SK333892A3 - Product determined for isolation of pipes elbows and method of its creating - Google Patents
Product determined for isolation of pipes elbows and method of its creating Download PDFInfo
- Publication number
- SK333892A3 SK333892A3 SK3338-92A SK333892A SK333892A3 SK 333892 A3 SK333892 A3 SK 333892A3 SK 333892 A SK333892 A SK 333892A SK 333892 A3 SK333892 A3 SK 333892A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- elements
- sleeve
- pipe
- cylindrical
- sections
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L—PIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L59/00—Thermal insulation in general
- F16L59/14—Arrangements for the insulation of pipes or pipe systems
- F16L59/16—Arrangements specially adapted to local requirements at flanges, junctions, valves or the like
- F16L59/22—Arrangements specially adapted to local requirements at flanges, junctions, valves or the like adapted for bends
Landscapes
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Thermal Insulation (AREA)
- Shaping By String And By Release Of Stress In Plastics And The Like (AREA)
- Insulating Bodies (AREA)
- Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
- Flanged Joints, Insulating Joints, And Other Joints (AREA)
- Measuring Pulse, Heart Rate, Blood Pressure Or Blood Flow (AREA)
- Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
- Fixed Capacitors And Capacitor Manufacturing Machines (AREA)
- Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
- Buffer Packaging (AREA)
- Confectionery (AREA)
- Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
- Vessels, Lead-In Wires, Accessory Apparatuses For Cathode-Ray Tubes (AREA)
- Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
- Electroplating Methods And Accessories (AREA)
- Gloves (AREA)
- Packages (AREA)
- Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
- Registering, Tensioning, Guiding Webs, And Rollers Therefor (AREA)
- Threshing Machine Elements (AREA)
- Insulated Conductors (AREA)
- Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
- Manufacturing Of Electric Cables (AREA)
- Cable Accessories (AREA)
- Processing Of Terminals (AREA)
Description
Výrobe k určený pro izolaci kolen potrubí a zpúsob jeho vy tváren1
Oblast techniky
Vynález se tyká výrobkú určených pro izolaci potrubí, které mají tvar válcových pouzder vyrobených na podkladé izolačních pánových hmôt nebo minerálních vln, skelných vln nebo čedičových vln. Týká se konkrétnéji zvukové a hlavné tepelné izolace zahnutých části potrubí v oblasti vytápéní, prômyslové tepelné techniky a chlazení.
Dosavadní stav techniky
Když rná inštalatér izoloval potrubí, napríklad pro vytápéní, když jsou tato potrubí již osazena uvnitŕ budovy, používá pro tento účel. válcových Í2olačních pouzder nazývaných tvarovky. Tato pouzdra, která jsou opatrená štérbinou po jejich celé délce, se osazují okolo potrubí a postup se provádi velmi jednoduše v pŕimých částech. Pokud jde o kolena potrubí, existují v současné dobé dva známé postupy. Bud se používá pŕedem kolen vytvarovaných nebo vyríznutých v bloku z materiálu totožného s tím, který tvorí tvarovky, nebo se provádi oŕezávání v pŕimých Částech1 tvarovky pomoci šablón prvkft, které když se sestaví k sobé umožní pokrýt zahnutou část potrubí. Prvni postup vyžaduje skladování velkého počtu pŕedem tvarovaných části, které'mají vysokou cenu. Druhý postup vyžaduje oŕezávání na stavbé, které je tím choulostivôjší, čím vétší je prúmér, cqŽ vyžaduje kvalifikované jší pracovní silu, což potom véde v .vy'šší cené.
Vynález si klade za úkol vytíVoŕit výrobek pro izolaci kolen potrubí, který by umožnil ;>ápračpvávát současné ' ' J ; 'l kolena i pŕilehlé pŕímé části, pri součas,nýtíh j dobrých tepelné-technických vľastnostech, nepŕíliš, vysokých nákladech a který by se současné dal snadno skladoval.
Postupy umožňující vytvoŕit izolační pouzdra' pomoci pénových organických hmôt jsou známé. Pokud jde o minerálni
-9vlny, jsou známé rovnéž rôzne postupy pro vytváŕeni izolač í' nich pouzder, nazývaných tvarovky. Tak napríklad evropská >
patentová prihláška EP 205 714 navrhuje zpäosb výroby tvarovek z vláknitých anorganických materiálä navíjeníin plsti Á,, tvorené z vláken a z pojiva na zahrívaný trn. . ·;
Všechny tyto postupy tak dovolují vytváŕet válce, jejichž vnitŕni polomér odpovídá vnéjšímu polomeru potrubí, které se má chrániť, a které mi» j í izolační tlouštku bud z pény nebo z vlákenného výrobku, která odpovídá tepelnému odporu, jaky se má získat. Tyto pouzdrové tvarovky se používa ji ve formé pŕímých prvkĺi o délce okolo metru, eventuálne chránených fólii z plastu nebo kovu. Tyto tvarovky se rozrezávaj! v podélném sméru alespoň na polovine prťiméru, aby se mohly otevŕít a mohly se vnitŕkem nasunout na potrubí, které se má chrániť. I když je u určitých systémft možné tyto výrobky lehce ohýbat, aby mohly sledovať zakrivenou dráhu potrubí, je pri zmenšovaní poloméru zakrivení u príliš malých prftmérä nemožné výrobok dostatečné deformovať tak, aby dokonale obklopil zakrivenou část. Byla proto vyvinutá rada zpäosbä určených pro izolování oh y b (í potrubí.
Prvnim z téchto postúpil je vyrezávaní kolen z blokô penové hmoty nebo jejich tvarovaní v blocích minerálni vlny, obzvlášté fteidčové vlny, a na tato kolena se potom pc obou stranách nápojují príme úseky. Tato kolena se rozŕlznou na dva di ly v jejich roviné symetrie, čímž tak vznikne pi-ftchozí étérbina podporujte! tepelné ztráty. Tento postup dovoluje získat kolena s dobrou presností, která obemknou potrubí a která se správne napojují na pŕ.í.mé části, ale je velmi drahý. Kromé toho. manipulace s koleny pro jejich dopravu na stéiveniôté vyžaduje obzvláštní obaly, které rovnéž zvyšují odbytovou C.enu. .
- Jiný, postup,Častéji používaný, spo.čívá v tom, že se na vlastním staveništi provádí oŕezávání, které eventuelné dovoluje u.malých prämérú, pomoci špeciálni pokosové skŕíné, jaká je popsánave francouzshém patentovém spisu 2 633 564, í získat na požadované místé vybráni trojúhelníkového' prftŕezu, ' · i ·
3které potom dovolí získal na stavbe jakýkoli úhel, za pôdni t n ky, že se úhel ŕezání prizpúsobí výsledkôm, které jsou sledovaný. Je rovnéž velmi levný. Izolace, které se však získají v úrovni kolert potrubí, neraaji dostatočné dobrou kvalitu. Polomer zakrivení ohybu potrubí totiž neni nikdy nulový. Naproti tomu zahnutá část tvarovky získané výše uvedeným zpúsobem vytváŕi v míslé napojení ostrou hranu. To má za následok, že izolace nesleduje presné povrch trubky. V určitých místech je izolae'e stlačená a naopak v nékterých roístceh zústává mezi povrchom trubky a izolací volný prostor. Kromé toho neni na stavbe úhel nikdy presné seŕízen a segmenty nikdy na sebe presné nenavazují. Pŕesto je v&ak podstatné, zejména v prípade zvukové izolace, aby izolační prvek tvorí dokonale tesnou sestavu. Vynález si proto klade za úkol odstrániť výše uvedené nevýhody.
P o d s t a. t a v y n á 1 e z u
Vynález navrhuje v první ze svých variant výrobek tvorený z pouzdrových válcovýeh izolačních prvkú a určený pro vytvorení izolačriího pouzdva okolo kolena s úhlem há potrubí, jehož pouzdrové prvky oblasti kolena jsou tvorený zahýbucimi prvky ve tvaru válce 3eŕlznutého na koncích dvéma rovinami sbíhavými do stredu zakrivení, v počtu n, totožné, je-li jich více, pŕičemž jejich čelní plochy ve sbíhavých koncových rovinách, mající eliptický obrys, svírají s kolmými prúŕezy pouzder odpovídající úhly + Pi a - /3 > pro než platí:
/3 = oZ7(2n '· 2), pŕičemž jejich deiší povrchová pŕímka má délku b, pro niž platí;
b = 2 (R + d/2 + e) tg /3, kde R je polomer zakrivení potrubí, d je jeho prúmér a e je tlouôtka stéri pouzdra, pŕičemž príme úseky izolačních válcových pouzder určené k tomu, aby sousedily s koleny jsou zakončené plochami, jejichž úhly svírají s kolmými prúŕezy pouzder úhel /3 .
Ve druhé variante výrobku úhly Λ3 rešpektují vztah
-4& = *</2η. V tomto pŕípadé jsou válcová pouzdra sousedící s kolenom zakončená kolmými prúŕezy.
Vynález se rovnéž týká zpúsobu umožňujícího vytváret izolací kolen potrubí s úhlem C>Ĺ , polomérem R a prúmérem d pomoci izolačních válcových pouzder o vnitŕním prôméru d a tlouštce e. V první variante zpúsobu se oŕezává válcové izolační pouzdro podél v podstate rovinných ŕezú, všech kolmých na stejnou rovinu procházející jeho osou, pŕičemž roviny rezu svírají stŕldavé úhly +/3 a -/i , pro než piati:
= 64/ ( 2n + 2 ) , pŕičemž počet ŕezú je n + 1, pŕičemž získané pouzdrové prvky mají jejich delší povrchovou pŕímku o délce b, pro níž platí:
b = 2 (R + d/2 + e) t g /3, pŕičemž se sestaví zbývající pŕímé části a mezilehlé zahýbací pouzdrové prvky tak, aby se získal maximálni možný úhel .
Druhá variantu spočívá ve zpúsobu pri kterém se oŕezává válcové izolační pouzdro podél v podstate roviných ŕezú, které jsou véechny kolmé na stejnou rovinu procházející jeho osou, pŕičemž tyto roviny svírají s kolmými prúŕezy pouzder odpovidajici iíhly + <2 a - /3 , pro než piati:
A = <^/2n, pŕičemž takto získané prvky pouzder mají jejich delší povrchovou pŕímku d' o délce b, pro niž platí:
b = 2 (R + d/2 + e) tg/ľ , pŕičemž se n pouzdrovými prvky, takto vytvorenými, opatrí koleno potrubí, a pŕičemž sousední pŕimé pouzdrové prvky jsou zakončený koilmými prúŕezy.
S výhodóu>; jsou po rozŕezání pouzder narezané prvky uložený do polohyV kterou zaujímaly pred rozŕezáním a jsou s výhodou zachoványjv této poloze až do jejich používání na staveništi. Jsou (š výhodou udržovaný na misté v jejich poloze pomoci tepelné stahovatelného filmu nebo fólie.
U obou tébl\to postupú se eventuelné ihned po osazeni
I \ .
zahýbucich nebo pŕ.ímých prvkú na potrubí tyto prvky po4 '· vlékají. poddajným filmetn nebo fólii nebo adhezivními tkaninami .
Rešení podie vynálezu se vyznačuje vzhledem k dosud = známym lešením radou zjevnýcb výhod. Pŕedevším ŕeší problém izolace kolen potrubí. Bez ohledu na to, jaký je polomér kolena nebo jaký je jeho úhel., existuje vždy rešení, které umožňuje vérné sledovať povrch potrubí s izolací pri omezování stlačení a odstupu od jeho povrchu a bez ponechávaní prázdných prostor mezi díly izolace kolena. Rešení podie vynálezu tedy dovoluje dosáhnout stejné výhody jako u kolen tvorených tvarovánim, odlévániro nebo vyrezávaním v bloku minerálni vlny nebo peny, avšak s odbytovou cenou, která je mnohern nižší. Vynález dovoluje izolovať současné kolena a pŕilehlé pŕímé části, aniž by se izolovaní kolen stávalo odd&leným pracovním pochodem. Kromé toho je rekonštituovánim pftvodní pouzdrové tvarovky po jejím rozrezaní možné manipulovať s koleny v pŕímém tvaru udržovaném stažitelným filmem nebo fólií, což dovoluje používať stejných obalft jako pro bežné pouzdrové tvarovky a získat tím místo pri skladóvání i finanční úspory, pretože není zapotfebi zvláštních cibalO.
Prebied obrázkň na výkresech
Vynález je blíže vysvétlen v následujícím popisu na príkladoch provedení s odvoláním na pripojené výkresy, ve kter'ých znázorňuje ' obr.l perspektívni pohled na pouzdrovou
·. / tvarovku z izolačního materiálu vytvoreného z peny nebo / . vláken,. obr.2 schéma funkce vynálezu v pŕipadé jediného /·. zahýbacího dílu, obr.3 schéma použití vynálezu pro izolování / pravouhlého kolena s' izolačním pouzdrem v kolenovém úseku ze '2 1' o dvou zahýbacích dilft, obr.4 schéma stejného kolena, úžeji ob^iitknutéhó vzhledem k použití tŕí izolačních zahýbacích , ' .díl'Oi obr . 5 schéma použití vynálezu pro izolaci kolena / potrubí s ; 'libovolným úhlem a vysvétlením geometrických ! symbol ú, obr.6 schéma varianty zpúsobu ŕezání podie vynálezu
a. gbr.7 schéma jednoduchého prostŕedku pro dodávaní správne
Á ' ' l i
-6I·' ’ j' >„!
VÄ.'Í
- < Λ cóu, '•’.O polohy dílftm izolace kolena.
Príklady provedení vynálezu
Na obr.1 je znázornéno pouzdro z izolačního materiálu, jaké se vyskytuje ve vétšiné prípadft. Má tvar valcové tvarovky, tvorené izolačním materiáleín 2 bud ve fonné pénové hmoty, zpravidla organické, ale eventuelné také z penového skla nebo z vláknitého materiálu nejčasteji minerálního pôvodu, na báz i čedičové vlny nebo skienéné vlny.pojené pojivem. Oba povrchy, a to vnéjší povrch 1 a vnitŕní povrch 4 jsou válcovité. Když se pouzdro uloží, zaujme potrubí,vnitŕní prostor 3 pouzdra. Aby pouzdro mohlo pŕekrýt potrubí, je vytvorená podélná Stérbiná 5, která probíhá po tlouštce tvarovky a nékdy i do určité hloubky na opačné strane.
Na obr.2a je znázbrnéno pouzdro po jeho rozrezání, kterým se vytvorí jediný zahýbací díl, kterým se posléze umožní, pokrýt koleno zahýbající v úhlu 90°, Na obrázku jsou vyznačený pŕírné části 9 a Y 10. valcovitého pouzdra a zahýbací díl M. Rovinné plochy 6' a 7 zahybacího dílu 11 svírŕijí s primým'úsekem válce úhel./J · Tento úhel je. v prípade obrázku í 1 ' \ ·
22,5°, t.j. presné čtvr.ťihá’ pravého úhlu, o'který se ohýbá
Z ' potrubí. Pro úplné defii/óvájpí zahýbacího dilu j^l stačí kromé toho jeho délku a jeho 'nejkratší . povrchové pŕímky v horní části obr. 2a, nebo délku b \jehp nejdelší povrchové pŕímky v dolní části obrázku. Tyto veličiny závisí ,na · vlaatnostech izolační objímky a na vlastnostech potrubí, zejmána poloraéru zakrivení R kolena. Obecné vzorce umožňující jie .'vypočítať jsou uvádény dále.
’ ·· s
Na obr. 2b je znázornený pouzdro a jeho koleno, v poloze oaazené na potrubí. Na obrázku je znázornéno potrubí 12 a ' i ‘l jeho neutrálni vlákno 13 /osa), které dovoluje definovať . . j. _ · ·' ' 1.
pol orné r zakrivení kolena. /.Jako je znázornéno, . /výše,, je na obrázku patrná první primá-CÍást j) pouzdra a druhá.primá část \ i pouzdra, avšak tentokrá't bylo pouzdro obrá,c/?no, t ..j . bylo podrobeno pootočení o J.tíO/C okolo své osy. Ná, /rezu obr. 2b je patrný vnéjší obvod 15 pô/.rubí, který je ./umístén v malém
-7odstupu do izolace. Naproti tomu vnitŕní obvod 14 potrubí lehce stlačuje izolaci v této oblasti.
Na obr.3 byl problém presné stejný. Jednalo se o stejné pouzdro pro pokrytí stejného kolena, ale byl zde poŽadavek dosáhnout lepší izolace, t.j. zmenšiť ztracený prostor na vnéjší strané krivky a snížit stlačení izolace na vnitŕní strané. Za timto účelem byly místo jednoho prizmatického dílu z pouzdra vyŕíznuty dva díly. Úhly svírané jejich čelními plochami jsou zde stŕídavé 15° od jedné strany ke druhé vzhledem k pŕírným úsekttm. Na obrázku je znázornén první 16 z téchto díly a druhý dil 17. Jako v pŕedchozím pŕípadé se zahýbací díly osazují na kolené potrubí tak, aby jejich nejširší část byla na vnéjší strané zakrivení, ale rozdílné, než tomu bylo v pŕedchozím pŕipadé, pŕičemž je zde rovnéž otočená primá část pouzdra tak, aby se podílela na tvorbé kolena. Z obr.3 je zjevné patrno, že izolace je mnohem dokonalejší, než v pŕipadé na obr.2.
Ješté lepší je situace na obr.4, kde je tentokrát použito tŕí zahýbacích díltt. Je zde patrné, že povrchy potrubí a vnitŕní povrchy pŕíiných díltt pouzdra, jakož i zahýbacích dílô jsou v tésném dotyku na celé jejich délce. Na levé části obr.4 je patrné, že bylo provedeno n+l=4 ŕezô pro vytvorení n~3 díltt. Rezy svlrají s pŕímými úseky pouzdra úhel 11,25°.
Obr.5 nám predstavuje obecný prípad výhodného systému podie vynálezu. Zde má úhel Cč kolena velikost 60°. Počet n zvolený pro zahýbací díly je dva. Kromé toho je polomér zakrivení potrubí označen R. Vnéjší prflmér potrubí je d a tlouštka izolace e. Obecné vzorce, které dovolují definovať zahýbŕicí díly podie vynálezu jsou:
zí = e</(2n + 2) a = 2 (R-d/2 - e) tg SI b = 2 (R + d/2 + e) ťg č? , kde a je délka nejkratší povrchové pŕímky zahýbacího .dílu a b nejdelší povrchové pŕímky.
λ Tyto vzorce dovolují v každém pŕipadé definovať
-8podmínky použití zpúsobu podie vynálezu. Jakmile je jednou zvolen počet n zahýbacích dílú, vypočítá se úhel /8 pomoci prvního vzorce, a po té se prostŕídají roviny rezu pouzdra a orientují se v úhlu +-tf nebo -/S pri jejich oddélování o vzdálenost a v místé nejbližších bodú a o vzdálenost b v nejvzdálenéjším bodé. Všechny príklady z obr.2 až 5 byly realizovány pri respektování pŕedchozích parameťrň rezu.
Zpúsob, který byl popsán, múže být také samozrejmé použit v rámci ŕemeslné výroby nebo v závislosti na materiálu, který se používá pro pouzdra a v závislosti na obzvláštních vlastnostech potrubí a jeho kolena se definují po zvolení počtu zahýbacích dílú presné parametry každého dílú a koncú pŕimých části pouzder, které na né navazují. Je však rovnéž možné v prípade, kdy jsou kolena normalizovaná kolena, jako je tomu v prúmyslových zaŕízeních, pŕedvídat štandardní vlastnosti pro definovaní jednou pro vždy všech univerzálních kolen. V posledním pŕipadé je hlavní výhodou zpúsobu podie vynálezu nezávisle na jeho nízkych nákladech to, že se současné zpracovává izolace kolen a pŕímých úsekň na né navazuj ících, a také že se mohou skladovat tato kolena v pŕímočaré forme, t.j. zpúsobem zcela analogickým, jako je tomu u standardních pŕimých pouzdrových tvarovek.
Popsaný zpúsob dovoluje do značné míry šetŕit odpad pouzder. Pŕírné části pred a za položeným kolenem jsou totiž právé tvorený pŕimými částmi, které se pri rezu nacházejí po obou stranách zahýbacích dílú. Každé položené koleno je zakončeno tedy jednou kolmou plochou a múže se napojoval na jakýkoli jiný pŕiroý díl.
Rámec vynálezu by se neopustil, kdyby se realizoval systém, jaký je znázornén na obr.6. Na tomto obrázku je patrné, že je použito tŕí zahýbacích dílÚ, jejichž odŕezávací plochy svírají s kolmám prúŕezém pouzdra úhel //> , pro který platí = o</ 2n. Velké a malé povrchové pŕímky b a a zahýbacích dílň jsou výpočitány podie stejných vzôrcú, jaké byly popsány. Podstatný rozdíl vzhledem k pŕedchozím prikladám zde spočívá v tom, že napojení vlastního kolena se
-9zde déje v kolmém rezu vzhledem k sousedním pŕímým úsekftm. Hlavní nevýhoda spočívá v Lom, že seriznuté části, které zfistávají vpravo a vlevo od n zahýbacích dílft jsou nepouŽitelné. Proto je v témto pŕipadé účelné rozrezávať sestavu pŕímé pouzdrové tvarovky, která bude tvoŕit po dokončení pracovní operace zásobu zahýbacích dílft určených pro vybavení všech navzájem shodných kolen.
Výhodná varianta vynálezu znázornéná na obr.7 dovoluje velmi snadno znovu nalézt presnou orientaci, která by se méla dodat každému zahýbacímu dílu pri jeho montáži na koleno.
Pri rozŕezávání výchozího pŕímého pouzdra je možné místo realizování. rezu podie roviny popsané výše postupovať tak, že se tato odŕezávaná plocha opatrí žebrem, které má reliefní tvar na jedné strané a vybraný tvar na druhé strane, a je symetrické vzhledem k ose plochy. V okamžiku sestavování na koleni se získá ihned bez ohledu na to, zda zalamovací díl zftstane ve své pftvodní poloze (jako napríklad mezilehlý díl v pŕipadé tŕí zahýbacích dílft) nebo zda se otočí o 100° vzhledem k ose své plochy, jeho poloha, v níž se zasune žebro jeho čelní plochy do doplňkového vybráni protilehlé plochy.
V pŕipadé, kdy se ŕezání délá pomoci drátové pily jako u tvarovek z minerálni vlny, stačí se lehce odchýliť od rovinné dráhy nité v blízkosti osy plochy a symetricky se znovu navrátiť po prekročení této osy do stejné roviny. Je tak možné vytvoriť pŕímé žebro tvoŕící souraérnou vlnu vzhledem k ose elipsy tvoŕící prfiŕez zahýbacích dílft. To je znázornéno na obr.7. V okamžiku oddélování zahýbacího dílu 20 od sousedního;pŕímého dílu 25 se místo vytvorení pouhého rovinného rezu jako rezu 7 v'obr.2a vytvorí reliefní plocha, která je soumérn.á vzhledem kose elipsy, která by se vytvorila timto rovinným' režem. Obecné ŕečeno je kromé této soumérnosti tvar rél.iefu libovólný. Na obrázku je'tavr tohoto
Zebra 23 velmi jednoduchý, je prizmatický s trojúhélníkovým / ’ i prftŕezem á je t(>rietitován/ve sméru malé osy elipsy. Druhá i
-10plocha 22 zahýbacího dílu 20 má tvar totožný se svými zakrivením! na stéjné strané jako první plocha. Má tedy reliéfni žebro 24 (zatímco žebro 23 bylo na stejném zahýbacím dílu 20 zahloubené). V pŕipadé zpúsobu odpovídájícího obr.2 až 5 neni zapotŕebí, aby žebro 23 a žebro 24 byla totožná. Plocha 21 ležící mezi pŕímýro úsekem 25 a zahýbacím dilem 20 se totiž znovu nachází mezi stejnými obéma prvky, když je izolace uložená na koleno (obr,.7b). Pouze v pŕipadé zpúsobu z obr.6, kde pŕímé úseky mají púvod rozdilný než zahýbací díly je pouze dodat jejich čelním plochám presné tvary, které jsou definované a doplnkové.
Výhod postupu podie vynálezu vzhledem ke známému stavu techniky je více. Jednak vynález ŕeší současné problém kolen a pŕilehlých pŕímých části pri současném zajišťování dobrých tepelných vlastností, ponévadž systematicky ruší prostory mezi úseky a je rovnéž lacinéjéí. Potrebuje totiž vynaložení méné lidské práce na stavbé než ŕemeslný postup, pri kterém se odŕezávají úseky izolačních tvarovek na místé. Je samozrejmé, rovnéž méné drahý než dosavadní prúmyslový postup, který spočíval ve výrobé všech typú kolen tvarováním na podkladé vlákenné rohože nebo na základé tuhé pénové hmoty, s variantou v tomto posledním pŕipadé v podobé pŕímého tvarovaní. Z hlediska skladování bylo ukázáno, že skutečnost spočívající v možnosti uskladňovať kolena v jejich púvodním odŕíznutém tvaru má výhodu v tom, že umožňuje pouŽivat pouze jediný typ obalu jak pro pŕímé tvarovkové díly, tak i pro seŕíznuté tvarovkové díly určené pro izolovaní ko1e n .
Je treba si rovnéž povšimnout poddajnosti zpúsobu podie vynálezu. Bez ohledu na to, jaké jsou požadavky na kvalitu v úrovni izolace je možné, a to volbou počtu zahýbacích dilú, dosáhnout kvalitu, jaká je požadována.
Claims (13)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Výrobek tvorený z pouzdrových válcových izolačních prvkô a určený pro vytvorení izolaČního pouzdra okolo kolena s úhlem (?C potrubí, vyznačený tím, že pouzdrové prvky v oblasti kolena jsou tvorený zahýbacími prvky (11) ve tvaru válce seŕíznutého na koncich dvéma rovinami sbíhavými do stredu zakrivení, v počtu n, totožné, je-li jich více, pŕičemž jejich čelní plochy (6,7) ve sbíhavých koncových rovinách, mající eliptický obrys, svírají s kolmými prftŕezy pouzder odpovidajíci uhly +/? a -/ý pro než platí:/? íÚ(2n + 2) , pŕičemž jejich del&í povrchová pŕímka má délku b, pro níž platí:b 2 (R + d/2 + e) tg/3, kde R je polomér zakrivení potrubí, d je jeho prňmér a e je tlou&tka stén pouzdra, pŕičemž pŕimé úseky izolačních válcových pouzder určené k tomu, aby sousedily s koleny jsou zakončené plochami (6, 7), jejichž úhly svírají s kolmými prfiŕezy pouzder úhel /S .
- 2. Výrobek tvorený z pouzdrových válcových izolačních prvkň a určený pro vytvorení izolačního pouzdra okolo kolena s úhlem potrubí, vyznačený tím, že pouzdrové prvky v oblasti kolena jsou tvorený zahýbacími prvky ve tvaru válce seŕíznutého na koncich dvéma rovinami sbíhavými do stredu zakrivení, v počtu n, totožné, je-li jich více, pŕičemž jejich čelní plochy ve sbíhavých koncových rovinách, majici eliptický obrys, svírají s kolmými prfiŕezy pouzder odpovidajíci úhly + /í a -β pro néž platí:/3 ·= 00/2n, pŕičemž jejich delší povrchová pŕímka má délku b, pro níž platí:b - 2 (R + d/2 + e) tg/2, kde R je polomér zakrivení potrubí, d je jeho prňmér a e je tlou&tka stén pouzdra.
- 3. Výrobek podie nároku 2 vyznačený tím, že válcová-12pouzdra určená k tomu, aby sousedila s kolenem, jsou zakončená kolmými prúŕezy.
- 4. Výrobek podie kteréhokoli z nárokú 1 až 3 vyznačený tím, že zahýbací prvky pouzdra a eventuelné sousední pŕimé části jsou uspoŕádány tak, že tvarové rekonstituují zcela nebo z části púvodní válcové izolační pouzdro .
- 5. Výrobek podie nároku 4 vyznačený tím, že zahýbací prvky a eventuelné pŕimé části jsou udržovány v jejich poloze tepelné sfažitelným filmem nebo fólií.
- 6. Výrobek podie kteréhokoli z nárokú 1 až 5 vyznačený tím, že čelní plochy (21, 22) zahýbacích pouzdrových prvkú (20) mají reliéfni prvky (23, 24) jejichž tvar je soumérný vzhledem k osám uvedených čelních plôch, pŕičemž pridružené plochy sousedních pŕímých části mají doplňkový tvar.
- 7. Výrobek podie nároku 5 vyznačený tím, že reliefní prvky jsou primá žebra orientovaná ve sméru malé osy eliptického obrysu čelních plôch.
- 8. Zpúsob vytváŕeni izolace kolena potrubí a úhlem a£. , polomérem R ci prúmérem d pomoci izolačních válcových pouzder o vnitŕním prúméru d a tlouštce e, vyznačený tím, že se oŕezává válcové izolační pouzdro podél v podstaté rovinných ŕezú, všech kolmých na stejnou rovinu procházející jeho osou, pŕičemž roviny rezu svirají stŕídavé úhly +/? a pro než platí:= 0</<2n + 2) , pŕičemž počet ŕezú je n + 1, pŕičemž získané pouzdrové prvky mají jejich delší povrchovou pŕímku o délce b, pro níž platí:b - 2 (R + d/2 + e) tg , pŕičemž se sestaví zbývající pŕimé části a mezilehlé zahýbací pouzdrové prvky tak, aby se získal maximálni možný úhel .
- 9. Zpúsob provádéní izolace kolena potrubí s úhlem oč , polomérem zakrivení R a prúmérem d, pomoci vál-13cových izolačních pouzder o vnitŕním prôméru d a tlouštce e, vyznačený tím, že se orezáva válcové izolační pouzdro podél v podstaté roviných ŕezft, které jsou váechny kolmé na stejnou rovinu procházející jeho osou, pŕičemž tyto roviny svírají s kolmými prftŕezy pouzder odpovídajicí úhly +Z? a , pro než platí:- oCľlr\, pŕičemž takto získané prvky pouzder mají jejich delší povrchovou pŕíroku d' o délce b, pro níž piati:b = 2 (R + d/2 + e) tg/3, pŕičemž se n pouzdrovými prvky, takto vytvorenými, opatrí koleno potrubí, a pŕičemž sousední pŕímé pouzdrové prvky jsou zakončený kolmými prftŕezy.
- 10. Zpftsob podie nároku 8 vyznačený tím, že bezprostredné po osazení zahýbacích nebo pŕimých pouzdrových prvkft se tyto prvky obalí poddajným filmem nebo fólií nebo adhezivní tkaninou.
- 11. Zpftsob podie kteréhokoli z nárokô 8 až 10 vyznačený tím, že pro daný prômér d je počet n zahýbacích dílô tím vétší, číra je polornér R menší a opačné, a pro daný polornér R je počet n tím vétší, čím je prômér d menší.
- 12. Zpftsob podie nárokft 8 až 10 vyznačený tím, že po rozŕezávání pouzdra se narezané prvky upraví do polohy, kterou zaujímaly pred rozŕezáním a s výhodou se zachovaj! v tomto tvaru až do jejich využití na staveništi.
- 13. Zpftsob podie nároku 12 vyznačený tím, že se narezané prvky udržují na rnísté pomoci stažitelného filmu nebo fólie.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR9113663A FR2683293B1 (fr) | 1991-11-06 | 1991-11-06 | Produit destine a l'isolation des coudes des tuyauteries et son procede de realisation. |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK333892A3 true SK333892A3 (en) | 1995-06-07 |
Family
ID=9418649
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK3338-92A SK333892A3 (en) | 1991-11-06 | 1992-11-06 | Product determined for isolation of pipes elbows and method of its creating |
Country Status (20)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0546874B1 (sk) |
JP (1) | JPH05203097A (sk) |
AT (1) | ATE124122T1 (sk) |
AU (1) | AU645941B2 (sk) |
BR (1) | BR9204301A (sk) |
CA (1) | CA2082111A1 (sk) |
CZ (1) | CZ333892A3 (sk) |
DE (1) | DE69203084T2 (sk) |
DK (1) | DK0546874T3 (sk) |
ES (1) | ES2076717T3 (sk) |
FI (1) | FI925015A (sk) |
FR (1) | FR2683293B1 (sk) |
HU (1) | HU210475B (sk) |
MX (1) | MX9206356A (sk) |
NO (1) | NO924254L (sk) |
PL (1) | PL169659B1 (sk) |
SI (1) | SI9200301A (sk) |
SK (1) | SK333892A3 (sk) |
TR (1) | TR26111A (sk) |
ZA (1) | ZA927953B (sk) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19756047A1 (de) * | 1997-12-17 | 1999-06-24 | Peter Kessler | Stanzwerkzeug zum Anbringen von Gehrungsschnitten in elastisches Material |
EP1150058B1 (de) * | 2000-04-28 | 2003-10-01 | Armacell Enterprise GmbH | Isolierstück für einen Rohrbogen |
KR20020079657A (ko) * | 2002-09-03 | 2002-10-19 | 박성구 | 엘보 배관 보온용 커버 |
JP4577669B2 (ja) * | 2005-03-15 | 2010-11-10 | 広幸 井元 | 角度測定板 |
JP6386320B2 (ja) * | 2014-09-26 | 2018-09-05 | 積水化学工業株式会社 | 樹脂製保温材付き曲管の製造方法 |
CN104373775B (zh) * | 2014-10-31 | 2017-06-20 | 哈尔滨朗格斯特节能科技有限公司 | 预制直埋保温管保温弯头专用发泡车装置 |
JP6200043B1 (ja) * | 2016-07-28 | 2017-09-20 | 株式会社冨士パーライト | 被覆部材 |
JP7424649B2 (ja) * | 2021-08-25 | 2024-01-30 | 株式会社ティエフシー | 配管断熱カバー |
NL2032671B1 (en) | 2022-08-03 | 2024-02-09 | R Van Den Hanenberg B V | Pre-packed bended insulation material |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE7327507U (sk) * | 1975-01-09 | Zett M | ||
DE2802470A1 (de) * | 1978-01-20 | 1979-07-26 | Ruoff Schaefer Rudolf | Verfahren zur herstellung von isolierrohr-formstuecken sowie grundteile derartiger formstuecke |
FR2583498B1 (fr) * | 1985-06-14 | 1987-08-07 | Saint Gobain Isover | Procede et dispositif de fabrication de coquilles en fibres minerales |
DE8801561U1 (de) * | 1988-02-08 | 1988-03-24 | Grünzweig + Hartmann AG, 67059 Ludwigshafen | Gehrungslehre |
-
1991
- 1991-11-06 FR FR9113663A patent/FR2683293B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1992
- 1992-10-15 ZA ZA927953A patent/ZA927953B/xx unknown
- 1992-10-19 AU AU27100/92A patent/AU645941B2/en not_active Ceased
- 1992-11-04 DK DK92402988.7T patent/DK0546874T3/da active
- 1992-11-04 ES ES92402988T patent/ES2076717T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-04 DE DE69203084T patent/DE69203084T2/de not_active Revoked
- 1992-11-04 EP EP92402988A patent/EP0546874B1/fr not_active Revoked
- 1992-11-04 AT AT92402988T patent/ATE124122T1/de not_active IP Right Cessation
- 1992-11-04 CA CA002082111A patent/CA2082111A1/fr not_active Abandoned
- 1992-11-05 NO NO92924254A patent/NO924254L/no unknown
- 1992-11-05 SI SI19929200301A patent/SI9200301A/sl unknown
- 1992-11-05 HU HU9203475A patent/HU210475B/hu not_active IP Right Cessation
- 1992-11-05 FI FI925015A patent/FI925015A/fi not_active Application Discontinuation
- 1992-11-05 BR BR929204301A patent/BR9204301A/pt not_active Application Discontinuation
- 1992-11-05 MX MX9206356A patent/MX9206356A/es not_active IP Right Cessation
- 1992-11-06 TR TR92/1073A patent/TR26111A/xx unknown
- 1992-11-06 PL PL92296515A patent/PL169659B1/pl unknown
- 1992-11-06 JP JP4297138A patent/JPH05203097A/ja active Pending
- 1992-11-06 SK SK3338-92A patent/SK333892A3/sk unknown
- 1992-11-06 CZ CS923338A patent/CZ333892A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU210475B (en) | 1995-04-28 |
FR2683293B1 (fr) | 1994-01-14 |
JPH05203097A (ja) | 1993-08-10 |
NO924254L (no) | 1993-05-07 |
EP0546874A1 (fr) | 1993-06-16 |
DE69203084T2 (de) | 1996-02-29 |
CZ333892A3 (en) | 1993-08-11 |
HUT63696A (en) | 1993-09-28 |
NO924254D0 (no) | 1992-11-05 |
FI925015A (fi) | 1993-05-07 |
FI925015A0 (fi) | 1992-11-05 |
AU2710092A (en) | 1993-05-13 |
PL296515A1 (en) | 1993-09-20 |
ZA927953B (en) | 1993-06-03 |
BR9204301A (pt) | 1993-05-11 |
DE69203084D1 (de) | 1995-07-27 |
AU645941B2 (en) | 1994-01-27 |
HU9203475D0 (en) | 1993-03-01 |
MX9206356A (es) | 1994-03-31 |
ES2076717T3 (es) | 1995-11-01 |
EP0546874B1 (fr) | 1995-06-21 |
ATE124122T1 (de) | 1995-07-15 |
SI9200301A (en) | 1993-06-30 |
PL169659B1 (pl) | 1996-08-30 |
FR2683293A1 (fr) | 1993-05-07 |
DK0546874T3 (da) | 1995-10-02 |
TR26111A (tr) | 1995-02-15 |
CA2082111A1 (fr) | 1993-05-07 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK333892A3 (en) | Product determined for isolation of pipes elbows and method of its creating | |
US3402731A (en) | Piping systems | |
US3463691A (en) | Method for forming liquid heat exchange piping system | |
BRPI0409438A (pt) | processo para produzir luvas de tubos, e, luva de tubo | |
CN103522549B (zh) | 制造带凸缘的复合构件的设备及制造该复合构件的方法 | |
US9482381B1 (en) | Mineral wool pipe insulation | |
US3222777A (en) | Method for forming a miter joint for pipe insulation | |
NO165360B (no) | Fremgangsmaate ved skjoeting av isolerte ledninger. | |
EP2762242B1 (en) | Press-fitting | |
US20200355393A1 (en) | Double-Walled Round and Oval HVAC Ductwork Systems Using Phenolic Insulation | |
US2051076A (en) | Method of making thermal insulation | |
US1895420A (en) | Pipe covering | |
US2915088A (en) | Seamed pipe of sheet material | |
NO312181B1 (no) | Dobbelvegget struktur og fremgangsmåte og arrangement for fremstilling av samme | |
CN206861150U (zh) | 一种液化天然气输送管弯管保温壳 | |
AU2015101850A4 (en) | Wear-Resistant Plastics Bend | |
GB2241546A (en) | One piece 'snap-on' moulded mineral wool insulation for pipe-line fittings and equipment | |
CA2508314A1 (en) | Insulating foam sections | |
CS163691A3 (en) | Insulated tube and process for producing thereof | |
RU54412U1 (ru) | Колено трубопровода из композиционного материала | |
JP2873199B2 (ja) | エルボ用断熱材ユニットおよびエルボ用断熱材ユニットの使用方法 | |
CH664433A5 (de) | Verfahren zum nachisolieren eines bogens einer waermeisolierten rohrleitung. | |
US20240209964A1 (en) | Conveying pipe part of a pneumatic material conveying system, conveying pipe arrangement and method for forming a conveying pipe arrangement | |
KR100755345B1 (ko) | 에어 닥트 엘보우용 단열 카바 | |
JP3134915B2 (ja) | 断熱装置 |