SK279156B6 - Stroj na obnovovanie, prípadne ukladanie železničn - Google Patents

Stroj na obnovovanie, prípadne ukladanie železničn Download PDF

Info

Publication number
SK279156B6
SK279156B6 SK663-93A SK66393A SK279156B6 SK 279156 B6 SK279156 B6 SK 279156B6 SK 66393 A SK66393 A SK 66393A SK 279156 B6 SK279156 B6 SK 279156B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
machine
track
bogie
machine frame
new
Prior art date
Application number
SK663-93A
Other languages
English (en)
Other versions
SK66393A3 (en
Inventor
Josef Theurer
Manfred Brunninger
Original Assignee
Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha filed Critical Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha
Publication of SK66393A3 publication Critical patent/SK66393A3/sk
Publication of SK279156B6 publication Critical patent/SK279156B6/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/05Transporting, laying, removing, or renewing both rails and sleepers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Lift-Guide Devices, And Elevator Ropes And Cables (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Vynález sa týka stroja na obnovovanie, prípadne ukladanie železničnej koľaje s rámom stroja, ktorý je na koncoch uložený na podvozkoch, na ktorom je upravené snímacie ústrojenstvo starých podvalov, ukladacie ústrojenstvo nových podvalov, medzi nimi upravené a výškovo prestaviteľné urovnávacie ústrojenstvo štrku, ako aj vodiace ústrojenstvo na staré koľajnice, prípadne nové koľajnice, pričom na jednom konci rámu stroja je usporiadaný tak koľajový podvozok, tak aj vzhľadom na rám stroja výškovo prestaviteľný, ku koľaji neviazaný podvozok.
Doterajší stav techniky
Z US 4 184 431 je už známy taký stroj, ktorý možno nasadiť tak pri ukladaní novej železničnej koľaje, ako aj na obnovu starej koľaje. Tento stroj má v tvare mosta vytvorený rám stroja, ktorý je uložený na koľajových podvozkoch a je na svojom zadnom konci z hľadiska pracovného smeru, ktorýje pre obe varianty nasadenia zhodný, spojený do vlakovej súpravy s vozom na prepravu podvalov. Bezprostredne za predným koľajovým podvozkom je s rámom stroja spojený, výškovo prestaviteľný ku koľaji nezáväzný podvozok, ktorý je v spustenej polohe vytvorený riaditeľný. Pracovné agregáty na snímanie podvalov a na ukladanie podvalov sú usporiadané za pásovým podvozkom na nosnom ráme, ktorý je vzhľadom na rám stroja zvislo vykývnuteľný, pričom zbieracie ústrojenstvo starých podvalov a urovnávacie ústrojenstvo štrku sú prídavné vzhľadom na nosný rám výškovo prestaviteľné.
Pri nasadení k takzvanej prestavbe koľaje, prípadne obnove koľaje, jazdí tento známy stroj pri naddvihnutom pásovom podvozka predným koľajovým podvozkom po starej koľaji, zatiaľ čo zadný koľajový podvozok jazdí už po novej koľaji. Výmena starých podvalov a koľajníc za nové, ako aj urovnávanie povrchovej plochy štrkového lôžka sa uskutočňuje medzi koľajovými podvozkami pri kontinuálnej jazde stroja, pričom na dodávanie nových podvalov a odber starých podvalov je upravený portálový žeriav. Pri použití stroja na ukladanie novej koľaje na vopred pripravené štrkové lôžko sa pásový podvozok spustí a tým sa naddvihne predný koniec rámu stroja vrátane koľajových podvozkov smerom dohora, takže stroj jazdí po štrku prostredníctvom pásového podvozka. Zadný koľajový podvozok opäť jazdí po novo položenej koľaji, čo sa uskutočňuje prostredníctvom pracovných agregátov medzi podvozkami, pričom však snímacie ústrojenstvo starých podvalov a urovnávacie ústrojenstvo štrku zostávajú v naddvihnutej polohe mimo prevádzku. Pretože nové, pripadne tiež staré koľajnice však musia byť v relatívne obmedzenej oblasti medzi ukladacím ústrojenstvom nových podvalov a medzi zadným koľajovým podvozkom rozopreté na konečný rozchod, sú koľajnice vystavené značne vysokým, za istých okolností už neprípustným, zaťažením v ohybe.
Ďalší stroj na obnovovanie a ukladanie koľají je opísaný v US 4 207 820 a má dvojdielny, kĺbovo vytvorený rám stroja. Jedna časť rámu je uložená na dvoch, koľajových podvozkoch, zatiaľ čo druhá časť rámu je k nej kĺbovo spojená ako príves a na svojom voľnom konci má podvozok a trakčnú kabínu. V oblasti pod kĺbovým spojom je kĺbovo upevnený na oboch častiach rámu nosný rám na snímacie ústrojenstvo starých podvalov a ukladacie ústrojenstvo nových podvalov, ako aj urovnávacie ústrojenstvo štrku. Pri prestavbe koľaje jazdí stroj v tom smere, v ktorom je trakčná kabína z hľadiska pracovného smeru na zadnom konci a k nej priradený podvozok jazdí po novej koľaji, zatiaľ čo protiľahlý, najprednejší podvozok je ešte uložený na starej koľaji. Stredný podvozok v oblasti kĺbu rámu nie je s koľajou v zábere. Rám stroja sa tu opiera o pomocný podvozok na pripravených nových koľajach, ktoré sú bočné vedľa starej koľaje. V prípade ukladania novej koľaje jazdi tento stroj v opačnom smere, to znamená s trakčnou kabínou vpredu v pracovnom smere, pričom tento predný koniec stroja jazdí prostredníctvom pomocného podvozka na predtým prípravne položených nových koľajniciach. Ústrojenstvo, ktoré je usporiadané za pomocným podvozkom, ukladá nové podvaly, zatiaľ čo ostatné, v oblasti kĺbu usporiadané pracovné agregáty sú teraz mimo prevádzku a zadné podvozky jazdia po novo položenej koľaji.
Z CH 680 865 A5 je známy spôsob, prostredníctvom ktorého stroj na obnovu koľaje, prípadne takzvaná súprava na prestavbu koľaje, sa mení na stroj na ukladanie novej koľaje. Podvozok, ktorý' je v priebehu prestavby koľaje uložený v pracovnom smere vzadu a ktorý jazdí po novej koľaji, je na tento účel uložený na voze s vlastným pohonom, prípadne je na ňom podoprený, pričom tento voz je vytvorený ako pásový podvozok, ktorý pri ukladaní novej koľaje na stavenisku jazdí po štrkovom lôžku a poháňa stroj len v protiľahlom smere. Na úpravu stroja sa rôzne pracovné agregáty na výmenu koľajníc, prípadne podvalov sčasti uvedú mimo prevádzku a sčasti sa prispôsobia na nasadenie pri ukladaní koľaje v opačnom pracovnom smere.
Podstata vynálezu
Vynález si kladie za úlohu vytvoriť stroj v úvode uvedeného typu, ktorý by bol pri minime úpravných prác a pri výhodnom nasadení ku koľaji neviazaného podvozka pre obe možnosti nasadenia, teda tak na nové ukladanie koľaje, ako aj na prestavbu koľaje, neobmedzene použiteľný.
Vytýčená úloha sa rieši tým, že stroj uvedeného typu má ku koľaji neviazaný podvozok prostredníctvom prvej spojky vytvorený rozoberateľný od rámu stroja a v oblasti tiež od rámu stroja rozoberateľného koľajového podvozka je upravená druhá spojka na spojenie ku koľaji neviazaného podvozka s rámom stroja.
S takým vytvorením je stroj možno využiť; rýchlo a jednoducho tak na ukladanie novej koľaje, ako aj na prestavbu starej koľaje, pretože možno pri ňom nasadiť ku koľaji neviazaný podvozok tak pri novom ukladaní, ako aj pri prestavbe koľaje. Na to je potrebné odstrániť len na koncovej strane upravený koľajový podvozok a premiestniť ku koľaji neviazaný podvozok z prvej do druhej spojky. Výhodne je možné pri oboch možnostiach nasadenia zachovať, pripadne nasadiť dlhú oblasť ohybu koľajnice, ako aj ukladacie ústrojenstvo rovných podvalov.
Podľa ďalšieho výhodného vytvorenia vynálezu je ukladacie ústrojenstvo nových podvalov usporiadané medzi na konci rámu stroja upevneným koľajovým podvozkom a medzi k nemu priradeným, vzhľadom na pozdĺžny smer rámu stroja susediacim ku koľaji neviazaným podvozkom.
SK 279156 Β6
Tým sa umožní pri jazde stroja pre obe varianty nasadenia vo vždy protiľahlom pracovnom smere ukladať nové podvaly, výhodne vždy bezprostredne za, ku koľaji neviazaným podvozkom. Tým sa zaistí, že aj pri relatívne krátkom vytvorení rámu stroja je ohyb ukladaných koľajníc veľmi priaznivý, pripadne, najmä pri novom ukladaní, je k dispozícii maximálna oblasť, prípadne rozsah pod rámom stroja na vzájomné odďaľovanie nových koľajníc.
Pokiaľ je ku koľaji neviazaný podvozok vytvorený ako riaditeľný pásový podvozok s dvoma, v priečnom smere stroja vo vzájomnom odstupe upravenými pásovými reťazami, tak sa umožní optimálny pohyb stroja pri pracovnom nasadení, pri ktorom môže pásový podvozok jazdiť bez problémov a spoľahlivo po akomkoľvek povrchu štrkového lôžka.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia má pásový podvozok vzhľadom na pásové reťaze centrálne usporiadanú konzolu s vystreďovacím čapom na podoprenie rámu stroja, ktorý je upevnený na jej hornej strane, prípadne je druhá spojka na po koľaji neviazaný podvozok, prípadne pásový podvozok tvorený ložiskovým spojovacím kusom, ktorého spodný koniec má otvor na zavedenie vystreďovacieho čapu a ktorého horný koniec je spojiteľný s rámom stroja. Tieto vytvorenia umožňujú pri konštrukčne jednoduchej a spoľahlivej konštrukcii rýchle a s minimálnymi pracovnými nákladmi uskutočniteľné premiestnenie ku koľaji neviazaného podvozka z prvej, do druhej spojky a opačne. Pritom sa ukázalo ako výhodné, keď je pásový podvozok upevnený na ráme stroja v mieste upravenom v pozdĺžnom smere stroja v odstupe od ložiskového spojovacieho kusa prostredníctvom zabezpečovacích podpor, ktoré sú upravené v uhle na rovinu koľaje a ktoré sú prikíbené na konzole. Prostredníctvom týchto zabezpečovacích podpor možno podstatne zvýšiť stabilitu podoprenia ku koľaji neviazaného podvozka v pozdĺžnom smere stroja.
Ďalšie výhodné vytvorenia spočívajú v tom, že tak v oblasti prvej spojky, ako aj v oblasti druhej spojky sú upravené hydraulické spojky na pripojenie hydraulických potrubí, spojených s ku koľaji neviazaným podvozkom a upraveným na zásobovanie energiou trakčného pohonu, alebo že ku koľaji neviazanému podvozka priradený pomocný podvozok, je prostredníctvom pohonu spojený výškovo prestaviteľné s rámom stroja. Tieto vytvorenia zabezpečujú ďalšie zjednodušenie, prípadne optimalizáciu pri úpravných prácach na premiestnenie ku koľaji neviazaného podvozka, ktoré tak možno vykonať v mimoriadne krátkom čase.
Medzi snímacím ústrojenstvom starých podvalov a medzi ukladacím ústrojenstvom nových podvalov môže byť, podľa ďalšieho výhodného vytvorenia vynálezu, upravené výškovo prestaviteľné s rámom stroja spojené preťahovacie ústrojenstvo štrku s priradeným odhadzovacím dopravným pásom, upraveným v priečnom smere stroja, ako aj urovnávacie ústrojenstvo štrku. To sa prejavuje ako zvlášť výhodné najmä pri nasadení stroja pri prestavbe koľaje a zvyšuje pracovný výkon stroja, zatiaľ čo usporiadanie, podľa ktorého robí vzájomný odstup oboch pásových reťazí v priečnom smere stroja asi 900 mm a na ktorom sú pásové reťaze pásového podvozka opatrené trakčným pohonom, ovládateľným v oboch smeroch, poskytuje možnosť zhutniť oblasti na ukladanie podvalov pred uložením nových podvalov veľmi jednoduchým spôsobom prostredníctvom pásových reťazí.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je v ďalšom podrobnejšie vysvetlený na príklade uskutočnenia v spojení s výkresovou časťou, kde obr. 1 schematicky znázorňuje bokorys podľa vynálezu vytvoreného stroja na obnovu koľaje pri pracovnom nasadení, obr. 2 znázorňuje ďalšie vozy, spojené so strojom do jednej pracovnej jednotky, obr. 3 znázorňuje bokorys stroja podľa obr. 1 po úprave na nové ukladanie koľaje, obr. 4 znázorňuje vo väčšej mierke bokorys ku koľaji neviazaného podvozka stroja podľa obr. 3, obr. 5 znázorňuje pohľad na ku koľaji neviazaný podvozok v pozdĺžnom smere stroja podľa šípky V na obr. 4.
Príklad uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je znázornený stroj 1 na obnovovanie, prípadne ukladanie železničnej koľaje, ktorý je tu zobrazený pri nasadení v priebehu obnovovania koľaje, ktoré je nazývané tiež ako prestavba koľaje, a to v pracovnom smere, ktorý je znázornený šípkou 2. Stroj 1 má pozdĺžny rám 3 stroja, ktorý je na oboch svojich pozdĺžnych koncoch opatrený vždy jedným koľajovým podvozkom 4. Ďalší, ku koľaji neviazaný podvozok 5 je upravený medzi nimi vzhľadom na pracovný smer na zadnom konci rámu 3 stroja, pričom je vytvorený prostredníctvom pohonov 6 výškovo prestaviteľné. Rám 3 stroja je ďalej opatrený zberacím ústrojenstvom 7 starých podvalov, v pracovnom smere za nim usporiadaným, výškovo prestaviteľným preťahovacím ústrojenstvom 8 štrku, urovnávacím ústrojenstvom 9 štrku a ukladacím ústrojenstvom 10 nových podvalov, pričom toto je upravené medzi na zadnom konci rámu 3 stroja upevneným koľajovým podvozkom 4 a medzi s nim v pozdĺžnom smere stroja susediacim, ako riaditeľný pásový podvozok 11 vytvoreným ku koľaji neviazaným podvozkom 5. Vodiace ústrojenstvá 12, 13 na staré koľajnice 14, prípadne nové koľajnice 15 sú usporiadané na každej pozdĺžnej strane rámu 3 stroja, ktorý je ďalej opatrený na koncovej strane upravenou trakčnou kabínou 16 a približne v pozdĺžnom strede v oblasti zberacieho ústrojenstva 7 starých podvalov upravenou pracovnou kabínou 17.
Na obr. 2 je znázornený poháňací voz 19, ktorý je po koľajových podvozkoch 18 pojazdný na starých koľajniciach 14 a na ktorom je k trakčnej kabíne 16 protiľahlý koniec rámu 3 stroja i pri pracovnom nasadení podopretý výkyvné a výškovo prestaviteľné okolo zvislého hriadeľa 20. Tento poháňací voz 19 je opatrený centrálnym zdrojom 21 sily a hydraulickým agregátom 22 na zásobovanie energiou všetkých pohonov stroja 1 a na svojom opačnom, v pracovnom smere prednom konci je spojený s ďalším, v podobe prívesu vytvoreným pracovným vozom 23. Ten má výškovo prestaviteľné zberacie ústrojenstvo 24 koľajiva, ako aj dve nádrže 25 na vodu, ktoré sú spojené s rozstrekujúcimi dýzami 26, upravenými na poháňacom voze 19. Predný koniec pracovného vozu 23 je spojený s viac neznázomenými prepravnými vozmi 27 podvalov, pričom portálový žeriav 28 jazdí na žeriavových koľajniciach 29, ktoré sú upravené ako priechodné od prepravného voza 27 podvalov až ku stroju 1, pričom prepravuje staré podvaly
30, prípadne nové podvaly 31 od, prípadne k miestu, prestavby.
Ku koľaji neviazaný podvozok 5 je s rámom 3 stroja uvoľniteľne spojený prostredníctvom prvej spojky 32 a tiež pod trakčnou kabínou 16 upravený, na koncovej strane usporiadaný koľajový podvozok 4, je vytvorený uvoľniteľne od rámu 3 stroja. V oblasti tohto naposledy uvedeného koľajového podvozka 4 je upravená druhá spojka 33, prostredníctvom ktorej možno spojiť ku koľaji neviazaný podvozok v mieste predtým demontovaného koľajového podvozka 4 s rámom 3 stroja. Táto výmena koľajového podvozka 4 a ku koľaji neviazaného podvozka 5 sa uskutočňuje prostredníctvom pohonu 48 výškovo prestaviteľného a s rámom 3 stroja spojeného pomocného podvozka 34, ktorý je priradený ku koľaji neviazaného podvozka 5 a na ktorej sa stroj 1 opiera počas výmeny koľajového podvozka 4 a ku koľaji neviazaného podvozka 5.
Na obr. 3 je znázornený stroj 1 po odstránení koncového koľajového podvozka 4 a po premiestnení ku koľaji neviazaného podvozka 5 z prvej spojky 32 do druhej spojky 33. Takto upravený stroj 1 sa nasadzuje na nové ukladanie koľaje. Toto pracovné nasadenie sa uskutočŕ5uje v pracovnom smere, ktorý je znázornený šípkou 35, pričom je v porovnaní s prestavbou koľaje opačný.
Konštrukcia druhej spojky 33 je detailne znázornená na obr. 4 a 5. Pásový podvozok 11, ktorý vytvára ku koľaji neviazaný podvozok 5, je tvorený dvoma v priečnom smere stroja vo vzájomnom odstupe usporiadanými a rovnobežne upravenými pásovými reťazami 36. Pásový podvozok 11 má centrálne medzi týmito pásovými reťazami 36 usporiadanú konzolu 37, ktorej horná strana je vytvorená vodorovnou doskou 38, v ktorej strede je upevnený vystreďovaci čap 39. Ložiskový spojovací kus 40 v tvare zvislého stĺpika 41 je svojím horným koncom 8 uvoľniteľne spojený v puzdre 53 prostredníctvom prírubového spojenia 54 s rámom 3 stroja a na svojom spodnom konci má otvor 43 na uloženie, prípadne zavedenie vystreďovacieho čapu 39, ako aj druhé prírubové spojenie 57 na uvoľniteľné spojenie s ložiskovým spojovacím kusom 40. Na stabilizáciu podoprenia pásového podvozka 11 na ráme 3 stroja v pozdĺžnom smere stroja 1 sú upravené dve zabezpečovacie podpory 44, ktoré sú na jednej strane kĺbovo spojené na konzole 37 a na druhej strane na ráme 3 stroja a ktoré sú upravené v uhle približne 45° vzhľadom na rovinu koľaje. Obe pásové reťaze 36 sú upravené vo vzájomnom odstupe s hodnotou skoro 900 mm a sú opatrené trakčným pohonom 45, ktorý môže pôsobiť v oboch smeroch otáčania. Ďalej je v oblasti druhej spojky 33 upravená hydraulická spojka 46 na pripojenie hydraulických potrubí 47 ku koľaji neviazaného podvozka 5, pričom zodpovedajúca hydraulická spojka 42 je usporiadaná aj v oblasti prvej spojky 32.
Pri pracovnom nasadení príde stroj 1 po oboch koľajových podvozkoch 4 k miestu stavby koľaje, a potom sa vzhľadom na trakčnú kabínu 16 na protiľahlom konci rámu 3 stroja usporiadaný koľajový podvozok 4 pri podoprení konca rámu 3 stroja na poháňacom voze 19 naddvihne nad koľaj a tým sa predĺži pracovná oblasť pod rámom 3 stroja. Pri nasadení na prestavbu koľaje, prípadne obnovenie koľaje, ako je to znázornené na obr. 1 a 2, sa opiera zadný koniec rámu 3 stroja o prostredníctvom pohonov 6 na štrkové lôžko v prestavbovej medzere spustený ku koľaji neviazaný podvozok 5, zatiaľ čo susediaci koľajový podvozok je tým vrátane konca rámu 3 stroja vytlačený dohora a nie je v pracovnom nasadení. Pri kontinuálnej jazde stroja v smere šípky 2 sa teraz odstránia prostriedky na upevňovanie koľaje a odoberú sa prostredníctvom zbieracieho ústrojenstva 24 koľajiva. Pri ťažkých pomeroch sa použijú tiež na potieranie prachu rozstrekovacie dýzy 26. Staré koľajnice 14 sa prostredníctvom vodiacich ústrojenstiev 12 naddvihnú nad staré podvaly 30 a vytlačia sa do strany, a potom sa staré podvaly 30 odstránia prostredníctvom zberacieho ústrojenstva 7 starých podvalov a prepravia sa smerom dopredu. Potom sa prostredníctvom preťahovacieho ústrojenstva 9 štrku a k nemu priradeného, v priečnom smere stroja 1 upraveného odhadzovacieho dopravného pásu 49, ako aj v pracovnom smere nasledujúceho urovnávacieho ústrojenstva 9 štrku urovná povrchová plocha štrkového lôžka a upraví sa na požadovaný prierez profilu, po ktorom jazdí nasledovný pásový podvozok 11. Bezprostredne za ním sa ukladajú prostredníctvom ukladacieho ústrojenstva 10 nových podvalov portálových žeriavov 28 dopravené nové podvaly 31. Vodiace ústrojenstvo 13, ktoré je usporiadané na konci radu 3 stroja, slúži na rozopretie nových koľajníc 15, ktoré sa potom voľne a samy vo veľmi dlhej oblasti ohybu, teda s optimálne mäkkým ohybom, ukladajú za strojom 1 na nové podvaly 31.
Premiestnenie pásového podvozka 11 na nasadenie stroja 1 na nové ukladanie koľaje sa účelne vykonáva na najbližšej výhybke od miesta stavby, prípadne v nadväzujúcej staničnej oblasti. Najskôr sa uskutoční spustenie pomocného podvozka 34 na koľaj. Potom sa uvoľnia pohony 6 pásového podvozka 11 od konzoly 37 a rovnako tak hydraulické potrubia 47 od hydraulickej spojky 56. Ďalším spúšťaním pomocného podvozka 34 dôjde k naddvihnutiu rámu 3 stroja a tým aj k jeho uvoľneniu od, na konci usporiadaného koľajového podvozka 4 a pásového podvozka 11. Potom sa celý stroj 1 pôsobením trakčného pohonu 55 posunie v smere znázornenom šípkou 2, a to tak, aby konzola 37 pásového podvozka 11 ležala pod puzdrom 53. Potom sa uskutoční prostredníctvom prírubového spojenia 54 upevnenie ložiskového spojovacieho kusa 40 na ráme 3 stroja. Prostredníctvom druhého prírubového spojenia 57 sa nakoniec vytvorí spojenie ložiskového spojovacieho kusa 40 s pásový podvozkom 11. Pritom sa môže účelne prostredníctvom nepatrného výškového prestavenia pomocného podvozka 34, uľahčiť zavedenie vystreďovacieho čapu 39. Po upevnení oboch zabezpečovacích podpier 44 a po pripojení hydraulických potrubí 47 na druhú hydraulickú spojku 46 je vytvorenie novej polohy a upevnenie pásového podvozka 11 na nové ukladanie koľaje zakončené. Na záver je potrebné vykonať už len otočenie vidlice 52 na podvaly na ukladacom ústrojenstve 10 nových podvalov.
Stroj 1 sa potom pri podoprení na pomocnom podvozka 34 a pri naddvihnutom pásovom podvozka 11 premiestni z odbočenej koľaje, na ktorej je teraz uvoľnený koľajový podvozok 4 naspäť a v nadväznosti ide po hlavnej koľaji ku miestu stavby, ako je to znázornené šípkou 35. Sotva je pásový podvozok 11 nad miestom stavby bez koľaji, naddvihne sa pomocný podvozok 34 do polohy mimo prevádzku, čím sa súbežne spustí pásový podvozok 11 na štrkové lôžko. V priebehu pracovného nasadenia je preťahovacie ústrojenstvo 8 štrku a urovnávacie ústrojenstvo 9 štrku tiež v polohe mimo prevádzku. V priebehu kontinuálnej jazdy stroja 1 v pracovnom smere, ktorý je znázornený šípkou 35, sa uskutočňuje kontinuálne ukladanie nových podvalov 31 prostredníctvom ukladacieho ústrojenstva 10 nových podvalov. Vopred na mieste stavby uložené koľajnice 15 sa prostredníctvom vodiacich ústrojenstiev 13 bezprostredne za oblasťou
SK 279156 Β6 uložených podvalov rozopierajú a ukladajú na nové podvaly 31. Koľajový podvozok 18 poháňacieho vozu 9 pritom už môže jazdiť po novo položenej koľaji.

Claims (10)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Stroj na obnovovanie, prípadne ukladanie železničnej koľaje s rámom stroja, ktorý je na koncoch uložený na podvozkoch, na ktorom je upravené zbieracie ústrojenstvo starých podvalov, ukladacie ústrojenstvo nových podvalov, medzi nimi upravené a výškovo prestaviteľné urovnávacie ústrojenstvo štrku tak aj vodiace ústrojenstvo na staré koľajnice, prípadne nové koľajnice, pričom na jednom konci rámu stroja je usporiadaný ako koľajový podvozok, ako aj vzhľadom na rám stroja výškovo prestaviteľný ku koľaji neviazaný podvozok, vyznačujúci sa tým, že ku koľaji neviazaný podvozok (5) je prostredníctvom prvej spojky (32) vytvorený rozoberateľný od rámu (3) stroja a v oblasti tiež od rámu (3) stroja rozoberateľného koľajového podvozka (4) je upravená druhá spojka (33) na spojenie ku koľaji neviazaného podvozka (5) s rámom (3) stroja.
2. Stroj podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že ukladacie ústrojenstvo (10) nových podvalov je usporiadané medzi, na konci rámu (3) stroja, upevneným koľajovým podvozkom (4) a medzi k nemu priradeným, vzhľadom na pozdĺžny smer rámu (3) stroja susediacemu ku koľají neviazaným podvozkom (5).
3. Stroj podľa nároku i alebo 2, vyznačujúci sa tým, že ku koľaji neviazaný podvozok (5) je vytvorený ako riaditeľný pásový podvozok (11) s dvoma v priečnom smere stroja (1) vo vzájomnom odstupe upravenými pásovými reťazami (36).
4. Stroj podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že pásový podvozok (11) má vzhľadom na pásové reťaze (36) centrálne usporiadanú konzolu (37) s vystred’ovacím čapom (39) na podoprenie na ráme (3) stroja, ktorý je upevnený na jej hornej strane.
5. Stroj podľa jedného z nárokov laž4, vyznačujúci sa tým, že druhá spojka (33) na, ku koľaji neviazaný podvozok (5), prípadne pásový podvozok (11), je tvorený ložiskovým spojovacím kusom (40), ktorého spodný koniec má otvor (43) na zavedenie vystred’ovacieho čapu (39) a ktorého horný koniec je spojiteľný s rámom (3) stroja.
6. Stroj podľa jedného z nárokov 3až5, vyznačujúci sa tým, že pásový podvozok (11) je upevnený na ráme (3) stroja v mieste upravenom v pozdĺžnom smere stroja (1) v odstupe od ložiskového spojovacieho kusa (40) prostredníctvom zabezpečovacích podpier (44), ktoré sú upravené v uhle na rovinu koľaje a ktoré sú na konzole (37).
7. Stroj podľa jedného z nárokov li až 6, vyznačujúci sa tým, že tak v oblasti prvej spojky (32), ako aj v oblasti druhej spojky (33) sú upravené hydraulické spojky (42, 46) na pripojenie hydraulických potrubí (47) , spojených s ku koľaji neviazaným podvozkom (5) a upravených na zásobovanie energiou trakčného pohonu (45).
8. Stroj podľa jedného z nárokov laž7, vyznačujúci sa tým, ku koľaji neviazanému podvozka (5) je priradený pomocný podvozok (34) prostredníctvom pohonu (48), spojený výškovo prestaviteľné s rámom (3) stroja.
9. Stroj podľa jedného z nárokoví i až 8, vyznačujúci sa tým, že medzi zberacím ústrojenstvom (7) starých podvalov a medzi ukladacím ústrojenstvom (10) nových podvalov je upravené výškovo prestaviteľné s rámom (3) stroja spojené preťahovacie ústrojenstvo (8) štrku s priradeným odhadzovacím dopravným pásom (49), upraveným v priečnom smere stroja (I), ako aj urovnávacie ústrojenstvo (9) štrku.
10. Stroj podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že vzájomný odstup oboch pásových reťazi (36) v priečnom smere stroja (1) je približne 900 mm a pásové reťaze (36) pásového podvozka (11) sú opatrené trakčným pohonom (45), ovládateľným v oboch smeroch otáčania.
SK663-93A 1993-04-20 1993-06-24 Stroj na obnovovanie, prípadne ukladanie železničn SK279156B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9305927U DE9305927U1 (de) 1993-04-20 1993-04-20 Maschine zum Erneuern bzw. Verlegen eines Eisenbahngleises

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK66393A3 SK66393A3 (en) 1995-04-12
SK279156B6 true SK279156B6 (sk) 1998-07-08

Family

ID=6892245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK663-93A SK279156B6 (sk) 1993-04-20 1993-06-24 Stroj na obnovovanie, prípadne ukladanie železničn

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5357867A (sk)
EP (1) EP0621371B1 (sk)
JP (1) JP3142688B2 (sk)
CN (1) CN1050872C (sk)
AT (1) ATE153091T1 (sk)
AU (1) AU661157B2 (sk)
CA (1) CA2098351C (sk)
CZ (1) CZ279143B6 (sk)
DE (2) DE9305927U1 (sk)
ES (1) ES2105202T3 (sk)
HU (1) HU214173B (sk)
PL (1) PL171338B1 (sk)
RU (1) RU2062313C1 (sk)
SK (1) SK279156B6 (sk)
UA (1) UA27756C2 (sk)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5528991A (en) * 1995-06-30 1996-06-25 Huber; Friedrich Apparatus and associated methods of laying track
US5664498A (en) * 1995-10-31 1997-09-09 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Track renewal machgine
FR2741640B1 (fr) * 1995-11-27 1997-12-26 Sud Ouest Travaux Procede de renouvellement de voies ferrees
ATA96796A (de) * 1996-06-04 1997-09-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verlegen eines gleises
CA2251717A1 (en) * 1997-12-11 1999-06-11 Harsco Corporation Rail vehicle for tie loading and unloading
US6089162A (en) * 1997-12-11 2000-07-18 Harsco Technologies Corporation Rail vehicle for tie loading and unloading
ES2270573T3 (es) 1999-01-25 2007-04-01 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Maquina para el tendido continuo de traviesas nuevas.
AT3879U3 (de) 2000-06-09 2001-03-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur erneuerung eines gleises
AT3878U3 (de) 2000-06-09 2001-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine und verfahren zum entfernen eines altgleises und zur verlegung eines neugleises
AT3919U3 (de) * 2000-07-13 2001-08-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum abbau eines alten und verlegen eines neuen gleises
AT4764U3 (de) * 2001-07-10 2002-05-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine
AT4857U3 (de) * 2001-09-21 2002-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum entfernen von schwellen eines gleises
AT5708U3 (de) 2002-07-17 2003-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur aufnahme von schwellen eines gleises
US7350467B2 (en) 2004-08-20 2008-04-01 Loram Maintenance Of Way, Inc. Long rail pick-up and delivery system
AT504517B1 (de) * 2007-04-12 2008-06-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zur absenkung eines gleises
AT505403B1 (de) * 2007-06-19 2009-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur aufnahme und lagerung von kleineisen eines gleises sowie verfahren
CH700126B1 (de) 2008-12-16 2013-01-31 Matisa Materiel Ind Sa Maschine und Verfahren zum Erneuern eines Gleises.
DE102009039230A1 (de) * 2009-08-28 2011-03-17 Zürcher, Ralf Verfahren zum Erstellen eines Gleiskörpers
US9121140B2 (en) 2011-02-09 2015-09-01 Robert B. Conner, Jr. Low profile material handling system
DE102012019362A1 (de) 2012-10-02 2014-04-03 Zürcher Holding GmbH Arbeitswagen für den Gleisbau bei Bahnstrecken
CN104452498A (zh) * 2013-09-25 2015-03-25 株洲旭阳机电科技开发有限公司 一种钢轨快速换轨方法
AT15116U1 (de) * 2015-10-30 2017-01-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren zur Erneuerung von Schwellen eines Gleises
CN106283985A (zh) * 2016-08-31 2017-01-04 昆明学院 一种转枕及推拉轨枕机电液一体化装置
CN108221513B (zh) * 2017-12-26 2019-04-02 常州市瑞泰工程机械有限公司 一种道岔钢轨施工运输机械
CN113186763B (zh) * 2021-05-12 2023-07-25 郑州铁路职业技术学院 一种轨道交通工程建设轨道铺设装置
AT526696A1 (de) 2022-10-25 2024-05-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Schotterräumvorrichtung und Verfahren für eine Gleisbaumaschine
DE102022128184A1 (de) * 2022-10-25 2024-04-25 K & K Maschinenentwicklungs Gmbh & Co. Kg System zum gleisgebundenen Transport von Gegenständen

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT308797B (de) * 1970-06-01 1973-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Einrichtung zum Verlegen und/oder Aufnehmen von Querschwellen eines Gleises
AT345878B (de) * 1975-07-11 1978-10-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und vorrichtung zum abschnittsweisen auswechseln eines gleises
DE2550391C2 (de) * 1975-11-10 1984-08-02 Fa. Max Knape, 8011 Kirchheim Verfahren zum Entnehmen von Bettungsmaterial aus Schotterbettungen
AT340985B (de) * 1976-02-02 1978-01-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum verlegen oder abschnittsweisen auswechseln eines gleises
CH616472A5 (sk) * 1976-05-31 1980-03-31 Plasser Bahnbaumasch Franz
CH594105A5 (sk) * 1976-07-27 1977-12-30 Matisa Materiel Ind Sa
CH600046A5 (sk) * 1977-04-22 1978-06-15 Matisa Materiel Ind Sa
CH620005A5 (sk) * 1978-04-19 1980-10-31 Scheuchzer Auguste Les Fils D
AT359541B (de) * 1978-06-28 1980-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum auswechseln der schienen und schwellen eines gleises
AT359537B (de) * 1978-09-14 1980-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisumbauzug mit portalfahrzeugen fuer schwellentransport
AT362812B (de) * 1978-11-16 1981-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare einrichtung zum aufnehmen und bzw. oder verlegen von gleisweichen oder -kreuzungen
AT368217B (de) * 1980-01-15 1982-09-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage zur sanierung des gleisunterbaues
AT379176B (de) * 1981-12-22 1985-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zur kontinuierlich fortschreitenden sanierung des gleisunterbaues
EP0355240B1 (fr) * 1988-08-18 1992-12-23 Scheuchzer S.A. Train de renouvellement d'une voie de chemin de fer
DE68905464D1 (de) * 1989-03-20 1993-04-22 Scheuchzer Sa Gelenkzug zum erneuern von eisenbahnen.
DE8903649U1 (de) * 1989-03-22 1990-05-10 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Elektronische Baugruppe
CH680865A5 (sk) * 1989-09-26 1992-11-30 Matisa Materiel Ind Sa
AT400339B (de) * 1991-09-10 1995-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanordnung zur erneuerung eines gleises

Also Published As

Publication number Publication date
JPH06306805A (ja) 1994-11-01
ATE153091T1 (de) 1997-05-15
HU9301680D0 (en) 1993-09-28
PL171338B1 (pl) 1997-04-30
CN1050872C (zh) 2000-03-29
AU661157B2 (en) 1995-07-13
RU2062313C1 (ru) 1996-06-20
UA27756C2 (uk) 2000-10-16
DE59306454D1 (de) 1997-06-19
EP0621371A3 (de) 1995-04-05
EP0621371A2 (de) 1994-10-26
CA2098351C (en) 2004-05-25
SK66393A3 (en) 1995-04-12
US5357867A (en) 1994-10-25
AU4131493A (en) 1994-11-03
CA2098351A1 (en) 1994-10-21
CN1098460A (zh) 1995-02-08
HUT66186A (en) 1994-10-28
ES2105202T3 (es) 1997-10-16
HU214173B (hu) 1998-01-28
EP0621371B1 (de) 1997-05-14
JP3142688B2 (ja) 2001-03-07
CZ122993A3 (en) 1995-01-18
DE9305927U1 (de) 1994-05-26
CZ279143B6 (cs) 1995-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279156B6 (sk) Stroj na obnovovanie, prípadne ukladanie železničn
CA1074620A (en) Mobile apparatus for continuous track renewal
CA1130653A (en) Mobile apparatus for continuously renewing track
AU706712B2 (en) A machine and an installation for implementing track maintenance operations
AU690679B2 (en) Transport vehicle for track sections
CA1206809A (en) Track tamping, leveling and lining operating unit
JP4713017B2 (ja) 軌道更換装置
CA1101275A (en) Mobile apparatus for the continuous replacement of an old track by a new track
CZ728088A3 (en) Mobile track packing machine
GB2281930A (en) A railway track maintenance machine
SK590288A3 (en) Continually traveling machine for building of track
RU2117721C1 (ru) Машина для укладки рельсового пути
JPH09165706A (ja) 古い線路を撤去し且つ新しい線路を敷設する機械
SK280062B6 (sk) Strojové usporiadanie na podbíjanie koľaje
CA2103613C (en) Continuously mobile track tamping machine
SK281400B6 (sk) Stroj na stavbu koľaje
CZ297863B6 (cs) Stroj s pracovními agregáty pro opracovávání kolejového loze
US5435252A (en) Mobile working machine for treatment of a ballast bed or subgrade
SK278888B6 (sk) Pojazdná podbíjačka koľaje
GB2263493A (en) An arrangement for renewing track.

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20110624