SK282544B6 - Spôsob výroby klavulanátu draselného - Google Patents

Spôsob výroby klavulanátu draselného Download PDF

Info

Publication number
SK282544B6
SK282544B6 SK1003-96A SK100396A SK282544B6 SK 282544 B6 SK282544 B6 SK 282544B6 SK 100396 A SK100396 A SK 100396A SK 282544 B6 SK282544 B6 SK 282544B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
solution
clavulanic acid
water
potassium
salt
Prior art date
Application number
SK1003-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK100396A3 (en
Inventor
Michael Alan Cook
Geoffrey Clive Weeb
Original Assignee
Smithkline Beecham P. L. C.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smithkline Beecham P. L. C. filed Critical Smithkline Beecham P. L. C.
Publication of SK100396A3 publication Critical patent/SK100396A3/sk
Publication of SK282544B6 publication Critical patent/SK282544B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D503/00Heterocyclic compounds containing 4-oxa-1-azabicyclo [3.2.0] heptane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. oxapenicillins, clavulanic acid derivatives; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/04Antibacterial agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P43/00Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Communicable Diseases (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Abstract

Opísaný je spôsob výroby klavulanátu draselného, kde kyselina klavulanová v roztoku s vodou nemiešateľným organickým rozpúšťadlom sa privádza do styku, v oblasti styku, so zlúčeninou draslíka s organickou karboxylovou kyselinou, ktorá má vzorec R-CO2H, kde R je C1-20alkyl, v roztoku alebo suspenzii tak, že vznikne roztok soli kyseliny klavulanovej vo vodnej fáze, potom sa v separačnom kroku fyzikálnym spôsobom oddelí organická fáza od vodnej fázy; nasleduje ďalší krok postupu prípravy, v ktorom sa uvedená soľ kyseliny klavulanovej izoluje z roztoku ako tuhá látka, kde oblasťou styku je vírivá komora obsahujúca komoru v podstate kruhového prierezu, ktorá má najmenej jeden tangenciálny prívod, cez ktorý sa privedie roztok kyseliny klavulanovej a roztok alebo suspenzia soli prekurzorovej zlúčeniny, a axiálny prívod, a kde objemový pomer vody k organickému rozpúšťadlu v oblasti styku je v rozsahu 1 : 50 až 1 : 300.ŕ

Description

Oblasť techniky
Tento vynález sa týka spôsobu prípravy solí kyseliny klavulanovej.
Doterajší stav techniky
Kyselina klavulanová ((Z)-(2R,5R)-3-(2-hydroxyetylidén)-7-oxo-4-oxa-l-azabicyklo[3.2.2]heptán-2-karboxylová kyselina) je β-laktamázový inhibítor, ktorý sa komerčne používa ako zložka farmaceutických formulácií, zvyčajne vo forme jej solí. Kyselina klavulanová sa komerčne vyrába kultiváciou mikroorganizmu Strepromyces clavuligeris, ako sa napríklad opisuje v patente GB 1508977.
Kyselina klavulanová alebo jej soli sa z kultivačného prostredia môžu extrahovať rôznymi spôsobmi, ale bežne predtým, ako začne extrakcia, odstránia sa najprv bunky S. clavuligerus z kultivačného prostredia takými postupmi, ako je filtrácia alebo odstreďovanie.
Kyselina klavulanová alebo jej soli sa môžu extrahovať z vyčíreného kultivačného prostredia rôznymi spôsobmi. Využiteľný je najmä spôsob rozpúšťadlovej extrakcie chladného číreho kultivačného prostredia, ktorého pH sa nastavilo do oblasti kyslých hodnôt a tiež spôsob, ktorý využíva aniónový charakter kyseliny klavulanovej pri neutrálnom pH tak, ako sa využívajú vymieňače aniónov. Ďalším výhodne použiteľným spôsobom je vytvorenie esteru klavulanovej kyseliny, čistenie esteru a regenerácia uvedenej kyseliny alebo jej soli z esteru.
Extrakčné spôsoby získavania klavulanovej kyseliny alebo jej solí možno teoreticky rozdeliť na primárnu časť postupu, izoláciu kyseliny a na ďalšiu, sekundárnu časť - časť čistenia.
Vhodné primáme izolačné postupy zahŕňajú rozpúšťadlovú extrakciu voľnej klavulanovej kyseliny. V tomto postupe rozpúšťadlovej extrakcie sa kyselina klavulanová extrahuje do organického rozpúšťadla z chladného vyčíreného kultivačného prostredia, ktorým môže byť plný bujón, nastavený do oblasti kyslých hodnôt pH.
V jednom postupe rozpúšťadlovej extrakcie na prípravu voľnej klavulanovej kyseliny sa vyčírené kultivačné prostredie ochladí a zníži sa pH do oblasti pH 1 až 2 prídavkom kyseliny a potom sa zmieša s organickým rozpúšťadlom, ktoré je v podstate s vodou nemiešateľné. Na zníženie pH sa vhodne použili kyseliny zahrnujúce kyselinu chlorovodíkovú, sírovú, dusičnú, fosforečnú alebo podobné minerálne kyseliny. Vhodné organické rozpúšťadlá zahŕňajú n-butanol, octan etylnatý, n-butylacetát, metylizobutylketón a podobné rozpúšťadlá. Na extrakciu okysleného kultivačného filtrátu je ako rozpúšťadlo výhodný najmä metylizobutylketón. Po oddelení fáz sa kyselina klavulanová nachádza v organickej fáze.
Kyselina klavulanová sa môže spätne extrahovať z organickej fázy do novej vodnej fázy premenou na formu, ktorá je viac rozpustná vo vode ako v organickom rozpúšťadle, napríklad na alkalické soli alebo na soli alkalických zemín kyseliny klavulanovej. Kyselina klavulanová tak môže byť spätne extrahovaná z organického rozpúšťadla do vodného roztoku alebo suspenzie, ktorá obsahuje alkalický kov alebo kov alkalických zemín vo forme soli, ako je hydrogenuhličitan sodný, hydrogenfosforečnanový pufer, alebo uhličitan vápenatý, alebo do vody, pričom sa udržiava približne neutrálne pH, napríklad pH 7. Takýto vodný extrakt sa po oddelení fáz môže koncentrovať pri zníženom tlaku. Na prípravu tuhej surovej soli kyseliny klavulanovej sa môže tiež použiť sušenie vymrazovaním. Tieto preparáty sú stále, ak sú v tuhom stave uložené pri -20 °C. Podobný spôsob sa opisuje v patente GB 1563103. Tento spôsob sa môže upraviť zaradením známych operácií, napríklad ďalšími krokmi čistenia organickej rozpúšťadlovej fázy s nečistou kyselinou klavulanovou na odstránenie nečistôt s vysokou molekulovou hmotnosťou.
Ďalšia sekundárna časť postupu - čistenie klavulanovej kyseliny opisuje napríklad EP 0026044, v ktorom sa roztok nečistej klavulanovej kyseliny v organickom rozpúšťadle privádza do styku s t-butylamínom za vzniku soli t-butylamínu s kyselinou klavulanovou, ktorá sa potom izoluje, čím sa oddelí od nečistôt ostávajúcich v organickom rozpúšťadle. Soľ sa potom späť premení na klavulanovú kyselinu alebo na derivát klavulanovej kyseliny, ako je jej soľ s alkalickým kovom alebo ester. Iné známe spôsoby čistenia klavulanovej kyseliny využívajú ďalšie organické amíny, ako je dietylamín, tri-(nižší aikyljaminy, dimetylanilín a Ν,Ν-diizopropyletyléndiamín za vzniku solí a/alebo ich iných derivátov s kyselinou klavulanovou. Tieto postupy čistenia majú nevyhnutnú nevýhodu v tom, že do konečného produktu môžu zaviesť zvyšky použitého amínu, alebo v produkte zanechať zvyšné stopy solí klavulanovej kyseliny s amínmi.
Uvedené postupy čistenia spätnou extrakciou prinášajú ťažkosti pri príprave draselnej soli kyseliny klavulanovej, pretože klavulanát draselný je citlivý na vodu. V bežnom postupe spätnej extrakcie môže klavulanát draselný byť dlhý čas v styku s vodou, typicky približne jednu hodinu, alebo viac, kým sa za pomerne mierneho miešania a za bežne používaných podmienok nezvýši koncentrácia roztoku klavulanátu draselného. Dlhší styk klavulanátu draselného s vodou potom vedie k jeho rozsiahlemu hydrolytickému odbúravaniu.
Autori tohto vynálezu objavili zlepšený spôsob prípravy solí klavulanovej kyseliny, v ktorom je znížené odbúravanie produktu.
Podstata vynálezu
Tento vynález zahŕňa spôsob výroby klavulanátu draselného, kde kyselina klavulanová v roztoku s vodou nemiešateľným organickým rozpúšťadlom sa privádza do styku, v oblasti styku, so zlúčeninou draslíka s organickou karboxylovou kyselinou, ktorá má vzorec R-CO2H, kde R je Cuo alkyl, v roztoku alebo suspenzii tak, že vznikne roztok soli kyseliny klavulanovej vo vodnej fáze, potom sa v separačnom kroku fyzikálnym spôsobom oddelí organická fáza od vodnej fázy; nasleduje ďalší krok postupu prípravy, v ktorom sa uvedená soľ kyseliny klavulanovej izoluje z roztoku ako tuhá látka, kde že oblasťou styku je vírivá komora obsahujúca komoru v podstate kruhového prierezu, ktorá má najmenej jeden tangenciálny prívod, cez ktorý sa privedie roztok kyseliny klavulanovej a roztok alebo suspenzia soli prekurzorovej zlúčeniny, a axiálny prívod, a kde objemový pomer vody k organickému rozpúšťadlu v oblasti styku je v rozsahu 1 : 50 až 1 : 300.
Vhodné organické rozpúšťadlá zahŕňajú už uvedené rozpúšťadlá, napríklad n-butanol, octan etylnatý, octan n-butylnatý a ketóny, ktoré majú všeobecný vzorec R*CO . R2, kde R1 a R2 sú nezávisle od seba C] až C]o alkylové skupiny, výhodne metylizobutyl ketón. Roztok klavulanovej kyseliny môže obsahovať nečistoty, napríklad nečistoty s vysokou molekulovou hmotnosťou, ktoré môžu byť prítomné, ak sa roztok získal primárnym izolačným postupom, opísaným skrô. Roztok sa výhodne podrobí predbežnému postupu čistenia na odstránenie prinajmenšom niektorých nečis tôt. Vhodné postupy predbežného čistenia zahŕňajú filtráciu a čistenie s aktívnym uhlím. Uvedený roztok môže tiež obsahovať malé množstvá rozpustenej alebo suspendovanej vody, ale výhodne, ak sa roztok získal primárnym izolačným postupom, sa môže podrobiť odvodneniu, napríklad odstreďovaniu na odstránenie kvapôčok suspendovanej vody.
Vhodná koncentrácia roztoku klavulanovej kyseliny alebo jej nestálych derivátov je približne 500 až 20 000 pg . ml1 (0,0035 M až 0,1 M), napríklad približne 1000 až 5000 pg. mľ'(to znamená 0,005 M až 0,025 M), typicky približne 3000 ±1000 pg . mľ1 (čo znamená 0,015 M ±0,005 M) vyjadrené vždy ako obsah kyseliny klavulanovej. Vhodné nestále deriváty kyseliny klavulanovej zahŕňajú ľahko štiepiteľné estery, napríklad silylové estery. Výraz „klavulanová kyselina“, ako sa v tomto texte ďalej používa, znamená voľnú klavulanovú kyselinu ajej nestále deriváty.
Vhodné soli tvoriace katióny sú katióny alkalických kovov a katióny kovov alkalických zemín, najmä katión draslíka. Vhodné protianióny zahŕňajú zásadité anióny, ako sú hydrogenuhličitany, uhličitany alebo hydrogenfosforečnany, najmä anióny slabých organických karboxylových kyselín, ako sú kyseliny, ktoré majú vzorec R-CO2H, kde R je C| až C20-alkyl, napríklad C] až C8-alkyl. Vhodné karboxylové kyseliny zahŕňajú kyselinu octovú, propiónovú a etylhexánovú, ako je napríklad kyselina 2-etylhexánová.
Vhodné prekurzorové zlúčeniny soli zahŕňajúce uvedené ióny sú hydrogenuhličitan draselný, hydrogenfosforečnan draselný, a najmä, v prípade prípravy klavulanátu draselného 2-etylhexanoát. Iné vhodné prekurzorové zlúčeniny soli zahŕňajú ionexové živice, ktoré môžu byť tuhé alebo tekuté a ktoré majú zabudovaný katión vytvárajúci soľ, ako je draslík, ktorý môže vytvárať soľ s kyselinou klavulanovou.
Roztok kyseliny klavulanovej alebo jej derivátu sa môže privádzať do styku s uvedenou prekurzorovou zlúčeninou soli rozpustením alebo suspendovaním prekurzorovej zlúčeniny v rozpúšťadle a zmiešaním obidvoch roztokov, alebo roztoku a suspenzie. Na rozpustenie kyseliny klavulanovej sa môže použiť rovnaké rozpúšťadlo ako na rozpustenie alebo suspendovanie uvedeného prekurzora. V prípade, že prekurzorovou zlúčeninou soli je 2-etylhexanoát draselný, potom je vhodný roztok v takom organickom rozpúšťadle, ako je metylizobutylketón, s koncentráciu 0,5 až 5,0 M, napríklad 1,0 až 3 M, vhodne 2,0 ±0,5 M roztok 2-etylhexanoátu draselného v metylizobutylketóne.
Privádzanie vody do oblasti styku sa môže vykonať viacerými spôsobmi uvedenými v ďalšom texte. Alternatívne sa môže použiť jeden spôsob alebo viac spôsobov spolu. Napríklad sa samotná prekurzorová zlúčenina soli môže rozpustiť vo vode alebo vo vode s rozpusteným organickým rozpúšťadlom a privádzať do styku s roztokom kyseliny klavulanovej. Roztok kyseliny klavulanovej môže napríklad obsahovať rozpustenú alebo suspendovanú vodu, ako už bolo napríklad uvedené skôr. Prekurzorová zlúčenina soli sa napríklad môže rozpustiť alebo suspendovať v organickom rozpúšťadle, napríklad v rovnakom rozpúšťadle, v ktorom je rozpustená kyselina klavulanová a samotné tieto rozpúšťadlá môžu zahŕňať rozpustenú alebo suspendovanú vodu. Ako organické rozpúšťadlo kyseliny klavulanovej aj prekurzora sa napríklad môže použiť metylizobutylketón, ktorý môže obsahovať 0,1 až 7,5 % (objemovo) rozpustenej vody, typicky 1 až 3 % vody, napríklad 2,0 ±0,5 % vody. Do roztoku kyseliny klavulanovej a do roztoku alebo suspenzie prekurzora soli v organickom rozpúšťadle sa voda alebo vodné prostredie, ako je voda obsahujúca rozpustené organické rozpúšťadlo, môže dodať pri daním a roztoky sa v oblasti styku privedú do vzájomného styku.
Ak je v organických rozpúšťadlách v spôsobe podľa tohto vynálezu prítomná rozpustená voda, ako sa napríklad už uviedlo, môže sa následne oddeliť ako vodná fáza vplyvom „vysolenia“ tak, že v nej bude obsiahnutá rozpustená soľ kyseliny klavulanovej.
Pracovné podmienky spôsobu prípravy, napríklad koncentrácie reaktantov, vzájomné pomery použitých roztokov, prietokové rýchlosti, doby styku atď. sa vyberú inter alia tak, aby sa extrakciou z organického rozpúšťadla získalo čo najviac kyseliny klavulanovej do vodnej ťázy vo forme roztoku jej soli a tak, že vznikne koncentrovaný roztok soli kyseliny klavulanovej. V prípade draselnej soli kyseliny klavulanovej sa výhodné pracovné podmienky vyberú tak, že sa dosiahne koncentrácia klavulanátu draselného vo vodnej fáze približne 10 až 40 % (hmotnostných) (približne 0,4 až 1,7 M), napríklad 20 až 30 % (hmotnostných) (približne 0,8 až 1,2 M). Uvedená koncentrácia draselnej soli kyseliny klavulanovej bola vhodná aj na ďalší krok postupu z hľadiska optimálneho výťažku a zvýšenej čistoty produktu.
Na určovanie a kontrolu pracovných podmienok počas vykonávania spôsobu je vhodné monitorovanie koncentrácie soli kyseliny klavulanovej, ako je draselná soľ kyseliny klavulanovej, v oddelenej vodnej fáze pomocou napríklad určovania hustoty, optických vlastností atď.
Kyselina klavulanová a prekurzorová zlúčenina soli sa majú privádzať tak, že od začiatku je v zmesi stechiometrický nadbytok prekurzorovej zlúčeniny soli ku kyseline klavulanovej. Napríklad sa prekurzor môže privádzať v molovom pomere 1 : 1,1 až 1 : 2 kyseliny klavulanovej k prekurzorovej zlúčenine, typicky 1 : 1,1 až 1 : 1,5, aby sa zabezpečilo, že v oblasti styku bude prítomný teoretický dostatok prekurzorovej soli na väzbu celého podielu kyseliny klavulanovej.
Množstvo vody, prítomné v uvedenej oblasti, v ktorej sa kyselina klavulanová a prekurzorová zlúčenina privádzajú do styku, má vhodne byť okolo prakticky dosiahnuteľného, čo najmenšieho množstva na dosiahnutie vyžadovanej koncentrácie soli vo vodnej fáze, napríklad také, aké sa uviedlo draselnú soľ kyseliny klavulanovej.
V oblasti styku sa má dosiahnuť čo najrýchlejší a najúčinnejší styk medzi reakčnými zložkami, to znamená medzi roztokom kyseliny klavulanovej, roztokom prekurzorovej zlúčeniny a vodou, prítomnou buď v organických rozpúšťadlách, alebo privedenou do oblasti styku ako osobitná fáza. Vyžaduje sa, aby v oblasti styku celý podiel vody a/alebo vodnej fázy, ktorá je prítomná ako samostatná fáza bol vo forme, ktorá má vysoký povrch stykovej plochy s organickou fázou. Napríklad vodná fáza môže byť dispergovaná vo forme emulzie, to znamená rozptýlená do tvaru veľmi malých kvapôčok tak, že medzi uvedenými dvoma fázami vzniká vysoký styčný povrch.
Účinný styk medzi reakčnými zložkami sa môže vhodne dosiahnuť použitím známych miešacích zariadení, ktoré dovoľujú dosahovať vysoký stupeň turbulencie kvapaliny a vysoké šmykové namáhanie v oblasti styku, teda v oblasti, v ktorej sa privádzané kvapaliny v mixéri miešajú a v ktorej je voda alebo vodná fáza schopná sa rozptýliť do drobných kvapôčok. Takéto miešacie zariadenia sú v odbore známe a výber vhodného miešacieho zariadenia na dosiahnutie vyžadovaného účinku je pre odborníkov v danej oblasti zrejmý. Uvedené reakčné zložky sa môžu do oblasti styku privádzať oddelene alebo v alternatívnom postupe sa predmiešajú alebo zmiešajú pred vstupom do oblasti styku a potom sa spolu privedú do oblasti styku.
Vhodné miešacie zariadenia zahŕňajú známe prietokové mixéry, napríklad také typy, v ktorých jedna alebo viac častí, ktoré vyvolávajú turbulenciu, sú umiestené v potrubí, cez ktoré reakčné zložky musia pretekať. Iný vhodný typ mixérov je homogenizátor, napríklad taký typ, v ktorom dve tekuté fázy sú nútené pod tlakom prechádzať zmiešavacím ventilom. Vhodné zmiešavacie zariadenia môžu tiež zahŕňať duté priestory, v ktorých sú kvapaliny vystavené vysokej turbulencii a/alebo šmykovému napätiu, vyvolávaných pomocou turbín, propelera a pod.
Iný a výhodný typ mixéra je komora, v ktorej sú privádzané kvapaliny vystavené intenzívnemu otáčavému vírivému pohybu, napríklad typu vírivej komory, všeobecne zverejnenej v EP-0153843-A (UK Atomic Energy Authority) (jej obsah sa tu zahŕňa týmto odkazom). Uvedená vírivá komora pozostáva z komory v podstate s kruhovým prierezom, napríklad všeobecne valcového tvaru, ktorá má najmenej jeden tangenciálny prívod do komory a axiálny odvod z komory. Do uvedeného typu mixéra sa reakčné zložky privádzajú tangeciálnym prívodom (prívodmi) a vírivý pohyb má za následok veľmi účinné zmiešanie. Reakčné zložky sa môžu privádzať jedným tangenciálnym vstupom, ak už vopred boli zmiešané pred vstupom do vírivej komory, alebo sa každá z nich môže privádzať samostatným tangenciálnym prívodom a zmiešajú sa spolu vo vírivej komore.
Opísaný postup spôsobu miešania vyúsťuje do vzniku emulzie jemných kvapôčok vodnej fázy, obsahujúcej vodný roztok soli kyseliny klavulanovej, dispergovaný v spojitej fáze organického rozpúšťadla. Vodná fáza a rozpúšťadlová fáza sa potom od seba oddelia v ďalšom kroku, a to v separačnom kroku. Separácia sa môže vykonať použitím známych separačných zariadení, bližšie odstredivých separátorov. Vhodný typ odstredivého separátora je lamelová odstredivka. Uvedené lamelové odstredivky vo všeobecnosti pozostávajú z komory všeobecne s kruhovým vnútorným prierezom, v ktorej je v strede uložená zostava lamiel. Medzi vonkajším okrajom zostavy lamiel a stenami komory je prázdna medzera. Z hľadiska už uvedenej požiadavky tohto vynálezu, aby sa používal vysoký pomer organickej fázy k vodnej fáze, sa vyžaduje, aby prázdny priestor bol pomerené malý. Konštrukčné riešenie a obsluha uvedeného typu odstredivky je dobre známa skúseným v danej oblasti.
Emulzia sa môže privádzať z miešania priamo do separačného zariadenia, výhodne s čo najkratším dopravným časom, aby sa čo najviac zamedzila hydrolytická degradácia soli, ako je draselná soľ kyseliny klavulanovej. Alternatívne sa môže použiť typ mixéra, opísaný v EP-153843-A, ktorý pozostáva z vírivej komory, ako až bola opísaná, s pripojeným stupňom separácie, ktorý zahŕňa stĺpec tvoriaci predĺženie prívodu a ktorý má na konci, alebo pri jeho konci, vzdialenejšom od vírivej komory umiestené oddelené otvory. Kvapaliny s rôznymi hustotami, uvádzané do komory prívodným(i) otvorom (otvormi) pri prechode komorou, víria. Vírivý tok z komory prechádza pozdĺž uvedeného stĺpca, čím nastáva odstredivé oddeľovanie kvapalín. Oddelené kvapaliny vystupujú zo stĺpca od seba oddelenými otvormi.
S použitím opísaných reakčných zložiek, miešacieho zariadenia a separačného zariadenia, môžu sa reakčné zložky privádzať do miešacieho zariadenia, v ktorom sa vytvára emulzia organickej a vodnej fázy. Emulzia sa potom privádza do separačného zariadenia. Zo separátora sa odvádza vodná fáza ako odseparovaný podiel z emulzie. Vzájomné pomery reakčných zložiek privádzaných do miešacieho zariadenia sa budú meniť podľa podmienok, v zásade sa budú meniť s koncentráciou a druhom rozpúšťadla použitého na prípravu roztoku kyseliny klavulanovej. Už bolo uvedené, že na stanovenie týchto pomerov je výhodné nepretržité sledovanie koncentrácie soli kyseliny klavulanovej vo vodnej fáze vystupujúcej zo separátora a nastavovanie množstva vstupujúcej prekurzorovej zlúčeniny soli a, ak je to nevyhnutné, aj pridávanej vody, čo sa určí skúškou dosiahnutia a zachovania vyžadovanej koncentrácie.
Keď sa použijú typické koncentrácie kyseliny klavulanovej a 2-etylhexanoátu draselného, uvedené, potom objemový pomer voda : organické rozpúšťadlo v oblasti styku môže byť v rozsahu 1 : 50 až 1: 300, napríklad 1 : 150 až 1 : 250, výhodne približne 1 : 180 ±20. Tento pomer vody sa môže vhodne dosiahnuť zavedením prídavnej vody s vhodnou prietokovou rýchlosťou do oblasti styku, alebo alternatívne odstraňovaním nadbytku vody vhodnou bežnou odvodňovacou technikou.
S použitím typických koncentrácií kyseliny klavulanovej v metylizobutylketóne a koncentrácií 2-etylhexanoátu draselného v rozpúšťadle metylizobutylketón/voda, opísaných skôr, na vznik roztokov s typickými koncentráciami draselnej soli kyseliny klavulanovej vo vodnej fáze, vzájomné objemové pomery roztoku kyseliny klavulanovej : roztoku 2-etylhexanoátu draselného : vode zavedenej do miešacieho zariadenia môžu byť okolo 180 ±25 : 2 ±0,2 : 1 ±0,2. Celkové objemy budú samozrejme závisieť od veľkosti použitého miešacieho zariadenia a separátora a od dostupného množstva roztoku kyseliny klavulanovej, napríklad z primárnej izolácie.
Podmienky vysokej turbulencie a/alebo vysokého šmykového namáhania v oblasti styku umožňujú, aby spôsob podľa tohto vynálezu prebiehal mimoriadne rýchlo tak, že pri príprave klavulanátu draselného týmto spôsobom je vodná fáza v nevyhnutnom styku s organickou fázou iba veľmi krátky čas a tým aj klavulanát draselný je iba veľmi krátky čas v styku s vodou. Celkový čas, počas ktorého sú v styku organická a vodná fáza, môže byť menej ako jedna hodina. Organická fáza a vodná fáza sú v styku výhodne podstatne kratší ako uvedený čas, výhodne 15 minút alebo menej, výhodnejšie 10 minút alebo menej, najvýhodnejšie 5 minút a menej, ideálne taký krátky čas, ako je len možné, aby sa dosiahol postačujúci stupeň prechodu klavulanátového iónu vo forme soli z organickej fázy do vodnej fázy. Výhodne môže byť zdržná doba v uvedenom spôsobe prípravy, počas ktorej sú reakčné zložky v styku v oblasti styku a v separačnom zariadení 0,5 až 3 minúty, napríklad zdržná doba organickej fázy v oblasti styku môže byť 0,5 až 2 minúty, napríklad 1 minúta ±15 sekúnd, a zdržná doba v separačnom kroku môže výhodne byť 1,5 až 3,0 minúty, napríklad 2 minúty ±15 sekúnd. Uvedený čas, počas ktorého sa zložky zdržiavajú v oblasti styku a v separačnom kroku podľa tohto spôsobu prípravy, môže závisieť od veľkosti výrobnej prevádzky, ale všeobecné základy a určité podrobnosti postupu, udané v tomto opise, poskytujú podklad odborníkovi v danej oblasti techniky, že tento spôsob je vhodný na priemyselné využitie.
V priebehu spôsobu prípravy podľa tohto vynálezu nastáva prestup klavulanátového iónu z organickej rozpúšťadlovej fázy do vodnej fázy. Počas styku uvedených fáz v separačnom kroku vzniká trocha soli klavulanovej kyseliny. Ako už bolo objasnené, výhodné je, aby tento prestup nastával s najväčšou možnou rýchlosťou. Výhodne viac ako 75 %, výhodnejšie viac ako 80 %, napríklad 90 % alebo viac klavulanátového iónu sa počas vzájomného styku organickej a vodnej fázy v kontaktnom a separačnom kroku spôsobu prevedie z organickej fázy do vodnej fázy. V uvedenom spôsobe prípravy je koncentrácia klavuanátového iónu v extrakte vo vodnej fáze merateľnou vlastnosťou systému, čo sa môže použiť ako kontrolný ukazovateľ na riadenie napríklad prívodu reakčných zložiek.
Výstupom zo separačného kroku uvedeného spôsobu je koncentrovaný vodný roztok soli kyseliny klavulanovej, napríklad klavulanátu draselného. Roztok môže obsahovať rozpustené organické rozpúšťadlo, nezreagovanú prekurzorovú zlúčeninu soli a ďalšie nečistoty atď. Ďalším výstupom je oddelená organická rozpúšťadlová fáza, obsahujúca v roztoku zvyšnú kyselinu klavulanovú. Tento vyčerpaný roztok kyseliny klavulanovej v organickom rozpúšťadle sa môže podrobiť v dvojstupňovom alebo viactupňovom spôsobe podľa tohto vynálezu druhému a voliteľne násobnému využitiu na extrakciu ďalšej časti kyseliny klavulanovej vo forme soli v kroku miešania a následne v separačnom kroku spôsobu podľa tohto vynálezu, ako sa opisuje skôr. Týmto spôsobom možno výhodne 90 % alebo viac celkového počiatočného množstva kyseliny klavulanovej v roztoku v organickom rozpúšťadle extrahovať do vodnej fázy vo forme soli kyseliny klavulanovej, napríklad 93 % alebo viac, typicky 96 až 98 %. Extrakčný výťažok tohto celkového podielu kyseliny klavulanovej je opäť merateľnou veličinou vodnej fázy a môže sa využiť ako parameter na ovládanie postupu, ako už bolo uvedené.
V jednom uskutočnení takéhoto dvojstupňového spôsobu prípravy sa vystupujúca vodná fáza zo separačného kroku druhého stupňa, pozostávajúca z vodného roztoku soli kyseliny klavulanovej a nezreagovaného zvyšku prekurzorovej zlúčeniny soli, napríklad draselnej soli kyseliny klavulanovej a 2-etylhexanoátu draselného, privádza spätne do oblasti styku prvého stupňa ako zdroj vodného prostredia.
V takom prípade sa prekurzorová zlúčenina soli a prídavná voda, ak sa vôbec pridáva, môžu privádzať do oblasti styku druhého stupňa a potom nie je potrebný počiatočný priamy vstup prekurzorovej zlúčeniny soli a/alebo vody do oblasti styku prvého stupňa procesu. V tomto uskutočnení treba pridávať dostatočné množstvo prekurzorovej zlúčeniny soli, aby sa zabezpečil jej stechiometrický nadbytok vzhľadom na kyselinu klavulanovú prítomnú v oblastiach styku a v separačných krokoch procesu. V tomto dvojstupňovom uskutočnení sa výstupná vodná fáza roztoku soli kyseliny klavulanovej odoberá zo separácie v prvom stupni procesu.
Koncentrovaný vodný roztok soli kyseliny klavulanovej, získaný ako výstup zo separačného kroku podľa tohto vynálezu či už v jednostupňovom alebo viacstupňovom procese, sa podrobí v ďalšej operácii izolácii soli kyseliny klavulanovej vo forme tuhého produktu, výhodne v kryštalickej forme soli, napríklad draselnej soli kyseliny klavulanovej. Hoci sa môže vodný roztok na tuhý produkt spracovať známymi spôsobmi, ako je vymrazovanie, výhodné je izolovať soľ tak, že sa vodný roztok primieša do organického rozpúšťadla, voliteľne za chladenia a z roztoku sa vylúči soľ v kryštalickej forme. Ak ide o draselnú soľ kyseliny klavulanovej, potom je na vylúčenie kryštálov vhodným organickým rozpúšťadlom izopropylalkohol.
Pri použití ktoréhokoľvek ďalšieho spôsobu spracovania vodného roztoku soli kyseliny klavulanovej sa vyžaduje, aby sa spracovanie vykonalo čo najskôr, aby sa potlačila hydrolytická degradácia soli, najmä draselnej soli kyseliny klavulanovej. Preto by nemal celý postup od prvého styku kyseliny klavulanovej alebo jej nestáleho derivátu po oddelenie kryštalického produktu trvať viac ako hodinu. Uvedený vodný roztok sa môže napríklad spracovať priamo z výstupu separačného kroku, napríklad z výstupu odstredivého separátora, a ihneď sa miešať s organickým rozpúšťadlom, ktoré spôsobuje vylučovanie kryštálov. Napríklad sa výstupný koncentrovaný vodný roztok draselnej soli ky seliny klavulanovej môže viesť do nadbytku organického rozpúšťadla, napríklad do chladeného izopropylalkoholu.
Voliteľne sa vodný roztok môže ďalej čistiť, napríklad pôsobením granulovaného aktívneho uhlia a filtráciou. Čistenie vodného roztoku sa môže vykonať pred primiešaním alebo po primiešaní k organickému rozpúšťadlu v stupni vylučovania kryštálov. Vytvorené kryštály sa môžu oddeliť a získať bežnými spôsobmi, napríklad filtráciou a následným sušením.
Spôsob prípravy podľa tohto vynálezu sa môže vykonávať ako nepretržitý proces, polonepretržitý proces alebo násadový proces.
Spôsob prípravy podľa tohto vynálezu poskytuje soli kyseliny klavulanovej, napríklad draselnú soľ kyseliny klavulanovej bez stopových nečistôt, ktoré sú bežné pri čistení doteraz známymi spôsobmi čistenia, ako je čistenie s použitím amínov, uvedené skôr. Hoci sú soli kyseliny klavulanovej bez stopových nečistôt známe na úrovni laboratórnych preparátov, hromadná výroba týchto solí, najmä draselnej soli kyseliny klavulanovej na použitie na prípravu farmaceutických formulácií je nová.
Z toho vyplýva ďalší aspekt tohto vynálezu, farmaceutická formulácia na liečbu bakteriálnych infekcií, ktorá zahrnuje soľ kyseliny klavulanovej, napríklad opísanú skôr, bližšie draselnú soľ kyseliny klavulanovej, pričom uvedená formulácia nebude v podstate obsahovať organické amíny, ako je t-butylamin, dietylamín, tri-(nižší alkyl) amín, metylanilín alebo N,N-diizopropyletyléndiamin (buď ako voľné amíny alebo ako ich deriváty alebo soli).
Uvedená formulácia výhodne obsahuje (vyjadrované v hmotnostných pomeroch, vzhľadom na hmotnosť kyseliny klavulanovej, prítomnej vo formulácii) menej ako 0,05 %, napríklad menej ako 0,005 %, výhodne menej ako 0,0005 %, a je výhodné, ak obsahuje menej ako 0,00005 % organických amínov.
Uvedená formulácia môže tiež obsahovať jednu alebo viac antibiotických zlúčenín, výhodne β-laktámnových antibiotík, ako sú penicilíny a cefalosporiny. Vhodné antibiotiká zahŕňajú antibiotiká, ktorých kombinácie s kyselinou klavulanovou sú známe ako antibiotické formulácie, napríklad amoxycilín (napríklad vo forme jeho trihydrátu) a ticarcilín. Uvedená formulácia môže obsahovať pomer (hmotnostné) soli klavulanovej kyseliny : antibiotiku v známych rozmedziach, v ktorých sa tieto kombinácie používajú, napríklad v pomere 12 : 1 až 1 : 1, vyjadrené v hmotnostných pomeroch ako kyselina klavulanovú a antibiotikum.
Uvedená formulácia môže obsahovať tiež ďalšie známe prísady a zložky, napríklad plnivá, spojivá, látky podporujúce rozpadavosť, šumivé zložky, farbivá, príchuti, vysušovače atď., napríklad také, ktoré sú zhrnuté v súpise na použitie vo formuláciách, obsahujúcich draselnú soľ kyseliny klavulanovej v patente GB 2005538. Spolu s draselnou soľou kyseliny klavulanovej môže uvedená formulácia obsahovať tiež látky, ako sú deriváty celulózy, napríklad mikrokryštalické celulózy, napríklad Avicel (chránená obchodná značka) alebo Syloid (chránená obchodná značka), oxid kremičitý alebo sacharózu. Formulácia môže napríklad obsahovať zmes klavulanátu draselného s derivátmi celulózy, oxidom kremičitým alebo sacharózou, napríklad v hmotnostnom pomere 1:1.
Soľ kyseliny klavulanovej, ktorá v podstate neobsahuje organické amíny, ako je opísaná skôr, sa môže použiť na prípravu farmaceutickej formulácie na liečbu bakteriálnych infekcií.
V ďalšom texte sa tento vynález opisuje pomocou príkladov s odvolávaním sa na pripojené výkresy.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obr. 1 znázorňuje miešacie zariadenie v tvare vírivej komory, ktorá má tri tangenciálne vstupné prívody a axiálny odvod.
Obr. 2 znázorňuje celkový diagram jednostupňového spôsobu prípravy podľa tohto vynálezu.
Obr. 3 znázorňuje celkový diagram dvojstupňového spôsobu prípravy podľa tohto vynálezu.
Obr. 4 je názorný diagram postupu primárnej izolácie kyseliny klavulanovej.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je znázornená vírivá komora 11, pozostávajúca z komory 12, ktorá je v podstate valcového tvaru a ktorá má prvý, druhý a tretí vstupný prívod 13,14, 15, a axiálny výstupný odvod 16, znázornený v bočnom reze časti komory na obr. IA a v pôdorysnom reze rovinou A-A z obr. IA na obr. IB. Pri činnosti sa prvá, druhá a tretia kvapalina (nie je znázornená) s vysokou rýchlosťou uvádzajú do príslušného prvého, druhého a tretieho tangenciálneho prívodu 13, 14, 15 v smere znázornených šípok a tak vzniká v komore 12 vír, v ktorom sa prvá, druhá a tretia kvapalina zmiešajú. Tok zmiešanej prvej, druhej a tretej kvapaliny opúšťa komoru 12 axiálnym odvodom 16 v smere vyznačenom šípkou, vytvoreným rúrovým predĺžením 17 stien komory 12.
Podľa obr. 2 sa do vírivej komory 21 rovnakého typu, ako bol znázornený na obr. 1, privádza roztok klavulanovej kyseliny v metylizobutylketóne s koncentráciou približne 3000 pg . mľ1 prvým tangenciálnym vstupným prívodom 22. Druhým tangenciálnym vstupným prítokom 23 sa privádza roztok 2-etylhexanoátu draselného v metylizobutylketóne + 2 % (objemové) vody s koncentráciou približne 2 M 2-etylhexanoátu draselného v 1 dm3 roztoku. Tretím tangenciálnym prívodom 24 sa privádza voda.
Vnútorný priemer uvedenej vírivej komory 21 je približne 10 cm a jej výška je približne 2,5 cm. Príslušné prítokové rýchlosti cez 22, 23 a 24 sú okolo 3,5 dm3, 34 ml a 18 ml za minútu; objem roztoku 2-etylhexanoátu draselného pridávaného prítokom 23 je nastavený tak, aby sa udržiaval 1,3 : 1 molový nadbytok prichádzajúceho 2-etylhexanoátu draselného vzhľadom na kyselinu klavulanovú.
V podmienkach vírenia vnútri vírivej komory 21 nastáva veľmi účinné premiešavame zložiek, privádzaných otvormi 22, 23, a 24, pričom sa voda rozptyľuje na drobné kvapôčky a vytvára emulziu. Zdržná doba zmesi vo vírivej komore 21 je asi 1 minúta. Ku koncu tejto doby emulzia opúšťa axiálnym výstupom 16 mixér 21 a je dopravovaná potrubím 25 do odstredivého separátora 26.
Odstredivý separátor 26 je komerčná disková odstredivka, upravená vložením vnútornej, v podstate prstencovej, vložky (na obrázku nie je znázornená), ktorá minimalizuje vnútorný voľný priestor medzi zostavenými diskovými lamelami a vnútornou stenou plášťa odstredivky. Uvedený odstredivý separátor 26 oddeľuje organickú rozpúšťadlovú fázu od vodnej fázy; prvá odchádza výtokom 27, druhá výtokom 28. Zdržná doba zmesi v odstredivke je asi 2 minúty.
Koncentrácia draselnej soli kyseliny klavulanovej v roztoku odchádzajúcom z 27 sa monitoruje, napríklad prostredníctvom určovania hustoty roztoku a zistené hodnoty sa využívajú na ovládanie vstupnej rýchlosti vody vstupným prívodom 24; prítok sa zníži, ak sa koncentrácia znižuje a obrátene. Koncentrácia roztoku, ktorý vystupuje z
27, má optimálne byť približne 20 až 25 % (hmotnostných) draselnej soli kyseliny klavulanovej. Koncentrovaný vodný roztok vystupujúci z 27 prechádza do nádrže 29 obsahujúcej štvornásobný objemový nadbytok izopropylalkoholu (privedeného do nádrže prívodom 30), kým sa nedosiahne ekvivalent 25 g kyseliny klavulanovej v nádrži 29. Potom sa do nádrže 29 pridá granulované aktívne uhlie (približne 10 až 20 % hmotnostných vzhľadom na kvapalinu) a obsah nádrže sa mieša 5 minút. Do nádrže 29 sa prívodom 30 pridá ďalší podiel izopropylalkoholu a zmes sa mieša ďalších 20 minút. Granulované aktívne uhlie sa potom odstráni celitovým filtrom 31, filtračné lôžko sa potom premyje čo najmenším množstvom zmesi izopropylalkoholu a vody v pomere 7:1.
Filtrát sa vedie do 2,5 dm3 izopropylalkoholu (pridaného vstupným prívodom 32) v nádrži 33 a draselná soľ kyseliny klavulanovej sa nechá kryštalizovať. Tekutá zmes kryštálov a materskej kvapaliny v nádrži 33 sa mieša a chladí na 3 až 5 °C počas 1 hodiny. Kryštály sa potom oddelia filtráciou vo filtri 34 a vysušia sa vo vákuu 35. Výťažok z procesu prípravy je približne 90 %, ak sa za základ zvolí počiatočné množstvo kyseliny klavulanovej, prítomné v roztoku v metylizobutylketóne, ktorý sa privádza vstupným prívodom 22.
Zrejme sa môžu súbežne usporiadať dve dvojice alebo niekoľko dvojíc miešača 21 a odstredivého separátora 26, aby sa zvýšila výrobnosť spôsobu prípravy podľa tohto vynálezu.
Úprava uvedeného spôsobu znázornená na obr. 2 predstavuje dvojstupňový spôsob; výstup organickej rozpúšťadlovej fázy z výtoku 28 sa môže viesť do ďalšej pripojenej dvojice 36 mixéra 21 a odstredivého separátora 26 cez axiálny výstup 16 ďalšieho mixéra 21. Ďalší roztok 2-etylhexanoátu draselného a voda sa môžu privádzať príslušnými tangenciálnymi prívodmi 23 a 24 ďalšieho mixéra 21. Výsledkom je separácia ďalšieho podielu vodnej fázy, obsahujúcej koncentrovaný roztok draselnej soli kyseliny klavulanovej, ktorý sa môže spojiť cez 37 s roztokom draselnej soli kyseliny klavulanovej v nádrži 29, získaného z prvého stupňa uvedeného procesu. Potom sa roztok podrobí ďalším spracovateľským krokom, ako už bolo uvedené pri jednostupňovom procese. Vedením tohto postupu prípravy ako dvojstupňového procesu sa môže zvýšiť výťažok na 96 až 98 %.
V ďalšej úprave dvojstupňového procesu, opísaného skôr, ktorá je znázornená na obr. 3, sa roztok kyseliny klavulanovej v metylizobutylketóne s koncentráciou približne 3000 pg . mľ1 privádza do vírivej komory (ako na obr. 1, ale ktorá má iba dva tangenciálne prívody 42 a 43) tangenciálnym prívodom 42 prítokovou rýchlosťou približne 3,5 dm3 za minútu. Tangenciálnym prívodom 43 sa privádza vodný roztok, získaný z nasledujúceho stupňa uvedeného spôsobu prípravy, ktorý sa opisuje v ďalšom texte. Rozmery uvedeného vírivého mixéra 41 sú obdobné ako vírivého mixéra 21.
Zdržná doba zmesi v mixéri 41 je približne 1 minútu; ku koncu tejto doby vytvorená emulzia vystupuje axiálnym výtokom 16 mixéra 41a vedie sa potrubím 44 do odstredivého separátora 45, ktorý má podobnú konštrukciu ako separátor 26. Zdržná doba zmesi v odstredivom separátore 45 je približne 2 minúty. Z odstredivky 45 sa vodná fáza, ktorá pozostáva z koncentrovaného roztoku draselnej soli kyseliny klavulanovej dopraví potrubím 46 do nádrže 47, zodpovedajúcej nádrži 29 z obr. 2. V tejto nádrži sa vodná fáza môže primiešavať do izopropylalkoholu, privádzaného potrubím 48 a podrobí sa spracovaniu v ďalšom kroku a izolácii, rovnako ako v 30 až 35, znázornených na obr. 2.
Odvod organickej fázy z odstredivky 45, ktorý je tvorený vyčerpaným roztokom kyseliny klavulanovej v metylizobutylketóne, sa vedie potrubím a axiálnym vstupom 49 do druhého mixéra 50, podobného mixéru 41. Dvoma tangenciálnymi prívodmi 51 sa privádzajú príslušné roztoky, roztok 2-etylhexanoátu draselného v metylizobutylketóne (približne 2 M, prietokovou rýchlosťou približne 34 ml za minútu) a voda (prítok približne 18 ml za minútu). Zdržná doba zmesi v mixéri 50 je približne 1 minútu.
Z axiálneho vývodu 16 mixéra 50 emulzia prechádza potrubím 53 do odstredivého separátora 54, podobného separátoru 45. Zdržná doba v separátore 54 je približne 1 minútu. Vodná fáza, ktorá vystupuje zo separátora 54 ako vodný roztok draselnej soli kyseliny klavulanovej a zvyškového 2-etylhexanoátu draselného, sa podáva späť potrubím 56 do tangenciálneho prívodu 43 mixéra 41 ako vstup vodnej fázy, uvedený skôr.
Koncentrácia draselnej soli kyseliny klavulanovej v uvedenom roztoku vystupujúcom z 46 sa monitoruje podobne ako v spôsobe už opísanom a využíva sa na ovládanie vstupu vody prívodom 52, pričom za optimálnu koncentráciu sa považuje koncentrácia 20 až 25 % draselnej soli kyseliny klavulanovej vo vodnej fáze.
Celkový výťažok prípravy spôsobom znázorneným na obr. 3 je približne 96 až 98 %, vychádzajúc z množstva kyseliny klavulanovej, prítomnej v roztoku, vstupujúceho prívodom 42.
Na obr. 4 je zjednodušene znázornený spôsob prípravy podľa tohto vynálezu, v ktorom sa môže na prípravu roztoku kyseliny klavulanovej vo vhodnom organickom rozpúšťadle použiť surové fermentačné prostredie kultúry 5. clavuligeris.
Surové fermentačné prostredie prechádza potrubím 61 do nádrže 62, kde sa okyslí pomocou kyseliny octovej a zmieša s flokulačným činidlom. Zmes sa potom filtruje rotačným vákuovým filtrom 63 a odstreďuje v odstredivke 64 na odstránenie tuhých zvyškov z fermentácie. Kyselina klavulanová sa potom adsorbuje na stĺpci ionexovej živice 65 a eluuje ako koncentrovanejší, napríklad 1500 až 50 000 pg . mľ1, napríklad ako 5000 až 50 000 pg . ml'1 vodný roztok. Vhodné ionexové živice a elučné podmienky sa opisujú napríklad v patente GB 1563103. Uvedený vodný roztok sa potom extrahuje v extraktore 66 do organického rozpúšťadla, ako je metylizobutylketón. Tento organický roztok kyseliny klavulanovej sa potom môže odvodniť pomocou odstredivky 67 a môže sa nechať pretiecť adsorpčným lôžkom 68 z aktívneho uhlia predtým, ako sa vo vhodnej forme odvedie cez 69 na použitie ako surovina uvedených spôsobov 22 alebo 42, znázornených obr. 2 a 3.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby klavulanátu draselného, kde kyselina klavulanová v roztoku s vodou nemiešateľným organickým rozpúšťadlom sa privádza do styku, v oblasti styku, so zlúčeninou draslíka s organickou karboxylovou kyselinou, ktorá má vzorec R-CO2H, kde R je CUo alkyl, v roztoku alebo suspenzii tak, že vznikne roztok soli kyseliny klavulanovej vo vodnej fáze, potom sa v separačnom kroku fyzikálnym spôsobom oddelí organická fáza od vodnej fázy; nasleduje ďalší krok postupu prípravy, v ktorom sa uvedená soľ kyseliny klavulanovej izoluje z roztoku ako tuhá látka, vyznačujúci sa tým, že oblasťou styku je vírivá komora obsahujúca komoru v podstate kruhového prierezu, ktorá má najmenej jeden tangenciálny prívod, cez ktorý sa privedie roztok kyseliny klavulanovej a roztok ale bo suspenzia soli prekurzorovej zlúčeniny, a axiálny prívod, a kde objemový pomer vody k organickému rozpúšťadlu v oblasti styku je v rozsahu 1 : 50 až 1 : 300.
  2. 2. Spôsob prípravy podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že draselná zlúčenina je 2-etylhexanoát draselný.
  3. 3. Spôsob prípravy podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že objemový pomer vody k organickému rozpúšťadlu v oblasti styku je v rozsahu 1 : 150 až 1 : 250.
  4. 4. Spôsob prípravy podľa niektorého z prechádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že organické rozpúšťadlo sa vyberie z etylacetátu, n-butylacetátu a metylizobutylketónu.
  5. 5. Spôsob prípravy podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia roztoku kyseliny klavulanovej je približne 500 až 20 000 pg . ml’1, to znamená 0,0025 M až 0,1 M, vyjadrené ako kyselina klavulanová.
  6. 6. Spôsob prípravy, podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa voda dodáva do oblasti styku pomocou draselnej soli, rozpustenej alebo suspendovanej vo vode, ktorá obsahuje rozpustené organické rozpúšťadlo, a v tejto forme sa privádza do styku s roztokom kyseliny klavulanovej.
  7. 7. Spôsob prípravy podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že voda sa dodáva do oblasti styku roztokom kyseliny klavulanovej, ktorý obsahuje rozpustenú alebo suspendovanú vodu.
  8. 8. Spôsob prípravy podľa ktoréhokoľvek z prechádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že voda sa dodáva do oblasti styku pomocou draselnej zlúčeniny, rozpustenej alebo suspendovanej v organickom rozpúšťadle, kde rozpúšťadlo obsahuje rozpustenú alebo suspendovanú vodu.
  9. 9. Spôsob prípravy podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa voda do oblasti styku dodáva pridaním vody k roztoku kyseliny klavulanovej a k roztoku alebo suspenzii draselnej zlúčeniny v organickom rozpúšťadle, pri ich uvádzaní do styku v oblasti styku.
  10. 10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že draselná zlúčenina je 2-etylhexanoát draselný použitý v roztoku v metylizobutylketóne a voda sa pridá do zmiešavacej oblasti, pričom objemové pomery roztoku kyseliny klavulanovcj : roztoku 2-etylhexanoátu draselného : vody, privádzané do miešacieho zariadenia, môžu byť približne 180 ±25 : : 2 ±0,2 : 1 ±0,2.
SK1003-96A 1994-02-02 1995-01-31 Spôsob výroby klavulanátu draselného SK282544B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9401969A GB9401969D0 (en) 1994-02-02 1994-02-02 Process
PCT/GB1995/000191 WO1995021173A1 (en) 1994-02-02 1995-01-31 Process for the preparation of a salt of clavulanic acid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK100396A3 SK100396A3 (en) 1996-12-04
SK282544B6 true SK282544B6 (sk) 2002-10-08

Family

ID=10749727

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1003-96A SK282544B6 (sk) 1994-02-02 1995-01-31 Spôsob výroby klavulanátu draselného

Country Status (32)

Country Link
US (1) US5965728A (sk)
EP (1) EP0741732B1 (sk)
JP (1) JP4074336B2 (sk)
KR (1) KR100388769B1 (sk)
CN (1) CN1065246C (sk)
AP (1) AP610A (sk)
AT (1) ATE202358T1 (sk)
AU (1) AU688849B2 (sk)
BG (1) BG63307B1 (sk)
BR (1) BR9506919A (sk)
CA (1) CA2182504C (sk)
CZ (1) CZ294005B6 (sk)
DE (1) DE69521415T2 (sk)
DK (1) DK0741732T3 (sk)
ES (1) ES2159626T3 (sk)
FI (1) FI111949B (sk)
GB (1) GB9401969D0 (sk)
GR (1) GR3036602T3 (sk)
HK (1) HK1012373A1 (sk)
HU (1) HU226597B1 (sk)
MX (1) MX9603204A (sk)
NO (1) NO314505B1 (sk)
NZ (1) NZ278927A (sk)
OA (1) OA10587A (sk)
PL (1) PL181451B1 (sk)
PT (1) PT741732E (sk)
RO (1) RO115730B1 (sk)
RU (1) RU2140418C1 (sk)
SI (1) SI0741732T1 (sk)
SK (1) SK282544B6 (sk)
UA (1) UA48944C2 (sk)
WO (1) WO1995021173A1 (sk)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT400033B (de) 1992-03-10 1995-09-25 Biochemie Gmbh Neues verfahren zur isolierung und reinigung von clavulansäure und zur herstellung von pharmakologisch verträglichen salzen derselben
SI9400107A (en) 1994-03-02 1995-10-31 Lek Tovarna Farmacevtskih New process of the isolation of clavulanic acid and its pharmaceutical salts from fermented broth of streptomyces sp.p 6621 ferm p 2804.
GB9500977D0 (en) * 1995-01-19 1995-03-08 Smithkline Beecham Plc Novel process
SI9500134B (sl) * 1995-04-20 2004-04-30 Lek, Postopek za pripravo čistih alkalijskih soli klavulanske kisline
GB9515809D0 (en) * 1995-08-02 1995-10-04 Smithkline Beecham Plc Process
AT403375B (de) * 1995-11-15 1998-01-26 Biochemie Gmbh Verfahren zur fällung von alkalisalzen der clavulansäure
ZA975198B (en) * 1996-06-13 1997-12-15 Smithkline Beecham Corp Improved process for preparing potassium clavulanate.
WO1998042858A1 (en) * 1997-03-24 1998-10-01 Cipan-Companhia Industrial Produtora De Antibióticos, S.A. Process for the isolation of a pharmaceutically acceptable alkali metal salt of clavulanic acid
DK0867515T3 (da) 1997-03-24 2000-06-13 Cipan Comp Ind Prod Fremgangsmåde til isolering af et farmaceutisk acceptabelt alkalimetalsalt af clavulansyre
DZ2456A1 (fr) 1997-04-04 2003-01-18 Smithkline Beecham Plc Procédé de préparation de sels de l'acide clavulanique.
ES2314082T3 (es) 2001-08-02 2009-03-16 Lg Life Sciences Limited Procedimientos para la produccion de derivados amino protegidos de 4-aminometilenpirrolidin-3-ona, gemifloxacina y sus sales.
WO2018013870A1 (en) 2016-07-14 2018-01-18 Achaogen, Inc. Combination of ceftibuten and clavulanic acid for use in the treatment of bacterial infections
CN108822134B (zh) * 2018-04-25 2021-06-25 国药集团威奇达药业有限公司 克拉维酸叔丁胺盐的制备方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1508977A (en) * 1974-04-20 1978-04-26 Beecham Group Ltd Beta-lactam antibiotic from streptomyces clavuligerus
GB1563103A (en) * 1975-10-13 1980-03-19 Beecham Group Ltd Process for the preparation of clavulanic acid
DE3063683D1 (en) * 1979-08-24 1983-07-14 Beecham Group Plc Amine salt of clavulanic acid, its preparation and use
GB8404749D0 (en) * 1984-02-23 1984-03-28 Atomic Energy Authority Uk Fluidic contactor

Also Published As

Publication number Publication date
GR3036602T3 (en) 2001-12-31
ES2159626T3 (es) 2001-10-16
OA10587A (en) 2002-07-10
DE69521415T2 (de) 2002-05-29
MX9603204A (es) 1997-03-29
JP4074336B2 (ja) 2008-04-09
CZ229496A3 (en) 1997-01-15
HU226597B1 (en) 2009-04-28
AU1541295A (en) 1995-08-21
GB9401969D0 (en) 1994-03-30
CZ294005B6 (cs) 2004-09-15
BG63307B1 (bg) 2001-09-28
NO963217D0 (no) 1996-08-01
AP9600838A0 (en) 1996-07-31
AU688849B2 (en) 1998-03-19
EP0741732A1 (en) 1996-11-13
US5965728A (en) 1999-10-12
SK100396A3 (en) 1996-12-04
FI963050A (fi) 1996-10-01
HUT74885A (en) 1997-02-28
PL181451B1 (en) 2001-07-31
HU9602128D0 (en) 1996-09-30
EP0741732B1 (en) 2001-06-20
RO115730B1 (ro) 2000-05-30
NO963217L (no) 1996-10-01
ATE202358T1 (de) 2001-07-15
CN1065246C (zh) 2001-05-02
UA48944C2 (uk) 2002-09-16
NO314505B1 (no) 2003-03-31
HK1012373A1 (en) 1999-07-30
CA2182504A1 (en) 1995-08-10
PT741732E (pt) 2001-11-30
BR9506919A (pt) 1997-09-30
RU2140418C1 (ru) 1999-10-27
DE69521415D1 (de) 2001-07-26
WO1995021173A1 (en) 1995-08-10
AP610A (en) 1997-09-04
BG100765A (en) 1997-09-30
JPH09508411A (ja) 1997-08-26
FI111949B (fi) 2003-10-15
PL315782A1 (en) 1996-12-09
KR100388769B1 (ko) 2003-09-02
SI0741732T1 (sk) 2001-10-31
FI963050A0 (fi) 1996-08-01
DK0741732T3 (da) 2001-10-15
CA2182504C (en) 2008-04-08
NZ278927A (en) 1998-02-26
CN1144528A (zh) 1997-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK282544B6 (sk) Spôsob výroby klavulanátu draselného
JP5184465B2 (ja) クラブラン酸カリウムの製造方法
JP4111998B2 (ja) クラブラン酸抽出法
AU706196C (en) Clavulanic acid extraction process

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20100131