CZ288863B6 - Vodou redispergovatelné filmotvorné práškové polymery, připravené z nenasycených ethylenických monomerů - Google Patents

Vodou redispergovatelné filmotvorné práškové polymery, připravené z nenasycených ethylenických monomerů Download PDF

Info

Publication number
CZ288863B6
CZ288863B6 CZ19982165A CZ216598A CZ288863B6 CZ 288863 B6 CZ288863 B6 CZ 288863B6 CZ 19982165 A CZ19982165 A CZ 19982165A CZ 216598 A CZ216598 A CZ 216598A CZ 288863 B6 CZ288863 B6 CZ 288863B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
water
powder
acid
weight
ethylenically unsaturated
Prior art date
Application number
CZ19982165A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ216598A3 (cs
Inventor
William Bett
Jean-François Colombet
Original Assignee
Rhodia Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhodia Chimie filed Critical Rhodia Chimie
Publication of CZ216598A3 publication Critical patent/CZ216598A3/cs
Publication of CZ288863B6 publication Critical patent/CZ288863B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/16Nitrogen-containing compounds
    • C08K5/17Amines; Quaternary ammonium compounds
    • C08K5/175Amines; Quaternary ammonium compounds containing COOH-groups; Esters or salts thereof

Abstract

Ve vod redispergovateln pr Ükov sm s, obsahuj c /a/ 100 hmotnostn ch d l pr Üku, sest vaj c ho z ve vod nerozpustn ho filmotvorn ho polymeru, p°ipraven ho z alespo jednoho ethylenicky nenasycen ho monomeru a z alespo jednoho monomeru zvolen ho z monomer , maj c ch karboxylovou funkci, a akrylamidu nebo metakrylamidu, a /b/ 2 a 40 hmotnostn ch d l , s v²hodou 8 a 22 hmotnostn ch d l , alespo jedn aminokyseliny nebo soli aminokyseliny, zp sob p° pravy t to sm si a jej pou it .\

Description

Oblast techniky
Vynález se týká ve vodě redispergovatelných práškových filmotvomých polymerů, připravených z nenasycených ethyleníckých monomerů.
Dosavadní stav techniky
Redispergovatelné prášky, které se získávají sušením rozprášených disperzí akrylických filmotvomých polymerů, zvláště disperzí vinylesterických polymerů, jsou již známy.
Filmotvorné polymery, připravené z ethyleníckých nenasycených monomerů, jsou často užívány jako přísady do hydraulických anorganických pojiv, aby se po ztvrdnutí zlepšily jejich funkce a vlastnosti, jako adheze k různým substrátům, neprodyšnost, flexibilita a mechanické vlastnosti.
Ve srovnání s vodnými disperzemi mají redispergovatelné prášky tu výhodu, že se mohou předem smíchat s cementem na práškové směsi hotové k použití, například pro přípravu malt a betonů, které mají být spojeny s konstrukčními materiály, pro přípravu adhezívních malt, nebo pro výrobu ochranných a dekoračních obložení uvnitř nebo vně budov.
)
Obvykle se k práškům přidává relativně velké množství inertních látek a ochranných koloidů, aby se získaly prášky, které během skladování neaglomerují v důsledku tlaku a teploty, a které jsou snadno redispergovatelné ve vodě.
Pro přípravu snadno redispergovatelných polymemích prášků, bylo navrženo před rozprášením k disperzím přidat melamin-formaldehyd-sulfonátové (spis US-A-3 784 648) nebo naftalenformaldehyd-sulfonátové (spis DE-A-3 142 070) kondenzační produkty, anebo vinylpyrrolidonvinylacetátové kopolymery (spis EP-78 449).
Francouzský patentový spis FR-A-2 245 723 popisuje stabilní a ve vodě dispergovatelný přípravek, získaný lyofilizací, který obsahuje prášek polymemího latexu a sacharid jako ve vodě rozpustné disperzní činidlo.
Předkládaný vynález se týká nové práškové směsi, která je zcela nebo téměř zcela redispergovatelná ve vodě, a která je založena na filmotvomém polymeru připraveném z ethylenicky nenasycených monomerů.
Vynález se rovněž týká redispergovatelného prášku výše uvedeného typu, který při skladování je stálý a neaglomeruje.
Vynález se rovněž týká způsobu přípravy prášků výše uvedeného typu zfilmotvomého polymemího latexu.
Vynález se rovněž týká redispergovatelného prášku výše popsaného typu, který v práškové formě, nebo po eventuální redisperzi ve vodě ve formě pseudolatexu, může být použit ve kterémkoliv oboru, kde se používají latexy při přípravě nátěrů (zvláště barev a potahů na papír) nebo lepidel (zvláště lepidel citlivých na tlak a lepidel na dlaždice).
Vynález se rovněž týká použití redispergovatelného prášku výše popsaného typu (nebo pseudolatexu, který se z něho připraví) jako přísady do hydraulických pojiv typu malty nebo betonu, čímž tato pojivá získají lepší adhezi po ponoření do vlhkého prostředí.
-1 CZ 288863 B6
Podstata vynálezu
Vynález se týká ve vodě redispergovatelné práškové směsi, obsahující:
a) 100 hmotnostních dílů práškového ve vodě nerozpustného filmotvomého polymeru, připraveného z alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného monomeru a z alespoň jednoho monomeru, zvoleného z monomerů s karboxylovou funkcí, a akrylamidu nebo metakrylamidu,
b) 2 až 40 hmotnostních dílů, s výhodou 8 až 22 hmotnostních dílů, alespoň jedné aminokyseliny nebo její soli.
Vynález se rovněž týká způsobu přípravy takové práškové směsi, která se vyznačuje tím, že se odstraní voda z vodné emulze obsahující řečený nerozpustný filmotvomý polymer a) připravený emulzní polymerací a obsahující vhodné množství aditiv b), a suchý zbytek se rozpráší na prášek o žádané velikosti částic.
Vynález se rovněž týká pseudolatexu získaného redispergováním výše definované práškové směsi ve vodě.
Vynález se konečně rovněž týká použití výše uvedených pseudolatexů a práškových směsí jako aditiv do hydraulických pojidel, lepidel, potahů na papír a barev.
Především se vynález týká práškové směsi, redispergovatelné ve vodě, obsahující:
a) 100 hmotnostních dílů práškového, ve vodě nerozpustného filmotvomého polymeru, připraveného z alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného monomeru a z alespoň jednoho monomeru, zvoleného z monomerů s karboxylovou funkcí, a akrylamidu nebo metakrylamidu,
b) 2 až 40 hmotnostních dílů, s výhodou 8 až 22 hmotnostních dílů, alespoň jedné aminokyseliny nebo její soli.
Ethylenicky nenasycený monomer může být styren, butadien, estery kyseliny akrylové nebo metakrylové s alkyly o jednom až dvanácti atomech uhlíku, jejich odpovídající kyseliny nebo jejich vinylestery. Prášková směs podle vynálezu s výhodou zahrnuje nerozpustný filmotvomý polymer, připravený ze směsí styren/butadien nebo styren/butadien/kyselina akrylová, představujících ethylenicky nenasycené monomery.
Monomery obsahující karboxylovou funkci, jsou zvoleny z ethylenicky nenasycených karboxylových kyselin. S výhodou to jsou dikarboxylové kyseliny jako kyselina itakonová, kyselina fiímarová, kyselina krotonová, kyselina maleinová, maleinanhydrid, kyselina mesakonová, kyselina glutakonová, nebo jejich směsi.
Filmotvomý polymer se s výhodou připraví polymerací směsi monomerů obsahující 99,9 až 92 % hmotnostních alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného monomem a 0,1 až 8 % hmotnostních, s výhodou 2 až 5 % hmotnostních, alespoň jednoho monomem, obsahujícího karboxylovou funkci. Velikost částic filmotvomého polymemího prášku může být mezi 0,05 a 5 pm, s výhodou mezi 0,12 a 0,18 pm, a nejlépe mezi 0,10 a 0,20 pm.
Je výhodné, když ve vodě nerozpustný filmotvomý polymer má teplotu skelného přechodu (Tg) nižší než 20 °C, s výhodou mezi -20 °C a 20 °C.
-2CZ 288863 B6
Ve vodě nerozpustný filmotvomý polymer se může získat emulzní polymerací monomerů. Taková polymerace se obvykle provádí v přítomnosti emulgátoru a polymeračního iniciátoru.
Monomery mohou být vneseny do reakčního media jako směs, nebo odděleně a současně, buďto před začátkem polymerace v jedné dávce, nebo během polymerace v několika po sobě jdoucích dávkách, nebo kontinuálně.
Jako emulgátory se obvykle používají běžná anionická činidla, jako jsou soli mastných kyselin, alkylsulfáty, alkylsulfonáty, alkylarylsulfáty, alkylarylsulfonáty, arylsulfáty, arylsulfonáty, sulfosukcináty, nebo alkylfosfáty alkalických kovů, a to v množství 0,01 až 5 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost monomerů.
Jako vodorozpustné iniciátory emulzní polymerace se používají hydroperoxidy jako je vodný roztok peroxidu vodíku, terc-butyl hydroperoxid a persulfáty jako persulfát sodný, persulfát draselný a persulfát amonný. Iniciátory se používají v množství 0,05 až 2 % hmotnostní vztaženo na celkovou hmotnost monomerů. Tyto iniciátory jsou popřípadě kombinovány s redukčním činidlem jako je kyselý siřičitan sodný nebo formaldehydsulfoxylát sodný, polyethylenaminy, cukry jako dextroza nebo sacharoza, nebo kovové soli. Množství těchto redukčních činidel je 0 až 3 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost monomerů.
Reakční teplota, která je závislá na použitém iniciátoru, je obvykle 0 až 100 °C, s výhodou mezi 50 a 80 °C.
Mohou se též použít přenosová činidla v množstvích 0 až 3 % hmotnostní, vztaženo na hmotnost monomeru (monomerů). Jsou to obvykle merkaptany, jako například N-dodecylmerkaptan, tercdodecylmerkaptan, tercbutylmerkaptan nebo jejich estery jako methylmerkaptopropionát; cyklohexen nebo halogenované uhlovodíky jako chloroform, bromoform a chlorid uhličitý.
Prášková směs podle vynálezu obsahuje rovněž alespoň jednu aminokyselinu nebo jednu sůl aminokyseliny. Aminokyselina je s výhodou volena z následujících typů:
monokarboxylické monoaminokyseliny, dikarboxylické monoaminokyseliny, monokarboxylické diaminokyseliny.
Jako monokarboxylické monoaminokyseliny mohou být použity: glycin, alanin, leucin a fenylalanin, jako dikarboxylické monoaminokyseliny se mohou použít: kyselina asparagová, kyselina glutamová a kyselina hydroxyglutamová, a jako monokarboxylické diaminokyseliny se mohou použít: arginin, lysin, histidin a cystin.
Je výhodné, když aminokyseliny, použité ve směsi podle vynálezu, jsou dobře rozpustné ve vodě, a proto aminokyseliny mohou být ve formě solí, zvláště solí rozpustných ve vodě nebo ve vodných alkáliích. Tyto soli mohou být například sodné soli, draselné soli, amonné soli nebo vápenaté soli.
Práškové směsi podle vynálezu mohou také obsahovat alespoň jednu vodorozpustnou sloučeninu
c) ze skupiny polyelektrolytů, majících charakter slabých kyselin. Sloučenina je ve směsi v pevném stavu.
-3CZ 288863 B6
Tato vodorozpustná sloučenina je zvolena z elektrolytů organické povahy, které vznikají polymerací monomerů obecného vzorce R1 R4 c =c
I I R2 R3 kde substituenty R,, které jsou identické nebo rozdílné, znamenají atom vodíku, methylovou skupinu, karboxylovou skupinu, nebo skupinu (CH2)nCO2H, kde n = 0 až 4.
Aniž by se tím omezoval rozsah, příkladem takové sloučeniny může být kyselina akrylová, kyselina metakrylová, kyselina maleinová, kyselina fumarová, kyselina itakonová nebo kyselina krotonová.
Pro účely vynálezu jsou rovněž vhodné kopolymery, získané z monomerů odpovídajících výše uvedenému obecnému vzorci, a kopolymery, získané s pomocí uvedených monomerů a jiných monomerů, zvláště vinylových derivátů jako jsou vinylalkoholy, a kopolymerizovatelných amidů jako jsou akrylamid nebo metakrylamid. Za zmínku stojí i kopolymery, získané zalkylvinyletherů a kyseliny maleinové, zvláště popsané v Krikově-Othmerově encyklopedii („Encyklopedia of Chemical Technology“, svazek 18, 3. vydání, Wiley Interscience publication, 1982). Rovněž vhodné z hlediska vynálezu jsou i peptidické polymery, vzniklé polykondenzací aminokyselin, zvláště kyseliny asparagové a kyseliny glutamové, nebo prekurzorů diaminodikyselin. Tyto polymery .mohou být homopolymery, odvozené od kyseliny asparagové nebo kyseliny glutamové, i kopolymery odvozené od kyseliny asparagové a kyseliny glutamové v jakémkoliv poměru, nebo kopolymery odvozené od kyseliny asparagové anebo kyseliny glutamové a od dalších aminokyselin. Jako kopolymerizovatelné aminokyseliny lze uvést glycin, alanin, leucin, isoleucin, fenylanin, methionin, histidin, prolin, lysin, serin, threonin, cystein apod.
Preferovány jsou polyelektrolyty s nízkým stupněm polymerace.
Průměrná molekulová hmotnost těchto polyelektrolytů je s výhodou nižší než 20 000g/mol, obzvláště mezi 1 000 a 5 000 g/mol.
Je zřejmé, že je možno tyto různé typy vodorozpustných látek kombinovat.
Směs podle vynálezu může navíc obsahovat polymer, zvolený ze skupiny polyakrylamidů a polyvinylpyrrolidonů nebo jejich směsí. Průměrná molekulová hmotnost použitých polyakrylamidů je s výhodou nejvýše 10 000 nebo dokonce nejvýše 2 000.
Směs podle vynálezu může obsahovat 5 až 20 hmotnostních dílů, lépe 5 až 15 hmotnostních dílů, a nejlépe 2 až 10 hmotnostních dílů, těchto vodorozpustných sloučenin na 100 hmotnostních dílů filmotvomého polymemího prášku.
Směs podle vynálezu může rovněž obsahovat anorganické plnidlo d) o velikosti částic menší než asi 20 pm.
-4CZ 288863 B6
Jako anorganické plnidlo se doporučuje oxid křemičitý, uhličitan vápenatý, kaolin, síran bamatý, oxid titaničitý, talek, hydratovaný oxid hlinitý, bentonit a sulfoalumnát vápenatý („white satin“).
Přítomnost těchto anorganických plniv podporuje přípravu prášku a jeho stabilitu při skladování tím, že zabraňuje jeho agregaci, tedy spékání.
Toto anorganické plnivo se může přidat přímo k práškové směsi, nebo se může získat pochodem pro přípravu směsi. Množství anorganického plnidla může být 0,5 až 60 hmotnostních dílů, s výhodou 10 až 20 hmotnostních dílů, na 100 hmotnostních dílů ve vodě nerozpustného filmotvomého polymemího prášku.
Získané práškové směsi jsou stálé při skladování a mohou být snadno redispergovány ve vodě na pseudolatexy a mohou být použity přímo v práškové formě nebo ve formě pseudolatexu ve všech známých oborech aplikace latexů. Mají rovněž výbornou fluiditu.
Vynález se rovněž týká způsobu přípravy uvedené práškové směsi, vyznačující se tím, že:
se odstraní voda z vodné emulze, obsahující zmíněný nerozpustný fílmotvomý polymer, a) připravený emulzní polymerací, a vhodná množství aditiv b) a popřípadě c) a d), a suchý zbytek se rozpráší na prášek o žádané velikosti částic.
Vychází se z vodné emulze výše popsaného vodorozpustného filmotvomého polymeru, získaného emulzní polymerací. Tento typ emulze je běžně nazýván latex.
Ostatní složky práškové směsi: aminokyselina nebo sůl aminokyseliny (b), popřípadě vodorozpustná sloučenina (c) a anorganické plnidlo (d), se přidají ktéto vodné emulzi. Obsah těchto různých složek se volí tak, aby složení vysušené práškové směsi odpovídalo hodnotám, definovaným výše.
S výhodou se jako výchozí použije emulze, mající obsah pevných látek (fílmotvomý polymer + aminokyselina nebo sůl aminokyseliny + vodorozpustná sloučenina + anorganické plnidlo) mezi 30 a 70 % hmotnostními.
Je zřejmé, že když se použijí obvyklá plnidla, mohou se přidat během tvorby emulze.
K latexu se za míchání přidá například 30% (hmotn.) vodný roztok monosodné soli kyseliny glutamové. Množství jsou vypočtena tak, aby se získala směs, obsahující, na bázi aktivního materiálu, asi 15 nebo 20% hmotnostních monosodné soli kyseliny glutamové a 80 až 85 % hmotnostních filmotvomého polymeru.
Směs, která se v tomto případě získá, může obsahovat asi 45 % hmotnostních pevných látek, mít hodnotu pH asi 5 a viskozitu, měřenou na Brookfieldově RVT-DVU přístroji při 50 ot/min, mezi 7 a 100 mPa.s.
Voda v této emulze se pak odstraní a produkt se rozpráší na prášek. Stupně odstranění vody z latexové emulze a získání prášku mohou být oddělené nebo současné. Může se například použít zmražení, následovaného sublimací, nebo lyofílizace, nebo sušení, či sušení rozprašováním.
Sušení rozprašováním je preferovaný způsob přípravy, protože poskytuje prášek o žádané velikosti částic přímo bez nutnosti mletí. Částice prášku jsou obvykle menší než 500 pm, lépe menší než 100 pm, a nejlépe větší než 50 pm.
Sušení rozprašováním se může provádět běžným způsobem s použitím jakékoliv známé aparatury, jako například stříkací věže, která spojuje rozprašování tryskou nebo turbinou s proudem horkého plynu.
-5CZ 288863 B6
Vstupní teplota horkého plynu (obvykle vzduchu) v hlavě kolony je s výhodou 120 až 70 °C a výstupní teplota je s výhodou mezi 50 a 70 °C.
Anorganické plnidlo d) se může přidat do výchozí vodné emulze polymeru. Všechno nebo část anorganického plnidla se může rovněž vnést během rozprašovacího stupně. Konečně je možno přidat anorganické plnidlo přímo do výsledné práškové směsi, například v rotačním mixeru.
Podle výhodné varianty vynálezu se malé anorganické částice o velikosti například asi 3 pm mohou vnášet do rozprašovací věže v takovém množství, že v práškové směsi, vycházející z rozprašovače, je obsah částic asi 10 % hmotnostních, a k tomuto prášku se mohou přidat částice o průměrné velikosti například asi 15 pm v množství 20% hmotnostních, a směs se homogenizuje v rotačním mixeru.
Ve většině případů se práškové směsi podle vynálezu dají zcela redispergovat ve vodě při teplotě místnosti pouhým mícháním. Pojmem zcela redispergovatelný se rozumí prášek podle vynálezu, který po přídavku přiměřeného množství vody umožňuje získat pseudolatex, v němž velikost částic je v podstatě identická s velikostí částic přítomných ve výchozí emulzi. Tyto směsi mají proto výbornou smáčivost vodou a samovolně, rychle a úplně se redispergují v deionizované vodě nebo v roztoku CaCl2 (1 M). Zrnitost pseudolatexu, získaného redispergováním takového prášku ve vodě, určená sedimentometrem Brookhaven DCP 1 000, je stejná jako zrnitost výchozího latexu.
Vynález se rovněž týká pseudolatexu získaného redispergováním výše definované práškové směsi ve vodě.
Vynález se konečně týká použití výše popsaných práškových směsí ve stavebnictví jako aditiv ke směsím hydralických anorganických pojiv pro přípravu ochranných a dekorativních nátěrů, adhezních malt a adhezních cementů, určených pro pokládání dlaždic a podlahovin. Tyto směsi jsou zvláště vhodné pro přípravu práškových produktů k okamžitému použití na bázi cementu a sádry.
Když se prášková směs podle vynálezu přidá k cementové maltě, dodá jí stejné vlastnosti jako má výchozí latex, od kterého je odvozena, tj. podstatné zlepšení adhese k různým podkladovým materiálům bez ohledu na úpravu malty (sušení, ponoření do vody, zahřívání na 80 °C, zlepšení pevnosti v ohybu, zlepšení přilnavosti a rázové pevnosti. Rovněž podstatně snižuje absorpci vody u omítek obsahujících adjuvanta.
Práškové směsi podle vynálezu, nebo pseudolatexy od nich odvozené, mohou být rovněž použity ve všech ostatních oborech, ve kterých se používají latexy, zvláště v oboru lepidel, potahů papíru a nátěrů. Práškové směsi podle vynáleu mohou rovněž obsahovat obvyklá aditiva jako biocidy, mikrobiostaty, bakteriostaty a organická a silikonová protipěnící činidla.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Použije se latex, získaný polymerací styrenu, butadienu, akrylové kyseliny a ethylenicky nenasycené dikarboxylové kyseliny. Velikost částic polymeru, měřená fotosedimentometrem Brookhaven DCP 1000, je 0,17 ± 0,1 pm.
Tento latex se vnese do reaktoru, opatřeného míchadlem.
-6CZ 288863 B6
K latexu se za míchání přidá 30% (hmotn.) roztok monosodné soli kyseliny glutamové. Množství složek je vypočteno tak, aby se získala směs, obsahující 15 % hmotnostních monosodné soli kyseliny glutamové a 85 % hmotnostních filmotvomého polymeru, vztaženo na aktivní materiál.
Získaná směs má následující vlastnosti:
Obsah pevných látek: 45,5 % hmotnostních, pH: 5,5 viskozita (měřená přístrojem Brookfield RVT-DVII při 50 ot/min) : 90 mPa.s.
Z této směsi se připraví prášek rozprašováním. Sušení rozprašováním se provádí v rozprašovací věži, ve které vstupní teplota horkého vzduchuje 105 °C a výstupní teplota je 60 QC.
Během rozprašování se do věže přivádějí částice kaolinu o průměrné velikosti 3 pm v takovém množství, aby prášková směs vycházející z rozprašovače obsahovalo 10 % hmotnostních kaolinu.
K tomuto prášku se přidá 20 % hmotnostních uhličitanu vápenatého o průměrné velikosti částic 15 pm a směs se zhomogenizuje v rotačním mixeru.
Získaný prášek má následující charakteristiky:
průměrná velikost částic: 80 pm výtečná fluidita, dobrá stabilita při skladování, výtečná smáčivost vodou, spontánní, rychlá a úplná redisperze v deionizované vodě i v koncentrovaném (1 M) roztoku CaCl2.
Zrnitost částic pseudolatexu, který se získá redispergováním tohoto prášku ve vodě, změřená fotosedimentometrem Brookhaven DCP 1000, je identická se zrnitostí výchozího latexu.
Přidání prášku k cementové maltě jí dodá stejné vlastnosti, jaké měl výchozí latex, tj. význačné zlepšení adheze k různým podkladovým materiálům bez ohledu na úpravu malty (sušení, ponoření do vody, zahřívání na 80 °C), zlepšení pevnosti v ohybu, zlepšení přilnavosti a rázové pevnosti. Rovněž podstatně snižuje absorpci vody u omítek obsahujících adjuvanta.
Příklad 2
Použije se latex, získaný polymerací styrenu, butadienu, akrylové kyseliny a ethylenicky nenasycené dikarboxylové kyseliny. Velikost částic polymeru, měřená fotosedimentometrem Brookhaven DCP 1000, je 0,14 ±0,1 pm.
Tento latex se vnese do reaktoru opatřeného míchadlem.
K latexu se za míchání přidá 30% (hmotn.) roztok monosodné soli kyseliny glutamové. Množství složek je vypočteno tak, aby se získala směs, obsahující 20 % hmotnostních monosodné soli kyseliny glutamové a 80 % hmotnostních filmotvomého polymeru, vztaženo na aktivní materiál.
Získaná směs má následující vlastnosti:
Obsah pevných látek: 44,2 % hmotnostních, pH: 5,5 viskozita (měřená přístrojem Brookfield RVT-DVII při 50 ot/min): 70 mPa.s.
-7CZ 288863 B6
Z této směsi se připraví prášek rozprašováním. Sušení rozprašováním se provádí v rozprašovací věži, ve které vstupní teplota horkého vzduchuje 105 °C a výstupní teplota je 60 °C.
Během rozprašování se do věže přivádějí částice kaolinu o průměrné velikosti 3 pm v takovém množství, aby prášková směs vycházející z rozprašovače obsahovala 10 % hmotnostních kaolinu.
K tomuto prášku se přidá 20 % hmotnostních uhličitanu vápenatého o průměrné velikosti částic 15 pm a směs se homogenizuje v rotačním mixeru.
Získaný prášek má následující charakteristiky:
průměrná velikost částic: 80 pm výtečná fluidita, dobrá stabilita při skladování, výtečná smáčivost vodou, spontánní, rychlá a úplná redisperze v deionizované vodě i v koncentrovaném (1 M) roztoku CaCl2.
Zrnitost částic pseudolatexu,který se získá redispergováním tohoto prášku ve vodě, změřená fotosedimentometrem Brookhaven DCP 1 000, je identická se zrnitostí výchozího latexu.
Přidání prášku k cementové maltě jí dodá stejné vlastnosti, jaké měl výchozí latex, tj. význačné zlepšení adheze k různým podkladovým materiálům bez ohledu na úpravu malty (sušení, ponoření do vody,zahřívání na 80 °C), zlepšení pevnosti v ohybu, zlepšení přilnavosti a rázové pevnosti. Rovněž podstatně snižuje absorpci vody u omítek obsahujících adjuvanta.
Příklad 3
Použije se latex, získaný polymerací styrenu, butadienu, akrylové kyseliny a ethylenicky nenasycené dikarboxylové kyseliny. Velikost částic polymeru, měřená fotosedimentometrem Brookhaven DCP 1000, je 0,17 ± 0,1 pm.
Tento latex se vnese do reaktoru opatřeného míchadlem.
K latexu se za míchání přidá 30 % (hmotn.) roztok monosodné soli kyseliny glutamové a roztok polyakrylátu o molekulové hmotnosti 2 000. Množství složek je vypočteno tak, aby se získala směs, obsahující 10% hmotnostních monosodné soli kyseliny glutamové, 10% hmotnostních polyakrylátu sodného a 80% hmotnostních filmotvomého polymeru, vztaženo na aktivní materiál.
Získaná směs má následující vlastnosti:
Obsah pevných látek: 44,2 % hmotnostních, pH: 5,5 viskozita (měřená přístrojem Brookfield RVT-DVH při 50 ot/min): 100 mPa.s.
Z této směsi se připraví prášek rozprašováním. Sušení rozprašováním se provádí v rozprašovací věži, ve které vstupní teplota horkého vzduchuje 105 °C a výstupní teplota je 60 °C.
Během rozprašování se do věže přivádějí částice kaolinu o průměrné velikosti 3 pm v takovém množství, aby prášková směs, vycházející z rozprašovače obsahovala 10% hmotnostních kaolinu.
-8CZ 288863 B6
K tomuto prášku se přidá 20 % hmotnostních uhličitanu vápenatého o průměrné velikosti částic 15 pm a směs se homogenizuje v rotačním mixeru.
Získaný prášek má následující charakteristiky:
průměrná velikost částic: 60 pm výtečná fluidita, dobrá stabilita při skladování, výtečná smáčivost vodou, spontánní, rychlá a úplná redisperze v deionizované vodě i v koncentrovaném (1 M) roztoku CaCl2.
Zrnitost částic pseudolatexu, který se získá redspergováním tohoto prášku ve vodě, změřená fotosedimentometrem Brookhaven DCP 1000, je identická se zrnitostí výchozího latexu.
Přidání prášku k cementové maltě jí dodá stejné vlastnosti, jaké měl výchozí latex, tj. význačné zlepšení adheze k různým podkladovým materiálům bez ohledu na úpravu malty (sušení, ponoření do vody, zahřívání na 80 °C), zlepšení pevnosti v ohybu, zlepšení přilnavosti a rázové pevnosti. Rovněž podstatně snižuje absorpci vody u omítek obsahujících adjuvanta.
Srovnávací příklad 4
Použije se latex z příkladu 1. Tento latex se přemění na prášek rozprašováním. Sušení rozprašováním se provádí v rozprašovací věži, ve které vstupní teplota horkého vzduchu je 105 °C a výstupní teplota je 60 °C.
Během rozprašování se do věže přivádějí částice kaolinu o průměrné velikosti 3 pm v takovém množství, aby prášková směs vycházející z rozprašovače obsahovala 10 % hmotnostních kaolinu.
K tomuto prášku se přidá 20 % hmotnostních uhličitanu vápenatého o průměrné velikosti částic 15 pm a směs se homogenizuje v rotačním mixeru.
Získaný prášek má průměrnou velikost částic 80 pm.
Když se tento prášek smíchá s vodou, nedojde k redisperzi a průměrná velikost částic zůstává 80 pm. Protože tento prášek není redispergovatelný ve vodě, jeho přídavek nezlepšuje vlastnosti malty, v protikladu k práškům, připraveným v předchozích příkladech.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (5)

1. Ve voděredispergovatelnápráškovásměs, vyznačuj ící se tím, že obsahuje:
a) 100 hmotnostních dílů práškového, ve vodě nerozpustného fílmotvomého polymeru, připraveného z alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného monomeru a z alespoň jednoho monomeru zvoleného z monomerů s karboxylovou funkcí a akrylamidu nebo metakrylamidu,
b) 2 až 40 hmotnostních dílů, s výhodou 8 až 22 hmotnostních dílů, alespoň jedné aminokyseliny nebo jedné z jejích solí.
-9CZ 288863 B6
2. Prášková směs podle nároku 1, vyznačující se tím, že ethylenicky nenasycený monomer je zvolen ze skupiny: styren, butadien, estery kyseliny akrylové nebo metakiylové s alkyly o jednom až dvanácti atomech uhlíku a jejich odpovídající kyseliny, nebo vinylestery.
3. Prášková směs podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že monomery s karboxylovou funkcí jsou zvoleny z ethylenicky nenasycených karboxylových kyselin.
4. Prášková směs podle nároku 3, vy z n a č uj í c í se tím, že monomery s karboxylovou funkcí jsou zvoleny z ethylenicky nenasycených dikarboxylových kyselin, jako je kyselina itakonová, kyselina fumarová, kyselina krotonová, kyselina maleinová, maleinanhydrid, kyselina mesakonová, kyselina glutakonová nebo jejich směsi.
5. Prášková směs podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že ve vodě nerozpustný polymer se připraví ze směsi monomerů obsahující 99,9 až 92% hmotnostních alespoň jednoho ethylenicky nenasyceného monomeru a 0,1 až 8 % hmotnostních alespoň jednoho monomeru obsahujícího karboxylovou funkci.
6. Prášková směs podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že aminokyselina je volena z následujících:
monokarboxylové monoaminokyseliny, dikarboxylové monoaminokyseliny, monokarboxylové diaminokyseliny.
7. Prášková směs podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že jako aminokyselina se použije glycin, alanin, leucin, fenylalanin, kyselina asparagová, kyselina glutamová, kyselina hydroxyglutamová, arginin, lysin, histidin a cystin.
8. Prášková směs podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že sůl aminokyseliny je sůl, rozpustná ve vodě nebo ve vodných alkáliích.
9. Prášková směs podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu vodorozpustnou sloučeninu (c) ze skupiny polyelektrolytů, majících charakter slabých polykyselin.
10. Prášková směs podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že obsahuje práškové anorganické plnidlo (d) o velikosti částic menší než 20 pm.
11. Způsob přípravy redispergovatelné práškové směsi, definované v kterémkoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že se odstraní voda z vodné emulze, obsahující zmíněný nerozpustný filmotvomý polymer (a) připravený emulzní polymerací a obsahující vhodná množství aditiv (b) a popřípadě (c) a (d), a suchý zbytek se rozpráší na prášek o žádané velikosti částic.
12. Způsob přípravy podle nároku 11, vyznačující se tím, že zvolený postup je sušení rozprašováním.
13. Způsob přípravy podle nároků 11 nebo 12, vyznačující se tím, že všechno anorganické plnidlo (d) nebo jeho část se přidává během rozprašování.
-10CZ 288863 B6
14. Pseudolatex, získaný redispergováním práškové směsi, podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10 ve vodě.
5 15. Použití pseudolatexů podle nároku 14 nebo práškových směsí, podle nároku 1 až 10 jako aditiv do hydraulických pojiv, adhesiv, potahů na papír a nátěrů.
CZ19982165A 1996-01-10 1997-01-08 Vodou redispergovatelné filmotvorné práškové polymery, připravené z nenasycených ethylenických monomerů CZ288863B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9600188A FR2743368B1 (fr) 1996-01-10 1996-01-10 Poudres redispersables dans l'eau de polymeres filmogenes prepares a partir de monomeres a insaturation ethylenique

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ216598A3 CZ216598A3 (cs) 1998-11-11
CZ288863B6 true CZ288863B6 (cs) 2001-09-12

Family

ID=9487991

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982165A CZ288863B6 (cs) 1996-01-10 1997-01-08 Vodou redispergovatelné filmotvorné práškové polymery, připravené z nenasycených ethylenických monomerů

Country Status (27)

Country Link
US (1) US6080806A (cs)
EP (1) EP0873374B1 (cs)
JP (1) JP3162725B2 (cs)
KR (1) KR100293743B1 (cs)
CN (1) CN1082523C (cs)
AT (1) ATE186063T1 (cs)
AU (1) AU715802B2 (cs)
BR (1) BR9706933A (cs)
CA (1) CA2243323C (cs)
CZ (1) CZ288863B6 (cs)
DE (1) DE69700692T2 (cs)
EA (1) EA001419B1 (cs)
EE (1) EE03571B1 (cs)
ES (1) ES2138440T3 (cs)
FR (1) FR2743368B1 (cs)
GR (1) GR3032166T3 (cs)
HK (1) HK1018791A1 (cs)
HU (1) HUP9900781A3 (cs)
ID (1) ID15825A (cs)
IL (1) IL125193A0 (cs)
NO (1) NO310830B1 (cs)
PL (1) PL186735B1 (cs)
SK (1) SK282686B6 (cs)
TR (1) TR199801339T2 (cs)
TW (1) TW434293B (cs)
UA (1) UA63898C2 (cs)
WO (1) WO1997025371A1 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19601699A1 (de) * 1996-01-18 1997-07-24 Wacker Chemie Gmbh Redispergierbare Polymerisatpulver und daraus erhältliche wäßrige Polymerisat-Dispersionen
JPH11286668A (ja) * 1998-04-03 1999-10-19 E Tec:Kk 水系接着剤組成物
FR2781806B1 (fr) * 1998-07-30 2000-10-13 Rhodia Chimie Sa Poudres redispersables dans l'eau de polymeres filmogenes prepares a partir de monomeres a insaturation ethylenique
DE19929008A1 (de) 1999-06-24 2001-01-11 Wacker Polymer Systems Gmbh Verfahren zur Herstellung von in Wasser redispergierbaren Vinylaromat-Mischpolymerisat- Redispersionspulvern
US6855434B2 (en) * 2002-02-27 2005-02-15 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ionic superabsorbent polymers with enhanced swelling characteristics
US20040143038A1 (en) * 2003-01-16 2004-07-22 Thomas Aberle Age-stable composition having a polysaccharide
FR2852312B1 (fr) * 2003-03-10 2007-04-06 Rhodia Chimie Sa Un procede pour augmenter l'hydrofugation de compositions de liants mineraux ainsi que les compositions susceptibles d'etre obtenues par ce procede et leurs utilisations
JP5379181B2 (ja) * 2010-04-20 2013-12-25 ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー 低カルボキシル化スチレンブタジエンベースのラテックスから製造された再分散可能なポリマー粉体
US20130196070A1 (en) * 2010-08-16 2013-08-01 Dryvit Systems, Inc. Non-cementitious dry finish compositions comprising a combination of film forming polymers
DE102013007937B4 (de) 2013-05-07 2016-09-01 Franken Maxit Mauermörtel Gmbh & Co Verwendung eines mineralischen, hydraulischen Bindemittel in wasserhaltigen Frischmassen, sowie in mineralischen, hydraulischen Trockenmörteln, in mineralischen Frischmörteln und Frischbetonen
TWI671370B (zh) 2017-03-21 2019-09-11 南韓商Cj第一製糖股份有限公司 黏合劑組成物、其製備方法及黏合產品
KR101848715B1 (ko) 2017-05-31 2018-04-13 탁원기 충격흡수 및 원상복원 가능한 골프티
KR102369383B1 (ko) * 2017-12-07 2022-02-28 주식회사 엘지화학 카르본산 변성 니트릴계 공중합체 라텍스, 이의 제조방법, 이를 포함하는 딥 성형용 라텍스 조성물 및 이로부터 성형된 성형품
EP3581617A1 (en) 2017-12-21 2019-12-18 Synthomer (UK) Ltd. Compositions comprising a film-forming polymer and an aromatic acid or salt thereof, and preparation and uses thereof
KR102284844B1 (ko) 2018-08-31 2021-08-03 씨제이제일제당 주식회사 먼지 생성을 억제하는 방법, 토양안정제 조성물, 및 이를 포함하는 분무 장치
WO2024051931A1 (de) 2022-09-06 2024-03-14 Wacker Chemie Ag Aminoverbindungen enthaltende dispersionspulverzusammensetzungen

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1570766A (cs) * 1968-05-29 1969-06-13
SE7502286L (cs) * 1974-03-11 1975-09-12 Ciba Geigy Ag
GB1530190A (en) * 1975-12-27 1978-10-25 Sanyo Trading Co Curable rubber compositions
JPS52126453A (en) * 1976-04-16 1977-10-24 Sanyo Trading Co Composition containing crossslinkable acrylic copolymers
DE3279327D1 (en) * 1981-10-30 1989-02-09 Basf Ag Process for preparing non blocking, in water readily dispersible polymer powders by spraying aqueous polymer dispersions
JPS5876115A (ja) * 1981-11-02 1983-05-09 Hitachi Ltd 沸騰水型原子力発電プラントにおける冷却装置を備えた電磁フイルタ
JPS63192117U (cs) * 1987-05-29 1988-12-12
EP0294126A3 (en) * 1987-06-01 1990-08-01 Ferro Corporation Halogen-containing resin composition
ES2087437T3 (es) * 1991-11-26 1996-07-16 Eniricerche Spa Composicion gelificable acuosa que contiene un agente antisineresis.

Also Published As

Publication number Publication date
SK93598A3 (en) 1999-01-11
NO310830B1 (no) 2001-09-03
AU715802B2 (en) 2000-02-10
TR199801339T2 (xx) 1998-10-21
US6080806A (en) 2000-06-27
NO983144L (no) 1998-09-10
IL125193A0 (en) 1999-03-12
PL186735B1 (pl) 2004-02-27
AU1383597A (en) 1997-08-01
EA001419B1 (ru) 2001-02-26
CA2243323A1 (fr) 1997-07-17
CZ216598A3 (cs) 1998-11-11
EP0873374B1 (fr) 1999-10-27
CN1082523C (zh) 2002-04-10
EP0873374A1 (fr) 1998-10-28
SK282686B6 (sk) 2002-11-06
DE69700692D1 (de) 1999-12-02
EA199800628A1 (ru) 1998-12-24
EE03571B1 (et) 2001-12-17
BR9706933A (pt) 1999-07-20
CA2243323C (fr) 2002-07-09
HK1018791A1 (en) 2000-01-07
KR100293743B1 (ko) 2001-08-07
JPH11507981A (ja) 1999-07-13
JP3162725B2 (ja) 2001-05-08
ATE186063T1 (de) 1999-11-15
ES2138440T3 (es) 2000-01-01
PL328267A1 (en) 1999-01-18
GR3032166T3 (en) 2000-04-27
HUP9900781A3 (en) 1999-11-29
CN1210551A (zh) 1999-03-10
EE9800213A (et) 1998-12-15
ID15825A (id) 1997-08-14
FR2743368B1 (fr) 1998-01-30
HUP9900781A2 (hu) 1999-07-28
TW434293B (en) 2001-05-16
FR2743368A1 (fr) 1997-07-11
UA63898C2 (en) 2004-02-16
WO1997025371A1 (fr) 1997-07-17
KR19990077129A (ko) 1999-10-25
DE69700692T2 (de) 2000-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5922796A (en) Water-redispersible pulverulent composition of film-forming polymers prepared from ethylenically unsaturated monomers
CZ288863B6 (cs) Vodou redispergovatelné filmotvorné práškové polymery, připravené z nenasycených ethylenických monomerů
US5872189A (en) Water-redispersible powders of film-forming polymers with a "core/shell" structure
US5342897A (en) Aqueous polymer dispersions and polymer powders prepared therefrom by spray drying
MXPA98003173A (cs)
US20010034391A1 (en) Polymer composition for flexibilizing building materials
US6224981B1 (en) Water-redispersible powders of film-forming polymers having a core/shell structure
AU718444B2 (en) Water-redispersible pulverulent compositon of film-forming polymers
JP3226912B2 (ja) 水中に再分散可能なビニル芳香族化合物−コポリマー再分散粉末の製法及び該製法により得られた方法生成物の使用
JPH0459324B2 (cs)
MXPA98005589A (en) Redispersible powders in water of polymers filmmakers prepared from monomerosetilinically insatura
MXPA98003135A (en) Pulverulent composition re-dispersable in water of polymers filmmakers prepared from single-phase unsunctively insatura

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050108