CS218580B2 - Mobile track packing machine - Google Patents

Mobile track packing machine Download PDF

Info

Publication number
CS218580B2
CS218580B2 CS79719A CS71979A CS218580B2 CS 218580 B2 CS218580 B2 CS 218580B2 CS 79719 A CS79719 A CS 79719A CS 71979 A CS71979 A CS 71979A CS 218580 B2 CS218580 B2 CS 218580B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
lifting
track
rail
lifting device
plane
Prior art date
Application number
CS79719A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS218580B2 publication Critical patent/CS218580B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • E01B27/17Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/10Track-lifting or-lining devices or methods
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/12Tamping devices
    • E01B2203/125Tamping devices adapted for switches or crossings
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/16Guiding or measuring means, e.g. for alignment, canting, stepwise propagation

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)

Description

Vynález se týká pojízdné podbíjeěky koleje -s ústrojím- pro nadzdvihování a, případně nebo vyrovnávání koleje, zejména v oblasti výhybek, křižovatek nebo pod., opatřená nástrojovým' rámem, který je prestavit-elný hydraulickými pohony napříč k ose koleje a kolmo· k rovině koleje, který je spojen s hydraulickými nadzdvihovacími a vyrovnávacími pohony, a který má pro pojíždění po koleji kola s nákolky, sloužící jako vyrovnávací kladky, jakož i nadzdvihovacím ústrojím, -zejména -zdvihacím hákem, uspořádaným' na vnější -straně kolejnic mezi -dvěma koly s nákolkem, které je vytvořeno přestavitelně pro -záběr pod hlavou kolejnice prostřednictvím silově ovládaných pohonů.
Nadzdvihování a boční vyrovnávání koleje pro její současné nebo následné podbíjení v této opravené požadované poloze, ve které se má kolej přidržet nebo upevnit, způsobuje potíže zejména u odboček koleje -s nástavbami, jako jsou přídržné kolejnice, srdcovky výhybek a křižovatek, jazyky výhybek atd., .a- to- -s ohledem na rychlé -a jednoduché dosednutí silově ovládaných nástrojů.
Jedna ze známých podbíječek koleje, popsaná v patentovém spise NS.R -č. 1534 088, má nadzdvihovací ústrojí, jehož nástroje jsou pro zachycení vždy jedné -kolejnice- na2 vzájem nezávisle přestavitelné, takže je lze při nadzdvihování individuálně přestavovat na obtížně přístupná místa koleje. Současně lze přitom .podbíjecí nástroje - přestavovat napříč k -podélné ose koleje, čímž -se lze vyhnout překážkám v oblasti výhybky. V oblasti nadzdvihovacího ústrojí nejsou však u této podbíjecky upraveny žádné nástroje pro vyrovnávání koleje.
U jiného - známého provedení podbíjecky popsaného -typu, které je uvedeno -v patentovém -spise NSR č. 2 007 951, jsou uspořádány výškově představitelné- vyrovnávací -orgány, které jsou upraveny protilehle vzhledem ke kolům s nákolky, prostřednictvími kterých je nástrojový rám pojízdný po kolejnicích. Tato kola s nákolky jsou s nástrojovým -rámem spojena. Tyto vyrovnávací orgány lze nezávisle na kolech s nákolky přivádět do pracovní a klidové polohy, přičemž v klidové poloze jsou vyrovnávací orgány nad rovinou koleje, určenou horními stranami. hlav kolejnic. Toto vyrovnávací - ústrojí, které lze nasadit v oblasti výhybek, je současně opatřeno zdvihacím hákem uspořádaným mezi koly s nákolkem, což umožňuje rychlé -a- jednoduché vyrovnávání a nadzdvihování v oblasti výhybek. Tato zařízení -se v praxi velmi dobře osvědčilo, protože zajišťuje záběr vyrovnávacích nástrojů současně ve· dvou sousedních místech jedné kolejnice, čímž se zabraňuje jednostrannému přetížení kolejíva, například přítožek apod.
.Dále je známá zařízení pro svislé a· boční přesouvání úseku koleje, popsané ve zveřejněné přihlášce vynálezu NSR č. 2 255 092, které má . nosníkový nástrojový rám, na kterém jsou uloženy vyrovnávací nástroje zhruba rovnoběžně s rovinou koleje a nadzdvihovací nástroje zhruba kolmo k rovině koleje posuvně v odpovídajících vedeních, případně přídavných dalších unášecích nástrojů. Nehledě na komplikovanou a k poruchami náchylnou konstrukci unášečů nástrojů, posuvných ve vedeních, pro ně nutných pohonů, zejména samostatných hydraulických pracovních válců pro každý unášeč nástrojů, přičemž unášeče nástrojů jsou pohyblivé v .samostatných vedeních, je celková konstrukce tohoto· zařízení příliš jemná a vzhledem· k mnoha vedením · a přídavným· pohybovým· prvkům nemá dostatečnou životnost. Toto zařízení není proto vhodné pro namáhání, které je v oblasti výhybek podstatně větší vzhledem· k rozměrným kolejovým· dílům, takže má jen krátkou životnost a: je .značně poruchové. Mimoto má toto zařízení pro každou kolejnici toliko jedno kolo s nákolkem, vytvářející vyrovnávací orgán, které je uspořádáno bezprostředně proti zdvihacímu háku, takže lze uskutečnit vlastní zachycení kolejnice toliko v jednom místě, což’ je značně nevýhodné z hlediska průhybu, zejména u těchto těžkých dílů výhybky. Aby se vůbec umožnilo zachycení těchto· nástrojů, jsou u tohoto zařízení kola s nákolky ještě přídavně bočně přestavitelné vzhledem k· nástrojovému rámu v rovině koleje · prostřednictvím přídavných hydraulických pracovních · válců, čímž se· ještě dále komplikuje celková 'konstrukce a vznikají další nedostatky · z hlediska ' snadné obsluhy a 'dobrého výhledu · ná pracovní pole.
Je · rovněž známé nadzdvihovací a vyrovnávací ústrojí podbíječek ' tohoto druhu, popsané v československé přihlášce ' vynálezu PV 6476-75, u kterého se přísuvný pohyb zdvihacího háku uskutečňuje kolmo k rovině koleje a kola s nákolky, vytvářející vyrovnávací orgány, jsou upravena na rárnovitém, po koleji pojízdném unášeči nástrojů, který prostřednictvím pohonu tlačí kola s nákolky přiřazená k jedné vnitřní straně kolejnice teleskopicky proti kolům s nákolky druhé kolejnice a tak proti oběma vnitřním stranám kolejnic. Toto uspořádání je o něco robustnější a mohlo by se v praxi vzhledem k dvojitému uspořádání kol s nákolky, vytvářejících vyrovnávací orgány, dobře osvědčit. Tato zařízení jsou použitelná převážně jak v oblasti výhybek, tak i na normální trati.
Vynález si klade za úkol vytvořit pojízdnou podbíječku koleje s ústrojími- uvedeného typu, které má být velmi robustní, aby mohlo spolehlivě zachycovat také všechny části koleje v oblasti výhybek, které mívají téměř dvojnásobnou hmotu ve srovnání s .kolejí na trati. Mimoto má mít zařízení · jednoduchou konstrukci a bezporuchovou funkci.
Vytčený 'úkol se řeší pojízdnou podbíječkou koleje podle vynálezu, jejíž podstata spočívá v tom, že každé nadzdvihovací ústrojí je uloženo na nástrojovém rámu na čepu výkyvu, uspořádaném v podstatě rovnoběžně s podélným směrem· podbíječky, výkyvné v rovině příčné k ose koleje a kolmé k rovině koleje, zejména pro zhruba přímočarý pracovní a přísuvný pohyb konce jeho zdvihacího háku, a je vytvořeno pro přídavný pohyb relativně ke kolům- s nákolkem alespoň svou oblastí zdvihacího háku, přivrácenou k části kolejové výhybky pro volitelné zachycení hlavy kolejnice, případně paty kolejnice nebo kolejnice odbočné koleje, případně vedení odbočné koleje.
Tím se vytvoří takové zařízení pro pojízdné podbíječky koleje, 'které vystačí s mlnimem pohybů zdvihacích a vyrovnávacích nástrojů, potřebných pro zachycení částí koleje v oblasti výhybek a které lze· současně vytvořit natolik robustní, že může spolehlivě zachycovat podstatně větší síly potřebné pro vyrovnávání a vznikající působením hmoty koleje. Toto vytvoření se opírá zejména o na počátku vývoje těchto zařízení navrženou vykývnutelnost zdvihacího nástroje, protože teprve taková konstrukce «se solidním výkyvným uložením zdvihacího nástroje dovoluje požadované robustní provedení. Navíc však vytváří konstrukce podle vynálezu podstatně větší prostorovou volnost a tím i volnost profilu, protože není třeba upravovat nákladná, až do bočních oblastí profilu vyčnívající vedení pro stranové přesouvání. Mimoto zajišťuje tato konstrukce podstatně ' lepší výhled, · protože · vlastní · unášeč nástrojů má velmi nízkou stavbu a ani on · nevyžaduje žádné nástavby pro · uložení vedení potřebných pro přesouvání.·
Další výhody se vytvářejí pro vlastní vytvoření zdvihacího háku, který lze uspořádat velmi masívní, vzhledem 'k možnosti relativně velkého délkového prodloužení ve výšce dík výkyvnému uložení. Úprava podle · vynálezu dovoluje rovněž snadnější a dokonalejší přizpůsobení spodní části háku k průběhu kolejnic, protože pro záběr na různých částech koleje je třeba· uskutečnit jen téměř přímočarý výkyvný pohyb, což zajišťuje samosvornost háku a tím i spolehlivější zachycení potřebných částí koleje, protože nehrozí nebezpečí sklouznutí háku.
Vynález také zajišťuje celkově lepší přizpůsobení nástrojů v celé oblasti výhybky, protože není již třeba bočně vyčnívající konstrukce s relativně objemným nástrojovým rámem a působící síly směřují 'dík nepatrnému šikmému nastavení masivně vytvořeného hákovítého nadzdvihovacího nástroje více ke středu stroje. Při použití zařízení podle vynálezu.se však také podstatně zvýší bezpečnost práce, protože z uvedených důvodů ne218580 jsou již v oblasti mezního profilu žádné nepřehledné vyčnívající konstrukční části apod. Účelně -se u vytvoření vynálezu zajistí výhoda vykývnutelnosti nadzdvihovacího nástroje se zhruba přímočarým pracovním a přísuvným pohybem volbou příslušně velkého poloměru, přičemž nejpříznivější rozměry lze stanovit -s ohledem na charakteristické rozměry části 'koleje, jako například výsku kolejnic, vzdálenost pražců nebo pod., případně stroje, jako je tloušťka háku, výška rámu, vzdálenost kol s nákolky přiřazených k jedné z obou kolejnic nebo pod.
Podle zvláště výhodného vytvoření vynálezu je- každé z nadzdvihovacích ústrojí -přídavně ke svému výkyvnému uspořádání -spojeno ise zejména hydraulickými pracovním válcem, pro záběr na nebo v oblasti jeho čepu výkyvu pro přídavný, zhruba kolmo k výkyvnému pohybu směřující a v podstatě přímočarý pohyb.
Toto překvapující řešení kombinovaných pohybových možností, to je zhruba přímočarého- výkyvného pohybu o· relativně velkém poloměru a k němu zhruba kolmo směřujícího -a v podstatě přímočarého pohybu otevírá velmi výhodné konstrukční možnosti, které dále zvyšují většinu výše uvedených výhod. Uspořádáními uvedených směrů pohybu -zdvihacího nástroje lze zdvihací nástroj podle vynálezu zvláště výhodně vytvořit -buď délkově měnitelný, přičemž spodní zdvihací hák je spojen -s- hydraulickým pracovním válcem, uspořádaným v podélném, směru nadzdvihovacího ústrojí, nebo je nadzdvihovací ústrojí vytvořeno jako tuhá lomená páka, jejíž vodorovné rameno, upravené rovnoběžně s rovinou koleje, je v koncové oblasti přivrácené ke -středu koleje spojeno s čepem výkyvu, uloženým1 na nástrojovém rámu, -a. jejíž svislé rameno, uspořádané kolmo na rovinu koleje, je vytvořeno pro v podstatě -přímočarý výkyvný pohyb s vlastními zdvihacím· hákem.
Obě tato výhodná vytvoření podle vynálezu umožňují zvláště robustní konstrukci nadzdvihovacího ústrojí, přičemž lze brát zřetel na minimální - dráhy pohybu potřebné toliko v oblasti komplikovaných výhybek, a to jak pro vyrovnávání, tak i pro nadzdvihování ve spojení -s požadovanými malými přísuvnými pohyby do strany .-a -do výšky, aby bylo možné zachytit tyto části, aniž by se musel nástrojový rám nadzdvihovat svými hlavními pohony nad kolej.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu, případně uspořádání osově délkově měnitelného nadzdvihovacího ústrojí, je nadzdvihovací ústrojí uspořádáno ve svislé rovině kolejnic, případně v rovině s touto -rovinou -rovnoběžné, kolmo k rovině koleje a svým horním koncem je prostřednictvím čepu výkyvu uloženo na nástrojovém1 rámu.
Toto vytvoření -se -hodí zvláště pro oblasti výhybek, protože zachycování -nadzdvihovacích sil -se -děje v jednom směru -pohybu a tak lze spolehlivě nadzdvihnout i nejtěžší části výhybek s příčnými pražci, které jsou na uch zavěšeny, a které spojují obě koleje. Mimoto se zlepší výhled -obsluhujícího· -personálu, protože střední oblast mezi oběma kolejnicemi je zcela bez různých vedení pro přesouvání vyrovnávacích orgánů, které zpravidla zakrývaly výhled ze -stanoviště obsluhy. Uvedená možnost dovoluje také lepší konstrukční přizpůsobení hlavnímu rámu podbíječky, protože horní část nadzdvihovacího ústrojí, která je již v oblasti hlavního rámu, -se zde může- bez obtíží a velmi jednoduše - upravit, -případně může být - dokonce na tomto hlavním rámu vedena.
Účelné - je rovněž taková uspořádání, u ‘kterého je nadzdvihovací ústrojí vytvořeno jako protáhlý úzký rám, uvnitř - kterého je upraven vlastní zdvihací hák s hydraulickým pracovním válcem.
Celkově jediný - další přídavný pohyb pro nadzdvihovací ústrojí se- přitom v něm u~ skuteční vlastním pohonem, čímž -se dálezdokonalí výhled obsluhu jícího personálu, .přičemž tato konstrukce představuje výhodné řešení i z hlediska průběhu sil.
Podle dalšího výhodného řešení podle vynálezu -se předpokládá, že každé z obou rovnoběžně -s rovinou kote je uspořádaných vodorovných ramen obou navzájem zrcadlově souměrně uspořádaných nadzdvihovacích ústrojí ve tvaru lomené páky je svým -čepem. výkyvu kloubově spojeno s výhodou se společně uloženým hydraulickým pracovním válcem· pro navzájem nezávislé boční přesouvání napříč k výkyvnému pohybu.
Toto provedení vytváří zvláště zesílené robustní nadzdvihovací ústrojí s možností udržet dík vytvořené- lomené páce volný výhled na nástroje pro· opravu koleje -po -obou stranách napříč k podélnému směru koleje. I toto vytvoření se vyznačuje zvláště kompaktní konstrukcí celého nadzdvihovacího - a vyrovnávacího agregátu pro· obě kolejnice, přičemž do postranních oblastí vyčnívají toliko lomené- částí obou, nadzdvihovacích ústrojí. S výhodou lze přitom každé nadzdvihovací ústrojí vytvořit jako robustní, litý nebo z oceli vytvořený rámový nosník, který je dimenzován pro1 nadzdvižení alespoň takové hmoty, jaká odpovídá -dvojnásobku hmoty koleje v oblasti výhybky.
Podle vynálezu lze pro volitelné konstrukční vytvoření robustní konstrukce- nadzdvihovacího ústrojí volit dráhu vykývnutí nebo posunutí každého nadzdvihovacího ústrojí alespoň 39 - cm.
Pro zachování správného dimenzování délkového· roztažení nadzdvihovacího ústrojí ve smyslu vynálezu jsou výhodné různé možnosti pro tento vztah veličin. Tak například může být účelné, aby vzdálenost zachycovací částí zdvihacího háku od osy čepu výkyvu nadzdvihovacího ústrojí, případně velikost poloměru výkyvu pro· vytvoření zhruba přímočarého výkyvného pohybu odpovídala alespoň trojnásobku výšky kolejnice nebo polovině -rozchodu -a nebo měla1 s výho218 5 8 О
Ί dou alespoň hodnotu dvojnásobku osové vzdálenosti obou kol s nákolky, přirazených ke každé z kolejnic jako vyrovnávací orgán.
Tyto poměry rozměrů zajišťují příznivé záběrové poměry zacliycovací části zdvihacího háku na kolejnici, případně na jiných zachycovaných částech koleje i při relativně velké boční výchylce nadzdvihovacího ústrojí.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na cbr. .1 je znázorněn pohled z boku na první příklad provedení podbíječky podle vynálezu.
Na obr. 2 je znázorněn pohled z boku na nadzdvihávací a vyrovnávací agregát podbíječky podle obr. 1 ve větším měřítku.
Na obr. 3 je znázorněn pohled zepředu na nadzdvihávací a vyrovnávací agregát podle obr. 2 při pohledu ve směru práce podbíječky.
Na obr. 4 je velmi schematicky zobrazen pohled zepředu na druhý příklad provedení nadzdvihávacího a vyrovnávacího agregátu podbíječky podle vynálezu.
iPodbíječka 1 podle obr. 1 až 3 má rám 7 stroje, který je podepřen na dvou kolejových podvozcích 2 a je pojízdný po koleji 6, tvořené kolejnicemi 3, 4 a příčnými pražci
5. Podibíječka 1 je opatřena vlastním) trakčním pohonem 8, který působí na zadní kolejový podvozek 2 v pracovním směru 9 podbíječky 1. Na přední části rámu 7 stroje je skříňová nástavba 10, ve které jsou uspořádána hnací zařízení a ústrojí pro zásobování energií. Zhruba uprostřed mezi oběma kolejovými podvozky 2 uspořádaný nadzdvihovací a vyrovnávací agregát 11 je spojen prostřednictvím dvou pohonů 12 pro výškové přestavování, přikloubených к vyčnívající konzole 13 rámu 7 stroje, s rámem 7 stroje nadzdvihovatelně a spustitelně a prostřednictvím délkově přestavitelných tažných členů 14 přestavitelně také v podélném směru stroje. Pohony 12 pro výškové přestavování nadzdvihovacího a vyrovnávacího agregátu 11 a tažné členy 14 jsou s výhodou vytvořeny jako hydraulické pracovní válce.
.Za nadzdvihovacím a vyrovnávacím agregátem 11 má rám 7 stroje vzhůru vyklenutý úsek 15, v jehož oblasti jsou prostřednictvím pohonů 17 pro výškové přestavování zdvihatelně a spustitelně uspořádané podbíjecí agregáty 16, a to vždy dva přiřazené к jedné z kolejnic 3, 4. Na zadním· konci rámu 7 stroje je kabina 18 obsluhy, opatřená obvyklým'! ovládacími a kontrolními zařízeními pro trakční a pracovní pohony.
.Podbíječka 1 je opatřena toliko schematicky znázorněným· vztažným systémem 19, který může být například tvořen napjatým' drátěným lankem' nebo· optickým směnovým paprskem, a jehož konce jsou v oblasti nad •oběma, kolejovými podvozky 2. Bezprostředně za každým nadzdvihovacím a- vyrovnávacími agregátem· 11 je pro· každou kolejnici 3, 4 snímací orgán 20 jmenovité výškové polo hy, jehož spodní konec je vytvořen jako podél kolejnic 3, 4 vedená kladka a jehož horní 'konec 21, vytvořený například jako kontaktní vysílač, spínací deska apod., spolupracuje známým způsobem se vztažným systémem 19 jako spínací orgán, který řídí proces nadzdvihování kolejnic 3, 4.
Pro vynález podstatné uspořádání nadzdvihovacího a vyrovnávacího agregátu 11 je patrno zejména z obr. 2 a 3. Nástrojový rám 22 nadzdvihovacího· a, vyrovnávacího agregátu 11 je o,patřen samostatným kolejovým podvozkem, který je tvořen dvěma v podélném směru stroje za sebou uspořádanými a na levé kolejnici 3 a na pravé kolejnici 4 vedenými koly 23 s nákolkem. Nástrojový rám 22 má nad každou kolejnicí 3, 4 dvě vzhůru vyčnívající, navzájem rovnoběžná přídržná ramena 24, ke kterým je přiklouben vždy spodní konec 25 jednoho z obou pohonů 12 pro výškové přestavování.
Nadzdvlhovací a vyrovnávací agregát 11 je pro každou kolejnici 3, 4 opatřen nadzdvihovacím ústrojím 26, které je vytvořeno jako délkově měnitelný protáhlý úzký rám, uložený vykývnutelně na horním konci příslušného přídržného ramene 24 kolem rovnoběžně s podélným směrem stroje upraveného čepu 27 výkyvu v rovině příčné к ose koleje 6 a kolmé к rovině koleje 6. Zdvihací hák 30, vytvořený pro záběr pod hlavou 28 kolejnice nebo patou 29 kolejnice je uložen v podélném vedení 31 rámovitého nadzdvlhcvacího ústrojí 26 a je výškově přesitavitelný vzhledem к nadzdvihovacímu ústrojí 26 prostřednictvím hydraulického pracovního válce 33, který je přiklouben jednak na horním konci 3'2 nadzdvihovacího· ústrojí 26 a jednak na zdvihacím' háku 30. Pro zajištění správné výškové polohy zdvihacího háku 30 pro záběr pod hlavou 28 kolejnice, případně pod patou 29 kolejnice pro příslušný profil má každé nadzdvlhovací ústrojí 26 nastavitelné blokovací ústrojí 34, které je tvořeno v podélném směru stroje přestavitelnou zarážkou 37, která je přikloubena na ramenu. 35 výložníku nadzdvihovacího ústrojí 26 a je přesitávitelná hydraulickým pracovním válcem· 36, a která je zasunutelná mezi omezovači doraz 38, pevně spojený se zdvihacím hákem 30, a přestavitelný protilehlý doraz 40, který je nastavovatelný seřizováním šroubem. 39.
Pro vykyvování nadzdvihovacího ústrojí 26 kolem čepu 27 výkyvu je uspořádán vždy jeden, v podstaitě napříč к podélnému směru stroje upravený hydraulický pracovní válec 41, který je na jedné straně přiklouben zhruba v příčném středu nástrojovému rámu 22 a na druhé straně poblíž spodního konce nadzdvihovacího· ústrojí 26. Vzhledem к velké vzdálenosti vlastního zdvihacího háku 30 od čepu 27 výkyvu nadzdvihovacího ústrojí 26 je pracovní a přísuvný pohyb zdvihacího háku 33 v podstatě přímočarý. Tím je zajištěno· rychlé a spolehlivé zachycení příslušné části koleje při zdvihacím procesu pro růz218580 né polohy výkyvu nadzdvihovacího ústrojí
26.
Z obr. 3 jsou patrny různé polohy nadzdvřhovacího ústrojí 26. V levé polovině obrazu je znázorněn zdvihací hák 30 v hórní koncové poloze, to je v klidové poloze, případně přepravní poloze. ' V pravé části obrazu je· plnými čarami znázorněn záběr zdvihacího háku 30 pod hlavou 28 pravé kolejnice · 4. Ve spolupráci s Oběma koly 23 s ňákolky, zabírajícími na vnitřní straně pravé kolejnice· 4, je· tato pravá kolejnice 4 klešťovité zachycena a v podstatě pevně spojena s nástrojovým· rámem 22. Vzhledem k tomu, že nadzdvihovací ústrojí 26 je vytvořeno velmi masivně a tuhé v ohybu, lze nadzdvihnout kolej 6 pohonem 12 pro výškové přestavování do požadované jmenovité polohy i v oblasti odboček koleje, jako výhybek nebo křižovatek, kde váha částí · koleje 6 'na metr délky je zhruba dvakrát tak velká jako na volné trati.
Z obr. 3 ' je · dále patrno, že zdvihací hák 30 lze zavést mezi 'části koleje ·ΐ při· velmi malé boční vzdálenosti pravé kolejnice 4 ' od sousední části koleje' '6, například ' kolejnice 42 odbočné koleje. Čárkovaně je znázorněno nadzdvihovací ústrojí 26 v poloze, která je vzhledem k poloze zakreslené plnými čarami bočně výkývnuta o úhel a. Pro vlastní zdvihací hák 30 jsou zakresleny dvě polohy. V horní poloze zabírá zdvihací hák 30 s hlavou kolejnice 42 odbočné koleje, která je v boční vzdálenosti x od pravé kolejnice 4. Ve spodní poloze zabírá zdvihací hák 30 pod patou této kolejnice 42 -odbočné koleje. Dík velkému poloměru výkyvného pohybu nadzdvihovaicího ústrojí 26 jsou záběrové poměry zdvihacího háku 30 na kolejnici 42 odbočné koleje i při poměrně velké vzdálenosti x od pravé kolejnice 4 mimořádně příznivé.
Z obr. '3 je· rovněž patrná velmi malá konstrukční šířka nadzdvihovacího a· vyrovnávacího agregátu 11 i při plně vykývnutém nadzdvihováním ústrojí 26, protože zde nejsou žádná vedení nebo pod., která by bočně vyčnívala pře-s nadzdvihovací ústrojí 26.
Pro zajištění a přenos bočních vyrovnávacích sil z rámu 7 -stroje na kolej 6 má rám· 7 stroje dvě v podélném směru stroje na-

Claims (10)

1. Pojízdná podbíječka koleje s ústrojím· pro nadzdvihování a, případně nebo vyrovnávání koleje, zejména v oblasti výhybek, křižovatek nebo podobně, opatřená nástrojovým rámem, který je přestavitelný hydraulickými pohony napříč k -ose koleje a kolmo k rovině koleje, který je spojen s hydraulickými nadzdvihovacím-i a vyrovnávacími pohony, a který má pro pojíždění po koleji kola s nákolky, sloužící jako- vyrovnávací kladky, jakož i nadzdvihovacím ústrojím·, zejména zdvihacím hákem, uspořáda- lo vzájem - přesazená, vždy na jednu stranu stroje - vyčnívající výlo-žníkc-vá ramena 43 směrového vyrovnávacího pohonu, k nimž je přiklouben vždy Jeden z obou směrových vyrovnávacích pohonů, ' vytvořených jako hydraulický pracovní válec 44. Druhý konec každého hydraulického pracovního válce ' 44 je ' kloubově uložen na protilehlé straně . nástrojového rámu 22.
Na obr. ' 4 je znázorněn další příklad provedení ' nadzdvihovacího a vyrovnávacího agregátu 11, . přičemž pro stejné konstrukční součásti jsou použity stejné vztahové znaky, ' jako u příkladu provedení, ' který je znázorněn na obr. ' 1 až 3. U tohoto příkladu provedení jsou obě nadzdvihovací ústrojí 45 vytvořena jako lomené páky, ' jejichž vodorovná ramena 46, zhruba rovnoběžná s rovinou 6 koleje,' jsou ve své koncové ' oblasti 47, ' přivrácené ke středu koleje 6, spojena s čepem 27 ' výkyvu, uloženým na nástrojovém rámu 22. Druhé, 'svislé rameno 48, uspořádané zhruba svisle a ' kolmo na rovinu koleje 6, . je na svém-· 'spodními konci1 ' vytvořeno ' jako vlastní zdvihací '' hák ' 49. Pro 'navzájem nezávislé boční přesouvání nadzdvihovacích ústrojí 45 ' ve 'tvaru lomených pák zhruba napříč ke směru jejich výkyvného pohybu je zhruba v příčném 'středu nástrojového rámu ' 22 uložen pro obě nadzdvihovací ústrojí' 45 ve tvaru lomené páky společný hydraulický pracovní válec 50, který má dva '' dvojčinné válce ' a na jehož konci je uspořádán vždy čep 27 výkyvu příslušného nadzdvihovacího ústrojí 45. Pro výkyvný pohon je ke každému nadzdvihcvacímu ústrojí 45 přiřazen vlastní hydraulický válec 51, který je na jedné straně přiklouben na konsole 52, pevně spojené s nástrojovým rámem 22, a 'na druhé straně na nadzdvihováním ústrojí 45 ve tvaru lomené páky v oblasti jejího vnějšího rohu. Rovněž u této konstrukce je zajištěn alespoň zhruba přímočarý pracovní a přísuvný pohyb vlastního zdvihacího háku 49. Nadzdvihovací ústrojí 45, vytvořené jako lomená páka, může být 'velmi masívní, takže' i *s tímto uspořádáním lze· vykonávat bez potíží všechny nadzdvihovací1 a vyrovnávací práce v oblasti křižovatek a výhybek i' při vysoké váze částí koleje 6 v těchto 'oblastech.
YNÁLEZ'U ným na vnější straně kolejnic mezi dvěma koly s nákolkem, které je vytvořeno přestavitelně pro záběr pod hlavou kolejnice prostřednictvím silově ovládaných pohonů, vyznačená tím, že 'každé nadzdvihovací ústrojí (26, 45) je uloženo na nástrojovém rámu (22) na čepu (27) výkyvu, uspořádaném., v podstatě rovnoběžně s podélným směrem podbíječky (1), výkyvně v rovině příčné k ose koleje (6) a kolmé k rovině koleje (6), zejména pro přímočarý pracovní a přísuvný pohýb konce jeho zdvihacího háku (30,
49), a je vytvořeno pro přídavný pohyb relativně ke kolům (23) s nákolkem alespoň svou oblastí zdvihacího háku (30, 49), přivrácenou к části kolejové výhybky pro volitelné zachycení hlavy (28) kolejnice, případně paty (.29) kolejnice (42) odbočné koleje, případně vedení odbočné koleje.
2. Pojízdná podbíječka podle bodu 1 vyznačená tím, že každé z nadzdviihovacích ústrojí (',26, 45) je přídavně ke svému výkyvnému uspořádání spojeno se zejména hydraulickým pracovním válcem (33, 50) pro záběr na nebo v oblasti jeho čepu (27) výkyvu pro přídavný zhruba kolmo к výkyvnému pohybu směřující a v podstatě přímočarý pohyb.
3. Pojízdná podbíječka podle bodů 1 nebo 2 vyznačená tím, že nadzdvihovací ústrojí (26) je vytvořeno samo o sobě délkově měnitelné, přičemž spodní zdvihací hák (30) je spojen s hydraulickým pracovním válcem (33), uspořádaným v podélném směru nadzdvihovacfho ústrojí (26).
4. Pojízdná podbíječka podle bodu 3 vyznačená tím, že nadzdvihovací ústrojí (,26) je uspořádáno ve svislé rovině kolejnic (3, 4), případně v rovině s touto rovinou rovnoběžné, kolmo к rovině koleje (6) a svými horním koncem je prostřednictvími čepu (.27) výkyvu uloženo na nástrojovém irámu (22).
5. Pojízdná podbíječka podle bodu 3 nebo 4 vyznačená tím, že nadzdvihovací ústrojí (26) je vytvořeno jako protáhlý úzký rám, uvnitř kterého je upraven vlastní zdvihací hák (30) s hydraulickým pracovním válcem1 (,3,3).
6. Pojízdná podbíječka podle bodů Ί nebo 2 vyznačená tím, že nadzdvihovací ústrojí (45) je vytvořeno jako tuhá lomená páka, jejíž vodorovné rameno (46), upravené rovnoběžně s rovinou koleje, je v koncové oblasti (47) přivrácené ke středu koleje (6) spojeno s čepem (27) výkyvu, uloženým na nástrojovém rámu (22), a jejíž svislé rameno (43), uspořádané kolmo na rovinu koleje (6), je vytvořeno pro v podstatě přímočarý výkyvný pohyb se zdvihacím hákem (49).
7. Pojízdná podbíječka podle bodu 6 vyznačená tím, že každé z obou rovnoběžně s rovinou koleje (6) uspořádaných vodorovných ramen (46) obou navzájem zrcadlově souměrně uspořádaných nadzdvihovacích ústrojí (45) ve tvaru lomené páky je svým čepem (27) výkyvu kloubově spojeno s výhodou se společně uloženým hydraulickým pracovním válcem (50) pro navzájem nezávislé boční přesouvání napříč к výkyvnému pohybu.
8. Pojízdná podbíječka podle jednoho z bodů 1 až 7 vyznačená tím, že každé nadzdvihovací ústrojí (26, 45) je vytvořeno jako robustní, litý nebo z oceli vytvořený rámový nosník, který je vytvořen pro nadzdvižení alespoň takové hmoty, jaká odpovídá dvojnásobku hmoty koleje v oblasti výhybky.
9. Pojízdná podbíječka podle jednoho z bodů 1 až 8 vyznačená tím, že dráha vykývnutí nebo posunutí každého nadzdvihovacího ústrojí (126, 4'5) je nejméně 30 cm.
10. Pojízdná podbíječka podle jednoho z předcházejících bodů vyznačená tím, že vzdálenost zachycovací části zdvihacího háku (Э0, 49) od osy čepu (27) výkyvu nadzdvihóvacího ústrojí (26, 45), případně velikost poloměru výkyvu pro vytvoření zhruba přímočarého výkyvného pohybu odpovídá alespoň trojnásobku výšky kolejnice (3, 4) nebo polovině rozchodu neibo má s výhodou alespoň hodnotu dvojnásobku osové vzdálenosti obou kol (23) s nákolky, přiřazených ke každé z kolejnic (3, 4) jako vyrovnávací orgán.
CS79719A 1978-05-11 1979-02-01 Mobile track packing machine CS218580B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT344678A AT356165B (de) 1978-05-11 1978-05-11 Gleisstopfmaschine mit gleishebe- und seiten- richtvorrichtung, insbesondere fuer weichen- bereiche

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218580B2 true CS218580B2 (en) 1983-02-25

Family

ID=3550616

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS79719A CS218580B2 (en) 1978-05-11 1979-02-01 Mobile track packing machine

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4248154A (cs)
JP (1) JPS54149106A (cs)
AR (1) AR223336A1 (cs)
AT (1) AT356165B (cs)
AU (1) AU530513B2 (cs)
BR (1) BR7902178A (cs)
CA (1) CA1111313A (cs)
CH (1) CH639163A5 (cs)
CS (1) CS218580B2 (cs)
DD (1) DD143801A5 (cs)
DE (1) DE2853529C2 (cs)
ES (1) ES480490A1 (cs)
FR (1) FR2425498A1 (cs)
GB (1) GB2020718B (cs)
HU (1) HU178074B (cs)
IN (1) IN151125B (cs)
IT (1) IT1112837B (cs)
MX (1) MX147237A (cs)
PL (1) PL122989B1 (cs)
RO (1) RO78136A (cs)
SE (1) SE440672B (cs)
SU (1) SU1105123A3 (cs)
YU (1) YU107179A (cs)
ZA (1) ZA79534B (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT369068B (de) * 1978-11-30 1982-12-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine fuer weichen, kreuzungen und streckengleise
US4379371A (en) * 1980-05-23 1983-04-12 Railway Track-Work Company Track skeletonizer
AT373646B (de) * 1980-05-29 1984-02-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit werkzeugtraeger fuer hebeund richtwerkzeuge
AT367480B (de) * 1980-06-04 1982-07-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbearbeitungsmaschine mit sicherheitseinrichtung
AT383838B (de) * 1984-06-01 1987-08-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine
US4579061A (en) * 1984-06-29 1986-04-01 Rexnord Inc. Spike driving machine including improved rail clamping apparatus
GB2201445B (en) * 1987-02-27 1991-01-02 Plasser Bahnbaumasch Franz A travelling track maintenance machine, more especially a tamping, lifting and lining machine for switches and crossings
JP2718182B2 (ja) * 1989-06-01 1998-02-25 ソニー株式会社 ディスクプレーヤ
SK379392A3 (en) * 1992-03-25 1996-09-04 Plasser Bahnbaumasch Franz Track tamping machine
US5887527A (en) * 1994-02-04 1999-03-30 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Track lining machine
EP0748898B1 (de) * 1995-06-16 1998-07-15 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Maschine zum Stabilisieren eines Gleises
AT508755B1 (de) * 2010-03-01 2011-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine mit einer zusatzhebeeinrichtung
NO2902546T3 (cs) * 2014-01-30 2018-03-24
AT516358B1 (de) * 2014-10-14 2017-01-15 System 7 - Railsupport GmbH Stopfmaschine zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises
AT516590B1 (de) * 2014-11-28 2017-01-15 System 7 - Railsupport GmbH Verfahren und Vorrichtung zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises
ES2583373B1 (es) 2015-03-18 2017-06-15 Jose Antonio Ibañez Latorre Máquina de mantenimiento de vía férrea para nivelación y alineación de vía, con capacidad de operar sin interrupciones en su avance en vía corrida y operar en cambios de vía bateando la vía desviada.

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3250229A (en) * 1962-11-13 1966-05-10 Kalamazoo Mfg Company Tie and rail raising and tamping machine
AT246212B (de) * 1964-07-06 1966-04-12 Mini Verkehrswesen Aussetzvorrichtung für Gleisbaumaschinen
AT280332B (de) * 1965-04-07 1970-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
AT308803B (de) * 1969-04-03 1973-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Vorrichtung an fahrbaren Maschinen zum Seitwärtsverschieben eines Gleises
US3732827A (en) * 1971-03-17 1973-05-15 Jackson Vibrators Railroad track working machine
CH536901A (fr) * 1971-12-03 1973-05-15 Matisa Materiel Ind Sa Dispositif pour le déplacement aussi bien vertical que latéral d'une section de voie ferrée
AT335503B (de) * 1974-09-27 1977-03-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine
US4111128A (en) * 1976-02-20 1978-09-05 Canron Railgroup Switch lifting frame
AT348569B (de) * 1976-12-23 1979-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
JPS54149106A (en) 1979-11-22
PL122989B1 (en) 1982-09-30
YU107179A (en) 1983-02-28
CA1111313A (en) 1981-10-27
FR2425498A1 (fr) 1979-12-07
AT356165B (de) 1980-04-10
IT7922210A0 (it) 1979-04-27
GB2020718B (en) 1982-06-30
US4248154A (en) 1981-02-03
BR7902178A (pt) 1979-12-04
RO78136A (ro) 1982-02-01
ATA344678A (de) 1979-09-15
MX147237A (es) 1982-10-27
JPS6352163B2 (cs) 1988-10-18
DD143801A5 (de) 1980-09-10
IT1112837B (it) 1986-01-20
SE440672B (sv) 1985-08-12
SE7901155L (sv) 1979-11-12
FR2425498B1 (cs) 1984-05-11
IN151125B (cs) 1983-02-26
AU530513B2 (en) 1983-07-21
PL212222A1 (pl) 1979-11-19
DE2853529A1 (de) 1979-11-15
HU178074B (en) 1982-02-28
ZA79534B (en) 1980-02-27
AR223336A1 (es) 1981-08-14
GB2020718A (en) 1979-11-21
DE2853529C2 (de) 1985-10-03
CH639163A5 (de) 1983-10-31
ES480490A1 (es) 1980-01-16
SU1105123A3 (ru) 1984-07-23
AU4553979A (en) 1979-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1133758A (en) Mobile apparatus for receiving and laying an assembled track switch or crossing section
CS218580B2 (en) Mobile track packing machine
CA1206809A (en) Track tamping, leveling and lining operating unit
CS221519B2 (en) Mobile machine for treating the
HU176854B (en) Travelling apparatus for continuous changing track consists of rails and crossties
US4457234A (en) Track lifting and lining device
CA1294491C (en) Mobile track switch working machine
CZ294183A3 (en) Mobile packing machine with two bogie frames interconnected by means of a joint
CA1316761C (en) Mobile machine for leveling, lining and tamping a track switch
CZ420789A3 (en) Movable machine for tamping, lifting and levelling of a track
CZ279092B6 (en) Track packing machine, particularly for tamping switches and crossing of lines
CS98689A3 (en) Railway track packing and levelling mobile machine
CZ273587A3 (en) Travelling device for the removal or laying, and for transport of track panels
CZ279160B6 (cs) Podbíječka
CS273312B2 (en) Truck machine for rails' packing, levelling and straightening
CA1170501A (en) Mobile track correction machine
SK278889B6 (sk) Pojazdná podbíjačka koľaje
US4066020A (en) Mobile track tamping and track position correction machine
GB2148361A (en) A travelling track tamping machine, more particularly a track tamping, levelling and lining machine
SK379392A3 (en) Track tamping machine
JP2960944B2 (ja) 横断方向および垂直方向に調整可能な締め固め装置を備えた自走式軌道締め固め機械
CA1094885A (en) Mobile track surfacing machine
CS218574B2 (en) Mobile facility for removing and/or storing the track yokes
CS206609B1 (cs) Zvedací zařízení kolejového pole