SK280514B6 - Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia - Google Patents

Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia Download PDF

Info

Publication number
SK280514B6
SK280514B6 SK4697-90A SK469790A SK280514B6 SK 280514 B6 SK280514 B6 SK 280514B6 SK 469790 A SK469790 A SK 469790A SK 280514 B6 SK280514 B6 SK 280514B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
gravel
compactor
rails
conveyor
sleeper
Prior art date
Application number
SK4697-90A
Other languages
English (en)
Inventor
Tomáš Hošek
Josef Němec
Original Assignee
Mechanizace Traťového Hospodářství
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mechanizace Traťového Hospodářství filed Critical Mechanizace Traťového Hospodářství
Publication of SK280514B6 publication Critical patent/SK280514B6/sk

Links

Landscapes

  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Description

Stroj na obnovu a opravu železničnej trate vyčistí štrk a vráti ho pod koľajové lôžko na vopred pripravenú pláň (47) izolovanú geotextíliou (24) a zhutnenou vrstvou piesku. Stroj je usporiadaný tak, že za výsypné miesto (22) piesku, ktorý sa dopravuje z vonkajšieho zdroja je priradená priečne pod koľajnicou (28) delená tvarovacia lišta (34) so zhutňovačom (19), obidvoje zavesené na žľaboch (7), a pred výsypné miesto (22) je voľne na ramenách (25) žľabov (7) zavesená geotextília (24). K vyústeniu zásobníka štrku (6) je priradený horný sklz (8) a dolný sklz (9) ústiaci nad priečnym dopravníkom (10), spojeným so stredovým a stranovým deličom (12 a 14), vedeným po koľajniciach (28).
Oblasť techniky
Vynález sa týka stroja na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia, ktorého usporiadanie umožňuje nielen bežné čistenie železničného zvršku, ale i komplexnú sanáciu, t. j. položenie geotextílie proti prenikaniu jemných častíc hliny vplyvom vzlínania vody, vloženie a natlačenie pieskovej vrstvy a spätné uloženie vyčisteného štrku.
Doterajší stav techniky
Podľa známeho riešenia sa najprv určitý úsek trate vyčistí klasickou čističkou. Tá môže byť vybavená zariadením, ktoré z pripojených, napr. vlečných vagónov, na predtým vyčistený štrk položí okamžitú vrstvu piesku alebo zmes piesku s vápnom. Pokiaľ čistička takto usporiadaná nie je, položí sa piesková vrstva zo špeciálnych vagónov na tento účel zvlášť prispôsobených. Čistička sa potom vráti na východiskové miesto a prejde trať znovu, pritom jednoduchšie je možné zariadiť vhodným usporiadaním sklzov a dopravníkov to, že do uvoľneného priestoru za brázdiacou reťazou sa najprv ukladá vrstva piesku, ktorá bola skôr na povrchu, a potom vyčistený štrk. Čistička vtedy pri druhej jazde nečistí, ale len vzájomne prehadzuje vrstvy štrku a piesku. Nevýhodou tohto spôsobuje pomerne nízky výkon, lebo jeden úsek trate sa musí prejsť vlastne dvakrát.
Iným spôsobom sa sanácia uskutočňuje pomocou ťažkej mechanizácie - znesením požadovaného úseku koľajnicového poľa. Kladiacimi žeriavmi sa vytrhne koľajnicové pole požadovaného úseku. V taktom obnaženom úseku sa pomocou nekoľajnicových stavebných strojov znečistenej štrkovej kaluže odoberie až na pláň a premiestni sa väčšinou do pristavených kontajnerov a odvezie sa na vhodnú skládku. Na takto obnaženú pláň sa položí geotextília, na ňu ochranná vrstva piesku, potom vyčistený štrk. To všetko zase pomocou nekoľajnicových stavebnicových strojov. Na takto vytvorenú vrstvu štrku sa kladiacimi žeriavmi spätne vráti koľajnicové pole, ktoré sa dodatočne zaštrkuje zo zaštrkovaných vozov, a trať sa výškovo i smerovo upraví. Týmto spôsobom je možné uspokojivo sanovať vybrané traťové úseky. Nevýhodou tohto spôsobu je nutnosť použitia niekoľkých druhov ťažkých a drahých stavebných strojov. _
Ďalej bola vyrobená súprava, ktorá je prispôsobená zvlášť na sanačné práce. Skladá sa z centrálnej časti, kde je postupne ťažobný mechanizmus na štrk, na ktorom je upevnené zariadenie na zhutňovanie pláne, transportné zariadenie na prísun piesku alebo zmesi piesku a vápna, zhutňovacie zariadenie na zhutnenie piesku a transportné zariadenie na prísun čistého štrku. Pred centrálnou častou sú tlačené kontajnery na ukladanie nevyčisteného štrku a za súpravou sú ťahané kontajnery na čistý štrk a piesok a transportné zariadenie na ich prepravu. Súprava pracuje tak, že hneď ako je ťažobný mechanizmus zasunutý pod koľajnicové pole a zapnutý jeho chod, tak pri pohybe súpravy vpred začne ťažiť znečistený štrk až na holú pláň, ktorá je okamžite zariadením na zhutnenie upravená na ďalšie kladenie. Znečistený štrk sa pomocou transportného zariadenia dopravuje vopred do kontajnerov na ukladanie nevyčisteného štrku a zároveň zo zadnej časti sa postupne dopravuje piesok rozprestretý na upravenú pláň a zhutnený zhutňovacím zariadením. Na takto pripravenú vrstvu piesku sa rozprestrie čistý štrk, ktorý bol dopravený zo zadnej časti. Nevýhodou tohto spôsobu sanácie je nutnosť značného obsahu kontajnerov na jednotlivé komponenty dopravované pod koľajnicové lôžko a von, a teda veľká hmotnosť celej súpravy vrátane mohutného pohonného zariadenia. Pretože veľkosť kontajnerov nie je možné zvyšovať nad určitú medzu, vyplýva z toho i obmedzenie na dĺžku sanovaného úseku. Značnou nevýhodou je i dĺžka celej súpravy, ktorá môže byť 600 - 800 metrov
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstránime riešením podlo vynálezu stroja na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia, ktorého podstatou je, že za výsypné miesto piesku, ktoré je dopravované vzostupným dopravníkom a zostupným dopravníkom, je priradená priečne pod koľajnicou delená tvarovacia lišta so zhutňovačom. Tvarovacia lišta a zhutňovač si zavesené na žľaboch pomocou závesu. Pred výsypné miesto je výkyvné a voľne na ramenách žľabov zavesená geotextília. K vyústeniu zásobníka štrku je takisto priradený výkyvné okolo čapu sklzný horný sklz a dolný sklz ústiaci nad priečnym dopravníkom spojený so stredovým deličom a stredovým deličom vedených spoločne po koľajnici Tvarovacia lišta sa skladá z dvoch polovíc, priečne delenej skrine závitovkového dopravníka, ktorej zvislý stĺp je uložený otočné v medzipuzdre a je osovo neotočne posuvný v telese lišty. Skrine závitovkového dopravníka sú uprostred spojené čapmi skrine. Skriňa závitovkového dopravníka má tvar pravouhlého trojuholníka, ktorý obklopuje závitovku tak, že jedna odvesna tvorí zvislú zadnú stenu, druhá odvesna kryje závitovku zhora a myslená prepona tvorí otvor, ktorý je otvorený v smere jazdy. Zhutňovač sa skladá z trámca výkyvné spojeného pomocou ramien zhutňovača s polovicou delenej skrine závitovkového dopravníka okolo čapov zhutňovača. Trámec je pritom pevne spojený a dvoma alebo viacerými vibrátormi. Stredový delič sa skladá zo strechového krytu koľajníc a zo stredovej klapky výkyvné v osovo umiestnenom klinovom sklze pomocou valca deliča. Stranový delič je vybavený osovou drážkou, v ktorej je zasunutá klapka výkyvné uložená na čape klapky.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený na priložených výkresoch, na ktorých obr. 1 znázorňuje celkový nárys stroja, na obr. 2 je rez A-A z obr. 1, na obr. 3 je rez B-B z obr. 1, na obr. 4 je rez D-D z obr. I, na obr. 5 je rez E-E z obr. 4 a na obr. 6 je rez C-C z obr. 1.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na ráme 1 stroja sú upevnené vzostupný dopravník 29 a zostupný dopravník 27 slúžiaci na dopravu piesku do výsypného miesta 22, umiestneného pred tvarovaciu lištu a zhutňovač 19. Tvarovacia lišta 34 a tým i zhutňovač 19 sú zavesené na obidvoch žľaboch 7 a ich hlavné pohyby tak v smere zvislom, ako i priečne vodorovnom sú navzájom viazané.
Vlastná tvarovacia lišta 34 je zavesená v telese lišty 17 výkyvné okolo vodorovného čapu 48 závesu. Na jednej ľubovoľne zvolenej strane žľabov 7 je teleso 17 lišty uložené v závese 21 pevne bez možnosti vodorovného posuvu, na druhej strane je umožnený na čape 48 závesu osový posuv, pretože vzájomná vzdialenosť žľabov 7 sa vplyvom prevádzky trochu mení.
Na obr. 5 je znázornené uloženie skrine 42 závitovkového dopravníka. V otvore telesa 17 lišty je pero 31 umož ňujúce medzipuzdru 38 výhradne osový posuv pomocou valca 37 zdvihu, zatiaľ čo zvislý stĺp 30, pevne spojený so skriňou 42 závitovkového dopravníka, má umožnený rotačný pohyb a to pomocou valca otočné. Znamená to, že vzhľadom na žľaby 7 je možné na skrini 42 závitového dopravníka meniť výšku zdvihu a uhlové natočenie. Zvislá os tohto zariadenia je udržiavaná valcom 23 závitovkového dopravníka. Skriňa 42 závitovkového dopravníka obklopuje vlastný závit 53, pričom predná časť je otvorená. Uprostred v priečnom smere, teda uprostred koľajníc, je skriňa 42 závitovkového dopravníka delená a spojuje sa do pracovnej polohy čapu 35 skrine. Držiak 16 slúži na zachytenie tvarovacej lišty v transportnej polohe. Na každej polovici telesa 17 lišty sú výkyvné pripevnené ramená 20 zhutňovača pomocou čapu 41 zhutňovača, ktoré nesú trámec 44, na ktorom sú dva alebo viac vibrátorov 18. Zhutňovač 19 je teda na ramenách 20 zhutňovača závesu voľne a prítlačná sila na rozprestrenú vrstvu piesku je vyvolaná len vlastnou hmotnosťou.
V dolnej časti žľabov 7 je na ramenách 25 žľabov výkyvné upevnený zväzok geotextílie 24. Takisto ako pri zhutňovači 19, tak i v tomto prípade geotextílie 24 sa odvaľuje a rozvinie po holej pláni 47 vplyvom vlastnej hmotnosti bez ďalších prídavných síl.
K vyústeniu 39 zásobníka, ktorého konštrukcia je známa a nie je predmetom vynálezu, sú priradené horný sklz 8 a dolný sklz 9, obidva výkyvné okolo spoločného čapu 40, sklzu, pričom dolný sklz je ukončený nad priečnym dopravníkom 10. K vyústeniu 32 zásobníka je ďalej priradená klapka 13 stranového deliča otočná okolo čapu 26 klapky a vo svojej spodnej časti vedená v osovej drážke 43 stranového deliča 14. So stranovým deličom 14 je spojený stredový delič 12 (obr. 2), ktorý má v osi klinový sklz 32 s klapkou 11 stredového deliča ovládanou valcom deliča 33. Nad každou koľajnicou 28 je vytvorený strechový kryt 46, ktorý jednak zabraňuje znečisteniu tohto priestoru štrkom, a takisto vedie komplet priečneho dopravníka 10 s obojstranným chodom, stredového a stranového deliča 12, 14 po koľajnici 28 pri ťahaní tiahlom 15. Pri transporte sa celý komplet zdvihne buď hydraulickými valcami, kladkostrojom, prípadne iným známym spôsobom do bezpečnej výšky, čo nie je predmetom vynálezu.
Zdvíhacie zariadenie 45 je predsunuté pred dolné ukončenie žľabov 7. Na žľaby 7, ako dopravnú cestu znečisteného štrku, nadväzuje štrkový dopravník 5, ktorý dopraví štrk na triedič 4. Na triedič 4 nadväzuje jednak zásobník štrku 6, a pod triedičom 4 dopravník odpadu 3, na ktorý nadväzuje otočný dopravník 2.
Príprava stroja na prácu spočíva v spojení žľabov 7 pod koľajnicou 28 a po vyťažení štrku z priestoru pod koľajnicou 28 v dĺžke asi 3 m sa z držiaka 16 po obidvoch stranách stroja uvoľní skriňa 42 závitovkového dopravníka a spustením pomocou valcov 37 zdvihu a natáčaním smerom pod koľajnicu pomocou valcov 16 otočné sa skrine 42 závitovkového dopravníka zasunú pod koľajnicu 28 a navzájom spoja pomocou čapu 35 skrine. Tým sú tvarovacia lišta 34 a zhutňovač 19 pripravené na činnosť. Takisto sa vsunie pod koľajnicu 28 a pripevní na ramenách žľabu 25 zväzok geotextílie 24. Potom sa spustí stredový a stranový delič 12,14 na koľajnice 28 a stroj je pripravený na prácu.
Po spustení pracovného podvozku v smere šípky sa vyťažený a vyčistený štrk akumuluje v zásobníku 6. Zároveň sa pomocou vzostupného dopravníka 29 a zostupného dopravníka 27 sype pod koľajnicu 28 piesok a to na výsypné miesto 22 do priestoru pred tvarovaciu lištu 34, ktorá je z pôdorysného pohľadu približne v osi koľajníc 28. Piesok sa sype na odvíjajúcu sa geotextíliu 24, ktorá leží na holej a zrezanej pláni 42. Tvarovacia lišta 34 pomocou závitovky inštalovanej vnútri skrine 42 závitovkového dopravníka premiestňuje nadbytok piesku obojstranne zo stredu koľajnice smerom k okrajom na miesta, kde je ho nedostatok, čím vytvára rovnomernú vrstvu, ktorá je prostredníctvom zhutňovača 19 zhutnená. Výšku pieskovej vrstvy je možné v určitých medziach riadiť pomocou valcov 37 zdvihu. Čistý štrk sa riadene vypúšťa z vyústenia 39 zásobníka štrku 6. V normálnom pracovnom režime sa horný sklz 8 zdvihne do čiarkovanej polohy (pozri obr. 1) a štrk padá najprv do stranového deliča 14 a prepadá obojstranne otvorom 49 stranového deliča 14 a podsypáva obojstranne a prednostne priestor z vonkajšej strany koľajníc 28. Ak je štrku nadbytok, nestačí prepadať otvorom 49 stranového deliča 14, zapĺňa obojstranne priestor zásobníka 50 stranového deliča a pri naakumulovaní väčšieho množstva a tým i výšky hornej vrstvy určenej hranou 51 medzisteny začne štrk prepadať do stredového deliča 12 a po klinovom sklze 32 a vnútorných sklzoch strechového krytu 46 dopĺňa priestor vnútri koľajníc 28. Tento postup je v súlade s technologickou požiadavkou prednostne a s dostatkom štrku plniť priestor pod podvalmi z vonkajšej strany koľajníc 28 a len potom priestor pod podvalmi vnútri koľajníc 28.
Keď je os koľaje 28 mimo pozdĺžnu os stroja, napr. v oblúku, je rovnomerné rozdeľovanie štrku z vyústenia 39 zásobníka zaistené automaticky stranovým deličom 14 a to vychyľovaním klapky 13 zasunutej v osovej drážke 41. Ak je potrebné vytvoriť na jednej strane koľajníc 28 prevýšenie, je možné vychýliť klapku 11 stredového deliča pomocou valca 33 a tým zväčšovať množstvo štrku prepadávajúceho cez hranu 51 medzisteny zo stranového deliča 14, tým sa vytvára nadbytok štrku na jednej alebo druhej strane tvoriace prevýšenie.
V prípade, že z technologických dôvodov je nutné všetok štrk premiestniť mimo koľajnice 28 za hlavy 52 podvalov, sklopí sa horný sklz 8 do spodnej polohy (obr. 1 plná čiara). Štrk potom vychádza z vyústenia 39 zásobníka a po hornom sklze 8 a dolnom sklze 9 sa dostane na priečny dopravník 10 s obojstranným chodom, ktorý ho dopraví na ľubovoľnú stranu za hlavy 52 podvalov.
Pojazdný stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia sa dá využiť predovšetkým pri opravách a obnovách železničných tratí.

Claims (6)

1. Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia s rámom podopreným železničnými podvozkami s dopravným systémom na odoberanie znečisteného štrku z priestoru pod koľajnicami, so sitom a zásobníkom štrku, na ktoré nadväzuje dopravný systém na návrat vyčisteného štrku pod koľajnice, so zariadením na ukladanie geotextílií a s dopravným systémom na prívod piesku a jeho rozprestrenie pod koľajnice, vyznačujúci sa tým, že za výsypné miesto (22) zo vzostupného dopravníka (29) a zostupného dopravníka (27) je priradená priečne pod koľajnicou (28) delená tvarovacia lišta (34) so zhutňovačom (19), zavesená na žľaboch (7) pomocou závesu (21) a pred výsypné miesto (22) je výkyvné a voľne na ramenách (25) žľabov zavesená geotextília (24), k vyústeniu zásobníka štrku (6) je priradený výkyvné okolo čapu (40) sklzu horný sklz (8) a dolný sklz (9), ústiaci nad priečnym dopravníkom (10) spojeným so stredovým deličom (12) a stranovým deličom (14) vedených spoločne po koľajniciach (28).
2. Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že tva3
SK 280514 Β6 rovacia lišta (34) sa skladá z dvoch polovíc priečne delenej skrine (42) závitovkového dopravníka, ktorého zvislý stĺp (30) je uložený otočne v niedzipuzdre (38) a osovo neotočne posuvný v telese (17) lišty, pričom skrine (42) závitovkového dopravníka sú uprostred spojené čapmi (35) skrine.
3. Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia podľa nároku laž, vyznačujúci sa tým, že skriňa (42) závitovkového dopravníka má tvar pravouhlého trojuholníka, ktorý obklopuje závitovku (53) tak, že jedna odvesna tvorí zvislú stenu, druhá odvesna kryje závitovku (53) zhora a myslená prepona tvorí otvor v smere jazdy.
4. Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že zhutňovač (19) sa skladá z trámca (44) výkyvné spojeného pomocou ramien (20) zhutňovača s polovicou delenej skrine (42) závitovkového dopravníka okolo čapov (41) zhutňovača (19), pričom trámec (44) je pevne spojený s dvoma alebo viac vibrátormi (18).
5. Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia podľa nároku 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že stredový delič (12) skladajúci sa zo strechového krytu (46) koľajníc (28) a z klapky (11) stredového deliča výkyvné v osovo umiestnenom klinovom sklze (32) pomocou valca (33) deliča.
6. Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia podľa nároku 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že stranový delič (14) je opatrený osovou drážkou (43), v ktorej je zasunutá klapka (13) stranového deliča, výkyvné uložená na čape (26) klapky (13) stranového deliča.
3 výkresy
OBR. 1
OBR. 2
SK4697-90A 1990-09-27 1990-09-27 Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia SK280514B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS904697A CZ284020B6 (cs) 1990-09-27 1990-09-27 Stroj na zvyšování únosnosti pražcového podloží

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK280514B6 true SK280514B6 (sk) 2000-03-13

Family

ID=5390322

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK4697-90A SK280514B6 (sk) 1990-09-27 1990-09-27 Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ284020B6 (sk)
SK (1) SK280514B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
CS469790A3 (en) 1992-04-15
CZ284020B6 (cs) 1998-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5479725A (en) Method of and arrangement for rehabilitating a ballast bed of a track
US4479439A (en) Mobile arrangement and method for improving a track bed
US4357874A (en) Mobile arrangement and method for improving a track bed
CZ59493A3 (en) Maintenance mechanized machine
PL129816B1 (en) Mobile machine for cleaning aggregate bed and method of treating aged aggregate
SK279084B6 (sk) Pojazdný stroj na ukladanie a rozdeľovanie štrku š
US4794862A (en) Track leveling and ballast tamping machine
CA2093089C (en) Installation for continuously rehabilitating a ballast bed of a track
US3167193A (en) Loading car with conveyor
AT404039B (de) Maschine zum verteilen und planieren des bettungsschotters
DE2853099C2 (de) Selbstfahrbare Gleisbett-Reinigungsmaschine mit Speichervorrichtung
CZ279087B6 (en) Apparatus for producing protective layer of a ballast bed and process of maintaining the ballast bed
PL201969B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
PL177987B1 (pl) Sposób i urządzenie do renowacji tłuczniowego podtorza toru kolejowego
PL207992B1 (pl) Maszyna do rozbiórki starego i układania nowego toru
EP1249535A2 (de) Förder- und Silo-Waggon, Verfahren zur Aufnahme, Zwischenspeicherung und Abgabe von Materialien
USRE35788E (en) Method of and arrangement for rehabilitating a ballast bed of a track
GB2284440A (en) Railway ballast cleaning machine capable of gathering fresh sand or ballast left between the rails
PL201968B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
PL201970B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
SK280514B6 (sk) Stroj na zvyšovanie nosnosti podvalového podložia
PL169852B1 (pl) Urzadzenie do dozowania tlucznia i podbijania toru PL
DE19650443A1 (de) Mobile Aufbereitungseinrichtung für Bodenaushub bei einem Bahngleis
EP0302225A1 (en) Machine to form and rehabilitate railway ballast and railway road beds
RU13491U1 (ru) Щебнеочистительная машина и выгребной рабочий орган щебнеочистительной машины