CS209418B2 - Method of dying porous material a device for executing the same - Google Patents
Method of dying porous material a device for executing the same Download PDFInfo
- Publication number
- CS209418B2 CS209418B2 CS748722A CS872274A CS209418B2 CS 209418 B2 CS209418 B2 CS 209418B2 CS 748722 A CS748722 A CS 748722A CS 872274 A CS872274 A CS 872274A CS 209418 B2 CS209418 B2 CS 209418B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- dye
- time
- data
- conveyor
- cycle
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D06—TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- D06B—TREATING TEXTILE MATERIALS USING LIQUIDS, GASES OR VAPOURS
- D06B11/00—Treatment of selected parts of textile materials, e.g. partial dyeing
- D06B11/0056—Treatment of selected parts of textile materials, e.g. partial dyeing of fabrics
- D06B11/0059—Treatment of selected parts of textile materials, e.g. partial dyeing of fabrics by spraying
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
- Ink Jet (AREA)
- Coloring (AREA)
- Decoration Of Textiles (AREA)
- Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
Description
Vynález se týká -vzorového nanášení barviv na porézní textilní -materiály, zejména vzorovaného barvení textilních -vlasových výrobků jako - jsou - koberce.
Textilní vlákna - a textilní materiály byly dlouho -barveny přírodními a -syntetickými barvivý a zejména potiskovány - barevným zdobením povrchu nebo povrchů materiálů přesně -opakovanými - tvary -a barvami pro - vytvoření vzorku. Takový - barevný - - potisk -textilních - výrobků se dosahuje ručním - tiskem formou, válcovým tiskem a filmovým - tiskem.
V - -novější - době bylo - navrhováno potiskovat textilní - výrobky včetně vlasových - koberců programovaným postřikem nebo tryskáním - pestrých barviv na povrch -pohybujících se výrobků, jak je například -popsáno v patentech - Spojených států amerických - číslo 3 443 -878 -a 3 -570275 a - v - britském patentu 978 452.
Obecně - -se takové zařízení skládá z - řady barvicích aplikátorových tyčí nebo trubek oddělených - ve -směru - pohybu textilního - materiálu -a každá obsahuje členěné barvicí •trysky proložené - napříč - přes - pohybující -se materiál. -Každá tryska může být aktivována vhodným - elektrickým, pneumatickým nebo mechanickým prostředkem pro- rozdělování barviv na pohybující se - materiál -a vzorové řízení pro použití barviv v požadovaném po2 řadí může -být doplněno různými konvenčními - programovacími zařízeními jako - jsoumechamcké.křivkové kotouče a - bubny, . -kódované ..děrné pásky, -magnetické - pásky .a - počítače.
Americké patenty 3 433 878 -a -3 57.0 275 barviv, které jsou odchýleny - proudem - .vzduchu - nebo mechanickým de.flekto.rem - pro -zajištění nárazu proudu barviva - na výrobek nebo recirkulaci - do přívodního -zásobníku barviva.
)e vysoce žádoucí . -schopnost - dosáhnout velmi podrobné, ostré -a složité vzorky lakové, -jako - lze - získat konvenčními tkalcovskými postupy -využívajícími - mnohonásobné barvy přízí -jako- v -axminsterských nebo wiltonových tkacích postupech. Tudíž ve -vzorovém barvení -vlasových výrobků je zvláště důležité přesně uložit - barvivo v -přesném množství - na -vlasovou, přízi - výrobku.
)e žádoucí, aby bylo - použito v - dosti - malých množstvích zp.ro - barvení jednotlivé -příze nebo chomáče vláken - nebo odpovídající oblasti bez nežádoucího- - knotování -nebo - migrace do přilehlých - chomáčů vláken vlasového povrchu. -Pak -samozřejmě přesnost množství a umístění barviva - na -vlasovém výrobku -se stává značně -důležitou - při barvení vlasových - výrobků .složitými vzory.
Jisté faktory mohou škodlivě -ovlivnit - -přes“ né uložení barviv na vlasové výrobky. Rychlost pohybu výrobku .musí být pečlivě v souladu s nanášením barviv. Když rychlost proudu barviv se mění vůči pohybu koberce, na nějž se nanáší, vzniká nežádoucí tónování a problémy nepřesného uložení.
Pro minimalizaci takových problémů předkládaný vynález zajišťuje způsob · barvení textilního materiálu pro získání specifického vzoru, při němž se materiál pohybuje relativně k řadě barvivo vysílajících otvorů probíhajících příčně k pohybu materiálu, proud kapalného barviva se kontinuálně vypouští z každého otvoru ' a · selektivně se řídí z . nich mimo a na materiál v souhlasu se vzorem, který se má nanášet na materiál a při němž vybraný směr proudů barviva se řídí formami vzorových údajů během opakovačích cyklů, přičemž každý cyklus je vyvolán v souhlase · s pohybem materiálu skrze předem. stanovenou vzdálenost, přičemž všechny proudy barviva jsou schopné směrování na materiál v každém cyklu během předem stanovené časové periody, proudy se směrují v souhlase se vzorovým údajem během každé této časové periody a udržuje se doba · klidu uvnitř každého cyklu, během níž se všechny proudy barviva v řadě směrují mim.o materiál.
Tímto· způsobem se barví daná oblast výrobku opakovaným přerušovaným nanášením barviva namísto nepřerušovaného spojitého toku · proudu barviva přes oblast. Například jestliže se požaduje nanést kontinuální plná čára barviva po· délce výrobku pod jednotlivým proudem barviva, proud nedopadá na výrobek kontinuálně· po délce čáry, · · ale · místo toho barvivo se nanáší v oddělených přírůstcích periodickými vychýleními·· proudu korelovaných s pohybem výrobku. · To zajišťuje · ' mnohem · přesnější řízení množství barviv, která mohou být · nanesena na· výrobku · a také minimalizuje riziko nepřesného umístění barviva vzhledem k možnému nepravidelnému pohybu koberce během nanášení barviva do stanovené Oblasti výrobku.
Jako další pomoc · pro umístění přesných množství · barviva na· vlasový koberec, výhod, né provedení tohoto vynálezu zajišťuje prostředek pro nanášení proudů na výrobek po selektivně měnitelné časové · úseky uvnitř uvedené časové periody z každého cyklu, čímž se dovoluje, že · množství barviva nanášeného· z jednotlivých paprsků je nezávisle řiditelné pro dosažení složitého tónovacího a/nebo popřípadě s,in sítu” míšení barviv z různých stříkacích tyčí.
Vynález se také týká zařízení pro provádění způsobu výše uvedeného zahrnujícího dopravník pro pohyb materiálu u alespoň jedné řady otvorů uspořádaných příčně přilehle k dopravníku, prostředek pro čerpání kapalného· barviva ve spojitých proudech ven z otvorů, vychylovací prostředek jednotlivý · k otvorům a ovladatelný normálně k vychýlení proudů barviv mimo· materiál nesený dopravníkem, registrační ústrojí citlivé k pohybu dopravníku pro zajištění časových signálů určujících postupné cykly zpracování odpovídajícího· přírůstkům z pohybu dopravníku, vzorové řídicí ústrojí ovládatelné pro seletkivní řízení vychylovacího prostředku v souhlase s programovanými údaji, aby vybrané proudy barviva se ponechávaly dopadat na materiál během jedné nebo více časových periodických úseků uvnitř každého cyklu, a časovači prostředek určující trvání každého uvedeného časového periodického úseku jako periody, která je menší než trvání cyklu a určené nezávisle na jakýchkoliv změnách v trvání cyklu.
Vynález objasňují přiložené výkresy, které uvádějí příkladné provedení vynálezu, formou příkladů a v nichž obr. 1 je schematický bokorys zařízení pro tryskové barvení a tisk textilních materiálů, obr. 2 je· zvětšený schematický půdorys tryskové barvicí aplikátorové sekce zařízení z obr. 1, obr. 3 je schematický bokorys tryskové barvicí aplikátorové sekce uvedené v obr. 2, znázorňující jen jednotlivou tryskovou tryskací tyč,, obr. 4 je detailnější perspektivní znázornění tryskací tyče uvedené v obr. 3 a znázorňuje její praktické připojení k dodávkovému systému barviva · a· složkám vzorové kontroly zařízení, obr. 5 je zvětšený schématický řez stříkací pistole z obr. 4, obr. 6 je časový diagram znázorňující sled spouštění proudů barviva na vlasový materiál, který se má barvit, obr. 7 je blokový diagram elektronického registračního systému, obr. 8 je blokový diagram ústrojí pro řízení vzoru, obr. 9 je časový diagram vztahující se k obr. 8, · obr. 10 je blokový diagram hlavního blokového· panelu z obr. 8, obr. 11 je blokový diagram rozdělovače z obr. 8, obr. 12 je blokový diagram okruhu pro řízení trvání spouštěcích časů tryskací tyče a obr. 13 je blokový diagram okruhu pro řízení působení rozdělovacího cyklu.
Obr. 1 znázorňuje tryskové potiskovací zařízení pro vzorové barvení kobercových desek. Zařízení sestává z podávacího stolu 10, ze· kterého jsou kobercové desky přenášeny na spodní konce skloněného dopravníku 12 tryskové aplikátorové sekce 14, . kde se desky vhodně potiskují programovaným zpracováním řadou tryskových tryskacích tyčí obecně označených 16, které vstřikují proudy barviva· nebo jiné kapaliny, když je třeba na vlasový povrch desek během jejich průchodu. Vzorované desky opouštějící aplikátorovou sekci se nesou dopravníkem 18, 20, poháněným motory 22, 24 k parní komoře 26, kde se upevní.
Nabarvené desky opouštějící parní komoru 26 jsou vedeny vodní pračkou 28 pro odstranění zbytků nezachyceného barviva a pak procházejí horkovzdušnou sušárnou 30 k sběrnému stolu 32, kde se vysušené desky stohují.
Obvykle se dopravníkový systém může po209418 užít к transportu jiných materiálů jako jsou spojité nebo široké tkané vlasové koberce pro barvení se zajištěním konvenčního přívodního a odebíracího navíjení.
Detaily zařízení jsou znázorněny na obr. 2 až 5. Obrázek 2 je zvětšený schématický půdorys tryskové aplikátorové sekce 14 z obr. 1 a znázorňuje nekonečný dopravník 12, jejichž nosné řetězy a řetězová kola (neznázorněná) jsou vhodně podepřena pro pohyb na otáčitelných hřřdelech 34, 36, z nichž jeden hřídel 36 je poháněn motorem 38. Pro potisk kobercových, desek obdélníkového nebo čtvercového tvaru je povrch dopravníku 12 opatřen řadou oddělovacích tyčí nebo rozpěrek 40, které přesně ukládají desky odděleně jedna od druhé na nosné laťky dopravníku.
Během pohybu dopravníku desky procházejí postupně přilehlými a pod v podstatě stejnými tryskacími tyčemi 16, z nichž pět, 42 až 50, je znázorněno schématicky, rozdělených po dráze postupu dopravníku, jak probíhají přes jeho celkovou šířku.
Jak je nejlépe vidět v obr. 3 a 4, které znázorňují jen jednu stříkací tyč 42 pro zachování přehledu, každá stříkací tyč v podstatě totožné konstrukce obsahuje množství jednotlivých tryskových otvorů 52 uspořádaných podél tyče a nastavených pro směrování barviv v úzkých proudech nebo trysku barviva směrem к povrchu vlasových kobercových desek, jak tyto tudy procházejí.
Každá tryskací tyč zahrnuje rozdělovači potrubí 54 pro přívod barviva (obr. 5) spojené s tryskovými otvory 52 a které je zásobováno kapalným barvivém z oddělené zásobní nádrže 56 barviva. Cerpdlo 58 dodává kapalné barvivo ze zásobníku 56 pod tlakem do rozdělovacího potrubí 54 a tryskových otvorů 52. Během zpracování se kapalné barvivo vytlačuje spojitě v malých, proudech nebo tryscích z otvorů 52 к potiskovanému materiálu.
Uspořádán přilehle a kolmo к výstupu z každého tryskového otvoru je výstup 61 ze vzduchové přívodní trubky 62 [obr. 5), z nichž kadžý je spojen s odděleným solenoidovým ventilem 64 (obr. 4).
Solenoidové ventily jsou zásobeny vzduchem ze vzduchového kompresoru 66. Ačkoliv ventily pro každou tryskací tyč jsou znázorněny v obr. 2 a 3 jako jeden ventilový symbol 64, pro zřetelnost, solenoidový ventil a individuální přívodní trubice pro vzduch jsou opatřeny pro každý ventilový otvor každé tryskací tyče tak, že jednotlivé proudy barviva se mohou individuálně řídit. Ventil se řídí vzorovým řídicím ústrojím nebo mechanismem 68 pro pravidelně zajištěné proudy vzduchu pro dopadání proti kontinuálně tekoucím proudům barviva a jejich vychýlení do lapače nebo nádrže 95, z kterého se barvivo recirkuluje skrze potrubí 95 a do zásobníku 56.
Ústrojí 68 pro řízení vzoru zahrnuje číslicové spínací zařízení s magnetickým zařízením pro* posuv pásky pře uležení vzdrové informace. Všeobecně pro potisk opakujících se vzorků může být magnetická páska opatřena opakujícím se sledem informací, které se přenášejí к soleidovým ventilům dokud požadovaný počet desek není potištěn. V tomto případě série · 10 desek (5 párů) se může umístit odděleně jedna к druhé na dopravní pás a ústrojí pro řízení vzoru se zpočátku aktivuje jak přední okraj první desky se objeví pod první stříkací tyčí 42. Informace z magnetické pásky a spínacího zařízení se pak přivádí к otevření a zavření solenoidových ventilů.
Každý solenoidový ventil je normálně otevřen pro přívod proudů vzduchu pro náraz proti kontinuálně tekoucím proudům barviva a jejich vychýlení, všech najednou do nádrže tryskacích tyčí pro cirkulaci.
Jak první pár desek projde pod první tryskací tyčí, ústrojí pro řízení vzoru se uvede v činnost, některé z normálně otevřených ventilů se uzavřou tak, že odpovídající proudy barviva se nevychylují, ale dopadají přímo na textilní materiál.
Tak zapnutím a vypnutím solenoidových vzdušných ventilů v požadovaném sledu se vytvoří tištěný vzor z barviva na textilním materiálu během jeho průchodu.
Během pokračujícího užití barvicího zařízení může rychlost dopravníku dopravujícího textilní materiály lehce měnit nebo jeho poloha se jinak měnit, což umožňuje vyvolat, že vzor nanášený na desky se přesazuje s materiálem, který má být potištěn.
Jsou zajištěny prostředky pro korelaci polohy dopravníku к bodu spuštění signálů z vzorového zařízení 68 к vzuchovým ventilům. Jak je podrobně znázorněno v obr. 2 a 3, řídicí systém zahrnuje synchronizační spínač 70, měnič 72 a elektronický registrační systém 74. Spínač 70 periodicky zabírá s mechanickým narážkovým palcem 76 připevněným к okraji dopravníku 12, zatímco měnič 72 je operativně připojen к hřídeli 36 pro převedení mechanického pohybu dopravníku na elektrické pulsy vyskytující se jmenovitě každý milimetr.
Jak je nejlépe znázorněno v obr. 2, měnič 72, který může být mechanického, optického nebo elektromagnetického typu je mechanicky připojen к hřídeli 36 převody 78 pro vysílání požadovaného počtu impulsů na centimetr dráhy dopravníku. V tomto případě je měnič 72 připojen pro vysílání 10 elektrických pulsů na centimetr dráhy.
Signály z měniče 72 procházejí pomocí elektronického registračního systému 74 к ústrojí 68 pro řízení vzoru, jak dopravník pohybuje deskami kolem tryskacích tyčí. Signály jsou vedeny ke spouštění jednotlivých proudů tryskací tyče na vlasový materiál jen potom, když materiál se posune na předem určenou, předem vybranou vzdálenost ve vztahu к polohám stříkací tyče.
Například, když se požaduje vzrové bar2 (!) 9 418 vení všívaného vlasového koberce majícího vzdálenost řady smyček 2,5 mm jak v podélném, tak i v příčném směru, rozteč otvorů stříkací tyče by byla .2,5 mm a registrační systém signálů pro aktivaci vzorového řídicího ústrojí by byl upraven pro čtyři povely na centimetr dráhy dopravníku.
Během časového intervalu odpovídajícího
2,5 mm dráhy dopravníku, má vzorové řídicí zařízení prostředek pro nanášení proudů barviva na vlasový výrobek pro vybrané časové periody.
Jak je nejlépe znázorněn časovou čárou, v obr. 6, potom, když vzorové ústrojí obdrželo povel E z registračního systému 74, je upraveno pro vyslání povelového signálu к uzavření vybraných vzduchových ventilů a nanášení barviva z odpovídajících proudů barviv na vlasový koberec. Doba, pro kterou jakýkoliv jeden vzduchový ventil může zůstat uzavřen [přičemž se nepřivádí žádný vychylovací vzduch к proudu barviva) se může miěnit uvnitř časové periody vhodným prostředkem, jako je analogový nebo digitální časový spínač.
Trvání aktivní časové periody T, ve které vybrané ventily mohou být uvedeny v činnost, je fixováno na začátku operace a je stejnoměrné v každém časovém intervalu I, i když časové intervaly I mohou kolísat. Ve vybírání časové periody, ve které vzorové řídicí ústrojí může vysílat povelové signály к ventilům, kterékoli stříkací tyče, je nejlepší časová perioda, která se může vybrat, kratší, než nejkratší časový interval I, který lze očekávat z množství, které ponechá klidový čas Q během každého intervalu, aby byl tento čas Q dostatečný pro ventilové spínací rychlosti, pro elektronickou časovači odchylku a pro změnu v rychlosti dopravníku.
Například dopravník a vlasový výrobek se mohou pohybovat takovou rychlostí, že povely se vysílají к vzorovému řídicímu ústrojí ve jmenovitě 82 milisekundových intervalech I. Pevná časová perioda T uvnitř tohoto časového intervalu, ve kterém se barvivo může nanášet na vlasový povrch, je nastavena na 25 milisekund u skutečných časů nanášení v této periodě jsou programována v přepínacím cyklu zpracování.
Časová perioda T se může přerušit až do počtu časových segmentů, například 31 a každému vzduchovému ventilu může být signalizováno, aby zůstal uzavřený pro vybraný počet takových segmentů C, které tvoří zapnutí čas operace. Zbývající segmenty, ve kterých je ventil otevřen pro vychýlení proudu barviva, má tvořit vypnutý čas zpracování uvnitř přepínací časové periody T.
Toto provedení má zvláštní výhodu, když se požaduje ,,in šitu” míchání barviv z různých stříkacích tyčí. Tak je zřejmé, že když dvě stříkací tyče obsahují primární barvy modrou a žlutou, mohou se získat různé odstíny zeleně následným nanášením barviva $
do téhož místa na koberci, přírůstku barviva z jedné stříkací tyče přivádějící proud modrého barviva a přírůstku barviva z druhé stříkací tyče, přivádějící žlutý proud barviva.
Když se nemůže použít „in sítu” míchání v barvicí operaci ale barvení se má dosáhnout nanesením požadovaných barviv ve vybraných plochách, ale z jedné .stříkací tyče obsahující požadovanou barvu, vzduchové ventily, které jsou vybrány pro činnost, mohou zůstat uzavřeny po ce-lou časovou periodu T. Trvání časové periody by se vybralo na začátku barvicí operace .na základě charakteristických veličin vlasového výrobku, viskosity a rychlosti toku proudu barvivá a podobně pro zajištění toho, aby množství barviva naneseného na výrobek bylo dostatečné к úplnému pokrytí .požadované smyčky nebo smyček к jejich základně bez knotování nebo zapouštění do přilehlých ploch.
Samozřejmě přesný rozměr a mezera barvicích otvorů, viskozita nanášeného barviva, množství barviv nanášených na jednotlivý cíl na vlasovém výrobku apod. budou různě závislé na jednotlivých charakteristických veličinách výrobků, který se má barvit.
Zkušenost ve vzorovém barvení vlasových výrobků ukazuje, že pro koberce, které mají rozsah hustoty od 500 do 1500 g na .1 m2 a výše vlasu od 3,2 mm až 3,8 mm, mezery barvicích trysek 2,5 mm a rozměry .otvorů od 0,25 mm do 0,65 mm / s tryskovou délkou к poměru průměrů od 5 do 13) vytváří žádoucí výsledky procesu. Dále viskozita barviv v intervalu od asi 50 do 1000 byla zjištěna jako vysoce účinná v barvení koberců. V praxi tlak proudů barviva může se měnit od 0,055 do 0,105 MPa.
Samozřejmě přesné intervaly doby I mezi povely E, periodami doby T, ve kterých signály mohou být vysílány z vzorového ůstrojí к ventilům a klidovými periodami času Q v cyklu zpracování se budou měnit v závislosti na mnoha parametrech, například rychlosti koberce, hustotě a typu vlasových přízí použitých v koberci, požadovaném Oddělení minimálních přírůstků barviva nanášených na vlas, viskozitě a tlaku nanášení barviv, minimálních spínacích rychlostech ventilu apod.
V praktické zkušenosti se zde popsaným barvicím zařízení, které se použilo na vzorové barvení vlasového výrobku, pohybujícího se rychlostí 9 metrů za minutu s použitím 300 % natažení kapalného barviva uloženého na hmotnost vlasových přízí a s minimálním oddělením přírůstků barviva 2,5 mm podél výrobku, interval doby mezi povely E by byl 16,5 milisekund. Oasová perioda T, během které by mohly být vysílány spouštěcí signály, by trvala 15 milisekund ponechávajíc klidovou periodu Q 1,5 milisekundy. To by zajistilo minimální klidovou dobu pro ventilový spínací čas 1,5 milise209418 kundy (spínací rychlost vzduchových ventilů], když ventily mají být udržovány ve vypnuté poloze po celý přepínací cyklus časové periody T.
Jak bylo objeveno, vlasový výrobek se pohybuje po skloněné dráze během nanášení proudů barviva na něj. Používaný úhel sklonu je vybrán к získání rovnováhy mezi škodlivými účinky přitažlivosti na směrovost proudu barviva a rozplývání nebo rozšiřování přírůstku barviva po nanesení do vlasové ho povrchu, přičemž se udržuje dostatečná mezera mezi stříkací tyčí a vlasovým povrchem pro dovolení gravitačního stékání z recirkulační jímky nebo žlabu a minimalizují se možná odkapávání barviva ze stříkací tyče na koberec. Úhly od 15° do 50° od horizontály se mohou použít, 25° byly nalezeny zcela dostačující.
Obr. 7 je registrační systém 74. Když synchronizační spínač 70 je uveden v činnost narážkovým palcem 76 právě když první kobercová deska na dopravníku dosáhne stříkací tyče 42, znovu nastaví klopné obvody 65, 87 a počítací sekce počítačů/komparátorů 71, 73, 75. Každý puls z měniče 72 nastaví klopný obvod 65 na start hodin 69a к oscilaci. Pulsy z hodin 69 a procházejí к počítačům/komparátorům 71 a 73. Porovnávací sekce počítače/komparátoru 71 je manuálně nastavena číslem (znázorněno na manuálně nastavitelném číslicovém indikátoru 71a jako 10], které dovolí tomuto počtu řídicích pulsů projít do počítačů/komparátorů 71 a před znovunastavením počítací sekce 71 a klopného obvodu 65, čímž se zastaví oscilace hodin.
Porovnávací sekce počítače/komparátoru je nastavena s číslem (znázorněným na ručně nastavitelném číslicovém indikátoru ^3 a jako 25), které dovolí tomuto počtu řídicích pulsů projít do počítací sekce 73 předtím, než puls je vyslán z počítače/komparátoru 75, zpět к znovunastavenému počítači/ /komparátoru 73 а к vzorovému řídicímu mechanismu 68. Po obdržení pulsu z počítače/ /komparátoru 73 mechanismus 68 vysílá jeden ze svých vázaných vzorových signálů к přechodnému uzavření jednoho nebo více solenoidových ventilů, které dovolí dopad odpovídajících proudů barviva na kobercové desky.
Když počítač/komparátor 75 obdržel daný počet pulsů z počítače/komparátoru 73 (znázorněno na manuálně nastavitelném číslicovém indikátoru 75a jako 980), přenáší signál ke klopnému obvodu 67 pro nastavení klopného obvodu a vyřazení z činnosti „a” hradla 77 zabraňujícího dalšímu z těchto signálů nebo pulsů, aby byly přeneseny do vzorového řídicího ústrojí počítačem/komparátorem 73. Toto nastavení na indikátoru 75a je vybráno podle počtu desek nebo délky textilního materiálu, který se má potisknout v jednom operačním cyklu vzorového řídicmo ústroji.
Počet pulsů na cm vysílaných měničem 72 je znásoben počítačem/komparátorem 71 a pak rozdělen počítačem/komparátorem 73 pro snížení, v příkladu daném, pulsové dávky (na cm) faktorem 10/25. Tento poměr se může nastavit nastavením indikátorů 71a a 73a takovým způsobem, že vzor zapadá přesně do desek. Tímto způsobem může být vytvořena kompenzace pro takové faktory, jako je opotřebení dopravníku 12.
Obr. 8 je blokový diagram vzorového řídicího ústrojí 68. Hlavní řídicí panel 80 má vstup 84 připojený к počítači 69 a vstupnímu vedení 86 od elektronického registračního systému a zavádí výstup vedením 85 к počítači 69. Řídicí panel 80 má osm přídavných výstupů připojených vodiči 81 к osmi rozdělovačům 82. Osm stříkacích tyčí jako je stříkací tyč 42 je připojeno к jednotlivým rozdělovačům 82 vedeními 96 a každé zahrnuje připojovací panel 98 pro stříkací tyč připojený ke štítku solenoidového ventilu 100 vodičem 102.
Každá z osmi stříkacích tyčí zahrnuje 1560 trysek řízených 1560 solenoidovými ventily. Vzorové údaje z počítače 69 zahrnují bloky 8 X 1568 bitů a řídicích pulsů.
Když dopravník 12 se pohnul 2,5 mm, elektronický registrační systém 74 vyšle povel к řídicímu panelu 80, který pak vyžádá vedením 85 jeden blok vzorových údajů z počítače 69. Počítač pak zajistí výstupní pořadový bitový proud vzorových údajů zahrnující řídicí pulsy, který je veden vedením 84 do řídicího panelu 80.
Obr. 9 znázorňuje pořadový údajový formát z počítače 69 pro normální operační cyklus. Řídicí panel 80 roznásobí údaje a řídicí pulsy do devíti skupin z 1568 bitů, přičemž každá skupina je přenášena к jednomu z osmi distributorů 82. Prvních 1560 bitů z každé skupiny zajistí vzorovou informaci pro každou z 1560 trysek ve stříkací tyči, zatímco posledních 8 bitů není užito v normálním cyklu.
Obr. 10 znázorňuje schématicky techniku obvodů řídicího panelu 80 pro roznásobení vzorových dat a řídicích pulsů. Řídicí panel 80 zahrnuje dvojici vedení 84a a 84b, která přejímá vzorové údaje a řídicí pulsy z počítače 69. Řídicí pulsy jsou vedeny do prvního dekodéru 118.
Vzorové údaje jsou přiváděny do druhého dekodéru 138.
Každý z dekodérů 118, 138 přijímá adresnou informaci z adresného počítače 140 vedeními 142, respektive 144 a směřuje přijmuté bity do osmi odpovídajících distributorů vedením 146, 148 v souhlase s touto adresnou informací. Adresný počítač 140 neustále zvyšuje svůj počet jedním po předem stanoveném počtu řídicích pulsů, které jsou přijmuty panelem 80 pro identifikaci jednoho z vedení 146, 148 a tím sepnutí počtu údajových bitů a řídicích pulsů к tomuto vedení.
К přírůstku adresného počítače 140 je ve209418 dění 84b také připojeno k jednorázovému multivibrátoru 152, jehož kladný výstupní puls se přivádí do počítače/komparátoru 160.
Ve způsobu, dobře známém, když počítač, /komparátor 160^ napočítal určitý počet, výstupní puls se převede k NAND hradlu 176, jehož jiný vstup je připojen k multivibrátoru 152. Výstup hradla 176 je přiveden k počítacímu vstupu adresného počítače 140.
Když se nepřijímají další pulsy z počítače 69, čímž se označuje, že všechny vzorové údaje byly dodány, adresný počítač je vynulován.
Tak vedení 84b je také přidruženo k znovuspustitelnému multivibrátoru 182 vedením 183, jehož výstup je připojen k hlavnímu nulovacímu vstupu počítače 140. Multivibráto-r 182. kontinuálně znovu spouští a tím zajišťuje, že nevycházejí žádné výstupní nulovací signály dokud nejsou přijmuty řídicí pulsy na jeho vstupu. Dále je počítač 160 nulován, když napočítá určitý počet. Tak je výstup z hradla 176 také přiváděn k jednorázovému multiibrátoru 188. Výstup z jednorázového multivibrátoru 188 je přiveden k NOR hradlu 192, které přijímá jako druhý vstup vedením 184, výstup z novuspustitelného multivibrátoru 182. Výstup z hradla 192 je veden k hlavnímu nulovacímu vstupu počítače 160.
Dekodér . 138 směřuje přijmuté údaje do různých výstupů 148 pro přenesení k příslušnému rozdělovači 82. Jak si lze uvědomit z údajového formátu na obr. 9, prvních 1568 bitů ze sériového bitového proudu je znapnuto k prvnímu distributoru, druhých 1568 bitů k druhému distributoru a tak dále. Nakonec je počítač 140 přírůstkován jedním z každých 1568 hodinových bitů. Dekodér 118 podobně směruje řídicí pulsy na vedení 146 jednotlivě k tryskacím tyčím.
Vzorové údaje a řídicí pulsy jsou roznásobeny do osmi skupin o 1568 bitech, funkce každého distributoru 82 je dekódovat každou přijmutou skupinu do třinácti podskupin o 120 bitech na podskupinu, každá podskupina. odpovídající . šířce 120 X 2,5 mm přes šířku dopravníku 12. Tatáž roznásobovací technika jako . v obrázku 10 se použije a není .tudíž znázorněna nebo popsána detailně.
Stručně, každý ze dvou dekodérů (jeden pro údaje, druhý pro řídicí pulsy) má čtrnáct výstupních vedení 224, 226 (obr. 11 a 13). Prvních 120 bitů se vede k prvním výstupním vedením, druhých 120 bitů k druhým vedením a tak dále. Posledních 8 bitů údajů .a hodin ze skupiny 1568 bitů přijmutých jedním distributorem je zavedeno. k čtrnáctým výstupním vedením 224, 226 dekodérů.
Se vzorovými údaji a . řídicími pulsy pro stříkací tyč nyní seskupenými do třinácti skupin po. 120 bitech na skupinu, distributor 82 registruje tyto bity v .sériích třinácti skupin na posuvném registru. Každý registr ve skupině je schopen registrovat čtyři bity vzorových údajů a tudíž údaje z jakéhokoliv vedení 224 z údajového dekodéru (neznázorněného, ale právě stručně popsaného) se přesunují do třiceti registrů tvořících · jeden 120 bitový posuvný registr. Na obr. 11 jsou znázorněny jen dva z. těchto registrů 288, 290. První posuvný registr 288 přijímá vzorový údaj vedením 224, který .je ' v .souladu s řídicími pulsy přijmutými z vedení 226 a převodníku 292. Každý ze třiceti posuvných registrů má čtyři výstupní vedení 296 pro každý ze čtyř registrovaných bitů přivedených jako jeden vstup do čtyř příslušných provozních diferenciálních zesilovačů 298. Čtvrtý článek prvního posuvného registru 288 je připojen ke vstupu druhého posuvného registru a tak dále, aby byla možnost přesunout 120. bitů dolů do 30 registrů. Každý z provozních zesilovačů 298 má svůj druhý vstup přidružený k vybíracímu vedení.302, které je pod napětím, které se užívá k . ovládání, cestou zesilovacího výstupního vedení 304, různých solenoidových ventilů po předem stanovenou a kolísající spouštěcí dobu v souhlase se vzorovou informací registrovanou v registrech.
Čtyři registrované bity například v posuvném registru 288 představují záznam 0 . nebo 1 a mohou odpovídat 0 voltové a +'5 úrovni. Výstup z každého z provozních . zesilovačů 298 bude záviset na tom, zdali napěťová úroveň na vedení 2S6 je vyšší nebo nižší než napěťová úroveň na vybíracím vedení .302. Jen když napětí údajového · bitu přesahuje napětí vybíracího vedení, bude výstup ze zesilovače takový, aby aktivoval solenoidový ventil a dovolil barvivu téci z odpovídající trysky na kobercovou desku. Také délka aktivace nebo spouštěcí doby, když se ..použije napětí vybíracího vedení, bude řídit množství barviva naneseného na kobercovou desku. Dále během vkládání bitů do posuvných registrů žádný ze solenoidových ventilů by neměl být řízen vzorovými -údaji; tudíž během této. vkládací periody dostatečně vysoké napětí vybíracího vedení je zajištěno . pro zabránění zesilovačům 298 změnit stav a energizovat solenoidové ventily.
Obr. 12 znázorňuje soustavu obvodů pro zajištění vhodného napětí vybíracího vedení pro přenesení výše uvedených veličin. Obr. 12 znázorňuje třináct identických . uzávěrů 306 pro solenoidové ventily, jeden . pro každou ze třinácti skupin po 120 bitech uložených v distributoru 82. Každý uzávěr 306 zahrnuje provozní zesilovač 308, jehož výstup . je připojen k manuálnímu spínači ’310 s kontakty . 310a, 310b a 310c. Vstup, každého ze zesilovačů 308 je připojen ' k 43 voltovému zdroji zajištěnému pěti diodami 316. Druhý vstup každého ze zesilovačů ’308 je spřažen vedením 318 k výstupu NAND hradla 320, jehož jeden vstup je připojen k vypínacímu relé 322 stříkací tyče . a · jehož druhý vstup je přidružen k výstupu ze spouštěcího multivibrátoru 278.
Výstup z uzávěrů 306 je · napětí vybíracího vedení na .vedení 302, ’které se přivádí do provozních zesilovačů ' 298 jedné z odpovídajících skupin po 120 bitech.
0 9 4 1 8
Během vkládání, znovuspouštěcí multivibrátor 268 je stále spouštěn řídicími pulsy z vedení 146. Tudíž spouštěcí multivibrátor 278 není znovu spuštěn. NAND hradlo 320 bude tudíž mimo činnost a vstup vedením 318 к příslušným zesilovačům 30П bude 4-5 voltů. Protože toto -[-5 voltové napětí je větší než 4-3 volty li druhého vstupu zesilovačů 308, výstup z těchto zesilovačů bude na + 15 voltech. Tudíž +15 voltů je použito skrze výstupní vedení 302 skrze kontakty 319a, 310c к jednomu ze vstupů zesilovačů 298. Protože napětí údajových bitů nepřekročí +5 voltů, provozní zesilovače nemohou změnit stav pro činnost solenoidových ventilů během vkládání. Dále, relativně vysoké +15 V napětí vybíracího vedení bude také zabraňovat poruchám v obvodu od působení zesilovačů 298 к sepnutí během vkládání. Manuální spínač 310 může mít svoje kontakty 310a a 310b sepnuté к uzavření posuvného registru a tudíž jedné sekce za stříkací tyče pomocí +15 voltů na vedení 320.
Po vložení, žádné řídicí pulsy se nepřijímají znovunastavovacím multi vibrátorem 268; tudíž výstupní signál je zajištěn pro spuštění multivibrátoru 278 na negativní přenos takového signálu. Multivibrátor 278 pak vytváří spouštěcí pulsy na vedení 286, jejichž trvání je úměrné náboji uloženému na kondenzátoru 280, který se získá odporem 282 z vedení 284. Vedení 284 je připojeno к zařazenému děliči napětí (neznázorněnému), který se může zapnout pro zajištění nabíjecího napětí takového, že trvání spouštěcího impulsu má vybranou hodnotu uvnitř intervalu 4,5 až 12 ms, nebo uvnitř intervalu 4,5 až 47 ms.
Spouštěcí impuls se vede jako jeden vstup к hradlu 320, které s vypínacím relé 322 sepnutým, bude schopné zajistit výstupní puls 0 voltů na vedení 318. Protože je toto napětí menší, než +3 volty dodávané zdrojem 312, zesilovače 308 bude měnit stav pro vytvoření +2 V. V důsledku toho +2 V vybírací signál se použije po vedení 302 к jednomu vstupu každého zesilovače 298 (obr. 11). Protože druhý vstup ke každému ze zesilovačů 298 bude 0 nebo 5 V odpovídajícím vzorovým údajům uloženým v posuvných registrech, zesilovače 293 zapnou provozní stavy v závislosti na těchto údajích.
Pro další zajištění, že trysky 52 stříkací tyče 42 nejsou řízeny v souhlasu se vzorovými údaji dokud všechny posuvné registry oné stříkací tyče nejsou naplněny, výstup ze znovuspouštěcího multivibrátoru 298 je stálý, pak žádné impulsy se nepřijímají přibližně 25 mikrosekund, pro zpoždění spuštění multivibrátoru 278.
Výstupy 304 ze zesilovačů 298 (obr. 11) jsou připojeny к tranzistorovým budičům v solenoidovém ventilovém štítu 100 (obr. 8), přičemž každý budič má vinutí solenoidového' ventilu ve svém sběrném okruhu pro vypnutí tohoto ventilu, když odpovídající úda· jový bít je ,,1” a zatímco napětí vybíracího vedení je 2 V.
Jestliže dopravní pás se pohybuje relativně rychle, je možné pro řídicí panel 80 vyžadovat nové vzorkové údaie z počítače 69 zatímco distributor 82 vyvolá nanášení, barviva na kobercovou desku v souhlase se vzorovými údaji od předchozích vyžádaných údajů. Tento stav je znám jako překročení rychlosti a může se objevit, když je nastavena relativně dlouhá aktivace nebo spouštěcí doba. To znamená, že dopravník 12 se může pohnout 2,5 mm к vyvolání elektronického registračního systému, aby vytvořil otvírací impuls řídící panel 80 к vyžádání nových vzorkových údajů zatímco spouštěcí multívibrátor 278 vyrábí aktivační puls o relativně dlouhé časové periodě po vedení 2B6. Tento nežádoucí stav může být zachycen ochrannou soustavou obvodů pro pře-kr-očení rychlosti znázorněný na obr. 12o a může být opravován buď zpomalením rychlosti dopravního pásu, nebo snížením aktivační doby, Detekční soustava obvodů pro překročení rychlosti zahrnuje jednorázový multivibrátor 344. který má vstup připojen к výstupu NAND hradla 340 a výstup přidružen vedením 350 к výstražnému obvodu 352. Hradlo 346 obdrží hodinový vstup po vedení 146 a druhý vstup, kterým je spouštěcí puls z multivibrátoru 278.
Jestliže jak řídicí, tak spouštěcí impulsy se přijímají hradlem 346, je to indikace, že stříkací tyč se spustí v tutéž dobu jak distributor přijímá nové vzorové údaje. Za tohoto stavu hradlo 346 bude schopné zajistit výstupní puls, jehož negativní přeměnou bude spouštěcí multivibrátor 344. Výstup z multivibrátoru 344 pak bude veden do výstražného okruhu 352 zahrnujícího první a druhý tranzistor 354 a 356. Tranzistor bude zapnut к dávání impulsu výstražnému zařízení tak. jako svítidlo 358.
Když pracovník vidí toto světlo 359 zapnuté, může pak snížit dobu, činnosti nebo snížit rychlost dopravního pásu. Výše uvedená diskuse byla zaměřena na normální cyklus zpracování. V takovém zpracování když vedení kobercové desky je pod stříkací tyčí, předem stanovené stejnosměrné množství barviva se nanáší tryskami 52 v souhlase se vzorovými údaji uloženými v počítači. Avšak navržený vzor může být nutné nanášet různými koncentracemi barviva na danou linii kobercové desky. Například vnější části provedení na dané řadě mohou vyžadovat světle zelenou barvu, zatímco vnitřní části mohou vyžadovat tmavší zeleň. Tento rozdíl v odstínu je dosažen s děleným cyklem zpracováním, které bude nyní popsáno.
Obr. 13 znázorňuje cyklovou řídicí soustavu obvodů pro zajištění buď normálního, nebo děleného cyklu zpracování. Tato soustava obvodů se požaduje jen pro distributor
1, znázorněný v obr. 8. J — К klopný obvod
36G má své JK vstupy připojené к čtrnácté209418 mu vedení 224 z údajových vedení a T nebo spouštěcí vstup připojený k čtrnáctému vedení 226 z řídicích vedení. Specifická vedení 224, 226 znázorněná v obr. 13 přenášejí každé 8 extra nebo synchronizačních bitů znázorněných v obr. 9. Výstup klopného obvodu 360 je veden k jednorázovému multivibrátoru 364, který zajišťuje výstupní puls po vedení 366. Trvání nebo šířka výstupního pulsu z multivibrátoru 364 odpovídá maximální aktivační době kteréhokoliv distributoru 94 a získá se nabitím kondenzátoru 368 skrze obvod 370 ze zapnutého děliče (neznázorněného) podobným způsobem jako v případě, ve kterém kondenzátor 280 multivibrátoru 278 (obr. 12) je nabíjen.
Výstup z multivibrátoru 364 je veden k jinému jednorázovému multivibrátoru 370, který je aktivován v negativním přenosu signálu vedením. 366. Výstup z multivibrátoru 370 je veden do vedení 85 (viz také obr. 8) vedoucím zpět k počítači pro vyžádání více vzorových údajů pro každý o osmi distributorů. Počítač zajšťuje blok vzorových údajů citlivých buď k pulsu E z registračního systému z obr. 7, nebo k pulsu z multivibrátoru 370. Během normálního cyklu zpracování, osm synchronizačních bitů pro. každou z osmi skupin po 1568 bitech mají všechny záznamy 0, jak je znázorněno v obr. 9.
Těchto 8 bitů je vedeno čtrnáctým vedením 224 ke klopnému obvodu 360. Protože všechny tyto. bity jsou nulové, klopný obvod 360 nezmění stav a žádný výstup není zajištěn pro aktivaci multivibrátoru 364. Tudíž multivibrátor 370 není spuštěn a žádný požadavek pro další vzorové údaje není vypracován až do doby příštího pulsu E z registračního systému 74.
V děleném cyklovém zpracování údajový formát zahrnuje liché a sudé cykly, ve kterých lichý cyklus bude mít alespoň jeden a výhodně všechny z osmi synchronizačních bitů jako záznam 1. Osm synchronizačních bitů ze sudého· cyklu bude 0.
Během lichého nebo prvního cyklu z děleného cyklu 1 údajový bit se objeví u J—K koncovek a klopný obvod 360 je spuštěn u T koncovky hodinami, čímž způsobí klopný obvod spuštění multivibrátoru 364. Multlvibrátor 364 pak vytvoří signál, jehož trvání odpovídá maximální aktivační době kteréhokoli distributoru 82, jak je zajištěno kondenzátorem 368. Tento signál ve své negativně procházející přeměněn pak spustí multivibrátor 370, který zajišťuje otvírací impuls pro vyžádání vzorových údajů pro· sudý cyklus pro všechny distributory 82.
Počítač 69 bude pak zásobovat přídavné vzorové údaje synchronizačními bity, které jsou všechny 0 tak, že není žádný další požadavek na vzorové údaje až do doby, kdy registrační . systém 74 připraví další puls E.
V dělené cyklové operaci lichý cyklus vzorových údajů zajišťuje informaci pro rozdělení předem stanoveného· množství barviva do řady kobercové desky. Během sudého cyklu vzorové údaje zajišťují informaci k nanesení přídavného barviva do požadovaných oblastí této řady kobercové desky, čímž se zvýší koncentrace v těchto oblastech a zajistí rozdílné tónování jednotlivé barvy.
V dělené cyklové operaci sudá cyklová data by se neměla vyžadovat, zatímco jakýkoliv distributor 82 je v činnosti v souhlasu s lichými cyklovými údaji uloženými v posuvných registrech. Jinak vzorové údaje sudého cyklu budou posunuty do registrů předtím, než data z lichého cyklu se užijí pro nanesení požadovaného· množství barviva. Aby se tomuto zabránilo, výstupní . puls z multivibrátoru 384 má šířku totožnou s maximální aktivační dobou jakéhokoli distributoru a výhoda plyne z té skutečnosti, že je přibližně 1 milisekundové prodlení mezi ukládáním údajů do osmi distributorů 82.
Informace . tedy roznásobené řídicím panelem 80 je nejdříve uložena do distributoru 1, a to zabere přibližně 1 milisekundu. To. pokračuje tak, že bude přibližně osmi milisekundová prodleva mezi naplněním distributorů 1 a 8.
Jestliže, například, maximální aktivační doba distributoru 82 je 10 milisekund a . je nastavena pro distributor 3, pak žádné údaje ze sudého cyklu se nepřijmou tímto. distributorem 3 předtím, než bude dokončeno spuštění. Když distributor 1 přijme údaje lichého. cyklu, multivibrátor 364 vytváří výstupní puls, který trvá 10 milisekund. Po dvou milisekundách spouštění u distributoru 1, distributor 3 je naplněn a zahajuje spouštění po 10 milisekundách. Za ještě 8 milisekund distributor 1 může být připraven pro ukládání údajů sudého cyklu (jestliže jeho aktivační doba je jen 8 milisekund).
Ovšem, jsou tam ještě 2 milisekundy . trvání pulsu zbývajícího z multivibrátoru 364 (a 4 milisekundy spouštěcí doby ponechané v distributoru 3). Pak po ještě 2 milisekundách je multivibrátor 370 spuštěn a údaje sudého. cyklu se vyžádají u distributoru 3 majícího jen 2 milisekundy ponechaného. spouštěcího času. . Konečně po ještě 2 milisekundách sudé cyklové údaje se přesunou do. registrů distributoru 3 právě . jak tento dokončil spouštění údajů . lichého cyklu.
U této operace děleného cyklu a se zřetelem k době prodlevy v uložení vzorových údajů v registrech osmi distributorů 82 se mohou vyžádat data sudých cyklů, zatímco další distributory ještě spouštějí údaje lichého cyklu. To umožní, aby požadovaný vzor byl rozložen ve velmi vysokém stupni, protože dopravník se pohne na . téměř infinitesimální vzdálenosti před nanesením barviva pro zvýšení koncentrace podél určité oblasti dané řady kobercové desky.
Stříkací tyče. 42 až 50 se kontinuálně udržují v činností . a mohou být odděleny od sebe například vzdáleností 25 cm.
V důsledku toho vzorové údaje v počítači 69 musí být uloženy na magnetické pásce ve vzdálenosti odpovídající době, která proběhne, když se řada kobercové desky posune o 25 cm od jedné stříkací tyče к další. Tak jestliže stříkací tyč 1 nanáší červené barvivo a stříkací tyč 2 vypouští zelené barvivo a dvě přilehlé oblasti na řadě kobercové desky přijímají červené a zelené barvivo, pak údaje uložené v počítači budou odděleny tak, že když jsou tyto oblasti pod stříkací tyčí 1, červené barvivo se bude nanášet na jednu oblast a potom, když tato řada desky se posune o 25 cm, zelené barvivo se nanese do druhé oblasti.
Předložený vynález se může použít pro nanášení jakéhokoliv požadovaného vzoru na výrobek a je zvláště vhodný pro nanášení negeometrických vzorů, jako jsou orientální nebo květinové vzory, které vyžadují detailně barvené oblasti malých nepravidelných rozměrů.
Textilní materiál může být dlouhý z všívaného vlasového kobercového materiálu, z kterého řada plošných kobercových předložek se může uříznout. Vzor pak může být plošný předložkový vzor, který se nanáší v postupných částech z délky materiálu, zatímco se tento pohybuje kontinuálně pod stříkacími tryskami a pak dokončovacími procesy, jak je popsáno ve vztahu к obr. 1.
Ačkoli vynález je popsán s poukazem na zejména obtížné problémy spojené se vzorovým barvením vlasových výrobků a zejména koberců, je třeba chápat, že postup a zařízení tohoto vynálezu se může použít к uspokojivému vzorovému barvení jiných porézních textilních materiálů, jako jsou přízové ložní prádlo, tkané pletené a netkané výrobky a tak dále.
Užití analogového časového ústrojí pro řízení spouštěcí doby bylo vysvětleno ve vztahu к obr. 12. V operaci děleného cyklu nebo v jejím rozšíření popsaném s poukazem na obr. 6, řada časových analogových spínačů se může použít, kteréžto se zapínají do operace v posloupnosti pro řízení různých spouštěcích časů pro· dva nebo více segmentů, do kterých. T je rozdělen.
Postup tohoto vynálezu se může předvést uvedením následujících typických příkladů provedení.
Přikladl
2,04 číslo bavlněné příze, 4,5 zákrutu na 2,54 cm S skané staplové příze, Antron nylonového typu 838 jsou přilepeny к podkladové vyztužené netkané fólii pro vytvoření řezaného vlasového pojeného koberce s 13,5 prízovými konci na 2,54 cm napříč a 18 přízovými konci na 2,54 cm podélně. Koberec mající hmotnost vlasové příze 1370 g/m2 a výšku vlasu 6,5 mm se nařeže na desky o ploše 46 cm2. Desky se lehce vykartáčují pro postavení vlasu kolmo a umístí na dopravník 12 zde popsaného tryskového barvičího 29ří2ení. Dopravník má vhodná vodítka pro přesné uložení desek v oddělených in tervalech 5 cm od sebe. Počítačem vytvořený vzorový řídicí pásek se použje ve vzorovém řídicím ústrojí pro řízení nanášení barvicí kapaliny na desky pro vytvoření rovnoměrně uspořádaného vzoru 36 čtverců o hraně 2,54 cm na každé desce. Každá stříkací tyč , je ovšem vyřazena z činnosti jak kříží vodítko.
Použitá barvicí lázeň obsahuje:
složka hmotnostní díly kyselina mravenčí (90%)2,5
Progalan PNC — 20,6
Chemco odpěňovač 73 Speciál1,0
Polygum CP0,7
Tectilon modř 4G 200 %0,1 voda95,1
100 ’
Směs smáčecích prostředků a povrchově aktivních prostředků — Chemical Processing of Georgia.
Směs alkoholů — Chemical Processing of Georgia.
Modifikovaná přírodně pryskyřičná záhustka — Polymer Southern
Barvivo — kyselá modř 40 — Ciba Geigy.
Barvicí lázeň má pH 2,3 a viskozitu 54 mPa měřeno Brookfieldovým viskosimetrem (model LVF) užívajícím vřetena 1 při 60 otáčkách za minutu.
Tryskový stříkací stroj je seřízen pro reprodukci 10 výše popsaných desek v barvicím cyklu, který je spuštěn signálem z dopravníkem ovládaného mikrospínače přesně uloženého na dopravníku. Tlak ve vzduchovém rozdělovacím potrubí je 0,056 MPa. Lineární rychlost dopravníku je 18 m/min.
Vzduchem vychylované barvicí trysky jmenovaného průměru 0,35 mm a délky kanálku 3,2 mm jsou uspořádány podél tryskacích tyčí v 2,5 mm roztečích v příčném směru, to je kolmo ke směru pohybu koberce. Proud barviva jednotlivým tryskovým otvorem je 35 mm/min. měřeno jako spojitý proud. Vzor uvedených čtverců je vytvořen spouštěcími impulsy barvicí lázně 24 milisekundového trvání v požadovaných oblastech v každé době, kdy dopravník (a tudíž desky) se posunou 2,5 mm ve vztahu к pevné poloze barvicích trysek. Vzdálenost od barvicího tryskového otvoru к povrchu vlasu je přibližně
3,8 mm.
Potištěné desky jsou pak propařeny po 4 minuty na spojitém pásovém pařáku za podmínek nasycené páry (100 °C, 0,1 MPa).
U výstupu z pařáku řada vodních postřikovačích trysek pokrývá rub desek a studený vzduch se dmýchá na líc desek. Desky pak procházejí skrze pračku, která postřikuje vodou a okolní teplotě na líc a odsává ji. Cíl je v odstranění zbytkové záhustky, г O S 4 1 8 chemikálií a jakéhokoliv neupevněného barviva. Desky se pak vysuší v rotační bubnové sušárně při 135 °C. Po spuštění sušárny se desky umístí na plochém vodou pokrytém stole po· pět minut před prohlídkou a balením.
Příklad Z
2,24 číslo· bavlněné příze, 4 zákruty na 2,54 cm S skané staplové příze Anso (Allied Chemical) nylonové předené příze jsou všity ve 4 mm roztečích, 3,65 m širokým strojem na všívání řezaného vlasu do Typar (Du Pont polypropylén) netkaný podklad. Výška vlasu je 13,5 mm. Po· barvení a dokončení, zahrnující · stříhání, je výška vlasu 12,7 mm a hmotnost lícového vlákna je 1150 g/m2.
Pro· účely přípravy vzorků se výše popsaný výrobek ručně nařeže na 46 cm dlouhé a 23 cm široké kusy.
Vzorkové kusy jsou pak barveny na fuláru se základním odstínem ponořením kusu do nádrže barvicí lázně (níže uvedeného složení) po 8 sekund a průchodem jí skrze konvenční podložkou pro vyždímání barvicí lázně, natáhnutím dolů na 10θ % založených na hmotnosti lícních přízí. Složení · toho základního barevného· odstínu je:
složka hmotnostní díly
Polygum CP (polymer So-uthern)0,9
NaHaPOí0,4
NazHPOá0,1
Merpacyl žlut 4G (prášek) (Du Pont) 0,02188
Merpacyl červeň G (prášek) (Du Pont) 0,00400
Merpacyl modr 2GA (prášek) (Du Pont) 0,00700 voda 98,568 pH konečné směsi je 6,3 a viskozita je 62 mPaS měřeno na Brookfield viskozimetru model LVF s vřetenem 1 při 60 otáčkách za minutu.
Podložené vzorky se pak umístí na dopravníku tryskového barvicího stroje a prochází pod dvěma postupnými stříkacími tyčemi rychlostí 1,8 m za minutu. Dvě barvy se nanášejí z oddělených stříkacích tyčí do všívaného kobercového vzorku a složení dvou barvicích lázní jsou uvedena níže. Každá stříkací tyč má jmenovitý · průměr barvicích trysek 0,5 mm, 3,2 mm délku kanálku, s roztečemi 2,54 mm. Vzdálenost mezi stříkacími tyčemi je 30,5 cm. Tlak · na obou rozdělovačích kusech stříkacích tyčí je 0,098 MPa a tlak na obou vzduchových rozdělovačích kusech je 0,070 mPa. Rychlost barvicího· proudu pro jednu trysku měřena kontinuálně je 120 mm· za minutu a ústí trysek jsou umístěna asi· 3,8 mm od vlasového povrchu.
Složení barviv složka hmotnostní díly
Polygum CP (Chem. Process of Ga)1,0 kyselina · mravenčí (90%)1,5
Chemco · odpěňovač 73 · Speciál [Chem. Process of Ga.)1,0
Progalan PCN-2 (Chem. Process of Ga.) 0,6 barviva z níže uvedené I nebo II zbytek voda do 100· % pH == 2,5
Viskozita = 145 mPas [Brookfield model LVF, vřeteno 1, 30 otáček za minutu)
Barviva stříkací · tyč I stříkací tyč II
Verona — Isalan žluť NV (250 %)
Ciba Geigy — Tectilon modř 46 (200 %) Allied Chem — Alizarinová violeť — NRR
0,10000
0,00132
0,00100 “0,10232
0,375
0,00496
0,00392
0,38388
Zbarvené vzorky jsou podloženy 1070 g/m2 přízovým latexovým lepidlem a 140 g/m2 SB tkaným Polyback (Patchogue — Plymouth
Cornpany) [100·% polypropylénové vlákno).
Vzorky se os-tříkají vzorkovým stříkacím zařízením.
Trysky jsou spuštěny v požadovaných oblastech výrobku po 24 milisekundová trvání impulsu.
Po vzorovém barvení se vzorky paří po 8 minut v · nasycené páře (100°C, 0,1 MPa) a pak perou studenou vodou, procházejí ždímacím válcem a suší se při 120 °C.
Claims (12)
1. Způsob barvení porézního textilního materiálu pro získání požadovaného vzoru za použití zařízení, v němž se materiál pohybuje relativně vůči řadě otvorů, z nichž se vypouští barvivo, která probíhá napříč pohybu materiálu a během každého· přírůstku pohybu se proud kapalného barviva vypouštěný z každého otvoru selektivně usměrňuje mimo materiál a na materiál v souhlase se vzorem, který se má na materiál nanést vyznačený tím, že všechny proudy barviva se usměrní na materiál po předem stanovenou časovou periodu (T), kratší než je doba (I) potřebná k jednomu přírůstku pohybu, přičemž se proudy barviva usměrňují v souhlase se vzorem během každé z časových period (T), a v době (I) potřebné k jednomu přírůstku pohybu se udržuje klidová doba (Q), přičemž během této klidové doby (Q) _ se Všechny proudy barviva usměrňují mimo materiál.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že klidová doba (Q) vždy následuje konec časové periody (T).
3. Způsob podle bodu 1' nebo 2 vyznačený tím, že proudy barviva se usměrňují na materiál v časových periodách (T) selektivně během předem stanovených časových segmentů (C) upravujících časovou periodu (T).
4. Způsob podle kteréhokoliv z bodů 1 až 3 vyznačený tím, že předem vybrané časové periody (T) v každém cyklu [I] mají stejné trvání.
5. Zařízení pro provádění způsobu podle bodů 1 až 4 zahrnující dopravník . pro· pohyb materiálu, alespoň jednu řadu otvorů uspořádaných příčně přilehle k dopravníku, čerpadlo pro čerpání kapalného barviva ve spojitých proudech ven z otvorů, řiditelné vychylovací prostředky proudu individuálně k otvorům a působící kolmo k výchýlení proudů barviva od materiálu neseného dopravníkem, vyznačené tím, že zahrnůje registrační ústrojí (64, 65) citlivé na pohyb dopravníku (12) pro zajištění časových signálů (E) označujících sled cyklů zpracování odpovídající přírůstkům pohybu dopravníku, vzorové řídicí ústrojí (94) ovládatelné pro selektivní řízení vychylovacích prostředků v souhlase s uloženými daty pro vyvolání dopadání vybraných proudů barviva na materiál během Časové periody (T) nebo alespoň jednoho segmentu (C) časové periody (T) v každém cyklu a časovači obvody (278, 280, 282) pro určení trvání každé časové periody (T) jako periody, která je kratší než trvání cyklu a určená nezávisle na jakýchkoliv změnách v trvání cyklu.
6. Zařízení podle bodu 5 vyznačené tím, že zahrnuje zdroj (69) bloků údajů, každý týkající se jedné uvedené časové periody (T), paměť (288, 290) ve vzorovém řídoú
VYNALEZU zařízení (94) pro uložení jednoho bloku údajů a obvod «citlivý na každý časový signál (E) z registračního ústrojí pro přenesení čerstvých bloků údajů ze zdroje do paměti.
7. Zařízení podle bodu 6 vyznačené tím, že vzorové řídicí zařízení (94) dále zahrnuje obvod (360, 363, 370) citlivý k vybraným blokům z ’ bloků údajů pro vyvolání přenosu dalších bloků údajů ze zdroje (69) do paměti (288, 290) v závěru segmentu časov.é periody.
8. Zařízení podle bodu 7 vyznačené tím, že vzorové řídicí ústrojí dále zahrnuje okruh pro zabránění přenosu údajů vzhledem k jakémukoli vychylovacímu prostředku tak dlouho, jak jsou nařízeny k umožnění dopadání proudů barviva na materiál.
9. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 5 až 8 vyznačené tím, že registrační systém zahrnuje vysílač (64) pro vysílání pulsů v souhlase se stejnými přírůstky dráhy dopravníku a nastavitelný násobič a/nebo dělič (68 až 72) rychlosti pulsů pro zajištění časových signálů (E) na rychlost, která je nastavitelně úměrná k rychlosti vysílaných pulsů.
10. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 5 až 9 vyznačené tím, že vzorové řídicí zařízení . (94) je uspořádáno pro uložení jednoho údajového bitu pro každý otvor, přičemž hodnota bitu určuje, zda odpovídající proud barviva zůstane vychýlen nebo se ponechá dopadat na materiál, · přičemž je . vytvořen časovači obvod (278, 280, 282) pro zajištění časového pulsu (302) stanovujícího trvání jeho časové periody (T) nebo segmentu (C) a hradlo· (298) pro vytvoření logických součinů mezi časovým pulsem (302) a údajovými bity (296) pro zajištění signálů (304), které individuálně řídí vychylovací prostředky tak, že každý proud barviva se ponechá dopadat na materiál pouze po jednu hodnotu odpovídajícího údajového bitu a pak jen během časového pulsu.
11. Zařízení · podle kteréhokoliv z bodů 5 až 10 vyznačené tím, že zahrnuje řady (50 až 54) otvorů (55) umístěných ve směru pohybu dopravníku (12), registry (288, 290) v paměti pro uložení bloku údajů týkajících se všech otvorů ve všech řadách, přičemž každý registr je uspořádán pro uložení skupiny bitů odpovídajících jedné řadě otvorů, údajový zdroj (69) upravený pro· vysílání bloku údajů v sériové formě a rozdělovač (138, 140) upravený pro rozdělování bitů v jejich skupinách k odpovídajícím registrům.
12. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 5 až 14 vyznačené tím, že vzorové řídicí zařízení · zahrnuje pojistný řídicí okruh (346, 344, 352) pro vytvoření výstražného signálu, když cyklus (I) se stává příliš krátký ve vztahu k předem vybrané časové periodě.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US430526A US3894413A (en) | 1974-01-03 | 1974-01-03 | Dyeing and printing of materials |
US47746174A | 1974-06-07 | 1974-06-07 | |
US05/493,187 US3969779A (en) | 1974-07-30 | 1974-07-30 | Dyeing and printing of materials |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS209418B2 true CS209418B2 (en) | 1981-12-31 |
Family
ID=27411682
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS748722A CS209418B2 (en) | 1974-01-03 | 1974-12-18 | Method of dying porous material a device for executing the same |
Country Status (26)
Country | Link |
---|---|
JP (3) | JPS544434B2 (cs) |
AR (1) | AR211322A1 (cs) |
AT (1) | AT356051B (cs) |
BR (1) | BR7410954D0 (cs) |
CH (2) | CH614251A5 (cs) |
CS (1) | CS209418B2 (cs) |
DD (1) | DD119974A5 (cs) |
DK (1) | DK144325C (cs) |
EG (1) | EG14272A (cs) |
ES (2) | ES432860A1 (cs) |
FI (1) | FI56561C (cs) |
FR (1) | FR2271878B1 (cs) |
GB (1) | GB1448620A (cs) |
HU (1) | HU170119B (cs) |
IE (1) | IE40302B1 (cs) |
IL (1) | IL46236A (cs) |
IN (1) | IN142976B (cs) |
IT (1) | IT1026127B (cs) |
LU (1) | LU71520A1 (cs) |
NL (1) | NL169094C (cs) |
NO (1) | NO141948C (cs) |
NZ (1) | NZ176198A (cs) |
PL (1) | PL112640B1 (cs) |
RO (1) | RO71016A (cs) |
SE (1) | SE412076B (cs) |
TR (1) | TR18434A (cs) |
Families Citing this family (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3315328A1 (de) * | 1982-05-06 | 1983-11-10 | Diab-Barracuda AB, 31201 Laholm | Verfahren zum herstellen eines bandes mit einem mehrfarbigen muster, sowie farbauftragungsvorrichtung zum auftragen von farben auf ein vorbeigefuehrtes band |
JPS5952565A (ja) * | 1982-09-17 | 1984-03-27 | Tajima Oyo Kako Kk | 装飾材の製造方法 |
US4650694A (en) * | 1985-05-01 | 1987-03-17 | Burlington Industries, Inc. | Method and apparatus for securing uniformity and solidity in liquid jet electrostatic applicators using random droplet formation processes |
EP0306568A1 (en) * | 1987-09-07 | 1989-03-15 | Dawson Ellis Limited | Apparatus and method for application of liquid to web or sheet material |
JPH0797762A (ja) * | 1993-09-28 | 1995-04-11 | Imatoku Seni Kogyo Kk | 図柄作製機能を有するスプレー染色装置 |
US6854146B2 (en) | 2000-06-12 | 2005-02-15 | Milliken & Company | Method for producing digitally designed carpet |
EP1728911A1 (en) * | 2000-06-13 | 2006-12-06 | Milliken & Company | Patterned carpet and method for producing it |
US6884493B2 (en) | 2000-06-13 | 2005-04-26 | Milliken & Company | Patterned carpet and method |
US7374808B2 (en) * | 2000-07-21 | 2008-05-20 | Milliken & Company | Patterned bonded carpet and method |
US6793309B2 (en) * | 2002-05-03 | 2004-09-21 | Milliken & Company | Fault tolerant superpixel constructions |
CN114908489B (zh) * | 2022-04-15 | 2024-02-27 | 长胜纺织科技发展(上海)有限公司 | 多分色场射流织物染色设备及其运行方法和染色系统 |
-
1974
- 1974-12-12 FI FI3588/74A patent/FI56561C/fi active
- 1974-12-12 ES ES432860A patent/ES432860A1/es not_active Expired
- 1974-12-12 NZ NZ176198A patent/NZ176198A/xx unknown
- 1974-12-12 SE SE7415605A patent/SE412076B/xx not_active IP Right Cessation
- 1974-12-12 NO NO744500A patent/NO141948C/no unknown
- 1974-12-12 GB GB5380074A patent/GB1448620A/en not_active Expired
- 1974-12-12 IN IN2739/CAL/74A patent/IN142976B/en unknown
- 1974-12-13 IL IL46236A patent/IL46236A/xx unknown
- 1974-12-13 FR FR7441215A patent/FR2271878B1/fr not_active Expired
- 1974-12-13 IE IE2566/74A patent/IE40302B1/xx unknown
- 1974-12-16 AR AR256930A patent/AR211322A1/es active
- 1974-12-17 RO RO7480826A patent/RO71016A/ro unknown
- 1974-12-17 HU HUDE872A patent/HU170119B/hu unknown
- 1974-12-17 PL PL1974176522A patent/PL112640B1/pl unknown
- 1974-12-17 DK DK657874A patent/DK144325C/da not_active IP Right Cessation
- 1974-12-18 LU LU71520A patent/LU71520A1/xx unknown
- 1974-12-18 AT AT1010274A patent/AT356051B/de not_active IP Right Cessation
- 1974-12-18 CS CS748722A patent/CS209418B2/cs unknown
- 1974-12-19 DD DD183207A patent/DD119974A5/xx unknown
- 1974-12-20 NL NLAANVRAGE7416709,A patent/NL169094C/xx not_active IP Right Cessation
- 1974-12-20 IT IT54713/74A patent/IT1026127B/it active
- 1974-12-20 TR TR18434A patent/TR18434A/xx unknown
- 1974-12-21 EG EG576/74A patent/EG14272A/xx active
- 1974-12-24 CH CH1061377A patent/CH614251A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1974-12-24 CH CH1730274A patent/CH610698GA3/xx unknown
- 1974-12-27 JP JP14907374A patent/JPS544434B2/ja not_active Expired
- 1974-12-30 BR BR10954/74A patent/BR7410954D0/pt unknown
-
1975
- 1975-02-28 ES ES435180A patent/ES435180A1/es not_active Expired
-
1978
- 1978-02-24 JP JP53020765A patent/JPS6024858B2/ja not_active Expired
- 1978-02-24 JP JP2076478A patent/JPS53130387A/ja active Pending
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3969779A (en) | Dyeing and printing of materials | |
US7892608B2 (en) | Method and device for digitally coating textile | |
CS209418B2 (en) | Method of dying porous material a device for executing the same | |
DK156461B (da) | Fremgangsmaade og apparat til moensterindfarvning af banemateriale. | |
BE1013539A6 (nl) | Werkwijze en inrichting voor het aanbrengen van materie op een draad bij een textielmachine. | |
SU667157A3 (ru) | Установка дл окраски пористого текстильного материала | |
GB2187419A (en) | Application of liquid to web or is sheet metal | |
US3731503A (en) | Apparatus for textile dyeing | |
US3942342A (en) | Apparatus for dyeing and printing materials | |
US3939675A (en) | Apparatus for dyeing and printing materials having improved means for support thereof | |
DE202016102280U1 (de) | Textiler Tintenstrahldrucker mit digitaler Vorbehandlung | |
EP0306568A1 (en) | Apparatus and method for application of liquid to web or sheet material | |
CA1106107A (en) | Method and apparatus for textile dyeing | |
CN113039320B (zh) | 与线材消耗设备配套使用的用于一个或多个线材的在线处理的系统和方法 | |
US9403299B1 (en) | System and method for space-dyeing yarn | |
US6752841B2 (en) | Use of thickening agents in pattern dyeing of textiles | |
US4148668A (en) | Method for cleaning a dye-emitting orifice | |
US3621780A (en) | Production of random dyed pile textiles | |
JP2002235272A (ja) | 経糸糊付け機 | |
US4934008A (en) | Method for patterning dyed substrates | |
NL8006435A (nl) | Werkwijze en apparaat voor het bedrukken door indompelen van gepoolde weefsels. | |
KR800000840B1 (ko) | 분사 염색방법 | |
US3447215A (en) | Production of random dyed pile textiles | |
NO139866B (no) | Fremgangsmaate og apparat for rensing av fargeutloepsdyser i et straalefargeapparat | |
US4455700A (en) | Method for treating textile materials |