SK283951B6 - Granule plastových aditív s nízkou prašnosťou, spôsob ich výroby a ich použitie na stabilizáciu organických polymérov - Google Patents
Granule plastových aditív s nízkou prašnosťou, spôsob ich výroby a ich použitie na stabilizáciu organických polymérov Download PDFInfo
- Publication number
- SK283951B6 SK283951B6 SK1653-95A SK165395A SK283951B6 SK 283951 B6 SK283951 B6 SK 283951B6 SK 165395 A SK165395 A SK 165395A SK 283951 B6 SK283951 B6 SK 283951B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- tert
- granules
- butyl
- calcium stearate
- group
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08K—Use of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
- C08K5/00—Use of organic ingredients
- C08K5/04—Oxygen-containing compounds
- C08K5/09—Carboxylic acids; Metal salts thereof; Anhydrides thereof
- C08K5/098—Metal salts of carboxylic acids
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01J—CHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
- B01J2/00—Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic
- B01J2/20—Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic by expressing the material, e.g. through sieves and fragmenting the extruded length
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
- Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
- Reinforced Plastic Materials (AREA)
- Glanulating (AREA)
Abstract
Opisujú sa granule plastových aditív s nízkou prašnosťou, ktoré obsahujú aspoň 10 % hmotn. stearátu vápenatého. Obsah vody v stearáte vápenatom je menej ako 2 % hmotn.. Vykazujú rozptyl veľkosti častíc, podľa ISO 3435, od 1 mm do 10 mm, sypnú hmotnosť väčšiu ako 400 g/l a tekutosť podľa DIN 53492 menej ako 15 s (tR25). Ďalej sa opisuje spôsob výroby a použitie týchto granúl na stabilizáciu organických polymérov.ŕ
Description
Vynález sa týka granúl plastových aditív s nízkou prašnosťou, ktoré obsahujú stearát vápenatý, spôsobu výroby týchto granúl a použitia týchto granúl na stabilizáciu plastov.
Doterajší stav techniky
Aby sa organické polyméry (plasty), najmä polyolefiny mohli spracovať a zachovali si vlastnosti po dlhý čas, všeobecne vyžadujú pridávanie aditív. Na organické polyméry majú škodlivý vplyv okrem svetla a tepla tiež zvyšky katalyzátorov používaných pri príprave. Doterajší stav techniky opisuje veľmi široké množstvo skupín látok, ktoré sa môžu použiť ako aditíva a stabilizátory. Vzhľadom na rad procesov poškodzujúcich organické polyméry, z ktorý nie sú všetky podrobne vysvetlené, sa často používajú zmesi viacerých aditív.
Všeobecne sú aditíva v práškovej forme. Zmesi aditív v práškovej forme však majú rad nevýhod, ako je ich prašnosť, dokonca i výbušnosť prachu, tendencia k separácii a tiež ťažkosti s odmeriavaním. Z tohto dôvodu jc dopyt po komerčných formách aditív, ktoré nemajú tieto nevýhody. Na tento účel sa opísali napríklad aglomeračné postupy (vo vodnej fáze a prípadne s použitím dispergátorov), postupy miešania so spojivami alebo stláčanie peletovým lisom. Vo väčšine prípadov však výsledné komerčné formy stále nemajú adekvátne mechanické vlastnosti. Komerčné formy tiež často obsahujú vodu alebo iné spojivá, ktoré môžu spôsobovať problémy v priebehu následného zapracovania do organického polyméru alebo vyžadujú zvláštne opatrenia. Existuje preto potreba granulovaných zmesí aditív s dlhou skladovateľnosťou, ktoré neobsahujú žiadne spojivá. Tak isto sa v praxi požaduje granulovaný materiál tohto typu, vyhovujúci tiež z ekologického hľadiska, ktorého význam rastie (nízka prašnosť, úspora materiálu vylúčením spojiva).
V tejto súvislosti americký patent č. 5 240 642 opisuje spôsob získania granulovaných foriem aditív, ktorými sú organická kyselina a anorganické aditivum protikyselinového charakteru a tetrakis[3-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxymetyl]metánu, a tento spôsob sa uskutočňuje v prítomnosti naposledy uvedeného materiálu v roztavenej forme, homogénnym rozmiestením tohto materiálu v práškovej hmote protikyselinového charakteru, vytlačením tejto hmoty, ochladením vytlačených vláken a následným vytvorením granúl. Bohužiaľ, granuly získané týmto spôsobom sa vyznačujú niekoľkými nedostatkami, konkrétne tieto granuly stále uvoľňujú veľké množstvo prachu, ktorý je škodlivý najmä pre pracovníkov v priemysle pracujúcich veľkovýrobným spôsobom, majú tendenciu oddeľovať sa v priebehu skladovania a transportu, a sú s nimi spojené problémy pri odmeriavaní.
Podstata vynálezu
Granuly plastových aditív, ktoré vo veľkom rozsahu spĺňajú požiadavky priemyslu, sa prekvapivo získajú podľa vynálezu zahrievaním zmesi plastových aditív a stearátu vápenatého až kým sa aspoň 80 % zložky, ktorou je stearát vápenatý, roztaví, a následným vylisovaním v plastickom stave.
Nové granuly plastových aditív sú veľmi jednotné a vyznačujú sa výbornými vlastnosťami sypkého materiálu, najmä neprítomnosťou prachu, tekutosťou a rezistenciou proti odieraniu, a dobrou skladovateľnosťou. Dajú sa veľmi dobre odmeriavať do organických polymérov, ktoré sa majú stabilizovať, a majú tepelne lepšie vlastnosti pri tavení než bežné stearáty vápenaté alebo práškové zmesi stearátu vápenatého.
V súlade s tým sa vynález týka, okrem spôsobov podrobnejšie opísaných, granúl plastových aditív s nízkou prašnosťou, ktoré obsahujú aspoň 10 % hmotn. stearátu vápenatého, kde obsah vody v stcaráte vápenatom tvorí menej ako 2 %, majú rozptyl veľkosti častíc, podľa ISO 3435, od 1 mm do 10 mm, sypnú hmotnosť (loose bulk density) väčšiu ako 400 g/1 a tekutosť podľa DIN 53492 menej ako 15 s (tR25).
Na účely tohto vynálezu termín „granuly plastových adítiv s nízkou prašnosťou“ označuje granuly, ktorých uvoľňovanie prachu v Heubach-teste je menej ako 0,15 % hmotn. (po 5 minútach).
Vo zvyšku opisu termín „nové granuly“ označuje granuly pastových aditív s nízkou prašnosťou definované skôr.
Na účely vynálezu je stearátom vápenatým produkt reakcie komerčne dostupných zmesi mastných kyselín a zlúčeniny vápnika. Komerčne dostupné zmesi mastných kyselín obsahujú zmes mastných kyselín obsahujúcich 14 až 20 atómov uhlíka s prevládajúcim obsahom kyseliny stcarovej a často tiež kyseliny palmitovej, napríklad približne 67 % kyseliny stearovej a 33 % kyseliny palmitovej. Podľa vynálezu stearát vápenatý má nízky obsah kryštálovej vody, t. j. že je v podstate amorfný. V závislosti od vplyvov prostredia (napríklad podmienok skladovania) a predošlým tepelným spracovaním sa môže celkový obsah vody v stearáte vápenatom alebo zložke, ktorou je stearát vápenatý, líšiť, výhodne však tvorí menej ako 1 %.
Podľa výhodného uskutočnenia nové granuly obsahujú najmenej 20 % hmotn., a zvlášť výhodne najmenej 30 % hmotn. alebo 100 % hmotn. stearátu vápenatého.
Rozptyl veľkosti častíc nových granúl, definovaný podľa ISO 3435, je výhodne od 1 mm do 6 mm, zvlášť výhodne od 2 mm do 6 mm.
Sypná hmotnosť je viac ako 500 g/1, závisí však od hustoty celkovej zmesi a môže byť vyššia alebo nižšia pri zmesiach, ktorých hustota sa výrazne líši od hustoty stearátu vápenatého. Uvedené hodnoty sa teda týkajú zmesí, v ktorých sa hustota nelíši viac než o 10 % od hustoty stearátu vápenatého. Pokiaľ sa hustota zmesi líši viac, mala by sa sypná hmotnosť korigovať faktorom, daným pomerom medzi hustotou stearátu vápenatého a hustotou zmesi.
Podľa vynálezu je tekutosť, stanovená podľa DIN 53942, výhodne menej ako 15 s (tR15), najvýhodnejšie menej ako 10 s (tR 15).
Uvoľňovanie prachu sa stanoví Heubach-testom v experimentálnom nastavení podobnom praktickým podmienkam, pričom testovaný materiál sa uchováva v pohybe s cieľom stanoviť tendencie k prášeniu vplyvom odierania. Použitý prístroj vyrába firma Heubach Engineering GmBH, Langelsheim, SRN. Testovaný materiál (hmotnosť vzorky je 50 g) sa pohybuje rýchlosťou 30 otáčok za minútu, čo zodpovedá obvodovej rýchlosti 19 cm za sekundu, počas 5 minút v jednotke na vytváranie prachu s objemom 2,5 1, v ktorej sú umiestené tri prekážky v smere otáčania v uhle 45° k stene jednotky, pričom prúd vzduchu v množstve 0,32 I za sekundu odnáša jemnú zložku na filter. Podľa vynálezu obsah jemnej zložky stanovený týmto spôsobom výhodne neprekračuje 0,1 % hmotn.
Ostatné plastové aditíva, ktoré môžu byť podľa vynálezu prítomné v granuliach, sú už známe, či už samotné, alebo v rôznych kombináciách. Rad opísaných plastových a ditív je komerčne dostupný. Ostatné plastové aditíva sa dajú pripraviť pomocou známych postupov a v štandardných podmienkach, a vyskytujú sa vo forme pevných látok (napríklad práškov alebo granúl), tavenín (napríklad priamo zo syntézy) alebo kvapalín.
Vynález sa ďalej týka spôsobu výroby granúl plastových aditív, ktorý zahŕňa zahrievanie zmesi plastových aditív obsahujúcej aspoň 10 až 100 % hmotnosti stearátu vápenatého, až sa aspoň 80 % zložky, ktorou je stearát vápenatý, roztaví, pretlačenie zmesi doskou vybavenou dýzami alebo otvormi, kde priemer dýzy alebo otvoru je od 1 do 10 mm, a rozsekanie výsledného extrudátu v plastickom stave na získanie granúl. Termín „plastický stav“ sa týka vláken, ktoré ešte nestuhli, vláken, ktoré nie sú v tuhom stave, a pokiaľ ide o viskozitu, majú tieto vlákna všeobecne viskozitu v rozmedzí od 1 do 500 000 Pa. s, výhodne od 1 do 100 000 Pa. s.
Priemer dýzy alebo otvoru je výhodne od 2 do 6 mm.
Plastové aditíva (alebo stearát vápenatý) sa výhodne roztavia v extrudéri s jednou alebo dvoma závitovkami. Tieto extrudéry sú známe v odbore spracovania plastov a vyrábajú ich napríklad firmy Buss (Švajčiarsko), Brabender, Wemer und Pfleiderer alebo Biihler (SRN). Plastové aditíva sa tu všeobecne používajú vo forme pevných látok (napríklad práškov alebo granúl), môže sa však tiež použiť tavenina, vodná suspenzia, alebo, v malom množstve, kvapalné aditíva. Po alebo alternatívne v priebehu rozsekávania extrudátov, ktoré prebieha ešte v mäkkom stave, a po prechode dýzou alebo perforovanou doskou sa častice granúl ochladia. Ochladenie sa môže uskutočňovať formou chladenia za vlhka vodou (napríklad vo vode, pomocou vodného filmu, vodného kruhu a pod.) alebo výhodne pomocou vzduchu (napríklad vzduchového filmu, vzduchového víru a pod.) alebo kombináciou týchto typov chladenia. Pokiaľ sa použije chladenie vodou, je nutné následné odvodnenie a sušenie (výhodne na fluidnom lôžku). Priemyselné použitie týchto spôsobov chladenia je známe. Podstatné je, že granulácia prebieha v plastickom stave pred chladením, v protiklade ku spôsobom granulácie vytláčaním a rozomieľaním, ktorc sú v priemysle bežné.
Výroba taveniny obsahujúca stearát vápenatý sa obvykle neuskutočňuje pri jednej konštantnej teplote, ale miesto toho sa teplota materiálu mení podľa diagramu v kontinuálnom postupe. Účelne sa tu dosahuje maximálnej teploty cez 130 °C, pričom sú výhodné maximálne teploty cez 150 °C, v závislosti od povahy ostatných zložiek zmesi, a všeobecne sú vhodné maximálne teploty až 220 °C. Tieto teploty označujú teplotu materiálu.
Výhodný je tiež spôsob, ktorý zahŕňa odsávanie plynov. Pri uskutočňovaní spôsobu sa zariadenie na odsávanie plynov výhodne umiestňuje v zóne, v ktorej sa taví stearát vápenatý alebo λ' nasledujúcej zóne.
Granuly sa výhodne vyrábajú s použitím extrudéra, pričom sa aspoň v jednom mieste extrudéra dosahuje teploty materiálu cez 130 °C.
Granuly plastových aditív získané spôsobom podľa vynálezu tvoria tiež predmet vynálezu. Analogicky sa na ne vzťahujú opísané výhodné spôsoby uskutočnenia.
Ostatnými plastovými aditívami, ktoré môžu byť prítomné v granuliach podľa vynálezu, sú výhodne zlúčeniny vybrané zo skupiny zahŕňajúcej stéricky bránené amíny (HALS), stéricky bránené fenoly, fosfity alebo fosfonity, hydrotalcity, oxidy kovov, uhličitany kovov, ďalšie kovové mydlá, antistatické činidlá, činidlá proti zlepovaniu (antiblocking agents), činidlá pre nehorľavú úpravu, tioestery, vnútorné a vonkajšie lubrikanty, pigmenty, látky pohlcujúce ÚV žiarenie a ďalšie stabilizátory proti účinkom svetla.
Granuly môžu obsahovať tiež ďalšie látky, ako sú termoplastické polyméry (napríklad polyolefiny alebo polyolefinické vosky).
Výhodné uskutočnenie vynálezu predstavuje najmä kombinácie stearátu vápenatého s aspoň jedným antioxidantom typu stéricky bráneného fenolu a aspoň jedným fosfitom alebo fosfonitom. Najmä výhodná je ďalej kombinácia stearátu vápenatého s aspoň jednou zlúčeninou zo skupiny tvorenej stéricky bránenými amínmi obsahujúcimi najmenej jeden 2,2,6,6-tetrametylpiperidínový zvyšok.
Zvlášť výhodným uskutočnením vynálezu je kombinácia stearátu vápenatého s aspoň jedným antioxidantom typu stéricky bráneného fenolu a aspoň jedným fosfitom alebo fosfonitom, alebo aspoň jednou zlúčeninou zo skupiny tvorenej stéricky bránenými amínmi obsahujúcimi najmenej jeden 2,2,6,6-tetrametylpiperidínový zvyšok.
Stéricky bránené amíny, výhodne piperidínové zlúčeniny, sú v princípe známe ako stabilizátory proti účinkom svetla.
Tieto zlúčeniny obsahujú jednu alebo niekoľko skupín vzorca (1)
H3C CHj
Môže ísť o zlúčeniny s relatívne nízkou molekulovou hmotnosťou (menej ako 700) alebo o zlúčeniny s relatívne vysokou molekulovou hmotnosťou. V poslednom spomenutom prípade môže isť tiež o oligoméme alebo polyméme produkty.
Dôležitými stabilizátormi sú najmä nasledujúce skupiny tetrametylpiperidínových zlúčenín:
a) Zlúčeniny všeobecného vzorca (II)
v ktorom n je číslo od 1 do 4, výhodne 1 alebo 2,
R1 predstavuje atóm vodíka, oxylovú skupinu, alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka, alkenylovú skupinu s 3 až 8 atómami uhlíka, alkinylovú skupinu s 3 až 8 atómami uhlíka, aralkylovú skupinu so 7 až 12 atómami uhlíka, alkanoylovú skupinu s 1 až 8 atómami uhlíka, alkenoylovú skupinu s 3 až 5 atómami uhlíka, glycidylovú skupinu alebo skupinu -CH2CH(OH)-Z, kde
Z znamená atóm vodíka, metylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, pričom R1 výhodne predstavuje alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, alylovú skupinu, benzylovú skupinu, acetylovú skupinu alebo akryloylovú skupinu, a
R2 znamená, pokiaľ n má hodnotu 1, atóm vodíka, prípadne jedným alebo niekoľkými atómami kyslíka prerušenú alkylovú skupinu s 1 až 18 atómami uhlíka, kyanetylovú skupinu, benzylovú skupinu, glycidylovú skupinu, jednoväzný zvyšok alifatickej, cykloalifatickéj, aralifatiekéj, nenasýtenej alebo aromatickej karboxylovej kyseliny, karbamovej kyseliny alebo kyseliny obsahujúcej fosfor alebo jednoväzný silylový zvyšok, výhodne zvyšok alifatickej karboxylovej kyseliny s 2 až 18 atómami uhlíka, cykloalifatickej karboxylovej kyseliny so 7 až 15 atómami uhlíka, α,β-nenasýtenej karboxylovej kyseliny s 3 až 5 atómami uhlíka alebo aromatickej karboxylovej kyseliny so 7 až 15 atómami uhlíka, pokiaľ n má hodnotu 2, znamená R2 alkylénovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka, alkenylénovú skupinu so 4 až 12 atómami uhlíka, xylylénovú skupinu, dvoj väzný zvyšok alifatickej, cykloalifatickej, aralifatickéj alebo aromatickej dikarboxylovej kyseliny, dikarbamovej kyseliny alebo kyseliny obsahujúcej fosfor, alebo dvojväzný silylový zvyšok, výhodne zvyšok alifatickej dikarboxylovej kyseliny s 2 až 36 atómami uhlíka, cykloalifatickej alebo aromatickej dikarbamovej kyseliny s 8 až 14 atómami uhlíka, alebo alifatickej, cykloalifatickej alebo aromatickej dikarbamovej kyseliny s 8 až 14 atómami uhlíka, pokiaľ n má hodnotu 3, znamená trojväzný zvyšok alifatickej, cykloalifatickej alebo aromatickej trikarboxylovej kyseliny, aromatickej trikarbamovej kyseliny alebo kyseliny obsahujúcej fosfor, alebo trojväzný silylový zvyšok, a pokiaľ n má hodnotu 4, znamená R2 štvorväzný zvyšok alifatickej, cykloalifatickéj alebo aromatickej tetrakarboxylovej kyseliny.
Pod pojmom alkylová skupina s I až 12 atómami uhlíka, sú ľubovoľné substituenty predstavujúce napríklad metylovú, etylovú, n-propylovú, n-butylovú, sek.butylovú, terc.butylovú, n-hexylovú, n-oktylovú, 2-etylhexylovú, n-nonylovú, n-decylovú, n-undecylovú alebo n-dodecylovú skupinu.
Vo význame alkylovej skupiny s 1 až 18 atómami uhlíka môže R- predstavovať napríklad uvedené skupiny a navyše napríklad n-tridecylovú, n-tetradecylovú, n-hexadecylovú alebo n-oktadecylovú skupinu.
Pokiaľ R1 znamená alkenylovú skupinu s 3 až 8 atómami uhlíka, môže ísť napríklad o 1-propenylovú, alylovú, metylalylovú, 2-butenylovú, 2-pentenylovú, 2-hexenylovú, 2-oktenylovú alebo 4-terc.butyl-2-butenylovú skupinu.
R1 vo význame alkinylovej skupiny s 3 až 8 atómami uhlíka predstavuje výhodne propargylovú skupinu.
Vo význame aralkylovej skupiny so 7 až 12 atómami uhlíka R1 predstavuje najmä fenyletylovú skupinu a zvlášť benzylovú skupinu.
R' vo význame alkanoylovej skupiny s I až 8 atómami uhlíka znamená napríklad formylovú, propionylovú, butyrylovú, oktanoylovú skupinu, ale výhodne acetylovú skupinu, a vo význame alkenoylovej skupiny s 3 až 5 atómami uhlíka znamená R1 najmä akryloylovú skupinu.
Pokiaľ R2 znamená jednoväzný zvyšok karboxylovej kyseliny, predstavuje napríklad acetylovú, kaproylovú, stearoylovú, akryloylovú, metakryloylovú, benzoylovú alebo B-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionylovú skupinu.
Pokiaľ R2 znamená dvojväzný zvyšok dikarboxylovej kyseliny, predstavuje napríklad malonylovú, sukcinylovú, glutarylovú, adipoylovú, suberoylovú, scbakoylovú, maleoylovú, ftaloylovú, dibutylmalonylovú, dibenzylmalonylovú, butyl-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxybenzyl)malonylovú alebo bicykloheptendikarbonylovú skupinu.
Pokiaľ R2 znamená trojväzný zvyšok trikarboxylovej kyseliny, predstavuje napríklad trimellitylovú alebo nitrilotriacetylovú skupinu.
Pokiaľ R2 znamená štvorväzný zvyšok tetrakarboxylovej kyseliny, predstavuje napríklad štvorväzný zvyšok kyseliny bután-l,2,3,4-tetrakarboxylovej alebo kyseliny pyromellitovej.
Pokiaľ R znamená dvojväzný zvyšok dikarbamovej kyseliny, predstavuje napríklad hcxamctylcndikarbamoylovú alebo 2,4-tolylendikarbamoylovú skupinu.
Medzi príklady polyalkylpiperidínových zlúčenín tejto skupiny patria nasledujúce zlúčeniny:
I. 4-hydroxy-2,2,6,6-tetrametylpíperidín,
2. 1 -alyl-4-hydroxy-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
3. l-benzyl-4-hydroxy-2,2,6,6-tetrametyipiperídín,
4. 1 -(4-terc.butyl-2-butenyl)-4-hydroxy-2,2,6,6-tetrametylpiperidin,
5. 4-stcaryloxy-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
6. 1 -etyl-4-salicyloyloxy-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
7. 4-metakryloyloxy-l ,2,2,6,6-pentametylpiperidín,
8. l,2,2,6,6-pentametylpiperidín-4-yl-B-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyljpropionát,
9. di(l-benzyl-2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)maleát,
10. di(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yljsukcinát,
II. di(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)glutarát,
12. di(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)adipát,
13. di(2,2,6,6-tetramctylpipcridín-4-yl)scbakát,
14. di( 1,2,2,6,6-pentametylpiperidín-4-yl)sebakát,
15. di(l,2,3,6-tetrametyl-2,6-dietylpiperidín-4-yl)sebakát,
16. di(I -aly 1-2,2,6,6-tetrametylpiperidin-4-yljftalát,
17. 1 -propargyl-4-B-kyanetyloxy-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
18.1 -acetyl-2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl-acetát,
19. tri(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl-trimellitát,
20. I -akryloyl-4-benzyloxy-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
21. di(2,2,6,6-tetrametylpipcridín-4-yl)-dictylmalonát,
22. di( 1,2,2,6,6-pentametylpiperidín-4-yl)-dibutylmalonát,
23. di( 1,2,2,6,6-pentametylpiperidín-4-yl)ester-butyl-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzyl)malonát,
24. di(1,2,2,6,6-pentametyipiperidín-4-yl)-dibenzylmalonát,
25. di( 1,2,3,6-tetrametyl-2,6-dietyIpiperidín-4-yl)-dibcnzylmalonát,
26. hexán-1',6'-bis(4-karbamoyloxy-l-n-butyl-2,2,6,6-tetrametylpiperidín),
27. toluén-2',4'-bis(4-karbamoyloxy-l-n-propyl-2,2,6,6-tetrametylpiperidín),
28. dimetylbis(2,2,6,6-tetrametylpiperidin-4-oxy)silan,
29. fenyltris(2,2,6,6-tetrametylpiperidin-4-oxy)silan,
30. tris( 1 -propyl-2,2,6,6-tetrametyipiperidín-4-yl)fosfit,
31. tris(l -propyl-2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)fosfát,
32. fenylbis(1,2,2,6,6-pentametylpiperidín-4-yl)fosfonát,
33. 4-hydroxy-l ,2,2,6,6-pentametylpiperidín,
34. 4-hydroxy-N-hydroxyetyl-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
35. 4-hydroxy-N-(2-hydroxypropyl)-2,2,6,6-tctramctylpiperidín,
36. l-glycidyl-4-hydroxy-2,2,6,6-tetrametylpiperidín.
b) Zlúčeniny všeobecného vzorca (Iíl)
v ktorom n je číslo 1 alebo 2,
R1 má význam uvedený pod bodom a),
R3 predstavuje atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka, hydroxyalkylovú skupinu s 2 až 5 atómami uhlíka, cykloalkylovú skupinu s 5 až 7 atómami uhlíka, aralkylovú skupinu so 7 až 8 atómami uhlíka, alkanoylovú skupinu s 2 až 18 atómami uhlíka, alkenoylovú skupinu s 3 až 5 atómami uhlíka alebo benzoylovú skupinu, a
R4 znamená, pokiaľ n má hodnotu 1, atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 18 atómami uhlíka, alkenylovú skupinu s 3 až 8 atómami uhlíka, cykloalkylovú skupinu s 5 až 7 atómami uhlíka, alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka substituovanú hydroxylovou skupinou, kyanoskupinou, alkoxykarbonylovou skupinou alebo karbamidoskupinou, glycidylovú skupinu, alebo skupinu všeobecného vzorca -CH2-CH(OH)-Z alebo všeobecného vzorca -CONH-Z, kde
Z znamená atóm vodíka, metylovú skupinu alebo fenylovú skupinu, pokial n má hodnotu 2, znamená R4 alkylénovú skupinu s 2 až 12 atómami uhlíka, arylénovú skupinu so 6 až 12 atómami uhlíka, xylylénovú skupinu, skupinu vzorca -CH2-CH(OH)-CH2- alebo skupinu všeobecného vzorca -CH2-CH(OH)-CH2-O-D-O-, kde
D znamená alkylénovú skupinu s 2 až 10 atómami uhlíka, arylénovú skupinu so 6 až 15 atómami uhlíka alebo cykloalkylénovú skupinu so 6 až 12 atómami uhlíka, alebo za predpokladu, že R3 znamená alkanoylovú skupinu, alkenoylovú skupinu alebo benzoylovú skupinu, môže R4 predstavovať tiež dvojväzný zvyšok alifatickej, cykloalifatickéj alebo aromatickej dikarboxylovej kyseliny alebo kyseliny dikarbamovej, alebo tiež skupinu -CO-, alebo R3 a R4 spoločne, pokiaľ n má hodnotu 1, môžu znamenať dvojväzný zvyšok alifatickej, cykloalifatickéj alebo aromatickej kyseliny 1,2- alebo 1,3-dikarboxylovej.
Pokiaľ ľubovoľné substituenty znamenajú alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka alebo s 1 až 18 atómami uhlíka, majú význam definovaný skôr pod bodom a).
Pokiaľ ľubovoľné substituenty znamenajú cykloalkylovú skupinu s 5 až 7 atómami uhlíka, predstavujú najmä cyklohexylovú skupinu.
Vo význame aralkylovej skupiny so 7 až 8 atómami uhlíka predstavuje R3 najmä fenyletylovú skupinu alebo zvlášť benzylovú skupinu. Vo význame hydroxyalkylovej skupiny s 2 až 5 atómami uhlíka predstavuje R3 najmä 2-hydroxyetylovú skupinu alebo 2-hydroxypropylovú skupinu.
Symbolom R3 vo význame alkanoylovej skupiny s 2 až 18 atómami uhlíka je napríklad propionylová, butyrylová, oktanoylová, dodekanoylová, hexadekanoylová alebo oktadekanoylová skupina, ale výhodne acetylová skupina, a vo význame alkenoylovej skupiny s 3 až 5 atómami uhlíka najmä akryloylová skupina.
Pokiaľ R4 znamená alkenylovú skupinu s 2 až 8 atómami uhlíka, ide napríklad o alylovú, metylalylovú, 2-butenylovú, 2-pentenylovú, 2-hexenylovú alebo 2-oktenylovú skupinu.
R4 vo význame hydroxyskupinou, kyanoskupinou, alkoxykarbonylovou skupinou alebo karbamidoskupinou substituované alkylovc skupiny s 1 až 4 atómami uhlíka môže predstavovať napríklad 2-hydroxyetylovú, 2-hydroxypropylovú, 2-kyanetylovú, metoxykarbonylmetylovú, 2-etoxykarbonyletylovú, 2-aminokarbonylpropylovú alebo 2-(dimetylaminokarbonyl)etylovú skupinu.
Pokiaľ ľubovoľné substituenty predstavujú alkylénovú skupinu s 2 až 12 atómami uhlíka, ide napríklad o etylénovú, propylénovú, 2,2-dimetylpropylénovú, tetrametylénovú, hexametylénovú, oktametylénovú, dekametylénovú alebo dodekametylénovú skupinu.
Pokiaľ ľubovoľné substituenty znamenajú arylénovú skupinu so 6 až 15 atómami uhlíka, predstavujú napríklad o-, m- alebo p-fenylénovú skupinu, 1,4-naftylénovú skupinu alebo 4,4'-difenylénovú skupinu.
Vo význame cykloalkylénovej skupiny so 6 až 12 atómami uhlíka D znamená zvlášť cyklohexylénovú skupinu.
Medzi príklady polyalkylpiperidínových zlúčenín tejto skupiny patria nasledujúce zlúčeniny:
37. N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)hcxametylén-1,6-diamín,
38. N,N’-bis(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)hexametylén-1,6-diacetamid,
39. 1 -acetyl-4-(N-cyklohexylacetamido)-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
40. 4-benzoylamino-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
41. N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)-N,N'-dibutyladipamid,
42. N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylpiperidin-4-yl)-N,N'-dicyklohexyl-2-hydroxypropylén-1,3-diamín,
43. N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)-p-xylylendiamín,
44. N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)sukcinamid,
45. di(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)-N-(2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-yl)-l3-aminodipropionát,
46. zlúčenina vzorca
47. 4-(bis-2-hydroxyetylamino)-l, 2,2,6,6-pentametylpiperidín,
48. 4-(3-metyl-4-hydroxy-5-terc.butylbenzamido)-2,2,6,6-tetrametylpiperidín,
49. 4-metakrylamido-l,2,2,6,6-pentametylpiperidín.
c) Zlúčeniny všeobecného vzorca (IV)
v ktorom n je číslo 1 alebo 2,
R1 má význam uvedený pod bodom a), a
R5 znamená, pokiaľ n má hodnotu 1, alkylénovú skupinu s 2 až 8 atómami uhlíka, hydroxyalkylénovú skupinu s 2 až 8 atómami uhlíka alebo acyloxyalkylénovú skupinu so 4 až 22 atómami uhlíka, a pokiaľ n má hodnotu 2, znamená R5 skupinu vzorca (-CH2)2C(CH2-)2.
Pokiaľ R5 znamená alkylénovú alebo hydroxyalkylénovú skupinu s 2 až 8 atómami uhlíka, predstavuje napríklad etylénovú, 1-metyletylénovú, propylénovú, 2-etylpropylénovú alebo 2-etyl-2-hydroxymetylpropylénovú skupinu.
Vo význame acyloxyalkylénovej skupiny so 4 až 22 atómami uhlíka znamená R5 napríklad 2-etyl-2-acetoxymetylpropylénovú skupinu.
Medzi príklady polyalkylpiperidinových zlúčenín tejto skupiny patria nasledujúce zlúčeniny:
50. 9-aza-8,8,10,10-tctramctyl-l,5-dioxaspiro[5,5]undekan,
51. 9-aza-8,8,10,10-tetrametyl-3-etyl-I,5-dioxaspiro[5,5]-undekan,
52. 8-aza-2,7,7,8,9,9-hexametyl-1,4-dioxaspiro[4,5]dekan,
53. 9-aza-3-hydroxymetyl-3-etyl-8,8,9,l0,10-pentametyl-1,5-dioxaspiro[5,5]undekan,
54. 9-aza-3-etyl-3-acetoxymetyl-9-acetyl-8,8,10,1O-tetrametyl-l,5-dioxaspiro[5,5]undekan,
55. 2,2,6,6-tetrametylpiperidín-4-spiro-2‘-(l‘,3‘-dioxan)-5'-spiro-5 “-(1 “,3“-dioxan)-2“-spiro-4“‘-(2“‘,2‘“,6“‘,6‘“-tetrametylpiperidín).
d) Zlúčeniny všeobecných vzorcov (VA), (VB) a (VC)
. HgC CH3 q v ktorých n je číslo 1 alebo 2,
R1 má význam definovaný pod bodom a),
R6 predstavuje atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až. 12 atómami uhlíka, alylovú skupinu, benzylovú skupinu, glycidylovú skupinu alebo alkoxyalkylovú skupinu s 2 až 6 atómami uhlíka, a
R7 predstavuje, pokiaľ n má hodnotu 1, atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka, alkenylovú skupinu s 3 až 5 atómami uhlíka, aralkylovú skupinu so 7 až 9 atómami uhlíka, cykloalkylovú skupinu s 5 až 7 atómami uhlíka, hydroxyalkylovú skupinu s 2 až 4 atómami uhlíka, alkoxyalkylovú skupinu s 2 až 6 atómami uhlíka, arylovú skupinu so 6 až 10 atómami uhlíka, glycidylovú skupinu alebo skupinu všeobecného vzorca -(CH2)D-COO-Q alebo všeobecného vzorca -(CH2)D-O-CO-Q, kde p má hodnotu 1 alebo 2 a
Q predstavuje alkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka alebo fenylovú skupinu, pokiaľ n má hodnotu 2, predstavuje R7 alkylénovú skupinu s 2 až 12 atómami uhlíka, alkenylénovú skupinu so 4 až 12 atómami uhlíka, arylénovú skupinu so 6 až 12 atómami uhlíka, skupinu všeobecného vzorca -CH2-CH(OH)-CH2-0-D-0-CH2-CH(OH)-CH2-, kde
D znamená alkylénovú skupinu s 2 až 10 atómami uhlíka, arylénovú skupinu so 6 až 15 atómami uhlíka alebo cykloalkylénovú skupinu so 6 až 12 atómami uhlíka, alebo skupinu všeobecného vzorca -CH2CH(OZ')CH2-(OCH2-CH(OZ')CH2)2-, kde
Z' znamená atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 18 atómami uhlíka, alylovú skupinu, benzylovú skupinu, alkanoylovú skupinu s 2 až 12 atómami uhlíka alebo benzoylovú skupinu, a
T1 a T2 nezávisle od seba znamenajú vždy atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 18 alebo nesubstituovanú alebo halogénom alebo alkylovou skupinou s 1 až 4 atómami uhlíka substituovanú arylovú skupinu so 6 až 10 atómami uhlíka alebo aralkylovú skupinu so 7 až 9 atómami uhlíka, alebo
T1 a T2 spoločne s atómom uhlíka, na ktorý sa naviazali, tvoria cykloalkánový kruh s 5 až 12 atómami uhlíka.
Pokiaľ ľubovoľné substituenty znamenajú alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka, predstavujú napríklad metylovú, etylovú, n-propylovú, n-butylovú, sek.butylovú, terc.butylovú, n-hexylovú, n-oktylovú, 2-etylhexylovú, n-nonylovú, n-decylovú, n-undecylovú alebo n-dodecylovú skupinu.
Ľubovoľné substituenty vo význame alkylovej skupiny s 1 až 18 atómami uhlíka môžu predstavovať napríklad uvedené skupiny a navyše napríklad n-tridecylovú, n-tetradecylovú, n-hcxadccylovú alebo n-oktadecylovú skupinu.
Pokiaľ ľubovoľné substituenty znamenajú alkoxyalkylovú skupinu s 2 až 6 atómami uhlíka, predstavujú napríklad metoxymetylovú, etoxymetylovú, propoxymetylovú, terc.butoxymetylovú, etoxyetylovú, etoxypropylovú, n-butoxyetylovú, terc.butoxyetylovú, izopropoxyetylovú alebo propoxypropylovú skupinu.
Pokiaľ symbol R7 predstavuje alkenylovú skupinu s 3 až 5 atómami uhlíka, znamená napríklad 1-propenylovú, alylovú, metylalylovú, 2-butenylovú alebo 2-pentenylovú skupinu.
Vo význame aralkylovej skupiny so 7 až 9 atómami uhlíka predstavujú symboly R7, T1 a T2 zvlášť fenyletylovú skupinu alebo zvlášť benzylovú skupinu. Pokiaľ T1 a T2 tvoria spoločne s atómom uhlíka cykloalkánový kruh, môže ísť napríklad o cyklopentánový, cyklohexánový, cyklooktánový alebo cyklododekánový kruh.
Pokiaľ R7 znamená hydroxyalkylovú skupinu s 2 až 4 atómami uhlíka, predstavuje napríklad 2-hydroxyetylovú, 2-hydroxypropylovú, 2-hydroxybutylovú alebo 4-hydroxybutylovú skupinu.
Vo význame arylovej skupiny so 6 až 10 atómami uhlíka znamenajú symboly R7, T1 a T2 najmä fenylovú skupinu, a- alebo B-naftylovú skupinu, ktoré sú nesubstituované alebo substituované halogénom alebo alkylovou skupinou s I až 4 atómami uhlíka.
Pokiaľ R7 predstavuje alkylénovú skupinu s 2 až. 12 atómami uhlíka, ide napríklad o etylénovú, propylénovú, 2,2-dimetylpropylénovú, tetrametylénovú, hexametylénovú, oktametylcnovú, dekametylénovú alebo dodekametylénovú skupinu.
Vo význame alkenylénovej skupiny so 4 až 12 atómami uhlíka znamená R7 najmä 2-butenylénovú, 2-pentenylénovú alebo 3-hexenylénovú skupinu.
Pokiaľ R7 znamená arylénovú skupinu so 6 až 12 atómami uhlíka, predstavuje napríklad o-, m- alebo p-fenylénovú, 1,4-naftylénovú alebo 4,4'-bifenylcnovú skupinu.
Pokiaľ Z' znamená alkanoylovú skupinu s 2 až 12 atómami uhlíka, predstavuje napríklad propionylovú, butyrylovú, oktanoylovú alebo dodekanoylovú skupinu, ale výhodne acctylovú skupinu.
Alkylénovú skupina s 2 až 10 atómami uhlíka, arylénová skupina so 6 až 15 atómami uhlíka alebo cykloalkylénová skupina so 6 až 12 atómami uhlíka vo význame dymbolu D má význam definovaný pod bodom b).
Medzi príklady polyalkylpiperidínových zlúčenín tejto skupiny patria nasledujúce zlúčeniny:
56. 3-benzyl-l ,3,8-triaza-7,7,9,9-tetrametylspiro[4,5]-dekan-2,4-dión,
57. 3-n-oktyl-l ,3,8-triaza-7,7,9,9-tetrametylspiro[4,5]-dekan-2,4-dión,
58. 3-alyl-l,3,8-triaza-l,7,7,9,9-pentametylspiro[4,5]-dekan-2,4-dión,
59. 3-glycidyl-l,3,8-triaza-7,7,8,9,9-pcntametylspiro-[4,5]-dekan-2,4-dión,
60. l,3,7,7,8,9.9-hcptametyl-l,3,8-triazaspiro[4.5]-dekan-2,4-dión,
61. 2-izopropyl-7,7,9,9-tetrametyl-1 -oxa-3,8-diaza-4-oxospiro[4,5]dekan,
62. 2,2-dibutyl-7,7,9,9-tetrametyl-l-oxa-3,8-diaza-4-oxospiro[4,5]dekan,
63. 2,2,4,4-tetrametyl-7-oxa-3,20-diaza-21 -oxodispiro-[5,1,11,2]heneikosan,
64. 2-butyl-7,7,9,9-tetrametyl-1 -oxa-4,8-diaza-3-oxospiro-[4,5]dekan,
65. 8-acetyl-3-dodecyl-l,3,8-triaza-7,7,9,9-tetrametylspiro [4,5 ] dckan-2,4-di ón alebo zlúčeniny nasledujúcich vzorcov
A znamená alkylénovú skupinu s 2 až 6 atómami uhlíka alebo skupinu -(CH2)3-O-, a
X je číslo 0 alebo 1,
R9 má rovnaký význam ako R3 alebo predstavuje jednu zo skupín -NRnR12, -OR13, -NHCH2OR13 alebo -N(CH2OR”)2,
R10 pokiaľ n má hodnotu 1, má rovnaký význam ako R8 alebo R9, a pokiaľ n má hodnotu 2, znamená skupinu -E-B-E-, kde
B predstavuje alkylénovú skupinu s 2 až 6 atómami uhlíka, ktorá nie je prerušená alebo je prerušená skupinou -N(R”)-,
R11 znamená alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka, cyklohexylovú skupinu, benzylovú skupinu alebo hydroxyalkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, alebo skupinu všeobecného vzorca
CH3 CH2R ,
R12 predstavuje alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka, cyklohexylovú skupinu, benzylovú skupinu alebo hydroxyalkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, a
R13 znamená atóm vodíka, alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka alebo fenylovú skupinu, alebo symboly R11 a R12 spoločne znamenajú alkylénovú skupinu so 4 až 5 atómami uhlíka alebo oxaalkylénovú skupinu so 4 až 5 atómami uhlíka, napríklad skupinu vzorca
-ch2ch2 —
alebo skupinu všeobecného vzorca
-CH2CH2
-CH2CH2
alebo tiež R11 a R12 znamenajú vždy skupinu všeobecného vzorca
e) Zlúčeniny všeobecného vzorca (VI)
H v ktorom n je číslo 1 alebo 2,
R8 predstavuje skupinu všeobecného vzorca
kde
R1 má význam definovaný pod bodom a),
E predstavuje atóm kyslíka alebo skupinu -NR11-,
Pokiaľ ľubovoľné substituenty znamenajú alkylovú skupinu s 1 až 12 atómami uhlíka, predstavujú napríklad metylovú skupinu, etylovú skupinu, n-propylovú skupinu, n-butylovú skupinu, sek.butylovú skupinu, terc.butylovú skupinu, n-hexylovú skupinu, n-oktylovú skupinu, 2-etylhexylovú skupinu, n-nonylovú skupinu, n-decylovú skupinu, n-undecylovú skupinu alebo n-dodecylovú skupinu.
Pokiaľ ľubovoľné substituenty znamenajú hydroxyalkylovú skupinu s 1 až 4 atómami uhlíka, predstavujú napríklad 2-hydroxyetylovú skupinu, 2-hydroxypropylovú skupinu, 3-hydroxypropylovú skupinu, 2-hydroxybutylovú skupinu alebo 4-hydroxybutylovú skupinu.
Pokiaľ symbol A znamená alkylénovú skupinu s 2 až 6 atómami uhlíka, predstavuje napríklad etylénovú skupinu, propylénovú skupinu, 2,2-dimetylpropylénovú skupinu, tetrametylénovú skupinu alebo hexametylénovú skupinu.
Pokiaľ symboly R11 a R12 spoločne predstavujú alkylénovú skupinu so 4 až 5 atómami uhlíka alebo oxaalkylénovú skupinu so 4 až 5 atómami uhlíka, znamenajú napríklad tetrametylénovú skupinu, pentametylénovú skupinu alebo 3-oxapentametylénovú skupinu.
Medzi príklady polyalkylpiperidínových zlúčenín tejto skupiny patria zlúčeniny nasledujúcich vzorcov:
kde ?- j í
R R
I !
R-NH-(CH2)3-N - (CH2)2---N-(CH2)3-NH-R
R R
I
R-NH-(CH2)3-N - (CH2)2---N-(CH2)3-NH-R
í
CH,
CH3 R R
I ! I
R-N - (CH2)3— N — (CH2)2— N — (CH2)3·
c4h9-n
ch3 ch3
I
N---R ch3 n-ch2ch2-oh ~h3 ch3 ch3 CH3
f) Oligoméme alebo polyméme zlúčeniny, ktorých opakujúce sa štruktúrne jednotky obsahujú jeden alebo viacero 2,2,6,6-tetraalkylpiperidínových zvyškov vzorca (I), najmä polyestery, polyétery, polyamidy, polyaminy, polyuretány, polymočoviny, polyaminotriazíny, poly(met)akryláty, polysiloxany, poly(met)akrylamidy a ich kopolyméry, ktoré obsahujú takéto zvyšky.
Medzi príklady 2,2,6,6-polyalkylpiperidínových stabilizátorov proti účinkom svetla z tejto skupiny patria zlúčeniny nasledujúcich vzorcov, v ktorých m je číslo od 2 do približne 200.
37.
CH3
.
S4 .
kde ?, j e
alebo vodík
Z týchto skupín sú vhodné najmä skupiny e) a f), obzvlášť také tetraalkylpiperidínové zlúčeniny, ktoré obsahujú s-triazínové skupiny. Ďalej sú vhodné najmä zlúčeniny 74, 76, 84, 87, 92 a 95.
Množstvo stéricky bráneného amínu, výhodne tetrametylpiperidínovej zlúčeniny, závisí od účelu použitia granúl plastových aditív. Tieto granuly účelne obsahujú 0 až 90 % hmotn., výhodne 20 - 70 % hmotn., stéricky bráneného amínu.
Antioxidanty typu stéricky bránených fenolov sú všeobecne známe ako antioxidanty pre organické materiály a často sa používajú na stabilizáciu polymérov. Tieto zlúčeniny výhodne obsahujú aspoň jednu skupinu všeobecného vzorca (X)
R' predstavuje atóm vodíka, metylovú skupinu alebo terc.butylovú skupinu, a
R znamená nesubstituovanú alebo substituovanú alkylovú skupinu alebo substituovanú alkyltioalkylovú skupinu.
Výhodné sú najmä zlúčeniny, ktoré obsahujú aspoň jednu skupinu všeobecného vzorca (X)
R* predstavuje metylovú alebo terc.butylovú skupinu, a
R“ znamená nesubstituovanú alebo substituovanú alkylovú skupinu alebo substituovanú alkyltioalkylovú skupinu.
Medzi príklady takých fenolických antioxidantov patria:
1. Alkylované monofenoiy, napríklad 2,6-diterc.butyl-4-metylfenol, 2-terc.butyl-4,6-dimetylfenol, 2,6-diterc.butyl-4-etylfenol, 2,6-diterc.butyl-4-n-butylfenol, 2,6-diterc.butyl-4-izobutylfenol, 2,6-dicyklopentyl-4-metylfenol, 2-(a-metylcyklohexyl)-4,6-dimetylfcnol, 2,6-dioktadecyl-4-metylfenol, 2,4,6-tricyklohexylfenol, 2,6-diterc.butyl-4-metoxymetylfenol, 2,6-dinonyl-4-metylfenol, 2,4-dímetyl-6-( ľ-mctyl-1 ’-undecylj-fenol, 2,4-dimetyl-6-(l '-metyl-1 ’-heptadecyljfenol, 2,4-dimetyl-6-(ľ-metyl-ľ-tridecyl)fenol a ich zmesí.
2. Alkyltiometylfenoly, napríklad 2,4-dioktyltiometyl-6-terc.butylfenol, 2,4-dioktyltiometyl-6-metylfenol, 2,4-dioktyltiometyl-6-etylfenol, 2,6-didodecyltiometyl-4-nonylfenol.
3. Hydrochinóny a alkylované hydrochinóny, napríklad 2,6-diterc.butyl-4-metoxyfenol, 2,5-diterc.butylhydrochinón, 2,5-diterc.amylhydrochinón, 2,6-difenyl-4-oktadecyloxyfcnol, 2,6-diterc.butylhydrochinón, 2,5-diterc.butyl-4-hydroxyanizol. 3,5-diterc.butyl-4-hydroxyanizol, 3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl-stearát, bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenylj-adipát.
4. Tokoferoly, napríklad a-tokoferol, β-tokoferol, r-tokoferol, δ-tokofcrol a ich zmesi (vitamín E).
5. Hydroxylované tiodifenylétery, napríklad 2,2'-tiobis(6-terc.butyl-4-metylfenol), 2,2'-tiobis(4-oktylfenol), 4,4'-tiobis(6-tcrc.butyl-3-metylfenol), 4,4'-tiobis(6-terc.butyl-2-metylfenol), 4,4'-tiobis(3,6-di-sek.amylfenol), 4,4'-bis(2,6-dimetyl-4-hydroxyfenyl)disulfid.
6. Alkylidénbisfenoly, napríklad 2,2'-metylénbis(6-terc. -butyl-4-metylfenol). 2,2'metylénbis(6-terc.butyl-4-etylfenol), 2,2'-metylénbis[4-metyl-6-(a-metylcyklohexyl)fenol], 2,2'-metylénbis(4-mctyl-6-cyklohexylfenol), 2,2'-metylénbis(6-nonyl-4-metylfenol), 2,2'metylénbis(4,6-diterc.butylfenol), 2,2'-etylidénbis(4,6-diterc.butylfenol), 2,2'-etylidénbis-(6-terc.-butyl-4-izobutylfenol), 2,2'-metylénbis-[6-(a-mctylbenzyl)-4-nonylfenol], 2,2'-metylénbis[6-(a,a-dimetylbenzyl)-4-nonylfenol], 4,4'-metylénbis(2,6-diterc.butylfenol), 4,4'-metylénbis-(6-terc.butyl-2-mctylfcnol), 1,1-bis(5-terc.butyl-4-hydroxy-2-metylfenyl)bután, 2,6-bis(3-terc.butyl-5-metyl-2-hydroxybenzyl)-4-metylfenol, 1,1,3-tri s(5-terc, butyl-4-hydroxy-2-metylfenyl)bután, 1 ,l-bis-(5-terc.butyl-4-hydroxy-2-metylfenyl)-3-n-dodecylmerkaptobután, etylénglykol-bis-[3,3-bis(3'-terc.-butyl-4'-hydroxyfenyl)butyrát], bis(3-terc.butyl-4-hydroxy-5-metylfenyl)dicyklopentadién, bis[2-(3'-terc.butyl-2'-hydroxy-5'-metyl-benzyl)-6-terc.butyl-4-metylfenyl]-tereftalát, l,l-bis(3,5-dimetyl-2-hydroxyfcnyl)-bután, 2,2-bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propán, 2,2-bis-(5-terc.butyi-4-hydroxy-2-metylfenyl)-4-n-dodecylmerkaptobután, 1,1,5,5-tctra(5-terc.butyl-4-hydroxy-2-metylfenyl)pentán.
7. O-, N- a S- benzylové zlúčeniny, napríklad 3,5,3‘,5‘-tctra-terc.butyl-4,4'-dihydroxydibenzyléter, oktadecyl-4-hydroxy-3,5-dimetylbenzylmerkaptoacetát, tris(3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzyl)amín, bis(4-terc.butyl-3-hydroxy-2,6-dimetylbenzyljditiotereftalát, bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzylj-sulfid, izooktyl-3,5-diterc.butvl-4-hydroxybenzylmerkaptoacelát.
8. Hydroxybenzylované malonáty, napríklad dioktadecyl-2,2-bis(3,5-diterc.butyl-2-hydroxybenzyl)malonát, dioktadecyl-2-(3-terc.butyl-4-hydroxy-5-metylbenzyl)malonát, didodccylmcrkaptoctyl-2,2-bis(3,5-ditcrc.butyl-4-hyd roxybenzyl)malonát, bi s[4-( 1,1,3,3 -tetrametylbutyl)fenyl] -2,2-bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzyl)malonát.
9. Aromatické hydroxybenzylové zlúčeniny, napríklad l,3,5-tris(3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzyl)-2,4,6-tri-metylbenzén, 1,4-bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzyl)-2,3,5,6-tetrametylbenzén, 2,4,6-tris(3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzyl)-fenol.
10. Triazínové zlúčeniny, napríklad 2,4-bis(oktylmerkapto)-6-(3,5-ditcrc.butyl-4-hydroxyanilino)-l,3,5-triazin, 2-oktylmerkapto-4,6-bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyanilíno)-1,3,5 -triazín, 2-oktylmerkapto-4,6-bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenoxy)-l ,3,5-triazín, 2,4,6-tris(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenoxy)-l,2,3-triazín, 1,3,5-tris(3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzyl)izokyanurát, 1,3,5-tris(4-tcrc.butyl-3-hydroxy-2,6-dimetylbenzyl)izokyanurát, 2,4,6-tns(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyletyl)-l,3,5-triazín, 1,3,5-tris(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenylpropionyl)hexahydro-l,3,5-triazín, l,3,5-tris(3,5-dicyklohexyl-4-hydroxybenzyl) izokyanurát.
11. Benzylfosfonáty, napríklad dimetyl-2,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzylfosfonát, dietyl-3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzylfosfonát, dioktadecyl-3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzylfosfonát, dioktadecyl-5-terc.butyl-4-hydroxy-3-metylbenzylfosfonát, vápenatá soľ monoetylesteru 3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzylfosfonátu.
12. Acylaminofenoly, napríklad 4-hydroxylauranilíd, 4-hydroxystearanilíd, oktyl-N-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)-karbamát.
13. Estery B-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl)propiónovej kyseliny s jednomocnými alebo viacmocnými alkoholmi, napríklad s metanolom, etanolom, oktanolom, oktadekanolom, 1,6-hexándiolom, 1,9-nonándiolom, etylénglykolom, 1,2-propándiolom, neopentylglykolom, tiodietylénglykolom, dietylénglykolom, trietylénglykolom, pentaerytritolom, tris(hydroxyetyl)izokyanurátom, N,N'-bis(hydroxyetyl)oxamidom, 3-tiaundekanolom, 3-tiapentadekanolom, trimetylhexándiolom, trimetylolpropánom, 4-hydroxymetyl-l-fosfa-2,6,7-trioxabicyklo-[2,2,2]oktánom.
14. Estery B-(5-terc.butyl-4-hydroxy-3-metylfenyl)propiónovej kyseliny s jednomocnými alebo viacmocnými alkoholmi, napríklad s metanolom, etanolom, oktadekanolom, 1,6-hexándiolom, 1,9-nonándiolom, etylénglykolom, 1,2-propándiolom, neopentylglykolom, tiodietylénglykolom, dietylénglykolom, trietylénglykolom, pentaerytritolom, tris(hydroxyetyl)izokyanurátom, N,N'-bis(hydroxyetyljoxamidom, 3-tiaundekanolom, 3-tiapentadekanolom, trimetylhexándiolom, trimetylolpropánom, 4-hydroxymetyl-l-fosfa-2,6,7-trioxabicyklo[2,2,2]oktánom.
15. Estery B-(3,5-dicyklohexyl-4-hydroxyfenyl)propiónovej kyseliny s jednomocnými alebo viacmocnými alkoholmi, napríklad s metanolom, etanolom, oktanolom, oktadekanolom, 1,6-hexándiolom, 1,9-nonándiolom, etylénglykolom, 1,2-propándiolom, neopentylglykolom, tiodietylénglykolom, dietylénglykolom, trietylénglykolom, pentaerytritolom, tris(hydroxyetyl)izokyanurátom, N,N'-bis(hydroxyetyljoxamidom, 3-tiaundekanolom, 3-tiapentadekanolom, trimetylhexándiolom, trimetylolpropánom, 4-hydroxymetyl-1-fosfa-2,6,7-trioxabicyklo[2,2,2]oktánom.
16. Estery 3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyloctovej kyseliny s jednomocnými alebo viacmocnými alkoholmi, napríklad s metanolom, etanolom, oktanolom, oktadekanolom, 1,6-hexándiolom, 1,9-nonándiolom, etylénglykolom, 1,2-propándiolom, neopentylglykolom, tiodietylénglykolom, dietylénglykolom, trietylénglykolom, pentaerytritolom, tris(hydroxyetyl)izokyanurátom, N,N'-bis(hydroxyetyljoxamidom, 3-tiaundekanolom, 3-tiapentadekanolom, trimetylhexándiolom, trimetylolpropánom, 4-hydroxymetyl-l-fosfa-2,6,7-trioxabicyklo[2,2,2]oktánom.
17. Amidy B-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propiónovej kyseliny, napríklad N,N'-bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenylpropionyljhexametyléndiamin, N,N'-bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenylpropionyl) trimetyléndiamín, N,N'-bis(3,5-diterc.-butyl-4-hydroxyfenylpropionyl)hydrazin.
Výhodné sú antioxidanty uvedené pod bodmi 7, 9, 10, 13, 14, 15 a 17, zvlášť pod bodmi 7, 9, 10 a 13, zvlášť ester oktadekanolu a kyseliny B-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyljpropionovej a tetrakis[3-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)-propionyloxymetyl]metán. Najvýhodnejší je tetrakis[3-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxymetyl]metán.
Ďalšími veľmi výhodnými zlúčeninami sú:
(ΆΟ-004 :
{2-(l,l-dimetyletyl)-6-[[3-(l,l-dimetyletyl)-2-hydroxy-5-metylfenyl]metyl]-4-metylfenyl-2-propenoát}
{1,6-hexándiyl-3,5 -bis( 1,1 -dimetyletyl)-4-hydroxyfe-
{1,2-etándi ylbi s(oxy-2,1 -etándi yl)-3 -(1,1 -dimetyletyl)-4-hydroxy-5-metylfenylpropanoát} (AO-007)
{2-metyl-4,6-di[(oktyltio)metyl]fenol}
(2,2'-etylidénbis(4,6-diterc.butylfenol)}
{tiodi-2,1 -etándiyl-bi s-3,5-di( 1,1 -dimetyletyl)-4-hydroxyfenylpropanoát)
{4,4',4[(2,4,6-trimetyl-l,3,5-fenyltriyl)tris-(metylén)]tris[2,6-bis( 1 ,l-dimetyletyl)]fenol}
{1,3,5-tri s[ [3,5 -bis( 1,1 -dimetyletyl)-4-hydroxyfenyl]-metyl]-l,3,5-triazín-2,4,6(lH,3H,5H)trion|
Množstvo antioxidantov typu stéricky bránených fenolov závisí od účelu použitia granúl plastových aditiv. Tieto granuly účelne obsahujú 0 - 90 % hmotn., výhodne 3-60 % hmotn., antioxidantu typu stéricky bránených fenolov.
Organické fosfity a fosfonity sú tiež známe ako stabilizátory plastov. Používajú sa najmä ako stabilizátory pôsobiace pri spracúvaní polyolefínov.
Ide prevažne o aromatické fosfity a fosfonity, napríklad trifenylfosfit, difenylalkylfosfity, fenyldialkyl fosfity, tris(difenylalkylfosfit)amíny, tris(nonylfenyl)fosfit, trilaurylfosfit, trioktadecylfosfit, distearylpentaerytrityldifosfit, tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfit, distearylpentaerytri-tyldifosfit, bis(2,4-diterc.butylfenyl)pentaerytrityldifosfit, tristearylsorbityltrifosfit, tetrakis(2,4-diterc.butylfenyl)-4,4'-bifenyléndifosfonit, 3,9-bis(2,4-diterc.butyl-4-metylfenoxy)-2,4,8,10-tetraoxa-3,9-difosfaspiro[5,5]undekan, 3,9-tris(2,4,6-tristerc.butylfenoxy)-2,4,8,10-tetraoxa-3,9-difosfaspiro[5,5]undekan a 2,2'-etylidénbis(4,6-diterc.butylfenyl)fluórfosfit.
Výhodné sú najmä nasledujúce fosfity: (P-001) tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfit
(P-0C9)
Obzvlášť výhodnýje tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfit.
Množstvo fosfitov alebo fosfonitov závisí od účelu použitia granúl plastových aditiv. Tieto granuly účelne obsahujú 0-90 % hmotn., výhodne 3 - 70 % hmotn., fosfitu aIcbo fosfonitu.
Okrem stéricky bráneného fenolu obsahujú granuly aditív výhodne tiež organický fosfit alebo fosfomt. Výhodné sú kombinácie výhodného stéricky bráneného fenolu a výhodného organického fosfitu alebo fosfonitu, ako sa uviedli skôr, napríklad kombinácia esteru oktanolu alebo oktadekanolu a kyseliny 6-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionovej alebo tetrakis[3-(3,5-diterc.butylhydroxyfenyl)propionyloxymetyljmetánu s tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfitom. Najvýhodnejšia je kombinácia tetrakis[3-(3,5-diterc.butylhydroxyfenyl)propionyloxymetyl]metánu a tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfitu. Hmotnostný pomer medzi stéricky bráneným fenolom a fosfitom alebo fosfonitom je výhodne od 20 : I do l : 20, výhodne najmä od 10 : 1 do 1 : : 10, a obzvlášť výhodne od 4 : 1 do 1 : 4.
Zlúčeninami zo skupiny zahŕňajúcej hydrotalcity, uhličitany kovov a oxidy kovov, ktoré sa dajú použiť podľa vynálezu, sú či už v prírode sa vyskytujúce minerály alebo syntetické zlúčeniny.
Zlúčeniny zo skupiny hydrotalcitov môže predstavovať všeobecný vzorec (X)
M2+1_x.M3+x.(OH)2.(A')x/n.mH2O (X), v ktorom
M2+ predstavuje Mg2+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Zn2+, Cd2+, Pb2+,
Sn2+ a'alcbo Ni2+,
M34 znamená Al3+, B3+ alebo Bi3+,
A predstavuje anión s mocenstvom n, n je číslo od jednej do štyroch, x je číslo od 0 do 0,5, a m je číslo od 0 do 2.
A’ znamená výhodne OH', Cľ, Br, ľ, C1O4‘, HCO3‘, cocr
CH,COO, C6H5COO’, CO,2) SO42, coo-, (CHOHCOO)22, (CHOH)4CH2OHCOO’, C2H4(COO)22·, (CH2COO)2 2·,
CHjCHOHCOO , SiOj2; SiO44’, Fe(CN)63, Fe(CN)64’ alebo hpo42;
Ďalšími hydrotalcitmi, ktoré sa dajú účelne použiť v opísanom spôsobe, sú zlúčeniny všeobecného vzorca (Xa)
Mx 2+Al2(OH)2x.6nz(A-)2.mH2O (Xa), pričom v uvedenom všeobecnom vzorci (Xa)
M2+ predstavuje aspoň jeden kov vybraný zo skupiny zahŕňajúcej horčík a zinok, a výhodne znamená Mg2+,
An_ predstavuje anión, napríklad vybraný zo skupiny zahŕ/COO\ 1 2 ňajúcej CO3 , \coo/ , OH a S , pričom n označuje mocenstvo aniónu, m znamená kladné číslo, výhodne od 0,5 do 5, a x a z predstavujú kladné čísla, pričom x má výhodne hodnotu 2 až 6 a z je nižšie ako 2.
Výhodnými a komerčne dostupnými hydrotalcitmi sú DHT-4A a DHT-4C od firmy Kyowa, Japonsko.
Výhodné sú zlúčeniny zo skupiny hydrotalcitov všeobecného vzorca (X)
M2+,.x.M3+x.(0H)2.(A-)x/„.mH2O (X), v ktorom
M2+ predstavuje Mg2+ alebo pevný roztok horčíka a zinku,
An‘ predstavuje anión CO3 2’, x je číslo od 0 do 0,5 a m je číslo od 0 do 2.
Obzvlášť výhodné sú hydrotalcity vzorcov: Al203.6MgO.C02.12H20 Mg4.5Al2(OH)l3.CO3.3,5H2O 4MgÓ.Ál2O3.CO2.9H2O 4MgO.Al2O3.CO2.6H2O ZnO.3MgO.AI2O3.CO2.8-9H2O alebo ZnO.3MgO.Al2O3.CO2.5-6H2O.
Množstvo hydrotalcitov závisí od účelu použitia granúl plastových aditív. Tieto granuly účelne obsahujú 0 - 50 % hmotn., výhodne 3-40 % hmotn., hydrotalcitu.
Výhodnými oxidmi kovov sú oxidy dvojmocných kovov. Výhodné sú najmä oxidy kovov druhej hlavnej skupiny alebo vedľajšej skupiny, pričom obzvlášť výhodný je οχιά zinočnatý a oxid horečnatý.
Množstvo oxidov kovov závisí od účelu použitia granúl plastových aditív. Tieto granuly účelne obsahujú 0 - 90 % hmotn., výhodne 5-60 % hmotn., oxidu kovu.
Výhodnými uhličitanmi kovov sú uhličitany dvojmocných kovov. Výhodné sú najmä uhličitany kovov druhej hlavnej skupiny alebo vedľajšej skupiny, pričom obzvlášť výhodný je uhličitan vápenatý.
Množstvo uhličitanov kovov závisí od účelu použitia granúl plastových aditív. Tieto granuly účelne obsahujú 0 - 90 % hmotn., výhodne 5 - 60 % hmotn., uhličitanu kovov.
Ďalším kovovým mydlom na účely vynálezu je soľ kovov a mastne kyseliny (s výnimkou stearátu vápenatého), kde kovom môže byť najmä prvok z druhej hlavnej skupiny alebo vedľajšej skupiny, alebo cín.
Ide najmä o soli horčíka, cínu alebo výhodne zinku vybrané zo skupiny zahŕňajúcej alifatické nasýtené karboxyláty s 2 až 22 atómami uhlíka, alifatické olefinické karboxyláty s 3 až 22 atómami uhlíka alifatické karboxyláty s 2 až 22 atómami uhlíka substituované aspoň jednou hydroxylovou skupinou, cyklické alebo bicyklické karboxyláty s 5 až 22 atómami uhlíka, aromatické karboxyláty so 7 až 22 atómami uhlíka, aromatické karboxyláty so 7 až 22 atómami uhlíka substituované aspoň jednou hydroxylovou skupinou, alkylovou skupinou s 1 až 16 atómami uhlíka substituované fenylkarboxyláty a fenylalkylkarboxyláty s 1 až 16 atómami uhlíka v alkylovej časti, pričom výhodné sú stearáty, lauráty a behenáty. Ďalšími kovovými mydlami sú obzvlášť výhodne stearát zinočnatý alebo stearát horečnatý.
Množstvo ďalších kovových mydiel závisí od účelu použitia granúl plastových aditív. Tieto granuly účelne obsahujú 0-90 % hmotn., výhodne 5 - 60 % hmotn., ďalšieho kovového mydla.
Výhodnými tioestermi sú estery kyseliny B-tiodipropionovej, napríklad jej lauryl-, stearyl-, myristyl alebo tridecylester, merkaptobenzimidazol, zinočnatá soľ 2-merkaptobenzimidazolu, dibutylditiokarbamát zinočnatý, dioktadecyldisulfid, pentaerytritol-tetrakis(B-dodecylmerkapto)propionát alebo etylénglykol-bismerkaptoacetát.
Medzi príklady vhodných lubrikantov patria ozokerit (montan wax), estery mastných kyselín, polyetylénové vosky, amidické vosky, chlórované parafíny, glycerolestery alebo mydlá kovov alkalických zemín. Vhodné lubrikanty sú tiež opísané v knihe „Plastics Additives“, editori H. Gächter a H. Miiller, Hanser Verlag, tretie vydanie, 1990, str. 423 - 480.
Granuly aditív ďalej môžu obsahovať zlúčeniny z uvedených skupín 2-10:
2. Látky pohlcujúce UV žiarenie a stabilizátory proti účinkom svetla
2.1. 2-(2'-Hydroxyfenyl)benztriazoly, napríklad 2-(2'-hydroxy-5'-metylfenyl)benzotriazol, 2-(3',5'-diterc.butyl-2'-hydroxyfcnyl)bcnzotriazol, 2-(5'-terc.butyl-2'-hydroxyfenyljbenzotriazol, 2-(2'-hydroxy-5'-(l ,1,3,3-tetrametylbutyl)fenyl)benzotriazol, 2-(3',5'-diterc.butyl-2'-hydroxyfenyl)-5-chlórbenzotriazol, 2-(3'-terc.butyI-2'-hydroxy-5'-metylfenyl)-5-chlórbenzotriazol, 2-(3'-sek-butyl-5'terc.butyl-2'hydroxyfenyl)benzotriazol, 2-(2'-hydroxy-4'oktyloxyfenyljbenzotriazol, 2-(3',5'-diterc.amyl-2’-hydroxyfenylbenzotriazol, 2-(3',5'-bis(a,a-dimetylbenzyl)-2'-hydroxyfenyl)benzotriazol, zmes 2-(3'-terc.butyl-2'-hydroxy-5'-(2-oktyloxykarbonyletyl)-fenyl)-5-chlórbenzotriazolu, 2-(3’-terc.butyl-5'-[2-(2-etylhexyloxy)karbonyletyl]-2'-hydroxyfenyl)-5-chlórbenzotriazolu, 2-(3’-terc.butyl-3'-hydroxy-5'-(2-metoxykarbonyletyl)fenyl)-5-chlórbenzotriazolu, 2-(3'-terc.butyl-2'-hydroxy-5'(2-metoxykarbonyIetyí)fenyl)bezotriazolu, 2-(3'-terc.butyl-2'-hydroxy-5'-(2-oktyloxykarbonyletyl)fenyljbenzotriazolu, 2-(3'-terc.-butyl-5'-[2-(2-etylhexyloxy)karbonyletyl]-2'-hydroxyfenyl)benzotriazolu, 2-(3'-dodecyl-2'-hydroxy-5'-metylfenyl)benzotriazolu a 2-(3'-terc.butyl-2'-hydroxy-5’-(2-izooktyloxykarbonyl-etyl)fenyl)benzotriazolu, 2,2'-metylén-bis[4-(l,l,3,3-tetrametylbutyl)-6-benzotriazol-2-ylfenol], produkt transesterifikácie 2-[3’-terc.butyl-5'-(2-metoxykarbonyletyl)-2'hydroxyfenyl]-2H-benzotriazolu polyetylénglykolom 300, zlúčenina vzorca [R-CH2CH2-COO(CH2)3]2, kde R predstavuje 3'-terc.butyl-4'-hydroxy-5'-2H-bcnzotriazol-2-ylfcnylovú skupinu.
2.2. 2-Hydroxybenzofenóny, napríklad 4-hydroxy-, 4-metoxy, 4-oktyloxy-, 4-decyloxy-, 4-dodecyloxy-, 4-benzyloxy-, 4,2‘,4‘-trihydroxy- a 2'-hydroxy-4,4'-dimetoxy-deriváty 2-hydroxybenzofenónu.
2.3. Estery substituovaných a nesubstituovaných benzoových kyselín, napríklad 4-terc.butylfenyl-salicylát, fenyl-salicylát, oktylfenyl-salicylát, dibenzoyl-rezorcinol, bis(4-terc.butylbezoyl)rezorcinol, benzoyl-rezorcinol, 2,4-diterc.butylfenyl-3,5-ditcrc.butyl-4-hydroxybcnzoát, hcxadecyl-3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzoát, oktadecylester-3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzoát, 2-metyl-4,6-diterc.butylfenylester-3,5-diterc.butyl-4-hydroxybenzoát.
2.4. Akryláty, napríklad etyl-a-kyán-B,B-difenylakrylát, izooktyl-<x-kyán-B,B-difenylakrylát, metyl-a-metoxykarbonylcinamát, metyl-a-kyán-B-metyl-p-metoxycinamát, butyl-a-kyán-B-metyl-p-metoxycinamát, metyl-a-metoxykarbonyl-p-metoxycinamát a N-(B-metoxykarbonyl-B-kyánvinyl)-2-metylindolín.
2.5. Zlúčeniny niklu, napríklad komplexy niklu s 2,2'-tiobis[4-(l,l,3,3-tetrametylbutyl)fenolom], ako je komplex 1 : 1 alebo 1 : 2, s alebo bez ďalších ligandov, ako jc n-butylamín, trietanolamín alebo N-cyklohexyldietanolamín, dibutylditiokarbamát nikelnatý, soli niklu s monoalkylestermi 4-hydroxy-3,5-diterc.butylbenzylfosfónovej kyseliny, napríklad s jej metylesterom alebo etylesterom, komplexy niklu s ketoxímami, ako je 2-hydroxy-4-metylfenylundecylketoxímom, komplexy niklu s l-fenyl-4-lauroyl-5-hydroxypyrazolom, s alebo bez ďalších ligandov.
2.6. Oxalamidy, napríklad 4,4'-dioktyloxyoxanilid, 2,2'-dietoxyoxanilid, 2,2'-dioktyloxy-5,5'-diterc.butoxanilid, 2,2'-didodecyloxy-5,5'-diterc.butoxanilid, 2-etoxy-2'-etoxanilid, N,N'-bis(3-dimetylammopropyl)oxalamid, 2-etoxy-5-terc.butyl-2'-etyloxanilid a jeho zmesi s 2-etoxy-2'-ctyl-5,4'-ditcrc.butoxanilídom, a zmesi orto- a parametoxy a orto a para-etoxy-disubstituovaných oxanilídov.
2.7. 2-(2-Hydroxyfenyl)-l,3,5-triazíny, napríklad 2,4,6-tris(2-hydroxy-4-oktyloxyfenyl)-l,3,5-triazin, 2-(2-hydroxy-4-oktyloxyfenyl)-4,6-bis(2,4-dimetylfenyl)-1,3,5-triazin, 2-(2,4-dihydroxyfenyl)-4,6-bis(2,4-dimetylfenyl)-l ,3,5-triazín, 2,4-bis(2-hydroxy-4-propyloxyfenyl)-6-(2,4-dimetylfenyl)-l,3,5-triazín, 2-(2-hydroxy-4-oktyloxyfenyl)-4,6-bis-(4-metylfenyl)-l,3,5-triazín, 2-(2-hydroxy-4-dodecyloxyfenyl)-4,6-bis(2,4-dimetylfenyl)-l,3,5-triazin, 2-[2-hydroxy-4-(2-hydroxy-3-butyloxypropyloxy-fenyl]-4,6-bis(2,4-dimetylfenyl)-l,3,5-triazín, 2-[2-hydroxy-4-(2-hydroxy-3-oktyloxypropyloxy)fenyl]-4,6-bis-(2,4-dimetyl)-l,3,5-triazín.
3. Deaktivátory kovov, napríklad N,N'-difenyloxamid, N-salicylal-N'-salicyloylhydrazín, N,N'-bis(salicyloyl)hydrazín, N,N'-bis(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenylpropionyl)hydrazín, 3-salicyloylamino-l,2,4-triazol, bis(benzylidén)oxalodihydrazid, oxanilid, izoftalodihydrazid, sebakobisfenylhydrazid, Ν,Ν'-diacetyladipodihydrazid, N,N'bis(salicyloyloxalodihydrazid a N,N'bis(salicyloyl)tiopropionyldihydrazid.
4. Zlúčeniny rozrušujúce peroxidy, napríklad estery B-tiodipropiónovej kyseliny, napríklad jej laurylester, stearylester, myristylester alebo tridecylester, merkaptobenzimidazol alebo zinočnatá soľ 2-merkaptobenzimidazolu, dibutylditiokarbamát zinočnatý, dioktadecyl-disulfíd, pentacrytritol-tetrakis-(B-dodecylmerkapto)propionát.
5. Stabilizátory polyamidov, napríklad soli medi v kombinácii s jodidmi a/alebo zlúčeninami fosforu a ďalej soli dvojmocného mangánu.
6. Zásadité ko-stabilizátory, napríklad melamín, polyvinylpyrolidón, dikyándiamid, trialyl-kyanurát, deriváty močoviny, deriváty hydrazínu, aminy, polyamidy, polyuretány, soli vyšších mastných kyselín s alkalickými kovmi a s kovmi alkalických zemín, napríklad stearát vápenatý, stearát zinočnatý, behenát horečnatý, stearát horečnatý, ricínoleát sodný a palmitát draselný, pyrokatecholát antimónu alebo pyrokatecholát cínu.
7. Nukleačné činidlá, napríklad kyselina 4-tcrc.butylbenzoová, kyselina adipová a kyselina difenyloctová.
8. Plnidlá a stužovacie činidlá, napríklad uhličitan vápenatý, silikáty, sklenené vlákna, azbest, mastenec, kaolín, sľuda, síran bamatý, oxidy a hydroxidy kovov, sadze a grafit.
9. Ďalšie prísady, napríklad plastifikátory, mazivá, emulgátory, pigmenty, optické zjasňovacie prostriedky, činidlá na nehorľavú úpravu, antistatické činidlá a nadúvadlá.
10. Benzofuranóny, prípadne indolínony, napríklad ako sú látky opísané v US-A-4 325 863, US-A-4 338 244, US-A-5 175 312, US-A-5 216 052, US-A-5 252 643, DE-A-4 316 611, DE-A-4 316 622, DE-A-4 316 876, EP-A-0 589 839 alebo EP-A-0 591 102 alebo 3-[4-(2-acctoxyetoxy)fenyl]-5,7-diterc.butylbenzofurán-2-ón, 5,7-diterc.butyl-3-[4-(2-stearoyIoxyetoxy)fenyl]benzofurán-2-ón, 3,3'-bis[5,7-diterc.butyl-3-(4-[2-hydroxyetoxy]fenyl)benzofurán-2-ón], 5,7-diterc,butyl-3-(4-etoxyfenyl)benzofurán-2-ón, 3-(4-acctoxy-3,5-dimetylfenyl)-5,7-diterc.butylbenzofurán-2-ón, 3-(3,5-dimetyl-4-pivaloyloxyfenyl)-5,7-diterc.butylbcnzofurán-2-ón.
Granuly podľa vynálezu sú vhodné na stabilizáciu organických polymérov alebo plastov proti tepelnej, oxidatívnej alebo svetlom indukovanej degradácii. Medzi príklady takých polymérov patria, bez toho, aby obmedzovali rozsah vynálezu, nasledujúce polyméry:
1. Polyméry monoolefínov a diolefínov, napríklad polypropylén, polyizobutylén, poly-l-butén, poly-4-metyl-l-pentén, polyízoprén alebo polybutadién, ako aj polyméry cykloolefínov, napríklad cyklopenténu alebo norbornénu, ďalej polyetylén (prípadne zosietený), napríklad vysokohustotný polyetylén (1IDPE), nízkohustotný polyetylén (LDPE). lineárny nízkohustotný polyetylén (LLDPE), rozvetvený nízkohustotný polyetylén (BLDPE).
Polyolefíny, t. j. polyméry monoolefínov, ktorých príklady sú uvedené v predchádzajúcom odseku, najmä polyetylén a polypropylén, sa dajú pripraviť rôznymi spôsobmi, najmä s použitím nasledujúcich postupov:
a) radikálovej polymerizácie (obvykle pri vysokom tlaku a pri zvýšenej teplote),
b) katalytickej polymerizácie pri použití katalyzátora, ktorý obvykle obsahuje jeden alebo viac kovov zo skupiny IVb, Vb, Vlb alebo VIII periodickej tabuľky. Tieto kovy majú obvykle jeden alebo viac ligandov, ako sú najmä oxidy, halogcnidy, alkoxidy, estery, étery, aminy, alkyly, alkenyly a/alebo aryly, ktoré môžu byť buď π alebo σ-koordinované. Tieto komplexy kovov môžu byť vo voľnej forme alebo fixované na substrátoch, typicky na aktivovanom chloride horečnatom, chloride titanitom, oxide hlinitom alebo oxide kremičitom. Uvedené katalyzátory môžu byť rozpustné alebo nerozpustné v polymerizačnom prostredí a pri polymerizácii sa môžu používať samé osebe alebo sa môžu použiť ďalšie aktivátory, ako sú najmä alkyly kovov, hydridy kovov, alkylhalogenidy kovov, alkoxidy kovov alebo alkyloxany kovov, ktorých kovy sú prvky skupiny la, Ila a/alebo llla periodickej tabuľky. Tieto aktivátory sa môžu vhodne modifikovať ďalšími esterovými, éterovými, aminovými alebo silvléterovými skupinami. Tieto katalytické systémy sa obvykle označujú ako katalyzátory Phillips, Štandard Oil Indiána, Ziegler (-Natta), TNZ (DuPont), metallocenovc katalyzátory alebo katalyzátory SSC (single site catalysts).
2. Zmesi polymérov, ktoré sú uvedené v odseku 1, napríklad zmesi polypropylénu s polyizobutylénom, polypropylénu s polyetylénom (napríklad PP/HDPE, PP/LDPE) a zmesi rôznych typov polyetylénu (napríklad LDPE/HDPE).
3. Kopolyméry monoolefmov a diolefínov medzi sebou alebo s inými vinylovými monomérmi, napríklad kopolyméry etylénu a propylénu, lineárny nizkohustotný polyetylén (LLDPE) a jeho zmesi s nizkohustotným polyetylénom (LDPE), kopolyméry propylénu a 1-buténu, kopolyméry propylénu a izobutylénu, kopolyméry etylénu a 1-buténu, kopolyméry etylénu a hexénu, kopolyméry etylénu a metylpenténu, kopolyméry etylénu a hepténu, kopolyméry etylénu a okténu, kopolyméry propylénu a butadiénu, kopolyméry izobutylénu a izoprénu, kopolyméry etylénu a alkylakrylátu, kopolyméry etylénu a alkylmetakrylátu, kopolyméry etylénu a vinylacetátu a ich kopolyméry s oxidom uhoľnatým, alebo kopolyméry etylénu a kyseliny akrylovej a ich soli (ionoméry), ako aj tcrpolyméry etylénu s propylénom a diénom, ako je hexadién, dicyklopentadién alebo etylidén-norbomén, a zmesi týchto kopolymérov medzi sebou a s polymérmi, ktoré sú uvedené v odseku 1, napríklad kopolyméry polypropylénu a etylénu s propylénom, kopolyméry LDPE a etylénu s vinylacetátom (EVA), kopolyméry LDPE a etylénu s kyselinou akrylovou (EAA), kopolyméry LLDPE a etylénu s vinylacetátom, kopolyméry LLDPE a etylénu s kyselinou akrylovou a alternujúce alebo statické kopolyméry polyalkylénu a oxidu uhoľnatého a ich zmesi s inými polymérmi, napríklad s polyamidmi.
4. Uhľovodíkové živice (napríklad z monomérov, ktoré obsahujú 5 až 9 atómov uhlíka), včítane ich hydrogénovaných modifikácii (napríklad živíc na prípravu lepidiel) a zmesi polyalkylénov a škrobov.
5. Polystyrén, poly(p-metylstyrén), poly(a-metylstyrén).
6. Kopolyméry styrénu alebo α-mctylstyrénu s diénmi alebo akrylovými derivátmi, napríklad styrén/butadién, styrén/akrylonitril, styrén/alkyl-metakrylát, styrén/butadién/alkyl-akrylát, styrén/butadién/alkylmetakrylát, styrén/anhydrid kyseliny maleínovej, styrén/akrylonitril/metylakrylát, zmesi s vysokou rázovou húževnatosťou z kopolymérov styrénu a iného polyméru, napríklad polyakrylátu, diénového polyméru alebo terpolyméru etylén/propylén/dién, a blokové kopolyméry styrénu, ako je styrén/butadién/styrén, styrén/izoprén/styrén, styrén/etylén/butylén/styrén alebo styrén/etylén/propylén/styrén.
7. Vrúbľované kopolyméry styrénu alebo cc-metylstyrénu, napríklad styrén na polybutadiéne, styrén na kopolymére polybutadiénu a styrénu alebo na kopolymére polybutadiénu a akrylonitrilu, styrén a akrylonitril (alebo metakrylonitril) na polybutadiéne, styrén, akrylonitril a metyl-metakrylát na polybutadiéne, styrén a anhydrid kyseliny maleínovej na polybutadiéne, styrén, akrylonitril a anhydrid kyseliny maleínovej alebo maleínimid na polybutadiéne, styrén a maleínimid na polybutadiéne, styrén a alkyl-akryláty alebo metakryláty na polybutadiéne, styrén a akrylonitril na terpolyméroch etylén/propylén/dién, styrén a akrylonitril na polyalkyl-akrylátoch alebo polyalkylmetakrylátoch, styrén a akrylonitril na kopolyméroch akrylát/butadién, ako aj ich zmesi s kopolymérmi, ktoré sú uvedené v odseku 6, napríklad zmesi kopolymérov, známe ako polyméry ABS, MBS, ASA alebo AES.
8. Polyméry, ktoré obsahujú halogén, ako je polychlóroprén, chlórkaučuky, chlórovaný alebo chlórsulfónovaný polyetylén, kopolyméry etylénu a chlórovaného etylénu, homo- a kopolyméry epichlórhydrínu, najmä polyméry vinylových zlúčenín, ktoré obsahujú halogén, napríklad polyvinylchlorid, polyvinylidénchlorid, polyvinylfluorid, poly vinylidénfluorid, ako aj ich kopolyméry, napríklad vinylchlorid-vinylidénchlorid, vinylchlorid-vinylacetát alebo vinylidénchlorid-vinylacetát.
9. Polyméry odvodené od α,β-nenasýtených kyselín a ich derivátov, ako sú polyakryláty a polymetakryláty, polyakryl amidy a polyakrylonitrily, ktorých rázová húževnatosť je modifikovaná butyl-akrylátom.
10. Kopolyméry monomérov, ktoré sú uvedené v odseku 9 medzi sebou alebo s inými nenasýtenými monomérmi, napríklad kopolyméry akrylonitrilu a butadiénu, akrylonitrilu a akryl-akrylátu, akrylonitrilu a alkoxyalkyl-akrylátu, alebo akrylonitrilu a vinylhalogenidu alebo terpolyméry akrylonitrilu, alkyl-metakrylátu a butadiénu.
11. Polyméry, odvodené od nenasýtených alkoholov a amínov alebo ich acylderivátov, alebo acetálov, ako je polyvinyl-alkohol, polyvinyl-acetát, polyvinyl-stearát, polyvinyl-benzoát, polyvinyl-maleinát, polyvinyl-butyral, polyalyl-flalát alebo polyalyl-mclanin, ako aj ich kopolyméry s olefmmi, ktoré sú uvedené v odseku 1.
12. Homopolyméry a kopolyméry cyklických éterov, ako polyalkylénglykoly, polyetylénoxid, polypropylénoxid alebo ich kopolyméry s bisglycidylétermi.
13. Polyacetály, ako je polyoxymetylén a také polyoxymetylény, ktoré obsahujú ako monomér etylénoxid, polyacetály, modifikované termoplastickými polyuretánmi, akrylátmi alebo MBS.
14. Polyfenylénoxidy a sulfidy, a ich zmesi s polymérmi styrénu alebo polyamidmi.
15. Polyuretány, odvodené tak od polyéterov, polyesterov a polybutadiénov, zakončených hydroxylovou skupinou, ako aj od alifatických alebo aromatických polyizokyanátov, a ich prekurzory.
16. Polyamidy a kopolyamidy, odvodené od diamínov a dikarboxylových kyselín a/alebo od aminokarboxylových kyselín alebo zodpovedajúcich laktámov, napríklad nylon 4, nylon 6, nylon 6/6, 6/10, 6/9, 6/12, 4/6 a 12/12, nylon 11, nylon 12, aromatické polyamidy odvodené od m-xylénu, diamínu a kyseliny adipovej, polyamidy, pripravené z hexametyléndíamínu a kyseliny izoftalovej a/alebo tereflalovej a prípadne s elastomérom ako modifikačným činidlom, napríklad poly-2,4,4-trimetylhexametylén-tereftalamid alebo poly-m-fenylén-izoftalimid, a tiež blokové kopolyméry uvedených polyamidov s polyolefmmi, kopolymérmi olefínov, ionomérmi alebo chemicky viazanými, alebo vrúbľovanými elastomérmi, alebo s polyétermi, napríklad s polyetylénglykolom, polypropylénglykolom alebo polytetrametylénglykolom, ďalej polyamidy alebo kopolyamidy, modifikované EPDM alebo ABS, a polyamidy kondenzované počas spracovania (polyamidové systémy RIM).
17. Polymočoviny, polyimidy, polyamid-imidy a polybenzimidazoly.
18. Polyestery, odvodené od dikarboxylových kyselín a diolov a/alebo hydroxykarboxylových kyselín alebo zodpovedajúcich laktónov, napríklad polyetylén-tereftalát, polybutylén-tereftalát, poly-1,4,-dimetylolcyklohexán-tereflalát a polyhydroxybenzoáty, ako aj blokové kopolyéterestery, odvodené od polyéterov, zakončených hydroxylovou xylovou skupinou, a tiež polyestery, modifikované polykarbonátmi alebo MBS.
19. Polykarbonáty a polyester-karbonáty.
20. Polysulfóny, polyéter-sulfóny a polyéter-ketóny.
21. Zosietené polyméry, odvodené tak od aldehydov, ako aj od fenolov, močovín alebo melamínov, ako sú fenolformaldehydové živice, močovinoformaldehydové živice a melamínformaldehydové živice.
22. Vysychávé a nevysychavé alkydové živice.
23. Nenasýtené polyesterové živice, odvodené od kopolyesterov nasýtených a nenasýtených dikarboxylových kyselín s viacmocnými alkoholmi a vinylových zlúčenín ako sieťovacích činidiel, a tiež ich ťažko horľavé modifikácie, ktoré obsahujú halogény.
24. Zosieťovateľné akrylové živice, odvodené od substituovaných akrylátov, napríklad epoxy-akryláty, uretán-akryláty alebo polyester-akryláty.
25. Alkydové živice, polyesterové živice a akrylátové živice, zosietené s melamínovými živicami, močovinovými živicami, polyizokyanátmi alebo epoxidovými živicami.
26. Zosietené epoxidové živice, odvodené od polyepoxídov, napríklad bisglycidyléterov alebo od cykloalifatických diepoxidov.
27. Prírodné polyméry, ako je celulóza, prírodný kaučuk, želatína a ich deriváty, ktoré sú chemicky modifikované polymérne homológnym spôsobom, ako sú acetáty celulózy, propionáty celulózy a butyráty celulózy, alebo étery celulózy, ako je metylcelulóza, ako aj prírodné živice a ich deriváty.
28. Zmesi uvedených polymérov (polyblends), napríklad PP/EPDM, polyamid/EPDM alebo ABS, PVC/EVA, PVC/'ABS, PVC/MBS, PC/ABS, PBTP/ABS, PC/ASA, PC/PBT, PVC/CPE, PVC/akryláty, POM/termoplastický PUR, PC/termoplastický PUR, POM/akrylát, POM/MBS, PPO/HIPS, PPO/PA 6,6 a kopolyméry, PA/HDPE, PA/PP, PA/PPO.
29. V prírode sa vyskytujúce a syntetické organické materiály, ktoré sú čistými monomémymi zlúčeninami alebo zmesami takýchto zlúčenín, napríklad minerálne oleje, živočíšne a rastlinné tuky, oleje a vosky, alebo oleje tuky a vosky na báze syntetických esterov (napríklad ftaláty, adipáty , fosfáty alebo trimelitáty) a tiež zmesi syntetických esterov s minerálnymi olejmi v ľubovoľných hmotnostných pomeroch, napríklad zmesi používané ako zvlákňovacie zmesi, ako aj ich vodné emulzie.
30. Vodné emulzie prírodných alebo syntetických kaučukov, napríklad prírodný latex alebo latexy karboxylovaných kopolymérov styrénu a butadiénu.
Vynález sa teda ďalej týka zmesí obsahujúcich organický polymér citlivý proti tepelnej, oxidatívnej alebo svetlom indukovanej degradácii a granuly podľa vynálezu. Polyméry stabilizované pomocou granúl podľa vynálezu prekvapivo majú vyššiu stabilitu ako polyméry stabilizované pomocou bežnej zmesi aditiv. Polyméry obsahujúce granuly podľa vynálezu môžu ďalej obsahovať jedno alebo niekoľko bežných ďalších plastových aditiv. Tieto aditíva sa výhodne vybrali zo skupiny zahŕňajúcej stéricky bránené amíny (HALS), stéricky bránené fenoly, fosfíty alebo fosfonity, hydrotalcity, oxidy kovov, uhličitany kovov, ďalšie kovové mydlá, antistatické činidlá, činidlá proti zlepovaniu, činidlá pre nehorľavú úpravu, tioestery, vnútorné a vonkajšie lubrikanty, pigmenty, látky pohlcujúce ÚV žiarenie a ďalšie stabilizátory proti účinkom svetla. Výhodné zlúčeniny (a ich podrobný opis) sa uvádzajú v prípade málo prášiacich granúl. Ďalšie plastové aditívum alebo aditíva môžu byť v ľubovoľnej bežnej fyzikálnej forme, napríklad v kryštalickej forme, vo forme prášku, peliet, granúl, v dispergovanej forme alebo v kvapalnej forme. Polymér môže tiež obsahovať viac ako jeden granulát podľa vynálezu.
Výhodnými organickými polymérmi sú syntetické polyméry a najmä polyméry z uvedenej skupiny I, najmä polyetylén a polypropylén.
Granuly sa účelne pridávajú k organickým polymérom, ktoré sa majú stabilizovať v množstve od 0,01 do 10 %, výhodne od 0,01 do 5 %, vzťahujúce sa na celkovú hmotnosť organického polyméru, ktorý sa má stabilizovať.
Granuly podľa vynálezu a ľubovoľné ďalšie aditíva sa dajú zapracovať do organického polyméru pomocou známych spôsobov napríklad pred tvarovaním alebo v priebehu tvarovania, alebo aplikáciou rozpustených alebo dispergovaných granúl na polymér, pokiaľ je to žiaduce s nasledujúcim odparením rozpúšťadla. Tieto granuly sa môžu tiež použiť na výrobu takzvaných predzmesí.
Spôsob stabilizácie organického polyméru zahŕňajúci zapracovanie účinného stabilizujúceho množstva, ako sa opisalo skôr, málo prášiacich granúl do uvedeného polyméru tvorí ďalší predmet vynálezu. Výhodné uskutočnenie granúl podľa vynálezu sa analogicky vzťahuje na polymér.
Z takto stabilizovaného polyméru sa bežným spôsobom dá vyrobiť rad foriem, napríklad fólie, vlákna, pásy, lisovacia hmota alebo profily.
Vynález podrobnejšie ilustrujú uvedené príklady, ktoré však rozsah tohto vynálezu v žiadnom smere neobmedzujú. V týchto príkladoch platí, rovnako ako vo zvyšku opisu, že časťami sú hmotnostné časti a percentami sú hmotnostné percentá a symbol „—|----“ označuje terc.butylový zvyšok.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Práškový stearát vápenatý (Radiastar 1060, FÍNA, SRN) sa pomocou odmeriavacej jednotky gravimetrický plní v množstve 20 kg/h do dvojzávitovkového extrudéra (typ DNDL44, Buhler, Švajčiarsko). V extrudéri je riadená teplota s nasledujúcim teplotným diagramom (profilom): 18 °C / 18 °C / 200 CC / 200 °C / 230 °C / 230 °C / 230 °C / / 175 °C / 175 °C / 175 °C. Teplota dýzy je 180 °C. Odsávanie plynov (odstránenie pary) prebieha v piatej zóne. Produkt sa vytláča cez 8 dýz s priemerom 2 mm pri rýchlosti závitovky 135 otáčok za minútu. Bezprostredne za dýzami sa extrudáty v plastickom stave (10 000 až 100 000 Pa. s) rozrežú a následne sa ochladia na teplotu 30 °C v chladiči s fluidným lôžkom pomocou vzduchu s teplotou 21 °C.
Granuly podľa vynálezu získané týmto spôsobom majú guľovitý a dosť pravidelný tvar a majú priaznivé vlastnosti sypkého materiálu (pozri tabuľka 1), najmä v porovnaní s použitým práškom.
Tabuľka 1
granúly | prášok | |
veľkosť častíc, najkratší rozmer* 1 2 | > 1 mm | < 0,05 mm |
veľkosť častíc, najdlhší rozmer1 | 2 - 6 mm | < 0,1 mm |
sypná hmotnosť | 650 g/1 | 200 g/1 |
čas toku (tR15)a | 6,6 S | * |
obsah, vody3 | 0,6 % | 3,1 % |
uvoľňovanie prachu (5 nin.)4 | 0,08 % | > 1 % |
sypný uhol5 | 32 ° | 52 ° |
Legenda k tabuľke I:
1 podľa ISO 3435, 2 podľa DIN 53492, 3 stanovené metódou Karí Fischera, 4 podľa Heubach-testu, 5 podľa ISO 4324, * nie je tekutý
Príklad 2 dielov práškového stearátu vápenatého (Radiastar 1060, FÍNA, SRN) a 30 dielov prípravku Irganox 1076 (oktadecylestcr kyseliny 6-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfe16 nyl)propionovej, Ciba, Švajčiarsko) sa homogénne mieša v miešačke (Loedige). Zmes sa pomocou odmeriavacej jednotky gravimetrický plní v množstve 100 kg/h do dvojzávitovkového extrudéru (typ DNDF93, Biihler, Švajčiarsko). V extrudéri je riadená teplota s nasledujúcim teplotným diagramom (profilom): 21 °C / 205 °C / 205 °C / 205 °C / í 80 °C / 80 °C / 30 °C / 15 °C / 15 °C / 15 °C. Teplota dýzy je 180 °C. Produkt sa vytláča cez 30 dýz s priemerom 2 mm pri rýchlosti závitovky 45 otáčok za minútu. Bezprostredne za dýzami sa extrudáty v plastickom stave rozrežú a následne sa ochladia na teplotu 30 °C v chladiči s fluidným lôžkom pomocou vzduchu s teplotou 21 °C.
Granuly podľa vynálezu pripravené týmto spôsobom majú guľovitý a dosť pravidelný tvar a majú veľmi priaznivé vlastnosti sypkého materiálu (pozri tabuľka 2, granuly 2).
Príklad 3 dielov práškového stearátu vápenatého (Radiastar 1060, FÍNA, SRN), 30 dielov prípravku Irganox 1010 (pentacrytritylester kyseliny B-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionovej, Ciba, Švajčiarsko) a 30 dielov prípravku Irgafos 168 (tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfit, Ciba, Švajčiarsko) sa homogénne zmieša v miešačke (Loedige). Zmes sa pomocou odmeriavacej jednotky gravimetrický plní v množstve 100 kg/h do dvojzávitovkového extrudéra (typ DNDF93, Buhler, Švajčiarsko). V extrudéri je riadená teplota s nasledujúcim teplotným diagramom (profilom): 21 °C / 240 °C / 240 °C / 240 °C / 220 °C / 220 °C / 200 °C i / 15 °C / 15 °C / 15 °C. Teplota dýzy je 150 °C. Produkt sa vytláča cez 8 dýz s priemerom 2 mm pri rýchlosti závitovky 91 otáčok za minútu. Bezprostredne za dýzami sa extrudáty v plastickom stave rozrežú a následne sa ochladia na teplotu 30 °C v chladiči s fluidným lôžkom pomocou vzduchu s teplotou 21 °C.
Granuly podľa vynálezu pripravené týmto spôsobom majú guľovitý a dosť pravidelný tvar a majú veľmi priaznivé vlastnosti sypkého materiálu (pozri tabuľka 2, granuly 3).
Tabuľka 2
granuly 2 | granuly 3 | |
veľkosť častíc, najkratší rozmer* | > 1 mn | > 1 mm |
veľkosť častíc, najdlhší rozmer* | 2-4,5 mm | 2 - 5 mm |
sypr.á hmotnosť | 545 g/1 | 580 g/1 |
čas toku (tR15)a | 9,9 s | 8,5 s |
obsah vodya | 1,1 % | 1,8 % |
uvoľňovanie prachu (5 min.)A | 0,02 % | 0,07 % |
sypný uhoľ | 40 ° | 37 ° |
Legenda k tabuľke 2 1 podľa ISO 3435, 2 podľa DIN 53492, 3 stanovené metódou Karí Fischera a štandardizované na | ||
100 % stearát vápenatý, 4 podľa Heubach-testu, 5 podľa ISO 4324 Príklad 4 |
1,5 g prípravku Irganox B 215 (zmes pentaerytritylesteru kyseliny B-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionovej a tris(2,4-diterc.butylfenyl)ťosfitu v pomere 1 : 2, Ciba, Švajčiarsko) sa mieša s 0,75 g granúl stearátu vápenatého (pripravených podľa opisu z príkladu 1) a 1500 g polypropylénového prášku počas 2 minút vo vodou chladenej fluidnej miešačke. Porovnávacia zmes sa pripraví analogicky, ale obsahuje 0,75 g práškového stearátu vápenatého (Radiastar 1060, FÍNA, SRN).
Obe zmesi sa vytláčajú päťkrát v závitovkovom extrudéri (20d) pri maximálnej teplote 260 °C. Po prvom, treťom a piatom vytláčaní sa stanovia hodnoty indexu toku taveniny (MFI, pri 230 “C a 2,15 kg, podľa ISO 1133) a okrem toho sa po piatom vytláčaní stanoví index žltnutia (yellowness index Yl) na vylisovaných doskách s hrúbkou 2 mm.
Tabuľka 3
zmes | index toku taveniny po vytláčaní: | index žltnutia | ||
prvom | treťom | piatom | ||
stearát vápenatý z príkladu 1 | 4,7 | 6,1 | 7,7 | 4,9 |
práškový stearát vápenatý | 5,0 | 6,6 | 8,5 | 5,7 |
Nižšie hodnoty indexu toku taveniny a indexu žltnutia jasne svedčia o tom, žc lepšia stabilizácia sa dosiahne použitím granúl stearátu vápenatého podľa vynálezu než pri použití bežného práškového stearátu vápenatého.
Príklad 5
2,25 g granúl podľa vynálezu vytláčaných pri 180 °C obsahujúcich 22,2 dielov prípravku Irganox 1010 (pentaerytritylester kyseliny B-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionovej, Ciba, Švajčiarsko), 44,5 dielov prípravku Irgafos 168 (tris-(2,4-diterc.butylfenyl)fosfit, Ciba, Švajčiarsko) a 33,3 dielov stearátu vápenatého sa mieša s 1500 g práškového polypropylénu počas 2 minút vo vodou chladenej fluidnej miešačke.
Zmes sa vytláča päťkrát v závitovkovom extrudéri (20d) pri maximálnej teplote 260 °C. Po piatom vytláčaní sa stanoví index žltnutia (yellowness index Yl) na vylisovaných doskách s hrúbkou 2 mm. Získaná hodnota indexu žltnutia je 3,3.
Príklad 6
0,75 g granúl podľa vynálezu vytláčaných pri 180 °C obsahujúcih 66,7 dielov prípravku Irganox 1010 (pentaerytritylester kyseliny B-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionovej, Ciba, Švajčiarsko) a 33,3 dielov stearátu vápenatého a 1,5 g granúl podľa vynálezu vytláčaných pri 180 °C obsahujúcich 66,7 dielov prípravku Irgafos 168 (tris(2,4-diterc.butylfenyljfosfit, Ciba, Švajčiarsko) a 33,3 dielov stearátu vápenatého sa mieša s 1500 g práškového polypropylénu počas 2 minút vo vodou chladenej fluidnej miešačke.
Zmes sa vytláča päťkrát v závitovkovom extrudéri (20d) pri maximálnej teplote 260 °C. Po piatom vytláčaní sa stanoví index žltnutia (yellowness index Yl) na vylisovaných doskách s hrúbkou 2 mm. Získaná hodnota indexu žltnutia je 4,6.
Príklad 7
1,125 g granúl podľa vynálezu vytláčaných pri 180 °C obsahujúcich 66,7 dielov prípravku Irganox 1010 (pentaerytritylester kyseliny 6-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionovej, Ciba, Švajčiarsko) a 33,3 dielov stearátu vápenatého a 1,125 g granúl podľa vynálezu vytláčaných pri 180 °C obsahujúcich 66,7 dielov prípravku Irgafos 168 (tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfit, Ciba, Švajčiarsko) a 33,3 dielov stearátu vápenatého sa mieša s 1500 g práškového polypropylénu počas 2 minút vo vodou chladenej fluidnej miešačke.
Zmes sa vytláča päťkrát v závitovkovom extrudéri (20d) pri maximálnej teplote 260 °C. Po piatom vytláčaní sa stanoví index žltnutia (yellowness index Yl) na vylisovaných doskách s hrúbkou 2 mm. Získaná hodnota indexu žltnutia je 4,8.
Príklad 8
1,5 g prípravku Irganox B 215 (zmes pentaerytritylesteru kyseliny B-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionovej a tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfitu v pomere 1 : 2, Ciba, Švajčiarsko, vytláčaného vo forme granúl) sa mieša s 0,75 g granúl stearátu vápenatého (pripravených podľa opisu z príkladu 1) a 1500 g práškového polypropylénu počas 2 minút vo vodou chladenej fluidnej miešačke.
Zmes sa vytláča päťkrát v závitovkovom extrudéri (20d) pri maximálnej teplote 260 °C. Po piatom vytláčaní sa stanoví index žltnutia (yellowness index Yl) na vylisovaných doskách s hrúbkou 2 mm. Získaná hodnota indexu žltnutiaje 4,7.
Claims (20)
1. Granuly plastových aditiv s nízkou prašnosťou, vyznačujúce sa tým, že obsahujú aspoň 10 % hmotn. stearátu vápenatého, pričom obsah vody v stearáte vápenatom je menej ako 2 % hmotn., majú rozptyl veľkosti častíc, podľa ISO 3435, od 1 mm do 10 mm, sypnú hmotnosti väčšiu ako 400 g/1 a tekutosť podľa DIN 53492 menej ako 15 s (tR25).
2. Granuly plastových aditiv podľa nároku I, vyzná í u j ú c e sa tým, že obsahujú aspoň 20 % hmotn. stearátu vápenatého.
3. Granuly plastových aditiv podľa nároku 3, vyznačujúce sa t ý m, že obsahujú 100 % hmotn. stearátu vápenatého.
4. Granuly plastových aditiv podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že majú rozptyl veľkosti častíc, podľa ISO 3435, od 1 mm do 6 mm.
5. Granuly plastových aditiv podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obsah vody v stearáte vápenatom je menej ako 1 % hmotn.
6. Granuly plastových aditiv podľa nároku 1, v y z n aí u j ú c c sa t ý m , žc ďalej obsahujú zlúčeninu vybranú zo skupiny zahŕňajúcej stéricky bránené amíny, stéricky bránené fenoly, fosfity alebo fosfonity, hydrotalcity, oxidy alebo uhličitany kovov, ďalšie kovové mydlá, antistatické činidlá, činidlá proti zlepovaniu, činidlá na nehorľavú úpravu, tioestery, vnútorné a vonkajšie lubrikanty, pigmenty, látky pohlcujúce ÚV žiarenie a ďalšie stabilizátory proti účinkom svetla alebo ich zmesi.
7. Granuly plastových aditiv podľa nároku I, v y značujúce sa tým, že ďalej obsahujú stéricky bránený fenol a fosfit alebo fosfonit.
8. Granuly plastových aditiv podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že stéricky bráneným fenolom je tetrakis[3-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxymetylj-metán a fosfitom je tris(2,4-diterc.butylfenyl)fosfit.
9. Spôsob výroby granúl jedného alebo niekoľkých plastových aditiv, tieto granuly obsahujú aspoň 10 % hmotn. stearátu vápenatého, kde obsah vody v stearáte vápenatom je menej ako 2 %, majú rozptyl veľkosti častíc, podľa ISO 3435, od 1 mm do 10 mm, sypnú hmotnosti väčšiu ako 400 g/1 a tekutosť podľa DIN 53492 menej ako 15 s (tR25), vyznačujúci sa tým, že sa
a) zohrieva zmes plastových aditiv obsahujúca aspoň 10 % až 100 % hmotn. stearátu vápenatého, až sa aspoň 80 % hmotn. stearátu vápenatého roztaví,
b) výsledná tavenina sa pretlačí doskou vybavenou dýzami alebo otvormi, kde priemer dýzy alebo otvoru je od 1 do 10 mm, a
c) z výsledného extrudátu sa, pokiaľ je v plastickom stave, vytvoria granuly.
10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa t ý m , že sa v priebehu tohto spôsobu dosiahne maximálna teplota uvedenej zmesi aditiv cez 130 °C.
11. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa t ý m , žc sa v priebehu tohto spôsobu dosiahne maximálna teplota uvedenej zmesi aditiv cez 150 °C.
12. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa t ý m , že ďalej zahŕňa odsávanie plynov z uvedenej taveniny.
13. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa t ý m , že uvedená zmes aditiv obsahuje stearát vápenatý, stéricky bránený fenol a fosfit alebo fosfonit.
14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa t ý m , že uvedená zmes aditiv obsahuje stearát vápenatý, tetrakis[3-(3,5-diterc.butyl-4-hydroxyfenyl)propíonyloxymetylj-metán a tris(2,4-diterc.butylfenyljfosfit.
15. Spôsob stabilizácie organického polyméru, vyznačujúci sa tým, že sa do tohto polyméru zapracujú granuly podľa nároku 1.
16. Spôsob stabilizácie organického polyméru, v y značujúci sa tým, že sa do tohto polyméru zapracujú granuly vyrobené spôsobom podľa nároku 9.
17. Zmes, vyznačujúca sa tým, že obsahuje organický polymér a granuly podľa nároku 1.
18. Zmes podľa nároku 17, vyznačujúca sa tým, že organickým polymérom je polyetylén alebo polypropylén.
19. Zmes, vyznačujúca sa tým, že obsahuje organický polymér a granuly vyrobené spôsobom podľa nároku 9.
20. Zmes podľa nároku 19, vyznačujúca sa t ý m , že organickým polymérom je polyetylén alebo polypropylén.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US36526294A | 1994-12-28 | 1994-12-28 | |
US08/420,388 US5597857A (en) | 1994-12-28 | 1995-04-12 | Low-dust granules of plastic additives |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK165395A3 SK165395A3 (en) | 1996-07-03 |
SK283951B6 true SK283951B6 (sk) | 2004-05-04 |
Family
ID=27002849
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1653-95A SK283951B6 (sk) | 1994-12-28 | 1995-12-27 | Granule plastových aditív s nízkou prašnosťou, spôsob ich výroby a ich použitie na stabilizáciu organických polymérov |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0719824B1 (sk) |
JP (2) | JP4061560B2 (sk) |
CN (1) | CN100360598C (sk) |
AR (1) | AR000549A1 (sk) |
AT (1) | ATE202586T1 (sk) |
AU (1) | AU705017B2 (sk) |
BR (1) | BR9506100A (sk) |
CA (1) | CA2166022A1 (sk) |
CZ (1) | CZ289892B6 (sk) |
DE (1) | DE69521485T2 (sk) |
ES (1) | ES2158063T3 (sk) |
FI (1) | FI956206A (sk) |
NO (1) | NO309724B1 (sk) |
SK (1) | SK283951B6 (sk) |
Families Citing this family (25)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ES2198679T3 (es) * | 1997-09-29 | 2004-02-01 | Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. | Granulados de estabilizadores epoxidados, exentos de polvillo, y procedimiento para su fabricacion. |
US6126862A (en) * | 1998-12-02 | 2000-10-03 | Ablemarle Corporation | Low dust balanced hardness antioxidant agglomerates and process for the production of same |
US6800228B1 (en) | 1998-09-22 | 2004-10-05 | Albemarle Corporation | Sterically hindered phenol antioxidant granules having balanced hardness |
US6821456B2 (en) | 1998-09-22 | 2004-11-23 | Albemarle Corporation | Granular polymer additives and their preparation |
DE19846774A1 (de) * | 1998-10-10 | 2000-04-20 | Cognis Deutschland Gmbh | Additive für die Verarbeitung von Kunststoffen |
CH693374A5 (de) * | 1998-12-01 | 2003-07-15 | Buehler Ag Patentabteilung | Verfahren für die Granulation von Additiven. |
IT1315251B1 (it) * | 1999-10-21 | 2003-02-03 | Great Lakes Chemical Europ | Miscele di additivi per polimeri organici in forma granulare |
JP4530308B2 (ja) * | 1999-10-26 | 2010-08-25 | 株式会社Adeka | 顆粒状ポリオレフィン用複合添加剤及びその製造方法 |
US6515052B2 (en) * | 2001-02-23 | 2003-02-04 | Albemarle Corporation | Granular polymer additives and their preparation |
FR2822169B1 (fr) * | 2001-03-16 | 2004-01-30 | Celta | Materiau compact repulpable comprenant un lubrifiant, melange lubrifiant sous forme de granules, et procede de fabrication du materiau |
JP4662218B2 (ja) * | 2001-03-19 | 2011-03-30 | 株式会社Adeka | ポリオレフィン用顆粒状複合添加剤及びその製造方法 |
DE10237186A1 (de) * | 2002-08-14 | 2004-03-18 | Clariant Gmbh | Verfahren zum Aufhellen synthetischer Fasern und Kunstoffe mit granulierten optischen Aufhellern |
ATE361943T1 (de) | 2004-01-23 | 2007-06-15 | Ciba Sc Holding Ag | Verfahren zur herstellung von staubarmem granulat aus polymeradditiven |
TW200732400A (en) | 2005-10-31 | 2007-09-01 | Sumitomo Chemical Co | Granule mass |
JP5109462B2 (ja) * | 2007-04-27 | 2012-12-26 | 住友化学株式会社 | ポリオレフィン組成物の製造方法 |
EP1985653A3 (en) * | 2007-04-27 | 2010-12-15 | Sumitomo Chemical Company, Limited | Granular Additive Composition |
DE102007051115B3 (de) * | 2007-10-24 | 2009-06-04 | Raschig Gmbh | Verfahren zur Herstellung rieselfähiger Additive und nach diesem Verfahren hergestellte Additive |
JP5287610B2 (ja) * | 2008-08-29 | 2013-09-11 | 住友化学株式会社 | ポリマー安定剤及びポリマー組成物の製造方法 |
US20100093904A1 (en) * | 2008-10-06 | 2010-04-15 | Sumitomo Chemical Company, Limited | Granular stabilizer for polymer and production process thereof |
JP5330904B2 (ja) | 2009-06-12 | 2013-10-30 | 住友化学株式会社 | 粒状物質の製造方法 |
SI2325245T1 (sl) * | 2009-11-19 | 2014-11-28 | Omya International Ag | Kislinsko modificirano naravno mineralno polnilo za initializacijo beta-nukleacije polipropilena |
CN105367924B (zh) * | 2015-12-07 | 2018-08-10 | 中国石油天然气股份有限公司 | 一种颗粒化塑料添加剂及其制备方法与应用 |
JP6853020B2 (ja) * | 2015-12-11 | 2021-03-31 | 旭化成株式会社 | ポリアセタール樹脂用顆粒状組成物、及びポリアセタール樹脂組成物 |
EP3578599A1 (en) * | 2018-06-08 | 2019-12-11 | Cytec Industries Inc. | Granular stabilizer compositions for use in polymer resins and methods of making same |
GB2591482A (en) | 2020-01-29 | 2021-08-04 | Si Group Switzerland Chaa Gmbh | Non-dust blend |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA1226298A (en) * | 1982-01-26 | 1987-09-01 | Daniel F. Scully | Granular metal soap product and process for producing metal soaps |
JPS6094459A (ja) * | 1983-10-28 | 1985-05-27 | Mitsui Petrochem Ind Ltd | 粉末状熱可塑性樹脂組成物 |
JPS6220538A (ja) * | 1985-07-19 | 1987-01-29 | Sakai Chem Ind Co Ltd | 粒状物 |
IT1247941B (it) * | 1991-05-17 | 1995-01-05 | Enichem Sintesi | Processo per l'ottenimento di forme granulari di additivi per polimeri organici |
JPH05155806A (ja) * | 1991-12-03 | 1993-06-22 | Nippon Oil & Fats Co Ltd | 脂肪酸金属塩の製造法 |
IT1258271B (it) * | 1992-04-06 | 1996-02-22 | Enichem Sintesi | Processo per l'ottenimento di forme granulari di addittivi per polimeri organici. |
JP3454534B2 (ja) * | 1993-03-09 | 2003-10-06 | 水澤化学工業株式会社 | 塩素含有重合体用粒状安定剤の製法 |
JPH06256763A (ja) * | 1993-03-09 | 1994-09-13 | Mizusawa Ind Chem Ltd | 粒状難燃剤組成物 |
-
1995
- 1995-12-18 AT AT95810801T patent/ATE202586T1/de not_active IP Right Cessation
- 1995-12-18 ES ES95810801T patent/ES2158063T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1995-12-18 EP EP95810801A patent/EP0719824B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1995-12-18 DE DE69521485T patent/DE69521485T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-12-21 AU AU40613/95A patent/AU705017B2/en not_active Ceased
- 1995-12-22 CA CA002166022A patent/CA2166022A1/en not_active Abandoned
- 1995-12-22 FI FI956206A patent/FI956206A/fi unknown
- 1995-12-26 JP JP35166295A patent/JP4061560B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1995-12-26 AR AR33480995A patent/AR000549A1/es unknown
- 1995-12-27 BR BR9506100A patent/BR9506100A/pt not_active IP Right Cessation
- 1995-12-27 CZ CZ19953475A patent/CZ289892B6/cs unknown
- 1995-12-27 CN CNB95120114XA patent/CN100360598C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1995-12-27 SK SK1653-95A patent/SK283951B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1995-12-27 NO NO955307A patent/NO309724B1/no unknown
-
2007
- 2007-09-04 JP JP2007229181A patent/JP4895948B2/ja not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ347595A3 (en) | 1996-07-17 |
BR9506100A (pt) | 1997-12-23 |
AU4061395A (en) | 1996-07-04 |
DE69521485T2 (de) | 2002-04-25 |
JPH08333477A (ja) | 1996-12-17 |
ES2158063T3 (es) | 2001-09-01 |
NO955307L (no) | 1996-07-01 |
FI956206A (fi) | 1996-06-29 |
NO955307D0 (no) | 1995-12-27 |
DE69521485D1 (de) | 2001-08-02 |
EP0719824A3 (en) | 1998-02-25 |
AR000549A1 (es) | 1997-07-10 |
JP4895948B2 (ja) | 2012-03-14 |
JP4061560B2 (ja) | 2008-03-19 |
JP2007314810A (ja) | 2007-12-06 |
ATE202586T1 (de) | 2001-07-15 |
EP0719824B1 (en) | 2001-06-27 |
CN1132763A (zh) | 1996-10-09 |
CN100360598C (zh) | 2008-01-09 |
SK165395A3 (en) | 1996-07-03 |
CA2166022A1 (en) | 1996-06-29 |
EP0719824A2 (en) | 1996-07-03 |
FI956206A0 (fi) | 1995-12-22 |
CZ289892B6 (cs) | 2002-04-17 |
AU705017B2 (en) | 1999-05-13 |
NO309724B1 (no) | 2001-03-19 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP4895948B2 (ja) | プラスチック添加剤の低粉塵性グラニュール | |
US5597857A (en) | Low-dust granules of plastic additives | |
JP4733898B2 (ja) | ポリオレフィンのための安定剤混合物 | |
EP1149133B1 (en) | Synthetic polymers comprising additive blends with enhanced effect | |
NL1004035C2 (nl) | Stabilisatie van polyalkenen in continu contact met extraherende media. | |
ES2198679T3 (es) | Granulados de estabilizadores epoxidados, exentos de polvillo, y procedimiento para su fabricacion. | |
JP4950372B2 (ja) | 安定剤混合物 | |
US5814691A (en) | Stabilized polyvinyl chloride | |
ES2333792T3 (es) | Utilizacion de polvos y de polimero que contienen absorventes de uv, para la estabilizacion de polimeros contra la accion de radiacion uv. | |
RU2118327C1 (ru) | Аморфная твердая модификация 2,2',2''-нитрил[триэтил-трис-(3,3',5,5'-тетра-трет.бутил-1,1'-бифенил-2,2' -диил)фосфита], способ ее получения, стабилизированная композиция, способ противоокислительной стабилизации | |
CA2248528A1 (en) | Stabiliser mixture for organic materials | |
US6136900A (en) | Stabilized polyvinyl chloride | |
JP4883831B2 (ja) | 安定剤混合物 | |
RU2151782C1 (ru) | Малопылящие гранулы добавок к пластмассе, способ их получения и применение | |
ES2239348T3 (es) | Estabilizadores de larga duracion, resistentes al ozono. | |
KR100449438B1 (ko) | 안정화된폴리올레핀조성물및폴리올레핀성형물의안정화방법 | |
DE10250260A1 (de) | Stabilisatormischung |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK4A | Patent expired |
Expiry date: 20151227 |