CS226003B2 - Grate for travelling stepped grates of big furnaces - Google Patents

Grate for travelling stepped grates of big furnaces Download PDF

Info

Publication number
CS226003B2
CS226003B2 CS791205A CS120579A CS226003B2 CS 226003 B2 CS226003 B2 CS 226003B2 CS 791205 A CS791205 A CS 791205A CS 120579 A CS120579 A CS 120579A CS 226003 B2 CS226003 B2 CS 226003B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
grate
bolt
stops
fixed
clip
Prior art date
Application number
CS791205A
Other languages
English (en)
Inventor
Johannes J Dr Martin
Walter J Dipl Ing Martin
Brich Weber
Original Assignee
Martin Feuerungsbau
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Martin Feuerungsbau filed Critical Martin Feuerungsbau
Publication of CS226003B2 publication Critical patent/CS226003B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23HGRATES; CLEANING OR RAKING GRATES
    • F23H17/00Details of grates
    • F23H17/08Bearers; Frames; Spacers; Supports

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Incineration Of Waste (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Baking, Grill, Roasting (AREA)

Description

(54) Rošt pro mechanicky pohyblivé stupňové rošty. velkých topenišť
Vvnniez se týká · roštu pro meeihmicky potyblivé stupňové rošty velkých topenišť, ve kterých v jednotlivých stupních leží větší počet vzájemně relativně polhyblivých roštnic, které jsou v příčném směru spolu propojeny vyčnnvajícími dorazy, jež jsou vedeny otvory· ve vnějších žebrech sousedních roštnic a přiléhají na vn^třní stranu vnějšího žebra.
U jednoho známého roštu tohoto druhu, popsaného v německém pat. spise č. 911 317,' je na vnějším žebru jedné roštnice umístěn hák vyčnnvající do strany, který je po zavedení do speciálního zaváděcího otvoru během relatvvního zdvihu veden v podélném výřezu vnějšího žebra sousední roštnice a pfioom klouže svým hákovým koncem po· vnitřní stěně vnějšího žebra. Pomocí tohoto závorovacího ústrojí však nelze přesně nastavit vzájemné vzdálenosti sousedních roštnic, poněvadž vntřní strana o^lit^é^h^o vnějšího žebra je neopracovaná a hák je rovněž odlitý nebo vykovaný, takže v^r^í^i^e^ijí rozměrové tolerance a jako jejich důsledek mezery mmzi roštnicemi. Při relat^ním posouvání sousedních roštnic klouže neobrobený hák po neobrobené ploše žebra; tím mohou vznikat velké třecí síly, které působí na úzký hák šířky například pouhých 20 mm, takže se hák poměrně brzy opotřebuje, čímž se mezera ještě zvětší.
Důsledkem toho je, že s přibývvjící dobou provozu mohou · do neustále vz^ese^cí mezery vnikat stále větší kusy, což může vést k ommzení relativního zdvihu a případně·k úplnému sevření roštnic.
Jakmile d0jde k takovému sevření roštnic na větším počtu vzroste hnací· síla potřeb ná pro pohyb roštnic při relativním zdvihu, to znamená při relativním posouvání roštnic na takovou hodnotu, že hnací mmchanismus roštnice se zastaví. Poněvadž při známé konntrukci probíhá zavěšení od jedné roštnice k sousední roštnici, zdvojnásobuje se tření, a tedy 226003 v
i síla potřebná к provedení relativního zdvihu, když к sevření dojde na obou bocích roštnice. Sevření roštnic může být způsobeno kameny nebo etruskou nebo vniklými kusy železa, jak tomu bývá u topenišť na spalování odpadků·
ÚČělem vynálezu je zlepšit rošt uvedeného typu tak, aby vzdálenost mezi jednotlivými roštnicemi, případné mezery mezi roštnicemi, mohly být udržovány na menší hodnotě, a tím aby se. zmenšilo tření při relativním posouvání roštnic a s ním spojené opotřebení boků roštnic.
Podstata vynálezu spoěívá v tom, že na koncích závory jsou upraveny dva dorazy a tvoří spoleěně s ní sponu, přičemž závora prochází s vůlí podélným výřezem, odpovídajícím relativnímu posouvání roštnice, v roštnici pohyblivé vůči sousedním roštnicím , a spolupracuje svými dorazy s pevnými roštnicemi, které leží po obou stranách pohyblivé roštnice a jsou v příslušném roštovém stupni pevné.
Poněvadž dorazy přiléhají v konstrukci podle vynálezu na vnitřní strany vnějších* Žeber těch roštnic, které jsou při Relativním zdvihu pevné, nedochází mezi dorazy a těmito vnějšími žebry к vzájemnému posouvání, a tedy ani к opotřebení žeber a dorazů. Roštnice, která se během relativního zdvihu pohybuje, se posouvá mezi dvěma roštnicemi, jež jsou během relativního zdvihu pevné a mají v důsledku úpravy spony konstantní vzdálenost. Pohyblivá roštnice se tedy posouvá vůči jednotce; která sestává ze dvou sousedních roštnic a pevné ♦ spony, přičemž spona prochází 8 vůlí pohyblivou roštnici.
Kde se v textu mluví o pohyblivých a pevných roštnicích, týká se tento pojem relativního zdvihu, při kterém se roštnice zavěšené na nosném rámu omezeně posuvně, posouvají vůči roštnicím zavěšeným na nosném rámů pevně. Tento relativní zdvih probíhá jak v pohyblivých, tak v pevných roštových stupních.
Poněvadž spona neklouže po vnějších žebrech, odpadá pohybová vůle, která byla dosud nezbytná v důsledku rozměrových tolerancí. Následkem pevného umístění spony na pevných roštnicích lze snížit šířky mezer pod jeden mm. Tím se zabrání tomu, aby větší kusy nembhly vniknout mezi relativně pohyblivé roštnice.
Dojde-li i přesto působením Četných malých kusů ke vzpříčení, vede síla, která přitom vznikne, к tomu, že se pohyblivá roštnice přitiskne na pevnou roštnici a působením této síly během relativního posouvání klouže svým bokem po boku pevné roštnice.
Poněvadž boky roštnic jsou broušením přesně obrobené, a mají tedy úplně hladký povrch, dochází při Relativním posouvání pouze к nepatrnému tření. Snížené tření, případně síly potřebné ýpo relativní posouvání, lze tedy vysvětlit tím, že jednak mohou mezi roštnice do poměrně úzkých mezer vnikat pouze malé kusy, jež nemohou vést к silnému vzpříčení jako u kusů velkých, a jednak tím, že v tomto případě po sobě kloužou velké broušené plochy, takše opotřebení na plochách je nepatrné. U známé konstrukce roštu působí síly vznikající při vzpřímení na velice malou plochu háku, která je ještě к tomu neobrobená, což značně zvyšuje nebezpečí opotřebení.
Další podstatná výhoda vynálezu spočívá v tom, že odpor proti posouvání pohyblivé roštnice v důsledku vzpříčení je konstantní, nezávisle na tom, zda vzpříčení nastává v jedné nebo v obou mezerách mezi pohyblivou roštnici a oběma pevnými roštnicemi spojenými sponou. U známé konstrukce se naproti tomu odpor proti posouvání roštnice zdvojnásobí, když dojde v obou mezerách na obou stranách pohyblivě roštnice к sevření velkých kusů, prótože svorky na obou stranách pohyblivé roštnice jsou vzájemně nezávislé, takže se síly působící na hák sešitají.
Když jsou dorazy na koncích závory vytvořeny jako jeden kus s touto závoru, závisí šířka mezery mezi sousedními roitnicemi na přesnosti při výrobě roštnic a spony, která se ovšem z důvodu hospodárnosti nedá zvyšovat do nekonečna. Aby bylo možno vytvořit jednoduchými prostředky co nejmenší mezery na začátku provozu, a aby bylo možno ' korigovat tyto mezery po delší době provozu, když dojde k-určitému opotřebení, je účinná délka spony podle dalšího význaku vynálezu nastavitelná a seříditelná.
Podle první moonnoSi, kterou dává vynález, lze tuto nastavitelnost a seříditelnost realizovat tak, že alespoň na jednom z dorazů, který tvoří jeden kus se závorou, je upraven stavěči šroub, který přiléhá na vnitřní stranu vnějšího žebra.
Podle dalšího význaku vynálezu lze této nastavitelnos^ a seřídit-el-nosti dosáhnout tím, že dorazy jsou vytvořeny jako stavěči šrouby, probíhající napříč k závoře jejími konci a nesou na koncích kuželové nástavce, které v provozní poloze spolupracují se -šikmými plochami na vnitřních stranách vnějších žeber. Spona sestává tedy z jednoduché rovné závory, která má na koncích závitové otvory, jež jsou kolmé k její podélné ose a do nichž jsou zašroubovány - stavěči šrouby. Poněvadž i stavěči šrouby i vnitřní strany vnějších žeber m^jí šikmé plochy, jež se vzájemně dotýkájí, lze potřebné vzdálenoosi nastavovat a seřiaovat.
Jednoduchou moonnot nastavování dává podle dalšího význaku vynálezu konstrukce, podle které jsou dorazy tvořeny maticemi našroubovarými na konce závory.
Aby bylo možno takto vytvořený rošt smnO(JS^8^t,, jBOU alespoň na vnějších žebrech pevných roštnic upraveny zaváděcí otvory pro dorazy. Pokud jsou tyto dorazy pevně spojeny se závorami, mají i pohyblivé roštoice příslušné otvory. Aby se spojení při provozu samočinně uvoonOt, blokují se spony po zavedení do roštoic. Podle vynálezu to - lze provést tím, ' že spona je v provozní poloze natočena vůči zaváděcí poloze.
Když je závora z kulatého maseinu, je nebezpečí, že se během provozu znovu vrátí do zaváděcí polohy. Aby Se to bezpečně vyloučilo, může mít závora kluzátka, na kterých je kluzně vedena pohybivá roštoice. Přioom je výhodné, aby kluzátke měla jiný než kruhový tvar a aby ee tedy nemohla otáčet. Umístění kluzátek na závoře má ještě tu další výhodu, že lze poučžt matriálů aících siloě otěru, poněvadž i přes pohybovou vůli v podélném výřezu nelze vylouččt, že při prohrabávacím pohybu dojde k m^teríímu pohybu kolmo ke hřbetu roštoic mezi sousedními rošt-nicemi, takže pohyblivé roštoice kloužou po závorách. Kluzátke zmenOučí opotřebení, aniž by přioom bylo nezbytné vyrábět celou sponu ze speciálního -mmteriálč o^c^3^1^'^¢^;jícl^als otěru.
Daaší moonost zablokování spory v provozní poloze spočívá v tom, že oa spodní straně závory je upravena blokovací' 'závora, která po zavedení dorazů do zaváděcích otvorů se může zasunout do zaváděcích otvorů, takže přidržýje sporu v poloze pootočené, a tedy zablokované vůči zaváděcí poloze. Blokovací závory mohou být zajištěny ve své blokovací poloze proti nezamýšlenému posiuničí. ,
U spony se stavěcími šrouby uloženými na koncích lze provést zablokování jednoduchým způsobem tak, že zaváděcí otvory pro stavěči šrouby, které tvoří dorazy, jsou přiřazeny k vnějším .žebrům na té straně závory, proti které leží kuželové nástavce. Stavěči šrouby se při zavádění uvedou do polohy, ve které leží kuželové nástavce v poddtatě uvnOtř závory, a potom se po protažení vnějším žebrem vysunou do provozní polohy, ve které kuželové nástavce vyčnOvají nad závoru. Protože zaváděcí otvory jsou na té straně, která leží proti kuželovým nástavcům, nelze závoru uvoonOt od pevných roštoic.
U popsané konstrukce jsou vždycky dvě pevné roštoice a jedna polhrbíivr roštoice jednoho roštového stupně spojeny v jednotku, přičemž je možné spojit v jednu jednotku pět, sedm nebo dokonce Zětší lichý počet roštoic. Přioou je dána pouze vzdálenost mezi oběma vnějšími roštnicemi každé jednotky; vzdálenosti mezi jednotlivými roštnicemi této jednotky lze uvnOtř této jednotky mmnOt. Spojováním roštoic podle vynálezu jsou roštoice jedné jednotky udržovány mezi sebou v určité vzdálenoosi.
Ke vzniku mezer však může dojít nejen mezi roštnicemi, nýbrž i mezi krajní roštnicí jednoho stupně a postranními deskami roštu. Aby se znemožnilo oddalování pevných stupňů roštu od postranních desek, mohou být krajní roštnice na jedná straně roštu na pevných roštových stupních udržovány ve styku s postranními deskami roštu pomocí spon, která udržují roštnice v . . pevné, nastavitelné a seříditelné vzádácnnoti. Tím se zabrání tomu, aby mezi krajními roštnicemi a postranními deskami vznikly okrajové mezeery, které by žádné kompenzační ústrojí nemohlo vyrovnat. Dochází k tomu například tak, že mezi krajní roštulci, Která je vůči okrajovým deskám iepožhbliiá a mezi tyto okrajové desky vniknou kusy . paliva nebo jiného mattriálu. Takové kusy mohou rozšířit okrajovou mezeru, do které pak aohou spadávat neustále větší kusy. Samooissicí účinek tady nenastává, poněvadž pevná krajní roštnice a ommzovací deska v pevných·stupních nekonej vzájemný relativní pohyb. Vynález řeší i problém vzniku okrajových štěrbin u pevných stupňů.
Aby krajní roštnice mohly sledovat případné pumppoací pohyby roštových stupňů, při kterých se roštnice pohybují v podstatě kolmo ke svému hřbetu, mohou být spony posuvné kolmo k povrcnu rosíme a mohou být upevněny na Krajních deskách.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklady provedení znázorněnými na výkresech, . kde obr. 1 je podélný řez stupněm roštu podle vynálezu, obr. 2 je příčný řez vedeny rovinou II-II na obr. 1,·obr. 3 je dílčí podélný řez jiného proveden! roštového stupně, obr. 4 je řez vedený rovinou IV-IV na obr. 3, obr. 5 je pohled zdola na rošt na obr. 4, obr. 6 znázorňuje obměněný proti obr. 4, obr. 7 je . dílčí podélný řez roštem v oblasti spojení, přičemž řez je ·veden rovinou VII-VII na obr. 9, obr. 8 je bokorys vnějšího žábra pevné , roštnice, obr. 9 je řez vedený rovinou IX-IX na obr. 7, obr. 10 je řez analogický k obr. 9 a znázorňuje jiné provedení vynálezu, obr. 11 · je bokorys vedený rovinou XI-XI na .obr· 10, obr. 12 je řez vedený rovinou XH-XII na obr. 10, obr. 13 je dílčí řez krajní roštnicí v oblasti, kde přiléhá na krajní desku roštu, obr. 14 je řez vedený rovinou XI7-XIV na obr. 13, obr. 15 je analogický k obr. 13, znázorňuje však řez obměněným provedením, obr.
je řez vedený rovinou XVI-XVI na obr. 15, a obr. 17 je řez vedený.rovinou IVII-IVII na obr. 16.
Všechny rošty znázorněné na výkresech sestávají z roštových stupňů, z nichž každý sestává z pevných roštnic 1, které jsou během relativního zdvihu nehybné, a z pohyblivých roštnic 2, které se během relativního zdvihu pohybbjí. Rootnice 1 nebo 2 přiléhájí v případě pohyblivých stupňů na posuvné.nosné rámy . -g nebo v případě pevných stupňů na pevné nosné rámy 1. Pevné·roštnice 1 jsou v podstatě bez vůle zavěšeny svým závěsným koncem g na trámci £ případně I posuvného případně pevného nosného rámu J, 1, zatímco pohyblivé roštnice. 2 spočívají s podélnou vůlí na nosním rámu pohyblivého · případně pevného stupně roštu.
U všech provedení znázorněných podle obr. 1 až 12 jsou vždy dvě pevné roštnice 1 udržovány v pevné vzájemné vzdáleno^ sponou, a pohyblivé roštnice 2, které jsou vůči pevnýn roštnicím j. posuvné, se pohrb^í nejen vůči sousedním pevným roštnicím 1 a trucům 6, nýbrž i vůči sponě, která brání sousedním pevným roštnicím, aby se od sebe oddálily.
V provedení podle obr. 1 a 2 sestává spona 8, která drží dvě pevné roštinice 1, ae závory g a z hákových nástavců 10, které jsou upraveny na jejích kancích, jeou z jednoho kusu se závorou 2 a vyčnívají z ní napříč na obě strany. Aby tylo možno spc^oit vždy dvě pevné roštnice las nimi jednu pohyblivou roštnici g, mají vnitřní žebra 11 a vnnjší žebra 12 pohyblivé roštnice 2, a vnější žebra 13 pevných roátnic 1 zaváděcí otvory .Л4. 15. Naváděcí otvory 15 ve vnějším žebru 13 pevné roštnice 1 jsou přizpůsobeny tvaru hákového nástavce .10 a probíhají kolmo ke hřbetu roštnice 1·
Aby spona 8 mohla držet pevné roštnice 1 v předem stanovené vzájemné vzdálenost! a aby nástavce 10 nemohly během provozu zase vykloznout ze zaváděcích otvorů .15 pevné roštnice 1, natočí se spona 8 klíčem 16, který působí na páku 17 spojenou pevně se závorou i. '
Klíč 16 má na předním konci kapsu 18 se dvěma dorazy £2, do které se zasune páka £7» přičemž dorazy - 19 během natáčení spony 8 působí střídavě na páku 17.
Polhrblivá roštnice 2 má podélný výřez 20, který je spojen se zaváděcím otvorem £4 a je dimentzován tak, aby se poJh^blivá roštnice 2 mohla posouvat s vůlí 21 vůči závoře 2 spony 8 podle relativního posunutí vůči pevným roštnicím £,
Aby byla zajištěna neustále stejná mezera 22 mezi všemi roštnicemi při monnáži celého roštu i přes výrobní tolerance při výrobě spony 8, a aby se i po opotřebení boků 23, 24 mohla mezera 22 znova zmeenit na původní velikost, jsou roštnice podle obr. 3 až 6 opatřeny nastavitelnou plochou .22, která sestává ze- závory 26 a dvou hákových dorazů 2£. Jeden z těchto dorazů 27 je opatřen závioovým otvorem 28, do něhož se dá zašroubovat stavěči šroub 19, jenž přilehne na vnitřní stranu vnějšího žebra 13 jedné pevné roštnice £ z dvojice pevných roštnic spojených sponou 25: to umožňuje nastavit vzájemnou vzdálenost obou. pevných roštnic 1, a tedy i šířku mezery 22.
V provedení podle obr. 3 až 6 je v každém vnějším žebru 13 pevné roštnice £ upraven zaváděcí otvor £0, který je svou šířkou přizpůsoben v podstatě šířce závory 26, v průřezu obdélníkovém, a jehož výška odpovídá výšce hákového dorazu 27, zvětšené o určitou vůli pohybu, V pohyblivé roštnici 2. je upraven podélný výřez 31 spojený se zaváděcím otvorem 30_; tento podélný výřez 31 má výšku, která odpovídá výšce hákového dorazu 27, takže sponu 25 lze protáhnout pohyblivou roštnicí 2, Sppciální zaváděcí otvor, jako v provedení podle obr, 1 a 2, není u pohyblivé roštnic 2 potřebný, Aby bylo možno sponu 25 zablokovat po zavedení do provozní polohy, jsou na- spodní straně závory 26 posuvně uloženy dvě blokovací závory 32, které svou šířkou ^ppovádaí šířce závory 26 a - výškou výšce hákového dorazu 27, Pevné roštnice j se při moonáži nadzdvihnou tak vysoko, aby se příslušný doraz 27 dal zasunout do zaváděcího otvoru £0, načež se znova spuutí dolů; tím zapadnou dorazy 27 za vnější žebra 13 pevných rojnic £,
Každá blokovací závora 32 má podélný výřez 33, kterým prochází svorník 34 upevněný na závoře 26; jeho hlava drží příslušnou blokovací závoru 32 na spodní straně závory 26, K posuiutí blokovací závory 32 slouží dvouramenná příložka .32, uložená výkyvné na spodní straně závory 26 a opatřená na koncích kloubovými čepy .36, které nesou blokovácí závody 12,
Kloubové čepy 36 vyčnívají nad blokovací závoru 32 a mohou zapadnout svými vyčnívajícími konci do západkových otvorů 37 v závoře 26, když jsou blokovací závory 32 v blokovací poloze podle obr, 4; v této blokovací poloze se nedají pevné rošt-nice £_ nazdvihnout, protože zaváděcí otvor 30- je vyplněn závorou 26 a - blokovací závorou 32, takže není možný relativní pohyb pevné rošt^nice 1 vůči závoře 26« Aby se kloubové čepy 36 se svými vyčnnvajícími konci mohly vykývnout kolem závory 26 a zapadnout do západkových otvorů 21, spustí se dvoureionná příložka 35 pomocí šroubu 38 trochu dolů; šroub 38 přioom tvoří osu výkyvu dvouramenné příložky 32, Jakmile se blokovací závory 32 dostanou do zablokované polohy, šroub -38 se znovu přitáhne a kloubové čepy 36 zapadnou do západkových otvorů 37,
Aby se nemuuel šroub 38 vyšroubovat, může být podle obr, 6 dvouramenná příložka 21 zatížena tlačnou pružinou 22, takže se může proti síle této pružiny 39 odSSSlit od závory 26, aby kloubové čepy 36 nenarazily při výkyvném pohybu na závoru 26, Jakmile kloubové ěepy 36 po výkyvném pohybu příložky 32 zapadnou do západkových otvorů 37, je příložka 35 udržována tlačnou pružinou 39 v této poloze, takže blokovací závory 32 jsou zajištěny v blokovací poloze,
V provedení podle bbr, 7 až 9 je upravena spona 40 s kulatou závorou 41 na. jejímž konci jsou uloženy hákové dorazy 42; jeden z nich nese stavěči šroub £2· Provedení odpovídá obr, 4 s tím rozdílem, že závora 41 má kruhový průřez, Zablokovsání spony 40 se provádí jejím natočením poHé, kdy dorazy 42 projdou zaváděcím otvorem 44, Jak ukazuje obr, 8, je doraz po natočení prováděném pomocí páky 45 upevněné na závoře 41 v poloze, ve které doraz nelícuje se zaváděcím otvorem 44. takže pevné roětnice 1 se už nemohou od sebe odddlit. žebra 11. 12 pohyblivé roětnice 2 mají · podélný výřez 4S46» do podélných výřezů 46 je vloženo kiuzltko 47. které sedí na závoře 41. Kluzátko 47 má obdélníkový tvar a nemůže se proto v podélném výřezu 46 natáčet, ani když na ně působí síly při posouvání pohyblivé roětnice 2. Z tohoto důvodu se nemůže spona 40 natoččt, takže zablokování vzniklé natočením závory se nemůže samočinně . uvoonit.
Provedení podle obr. 10 až 12 je zvláště jednoduché, poněvadž spona 48 sestává z rovné jednoduché závory 42» · s výhodou obdélníkového průřezu, opatřené na koncích závitovými otvory 50 , do kterých jsou zaěroubovány stavěči šrouby 21· Stavěči šrouby 51 mohou vnitřní šestihran 52. aby se daiy zašroubovat a vyšroubovvt. Na opačném konci maaí kuželové výstupky 53, které ve smontovaném stavu spony 48 přiléhají na šikmé plochy 54 na vnntřní straně vnějšího žebra 13 pevné roštnice j_. Jak je patrné zejména na obr. 10, ize vzdálenost· mezi oběma pevnými roštnicemi 1 zkracovat nebo ·prodlužovat zašroubováním nebo vyšroubováním stavěčích šroubů 51.
Závora 42, která má ve znázorněném příkladě obdélníkový průřez se zasune při moonáži roštu bez · stavěčích šroubů 51 . do podélného výřezu 56 v pohyblivé roštnici 2. jehož velikost odpovídá tloušlee závory 42· Délka podélného výřezu 56 odpovídá velikosti raaxiInálního relatvvního posunuí sousedních roštnic. Stavěči šrouby 51 se při monnáži zašroubují jen tak daleko, aby kuželové výstupky 53 ležely v jedné rovině s horní stranou závory 42. jak je znázorněno na levém konci závory 42 na obr. 10. V této poloze se dá závora 42 společně se stavěcím šroubem 51 . zasunout do zaváděcího otvoru 55 ve vnějším žebru 42, o^j^<^o^í<^e^a^:ícl^h^o průřezu závory 42 se stavěcím šroubem 51 vyčnívajícím dolů. Když se pak stavěči šroub 51 . zašroubuje tak, aby kuželový výstupek 53 dosedl na šikmou plochu 54. nelze doraz znova vytáhnout ze zaváděcího otvoru 55. Spona 48 je tedy zablokována v provozní poloze.
Obr. 13 a 14 znázorňují možné spojení pevné roštnice 1 ' pevného roštového stupně s postranní deskou topennště. Postranní deska 78 topeniště leží vedle pevné roštnice 1 Na postranní desce 78 je upevněna konzola 80 s vodicímvýýřezem 57. který je kolmý ke hřbetu pevné roštnice 1 Tímto vodicím výřezem 57 prochází vodicí čep 58 nesoucí sponu 22, která mu v podstatě tvar písmene 0 a sestává ze základny 60 a dvou ramen 61. 62. V ramenech 61, 62. která jsou rovnoběžná se hřbetem roětnice 1', jsou zašroubovány stavěči šrouby 63. odpPoVísaící stavěcím šroubům 51 podle obr. 11. Jejich kuželové výstupky 64 dosedají na šilmé plochy 65. 66 vnějšího žebra 1.3' krajní roštnice 11· Když se stavěči šrouby 63 víc zašroubuj, zmenšuje se mezera 67 mezi krajní roštnici 1 ' a postranní deskou 78.
V důsledku úpravy vodícího výřezu 57 a vodícího čepu 2S. který je spojen oky 12 se sponou 52. může krájní roštnice 1 ' vykonávat, pohyby kolmé k její horní ploše. Aby se spona 22 neuvolnila z vnějšího žebra 13'. je horní rameno 6.1. zasunuto do zaváděcího otvoru 68. který je srovnatelný se zaváděcím otvorem 55 podle obr. 11. Tento zaváděcí otvor 68 je tvarově přizpůsoben hornímu rameni 61 spony 52 a má v dolní čásUi vybrání 62 pro průchod stavěcího šroubu 63. když je·tento stavěči šroub 63 v dolní poloze, ve které kuželový výstupek 64 nevyčnívá přes horní rameno 64.
V provedení podle ob]?. 15 až 17 sestává spona k zachycení pevné krajní roštnice 1 ' pevného roštového stupně z úhelníku £0. jehož jedno rameno 7J je zasunuto do zaváděcího otvoru 72 ve vnějším žebru 13' krajní roštnice 11, zatímco druhé svislé rameno 73 je uloženo posuvně ve · třmenu 24, upevněném, na postranní desce 78. Posuvné uložení je zvoleno proto, aby se krajní roštnice 1 ' mohla polhybova^t kolmo ke své horní ploše a . aby tedy mohla sledovat pohyby ostatních roštnic roštového stupně, kdyby tento roštový stupeň náhodou vykonával svislý pohyb. Vnněší konec ramene 71 je vytvořen jako závitový svorník 75» na který je našroubována mmtice 76. která společně s podložkou 77 tvoří doraz doseddJící na vnitřní stěnu vnějšího žebra 43· Přitahováním meaice 76- se dá mezera 67 mezi krajní roštnici 1 ' a postranní deskou 78 zm^nSc^o^v^l;.

Claims (14)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Rošt pro mechanicky pohyblivé stupňové· rošty velkých topenišť, kde v jednotlivých stupních leží větší počet vzájemně pohyblivých roštoic spojených v příčném směru vyčnivajícími dorazy, které prochází otvory ve vnějších žebrech sousedních roštnic a přiléhají na vnitřní stranu vnějšího žebra, vyznačený tím, že na koncích závory (9, 26, 41, 49)jsou vždy dva dorazy (10, 27, 42, 51) a spolu s ní tvoří sponu (8, 25, 40, 48), přičemž závora (9, 26, 41, 49) prochází s vůlí podélným výřezem (20, 31, 46, 56) v pohyblivé roštnici (2), odpoovdajícím relatinnímu po sunutí roštnice (2), a svými dorazy (10, 27,
    42, 51) spolupracuje s pevnými roštnicemi (1) roštového stupně, které leží po obou stranách pohyblivé roštnice (2).
  2. 2. Rošt podle bodu 1, vyznačený tím, že dorazy (1C, 27, 42) na koncích závory (9, 26,
    41) jsou s ní z jednoho kusu, neboli jsou s ní pevně spojeny e·vnější žebra (13) pevných roštnic (1) mají zaváděcí otvory (15, 30, 44) přizpůsobeny těmto dorazům (10, 27, 42).
  3. 3. Rošt podle bodu 1 nebo 2, vyznačeny tím, že účinná délka spony (25, 40, 48) je nastavitelná a seříditelná.
  4. 4. Rošt podle jednoho z bodů 1 až 3, vyznačený tím, že nejméně na jednom z dorazů (27,
    42) je uložen stavěči šroub (29, 43). '
  5. 5. Rošt podle bodu 1 nebo 3, vyznačený tím, že dorazy jsou vytvořeny jako stavěči šrouby (51, 63), které jsou v poddtetě kolmé k závoře (49, 61, 62) a procházejí jejími konci a nesou na koncích kuželové výstupky (53, 64), které v provozní poloze přiléhají na šilmé plochy (54, 65, 66; na vnitřních stranách vnějších žeber (13, 13').
  6. 6. Rošt podle bodu 1 nebo 3, vyznačený tím, že dorazy jsou tvořeny maticemi (76) našroubovanými na závitové konce (75) závory (71).
  7. 7. Rošt podle jednoho z bodů 1 až 4, vyznačený tím, že spona (8, 25) je v provozní poloze natočená vůči zaváděcí poloze.
  8. 8. Rošt podle jednoho z bodů 1 až 7, vyznačený tím, že závora (41) je opatřena kluzátky (47), po kterých je kluzně vedena pohyblivá roštnice (2).
  9. 9. Rošt podle jednoho z bodů 1 až 8, vyznačený tím, že na spodní straně závory (26) jsou blokovací závory (32), které jsou po zavedení dorazu (27) do zaváděcích otvorů (30) zasunuty rovněž do zaváděcích otvorů (30) a udržují sponu (25) v poloze posunuté vůči zaváděcí poloze, a tedy zablokované.
  10. 10. Rošt podle bodu 5, vyznačený tím, že zaváděcí otvory (55) pro stavěči šrouby ·(51) tvořící dorazy jsou ve vnějších žebrech (13) upraveny na té straně · spony (48) která leží proti kuželovým výstupkům (53).
  11. 11. Rošt podle jednoho z bodů 1 až 10, vyznačený tím, že při pevných a pohyblivých roštových stupních jsou krajní roštnice (1*) jedné strany roštu pevných roštových stupňů připevněny k postranním stěnita (78) roštu sponami (59, 70) a udržovány v pevné, nastavitelné a seříditelné vzdálenooti (67).
  12. 12. Rošt podle bodu 11, vyznačený tím, že spony (59, 70) jsou uloženy k rovině roštu kolmo a posuvně na postranních deskách (78).
  13. 13. Rošt podle bodu 11 nebo 12, vyznačený tím, že spona (59) má tvar písmene U se základnou (60) a dvěma rameny (61, 62), která v provozní poloze leží v podstatě rovnoběžně se hřbetem roětnice (1*) a nesou stavěči šrouby (63) s kuželovými výstupky (64), které tvoří dorazy a jsou rovnoběžné s vnějším žebrem (13') roštnice (1 ), přičemž kuželové výstupky (64) se opírají o šikmé plochy (65, 66) na vnitřní straně vnějšího Žebra (13*), a základna (60) je opatřena oky (79) nesoucími vodicí čep (58), který prochází vodicím výřezem (57) konzoly (80) pevně spojené s postranní deskou (78) roštu.
  14. 14· Rošt podle bodu 11 nebo 12, vyznačený tím, že spona (70) sestává z úhelníku, jehož jedno rameno (71) 8 dorazem (76) prochází vnějším žebrem (13*) roštnice (1*) a druhé rameno (73) je posuvně vedeno v přídržném třmenu (74), upevněném na postranní desce (78) roštu.
CS791205A 1978-02-24 1979-02-22 Grate for travelling stepped grates of big furnaces CS226003B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2808057A DE2808057C2 (de) 1978-02-24 1978-02-24 Rostbelag für mechanisch bewegte stufenförmige Feuerungsroste von Großfeuerungen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS226003B2 true CS226003B2 (en) 1984-03-19

Family

ID=6032883

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS791205A CS226003B2 (en) 1978-02-24 1979-02-22 Grate for travelling stepped grates of big furnaces

Country Status (22)

Country Link
US (1) US4239029A (cs)
EP (1) EP0003843B1 (cs)
JP (1) JPS5947201B2 (cs)
AR (1) AR216218A1 (cs)
AT (1) AT376786B (cs)
AU (1) AU528317B2 (cs)
BR (1) BR7901107A (cs)
CA (1) CA1114240A (cs)
CH (1) CH636179A5 (cs)
CS (1) CS226003B2 (cs)
DD (1) DD141704A5 (cs)
DE (1) DE2808057C2 (cs)
DK (1) DK145436C (cs)
ES (1) ES477794A1 (cs)
GB (1) GB2015132B (cs)
IN (1) IN149406B (cs)
NO (1) NO149441C (cs)
PL (1) PL126847B1 (cs)
SG (1) SG87684G (cs)
SU (1) SU912059A3 (cs)
UA (1) UA5933A1 (cs)
YU (1) YU45679A (cs)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0047287A1 (en) * 1980-03-07 1982-03-17 Dalso Maskinfabrik Af 1976 A/S Woodburning stove, fireplace or the like
DE3049086C2 (de) * 1980-12-24 1983-07-14 Widmer & Ernst AG, 5430 Wettingen Roststabreihe für Feuerungsroste von Verbrennungsöfen
DE8124422U1 (de) * 1981-08-21 1982-10-28 Filterwerk Mann & Hummel Gmbh, 7140 Ludwigsburg Vorrichtung zur sicherung des oelstandes in der oelwanne einer fahrzeug-reihenbrennkraftmaschine
GB2120764B (en) * 1982-05-13 1985-08-14 Voelund Miljoeteknik A stepped grate for an incinerator plant
FR2543116B1 (fr) * 1983-03-24 1985-07-26 Gatx Fuller Sa Plaque pour transporteur du type oscillant et transporteur correspondant
JPS59183210A (ja) * 1983-04-01 1984-10-18 Takuma Co Ltd スト−カ速度制御方法
US4528917A (en) * 1983-07-05 1985-07-16 Northwest Iron Fireman, Inc. Solid fuel burner
DE3326694A1 (de) * 1983-07-23 1985-01-31 Deutsche Richard Kablitz Gesellschaft für Ökonomie der Dampferzeugungskosten und Feuerungskontrolle Richard Kablitz GmbH & Co KG, 6970 Lauda Schraegrost fuer feuerungen
DE3330636C1 (de) * 1983-08-24 1985-01-10 Martin GmbH für Umwelt- und Energietechnik, 8000 München Rostbelag fuer mechanisch bewegte stufenfoermige Feuerungsroste von Grossfeuerungen
US4747355A (en) * 1986-02-14 1988-05-31 Berkum Robert A Van Combustion apparatus and method of generating gas
FR2609530B1 (fr) * 1987-01-09 1991-01-11 Traitement Indl Residus Urbain Grille de foyer, avec des barreaux transversaux en elements solidarises par leurs faces frontales
DE9012813U1 (cs) * 1990-09-07 1990-11-08 Krupp Polysius Ag, 4720 Beckum, De
DE4134242A1 (de) * 1991-10-16 1993-04-22 Krupp Polysius Ag Kuehlrost
US5377663A (en) * 1993-06-07 1995-01-03 Wheelabrator Environmental Systems, Inc. Grate combustion system
EP0650017B1 (de) * 1993-10-21 1998-04-22 Asea Brown Boveri Ag Rost für eine Feuerungsanlage
ATE201264T1 (de) * 1997-03-13 2001-06-15 Bmh Claudius Peters Gmbh Lagervorrichtung für den beweglichen teil eines kühl- oder feuerungsrosts
US6981455B2 (en) * 2002-03-08 2006-01-03 Lefcort Malcolm D Two-stage wet waste gasifier and burner
DE102004040048A1 (de) * 2004-08-18 2006-02-23 Ikn Gmbh Rostplattenanordnung für Stufenroste
FR2885404A1 (fr) * 2005-05-03 2006-11-10 Saretco Sa Barreau de grille et grille pour foyer a gradins solidaires avec combustion a air dirige
FR2885403A1 (fr) * 2005-05-03 2006-11-10 Saretco Sa Barreau de grille et grille pour foyer a gradins solidaires
EP1840463A1 (en) * 2006-03-27 2007-10-03 Babcock & Wilcox Voelund ApS Combustion grate spanning system
US7921786B2 (en) * 2007-05-10 2011-04-12 Riley Power Inc. Grating system and sidewall seal arrangement for oscillating grate stoker
DE102009009285B4 (de) * 2009-02-17 2013-11-28 Ikn Gmbh Rostplattenanordnung
GB2483479A (en) 2010-09-09 2012-03-14 Tiska Gmbh Furnace grate bars
JP5871541B2 (ja) * 2011-09-29 2016-03-01 荏原環境プラント株式会社 ストーカ式焼却炉の火格子の取り付け構造及びストーカ式焼却炉
DE102011085137A1 (de) * 2011-10-24 2013-04-25 Dieffenbacher GmbH Maschinen- und Anlagenbau Verbrennungsrost bestehend aus Roststäben und Verfahren zur Montage- und Demontage von Roststäben in und aus einem Verbrennungsrost
DE102014015916A1 (de) * 2014-10-29 2016-05-04 Steinmüller Babcock Environment Gmbh Roststab und Rost für eine Schubrostfeuerung
CN106287743B (zh) * 2015-05-27 2018-11-30 南京凯盛国际工程有限公司 组合型炉排片结构
DE102020003114A1 (de) 2020-05-25 2021-11-25 Martin GmbH für Umwelt- und Energietechnik Roststab, Roststabanordnung und Verfahren zum Betreiben einer Roststabanordnung

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR779520A (fr) * 1934-10-10 1935-04-08 Grille à scories pour grilles inclinées à propulsion
DE911317C (de) * 1944-02-19 1954-05-13 Josef Martin Rostbelag fuer mechanisch bewegte stufenfoermige Schuerroste von Grossfeuerungen
US3014439A (en) * 1960-07-11 1961-12-26 Earland R Mitchell Hollow stoker grate
CH396280A (de) * 1960-07-18 1965-07-31 Johannes Josef Martin Rost für Grossfeuerungen
GB943444A (en) * 1961-10-25 1963-12-04 James Hodgkinson Salford Ltd Improvements in or relating to fire bars for mechanical stokers of small boilers
CH463678A (de) * 1967-06-02 1968-10-15 Johannes Josef Martin Rost für Grossfeuerungen mit luftgekühlten Roststäben
FR2238392A5 (en) * 1973-07-17 1975-02-14 Juillard Robert Conveyor grate for refuse incinerator - uses inexpensive simple mechanism to achieve progressively reducing conveyor speed
FR2247134A5 (cs) * 1973-10-09 1975-05-02 Stein Industrie
US4170183A (en) * 1977-10-20 1979-10-09 Energy Generation, Inc. Incinerating method and apparatus having selective, controlled movement of materials during combustion

Also Published As

Publication number Publication date
BR7901107A (pt) 1979-10-02
CH636179A5 (de) 1983-05-13
EP0003843B1 (de) 1981-12-16
ATA72779A (de) 1984-05-15
AU528317B2 (en) 1983-04-21
NO790598L (no) 1979-08-27
EP0003843A1 (de) 1979-09-05
NO149441B (no) 1984-01-09
DK145436B (da) 1982-11-15
DK79579A (da) 1979-08-25
AT376786B (de) 1984-12-27
IN149406B (cs) 1981-11-28
SU912059A3 (ru) 1982-03-07
GB2015132A (en) 1979-09-05
YU45679A (en) 1982-08-31
SG87684G (en) 1985-09-13
DE2808057C2 (de) 1980-02-14
CA1114240A (en) 1981-12-15
AR216218A1 (es) 1979-11-30
PL126847B1 (en) 1983-09-30
JPS54123739A (en) 1979-09-26
DE2808057B1 (de) 1979-06-07
US4239029A (en) 1980-12-16
JPS5947201B2 (ja) 1984-11-17
AU4425679A (en) 1979-08-30
DD141704A5 (de) 1980-05-14
PL213692A1 (cs) 1979-11-05
GB2015132B (en) 1982-06-30
DK145436C (da) 1983-04-11
UA5933A1 (uk) 1994-12-29
NO149441C (no) 1984-04-25
ES477794A1 (es) 1979-08-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS226003B2 (en) Grate for travelling stepped grates of big furnaces
CA2494027C (en) Soft close ring binder mechanism
CA2210280C (en) Rod-based file interlock system
US6938967B2 (en) Telescoping slide assembly
US7674062B2 (en) Ring binder mechanism
US3995927A (en) Front release drawer slide
CA2376170C (en) Ring binder mechanism
US7484801B2 (en) Detachable child safety seat
EP1432883B1 (en) Rear interlock
US5176436A (en) Strap type drawer interlock structure
US20040212283A1 (en) Retraction device for drawers
CA1300912C (en) Locking system
SK16902000A3 (sk) Nárazníkové ústrojenstvo
US20080211366A1 (en) Compact multifunctional self-closing slide assembly
WO2000022266A1 (en) File interlock system and mechanism
US4955672A (en) Drawer interlock
KR20210013521A (ko) 시계 팔찌용 걸쇠
PL172552B1 (pl) Urzadzenie do odwadniania powierzchni PL
US5031286A (en) Slider for a slide fastener
WO1991006234A2 (en) Unhanded slide latch device
GB2152578A (en) Hinge mounting
US20110318086A1 (en) Binder apparatus
US4412703A (en) Drawer slide system
US4662036A (en) Slide fastener slider
ES2081402T3 (es) Guia para cajones.