CZ284991B6 - Samočinný spinač - Google Patents

Samočinný spinač Download PDF

Info

Publication number
CZ284991B6
CZ284991B6 CS904249A CS424990A CZ284991B6 CZ 284991 B6 CZ284991 B6 CZ 284991B6 CS 904249 A CS904249 A CS 904249A CS 424990 A CS424990 A CS 424990A CZ 284991 B6 CZ284991 B6 CZ 284991B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
arc
automatic switch
switch according
posts
webs
Prior art date
Application number
CS904249A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Ing. Ostermann
Jürgen Ing. Orzechowski
Original Assignee
Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Co. Kg filed Critical Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Co. Kg
Publication of CS9004249A2 publication Critical patent/CS9004249A2/cs
Publication of CZ284991B6 publication Critical patent/CZ284991B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/30Means for extinguishing or preventing arc between current-carrying parts
    • H01H9/34Stationary parts for restricting or subdividing the arc, e.g. barrier plate
    • H01H9/346Details concerning the arc formation chamber
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/30Means for extinguishing or preventing arc between current-carrying parts
    • H01H9/34Stationary parts for restricting or subdividing the arc, e.g. barrier plate
    • H01H9/342Venting arrangements for arc chutes

Landscapes

  • Arc-Extinguishing Devices That Are Switches (AREA)
  • Circuit Breakers (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Keying Circuit Devices (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)

Abstract

V prostoru (3c) předkomůrky jsou vytvarovány stojiny (3d, 3e) v rovině otvoru výkyvné dotykové páky (5b), které jsou uspořádány těsně podél vedení (5a', 6, 7) oblouku od kontaktního uspořádání (5) k řadě zhášecích plechů (4). Mezi stojinami (3d, 3e) je kromě toho několik sloupků (3f), vyčnívajících ze základů bočních ploch (3a), které jsou rovnoměrně rozděleny a spolu se stojinami (3d, 3e) zabezpečují těsné boční vedení spínacího oblouku (9). Tlak plynů vzniklý z pohybujícího se oblouku (9') může expandovat v kanálech (8) mezi sloupky (3f).ŕ

Description

(57) Anotace:
Samočinný spínač Je proveden se skříní (1), zhotovenou z izolačního materiálu a obsahující kontaktní ústrojí (5) a spínací mechanismus (2), se zhášecí komůrkou (3) ve skříni (1), která má předkomůrkový prostor (3c), upravený vedle kontaktního ústrojí (5), a s pomocnými prostředky k zavedení spínacího oblouku z kontaktního ústrojí (5) do oblasti (4) zhášení oblouku. V předkomůrkovém prostoru (3c) na alespoň Jedné z vnitřních bočních ploch (3a, 3b) skříně (1), uspořádaných rovnoběžně s rovinou otevíracího pohybu kontaktů, jsou uspořádány stojiny (3d, 3e) z izolačního materiálu, rozkládající se od kontaktního ústrojí (5) a dále podél vedení (5a’, 6, 7) oblouku, které až na mezeru v rovině otevírání kontaktů obklopují vedení (5a’, 6, 7) oblouku k předkomůrkovému prostoru (3c) a současně tvoří utěsňovací stěny vůči spínacímu mechanismu (2), přičemž ve zbývajícím kanálku (8) předkomůrkového prostoru (3c) jsou mezi utěsftovacími stěnami (3d, 3e, le) uspořádány sloupky (3f), vyčnívající ve směru roviny otevírání kontaktů.
Samočinný spínač
Oblast techniky
Vynález se týká samočinného spínače, provedeného se skříní, zhotovenou z izolačního materiálu a obsahující kontaktní ústrojí a spínací mechanismus, se zhášecí komůrkou ve skříni, která má předkomůrkový prostor, upravený vedle kontaktního ústrojí, a s pomocnými prostředky k zavedení spínacího oblouku z kontaktního ústrojí do oblasti zhášení oblouku.
Dosavadní stav techniky
Takové spínače se zvlášť provedenými zhášecími komůrkami jsou známé v mnoha provedeních. Lze odkázat například na patentové spisy DE 1 185 269, DE 1 185 274. Dřívější známé spínače obsahují uvnitř skříně z izolačního materiálu komůrku světelného oblouku, přiřazenou ke kontaktnímu místu, opatřenou zhášecí plechy k účinnému zhášení spínacího světelného oblouku, vznikajícího při zkratovém zapojení.
Další vývoj těchto základních tvarů komůrek je popsán v patentových spisech DE 27 16 619 Bl, DE 33 37 562 AI, EP 0 123 090 Bl, EP 0 158 124 A2 a EP 0 251 160 A2. Všem těmto zhášecím zařízením je společné, že mají větší počet v odstupu vedle sebe uspořádaných zhášecích plechů a dvě desky z izolační hmoty, uspořádané napříč před zhášecími plechy vedle kontaktního ústrojí v takzvané předkomůrce. Izolační desky, sestávající většinou z keramiky nebo z plastické hmoty, jsou vždy uspořádány v určité vzdálenosti od vnějších stěn skříně. Tím je umožněno obtékání desek plyny světelného oblouku, respektive je umožněno vyrovnání tlaku.
Nedostatkem těchto zhášecích zařízení, známých ze stavu techniky, jsou obě přídavné desky z izolační hmoty, které vedle toho, že představují zvýšené náklady, vyžadují také příslušnou montáž. Kromě toho existuje značené nebezpečí jejich porušení, když se keramické desky při uzavírání dílů skříně přesně nevloží, a nebo se sesmeknou. Snadno potom dojde k funkčním poruchám spínače vlivem úlomků izolačních destiček, které ve skříni poletují.
Aby bylo možno uspořit izolační destičky, je již z patentového spisu FR25 75 861 Bl známé řešení, kdy jistič je opatřen integrovanými vedeními oblouku v předkomůrce. Tyto prostředky sestávají z naproti sobě uspořádaných řad žeber na stěnách skříně komůrky pro světelný oblouk. Mezi řadami žeber, které mají stromečkovitou strukturu a nebo mohou být také vytvořeny jako jednotlivé přímé stěny, zůstává centrální kanál. Podle tvaru žeber jsou žebra obklopena drážkami nebo vruby, které si uchovávají odionizovanou rezervu studeného plynu a mají po odpojení zajistit zpětné proudění plynu ve směru kontaktní zóny. Rady žeber, volně stojící přibližně uprostřed předkomůrky, však rozšiřují dráhu mezi kontakty, aniž dochází k žádoucímu vedení spínacího oblouku i vzniklých plynů při výboji. Přitom tvar a plocha drážek jsou v podstatě zaměřeny ktomu, aby byla zachována stejnoměrná tloušťka žeber, aby se vyloučily lunkry a nerovnosti součástí skříně. Výrobní a lisovací technická opatření stojí tedy při vytváření řad žeber tohoto spínače v popředí. Optimalizovaného vedení plynu ani rychlého odvedení spínacího oblouku z kontaktního místa do zhášecích plechů není naproti tomu u takové zhášecí komůrky dosaženo.
Úkolem vynálezu je tedy zjednodušit u samočinného spínače jmenovaného druhu zhášecí komůrku v oblasti předkomůrky a vytvořit zlepšené vedení světelné oblouku a zajistit obzvlášť nízký odpor proudění v prostoru předkomůrky, aby byl zajištěn rychlý a bezpečný průběh spínacího světelného oblouku z kontaktního místa do řady zhášecích plechů.
- 1 CZ 284991 B6
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje samočinný spínač provedený se skříní, zhotovenou z izolačního materiálu a obsahující kontaktní ústrojí a spínací mechanismus, se zhášecí komůrkou ve skříni, která má 5 předkomůrkový prostor, upravený vedle kontaktního ústrojí, a s pomocnými prostředky k zavedení spínacího oblouku z kontaktního ústrojí do oblasti zhášení oblouku, podle vynálezu, jehož podstatou je, že v předkomůrkovém prostoru na alespoň jedné boční ploše vnitřních bočních ploch skříně, uspořádaných rovnoběžně s rovinou otevíracího pohybu kontaktů, jsou uspořádány stojiny z izolačního materiálu, rozkládající se od kontaktního ústrojí a dále podél 10 vedení oblouku, které až na mezeru v rovině otevírání kontaktů obklopují vedení oblouku k předkomůrkovému prostoru a současně tvoří utěsňovací stěny vůči spínacímu mechanismu, přičemž ve zbývajícím kanálku předkomůrkového prostoru jsou mezi utěsňovacími stěnami uspořádány sloupky, vyčnívající ze dna vnitřních bočních ploch ve směru roviny otevírání kontaktů.
Dále budou popsána i výhodná provedení vynálezu.
Podle výhodného provedení vynálezu sestává skříň ze dvou polovin, kontaktní ústrojí sestává z pevného kontaktu a z pohyblivé dotykové páky s jednoduchým přerušením, které společně tvoří 20 proudovou smyčku tvaru U, přičemž ve zhášecí komůrce je vložen svazek zhášecích plechů, orientovaný kolmo k proudové smyčce, a sloupky jsou mezi kontaktním ústrojím a svazkem zhášecích plechů rozloženy rovnoměrně, a přičemž mezi čelními plochami sloupků, uspořádaných na protilehlých vnitřních bočních plochách skříně, je upravena mezera.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou sloupky uspořádány uvnitř kanálku mezi utěsňovacími stěnami a navzájem vůči sobě tak, že myšlené kružnice stejného průměru kolem jejich paty jednak spolu navzájem sousedí, a jednak se dotýkají utěsňovacích stěn na obvodu.
Sloupky jsou s výhodou uspořádány ve stejných odstupech v řadě za sebou.
Sloupky jsou s výhodou uspořádány svými patami v ideálním oblouku uprostřed mezi zakřivenými stojinami.
Sloupky jsou s výhodou svými patami uspořádány na způsob klikaté čáry na vnitřních bočních 35 plochách rovnoměrně rozloženě mezi stojinami v kanálku.
Sloupky první vnitřní boční plochy jsou s výhodou uspořádány oproti sloupkům druhé vnitřní boční plochy skříně přesazené vždy o mezeru.
Výška sloupků jedné vnitřní boční plochy se s výhodou rovná výšce příslušných stojin a jejich čelní plochy leží v jedné rovině.
Stojiny a sloupky jsou s výhodou provedeny z jednoho kusu.
Na každé vnitřní boční ploše uvnitř předkomůrkového prostoru je s výhodou uspořádáno pět až devět sloupků.
Základovými plochami sloupků je s výhodou zakryto 5 až 15 % celkové plochy kanálku mezi utěsňovacími stěnami.
Sloupky jsou s výhodou vytvořeny jako kulaté nebo hranaté a mají průměr nebo délku strany 2 mm.
Sloupky mají s výhodou po obou stranách roviny kontaktového otvoru vždy výšku 6 mm.
-2CZ 284991 B6
Sloupky jsou s výhodou vytvořeny jako kuželovité skuželovitostí 10% a ve směru křovině kontaktového otvoru se zužují.
Mezera mezi čelními plochami sloupků, popřípadě horními stranami stojin, obou polovin skříně má šířku 3 mm.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou pevný kontakt a vedení kontaktního ústrojí, jakož i dolní vedení oblouku, protilehlé ke kontaktnímu ústrojí, umístěny a připevněny na stojinách.
Uspořádání zhášecí komůrky podle vynálezu je výhodné v tom, že spínací světelný oblouk je poháněn magnetickým polem vedení světelného oblouku mezi vyčnívajícími horními stranami těsně přiléhajících stojin a je bočně úzce ohraničen čelními plochami sloupků, jednotlivě rozmístěných v předkomůrkovém prostoru, a probíhá v úzké štěrbině. Tím vzniká vedle lepšího vedení světelného oblouku také vysoké zrychlení světelného oblouku při nízkém tlaku plynu. Současně se využívá hnacího účinku materiálu stojin a sloupků, uvolňujícího plyny k vytvoření přídavného pohonu světelného oblouku. Při uzavřených bočních deskách je tento účinek naproti tomu většinou již příliš silný. Dále se může snižovat tlak plynu před probíhajícím světelným obloukem ve volných prostorách mezi sloupky, takže světelný oblouk nachází na své cestě jen nepatrný odpor proti proudění ve směru ke zhášecím plechům a tak může být rychle a bezpečně odveden z kontaktního místa. Při průběhu světelného oblouku se účinně vyrovnává eventuální brzdicí tlakový rozdíl před světelným obloukem a za ním vlivem zpětného proudění plynů mezi sloupky. Toto vyrovnání tlaku působí také dobrou deionizaci oblasti kontaktního místa za světelným obloukem, ohroženého novým zapálením. Kromě toho těsnicí stěny ve formě stojin zvětšují únikové cesty v kontaktním místě. Jelikož hrany stojin jsou světelným obloukem jen nepatrně zatěžovány, je výsledkem vysoká izolační pevnost i při otevřených kontaktech. Další zvláštní předností je skutečnost, že lze dosáhnout vysoké rychlosti světelného oblouku a nízkého tlaku plynu v prostoru předkomůrky kromě popsaných účinků přímým vytvarováním sloupků a také těsnicích stěn při výrobě součástí skříně z duroplastu nebo z termoplastu, a tím bez zvýšených nákladů. To, že odpadají dosud běžné destičky z izolační hmoty v oblasti předkomůrky, znamená také celkově značné snížení nákladů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález dále podrobně objasňují následující výkresy, na nichž obr. 1 zjednodušeně znázorňuje jistič vedení s horní částí skříně, otevřenou v oblasti zhášecí komůrky, obr. 2 řez II-II zhášecí komůrkou podle obr. 1, obr. 3 perspektivní pohled na oblast zhášecí komůrky poloviny skříně podle vynálezu, a obr. 4 schematicky explozi v oblasti vnitřních kontur obou od sebe oddělených polovin skříně v oblasti zhášecí komůrky.
Příklady provedení vynálezu
Jistič vedení v úzkém provedení má skříň 1, sestávající ze dvou polovin la, ib. Skříň 1 obsahuje v horní části pouze naznačený spínací a vypínací mechanismus 2. Skříň 1, vyrobená z duroplastické nebo z termoplastické hmoty, je v části, nacházející se pod spínacím a vypínacím mechanismem 2, převážně vytvořena jako zhášecí komůrka 3, která je vyplněna převážně řadou zhášecích plechů 4, jež jsou uspořádány rovnoběžně se spodní plochou lc spínače. Hloubka zhášecí komůrky 3 mezi jejími oběma vnitřními bočními plochami 3a, 3b je přitom předem
-3 CZ 284991 B6 z výrobně technických důvodů určena obvyklou tloušťkou stěny, když se vychází z normalizované šířky spínače, omezené vnějšími stěnami la', lb' skříně L
Rada 4 zhášecích plechů 4a, vložení do zhášecí komůrky 3 a přiléhající levými úzkými čelními plochami ke stěně ld skříně, opatřené výfukovým otvorem, je omezena vždy na své horní a spodní podélné straně vedeními 6, 7 oblouku, která směřují do oblasti kontaktního ústrojí 5 v předkomůrkovém prostoru 3c zhášecí komůrky 3. Když je například uspořádáno vedle sebe v určité vzdálenosti devět zhášecích plechů 4a z feromagnetického materiálu, vyplní řada 4 zhášecích plechů 4a úplně skříňovitou část zhášecí komůrky 3 mezi oběma vnitřními bočními plochami 3a, 3b v boku předkomůrkového prostoru 3c a blíže neznázoměným způsobem je zde upevněna.
Kontaktní ústrojí 5, uspořádané v pravém horním rohu zhášecí komůrky 3 v přibližně nálevkovém tvaru prostoru předkomůrky 3c, sestává z pevného kontaktu 5a, který je přes vodivé díly 10a a spouštěcí cívku 10 spojen s výstupní svorkou 11, a z dotykové páky 5b, otočné kolem pevné osy, spojené se skříní 1. Tato dotyková páka 5b je spojena přes pohyblivá vedení 12a, 12b se zařazením tepelného spouštěče 12 se vstupní svorkou 13 a při vypínacím pochodu se vyklápí ve smyslu proti pohybu hodinových ručiček. Pevný kontakt 5a a dotyková páka 5b vytvářejí ve vlastním kontaktním styku spolu se svými proudovými přívody proudovou smyčku, přibližně tvaru U, která je orientována kolmo ke zhášecím plechům 4a. Jednotlivé zhášecí plechy 4a mají na své čelní straně, přivrácené k předkomůrkovému prostoru 3c, zářez 4b tvaru V, zlepšující náběh světelného oblouku, a zakrývají takto vytvořenou čelní konturou otevřený průřez předkomůrkového prostoru 3c, uzavřeného vůči ostatním oblastem skříně 1 převážně díly stěn je. Mají potřebné vybrání pouze pro výkyvný pohyb dotykové páky 5b, takže předkomůrkový prostor 3c ve spojení s vedením oblouku 6, 7 je ve směru ke spínacímu a vypínacímu mechanismu vytvořen téměř tlakotěsně.
Značný význam mají vždy úzké stojiny 3d, 3e, jež jsou dvě v předkomůrkovém prostoru 3c na obou bočních plochách 3a, 3b, jež prizmaticky vyčnívají směrem ke středu skříně 1, které v normálním případě mají pravoúhlý průřez, mohou však být také lichoběžníkového nebo odstupňovaného průřezu. Jsou vytvarovány přímo na obou polovinách la, lb skříně 1 od základny vnějších stěn la', lb' až asi do roviny výkyvu pohyblivé dotykové páky 5b a končí svou vrchní stranou s výhodou ve stejné vysoké vzdálenosti od obou bočních ploch. V rovině zhášecí komůrky 3, to jest v rovině výkresu na obr. 1, probíhají přibližně stejně široké stojiny 3d, 3e, avšak s rozdílným tvarem oblouku, a to od oblasti kontaktního ústrojí 5 až k čelnímu obrysu řady 4 zhášecích plechů 4a.
Přitom horní stojina 3d přiléhá těsně k pevnému kontaktu 5a a sleduje jeho vedení 5a' na straně přivrácené k předkomůrkovému prostoru 3c až ke stěně zhášecí komůrky 3 v oblasti horního vedení 6 oblouku. Spolu obklopují obě stojiny 3d obou polovin la, lb skříně 1 pevný kontakt 5a na straně kontaktu i na obou užších stranách tak, že uprostřed mezi stojinami 3d zůstává pouze štěrbina, odpovídající šířce dotykové páky 5b podél vedení 5a/.
Podobně je tomu také u stojiny 3e podél dolního vedení 2 oblouku. Toto dolní vedení 7 oblouku je také po obou stranách podélných hran, přivrácených k předkomůrkovému prostoru 3c, těsně obklopeno stojinami 3e, takže také zde zůstává pouze štěrbina šířky dotykové páky 5b, jež slouží k vytvoření patního bodu spínacího světelného oblouku 9. Uzavřen horními stěnami stojin 3d, 3e může světelný oblouk 9 probíhat uvnitř štěrbiny do řady 4 zhášecích plechů 4a. Nepatrný výstupek 7 na dolním vedení 7 oblouku v blízkosti mezery podporuje přídavně přímý průběh patního bodu světelného oblouku 9. Pozitivně je pohon světelného oblouku 9 kromě toho ovlivňován také díly širšího, feromagnetického, dolního vedení 7 světelného oblouku 9, který je zakryt bočně stojinami 3e, jelikož větší průřez materiálu zlepšuje působení na pohon světelného oblouku 9.
-4CZ 284991 B6
Dalším hlavním znakem vynálezu jsou sloupky 3f, které jsou ve větším počtu uspořádány v prostoru 3c předkomůrky a jsou ve volném průřezu mezi stojinami 3d, 3e uspořádány přibližně rovnoměrně. Sloupky 3f, jejichž průřez je kruhový nebo hranatý, mají od stojin 3d, 3e, jakož i mezi sebou, přibližně stejně velký odstup a zasahují vždy od bočních stěn 3a, 3b až téměř k rovině výkyvu dotykové páky 5b, takže zůstává volná pouze úzká mezera mezi jejich dolními plochami 3f. Celní plochy obou skupin sloupků 3f tím vymezují světelný oblouk 9, vytažený v místě kontaktu ve spojení s výhodou se stejně vysokými stojinami 3d, 3e, přičemž jako ohniska na vedení 5a', jakož i na vedení 6, 7 oblouku, jsou od sebe odtahována a jsou hnána v kontaktové oblasti ve směru zhášecích plechů 4a zrychleným způsobem, viz světelný oblouk 9', 9”.
Sloupky 3fjsou s výhodou uspořádány v mírném bočním klikatém vychýlení oproti středové ideální linii mezi oběma stojinami 3d, 3e z oblasti kontaktu ve směru čelních stěn zhášecích plechů 4a, mohou však být uspořádány také přímo v řadě na této ideální linii. Pouze v oblasti nálevkovitě se rozšiřující přímo před zhášecími plechy 4a jsou ideálně uspořádány dva sloupky (obr. 1, obr. 3). Podle příkladu provedení jsou vytvarovány na každé polovině la, lb skříně 1 sloupky 3f v počtu sedmi kusů bezprostředně při výrobě součástí skříně 1, přičemž sloupky 3f mají s výhodou tvar mírného komolého kužele se středním průměrem přibližně 2 mm a o výšce přibližně 6 mm. Jelikož u jističů vedení jsou možné na základě tvaru kontaktního ústrojí a jejich polohy vůči vedení světelného oblouku 9 na jedné straně a vůči počtu zhášecích plechů 4a a jejich uspořádání ve zhášecí komůrce 3 na druhé straně různá technicky výhodná řešení tvaru předkomůrkového prostoru 3c, je na tom také závislé uspořádání sloupků 3f. Počet sloupků 3f na každé části skříně 1 bude v podstatě záviset na velikosti předkomůrkového prostoru 3c, přičemž sloupky 3f by měly být podle možnosti rovnoměrně rozděleny mezi oblastí kontaktů a čelními stranami zhášecích plechů 4a. Ideální je, jestliže jsou skupiny sloupků 3f v obou polovinách skříně 1 uspořádány vždy v přesazení o mezeru, jak je znázorněno zejména na obr. 2. Tak je přes úzké vedení snižováno tření, působící sloupky 3f na oblouk 9, jelikož při průběhu světelného oblouku 9 je střídavě v činnosti vždy pouze jedna čelní plocha obou skupin sloupků 3f.
Nezávisle na počtu, velikosti a poloze sloupků 3f zaujímají sloupky 3f přibližně základní plochu mezi 5 až 15 % plochy, zbývající mezi stojinami 3d, 3e v předkomůrkovém prostoru 3c, takže kolem sloupků 3f zůstávají otevřené kanálky 8, které jsou vůči ostatním částem spínače uzavřeny utěsňovacími stěnami le a stěnovými částmi stojin 3d, 3e jakožto těsnicími stěnami. V důsledku malého objemu sloupků 3f v poměru k celkovému prostoru předkomůrky 3c vychází tak optimálně velký prostor k expanzi plynu, i když je světelný oblouk 9 veden úzce a jeho proudová hustota je tudíž udržována na pokud možno velké hodnotě. Z toho vyplývající vysoký elektrodynamický pohon, jakož prakticky zanedbatelné tření na čelních plochách sloupků 3f, ovlivňují rychlý a bezpečný průběh spínacího světelného obloku 9 z kontaktního místa do řady 4 zhášecích plechů 4a. Existující expanzní prostor a kanály k proudění kolem sloupků 3f zajišťují současně nízký tlak plynu, která pak snižuje koncentraci iontů a nebezpečí nového zapálení za světelným obloukem 9. Jako tlumič určitého druhu, jakož i chladicí rezerva hmoty vzduchu, může přitom sloužit prostor za pevným kontaktem 5a, jestliže stojina 3d, obsahující vedení 5a' až k hornímu vedení světelného oblouku 9, končí přibližně u horní strany kontaktního místa. Tím mezi koncem stojiny 3d a částí stěny le zbývá kanál 8' pro přímé proudění, který umožňuje vyrovnání tlaku nad kontaktním místem až k vlastnímu předkomůrkovému prostoru 3c.
Popsané uspořádání, které je doprovázeno přiloženými výkresy a znázorňuje sloupky i celkové uspořádání předkomůrkovém prostoru jističe vedení, může být použito při respektování shora uvedených kritérií také u jiných samočinných spínačů. Přitom bude odborník muset sloupky a stojiny přizpůsobit prostorovým rozměrům zhášecí komůrky a předkomůrkovému prostoru v jednotlivých případech, aniž bude porušen rozsah vynálezu.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Samočinný spínač provedený se skříní (1), zhotovenou z izolačního materiálu a obsahující kontaktní ústrojí (5) a spínací mechanismus (2), se zhášecí komůrkou (3) ve skříni (1), která má předkomůrkový prostor (3c), upravený vedle kontaktního ústrojí (5), a s pomocnými prostředky k zavedení spínacího oblouku z kontaktního ústrojí (5) do oblasti (4) zhášení oblouku, vyznačující se tím, že v předkomůrkovém prostoru (3c) na alespoň jedné boční ploše vnitřních bočních ploch (3a, 3b) skříně (1), uspořádaných rovnoběžně s rovinou otevíracího pohybu kontaktů, jsou uspořádány stojiny (3d, 3e) z izolačního materiálu, rozkládající se od kontaktního ústrojí (5) a dále podél vedení (5a') oblouku, které až na mezeru v rovině otevírání kontaktů obklopují vedení (5a') oblouku k předkomůrkovému prostoru (3c) a současně tvoří utěsňovací stěny vůči spínacímu mechanismu (2), přičemž ve zbývajícím kanálku (8) předkomůrkového prostoru (3c) jsou mezi utěsňovacími stěnami uspořádány sloupky (3f), vyčnívající ze dna vnitřních bočních ploch (3a, 3b) ve směru roviny otevírání kontaktů.
  2. 2. Samočinný spínač podle nároku 1, vyznačující se tím, že skříň (1) sestává ze dvou polovin (la, lb), kontaktní ústrojí (5) sestává zpěvného kontaktu (5a) a z pohyblivé dotykové páky (5b) s jednoduchým přerušením, které společně tvoří proudovou smyčku tvaru U, přičemž ve zhášecí komůrce (3) je vložen svazek zhášecích plechů (4), orientovaný kolmo k proudové smyčce, a sloupky (3f) jsou mezi kontaktním ústrojím (5) a svazkem zhášecích plechů (4) rozloženy rovnoměrně, a přičemž mezi čelními plochami (3f) sloupků (3f), uspořádaných na protilehlých vnitřních bočních plochách (3a, 3b) skříně (1), je upravena mezera.
  3. 3. Samočinný spínač podle nároku 1, nebo 2, vyznačující se tím, že sloupky (3f) jsou uspořádány uvnitř kanálku (8) mezi utěsňovacími stěnami a navzájem vůči sobě tak, že myšlené kružnice stejného průměru kolem jejich paty jednak spolu navzájem sousedí, a jednak se dotýkají utěsňovacích stěn na obvodu.
  4. 4. Samočinný spínač podle nároků 1 až 3, vy z n a č uj íc í se tím, že sloupky (3 f) jsou uspořádány ve stejných odstupech v řadě za sebou.
  5. 5. Samočinný spínač podle nároků 1 až 4, v y z n a č u j í c í se tím, že sloupky (3f) jsou uspořádány svými patami v ideálním oblouku uprostřed mezi zakřivenými stojinami (3d, 3e).
  6. 6. Samočinný spínač podle nároků laž 4, vyznačující se tím, že sloupky (3 f) jsou svými patami uspořádány na způsob klikaté čáry na vnitřních bočních plochách (3a, 3b) rovnoměrně rozloženě mezi stojinami (3d, 3e) v kanálku (8).
  7. 7. Samočinný spínač podle nároků laž6, vyznačující se tím, že sloupky (3f) první vnitřní boční plochy (3a) jsou uspořádány oproti sloupkům (3f) druhé vnitřní boční plochy (3 b) skříně (1) přesazené vždy o mezeru.
  8. 8. Samočinný spínač podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že výška sloupků (3f) jedné vnitřní boční plochy (3a, 3b) se rovná výšce příslušných stojin (3d, 3e) a jejich čelní plochy (3f) leží v jedné rovině.
  9. 9. Samočinný spínač podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že stojiny (3 d, 3 e) a sloupky (3f) jsou provedeny z jednoho kusu.
    -6CZ 284991 B6
  10. 10. Samočinný spínač podle nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že na každé vnitřní boční ploše (3a, 3b) uvnitř předkomůrkového prostoru (3c) je uspořádáno pět až devět sloupků (3f).
  11. 11. Samočinný spínač podle nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že základovými plochami sloupků (3f) je zakryto 5 až 15% celkové plochy kanálku (8) mezi utěsňovacími stěnami.
  12. 12. Samočinný spínač podle nároků lažll, vyznačující se tím, že sloupky (3f) jsou vytvořeny jako kulaté nebo hranaté a mají průměr nebo délku strany 2 mm.
  13. 13. Samočinný spínač podle nároků lažl2, vyznačující se tím, že sloupky (3f) mají po obou stranách roviny kontaktového otvoru vždy výšku 6 mm.
  14. 14. Samočinný spínač podle nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že sloupky (3f) jsou vytvořeny jako kuželovité s kuželovitostí 10 % a ve směru k rovině kontaktového otvoru se zužují.
  15. 15. Samočinný spínač podle nároků lažl4, vyznačující se tím, že mezera mezi čelními plochami (3f) sloupků (3f), popřípadě horními stranami stojin (3d, 3e), obou polovin (1 a, 1 b) skříně (1) má šířku 3 mm.
  16. 16. Samočinný spínač podle nároků lažl5, vyznačující se tím, že pevný kontakt (5a) a vedení (5a') kontaktního ústrojí (5), jakož i dolní vedení (7) oblouku, protilehlé ke kontaktnímu ústrojí (5), jsou umístěny a připevněny na stojinách (3d, 3e).
CS904249A 1990-03-09 1990-08-31 Samočinný spinač CZ284991B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19904007606 DE4007606A1 (de) 1990-03-09 1990-03-09 Selbstschalter, insbesondere leitungsschutzschalter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9004249A2 CS9004249A2 (en) 1991-09-15
CZ284991B6 true CZ284991B6 (cs) 1999-04-14

Family

ID=6401865

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS904249A CZ284991B6 (cs) 1990-03-09 1990-08-31 Samočinný spinač

Country Status (12)

Country Link
CZ (1) CZ284991B6 (cs)
DD (1) DD297532A5 (cs)
DE (1) DE4007606A1 (cs)
FI (1) FI96254C (cs)
HU (1) HU207903B (cs)
NO (1) NO180559C (cs)
PL (1) PL163106B1 (cs)
PT (1) PT95181B (cs)
RU (1) RU2027241C1 (cs)
SE (1) SE500191C2 (cs)
SK (1) SK280250B6 (cs)
YU (1) YU48132B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4342129A1 (de) * 1993-12-10 1995-06-14 Abb Patent Gmbh Elektrischer Schalter
DE102005007301A1 (de) * 2005-02-17 2006-08-24 Abb Patent Gmbh Elektrisches Installationsgerät mit Lichtbogen-Vorkammerraum und strombegrenzender Lichtbogenlöscheinrichtung
DE102007044214B3 (de) * 2007-09-17 2009-01-02 Siemens Ag Lichtbogenlöscheinheit für Leitungsschutzschalter oder Leistungsschalter
IT1391125B1 (it) * 2008-10-15 2011-11-18 Abb Spa Interruttore di bassa tensione.
DE102011118968B3 (de) * 2011-11-19 2013-01-31 Abb Ag Installationsschaltgerät mit Vorkammerraum und Leitrippen
DE102017214557A1 (de) * 2017-08-21 2019-02-21 Siemens Aktiengesellschaft Elektromechanisches Schutzschaltgerät
DE102018121138B3 (de) * 2018-08-29 2019-12-05 Dehn Se + Co Kg Miniaturisierte Hörnerfunkenstrecke mit integrierter Deionkammer

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1185269C2 (de) * 1961-08-21 1975-05-15 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Einpoliger selbstschalter in schmalbauform
DE2716619C2 (de) * 1977-04-15 1979-05-03 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Strombegrenzender Leitungsschutzschalter mit Maßnahmen zur Erhöhung der Laufgeschwindigkeit des Schaltlichtbogeits
DE3311052A1 (de) * 1983-03-25 1984-09-27 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Selbstschalter, insbesondere leitungsschutzschalter
DE3337562A1 (de) * 1983-10-15 1985-04-25 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Loescheinrichtung fuer einen leitungsschutzschalter
DE3413555A1 (de) * 1984-04-11 1985-10-24 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Loescheinrichtung fuer elektrische schalter
FR2575861B1 (fr) * 1985-01-07 1987-01-16 Merlin Gerin Disjoncteur electrique miniature a chambre de formation d'arc
DE3619241C2 (de) * 1986-06-07 1994-07-21 Kloeckner Moeller Gmbh Löscheinrichtung für einen Leitungsschutzschalter
DE3621690A1 (de) * 1986-06-27 1988-01-14 Bbc Brown Boveri & Cie Loescheinrichtung fuer elektrische schalter
DE3908102A1 (de) * 1989-03-13 1990-09-20 Licentia Gmbh Selbstschalter, insbesondere leitungsschutzschalter

Also Published As

Publication number Publication date
CS9004249A2 (en) 1991-09-15
HUT57464A (en) 1991-11-28
RU2027241C1 (ru) 1995-01-20
NO180559B (no) 1997-01-27
SE500191C2 (sv) 1994-05-02
YU48132B (sh) 1997-05-28
NO180559C (no) 1997-05-07
SE9002680D0 (sv) 1990-08-17
YU164590A (sh) 1993-11-16
PT95181B (pt) 1998-06-30
HU905724D0 (en) 1991-03-28
NO903816L (no) 1991-09-10
PT95181A (pt) 1992-03-31
FI904093A0 (fi) 1990-08-17
FI96254B (fi) 1996-02-15
PL163106B1 (en) 1994-02-28
SE9002680L (sv) 1991-09-10
DD297532A5 (de) 1992-01-09
FI96254C (fi) 1996-05-27
SK280250B6 (sk) 1999-10-08
DE4007606A1 (de) 1991-09-12
HU207903B (en) 1993-06-28
FI904093A (fi) 1991-09-10
NO903816D0 (no) 1990-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101038835B (zh) 电路断路器
CZ284991B6 (cs) Samočinný spinač
PT78296A (de) Selbstschalter insbesondere leitungsschutzschalter
US2468422A (en) Arc chute
US2934629A (en) Arc blowing chimneys for circuit breakers having a large breaking capacity
EP3373320B1 (en) Circuit breaker and exhaust structure thereof
CZ151694A3 (en) Circuit breaker with quenching chamber
US3043939A (en) Separate phase directed venting
JP2008226632A (ja) 回路遮断器
US2467542A (en) Arc extinguishing device
CN113593996A (zh) 一种用于小型直流快速断路器的灭弧罩
CN213635881U (zh) 低压断路器的灭弧室结构
EP0387761B1 (de) Selbstschalter, insbesondere Leitungsschutzschalter
US1849875A (en) Oil circuit breaker
CN213124354U (zh) 一种新型隔弧板
CN105719915B (zh) 用于电气断路器的灭弧室以及包括该灭弧室的断路器
US2347331A (en) Arc-extinguishing circuit breaker
CN219534457U (zh) 一种灭弧室
JP2523937Y2 (ja) 電磁接触器の消弧装置
US3209108A (en) Arc chute including splitter plates having interengaging portions
JPH0311511A (ja) 気中開閉器
KR820000941Y1 (ko) 자력 소호형 개폐장치
US2117893A (en) Oil circuit breaker
CS239523B1 (cs) Uzavřená zhášecí komora elektromagnetického vzduchového stykače
CS210031B1 (cs) Deionisační destička pro zhášecí komory spínacích přístrojů

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20100831