SK282686B6 - Práškové zmesi redispergovateľné vo vode, spôsob ich prípravy a ich použitie - Google Patents

Práškové zmesi redispergovateľné vo vode, spôsob ich prípravy a ich použitie Download PDF

Info

Publication number
SK282686B6
SK282686B6 SK935-98A SK93598A SK282686B6 SK 282686 B6 SK282686 B6 SK 282686B6 SK 93598 A SK93598 A SK 93598A SK 282686 B6 SK282686 B6 SK 282686B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
acid
water
powder
weight
ethylenically unsaturated
Prior art date
Application number
SK935-98A
Other languages
English (en)
Other versions
SK93598A3 (en
Inventor
William Bett
Jean-Francois Colombet
Original Assignee
Rhodia Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhodia Chimie filed Critical Rhodia Chimie
Publication of SK93598A3 publication Critical patent/SK93598A3/sk
Publication of SK282686B6 publication Critical patent/SK282686B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/17Amines; Quaternary ammonium compounds
    • C08K5/175Amines; Quaternary ammonium compounds containing COOH-groups; Esters or salts thereof

Abstract

Opisuje sa vo vode redispergovateľná prášková zmes obsahujúca (a) 100 hmotn. dielov prášku pozostávajúceho z vo vode nerozpustného filmotvorného polyméru pripraveného z aspoň jedného etylenicky nenasýteného monoméru a z aspoň jedného monoméru zvoleného z monomérov majúcich karboxylovú funkciu a akrylamidu alebo metakrylamidu a (b) 2 - 40 hmotn. dielov, výhodne 8 - 22 hmotn. dielov aspoň jednej aminokyseliny alebo jej soli. Spôsob prípravy tejto zmesi pridávaním plniva počas rozprašovania za vzniku pseudolatexu redispergovaním vo vode. Použitie pseudolatexov ako aditív do spojív, povlakov a náterov.ŕ

Description

Vynález sa týka vo vode redispergovateľných filmotvomých práškových zmesí pripravených z nenasýtených etylenických monomérov a spôsobu ich prípravy.
Doterajší stav techniky
Redispergovateľné prášky, ktoré sa získajú sušením rozprášených disperzií akrylických filmotvomých polymérov, zvlášť disperzií vinylesterických polymérov, sú už známe.
Filmotvomé polyméry, pripravené z etylenických nenasýtených monomérov, sa často používajú ako prísady do hydraulických anorganických spojív, aby sa po stvrdnutí zlepšili ich funkcie a vlastnosti, ako adhézia k rôznym substrátom, nepriedušnosť, flexibilita a mechanické vlastnosti.
V porovnaní s vodnými disperziami majú redispergovateľné prášky tu výhodu, že sa môžu vopred zmiešať s cementom na práškové zmesi hotové na použitie, napríklad na prípravu mált a betónov, ktoré sa majú spojiť s konštrukčnými materiálmi, na prípravu adhezívnych mált, alebo na výrobu ochranných a dekoračných obložení vnútri budov alebo vonku.
Obvykle sa k práškom pridáva relatívne veľké množstvo inertných látok a ochranných koloidov, aby sa získali prášky, ktoré počas skladovania neaglomerujú v dôsledku tlaku a teploty a ktoré sú ľahko redispergovateľné vo vode.
Na prípravu ľahko redispergovateľných polymémych práškov sa navrhlo pred rozprášením k disperziám pridať melamin-formaldehyd-sulfonátové (spis US-A-3 784 648) alebo naftalén-formaldehyd-sulfonátové (spis DE-A3 143 070 kondenzačné produkty, alebo vinylpyrolidón-vinylacetátové kopolyméry (spis EP-78 449).
Francúzsky patentový spis FR-A-2 245 723 opisuje stabilný a vo vode dispergovateľný prípravok, získaný lyofilizáciou, ktorý obsahuje prášok polymémeho latexu a sacharid ako vo vode rozpustné disperzné činidlo.
Predkladaný vynález sa týka nových práškových zmesi, ktoré sú celkom alebo takmer celkom redispergovateľné vo vode a ktoré sú založené na fllmotvornom polyméri pripravenom z etylenicky nenasýtených monomérov.
Vynález sa tiež týka redispergovateľného prášku uvedeného typu, ktorý je pri skladovaní stály a neaglomeruje.
Vynález sa tiež týka spôsobu prípravy práškov uvedeného typu z filmotvomého polymémeho latexu.
Vynález sa tiež týka redispergovateľného prášku opísaného typu, ktorý v práškovej forme alebo po eventuálnej redisperzíi vo vode vo forme pseudolatexu sa môže použiť v ktoromkoľvek odbore, kde sa používajú latexy na prípravu náterov (zvlášť farieb a povlakov na papier) alebo lepidiel (zvlášť lepidiel citlivých na tlak a lepidiel na dlaž.dice).
Vynález sa tiež týka použitia redispergovateľného prášku opísaného typu (alebo pseudolatexu, ktorý sa z neho pripraví) ako prísady do hydraulických spojív typu malty alebo betónu, čím tieto spojivá získajú lepšiu adhéziu po ponorení do vlhkého prostredia.
Podstata vynálezu
Vynález sa týka vo vode redispergovateľnej práškovej zmesi obsahujúcej:
a) 100 hmotnostných dielov práškového vo vode nerozpustného filmotvomého polyméru pripraveného z aspoň jedného etylenicky nenasýteného monoméru a z aspoň jed ného monoméru zvoleného z monomérov s karboxylovou funkciou a akrylamidu alebo metakrylamidu,
b) 2 až 40 hmotnostných dielov, výhodne 8 až 22 hmotnostných dielov, aspoň jednej aminokyseliny alebo jej soli.
Vynález sa tiež týka spôsobu prípravy takej práškovej zmesi, ktorá sa vyznačuje tým, že sa odstráni voda z vodnej emulzie obsahujúcej takzvaný nerozpustný filmotvorný polymér pripravený cmulznou polymeráciou a obsahujúci vhodné množstvo aditivov b), a suchý zvyšok sa rozpráši na prášok so žiadanou veľkosťou častíc.
Vynález sa tiež týka pseudolatexu získaného redispergovaním definovanej práškovej zmesi vo vode.
Vynález sa konečne tiež týka použitia uvedených pseudolatexov a práškových zmesí ako aditivov do hydraulických spájadiel, lepidiel, povlakov na papier a farieb.
Predovšetkým sa vynález týka práškovej zmesi, redispergovateľnej vo vode, obsahujúcej:
a) 100 hmotnostných dielov práškového, vo vode nerozpustného filmotvomého polyméru pripraveného z aspoň jedného etylenicky nenasýteného monoméru a z aspoň jedného monoméru zvoleného z monomérov s karboxylovou funkciou a akrylamidu alebo metakrylamidu,
b) 2 až 40 hmotnostných dielov, výhodne 8 až 22 hmotnostných dielov, aspoň jednej aminokyseliny alebo jej soli.
Etylenicky nenasýtený monomér môže byť styrén, butadién, estery kyseliny akrylovej alebo metakrylovej s alkylmi s jedným až dvanástimi atómami uhlíka, ich zodpovedajúce kyseliny alebo ich vinylestery. Prášková zmes podľa vynálezu výhodne zahrnuje nerozpustný filmotvorný polymér, pripravený zo zmesí styrén/butadién alebo styrén/butadién/kyselina akrylová, predstavujúcich etylenicky nenasýtené monoméry.
Monoméry obsahujúce karboxylovú funkciu sú zvolené z etylenicky nenasýtených karboxylových kyselín. Výhodne to sú dikarboxylová kyseliny, ako kyselina itakonová, kyselina fumarová, kyselina krotónová, kyselina maleínová, maleínanhydrid, kyselina mezakonová, kyselina glutakonová alebo ich zmesi.
Filmotvorný polymér sa výhodne pripraví polymeráciou zmesí monomérov obsahujúcich 99,9 až 92 % hmotnostných aspoň jedného etylenicky nenasýteného monoméru a 0,1 až 8 % hmotnostných, výhodne 2 až 5 % hmotnostných, aspoň jedného monoméru obsahujúceho karboxylovú funkciu. Veľkosť častíc filmotvomého polymémeho prášku môže byť medzi 0,05 a 5 pm, výhodne medzi 0,12 a 0,18 pm a najlepšie medzi 0,10 a0,20 pm.
Je výhodné, ak vo vode nerozpustný filmotvorný polymér má teplotu skleného prechodu (pg) nižšiu ako 20 °C, výhodne medzi -20 °C a 20 °C.
Vo vode nerozpustný filmotvorný polymér sa môže získať emulznou polymeráciou monomérov. Takáto polymerácia sa obvykle uskutočňuje v prítomnosti emulgátora a polymeračného iniciátora.
Monoméry môžu byť vnesené do reakčného média ako zmes, alebo oddelene a súčasne, buď pred začiatkom polymerácie v jednej dávke, alebo počas polymerácie v niekoľkých po sebe idúcich dávkach, alebo kontinuálne.
Ako emulgátory sa obvykle používajú bežné aniónické činidlá, ako sú soli mastných kyselín, alkylsulfáty, alkylsulfonáty, alkylarylsulfáty, alkylarylsulfonáty, arylsulfáty, arylsulfonáty, sulfosukcináty alebo alkylfosfáty alkalických kovov, a to v množstve 0,01 až 5 % hmotnostných, vztiahnuté na celkovú hmotnosť monomérov.
Ako vodorozpustné iniciátory emulznej polymerácie sa používajú hydroperoxidy, ako je vodný roztok peroxidu vodíka, to-c-butyl hydroperoxid a persulfáty, ako persulfát sodný, persulfát draselný a persulfát amónny. Iniciátory sa používajú v množstve 0,05 až 2 % hmotnostné, vztiahnuté na celkovú hmotnosť monomérov. Tieto iniciátory sú prípadne kombinované s redukčným činidlom, ako je kyslý siričitan sodný alebo formaldehydsulfoxylát sodný, polyetylénamíny, cukry, ako dextróza alebo sacharóza, alebo kovové soli. Množstvo týchto redukčných činidiel je 0 až 3 % hmotnostné, vztiahnuté na celkovú hmotnosť monomérov.
Reakčná teplota, ktorá je závislá od použitého iniciátora, je obvykle 0 až 100 °C, výhodne medzi 50 a 80 °C.
Môžu sa tiež použiť prenosové činidlá v množstvách 0 až 3 % hmotnostné, vztiahnuté na hmotnosť monoméru (monomérov). Sú to obvykle merkaptány, ako napríklad N-dodecylmerkaptán, íerc-dodecylmerkaptán, /erc-butylmerkaptán alebo ich estery, ako metylmerkaptopropionát, cyklohexén, alebo halogénované uhľovodíky, ako chloroform, bromoform a chlorid uhličitý.
Prášková zmes podľa vynálezu obsahuje tiež aspoň jednu aminokyselinu alebo jednu soľ aminokyseliny. Aminokyselina je výhodne volená z nasledujúcich typov: monokarboxylickej monoaminokyseliny, dikarboxylickej monoaminokyseliny, monokarboxylickej diaminokyseliny.
Ako monokarboxylické monoaminokyseliny sa môžu použiť: glycín, alanín, leucín a fenylalanín, ako dikarboxylické monoaminokyseliny sa môžu použiť: kyselina asparágová, kyselina glutámová a kyselina hydroxyglutámová, a ako monokarboxylické diaminokyseliny sa môžu použiť: arginín, lyzín, histidín a cystín.
Je výhodné, ak aminokyseliny, použité v zmesi podľa vynálezu, sú dobre rozpustné vo vode, a preto aminokyseliny môžu byť vo forme solí, zvlášť solí rozpustných vo vode alebo vo vodných alkáliách. Tieto soli môžu byť napríklad sodné soli, draselné soli, amónne soli alebo vápenaté soli.
Práškové zmesi podľa vynálezu môžu tiež obsahovať aspoň jednu vodorozpustnú zlúčeninu c) zo skupiny polyelektrolytov majúcich charakter slabých polykyselín. Zlúčenina je v zmesi v pevnom stave.
Táto vodorozpustná zlúčenina je zvolená z elektrolytov organickej povahy, ktoré vznikajú polymeráciou monomérov všeobecného vzorca
kde substituenty R1, ktoré sú identické alebo rozdielne, znamenajú atóm vodíka, metylovú skupinu, karboxylovú skupinu, alebo skupinu (CH2)nCO2H, kde n = 0 až 4.
Bez toho, aby sa tým obmedzoval rozsah, príkladom takejto zlúčeniny môže byť kyselina akrylová, kyselina metakrylová, kyselina maleínová, kyselina fumarová, kyselina itakonová alebo kyselina krotónová.
Na účely vynálezu sú tiež vhodné kopolyméry získané z monomérov zodpovedajúcich uvedenému všeobecnému vzorcu a kopolyméry získané pomocou uvedených monomérov a iných monomérov, zvlášť vinylových derivátov, ako sú vinylalkoholy, a kopolymerizovateľných amidov ako sú akrylamid alebo metakrylamid. Za zmienku stoja aj kopolyméry získané z alkylvinyléterov a kyseliny maleínovej a tiež kopolyméry získané z vinylstyrénu a z kyseliny maleínovej, zvlášť opísané v Kirkovo-Othmerovej encyklopé dii („Encyklopédia of Chemical Technology“, Volume 18, 3rd edition, Wiley Interscience publication, 1982). Tiež vhodné z hľadiska vynálezu sú aj peptidické polyméry, ktoré vznikli polykondenzáciou aminokyselín, zvlášť kyseliny asparágovej a kyseliny glutámovej, alebo prekurzorov diaminodikyselín. Tieto polyméry môžu byť homopolyméry, odvodené od kyseliny asparágovej alebo kyseliny glutámovej, aj kopolyméry odvodené od kyseliny asparágovej a kyseliny glutámovej v akomkoľvek pomere, alebo kopolyméry odvodené od kyseliny asparágovej alebo kyseliny glutámovej a od ďalších aminokyselín. Ako kopolymerizovateľné aminokyseliny sa môžu uviesť glycín, alanín, leucín, izoleucín, fenylalanín, metionín, histidín, prolín, lyzín, serín, treonín, cysteín a pod.
Preferované sú polyelektrolyty s nízkym stupňom polymerácie.
Priemerná molekulová hmotnosť týchto polyelektrolytov je výhodne nižšia ako 20 000 g/mol, obzvlášť medzi 1000 a 5000 g/mol.
Je zrejmé, že tieto rôzne typy vodorozpustných látok sa môžu kombinovať.
Zmes podľa vynálezu môže navyše obsahovať polymér zvolený zo skupiny polyakrylamidov a polyvinylpyrolidónov alebo ich zmesí. Priemerná molekulová hmotnosť použitých polyakrylamidov je výhodne najviac 10 000 alebo dokonca najviac 2000.
Zmes podľa vynálezu môže obsahovať 5 až 20 hmotnostných dielov, lepšie 5 až 15 hmotnostných dielov a najlepšie 2 až 10 hmotnostných dielov týchto vodorozpustných zlúčenín na 100 hmotnostných dielov filmotvomého polymérneho prášku.
Zmes podľa vynálezu môže tiež obsahovať anorganické plnivo d) s veľkosťou častíc menšou ako asi 20 pm.
Ako anorganické plnivo sa odporúča kysličník kremičitý, uhličitan vápenatý, kaolín, síran bámatý, kysličník titaničitý, mastenec, hydratovaný kysličník hlinitý, bentonit a sulfoaluminát vápenatý („white satin“).
Prítomnosť týchto anorganických plnív podporuje prípravu prášku a jeho stabilitu pri skladovaní tým, že zabraňuje jeho agregácii, teda spekaniu.
Toto anorganické plnivo sa môže pridať priamo k práškovej zmesi alebo sa môže získať pochodom na prípravu zmesi. Množstvo anorganického plniva môže byť 0,5 až 60 hmotnostných dielov, výhodne 10 až 20 hmotnostných dielov, na 100 hmotnostných dielov vo vode nerozpustného filmotvomého polymérneho prášku.
Získané práškové zmesi sú stále pri skladovaní a môžu byť ľahko redispergované vo vode na pseudolatexy a môžu sa použiť priamo v práškovej forme alebo vo forme pseudolatexu vo všetkých známych odboroch aplikácie latexov. Majú tiež výbornú fluiditu.
Vynález sa tiež týka spôsobu prípravy uvedenej práškovej zmesi, vyznačujúcej sa tým, že:
sa odstráni voda z vodnej emulzie obsahujúcej spomenutý nerozpustný filmotvorný polymér pripravený emulznou polymerizáciou, vhodné množstvá aditívov b) a prípadne c) ad), a suchý zvyšok sa rozpráši na prášok so žiadanou veľkosťou častíc.
Vychádza sa z vodnej emulzie opísaného vodorozpustného filmotvomého polyméru, získaného emulznou polymerizáciou. Tento typ emulzie sa bežne nazýva latex.
Ostatné zložky práškovej zmesi: aminokyselina alebo soľ aminokyseliny (b), prípadne vodorozpustná zlúčenina (c) a anorganické plnivo (d), sa pridajú k tejto vodnej emulzii. Obsah týchto rôznych zložiek sa volí tak, aby zlo ženie vysušenej práškovej zmesi zodpovedalo hodnotám definovaným skôr.
Výhodne sa ako východisková použije emulzia majúca obsah pevných látok (filmotvorný polymér + aminokyselina alebo soľ aminokyseliny + vodorozpustná zlúčenina + + anorganické plnivo) medzi 30 a 70 % hmotnostnými.
Je zrejmé, že ak sa použijú obvyklé plnivá, môžu sa pridať počas tvorby emulzie.
K latexu sa za miešania pridá napríklad 30 % (hmotn.) vodný roztok monosodnej soli kyseliny glutámovej. Množstvá sú vypočítané tak, aby sa získala zmes obsahujúca na báze aktívneho materiálu asi 15 alebo 20 % hmotnostných monosodnej soli kyseliny glutámovej a 80 až 85 % hmotnostných filmotvomého polyméru.
Zmes, ktorá sa v tomto prípade získa, môže obsahovať asi 45 % hmotnostných pevných látok, môže mať hodnotu pH asi 5 a viskozitu, meranú na Brookfieldovom RVT-DVII prístroji pri 50 ot/min., medzi 7 a 100 mPa. s.
Voda v tejto emulzii sa potom odstráni a produkt sa rozpráši na prášok. Stupne odstránenia vody z latexovej emulzie a získanie prášku môžu byť oddelené alebo súčasné. Môže sa napríklad použiť zmrazenie nasledované sublimáciou alebo lyofilizáciou, alebo sušenie, alebo sušenie rozprašovaním („spray-drying“).
Sušenie rozprašovaním je preferovaný spôsob prípravy, pretože poskytuje prášok so žiadanou veľkosťou častíc priamo bez nutnosti mletia. Častice prášku sú obvykle menšie ako 500 pm. lepšie menšie ako 100 pm a najlepšie väčšie ako 50 pm.
Sušenie rozprašovaním sa môže uskutočňovať bežným spôsobom s použitím akejkoľvek známej aparatúry, ako napríklad striekacej veže, ktorá spája rozprašovanie dýzou alebo turbínou s prúdom horúceho plynu.
Vstupná teplota horúceho plynu (obvykle vzduchu) v hlave kolóny je výhodne 120 až 70 °C a výstupná teplota je výhodne medzi 50 a 70 °C.
Anorganické plnivo d) sa môže pridať do východiskovej vodnej emulzie polyméru. Všetko alebo časť anorganického plnidla sa môže tiež vniesť počas rozprašovacieho stupňa. Nakoniec sa môže pridať anorganické plnivo priamo do výslednej práškovej zmesi, napríklad v rotačnom mixéri.
Podľa výhodného variantu vynálezu sa malé anorganické častice s veľkosťou napríklad asi 3 pm môžu vnášať do rozprašovacej veže v takom množstve, že v práškovej zmesi, vychádzajúcej z rozprašovača, je obsah častíc asi 10 % hmotnostných, a k tomuto prášku sa môžu pridať častice s priemernou veľkosťou napríklad asi 15 pm v množstve 20 % hmotnostných, a zmes sa homogenizuje v rotačnom mixéri.
Vo väčšine prípadov sa práškové zmesi podľa vynálezu dajú celkom redispergovať vo vode pri teplote miestnosti len miešaním. Pojmom celkom redispergovateľný sa rozumie prášok podľa vynálezu, ktorý po prídavku primeraného množstva vody umožňuje získať pseudolatex, v ktorom veľkosť častíc je v podstate identická s veľkosťou častíc prítomných vo východiskovej emulzii. Tieto zmesi majú preto výbornú zmáčavosť vodou a samovoľne, rýchlo a úplne sa redispergujú v deionizovanej vode alebo v roztoku CaCl2 (1 M). Zrnitosť pseudolatexu, získaného redispergovaním takéhoto prášku vo vode, určená sedimentometrom Brookhaven DCP 1000, je rovnaká ako zrnitosť východiskového latexu.
Vynález sa tiež týka pseudolatexu získaného redispergovaním definovanej práškovej zmesi vo vode.
Vynález sa napokon týka použitia opísaných práškových zmesí v stavebníctve ako aditívov k zmesiam hydrau lických anorganických spojív na prípravu ochranných a dekoratívnych náterov, adhéznych mált a adhéznych cementov, určených na kladenie dlaždíc a podlahovín. Tieto zmesi sú zvlášť vhodné na prípravu práškových produktov na okamžité použitie na báze cementu a sadry.
Ak sa prášková zmes podľa vynálezu pridá k cementovej malte, dodá jej rovnaké vlastnosti ako má východiskový latex, od ktorého je odvodená, tzn. podstatne zlepšenie adhézie k rôznym podkladovým materiálom bez ohľadu na úpravu malty (sušenie, ponorenie do vody, zohrievanie na 80 °C), zlepšenie pevnosti v ohybe, zlepšenie priľnavosti a nárazovej pevnosti. Tiež podstatne znižuje absorpciu vody v omietkach obsahujúcich adjuvans.
Práškové zmesi podľa vynálezu alebo pseudolatexy od nich odvodené sa môžu použiť vo všetkých ostatných odboroch, v ktorých sa používajú latexy, zvlášť v odbore lepidiel, povlakov papiera a náterov. Práškové zmesi podľa vynálezu môžu tiež obsahovať obvyklé aditíva ako biocídy, mikrobiostatiká, baktériostatiká, organické a silikónové protipeniace činidlá.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Použije sa latex získaný polymeráciou styrénu, butadiénu, akiylovej kyseliny a etylenicky nenasýtenej dikarboxylovej kyseliny. Veľkosť častíc polyméru, meraná fotosedimentometrom Brookhaven DCP 1000, je 0,17 ±0,1 pm.
Tento latex sa vnesie do reaktora vybaveného miešadlom.
K latexu sa za miešania pridá 30 % (hmotn.) roztok monosodnej soli kyseliny glutámovej. Množstvo zložiek je vypočítané tak, aby sa získala zmes obsahujúca 15 % hmotnostných monosodnej soli kyseliny glutámovej a 85 % hmotnostných filmotvomého polyméru, vztiahnuté na aktívny materiál.
Získaná zmes má nasledujúce vlastnosti: obsah pevných látok: 45,5 % hmotnostných, pH: 5,5, viskozita (meraná prístrojom Brookfield RVT-DVII pri 50 ot/min.): 90 mPa. s.
Z tejto zmesi sa pripraví prášok rozprašovaním. Sušenie rozprašovaním sa uskutočňuje v rozprašovacej veži, v ktorej vstupná teplota horúceho vzduchu je 105 °C a výstupná teplota je 60 °C.
Počas rozprašovania sa do veže privádzajú častice kaolínu s priemernou veľkosťou 3 pm v takom množstve, aby prášková zmes vychádzajúca z rozprašovača obsahovala 10 % hmotnostných kaolínu.
K tomuto prášku sa pridá 20 % hmotnostných uhličitanu vápenatého s priemernou veľkosťou častíc 15 pm a zmes sa zhomogenizuje v rotačnom mixéri. Získaný prášok má nasledujúce charakteristiky: priemerná veľkosť častíc: 80 pm, výborná fluidita, dobrá stabilita pri skladovaní, výborná zmáčavosť vodou, spontánna, rýchla a úplná redisperzia v deionizovanej vode a v koncentrovanom (1 M) roztoku CaCl2.
Zrnitosť častíc pseudolatexu, ktorý sa získa redispergovaním tohto prášku vo vode, zmeraná fotosedimentometrom Brookhaven DCP 1000, je identická so zrnitosťou východiskového latexu.
Pridanie prášku k cementovej malte jej dodá rovnaké vlastnosti, aké mal východiskový latex, tzn. význačné zlepšenie adhézie k rôznym podkladovým materiálom bez ohľadu na úpravu malty (sušenie, ponorenie do vody, zohrievanie na 80 °C), zlepšenie pevnosti v ohybe, zlepšenie priľnavosti a nárazovej pevnosti. Tiež podstatne znižuje absorpciu vody v omietkach obsahujúcich adjuvans.
Príklad 2
Použije sa latex získaný polymeráciou styrénu, butadiénu, akrylovej kyseliny a etylenicky nenasýtenej dikarboxylovej kyseliny. Veľkosť častíc polyméru, meraná fotosedimentometrom Brookhaven DCP 1000, je 0,14 ±0,1 pm.
Tento latex sa vnesie do reaktora vybaveného miešadlom.
K latexu sa za miešania pridá 30 % (hmotn.) roztok monosodnej soli kyseliny glutámovej. Množstvo zložiek je vypočítané tak, aby sa získala zmes obsahujúca 20 % hmotnostných monosodnej soli kyseliny glutámovej a 80 % hmotnostných filmotvomého polyméru, vztiahnuté na aktívny materiál.
Získaná zmes má nasledujúce vlastnosti: obsah pevných látok: 44,2 % hmotnostných, pH: 5,5, viskozita (meraná prístrojom Brookfield RVT-DVII pri 50 ot/min.): 70 mPa. s.
Z tejto zmesi sa pripraví prášok rozprašovaním. Sušenie rozprašovaním sa uskutočňuje v rozprašovacej veži, v ktorej vstupná teplota horúceho vzduchu je 105 °C a výstupná teplota je 60 °C.
Počas rozprašovania sa do veže privádzajú častice kaolínu s priemernou veľkosťou 3 pm v takom množstve, aby prášková zmes vychádzajúca z rozprašovača obsahovala 10 % hmotnostných kaolínu.
K tomuto prášku sa pridá 20 % hmotnostných uhličitanu vápenatého s priemernou veľkosťou častíc 15 pm a zmes sa zhomogenizuje v rotačnom mixéri. Získaný prášok má nasledujúce charakteristiky: priemerná veľkosť častíc: 80 pm, výborná fluidita, dobrá stabilita pri skladovaní, výborná zmáčavosť vodou, spontánna, rýchla a úplná redisperzia v deionizovanej vode a v koncentrovanom (IM) roztoku CaCl2.
Zrnitosť častíc pseudolatexu, ktorý sa získa redispergovaním tohto prášku vo vode, zmeraná fotosedimentometrom Brookhaven DCP 1000, je identická so zrnitosťou východiskového latexu.
Pridanie prášku k cementovej malte jej dodá rovnaké vlastnosti, aké mal východiskový latex, tzn. význačné zlepšenie adhézie k rôznym podkladovým materiálom bez ohľadu na úpravu malty (sušenie, ponorenie do vody, zohrievanie na 80 °C), zlepšenie pevnosti v ohybe, zlepšenie priľnavosti a nárazovej pevnosti. Tiež podstatne znižuje absorpciu vody v omietkach obsahujúcich adjuvans.
Príklad 3
Použije sa latex získaný polymeráciou styrénu, butadiénu, akrylovej kyseliny a etylenicky nenasýtenej dikarboxylovej kyseliny. Veľkosť častíc polyméru, meraná fotosedimentometrom Brookhaven DCP 1000, je 0,17+0,1 pm.
Tento latex sa vnesie do reaktora vybaveného miešadlom.
K latexu sa za miešania pridá 30 % (hmotn.) roztok monosodnej soli kyseliny glutámovej a roztok polyakrylátu s molekulovou hmotnosťou 2000. Množstvo zložiek je vypočítané tak, aby sa získala zmes obsahujúca 10 % hmotnostných monosodnej soli kyseliny glutámovej, 10 % hmotnostných polyakrylátu sodného a 80 % hmotnostných filmotvomého polyméru, vztiahnuté na aktívny materiál. Získaná zmes má nasledujúce vlastnosti: obsah pevných látok: 44,2 % hmotnostných, pH: 5,5, viskozita (meraná prístrojom Brookfield RVT-DVII pri 50 ot/min.): 100 mPa . s.
Z tejto zmesi sa pripraví prášok rozprašovaním. Sušenie rozprašovaním sa uskutočňuje v rozprašovacej veži, v ktorej vstupná teplota horúceho vzduchu je 105 °C a výstupná teplota je 60 °C.
Počas rozprašovania sa do veže privádzajú častice kaolínu s priemernou veľkosťou 3 pm v takom množstve, aby prášková zmes vychádzajúca z rozprašovača obsahovala 10 % hmotnostných kaolínu.
K tomuto prášku sa pridá 20 % hmotnostných uhličitanu vápenatého s priemernou veľkosťou častíc 15 pm a zmes sa homogenizuje v rotačnom mixéri. Získaný prášok má nasledujúce charakteristiky: priemerná veľkosť častíc: 60 pm, výborná fluidita, dobrá stabilita pri skladovaní, výborná zmáčavosť vodou, spontánna, rýchla a úplná redisperzia v deionizovanej vode a v koncentrovanom (1 M) roztoku CaCl2.
Zrnitosť častíc pseudolatexu, ktorý sa získa redispergovaním tohto prášku vo vode, zmeraná fotosedimentometrom Brookhaven DCP 1000, je identická so zrnitosťou východiskového latexu.
Pridanie prášku k cementovej malte jej dodá rovnaké vlastnosti, aké mal východiskový latex, tzn. význačné zlepšenie adhézie k rôznym podkladovým materiálom bez ohľadu na úpravu malty (sušenie, ponorenie do vody, zohrievanie na 80 °C), zlepšenie pevnosti v ohybe, zlepšenie priľnavosti a nárazovej pevnosti. Tiež podstatne znižuje absorpciu vody v omietkach obsahujúcich adjuvans.
Porovnávací príklad 4
Použije sa latex z príkladu 1. Tento latex sa premení na prášok rozprašovaním. Sušenie rozprašovaním sa uskutočňuje v rozprašovacej veži, v ktorej vstupná teplota horúceho vzduchu je 105 °C a výstupná teplota je 60 °C.
Počas rozprašovania sa do veže privádzajú častice kaolínu s priemernou veľkosťou 3 pm v takom množstve, aby prášková zmes vychádzajúca z rozprašovača obsahovala 10 % hmotnostných kaolínu.
K tomuto prášku sa pridá 20 % hmotnostných uhličitanu vápenatého s priemernou veľkosťou častíc 15 pm a zmes sa homogenizuje v rotačnom mixéri. Získaný prášok má priemernú veľkosť častíc 80 pm.
Ak sa tento prášok zmieša s vodou, nedôjde k redisperzii a priemerná veľkosť častíc zostáva 80 pm. Pretože tento prášok nie je redispergovateľný vo vode, jeho prídavok nezlepšuje vlastnosti malty, v protiklade k práškom pripravených v predchádzajúcich príkladoch.

Claims (15)

1. Prášková zmes redispergovateľná vo vode, vyznačujúca sa tým, že obsahuje:
a) 100 hmotnostných dielov práškového, vo vode nerozpustného filmotvomého polyméru pripraveného z aspoň jedného etylenicky nenasýteného monoméru a z aspoň jedného monoméru zvoleného z monomérov s karboxylovou funkciou a akrylamidu alebo metakrylamidu,
b) 2 až 40 hmotnostných dielov, výhodne 8 až 22 hmotnostných dielov, aspoň jednej aminokyseliny alebo jednej z jej solí.
2. Prášková zmes podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým,žc etylenicky nenasýtený monomér je zvolený zo skupiny: styrén, butadién, estery kyseliny akrylovej alebo metakrylovej s alkylmi s jedným až dvanástimi atómami uhlíka a ich zodpovedajúce kyseliny, alebo vinylestery.
3. Prášková zmes podľa nárokov 1 alebo 2, vyzná č u j ú c a sa tým, že monoméry s karboxylovou funkciou sú zvolené z etylenicky nenasýtených karboxylových kyselín.
4. Prášková zmes podľa nároku 3, vyznačujúca sa tým, že monoméry s karboxylovou funkciou sú zvolené z etylenicky nenasýtených dikarboxylových kyselín, ako je kyselina itakonová, kyselina íumarová, kyselina krotónová, kyselina maleínová, maleínanhydrid, kyselina mezakonová, kyselina glutakonová alebo ich zmesi.
5. Prášková zmes podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že vo vode nerozpustný polymér sa pripraví zo zmesi monomérov obsahujúcich 99,9 až 92 % hmotnostných aspoň jedného etylenicky nenasýteného monoméru a 0,1 až 8 % hmotnostných aspoň jedného monoméru obsahujúceho karboxylovú funkciu.
6. Prášková zmes podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že aminokyselina je volená z nasledujúcich typov: monokarboxylickej monoaminokyseliny, dikarboxylickej monoaminokyseliny, monokarboxylickej diaminokyseliny.
7. Prášková zmes podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že ako aminokyselina sa použije glycín, alanín, leucín, fenylalanín, kyselina asparágová, kyselina glutámová, kyselina hydroxyglutámová, arginín, lyzín, histidín a cystín.
8. Prášková zmes podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že soľ aminokyseliny je soľ rozpustná vo vode alebo vo vodných alkáliách.
9. Prášková zmes podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že obsahuje aspoň jednu vodorozpustnú zlúčeninu (c) zo skupiny polyelektrolytov majúcich charakter slabých polykyselín.
10. Prášková zmes podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že obsahuje práškové anorganické plnivo (d) s veľkosťou častíc menšou ako 20 pm.
11. Spôsob prípravy redispergovateľnej práškovej zmesi, definovanej v ktoromkoľvek z prechádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa odstráni voda z vodnej emulzie obsahujúcej nerozpustný filmotvomý polymér pripravený emulznou polymeráciou a obsahujúci vhodné množstvá aditívov (b), prípadne (c) a (d), a suchý zvyšok sa rozpráši na prášok so žiadanou veľkosťou častíc.
12. Spôsob prípravy podľa nároku 11,vyznačujúci sa tým, že zvolený postup je sušenie rozprašovaním.
13. Spôsob prípravy podľa nároku 11 alebo 12, vyzná č u j ú c i sa tým, že celé anorganické plnivo (d) alebo jeho časť sa pridáva počas rozprašovania.
14. Pseudolatex získaný redispergovaním práškovej zmesi definovanej v ktoromkoľvek z nárokov 1 až 10 vo vode.
15. Použitie pseudolatexov definovaných v nároku 14 a práškových zmesí definovaných v nárokoch 1 až 10 ako aditívov do hydraulických spojív, adhezív, povlakov na papier a náterov.
SK935-98A 1996-01-10 1997-01-08 Práškové zmesi redispergovateľné vo vode, spôsob ich prípravy a ich použitie SK282686B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9600188A FR2743368B1 (fr) 1996-01-10 1996-01-10 Poudres redispersables dans l'eau de polymeres filmogenes prepares a partir de monomeres a insaturation ethylenique
PCT/FR1997/000030 WO1997025371A1 (fr) 1996-01-10 1997-01-08 Poudres redispersables dans l'eau de polymeres filmogenes prepares a partir de monomeres a insaturation ethylenique

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK93598A3 SK93598A3 (en) 1999-01-11
SK282686B6 true SK282686B6 (sk) 2002-11-06

Family

ID=9487991

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK935-98A SK282686B6 (sk) 1996-01-10 1997-01-08 Práškové zmesi redispergovateľné vo vode, spôsob ich prípravy a ich použitie

Country Status (27)

Country Link
US (1) US6080806A (sk)
EP (1) EP0873374B1 (sk)
JP (1) JP3162725B2 (sk)
KR (1) KR100293743B1 (sk)
CN (1) CN1082523C (sk)
AT (1) ATE186063T1 (sk)
AU (1) AU715802B2 (sk)
BR (1) BR9706933A (sk)
CA (1) CA2243323C (sk)
CZ (1) CZ288863B6 (sk)
DE (1) DE69700692T2 (sk)
EA (1) EA001419B1 (sk)
EE (1) EE03571B1 (sk)
ES (1) ES2138440T3 (sk)
FR (1) FR2743368B1 (sk)
GR (1) GR3032166T3 (sk)
HK (1) HK1018791A1 (sk)
HU (1) HUP9900781A3 (sk)
ID (1) ID15825A (sk)
IL (1) IL125193A0 (sk)
NO (1) NO310830B1 (sk)
PL (1) PL186735B1 (sk)
SK (1) SK282686B6 (sk)
TR (1) TR199801339T2 (sk)
TW (1) TW434293B (sk)
UA (1) UA63898C2 (sk)
WO (1) WO1997025371A1 (sk)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19601699A1 (de) * 1996-01-18 1997-07-24 Wacker Chemie Gmbh Redispergierbare Polymerisatpulver und daraus erhältliche wäßrige Polymerisat-Dispersionen
JPH11286668A (ja) * 1998-04-03 1999-10-19 E Tec:Kk 水系接着剤組成物
FR2781806B1 (fr) * 1998-07-30 2000-10-13 Rhodia Chimie Sa Poudres redispersables dans l'eau de polymeres filmogenes prepares a partir de monomeres a insaturation ethylenique
DE19929008A1 (de) 1999-06-24 2001-01-11 Wacker Polymer Systems Gmbh Verfahren zur Herstellung von in Wasser redispergierbaren Vinylaromat-Mischpolymerisat- Redispersionspulvern
US6855434B2 (en) * 2002-02-27 2005-02-15 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ionic superabsorbent polymers with enhanced swelling characteristics
US20040143038A1 (en) * 2003-01-16 2004-07-22 Thomas Aberle Age-stable composition having a polysaccharide
FR2852312B1 (fr) * 2003-03-10 2007-04-06 Rhodia Chimie Sa Un procede pour augmenter l'hydrofugation de compositions de liants mineraux ainsi que les compositions susceptibles d'etre obtenues par ce procede et leurs utilisations
JP5379181B2 (ja) * 2010-04-20 2013-12-25 ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー 低カルボキシル化スチレンブタジエンベースのラテックスから製造された再分散可能なポリマー粉体
US20130196070A1 (en) * 2010-08-16 2013-08-01 Dryvit Systems, Inc. Non-cementitious dry finish compositions comprising a combination of film forming polymers
DE102013007937B4 (de) 2013-05-07 2016-09-01 Franken Maxit Mauermörtel Gmbh & Co Verwendung eines mineralischen, hydraulischen Bindemittel in wasserhaltigen Frischmassen, sowie in mineralischen, hydraulischen Trockenmörteln, in mineralischen Frischmörteln und Frischbetonen
TWI671370B (zh) 2017-03-21 2019-09-11 南韓商Cj第一製糖股份有限公司 黏合劑組成物、其製備方法及黏合產品
KR101848715B1 (ko) 2017-05-31 2018-04-13 탁원기 충격흡수 및 원상복원 가능한 골프티
KR102369383B1 (ko) * 2017-12-07 2022-02-28 주식회사 엘지화학 카르본산 변성 니트릴계 공중합체 라텍스, 이의 제조방법, 이를 포함하는 딥 성형용 라텍스 조성물 및 이로부터 성형된 성형품
EP3581617A1 (en) 2017-12-21 2019-12-18 Synthomer (UK) Ltd. Compositions comprising a film-forming polymer and an aromatic acid or salt thereof, and preparation and uses thereof
KR102284844B1 (ko) 2018-08-31 2021-08-03 씨제이제일제당 주식회사 먼지 생성을 억제하는 방법, 토양안정제 조성물, 및 이를 포함하는 분무 장치
WO2024051931A1 (de) 2022-09-06 2024-03-14 Wacker Chemie Ag Aminoverbindungen enthaltende dispersionspulverzusammensetzungen

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1570766A (sk) * 1968-05-29 1969-06-13
SE7502286L (sk) * 1974-03-11 1975-09-12 Ciba Geigy Ag
GB1530190A (en) * 1975-12-27 1978-10-25 Sanyo Trading Co Curable rubber compositions
JPS52126453A (en) * 1976-04-16 1977-10-24 Sanyo Trading Co Composition containing crossslinkable acrylic copolymers
DE3279327D1 (en) * 1981-10-30 1989-02-09 Basf Ag Process for preparing non blocking, in water readily dispersible polymer powders by spraying aqueous polymer dispersions
JPS5876115A (ja) * 1981-11-02 1983-05-09 Hitachi Ltd 沸騰水型原子力発電プラントにおける冷却装置を備えた電磁フイルタ
JPS63192117U (sk) * 1987-05-29 1988-12-12
EP0294126A3 (en) * 1987-06-01 1990-08-01 Ferro Corporation Halogen-containing resin composition
ES2087437T3 (es) * 1991-11-26 1996-07-16 Eniricerche Spa Composicion gelificable acuosa que contiene un agente antisineresis.

Also Published As

Publication number Publication date
SK93598A3 (en) 1999-01-11
NO310830B1 (no) 2001-09-03
AU715802B2 (en) 2000-02-10
TR199801339T2 (xx) 1998-10-21
US6080806A (en) 2000-06-27
NO983144L (no) 1998-09-10
IL125193A0 (en) 1999-03-12
PL186735B1 (pl) 2004-02-27
AU1383597A (en) 1997-08-01
EA001419B1 (ru) 2001-02-26
CA2243323A1 (fr) 1997-07-17
CZ216598A3 (cs) 1998-11-11
EP0873374B1 (fr) 1999-10-27
CN1082523C (zh) 2002-04-10
EP0873374A1 (fr) 1998-10-28
DE69700692D1 (de) 1999-12-02
EA199800628A1 (ru) 1998-12-24
EE03571B1 (et) 2001-12-17
BR9706933A (pt) 1999-07-20
CA2243323C (fr) 2002-07-09
HK1018791A1 (en) 2000-01-07
KR100293743B1 (ko) 2001-08-07
JPH11507981A (ja) 1999-07-13
JP3162725B2 (ja) 2001-05-08
ATE186063T1 (de) 1999-11-15
ES2138440T3 (es) 2000-01-01
PL328267A1 (en) 1999-01-18
GR3032166T3 (en) 2000-04-27
HUP9900781A3 (en) 1999-11-29
CN1210551A (zh) 1999-03-10
EE9800213A (et) 1998-12-15
ID15825A (id) 1997-08-14
FR2743368B1 (fr) 1998-01-30
HUP9900781A2 (hu) 1999-07-28
TW434293B (en) 2001-05-16
FR2743368A1 (fr) 1997-07-11
UA63898C2 (en) 2004-02-16
WO1997025371A1 (fr) 1997-07-17
CZ288863B6 (cs) 2001-09-12
KR19990077129A (ko) 1999-10-25
DE69700692T2 (de) 2000-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5922796A (en) Water-redispersible pulverulent composition of film-forming polymers prepared from ethylenically unsaturated monomers
SK282686B6 (sk) Práškové zmesi redispergovateľné vo vode, spôsob ich prípravy a ich použitie
US5342897A (en) Aqueous polymer dispersions and polymer powders prepared therefrom by spray drying
JPH0356536A (ja) 水中で再分散可能なポリマー粉末およびこれからなる水硬性結合剤用添加剤
US5225478A (en) Polymer powders which are redispersible in water and can be prepared by atomizing aqueous polymer dispersions, and their use as additives in hydraulic binders
JPH0718086A (ja) 水性ポリマー分散液を噴霧乾燥するための助剤及び方法、ポリマー粉末、合成樹脂プラスター、鉱物性結合剤及び合成樹脂プラスター乾燥調合物
MXPA98003173A (sk)
KR20000017014A (ko) 보호콜로이드를 안정화시킨 폴리머 조성물
US20010034391A1 (en) Polymer composition for flexibilizing building materials
CN1074432C (zh) 成膜聚合物的水再分散性粉末组合物
JP3226912B2 (ja) 水中に再分散可能なビニル芳香族化合物−コポリマー再分散粉末の製法及び該製法により得られた方法生成物の使用
JPH0459324B2 (sk)
MXPA98005589A (en) Redispersible powders in water of polymers filmmakers prepared from monomerosetilinically insatura
MXPA98003135A (en) Pulverulent composition re-dispersable in water of polymers filmmakers prepared from single-phase unsunctively insatura