáltuk.
4. példa
A fentiek szerint 5-fluor-uracil liposzómákat állítottunk elő a következő mennyiségű lipidekkel: 1,5 g tojás lecitin, 0,4 g koleszterin és 0,2 g sztearil-amin.
Tisztító rendszerként 10 ml, előzetesen aktíváit és a kereskedelemben dovex 1 (50-100 Mesh) néven ismert gyantát használtunk.
Az így kapott liopszómákat liofilizálással stabilizáltuk.
5. példa
A 2. példa szerint jártunk el, kivéve azt, hogy a DOWEX 50W—X (100—200 Mesh) gyanta helyett 15 g, Rohm and Haas gyártmányú, XAD 7 nevű abszorbens gyantát használtunk, és a rázási időt 40 percre növeltük.
G 1 színtereit üvegszűrőn történő átszfirés után 50% kiindulási doxorubicint tartalmazó liposzóma-szuszpenziót kaptunk. A liposzómákat liofilizálással stabilizáltuk.
6. példa
Díklór-metánban feloldottunk 1,5 g szója lecitint, 0,4 g koleszterint és 0,3 g dicetil-foszfátot, és ehhez hozzáadtunk aminozidin-szulfát 0,02 M-os foszfátpufferrel készített 3 mg/ml töménységű és 6,5 pH-jú oldatát.
A két fázist emulgeáltuk, majd az emulziót ráztuk, és szobahőmérsékleten a metilén-klorid teljes elpárolgásáig nitrogént buborékoltatunk át az emulzión, szuszpenziót 4 órán át stabilizáltuk szobahőmérsékleten, majd a lombikba 5 g száraz gyantával egyenértékű, IRC-50 nevű (Rohm and Haas) gyantát öntöttünk.
Egy óra rázás után szintereit üvegszűrőn átszűrtük a liposzóma-szuszpenziót, abból a célból, hogy eltávolítsuk a szabad gyógyszert visszatartó gyantát, a liposzóma-szuszpenziót liofilizálással stabilizáltuk.
184.714
Lipid fázis Összetétele' rVizes fázis összetétele j Gyanta
184.714
8. példa
Liposzóma készítmény stabilitásának vizsgálata
Hatóanyag: Doxorubicin-hldroklorid
Hatóanyag meghatározása mikrobiológiai titrálással:
Gyógyszermennyiség mg-ban
Kiinduláskor 6 hónap után 12 hónap után
5,96 5,8 5,0 szobahőmér-
sékleten
6,4 5,49 5 °C-on
Hatóanyag meghatározása kémiai titrálással:
Lebontott gyógyszermennyiség %-ban
Kiinduláskor ,6 hónap után 24 hónap után
4,03 3,88 5,33

Claims (2)

1. Eljárás liposzóma szuszpenziók szabad gyógyszertől való megtisztítására, azzal jellemezv e, hogy a szuszpenziókat sztirol, divinil-benzol, akrilsav vagy metakrilsav alapú szintetikus, térhálós, karbonsav vagy szulfonsav funkciós csoportokkal rendelkező vagy funkciós csoport nélküli szilárd vagy folyékony polimer ioncserélő gyantákkal, illetve po30 limer gyantákkal kezeljük, előnyösen rázzuk, majd a gyantát a szuszpenziótól előnyösen szűréssel elválasztjuk, és a kapott liposzómákat adott esetben önmagában ismert módon liofilizáljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az ioncse35 rélő gyantákat sóvá alakított vagy aktíváit formájukban alkalmazzuk.
ábra nélkül
Kiadja: Országos Találmányi Hivatal Felelős kiadó: Himer Zoltán o.v.
KÓDEX
HU8097A 1979-01-19 1980-01-17 Process for the purification of lyposoma suspensions HU184714B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT19434/79A IT1110989B (it) 1979-01-19 1979-01-19 Forme farmaceutiche costitutite da liposomi e procedimenti relativi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184714B true HU184714B (en) 1984-10-29

Family

ID=11157905

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU8097A HU184714B (en) 1979-01-19 1980-01-17 Process for the purification of lyposoma suspensions

Country Status (21)

Country Link
JP (1) JPS55100313A (hu)
AT (1) AT370623B (hu)
AU (1) AU536823B2 (hu)
BE (1) BE881225A (hu)
CA (1) CA1148470A (hu)
CH (1) CH648205A5 (hu)
CS (1) CS227010B2 (hu)
DE (1) DE3001842A1 (hu)
DK (1) DK157060C (hu)
FI (1) FI70672C (hu)
FR (1) FR2446635B1 (hu)
GB (1) GB2041871B (hu)
HU (1) HU184714B (hu)
IE (1) IE49141B1 (hu)
IL (1) IL59120A (hu)
IT (1) IT1110989B (hu)
NL (1) NL8000139A (hu)
SE (1) SE445171B (hu)
SU (1) SU1367839A3 (hu)
YU (1) YU44003B (hu)
ZA (1) ZA80269B (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU184141B (en) * 1979-12-27 1984-07-30 Human Oltoanyagtermelo Adjuvant particles compositions containing said particles and biologically active substances adsorbed thereon and a process for the preparation thereof
FR2521565B1 (fr) * 1982-02-17 1985-07-05 Dior Sa Parfums Christian Melange pulverulent de constituants lipidiques et de constituants hydrophobes, procede pour le preparer, phases lamellaires lipidiques hydratees et procede de fabrication, compositions pharmaceutiques ou cosmetiques comportant des phases lamellaires lipidiques hydratees
FR2553002B1 (fr) * 1983-10-06 1992-03-27 Centre Nat Rech Scient Procede perfectionne d'obtention de liposomes unilamellaires de diametres eleves, leur application pharmacologique pour l'encapsulage d'un principe actif en vue de son administration extemporanee et dispositif correspondant
US5736155A (en) * 1984-08-08 1998-04-07 The Liposome Company, Inc. Encapsulation of antineoplastic agents in liposomes
CA1270198A (en) * 1984-08-08 1990-06-12 Marcel B. Bally Encapsulation of antineoplastic agents in liposomes
US4755388A (en) * 1984-11-09 1988-07-05 The Regents Of The University Of California Liposome-encapsulated 5-fluoropyrimidines and methods for their use
IL79114A (en) * 1985-08-07 1990-09-17 Allergan Pharma Method and composition for making liposomes
US6406713B1 (en) * 1987-03-05 2002-06-18 The Liposome Company, Inc. Methods of preparing low-toxicity drug-lipid complexes
DK0555229T3 (da) * 1990-07-31 1996-08-19 Liposome Co Inc Akkumulation af aminosyrer og peptider i liposomer
DE4107153A1 (de) * 1991-03-06 1992-09-10 Gregor Cevc Praeparat zur wirkstoffapplikation in kleinsttroepfchenform
DE4107152C2 (de) * 1991-03-06 1994-03-24 Gregor Cevc Präparate zur nichtinvasiven Verabreichung von Antidiabetica
JPH04127874U (ja) * 1991-05-13 1992-11-20 株式会社新潟鐵工所 コンクリートポンプ用輸送管の圧送音緩和装置
JPH04134673U (ja) * 1991-06-07 1992-12-15 株式会社フジタ コンクリート圧送圧変動防止装置
JPH09502700A (ja) * 1993-04-02 1997-03-18 ザ リポソーム カンパニー、インコーポレーテッド リポソームの製造方法
IT1270678B (it) * 1994-10-20 1997-05-07 Bayer Ag Liposomi al chetoprofen
DE19639811A1 (de) * 1996-09-27 1998-04-02 Artur Herzog Dr Mesmer Verwendung einer Liposomenlösung zur Verstärkung der Wirksamkeit und/oder Verminderung der Toxizität von Arzneimitteln
JP4283355B2 (ja) * 1997-11-10 2009-06-24 久光製薬株式会社 薬剤用徐放化剤及びそれを含有した徐放性医薬組成物
CA2309597A1 (en) * 1997-11-10 1999-05-20 Hiroshi Sorimachi Sustainedly releasing agents for medicines and sustainedly released medicinal compositions containing the same

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2249552A1 (de) * 1971-10-12 1973-05-30 Inchema S A Verfahren zur inkapsulation von insbesondere wasserloeslichen verbindungen
JPS5126213A (ja) * 1974-08-21 1976-03-04 Tanabe Seiyaku Co Johoseibiryushiseizaino seiho
US4131815A (en) * 1977-02-23 1978-12-26 Oceanography International Corporation Solid piezoelectric sand detection probes
GB1575343A (en) * 1977-05-10 1980-09-17 Ici Ltd Method for preparing liposome compositions containing biologically active compounds
NL7809709A (nl) * 1977-09-30 1979-04-03 Farmaceutici Italia Werkwijze voor het bereiden van injecteerbare liposomen

Also Published As

Publication number Publication date
SE445171B (sv) 1986-06-09
FR2446635B1 (fr) 1989-03-10
YU44003B (en) 1990-02-28
IE800091L (en) 1980-07-19
JPS55100313A (en) 1980-07-31
CS227010B2 (en) 1984-04-16
IE49141B1 (en) 1985-08-07
AT370623B (de) 1983-04-25
FI800151A (fi) 1980-07-20
YU8180A (en) 1983-12-31
AU536823B2 (en) 1984-05-24
GB2041871A (en) 1980-09-17
FI70672B (fi) 1986-06-26
AU5458180A (en) 1980-07-24
DK22380A (da) 1980-07-20
JPH0133446B2 (hu) 1989-07-13
NL8000139A (nl) 1980-07-22
ZA80269B (en) 1981-06-24
SU1367839A3 (ru) 1988-01-15
IL59120A (en) 1984-05-31
BE881225A (fr) 1980-07-18
CH648205A5 (de) 1985-03-15
DE3001842C2 (hu) 1990-04-26
FI70672C (fi) 1986-10-06
CA1148470A (en) 1983-06-21
IT1110989B (it) 1986-01-13
FR2446635A1 (fr) 1980-08-14
ATA19380A (de) 1982-09-15
SE8000443L (sv) 1980-07-20
IL59120A0 (en) 1980-05-30
DK157060C (da) 1990-04-09
GB2041871B (en) 1983-04-13
DK157060B (da) 1989-11-06
IT7919434A0 (it) 1979-01-19
DE3001842A1 (de) 1980-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU184714B (en) Process for the purification of lyposoma suspensions
US4460577A (en) Pharmaceutical compositions consisting or consisting essentially of liposomes, and processes for making same
EP1363601B1 (de) Amphotere liposomen und verwendung dieser
US4241046A (en) Method of encapsulating biologically active materials in lipid vesicles
US4235871A (en) Method of encapsulating biologically active materials in lipid vesicles
CA1143656A (en) Liposome including active substance
EP1397200B1 (de) Auflösbare nano- und mikrokapseln, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung
DD201973A5 (de) Verfahren zur herstellung von liposomalen arzneimitteln
EP1289642B1 (de) Nanokapseln mit einer polyelektrolythülle
JP2001511440A (ja) 層状構造の、中性あるいは陰性グローバル電荷を持つ安定粒状複合体
JP6124078B2 (ja) 巨大環状脂肪族化合物及びその応用
CA1116518A (en) Method for purifying a liposomic suspension
EP0783295A1 (en) Method of producing a lyophilized liposome product
WO2002053554A2 (de) Tetraetherlipidderivate und tetraetherlipidderivate enthaltende liposomen und lipidagglomerate sowie deren verwendung
DE69108254T2 (de) Vesikel aus phospholipidderivaten mit einem succinimidylsubstituenten.
JP2023165564A (ja) ベシクル及びその薬物送達のための使用
AU641532B2 (en) Liposome preparation and antibiotic
WO2001038552A2 (de) Trägersysteme, enthaltend hüllsubstanzen mit enzymatisch abspaltbaren seitengruppen
CA2199018A1 (en) Method of producing a lyophilized liposome product

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee