SK283759B6 - Zložená ihla - Google Patents

Zložená ihla Download PDF

Info

Publication number
SK283759B6
SK283759B6 SK1327-92A SK132792A SK283759B6 SK 283759 B6 SK283759 B6 SK 283759B6 SK 132792 A SK132792 A SK 132792A SK 283759 B6 SK283759 B6 SK 283759B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
hook
needle
thread
yarn
tongue
Prior art date
Application number
SK1327-92A
Other languages
English (en)
Inventor
Hartmut Schindler
Original Assignee
Sipra Patententwicklungs-Und Beteiligungsgesellschaft Mbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sipra Patententwicklungs-Und Beteiligungsgesellschaft Mbh. filed Critical Sipra Patententwicklungs-Und Beteiligungsgesellschaft Mbh.
Publication of SK283759B6 publication Critical patent/SK283759B6/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B35/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, knitting machines, not otherwise provided for
    • D04B35/02Knitting tools or instruments not provided for in group D04B15/00 or D04B27/00
    • D04B35/06Sliding-tongue needles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Abstract

Zložená ihla, obsahujúca ihlovú časť (5) a jazýčkovú časť (6), kde ihlová časť (5) má stvol (5.1) a na ňom vytvorený háčik (5.2), a jazýčková časť (6), určená na uzatváranie alebo otváranie háčika (5.2), má stvolový úsek (6.1) a s ním spojený uzatvárací úsek (6.2), pričom jazýčková časť (6) je na strane ležiacej proti háčiku (5.2) opatrená šikmou plochou, pričom háčik (5.2) pod sebou vymedzuje niťový priestor (32) na vkladanie nite a pričom jazýčková časť (6) je na aspoň čiastočné uzavretie háčika (5.2) uložená pohyblivo v pozdĺžnom smere vzhľadom k ihlovej časti (5). Jazýčková časť (6) obsahuje prostriedok na riadenie vkladania nite do niťového priestoru (32) ako jej nedeliteľnú súčasť, ktorý pozostáva zo šikmej presúvacej plochy (6.5, 36.5, 46.5, 56.5) nite, vytvorenej priamo na uzatváracom úseku (6.2) jazýčkovej časti (6) a naklonenej od konca háčika (5.2) smerom k chrbtu (5.4) stvolu (5.1) ihlovej časti (5), pričom jazýčková časť (6) sa v jej šikmej presúvacej ploche (6.5) rozširuje smerom k ihlovej časti (5), pričom šírka (X) tejto šikmej presúvacej plochy (6.5) presahuje myslenú priamku (z), vychádzajúcu z vnútorného obrysu (5.9) háčika (5) a pokračujúcu v jeho predĺžení rovnobežne s osou (o) vzájomného posunu jazýčkovej časti (6) a ihlovej časti (5), a zasahuje v presahujúcom úseku (X1) do niťového priestoru (32) pod háčik (5.2). ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka zložených ihiel pletacích strojov, obsahujúcich ihlovú časť a jazýčkovú časť, kde ihlová časť má stvol a na ňom vytvorený háčik, a jazýčková časť, určená na uzatváranie alebo otváranie háčika, má stvolový úsek a s ním spojený uzatvárací úsek, pričom jazýčková časť je na strane ležiacej proti háčiku vybavená šikmou plochou, pričom háčik pod sebou vymedzuje niťový priestor na vkladanie nite, a pričom jazýčková časť je na aspoň čiastočné uzavretie háčika uložená pohyblivo v pozdĺžnom smere vzhľadom na ihlovú časť.
Doterajší stav techniky
Sú známe pletacie súpravy pletacích strojov vybavených zloženými ihlami (závierkovými ihlami, dvojdielnymi ihlami, compound-needles - s ohľadom na možnú pohyblivosť oboch častí ihly a dosiaľ nezavedenú detailnú terminológiu ISO 8119-3 je ďalej v celom texte používaný zvolený všeobecnejší uzantný termín používaný v staršej literatúre, a to „zložené ihly“, pod čím sa rozumie i obsah pojmu „závierkové ihly“) na zaistenie vkladania nite do niťových priestorov, určených na tento účel a definovaných háčikmi ihiel. Pozostávajú z platín zvláštneho tvaru, priradených zloženým ihlám a príslušných zámkových vačiek (DE-A1-36 29 791) a môžu byť prídavné kombinované so špeciálnymi niťovými vodičmi (EP-A1-0357 566). Takéto pletacie súpravy sú predovšetkým potrebné pri rýchlobežných okrúhlych pletacích strojoch, vybavených zloženými ihlami, pretože zložené ihly na rozdiel od jazýčkových ihiel nemajú výkyvné jazýčky, ktoré by sa mohli podieľať na spoľahlivom vložení nite do niťových priestorov. Rovnako tak sú tieto pletacie súpravy potrebné preto, že niťové časti, nachádzajúce sa medzi niťovými vodičmi a ešte otvorenými niťovými priestormi, by sa mohli na základe zmien napätia niti alebo nevyhnutných vibrácií pletacích strojov a záťažných pletacích strojov trepať tak silno, že by sa vôbec nemohli vložiť do niťových priestorov alebo by z niťových priestorov pred ich uzavretím pomocou jazýčkových častí opäť vyskakovali.
Použitie zvláštnych platín a zámkových vačiek jc konštrukčne nákladné a nie vždy žiaduce. To platí predovšetkým v súvislosti s vysoko výkonnými okrúhlymi pletacími strojmi, pri ktotých by sa mali plne využiť možnosti dosahovania vysokých rýchlostí pletenia, vyplývajúce z použitia zložených ihiel, a kde teda každý prídavný pohyb platín a každá prídavná hmotnosť platín pôsobí proti tomuto cieľu.
Vynález si kladie za cieľ zloženú ihlu uvedeného druhu tak, aby na zaistenie vkladaných nití neboli potrebné zvláštne platiny alebo pohyby platín.
Podstata vynálezu
Tento cieľ jc dosiahnutý podľa vynálezu zloženou ihlou, obsahujúcou ihlovú časť a jazýčkovú časť, kde ihlová časť má stvol a na ňom vytvorený háčik, a jazýčková časť, určená na uzatváranie alebo otváranie háčika, má stvolový úsek a s ním spojený uzatvárací úsek, pričom jazýčková časť je na strane ležiacej proti háčiku vybavená šikmou plochou, pričom háčik pod sebou vymedzuje niťový priestor na vkladanie nite, a pričom jazýčková časť je na aspoň čiastočné uzavretie háčika uložená pohyblivo v pozdĺžnom smere vzhľadom na ihlovú časť, ktorého podstatou je, že jazýčková časť obsahuje prostriedok na riadenie vkladania nite do niťového priestoru ako jej nedeliteľnú súčasť, ktorý pozostáva zo šikmej presúvacej plochy nite, vytvorenej priamo na uzatváracom úseku jazýčkovej časti a naklonenej od konca háčika smerom k chrbtu stvolu ihlovej časti, pričom jazýčková časť sa v jej šikmej presúvacej ploche rozširuje smerom k ihlovej časti, pričom šírka tejto šikmej presúvacej plochy presahuje myslenú priamku, vychádzajúcu z vnútorného obrysu háčika a pokračujúcu v jeho predĺžení rovnobežne s osou vzájomného posunu jazýčkovej časti a ihlovej časti, a zasahuje v presahujúcom úseku do niťového priestoru pod háčik.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu veľkosť presahujúceho úseku šírky šikmej presúvacej plochy zodpovedá najmenej šírke špičky háčika, meranej na konci háčika v rovnakom smere.
Výhodne je šikmá presúvacia plocha nite rovinná.
Podľa ďalšieho znaku vynálezu šikmá presúvacia plocha nite zviera s rovinou chrbta stvolu uhol 15° až 70°.
Výhodne šikmá presúvacia plocha nite leží pri uzavretom háčiku medzi hruďou ihlovej časti, v ktorej šikmo prechádza päta háčika do stvolu, a háčikom.
Šikmá presúvacia plocha nite pritom môže začínať pri uzavretom háčiku bezprostredne pri jeho voľnom konci.
Vynález prináša tú výhodu, že zaisťuje spoľahlivé vkladanie nite do niťových priestorov a zabraňuje vyskakovaniu nití z niťových priestorov špeciálne vytvorených jazýčkovými časťami. Nie sú potrebné ani zvláštne platiny, ani zvláštne pohyby existujúcich uzatváracích platín, ktorých činnosť nie je na vkladanie nití do niťových priestorov nevyhnutná, ako je to v stave techniky, a ani nie je potrebné zaistiť prídavné pohyby jazýčkových častí. Pretože taktiež hmotnosť jazýčkových častí sa v dôsledku vytvorenia šikmých plôch zväčši len nepodstatne, je možné plne využiť prednosti, vyplývajúce z použitia zložených ihiel, ktoré umožňujú dosahovať vysoké rýchlosti pletenia.
Zložené ihly s jazýčkovými časťami, vybavenými šikmými plochami, sú ako také známe, napr. zo spisu DE-0133 25 767. Známe šikmé plochy neslúžia ale na ten účel, aby aktívne pôsobili na nite, ale iba na vytvorenie pozvoľného prechodu od pomerne širokých stvolov jazýčkových častí k ich pomerne štíhlym uzatváracím úsekom. Takéto šikmé plochy preto nie sú na riešenie úlohy podľa vynálezu ani vhodné ani určené.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom opise na príkladoch uskutočnenia s odvolaním na pripojené výkresy, na ktorých znázorňuje:
obr. 1 značne zväčšený bočný pohľad na zloženú ihlu podľa prvého uskutočnenia vynálezu pri čiastočne otvorenom niťovom priestore, obr. 2 značne zväčšený bočný pohľad na zloženú ihlu podľa prvého uskutočnenia vynálezu pri uzavretom niťovom priestore, obr. 3 a 4 veľmi zjednodušenú schému princípu vynálezu, na ktorého základe sa umožňuje pomocou zvláštnych jazýčkových častí spoľahlivé vkladanie nití a zabraňovanie ich vyskakovania potom, čo už boli vložené do niťových priestorov zložených ihiel, a to v perspektívnom pohľade na niekoľko ihiel pletacej súpravy spredu (obr.3) a v pohľade na niekoľko ihiel pletacej súpravy zhora na ihlový veniec okrúhleho pletacieho stroja (obr.4), obr. 5 a 6 pohľady na zloženú ihlu podľa druhého uskutočnenia vynálezu, zodpovedajúce pohľadom z obr. 1 a 2, obr. 7 bočný pohľad na zloženú ihlu podľa tretieho uskutočnenia vynálezu v pohľade, zodpovedajúcom pohľadu z obr. 2 a obr. 8 pohľad na jazýčkovú časť zloženej ihly podľa štvrtého uskutočnenia vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Zložené ihly a nimi vybavené okrúhle pletacie stroje a ich funkcia a spôsob práce sú všeobecne známe (DE-A1-38 21 213, DE-A1-35 29 791, EP-A1-0 357 566) a nepotrebujú teda byť bližšie objasňované. Pritom je ale samozrejmé, že môžu byť podľa voľby použité ľubovoľné pletacie stroje, ktoré pracujú jednocestne (pletenie), dvojcestne (pletenie, nepletenie) alebo trojcestné (pletenie, nepletenie, chyt) a sú vybavené ľubovoľnými platinami, ktoré môžu alebo nemusia vykonávať taktiež paralelný pohyb k pohybu ihlových a/alebo jazýčkových častí.
Podľa obr. 1 a 2 pozostáva zložená ihla z ihlovej časti 5 so stvolom 5.1 a háčikom 5.2, a i z jazýčkovej časti 6 so stvolovým úsekom 6.1, a uzatváracím úsekom 6.2, ktoré sú určené na otváranie a uzatváranie háčika 5.2 a tým i niťového priestoru tým vytvoreného. Ihlová časť 5 a jazýčková časť 6 sú okrem toho vybavené kolienkami, riadenými známym spôsobom zámkovými prvkami.
Obr. 3 a 4 ukazujú schematický a príkladne tie dráhy 24 a 25, ktorými prechádzajú horné hrany háčikov 5.2 a krajné vrcholy 6.4 uzatváracích úsekov 6.2, keď sú kolienka ihlových a jazýčkových častí vedené v príslušných zámkových dráhach systému, pričom smer pohybu zložených ihiel je vyznačený na obr. 3 a 4 šípkou B. Pritom sa vedú ihlové časti 5 najprv po stúpajúcom pracovnom úseku 26 a súčasne sa vedú jazýčkové časti 6 po v podstate vodorovnom dráhovom úseku 27. Tým sa háčiky 5.2. otvoria a zdvihnú do takej výšky, že ležia nad niťou 28, ktorá sa privádza známym spôsobom prostredníctvom vodiča 29 nite, uloženého blízko pracovného úseku 26.
Potom sa vedú ihlové časti 5 po zostupnom sťahovacom úseku 30 a súčasne sa jazýčkové časti 6 vedú po stúpajúcom pracovnom úseku 31, ako je znázornené na obr. 3 a 4 pre zloženú ihlu, ležiacu úplne vľavo. To má za následok, že sa jednak dostane niť 28 do oblasti háčika 5.2 a jednak uzatvárací úsek 6.2 pozvoľna uzavrie háčik 5.2 a tým i niťový priestor 32, v ktorom je známym spôsobom uzavretá niť 28 a ktorý je v podstate vymedzený háčikom 5.2, stvolom 5.1 a uzatváracím úsekom 6.2. Tento proces je pri strednej zloženej ihle na obr. 3 a 4 ukončený. Potom sa jazýčková časť 6 pohybuje po dráhovom úseku 33, prebiehajúcom súbežne so sťahovacím úsekom 30, ako je znázornené na obr. 3 a 4 pre zloženú ihlu, nachádzajúcu sa úplne vpravo, aby sa známym spôsobom a pri uzavretom háčiku 5.2 mohlo vytvoriť z nite 28 nové očko. Počas opísaného procesu sa vedú zložené ihly ich chrbtom 5.4 podľa obr. 4 po kruhovom oblúku 34, závislom od priemeru valcového lôžka a ktorý zodpovedá dnu (čiara 35 na obr. 2) ihlových drážok a tým polohe chrbtov 5.4 zložených ihiel. Dráhové úseky 26, 27, 30, 31, a 33 môžu mať pritom akýkoľvek tvar, ktorý je účelný pre príslušný typ pletacieho stroja.
Ako je zrejmé z obr. 3, má ihla, nachádzajúca sa vpravo na obr. 3, háčik 5.2, pri ktorom je nielen uzavretý niťový priestor, ale v háčiku 5.2 je už uložená niť 28 aje ním polohovaná, relatívne veľký odstup háčika 5.2 od niťového vodiča 29. V dôsledku nevyhnutných vibrácií, ktoré sa vyskytujú pri vysokovýkonných pletacích strojoch, existuje nebezpečenstvo, že sa časť nite, nachádzajúca sa medzi pravou zloženou ihlou a vodičom 29 nite, začne trepať ale bo kmitať. Tým môžu vrcholy 6.4 ihlových častí nasledujúcich ihiel, napr. na obr. 3 ľavej zloženej ihly, pri vysúvaní naraziť do nite 28, alebo sa dokonca môže niť 28 dostať pred vrchol 6.4, takže po skončení uzatváracieho pohybu neleží v niťovom priestore 32 a netvorí tak očko.
Okrúhly pletací stroj podľa vynálezu, znázornený na obr. 3 a 4, má konštrukčne jednoduché zariadenie na odstránenie tohto problému. To spočíva v tom, že na uzatváracom úseku 6.2. jazýčkovej časti 6, je vytvorená šikmá presúvacia plocha, ako je zrejmé z obr. 1 a 2, ktorá je privrátená k niťovému priestoru 32 a jej úlohou je tlačiť niť 28 počas uzatváracieho pohybu uzatváracieho úseku 6.2 hlbšie do niťového priestoru 32 a presunúť je až do bezprostrednej blízkosti stvolu 5.1. To je na obr. 3 a 4 naznačené krúžkom na niti pre prostrednú zloženú ihlu, pričom dôsledkom tohto vybavenia je, že niť doľahne do požadovanej polohy v niťovom priestore 32 aspoň nasledujúcej ihly, t. j. podľa obr. 3 a 4 ľavej zloženej ihly, a tam aj zostane počas nasledujúceho uzatváracieho pohybu príslušnej jazýčkovej časti. Pritom ukazuje obr. 4 v oblasti ľavej a strednej zloženej ihly rez ihlovou časťou 5 približne vo výške krúžku na niti podľa obr. 3, zatiaľ, čo pre pravú zloženú ihlu je znázornený pohľad zhora. Na obr. 4 je znázornený vľavo rez stvolom 5.1 a stvolový úsek 6.1 s uzatváracím úsekom 6.2 a vrcholom 6.4 sú znázornené v pohľade zhora. Pri prostrednej zloženej ihle sú znázornené rezy ako stvolom 5.1, tak i stvolovým úsekom 6.1 tesne pod šikmou presúvacou plochou 6.5.
Pri pravej ihle sú zrejmé háčik 5.2 a vrchol 6.4 uzatváracieho úseku 6.2. Okrem toho obr. 4 ukazuje, že niť 28 je v oblasti prostrednej zloženej ihly ľahko zalomená, pretože je šikmou presúvacou plochou 6.5 plne posunutá radiálne smerom dovnútra a tým je polohovo ustavovaná a tlmená tak, že v niťovom priestore 32 tejto prostrednej zloženej ihly už nemôže kmitať a pre ľavú zloženú ihlu z obr. 4 už nie je nebezpečenstvo, že by sa niť 28 počas uzatváracieho pohybu jej uzatváracieho úseku 6.2 mohla dostať cez vrchol 6.4.
Poloha, strmosť, šírka a dĺžka šikmej presúvacej plochy 6.5 závisí nielen od geometrie zloženej ihly, použitej v jednotlivých prípadoch, ale tiež od rôznych iných faktorov, predovšetkým od toho, ako rýchlo sa vykoná vysunutie jazýčkových častí 6 pozdĺž dráhového úseku 31 v porovnaní so sťahovaním ihlových častí 5 pozdĺž dráhových úsekov 30. Preto je šikmú presúvaciu plochu 6.5. treba vytvoriť vždy tak, aby tlačila niť 28 pri časti uzatváracieho pohybu, vyvolávaného jazýčkovou časťou 6, dostatočne hlboko do niťového priestoru 32 a tým na ňu aktívne pôsobiť.
Obr. 1 a 2 znázorňujú zloženú ihlu vo veľkom zväčšení, pričom čiarou 35 (obr.2) je naznačené dno príslušnej vodiacej drážky v príslušnom ihlovom lôžku, v ktorej je stvol 5.1 svojím chrbtom klzné vedený. Z porovnania obr. 1 a 2 je zrejmé, že niť 28 na začiatku uzatváracieho pohybu zatváracieho úseku 6.2, prebiehajúceho v smere šípky V, nabieha na šikmú presúvaciu plochu 6.5 privrátenú k stvolu 5.1 a jeho chrbtu 5.4 a potom kĺže pozdĺž tejto šikmej presúvacej plochy 6.5, a tým sa posunie radiálne o šírku X (obr.l), t. j. smerom k stvolu 5.1 a jeho chrbtu 5.4. Pritom zodpovedá šírka X výhodne nielen šírke Y špičky 5.2a háčika 5.2 (obr.l), aby sa niť 28 v niťovom priestore 32 uložila dostatočne hlboko.
V zmysle definície predmetu vynálezu šírka X tejto šikmej presúvacej plochy 6.5 presahuje myslenú priamku z, vychádzajúcu z vnútorného obrysu 5.9 háčika 5 a pokračujúcu v jeho predĺžení rovnobežne s osou o vzájomného posunu jazýčkovej časti 6 a ihlovej časti 5, a zasahuje v presahujúcom úseku XI do niťového priestoru 32 pod háčik 5.2.
Ako je z obr. 1 a 2 ďalej zrejmé, môže byť hruď 5.5 ihly medzi háčikom 5.2 a stvolom 5.1 usporiadaná ako šikmo stúpajúca so sklonom opačným proti šikmej presúvacej ploche 6.5, a stvolový úsek 6.1 jazýčkovej časti 6 je posuvne uložený v pozdĺžnej drážke 5.6 ihlovej časti 5. Okrem toho môže byť voľný koniec (špička 5.2a) háčika 5.2 vybavená známym spôsobom ďalšou pozdĺžnou drážkou 5.7, v ktorej je vedený uzatvárací úsek 6.2 pri uzatváracom háčiku 5.2. Šikmá presúvacia plocha 6.5 prebieha podľa obr. 1 a 2 výhodne priamočiaro, aj keď môžu byť použité vyklenuté, odstupňované a iné šikmé plochy, a zviera s rovinou A chrbta 5.4 uhol a (obr.2) s veľkosťou výhodne 15° až 70°. Pri uzavretom háčiku 5.2 prilieha začiatok šikmej presúvacej plochy 6.5 bezprostredne ku špičke 5.2a háčika, zatiaľ čo koniec šikmej presúvacej plochy 6.5 leží výhodne tesne nad hruďou 5.5, a to medzi hruďou 5.5 a háčikom 5.2 a predovšetkým presahuje cez vnútornú hranu háčika 5.2 v presahujúcom úseku XI šírky X smerom k chrbtu 5.4. Preto je treba uhol a. (obr.2) voliť tak, aby šikmá presúvacia plocha 6.5 mohla vykonať dostatočne veľký zdvih smerom k chrbtu 5.4. ale na druhej strane tiež nie príliš veľký, aby niť 28 nebola len presúvaná v niťovom priestore 32 smerom nahor.
Zatiaľ, čo v uskutočnení podľa obr. 1 a 2 začína šikmá presúvacia plocha 6.5 pri uzavretom háčiku 5.2 tesne pod jeho voľným koncom a v strednej časti uzatváracieho úseku 6.2, má uskutočnenie podľa obr. 5 a 6, v ktorom sú rovnaké časti vybavené rovnakými vzťahovými značkami zväčšenými o tridsať, jazýčkovú časť 36 s odvráteným uzatváracím úsekom 36.2. Tento uzatvárací úsek 36.2 jc prakticky po celej šírke vybavená šikmou presúvacou plochou 36.5, takže nie je vytvorený stupňovito ako na obr. 1 a 2, ale v podstate v klinovitom alebo trojuholníkovom tvare. V dôsledku toho nemá háčik 5.2 pozdĺžnu drážku 5.7 (obr. 1, 2) rovnobežnú s chrbtom spodnej 5.4 ihlovej časti 5, ale má drážku 5.8 (obr. 5), ktorá so spodným úsekom ihlovej časti 5 zviera zodpovedajúci uhol, ako šikmá presúvacia plocha
36.5. Pri uzavretom háčiku 5.2 teda len časť šikmej presúvacej plochy 36.5 leží v drážke 5.8, a nie ďalšia časť, ležiaca nad uvedenou časťou.
Časti 36.1 a 36.4 zodpovedajú častiam 6.1 a 6.4 zloženej ihly podľa obr. 1 a 2.
Uskutočnenie podľa obr. 7, v ktorom sú opäť rovnaké časti vybavené rovnakými vzťahovými značkami, sa odlišuje od uskutočnenia podľa obr. 1 a 2 jazýčkovou časťou 46 s predĺženou šikmou plochou 46.5 s dôsledkom, že tak šírka X (obr.l), ako i šírka stvolového úseku 46.1 jazýčkovej časti 46 sú oproti obr. 1 a 2 zväčšené. Tým sa dosiahne tá prednosť, že šikmá plocha 46.5 v uzavretom stave háčika 5.2 zasahuje až do pozdĺžnej drážky 5.6 ihlovej časti 5, t. j. vnára sa do jej hrude 5.5 a pod šikmou presúvacou plochou 46.5 a medzi stvolom 5.1 ihlovej časti 5 a stvolovým úsekom 46.1 jazýčkovej časti 46 nemôžu vzniknúť voľné priestory 37, 38, zrejmé na obr. 2 a 6.
Obr. 8 ukazuje jazýčkovú časť 56, ktorá má stvolový úsek 56.1 a ktorá obsahuje uzatvárací úsek 56.2 vybavený šikmou presúvacou plochou 56.5. Na rozdiel od obr. 1,2a 7 nadväzuje na šikmú presúvaciu plochu 56.5 na strane privrátenej k voľnému koncu uzatváracieho úseku 56.2 ďalšia šikmá presúvacia plocha 56.6, ktorá je odklonená od presúvacej plochy 56.6 a pri uzatváracom procese spolupôsobí príslušnou drážkou v háčiku ihlovej časti, vytvorenej podľa obr. 1 až 7. Pritom môžu byť vytvorené obe šikmé presúvacie plochy 56.5 a 56.6 podľa konkrétnych požiadaviek.
Ako je zrejmé z obr. 1, 2 a 5 až 8, môže sa niť 28 pri uzatváraní háčika 5.2 ktorejkoľvek zloženej ihly pomocou šikmej presúvacej plochy 6.5, 36.5, 46.5 a 56.5 posunúť v niťovom priestore 32 o dráhu, zodpovedajúcu šírke X šikmej presúvacej plochy. Tým sa niť, ležiaca medzi touto zloženou ihlou a niťovým vodičom 29 nielen upokojí, ale taktiež sa vedie tak, že sa spoľahlivo udrží v ešte otvorenom niťovom priestore 32 najmenej jednej nasledujúcej zloženej ihly alebo tiež v ešte otvorených niťových priestoroch 32 viacerých nasledujúcich zložených ihiel a zabráni sa jej nechcenému vyskočeniu z týchto niťových priestorov. Pritom je možné medzi zloženou ihlou, ktorá zodpovedá ľavej ihle v obr. 3 a 4, pri ktorej šikmá presúvacia plocha dosiahla svoj plný účinok, a medzi tou zloženou ihlou, ktorá zodpovedá ľavej ihle v obr. 3 a 4, pri ktorej niť práve vstupuje do niťového priestoru, uložiť v závislosti od strmosti dráhových úsekov 30, 31 alebo pod., ešte ďalšie ihly, neznázomené na obr. 3 a 4, pri ktorých zaujímajú jazýčkové časti a ich šikmé presúvacie plochy medzipolohy.
Vynález nie je obmedzený na príklady uskutočnenia, ktoré sa môžu rôzne obmieňať. To platí predovšetkým aj pre samotné zložené (závierkové) ihly, pričom pojem zložená ihla zahrnuje aj všetky analogicky fungujúce ihly, predovšetkým také, ktoré sú vytvorené ako závierkové ihly s trubičkovým stvolom alebo sú ako závierkové alebo zložené ihly (compound needle) označované. Okrem toho je nepodstatné, či v jednotlivých prípadoch ide o okrúhle pletacie stroje, alebo ploché pletacie stroje, alebo iné pletacie stroje. Ďalej sa rozumie, že nie je nutné, aby v pletacom stroji, v ktorého pletacej súprave sa zložené ihly podľa vynálezu používajú, bola každá jednotlivá zložená ihla vybavená opísanou presúvacou šikmou plochou, pretože porovnateľný účinok možno dosiahnuť i vtedy, ak je napríklad len každá druhá jazýčkovú ihla v pletacej súprave pletacieho stroja vybavená takouto šikmou presúvacou plochou. Vo vyhotovení, ktoré sa považuje za najlepšie, sú však všetky jazýčkové časti vybavené opísanými šikmými plochami. Konečne je nepodstatné, či sa na uzatváranie niťových priestorov pohybujú len samotné jazýčkové časti vo funkcii závierok závierkových ihiel, alebo podľa obr. 3 aj ihlové časti.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zložená ihla, obsahujúca ihlovú časť (5) a jazýčkovú časť (6), kde ihlová časť (5) má stvol (5.1) a na ňom vytvorený háčik (5.2), a jazýčkovú časť (6), určená na uzatváranie alebo otváranie háčika (5.2), má stvolový úsek (6.1) a s ním spojený uzatvárací úsek (6.2), pričom jazýčkovú časť (6) je na strane ležiacej proti háčiku (5.2) vybavená šikmou plochou, pričom háčik (5.2) pod sebou vymedzuje niťový priestor (32) na vkladanie nite, a pričom jazýčkovú časť (6) je na aspoň čiastočné uzavretie háčika (5.2) uložená pohyblivo v pozdĺžnom smere vzhľadom k ihlovej časti (5), vyznačujúca sa tým, že jazýčková časť (6) obsahuje prostriedok na riadenie vkladania nite do niťového priestoru (32) ako jej nedeliteľnú súčasť, ktorý pozostáva zo šikmej presúvacej plochy (6.5, 36.5, 46.5, 56.5) nite vytvorenej priamo na uzatváracom úseku (6.2) jazýčkovej časti (6) a naklonenej od konca háčika (5.2) smerom k chrbtu (5.4) stvolu (5.1) ihlovej časti (5), pričom jazýčková časť (6) sa v jej šikmej presúvacej ploche (6.5, 36.5,
    46.5, 56.5) rozširuje smerom k ihlovej časti (5), pričom šírka (X) tejto šikmej presúvacej plochy (6.5, 36.5, 46.5, 56.5) presahuje myslenú priamku (z), vychádzajúcu z vnútorného obrysu (5.9) háčika (5) a pokračujúcu v jeho predĺžení rov4 nobežne s osou (o) vzájomného posunu j azýčkovej časti (6) a ihlovej časti (5), a zasahuje v presahujúcom úseku (XI) do niťového priestoru (32) pod háčik (5.2).
  2. 2. Zložená ihla podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že veľkosť presahujúceho úseku (XI) šírky (X) šikmej presúvacej plochy (6.5, 36.5, 46.5, 56.5) zodpovedá najmenej šírke (Y) špičky (5.2a) háčika (5.2), meranej na konci háčika (5.2) v rovnakom smere.
  3. 3. Zložená ihla podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že šikmá presúvacia plocha (6.5, 36.5, 46.5, 56.5) nite je rovinná.
  4. 4. Zložená ihla podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že šikmá presúvacia plocha (6.5, 36.5, 46.5, 56.5) nite zviera s rovinou (A) chrbta (5.4) stvolu (5.1) uhol 15° až 70°.
  5. 5. Zložená ihla podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúca sa tým, že šikmá presúvacia plocha (6.5, 36.5, 46.5, 56.5) nite leží pri uzavretom háčiku (5.2) medzi hruďou (5.5) ihlovej časti (5), v ktorej šikmo prechádza päta háčika (5.2) do stvolu (5.1), a háčikom (5.2) .
  6. 6. Zložená ihla podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúca sa tým, že šikmá presúvacia plocha (6.5, 36.5, 46.5, 56.5) nite začína pri uzavretom háčiku (5.2) bezprostredne pri jeho voľnom konci.
SK1327-92A 1991-05-11 1992-04-30 Zložená ihla SK283759B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4115198A DE4115198C2 (de) 1991-05-11 1991-05-11 Einrichtung an mit Schiebernadeln ausgerüsteten Rundstrickmaschinen und Schiebernadel für Rundstrickmaschinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK283759B6 true SK283759B6 (sk) 2004-01-08

Family

ID=6431334

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1327-92A SK283759B6 (sk) 1991-05-11 1992-04-30 Zložená ihla

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5275023A (sk)
JP (1) JPH05171550A (sk)
CZ (1) CZ285341B6 (sk)
DE (1) DE4115198C2 (sk)
GB (1) GB2255784B (sk)
IT (1) IT1255143B (sk)
SK (1) SK283759B6 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3538730B2 (ja) * 1999-05-19 2004-06-14 株式会社島精機製作所 複合編成針
JP3886903B2 (ja) * 2000-10-20 2007-02-28 株式会社島精機製作所 複合針
EP2196568B1 (de) 2008-12-11 2011-11-23 Groz-Beckert KG Schlossteil und Strickmaschine

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2300804A (en) * 1938-03-18 1942-11-03 Fnf Ltd Knitting machine and needle therefor
GB516025A (en) * 1938-06-25 1939-12-20 Fnf Ltd Improvements in the knitting elements of knitting machinery
DE867575C (de) * 1950-02-25 1953-02-19 Arno Zwingenberger Schiebernadel
GB1283027A (en) * 1970-02-18 1972-07-26 Vittorio Setton Improvements in or relating to needles
CH542306A (de) * 1970-10-13 1973-09-30 Lindner Heinz Schiebernadel für maschenbildende Textilmaschinen, wie Kettenwirk-, Nähwirk-, Häkelgalon- od. dgl. -maschinen
DE2245731A1 (de) * 1972-09-18 1974-03-28 Mayer & Cie Maschinenfabrik Nadel fuer strick- und wirkmaschinen
DE2320789A1 (de) * 1973-04-25 1974-11-07 Terrot Soehne & Co C Schiebernadel fuer rundstrickmaschinen
ES489371A0 (es) * 1980-02-20 1980-12-16 Tecnologia Ind Proyectos Y Pro Perfeccionamientos en las maquinas tricotosas de hacer punto
US4210003A (en) * 1978-06-07 1980-07-01 The Torrington Company Knitting needle with reinforced hook
US4317343A (en) * 1979-10-24 1982-03-02 General Electric Company Drive arrangement for a washing machine
US5035124A (en) * 1982-07-14 1991-07-30 Tibbals Jr E C Circular weft knitting machine
DE3315446C2 (de) * 1983-04-28 1985-04-04 Liba Maschinenfabrik Gmbh, 8674 Naila Schiebernadel einer Kettenwirkmaschine
DE3325767C1 (de) * 1983-07-16 1984-11-08 Theodor Groz & Söhne & Ernst Beckert Nadelfabrik KG, 7470 Albstadt Schiebernadel fuer maschenbildende Textilmaschinen
JPS6059338B2 (ja) * 1983-10-06 1985-12-24 株式会社福原精機製作所 丸編機用のスライダ−針
US4583800A (en) * 1984-08-20 1986-04-22 Advanced Circuit Technology, Inc. Self-aligning electrical connection assembly
JPS6221851A (ja) * 1985-07-18 1987-01-30 株式会社島精機製作所 複合針を使用した横編機
JPS6297952A (ja) * 1985-10-24 1987-05-07 福原ニ−ドル株式会社 複合針
JPS62184161A (ja) * 1986-02-10 1987-08-12 福原ニ−ドル株式会社 複合針及びその製造方法
DE3629791A1 (de) * 1986-09-02 1988-03-03 Bitzer Albi Maschf Verfahren zur maschenbildung mittels schiebernadeln und einschliessplatinen und strickmaschine zur durchfuehrung dieses verfahrens
DE3821213A1 (de) * 1987-07-25 1989-02-09 Sipra Patent Beteiligung Rundstrickmaschine mit schiebernadeln
IT1226258B (it) * 1988-08-04 1990-12-27 Vignoni Srl Perfezionamenti alle macchine circolari da maglieria
JPH03119160A (ja) * 1989-10-03 1991-05-21 Shima Seiki Seisakusho:Kk コンパウンドニードル

Also Published As

Publication number Publication date
IT1255143B (it) 1995-10-20
ITMI921092A1 (it) 1993-11-07
GB2255784A (en) 1992-11-18
JPH05171550A (ja) 1993-07-09
ITMI921092A0 (it) 1992-05-07
GB9210085D0 (en) 1992-06-24
CS132792A3 (en) 1992-12-16
GB2255784B (en) 1995-11-08
CZ285341B6 (cs) 1999-07-14
DE4115198A1 (de) 1992-11-12
DE4115198C2 (de) 2002-11-21
US5275023A (en) 1994-01-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0897027B1 (en) A flat knitting machine with movable loop forming plates
KR101223919B1 (ko) 횡편기에 있어서의 통모양 편성포의 편성방법 및 횡편기
KR100299007B1 (ko) 횡편기의 코 고리 예치장치
CS237329B2 (en) Knitting machine
CN101044927B (zh) 拉链带和牙链
US6510712B2 (en) Sliding-tongue compound needle for a knitting machine
US4827739A (en) Flat knitting machine
US4986091A (en) Process and warp knitting machine for the production of pile ware
EP1942216B1 (en) Weft knitting machine having movable yarn guide
US6240749B1 (en) Flat knitting machine
EP0751248B1 (en) Knitting and transfer cam for flat knitting machine
SK283759B6 (sk) Zložená ihla
JP6807451B2 (ja) 横編機でのプレーティング編成方法
EP0603006B1 (en) A transferring jack of a flat knitting machine
KR100573873B1 (ko) 양말편직기의 아웃파일문양 편성용 싱커커버
EP2390395B1 (en) Weft knitting machine and stitch transfer method for same
US4434627A (en) Stitch forming device for knitting machines
CN201165584Y (zh) 舌针
US5239843A (en) Knitting machine for the production of plush goods
US4592215A (en) Circular-knitting machine
JPH042847A (ja) 横編機用操針カム
KR910015738A (ko) 녹크오버 타이밍 조정가능한 기능을 가지는 횡편기
KR100768347B1 (ko) 코이동 기구를 구비하는 횡편기 및 코이동 방법
US5365756A (en) Flat knitting machine having separately movable upper and lower beds
CN101849054A (zh) 间隔针织物的编织装置及方法