SK383892A3 - Method of creating of physical system skateboard/rider with own drive and skateboard for realization of this method - Google Patents

Method of creating of physical system skateboard/rider with own drive and skateboard for realization of this method Download PDF

Info

Publication number
SK383892A3
SK383892A3 SK3838-92A SK383892A SK383892A3 SK 383892 A3 SK383892 A3 SK 383892A3 SK 383892 A SK383892 A SK 383892A SK 383892 A3 SK383892 A3 SK 383892A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
skateboard
shaft
housing
gear
roller shaft
Prior art date
Application number
SK3838-92A
Other languages
English (en)
Inventor
Boris Sobocan
Original Assignee
Boris Sobocan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Boris Sobocan filed Critical Boris Sobocan
Publication of SK383892A3 publication Critical patent/SK383892A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63CSKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
    • A63C17/00Roller skates; Skate-boards
    • A63C17/12Roller skates; Skate-boards with driving mechanisms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63CSKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
    • A63C17/00Roller skates; Skate-boards
    • A63C17/01Skateboards

Description

Nášľapná doska skateboardu sa rytmicky vykyvuje okolo pozdĺžnej osi vykyvovania, ležiacej v závesoch skateboardu, vzhľadom na príslušnú referenčnú rovinu, ktorá je pri rovnej jazde rovnobežná s jazdnou dráhou, a pri zatáčaní je vzhľadom na smer jazdy naklonená na jednu alebo druhú stranu. K puzdru (8) závesu (4) skateboardu, obklopujúcemu hriadeľ (11), je na jeho každom konci pripojená prevodovka (9,10), pričom obdive prevodovky sú riešené zrkadlovo symetricky. Prevodovka (9, 10) pozostáva z úložného puzdra (13), zvislej steny (16) a úložného krytu (17), ako i ozubenej sústavy pozostávajúcej z ozubenej tyče (19) ako hnacej zložky a ozubeného kolesa (25) pripojeného k hriadeľu (11) valčekov ako hnanej zložky. Okrem hriadeľa (11) valčekov, ktorý prechádza prevodovkou, obsahuje ozubená sústava dva ďalšie hriadele (14,1S). Každý hriadeľ (14,
1S) nesie dve ozubené kolesá (29,21), z ktorých prvé je vo vzájomnom zábere s ozubenou tyčou (19) a posledné je v zábere s hnaným ozubeným kolesom (25).
SPÔSOB VYTVORENIA FYZIKÁLNEHO SYSTÉMU SKATEBOARD/JAZDEC S VLASTNÝM POHONOM A SKATEBOARD NA REALIZÁCIU TOHTO SPÔSOBU
Oblast techniky
Vynález sa týka oblasti náradia pre šport, hry a rekreáciu a je zameraný na skateboardy, hlavne na tie, ktoré obsahujú špeciálne integrované opatrenia na fyzické poháňanie skateboardu.
Doterajší stav techniky
Vo svojom základnom tvare skateboard obsahuje pozdĺžnu, vhodne tvarovanú nášľapnú dosku, ku ktorej sú zospodu upevnené dve dvojice pojazdných koliesok (valčekov). Prípadne má skateboard ďalej doplnkové vybavenie, napríklad brzdu, zotrvačník, svetlo, ukazovateí, koncové svetlo, nárazník atď. Normálne je pri jazde na skateboarde zatáčanie umožňované na nášľapnej doske skateboardu, ktoré je rovnobežné s jazdnou dráhou skateboardu pri jazde priamo, naklonením nášľapnej dosky na jednu alebo druhú stranu vzhľadom k pozdĺžnej osi. Toto pôsobenie môže byt zaistené pomocou zvláštneho závesu valčekov a pri zatáčaní má naklonenie nášľapnej dosky za následok, že na predných a zadných valčekoch sa vnútorné valčeky z hľadiska zákruty vzájomne priblížia, zatiaľ čo obidva ostatné, t.j. vonkajšie valčeky vzhľadom k zákrute sa navzájom od seba oddialia.
Je zrejmé, že sa tu vlastný pohon skateboardu vykonáva tak, že sa jazdec odstrkuje od zeme a/alebo jazdou z kopca, takže o fyzikálnom systéme skateboard/jazdec ako fyzikálnom jave, t.j., kedy sú skateboard a jazdec funkčne spojené do kombinovanej nezávislej jednotky, je možné hovorit iba v období spotrebovania predtým nazhromaždenej energie, alebo pri jazde z kopca využitím gravitačnej sily.
£ú známe pokusy priradit systému skateboard/jazdec povahu fyzikálneho javu bez toho, aby sa používala gravitačná sila alebo špeciálny zdroj energie, t.j. iba na základe fyzického pôsobenia jazdca.
Z amerického patentového spisu č. 4 915 403 je známy skateboard, ktorého nášľapná doska je v oblasti jej pozdĺžneho predĺženia priečne rozdelená na prednú pevnú sekciu a zadnú pedálovú sekciu. Uvedené sekcie nášľapnej dosky sú vzájomne spojené rámom skateboardu. Pedálová sekcia je tu spojená s možnosťou prenášania pohybu pomocou spojok obsahujúcich tlačnú tyč, kľukový hriadeľ a ozubený segment, ako i pomocou ozubeného súkolesia pripojeného k uvedenému ozubenému segmentu a obsahujúceho štyri dvojice ozubených kolies a koncové ozubené koleso, ktoré je pripojené k hriadeľu valčekov zadných valčekov skateboardu, je pripojené k hriadeľu pomocou prebehovej poistnej spojky.
Podľa vyššie uvedeného riešenia zaisťuje skateboard v zásade rovnakú výšku ako skateboardy bez hnacích ozubených kolies, a sledujú sa pri ňom rôzne funkčné možnosti, ako je ľahkosť prekonávania zákrut a ovládateľnosť.
Pri predchádzajúcom riešení môže byť výška skateboardu predmetom diskusie iba v spojení s prednou, t.j. fixnou sekciou nášľapnej dosky skateboardu, ktorá nie je v spojení so zadnou, t.j. pedálovou oblasťou, okrem polohy, kedy je pedálová funkcia aretovaná, čo však nie je v súlade s primárnym cieľom alebo predmetom riešenia. Analogicky, kým ide o rôzne možnosti, je tu potrebné poznamenať nasledujúce: zákruty sa dajú ľahko prekonávať a so skateboardom sa dá ľahko manipulovať iba za podmienky, že je pedálová funkcia aretovaná, t.j., že obidve sekcie nášľapnej dosky sú napriamené (sú v rovnakej rovine). V stave, kedy je skateboard fyzicky postrkovaný dopredu, iba jazdcova noha spočívajúca na prednej sekcii nášľapnej dosky zostáva vo vykonávaní normálnej jazdy (normálne možnosti poskytované skatebonrdmi bez hnacích ozubených kolies). Ovládateľnosť je tak zjavne a podstatne ovplyvnená. Tak napríklad možnosť vykonávania skokov je celkom vylúčená, keď je pedálová sekcia zdvihnutá.
Podlá predchádzajúceho riešenia je dĺžka nášlapnej dosky obmedzená smerom dole na velkost nie menej ako 600 mm. Okrem toho tu hrozí nebezpečenstvo preklopenia na jednu alebo druhú stranu vzhladom k smeru jazdy, ako i dozadu cez zadné valčeky (v dôsledku okolnosti, že poháňanie ako také má sklon šklbať skateboardom pod jazdcovými nohami).
Z funkčného hladiska známe riešenie vykazuje ďalšiu nevýhodu, ktorú nemožno zanedbať, a to, že hnací torzný moment je
vyvíjaný prerušovane: po hnacej fáze nasleduje neúčinná fáza, po ktorej zase nasleduje hnacia fáza, atď.
j
Cielom vynálezu je prekonať vyššie uvedené nevýhody a vytvoriť skateboard, ktorý môže byt fyzicky poháňaný pomocou vlastných pohybov jazdca, používaných pri skateboardoch bez hnacích ozubených kolies.
Podstata vynálezu
Vynález vychádza z poznania skutočnosti, že pri prekonávaní zatáčok je nášlapná doska skateboardu vychyl'ovatelná v rámci daných medzí, ktorých krajné hodnoty sú definované konštrukčnými opatreniami, a že účelne rýchle vykývnutie nášlapnej dosky, obmedzené na zodpovedajúci malý uhol vzhladom k danej rovine, ktorá je vodorovná pri jazde rovno a pri prekonávaní zákruty je ~ naklonená smerom ku geometrickému stredu zákruty, prakticky nevyvoláva badatelné odbočovanie skateboardu zo smeru. Vynález je » založený na riešení problému, ako uskutočniť uvedené vykývnutie nášlapnej dosky na poháňanie valčekov skateboardu.
Podlá vynálezu sa spôsob vytvorenia fyzikálneho systému skateboard/jazdec s vlastným pohonom, založený na skateboarde, ktorý obsahuje prevodovku pre prevádzanie akčnej sily jazdca na otáčavý moment pre pohon skateboardu, ako i jazdca, ktorý je v zodpovedajúcej miere, aspoň v základe, vybavený skúsenosťami, vyznačuje tým, že sa nášlapná doska skateboardu rytmicky vykyvuje okolo pozdĺžnej osi vykyvovania, ležiacej v závesoch skateboardu, vzhľadom k príslušnej referenčnej rovine, ktorá je pri jazde rovno rovnobežná s jazdnou dráhou, t.j. zemou, a pri zatáčaní vzhíadom k smeru jazdy naklonenému na jednu alebo druhú stranu. Pritom amplitúda vykyvovania, ktorá je s výhodou pokial možno najmenšia, a frekvencia vykyvovania, ktorá je s výhodou čo možno najvyššia, sú s výhodou vzájomne koordinované tak, že vykyvovanie nemá za následok takéto meandrovanie skateboardu, ktoré by bolo považovaná za nevhodné.
Podía vynálezu skateboard na vykonávanie vyššie uvedeného spôsobu, obsahujúci vzájomné spojenie medzi nášíapnou doskou skateboardu a hriadeľom valčekov skateboardu so súkolesím, pričom každý valček skateboardu je so zodpovedajúcim hriadeíom valčekov nepriamo spojený prebehovou poistnou spojkou, sa v základnom riešení vyznačuje tým, že k puzdru závesu, obklopujúcemu hriadeí valčekov, je na každom konci pripojená prevodovka.
Vynález sa tiež vzťahuje na skateboard rovnakého typu, ktorý sa vyznačuje tým, že k puzdru ktoréhokoľvek zo závesov obklopujúcemu hriadeí valčekov, je na každom konci pripojená prevodovka.
Bez ohľadu na to, či sa jedná o základné alebo výhodné vyhotovenie skateboardu podía vynálezu, sú prevodovky patriace k prednému alebo zadnému hriadeíu valčekov riešené zrkadlovo súmerne vzhíadom k pozdĺžnej zvislej rovine prechádzajúcej závesmi. Pritom s výhodou každá prevodovka pozostáva z úložného puzdra pripojeného k puzdru hriadeľa a smerom k zodpovedajúcemu valčeku uzatvoreného zvislou stenou, ku ktorej je pripojený úložný kryt orientovaný k úložnému puzdru, s ložiskami ako v úložnom puzdre a úložnom kryte upravenými pre otáčavé uloženie hriadeía valčekov a hriadeľov prevodovky, ďalej zvislú ozubenú tyč vedenú vodidlom, ktoré je súčasťou medziíahlej steny, pričom ozubená tyč prechádza vybraním stropnej steny úložného krytu smerqjn nahor k nášľapnej doske, ďalej ozubené koleso v zábere s ozubenou tyčou, ako i dvojice ozubených kolies, ktoré tvoria spojovacie súkolesie medzi ozubenou tyčou n hriadeľom valčekov, pričom posledné z uvedených ozubených kolies je uložené na hriadeli valčekov, a z vhodne predpätej zatahovacej skrutkovnicovej torznej pružiny, navzájom spájajúcej hriadeľ ozubeného kolesa a úložné puzdro tak, že pri spustení ozubenej tyče sa pružina uťahuje, pričom ozubené koleso, ktoré je najbližšie k pružine nepriamo pripojené prostredníctvom prebehovej poistnej spojky k hriadeľu, ktorý je spoločný pre pružinu a ozubené koleso.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom popise na príkladoch vyhotovenia s odvolaním na pripojené výkresy, v ktorých znázorňuje:
obr. 1 axonometrickú schému skateboardu podľa vynálezu, s nášľapnou doskou čiastočne odstránenou rezom kvôli odkrytiu spodných zostáv skateboardu, obr. 2 bočný pohľad zľava na obr. 1, s ľavou koncovou časťou skateboardu, t.j. jeho prednou koncovou časťou na obrázku, znázornenou ako zvislý rez prevodovkou, obr. 3 pohľad na skateboard z obr. 2 zľava (spredu) s časťou týkajúcou sa predného pravého valčeka znázornenou ako zvislý rez rovinou III-III z obr. 2, ukazujúci zodpovedajúcu ozubenú tyč nekrytú uvedenou rezovou rovinou (jedna z osí a sprievodné dve ozubené kolesá sú vypustené kvôli názornosti výkresu), obr. 4 zvislý rez rovinou IV-IV z obr. 3, obr. 5 axonometrickú schému dvojice prevodoviek (bez zodpovedajúcich ozubených tyčí) patriacich jednej osi (prednej alebo zadnej skateboardu), obr. 6 schému pravostrannej prevodovky (z hľadiska smeru jazdy) v čiastočne rozmontovanom stave, obr. 7 schematický pohľad spredu (alebo zozadu - nie je žiaden , rozdiel) na skateboard, ktorého nášľapná sedká je pri prekonávaní zákruty extrémne naklonená, so znázornením geometrie vykyvovania, a obr. 8 pohľad analogický obr. 7, ale s opačným vychýlením nášľapnej dosky.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Skateboard obsahuje nášľapnú dosku 1, ktorá je zložená a navrhnutá v súlade s príslušným predmetom a na ktorej dolnej strane sú zavesené predná spodná zostava 2 a zadná spodná zostava
3, uložené na zodpovedajúcej prednej a zadnej strane skateboardu. Spojenie nášľapnej dosky 1 a spodných zostáv 2,3 je priame, podobné ako u skateboardov bez včlenených poháňacích zostáv ozubených kolies.
Spodné zostavy 2 a 3 sú navrhnuté s dvojstĺpovým závesom 4., 5, ktorý ako taký patrí do známeho stavu techniky. Obidva závesy
4, 5, konštrukčne vzájomne totožné, sú uložené známym spôsobom zrkadlovo symetricky vzhľadom k zvislej stredovej rovine uloženej naprieč smeru pohybu skateboardu. Pri pohľade na obr. 1 sa práve zmienený konštrukčný znak javí tak, že z dvoj stĺpového závesu 4. prednej spodnej zostavy 2 je vidno tuhý, vnútorne rozlomiteíný stĺp 6, a z dvoj stĺpového závesu 5 zadnej spodnej zostavy 3. je vidiet pružne poddajný stĺp 7.
Stĺpy 6, 7 každého závesu 4, 5 sú uložené v tvare
V v pozdĺžnej zvislej rovine skateboardu, čo v kombinácii s inými znakmi závesov 4, 5 umožňuje, že pri vychýlení nášíapnej dosky 1 doľava alebo doprava vzhľadom k smeru jazdy skateboardu sú zodpovedajúce predná spodná zostava 2 a zadná spodná zostava 2 určite vykývnuté do opačných smerov - každá zostava okolo svojej vlastnej zvislej osi, ktorá sa zhoduje s osou tuhého stĺpa 6, pričom tieto presuny majú vo funkčnom význame za následok otáčanie skateboardu.
pkrcm toho, že vzhľadom k zmienenému znaku sú závesy 4, 5 uložené zrkadlovo súmerne, sú predná spodná zostava 2 a zadná spodná zostava 3. konštrukčne vzájomne spolu zhodné. Aby sa zjednodušil popis skateboardu, bude ďalej popisovaná iba predná spodná zostava 2 a predný záves 4, pričom sa však rozumie, že toto zahrnuje i zadnú spodnú zostavu 2 a zadný záves 5.
Podía vynálezu je na každej strane ( = konci) hriadeíové puzdro 8., uložené naprieč stĺpov 6, 7 v koreňovom úseku V-zostavy uvedených stĺpov závesu 4, pripojené k prevodovkám 9,
10. Tieto prevodovky sú s výhodou riešené tak, aby vytvorili zrkadloví! súmernosť vzhíadom k medziíahlej zvislej pozdĺžnej rovine skateboardu. Hriadeíovým puzdrom 8. a prevodovkami 9, 10 je prestrčený hriadeí 11 nesúci na svojich voíných koncových častiach valčeky 12 skateboardu.
Pod pojmom valčeky 12 sa tu chápu pojazdné kladky alebo kolieska, na ktorých sa skateboard pohybuje. Názov použitý v popise je zvolený s ohíadom na tvar zjavný v príklade vyhotovenia a rozumie sa, že v konkrétnom prípade pôjde o valčeky, kolieska alebo pojazdné kladky s ekvivalentným funkčným významom vo vzťahu k vynálezu.
Na riešenie problému vynálezu je skutočne nevyhnutné počítať s dvojicou prevodoviek 9, 10 pre každý hriadeí. V princípe je osadenie prevodoviek na oboch hriadeíoch, t.j. na prednom a zadnom hriadeli valčekov fakultatívne, ale vykonané skúšky, ako i rôzne praktické híadiská (ktoré budú podrobnejšie rozobrané nižšie), vedú k záveru, že je vhodné počítať s dvoma dvojicami prevodoviek, ako je znázornené na obr. 1. Možné počiatočné pochybnosti o tom, že prevodovky v zmienenom usporiadaní môžu viesť k neúčelnému konštrukčnému zaplneniu skateboardu, zmiznú, ked si uvedomíme okolnosť, že podía vynálezu závesy, ktoré sú, ako je všeobecne známe, rozhodujúce (a preto drahé) súčiastky skateboardu, nemusia byť delené na predné/zadné a íavé/pravé, ako je to v rozobranom známom stave techniky.
Prevodovka 9 podía vynálezu pozostáva zo skriňovitého úložného puzdra 13., ktoré j c pripojené k voínému koncu puzdra 8 hriadeľa a v ktorom je okrem hriadeľa ll valčekov uložený hriadeľ 14 na nesenie ozubených kolies, uložený výhodne nad hriadeľom 11 valčekov, a medziľahlý hriadeľ 15 taktiež na nesenie ozubených kolies, uložený výškovo medzi hriadeľom 11 a 14. ale posunutý dozadu vzhľadom k smeru jazdy skateboardu. Na strane orientovanej k valčeku 12 skateboardu je úložné puzdro 13 uzatvorené zvislou prispôsobenou stenou 16 (pozri tiež obr. 6). Konečne je k stene pripevnený úložný kryt 17. ktorý poskytuje ďalší rad ložísk pre otáčanie hriadeľov 11. 14., 15. V stropnej časti steny úložného krytu 17 je priamo na stene 16 vytvorené vybranie 18 pre vedenie ozubenej tyče 19 ako bude vysvetlené nižšie.
Hriadeľ 14 nesie ozubené koleso 20, ktoré je na neho priamo pripojené a ktoré je prispôsobené pre spolupôsobenie s ozubenou tyčou 19, ako i ďalšie ozubené koleso 21, ktoré je pripojené pomocou prebehovej regulačnej spojky 22 (= záchytný zvierací valček a rozpínajúca sa tretia spojka), pripojené k hriadeľu 14. Ozubené koleso 20 je pritom umiestnené vo vnútri úložného krytu a vybieha do zodpovedajúceho kruhového vybrania 26 steny 16, zatiaľ čo ozubené koleso 21 sprevádzané prebehovou poistnou spojkou 22 leží vo vnútri úložného puzdra 13 a je umiestnené v axiálnom odstupe od otáčavého uloženia hriadeľa 14.
Medziľahlý hriadeľ 15 podporuje ozubené koleso 23 navrhnuté tak, že vzájomne zapadá s ozubeným kolesom 21, ktorého priemer je väčší ako u predchádzajúceho a na strane orientovanej k zvislej stenovej časti úložného puzdra 13 podporuje ďalšie, väčšie ozubené koleso 24.· Obidve ozubené kolesá 23, 24 sú priamo pripojené k medziľahlému hriadeľu 15.
Hriadeľ 11 valčekov nesie ozubené a navrhnuté tak, že vzájomne zapadá s ktorého priemer je väčší ako je priemer Vzájomné spojenie ozubeného kolesa 25 priame.
<
koleso 25, poháňané ozubeným kolesom 24. ozubeného kolesa 25. a hriadeľa 11 je tiež
Prirodzene sú analogicky k vybraniu 26 v stene 16 taktiež upravené výbežky pre vedenie hriadeíov 11. 15. Okrem toho stena 16 obsahuje zvislé žíabovité tvarované vodidlo 27 (obr. 6) na uloženie a vedenie zvislej ozubenej tyče 19, pričom vnútorný profil vodidla 27 sa zhoduje s vybraním 18.
Na hriadeli 14 je v axiálnom medzipriestore medzi jednak ozubeným kolesom 21 a jeho prebehovou poistnou spojkou 22 a jednak ložiskom hriadeía 24 upravená vhodne predpätá pružná torzná pružina 28, ktorej jeden koniec je vytvorený ako kĺbový záves a je prostredníctvom tangenciálneho približovania k povrchovému plášťu hriadeľa 14 pripojená k tomuto hriadeíu a ktorej druhý koniec je navrhnutý ako špeciálny hák a je ním pripojený k úložnému puzdru 13.. Vinutia pružiny 28 takto prechádzajú tak, že sú napínané, keď sa ozubená tyč 19 pohybuje smerom dole, t.j. akumulujú potenciálnu energiu potrebnú na vrátenie (zdvíhanie) ozubenej tyče 19. Je jasne zrejmé z obr. 5, že v prípade existencie dvoch prevodoviek 9, 10 pripojených k zodpovedajúcemu hriadeíu 11 valčekov, je jedna z obidvoch pružín 28 vinutá pravotočivo a druhá je vinutá íavotočivo. Vyhotovenie íavotočivej skrutkovitej torznej pružiny 28 je zobrazené na obr. 6.
Prevodovka je riešená na tom princípe, že jeden zdvih ozubenej tyče 19 má za následok jednu otáčku hriadeľa 14. Pri úplnej otáčke hriadeía 14 prirodzene nezovrú závity pružiny úplne jeho plášťovú plochu, a schopnosť akumulácie pruživosti pružiny tým nie je celkom vyčerpaná.
Vzájomné spojenie hriadeía 11 a valčeka 12 je prevzané zo známeho stavu techniky a je navrhnuté s použitím valčekového ložiska 29 (obr. 3) a prebehovej poistnej spojky 30.
Vo výhodnom vyhotovení vynálezu, pokiaí ide o prebehovú regulačnú spojku 30 patriacu valčeku 12, ako aj pokiaí ide o prebehovú poistnú spojku 22. ktorá patrí ozubenému kolesu 21. sa zvolí medzi známymi prebehovými poistnými spojkami tá, ktorá je riešená s dvoma navzájom pohyblivými prstencami vloženými navzájom do seba, pričom každý z nich nesie zodpovedajúci rad valčekových ihiel, v dôsledku čoho sú vytvorené vo vonkajšom prstenci úseky s naklonením (patent spoločnosti TORRINGTON). Obidve prebehové poistné spojky 22 valčekov 12 pripojené k spoločnému hriadeľu 11 tak pracujú v rovnakom smere otáčania.
Obr. 1 až 6 ukazujú stav skateboardu, ktorý je neutrálny vzhľadom k nášľapnej doske 1 a ktorá je vyvážená vzhľadom k pružine 28. Štyri ozubené tyče 19 sú tlačené smerom nahor k nášľapnej doske 1 pod vplyvom vratných síl pružín 28.
Na rozdiel od vyššie zmieneného stavu obr. 7 schematicky znázorňuje stav skateboardu, ktorý zodpovedá nášľapnej doske 1 naklonenej do jednej z obmedzujúcich polôh silou a obr. 8 znázorňuje stav zodpovedajúci nakloneniu nášľapnej dosky 1 do druhej obmedzovacej polohy. Dve pružiny 28 vzťahujúce sa k ozubeným tyčiam 19, ktoré sú tlačené dole nášľapnou doskou 1., sú potom napäté (vystavené napätiu), druhé dve sú potom uvoľnené. Je samozrejmé, že stavy z obr. 7 - 8 znamenajú prekonávanie zatáčok skateboardu do jedného alebo druhého smeru.
Obr. 7 obsahuje tri rovinné súradnicové systémy viazané na os O vykyvovania nášľapnej dosky i· Systém x-y vyznačuje polohu nášľapnej dosky 1 pri jazde rovno, systém x'-y1 jej polohu pri extrémnom otáčaní do jedného smeru (analogická poloha pokiaľ ide o krajné otáčanie do druhého smeru, je znázornená na obr. 8), a systém x11-y11 voliteľnú medziľahlú polohu zatáčania skateboardu, t.j. mierne zatáčanie. Oblúkové šipky A pripojené k súradným rovinám y, y' . v na obr. 7 udávajú možnosť vykonávania vykývnutia nášľapnej dosky vzhľadom k zodpovedajúcim súradnicovým rovinám počas jazdy skateboardu, s amplitúdou vykyvovania zakaždým rozumne odmeriavanej. V princípe alebo výhodne sa predpokladá, že v prípade všetkých šipiek A ide v podstate o rovnaký uhol, i ked* voľba rozsahu vykývnutia ako taká je vecou individuálneho zvládnutia jazdnej techniky zo strany užívateľa a uvedený rozsah závisí ako od vyhotovenia a jazdných znakov a je konštrukčne obmedzený na jednej alebo druhej strane iba extrémne možnou polohou vychýlenia, tu ukazovanou systémom x1-v1.
Vykyvovanie nášľapnej dosky 1, ako je vysvetlené vyššie v súlade so základnou koncepciou vynálezu, ako je definovaná v úvode, je využívané v rozsahu uhlov udávaných oblúkovými šípkami A na vytváranie hnacieho účinku skateboardu. Pokusy totiž ukázali, že vykyvovanie vykonávané s účelne vysokou frekvenciou a s účelne malou amplitúdou vzhladom k zvolenej rovine yl, v. samozrejme, bez presiahnutia medznej roviny yl, nemá za následok riskantnú nepriamu jazdu skateboardu (v skutočnosti vykyvovanie v podstate predstavuje vytváranie miniatúrnych kriviek, t.j. vybočovanie po vlnovitej dráhe alebo meandrovanie), ale môže byt využité ako vhodná základňa pre vytváranie vhodného hnacieho otáčavého momentu. Okolnosť, že prevodovka je nevyhnutne realizovaná ako ľahká, je skutočne zrejmým sprievodným znakom vyššie opísanej koncepcie. Keď sa obidva hriadele 11 valčekov opatria prevodovkami 9, čo znamená, že hnacie zaťaženie je zakaždým rozdelené na dve ložiská, skateboard ako celok plní požiadavky týkajúce sa solídnosti, typickej pre predmety tohto typu.
Skateboardom podlá vynálezu sú poskytnuté možnosti začať jazdu buď odstrkovaním sa od zeme (podobne ako u skateboardov bez hnacieho mechanizmu), alebo šliapnutím na nášlapnú dosku a začatím vykyvovania nášľapnej dosky skateboardu.
Keď sa ozubená tyč 19 prevodovky 9 tlačí dole, hriadeľ 14. dostane otáčky doľava; prebehová poistná spojka 22 sa uvedie do chodu, a teda sa rovnako otáča ozubené koleso 21. Otáčanie hriadeľa 14 je nasledované uťahovaním pružiny 28. Z ozubeného kolesa 21 je otáčavý moment vedený na ozubené koleso 23. prostredníctvom tohto ozubeného kolesa je vedený na ozubené koleso 15 a odtiaľ na ozubené koleso 24., pričom tieto ozubené kolesá sa tak roztočia pravotočivo. Z ozubeného kolesa 24 je otáčavý moment vedený na teraz poháňané ozubené koleso 25 a prostredníctvom tohto ozubeného kolesa je vedené na hriadeľ 11 valčekov. Ozubené koleso 25 a hriadeľ 11 samozrejme dostanú otáčanie doľava; prebehová poistná spojka 30 valčekov 12 sa uvedie do činnosti. Výsledkom popísaného prevodu sa tak záber do ozubenej tyče 19 prevedie na hnacie otáčanie valčekov 12.
Pri realizovaní vyššie uvedeného popísaného pracovného záberu ozubenej tyče 19 prevodovky 9 nasleduje ozubená tyč prevodovky 10 patriaca k rovnakému hriadeľu 11 valčeka zdvíhania nášľapnej dosky skateboardu pod vplyvom sily odvíjania príslušnej pružiny. Pritom je spojenie hriadeľa 14 a ozubeného kolesa 21 prevodovky 10 prerušené pomocou prebehovej poistnej spojky.
Pri otáčaní, hlavne v ostrých zákrutách, nemôže byt v princípe zanedbaný rozdiel medzi počtom otáčok vonkajších valčekov a vnútorných valčekov 12. Nie je vylúčená možnost, že v prípade realizovania vyššie uvádzaného vykyvovania, aj počas otáčania skateboardu, pohon aktívne ovplyvňuje iba vnútornú kladku, ktorá sa otáča pomalšie, t.j. počet otáčok vonkajšieho valčeka môže presiahnut ten, ktorý je skutočne dosiahnutý prevodovkou. V tomto prípade prebehová poistná spojka 30 vonkajšieho valčeka umožňuje jeho voľné otáčanie.
Prirodzene sú prebehové poistné poistky 30 potrebné aj na riadenie skateboardu smerom dozadu, bez toho, aby sa hnacie prevodovky zapojili.
Z vyššie uvedených vysvetlení je jasné, že vzhľadom k spodnej strane nášľapnej dosky 1 vrcholová čast každej ozubenej tyče 19 vykonáva pohyb (obr. 8) zložený z priamej radiálnej zložky R tvorenej nachyľovaním nášľapnej dosky 1 ako takej, t.j. vykyvovanie nášľapnej dosky i okolo pozdĺžnej osi O, a taktiež zložený z kruhovej zložky C vytváranej pri vykyvovani spodnej zostavy 2, 2 na vykonávanie otáčania, t.j. pri vykyvovani okolo zvislej hlavnej osi závesu 4, 5. Aby sa vylúčilo riziko možnej nevratnosti nášľapnej dosky 1 a ozubenej tyče 19. je na vrchu každej ozubenej tyče 19 umiestnené guľové ložisko 31, ktoré je <k samo ó sebe známe a nie je znázornené na výkresoch.
n./· r. Ar U Γ«κ1 > frľl» hl .zgsMz.

Claims (6)

1. Spôsob vytvorenia fyzikálneho systému skateboard/jazdec s vlastným pohonom, založený na skateboarde, ktorý obsahuje prevodovku na prevádzanie akčnej sily jazdca na otáčavý moment pre pohon skateboardu, ako i jazdca, ktorý je vybavený zodpovedajúcimi aspoň základnými skúsenosťami, vyznačujúci sa tým, že nášľapná doska skateboardu sa rytmicky vykyvuje okolo pozdĺžnej osi vykyvovania, ležiacej v závesoch skateboardu, vzhľadom k príslušnej referenčnej rovine, ktorá je pri jazde rovno rovnobežná s jazdnou dráhou, t.j. zemou, a pri zatáčaní vzhľadom k smeru jazdy naklonená na jednu alebo druhú stranu.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že amplitúda vykyvovania, ktorá je s výhodou čo možno najmenšia a frekvencia vykyvovania, ktorá je s výhodou čo možno najvyššia, sú navzájom koordinované tak, že vykyvovanie nemá za následok také odbočovanie skateboardu z dráhy, ktoré by bolo pokladané za nevhodné.
3. Skateboard na vykonávanie spôsobu podľa nároku 1 alebo 2, obsahujúci vzájomné spojenie medzi nášľapnou doskou skateboardu a hriadeľom valčekov skateboardu so súkolesím, pričom každý valček skateboardu je so zodpovedajúcim hriadeľom valčekov nepriamo spojený prebehovou poistnou spojkou, vyznačujúci sa tým, že k puzdru (8) závesu (4, 5), obklopujúcemu hriadeľ (11) valčekov, je na každom konci pripojená prevodovka (9, 10).
4. Skateboard na vykonávanie spôsobu podľa nároku 1 alebo 2, obsahujúci vzájomné spojenie medzi nášľapnou doskou skateboardu a hriadeľom valčekov skateboardu, pričom každý valček skateboardu je so zodpovedajúcim hriadeľom valčekov nepriamo spojený prebehovou poistnou spojkou, vyznačujúci sa tým, že k puzdru (8) ktoréhokoľvek zo závesov (4, 5) obklopujúcemu hriadeľ (11) valčekov, je na každom konci pripojená prevodovka (9, 10).
5. Skateboard podlá nároku 3 alebo 4, vyznačujúci sa tým, že prevodovky (9, 10) patriace k prednému alebo zadnému hriadelu (11) valčekov sú riešené zrkadlovo súmerne vzhladom k pozdĺžnej zvislej rovine prechádzajúcej závesmi (4, 5).
6. Skateboard podlá nároku 5, vyznačujúci sa tým, že prevodovka (9, 10) pozostáva z úložného puzdra (13) pripojeného k puzdru (8) hriadela a smerom k zodpovedajúcemu valčeku (12) uzavreného zvislou stenou (16), ku ktorej je pripojený úložný kryt (17) orientovaný k úložnému puzdru (13), s ložiskami ako . v úložnom puzdre (13) a úložnom kryte (17) upravenými pre otáčavé uloženie hriadela (11) valčekov a hriadeľov (14, 15) prevodovky, ďalej zvislú ozubenú tyč (19) vedenú vodidlom (27), ktoré je súčasťou medzilahlej steny (16), pričom ozubená tyč (19) prechádza vybraním (18) stropnej steny úložného krytu (17) smerom nahor k nášlapnej doske (1), ďalej ozubené koleso (20) v zábere s ozubenou tyčou (19), ako i dvojice ozubených kolies (21, 23; 24, 25), ktoré tvoria spojovacie súkolesie medzi ozubenou tyčou (19) a hriadeľom (11) valčekov, pričom posledné (25) z uvedených ozubených kolies je uložené na hriadeli (11) valčekov, a z vhodne predpätej zaťahovacej skrutkovitej torznej pružiny (28), vzájomne spájajúcej hriadel (14) ozubeného kolesa a úložné puzdro (13) tak, že pri spustení ozubenej tyče (19) sa pružina (28) uťahuje, pričom ozubené koleso (21), ktoré je najbližšie k pružine (28), je nepriamo pripojené prostredníctvom prebehovej poistnej spojky (22) k hriadelu (14), ktorý je spoločný pre pružinu a ozubené < koleso.
ry zm-n f>I/ 7z_
CM eu 2b38CXI OJ
SK3838-92A 1992-02-25 1992-12-22 Method of creating of physical system skateboard/rider with own drive and skateboard for realization of this method SK383892A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP92103162A EP0558768B1 (en) 1992-02-25 1992-02-25 Method of manufacturing a self-propelled physical skateboard
CA002063916A CA2063916C (en) 1992-02-25 1992-03-25 Method of providing a self-propelled physical skateboard/rider-system, and skateboard for realizing the method

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK383892A3 true SK383892A3 (en) 1995-06-07

Family

ID=25675046

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK3838-92A SK383892A3 (en) 1992-02-25 1992-12-22 Method of creating of physical system skateboard/rider with own drive and skateboard for realization of this method

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0558768B1 (sk)
JP (1) JPH0639077A (sk)
AT (1) ATE133347T1 (sk)
AU (1) AU653995B2 (sk)
CA (1) CA2063916C (sk)
CZ (1) CZ283741B6 (sk)
DE (1) DE69207890T2 (sk)
DK (1) DK0558768T3 (sk)
ES (1) ES2085506T3 (sk)
HU (1) HU215059B (sk)
IL (1) IL104127A (sk)
SK (1) SK383892A3 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1000278C2 (en) * 1995-05-02 1996-11-05 Rudolph Arthur Marinu Kooijman Skateboard drive mechanism
DE10035296B4 (de) * 2000-07-18 2006-08-24 Bertiller, Marco Sport- und Transportgerät
KR20020068109A (ko) * 2001-02-20 2002-08-27 이순근 절첩식 소형 자전거
CN110510045A (zh) * 2019-09-24 2019-11-29 黄文胜 行走装置

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE193653C (sk) *
US1364471A (en) * 1920-04-20 1921-01-04 Eugene A Ameli Vehicle toy
US1535950A (en) * 1924-09-29 1925-04-28 Edward J Schramke Vehicle
US1784761A (en) * 1930-04-10 1930-12-09 Jerry T Smith Roller skate
DE3315856A1 (de) * 1983-04-30 1984-10-31 Rudolf 2820 Bremen Brzoska Fersentretantrieb fuer rollschuhe, roller und fahrraeder
FR2666780A1 (fr) * 1990-09-19 1992-03-20 Mariet Alain Procede permettant de diriger un vehicule par inclinaison a droite ou a gauche de son module directeur par rapport a son chassis porteur.

Also Published As

Publication number Publication date
CZ383892A3 (en) 1994-03-16
JPH0639077A (ja) 1994-02-15
ES2085506T3 (es) 1996-06-01
AU1319892A (en) 1993-10-07
CA2063916A1 (en) 1993-09-26
HU9204024D0 (en) 1993-04-28
DK0558768T3 (da) 1996-06-03
AU653995B2 (en) 1994-10-20
EP0558768A1 (en) 1993-09-08
EP0558768B1 (en) 1996-01-24
HU215059B (hu) 1998-09-28
CZ283741B6 (cs) 1998-06-17
ATE133347T1 (de) 1996-02-15
DE69207890T2 (de) 1996-09-19
IL104127A (en) 1996-07-23
DE69207890D1 (de) 1996-03-07
CA2063916C (en) 1996-06-04
HUT67621A (en) 1995-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3429293B2 (ja) 無線制御自転車
US5280935A (en) Self-propelled skateboard
RU2245267C2 (ru) Устройство для транспортирования (варианты)
US4902271A (en) Radio controlled steering device for a two-wheeled vehicle toy
CA1207352A (en) Tricycle
GB2087324A (en) Rear-wheel suspension device for a tricycle vehicle
SK383892A3 (en) Method of creating of physical system skateboard/rider with own drive and skateboard for realization of this method
US6126176A (en) Fall suppressing device for a vehicle configured to ride on descending and ascending escalators
EP1360974B1 (en) Treadmill with lifting device
CN114340991B (zh) 具有使用Tchebicheff四杆连杆机构的悬架的机动车辆
KR20130101609A (ko) 한 쌍의 전륜이 구비되는 자전거와 모터사이클의 전륜지지 장치
JP2006151032A (ja) 立ち乗り式小型車両
CN216153495U (zh) 万向轮组件及安装架
SU1834672A3 (ru) Ckeйtбopд
CN213192496U (zh) 漂移摩托车
JPS6020552Y2 (ja) 乗用玩具
CN113212607B (zh) 双模滑板车及其使用方法
CN102112360A (zh) 婴儿车
CN115817069A (zh) 万向轮组件及安装架
KR20140027039A (ko) 스키딩자전거
TW202112602A (zh) 具有使用羅伯特四連桿組懸吊器之機動車輛
KR20050088894A (ko) 시소형 케이블 자전거
SI9200010A (sl) Postopek ustvaritve samovoznega fizikalnega sistema rolka-rolkar in rolka za izvedbo postopka
CN110603170A (zh) 两轮平衡车坐式骑行装置
JP2000217639A (ja) 移動机