PL177081B1 - Preparat do uzdatniania wody i gruntu i sposób uzdatniania kwaśnych i alkalicznych wód i rekultywacji gruntu - Google Patents

Preparat do uzdatniania wody i gruntu i sposób uzdatniania kwaśnych i alkalicznych wód i rekultywacji gruntu

Info

Publication number
PL177081B1
PL177081B1 PL94315227A PL31522794A PL177081B1 PL 177081 B1 PL177081 B1 PL 177081B1 PL 94315227 A PL94315227 A PL 94315227A PL 31522794 A PL31522794 A PL 31522794A PL 177081 B1 PL177081 B1 PL 177081B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
component
components
water
nahco3
khco3
Prior art date
Application number
PL94315227A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Willuweit
Original Assignee
Soell Peter
Thomas Willuweit
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Soell Peter, Thomas Willuweit filed Critical Soell Peter
Publication of PL177081B1 publication Critical patent/PL177081B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/66Treatment of water, waste water, or sewage by neutralisation; pH adjustment
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09CRECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09C1/00Reclamation of contaminated soil
    • B09C1/08Reclamation of contaminated soil chemically
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K17/00Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials
    • C09K17/02Soil-conditioning materials or soil-stabilising materials containing inorganic compounds only
    • C09K17/06Calcium compounds, e.g. lime

Abstract

1. Preparat do uzdatniania wody i gruntu, znamienny tym, ze zawiera A - CaCO3, B - CaCl2 i/lub Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu, C - NaHCO3 1 ewentualnie KHCO3, przy czym skladniki A i B zawarte sa w stosunku ilosciowym od 0,1 :1 do 2 : 1, a skladnik B iC w stosunku ilosciowym od 1 : 3 do 2 : 1. 8. Sposób uzdatniania kwasnych i alkalicznych wód, zwlaszcza wód stojacych i wody pitnej, znamienny tym, ze uzdatniona wode traktuje sie preparatem zawieraj acym: A-CaCO3; B-CaCl2 i/lub Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu, C-NaHCO3 i ewentualnie KHCO3, przy czym skladniki A i B w preparacie zawarte sa w stosunku ilosciowym od 0,1 : 1 do 2 : 1 a skladniki B i C w stosunku ilosciowym od 1 : 3 do 2 : 1. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest preparat do uzdatniania wody, zwłaszcza wód stojących i wody pitnej, np. wody pitnej, którą uzdatniano w układach do uzdatniania wody, oraz do rekultywacji gruntu.
Uzdatnianie wody pitnej, jak również rekultywacja wód stanowi w społeczeństwach uprzemysłowionych coraz większy problem. Znanym problemem jest zakwaszanie wód, to znaczy, że przez kwaśne dopływy, kwaśny deszcz lub dopływ kwaśnych składników gruntowych obniża się wartość pH wód. Wskutek niskiej wartości pH wód ulega zakłóceniu naturalna równowaga pH tych wód, przy tym przy niskich wartościach pH sole metali ciężkich łatwo rozpuszczalne są wskutek czego znacznie zwiększa się zawartość jonów metali ciężkich,
ΠΊ 081 szkodliwych dla istot żywych. Ponadto rury wodociągowe z metalu rozpuszczają się w przypadku niskiej wartości pH. Reasumując, znaczne obniżenie, ewentualnie duże zwiększenie wartości pH wód, zwłaszcza wód stojących, powoduje utratę właściwości samooczyszczających się tych wód, a w końcu ich powolne obumieranie.
Dalszy problem polega na tym, że wody kwaśne wykazują często również zbyt niską twardość wapienną, co powoduje dalsze osłabienie aktywności biologicznej tych wód.
Również woda pitna o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej wartości pH i zbyt małej twardości wapiennej powoduje szkody zdrowotne. Woda pitna, otrzymywana ze zwykłych układów do uzdatniania, nie zawiera często zalecanych przez ustawodawcę wartości pH, żądanej twardości wapiennej i pojemności buforowej, a tym samym nie może być dalej rozprowadzana do użytkowników. Zgodnie z przepisami odnośnie wody pitnej wartość pH powinna wynosić między 6,5 a 9,5.
W celu zwiększenia wartości pH i twardości wapiennej wód kwaśnych stosuje się zazwyczaj wapno, CaCO3. Jednak doświadczenia wykazały, że wapno osadza się w postaci warstwy na dnie akwenu i tam nie działa jako czynnik zwiększający wartość pH.
W przypadku wód silnie kwaśnych, które doznają uszczerbku zwłaszcza wskutek dopływu kwaśnych ścieków przemysłowych, w niektórych przypadkach dodaje się również NaOH. Dodatek NaOH powoduje jedynie neutralizację, lecz nie powoduje twardości tych wód, nie polepsza się również pojemność buforowa, wskutek czego nie uzyskuje się ożywienia wód.
Dalszym środkiem stosowanym do zwiększenia wartości pH wód i/lub gruntu jestNa2CO3, soda. Dodatek sody powoduje krótkotrwały efekt. Nie przyczynia się on jednak do zwiększenia trwadości wody. Jednocześnie istnieje duże ryzyko uszkodzenia ożywionych osadzających się składników przez miejscową nadmierną alkalizację.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie preparatu, dzięki któremu możliwajest długotrwała rekultywacja silnie kwaśnych lub alkalicznych wód i gruntów, tzn. o stabilnej wartości pH w zakresie od 6,5 do 9,5 wraz z dostateczną twardością wapienną.
Zadanie to rozwiązano według wynalazku dzięki preparatowi do uzdatniania wody i rekultywacji gruntu, zawierającemu A - CaCO3, B - CaCl2 i/lub Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu, C - NaHCO3 i ewentualnie KHCO3, charakteryzującemu się tym, że zawiera składniki A i B w stosunku ilościowym od 0,1 : 1 do 2 : 1, a składniki B i C w stosunku ilościowym substancji od 1 : 3 do 2 : 1.
Nieoczekiwanie okazało się, że przy zastosowaniu preparatu według wynalazku zarówno wody, jak i grunt uzyskując stabilną wartość pH między 6,5 a 9,5, jednocześnie zwiększyła się twardość wapienna i uzyskano stabilną pojemność buforową. Przy zastosowaniu preparatu według wynalazku, już po kilku dniach uzyskano na ogół, a nawet w przypadku silnie kwaśnych wód, wyraźnie ożywienie wód przez mikroorganizmy. Jest to o tyle bardziej nieoczekiwane, że składnik B, a mianowicie CaCl2 lub Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu podczas rozpuszczania w wodzie reagują również kwaśno. Nieoczekiwane jest również to, że przez zastosowanie preparatu zmniejszają się wysokie wartości pH w wodach, a pomimo tego następuje zwiększenie twardości i pojemności buforowej wobec kwasów. Stwierdzono, że można wytrącić w znacznym stopniu metale i przy tym mogą być również wykryte koloidalnie zawieszone cząstki. Ponadto zaobserwowano, że kwasy humusowe tworzą aglomeraty, przez co obniża się ich wpływ na metale.
Jako składniki preparatu według wynalazku nadają się składniki o wszelkich jakościach dostępnych w handlu. Zwykłe sole wapnia, dostępne w handlu, uzyskuje się z naturalnych minerałów i mogą one zawierać dodatki innych składników, które z reguły nie ograniczają działania preparatu według wynalazku. Przykładowo odpowiednio do zawartości naturalnych minerałów mogą występować również sole magnezowe. Jeżeli preparat ma być stosowany do uzdatniania wody pitnej, korzystne są produkty ze stopniami czystymi, które nadają się do tego celu, zwłaszcza składniki o jakości analitycznej.
Jako składnik A można stosować dowolny CaCO3, dostępny w handlu. Szczególnie dogodnym okazał się świeżo strącony CaCO3. W przypadku składników drobnoziarnistych (średnica około 1 μm) wystarczą bardzo niewielkie zawartości węglanu wapnia (udziały ilości substancji 0,01 do 0,1 w odniesieniu do ilości substancji B). Składnik A może zawierać do 25% wag. MgCO3. Zawartość MgCO3 nie powinna być jednak zbyt wysoka, ponieważ istnieje
177 081 niebezpieczeństwo zbyt silnego działania alkalicznego z efektem dekarbonizacji, a tym samym wytrącanie wapna (zmiękczanie). Jest to całkowicie sprzeczne z sensem wynalazku.
Jako składnik B można stosować dowolne sole wapnia, jak chlorki, azotany albo ich mieszaniny, przy czym korzystne jest stosowanie chlorku wapnia. Nawet jeżeli sole wapnia wykazują w wodzie wartość pH w zakresie kwaśnym, to przez dodatek tych składników uzyskuje się stabilną wartość pH od 6,5 do 9,5. Dobór soli wapnia nie jest ograniczony do składników o szczególnej jakości, mogą być stosowane wszelkie sole wapnia, dostępne w handlu. Jeżeli preparat według wynalazku ma być stosowany do rekultywacji gruntu, wówczas okazało się szczególnie korzystne, stosowanie jako składnika B mieszaniny CaCl2, do 10%o wagowych Ca(NO3)2 i soli magnezu zwłaszcza z grupy chlorku, azotanu, węglanu, tlenku i siarczanu, przy czym stosunek ilości soli wapnia do soli magnezu może zmieniać się w szerokim zakresie i korzystnie wynosi od 0,8 : 1 do 10 : 1, szczególnie korzystnie od 1 : 1 do 6 : 1.
Proporcja ilości substancji składników A i B wynosi z reguły 0, 1 : 1 do 2 : 1, korzystnie 1 : 1,3 do 1,3 : 1. Jeżeli uzdatnia się wody alkaliczne wówczas składnik B występuje korzystnie w nadmiarze tak, że proporcja ilości substancji wynosi wówczas korzystnie 1: 1,3 do 1 : 2.
Jako trzeci składnik preparat zawiera NaHCO3. Jako dalszy składnik można stosować również ewentualnie KHCO3. Również w tym przypadku można stosować produkty dostępne w handlu o dowolnej jakości. KHCO3 stosuje się zwłaszcza wówczas, gdy traktuje się naturalne wody albo grunty, ubogie w potas. W tym przypadku NaHCO3 i KHCO3 występują w stosunkach ilościowych od 10 : 1 do 1 : 1. KHCO3 można stosować również w nadmiarze, jednak jest to mniej korzystne ze względu na koszty.
Składniki B i C występują zazwyczaj w stosunkach ilościowych 1 : 3 do 2 : 1, korzystnie 1 : 2,3 do 1 : 1,7, szczególnie korzystnie 1 : 2,1 do 1 : 1,9.
Preparat według wynalazku może również zawierać inne zwykłe dodatki, które mogą występować w innych środkach do uzdatniania wody i rekultywacji gruntów.
Jeżeli przeprowadza się rekultywację silnie kwaśnych wód ewentualnie gruntów, wówczas preparat według wynalazku może również zawierać niewielkie ilości sody, Na2CO3. Soda może być dodawana w ilości do 20% w odniesieniu do ilości składnika C.
Poszczególne składniki mogą być dodawane do uzdatnianej wody albo wody pitnej lub do gruntujako mieszanina albo kolejno jeden po drugim. Możliwe jest również stosowanie najpierw składników B i C i ewentualnie sody, a później dodanie składnika A do wód lub do gruntów.
Preparat według wynalazku może być dodawany w każdy dowolny sposób. W przypadku niewielkich powierzchni wód i gruntów stosowanie preparatu może następować ręcznie, natomiast w przypadku dużych powierzchni jako korzystne okazały się postacie stosowania maszynowego, zwłaszcza drogą powietrzną. W przypadku uzdatniania wody pitnej preparat według wynalazku można celowo dodawać przed ewentualnym maszynowym odkwaszaniem albo filtrowaniem.
Dalszym przedmiotem wynalazkujest sposób uzdatniania wody, charakteryzujący się tym, że rozpuszcza się oddzielnie składnik B, CaCl2 i/albo Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu i składnik C, NaHCO3 i ewentualnie KHCO3 w H2O, roztwory miesza się z oczyszczaną wodą, a otrzymaną mieszaninę przepuszcza się przez CaCO3.
Aby nie zmniejszać aktywności składników B i C korzystne jest ciągłe mieszanie roztworów składników Bi C w odpowiednich stosunkach ilościowych z uzdatnianą wodą oraz przepuszczenie przez CaCO3. W korzystnej postaci wykonania CaCO3 występuje jako złoże wapniowe.
Jako korzystne okazało się dodawanie składników B i C do uzdatnianej wody proporcjonalnie do ilości. Korzystnie składniki B i C stosuje się w stosunkach ilościowych od 1 : 3 do 2: 1, korzystnie 1: 2,3 do 1 : 1,7, szczególnie korzystnie 1 : 2,1 do 1 : 1,9. Ilość stosowanego CaCO3 podczas przeprowadzania sposobu według wynalazku jest nieistotna. Uzdatnianą wodę, zawierającą składniki B i C, przepuszcza się przez CaCO3. CaCO3 rozpuszcza się w wodzie zgodnie z równowagą roztworu, nadmiar pozostaje jako substancja stała, np. w złożu nieruchomym.
Ilości produktów, dodawanych do wody w postaci składników B i C, oblicza się w prosty sposób z żądanego stopnia twardości i działania buforowego. W mieszaninie zawierającej 0,2 mola CaCO3 : 1 mol CaCl2 : 1,8 mola NaHCO3 uzyskano twardość wynoszącą l,3°dH, przy rn 081 zastosowaniu 100 mg mieszaniny na litr wody. Jednocześnie stężenie żelaza z 2,4 mg/l w wodzie surowej zmniejszyło się do 0,08 mg/l w wodzie uzdatnionej. W przypadku tego preparatu zwiększa się przewodność na 100 mg/l o 115 ± W pS/cm. Stopień aktywności wzrostu twardości w odniesieniu do sumy wapnia i magnezu ze składników A i B jest zależny od struktury wody surowej.
W zależności od potrzeby, szczególnie korzystne jest dozowanie łącznie 5 - 1500 mg/l preparatu. Najczęstsze dawki wynoszą między 50 a 300 mg/l. Na ogół minimalne wymagania odnośnie wody pitnej uzyskuje się przy 100 do 200 mg/1.
Dalszym przedmiotem wynalazku jest zastosowanie wyżej opisanego preparatu do uzdatniania kwaśnych i alkalicznych wód, zwłaszcza wód stojących i wody pitnej, którą np. otrzymuje się przez filtrowanie lub w zwykłych układach do uzdatniania wody. Ustawianie równowagi wapno - kwas węglowy następuje szybko.
Dalszym przedmiotem wynalazku jest sposób rekultywacji gruntów, zwłaszcza kwaśnych gruntów leśnych, z wykorzystaniem wyżej opisanego preparatu.
Przykład. Doświadczenia polowe wykazały, że wyżej opisany preparat w przypadku wód stojących, amianowicie stawów, znajdujących się w miejskich terenach rekreacyjnych, oraz stawów ogrodowych, wykazywał długoterminowo wartość pH wynoszącą 8,1.
Ponadto stwierdzono, że już po upływie trzech dni od wprowadzenia preparatu według wynalazku można było zaobserwować zmętnienie, które oznaczało ożywienie wód przez mikrorganizmy.
Badano mieszaninę o składzie:
A = 0,9, B = 2,4, C = 6,0 (proporcja ilości substancji), odpowiednio:
A:B:C = 1 : 2, 7 : 6,7, gdzie C = n(NaHCOa) + n(KHCOa).
Wyniki doświadczeń przedstawiono w tabeli 1
Tabela 1
Nr Stosowane stężenie Wyniki pomiarów
CaCl2 NaHCO3 KHCO3 CaCOs Twardość natychmiast. Alkaliczn. całko- wita Wartość po Twardość po 48 h
mmol/1 °dH mmol/1 mmol/1 mmol/1 mmol/1 °dH mmol/1 2 h 5 h 24 h . °dH
1 2,4 13,44 6,0 0 0,9 0,99 5,5 2,9 7,58 7,62 7,90 8,1
2 2,4 13,44 5,4 0,6 0,9 1,06 5,9 2,96 7,56 7,61 7,91 8,3
3 2,4 13,44 4,8 1,2 0,9 1,09 6,1 3,01 7,52 7,59 7,88 8,4
4 2,4 13,44 4,2 1,8 0,9 1,15 6,4 3,27 7,56 7,57 7,83 9,1
5 2,4 13,44 3,6 2,4 0,9 1,16 6,5 3,43 7,53 7,58 7,87 9,6
6 2,4 13,44 3,0 3,0 0,9 1,14 6,4 3,55 7,57 7,60 7,85 9,9
7 2,4 13,44 2,4 3,6 0,9 1,10 6,2 3,60 7,59 7,62 7,84 10,0
We wszystkich doświadczeniach temperatura wody wynosiła 22OC.
Zmiana udziałów ilości wodorowęglanu sodu albo potasu dała nieoczekiwany skutek, a mianowicie taki, że wielkość twardości mierzona natychmiastowo po dodaniu preparatu w przypadku udziału KHCO3, wynoszącego 0,4, wykazuje maksimum. Również niespotykane są niskie twardości ogólne. Podczas gdy czysty chlorek wapnia wykazuje podczas rozpuszczania twardość odpowiadającą odważce, podczas rozpuszczania preparatu według wynalazku następuje jedynie częściowe podwyższanie twardości (efekt natychmiastowy ok. 40 do 110%, w odniesieniu do CaCh). Temu udziałowi twardości przeciwstawiona jest odpowiednia całkowita alkaliczność roztworu. Nieoczekiwanie stwierdzono, że podczas ustawiania równowagi według równowagi wapno - kwas węglowy (KKG) bardzo szybko zmniejsza się początkowy nadmiar całkowitej alkaliczności na korzyść wzrastającej całkowitej twardości. Ponieważ wzrostowi całkowitej twardości przeciwstawia się w końcu ekwiwalentna część całkowitej alkaliczności
177 081 (roztwór filtrowany), woda wskutek obróbki (wzrost stężenia Cl') nie wykazuje zwiększonej agresywności wobec substancji metalowych w rurociągach (C.L.Kruse, Korrosion, VCH).
Wartość pH wszystkich produktów zwiększa się ciągle z upływem czasu. Po upływie około 48 h, wartość pH we wszystkich produktach wynosi 8,2 ± 0,05. Ta stała w czasie wartość świadczy o stabilnym położeniu według KKG. Możliwość wymiany gazowej na powierzchni granicznej roztwór /powietrze zwiększa prędkość ustawiania równowagi.
Mimo, że prawie każdy preparat w zakresie opisanego preparatu służy do ustawiania wartości ApH mniejszego od 0,2 oraz współczynnika nasyceniaponiżej 0,2 (według DIN 38404C10), to jako szczególnie efektywna okazała się mieszanina 3 mmol CaCb, 6 mmol NaHCO3 i 0,6 mmol CaGOw w doświadczeuiu z wodądestylowaną,nasyconą OO2. Wyniki zestawion o poniżej
Na początku po 1 h po 24 h
pH pH pH c(Ca2+) [mmol1] KS4,3 [mmol/1] SI; ApH
4,3 6,98 7,08 3,54 6,33 0,25; 0,16
Podczas przebiegu doświadczenia zarówno współczynnik nasycenia SI, jak i wartość ApH zbliżyły się szybko do wartości 0,10.
W stawie o powierzchni 1,44 ha przez rozsypanie 2 t mieszaniny o składzie 0,1 mmol CaCO3:1 mmol CaCU: 2 mmol NaHCO3, zwiększyła się twardość (współczynnik skuteczności około 90%), przy odpowiednim skutku buforowania i redukcji zawartości żelaza z około 0,55 mg/l do około 0,15 mg/l.
Doświadczenia w układzie CaCl2-NaHCO3 i CaCb-KHCOs wykazują, że wartość pH bez składnika A z upływem czasu znacznie obniża się. Wyniki przedstawiono w tabeli 2.
Tabela 2
c(CaCl2) c(KHCO3) wartość pH po 2 h wartość pH po 5 h wartość pH po 24h
2,4 mmoH 6 mmol/1 7,94 7,91 7,81
c(CaCl2) c(NaHCO3) wartość pH po 2 h wartość pH po 5 h wartość pH po 24 h
2,4 mmol/1 6 mmoli 7,92 7,91 7,83
Przez zastosowanie świeżo strąconych ilości CaCO3 ułatwia się szybkie ustawienie równowagi. Bez dodatku tej fazy stałej nie uzyskano porównywanej równowagi.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz
Cena 2,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Preparat do uzdatniania wody i gruntu, znamienny tym, że zawiera
    A - CaCO3, B - CaCl2 i/lub Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu, C - NaHCO3 i ewentualnie KHCO3, przy czym składniki A i B zawarte są w stosunku ilościowym od 0,1 : 1 do 2 : 1, a składnik B i C w stosunku ilościowym od 1 : 3 do 2 : 1.
  2. 2. Preparat według zastrz. 1, znamienny tym, że składnik B składa się z CaCh i/lub Ca(NO3)2 i soli magnezu z grupy chlorku, azotanu, węglanu, tlenku i siarczanu, przy czym CaCl2 i/lub Ca(NO3)2 i sole magnezu występują w stosunku ilościowym od 0,8 :1 do 10: 1, korzystnie 1 : 1 do 6 : 1.
  3. 3. Preparat według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera składnik A i składnik B w stosunku ilościowym od 1 : 1,3 do 1,3 : 1.
  4. 4. Preparat według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera składnik A i składnik B w stosunku ilościowym od 1 : 1,3 do 1 : 2.
  5. 5. Preparat według zastrz. 1, znamienny tym, że składnik C składa się z NaHCO3 i KHCO3, przy czym NaHCO3 i KHCO3 występują w stosunku ilościowym od 10 : 1 do 1 : 1.
  6. 6. Preparat według zastrz. 1, znamienny tym, że składnik A zawiera do 25% wag. MgCO3.
  7. 7. Preparat według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo zawiera Na2CO3 w ilości do 20%, w odniesieniu do ilości składnika C.
  8. 8. Sposób uzdatniania kwaśnych i alkalicznych wód, zwłaszcza wód stojących i wody pitnej, znamienny tym, że uzdatnioną wodę traktuje się preparatem zawierającym: A-CaCO3; B-CaCl2 i/lub Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu, C-NaHCO3 i ewentualnie KHCO3, przy czym składniki A i B w preparacie zawarte są w stosunku ilościowym od 0,1 : 1 do 2 : 1 a składniki B i C w stosunku ilościowym od 1 : 3 do 2 : 1.
  9. 9. Sposób uzdatniania wody według zastrz. 8, znamienny tym, że składniki B, CaCl2 i/albo Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu oraz składniki C NaHCO3 i ewentualnie KHCO3 rozpuszcza się oddzielnie w H2O, roztwory miesza się z oczyszczaną wodą, i otrzymaną mieszaninę przepuszcza się przez CaCO3.
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się CaCO3 jako złoże nieruchome.
  11. 11. Sposób rekultywacji gruntu, zwłaszcza rekultywacji kwaśnych gruntów leśnych, znamienny tym, że rekultywane grunty traktuje się preparatem zawierającym: A-CaCO3, B-CaCb i/lub Ca(NO3)2 i ewentualnie sole magnezu, C-NaHCO3 i ewentualnie KHCO3, przy czym składniki A i B zawarte są w preparacie w stosunku ilościowym od 0,1 : 1 do 2 : 1 a składniki B i C w stosunku ilościowym od 1 : 3 do 2 : 1.
PL94315227A 1993-12-30 1994-12-27 Preparat do uzdatniania wody i gruntu i sposób uzdatniania kwaśnych i alkalicznych wód i rekultywacji gruntu PL177081B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4344926A DE4344926C1 (de) 1993-12-30 1993-12-30 Zusammensetzung zur Aufbereitung von Wasser und Sanierung von Böden und deren Verwendung
PCT/EP1994/004319 WO1995018070A1 (de) 1993-12-30 1994-12-27 Zusammensetzung zur aufbereitung von wasser und sanierung von böden

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL177081B1 true PL177081B1 (pl) 1999-09-30

Family

ID=6506500

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94315227A PL177081B1 (pl) 1993-12-30 1994-12-27 Preparat do uzdatniania wody i gruntu i sposób uzdatniania kwaśnych i alkalicznych wód i rekultywacji gruntu

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6419836B1 (pl)
EP (1) EP0737169B1 (pl)
JP (1) JP3679807B2 (pl)
AT (1) ATE176894T1 (pl)
AU (1) AU679313B2 (pl)
BR (1) BR9408436A (pl)
CA (1) CA2179318C (pl)
CZ (1) CZ289326B6 (pl)
DE (2) DE4344926C1 (pl)
DK (1) DK0737169T3 (pl)
ES (1) ES2129802T3 (pl)
FI (1) FI117284B (pl)
NO (1) NO313093B1 (pl)
NZ (1) NZ277813A (pl)
PL (1) PL177081B1 (pl)
SI (1) SI0737169T1 (pl)
SK (1) SK281411B6 (pl)
WO (1) WO1995018070A1 (pl)
ZA (1) ZA9410362B (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29609829U1 (de) * 1996-06-04 1996-11-28 Bauer Alfons Flüssige Bodenaktivierung
DE19701302C1 (de) * 1997-01-16 1998-05-20 Bioplast Gmbh Verwendung einer CaCO¶3¶-haltigen Zusammensetzung als Additiv für Meerwasser, worin Meerestiere aufgezogen oder gehalten werden
EP0968136B1 (de) * 1997-03-11 2003-08-27 Söll GmbH Verwendung von alkalicarbonat-peroxyhydraten in der fischzucht
DE19851345A1 (de) * 1998-11-06 2000-05-11 Willuweit Thomas Verfahren zur Aufbereitung von Wässern und Sedimenten
NZ507674A (en) * 1998-05-14 2003-12-19 Peter Soll Use of alkaline earth metal peroxides for immobilisation of phosphate and heavy metals except manganese and iron, in waters (standing and flowing waters and waste waters), soils, sediments and/or silts
DE19821609A1 (de) * 1998-05-14 1999-11-18 Thomas Willuweit Verfahren zur Entfernung von Phosphaten und Schwermetallen aus Wässern und Sedimenten
KR100318661B1 (ko) * 1998-12-30 2002-11-22 (주)니드켐 하폐수처리제및그의처리방법
ITMI20030882A1 (it) * 2003-04-30 2004-11-01 Eni Spa Metodo per inibire l'acidificazione biologica di acque in contatto con materiali contenenti zolfo
CN1935401B (zh) * 2006-05-31 2010-05-12 清华大学 一种酸化森林土壤的修复方法
US20120177449A1 (en) * 2009-07-24 2012-07-12 Groeneveld David P Method for dust control on saline dry lakebeds using minimal water resources
US20110262228A1 (en) * 2009-07-24 2011-10-27 Groeneveld David P Method for dust control on saline dry lakebeds using minimal water resources
PT2418177E (pt) 2010-08-13 2015-03-02 Omya Int Ag Sistema de injeção de uma suspensão de caco3 micronizado para a remineralização de água dessalinizada e doce
US9102859B2 (en) * 2013-07-14 2015-08-11 David P. Groeneveld Methods for dust control on saline dry lakebeds using minimal water resources
JP7299075B2 (ja) * 2019-06-10 2023-06-27 大成建設株式会社 酸性地下水の浄化方法
CN115244012A (zh) 2020-01-13 2022-10-25 欧亚瑟有限公司 处理水、沉积物和/或淤泥的方法
EP4122895A1 (de) 2021-07-13 2023-01-25 OASE GmbH Verfahren zur aufbereitung von wässern, böden, sedimenten und/oder schlämmen

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3450633A (en) * 1968-01-05 1969-06-17 Eric Siemers Phosphate recovery process
US3963637A (en) * 1971-08-06 1976-06-15 Chemlan Company, Inc. Compositions for treating domestic and industrial liquid wastes
US3918526A (en) * 1971-12-09 1975-11-11 Kabo Kogyo Co Ltd Fire-extinguishing device
JPS52144145A (en) * 1976-05-26 1977-12-01 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd Treatment of distilled water
JPS5376982A (en) * 1976-12-20 1978-07-07 Tokuoka Kougiyou Kk Mixed neutralizing agent containing main component of calcium carbonate
JPS5691888A (en) * 1979-12-26 1981-07-25 Sasakura Eng Co Ltd Additive for drinking water
JPS62171919A (ja) * 1986-01-23 1987-07-28 Kurita Water Ind Ltd 消石灰組成物
US4744904A (en) * 1986-04-11 1988-05-17 Birko Corporation Waste water treatment
US5008020A (en) * 1989-12-08 1991-04-16 Eastman Kodak Company Treatment of domestic and industrial waste waters
CA2047432C (en) * 1990-07-20 2001-11-20 Johannes P. Maree Treatment of water
US5431838A (en) * 1993-12-17 1995-07-11 Church & Dwight Co., Inc. Carbonate built laundry detergent composition containing a strontium salt

Also Published As

Publication number Publication date
SK281411B6 (sk) 2001-03-12
ZA9410362B (en) 1995-09-01
ATE176894T1 (de) 1999-03-15
CZ195196A3 (en) 1996-12-11
SK80096A3 (en) 1997-01-08
AU1318095A (en) 1995-07-17
DE4344926C1 (de) 1995-05-18
BR9408436A (pt) 1997-08-05
ES2129802T3 (es) 1999-06-16
DK0737169T3 (da) 1999-09-27
CA2179318C (en) 2001-12-11
DE59407852D1 (de) 1999-04-01
NO962737L (no) 1996-06-27
NO962737D0 (no) 1996-06-27
EP0737169B1 (de) 1999-02-24
NZ277813A (en) 1998-01-26
FI962617A (fi) 1996-06-25
SI0737169T1 (en) 1999-10-31
JPH09507425A (ja) 1997-07-29
NO313093B1 (no) 2002-08-12
JP3679807B2 (ja) 2005-08-03
WO1995018070A1 (de) 1995-07-06
FI962617A0 (fi) 1996-06-25
EP0737169A1 (de) 1996-10-16
FI117284B (fi) 2006-08-31
AU679313B2 (en) 1997-06-26
CA2179318A1 (en) 1995-07-06
CZ289326B6 (cs) 2002-01-16
US6419836B1 (en) 2002-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177081B1 (pl) Preparat do uzdatniania wody i gruntu i sposób uzdatniania kwaśnych i alkalicznych wód i rekultywacji gruntu
US3930834A (en) Algaecidal composition
Li et al. MAP precipitation from landfill leachate and seawater bittern waste
JP2002514505A (ja) 水類、土壌、沈降物および/またはシルトを処理するための方法
Birnhack et al. Quality criteria for desalinated water and introduction of a novel, cost effective and advantageous post treatment process
US4402851A (en) Pumpable composition for water-purifying purpose containing iron (II) sulphate, and a method for producing the same
US2551446A (en) Algaecidal composition comprising a water-soluble cupric salt and lignin sulfonate
NO840987L (no) Jern(ii)-sulfatholdig dispersjon og fremgangsmaate ved fremstilling derav
KR100220652B1 (ko) 수질 및 저질의 마그네슘 화합물계 개선제
LV12954B (en) Water improving agent
KR100342171B1 (ko) 하/폐수중의 질소와 인을 동시에 제거하기 위한 수처리제조성물 및 이를 이용한 수처리방법
EP1256278A1 (en) Phytoplankton growth inhibitors and method of water purification with the use of the same
KR920010803B1 (ko) 혼합된 중금속을 함유하는 폐수의 처리방법
US5236599A (en) Water treatment process
JPH11319411A (ja) 貝化石を含む水質浄化剤及びそれを用いた水質浄化方法
DE19923644B4 (de) Verfahren zur Abscheidung von Schadstoffen aus Wässern
JPH0557289A (ja) 硝酸イオンによつて汚染された水溶液の浄化方法
Ginocchio Protection against corrosion in drinking water distribution systems
NO176173B (no) Fremgangsmåte for avgiftning av vann som inneholder opplöst aluminium
Rehman et al. Post‐Treatment of Desalinated Water: Effects and Remedy by Remineralization Methods
SU842054A1 (ru) Способ приготовлени растворов полифосфатовдл СТАбилизАциОННОй ОбРАбОТКи ВОды
PL169869B1 (pl) Sposob oczyszczania wód z radu
KR20050030910A (ko) 철강 부산물로 바다 생태계 보존 및 적조 발생 방지재 개발
Lind Water Treatment and Industrial Residues for Soil P Binding
JPH07978A (ja) 飲料水中の次亜塩素酸除去液

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131227