SK279265B6 - Obvod modulácie rýchlosti rozmietania elektrónovéh - Google Patents

Obvod modulácie rýchlosti rozmietania elektrónovéh Download PDF

Info

Publication number
SK279265B6
SK279265B6 SK2371-91A SK237191A SK279265B6 SK 279265 B6 SK279265 B6 SK 279265B6 SK 237191 A SK237191 A SK 237191A SK 279265 B6 SK279265 B6 SK 279265B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
circuit
video signal
modulation
sweep
transistor
Prior art date
Application number
SK2371-91A
Other languages
English (en)
Inventor
Mark R. Anderson
Original Assignee
Thomson Consumer Electronics
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thomson Consumer Electronics filed Critical Thomson Consumer Electronics
Publication of SK279265B6 publication Critical patent/SK279265B6/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N3/00Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages
    • H04N3/10Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by means not exclusively optical-mechanical
    • H04N3/30Scanning details of television systems; Combination thereof with generation of supply voltages by means not exclusively optical-mechanical otherwise than with constant velocity or otherwise than in pattern formed by unidirectional, straight, substantially horizontal or vertical lines
    • H04N3/32Velocity varied in dependence upon picture information

Description

Vynález sa týka obvodu modulácie rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku, obsahujúceho obrazovku, zdroj prvého signálu, obvod modulácie rozmietania, pripojený svojím vstupom k zdroju prvého obrazového signálu a svojím výstupom k obrazovke, používaného na zvýraznenie ostrosti obrazu.
Doterajší stav techniky
Je dobre známe, že zlepšenie zrejmého rozlíšenia obrazu možno dosiahnuť použitím modulácie rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku podľa derivácie obrazového signálu, ktorý riadi intenzitu elektrónového zväzku. Tento obrazový signál je známy ako jasový signál a derivácia jasového signálu sa používa na moduláciu rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku. Modulácia rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku zlepší ostrosť obrazu vo farebnom televíznom systéme používajúcom farebnú obrazovku.
Veľa moderných farebných televíznych prijímačov tiež používa alternatívne obrazové zdroje. Príkladom takéhoto alternatívneho obrazového zdroja je generátor znakov. Funkciou generátora znakov je zabezpečenie prídavné zobrazenej informácie pre diváka pozorujúceho typický televízny program. Takto generátory znakov zabezpečujú zobrazenie času, čísla kanálu a rôznych riadiacich informácií na tienidle.
Pri zahrnutí generátora znakov je informácia z neho prevádzaná spolu s normálnym obrazom. Napríklad, ako je znázornené na obr. 2, môže televízne tienidlo zobraziť slovo M U T E, ktoré je generované v generátore znakov. Toto slovo indikuje užívateľovi, že zvuk združený s televíznym obrazom je vypnutý.
Techniky generovania tohto typu grafických údajov superponovaných na televízny obraz sú dobre známe. Takéto techniky zahŕňajú generátory znakov, ktoré čítajú televízne riadky a vkladajú na správnych miestach obrazových bodov správnu grafiku na zobrazenie času, čísla kanála, slov ako CONTRAST, COLOR, MUTE a podobne. Použitie zobrazenia na tienidle a pridruženého generátora znakov vyžaduje nahradenie normálneho obrazového signálu spracovávaného televíznym prijímačom odlišným obrazovým signálom alebo budením obrazovky. Takto môže byť príslušná informácia superponovaná na pozorovaný obraz.
Problémy môžu nastať vzhľadom na moduláciu rýchlosti rozmietania v televíznych prijímačoch, ktoré tiež zahŕňajú iné alternatívne obrazové zdroje, ako je generátor znakov. Ako je známe, obvod modulácie rýchlosti rozmietania v činnosti moduluje rýchlosť rozmietania horizontálneho elektrónového zväzku do odozvy na derivovanú jasovú informáciu z hlavného obrazového zdroja. K tejto modulácii môže dôjsť pred vypustením hlavného jasového signálu pri generovaní obrázka na tienidle a vloženie signálu zobrazovaného znaku. V tomto usporiadaní môže dráha signálu obrázka znaku k obrazovke alebo zobrazovaciemu zariadeniu obísť obvod modulácie rýchlosti rozmietania. Výsledkom toho je, že sa môže na tienidle obrazovky v blízkosti alebo za vloženou informáciou znaku zobrazeného na tienidle objaviť zdvojený obraz, predstavujúci vynechané časti hlavného jasového signálu. Pretože horizontálny raster je modulovaný cievkou modulácie rýchlosti rozmietania podľa derivovaného jasového signálu, napríklad podľa jasovych hrán, zdvojený obraz za znakmi generovanými zobrazením generátora znakov sa javí ako kontúra obrazu obsiahnutého vo vynechaných častiach hlavného jasového signálu.
Je preto žiaduce eliminovať opísanú interpretáciu a podstatne znížiť účinok vytvárania artefaktu modulácie rýchlosti rozmietania v priebehu činnosti generátora znakov v televíznom prijímači.
Podstata vynálezu
Uvedenú úlohu rieši a nevýhody doterajšieho stavu techniky z väčšej časti eliminuje obvod modulácie rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku obsahujúci obrazovku, zdroj prvého obrazového signálu, obvod modulácie rozmietania, pripojený svojím vstupom k zdroju prvého obrazového signálu a svojím výstupom k obrazovke, podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že obsahuje generátor alternatívneho obrazového signálu na vytváranie impulzov na báze riadok - riadok, indikujúcich vloženie informácie na tienidle do zobrazovaného obrazu, a blokovací obvod modulácie rýchlosti rozmietania, ktorého vstup je pripojený ku generátoru zobrazenia na tienidle a ktorého výstup je spojený s obvodom modulácie rozmietania. V jednom výhodnom uskutočnení vynálezu je obvod modulácie rozmietania spriahnutý s prídavnou vychyľovacou cievkou modulácie rozmietania elektrónového zväzku v obrazovke, pričom prípadne môže byť generátor alternatívneho obrazového signálu generátorom zobrazenia na tienidle. V inom príkladnom uskutočnení obsahuje obvod podľa vynálezu oneskorovaci obvod na oneskorenie obnovenia nemodifikovanej činnosti obvodu modulácie rozmietania do doby odpojenia generátora alternatívneho obrazového signálu, kde oneskorovaci signál je spojený svojím vstupom s blokovacím obvodom modulácie rýchlosti rozmietania a svojím výstupom s obvodom modulácie rozmietania. Obvod modulácie rozmietania zahŕňa v príklade uskutočnenia vynálezu zosilňovač, reagujúci na prvý obrazový signál, pričom blokovací obvod modulácie rýchlosti rozmietania zahŕňa spínač, reagujúci na voľbu generátora alternatívneho obrazového signálu na blokovanie normálnej činnosti zosilňovača. V tomto príkladnom uskutočnení môže zosilňovač obsahovať derivačný zosilňovač, pripojený k prúdovému zdroju, pričom spínač je usporiadaný na blokovanie normálnej činnosti prúdového zdroja. Tento derivačný zosilňovač pritom môže obsahovať prvý a druhý tranzistor, ktoré sú vzájomne prepojené a pripojené k spoločnej svorke prúdového zdroja. V tomto uskutočnení zahŕňa obvod modulácie rozmietania výhodne výstupný stupeň, striedavou väzbou pripojený k zosilňovaču cez jednosmernú zložku blokujúcu kapacitný obvod, ktorý’ pozostáva z prvého a druhého kondenzátora, ktorého úroveň nabitia sa mení blokovaním normálnej činností zosilňovača. Takto obvod modulácie rozmietania moduluje obraz zobrazený na zobrazovacom zariadení podľa obrazového obsahu prvého obrazového signálu. Alternatívny obrazový signál má svoju obrazovú informáciu zobrazenú na zobrazovacom zariadení vtedy, ak je zvolený alternatívny obrazový signál. Činnosť obvodu modulácie rozmietania je však modifikovaná v súlade s touto voľbou.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude podrobnejšie opísaný podľa priložených výkresov, kde na obr. 1 je bloková schéma obvodu farebného televízneho prijímača používajúceho moduláciu rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku podľa vynálezu, na obr. 2 je schematický pohľad zobrazujúci obraz na tienidle užitočný na vysvetlenie obvodu z obr. 1, na obr. 3 je detailné zapojenie obvodu modulácie rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku s blokovacím obvodom z obr. 1 podľa vynálezu a na obr. 4a a 4b sú znázornené priebehy signálu užitočné na vysvetľovanie činnosti obvodu znázorneného na obr. 3.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vo farebnom televíznom prijímači 10 z obr. 1 je anténa 11 bežným spôsobom pripevnená k tuneru 12. Výstup tunera 12 je pripojený k medzifrekvenčnému stupňu 13. Výstup medzifrekvenčného stupňa 13 je privedený k vstupu hrebeňového filtra 14. Hrebeňový filter 14 má prvý výstup pripojený k vstupu jasového procesora 15 na spracovanie jasového signálu a ďalší výstup, ktorý je pripojený k demodulátoru 16 farieb. Jasovy procesor 15 je bežný obvod a pracuje v odozve na jasový signál obsiahnutý v úplnom farebnom obrazovom signále vytvorenom na výstupe medzifrekvenčného stupňa 13. Demodulátor 16 farby zabezpečuje rozdielové signály farby, ako sú signály R-Y a B-Y.
Jasový signál Y z výstupu jasového procesora 15 a rozdielové signály farby z výstupu demodulátora 16 farby sú privedené k maticovému stupňu 17. Maticový stupeň 17 je konštruovaný ako stupeň na vloženie RGB matice a obrázka znaku. Maticový signál prijíma rozdielové signály farby a jasový signál a v jednom režime pracuje striktne ako RGB matica. V tomto režime matica bežným spôsobom spracováva rozdielové signály farby s jasovým signálom na zabezpečenie červeného signálu R, zeleného signálu G a modrého signálu B. Červený, zelený a modrý' signál R,G a B sú privedené na budiaci obvod 20 obrazovky, ktorý budí farebnú obrazovku 21 bežného farebného televízora.
Na hrdle obrazovky 21 je hlavné vychyľovacie jarmo 23, obsahujúce príslušné horizontálne a vertikálne vychyľovacie vinutie, z ktorých každé je budené príslušnými neznázomenými horizontálnym a vertikálnym vychyľovacím obvodom na vytvorenie rastra rozmietaných riadkov na pozorovacom tienidle obrazovky 21. Prídavné vychýlenie príslušných elektrónových zväzkov v obrazovke 21 je dosahované prídavnou vychyľovacou cievkou 26, ktorá v činnosti zabezpečuje moduláciu rýchlosti rozmietania. Prídavná vychyľovacia cievka 26 modulácie rýchlosti rozmietania môže byť jediná cievka alebo cievka s viacnásobným vinutím. V každom prípade je však možné zabezpečiť moduláciu rýchlosti rozmietania i inými prostriedkami, ako sú vychyľovacie doštičky využívajúce elektrostatické vychyľovanie namiesto magnetického vychyľovania. Budenie prídavnej vychyľovacej cievky 26 modulácie rýchlosti rozmietania je vykonané obvodom 35 modulácie rozmietania, ktorý bude podrobnejšie opísaný.
Jasový obrazový signál YS je generovaný jasovým procesorom 15 a indukuje širokopásmový jasový signál Y, privádzaný na maticový stupeň 17. Jasový obrazový signál
YS sa privádza na vstupný oddeľovaci zosilňovač 30 obvodu 35 modulácie rozmietania.
Výstup vstupného oddeľovacieho zosilňovača 30 je pripojený na vstupe derivačného obvodu 31, v ktorom je zosilnený obrazový signál derivovaný. Derivovaný obrazový signál je potom privedený na vstup obmedzovača alebo obmedzovacieho zosilňovača 32. Obmedzovací zosilňovač 32 v činnosti obmedzuje odchýlky derivovaného signálu tak v kladnom ako i v zápornom smere vzhľadom na normálnu činnosť. Výstup obmedzovacieho zosilňovača 32 je pripojený k vstupu budiaceho zosilňovača 33, ktorý slúži na ďalšie spracovanie signálu, napríklad na zabezpečenie potlačenia šumu. Výstup budiaceho zosilňovača 33 je pripojený k vstupu výstupného výkonového zosilňovača 34 na premenu vstupného napätia výkonového zosilňovača na výstupný prúd. Tento prúd je úmerný veľkosti derivovaného obrazového signálu a používa sa na budenie prídavnej vychyľovacej cievky 26 modulácie rozmietania elektrónového zväzku.
Obvod 35 modulácie rozmietania má charakteristiku oneskorenia signálu prispôsobenú charakteristike jasového signálu spracovávaného jasovým procesorom 15, maticovým stupňom 17 a budiacim obvodom 20 obrazovky. Týmto spôsobom jc možné získať správne časové zvýraznenie hrán zobrazeného obrazu.
Ako bolo uvedené, veľa moderných televíznych prijímačov je schopných generovať znaky na tienidle. Takéto televízne prijímače realizujú túto činnosť prostredníctvom generátora 40 alternatívneho obrazového signálu. Generátor 40 alternatívneho obrazového signálu môže zahŕňať čitač horizontálnych riadkov a reagovať na vertikálny synchronizačný signál, aby tak text alebo znak mohli byť selektívne superponované na obraz zobrazovaný na tienidle televízneho prijímača. Pre superponovanie znakovej informácie je generátor 40 alternatívneho obrazového signálu pripojený cez signálne vedenie 40b k maticovému stupňu 17 s možnosťou vkladania znakov. Spínacie signály na tomto signálovom vedení 40b spúšťajú maticový stupeň 17, aby vynechal budiace signály originálnej obrazovej informácie a nahradil ich budiacimi signálmi znakov.
Obvod 35 modulácie rozmietania pracuje spoločne s derivovaným jasovým signálom z hlavného signálového zdroja a takto pracuje dokonca aj keď signál privádzaný na obrazovku 21 je čiastočne odvodený z alternatívneho signálového zdroja ako je generátor 40 alternatívneho obrazového signálu. V priebehu činnosti generátora 40 alternatívneho obrazového signálu dráha signálu z generátora 40 alternatívneho obrazového signálu na obrazovku 21 alebo na zobrazovacie zariadenie obchádza obvod modulácie rýchlosti rozmietania elektrónovému zväzku. To môže mať za následok opísané vizuálne nežiaduce artefakt}' objavujúce sa na tienidle televíznej obrazovky.
Na lepšie porozumenie charakteru interakcie medzi generovaním znakov a moduláciou rýchlosti rozmietania možno sa pozrieť na obr. 2, znázorňujúci typickú televíznu scénu 36, pričom generátor 40 alternatívneho obrazového signálu vytvára slovo MUTE 38. Slovo MUTE 38 sa objavuje na tienidle v akomkoľvek type grafického formátu. Slovo MUTE 38 je generované generátorom 40 alternatívneho obrazového signálu v priebehu daného počtu zvolených horizontálnych riadkov 37 a preto môže byť akejkoľvek veľkosti alebo akéhokoľvek tvaru a na akomkoľvek mieste tienidla. Zdvojený obraz scény 36 by sa mohol objaviť za zobrazením alebo blízko zobrazenia slova
MUTE 38, pretože modulačný stupeň 35 rýchlosti rozmietania reaguje skôr na vynechanú jasovú informáciu ako na generovanú informáciu o znaku.
Na eliminovanie tohto javu, v súlade s jedným význakom vynálezu, je modulačný stupeň 35 rýchlosti rozmietania zablokovaný pre normálnu činnosť v priebehu generovania znakov alebo v priebehu obrazových intervalov pridružených k alternatívnemu obrazovému zdroju.
Ako je znázornené na obr. 1, je výstupné signálne vedenie 40c z generátora 40 alternatívneho obrazového signálu pripojené na modulačný stupeň 35 rýchlosti rozmietania na zmenu modulácie rýchlosti rozmietania v priebehu generovania znakov a pre podstatné zníženie výskytu vizuálnych artefaktov v priebehu činnosti generátora 40 alternatívneho obrazového signálu.
Obr. 3 znázorňuje časť obvodu z obr. 1, vrátane detailného príkladného vyhotovenia modulačného stupňa 35 rýchlosti rozmietania. Na obr. 3 je jasový obrazový signál YS privedený cez rezistor 41 na emitor tranzistora 42 zapojenému so spoločnou bázou. Predpätie na báze tranzistora so spoločnou bázou sa získava z napäťového deliča, obsahujúceho druhý a tretí rezistor 43 a 44, zapojené medzi zdroj operačného potenciálu + VA a zemou. Prvý premosťovací kondenzátor 45 je zapojený medzi zem a bázu tranzistora 42. Kolektor tretieho tranzistora 42 je cez prvý zaťažovací rezistor 46 pripojený k zdroju operačného potenciálu + VA. Kolektor tretieho tranzistora 42 je tiež pripojený k báze štvrtého tranzistora 48 zapojeného ako emitorový sledovač. Kolektor štvrtého tranzistora 48 je zapojený k zdroju operačného potenciálu + VA a emitor je cez štvrtý rezistor 49 pripojený k zemi. Emitor je tiež cez väzbový kondenzátor 50 striedavou väzbou pripojený k báze prvého tranzistora 51. Prvý tranzistor 51 je súčasťou obmedzovacieho zosilňovača 32 z obr. 1, ktorý pracuje ako derivačný zosilňovač.
Báza prvého tranzistora 51 je pripojená k rezonančnému výkonovému obvodu, obsahujúcemu induktor 54, premostený kondenzátorom 55. Rezonančný výkonový obvod pracuje na zaistenie plochého skupinového oneskorenia vo vzťahu k činnosti derivačného obvodu 31 na kompenzáciu charakteristiky derivačného obvodu 31, čim sa linearizuje derivovaný výstup proti vysokofrekvenčnej činnosti. Derivačný obvod 31 obsahuje druhý premosťovaci kondenzátor 55 a piaty rezistor 53. Piaty rezistor 53 má jednu svorku pripojenú k svorke rezonančného výkonového obvodu vzdialeného od bázy prvého tranzistora 51a ďalšiu svorku pripojenú k spoju šiesteho a siedmeho rezistora 71 a 72 napäťového deliča obsahujúceho šiesty, siedmy a ôsmy rezistor 71, 72 a 73. Napäťový delič nastavuje predpäťový bod derivačného obmedzujúceho zosilňovača.
Obmedzujúci zosilňovač 32 zahŕňa prvý tranzistor 51 a druhý tranzistor 52. Prvý tranzistor 51 má kolektor priamo pripojený k zdroju operačného potenciálu + VA a emitor pripojený cez deviaty rezistor 62 k prúdovému zdroju 18, čo je riaditeľný prúdový zdroj, na kolektor piateho tranzistora 65. Piaty tranzistor 65 má emitor zapojený cez desiaty rezistor 66 na zem. Podobným spôsobom má druhý tranzistor 52 svoj emitor pripojený ku kolektoru piateho tranzistora 65 prúdového zdroja 18 cez jedenásty rezistor 63. Hodnoty deviateho a jedenásteho rezistora 62 a 63 môžu byť rovnaké. Kolektor druhého tranzistora 52 je pripojený k zdroju operačného napätia + VA cez druhý zaťažovací rezistor 68 kolektora. Kolektor druhého tranzistora 52 tvorí výstup obmedzujúceho zosilňovača 32. Báza druhého tranzistora 52 je cez dvanásty rezistor 60 pripojená k spoju šiesteho a siedmeho rezistora 71 a 72. Báza druhého tranzistora 52 je spojená so zemou cez skratovací kondenzátor 61, ktorý pracuje ako skratovací obvod pre vysokofrekvenčné zložky signálu. Jednosmerné predpätie pre prvý tranzistor 51 sa dosiahne spojením piateho rezistora 53. Dvanásty rezistor 60 a piaty rezistor 53 majú rovnakú hodnotu odporu, aby prvý i druhý tranzistor 51 a 52 mali rovnaké jednosmerné predpätie. Báza piateho tranzistora 65 prúdového zdroja 18 je pripojená k spoju napätia deliacich rezistorov, t.j. siedmeho a ôsmeho rezistora 72 a 73 a je tiež pripojená ku kolektoru riadiaceho tranzistora 118 na riadenie prúdu obmedzujúcim zosilňovačom 32. Toto riadenie mení výstupný signál špička - špička obmedzujúceho zosilňovača 32 , ako bude ďalej vysvetlené, a tiež zabezpečí obojstranné obmedzenie.
Kolektor druhého tranzistora 52 je priamo pripojený k báze šiesteho tranzistora 80, ktorý je tranzistorom emitorového sledovača. Kolektor šiesteho tranzistora 80 je pripojený k zdroju operačného potenciálu + VB a emitorový výstup je pripojený k budiacemu zosilňovaču 33.
Budiaci zosilňovač 33 obsahuje siedmy a ôsmy tranzistor 85 a 88 komplementárneho typu, pričom báza siedmeho tranzistora 85 je priamo spojená s emitorom deviateho tranzistora 80 a s bázou ôsmeho tranzistora 88 je spojený cez diódu 81 emitor deviateho tranzistora 80. Dióda 81 je priamo zapojená medzi bázy dvoch budiacich tranzistorov. Trinásty rezistor 87 je zapojený medzi emitory siedmeho a ôsmeho tranzistora 85 a 88 a štrnásty rezistor 82 je zapojený medzi bázu ôsmeho tranzistora 88 a zem. Siedmy a ôsmy tranzistor 85 a 88 vytvárajú zosilňovač triedy B, ktorý budí výstupný výkonový zosilňovač 34. Zosilňovač triedy B zabezpečuje tiež nízku úroveň šumu.
Emitory siedmeho a ôsmeho tranzistora 85 a 88 v budiacom zosilňovači 33 triedy B sú striedavou väzbou pripojené k príslušným bázam desiateho a jedenásteho tranzistora 111 a 113 komplementárneho typu výstupného výkonového zosilňovača 34. Na zabezpečenie striedavej väzby sú emitory siedmeho a ôsmeho tranzistora 85 a 88 zapojené cez príslušné rezistory, t.j. cez pätnásty a šestnásty rezistor 89 a 90 v sérii s príslušnými kondenzátormi, t.j. s prvým a druhým kondenzátorom 91 a 92 .
Emitor desiateho tranzistora 111 je zapojený cez sedemnásty rezistor 110 k zdroju operačného potenciálu + VC. Osemnásty rezistor 122 a tretí kondenzátor 121 zabezpečujú obmedzenie prúdu a filtráciu zdroja. Zdroj operačného potenciálu + VC je jednosmerný s relatívne vysokým napätím, napríklad 135 V, v porovnaní so zdrojom operačného potenciálu + VB, ktorý má hodnotu napríklad 14 V. To umožňuje výstupnému výkonovému zosilňovaču 34 dodávať vysokofrekvenčný prúd do prídavnej vychyľovacej cievky 26 modulácie rozmietania elektrónového zväzku.
Kolektor desiateho tranzistora 111 je pripojený ku kolektoru jedenásteho tranzistora 113 a tým vytvára výstupný stupeň triedy B. Predpätie pre tranzistory výstupného stupňa sa získa z napäťového deliča obsahujúceho devätnásty až dvadsiaty druhý rezistor 100, 101, 102 a 103. Emitor tranzistora 113 je cez dvadsiaty tretí rezistor 114 a prúd vzorkujúci rezistor 116 spojený so zemou. Prúd vzorkujúci rezistor 116 je premostený filtračným kondenzátorom 115. Časová konštanta pre RC filter vytvorený z prúd vzorkujúceho rezistora 116 a štvrtého kondenzátora 105 je rádovo 20 - 30 periód horizontálneho riadka.
Jedna svorka prídavnej vychyľovacej cievky 26 modulácie rozmietania elektrónového zväzku je pripojená k spoju kolektora desiateho a jedenásteho tranzistora 111 a 113 a druhá svorka je pripojená k uzemnenému štvrtému kondenzátoru 105. Týmto spôsobom je prídavná vychyľovacia cievka 26 modulácie rozmietania elektrónového zväzku striedavou väzbou pripojená k výstupnému výkonovému zosilňovaču 34 a nemôže ňou tiecť žiadny jednosmerný prúd. Tlmiaci rezistor 109 premosťuje prídavnú vychyľovaciu cievku 26 modulácie rozmietania elektrónového zväzku. Jednosmerná stabilizácia je zabezpečená pripojením spoja prídavnej vychyľovacej cievky 26 modulácie rozmietania elektrónového zväzku a štvrtého kondenzátora 105 k spoju dvadsiateho a dvadsiateho prvého rezistora 101 a 102.
Výstupný výkonový zosilňovač 34 zahŕňa prúdovú spätnú väzbu vykonanú prúd vzorkujúcim rezistorom 116 na zabránenie nadmerného rozptylu vo výstupnom výkonovom zosilňovači 34, keď jasový signál YS má v priemere podstatný vysokofrekvenčný obsah. Priemerný prúd výstupným výkonovým zosilňovačom 34 tečie i prúd vzorkujúcim rezistorom 116. Filtrované napätie vytvorené na prúd vzorkujúcom rezistore 116 je úmerné tomuto výstupnému prúdu a je privedené cez dvadsiaty štvrtý rezistor 120 k báze dvanásteho tranzistora 118. Báza dvanásteho tranzistora 118 je štvrtým kondenzátorom 117 pripojená k zemi. Hodnota štvrtého kondenzátora 117 je zvolená tak, aby čo najviac zoslabila akékoľvek vysokofrekvenčné signály a šum, ktoré môžu byť nechtiac privedené na dvanásty tranzistor 118. Kolektor dvanásteho tranzistora 118 je cez dvadsiaty piaty rezistor 119 pripojený k spoju napätia deliacich rezistorov, t.j. k siedmemu a ôsmemu rezistoru 72 a 73, na báze piateho tranzistora 65 prúdového zdroja 18.
Nárast prúdu výstupným stupňom 34 spôsobený napríklad nárastom priemerného vysokofrekvenčného obsahu obrazového signálu YS má za následok nárast vodivosti dvanásteho tranzistora 118 a odtiaľ pokles prúdu v piatom tranzistore 65. Prúdový pokles v piatom tranzistore 65 má za následok pokles výstupnej odozvy špička - špička. Výsledkom je pokles priemerného budenia výstupného výkonového zosilňovača 34, čím sa zabráni nadmernému rozptylu vo výstupnom výkonovom zosilňovači 34.
Generátor 40 alternatívneho obrazového signálu z obr. 1 a 3 zaisťuje zatemňovacie impulzy 40a generovaných znakov riadok po riadku do maticového stupňa 17 v priebehu intervalu generovania znakov. Tieto zatemňovacie impulzy 40a sú tiež privedené na blokovaci obvod 19 modulácie rýchlosti rozmietania na selektívne blokovanie normálnej činnosti modulácie rýchlosti rozmietania v priebehu generovania znakov.
Na obr. 3 je záporný zatemňovací impulz 40a generovania znakov cez dvadsiaty šiesty rezistor 130 privedený na bázu trinásteho tranzistora 133. Dvadsiaty siedmy rezistor 132 je zapojený medzi zem a bázu trinásteho tranzistora 133. Kolektor trinásteho tranzistora 133 je pripojený k báze blokovacieho tranzistora 136 modulácie rýchlosti rozmietania. Jednosmerné predpätie pre bázu blokovacieho tranzistora 136 modulácie rýchlosti rozmietania sa získava z pracovného potenciálu + VA cez dvadsiaty ôsmy rezistor 134. Kolektor blokovacieho tranzistora 136 modulácie rýchlosti rozmietania je cez dvadsiaty deviaty rezistor 135 pripojený k báze piateho tranzistora 65 prúdového zdroja 18. Báza piateho tranzistora 65 prúdového zdroja 18 je tiež pripojená k zemi cez oneskorovací obvod 137, ktorý je v príklade uskutočnenia realizovaný kondenzátorom, a ktorý ako bude ďalej vysvetlené, má relatívne vysokú hodnotu kapacity.
Keď generátor 40 alternatívneho obrazového signálu je v činnosti na vytvorenie znaku pre daný blok horizontálnych riadkov, bude generovať sériu zatemňovacích impulzov 40a v každej riadkovej perióde bloku riadkov. Tieto impulzy zodpovedajú bodom vloženia znakov pre každý riadok. Akýkoľvek zatemňovací impulz 40a zopne blokovací tranzistor 136 modulácie rýchlosti rozmietania počas trvania tohto impulzu, rýchlo vybije kondenzátor oneskorovacieho obvodu 137 a zvedie prúd bázy z piateho tranzistora 65. Prúdový zdroj pre obmedzovací zosilňovač 32 je takto vypnutý alebo má podstatne menšiu hodnotu v závislosti od hodnoty odporu dvadsiateho deviateho rezistora 135 v sérii s kolektorom blokovacieho tranzistora 136 modulácie rýchlosti rozmietania. Napríklad veľkosť prúdového zdroja 18 môže byť zmenšená až k bodu, keď výstup špička - špička obmedzovacieho zosilňovača 32 je zmenšený o 20 decibelov proti normálnym úrovniam. Za určitých okolností dokonca aj tak malé zníženie ako je 6 decibelov môže mať priaznivé účinky.
Výsledkom činnosti blokovacieho obvodu 19 modulácie rýchlosti rozmietania jc, že sa k výstupnému výkonovému zosilňovaču 34 nedostávajú podstatné množstvá derivovaného obrazového signálu. Prídavná vychyľovacia cievka 26 modulácie rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku nie je v priebehu činnosti generátora 40 alternatívneho obrazového signálu dostatočne vybudená a tým je zabránené tomu, aby sa na televíznom tienidle objavili vizuálne rušiace artefakty.
Po ukončení generovania znakov nie sú už generované zatemňovacie impulzy 40a, čím sa zruší odblokovanie blokovacieho tranzistora modulácie rýchlosti rozmietania 136. V súlade s iným rysom vynálezu piaty tranzistor 65 prúdového zdroja 18 nezačne okamžite viesť s tým, keď je blokovací tranzistor 136 modulácie rýchlosti rozmietania vypnutý. Namiesto toho piaty tranzistor 65 zostáva odpojený alebo temer odpojený v čase, ktorý záleží od času, než sa vybitý kondenzátor oneskorovacieho obvodu 137 znova nabije na úroveň, ktorá privedie kladné predpätie spojenia bázy a cmitora blokovacieho tranzistora 136 na normálnu hodnotu predpätia. Čas opätovného nabitia je funkciou časovej konštanty RC príslušnej kondenzátoru oneskorovacieho obvodu 137 a napätia deliacim rezistorom, t.j. šiestemu, siedmemu a ôsmemu rezistoru 71, 72 a 73, rovnako ako hodnote operačného potenciálu +VA a parametrom obvodu prúdu bázy piateho tranzistora 65. Ak sa zvolí kondenzátor oneskorovacieho obvodu 137 s relatívne vysokou hodnotou, zabezpečí sa ekvivalentné oneskorenie napríklad 20 alebo 30 horizontálnych riadkov. Toto má za následok relatívne pomalé obnovenie normálnej činnosti modulácie rýchlosti po ukončení generovania znakov.
Relatívne pomalé obnovenie normálnej modulácie rýchlosti rozmietania je výhodné z viacerých pohľadov. Napríklad ak je blokovaci obvod 19 modulácie rýchlosti rozmietania pripojený k obvodu 35 modulácie rozmietania spôsobom znázorneným na obr. 2, obmedzovací zosilňovač 32 sa zablokuje, keď je zablokovaný piaty tranzistor 65 v prúdovom zdroji 18. Kolektor druhého tranzistora 52 sa tak dostáva až na napäťovú úroveň + VA. Táto úroveň je potom prevedená následnými spojmi báza - emitor v deviatom tranzistore 80 a siedmom tranzistore 85 a privedená k prvému a druhému kondenzátoru 91 a 92, blokujúcim jednosmernú úroveň a mení úrovne ich nabitia.
Ak by piaty tranzistor 65 v prúdovom zdroji 18 obnovil svoju plnú vodivosť okamžite po ukončení znakov, potom by sa okamžite obnovila i činnosť obmedzovacieho zosilňovača 32, ktorý je výhodne derivačným zosilňovačom. Budenie modulácie rýchlosti rozmietania s plnou amplitúdou špička - špička by bolo okamžite obnovené na výstupnom výkonovom zosilňovači 34. Ale vzhľadom na zmenené úrovne nabitia prvého a druhého kondenzátora 91 a 92, by k výstupnému výkonovému zosilňovaču 34 bola privedená nesprávna jednosmerná budiaca úroveň, ktorá by spôsobila chybnú a nežiaducu moduláciu rýchlosti rozmietania elektrónových zväzkov. Táto nežiaduca modulácia je pri plnom striedavom budení a pokračovala by až do doby, keď budú v jednosmerných blokovacích kondenzátoroch, t.j. v prvom a druhom kondenzátore 91 a 92 ustálené správne úrovne nabitia.
Opísané nežiaduce jednosmerné prechodové javy možno potlačiť znížením hodnôt kapacít prvého a druhého kondenzátora 91 a 92, napríklad desaťkrát alebo viackrát. Toto by však mohlo zaviesť nežiaducu zmenu tvaru impulzov modulácie rýchlosti rozmietania v dôsledku nerovnosti času šírenia rôznych kmitočtov, ktoré spolu vytvárajú impulz modulácie rýchlosti rozmietania.
Zabezpečením kondenzátora oneskorovacieho obvodu 137 pripojeného k báze piateho tranzistora 65 v prúdovom zdroji 18, vodivosť v piatom tranzistore pomaly vzrastá po ukončenie generovania znakov. Budiaci signál modulácie rýchlosti rozmietania špička - špička na kolektore druhého tranzistora 52 pomaly dorastá na normálnu hodnotu, t.j. plnú amplitúdu, spôsobom, ktorý sleduje znovunastavenia správnych úrovní nabitia jednosmerných blokovacích kondenzátorov, t.j. prvého a druhého kondenzátora 91 a 92. Toto pomalé spínanie obmedzovacieho zosilňovača 32 zabraňuje prebudeniu modulácie rýchlosti rozmietania, ku ktorej by inak došlo po ukončení zobrazenia znaku.
Obrázok 4a znázorňuje na časovej stupnici tvar obálky prúdu modulácie rýchlosti rozmietania, ktorý tečie prídavnou vychyľovacou cievkou 26 modulácie rozmietania elektrónového zväzku z obr. 1 a 3. Obrázok 4b znázorňuje na tejto časovej stupnici invertované katódové napätie, ktoré sa privádza na ktorúkoľvek z katód obrazovky 21. Blízko seba usporiadané vertikálne orientované čiary v priebehoch signálov z obr. 4a a 4b schematicky predstavujú obsah vyšších kmitočtov signálov.
Na obr. 4b termín MUTE označuje interval v danom vertikálnom poli, kedy sa slovo MUTE objavuje na tienidle televíznej obrazovky 21. Je zrejmé, že prúd modulácie rýchlosti rozmietania z obr. 4a je v priebehu tohto intervalu znížený na nulu. Toto zníženie je zavedené relatívne rýchlo. Prúd modulácie rýchlosti rozmietania sa vracia k normálnej úrovni relatívne pomaly po ukončení generovania znakov. Oneskorovací obvod 137, ako bolo naznačené predtým, zaisťuje pomalý čas obnovy, ekvivalentný napr. 20 alebo 30 horizontálnym riadkom.

Claims (8)

1. Obvod modulácie rýchlosti rozmietania elektrónového zväzku obsahujúce obrazovku, zdroj prvého obrazového signálu, obvod modulácie rozmietania, pripojený svojím vstupom ku zdroju prvého obrazového signálu a svojím výstupom k obrazovke, vyznačujúci sa tým, že obsahuje generátor (40) alternatívneho obrazového signálu, na vytváranie impulzov na báze riadok - riadok indikujúcich vloženie informácie na tienidle do zobrazovacieho obrazu, a blokovací obvod (19) modulácie rýchlosti rozmietania, ktorého vstup je pripojený ku generátoru (40) alternatívneho obrazového signálu, a ktorého výstup je spojený s obvodom (35) modulácie rozmietania.
2. Obvod podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že obvod (35) modulácie rozmietania je spriahnutý s prídavnou vychyľovacou cievkou (26) modulácie rozmietania elektrónového zväzku v obrazovke (21).
3. Obvod podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že generátor (40) alternatívneho obrazového signálu je generátorom zobrazenia na tienidle.
4. Obvod podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že obsahuje oneskorovací obvod (137) na oneskorenie obnovenia nemodifíkovanej činnosti obvodu modulácie rozmietania až do času odpojenia generátora (40) alternatívneho obrazového signálu, kde oneskorovací obvod (137) je spojený svojim vstupom s blokovacim obvodom (19) modulácie rýchlosti rozmietania a svojím výstupom s obvodom (35) modulácie rozmietania.
5. Obvod podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že obvod (35) modulácie rozmietania má obmedzovací zosilňovač (32), pričom k jeho riadiacemu vstupu je pripojený výstup prvého obrazového signálu, pričom blokovací obvod (19) modulácie rýchlosti rozmietania zahŕňa spínač (200) na blokovanie normálnej činnosti obmedzovacieho zosilňovača (32) na odozvu na voľbu generátora (40) alternatívneho obrazového signálu.
6. Obvod podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že obmedzovací zosilňovač (32) má derivačný zosilňovač (201) pripojený k prúdovému zdroju (18), pričom spínač (200) je usporiadaný na blokovanie normálnej činnosti prúdového zdroja (18).
7. Obvod podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že derivačný zosilňovač (201) má prvý tranzistor (51) a druhý tranzistor (52), ktoré sú vzájomne prepojené a pripojené k spoločnej svorke prúdového zdroja (18).
8. Obvod podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že obvod (35) modulácie rozmietania má výstupný výkonový zosilňovač (34), striedavou väzbou pripojený k obmedzovaciemu zosilňovaču (32) cez jednosmernú zložku blokujúcu kapacitný obvod pozostávajúci z prvého a druhého kondenzátora (91,92) na zmenu úrovne jeho nabitia blokovaním normálnej činnosti obmedzovacieho zosilňovača (32).
SK2371-91A 1990-08-02 1991-07-30 Obvod modulácie rýchlosti rozmietania elektrónovéh SK279265B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/562,006 US5072300A (en) 1990-08-02 1990-08-02 Beam scan velocity modulation apparatus with disabling circuit

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK279265B6 true SK279265B6 (sk) 1998-08-05

Family

ID=24244405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2371-91A SK279265B6 (sk) 1990-08-02 1991-07-30 Obvod modulácie rýchlosti rozmietania elektrónovéh

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5072300A (sk)
EP (1) EP0469567B1 (sk)
JP (8) JP3399550B2 (sk)
KR (2) KR100274281B1 (sk)
CN (1) CN1045858C (sk)
CA (1) CA2047898C (sk)
CZ (1) CZ282108B6 (sk)
DE (1) DE69116254T2 (sk)
ES (1) ES2084068T3 (sk)
FI (1) FI107492B (sk)
HK (1) HK1004315A1 (sk)
HU (1) HU222289B1 (sk)
MY (1) MY107004A (sk)
PL (1) PL166499B1 (sk)
PT (1) PT98536B (sk)
RU (2) RU2166237C2 (sk)
SG (1) SG93767A1 (sk)
SK (1) SK279265B6 (sk)
TR (1) TR26420A (sk)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2692342B2 (ja) * 1990-06-05 1997-12-17 松下電器産業株式会社 輪郭補償装置
US5196941A (en) * 1990-08-02 1993-03-23 Rca Licensing Corporation Beam scan velocity modulation apparatus
US5351094A (en) * 1993-01-21 1994-09-27 Funai Electric Co., Ltd. Television receiver with scan velocity modulation being adjusted according to aspect ratio
TW269766B (sk) * 1993-02-05 1996-02-01 Thomson Consumer Electronics
KR950004960A (ko) * 1993-07-20 1995-02-18 배순훈 대형텔레비전의 영상신호간섭제거회로
FR2711295A1 (fr) * 1993-10-13 1995-04-21 Philips Electronics Nv Appareil d'affichage d'images avec modulation de vitesse du spot.
US5587745A (en) * 1994-07-05 1996-12-24 Thomson Consumer Electronics, Inc. Adjustment of scan velocity modulation concurrent with the amount of transition rise time, pre-shoot, and overshoot of a video signal
US5569985A (en) * 1994-08-03 1996-10-29 Thomson Consumer Electronics, Inc. Amplifier for scanning beam velocity modulation
EP0710010A1 (fr) * 1994-10-26 1996-05-01 Philips Electronique Grand Public Circuit vidéo à modulation de vitesse de spot
US5534810A (en) * 1994-12-28 1996-07-09 Thomson Consumer Electronics, Inc. Power stage bias circuit with improved efficiency and stability
JP2000003150A (ja) * 1998-04-17 2000-01-07 Matsushita Electric Ind Co Ltd 画像表示装置および水平速度変調装置
US6266099B1 (en) * 1998-08-04 2001-07-24 National Semiconductor Corporation Video on-screen display with reduced feedthrough and crosstalk
MXPA01008627A (es) * 1999-02-26 2002-03-14 Thomson Licensing Sa Control de modulacion de velocidad de escaneo.
US6498626B1 (en) 1999-05-26 2002-12-24 Thomson Licensing S.A. Video signal processing arrangement for scan velocity modulation circuit
US6493040B1 (en) * 1999-05-26 2002-12-10 Thomson Licensing S.A. Scan velocity modulation circuit with multi-mode operation
US6295097B1 (en) 1999-05-26 2001-09-25 Thomson Licensing S.A. Piece-wise linearized waveform generator for scan velocity modulation circuit
KR20010018952A (ko) * 1999-08-24 2001-03-15 윤종용 속도변조회로의 전원 차단장치
US6876398B1 (en) * 2000-02-04 2005-04-05 Thomson Licensing S.A. Control of scanning velocity modulation
EP1130900A1 (fr) * 2000-02-29 2001-09-05 Koninklijke Philips Electronics N.V. Affichage d'un signal vidéo au moyen d'un balayage en lignes
WO2002001851A1 (en) * 2000-06-23 2002-01-03 Thomson Licensing S.A. Dynamic control of scanning velocity modulation
JP2003051977A (ja) * 2001-08-08 2003-02-21 Canon Inc 撮像装置、撮像装置の制御方法、プログラムおよび記憶媒体
JP2004297739A (ja) * 2002-04-17 2004-10-21 Matsushita Electric Ind Co Ltd 映像表示装置
KR100514752B1 (ko) * 2003-06-25 2005-09-14 삼성전자주식회사 영상 표시 장치의 자동 밝기 안정화 장치
JP4686503B2 (ja) * 2007-05-31 2011-05-25 株式会社日立製作所 画像表示装置
JP5039829B2 (ja) * 2010-12-22 2012-10-03 株式会社日立製作所 画像表示装置

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3893165A (en) * 1973-03-13 1975-07-01 David E Sunstein Electrically-controlled image-display system and method, and apparatus suitable for use therein
JPS5349304A (en) * 1976-10-18 1978-05-04 Seiko Instr & Electronics Ltd Pump
JPS5851709B2 (ja) * 1976-11-29 1983-11-17 ソニー株式会社 テレビジヨン受像機
JPS5851710B2 (ja) * 1976-11-30 1983-11-17 ソニー株式会社 テレビジヨン受像機
US4080628A (en) * 1977-03-14 1978-03-21 Zenith Radio Corporation Expanded-signal image enhancement system
GB1602207A (en) * 1977-06-01 1981-11-11 Matsushita Electric Ind Co Ltd Scanning velocity modulation system
CA1130452A (en) * 1978-10-30 1982-08-24 Sony Corporation Index signal amplifier for use in a beam index television receiver
US4309725A (en) * 1979-10-23 1982-01-05 Rca Corporation Signal processor for beam-scan velocity modulation
US4261014A (en) * 1979-12-03 1981-04-07 Zenith Radio Corporation Spot arrest system
JPS60223381A (ja) * 1984-04-20 1985-11-07 Hitachi Ltd 走査速度変調回路
JPS6169279A (ja) * 1984-09-13 1986-04-09 Matsushita Electric Ind Co Ltd テレビジヨン受像機

Also Published As

Publication number Publication date
JP3634156B2 (ja) 2005-03-30
PT98536B (pt) 1999-01-29
JP3634157B2 (ja) 2005-03-30
RU2166237C2 (ru) 2001-04-27
FI913678A (fi) 1992-02-03
EP0469567A3 (en) 1992-05-06
JP2004064774A (ja) 2004-02-26
ES2084068T3 (es) 1996-05-01
HUT62127A (en) 1993-03-29
KR920005590A (ko) 1992-03-28
PL166499B1 (pl) 1995-05-31
JPH11103399A (ja) 1999-04-13
JP3635202B2 (ja) 2005-04-06
DE69116254D1 (de) 1996-02-22
JP2004064775A (ja) 2004-02-26
CN1045858C (zh) 1999-10-20
DE69116254T2 (de) 1996-07-18
JP2004064773A (ja) 2004-02-26
HK1004315A1 (en) 1998-11-20
HU912553D0 (en) 1992-01-28
EP0469567A2 (en) 1992-02-05
JPH11103398A (ja) 1999-04-13
TR26420A (tr) 1995-03-15
JPH04245786A (ja) 1992-09-02
JP3718206B2 (ja) 2005-11-24
FI107492B (fi) 2001-08-15
SG93767A1 (en) 2003-01-21
CA2047898C (en) 1995-12-26
PL291309A1 (en) 1992-03-23
CN1058688A (zh) 1992-02-12
JPH11127365A (ja) 1999-05-11
EP0469567B1 (en) 1996-01-10
JP2002335419A (ja) 2002-11-22
KR100275065B1 (en) 2000-12-15
PT98536A (pt) 1993-09-30
RU2257013C2 (ru) 2005-07-20
JP3399550B2 (ja) 2003-04-21
US5072300A (en) 1991-12-10
CA2047898A1 (en) 1992-02-03
JP3716260B2 (ja) 2005-11-16
HU222289B1 (hu) 2003-06-28
CS237191A3 (en) 1992-02-19
JP3645556B2 (ja) 2005-05-11
MY107004A (en) 1995-08-30
FI913678A0 (fi) 1991-08-01
CZ282108B6 (cs) 1997-05-14
KR100274281B1 (ko) 2000-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279265B6 (sk) Obvod modulácie rýchlosti rozmietania elektrónovéh
JPH07114475B2 (ja) 画像再生装置の電流変更装置
US5528312A (en) Beam scan velocity modulation apparatus with SVM disabling circuit
EP0414159A2 (en) Amplifier arrangement for producing a controllable non-linear transfer characteristic useful for improving the contrast of an image
US4622589A (en) Television receiver on-screen character display
US4313130A (en) Keying signal generator with false output immunity
KR100689973B1 (ko) 보충의 키네스코프 귀선 소거 및 스폿 과열 방지 회로를갖는 텔레비전 장치
EP0512332B1 (en) A television system having an ultrablack video signal blanking level for an on-screen character display
EP0455128B1 (en) Apparatus for correcting distorted sync in a composite video signal
US3732356A (en) Color amplifier
JPS5952589B2 (ja) タイミング信号発生装置
EP1445946B1 (en) Video display with emission control
JP3414078B2 (ja) テレビジョン受信機

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20110730