Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Antiskid device of the vehicle braking system

Classifications

B60T8/74 Arrangements for adjusting wheel-braking force to meet varying vehicular or ground-surface conditions, e.g. limiting or varying distribution of braking force responsive to a speed condition, e.g. acceleration or deceleration responsive to a difference between a speed condition, e.g. deceleration, and a fixed reference sensing a rate of change of velocity
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS212238B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Glyn P R Farr

Worldwide applications
1979 IT IT CS GB GB JP JP DE DE DE DE FR FR 1980 US 1981 US

Application CS795556A events

Description

Vynález ее týká protismykového zařízení brzdového systému vozidla·
Je známo protismykové zařízení brzdového systému vozidla sestávající ze setrvačníkového ústrojí, ktoré se otáčí s hřídelem a obsahuje setrvačník a tlačnou desku, které jsou navzájem otočné, dále z hnací spojky pro přenos pohybu mezi setrvačníkem a tlačnou deskou a regulačního ventilu brzdového tlaku, uspořádaného v pouzdru zařízení, přičemž setrvačník je na hřídeli uložen v prvním ložisku a tlačná deska je uspořádána na radiální přírubě, která je vůči setrvačníku posuvná v závislosti na stavu hnací spojky a úhlovém natočení setrvačníku a tlačné desky, na kterou proti setrvačníku dosedá první tlačná pružina·
Nevýhody popsaného protismykového zařízení spočívají v tom, že prahové zrychlení, při kterém je aktivován regulační ventil, není závislé na tlaku v brzdovém potrubí, ani na hodnotě součinitele tření pneumatiky s vozovkou, takže rozsah hodnot součinitele tření, ve kterém lze dosáhnout optimálního vyrovnávání smyku, je omezený·
Výše uvedené nedostatky odstraňuje protismykové zařízení brzdového systému vozidla podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že v pouzdru zařízení je vytvořen kanálek připojený к brzdovému potrubí a propojený s vývrtem, ve kterém je uložen píst, na jehož protilehlou stranu dosedá první konec druhé tlačné pružiny, jejíž konec dosedá na čelo plunžru, z jehož protilehlé strany vystupuje kolík dosedající na páku, jejíž první konec axiálně dosedá na tlačnou podložku, která dosedá na čelní stranu radiální příruby, přičemž druhý konec páky dosedá na regulační ventil provedený jako rozváděči ventil·
Radiální příruba dosedá třecí plochou na čelo tlačné desky, s výhodou v závislosti na tlaku v brzdovém potrubí.
Druhá tlačná pružina dosedá na radiální přírubu prostřednictvím páky ve stejném smyslu jako první tlačná pružina, která je uspořádána uvnitř radiální příruby. Zmíněný kanálek je přitom s vývrtem propojen zúženým průchodem.
Nový a vyšší účinek vynálezu spočívá v tom, že v protismykovém zařízení podle vynálezu je efektivní mechanické předpětí závislé na tlaku v brzdovém potrubí, který je regulován regulačním ventilem.
Tímto způsobem se dosáhne toho, že prahové zpomalení, při kterém je aktivován regulační ventil, je závislé na tlaku v brzdovém potrubí, samozřejmě v průběhu druhého a následujících cyklů vyrovnávání smyků, a odpovídá převládající hodnotě součinitele tření pneumatiky 8 vozovkou. Tímto způsobem se tedy zvětší rozsah součinitele tření, ve kterém lze dosáhnout optimálního vyrovnávání smyku. Okamžik opětného uvedení brzd v činnost se tedy reguluje v závislosti na součiniteli tření pneumatiky s vozovkou.
Tlak působí na píst s výhodou přes zúžený otvor. Tato konstrukce má výhodu spočívající v tom, že tlak působící při činnosti brzdy na píst zúženým otvorem zvětšuje sílu první pružiny. Jestliže dojde ke smyku a uvede se v činnost regulační ventil, dojde ke snížení tlaku před zúženým otvorem, tj. před pístem, avšak uzavřené tlakové médium působící na píst může unikat pouze zúženým otvorem. Po vyrovnání smyku, kdy regulační ventil opět zvýší tlak před zúženým otvorem a opět uvede brzdy v činnost, napomáhá uzavřené tlakové médium prostřednictvím zúženého otvoru ke zvýšení brzdového tlaku.
Vynález je dále objasněn na příkladu provedení, který je popsán pomocí připojených výkresů, které znázorňují: obr. 1 příčný řez kombinovaným modulátorem a smykovým snímačem protismykového zařízení brzdového systému a obr. 2 podélný řez zařízením v rovině kolmé к rovině obr. 1.
Zařízení znázorněné na obr. 1 a 2 sestává z pouzdra J_, ve kterém je uspořádáno modulač* ní ústrojí 2, hydraulické čerpadlo J a regulační ventil Podélně probíhající hřídel £>
jehož konce z pouzdra J, vystupují, je svým jedním koncem spojen s kolem a na druhém konci je opatřen smykový! snímačem 6, který Je tvořen setrvačníkovým ústrojím J, které může být uzavřeno ve válcovém krytu 8 nasazeném na tomto konci pouzdra J
ModuUační ústrojí 2 sestává ze snímacího pístu 2, který je posuvně uložen v kruhovém otvoru 10 v pouzdru j, a řídí činnost kuličkového vennilu 11. který ovládá spojení mezi hlavním válcem 12 a brzdami £3. Snímací píst 2 udržuje kuličkový ventil 11 . v klidovém stavu pomocí pružiny 14 otevřený· Snímací píst £ je opatřen pístní tyčí 15. na jejímž konci je vytvořena rozšířená hlava 16. která pomoc:! druhého pouzdra 19. které je zal^ováno v otvoru čerpadlového plunžru ££. odtlačuje tento čerpadlový plunžr 17 . v klidovém stavu od výstředné vačky 18. Čerpadlový plunžr 17 je k výstředné vačce 18 současně přitlačován pružinou .20. V kruhovém otvoru 10 mezi snímacím pístem 2» pístní tyčí 15 a dvojcí od sebe odlehlých pružinových jednocestných ventilů' 22, 22a je vytvořena expanzní komora 21· Jednocestné vešily 22. 22a jsou orientovány tak, že brání úniku pracovního média z expanzní komory 21 zpět do zásobníku 23.
Radiační venmi 4 sestává z ventilové tyče 24. která je posuvně uložena v druhém kruhovém otvoru 25 v sedlovém tělese 216. které je uloženo ve vybrání 27 vytvořeném v pouzdru £. Vennilová tyč 24 je v klidovém stavu setrvačníkovým ústrojm 2 přitlačována k sedlu 28 v sedlovém tělese 26. Tímto způsobem je uzavřeno spojení expanzní komory 21. se zásobníkem 23. které je jinak zajištěno radiálními otvory 29 ve stěně sedlového tělesa 26.
Setrvačníkové ústrojí 2 sestává ze setrvačníku JO, který se otáčí na ložiskách 31 na jednom konci hřídele 2· Setrvačník 30 je hřídelem 2 poháněn prostřednictvím nákružku J2. který je na hřídeli 2 uložen posuvně pomoc:! per 33. Rákružek 32 je obkLopen tlačnou deskou která je nákružkem 32 poháněna pomoc:! jednosměrné spojky J2. Mezi přilehlými plochami tlačné desky 34 a setrvačníku 30 jsou v odpovídacích vybráních uloženy kuličky 36. Přilehlé plochy tlačné desky 34 a setrvačníku 30 jsou í sobě přitlačovány první tlačnou pružinou 37. která působí mezi nákružkem 32 a osazením 38 na hřídeli 2* Stykem čela 40 tlačné desky 34 a radiální příruby 41 na nákružku J£ je definována třecí plocha 32.
Poblíž regulačního ventilu £ je v pouzdru j. uspořádán čep £3. na kterém je výkyvné uložena' páka 42· Jeden konec této páky 42 působí prostřednictvím těsnicího krytu 44 na volný konec ventilové tyče 24 regulačního ventilu £. Druhý konec páky 42 je druhou tlačnou pružinou 45 otlačován od pouzdra £. Volný konec páky 42 dosedá sa místem působení druhé ' tlačné pružiny 45 na nákružek 32. Páka 42 působí na tento nákružek 32 na obou stranách hřídele 2> což je zajištěno tlačnou podložkou 46 a dvěma vydutými dosedacími plochami 47.
Druhá tlačná pružina 45 je uložena ve druhém vybrání 50 vytvořeném v pouzdru j. a svými konci dosedá na přírubu 51 na pístu 52 a na plunžr 23. který je opatřen kolíkem 24. jehož volný konec dosedá na páku £2. Na stranu pístu 52 odlehlou od druhé tlačné pružiny 45 působí ve vývrtu 61 tlak přiváděný do brzd 13 kanálkem 27.
Jestliže se kdo otáčí a brzdy 13 nejsou v činnost, působí pružina 14 prostřednictvím pístní tyče 15 a druhého pouzdra £2 na Čerpadlový plunžr 17 tak, že je tento oddálen od výstředné vačky 18 a hydraulické čerpadlo J je vyřazeno z činnoctl. Setrvačník 30 je pomocí jednosměrné spojky 35 a kiliček 36 poháněn stejnou rychlostí jako hřídel 2· Druhá tlačná pružina 45 natáčí páku 42 směrem, ve kterém je regulační vennil £ uzavřen.
Při běžném brzdění je tlakové médium z hlavního válce 12 přiváděno do brzdy 13 pro——·· střednictym komory 56 nad snímacím pístem 2» nebol kuličkový vennil 11 je tímto snímacím pístem 2 otevřen. Tlak přiváděný do brzd 13 působí na horní stranu snímacího pístu 2, který se nemůže pohybovat, protože v expanzní komoře 21 mezi snímacím pístem 2 a pístní tyčí £5 je uzavřena kapalina. Druhá tlačná pružina 45 vyvozuje mezi pístem 52 a plunžrem 53 předp^ttí, které odpovídá prahovému zpomaaení například 0,3 G. Po uvedení ' brzd 13 v činnost je píst 22 posunut í plunžru 53 působením tlaku v brzdovém potrubí, který je přiváděn kanálkem a zúženým průchodem ££. To má za následek změnu nastavení setrvačníkového ústrojí 2, neboť к překonání síly druhé tlačné pružiny 45 před otevřením regulačního ventilu £ musí setrvačníkové ústrojí 2 vyvodit odpovídající větší sílu· Například při tlaku 6,9 MPa, kdy lze očekávat zpomalení 1 Gy se nastavení setrvačníkového ústrojí 2 z původní hodnoty 0,3 G zvýší na 1,3 G·
Jestliže tlak přiváděný z hlavního válce 12 do brzd 13 způsobí takové zpomalení kola, že dojde ke smyku, bude se brzděné kolo zpomalovat rychleji, než činí prahová hodnota setrvačníkového ústrojí X· Setrvačník 30 se úhlově natáčí více než tlačná deska 34 a v důsledku vlastní setrvačnosti se pomocí jednosměrné spojky 35 otáčí dále· Tímto způsobem dojde к vystoupení kuliček 36 z jejich vybrání, což má za následek posunutí tlačné desky J4 a nákružku 32 na perech 33 od setrvačníku 30 a natočení páky ££ proti působení druhé tlačné pružiny 45· Setrvačník 30 a tlačná deska 34 nyní běží na třecí ploše 39.
Závěrná síla působící na regulační ventil £ tedy zanikne a tento regulační ventil 4 se otevře, takže kapalina z expanzní komory 21 může uniknout do zásobníku 23 a snímací píst £ se působením tlaku přiváděného do brzd £3 může zasunout. Snímací píst 2 se pohybuje směrem к výstředné vačce 18. jeho pohyb je vymezen dorazem vytvořeným v kruhovém otvoru 10 na spodním konci expanzní komory 21. Kuličkový ventil 11 se v průběhu tohoto pohybu uzavře, takže oddělí hlavní válec 12 od brzd 13. Další pohyb snímacího pístu 2 v tomtéž směru, tj. za bod uzavření kuličkového ventilu 11. způsobí snížení tlaku v potrubí к brzdám ££, neboť dojde к expanzi v komoře 56 nad snímacím pístem 2· která je propojena s brzdami 13. Tlakové médium působící na píst 52 je však uzavřeno a může unikat pouze zúženým průchodem 22·
Při pohybu snímacího pístu 2 směrem к výstředné vačce 18 dosedne čerpadlový plunžr 17 na tuto výstřednou vačku 18 a začne čerpat kapalinu do pracovní komory 60 nad čerpadlovým plunžrem 17. to jest ven jednocestným ventilem 22 a prostřednictvím regulačního ventilu 4 zpět do zásobníku 23.
Po vyrovnání smyku se regulační ventil 4 uzavře a kapalina z pracovní komory 60 vyplní expanzní komoru 21. Tlak této kapaliny vytlačí snímací píst 2 zpět do jeho výchozí polohy, takže zmenšením efektivního objemu komory 56 dojde к opětnému zvýšení tlaku v brzdovém potrubí а к následnému opětnému otevření kuličkového ventilu 11 ·
Jestliže vozovka, po které se vozidlo pohybuje, dovoluje zpomalení nejvýše 0,5 G, mění se tlak kolem hodnoty 3,5 MPa a nastavení setrvačníkového ústrojí 2 se zmenší na 0,8 G.
Po poklesu tlaku přiváděného do brzd 13 a po uzavření kuličkového ventilu 11 je činnost brzd JJ, podporována objemem kapaliny uzavřeným za ventilovou tyčí 24 a zúženým průchodem 55.
Tento objem může být případně zvětšen vřazením malého zásobníku.
Druhá tlačná pružina 45 spolu s první tlačnou pružinou 37 slouží к přizpůsobení prahové hodnoty zpomalení setrvačníku 30 к předpokládanému zpomalení vozidla·
Ventilová tyč 24 v regulačním ventilu 4 nůže být případně nahrazena cívkovým ventilem· V tomto případě může být vypuštěna jedna z tlačných pružin 41» 37.

Claims (5)
Hide Dependent

1. Protssmykové zřízení brzdového systému vozidla sastérající ze setrvačníkového ústrojí, které se otáčí t hřídelem a obediuje setrvačník a tlačnou desku, které jsou navzájem otočné, dále z hnací spojky pro přenos pohybu meei setrvačníkem a tlačnou deskou a regulačního ventilu brzdového tisku, uspořádaného v pouzdru zOřízení,$přičemž setrvačník je na hřídeli uložen vprvním ložisku a tlačná deska je uspořádána na radiální přírubě, která je vůči setrvačníku posuvná v závislosti na stavu hnací spojky a úhlovém natočení setrvačníku a tlačné desky, na kterou proti setrvačníku dosedá první tlačná pružina, vyznačující se tím, že v pouzdru (1) zařízení je vytvořen kanálek (57) připojený k brzdovému potrubí a propojený s vývrtem (61), ve kterém je uložen píst (52), na jehož protilehlou stranu dosedá první konec druhé tlačné pružiny (45), jejíž druhý konec dosedá na čelo plunžru (53), z jehož protilehlé strany vystupuje kolík (54) dosseající na páku (42]), jejíž prvií konec axiálně dosedá na tlačnou podložku (46]), která dosedá na čelní strsnu radiální příruby (41), přičemž druhý konec páky (42) dosedá na regulační veenil (4) provedený jako rozváděči v^i^ííIL.
2« Protssmykové zřízení podle bodu 1, vyznaČuuící se tím, že radiální příruba (41) dosedá třecí plochou (39) na čelo (40) tlačné desky (34).
3. ' Protssmykové zařízení podle bodu 2, vyznaa^í^ se tím, že třecí plocha (39) dosedá na čelo (40) v závislosti na tlaku v brzdovém potrubí.
4. Protssmykové zařízení podle bodu . 1, vyznaČ^ící se tím, že druhá tlačná pružina (45) dosedá na radiální přírubu (41) prostřednictvím páky (42) ve stenném smelu jako první tlačná pružina (37), která je uspořádána radiální příruby (41).
5. Protssmykové zařízení podle bodu 1, vyznaluící se ííS, že kanáLek (57) je s výčtem (61) propojen zúženým průchodem (55)·