CS196315B2 - Method of glass etching - Google Patents

Method of glass etching Download PDF

Info

Publication number
CS196315B2
CS196315B2 CS765152A CS515276A CS196315B2 CS 196315 B2 CS196315 B2 CS 196315B2 CS 765152 A CS765152 A CS 765152A CS 515276 A CS515276 A CS 515276A CS 196315 B2 CS196315 B2 CS 196315B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
etching
radical
acid
surfactants
glass
Prior art date
Application number
CS765152A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Niederpruem
Heinz G Klein
Johann-Nikolaus Meussdoerffer
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19752535333 external-priority patent/DE2535333C3/de
Priority claimed from DE19752556429 external-priority patent/DE2556429C3/de
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of CS196315B2 publication Critical patent/CS196315B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C15/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by etching
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C15/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by etching
    • C03C15/02Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by etching for making a smooth surface

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)

Description

Vynález se týká zlepšeného způsobu leptání skleněných předmětů v přítomnosti tensidů . obsahujících fluor, zejména leštění kyselinou a matování leptáním, přičemž se ke kapalině, obsahující k tomu potřebný fluorovodík, která navíc ještě může obsahovat kyselinu sírovou a/nebo hydrofluoridy, přidává v ní stálé smáčedlo, rozpustné ve vodě a v kyselině, zejména tenzid obsahující fluor.
Leštění skleněných předmětů kyselinou, zejména z olovnatého křišťálu, se v technickém měřítku provádí za použití zahřátých vodných roztoků kyseliny fluorovodíkové a kyseliny sírové v kyselinovzdorných koších z plastické hmoty nebo mědi s velkými oky. Přitom se skleněné plochy, které se broušením staly neprůhlednými, opět stanou průhlednými a vyleští na vysoký lesk tím, že dochází k povrchovému napadení skelné hmoty, obsahující kysličník křemičitý, a křemičitá složka se převede v těkavý, popřípadě rozpustný fluorid křemičitý, popřípadě kyselinu fluorokřemičitou. Přitom je leštění kyselinou závislé na řadě parametrů, například na složení lázně, době ponoření, způsobu ponoření a teplotě, přičemž tyto činitele musí být patřičně upraveny podle jednotlivých druhů skla, například lisovaného skla, broušeného skla, barevného skla apod. Ponoření se obvykle několikrát' opakuje, přičemž se skleněné předměty v následné vodní lázni, nebo lázni obsahující kyselinu sírovou, zbaví ulpělých tuhých látek, například síranu, popřípadě fluoridu vápenatého a olovnatého; nakonec se předměty opláchnou ve vodní lázni.
Matování skla leptáním, zejména plochého skla, ' se naproti tomu provádí v technickém měřítku působením par kyseliny fluorovodíkové nebo leptacích kapalin obsahujících kyselinu fluorovodíkovou, na povrch skla; v následném stupni se povrchy opláchnou, až neobsahují kyselinu, a osuší. Fluorid křemičitý, popřípadě kyselina fluorokřemičitá, vznikající při reakci skla ' s kyselinou fluorovodíkovou, se z odpadních plynů, popřípadě pracích vod odstraní vápnem. Leptací postup je přitom závislý na řadě parametrů, například na složení leptací kapaliny, reakční teplotě, délce trvání reakce nanášení leptací kapaliny, způsobu oplachování a osušení, vlastnostech povrchu skla a v neposlední řadě na složení skla, kteréžto parametry musí být všechny ve vzájemném souladu. Někdy se leptací postup dokonce opakuje, aby se dosáhlo rovnoměrného leptání.
Leštící lázeň s kyselinou obvykle obsahuje 40 až 70 ' hmotnostních % ' kyseliny sírové a 2 až 15 hmotnostních ·- % · kyseliny fluorovodíkové, přičemž zbytek tvoří voda; ' teplota lázně bývá v rozmezí 40 až 70 °C. U . skel neobsahujících olovo, se používá i · vyšších koncentrací kyseliny fluorovodíkové.
Kyselina fluorovodíková, používaná při matování leptáním, se přitom používá v koncentračním rozsahu 20 až 100 % hmotnostních, přičemž je možno přidat ještě další látky, jako například hydrofluoridy, zejména hydrofluorid amonný v množství až 70 % hmotnostních. Zbytek leptací kapaliny tvoří voda.
Popsané způsoby mají však v praxi několik závažných nedostatků: Tak například při zahřátí leštící lázně, popřípadě leptací kapaliny na teplotu 40 až 70 °C dochází ke značnému těkání fluorovodíku a nehledě ke ztrátám vlastního leptacího .činidla se páry, obsahující fluorovodík, musí z fyziologických důvodů beze zbytku odstranit, aby · nezamořovaly okolí, například odsávacím zařízením, absorpcí ve vodě nebo· alkalických roztocích a neutralizací vápnem.
Je snaha tento nedostatek uvedeného ’ způsobu odstranit, například podle německého spisu DOS 2 343 256· cirkulací přes . zařízení k . opětnému získávání kyseliny.
Dalším nedostatkem známých způsobů jsou zčásti dlouhé doby leptání, popřípadě nutná opakování leptání; další zvyšování teploty leptání, a tím i vyšší reakční rychlosti však není výhodné vzhledem k vyšším ztrátám fluorovodíku. Zvýšení koncentrace fluorovodíku v leptacím roztoku však opět skrývá zvýšené nebezpečí nerovnoměrného leptání (přeleptání).
- ·. · Suspendované . tuhé · látky,·, · vzniklé při leš·tění, ..často . velmi ·'tvrdošíjně · lpějí na povr· chu · skla, zejména, .·v. prohlubeninách, a · způsobují: · tím · nežádoucí . .matná · · místa na skle. .Několikeré.· přerušení leštícího postupu prudkým éopláchnutím · částic · tuhých . látek v následné oplachóvací . · lázni . sice - tyto vady zmenší, ·.' avšak .· ' dochází · · přitom ·ke značným ztrátám· · . vlástního'leštícího · · · činidla a leštící lázeň · se · zřeďuje vodou. Bylo · proto již · i navrženo, například ; v · německém spisu DAS č. 1496 654, zlepšit · leštící postup · pomocí ultrazvuku, k čemuž je však zapotřebí nákladného . zařízení, které · ' je · v korozivním prostředí snadno napadáno. · Jiný · ·návrh · ·podle německého spisu · DOS '.2 011 ·964 předpokládá, že se leštící lázeň, obsahující kyselinu, nepřetržitě . během · pracovního postupu čistí, například. tuhé látky se oddělí v kyselinovzdorných odstředivkách. Všechny tyto způsoby jsou však spojeny · s · určitými nedostatky, . takže se při praktickém .provádění leštění kyselinou neprosadily.
Dalším nedostatkem obvyklého · leštění kyselinou a častým důvodem vyrobení · zmetků též je, že v . koši na místech, kam se · kladou skleněné .předměty, zůstávají úporně · · lpět zbyty kyseliny, které mohou · vést · k přeleptání a vadám v konečném zpracování.
Poněvadž při .' matování . technických . skel leptáním v sériové výrobě není vždy možno očistit . povrch předem., zejména od ulpělých částic špíny (prach, olejové skvrny apod.), důkladně jednoduchým · opláchnutím vodou, zkoušelo se již přidávat k . očištění povrchu těchto skel do oplachové vody běžné čisticí prostředky, roztoky mýdel apod.
Toto však obecně vyžaduje další · oddělený čisticí stupeň, čímž . se celý postup znovu zdražuje.
Výše uvedené nedostatky a obtíže lze odstranit nebo alespoň ve značné míře snížit způsobem leptání skla podle vynálezu, jehož podstata spočívá v . tom, že k · · samotné leptací kapalině a popřípadě i k oplachovacím a vodním lázním se jako smáčedla přidají . tenzidy obsahující fluor, a to tenzidy aniontové aktivní, kationtově aktivní . nebo neionogenní. · Tyto tenzidy jsou účinné již při velmi malých koncentracích a přidávají se v množství 5 až -1090 mg/1.
Tenzidy obsahující fluor, přidávané podle vynálezu jako smáčedla, jsou obzvlášť vhodné, poněvadž jsou pro · svou chemickou netečnost v . leptacích lázních při uvedených reakčních teplotách zcela stálé a pro extrémní . . povrchově . aktivní vlastnosti mohou být použity jen v minimálních množstvích, v rozsahu asi 10 až 500, s výhodou 50 až 300 mg/1 leptací kapaliny. Přitom může dojít ke snížení povrchového napětí leptacích kapalin dokonce na hodnoty pod 0,02 N/m, takže je možno dosáhnout rovnoměrného smáčení i nejrůznějších povrchů skelných předmětů.
Takovéto tenzidy obsahující fluor jsou známé a komerčně dostupné. Z chemické stránky se . vyznačují tím, že · obsahují lineární nebo .rozvětvený perfluorovaný uhlovodíkový . zbytek Rf se 6 až 20 atomy uhlíku, . s výhodou . se 6 · až . ' 12 atomy uhlíku a rovněž . · příslušný funkční zbytek, který určuje,· .· zda . jde · o aniontové aktivní, kationtově · aktivní · · nebo neionogenní smáčedlo, a který ovlivňuje rozpustnost, například · ve vodě · a ·v kyselinách. · Příkladem těchto látek jsou perfluoralkansulfonové a perfluoralkankarboxylové kyseliny, například • · C8F.17SO3H · nebo
C6F13CH2CH2SO3H a
C7F15COOH a jejich · soli a . jiné deriváty, jako jsou alkoholy, amidy, deriváty kyseliny fosforečné, polyetherové sloučeniny . a jiné; dalšími · příklady jsou telomerační produkty na · bázi tetrafluorethylenu a perfluorpropenu, přičemž · · jde většinou o · směsi · homologových. sloučenin.
K použití do leptacích · kapalin se podle vynálezu obzvláště hodí smáčedla · obsahující · fluor, dobře · rozpustná ve vodě a odolná· .vůči · kyselinám, například ionogenní produkty · obecného vzorce I ./... ......
(R1R2R5R4N]+RfSO3+ , (H kde každý ze substi.tuentů R1R2R3R4, které mohou být stejné nebo různé, znamená alkylový, alkenylový, cykloalkylový nebo aralkylový zbytek, přičemž R1, R2 a R3 mohou tvořit s' atomem dusíku i heterocykllcký kruh, a
Rf znamená perfluorovaný alkylový zbytek se 6 . až 12 atomy uhlíku ' ' v· ' přímém 'nebo rozvětveném . řetězci.
Obzvlášť výhodné' jsou pro svou vysokou rozpustnost tetramethyl- a tetraethylamoniumperfluoraikaii-sulfonáty; . tuto skupinu sloučenin je možno získat reakcí perfluoralkansulfonylfluoridů s terciárními aminy a estery kyseliny . křemičité [srovn. německý spis . DOS č. 1 929 665 a · Ann. Chem. 731 (1970), str. 58].
Další velmi · vhodnou skupinou neionogenních smáčedel · obsahujících fluor jsou snadno rozpustné alkoxylační produkty perfluoralkansulfonamidů obecného vzorce II ·: O
II
Ri(—SO2—N—C—O—R2—O—R3 , . (II) kde
Rt znamená perfluoralkylový zbytek s ' 6 až 20 atomy ' uhlíku,' u něhož uhlovodíkový řetězec může být · přímý, rozvětvený nebo kruhový,
R1 znamená . vodík, popřípadě substituovaný alkylový, hydroxyalkylový, cykloalkylový, . alkenylový nebo aralkylový zbytek nebo zbytek vzorce —C—O—R2—OR3 , o
R2 znamená ' alifatický ' póly etherový zbytek ' s přímým nebo rozvětveným řetězcem, který je vytvořen jak z jednotných, tak · i z různých alkylenoxidových jednotek, přičemž rozložení alkylenoxidových jednotek může být střídavé, statistické nebo ve skupinách, a
R3 znamená alkylový zbytek s '1 · až 8 atomy uhlíku v přímém, rozvětveném nebo kruhovém · řetězci, ' alkenylový zbytek, aralkylový zbytek nebo zbytek vzorce —C—N—SO2—Rf ,
O R1 kde Rr a R1 mají výše uvedený význam.
Tato skupina sloučenin se může získat například podle německého spisu DOS čís. 2 238 710 reakcí perfluoralkylsulfonamidů s estery kyseliny chloromravenčí, odvozenými od příslušných polyetherů s · hydroxylovými funkčními skupinami, v přítomnosti akcep torů protonů k vázání vznikajícího chlorovodíku.
Uvedené tenzidy se obvykle přidávají v množství asi 10 až '1000 mg/litr leptací kapaliny. U některých tenzidů se dosáhne dobrých výsledků i použitím menšího množství, mezi 5 a 500 mg.
Přísada rozpustného smáčedla, odolného vůči kyselině fluorovodíkové a kyselině sírové, .zejména tenzidů obsahujícího · fluor do leptacích a leštících lázní pro sklo . vede k tomu, že se sníží jak ztráty fluorovodíku odpařením, tak i doba leptání · a teplota leptací lázně. Kromě toho se podstatně sníží vady, vznikající působením kyseliny na předmětech uložených ' v koši, pravděpodobně proto, že kapalina lázně z košů vzhledem ke značnému snížení povrchového napětí · lépe odkapává. ' Vady, mající za následek vznik zmetků, . kteréžto vady jsou způsobovány 'ulpě'ými částicemi ' leptacího kalu, se rovněž zmenší, poněvadž ' se . tyto částice snadněji spláchnou. .Kromě toho se u skel, zpracovaných způsobem ' podle vynálezu, dosáhne i zlepšeného ' povrchu (lesk, hladkost, omak atd.). .
Přísada . látek, přidaných podle vynálezu, vede tedy k ekonomickým a technickým zlepšením při leštění skla kyselinou, jakož i k lepší jakosti. Kromě do vlastní leptací a leštící lázně se některé z výše popsaných smáčedel účelně přidává . i do . oplachovýeh lázní, aby se dosáhlo lepšího odkapání . oplachového ' ' roztoku, . zabránilo ' tvorbě,-..skvrn - a snížily se ztráty, způsobené vynášením- ' účinné látky. ...
Přísada těchto' rozpustných smáčedel, odolných vůči ' fluorovodíku,· zejména . tenzidů s obsahem . fluoru, ' do lázní pro matování skla leptáním vede k tomu, že se ' jednak sníží ztráty fluorovodíku odpařením, .jednak se ' zkrátí doba leptání a sníží reakční teplota; kromě toho se dosáhne rovnoměrného smáčení povrchu, ve velké míře . nezávisle na ' složení skla. .
Přísada látek, přidávaných podle vynálezu, vede ' tedy .. k ekonomickým a technickým zlepšením při výrobě skleněných předmětů matováním skla . leptáním.
Přísada; ' látek, ' přidaných podle ' vynálezu, vede tedy k ekonomickým a technickým zlepšením při leptání skleněných předmětů, zejména při matování plochého skla leptáním a při leštění . olovnatých křišťálových skel kyselinou.
Způsob podle ' vynálezu je . objasněn dále uvedenými příklady, v nichž .— pokud není jinak uvedeno ' — jsou procentové údaje ve hmotnostních procentech.
Příklad 1
V automatickém zařízení, sestávajícím z lázně pro leštění kyselinou, kterážto lázeň obsahuje kyselinu sírovou a kyselinu fluorovodíkovou (60 % H2SO1, 10 až 15 . % HF, zbytek voda), z lázně s kyselinou sírovou к oplachování leptacího kalu a z vodní oplachovací lázně, se leští kyselinou lisované krystalové sklo. Teplota leštící lázně je v rozmezí 50 až 60 °C. Nádrže mají objem 1000 litrů a jsou opatřeny účinným odsávacím zařízením. Skleněné lisované předměty, určené к leštění, se hustě naskládají do košů, které se vnoří do leštící lázně, kde se automaticky pohybují. Pak se koše přenesou do lázně s kyselinou sírovou к opláchnutí leptacího kalu. Poté se provede oplach ve vodní lázni. Zmetky lisovaného olovnatého křišťálu vznikají hlavně v místech uložení v koších, na kterýchžto místech zbytky kyseliny úporně lpě jí a vedou к vadám na hotových výrobcích. Pridá-li se do leštící lázně obsahující kyselinu 100 mg/1 tetraethýlamoniumperfluoroktansulfonátu ve formě 5% vodného roztoku (na 1000 litrů leštící lázně s kyselinou 2 litry 5% roztoku) při jinak nezměněných pracovních podmínkách, jsou dosedací místa na předmětech méně patrná a dosáhne se lepšího lesku. Podobných výsledků se dosáhne, když se jako smáčedla obsahujícího fluor použije tetramethylamoniumperfluoroktansulfonátu nebo volné kyseliny perfluoroktansulfonové.
P ř í к 1 a d 2
V automatickém leštícím zařízení, jak je popsáno v příkladu 1, se do lázně pro leštění kyselinou přidá 200 mg/litr tetraethylamoniumperfluoroktansulfonátu ve formě 5% vodného roztoku (na 1000 litrů leštící lázně s kyselinou 4 litry 5% vodného roztoku) a v této lázni se leští kyselinou ručně foukané, ručně broušené předměty z olovnatého křišťálu, jakož i z přejímaného olovnatého křišťálu (barevné sklo). К unikání odpadních .plynů z leštící lázně, ke kterému dochází před přidáním smáčedla obsahujícího fluor, po přídavku uvedeného .smáčedla již téměř nedochází. Rovněž nevzniká na povrchu leštící lázně pěna. Oproti leštící lázni bez přídavku smáčedla obsahujícího fluor se dosáhne zkrácení doby ponoření o 20 až 30 % a teplota leštící lázně se může snížit na 40 až 45 °C. V žádném případě se nepozoruje přeleptání křišťálového skla, naopak se předměty z olovnatého křišťálu, leštěné kyselinou za přídavku smáčedel obsahujících fluor, vyznačují obzvlášť pěkným lesíkem a jakostí povrchu.
Podobných výsledků se dosáhne, když se do leštící lázně s kyselinou místo kvarternizovaného sulfonátu amonného přidá alkoxylovaný perfluoralkansulfonamid o složení
C8F17—SO2—N—C—(O—CH2—CH2)19—О —СШ9 v množství 50 mg/1.
Příklad 3 (Srovnávací příklad)
V automatickém zařízení pro matování leptáním, které sestává ze zařízení pro předběžné zpracování, z leptacího zařízení, z oplachovacího zařízení a z osušovacího zařízení, se nepřetržitě matuje leptáním ploché sklo. V zařízení pro předběžné zpracování se povrch skla očistí a zpracuje mýdlovým roztokem, takže při následném leptání se sklo stane smáčivé. Toto tákto předběžně zpracované sklo se pak matuje leptáním 50% kyselinou fluorovodíkovou tím, že se tato leptací kapalina jemně rozstřikuje na povrch sskla. Leptané předměty se pak musí důkladně ostříhat vodou až do odstranění kyseliny a osušit. Celé zpracování trvá celkem 5 minut, přičemž se vzhledem к danému leptání na různých místech tento postup musí opakovat.
Příklad 4
Matování leptáním podle příkladu 1 se opakuje, přičemž však nyní se pouze к 50% kyselině fluorovodíkové přidá jako tenzid obsahující fluor C8Fi7SO3N(C2Hs)4 v koncentraci 150 mg/litr. Ukazuje se, že se tím předběžné zpracování stane zbytečným a celý postup leptání se může zkrátit na 3 minuty. Čištění odpadních plynů od odpařujícího se fluorovodíku je usnadněno, poněvadž celkově jsou ztráty odpařením nižší.
Příklad 5
Matování leptáním podle příkladu 1 se opakuje, přičemž se opět předběžné zpracování vynechá а к 70% kyselině fluorovodíkové se jako tenzid obsahující fluor přidá C7F15COONH4 v koncentraci 300 mg/litr. Leptací postup trvá 3,5 minuty a na výrobcích nejsou patrna žádná vadná místa.
Příklad 6
Matování leptáním podle příkladu 1 se opakuje, opět za vynechání předběžného zpracování; 70% kyselina fluorovodíková, která ještě obsahuje 5 % hydrofluoridu amonného a v 1 litru 100 mg tenzidu vzorce C8Fi7SO3N'(C2'H5)4, se jemně rozstříhá na povrch skla, které se má matovat. Pak se sklo krátce opláchne a ihned osuší. Opět se získají bezvadná matovaná skla.
H2C O
Příklad 7
Uspořádání pokusu je stejné jako v příkladu 1, avšak vynechá se předběžné zpracování. Použije se 65% kyseliny fluorovodíkové, která navíc obsahuje 50 mg neionogenního tenzidu obsahujícího fluor vzorce
C8F17SO2—N—C—(O—CH2—CH2jl0—O—C4H9
O v 1 litru leptací kapaliny. Postup matování leptáním trvá 3 minuty a na zpracovaných skleněných ' předmětech není možno- zjistit žádná vadná místa.
pRedmět vynalezu

Claims (5)

1. Způsob leptání skla pomocí leptacích, popřípadě leštících lázní na bázi kyseliny fluorovodíkové, které kromě vody mohou popřípadě ještě obsahovat další látky, jako kyselinu sírovou, nebo hydrofluoridy, vyznačující se tím, že k samotné leptací kapalině a popřípadě i k oplachovacím a vodním lázním se jako smáčedla přidají tenzidy obsahující fluor, a to tenzidy aniontové aktivní, k-ationtově aktivní nebo néionogenní.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že -se smáčedla přidávají v množství 5 až 1000 mg/litr.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že jako tenzidy obsahující fluor- se přidávají kvarternizované perfluoralkansulfonáty amonné obecného vzorce I (NR1R2R3R4)©RfSO5© , (I) kde
Rp znamená alifatický perfluoralkylový zbytek se 6 až 12 atomy uhlíku v přímém nebo rozvětveném řetězci a každý ze substituentů R1, R2, R3 a R4, které jsou stejné nebo různé, .znamená alkylový nebo aralkylový zbytek, přičemž R1, R2 a R3 mohou být cyklicky vázány přes dusík, a každý ze zbytků R1, R2, R3 a R4 může mít 1 až 18 atomů uhlíku.
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že jako tenzid obsahující fluor se přidá sůl kyseliny perfluoralkankarboxylové obecného vzorce
RpCOOr - , kde
Rp znamená perfluoralkylový zbytek se 6 až 12 atomy uhlíku v přímém, rozvětveném nebo cyklickém řetězci a
R znamená buď ekvivalent iontu kovu, nebo amoníovou skupinu.
5. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že jako tenzid obsahující fluor se přidá aKkoxylační produkt perfluoralkansulfonamidů obecného vzorce II
Rp—SO2—N—C—O—R2—O—R3 ,
R1 O (lij kde
Rf znamená perfluoralkylový zbytek se 6 až 20 atomy uhlíku v přímém, rozvětveném nebo kruhovém řetězci,
R1 znamená vodík nebo popř. substituovaný alkylový, hydroxyalkylový, cykloalkylový, alkenylový nebo aralkylový zbytek nebo zbytek vzorce —C—O—R2—O—R3 ,
O
R2 znamená alifatický polyetherový zbytek s přímým nebo rozvětveným řetězcem, který je vytvořen jak z jednotných, tak i z různých alkylenoxidových jednotek, přičemž rozložení alkylenoxidových jednotek může být střídavé, statistické nebo ve skupinách, a
R3 znamená alkylový zbytek s 1 až - 8 atomy uhlíku v přímém, rozvětveném nebo kruhovém řetězci, alkenylový zbytek, aralkylový zbytek nebo zbytek vzorce —C—N—SO2Rp , 1 I
CS765152A 1975-08-07 1976-08-06 Method of glass etching CS196315B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19752535333 DE2535333C3 (de) 1975-08-07 1975-08-07 Verfahren zum Säureätzen, insbesondere zum Säurepolieren von geschliffenen Glasgegenständen unter Zusatz von säurebeständigen Netzmitteln
DE19752556429 DE2556429C3 (de) 1975-12-15 1975-12-15 Verfahren zum Mattätzen von Glasgegenständen unter Zusatz von säurebeständigen Netzmitteln

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196315B2 true CS196315B2 (en) 1980-03-31

Family

ID=25769251

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS765152A CS196315B2 (en) 1975-08-07 1976-08-06 Method of glass etching

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4055458A (cs)
AT (1) AT362891B (cs)
CS (1) CS196315B2 (cs)
FR (1) FR2320275A1 (cs)
GB (1) GB1526870A (cs)
IT (1) IT1066134B (cs)
NL (1) NL7608776A (cs)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6039176A (ja) * 1983-08-10 1985-02-28 Daikin Ind Ltd エッチング剤組成物
DE3343704A1 (de) * 1983-12-02 1985-06-13 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Verfahren und vorrichtung zum aetzen von lochrasterplatten, insbesondere fuer plasma-kathoden-display
DE3344958C1 (de) * 1983-12-13 1984-07-19 VEGLA Vereinigte Glaswerke GmbH, 5100 Aachen Verfahren zum Verloeten eines Stromanschlusselementes mit dem Stromzufuehrungsleiter einer heizbaren Glasscheibe
US4620934A (en) * 1984-04-26 1986-11-04 Allied Corporation Soluble fluorinated cycloalkane sulfonate surfactant additives for NH4
US4517106A (en) * 1984-04-26 1985-05-14 Allied Corporation Soluble surfactant additives for ammonium fluoride/hydrofluoric acid oxide etchant solutions
US5120605A (en) * 1988-09-23 1992-06-09 Zuel Company, Inc. Anti-reflective glass surface
US4944986A (en) * 1988-09-23 1990-07-31 Zuel Company Anti-reflective glass surface
US5200024A (en) * 1990-02-28 1993-04-06 At&T Bell Laboratories Wet chemical etching technique for optical fibers
US5091053A (en) * 1990-02-28 1992-02-25 At&T Bell Laboratories Matte finishes on optical fibers and other glass articles
US5101457A (en) * 1990-02-28 1992-03-31 At&T Bell Laboratories Optical fiber with an integral lens at its end portion
US5258131A (en) * 1990-04-13 1993-11-02 Austen-Chase Industries Inc. Products for treating asbestos
FR2682946B1 (fr) * 1991-10-25 1995-02-24 Claudio Speziari Composition pour la renovation du verre et procede de mise en óoeuvre.
WO1996004412A1 (fr) * 1994-08-01 1996-02-15 Komatsu Electronic Metals Co., Ltd. Procede de production de silicone decorative
CN1096703C (zh) * 1995-11-15 2002-12-18 大金工业株式会社 晶片处理液及其制造方法
ES2138486B1 (es) * 1996-04-15 2000-08-16 Perez Rafel Becedas Nueva formulacion de acido fluorhidrico y sus aplicaciones.
ES2111494B1 (es) * 1996-06-25 1999-04-01 Solid Step Company S L Composiciones para el tratamiento de superficies de naturaleza mineral que contienen silice.
ES2112213B1 (es) * 1996-06-25 1999-04-01 Solid Step Company S L Metodo para mejorar la adherencia en superficies de naturaleza mineral que contienen silice.
US5753034A (en) * 1996-09-27 1998-05-19 W. R. Grace & Co. -Conn. Composition and method to remove asbestos
US5741358A (en) * 1996-09-27 1998-04-21 W. R. Grace & Co.-Conn. Corrosion inhibiting composition for treating asbestos containing materials
US5753031A (en) * 1996-09-27 1998-05-19 W. R. Grace & Co.-Conn. Composition and method to remove asbestos
US5753032A (en) * 1996-09-27 1998-05-19 W. R. Grace & Co.-Conn. Composition and method to remove asbestos
US5753035A (en) * 1996-09-27 1998-05-19 W. R. Grace & Co.-Conn. Composition and method to remove asbestos
US5743841A (en) * 1996-09-27 1998-04-28 W. R. Grace & Co.-Conn. Foam composition for treating asbestos-containing materials and method of using same
US5753033A (en) * 1996-09-27 1998-05-19 W. R. Grace & Co.-Conn. Composition and method to remove asbestos
CZ6492U1 (cs) * 1997-07-10 1997-09-04 Dalibor Blažek Pilník, zejména pilník na nehty
DE69933915T2 (de) * 1998-09-29 2007-06-14 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., Kadoma Plasma-Anzeige-Vorrichtung und Verfahren zu deren Zerlegung
US6587628B1 (en) 1999-11-22 2003-07-01 3M Innovative Properties Company Optical fiber with improved strength in high humidity/high temperature environments
US6310018B1 (en) * 2000-03-31 2001-10-30 3M Innovative Properties Company Fluorinated solvent compositions containing hydrogen fluoride
FR2809722B1 (fr) 2000-05-31 2003-01-03 Seppic Sa Nouveau procede de depolissage chimique du verre comprenant un rincage avec une solution saline et objets depolis obtenus par ce procede
JPWO2002053508A1 (ja) * 2000-12-27 2004-04-30 三輪 博 ガラスエッチング組成物を用いた装飾ガラスの製造法
US6929861B2 (en) 2002-03-05 2005-08-16 Zuel Company, Inc. Anti-reflective glass surface with improved cleanability
US7169323B2 (en) * 2002-11-08 2007-01-30 3M Innovative Properties Company Fluorinated surfactants for buffered acid etch solutions
US6890452B2 (en) * 2002-11-08 2005-05-10 3M Innovative Properties Company Fluorinated surfactants for aqueous acid etch solutions
US20070099806A1 (en) * 2005-10-28 2007-05-03 Stewart Michael P Composition and method for selectively removing native oxide from silicon-containing surfaces
JP4417926B2 (ja) * 2006-03-06 2010-02-17 カシオ計算機株式会社 ガラス基板の平坦化方法
DK2897795T3 (da) 2012-09-20 2020-07-20 Swissinso Sa Lamineret glasplade med farvet reflektion og høj soltransmittans, som er egnet til solenergisystemer
US11745473B2 (en) 2012-09-20 2023-09-05 Kromatix SA Laminated glazing with coloured reflection and high solar transmittance, and solar energy systems employing the same
WO2014070546A1 (en) * 2012-10-31 2014-05-08 Corning Incorporated Foam etchant and methods for etching glass
JP6543436B2 (ja) * 2013-09-02 2019-07-10 株式会社堀場製作所 ガラス電極の応答ガラス用洗浄キット及びガラス電極の応答ガラス洗浄方法
RU2615596C2 (ru) * 2015-04-08 2017-04-05 Открытое акционерное общество "Центральный научно-исследовательский институт "Электрон" Состав селективного травителя для химических процессов утонения кремниевых пластин
US11752500B2 (en) * 2018-04-27 2023-09-12 Corning Incorporated Microfluidic devices and methods for manufacturing microfluidic devices

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2118386A (en) * 1933-12-27 1938-05-24 Harshaw Chem Corp Hydrofluoric acid composition
NL302987A (cs) * 1963-01-12
US3383255A (en) * 1964-11-05 1968-05-14 North American Rockwell Planar etching of fused silica
LU49381A1 (cs) * 1965-08-24 1968-08-01
FR1515566A (fr) * 1967-03-23 1968-03-01 Slip Pruf Service Corp Procédé destiné à augmenter la résistance au glissement des surfaces vitrifiées et du béton

Also Published As

Publication number Publication date
AT362891B (de) 1981-06-25
ATA580276A (de) 1980-11-15
GB1526870A (en) 1978-10-04
NL7608776A (nl) 1977-02-09
IT1066134B (it) 1985-03-04
US4055458A (en) 1977-10-25
FR2320275A1 (fr) 1977-03-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS196315B2 (en) Method of glass etching
US3085918A (en) Cleaning process
JP2587916B2 (ja) アルミニウム容器の洗浄方法
US3448055A (en) Aluminum alloy deoxidizing-desmutting composition and method
JP2763270B2 (ja) 洗浄方法、洗浄装置、洗浄組成物および蒸気乾燥組成物
NO154548B (no) Fremgangsmaate ved alkoxylering av alkoholer i naervaer av strontium- og bariumholdige katalysatorer.
CS250235B2 (en) Method of glass articles polishing
EP0120319B1 (en) Cleaning composition for wax removal
CS221940B2 (en) Method of polishing the glass objects in the polishing bath containing the sulphuric acid and hydrofluoric acid
JPH09111483A (ja) 脱脂洗浄液及び脱脂洗浄方法
JP2016528146A (ja) ガラス表面を処理する方法
JP2542329B2 (ja) 脱水又は脱脂用組成物
EP1108773A1 (fr) Compositions pour le dépolissage du verre, bains d'attaque acide, procédé de dépolissage du verre et objets dépolis
JPH0192391A (ja) 固体成形品の超音波洗浄方法
JPS581078A (ja) アルミニウム表面洗浄用アルカリ性溶液
JPH01272785A (ja) チタンまたはチタン合金の化学研磨方法
JP2001262383A (ja) アルミニウム缶ボディーの酸洗浄方法
US5575857A (en) Aqueous alkaline metal descaling concentrate and method of use
JP2719612B2 (ja) アルミニウムの洗浄方法
US5464484A (en) Oil splitting aluminum cleaner and method
JPH0774356B2 (ja) 精密部品の洗浄方法
US3714075A (en) Chlorinated hydrocarbon compositions and uses thereof
CA1180644A (en) Compositions and methods for the acid cleaning of aluminum surfaces
US3290193A (en) Method of polishing crystal glass and lead crystal glass articles
SU1269867A1 (ru) Способ очистки оптических деталей и кристаллов