SK280250B6 - Samočinný spínač - Google Patents

Samočinný spínač Download PDF

Info

Publication number
SK280250B6
SK280250B6 SK4249-90A SK424990A SK280250B6 SK 280250 B6 SK280250 B6 SK 280250B6 SK 424990 A SK424990 A SK 424990A SK 280250 B6 SK280250 B6 SK 280250B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
arc
posts
automatic switch
switch according
webs
Prior art date
Application number
SK4249-90A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Ostermann
Jürgen Orzechowski
Original Assignee
Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Co. Kg filed Critical Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Co. Kg
Publication of SK280250B6 publication Critical patent/SK280250B6/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/30Means for extinguishing or preventing arc between current-carrying parts
    • H01H9/34Stationary parts for restricting or subdividing the arc, e.g. barrier plate
    • H01H9/346Details concerning the arc formation chamber
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/30Means for extinguishing or preventing arc between current-carrying parts
    • H01H9/34Stationary parts for restricting or subdividing the arc, e.g. barrier plate
    • H01H9/342Venting arrangements for arc chutes

Landscapes

  • Arc-Extinguishing Devices That Are Switches (AREA)
  • Circuit Breakers (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Keying Circuit Devices (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka samočinného spínača, usporiadaného v skrini, vyhotovenej z izolačného materiálu a obsahujúcej kontaktné ústrojenstvo a spínací mechanizmus, so zhášacou komôrkou v skrini, ktorá má predkomôrkový priestor, upravený vedľa kontaktného ústrojenstva, a s pomocnými prostriedkami na zavedenie spínacieho oblúka z kontaktného ústrojenstva do oblasti zhášania oblúka.
Doterajší stav techniky
Takéto spínače so zvlášť upravenými zhášacími komôrkami sú známe v mnohých uskutočneniach, napríklad z patentových spisov DE 1 185 269, DE 1 185 274. Známe spínače obsahujú vnútri skrine z izolačného materiálu komôrku svetelného oblúka, priradenú ku kontaktnému miestu a vybavenú zhášacími plechmi na účinné zhášanie spínacieho svetelného oblúka, vznikajúceho pri skratovom zapojení.
Ďalší vývoj týchto základných tvarov komôrok je opísaný v patentových spisoch DE 27 16 619 BI,
DE 33 37 562 Al, EP 0 123 090 BI, EP 0 158 124 A2 a EP 0 251 160 A2. Všetky tieto zhášacie zariadenia majú spoločné to, že majú väčší počet v odstupe vedľa seba usporiadaných zhášacích plechov a dve dosky z izolačnej hmoty, usporiadane naprieč pred zhášacími plechmi vedľa kontaktného ústrojenstva v takzvanej predkomôrke. Izolačné dosky, pozostávajúce väčšinou z keramiky alebo z plastickej hmoty, sú vždy usporiadané v určitej vzdialenosti od vonkajších stien skrine. Tým je umožnené obtekanie dosák plynmi svetelného oblúka, respektíve je umožnené vyrovnanie tlaku.
Nedostatkom týchto zhášacích zariadení, známych zo stavu techniky, sú obidve prídavné dosky z izolačnej hmoty, ktoré okrem toho, že predstavujú zvýšené náklady, vyžadujú tiež príslušnú montáž. Okrem toho existuje značné nebezpečenstvo ich porušenia, keď sa keramické dosky pri uzatváraní dielov skrine presne nevložia, a/alebo sa zošmyknú. Ľahko potom dôjde k funkčným poruchám spínača vplyvom úlomkov izolačných doštičiek, ktoré v skrini poletujú.
Aby bolo možné usporiť izolačné doštičky, je už z patentového spisu, FR 25 75 861 BI známe riešenie, keď je istič vybavený integrovanými vedeniami oblúka v predkomôrke. Tieto prostriedky pozostávajú z naproti sebe usporiadaných radoch rebier na stenách skrine komôrky na svetelný oblúk. Medzi radmi rebier, ktoré majú stromčekovitú štruktúru alebo môžu byť tiež vytvorené ako jednotlivé priame steny, zostáva centrálny kanál. Podľa tvaru rebier sú rebrá obklopené drážkami alebo vrubmi, ktoré si uchovávajú odionizovanú rezervu studeného plynu a majú po odpojení zaistiť spätné prúdenie plynu v smere kontaktnej zóny. Rady rebier voľne stojace približne v prostriedku predkomôrky však rozširujú drážku medzi kontaktmi tak, že nedochádza na žiadané vedenie spínacieho oblúka aj vzniknutých plynov pri výboji. Pritom tvar a plocha drážok sú v podstate zamerané na to, aby bola zachovaná rovnomerná hrúbka rebier, aby sa vylúčili lunkre a nerovnosti súčastí skrine. Výrobné a lisovacie technické vybavenia stoja teda pri vytváraní radu rebier tohto spínača v popredí. Optimalizované vedenie plynu ani rýchle odvedenie spínacieho oblúka z kontaktného miesta do zhášacích plechov nie je naproti tomu pri takejto zhášacej komôrke dosiahnuté.
Úlohou vynálezu je teda zjednodušiť pri samočinnom spínači menovaného druhu zhášaciu komôrku v oblasti predkomôrky a vytvoriť zlepšené vedenie svetelného oblú ka a zaistiť zvlášť nízky odpor prúdenia v priestore predkomôrky, aby bol zaistený rýchly a bezpečný priebeh spínacieho svetelného oblúka z kontaktného miesta do radu zhášacích plechov.
Podstata vynálezu
Túto úlohu spĺňa samočinný spínač, usporiadaný v skrini, vyhotovenej z izolačného materiálu a obsahujúcej kontaktné ústrojenstvo a spínací mechanizmus, so zhášacou komôrkou v skrini, ktorá má predkomôrkový priestor, upravený vedľa kontaktného ústrojenstva, a s pomocnými prostriedkami na zavedenie spínacieho oblúka z kontaktného ústrojenstva do oblastí zhášania oblúka, podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že v predkomôrkovom priestore na aspoň jednej bočnej ploche vnútorných bočných plôch skrini, usporiadaných rovnobežne s rovinou otvárajúceho pohybu kontaktov, sú usporiadané stojiny z izolačného materiálu, rozkladajúce sa od kontaktného ústrojenstva a ďalej pozdĺž vedenia oblúka, ktoré okrem medzery v rovine otvárania kontaktov obklopujú vedenie oblúka k predkomôrkovému priestoru a súčasne tvoria utesňovacie steny proti spínaciemu mechanizmu, pričom vo zvyšnom kanáliku predkomôrkového priestoru sú medzi utesňovacími stenami usporiadané stĺpiky, vyčnievajúce z dna vnútorných bočných plôch v smere roviny otvárania kontaktov.
Ďalej budú opísané aj výhodné uskutočnenia vynálezu.
Podľa výhodného uskutočnenia vynálezu pozostáva skriňa z dvoch polovíc, kontaktné ústrojenstvo pozostáva z pevného kontaktu a z pohyblivej dotykovej páky s jednoduchým prerušením, ktoré spoločne tvoria prúdovú slučku v tvare U, pričom v zhášacej komôrke je vložený zväzok zhášacích plechov, orientovaný kolmo na prúdovú slučku, a stĺpiky sú medzi kontaktným ústrojenstvom a zväzkom zhášacích plechov rozložené rovnomerne, pričom medzi čelnými plochami stĺpikov, usporiadaných na protiľahlých vnútorných bočných plochách skrine, je upravená medzera.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia vynálezu sú stĺpiky usporiadané dovnútra kanálika medzi utesňovacími stenami a navzájom proti sebe tak, že myslené kružnice rovnakého priemeru okolo ich päty jednak spolu navzájom susedia a jednak sa dotýkajú utesňovacích stien na obvode.
Stĺpiky sú výhodne usporiadané v rovnakých odstupoch v rade za sebou.
Stĺpiky sú výhodne usporiadané svojimi pätami v ideálnom oblúku uprostred medzi zakrivenými stojinami.
Stĺpiky sú výhodne svojimi pätami usporiadané na spôsob kľukatej čiary na vnútorných bočných plochách rovnomerne rozložené medzi stojinami v kanáliku.
Stĺpiky prvej vnútornej bočnej plochy sú výhodne usporiadané oproti stĺpikom druhej vnútornej bočnej plochy skrine predsadene vždy o medzeru.
Výška stĺpikov jednej vnútornej bočnej plochy sa výhodne rovná výške príslušných stojín a ich čelné plochy ležia v jednej rovine.
Stojiny a stĺpiky sú výhodne uskutočnené zjedného kusa.
Na každej vnútornej bočnej ploche vnútri predkomôrkového priestoru je výhodne usporiadaných päť až deväť stĺpikov.
Základovými plochami stĺpikov je výhodne zakryté 5 až 15 % celkovej plochy kanálika medzi utesňovacími stenami.
Stĺpiky sú výhodne vytvorené ako guľaté alebo hranaté a majú priemer alebo dĺžku strany 2 mm.
Stĺpiky majú výhodne po obidvoch stranách roviny kontaktového otvoru vždy výšku 6 mm.
Stĺpiky sú výhodne vytvorené ako kužeľovité s kužeľovitosťou 10 % a v smere na rovinu kontaktného otvoru sa zužujú.
Medzera medzi čelnými plochami stĺpikov, prípadne hornými stranami stojín, obidvoch polovíc skrine má šírku 3 mm.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia vynálezu sú pevný kontakt a vedenie kontaktného ústrojenstva, ako aj dolné vedenie oblúka protiľahlé na kontaktné ústrojenstvo umiestnené a pripevnené na stojinách.
Usporiadanie zhášacej komôrky podľa vynálezu je výhodné v tom, že spínací svetelný oblúk je poháňaný magnetickým poľom vedenia svetelného oblúka medzi vyčnievajúcimi hornými stranami tesne priliehajúcich stojín a je bočné úzko ohraničený čelnými plochami stĺpikov jednotlivo rozmiestnených v predkomôrkovom priestore a prebieha v úzkej štrbine. Tým vzniká okrem lepšieho vedenia svetelného oblúka tiež vysoké zrýchlenie svetelného oblúka pri nízkom tlaku plynu. Súčasne sa využíva hnací účinok materiálu stojín a stĺpikov uvoľňujúceho plyny na vytvorenie prídavného pohonu svetelného oblúka. Pri uzavretých bočných doskách je tento účinok naproti tomu väčšinou už príliš silný. Ďalej sa môže znižovať tlak plynu pred prebiehajúcim svetelným oblúkom vo voľných priestoroch medzi stĺpikmi, takže svetelný oblúk nachádza na svojej ceste len nepatrný odpor proti prúdeniu v smere na zhášacie plechy a tak môže byť rýchlo a bezpečne odvedený z kontaktného miesta. Pri priebehu svetelného oblúka sa účinne vyrovnáva eventuálny brzdiaci tlakový rozdiel pred svetelným oblúkom a za nim vplyvom spätného prúdenia plynov medzi stĺpikmi. Toto vyrovnanie tlaku pôsobí tiež dobrú deionizáciu oblasti kontaktného miesta za svetelným oblúkom ohrozeného novým zapálením. Okrem toho tesniace steny vo forme stojín zväčšujú únikové cesty v kontaktnom mieste. Pretože hrany stojín sú svetelným oblúkom len nepatrne zaťažované, je výsledkom vysoká izolačná pevnosť aj pri otvorených kontaktoch. Ďalšou zvláštnou prednosťou je skutočnosť, že je možné dosiahnuť vysokú rýchlosť svetelného oblúka a nízkeho tlaku plynu v priestore predkomôrky okrem opísaných účinkov priamym vytvarovaním stĺpikov a tiež tesniacich stien pri výrobe súčastí skrine z duroplastu alebo z termoplastu a tým bez zvýšených nákladov. Tým, že odpadajú doposiaľ bežné doštičky z izolačnej hmoty v oblasti predkomôrky, znamená tiež celkovo značné zníženie nákladov.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález ďalej podrobne objasňujú výkresy, na ktorých obr. 1 zjednodušene znázorňuje istič vedenia s hornou časťou skrine otvorenou v oblasti zhášacej komôrky, obr. 2 rez II-II zhášacou komôrkou podľa obr. 1, obr. 3 perspektívny pohľad na oblasť zhášacej komôrky polovice skrine podľa vynálezu a obr. 4 schematicky explóziu v oblasti vnútorných kontúr obidvoch na sebe oddelených polovíc skrine v oblasti zhášacej komôrky.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Istič vedenia v základnom vytvorení má skriňu 1, pozostávajúcu z dvoch polovíc la, lb. Skriňa 1 obsahuje v hornej časti len naznačený spínací a vypínací mechanizmus
2. Skriňa 1, vyrobená z duroplastickej alebo z termoplastickej hmoty, je v časti nachádzajúcej sa pod spínacím a vypí nacím mechanizmom 2, prevažne vytvorená ako zhášacia komôrka 3, ktorá je vyplnená prevažne radom zhášacích plechov 4, ktoré sú usporiadané rovnobežne so spodnou plochou lc spínača. Hĺbka zhášacej komôrky 3 medzi jej oboma vnútornými bočnými plochami 3a, 3b je pritom napred z výrobnotechnických dôvodov určená obvyklou hrúbkou steny, keď sa vychádza znormalizovanej šírky spínača obmedzenej vonkajšími stenami la', lb' skrine 1.
Rad 4 zhášacích plechov 4a, vložený do zhášacej komôrky 3 a priliehajúci ľavými úzkymi čelnými plochami na stenu ld skrine, vybavenej výfukovým otvorom, je obmedzený vždy na svojej hornej a spodnej pozdĺžnej strane vedeniami 6, 7 oblúka, ktoré smerujú do oblasti kontaktného ústrojenstva 5 v predkomôrkovom priestore 3c zhášacej komôrky 3. Keď je napríklad usporiadaných vedľa seba v určitej vzdialenosti deväť zhášacích plechov 4a z feromagnetického materiálu, vyplní rad 4 zhášacích plechov 4a úplne skriňovitú časť zhášacej komôrky 3 medzi obidvoma vnútornými bočnými plochami 3a, 3b na boku predkomôrkového priestoru 3c, pričom je tu bližšie neznázomeným spôsobom upevnený.
Kontaktné ústrojenstvo 5, usporiadané v pravom hornom rohu zhášacej komôrky 3 v približne lievikovitom tvare priestoru predkomôrky 3c, pozostáva z pevného kontaktu 5a, ktorý je cez vodivé diely 10a a spúšťaciu cievku 10 spojený s výstupnou svorkou 11 a z dotykovej páky 5b, otočnej okolo pevnej osi, spojenej so skriňou 1. Táto dotyková páka 5b je spojená cez pohyblivé vedenia 12a, 12b so zaradením tepelného spúšťača 12 so vstupnou svorkou 13 a pri vypínacom pochode sa vyklápa v zmysle proti pohybu hodinových ručičiek. Pevný kontakt 5a a dotyková páka 5b vytvárajú vo vlastnom kontaktnom styku spolu so svojimi prúdovými prívodmi prúdovú slučku, približne v tvare U, ktorá je orientovaná kolmo na zhášacie plechy 4a. Jednotlivé zhášacie plechy 4a majú na svojej čelnej strane, privrátenej na predkomôrkový priestor 3c, zárez 4b v tvare V, zlepšujúci nábeh svetelného oblúka, a zakrývajú takto vytvorenou čelnou kontúrou otvorený prierez predkomôrkového priestoru 3c, uzavretého proti ostatným oblastiam skrine 1 prevažne dielmi stien le. Majú potrebné vybrania len na výkyvný pohyb dotykovej páky 5b, takže predkomôrkový priestor 3c v spojení s vedením oblúka 6, 7 je v smere na spínací a vypínací mechanizmus vytvorený takmer tlakotesne.
Značný význam majú vždy úzke stojiny 3d, 3e, ktoré sú dve v predkomôrkovom priestore 3c na oboch bočných plochách 3a, 3b, a ktoré prizmaticky vyčnievajú smerom na stred skrine 1, ktoré v normálnom prípade majú pravouhlý prierez, môžu však byť tiež lichobežníkového alebo odstupňovaného prierezu. Sú vytvarované priamo na obidvoch poloviciach la, lb skrine 1 od základne vonkajších stien la', lb', až asi do roviny výkyvu pohyblivej dotykovej páky 5b a končia svojou vrchnou stranou výhodne v rovnako vysokej vzdialenosti od obidvoch bočných plôch. V rovine zhášacej komôrky 3, t. j. v rovine výkresu na obr. 1, prebiehajú približne rovnako Široké stojiny 3d, 3e, ale s rozdielnym tvarom oblúka, a to od oblasti kontaktného ústrojenstva 5 až na čelný obrys radu 4 zhášacích plechov 4a.
Pritom homá stojina 3d prilieha tesne na pevný kontakt 5a a sleduje jeho vedenie 5a' na strane privrátenej na predkomôrkový priestor 3c až na stenu zhášacej komôrky 3 v oblasti horného vedenia 6 oblúka. Spolu obklopujú obidve stojiny 3d obidvoch polovíc la, lb skrine 1 pevný kontakt 5a na strane kontaktu aj na obidvoch užších stranách tak, že uprostred medzi stojinami 3d zostáva len štrbina, zodpovedajúca šírke dotykovej páky 5b pozdĺž vedenia 5a'.
Podobne je tomu tiež pri stojine 3e pozdĺž dolného vedenia 7 oblúka. Toto dolné vedenie 7 oblúka je tiež po obidvoch stranách pozdĺžnych hrán, privrátených na predkomôrkový priestor 3c, tesne obklopené stojinami 3e, takže tiež tu zostáva len štrbina šírky dotykovej páky 5b, ktorá slúži na vytvorenie pätného bodu spínacieho svetelného oblúka 9. Uzavretý hornými stenami stojín 3d, 3e môže svetelný oblúk 9 prebiehať vnútri štrbiny do radu 4 zhášacích plechov 4a. Nepatrný výstupok 7' na spodnom vedení 7 oblúka v blízkosti medzery podporuje prídavné priamy priebeh pätného bodu svetelného oblúka 9. Pozitívne je pohon svetelného oblúk 9 okrem toho ovplyvňovaný tiež dielmi širšieho, feromagnetického, dolného vedenia 7 svetelného oblúka 9, ktorý je zakrytý bočné stojinami 3e, pretože väčší prierez materiálu zlepšuje pôsobenie na pohon svetelného oblúka 9.
Ďalším hlavným znakom vynálezu sú stĺpiky 3f, ktoré sú vo väčšom počte usporiadané v priestore 3c predkomôrky a sú vo voľnom priereze medzi stojinami 3d, 3e usporiadané približne rovnomerne. Stĺpiky 3f, ktorých prierez je kruhový alebo hranatý, majú od stojín 3d, 3e, ako aj medzi sebou, približne rovnako veľký odstup a zasahujú vždy od bočných stien 3a, 3b až takmer na rovinu výkyvu dotykovej páky 5b, takže zostáva voľná len úzka medzera medzi ich dolnými plochami 3f'. Čelné plochy obidvoch skupín stĺpikov 3f tým vymedzujú svetelný oblúk 9, vytiahnutý v mieste kontaktu v spojení s výhodne rovnako vysokými stojinami 3d, 3e, pričom jeho ohniská na vedenie 5a', ako aj na vedenie 6, 7 oblúka, sú od seba odťahované a sú hnané v kontaktnej oblasti v smere zhášacích plechov 4a zrýchleným spôsobom, pozri svetelný oblúk 9', 9.
Stĺpiky 3f sú výhodne usporiadané v miernom bočnom kľukatom vychýlení oproti stredovej ideálnej línii medzi obidvoma stojinami 3d, 3e z oblasti kontaktu v smere čelných stien zhášacích plechov 4a, môžu však byť usporiadané tiež priamo v rade na tejto ideálnej línii. Len v oblasti lievikovito sa rozširujúcej priamo pred zhášacími plechmi 4a sú ideálne usporiadané dva stĺpiky (obr. 1, obr. 3). Podľa príkladu uskutočnenia sú vytvarované na každej polovici la, lb skrine 1 stĺpiky 3f v počte sedem kusov bezprostredne pri výrobe častí skrine 1, pričom stĺpiky 3f majú výhodne tvar mierneho zrezaného kužeľa so stredným priemerom približne 2 mm a s výškou približne 6 mm. Pretože pri ističoch vedenia sú možné na základe tvaru kontaktného ústrojenstva a ich polohy proti vedeniu svetelného oblúka 9 na jednej strane a proti počtu zhášacích plechov 4a a ich usporiadanie v zhášacej komôrke 3 na druhej strane rôzne technicky výhodné riešenia tvaru predkomôrkového priestoru 3c, je od toho tiež závislé usporiadanie stĺpikov 3f. Počet stĺpikov 3f na každej časti skrine 1 bude v podstate závisieť od veľkosti predkomôrkového priestoru 3c, pričom stĺpiky 3f by mali byť podľa možnosti rovnomerne rozdelené medzi oblasťou kontaktov a čelnými stranami zhášacích plechov 4a. Ideálne je, ak sú skupiny stĺpikov 3f v obidvoch poloviciach skrine 1 usporiadané vždy v presadení o medzeru, ako je znázornené najmä na obr. 2. Tak je cez úzke vedenie znižované trenie pôsobiace stĺpikmi 3f na oblúk 9, pretože pri priebehu svetelného oblúka 9 je striedavo v činnosti vždy len jedna čelná plocha obidvoch skupín stĺpikov 3f.
Nezávisle od počtu, veľkosti a polohy stĺpikov 3f zaujímajú stĺpiky 3f približne základnú plochu medzi 5 až 15 % plochy zostávajúcej medzi stojinami 3d, 3e v predkomôrkovom priestore 3c, takže okolo stĺpikov 3f zostávajú otvorené kanáliky 8, ktoré sú proti ostatným častiam spínača uzavrené utesňovacími stenami le a stenovými časťami stojín 3d, 3e, ako aj tesniacimi stenami. V dôsled ku malého objemu stĺpikov 3f v pomere na celkový priestor predkomôrky 3c vychádza tak optimálne veľký priestor na expanziu plynu, aj keď je svetelný oblúk 9 vedený úzko a jeho prúdová hustota je teda udržiavaná na pokiaľ možno veľkej hodnote. Z toho vyplývajúci vysoký elektrodynamický pohon, ako aj prakticky zanedbateľné trenie na čelných plochách stĺpikov 3f, ovplyvňujú rýchly a bezpečný priebeh spínacieho svetelného oblúka 9 z kontaktného miesta do radu 4 zhášacích plechov 4a. Existujúci expanzný priestor a kanály na prúdenie okolo stĺpikov 3f zaisťujú súčasne nízky tlak plynu, ktorý potom znižuje koncentráciu iónov a nebezpečenstvo nového zapálenia za svetelným oblúkom 9. Ako tlmič určitého druhu, ako aj chladiaca rezerva hmoty vzduchu, môže pritom slúžiť priestor za pevným kontaktom 5a, ak stojina 3d obsahujúca vedenie 5a' až na horné vedenie svetelného oblúka 9 končí približne pri hornej strane kontaktného miesta. Tým medzi koncom stojiny 3d a časťou steny le ostáva kanál 8' na priame prúdenie, ktorý umožňuje vyrovnanie tlaku nad kontaktným miestom až k vlastnému predkomôrkovému priestoru 3c.
Opísané usporiadanie, ktoré je doplnené priloženými výkresmi a znázorňuje stĺpiky aj celkové usporiadanie predkomôrkového priestoru ističa vedenia môže byť použité pri rešpektovaní uvedených kritérií tiež pri iných samočinných spínačoch. Pritom bude musieť odborník stĺpiky a stojiny prispôsobiť priestorovým rozmerom zhášacej komôrky a predkomôrkovému priestoru v jednotlivých prípadoch tak, že nebude porušený rozsah vynálezu.

Claims (16)

1. Samočinný spínač, usporiadaný v skrini (1), vyhotovenej z izolačného materiálu a obsahujúcej kontaktné ústrojenstvo (5) a spínací mechanizmus (2) so zhášacou komôrkou (3) v skrini (1), ktorá má predkomôrkový priestor (3c) upravený vedľa kontaktného ústrojenstva (5), a s pomocnými prostriedkami na zavedenie spínacieho oblúka z kontaktného ústrojenstva (5) do oblasti (4) zhášania oblúka, vyznačujúci sa tým, že v predkomôrkovom priestore (3 c) na aspoň jednej bočnej ploche vnútorných plôch (3a, 3b) skrine (1), usporiadaných rovnobežne s rovinou otváracieho pohybu kontaktov, sú usporiadané stojiny (3d, 3e) z izolačného materiálu, rozkladajúce sa od kontaktného ústrojenstva (5) a ďalej pozdĺž vedenia (5a') oblúka, ktoré okrem medzery v rovine otvárania kontaktov obklopujú vedenie (5á) oblúka v predkomôrkovom priestore (3c) a súčasne tvoria utesňovacie steny proti spínaciemu mechanizmu (2), pričom v zostávajúcom kanáliku (8) predkomôrkového priestoru (3c) sú medzi utesňovacími stenami usporiadané stĺpiky (3f), vyčnievajúce z dna vnútorných bočných plôch (3a, 3 b) v smere roviny otváranie kontaktov.
2. Samočinný spínač podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že skriňa (1) pozostáva z dvoch polovíc (la, lb), kontaktné ústrojenstvo (5) pozostáva z pevného kontaktu (5a) a z pohyblivej dotykovej páky (5b) s jednoduchým prerušením, ktoré spoločne tvoria prúdovú slučku v tvare U, pričom v zhášacej komôrke (3) je vložený zväzok zhášacích plechov (4), orientovaný kolmo na prúdovú slučku a stĺpiky (3f) sú medzi kontaktným ústrojenstvom (5) a zväzkom zhášacích plechov (4) rozložené rovnomerne a pričom medzi čelnými plochami (3 f') stĺpikov (3f) usporiadaných na protiľahlých vnútorných bočných plochách (3a, 3b) skrine (1) je upravená medzera.
3. Samočinný spínač podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že stĺpiky (3f) sú usporiadané vnútri kanárika (8) medzi utesňovacími stenami a na4 vzájom proti sebe tak, že myslené kružnice rovnakého priemeru okolo ich päty spolu navzájom susedia a zároveň sa dotýkajú utesňovacích stien na obvode.
4. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 3, vyznačujúci sa t ý m, že stĺpiky (3f) sú usporiadané v rovnakých odstupoch v rade za sebou.
5. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že stĺpiky (3f) sú usporiadané svojimi pätami v ideálnom oblúku uprostred medzi zakrivenými stojinami (3d, 3e).
6. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že stĺpiky (3f) sú svojimi pätami usporiadané na spôsob kľukatej čiary na vnútorných bočných plochách (3a, 3b), rovnomerne rozložené medzi stojinami (3d, 3e) v kanáliku (8).
7. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že stĺpiky (3f) prvej vnútornej bočnej plochy (3 a) sú usporiadané oproti stĺpikom (3f) druhej vnútornej bočnej plochy (3b) skrine (1) predsadene vždy o medzeru.
8. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že výška stĺpikov (3f) jednej vnútornej bočnej plochy (3a, 3b) sa rovná výške príslušných stojín (3d, 3e) a ich čelné plochy (3f') ležia v jednej rovine.
9. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že stojiny (3d, 3e) a stĺpiky (3f) sú uskutočnené z jedného kusa.
10. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že na každej vnútornej bočnej ploche (3a, 3b) vnútri predkomôrkového priestoru (3c) je usporiadaných päť až deväť stĺpikov (3f).
11. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že základovými plochami stĺpikov (3f) je zakrytých 5 až 15 % celkovej plochy kanálika (8) medzi utesňovacími stenami.
12. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 11, vyznačujúci sa tým, že stĺpiky (31) sú vytvorené ako guľaté alebo hranaté a majú priemer alebo dĺžku strany 2 mm.
13. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že stĺpiky (3f) majú po obidvoch stranách roviny kontaktového otvoru vždy výšku 6 mm.
14. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 13, vyznačujúci sa tým, že stĺpiky (3f) sú vytvorené ako kužeľovité s kužeľovitosťou 10 % a v smere na rovinu kontaktového otvoru sa zužujú.
15. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 14, vyznačujúci sa tým, že medzera medzi čelnými plochami (3f j stĺpikov (3f), prípadne hornými stranami stojín (3d, 3e), obidvoch polovíc (la, lb) skrine (1) má šírku 3 mm.
16. Samočinný spínač podľa nároku 1 až 15, vyznačujúci sa tým, že pevný kontakt (5a) a vedenie (5a') kontaktného ústrojenstva (5), ako aj dolné vedenie (7) oblúka protiľahlé na kontaktné ústrojenstvo (5), sú umiestnené a pripevnené na stojinách (3d, 3e).
SK4249-90A 1990-03-09 1990-08-31 Samočinný spínač SK280250B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19904007606 DE4007606A1 (de) 1990-03-09 1990-03-09 Selbstschalter, insbesondere leitungsschutzschalter

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK280250B6 true SK280250B6 (sk) 1999-10-08

Family

ID=6401865

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK4249-90A SK280250B6 (sk) 1990-03-09 1990-08-31 Samočinný spínač

Country Status (12)

Country Link
CZ (1) CZ284991B6 (sk)
DD (1) DD297532A5 (sk)
DE (1) DE4007606A1 (sk)
FI (1) FI96254C (sk)
HU (1) HU207903B (sk)
NO (1) NO180559C (sk)
PL (1) PL163106B1 (sk)
PT (1) PT95181B (sk)
RU (1) RU2027241C1 (sk)
SE (1) SE500191C2 (sk)
SK (1) SK280250B6 (sk)
YU (1) YU48132B (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4342129A1 (de) * 1993-12-10 1995-06-14 Abb Patent Gmbh Elektrischer Schalter
DE102005007301A1 (de) * 2005-02-17 2006-08-24 Abb Patent Gmbh Elektrisches Installationsgerät mit Lichtbogen-Vorkammerraum und strombegrenzender Lichtbogenlöscheinrichtung
DE102007044214B3 (de) * 2007-09-17 2009-01-02 Siemens Ag Lichtbogenlöscheinheit für Leitungsschutzschalter oder Leistungsschalter
IT1391125B1 (it) * 2008-10-15 2011-11-18 Abb Spa Interruttore di bassa tensione.
DE102011118968B3 (de) * 2011-11-19 2013-01-31 Abb Ag Installationsschaltgerät mit Vorkammerraum und Leitrippen
DE102017214557A1 (de) * 2017-08-21 2019-02-21 Siemens Aktiengesellschaft Elektromechanisches Schutzschaltgerät
DE102018121138B3 (de) * 2018-08-29 2019-12-05 Dehn Se + Co Kg Miniaturisierte Hörnerfunkenstrecke mit integrierter Deionkammer

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1185269C2 (de) * 1961-08-21 1975-05-15 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Einpoliger selbstschalter in schmalbauform
DE2716619C2 (de) * 1977-04-15 1979-05-03 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Strombegrenzender Leitungsschutzschalter mit Maßnahmen zur Erhöhung der Laufgeschwindigkeit des Schaltlichtbogeits
DE3311052A1 (de) * 1983-03-25 1984-09-27 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Selbstschalter, insbesondere leitungsschutzschalter
DE3337562A1 (de) * 1983-10-15 1985-04-25 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Loescheinrichtung fuer einen leitungsschutzschalter
DE3413555A1 (de) * 1984-04-11 1985-10-24 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Loescheinrichtung fuer elektrische schalter
FR2575861B1 (fr) * 1985-01-07 1987-01-16 Merlin Gerin Disjoncteur electrique miniature a chambre de formation d'arc
DE3619241C2 (de) * 1986-06-07 1994-07-21 Kloeckner Moeller Gmbh Löscheinrichtung für einen Leitungsschutzschalter
DE3621690A1 (de) * 1986-06-27 1988-01-14 Bbc Brown Boveri & Cie Loescheinrichtung fuer elektrische schalter
DE3908102A1 (de) * 1989-03-13 1990-09-20 Licentia Gmbh Selbstschalter, insbesondere leitungsschutzschalter

Also Published As

Publication number Publication date
CS9004249A2 (en) 1991-09-15
HUT57464A (en) 1991-11-28
RU2027241C1 (ru) 1995-01-20
CZ284991B6 (cs) 1999-04-14
NO180559B (no) 1997-01-27
SE500191C2 (sv) 1994-05-02
YU48132B (sh) 1997-05-28
NO180559C (no) 1997-05-07
SE9002680D0 (sv) 1990-08-17
YU164590A (sh) 1993-11-16
PT95181B (pt) 1998-06-30
HU905724D0 (en) 1991-03-28
NO903816L (no) 1991-09-10
PT95181A (pt) 1992-03-31
FI904093A0 (fi) 1990-08-17
FI96254B (fi) 1996-02-15
PL163106B1 (en) 1994-02-28
SE9002680L (sv) 1991-09-10
DD297532A5 (de) 1992-01-09
FI96254C (fi) 1996-05-27
DE4007606A1 (de) 1991-09-12
HU207903B (en) 1993-06-28
FI904093A (fi) 1991-09-10
NO903816D0 (no) 1990-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960002401A (ko) 회로 차단기
EP1672656A2 (en) Arc chute assembly
SK280250B6 (sk) Samočinný spínač
CZ301022B6 (cs) Zhášecí komora pro elektrické prístroje, zvlášte jistice
CZ151694A3 (en) Circuit breaker with quenching chamber
US3043939A (en) Separate phase directed venting
CN113593996A (zh) 一种用于小型直流快速断路器的灭弧罩
JP2008226632A (ja) 回路遮断器
CN216084777U (zh) 一种用于小型直流快速断路器的灭弧罩
CN105719915B (zh) 用于电气断路器的灭弧室以及包括该灭弧室的断路器
EP0387761B1 (de) Selbstschalter, insbesondere Leitungsschutzschalter
EP0195862B2 (en) Arc chute for a circuit breaker
ITMI960876A1 (it) Dispositivo di estinzione dell'arco in apparecchi elettrici
KR930007295Y1 (ko) 분전반용 차단기의 아크차단 소호기구
EP3699941B1 (en) Switchgear
JPH0311511A (ja) 気中開閉器
KR200181712Y1 (ko) 회로차단기의 소호판 체결구조
JPH0218489Y2 (sk)
CN116666136A (zh) 一种继电器
SI9300669A (en) Arc-extinguishing plates package for an arc chamber
JP2023544077A (ja) 電気保護装置用の電気アーク消弧室および少なくとも1つのこのような消弧室を備える電気保護装置
CN116884789A (zh) 一种继电器
JP2523937Y2 (ja) 電磁接触器の消弧装置
CZ387398A3 (cs) Spínač, zvláště jistič
SK15062001A3 (sk) Zhášacia komora

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Expiry of patent

Expiry date: 20100831