SK281411B6 - Prípravky na úpravu vody a pôd a ich použitie - Google Patents

Prípravky na úpravu vody a pôd a ich použitie Download PDF

Info

Publication number
SK281411B6
SK281411B6 SK800-96A SK80096A SK281411B6 SK 281411 B6 SK281411 B6 SK 281411B6 SK 80096 A SK80096 A SK 80096A SK 281411 B6 SK281411 B6 SK 281411B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
water
calcium
hardness
carbonate
components
Prior art date
Application number
SK800-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK80096A3 (en
Inventor
Thomas Willuweit
Original Assignee
Thomas Willuweit
S�Ll Peter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thomas Willuweit, S�Ll Peter filed Critical Thomas Willuweit
Publication of SK80096A3 publication Critical patent/SK80096A3/sk
Publication of SK281411B6 publication Critical patent/SK281411B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/66Treatment of water, waste water, or sewage by neutralisation; pH adjustment
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09CRECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09C1/00Reclamation of contaminated soil
    • B09C1/08Reclamation of contaminated soil chemically
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K17/00Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials
    • C09K17/02Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials containing inorganic compounds only
    • C09K17/06Calcium compounds, e.g. lime

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
  • Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)

Abstract

Prípravky na úpravu vody a pôd, obsahujúce A. uhličitan vápenatý, B. chlorid vápenatý a/alebo dusičnan vápenatý a prípadne horečnaté soli, C. kyslý uhličitan sodný a prípadne kyslý uhličitan draselný, kde sú zložky A a B prítomné v pomeroch molárnych množstiev 0,1 : 1 až 2 : 1 a zložky B a C v pomeroch molárnych množstiev 1 : 3 až 2 : 1.ŕ

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka prípravku na úpravu vody, obzvlášť stojatých vôd a pitnej vody, napríklad pitnej vody, ktorá sa získa v úpravárskych zariadeniach a na sanáciu kyslých pôd.
Doterajší stav techniky
Príprava pitnej vody a rekultivácia vôd predstavuje v priemyselnej spoločnosti stále väčší problém. Známym problémom je okysľovanie vôd, to znamená, že pôsobením kyslých vtokov, kyslých dažďov alebo prítokom kyslých zložiek pôd klesá pH hodnota vôd. Nízkou hodnotou pH vôd sa poruší prirodzená rovnováha pH týchto vôd, k tomu pristupuje i to, že pri nízkych hodnotách pH sa ľahšie rozpúšťajú soli ťažkých kovov, čím sa silne zvyšuje obsah iónov ťažkých kovov, škodlivých pre živé organizmy. Ďalej sa pri nízkych hodnotách pH rozpúšťa vodné potrubie z kovov. Celkovo vedie silné zníženie, prípadne silné zvýšenie pH hodnôt vôd, najmä stojatých vôd k strate samočistiacej schopnosti týchto vôd a konečne k pomalému odumieraniu.
Ďalším problémom je, že kyslé vody trpia často príliš nízkou vápenatou tvrdosťou, čo vedie k ďalšiemu oslabeniu biologickej aktivity týchto vôd.
Tiež pitná voda s príliš vysokou, prípadne nízkou hodnotou pH a príliš nízkou vápenatou tvrdosťou vedie k poškodzovaniu zdravia. Často nedosahuje pitná voda, pripravená vo zvyčajných upravárenských zariadeniach, zákonodarcom predpísané hodnoty pH, potrebnú vápenatú tvrdosť a pufrovaciu kapacitu, a tak nemôže byť dodávaná spotrebiteľovi. Hodnota pH môže byť podľa nariadenia o pitnej vode medzi 6,5 a 9,5.
Na zvýšenie hodnoty pH a vápenatej tvrdosti kyslých vôd sa zvyčajne používa vápno, uhličitan vápenatý. Zo štúdií však vyplýva, že sa vápno usadzuje vo vrstve na dne vôd a nemá tam už žiaden účinok na zvýšenie pH.
V prípade silne kyslých vôd, negatívne ovplyvňovaných hlavne prítokom kyslých priemyselných vôd, sa v niektorých prípadoch používa hydroxid sodný. Prídavok hydroxidu sodného spôsobí iba neutralizáciu, nevedie však k zvýšeniu tvrdosti vody a ani pufrovacia kapacita sa nezlepší, takže sa nedosiahne oživenie vody.
Ďalší prostriedok, ktorý sa používa na zvýšenie pH hodnoty vôd a/alebo pôdy, je uhličitan sodný, Na2CO3, sóda. Prídavok sódy vedie ku krátkodobému úspechu. Neprispieva k zvýšeniu tvrdosti vody. Riziko poškodenia oživených sedimentov lokálnou prebytočnou alkalizáciou je značné.
Úlohou predloženého vynálezu je dať k dispozícii prípravok, ktorým je možné dlhodobo sanovať silne kyslé, prípadne silne alkalické vody a pôdy, to znamená obzvlášť poskytnúť stabilnú pH hodnotu v rozsahu od 6,5 do 9,5 spolu s dostatočnou vápenatou tvrdosťou.
Podstata vynálezu
Predmetom predloženého vynálezu je tak prípravok na úpravu vody a sanáciu pôd, ktorý obsahuje
A. uhličitan vápenatý,
B. chlorid vápenatý a/alebo dusičnan vápenatý, prípadne horečnaté soli,
C. kyslý uhličitan sodný a prípadne kyslý uhličitan draselný, kde zložky A a B sú prítomné v pomeroch molárnych množstiev 0,1 : 1 až 2 : 1 a zložky B a C v pomeroch molámych množstiev 1: 3 až 2 :1.
Prekvapujúco bolo objavené, že sa pri použití prípravku podľa vynálezu ako vo vodách, tak i v pôdach dosiahne stabilná hodnota pH medzi 6,5 a 9,5, zároveň sa zvýši vápenatá tvrdosť a získa sa stabilná pufrovacia kapacita. Všeobecne a dokonca i v prípade silne kyslých vôd bolo pri použití prípravku podľa vynálezu už po niekoľkých dňoch zistené výrazné oživenie vôd mikroorganizmami. To je o to prekvapujúcejšie, že zložky B, menovite CaCl2, prípadne Ca(NO3)2, a pripadne horečnaté soli pri rozpúšťaní vo vode reagujú rovnako kyslo. Prekvapujúce je tiež, že použitím klesajú vysoké hodnoty pH vo vodách a napriek tomu dochádza k zvýšeniu tvrdosti a pufrovacej kapacity oproti kyselinám. Bolo zistené, že sa kovy nechajú v značnej miere vyzrážať a že sa pritom zachytia tiež koloidné suspendované čiastočky. Ďalej bolo pozorované, že humínové kyseliny tvoria agregáty, čím sa znižujú ich mobilizačné vlastnosti voči kovom.
Ako zložky prípravku podľa vynálezu sú vhodné všetky akosti bežne dodávané v obchode. Vápenaté soli, ktoré bežne dostať v obchode, sa získavajú z prirodzene sa vyskytujúcich minerálov a môžu obsahovať primiešaniny iných zložiek, ktoré ale spravidla neovplyvňujú účinky prípravku podľa vynálezu. Napríklad môžu byť v súlade s prirodzene sa vyskytujúcim zložením obsiahnuté tiež horečnaté soli. Pokiaľ sa má prípravok použiť na úpravu pitnej vody, sú výhodné kvality so stupňom čistoty vhodným na tento účel, obzvlášť zložky v analytickej kvalite.
Ako zložka A sa môže použiť každá ľubovoľná kvalita uhličitanu vápenatého, ktorú dostať v obchode. Ako obzvlášť priaznivý sa osvedčil čerstvo vyzrážaný uhličitan vápenatý. Pri veľmi jemnozmnej kvalite (priemer asi 1 pm) stačí veľmi malý obsah uhličitanu vápenatého (množstvový podiel látky od 0,01 do 0,1 vzťahujúc na množstvo látky B). Zložka A môže obsahovať až do 25 % hmotnostných uhličitanu horečnatého. Obsah uhličitanu horečnatého by však nemal byť príliš vysoký, pretože vzniká nebezpečenstvo príliš vysokého alkalizačného účinku s následkom nastupujúcej dekarbonizácie, a tým vyzrážanie vápna (pokles tvrdosti). To je v diametrálnom rozpore so zmyslom vynálezu.
Ako zložka B sa môžu použiť ľubovoľné vápenaté soli ako chloridy a dusičnany alebo ich zmesi, pričom výhodný je chlorid vápenatý. I keď vápenaté soli vo vode vykazujú hodnotu pH v kyslej oblasti, dosiahne sa prídavkom tejto zložky stabilná hodnota pH v rozmedzí 6,5 až 9,5. Výber týchto vápenatých solí nie je obmedzený na žiadne špeciálne kvality, je možné použiť všetky ľubovoľné vápenaté soli, bežné v obchode. Pokiaľ sa majú prípravky podľa vynálezu použiť na sanáciu pôd, ukázalo sa ako obzvlášť výhodné, ak sa ako zložka B použije zmes chloridu vápenatého, až do 10 % hmotnostných dusičnanu vápenatého a horečnaté soli, hlavne zo skupiny chlorid, dusičnan, uhličitan, oxid a síran, pričom sa pomery molárnych množstiev vápenatých solí k horečnatým soliam môžu meniť v širokých medziach a výhodne je 0,8 : 1 až 10 : 1, obzvlášť výhodne 1 : 1 až 6 : 1.
Pomer molárnych množstiev zložiek A a B je spravidla 0,1 : 1 až 2 : 1, výhodne 1 : 1,3 až 1,3 : 1. Pokiaľ sa majú upravovať alkalické vody, potom je zložka B výhodne v prebytku, pomer molárnych množstiev je potom výhodne 1 : 1,3 až 1 : 2.
Ako tretiu zložku obsahuje prípravok kyslý uhličitan sodný. Ako ďalšia zložka môže byť prípadne prítomný kyslý uhličitan draselný. Tiež v tomto prípade sa môžu po2
SK 281411 Β6 užiť bežné obchodné výrobky každej kvality. Kyslý uhličitan draselný sa použije najmä vtedy, ak sa majú ošetrovať prírodné vody alebo pôdy chudobné na obsah draslíka. V tomto prípade sa použijú kyslý uhličitan sodný a kyslý uhličitan draselný v pomere molámych množstiev 10 : 1 až 1:1. Kyslý uhličitan draselný sa môže použiť tiež v prebytku, to je však z nákladových dôvodov menej výhodné.
Zložky B a C sa zvyčajne použijú v pomeroch molárnych množstiev 1 : 3 až 2 : 1, výhodne 1 : 2,3 až 1 : 1,7, obzvlášť výhodne 1 : 2,1 až 1 : 1,9.
Prípravok podľa vynálezu môže obsahovať ďalšie bežné prísady, ktoré môžu byť obsiahnuté v iných prostriedkoch na úpravu vody a na sanáciu pôd.
Pokiaľ sa majú sanovať silne kyslé vody alebo pôdy, potom môžu prípravky podľa vynálezu obsahovať tiež malé množstvá sódy Na2CO3. Sóda sa môže pridať až do 20 % hmotn., vzťahujúc na hmotnosť zložky C.
Jednotlivé zložky sa môžu k sanovaným vodám, prípadne pitnej vode alebo pôdam pridávať ako zmes alebo postupne. Tiež je možné použiť najprv zložky B a C, a prípadne sódu a zložku A dávkovať neskôr nad vodami alebo pôdou.
Aplikácia prípravkov podľa vynálezu sa môže vykonávať ľubovoľným spôsobom. V prípade malých vodných plôch alebo malej výmery pôd sa môže aplikácia vykonávať ručne, pri veľkých plochách sa dobre osvedčili strojné formy aplikácie, obzvlášť tiež pomocou vzduchu. Pri úprave pitnej vody sa môžu prípravky podľa vynálezu pridávať do úpravárskeho zariadenia účelne pred prípadným mechanickým odkyslením alebo filtráciou.
Ďalším predmetom predloženého vynálezu je spôsob úpravy vody, ktorý sa vyznačuje tým, že sa zložky B, chlorid vápenatý a/alebo dusičnan vápenatý a prípadne horečnaté soli, a C, kyslý uhličitan sodný a prípadne kyslý uhličitan draselný, oddelene rozpustia vo vode, roztoky sa zmiešajú s čistenou vodou a získaná zmes sa vedie cez uhličitan vápenatý.
Aby sa nepriaznivo neovplyvnila aktivita zložiek B a C, je výhodné miešať roztoky zložiek B a C v zodpovedajúcich látkových množstvových pomeroch plynulé s upravovanou vodou a viesť ich cez uhličitan vápenatý. Vo výhodnej forme vyhotovenia je uhličitan vápenatý prítomný v podobe vápenatého lôžka.
Ako výhodné sa ukázalo pridávanie zložiek B a C k upravovanej vode úmerne ich množstvu. Výhodne sú zložky B a C prítomné v pomeroch molámych množstiev 1 : 3 až 2 : 1, výhodne 1 : 2,3 až 1 : 1,7, obzvlášť výhodne 1 : 2,1 až 1 : 1,9. Množstvo použitého uhličitanu vápenatého nie je pri vykonávaní spôsobu podľa vynálezu významné. Spracovávaná voda obsahujúca zložky B a C sa vedie cez uhličitan vápenatý. Uhličitan vápenatý sa vo vode rozpúšťa spôsobom zodpovedajúcim rovnováhe v roztoku, prebytok zostáva ako pevná látka, napríklad v pevnom lôžku.
Množstvo látok pridaných k vode vo forme B a C sa vypočíta jednoducho z požadovaného stupňa tvrdosti a pufrovacej schopnosti. Pri použití zmesi 0,2 mólu uhličitanu vápenatého : 1 mólu chloridu vápenatého : 1,8 mólu kyslého uhličitanu sodného sa dosiahne tvrdosťou 1,3° dH pri použití 100 g zmesi na liter vody. Zároveň poklesla koncentrácia železa z 2,4 mg/1 v neupravenej vode na 0,08 mg/1 v upravenej vode. S týmto prípravkom stúpne vodivosť na 100 mg/1 o 115 ± 10 pS/cm. Stupeň účinnosti z hľadiska tvrdosti vzťahujúc na súčet vápnika a horčíka zo zložiek A a B je závislý od vlastností neupravovanej vody.
Podľa potreby je zvlášť účelné dávkovanie celkom 5 - 1 500 mg/1 prípravku. Najčastejšie dávky sú medzi 50 a
300 mg/1. Všeobecne sa splnia minimálne požiadavky na pitnú vodu dávkou 100 až 200 mg/1.
Ďalším predmetom predloženého vynálezu je použitie opísaného prípravku na úpravu kyslých a alkalických vôd, hlavne stojatých vôd a pitnej vody, ktorá sa získa napríklad filtráciou a z bežných úpravárskych zariadení. Nastavenie rovnováhy vápno - kyselina uhličitá prebieha rýchlo.
Ďalším predmetom je použitie opísaného prípravku na sanáciu pôd, obzvlášť kyslých lesných pôd.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Z poľných pokusov vyplýva, že opísané prípravky v prípade stojatých vôd, napríklad nádrží v mestských zariadeniach a v záhradných rybníkoch, dlhodobo nastavujú hodnotu pH 8,1.
Okrem toho bolo zistené, že už po troch dňoch po vnesení prípravku podľa vynálezu bolo možné pozorovať zakalenie, ktorého príčinou je oživenie vôd mikroorganizmami.
Posudzuje sa zmes so zložením v rozsahu:
A = 0,9, B = 2,4, C = 6,0 (podiely látkových množstiev), zodpovedajúce:
A: B : C = 1 :2,7 : 6,7, kde C = n(NaHCO3) + n(KHCO3).
Výsledky pokusov uvádza tabuľka 1.
Tabuľka 1
Č. Použitá koncentrácia
CaCl2 NaHCO3 KHCO3 CaCO3
mmól/1 °dH mmól/1 mmól/1 mmól/1
1 2,4 13,44 6,0 0 0>9
2 2,4 13,44 5,4 0,6 0,9
3 2,4 13,44 4,8 1,2 '0,9
4 2,4 13,44 4,2 1,8 0,9
5 2,4 13,44 3,6 2,4 0,9
6 2,4 13,44 3,0 3,0 0,9
7 2,4 13,44 2,4 3,6 0,9
Tabuľka 1 (dokončenie)
Č. Výsledky merania
Okamžitá tvrdosť °dH Celková alkalita Tvrdosť
Hodnota pH po po 48 h.
mmól/1 mmól/1 2 h. 5 h. 24 h. °dH
1 0,99 5,5 2,9 7,58 7,62 7,90 8,1
2 1,06 5,9 2,96 7,56 7,61 7,91 8,3
3 1,09 6,1 3,01 7,52 7,59 7,88 8,4
4 1,15 6,4 3,27 7,56 7,57 7,83 9,1
5 1,16 6,5 3,43 7,53 7,58 7,87 9,6
6 1,14 6,4 3,55 7,57 7,60 7,85 9,9
7 1,10 6,2 3,60 7,59 7,62 7,84 10,0
Teplota vody pri všetkých pokusoch je 22 °C.
Zmeny podielu látkového množstva kyslého uhličitanu sodného, prípadne draselného priniesli prekvapujúci výsledok, podľa ktorého miera okamžitého účinku na tvrdosť vykazuje maximum pri podiele kyslého uhličitanu draselného vo výške 0,4. Nižšia výsledná celková tvrdosť je rovnako nezvyčajná. Zatiaľ čo čistý chlorid vápenatý po rozpustení vyvoláva účinok na tvrdosť zodpovedajúcu navážke, dochádza pri rozpustení prípravkov podľa vynálezu len k čiastočnej úprave tvrdosti (okamžitý efekt asi 40 až 110 %, vzťahujúc na chlorid vápenatý). Tomuto podielu tvrdosti zodpovedá príslušná celková alkalita roztoku. Pre3
SK 281411Β6 kvapujúco bolo zistené, že v priebehu nastavovania rovnováhy vápno - kyselina uhličitá (KKG) počiatočný prebytok celkovej alkality klesá veľmi rýchlo v prospech stúpajúcej celkovej tvrdosti. Pretože vzostupu celkovej tvrdosti zodpovedá ekvivalentná časť celkovej alkality (filtrovaný roztok!), nevykazuje voda po ošetrení (vzostup koncentrácie Cl’) žiadnu zvýšenú agresivitu voči kovovým materiálom vo vodných potrubiach (C. L. Kruse, Koroze, VCH).
Hodnota pH pri všetkých aplikáciách stúpa kontinuálne s časom. Po asi 48 hodinách je hodnota pH vo všetkých aplikáciách 8,2 ±0,05. Táto hodnota je konštantná v čase a vypovedá o stabilnej polohe podľa KKG. Možnosť výmeny plynnej fázy na ploche rozmedzí roztok/vzduch zvyšuje rýchlosť nastavenia rovnováhy.
Hoci takmer každý prípravok v rámci opísaného rozsahu zloženia dosahuje nastavenie hodnoty delta - pH nižšiu ako 0,2 a index nasýtenia nižší ako 0,2 (podľa DIN 38404 C10), ukázala sa zmes z 3 mmólov chloridu vápenatého, 6 mmólov kyslého uhličitanu sodného a 0,6 mmólu uhličitanu vápenatého v pokuse s destilovanou vodou nasýtenou oxidom uhličitým ako zvlášť efektívne. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:
Na začiatku Po 1 hod. Po 24 hod.
PH PH PH c(Ca2+) (mmól/1) KS4,3 (mmól/1) SI delta pH
4,3 6,98 7,08 3,54 6,33 0,25 0,16
V priebehu pokusov sa priblížila ako hodnota indexu nasýtenia SI, tak i delta hodnoty pH rýchlo hodnote 0,10.
V rybníku veľkosti 1,44 ha bola rozptýlením 2 t zmesi z 0,1 mmól uhličitanu vápenatého : 1 mmól chloridu vápenatého : 2 mmól kyslého uhličitanu sodného zvýšená tvrdosť so stupňom účinnosti asi 90 % pri zodpovedajúcej pufrovacej schopnosti a redukcii obsahu železa z asi 0,55 mg/1 na asi 0,15 mg/1.
Pokusy so systémami chlorid vápenatý - kyslý uhličitan sodný a chlorid vápenatý - kyslý uhličitan draselný ukázali, že hodnota pH bez zložky A s časom výrazne klesá. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke 2.
Tabuľka 2
c(CaCl2) c(KHCO3) Hodnota pH
po 2 hod. po 5 hod. po 24 hod.
2,4 mmól/1 6 mmól/1 7,94 7,91 7,81
Hodnota pH
c(CaCl2) cíNalICOj) po 2 po 5 po 24
hod. hod. hod.
2,4 mmól/1 6 mmól/1 7,92 7,91 7,83
C. kyslý uhličitan sodný a prípadne kyslý uhličitan draselný, kde zložky A a B sú prítomné v pomere molámych množstiev 0,1 : 1 až 2 : 1 a zložky B a C v pomere molámych množstiev 1 : 3 až 2 : 1.
2. Prípravky podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že zložka B pozostáva z chloridu vápenatého a/alebo dusičnanu vápenatého a horečnatých solí zo skupiny chlorid, dusičnan, uhličitan, oxid alebo síran, pričom pomery molámych množstiev chloridu vápenatého a/alebo dusičnanu vápenatého a horečnatých solí môžu byť 0,8 : 1 až 10 : 1, obzvlášť výhodne 1 : 1 až6 : 1.
3. Prípravky podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že zložka A a zložka B sú v pomere molámych množstiev 1 : 1,3 až 1,3 : 1.
4. Prípravky podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že zložka A a zložka B sú v pomere molámych množstiev 1 : 1,3 až 1 : 2.
5. Prípravky podľa niektorého z nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že zložka C pozostáva z kyslého uhličitanu sodného a kyslého uhličitanu draselného, pričom kyslý uhličitan sodný a kyslý uhličitan draselný sú v pomere molámych množstiev 10 : 1 až 1 :1.
6. Prípravky podľa niektorého z nárokov 1 až 5, vyznačujúce sa tým, že zložka A obsahuje až 25 % hmotnostných uhličitanu horečnatého.
7. Prípravky podľa niektorého z nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že dodatočne obsahujú uhličitan sodný v množstve až 20 %hmotn., vzťahujúc na látkové množstvo zložky C.
8. Použitie prípravkov podľa niektorého z nárokov 1 až 7 na úpravu vody, pri ktorej sa zložky B, chlorid vápenatý a/alebo dusičnan vápenatý a prípadne horečnaté soli, a C, kyslý uhličitan sodný a prípadne kyslý uhličitan draselný, oddelene rozpustia vo vode, roztoky sa zmiešajú s čistenou vodou a získaná zmes sa vedie cez uhličitan vápenatý·
9. Použitie podľa nároku 8, pri ktorom je uhličitan vápenatý prítomný v podobe pevného lôžka.
10. Použitie prípravkov podľa niektorého z nárokov 1 až 6 na úpravu kyslých a alkalických vôd, obzvlášť stojatých vôd a pitnej vody.
11. Použitie prípravkov podľa niektorého z nárokov 1 až 6 na sanáciu pôd, obzvlášť kyslých lesných pôd.
Koniec dokumentu
S využitím kvality čerstvo vyzrážaného uhličitanu vápenatého sa uľahčí rýchle dosiahnutie rovnováhy. Bez prídavku týchto pevných fáz sa nedosiahne porovnateľná rovnováha.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prípravky na úpravu vody a pôd, vyznačujúce sa tým, že obsahujú
    A. uhličitan vápenatý,
    B. chlorid vápenatý a/alebo dusičnan vápenatý a prípadne horečnaté soli,
SK800-96A 1993-12-30 1994-12-27 Prípravky na úpravu vody a pôd a ich použitie SK281411B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4344926A DE4344926C1 (de) 1993-12-30 1993-12-30 Zusammensetzung zur Aufbereitung von Wasser und Sanierung von Böden und deren Verwendung
PCT/EP1994/004319 WO1995018070A1 (de) 1993-12-30 1994-12-27 Zusammensetzung zur aufbereitung von wasser und sanierung von böden

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK80096A3 SK80096A3 (en) 1997-01-08
SK281411B6 true SK281411B6 (sk) 2001-03-12

Family

ID=6506500

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK800-96A SK281411B6 (sk) 1993-12-30 1994-12-27 Prípravky na úpravu vody a pôd a ich použitie

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6419836B1 (sk)
EP (1) EP0737169B1 (sk)
JP (1) JP3679807B2 (sk)
AT (1) ATE176894T1 (sk)
AU (1) AU679313B2 (sk)
BR (1) BR9408436A (sk)
CA (1) CA2179318C (sk)
CZ (1) CZ289326B6 (sk)
DE (2) DE4344926C1 (sk)
DK (1) DK0737169T3 (sk)
ES (1) ES2129802T3 (sk)
FI (1) FI117284B (sk)
NO (1) NO313093B1 (sk)
NZ (1) NZ277813A (sk)
PL (1) PL177081B1 (sk)
SI (1) SI0737169T1 (sk)
SK (1) SK281411B6 (sk)
WO (1) WO1995018070A1 (sk)
ZA (1) ZA9410362B (sk)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29609829U1 (de) * 1996-06-04 1996-11-28 Bauer Alfons Flüssige Bodenaktivierung
DE19701302C1 (de) * 1997-01-16 1998-05-20 Bioplast Gmbh Verwendung einer CaCO¶3¶-haltigen Zusammensetzung als Additiv für Meerwasser, worin Meerestiere aufgezogen oder gehalten werden
DK0968136T3 (da) * 1997-03-11 2003-12-22 Soell Gmbh Anvendelse af alkalicarbonat i fiskeopdræt
KR100566358B1 (ko) * 1998-05-14 2006-03-31 죌, 페터 물, 토양, 침강물 및/또는 슬러지의 처리 방법
DE19821609A1 (de) * 1998-05-14 1999-11-18 Thomas Willuweit Verfahren zur Entfernung von Phosphaten und Schwermetallen aus Wässern und Sedimenten
DE19851345A1 (de) * 1998-11-06 2000-05-11 Willuweit Thomas Verfahren zur Aufbereitung von Wässern und Sedimenten
KR100318661B1 (ko) * 1998-12-30 2002-11-22 (주)니드켐 하폐수처리제및그의처리방법
ITMI20030882A1 (it) * 2003-04-30 2004-11-01 Eni Spa Metodo per inibire l'acidificazione biologica di acque in contatto con materiali contenenti zolfo
CN1935401B (zh) * 2006-05-31 2010-05-12 清华大学 一种酸化森林土壤的修复方法
US20110262228A1 (en) * 2009-07-24 2011-10-27 Groeneveld David P Method for dust control on saline dry lakebeds using minimal water resources
US20120177449A1 (en) * 2009-07-24 2012-07-12 Groeneveld David P Method for dust control on saline dry lakebeds using minimal water resources
RS53857B1 (en) 2010-08-13 2015-08-31 Omya International Ag MICRONIZED THICK SUSPENSION INJECTION SYSTEM CACO3 FOR REMINERALIZATION OF DESALIZED AND FRESH WATER
US9102859B2 (en) * 2013-07-14 2015-08-11 David P. Groeneveld Methods for dust control on saline dry lakebeds using minimal water resources
JP7299075B2 (ja) * 2019-06-10 2023-06-27 大成建設株式会社 酸性地下水の浄化方法
WO2021144121A1 (de) 2020-01-13 2021-07-22 Söll Gmbh Verfahren zur aufbereitung von wässern, sedimenten und/oder schlämmen
EP4122895A1 (de) 2021-07-13 2023-01-25 OASE GmbH Verfahren zur aufbereitung von wässern, böden, sedimenten und/oder schlämmen

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3450633A (en) * 1968-01-05 1969-06-17 Eric Siemers Phosphate recovery process
US3963637A (en) * 1971-08-06 1976-06-15 Chemlan Company, Inc. Compositions for treating domestic and industrial liquid wastes
US3918526A (en) * 1971-12-09 1975-11-11 Kabo Kogyo Co Ltd Fire-extinguishing device
JPS52144145A (en) 1976-05-26 1977-12-01 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd Treatment of distilled water
JPS5376982A (en) * 1976-12-20 1978-07-07 Tokuoka Kougiyou Kk Mixed neutralizing agent containing main component of calcium carbonate
JPS5691888A (en) 1979-12-26 1981-07-25 Sasakura Eng Co Ltd Additive for drinking water
JPS62171919A (ja) * 1986-01-23 1987-07-28 Kurita Water Ind Ltd 消石灰組成物
US4744904A (en) * 1986-04-11 1988-05-17 Birko Corporation Waste water treatment
US5008020A (en) * 1989-12-08 1991-04-16 Eastman Kodak Company Treatment of domestic and industrial waste waters
AU639192B2 (en) * 1990-07-20 1993-07-15 Csir Treatment of water
US5431838A (en) * 1993-12-17 1995-07-11 Church & Dwight Co., Inc. Carbonate built laundry detergent composition containing a strontium salt

Also Published As

Publication number Publication date
CZ195196A3 (en) 1996-12-11
NO313093B1 (no) 2002-08-12
BR9408436A (pt) 1997-08-05
CZ289326B6 (cs) 2002-01-16
ES2129802T3 (es) 1999-06-16
AU679313B2 (en) 1997-06-26
NO962737L (no) 1996-06-27
FI962617A (fi) 1996-06-25
DE4344926C1 (de) 1995-05-18
FI962617A0 (fi) 1996-06-25
SI0737169T1 (en) 1999-10-31
JP3679807B2 (ja) 2005-08-03
NZ277813A (en) 1998-01-26
US6419836B1 (en) 2002-07-16
EP0737169B1 (de) 1999-02-24
SK80096A3 (en) 1997-01-08
EP0737169A1 (de) 1996-10-16
DK0737169T3 (da) 1999-09-27
ATE176894T1 (de) 1999-03-15
ZA9410362B (en) 1995-09-01
JPH09507425A (ja) 1997-07-29
PL177081B1 (pl) 1999-09-30
NO962737D0 (no) 1996-06-27
AU1318095A (en) 1995-07-17
WO1995018070A1 (de) 1995-07-06
CA2179318C (en) 2001-12-11
DE59407852D1 (de) 1999-04-01
FI117284B (fi) 2006-08-31
CA2179318A1 (en) 1995-07-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK281411B6 (sk) Prípravky na úpravu vody a pôd a ich použitie
US6338800B1 (en) Methods and compositions using lanthanum for removing phosphates from water
Karageorgiou et al. Removal of phosphate species from solution by adsorption onto calcite used as natural adsorbent
CA2927082C (en) Insolubilizing material for specific hazardous substance and method for insolubilizing specific hazardous substance with same
KR100566358B1 (ko) 물, 토양, 침강물 및/또는 슬러지의 처리 방법
JPS5817556B2 (ja) 悪臭を持つ含水軟弱土の脱臭強度増加方法
US4402851A (en) Pumpable composition for water-purifying purpose containing iron (II) sulphate, and a method for producing the same
JPS6128494A (ja) 水質改善剤
KR101260381B1 (ko) 적조녹조구제 및 악취 정화제 및 이를 이용한 구제방법
KR20050024481A (ko) 게르마늄 성분이 함유된 천연광석분말을 이용한 정화제제조방법
JPH11319411A (ja) 貝化石を含む水質浄化剤及びそれを用いた水質浄化方法
JP2006026570A (ja) 汚染土壌の浄化処理における中和処理方法
KR100812359B1 (ko) 수질 개선제 조성물 및 이를 이용한 수질의 개선 방법
JPH0365292A (ja) 溶解アルミニウムを含有する水の無毒化方法
KR100725452B1 (ko) 슬러지 및 분뇨 처리용 조성물 및 이의 제조방법
KR20050030910A (ko) 철강 부산물로 바다 생태계 보존 및 적조 발생 방지재 개발
CZ3392A3 (en) Method of treating aqueous solutions, contaminated with nitrate ions
JPH06227927A (ja) アオコ予防・除去剤
KOWALSKI TREATMENT OF ACID AND SOFT WATERS ON DOLOMITE BEDS
KR20090119793A (ko) 환경오염 및 적조 발생 방지제
GB2177003A (en) Algaecidal and herbicidal composition
JPH0457612B2 (sk)
Frolova et al. Iron-containing coagulant in wastewater desalination
JPH0127799B2 (sk)
JPS6361356B2 (sk)

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20131227