BG60893B1 - Ферментационна добавка към фуража за животни,метод за нейното получаване и използване - Google Patents

Ферментационна добавка към фуража за животни,метод за нейното получаване и използване Download PDF

Info

Publication number
BG60893B1
BG60893B1 BG98661A BG9866194A BG60893B1 BG 60893 B1 BG60893 B1 BG 60893B1 BG 98661 A BG98661 A BG 98661A BG 9866194 A BG9866194 A BG 9866194A BG 60893 B1 BG60893 B1 BG 60893B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
fermentation
animal feed
weight
granulate
additive
Prior art date
Application number
BG98661A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98661A (en
Inventor
Wolfram Binder
Franz-Ludwig Dahm
Ulrich Hertz
Heinz Friedrich
Hermann Lotter
Wolfgang Hohn
Dieter Greissinger
Wolfgang Polzer
Original Assignee
Degussa-Huels Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6483042&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG60893(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Degussa-Huels Aktiengesellschaft filed Critical Degussa-Huels Aktiengesellschaft
Publication of BG98661A publication Critical patent/BG98661A/bg
Publication of BG60893B1 publication Critical patent/BG60893B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K10/00Animal feeding-stuffs
    • A23K10/10Animal feeding-stuffs obtained by microbiological or biochemical processes
    • A23K10/12Animal feeding-stuffs obtained by microbiological or biochemical processes by fermentation of natural products, e.g. of vegetable material, animal waste material or biomass
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K20/00Accessory food factors for animal feeding-stuffs
    • A23K20/10Organic substances
    • A23K20/142Amino acids; Derivatives thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K40/00Shaping or working-up of animal feeding-stuffs
    • A23K40/10Shaping or working-up of animal feeding-stuffs by agglomeration; by granulation, e.g. making powders
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K40/00Shaping or working-up of animal feeding-stuffs
    • A23K40/20Shaping or working-up of animal feeding-stuffs by moulding, e.g. making cakes or briquettes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K20/00Accessory food factors for animal feeding-stuffs
    • A23K20/10Organic substances
    • A23K20/142Amino acids; Derivatives thereof
    • A23K20/147Polymeric derivatives, e.g. peptides or proteins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K20/00Accessory food factors for animal feeding-stuffs
    • A23K20/10Organic substances
    • A23K20/163Sugars; Polysaccharides
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K30/00Processes specially adapted for preservation of materials in order to produce animal feeding-stuffs
    • A23K30/20Dehydration

Abstract

Добавката се използва за производство и обогатяване на фуражи и премикси за животновъдството. Тя е висококонцентрирана, стандартизирана по влагосъдържание и е с определено насипно тегло. Включването й в състава на фуражите води до облекчаване на процеса на агломерационно гранулиране и благоприятства за получаването на стабилен гранулат. Фуражната добавка е на основата на ферментационна хранителнасреда и съдържа аминокиселини, протеини, карбоновикиселини, захари, мазнини и минерални вещества. По метода ферментационна хранителна среда от получаването на аминокиселини, по-специално лизин, треонин и триптофан, съдържаща един ферментационен продукт като активно вещество и преобладаващата част от останалите й компоненти, се суши пулверизационнои се използва като свързващо вещество при агломерационното гранулиране на добавката.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до ферментационна добавка към фуража за животни, метод за нейното получаване и използване.
Предшестващо състояние на техниката
Фуражите за животни се обогатяват с отделни аминокиселини в съответствие с потребностите на животните. За обогатяване на фуражите за животни например с Л-лизин досега се използва предимно Л-лизин-монохидрохлорид със съдържание на Л-лизин 78%. Тъй като Л-лизинът се получава чрез ферментация, то за добиване на монохидрохлорид лизинът първо трябва да се освободи от всички останали компоненти на суровата ферментационна среда чрез скъпи технологични операции, след това да се превърне в монохидрохлорид и последният да се доведе до кристализация. При това се получават голям брой странични продукти, а необходимите за преработката реактиви остават като отпадък. Високата чистота на добавката към фуража не е необходима във всички случаи и при това в страничните продукти от ферментацията често се съдържат ценни вещества с хранителна стойност, затова в миналото не липсваха опити за избягване на скъпото производство на фуражни аминокиселини и по-специално на чист Л-лизин-монохидрохлорид и за превръщане на суровата ферментационна хранителна среда в твърд фураж за животните на ниски цени. Всички тези опити не доведоха до икономически приемлив резултат.
Основен недостатък се оказва сложният състав на такива среди, тъй като те, общо взето, трудно се сушат, освен това продуктите са хигроскопични, нямат практически никаква сипливост, склонни са към образуване на буци и технически не са подходящи за правилна преработка във фуражните заводи. Това важи особено за ферментационните продукти на лизина. Простото обезводняване на суровата ферментационна хранителна среда със сушене чрез разпръскване води до получаване на прахообразен, силно хигроскопичен и образуващ буци след кратко складиране продукт, който в този вид не може да се използва като фураж за животните.
За да се получи сиплив и стабилен при съхранение продукт, към концентрата се налага да се прибави голямо количество различни добавки. С това обаче в много случаи още повече се намалява и без това относително ниското съдържание на аминокиселини. Подобен продукт се описва например в DE-OS 23 57 119, според който ферментационната хранителна среда, евентуално след отстраняване на биомасата, се получава концентрат, който след това се смесва със спомагателни материали. При друг вариант лизинът може да се отдели от концентрата чрез утаяване с метанол. Такива ферментационно получени добавки към фуражите, смесени със спомагателни материали са описани също така в следните източници: DD 139 205, Upr.Mikrobn. Sint. 111-118 (1973), СА 105 (19): 170542g, DE 30 32 618, US 4 327 118 и CS 250 851.
От EP 122 163 и US 5 133 976 е известен метод, съгласно който при спазване на специални условия на ферментация може да се получи сурова ферментационна среда, която може да се изсуши до твърд и стабилен продукт. И тук обаче съдържанието на Ллизин възлиза на само 35 до 48 тегл. %. От същите източници е известно освен това, че обезводняването чрез ацеотропна дестилация с парафиново масло води до получаване на приемливи продукти. Посоченият метод обаче е също така скъп и свързан с много разходи. По аналогичен начин за целта се използва и токсикологично описаният въглероден четирихлорид /CS 164 706/.
Използването на уредба за сушене чрез разпръскване с интегриран кипящ слой дава ситни и порести, но сипливи зрънца с много ниско насипно тегло, но все още с висока хигроскопичност. При обработката на този продукт се получава значително прахово замърсяване.
Гранулирането чрез агломерация в кипящ слой се оказва също така неподходяща, тъй като и тук са необходими спомагателни материали, които съгласно DD 268 865 се прибавят непрекъснато. Тяхната употреба е безусловно необходима затова, защото трябва да се свърже водата от ферментационната среда с цел да се избегне сбиването на гранулата, което се отразява отрицателно по-специално при гранулирането чрез агломерация.
Техническа същност на изобретението Ето защо изобретението има задача да предложи една добавка към фуражите за животни, която като активно вещество съдържа ферментационен продукт във висока концентрация при малко количество странични нежелани продукти. Тази добавка трябва да се произвежда евтино, като краен продукт тя трябва да бъде слабо хигроскопична или леплива и да има по-специално насипно тегло най-малко 550 кг/куб. м. Освен това съдържанието на активно вещество трябва да може да се стандартизира с прости средства. Задача на изобретението по-нататък е да предложи метод за получаване на добавка към фуражи за животните, един фураж или премикс и употреба на същия.
Добавката на фуража за животните съгласно изобретението е на базата на ферментационна среда, т. е. съдържа ферментационен продукт, представляващ желаното активно вещество, като например аминокиселина или лекарствено средство и преобладаващата част от другите компоненти /с изключение на ферментационната биомаса/ на ферментационната среда, при което от своя страна ферментационната биомаса се съдържа в количество от 0 до 100%. Следователно добавката към фуражи може по желание да се редуцира в биомасата, но съдържа преобладаващата част от други вещества, които са налице покрай ферментационния продукт и биомасата във ферментационната среда. Ако тези допълнителни вещества се отделят в по-голямата си част чрез подходящи технологии на преработка, като например кристализация, хроматография и т. н., тогава гранулирането на ферментационния продукт не създава големи трудности и се осъществява в производствен мащаб.
Добавката към фуража за животните съгласно изобретението е един агломерационен гранулат, т. е. тя преминава от дребно зрънце в гранулат. Съгласно изобретението се установи при това, че получаването на агломерационния гранулат е особено благоприятно тогава, когато съществена част от ферментационния продукт се съдържа в гранулата. В сравнение с другите начини за гранулиране, като например азеотропното извличане на водата, смилане или стриване на евентуално тестообразния материал, образуването на агломерационен гранулат е особено благоприятно при съдържание на повече от 33 тегл. % ферментационен продукт /активно вещество/ в агломерационния гранулат. Агломерационният гранулат съдържа предимно най-малко 40 тегл. % и по-специално най-малко 45 тегл. % ферментационен продукт. Горната граница обикновено е 90%, което се обуславя от съдържащите се още други компоненти на ферментационната среда. Тези компоненти са съгласно изобретението отчасти желателни, тъй като част от тези компоненти са лепливи и спомагат за свързване на ферментационния продукт в агломерационния гранулат. Горната граница от 90 тегл. % се отнася до чистия ферментационен продукт и ако той съдържа соли, какъвто е случая при лизина, тогава горната граница е по-ниска в съответствие с процентното съдържание на соли, при което нараства съответно относителният дял на минералните вещества.
Установи се съгласно изобретението, че особено благоприятна е тази добавка към фуражите, която представлява агломерационен гранулат с най-малко 30 тегл. % дребни зрънца. Дребните зрънца са прахообразен продукт, в който най-малко 70 тегл. % от частиците са с големина под 100 микрометра. Агломерационният гранулат може да се получи и със 100% дребни зрънца, например с добавка на вода /ако не е отбелязано нещо друго, всички данни се отнасят досухото вещество/. Особено благоприятно е обаче, когато дребните зрънца с посочената големина на частиците се съдържат не повече от 99% и когато в качеството на свързващо вещество се използва ферментационната хранителна среда. Ферментационната среда може да се използва тук директно, в разредено или концентрирано състояние или като разтворен или суспендиран сух продукт. Особено благоприятно при това е използването й във вид на разтворен сух продукт, евентуално във или заедно с оригиналната ферментационна среда или концентрат от тази среда. Използваният за разтваряне сух продукт от ферментационната хранителна среда е при това предимно надситова или подситова фракция от добавката към фуражите. Агломерационният гранулат с подобна структура съдържа във всяка гранулирана частица множество дребни зрънца. Подобна структура на гранулата е за предпочитане в сравнение с агломерационната гранулация в кипящ слой, при която по същество от всяко дребно зрънце се образува една гранула, тъй като противно на всички очаквания по този начин може да се получи гранулат с по-високо насипно тегло.
Агломерационният гранулат съгласно изобретението съдържа предимно най-малко 70 тегл. % частици с големина най-малко 100 микрометра, като обикновено относителният дял на частиците с големина под 100 микрометра е под 10 тегл. % и предимно под 3 тегл. %. Това може да се постигне чрез пресяване, при което подситовият остатък при гранулирането може да се върне обратно за преработка. В предпочитания случай 90% от агломерационния гранулат съгласно изобретението имат големина на частиците от 5 мм, предимно над 2 мм и най-вече не повече от 1 мм. Ако се излезе от 1 мм като горна граница, тогава в този обхват спадат наймалко 75 тегл. % от агломерационния гранулат.
Както беше споменато, добавките към фуража съгласно изобретението се изграждат с вода или ферментационна хранителна следа /получена, както е описано по-горе/, като в случай на употрба на ферментационна среда, последната, както и целият продукт могат да съдържат цялата биомаса, част от ней или да не съдържат такава. Особено благоприятно е тук, както и при целия продукт, ако биомасата се съдържа в преобладаващата част и предимно до 100% или почти 100%.
За добавката към фуража като база са подходящи такива ферментационни среди, които в качеството на ферментационен продукт съдържат лекарствено средство или аминокиселина, при което като лекарствено средство се предпочита хлортетрациклин, а като аминокиселина по-специално лизин, треонин или триптофан. Агломерационните гранулати съгласно изобретението могат да се произвеждат особено добре с тези продукти.
Както беше споменато, добавките към фуража за животни съгласно настоящото изобретение трябва да имат по възможност високо насипно тегло, при което целта е да се постигне насипно тегло от най-малко 550 кг/куб. м, при продукти, които съдържат ферментационен продукт в количество наймалко 33 тегл. % или са получени от агломе рационен гранулат най-малко 30 тегл. % дребни зрънца от най-малко 70 тегл. % дребни частици с величина под 100 микрометра. По-ниски насипни тегла могат да се 5 постигнат чрез обичайните методи, като например азеотропно обезводняване с парафиново масло или след сушене чрез разпръскване, при което последното /покрай други методи/ води до получаване на горепосоче10 ните дребни зрънца.
Особено се предпочитат добавките към фуража съгласно изобретението, получени с помощта на смесители със силно срязващо действие, като тези уреди действат предим15 но върху дребните зрънца и, както беше описано по-горе, изграждат от тях желания гранулат. Тук отново се използват горепосочените свързващи вещества /вода или ферментационна хранителна среда/. Предпочи20 та се например агломерационно гранулиране на дребните зрънца с помощта на гранулиращи тарелки или по-специално, смесители, предимно интензивни смесители. В такива срязващи смесители дребните зрънца и гра25 нулатът се подлагат на удари в стената на смесителя или евентуално наличните смесителни лопатки или други подобни, които при продукта съгласно изобретението водят до продукт с висока плътност и по-специал30 но най-малко 550 кг/куб. м- в повечето случаи 550 до 850 кг/куб. м - и висока стабилност, т. е. добра устойчивост на гранулата срещу разтрошаване. Както беше споменато, дребните зрънца представляват получен след ос сушене чрез разпръскване прахообразен материал, който лесно се произвежда и е подходящ за изграждане на гранулата съгласно изобретението.
Ако при гранулирането се прибавят вода или ферментационна среда, тогава гранулирането може да се осъществи евентуално с едновременно сушене.
Ако е аминокиселинна добавката към фуража за животни съгласно изобретението 45 на базата на ферментационна среда има предимно следния състав на сухото вещество:
свободна добавъчна аминокиселина или аминокиселини 40-90 тегл.%
протеини максимално 0.5-20 тегл. %
карбонова киселина с по-малко от 8 въглеродни атома максимално 13 тегл.%
общо захари максимално 10 тегл.%
растителни и животински мазнини максимално 6 тегл. %
минерални вещества максимално 3-30 тегл. %
Този продукт съдържа всички компоненти на ферментационната хранителна среда евентуално с изключение на част от биомасата, респективно механично отделящите протеини 10-16 тегл. % карбонови киселини с по-малко от 8 С-атоми максимално 8
Продуктът съдържа обикновено остатъчна вода най-малко 0.5 тегл. %, за да се избегне образуването на буци, обаче водното съдържание не бива за надхвърля 5 тегл. % или максимално 10 тегл. %.
Протеиновото съдържание се определя като от количеството общ азот се извадят количествата неорганичен азот и азотното съдържание на аминокиселините и полученото се умножи по коефициента 6,25 (общ N % - неорганичен N % - аминокиселинен N) х 6,25. Общият азот се определя след изгаряне на Киелдал /стандартен метод/, съдържанието на неорганичен азот /съдържание на амониев азот/ се определя например колориметрично, титриметрично или потенциометрично, в азотното съдържание на свободните аминокиселини се установява чрез количествено определяне на свободните аминокиселини /аминокиселинен анализатор/ и следващо изчисление на азотното съдържание. Под минерални вещества се разбира общото съдържание на всички неорганични катиони и аниони. Протеиновото съдържание в гранулатите съгласно изобретението се движи обикновено между 0,5 и 20 тегл.%, като съгласно изобретението протеините се използват също така за повишаване стабилността на гранулата. При това трябва да се спазва долна граница от 0,5 тегл. %, като особено добър гранулат се постига при повисоко протеиново съдържание между 8 и 18 тегл. % и по-специално над 10 тегл. %.
Добавките съгласно изобретението съдържат обикновено до 20 тегл. % ферментационна биомаса.
Високи съдържания на аминокиселини до максимално 90 тегл. % в сухото вещество могат да се постигнат например при получаване на Л-треонин с помощта на Escherichia coli ВКПМ В-3996 /FR-A 2 640 640/ култивирани по-специално върху сравнително прости хранителни среди.
При получаване на лизин, респективно триптофан с помощта на Corynebacterium се продукти.
Добавката към фуражи съгласно изобретението съдържа предимно един от следните компоненти в посочения обхват:
общо захари 2-10 тегл. % тегл. % минерални в-ва 5-25 тегл. % glutamicum, респективно щам KI2 на Escherichia coli аминокиселинното съдържание по правило е по-ниско, като по-специално при триптофана типични са засега максимални съдържания от 70 тегл. %.
Към изобретението се отнасят също така такива добавки към фуражи, които освен активното вещество /ферментационен продукт/, като например една или повече аминокиселини или лекарствено средство, като 20 например хлортетрациклин, съдържат всички или поне преобладаващата част от компонентите в използваната за получаване на продукта ферментационна хранителна среда; добавки към фуража, които са с горепосоче25 ния състав, но биомасата в тях може да се съдържа изцяло, отчасти или въобще никак. Добавките съгласно изобретението могат да се добиват директно, т. е. посредством сушене чрез разпръскване на ферментаци30 онната хранителна среда. По този начин по правило може да се постигнат порести маси, съдържащи ситни зрънца, с насипно тегло под 550 кг/куб. м. Тези добавки са застрашени от образуване на буци и затова не са оптимално подходящи за преработка във фуражните заводи.
Сега беше установено съгласно изобретението, че от една страна чрез агломерационно гранулиране на ситнозърнестия прах, 40 както беше посочено, в гранулиращи тарелки или смесители, по-специално с използване на допълнителни силно срязващи смесителни устройства и по-специално с използване на концентрат от ферментационната сре45 да като свързващо средство е възможно да се получи гранулат с желаната големина на частиците /обикновено между 0,1 и 1 мм/ и с много високо насипно тегло, както и намалена хигроскопичност.
Агломерационният гранулат съгласно изобретението сес състои обикновено от компактни и приблизително кръгли частици, като масата е отлично пригодена за употреба във фуражи за животни. По-едрите и по5 дребните частици обикновено се отсяват, така че се получава гранулат с предпочитана големина на частиците между 100 и 1000 микрометра. При тази големина на частиците гранулатът съгласно изобретението отговаря на различните изисквания при преработка на гранулата във фураж за животни, като например възможност за получаване на хомогенни смеси с минимална или никаква тенденция за разслояване. Отсятата едра и също така ситна фракция може да се върне обратно за приготвяне на спомагателен разтвор при гранулирането. Продуктът съгласно изобретението се отличава по-специално със следното:
- компактна, кръгла структура на частиците;
- намалена хигроскопичност;
- много добра сипливост;
- намалена склонност към образуване на буци;
- повишено насипно тегло;
- липса на разпрашаване;
- висока механична стабилност;
- съдържание на активно вещеество. което съответства на съотношението в изходната ферментационна среда и затова е максимално;
- отсъствие на нежелани допълнителни вещества;
- ниски допълнителни разходи благодарение на прилагане на проста техника и постигане на висок рандеман.
По този начин продуктът има следните основни предимства в сравнение с нивото на техниката:
- повишено насипно тегло, измерено като маса на продукта в определен рохкаво изпълнен обем;
- понижена хигроскопичност, измерени като поглъщане на влага от пробата в климатична камера със стайна температура и относителна влажност на въздуха 72% след 60-минутно или 120-минутно престояване в камерата;
- практически пълна липса на прахообразуване, измерено като относителен дял от пробата, който преминава при механично пресяване през сито с отвори 100 микрометра и който в повечето случаи не надвишава 3%;
- компактна и кръгла структура на частиците, т. е. пълна липса на кухи пространства и порести структури, които понижават плътността на частиците в сравнение с максимално възможната и обусловена от физико-химичните свойства плътност, както и липса на остри ръбове на частиците;
- много добра сипливост, измерена като способност на продукта да изтича безпрепятствено от цилиндричен съд с конично дъно /вътрешен диаметър на цилиндъра 40 мм, ъгъл между стените на цилиндъра и конуса 150'7 и кръгъл отвор на дъното с максимален диаметър 5 мм.
Добавката съдържа обикновено един компонент и по-специално аминокиселина като активно вещество.
Подообна добавка тогава може да се дозира универсално в съответствие със съдържанието на активно вещество към всеки фураж или премикс. При определени фуражни смеси обаче може да бъде целесъобразно в добавката да са налице множество компоненти и по-специално аминокиселини в определено съотношение, така че с една обвивка да се постигне желаното обогатяване. Съотношението на тези активни вещества може да се постигне например чрез смесване на множество ферментационна среди или добавки, както и чрез допълнително дозиране на малки количества чисти активни вещества, като например аминокиселини.
Подходящи аминокиселини в настоящото изобретение са по-специално лизин. треонин, триптофан, както и левцин, изолевцин. валин, пролин. аргинин и аланин. Като лекарствено средство особено подходящ е хлортетрациклин. Покрай единственото или множеството целенасочено получени, респективно дефинирани активни вещества в добавката трябва да се съдържат по възможност малко количество други недефинирани или неподходящи за обогатяване активни вещества.
Когато се използват в добавката допълнителните аминокиселини трябва да възлизат на най-малко 95 тегл. % от общото количество свободни аминокиселини в нея. като съдържанието възлиза предимно на най-малко 97 тегл. %.
Общото съдържание на захари включва използваемите и неизползваемите от микроорганизмите захари, като максималното захарно съдържание възлиза предимно на 8 тегл. % и по-специално максимално 5 тегл. %. При ферментацията обикновено не се изразходва цялото количество захари, така че нормално в продукта са налице наймалко 0,1 тегл. % и по правило най-малко 0,5 тегл. % захари. Точно този относителен дял от общите захари, които поради невъзможността да се преработят във ферментационната среда остават в чистия продукт, водеше досега до технологични проблеми при гранулирането, които се отстраняват с метода съгласно изобретението.
Относителният дял на растителните и животински мазнини е ограничен съобразно целта на 3 тегл. %.
За обогатяване са подходящи по-специално добавки, които имат съдържание на желаната или желаните аминокиселини наймалко 46,5% и по-добре 49,5%, като тази величина възлиза предимно на 50% и повече. По технологично-икономически причини при базичните аминокиселини горната граница възлиза максимално на 60 тегл. %, а при неутралните аминокиселини на 90 тегл. %.
Добавките могат да се употребяват така, както са получени, в смеси с други добавки /също ферментационни среди/ или снабдени с други компоненти във вид на премикси, като например обогатени с микроелементи и витамини премикси, или обогатени с минерални вещества премикси.
В сравнение с чистите изолати или в сравнение с досегашните продукти от ферментационни хранителни среди такива добавки са по-евтини при високо съдържание на активни компоненти те лесно могат да се стандартизират, съдържат малко количество странични продукти, получават се при по-ниски производствени разходи.
Фуражът за животни съгласно изобретението представлява най-вече светлобежов до тъмнобежов гранулат с насипно тегло между 550 и 750 кг/куб. м В случай на добавка на лизин той се използва в свързан вид (сол), като например сулфат или карбонат. Гранулатът е напълно стабилен след съхранение повече от 12 месеца при 25С и не се установява никакво намаление на съдържанието на Л-лизин. Хигроскопичните свойства са добри.
Благодарение на компактната и кръгла структура гранулатът има много добра сипливост, не се разпрашава, няма склонност към образуване на буци и лесно се хомогенизира в пълноценни фуражи или премиксии. Като компонент в такива смеси гранулите при еднакво лизиново съдържание добавката има същата ефективност, както и обичайно използвания чист Л-лизин-хидрохлорид.
Друг предмет на изобретението е метод за получаване на тази добавка към фуражите за животни.
Методът за получаване на добавка към фуражите за животни на базата на ферментационна хранителна среда, която съдържа един ферментационен продукт и преобладаващата част от други компоненти на ферментационната среда, като ферментационната биомаса се съдържа в количество 0 до 100%, се провежда съгласно изобретението така, че евентуално след отстраняване на част от компонентите ферментационната среда се суши чрез разпръскване, при което се получават дребни зрънца, от които най-малко 70 тегл. % имат максимална големина на частиците 100 микрометра, и че тези дребни зрънца се преработват в гранулат, който съдържа най-малко 30 тегл. % от тези дребни зрънца.
Най-малко 70 тегл. % от гранулата е с големина на частиците над 100 микрометра. Този гранулат е беден на прах и се смесва стабилно във фуражи. На този критерий отговарят съгласно изобретението над 90 тегл. % от него и често дори над 97 тегл. %.
Особено благоприятно е агломерирането на дребните зрънца в гранулата чрез прибавяне на вода или ферментационна хранителна среда, която евентуално съдържа част от компонентите, което ще рече например, че тази среда е редуцирана само до биомасата. Ферментационната хранителна среда се използва предимно по гореописания начин.
Гранулатът се агломерира обикновено до насипно тегло от най-малко 550 кг/куб. м, чрез което, от една страна, се пести обем, а от друга страна, се получава много стабилен продукт. За агломериране на гранулата от дребни зрънца е уместно да се използват смесители с режещо действие, които ударно действат на дребните зрънца в образуващия се гранулат и последните се пресоват взаимно, така че също се получава стабилен гранулат с високо насипно тегло.
При получаване на дребните зрънца ферментационната среда се редуцира евентуално цялостно или отчасти с отстраняване на биомасата, например чрез методи на механично разделяне и се концентрира до максимално 60 тегл. % сухо вещество. Този концентрат се суши например с помощта на тънкослоен изпарител, при което се получа7 ва ситен прах, който обикновено има насипно тегло 350 до не повече от 550 кг/куб. м и влагосъдържание под 5 тегл. %.
За процеса на гранулиране съгласно изобретението могат да се използват други обичайни спомагателни материали, като например перлите при условие, че се запазят признаците съгласно изобретението. Тези спомагателни материали са ограничени до количества под 10 тегл. % в крайния продукт и тяхното количество възлиза по-специално на максимално 5 тегл. %. Съгласно изобретението тези спомагателни материали могат да се използват и в количество под 1%, респективно съвсем да се избегнат.
Използваните ферментационни хранителни среди имат обикновено съдържание на сухо вещество от 7,5 до 26 тегл. % и в случая с аминокиселини като активно вещество те съдържат 1 до 20% сухо вещество. При включване на аминокиселини са особено подходящи такива ферментационни методи, при които след приключване на ферментацията се получават една или повече аминокиселини в количество най-малко 40 тегл. % от сухото вещество. Благоприятно е освен това, ако поне в края на ферментацията или в течение на най-малко 30% от нейната продължителност захарното съдържание е ограничаващ фактор, т. е ако концентрацията на използваемата захар във ферментационната среда се поддържа, респективно потиска на ниво от максимално 0,3 тегл. %.
Ферментационните хранителни среди за получаване на аминокиселини за обогатяване на фуражите се приготовляват предимно така, че да осигуряват условия за култивиране на микроорганизъм, който продуцира наймалко една аминокиселина, като в средата се съдържа най-малко един източник на въглерод, най-малко един източник на азот, минерални соли и микроелементи, като ферментацията се направлява така, че в края се получава сурова ферментационна среда със съдържание на използваема захар от максимално 4 г/л и по-специално със съдържание на сухо вещество 7,5-26 тегл. %, съдържание на аминокиселини 1-20 тегл. % (предимно от 4 до 10,5 тегл. %) и захарно съдържание максимално 2,6 тегл. %.
При използване на подходящи микроорганизми ферментацията се провежда предимно така, че сухото вещество на ферментационната хранителна среда да съдържа мак симално 15 тегл. % протеин и по-специално най-малко 40 тегл. % аминокиселини, максимално 8 тегл. % карбонови киселини с помалко от 8 въглеродни атоми, максимално 10 5 тегл. % обща захар, максимално 5 тегл. % растителни и животински мазнини и максимално 5-30 тегл. % минерални вещества.
Към края на ферментацията съдържанието на използваема захар се регулира мак10 симално на 1 г/л, т.е. не се прибавя никаква захар и ферментацията се прекратява при достигане на тази величина или спадане под нея.
Необходимо е да се повиши аминокисе15 линното съдържание в сухото вещество, или сухото вещество да се стандартизира до определено съдържание на аминокиселини, или да се намали протеиновото съдържание на сухото вещество. За тази цел. предимно 20 след приключване на ферментацията, може да се отстрани биомасата и евентуално други вещества, което се постига чрез механични методи за разделяне и при задържане на преобладаващата част от останалите компо25 ненти на ферментационната хранителна среда.
Ако методът не включва отстраняване на биомаса, тогава ферментацията се направлява така, че да се продуцира по възможност 30 малко количество биомаса, при което прибавените хранителни вещества трябва да се изразходват в края на ферментацията по възможност напълно. Такава ферментация е описана например в DE-A 41 30 867.
Ферментацията се провежда предимно така, че в течение на най-малко 30% и предимно 70% от времетраенето й концентрацията на използваема захар във ферментационна среда да възлиза максимално на 0.3 40 тегл. %·
Като произвеждащи аминокиселина и по-специално лизин микроорганизми, се използват предимно подходящи мутанти на видовете Corynebacterium или Brevibacterium 45 например щамът, който е депониран и регистриран под номер DSM 5715 в немската колекция за микроорганизми.
Като въглеродни източници се използват предимно нишестени хидролизати /глю50 коза/ или захароза. В малко колчество може да се използва и цвеклова или тръстикова меласа. То не бива да надхвърля 5 тегл. % от общото количество на източника на общ въглерод, което е равно на 10 тегл. % меласа и източника на общ въглерод.
За получаване на треонин и триптофан се използват предимно подходящи мутанти на видовете Escherichia coli, например за треонин е пригоден щамът ВКИМ В-3996 5 /FR-A 2 640 640/.
Освен амоняк или амониев сулфат като азотни източници служат хидролизати от съдържащи протеин материали, като царевичен глутен, соево брашно или биомаса от 10 предшестваща варка или например вода от накисване на царевица или рибен протеин.
Съобразно целта температурата при ферментацията се движи между 30 и 40С, pH на ферментационната хранителна среда - меж- 15 ду 6,0 и 8,0. Продължителността на ферментацията възлиза максимално на 100 часа.
След приключване на ферментацията микроорганизмите могат да се умъртвят термично или чрез други методи, като например 20 прибавка на минерална киселина (сярна киселина).
Накрая биомасата евентуално се отстранява /частично/ по познати методи за сепариране, декантиране, комбинация от сепари- 25 ране и декантиране, ултрафилтруване или микрофилтруване. След това ферментационната среда се концентрира по познати методи, като например с помощта на тънкослоен изпарител, при което се получава предкон- 30 центрат със съдържание на сухо вещество от 30 до 60 тегл. %.
За окончателното сушене на предконцентрата до ситнозърнест прах с насипно тегло от 350 до 550 кг/куб. м и влагосъдържание $5 под 5 тегл. % може да се използва например пулверизационно сушене, сушене с мигновено изпаряване или сушене в кипящ слой.
При необходимост след това ситнозърнестият прах може да се преработи в грану- 40 лат с подходяща големина на частиците и насипно тегло 550-850 кг/куб. м, което става с помощта на гранулираща тарелка или смесител в присъствие или отсъствие на други носители при използване на вода и поспециално концентрирана ферментационна среда или воден разтвор от прекадено едрата или ситната фракция, получена при пренасяне на гранулата.
Като свързващо средство ферментационната среда съдържа сухо вещество в количество 40-65 тегл. % и по-специално 50-60 тегл. %. Особено добре могат да се гранулират по този начин ферментационните продукти на аминокиселините и по-специално на лизина.
Ако е желателно стандартизиране на фуража за животни съгласно изобретението по отношение на съдържанието на аминокиселини, то това може да стане например чрез регулиране на количеството на оставащата биомаса и/или съответно смесване на предконцентрата или изсушения прах. Могат да се смесват съответно хранителни среди, несъдържащи или с намалено съдържание на биомаса, от една страна, и оригинални хранителни продукти с цел да се постигне стандартизация. Друга възможност е добавянето на малки количества разрешени от санитарните разпоредби компонент и като пшенични трици. брашно от царевични кочани или перлити.
Добавките към фуражи за животните съгласно изобретението като технологичен процес се използват за обогатяване или производство на фураж за за животните или премикс за такъв фураж; изобретението включва и фураж или премикс, които съдържат добавка към фуражите съгласно настоящото изобретение.
Примери за изпълнение на изобретението
Изобретението се разяснява със следните примери:
Пример 1
Във ферментационен съд с бъркалка и система за продухване се залагат 150 кг стерилен разтвор със следния състав:
вода меласа захароза
132,0 кг
0,8 кг
3,7 кг хидролизат от царевичен глутен, сернокисел амониев сулфат минерални соли и микроелементи
9.2 кг
1,5 кг
0,4 кг
Чрез добавка на амонячен разтвор pH се довежда до 7,5. Към този разтвор се прибавят при 33-35С 15 л инокулационна култура от Corynebacterium, която е култивирана в същата ферментационна хранителна среда, но в отделен ферментационен съд.
В течение на 42 часа се дозират 78 л стерилен разтвор със следния състав, преди неутрализиране на средата до pH 7,5:
вода 37,0 кг хидролизат от царевичен глутен, сернокисел 8,2 КГ
меласа 2,5 кг амониев сулфат 0,9 кг
захароза 43,0 кг минерални соли и микроелементи 0,2 кг
През време на целия ферментационен 5 период pH се регулира между 7,0 и 7,5 с помощта на амонячен разтвор. Скоростта на въртене на бъркалката възлиза на 600 оборота/минута. Скоростта на продухване е 0,5 до 0,7 обема на един обем. 10
В края на ферментационния период бяха получени 252 кг сурова ферментационна среда със съдържание на сухо вещество 31,2 кг, лизиново съдържание 13,7 кг и захарно съдържание 0,6 кг. 15
Микроорганизмите се умъртвяват и фер ментационната среда се концентрира с помощта на тънкослоен изпарител под намалено налягане до съдържание на сухо вещество 52 тегл. %.
Накрая този предконцентрат се обезводнява в разпръсквателна сушилня с интегриран кипящ слой и се получава светлокафяв до бежов прах с насипно тегло 0,5 кг/л и следния състав:
Л-лизинова база 44,7 тегл. % захар 1,9 тегл. % растителни минерални вода други алфа-аминови киселини 1,2 тегл. % протеини 14,5 тегл. % карбонови киселини с по-малко от 8 С-атом 5,2 тегл. %
Вместо получения по описания по-горе начин продукт по принцип може да се използва всяка получена по конвенционален начин фракция от дребни зрънца, добита например 25 от ферментационна среда за лизин чрез сушене в пулверизационна сушилня.
В интензивен смесител Айрих тип R 02 с вътрешен обем 10 мл, снабден със звездовид и животински мазнини 3.5 тегл. 70 вещества 20,2 тегл. %
4,1 тегл. % на бъркалка - 5000 оборота в минута, се залагат 2,5 кг фракция от дребни зрънца и се внасят 550 л суспензия от същата фракция във вода, при което концентрацията на суспензията е 55 обемни %. След 5*минути гранулацията приключва и продуктът се суши с помощта на циркулационна сушилня.
Технически данни изходен гранулат продукт поглъщане на влага /72% отн. влажноост
на въздуха/ след 60 или 120 часа проценти 1,24/2.59 0.81/1.75
леплив сипкав
насипно тегло кг/куб. м 500 700
ситов анализ % под 100 микрометра 82 1
над 1000 микрометра 0 8
сипливостк 6 2
' 1 отлична. 2 много добра, 6 липса на сипливост
Добив от гранулат след пресяване на
фракцията под 100 микрометра и над 1000
микрометра - над 90%.
Пример 2
вода 130 л
глюкоза 12,4 кг
хидролизат от царевичен
глутен, сернокисел 9.0 кг
Във ферментационен съд с бъркалка и система за продухване се залагат 150 кг 45 стерилен разтвор със следния състав:
минерални соли и микроелементи 0.4 кг амониев сулфат 1.5 кг
С помощта на амонячен разтвор pH се регулира на 7,5. Към този разтвор се прибавят при 33-35С 12 л инокулационна култура от Corynebacterium, която е култивирана в същата ферментационна хранителна среда в 5 вода 38 л глюкоза 40,0 кг хидролизат от царевичен глутен, сернокисел 8,3 кг
През време на целия ферментационен период pH се поддържа между 7,0 и 7,5 с помощта на амонячен разтвор. Скоростта на въртене на бъркалката е 600 оборота/минута. Скоростта на продухване е 0,5 до 0,7 15 обеми на един обем.
В края на ферментационния период бяха получени 275 кг сурова ферментационна среда със съдържание на сухо вещество 34,1 кг, съдържание на лизинова база 15,5 кг и 20 захарно съдържание 0,71 кг. Микроорганизмите се умъртвяват термично и се отделят с Л-лизинова база 52,1 тегл. % други алфа-аминови киселини 2.5 тегл. % протеини карбонови к-ни с по-малко от 8 С-атоми
Гранулирането на ситнозърнестия прах 30 става както в пример 1 с помощта на смесител със силно режещо действие при използване на предконцентрат като свързващо средство, при което се получава свободен от о г прах продукт с над 80% частици с големина под 1 мм и насипно тегло 0,65 кг/л.
Пример 3
Ферментацията се провежда както в Пример 2 с това изключение, че вместо чист сернокисел хидролизат от царевичен глутен 40 се използва смес от 3,5 кг сернокисел хидролизат от царевичен глутен и 13,8 кг сернокисел хидролизат от отделената в пример 2 биомаса.
В-края на ферментационния период бяха 45 отделен ферментационен съд.
В течение на 40 часа се дозират 77 л стерилен разтвор със следния състав преди неутрализиране на средата до pH 7,5:
пеногасител 0,08 кг минерални соли и микроелементи 0,2 кг амониев сулфат 0,9 кг комбинация от сепаратор и уред за декантиране.
Освободената от биомаса ферментационна среда се концентрира с помощта на тънкослоен изпарител под намалено налягане до съдържание на сухо вещество около 52 тегл. %.
След това този предконцентрат се обезводнява в разпръсквателна сушилня и се получава жълтокафяв до бежов прах с насипно тегло 0,51 кг/л и следния състав:
8,8 тегл. %
6,8 тегл. %
захар 2,4 тегл. О/ 0
растителни и животински
мазнини 2,5 тегл. <) о
минерални вещества 21,1 тегл. о/ Ό
вода 1,6 тегл. <). zo
получени 272 кг сурова ферментационна хранителна среда със съдържание на сухо вещество 36,2 кг, съдържание на лизинова база 17,1 кг и захарно съдържание 0,55 кг.
Биомасата се отделя без предварително третиране чрез ултрафилтрация /под 300 000 далтона/. Освободената от биомаса ферментационна следа се концентрира както в пример 2 до съдържание на сухо вещество около 53 тегл. %.
След това част от този предконцентрат се обезводнява в сушилня с кипящ слой, при което се получава светлокафяв до бежов прах с насипно тегло 0.53 кг/л и следния състав:
Л-лизинова база 62,1 тегл.
други алфа-аминови киселини 1,2 тегл.
протеини 2,6 тегл.
карбонови к-ни с по-малко
от 8 С-атоми 3,1 тегл.
захар 2.0 тегл
мазнини и масла 1,7 тегл
минерални в-ва 24,4 тегл
вода 1,6 тегл
Друга част от предконцентрата се смесва преди обезводняването в сушилня с кипящ слой с толкова брашно от царевични кочани, че полученият твърд продукт има стандартно съдържание на Л-лизинова база от 60 тегл. %.
Пример 4
Треонинова добавка към фуражите за животни се получава по следния начин:
Аналогично на описания в FR-A 640 640 начин се получава ферментационна среда с 85 г/л Л-треонин чрез култивиране на щама Escherichia coli BKIIM В-3996 във ферментационна хранителна среда.
Биомасата от технологично променения микроорганизъм след това се отделя чрез ултрафилтрация и освободената от биомаса хранителна среда се гранулира в сушилня с Технически данни кипящ слой или чрез сушене чрез разпръскване и гранулиране на ситната фракция, както е описано в пример 1.
Пример 5
Получена по конвенционален начин тре- онинова ферментационна среда се суши с помощта на пулверизационна сушилня и се получава сух и ситнозърнест прах.
В интензивен смесител Айрих тип R 02 с 10 обем 10 л, снабден със звездообразна бъркалка [5000 оборота/минута], се залагат 2,5 кг от този продукт и последният се смесва с 375 мл суспензия от същия продукт във вода, като количеството на суспензията е 45 15 обемни %. След 15 минути образуването на гранули приключва и продуктът се суши в циркулационна сушилня.
изходен гранулат продукт поглъщане на влага /72% отн. влага на въздуха/ след 60/120 минути /%/ никаква доказана разлика, тъй като фината фракция е·-слабо насипно тегло ситов анализ /%/ сипливост х х 1 отлична, 2 много добра, 6 ли кг/куб. м фракция под 100 микрометра фракция над 1000 микрометра на сипливост хигроскопична
530830
972
Добив от гранулат след отстраняване на получава сух ситнозърнест прах.
фракция под 100 микрометра и фракция над 1000 микрометра: над 88%.
Треонин 52,0 тегл. %, вода 2,5 тегл. %.
Пример 6
Получена по конвенционален начин хлортетрациклинова ферментационна среда със съдържание на сухо вещество 17 тегл. % се суши в разпръсквателна сушилня и се Технически данни
В интензивен смесител Айрих тип R 02 с вътрешен обем 10 л, снабден със звездообразна бъркалка [5000 оборота/минута| се залагат 2,5 кг от този продукт и се смесват с 800 мл вода. След 13 минути гранулирането приключва и продуктът се суши в циркулационна сушилня.
изходен гранулат
продукт
поглъщане на влага /72% отн. влага
на въздуха/ след 60/120 мин. /%/ 1,47/3,03 1.00/2,26
леплив СИГ1ЛИВ
насипно тегло /кг/куб. м/ никаква доказана раз-
лика, тъй като фината
фракция е компактна
ситов анализ /%/ под 100 микрометра 84 1
над 1000 микрометра 0 6
сипливост х 6 2
х 1 отлична, 2 много добра, 6 липса на сипливост
Добив от гранулат след отстраняване на фракция под 100 микрометра и над 1000 миикрометра: над 90%.
Хлортетрациклин.НС! 13,7 тегл. %, вода 3,8 тегл. %.

Claims (16)

ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
1. Ферментационна добавка към фуража за животни, съдържаща един ферментационен продукт и преобладаващата част от останалите компоненти на ферментационната среда, при което ферментационната биомаса се съдържа в количество от 0 до 100%, характеризираща се с това, че представлява агломерационен гранулат и съдържа наймалко 33 тегл. % ферментационен продукт.
2. Ферментационна добавка към фуража за животни, съдържаща един ферментационен продукт и преобладаващата част от останалите компоненти на ферментационната среда, при което ферментационната биомаса се съдържа в количество от 0 до 100 тегл. %, характеризираща се с това, че добавката към фуража представлява агломерационен гранулат, изграден от най-малко 30 тегл. % ситна фракция с най-малко 70 тегл. % частици с големина под 100 микрометра.
3. Добавка към фуража за животни съгласно претенция 1 или 2, характеризираща се с това, че агломерационният гранулат се състои от най-малко 70 тегл. % частици с големина най-малко 100 микрометра.
4. Добавка към фуража за животни съгедна или повече аминокиселини протеини карбонови киселини с по-малко от 8 С-атома обща захар мазнини и масла минерални вещества
5 получава с насипно тегло от най-малко 550 кг/куб. м.
5. Добавка към фуража за животни съгласно една от предшестващите претенции, характеризираща се с това, че съдържа хлортетрациклин или аминокиселина и по-специално лизин, треонин или триптофан.
6. Добавка към фуража за животни съгласно една от предшестващите претенции, характеризираща се с това, че има насипно тегло най-малко 550 кг/куб. м.
7. Добавка към фуража за животни съгласно една от предшестващите претенции, характеризираща се с това, че се добива с помощта на смесителни устройства със силно режещо действие от фина фракция с наймалко 70 тегл. % частици с големина под 100 микрометра.
8. Добавка към фуража за животни съгласно претенция 2 или свързана с претенция 2 претенция, характеризираща се с това, че фината фракция представлява изсушен чрез разпръскване прах.
9. Добавка към фуража за животни съгласно една от предшестващите претенции.
характеризираща сухото вещество: се със следния състав на максимално максимално 40-90 тегл. % 0,5-20 тегл. % макс. 13 тегл. % 10 тегл. % 6 тегл. % 3-30 тегл. %.
поненти се намира в рамките на посочените граници:
40-82 тегл. % 10-16 тегл. % макс.8 тегл. % 2-10 тегл. % 5-25 тегл. %
преобладаващата част от останалите компоненти на ферментационната среда, при което ферментационната биомаса се съдържа в количество от 0 до 100%, характеризиращ се с това, че ферментационната хранителна среда, евентуално след отстраняване на част от компонентите, се суши чрез разпръскване до фина фракция, която най-малко в 70 тегл. %има максимална големина на частиците 100 микрометра, и че тази фина фракция се агломерира до гранулат, който съдържа най-малко 30 тегл. % фина фракция.
10 с помощта на смесители със силно режещо действие.
10. Добавка към фуража за животни съгласно претенция 9, характеризираща се с това, че най-малко един от следващите комедна или повече аминокиселини протеини карбонови киселини с най-малко 8 С-атома обща захар минерални вещества
11. Метод за получаване на ферментационна добавка към фуража на животни, съдържаща един ферментационен продукт и ласно една от предшестващите претенции, характеризираща се с това, че агломерационният гранулат е получен със свързващо вещество, представляващо вода или ферментационна хранителна среда, като ферментационната хранителна среда може да съдържа от 0 до 100% ферментационна биомаса.
12. Метод съгласно претенция 11, характеризиращ се с това, че най-малко 70 тегл. % от гранулата има големина на частиците над 100 микрометра.
13. Метод съгласно претенция 11 или 12, характеризиращ се с това, че гранулатът се агломерира от фината фракция чрез прибавяне на вода или ферментационна хранителна среда, която в някои случаи съдържа само част от компонентите.
_едяа о т
14. Метод съгласноитретенции 11 до 13, характеризиращ се с това, че гранулатът се
15. Метод съгласно една от претенции 11 до 14, характеризиращ се с това, че фината фракция се агломерира във вид на гранулат
16. Използване на добавката към фуража съгласно една от претенции 1 до 10 или получена съгласно една от претенции 11 до
BG98661A 1993-03-17 1994-03-15 Ферментационна добавка към фуража за животни,метод за нейното получаване и използване BG60893B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4308498A DE4308498C2 (de) 1993-03-17 1993-03-17 Tierfuttermittel-Additiv auf Fermentationsbrühe-Basis, Verfahren zu dessen Herstellung und dessen Verwendung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98661A BG98661A (en) 1995-02-28
BG60893B1 true BG60893B1 (bg) 1996-06-28

Family

ID=6483042

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98661A BG60893B1 (bg) 1993-03-17 1994-03-15 Ферментационна добавка към фуража за животни,метод за нейното получаване и използване

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5622710A (bg)
EP (1) EP0615693B9 (bg)
JP (1) JPH06296460A (bg)
KR (1) KR100338578B1 (bg)
CN (1) CN1072451C (bg)
AT (1) ATE197114T1 (bg)
AU (1) AU666804B2 (bg)
BG (1) BG60893B1 (bg)
CA (1) CA2119209C (bg)
CZ (1) CZ287070B6 (bg)
DE (2) DE4308498C2 (bg)
DK (1) DK0615693T4 (bg)
ES (1) ES2153390T5 (bg)
HU (1) HU219536B (bg)
IL (1) IL108983A (bg)
PL (1) PL176751B1 (bg)
RU (1) RU2093999C1 (bg)
SK (1) SK282819B6 (bg)
TW (1) TW443916B (bg)
ZA (1) ZA941858B (bg)

Families Citing this family (65)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5329846A (en) * 1991-08-12 1994-07-19 Bonutti Peter M Tissue press and system
JPH0928310A (ja) * 1995-05-16 1997-02-04 Ajinomoto Co Inc 飼料用添加物
AU706285B2 (en) * 1995-05-16 1999-06-10 Ajinomoto Co., Inc. Feed additive
KR970025418A (bg) * 1995-11-01 1997-06-24
DE19621930C1 (de) 1996-05-31 1997-12-11 Degussa Verfahren zur Herstellung eines Tierfuttermittel-Zusatzes auf Fermentationsbrühe-Basis
FR2751177B1 (fr) * 1996-07-17 1998-08-28 Morelle Jean Compositions exemptes de proteines et de peptides obtenues a partir de toutes proteines animales, destinees a l'alimentation animale et humaine, ainsi qu'a l'usage cosmetique pharmaceutique et agricole
EP0917472B1 (en) * 1996-07-31 2003-03-19 CHURCH &amp; DWIGHT COMPANY, INC. Antiprotozoal composition
JPH10212185A (ja) * 1997-01-29 1998-08-11 Kyowa Hakko Kogyo Co Ltd 粒状有機質の製造法
DE19707380A1 (de) 1997-02-25 1998-08-27 Degussa Verfahren zur Herstellung eines rieselfähigen Tierfuttermittelsupplements auf Methioninsalzbasis und das so erhältliche Granulat
US5871802A (en) * 1997-12-16 1999-02-16 Moorman Manufacturing Co. Animal feed pelleting process and animal feed pellets produced therefrom
CA2255130A1 (en) 1997-12-16 1999-06-16 Archer Daniels Midland Company Process for making granular l-lysine feed supplement
US5990350A (en) * 1997-12-16 1999-11-23 Archer Midland Company Process for making granular L-lysine
US6337084B1 (en) 1998-04-24 2002-01-08 Archer Daniels Midland Company Extrusion of amino acid animal feed supplements
US6319528B1 (en) * 1999-05-05 2001-11-20 Degussa Aktiengesellschaft Feedstuff additive which contains D-pantothenic acid and/or its salts and a process for the preparation thereof
US6238714B1 (en) * 1999-05-05 2001-05-29 Degussa-Huls Ag Feedstuff additive which contains D-pantothenic acid and/or its salts and a process for the preparation thereof
DE19922753A1 (de) 1999-05-18 2000-11-23 Basf Ag Enzym-Instantformulierungen für die Tierernährung
CN1236690C (zh) * 1999-06-23 2006-01-18 德古萨股份公司 含有赖氨酸的含水动物饲料添加剂及其生产方法
EP1752543A1 (en) * 2000-01-20 2007-02-14 Archer-Daniels-Midland Company Process for making a variety of l-lysine feed supplements
DE10032349A1 (de) 2000-07-04 2002-01-17 Degussa Rieselfähige D-Pantothensäure und/oder deren Salze enthaltende Futtermittel-Additive und Verfahren zu deren Herstellung
JP4030710B2 (ja) * 2000-08-07 2008-01-09 富士フイルム株式会社 画像読取装置
IT1320794B1 (it) 2000-08-08 2003-12-10 Filozoo Aventis S R L Procedimento e sistema per fornire aminoacidi naturosimili ochemioderivati in forma liquida ad animali ruminanti allevati.
JP2003219807A (ja) * 2002-01-25 2003-08-05 Ajinomoto Co Inc L−リジンを主成分とする造粒乾燥物
EP1478243B1 (en) 2002-02-27 2010-06-23 Archer-Daniels-Midland Company Feed supplement for increasing the plasma amino acid level of ruminant livestock and method of administration
US7348037B2 (en) * 2002-08-16 2008-03-25 Evonik Degussa Gmbh Sulfur-containing animal-feed additives
US20040052905A1 (en) * 2002-09-18 2004-03-18 Aliments Breton Inc. Animal feed in granular form and process of preparing same
US20060170128A1 (en) * 2002-09-18 2006-08-03 Aliments Breton Animal feed in pellet form, process and apparatus for preparing same
US20040115304A1 (en) 2002-12-16 2004-06-17 Frank Dubner Feesdstuffs additives containing L-lysine with improved abrasion resistance, and process for their production
KR20050084390A (ko) 2002-12-20 2005-08-26 메타노믹스 게엠베하 운트 코. 카게아아 아미노산의 제조 방법
EP1438901A1 (en) * 2003-01-14 2004-07-21 Ajinomoto Co., Inc. Silage additive and a process for preparing silage using it
US8338141B2 (en) * 2003-07-08 2012-12-25 Novus International, Inc. Methionine recovery processes
DE10331366A1 (de) * 2003-07-11 2005-01-27 Degussa Ag Verfahren zur Granulation eines Tierfuttermittel-Zusatzes
BRPI0413118A (pt) 2003-08-01 2006-10-03 Basf Plant Science Gmbh construção de ácido nucleico, vetor, célula hospedeira, processo para a produção de um polipeptìdeo, polipeptìdeo, anticorpo, tecido vegetal, material de propagação, material coletado ou uma planta, método para a avaliação de agonistas e antagonistas de uma atividade de um poliptìdeo codificado pela molécula de ácido nucleico, processo para a identificação de um composto que confere produção de produto quìmico fino aumentada em uma planta ou microorganismo, método para a identificação de um produto genético que confere um aumento na produção de produto quìmico fino em uma célula, método para a produção de uma composição agrìcola, composição, e, uso da molécula de ácido nucleico, do polipeptìdeo, ou da construção de ácido nucleico, ou do produto genético identificado
KR101052573B1 (ko) * 2004-04-02 2011-07-29 씨제이제일제당 (주) 균일한 함량을 갖는 과립형 동물 사료 첨가제를 제조하는 방법 및 그에 의하여 제조되는 과립형 동물 사료 첨가제
AU2005321630A1 (en) 2004-07-02 2006-07-06 Metanomics Gmbh Process for the production of fine chemicals
EP2096177A3 (en) 2004-12-17 2010-01-13 Metanomics GmbH Process for the production of lutein
US20070082031A1 (en) 2005-10-08 2007-04-12 Hermann Lotter L-lysine-containing feed additives
DE102005056668A1 (de) 2005-11-28 2007-05-31 Basf Ag Fermentative Herstellung organischer Verbindungen
KR100838200B1 (ko) * 2006-01-10 2008-06-13 씨제이제일제당 (주) 과립화에 의한 라이신 발효액을 주성분으로 하는 동물 사료보충물 및 그 제조 방법
CA2644273A1 (en) 2006-04-05 2008-03-27 Metanomics Gmbh Process for the production of a fine chemical
US20090300794A1 (en) 2006-05-31 2009-12-03 Metanomics Gmbh Manipulation Of The Nitrogen Metabolism
DE102006026328A1 (de) * 2006-06-02 2008-01-03 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung eines L-Lysin enthaltenden Futtermitteladditivs
DE102006050489A1 (de) 2006-10-26 2008-04-30 Evonik Degussa Gmbh Allele des prpD1-Gens aus coryneformen Bakterien
DE102006054202A1 (de) * 2006-11-17 2008-05-21 Evonik Degussa Gmbh Allele des oxyR-Gens aus coryneformen Bakterien
BRPI0817701A2 (pt) * 2007-09-27 2014-10-07 Archer Daniels Midland Co Grânulos alimentares de lisina heteromórficos
FR2951195B1 (fr) * 2009-10-14 2014-01-31 Roquette Freres Composition riche en methionine destinee a l'alimentation animale
CN103168927B (zh) * 2010-12-20 2015-01-14 浙江升华拜克生物股份有限公司 颗粒色氨酸预混剂及其制备方法
KR101335853B1 (ko) 2011-12-01 2013-12-02 씨제이제일제당 (주) L-아미노산 및 리보플라빈을 동시에 생산하는 미생물 및 이를 이용한 l-아미노산 및 리보플라빈을 생산하는 방법
FR2983870B1 (fr) * 2011-12-08 2015-07-17 Roquette Freres Composition en methionine destinee a l'alimentation animale
PE20142304A1 (es) * 2012-05-09 2015-01-10 Evonik Industries Ag Aditivo para piensos que contienen l-aminoacido en forma de un material granular a base de caldo de fermentacion y metodo para produccion
EP2826384A1 (de) 2013-07-16 2015-01-21 Evonik Industries AG Verfahren zur Trocknung von Biomasse
ES2786108T3 (es) 2013-10-24 2020-10-08 Evonik Degussa Gmbh Aditivo para piensos para animales que contiene L-aminoácido
DK2865275T3 (da) 2013-10-24 2020-05-18 Evonik Operations Gmbh Foderstofadditiv indeholdende L-aminosyre
KR20150083225A (ko) * 2014-01-09 2015-07-17 씨제이제일제당 (주) 영양성분이 강화된 축우용 배합사료 및 이의 제조방법
US11464244B2 (en) 2014-10-02 2022-10-11 Evonik Operations Gmbh Feedstuff of high abrasion resistance and good stability in water, containing PUFAs
WO2016050559A1 (de) 2014-10-02 2016-04-07 Evonik Degussa Gmbh VERFAHREN ZUR HERSTELLUNG EINES PUFAs ENTHALTENDEN FUTTERMITTELS DURCH EXTRUSION EINER PUFAs ENTHALTENDEN BIOMASSE
CN106793799B (zh) 2014-10-02 2021-05-14 赢创运营有限公司 用于养殖动物的方法
WO2016050560A1 (de) * 2014-10-02 2016-04-07 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur herstellung einer granulierten biomasse, die einen oxidationsempfindlichen wertstoff enthält
US20170295824A1 (en) 2014-10-02 2017-10-19 Evonik Degussa Gmbh Process for producing a pufa-containing biomass which has high cell stability
JP6998935B2 (ja) * 2016-07-13 2022-01-18 エボニック オペレーションズ ゲーエムベーハー 溶解された脂質含有バイオマスから脂質を分離する方法
CN106546694A (zh) * 2016-11-01 2017-03-29 青海盐湖工业股份有限公司 一种测定有机胺含量的方法
ES2872009T3 (es) 2016-12-27 2021-11-02 Evonik Degussa Gmbh Método de aislamiento de lípidos a partir de una biomasa que contiene lípidos
EP3470502A1 (en) 2017-10-13 2019-04-17 Evonik Degussa GmbH Method of separating lipids from a lysed lipids containing biomass
EP3527664A1 (en) 2018-02-15 2019-08-21 Evonik Degussa GmbH Method of isolating lipids from a lipids containing biomass
US11976253B2 (en) 2018-05-15 2024-05-07 Evonik Operations Gmbh Method of isolating lipids from a lysed lipids containing biomass by emulsion inversion
CA3101855C (en) 2018-05-15 2023-06-20 Evonik Operations Gmbh Method of isolating lipids from a lipids containing biomass with aid of hydrophobic silica

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5281259A (en) * 1975-12-27 1977-07-07 Asahi Chemical Ind Production of feeds for domestic fowls
US4181709A (en) * 1977-09-02 1980-01-01 Eastman Kodak Company Rumen-stable pellets
DE3230292C2 (de) * 1982-08-14 1986-12-18 Lohmann Tierernährung GmbH, 2190 Cuxhaven Teilchenförmiges Futterzusatzmittel für Wiederkäuer und Verfahren zu seiner Herstellung
FR2541867B1 (fr) * 1983-03-03 1987-06-05 Aec Chim Organ Biolog Nouvelles compositions pour alimentation animale a base de lysine et leur preparation
DD268856A1 (de) * 1984-05-08 1989-06-14 Inst Tech Mikrobiologie Kontinuierliche herstellung von l-lysinfutterkonzentrat in granulierter form
US4876096A (en) * 1986-04-28 1989-10-24 California Natural Products Rice syrup sweetener
US4777051A (en) * 1986-06-20 1988-10-11 Ajinomoto Co., Inc. Process for the production of a composition for animal feed
SU1735365A1 (ru) * 1989-08-22 1992-05-23 Киевский Политехнический Институт Им.50-Летия Великой Октябрьской Социалистической Революции Способ получени кормового концентрата лизина
CA2056900A1 (en) * 1990-12-17 1992-06-18 Francis H. Verhoff Method of making granulated l-lysine
DE4130868C2 (de) * 1991-09-17 1994-10-13 Degussa Tierfuttermittelsupplement auf der Basis einer Aminosäure und Verfahren zu dessen Herstellung

Also Published As

Publication number Publication date
KR940020931A (ko) 1994-10-17
ATE197114T1 (de) 2000-11-15
EP0615693B9 (de) 2012-05-23
KR100338578B1 (ko) 2002-08-27
EP0615693B1 (de) 2000-10-25
CZ60394A3 (en) 1995-02-15
ES2153390T5 (es) 2012-07-26
EP0615693A2 (de) 1994-09-21
CZ287070B6 (en) 2000-08-16
HU219536B (hu) 2001-05-28
DE4308498C2 (de) 1997-01-09
AU666804B2 (en) 1996-02-22
HU9400773D0 (en) 1994-06-28
HUT71313A (en) 1995-11-28
CA2119209C (en) 2008-01-08
DE59409555D1 (de) 2000-11-30
AU5776794A (en) 1994-09-22
CA2119209A1 (en) 1994-09-18
DK0615693T3 (da) 2001-02-19
CN1072451C (zh) 2001-10-10
DK0615693T4 (da) 2012-06-18
SK30994A3 (en) 1995-06-07
JPH06296460A (ja) 1994-10-25
SK282819B6 (sk) 2002-12-03
IL108983A (en) 1997-09-30
RU2093999C1 (ru) 1997-10-27
PL176751B1 (pl) 1999-07-30
CN1096167A (zh) 1994-12-14
IL108983A0 (en) 1994-06-24
ES2153390T3 (es) 2001-03-01
BG98661A (en) 1995-02-28
EP0615693B2 (de) 2012-04-04
US5622710A (en) 1997-04-22
EP0615693A3 (en) 1995-08-23
DE4308498A1 (de) 1994-09-22
ZA941858B (en) 1994-10-17
TW443916B (en) 2001-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG60893B1 (bg) Ферментационна добавка към фуража за животни,метод за нейното получаване и използване
US5840358A (en) Process for the preparation of an animal feed supplement based on fermentation broth
US5935635A (en) Feed additive containing granules and caking preventive agent
US20130302470A1 (en) L-amino-acid-containing feed additive in the form of fermentation-broth-based granules, and processes for its preparation
SK281862B6 (sk) Prísada do krmiva pre zvieratá na báze aminokyseliny z fermentačnej brečky, spôsob jej výroby a použitie
US6238728B1 (en) Mixed feed with an amino acid
US4789551A (en) Silage additive
CN101700099B (zh) 一种添加剂预混合饲料
KR20160075671A (ko) L-아미노산-함유 사료 첨가제
US5756761A (en) Process for drying hydrophobic amino acids with improved process for increased bulk density
RU2032747C1 (ru) Способ гранулирования аминокислотных добавок
SU1579492A1 (ru) Способ получени сухого лизин - содержащего кормового концентрата
SU1606096A1 (ru) Способ получени гранулированного корма дл животных и рыб
CZ128592A3 (en) Process for preparing feeding mixtures, feeding ingredients, optionally victuals
CS250851B1 (cs) Způsob výroby stabilního technického koncentrátu L-lysinu v práškové formě, zejména pro krmné účely
JPS62248460A (ja) ペレット状ミネラル混合飼料