SK279251B6 - [2r,3r(2r',3r'),6r,7s,8s,9r,10r]-3-(2',3'-dihydrox - Google Patents
[2r,3r(2r',3r'),6r,7s,8s,9r,10r]-3-(2',3'-dihydrox Download PDFInfo
- Publication number
- SK279251B6 SK279251B6 SK3414-92A SK341492A SK279251B6 SK 279251 B6 SK279251 B6 SK 279251B6 SK 341492 A SK341492 A SK 341492A SK 279251 B6 SK279251 B6 SK 279251B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- formula
- methyl
- dioxabicyclo
- compounds
- pentamethyl
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07H—SUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
- C07H17/00—Compounds containing heterocyclic radicals directly attached to hetero atoms of saccharide radicals
- C07H17/04—Heterocyclic radicals containing only oxygen as ring hetero atoms
- C07H17/08—Hetero rings containing eight or more ring members, e.g. erythromycins
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P1/00—Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P1/00—Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system
- A61P1/14—Prodigestives, e.g. acids, enzymes, appetite stimulants, antidyspeptics, tonics, antiflatulents
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P43/00—Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Public Health (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Nutrition Science (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
- Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
- Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
- Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)
- Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
Description
Predpokladaný vynález sa týka [2R,3R,(2R',3R'),6R,7S,8S,9R, 10R]-3-(2',3 '-dihydroxypent-2'-yl)-2,6,8,10,12-pentametyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1 ]tridec-12-en-5-dnového derivátu s motilín-agonistickými vlastnosťami a ich adičných soli s kyselinami, ako aj farmaceutických prípravkov obsahujúcich tieto zlúčeniny a spôsobu výroby týchto zlúčenín. Zlúčeniny podľa vynálezu sú N-dezmetyl-N-izopropylovými derivátmi erytromycínu A so zúženým kruhom.
Doterajší stav techniky
Ako je známe, antibiotikum erytromycín A má okrem svojich antibiotických účinkov taktiež gastrointestinálne vedľajšie účinky, ktoré sú pri antibiotikách nežiaduce. Medzi inými je to značné zväčšenie kontrakčnej aktivity v žalúdočnej a črevnej oblasti so žalúdočnými a črevnými kŕčami, nevoľnosťou, zvracaním a hnačkami.
Bolo vykonaných veľa pokusov vedúcich k takej obmene erytromycínu A, aby sa získali deriváty, v ktorých by prakticky neexistoval antibiotický účinok, ale aby bol zachovaný účinok ovplyvňujúci motilitu gastrointestinálneho traktu. Z EP patentovej prihlášky 0 349 100 A2 sú známe farmaceutické prípravky, ktoré obsahujú ako gastroprokinetickú účinnú látku derivát erytromycínu A so zúženým kruhom alebo jeho kvartéme soli, a ktoré zosilňujú žalúdočnú motilitu cholinergným mechanizmom.
Úlohou predpokladaného vynálezu je vyvinúť nové deriváty erytromycínu A so zúženým kruhom, ktoré nebudú mať antibiotickú účinnosť a budú mať priaznivý účinok na motilitu gastrointestinálneho traktu.
Podstata vynálezu
Bolo doteraz zistené, že nové N-desmetyl-N-izopropylové deriváty erytromycínu A so zúženým kruhom prejavujú selektívne motilín-agonistické vlastnosti, stimulujú motilitu gastrointestinálneho traktu priaznivým spôsobom a majú zosilnený účinok na tonus spodného Oesophagus Sphincter. Na základe ich účinkového profilu hodia sa látky podľa tohto vynálezu na liečenie porúch motility v gastrointestinálnom trakte, pričom sa vyznačujú dobrou znášanlivosťou.
Predmetom vynálezu sú teda nové deriváty [2R,3R,(2R',3R'),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2',3'-dihydroxypent-2 '-yl)-2,6,8,10,12-pentamyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1]tridec-12-cn-5-ónu vzorca
a ich fyziologicky znášanlivé adičné soli s kyselinami.
Zlúčeniny vzorca (I) sa môžu získavať tak, že do zlúčenín odvodených od [2R,3R,(2R',3R'),6R,7S,8S,9R,-10RJ3-(2 ',3 '-dihydroxypent-2'-yl)-2,6,8,10,12-pentamyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1 jtridec-12-en-5-ónu všeobecného vzorca (II),
v ktorom R1 znamená metyl alebo vodík, sa zavedie známym spôsobom izopropylový prášok a v prípade potreby sa do získanej zlúčeniny vzorca (I), v ktorom R1 znamená atóm vodíka, zavedie metylový zvyšok R1 a prípadne sa voľné zlúčeniny vzorca (I) prevedú na ich stále adičné soli s kyselinami, alebo adičné soli s kyselinami sa prevedú na voľné zlúčeniny vzorca (I).
K zavedeniu izopropylového zvyšku sa môžu zlúčeniny všeobecného vzorca (II) alkylovať známym spôsobom. Výhodne sa alkylácia vykonáva ako redukčná alkylácia známym spôsobom reakciou zlúčeniny vzorca (II) a acetónom pri redukčných podmienkach. Zlúčeniny vzorca II sa môžu napríklad nechať reagovať s acetónom v prítomnosti redukčného činidla, napríklad komplexnej bórhydridovej zlúčeniny, ako je napríklad nátriumbórhydrid, nátriumtriacetoxybórhydrid alebo nátriumbórhydrid. V prípade potreby sa môže alky lácia, hlavne tých zlúčenín vzorca (11), v ktorom R1 znamená metyl, vykonávať taktiež reakciou s izopropylhalogenidom, najmä izopropyljodidom, alebo s izopropylsulfátom alebo esterom kyseliny izopropylsulfónovej. Účelne sa alkylácia vykonáva v organickom rozpúšťadle, ktoré je pri reakčných podmienkach inertné. Na redukčnú alkyláciu môže napríklad byť rozpúšťadlom prebytok acetónu. Ako rozpúšťadlo sa ďalej hodia taktiež cyklické étery, ako tetrahydrofurán alebo dioxán, aromatické uhľovodíky ako toluén alebo tiež nižšie alkoholy. Alkylácia sa môže vykonávať pri teplotách pohybujúcich sa medzi teplotou miestnosti a bodom varu rozpúšťadla. Pri alkylácii izopropylovým derivátom, napríklad izopropylhalogenidom, akým je izopropyljodid, sa pracuje účelnejšie v prítomnosti zásady, ako napríklad uhličitanu alkalického kovu alebo terciámeho organického amínu.
Získaná zlúčenina vzorca (I), v ktorom R1 znamená atóm vodíka, môže sa v prípade potreby alkylovať dodatočne známym spôsobom na príslušnú N-metylovú zlúčeninu. Alkylácia sa vykonáva známym spôsobom reakciou s metylhalogenidom alebo ako redukčná alkylácia s formaldehydom za redukčných podmienok a môže sa napríklad uskutočňovať za podmienok uvedených v alkylácii zlúčenín vzorca (II).
Zo zlúčeniny vzorca (I). v ktorom R1 znamená metyl, môže sa v prípade potreby odštiepiť dodatočne metylový zvyšok R1. Demetylácia sa môže vykonávať známym spôsobom, pričom sa na zlúčeninu pôsobí halogénom, hlavne jódom a/alebo brómom, v inertnom rozpúšťadle v prítomnosti vhodnej zásady. Ako zásada sú vhodné napríklad hydroxidy alkalických kovov a soli alkalických kovov slabých organických kyselín. Demetylácia sa uskutočňuje výhodne v slabom alkalickom rozsahu pH, výhodne pod hodnotou 9, aby sa predišlo vedľajšej hydrolytickej reakcii.
Zlúčeniny vzorca (I) sa môžu známym spôsobom z reakčnej zmesi izolovať a prečistiť. Adičné soli s kyselinami je možné bežným spôsobom prevádzať na voľné bázy, ktoré sa v prípade potreby môžu prevádzať známym spôsobom na farmaceutický prijateľné adičné soli s kyselinami. Aby sa zabránilo vedľajšej hydroiytickej reakcii je účelné používať na tvorbu soli ekvivalentné množstvo kyselín.
Ako farmakologicky prijateľné adičné soli zlúčenín vzorca (I) sa hodia napríklad ich soli s anorganickými kyselinami, napr. kyselinou uhličitou, kyselinami halogénvodíkovými, hlavne s kyselinou chlorovodíkovou alebo s organickými kyselinami, napríklad s nižšími alifatickými mono- alebo dikarbónovými kyselinami, ako je kyselina maleínová, kyselina fumarová, kyselina mliečna, kyselina vínna alebo kyselina octová.
Východiskové zlúčeniny vzorca (II) neboli doteraz v literatúre opísané. Podľa vynálezu predstavujú zlúčeniny vzorca (II) cenné medziprodukty na výrobu farmakologicky aktívnych zlúčenín, napríklad zlúčenín vzorca (I).
Zlúčeniny vzorca (II) sa môžu získavať známymi metódami, pri ktorých sa vychádza z erytromycinu A vzorca (III)
Erytromycín A sa môže takto najskôr podľa známeho spôsobu, napríklad postupom známym s DE-OS 21 54 032, mono- alebo didemetylovať reakciou s halogénom, výhodne jódom, v inertnom rozpúšťadle v prítomnosti vhodnej zásady. Ako zásada sa hodia napríklad hydroxidy alkalických kovov, uhličitany alkalických kovov a soli alkalických kovov so slabými karbónovými kyselinami, napríklad octany alebo propionáty alkalických kovov. Výhodne sa používa 1 až 5 ekvivalentov halogénov, vztiahnuté na množstvo demetylovenej erytromycínovej zlúčeniny. Množstvo bázy' sa volí výhodne tak, aby sa dosiahlo hodnoty pH v rozsahu od 5 do 9, aby sa zabránilo vedľajším hydrolytickým a alkoholickým reakciám. Ako rozpúšťadlo sa hodí metanol, cyklické étery, ako dioxán alebo tetrahydrofurán, dimetylformamid alebo zmesi uvedených rozpúšťadiel s vodou. Dimetylácia sa vykonáva účelne pri teplotách pohybujúcich sa medzi teplotou miestnosti a 50 °C. Reakciu možno podporovať ožarovaním svetlom, napr. svetlom s vlnovou dĺžkou nad 290 nm z ortuťovej nízkotlakovej lampy s filtrom z kremeňa alebo tepelne odolného skla, napr. Pyrex R. Reakcia produkuje monodemetylovaný alebo didemetylovaný produkt prevažne podľa množstva použitého halogénu. Pri použití ekvivalentu halogénu sa získava predovšetkým monodemetylovaný produkt a pri použití 2 alebo viacerých ekvivalentov halogénu sa získava predovšetkým didemetylovaný produkt. V prípade potreby sa môže pri výrobe didemetylovaného produktu vychádzať tiež z už monodemetylovaného produktu.
Mono- alebo didemetylovaný erytromycín A sa môže podľa známeho spôsobu prevádzať miernym pôsobením kyseliny na zodpovedajúci mono- alebo didemetylovaný 8,9-anhydroerytromycín-A-6,9-hemiketal všeobecného vzorca (IV),
v ktorom R1 znamená atóm vodíka alebo metyl. Tvorba hemiketalu sa môže dosiahnuť napríklad pôsobením kyseliny octovej alebo zriedenej minerálnej kyseliny pri teplotách pohybujúcich sa medzi teplotou miestnosti a asi 50 °C.
V zlúčeninách vzorca (IV) sa môže uskutočňovať známym spôsobom intramolekuláma translaktonizácia zúženia kruhu 14-členného laktónového kruhu erytromycínovej štruktúry na 12-členný laktónový kruh za vzniku zodpovedajúcej zlúčeniny vzorca (II). Pritom sa zlúčeniny vzorca (IV) zahrievajú známym spôsobom v nižšom alkohole v prítomnosti bázy, napríklad na teplotu medzi 40 °C a 70 °C, výhodne na teplotu reakčnej zmesi. Ako báza sa hodia predovšetkým uhličitany alkalických kovov, ale tiež organické zásady ako terciáme amíny, hlavne terciáme amíny s nižším alkylom. Pri tomto zúžení kruhu sa mení konfigurácia chiralitných centier.
Nové zlúčeniny vzorca (I) a ich fyziologicky znášanlivé adičné soli s kyselinami majú zaujímavé farmakologické vlastnosti, hlavne motilín-agonistické vlastnosti stimulujúce motilitu gastrointestinálneho traktu. Nemajú antibiotické účinky a majú vysoko selektívnu afinitu na motilínové receptory, zatiaľ čo v motilín-agonistických účinných rozsahoch dávok neprejavujú prakticky relevantnú afinitu na iné receptory v gastrointestinálnom trakte ako na receptory adrealínu, acetylcholínu, histamínu, dopamínu alebo serotonínu.
Aby sa zabezpečilo regulované trávenie prijímanej potravy, pôsobia v zdravom stave autonomný nervový systém a hormóny gastrointestinálneho traktu spoločne, aby sa vyvolávala riadená sťahovacia činnosť gastrointestálneho traktu nielen priamo po prijatí potravy, ale taktiež pri prázdnom gastrointestinálnom trakte. Motilín je známy gastrointestinálny peptidový hormón, ktorý stimuluje motilitu gastrointestilnálneho traktu a vyvoláva koordinovanú motilitu v celom gastrointestinálnom trakte v stave na lačno, ako aj po prijatí potravy.
Zlúčeniny vzorca (I) prejavujú motilínu podobné fyziologické účinky tým, že sa ako agonisty motilínových receptorov stávajú účinné. Takto prejavujú zlúčeniny vzorca (I) výrazné stimulačné účinky v žalúdku a v črevách a na zvierače spodných zažívacích trubíc. Ovplyvňujú hlavne urýchlenie vyprázdňovania žalúdka a dlhotrvajúce zvýšenie pokojového tonusu Oesophagus Sphincter. Na základe svojho motilínu podobného účinkového profilu hodia sa látky na liečenie stavov ochorení, ktoré súvisia s poruchami motility v gastrointestinálnom stave a/alebo spätným tokom potravinovej kaše zo žalúdka do tráviacej trubice. Zlúčeniny vzorca (I) sú takto indikované napr. pri žalúdočnej parézii rozmanitého pôvodu, poruchách vyprázdňovania žalúdka a gastroezofagálnom spätnom toku, dyspepsií, anomáliách kolonmotility, ako nastávajú napr. pri iritačnom črevnom syndróme (=irritable bowel syndróm, skratka IBS) a
SK 279251 Β6 pooperačných poruchách motility, napr. nepriechodnosti čreva (ilea).
Gastrointestinálne účinné vlastnosti zlúčenín vzorca (I) dajú sa preukázať obvyklými farmakologickými testovacími metódami in vitro a in vivo.
Opis testovacích metód
1. Stanovenie väzbovej schopnosti testovacích látok na motilínové receptory
Afinita zlúčenín vzorca (I) na motilínové receptory sa meria in vitro na frakcii tkanivového homogenátu z králičieho antrumu. Stanovuje sa potlačenie rádioaktívne značkovaného jódovaného motilínu z väzby motilín-receptor vplyvom testovacích látok.
Štúdie väzby na receptory sa uskutočňujú podľa modifikovanej metódy, autor Borman et. al. (Regulátory Peptides 15, (1986), 143-153). Pri výrobe 125jódom označeného motilínu sa motilín jóduje známym spôsobom, napr. analogicky podľa autora Bloom et. al. (Scand. J. Gastroenterol. 11 (1976), 47-52) enzymaticky s použitím laktoperoxidázy.
Aby sa získala frakcia tkanivového homogenátu používaná v texte, ktorá sa pripravuje z králičieho antra, zbaví sa antrum sliznice a rozreže na malé kúsky a homogenizuje sa v 10-násobnom objeme homogenizačného pufrového roztoku (50 mM tris-HCl-pufor, 250 mM sacharózy, 25 mM KC1, 10 mM MgCl2, pH 7,4) s prísadou inhibítorov (lmM jódacetamid, 1 μΜ pepstatín, 0,1 mM metylsulfonylfluorid, 0,1 g/1 trypsíninhibítor, 0,25 g/1 baktracín) pomocou homogenizátora 15 sekúnd pri 1500 otáčkach za minútu. Homogenizát sa potom odstreďuje 15 minút pri 1000 g, získaný zvyšok sa premyje štyrikrát homogenizačným pufrovým roztokom a nakoniec sa suspenduje v 0,9 %-nom roztoku chloridu sodného (v objeme zodpovedajúcom 5-násobnému hmotnostnému množstvu antra). Takto získaná tkaninová frakcia, ktorá sa označuje ako „surový membránový prípravok“, sa použije pri teste.
Na pokus väzby sa 200 μΐ surovej membránovej frakcie (0,5 - 1 mg proteínu) v 400 μΐ pufrového roztoku A (50 mM tris-HCl-pufra, 1,15 BSA, 10 mM MgCl2, pH 8,0) zriedi so 100 μΐ jódovaného motilínu v pufrovom roztoku B ( 10 mM tris-HCl pufru, 1 % BSA, pH 8) (konečná koncentrácia 50 mM) a inkubuje sa 60 minút pri 30 °C. Reakcia sa zastaví pridaním 3,2 ml studeného pufrového roztoku B a viazaný a neviazaný motilín sa od seba oddelí odstredením (1000 g, 15 minút). Zvyšok získaný po odstreďovaní v podobe peliet sa premyje pufrovým roztokom B a spočíta sa v gama počítači. Štúdie vytlačovania sa robia pridávaním stupňujúcich sa množstiev testovacej látky do inkubačného prostredia. Ako roztoky testovacích látok sa používajú vodné roztoky, ktoré sa pripravia vhodným zriedením základného roztoku (60 x 10’4 molámeho). Vo vode zle rozpustné testované látky sa najskôr rozpustia v 60 %nom etanole a tento roztok sa zriedi takým množstvom vody, aby koncentrácia etanolu v testovacom roztoku nepresahovala 1,6 % objemových. Zo získaných nameraných hodnôt sa ako IC50 jednotlivej testovanej látky stanoví tá koncentrácia, ktorá spôsobuje 50 %-né zabrzdenie špecifického viazania jódovaného motilínu na motilínové receptory. Z tejto koncentrácie sa vypočíta zodpovedajúca hodnota pIC50. Uvedenou metódou bola pre látku v príklade 1 stanovená hodnota pIC5() ako 8,32.
2. Stanovenie in vivo vplyvu látok na rýchlosť vyprázdňovania žalúdka
Stanovenie rýchlosti vyprázdňovania žalúdku sa uskutočňuje na psoch druhu beagle, ktorým sa pred druhým po kusom zavedie pažeráková fistula a implantuje duodenálna kanyla, čo sa robí operatívne. Po 15 minútach od duodenálnej aplikácie testovaných látok sa podá hladným čulým psom 285 g polotuhého kalorického testovaného jedla cez pažerákovú fistulu. Obsah vyprázdňovaný žalúdkom sa odoberá cez duodenálnu kanylu v 15 minútových intervaloch. Z odoberaných množstiev žalúdočného obsahu sa vypočíta časové rozpätie, počas ktorého sa žalúdok vyprázdni na 50 %. Toto časové rozpätie sa udáva ako miera vyprázdňovania žalúdka.
V tomto testovacom modeli prejavuje zlúčenina podľa príkladu 1 jasnú stimuláciu vyprázdňovania žalúdka pri dávke 0,46 μΜοΙ/kg. Čas potrebný na 50 %-né vyprázdnenie žalúdka sa skrátil zo 46 minút v kontrolnej skupine zvierat na 27 minút pri zvieratách, ktorým boli podané testované látky.
3. Stanovenie in vivo vplyvu látok na pokojový tonus Oesophagus Sphincter
Toto stanovenie sa vykonáva na trénovaných, čulých, hladných psoch druhu beagle, ktorým sa pred pokusom zavedie jedna pažeráková fistula a jedna duodenálna kanyla. Tlak dolného Oesophagus Spincter sa mena pomocou perfundovaného katarového systému s postranným otvorom, ktorý je napojený na snímač tlaku a záznamník. Katéter sa zavedie cez pažerákovú fistulu do žalúdka a potom sa pomaly ručne vyťahuje späť (= preťahovacia manometria). Pri prechode časti katétra s postranným otvorom pásmom vysokého tlaku spodného Oesophagus Spincter sa zaznamená vrchol (peak). Z tohto vrcholu sa stanoví tlak v mm Hg.
Týmto spôsobom sa stanoví najskôr ako kontrolná hodnota bazálny tlak Oesophagus Spincter. Potom sa aplikuje intraduodenálne testovacia látka a po 15 minútach sa meria tlak na spodnom Oesophagus Spincter v 2-minútových intervaloch počas 46 minút. Vypočíta sa zvýšenie tlaku po podaní testovanej látky v porovnaní s vopred stanoveným bazálnym tlakom.
Pri tomto teste sa bazálny tlak Oesophagus Spincter vplyvom dávky 0,251 μΜοΙ/kg látky podľa príkladu 1 viac ako zdvojnásobil. Tento účinok ostal nezmenený počas celkovej doby testu trvajúcej 45 minút.
Na základe ich účinkov v gastrointestinálnom trakte sú zlúčeniny všeobecného vzorca (I) vhodné na použitie v gastroenterológii ako liečivá pre väčšie cicavce, hlavne ľudí, na profylaxiu a liečenie porúch motility gastrointestinálneho traktu.
Dávky, ktoré sa majú používať, môžu byť jednotlivo rôzne a menia sa podľa povahy a druhu liečeného stavu a aplikácie. Parenterálne formulácie obsahujú napríklad obvykle menej účinnej látky ako orálne preparáty. Všeobecne sa však hodia na aplikácie na väčších cicavcoch, hlavne ľuďoch, liekové formy s obsahom účinnej látky od 5 do 200 mg pre jednotlivú dávku.
Ako liečivá môžu byť zlúčeniny vzorca (I) obsiahnuté s obvyklými farmaceutickými pomocnými látkami v galenických prípravkoch, napr. tabletách, kapsulách, čípkoch alebo v roztokoch. Tieto galenické prípravky sa môžu vyrábať podľa známych metód s použitím obvyklých tuhých nosičov, ako je napr. mliečny cukor, škrob alebo talok alebo kvapalných riedidiel, ako je napr. voda, mastné oleje alebo kvapalné parafíny, s použitím obvyklých pomocných látok, napríklad prostriedkov na lisovanie tabliet, látok uľahčujúcich rozpustnosť, alebo konzervačných prostriedkov.
Nasledujúce príklady majú vynález bližšie objasňovať bez toho, aby jeho rozsah nejakým spôsobom ovplyvňovali.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 [2R,3R(2R',3R')),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2'-3'-dihyroxypent-2'-yl)-7-[(2,6-dideoxy-3-C-metyl-3-0-metyl-a-L-ribohexypyranozyl)-oxyl]-9-[3,4,6-trideoxy-3-(N-metyl-N-izopropylamino)-P-D-xylohexopyranozyl)-oxy]2,6,8,10,12-pentametyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1 Jtridec-12-en-5-ón (= zlúčenina vzorca (I), R1 = metyl).
A) Výroba N-dezmetylerytromycínu A g erytromycínu A (27,2 mmól) a 11,2 g (136,2 mmól) octanu sodného sa rozpustí v 200 ml zmesi metanol/voda 8:2. Roztok sa zahreje na 47 °C. Potom sa pridá 6,9 g (136,2 mmól) jódu. Hodnota pH sa udržuje na 8 až 9 pridaním zriedeného vodného roztoku hydroxidu sodného. Po 3 hodinách sa reakčná zmes vleje do zmesi zloženej z 1 litra vody a 20 ml roztoku hydroxidu amónneho. Reakčná zmes sa extrahuje etylesterom kyseliny octovej a organický extrakt sa premyje vodou obsahujúcou hydroxid amónny, a potom sa zahustí. Surový produkt, ktorý zostal po odstránení rozpúšťadla sa prekryštalizuje so zmesou acetón/roztok hydroxidu amónneho v pomere 50 : 3. Teplota topenia 143 až 148 °C.
B) Výroba N-dezmetyl-8,9-anhydroerytromycin-A-6,9-hemiketalu (zlúčenina vzorca IV, R1 = metyl) g produktu získaného v odstavci A) sa rozpustí v 110 ml ľadovej kyseliny octovej a roztok sa mieša 1 hodinu pri teplote miestnosti. Potom sa reakčná zmes spracuje za ochladenia ľadom prikvapkávaním do 400 ml koncentrovaného roztoku hydroxidu amónneho. Reakčná zmes sa extrahuje etylesterom kyseliny octovej, organický extrakt sa premyje vodou a rozpúšťadlo sa odtiahne. Surový produkt, ktorý zostal ako zvyšok sa prekryštalizuje najskôr z éteru a potom z metanolu. Získa sa 14 g čistého produktu s teplotou topenia 145 °C.
C) Výroba [2R,3R(2R',3R')),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2'-3'-dihyroxypent-2'-yl)-7-[(2,6-dideoxy-3-C-metyl-3-0-metyl-a-L-ribo-hexpyranozyl)-oxyl]-9-[3,4,6-trideoxy-3-metylamino-p-D-xylo-hexopyranozyl)-oxy]2,6,8,10,12-pentametyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1.]tridec-12-en-5-ónu (zlúčenina vzorca (II), R1 = metyl)
9, 4 g (13,4 mmól) produktu získaného v odstavci B) sa varí s 1,9 g (13,4 mmól) uhličitanu draselného v rnetanole 2,5 hodiny pod sparným tokom. Spracovávaná reakčná zmes sa zahustí, zriedi vodou a extrahuje etylesterom kyseliny octovej, Surový produkt, ktorý zostane po odstránení rozpúšťadla sa prekryštalizuje z izopropanolu. Získa sa 7,1 g čistého produktu s teplotou topenia 199 až 200 °C, optická otáčavosť [a]D 20: -31,6 °C (c = 1, metanol).
D) Výroba v názve uvedenej zlúčeniny g (2,8 mmól) produktu získaného postupom podľa odstavca C) sa rozpustí v rnetanole a hodnota pH roztoku sa nastaví pridaním zriedeného roztoku kyseliny chlorovodíkovej na 4. Do roztoku sa pridajú 2 g molekulárneho sita (kremičitanu vápenato-hlinitého, priemer pórov 4 A), prebytok acetónu a 0,4 g (6,4 mmól) nátriumkyanobórhydridu. Reakčná zmes sa mieša 12 hodín. Pri delení zmesi sa mole kulárne sito odfiltruje, filtrát sa zahustí, zriedi vodou a extrahuje etylesterom kyseliny octovej. Surový produkt, ktorý zostane po zahustení extraktu získaného etylesterom kyseliny octovej sa čistí stĺpcovou chromatografiou na silikagéli (premývadlom je zmes etylester kyseliny octovej/metanol 95 : 5). Získa sa 1,4 g v názve uvedenej zlúčeniny s teplotou topenia od 130 do 134 °C, optická otáčavosť (cc)D 20 : : -32,8 0
Príklad 2 [2R,3R(2R',3R')),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2'-3'-dihyroxypent-2'-yl)-7-[(2,6-dideoxy-3-C-metyl-3-0-metyl-a-L-ribo-hexypyranozyl)-oxyl]-9-[3,4,6-trideoxy-3-(N-metyl-N-izopropylamino)-p-D-xylohexopyranozyl)-oxy]2,6,8,10,12-pentametyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1 Jtridec- 12-en-5-ón (zlúčenina vzorca (I), R1 = metyl).
A) Výroba N-dezmetylerytromicinu A g erytromicínu A a 4,7 g octanu sodného (x 3 H2O) sa rozpustí v 200 ml zmesi metanol/voda 8 : 2. K roztoku sa pridá 1,75 g jódu a reakčná zmes sa potom ožaruje pri teplote miestnosti 20 minút kremíkovou lampou. Potom sa polovica rozpúšťadla odparí a zvyšná reakčná zmes sa vleje do zmesi 140 ml vody a 10 ml amoniaku. Reakčná zmes sa extrahuje trikrát vždy 20 ml metyl-t-butyléterom. Eterový extrakt sa oddelí a éter sa čiastočne odparí. Potom sa nechá vykryštalizovať reakčný produkt, ktorý sa prekryštalizuje z acetónu. Získajú sa 2 g N-dezmetylerytromycínu A.
B) Na výrobu N-dczmetyl-8,9-anhydroerytromycín-A-6,9-hemiketalu (zlúčenina vzorca IV, R1 = metyl) sa spracujú 2 g produktu získaného v odstavci A), ako je opísané v príklade 1 B). Získa sa 2,3 g hemiketalu v podobe amorfnej tuhej látky.
C) Na výrobu [2R,3R(2R',3R')),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2'-3'-dihyroxypent-2'-yl)-7-[(2,6-dideoxy-3-C-metyl-3-0-metyl-a-L-ribo-hexypyranozyl)-oxyl]-9-[3,4,6-trideoxy-3-metylamino-p-D-xylohexopyranozyl)-oxy]2,6,8,10,12-pentametyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1 Jtridec-12-en-5-ón (zlúčenina vzorca (II), R1 = metyl) sa použije 2,3 g uvedeného produktu, ako je opísané v príklade 1C). Získaný surový produkt sa prekryštalizuje z etylacetátu. Získa sa 1,3 g čistého produktu s teplotou topenia 199 až 202 °C.
D) 1,3 g získaného produktu sa dá do zmesi 26 ml acetónu a 0,11 1 kyseliny octovej. Do reakčnej zmesi sa pridá 0,6 g nátriumtriacetoxybórhydridu po dávkach pod atmosférou dusíka a reakčná zmes sa mieša 4 hodiny pri teplote miestnosti. Potom sa odparia dve tretiny rozpúšťadla a zvyšok sa zriedi 40 ml etylacetátu. Za intenzívneho miešania sa pridá 65 ml nasýteného roztoku hydrogénkarbonátu sodného. Organická fáza sa oddelí od vytvoreného číreho roztoku a vodná fáza sa premyje ešte raz 20 ml etylacetátu. Spojené organické podiely sa premyjú 13 ml vody a vysušia nad síranom sodným. Rozpúšťadlo sa odparí, zvyšok sa vyberie 20 ml toluénu, ktorý sa zasa odparí. Získaný surový produkt sa vyčistí filtráciou cez stĺpec oxidu hlinitého (25 g A12O3, stupeň aktivity II/III) s použitím etylacetátu ako elučného prostriedku. Potom sa rozpúšťadlo odparí a zvyšok sa rozpustí vo vriacom etylacetáte. Potom sa pridá n-hexán, až sa zmes zakalí. Produkt sa nechá vykryštalizovať v chlade. Vzniknuté kryštály sa odfiltrujú pri zníženom tlaku a
SK 279251 Β6 premyjú n-hexánom. Získa sa 0,8 g v názve uvedenej zlúčeniny s teplotou topenia 128 až 135 °C.
E) K prevedeniu na jej octan sa použije 1 g (1,3 mmól) v názve uvedenej zlúčeniny, ktorá sa rozpustí v metanole a roztok sa spojí s 0,08 ml (1,3 mmól) ľadovej kyseliny octovej. Potom sa rozpúšťadlo odtiahne pri zníženom tlaku a vzniknutý octan v názve uvedenej zlúčeniny sa vysuší. Teplota topenia octanu v názve uvedenej zlúčeniny je 15 až 150 °C. Hodnota optickej otáčavosti (a)D 20: -30,8 0 (c= 1, metanol).
Príklad 3
Vyrábajú sa tablety s nasledujúcim zložením pre jednu tabletu :
[2R,3R(2R',3R')),6R,7S,8S,9R,10R]-3 -(2'-3 '-dihyroxy-pent-2'-yl)-7-[(2,6-dideoxy-3-C-metyl-3-0-metyl-a-L-ribo-hexpyranozyl)-oxyl]-9-[3,4,6-trideoxy-3-metylamino-P-D-xylohexopyranozyl)-oxy]2,6,8,10,12-pentamety 1-4,13-dioxabicyklo[8.2.1.]tridec-12-en-5-ón 20mg kukuričný škrob 60mg mliečny cukor 35mg želatína (ako 10 % roztok) 6mg
Účinná látka, kukuričný škrob a mliečny cukor sa zahustí 10 %-ným roztokom želatíny. Pasta sa rozdrobí a vzniknutý granulát sa dá na vhodný plech a suší sa pri 45 °C. Vysušený granulát sa premelie na mlynčeku a zmieša sa v miesiči s nasledujúcimi látkami:
talok 5mg stearát horečnatý 5mg kukuričný škrob 9mg a potom sa lisuje na tablety s hmotnosťou 240 mg.
3. Spôsob výroby [2R,3R(2R',3R'),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2',3'-dihydroxypent-2'-yl(-2,6,8,10,12-pentametyl-4,13 -dioxabicyklo[8.2.1 Jtridcc-12-en-5-óno vého derivátu vzorca (I) podľa nároku 1 a ich stálych, fyziologicky znášanlivých adičných solí s kyselinami, vyznačujúci sa t ý m , že sa do derivátu [2R,3R(2R',3R'),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2',3'-dihydroxypent-2'-yl)-2,6,8,10,12-pentametyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1 .jtridec-12-en-5-ónu vzorca (II),
R.1
I
v ktorom R1 znamená metyl alebo vodík, zavedie izopropylový zvyšok, a v prípade potreby sa do získanej zlúčeniny vzorca (I), v ktorej R1 znamená vodík, zavedie metylový zvyšok, alebo sa voľné zlúčeniny vzorca I prevedú na ich stále adičné soli s kyselinami, alebo sa adičné soli prevedú na voľné zlúčeniny vzorca (I).
Claims (2)
- PATENTOVÉ NÁROKYl.[2R,3R(2R',3R')),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2’-3'-dihyroxypent-2 '-yl)-2,6,8,10,12-pentametyl-4,13 -dioxabicyklo[8.2.1.]tridec-12-en-5-ónový derivát vzorca (I) a ich stále fyziologicky znášanlivé adičné soli s kyselinami.
- 2. Liečivo, vyznačujúce sa tým, že obsahuje farmakologicky účinné množstvo [2R,3R(2R',3R'),6R,7S,8S,9R,10R]-3-(2',3'-dihydroxypent-2'-yl(-2,6,8,10,12-pentamefyl-4,13-dioxabicyklo[8.2.1.]tridec-12-en-5-ónového derivátu podľa nároku 1 a pomocné látky a/alebo nosiče.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4200145A DE4200145A1 (de) | 1992-01-07 | 1992-01-07 | 7,10-epoxy-oxacyclododecan-derivate, verfahren und zwischenprodukte zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltende arzneimittel |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK341492A3 SK341492A3 (en) | 1995-05-10 |
SK279251B6 true SK279251B6 (sk) | 1998-08-05 |
Family
ID=6449136
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK3414-92A SK279251B6 (sk) | 1992-01-07 | 1992-11-18 | [2r,3r(2r',3r'),6r,7s,8s,9r,10r]-3-(2',3'-dihydrox |
Country Status (28)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5418224A (sk) |
EP (1) | EP0550895B1 (sk) |
JP (1) | JP3300084B2 (sk) |
KR (1) | KR100273937B1 (sk) |
CN (1) | CN1033646C (sk) |
AT (1) | ATE155478T1 (sk) |
AU (1) | AU667699B2 (sk) |
CA (1) | CA2086811C (sk) |
CZ (1) | CZ281773B6 (sk) |
DE (2) | DE4200145A1 (sk) |
DK (1) | DK0550895T3 (sk) |
DZ (1) | DZ1652A1 (sk) |
ES (1) | ES2104808T3 (sk) |
FI (1) | FI106862B (sk) |
GR (1) | GR3024859T3 (sk) |
HK (1) | HK1014003A1 (sk) |
HU (2) | HU212272B (sk) |
IL (1) | IL104158A (sk) |
LT (1) | LT3015B (sk) |
LV (1) | LV10458B (sk) |
MX (1) | MX9300045A (sk) |
NO (1) | NO179586C (sk) |
PH (1) | PH30098A (sk) |
RU (1) | RU2107070C1 (sk) |
SK (1) | SK279251B6 (sk) |
TW (1) | TW238308B (sk) |
UA (1) | UA29393C2 (sk) |
ZA (1) | ZA9339B (sk) |
Families Citing this family (16)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DK0859777T3 (da) * | 1995-10-13 | 2007-09-03 | Neurosearch As | 8-azabicyclo[3.2.1]oct-2-en-derivater, deres fremstilling og anvendelse |
US6077943A (en) * | 1996-03-01 | 2000-06-20 | Takeda Chemical Industries, Ltd. | Method of producing erythromycin derivative |
EP0884322A4 (en) * | 1996-03-01 | 2002-04-24 | Takeda Chemical Industries Ltd | PROCESS FOR THE PREPARATION OF ERYTHROMYCIN DERIVATIVES |
DE19644195A1 (de) * | 1996-10-24 | 1998-04-30 | Solvay Pharm Gmbh | 10,13,15-Trioxatricyclo[9.2.1.1.·9·.·6·]-pentadecanon-Derivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und diese Verbindungen enthaltende Arzneimittel |
DE19805822B4 (de) * | 1998-02-13 | 2009-02-05 | Solvay Pharmaceuticals Gmbh | 11-Acetyl-12,13-dioxabicyclo[8.2.1]tridecenon-Derivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und diese Verbindungen enthaltende Arzneimittel |
US6165985A (en) * | 1998-02-13 | 2000-12-26 | Solvay Pharmaceuticals Gmbh | 11-acetyl-12,13-dioxabicyclo[8.2.1]-tridecenone derivatives, processes for their preparation and pharmaceutical compositions comprising them |
ATE321770T1 (de) * | 2000-08-17 | 2006-04-15 | Kitasato Inst | Pseudoerythromycin-derivate |
EP1392679B1 (de) * | 2001-05-10 | 2005-11-02 | Solvay Pharmaceuticals GmbH | Neue 1-amidomethylcarbonyl-piperidinderivate, verfahren zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltende arzneimittel |
US20040067896A1 (en) * | 2002-07-25 | 2004-04-08 | The Kitasato Institute | Novel pseudoerythromycin derivatives |
EP1633774B1 (en) | 2003-06-18 | 2010-02-17 | Tranzyme Pharma Inc. | Macrocyclic antagonists of the motilin receptor |
US7582611B2 (en) * | 2005-05-24 | 2009-09-01 | Pfizer Inc. | Motilide compounds |
NZ568763A (en) * | 2005-12-08 | 2010-04-30 | Pfizer | Method for demethylating the 3'-dimethylamino group of erythromycin compounds |
CN101528765B (zh) | 2006-09-11 | 2015-04-22 | 欧塞拉治疗有限公司 | 用于治疗胃肠动力障碍病症的促胃动素受体的大环拮抗剂 |
MX2009005977A (es) * | 2006-12-05 | 2009-06-17 | Pfizer | Polimorfos de motilida. |
US20080287371A1 (en) * | 2007-05-17 | 2008-11-20 | Tranzyme Pharma Inc. | Macrocyclic antagonists of the motilin receptor for modulation of the migrating motor complex |
JP6295247B2 (ja) * | 2013-03-25 | 2018-03-14 | ゼリア新薬工業株式会社 | 食後期の胃運動亢進剤 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3725385A (en) * | 1970-11-02 | 1973-04-03 | Abbott Lab | Process for the demethylation of 3-amino macrolides |
US5106961A (en) * | 1987-05-26 | 1992-04-21 | Eli Lilly And Company | Erythromycin ring-contracted derivatives |
CA1321581C (en) * | 1987-05-26 | 1993-08-24 | Herbert A. Kirst | Ring-contracted macrolides |
US4920102A (en) * | 1988-04-18 | 1990-04-24 | Eli Lilly And Company | Method for treating gastrointestinal disorders |
-
1992
- 1992-01-07 DE DE4200145A patent/DE4200145A1/de not_active Withdrawn
- 1992-11-18 CZ CS923414A patent/CZ281773B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1992-11-18 SK SK3414-92A patent/SK279251B6/sk unknown
- 1992-12-13 DZ DZ920162A patent/DZ1652A1/fr active
- 1992-12-18 IL IL104158A patent/IL104158A/xx not_active IP Right Cessation
- 1992-12-18 PH PH45475A patent/PH30098A/en unknown
- 1992-12-21 HU HU9204076A patent/HU212272B/hu not_active IP Right Cessation
- 1992-12-22 LT LTIP187A patent/LT3015B/lt not_active IP Right Cessation
- 1992-12-23 US US07/996,083 patent/US5418224A/en not_active Expired - Lifetime
- 1992-12-24 DE DE59208710T patent/DE59208710D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1992-12-24 EP EP92122011A patent/EP0550895B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1992-12-24 ES ES92122011T patent/ES2104808T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1992-12-24 DK DK92122011.7T patent/DK0550895T3/da active
- 1992-12-24 AT AT92122011T patent/ATE155478T1/de not_active IP Right Cessation
- 1992-12-28 KR KR1019920026335A patent/KR100273937B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1992-12-30 RU RU92016224A patent/RU2107070C1/ru not_active IP Right Cessation
-
1993
- 1993-01-05 ZA ZA9339A patent/ZA9339B/xx unknown
- 1993-01-06 NO NO930029A patent/NO179586C/no unknown
- 1993-01-06 JP JP00055793A patent/JP3300084B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1993-01-06 CN CN93100166A patent/CN1033646C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1993-01-06 AU AU31036/93A patent/AU667699B2/en not_active Ceased
- 1993-01-06 LV LVP-93-01A patent/LV10458B/lv unknown
- 1993-01-06 CA CA002086811A patent/CA2086811C/en not_active Expired - Fee Related
- 1993-01-07 FI FI930051A patent/FI106862B/fi active
- 1993-01-07 MX MX9300045A patent/MX9300045A/es not_active IP Right Cessation
- 1993-03-25 TW TW082102267A patent/TW238308B/zh active
- 1993-04-22 UA UA93002699A patent/UA29393C2/uk unknown
-
1994
- 1994-09-30 HU HU94P/P00031P patent/HU210216A9/hu unknown
-
1997
- 1997-09-24 GR GR970402503T patent/GR3024859T3/el unknown
-
1998
- 1998-12-17 HK HK98113965A patent/HK1014003A1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK279251B6 (sk) | [2r,3r(2r',3r'),6r,7s,8s,9r,10r]-3-(2',3'-dihydrox | |
US5912235A (en) | 10, 13, 15-trioxatricyclo 9.2.1.1.9.6 !-pentadecan one derivatives, method for their production and pharmaceutical compositions containing them | |
MXPA97007974A (en) | Derivatives of 10, 13, 15-trioxatriciclo [9.2.1.1 9.6] -pentadecanona, procedures for its preparation and medicines that contain these compounds | |
US6165985A (en) | 11-acetyl-12,13-dioxabicyclo[8.2.1]-tridecenone derivatives, processes for their preparation and pharmaceutical compositions comprising them | |
KR100584017B1 (ko) | 11-아세틸-12,13-디옥사바이시클로〔8.2.1〕-트리데케논 유도체,이의 제조방법 및 이 화합물을 포함하는 약제 | |
MXPA99001491A (en) | Derivatives of 11-acetyl-12,13 dioxabiciclo [8.2.1] tridecenone, procedure for its preparation, and medications containing these compounds |