CZ279143B6 - Stroj pro obnovování, případně pokládání železniční koleje - Google Patents

Stroj pro obnovování, případně pokládání železniční koleje Download PDF

Info

Publication number
CZ279143B6
CZ279143B6 CZ931229A CZ122993A CZ279143B6 CZ 279143 B6 CZ279143 B6 CZ 279143B6 CZ 931229 A CZ931229 A CZ 931229A CZ 122993 A CZ122993 A CZ 122993A CZ 279143 B6 CZ279143 B6 CZ 279143B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
machine
bogie
track
machine frame
rail
Prior art date
Application number
CZ931229A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ122993A3 (en
Inventor
Josef Ing. Theurer
Manfred Brunninger
Original Assignee
Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. filed Critical Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H.
Publication of CZ122993A3 publication Critical patent/CZ122993A3/cs
Publication of CZ279143B6 publication Critical patent/CZ279143B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/05Transporting, laying, removing, or renewing both rails and sleepers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Lift-Guide Devices, And Elevator Ropes And Cables (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Abstract

Stroj (1) má rám (3) stroje, který je na koncích uložen na podvozcích (4,5) a na kterém je upraveno snímací ústrojí (7) starých pražců, ukládací ústrojí (10) nových pražců a vodicí ústrojí (13) pro staré, případně nové kolejnice (15). Na jednom konci rámu (3) stroje je upevnitelný jak kolejový podvozek (4), tak i v zhledem k rámu (3) stroje výškově přestavitelný ke koleji nevázaný podvozek (5). Ke koleji nevázaný podvozek (5) je prostřednictvím první spojky (32) demontovatelný od rámu (3) stroje. V oblasti od rámu (3) stroje demontovatelného kolejového podvozku (4) je upravena druhá spojka (33) pro spojení ke koleji nevázaného podvozku (5) s rámem (3) stroje. ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká stroje pro obnovování, popřípadě pokládání železniční koleje s rámem stroje, který je na koncích uložen na podvozcích, na kterém je upraveno snímací ústrojí starých pražců, ukládací ústrojí nových pražců, mezi nimi upravené a výškově přestavitelné urovnávací ústrojí stěrku jakož i vodicí ústrojí pro staré kolejnice, popřípadě nové kolejnice, přičemž na jednom konci rámu stroje je uspořádán jak kolejový podvozek, tak i vzhledem k rámu stroje výškově přestavitelný ke koleji nevázaný podvozek.
Dosavadní stav techniky
Z US 4,184,431 je již známý takový stroj, který lze nasadit jak pro pokládání nové železniční koleje, tak i pro obnovu staré koleje. Tento stroj má ve tvaru mostu vytvořený rám stroje, který je uložen na kolejových podvozcích a je na svém zadním konci z hlediska pracovního směru, který je pro obě varianty nasazení shodný, spojen do vlakové soupravy s vozem pro přepravu pražců. Bezprostředně za předním kolejovým podvozkem je s rámem stroje spojen výškově přestavitelný ke koleji nevázaný podvozek, který je ve spuštěné poloze vytvořen řiditelný. Pracovní agregáty pro snímání pražců a pro ukládání pražců jsou uspořádány za pásovým podvozkem na nosném rámu, který je vzhledem k rámu stroje svisle vykývnutelný, přičemž snímací ústrojí starých pražců a urovnávací ústrojí štěrku jsou přídavně vzhledem k nosnému rámu výškově přestavitelné.
Při nasazení k tak zvané přestavbě koleje, popřípadě obnově koleje pojíždí tento známý stroj při nadzdviženém pásovém podvozku předním kolejovým podvozkem po staré koleji, zatímco zadní kolejový podvozek pojíždí již po nové koleji. Výměna starých pražců a kolejnic za nové jakož i urovnávání povrchové plochy štěrkového lože se uskutečňuje mezi kolejovými podvozky při kontinuálním pojíždění stroje, přičemž pro dodávání nových pražců a odběr starých pražců je upraven portálový jeřáb. Při využití stroje pro pokládání nové koleje na předem připravené štěrkové lože se pásový podvozek spustí, a tím se nadzdvihne přední konec rámu stroje včetně kolejových podvozků směrem vzhůru, takže stroj pojíždí po štěrku prostřednictvím pásového podvozku. Zadní kolejový podvozek opět pojíždí po nově položené koleji, což se uskutečňuje prostřednictvím pracovních agregátů mezi podvozky, přičemž vsak snímací ústrojí starých pražců a urovnávací ústrojí štěrku zůstávají v nadzdvižené poloze mimo provoz. Protože nové, popřípadě také staré kolejnice však musí být v relativně omezené oblasti mezi ukládacím ústrojím nových pražců a mezi zadním kolejovým podvozkem rozepřeny na konečný rozchod, jsou kolejnice vystaveny značně vysokým, za jistých okolností již nepřípustným zatížením v ohybu.
Další stroj pro obnovování a pokládání kolejí je popsán v US 4,207,820 a má dvoudílný, kloubově vytvořený rám stroje. Jedna část rámu je uložena na dvou kolejových podvozcích, zatímco druhá část rámu je k ní přikloubena jako přívěs a na svém volném konci
-1CZ 279143 B6 má podvozek a trakční kabinu. V oblasti pod kloubovým spojem je kloubově upevněn na obou částech rámu nosný rám pro snímací ústrojí starých pražců a ukládací ústrojí nových pražců, jakož i urovnávací ústrojí štěrku. Při přestavbě koleje pojíždí stroj v tom směru, ve kterém je trakční kabina z hlediska pracovního směru na zadním konci a k ní přiřazený podvozek pojíždí po nové koleji, zatímco protilehlý, nejpřednějsí podvozek je ještě uložen na staré koleji. Střední podvozek v oblasti kloubu rámu není s kolejí v záběru. Rám stroje se zde opírá o pomocný podvozek na připravených nových kolejích, které jsou bočně vedle staré koleje. V případě pokládání nové koleje pojíždí tento stroj v opačném směru, to znamená s trakční kabinou vpředu v pracovním směru, přičemž tento přední konec stroje pojíždí prostřednictvím pomocného podvozku na před tím přípravně položených nových kolejnicích. Ústrojí, které je uspořádáno za pomocným podvozkem, pokládá nové pražce, zatímco ostatní, v oblasti kloubu rámu uspořádané pracovní agregáty jsou nyní mimo provoz a zadní podvozky pojíždějí po nově položené koleji.
Z CH 680 865 A5 je známý způsob, prostřednictvím kterého stroj pro obnovu koleje, popřípadě tak zvaná souprava pro přestavbu koleje, se přeměňuje na stroj pro pokládání nové koleje. Podvozek, který je v průběhu přestavby koleje uložen v pracovním směru vzadu a který pojíždí po nové koleji je k tomuto účelu uložen na voze s vlastním pohonem, popřípadě je na něm podepřen, přičemž tento vůz je vytvořen jako pásový podvozek, který při pokládání nové koleje na staveništi pojíždí po štěrkovém loži a pohání stroj jen v protilehlém směru. Pro úpravu stroje se různé pracovní agregáty pro výměnu kolejnic, popřípadě pražců z části uvedou mimo provoz a z části se přizpůsobí pro nasazení při ukládání koleje v opačném pracovním směru.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit stroj v úvodu uvedeného typu, který by byl při minimu úpravných prací a při výhodném nasazení ke koleji nevázaného podvozku pro obě možnosti nasazení, tedy jak pro nové pokládání koleje, tak i pro přestavbu koleje, neomezeně použitelný.
Vytčený úkol se řeší tím, že u stroje uvedeného typu je ke koleji nevázaný podvozek prostřednictvím první spojky vytvořen rozebíratelný od rámu stroje a v oblasti také od rámu stroje rozebíratelného kolejového podvozku je upravena druhá spojka pro spojení ke koleji nevázaného podvozku s rámem stroje.
S takovým vytvořením je stroj možné využít rychle a jednoduše jak pro pokládání nové koleje, tak i pro přestavbu staré koleje, protože lze u něj nasadit ke koleji nevázaný podvozek jak při novém pokládání, tak i při přestavbě koleje. K tomu je třeba odstranit jen na koncové straně upravený kolejový podvozek a přemístit ke koleji nevázaný podvozek z první do druhé spojky. Výhodně je možné u obou možností nasazení zachovat, popřípadě nasadit dlouhou oblast ohybu kolejnice, jakož i ukládací ústrojí nových pražců.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je ukládací ústrojí nových pražců uspořádáno mezi na konci rámu stroje upev
-2CZ 279143 B6 něným kolejovým podvozkem a mezi k němu přiřazeným, vzhledem k podélnému směru rámu stroje sousedícím ke koleji nevázaným podvozkem. Tím se umožní při pojíždění stroje pro obě varianty nasazení ve vždy protilehlém pracovním směru ukládat nové pražce výhodně vždy bezprostředně za ke koleji nevázaným podvozkem. Tím se zajisti, že i při relativně krátkém vytvoření rámu stroje je ohyb pokládaných kolejnic velmi příznivý, popřípadě, zejména při novém pokládání, je k dispozici maximální oblast, popřípadě rozsah pod rámem stroje pro vzájemné oddalování nových kolejnic.
Pokud je ke koleji nevázaný podvozek vytvořen jako řiditelný pásový podvozek se dvěma v příčném směru stroje ve vzájemném odstupu upravenými pásovými řetězy, tak se umožní optimální pojížděni stroje při pracovním nasazeni, při kterém může pásový podvozek pojíždět bez problémů a spolehlivě po jakémkoli povrchu štěrkového lože.
Podle dalšího výhodného vytvoření má pásový podvozek vzhledem k pásovým řetězům centrálně uspořádanou konzolu s vystřeďovacím čepem pro podepření na rámu stroje, který je upevněn na její horní straně, popřípadě je druhá spojka pro ke koleji nevázaný podvozek, popřípadě pásový podvozek tvořena ložiskovým spojovacím kusem, jehož spodní konec má otvor pro zavedení vystřeďovacího čepu a jehož horní konec je spojitelný s rámem stroje. Tato vytvoření umožňují při konstrukčně jednoduché a spolehlivé konstrukci rychlé a s minimálními pracovními náklady uskutečnitelné přemístění ke koleji nevázaného podvozku z první do druhé spojky a opačně. Přitom se ukázalo jako výhodné, když je pásový podvozek upevněn na rámu stroje v místě upraveném v podélném směru stroje v odstupu od ložiskového spojovacího kusu prostřednictvím zabezpečovacích podpěr, které jsou upraveny v úhlu k rovině koleje a které jsou přikloubeny na konzole. Prostřednictvím těchto zabezpečovacích podpěr lze podstatně zvýšit stabilitu podepření ke koleji nevázaného podvozku v podélném směru.
Další výhodná vytvoření spočívají v tom, že jak v oblasti první spojky, tak i v oblasti druhé spojky jsou upraveny hydraulické spojky pro připojení hydraulických potrubí, spojených s ke koleji nevázaným podvozkem a upravených pro zásobování energií trakčního pohonu nebo že ke koleji nevázanému podvozku přiřazený pomocný podvozek je prostřednictvím pohonu spojen výškově přestavitelně s rámem stroje. Tato vytvoření zabezpečují další zjednodušení, popřípadě optimalizaci při úpravných pracích pro přemístění ke koleji nevázaného podvozku, které tak lze provést v mimořádně krátké době.
Mezi snímacím ústrojím starých pražců a mezi ukládacím ústrojím nových pražců může být podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu upraveno výškově přestavitelné s rámem stroje spojené protahovací ústrojí štěrku s přiřazeným odhazovacím dopravním pásem, upraveným v příčném směru stroje, jakož i urovnávací ústrojí štěrku. To se projevuje jako zvláště výhodné zejména při nasazení stroje při přestavbě koleje a zvyšuje pracovní výkon stroje, zatímco uspořádání, podle kterého činí vzájemný odstup obou pásových řetězů v příčném směrů stroje zhruba 900 mm a u kterého jsou pásové řetězy pásového podvozku opatřeny trakčním pohonem, ovladatelným v obou směrech, poskytuje možnost zhutnit oblasti pro ukládání pražců před uložením nových pražců
-3CZ 279143 B6 velmi jednoduchým způsobem prostřednictvím pásových řetězů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s připojenými výkresy, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn bokorys podle vynálezu vytvořeného stroje pro obnovu koleje při pracovním nasazení, na obr. 2 jsou znázorněny další vozy, spojené se strojem do jedné pracovní jednotky, na obr. 3 je znázorněn bokorys stroje podle obr. 1 po úpravě pro nové pokládání koleje, na obr. 4 je ve větším měřítku znázorněn bokorys ke koleji nevázaného podvozku stroje podle obr. 3 a na obr. 5 je znázorněn pohled na ke koleji nevázaný podvozek v podélném směru stroje podle šipky V na obr. 4.
Příklad provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn stroj 1 pro obnovování, popřípadě pokládání železniční koleje, který je zde zobrazen při nasazení v průběhu obnovování koleje, které je nazýváno také jako přestavba koleje, a to v pracovním směru, který je znázorněn šipkou 2. Stroj 1 má podélný rám £ stroje, který je na obou svých podélných koncích opatřen vždy jedním kolejovým podvozkem 4. Další, ke koleji nevázaný podvozek 5 je upraven mezi nimi na vzhledem k pracovnímu směru zadním konci rámu £ stroje, přičemž je vytvořen prostřednictvím pohonů 6 výškově přestavitelně. Rám £ stroje je dále opatřen snímacím ústrojím 7 starých pražců, v pracovním směru za ním uspořádaným, výškově přestavitelným protahovacím ústrojím 8 štěrku, urovnávacím ústrojím 9 štěrku a ukládacím ústrojím 10 nových pražců, přičemž toto je upraveno mezi na zadním konci rámu £ stroje upevněným kolejovým podvozkem 4 a mezi s ním v podélném směru stroje sousedícím, jako řiditelný pásový podvozek 11 vytvořeným ke koleji nevázaným podvozkem 5. Vodicí ústrojí 12, 13 pro staré kolejnice £4, popřípadě nové kolejnice 15 jsou uspořádána na každé podélné straně rámu £ stroje, který je dále opatřen na koncové straně upravenou trakční kabinou 16 a zhruba v podélném středu v oblasti snímacího ústrojí 7. starých pražců upravenou pracovní kabinou 17.
Na obr. 2 je Znázorněn poháněči vůz £9, který je po kolejových podvozcích 18 pojízdný na starých kolejnicích 14 a na kterém je ke trakční kabině 16 protilehlý konec rámu £ stroje £ při pracovním nasazení podepřen vykývnutelně a výškově přestavitelně kolem svislého hřídele 20. Tento poháněči vůz 19 je opatřen centrálním zdrojem 21 síly a hydraulickým agregátem 22 pro zásobování energií všech pohonů stroje £ a na svém opačném, v pracovním směru předním konci je spojen s dalším v podobě přívěsu vytvořeným pracovním vozem 23. Ten má výškově přestavitelně sběrné ústrojí 24 kolejiva, jakož i dvě nádrže 25 na vodu, které jsou spojeny s rozstřikovacími tryskami 26, upravenými na poháněcím voze £9. Přední konec pracovního vozu 23 je spojen s více neznázorněnými přepravními vozy 27 pražců, přičemž portálový jeřáb 28 pojíždí na jeřábových kolejnicích 29 , které jsou upraveny jako průchozí od přepravního vozu 27 pražců až ke stroji £, přičemž přepravuje staré pražce £0, popřípadě nové pražce 31 od, popřípadě k místu přestavby.
-4CZ 279143 B6
Ke koleji nevázaný podvozek 5 je s rámem £ stroje uvolnitelně spojen prostřednictvím první spojky 32 a také pod trakční kabinou 16 upravený, na koncové straně uspořádaný kolejový podvozek £ je vytvořen uvolnitelně od rámu £ stroje. V oblasti tohoto naposledy uvedeného kolejového podvozku 4 je upravena druhá spojka 33 , prostřednictvím které lze spojit ke koleji nevázaný podvozek v místě před tím demontovaného kolejového podvozku 4 s rámem £ stroje. Tato výměna kolejového podvozku 4 a ke koleji nevázaného podvozku 5 se uskutečňuje za pomoci prostřednictvím pohonu £8 výškově přestavitelného a s rámem 3 stroje spojeného pomocného podvozku 34 , který je přiřazen s ke koleji nevázaného podvozku 5 a na kterém se stroj £ opírá v průběhu výměny kolejového podvozku £ a ke koleji nevázaného podvozku 5.
Na obr. 3 je znázorněn stroj 1 po odstranění koncového kolejového podvozku £ a po přemístěni ke koleji nevázaného podvozku 5 z první spojky 32 do druhé spojky 33. Takto upravený stroj £ se nasazuje pro nové pokládání koleje. Toto pracovní nasazení se uskutečňuje v pracovním směru, který je znázorněn šipkou 35 , přičemž je ve srovnání s přestavbou koleje opačný.
Konstrukce druhé spojky 33 je detailně znázorněna na obr. 4 a 5. Pásový podvozek ££, který vytváří ke koleji nevázaný podvozek 5, je tvořen dvěma v příčném směru stroje ve vzájemném odstupu uspořádanými a rovnoběžně upravenými pásovými řetězy 36. Pásový podvozek 11 má centrálně mezi těmito pásovými řetězy 36 uspořádanou konzolu 37 , jejíž horní strana je vytvořena vodorovnou deskou 38, v jejímž středu je upevněn vystřeďovací čep 39. Ložiskový spojovací kus 40 ve tvaru svislého sloupku 41 je svým horním koncem uvolnitelně spojen v pouzdru 53 prostřednictvím přírubového spojení 54 s rámem £ stroje a na svém spodním konci má otvor 43 pro uložení, popřípadě zavedení vystřeďovacího čepu 39 jakož i druhé přírubové spojení 57 pro uvolnitelně spojení s ložiskovým spojovacím kusem £0. Pro stabilizaci podepření pásového podvozku 11 na rámu £ stroje v podélném směru stroje £ jsou upraveny dvě zabezpečovací podpěry ££, které jsou na jedné straně přikloubeny na konzole 37 a na druhé straně na rámu £ stroje a které jsou upraveny v úhlu zhruba 45° vzhledem k rovině koleje. Oba pásové řetězy 36 jsou upraveny ve vzájemném odstupu o hodnotě zhruba 900 mm a jsou opatřeny trakčním pohonem 45, který může působit v obou směrech otáčení. Dále je v oblasti druhé spojky 33 upravena hydraulická spojka 46 pro připojení hydraulických potrubí 47 ke koleji nevázaného podvozku 5, přičemž odpovídající hydraulická spojka 42 je uspořádána i v oblasti první spojky 32.
Při pracovním nasazení přijede stroj £ po obou kolejových podvozcích £ k místu stavby koleje, potom se na vzhledem ke trakční kabině 16 protilehlém konci rámu £ stroje uspořádaný kolejový podvozek £ při podepření konce rámu £ stroje na poháněcím voze 19 nadzdvihne nad kolej, a tím se prodlouží pracovní oblast pod rámem £ stroje. Při nasazení pro přestavbu koleje, popřípadě obnoveni koleje, jak je to znázorněno na obr. 1 a 2, se opírá zadní konec rámu £ stroje o prostřednictvím pohonů 6. na štěrkové lože v přestavbové mezeře spuštěný ke koleji nevázaný podvozek 5, zatímco sousedící kolejový podvozek je tím včetně konce rámu £ stroje vytlačen vzhůru a není v pracovním nasazení. Při kontinuálním pojíždění stroje 1 ve směru šipky 2 se nyní odstraní prostředky pro upevňování koleje a odeberou se prostřednictvím
-5CZ 279143 B6 sběrného ústrojí 24 kolejiva. Při obtížných poměrech se použijí také pro potírání prachu rozstřikovací trysky 26. Staré kolejnice 14. se prostřednictvím vodicích ústrojí 12 nadzdvihnou nad staré pražce 3_0 a vytlačí se do strany, potom se staré pražce 30 odstraní prostřednictvím snímacího ústrojí 7_ starých pražců a přepraví se směrem vpřed. Potom se prostřednictvím protahovacího ústrojí χ štěrku a k němu přiřazeného, v příčném směru stroje 1 upraveného odhazovacího dopravního pásu 49 , jakož i v pracovním směru následujícího urovnávacího ústrojí 9^ stěrku urovná povrchová plocha štěrkového lože a upraví se na požadovaný průřez profilu, po kterém pojíždí následný pásový podvozek 11. Bezprostředně za ním se ukládají prostřednictvím ukládacího ústrojí 10 nových pražců portálovým jeřábem 28 dopravené nové pražce 31. Vodicí ústrojí 13 , které je uspořádáno na konci rámu 3 stroje, slouží pro rozepření nových kolejnic .15, které se potom volně a samy ve velmi dlouhé oblasti ohybu, tedy s optimálně měkkým ohybem, ukládají za strojem 1 na nové pražce 31.
Přemístění pásového podvozku 11 pro nasazení stroje 1 pro nové pokládání koleje se účelně provádí na nejbližší výhybce od místa stavby, popřípadě v navazující nádražní oblasti. Nejprve se uskuteční spuštění pomocného podvozku 34 na kolej. Potom se uvolní pohony 6. pásového podvozku 11 od konzoly 37 a stejně tak hydraulická potrubí 47 od hydraulické spojky 56. Dalším spouštěním pomocného podvozku 34 dojde k nadzdvižení rámu 2 stroje, a tím i k jeho uvolnění od na konci uspořádaného kolejového podvozku 4 a pásového podvozku 11. Potom se celý stroj 1 působením trakčního pohonu 55 posune ve směru znázorněném šipkou 2, a to tak, aby konzola 37 pásového podvozku 11 ležela pod pouzdrem 53. Potom se uskuteční prostřednictvím přírubového spojení 54 upevnění ložiskového spojovacího kusu 40 na rámu 2 stroje. Prostřednictvím druhého přírubového spojení 57 se nakonec vytvoří spojení ložiskového spojovacího kusu 40 s pásovým podvozkem 11. Přitom se může účelně prostřednictvím nepatrného výškového přestavení pomocného podvozku 34 usnadnit zavedení vystřeďovacího čepu 39. Po upevnění obou zabezpečovacích podpěr 44 a po připojení hydraulických potrubí 47 na druhou hydraulickou spojku 46 je vytvoření nové polohy a upevnění pásového podvozku 11 pro nové pokládání koleje ukončeno. V závěru je potřeba provést již jen otočení vidlice 52 na pražce na ukládacím ústrojí 10 nových pražců.
Stroj 1 se potom při podepření na pomocném podvozku 34 a při nadzdviženém pásovém podvozku 11 přemístí z odbočné koleje, na které je nyní uvolněný kolejový podvozek 4, nazpět a v návaznosti jede po hlavní koleji k místu stavby, jak je to znázorněno šipkou 35. Jakmile je pásový podvozek 11 nad místem stavby bez kolejí, nadzdvihne se pomocný podvozek 34 do polohy mimo provoz, čímž se souběžně spustí pásový podvozek 11 na štěrkové lože. V průběhu pracovního nasazení je protahovací ústrojí X štěrku a urovnávací ústrojí 9 štěrku také v poloze mimo provoz. V průběhu kontinuálního pojezdu stroje χ v pracovním směru, který je znázorněn šipkou 35, se uskutečňuje kontinuální ukládání nových pražců 31 prostřednictvím ukládacího ústrojí 10 nových pražců. Předem na místě stavby uložené nové kolejnice 15 se prostřednictvím vodicích ústrojí 13 bezprostředně za oblastí uložených pražců rozpíraji a ukládají na nové pražce 31. Kolejový podvozek 18 poháněcího vozu 9 přitom již může pojíždět po nově položené koleji.

Claims (10)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Stroj pro obnovování, popřípadě pokládání železniční koleje s rámem stroje, který je na koncích uložen na podvozcích, na kterém je upraveno snímací ústrojí starých pražců, ukládací ústrojí nových pražců, mezi nimi upravené a výškově přestavitelné urovnávací ústrojí štěrku jakož i vodicí ústrojí pro staré kolejnice, popřípadě nové kolejnice, přičemž na jednom konci rámu stroje je uspořádán jak kolejový podvozek, tak i vzhledem k rámu stroje výškově přestavitelný ke koleji nevázaný podvozek, vyznačující se tím, že ke koleji nevázaný podvozek (5) je prostřednictvím první spojky (32) vytvořen rozebíratelný od rámu (3) stroje a v oblasti také od rámu (3) stroje rozebíratelného kolejového podvozku (4) je upravena druhá spojka (33) pro spojení ke koleji nevázaného podvozku (5) s rámem (3) stroje.
2. Stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že ukládací ústroji (10) nových pražců je uspořádáno mezi na konci rámu (3) stroje upevněným kolejovým podvozkem (4) a mezi k němu přiřazeným, vzhledem k podélnému směru rámu (3) stroje sousedícím ke koleji nevázaným podvozkem (5).
3. Stroj podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že ke koleji nevázaný podvozek (5) je vytvořen jako řiditelný pásový podvozek (11) se dvěma v příčném směru stroje (1) ve vzájemném odstupu upravenými pásovými řetězy (36).
4. Stroj podle nároku 3, vyznačující se tím, že pásový podvozek (11) má vzhledem k pásovým řetězům (36) centrálně uspořádanou konzolu (37) s vystřeďovacím čepem (39) pro podepření na rámu (3) stroje, který je upevněn na její horní straně.
5. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že druhá spojka (33) pro ke koleji nevázaný podvozek (5), popřípadě pásový podvozek (11) je tvořena ložiskovým spojovacím kusem (40), jehož spodní konec má otvor (43) pro zavedení vystřeďovacího čepu (39) a jehož horní konec je spojitelný s rámem (3) stroje.
6. Stroj podle jednoho z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že pásový podvozek (11) je upevněn na rámu (3) stroje v místě upraveném v podélném směru stroje (1) v odstupu od ložiskového spojovacího kusu (40) prostřednictvím zabezpečovacích podpěr (44), které jsou upraveny v úhlu k rovině koleje a které jsou přikloubeny na konzole (37).
7. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že jak v oblasti první spojky (32), tak i v oblasti druhé spojky (33) jsou upraveny hydraulické spojky (42, 46) pro připojení hydraulických potrubí (47), spojených s ke koleji nevázaným podvozkem (5) a upravených pro zásobování energií trakčního pohonu (45).
-7CZ 279143 B6 ♦
8. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že ke koleji nevázanému podvozku (5) přiřazený pomocný podvozek (34) je prostřednictvím pohonu (48) spojen výškově přestavitelně s rámem (3) stroje.
9. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že mezi snímacím ústrojím (7) starých pražců a mezi ukládacím ústrojím (10) nových pražců je upraveno výškově přestavitelně s rámem (3) stroje spojené protahovací ústrojí (8) štěrku s přiřazeným odhazovacím dopravním pásem (49), upraveným v příčném směru stroje (1), jakož i urovnávaci ústrojí (9) štěrku.
10.Stroj podle nároku 3, vyznačující se tím, že vzájemný odstup obou pásových řetězů (36) v příčném směru stroje (1) činí zhruba 900 mm a pásové řetězy (36) pásového podvozku (11) jsou opatřeny trakčním pohonem (45), ovladatelným v obou směrech otáčení.
CZ931229A 1993-04-20 1993-06-21 Stroj pro obnovování, případně pokládání železniční koleje CZ279143B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9305927U DE9305927U1 (de) 1993-04-20 1993-04-20 Maschine zum Erneuern bzw. Verlegen eines Eisenbahngleises

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ122993A3 CZ122993A3 (en) 1995-01-18
CZ279143B6 true CZ279143B6 (cs) 1995-01-18

Family

ID=6892245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ931229A CZ279143B6 (cs) 1993-04-20 1993-06-21 Stroj pro obnovování, případně pokládání železniční koleje

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5357867A (cs)
EP (1) EP0621371B1 (cs)
JP (1) JP3142688B2 (cs)
CN (1) CN1050872C (cs)
AT (1) ATE153091T1 (cs)
AU (1) AU661157B2 (cs)
CA (1) CA2098351C (cs)
CZ (1) CZ279143B6 (cs)
DE (2) DE9305927U1 (cs)
ES (1) ES2105202T3 (cs)
HU (1) HU214173B (cs)
PL (1) PL171338B1 (cs)
RU (1) RU2062313C1 (cs)
SK (1) SK279156B6 (cs)
UA (1) UA27756C2 (cs)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5528991A (en) * 1995-06-30 1996-06-25 Huber; Friedrich Apparatus and associated methods of laying track
US5664498A (en) * 1995-10-31 1997-09-09 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Track renewal machgine
FR2741640B1 (fr) * 1995-11-27 1997-12-26 Sud Ouest Travaux Procede de renouvellement de voies ferrees
ATA96796A (de) * 1996-06-04 1997-09-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verlegen eines gleises
CA2251717A1 (en) * 1997-12-11 1999-06-11 Harsco Corporation Rail vehicle for tie loading and unloading
US6089162A (en) * 1997-12-11 2000-07-18 Harsco Technologies Corporation Rail vehicle for tie loading and unloading
ES2270573T3 (es) 1999-01-25 2007-04-01 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Maquina para el tendido continuo de traviesas nuevas.
AT3879U3 (de) 2000-06-09 2001-03-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur erneuerung eines gleises
AT3878U3 (de) 2000-06-09 2001-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine und verfahren zum entfernen eines altgleises und zur verlegung eines neugleises
AT3919U3 (de) * 2000-07-13 2001-08-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum abbau eines alten und verlegen eines neuen gleises
AT4764U3 (de) * 2001-07-10 2002-05-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine
AT4857U3 (de) * 2001-09-21 2002-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum entfernen von schwellen eines gleises
AT5708U3 (de) 2002-07-17 2003-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur aufnahme von schwellen eines gleises
US7350467B2 (en) 2004-08-20 2008-04-01 Loram Maintenance Of Way, Inc. Long rail pick-up and delivery system
AT504517B1 (de) * 2007-04-12 2008-06-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zur absenkung eines gleises
AT505403B1 (de) * 2007-06-19 2009-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur aufnahme und lagerung von kleineisen eines gleises sowie verfahren
CH700126B1 (de) 2008-12-16 2013-01-31 Matisa Materiel Ind Sa Maschine und Verfahren zum Erneuern eines Gleises.
DE102009039230A1 (de) * 2009-08-28 2011-03-17 Zürcher, Ralf Verfahren zum Erstellen eines Gleiskörpers
US9121140B2 (en) 2011-02-09 2015-09-01 Robert B. Conner, Jr. Low profile material handling system
DE102012019362A1 (de) 2012-10-02 2014-04-03 Zürcher Holding GmbH Arbeitswagen für den Gleisbau bei Bahnstrecken
CN104452498A (zh) * 2013-09-25 2015-03-25 株洲旭阳机电科技开发有限公司 一种钢轨快速换轨方法
AT15116U1 (de) * 2015-10-30 2017-01-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren zur Erneuerung von Schwellen eines Gleises
CN106283985A (zh) * 2016-08-31 2017-01-04 昆明学院 一种转枕及推拉轨枕机电液一体化装置
CN108221513B (zh) * 2017-12-26 2019-04-02 常州市瑞泰工程机械有限公司 一种道岔钢轨施工运输机械
CN113186763B (zh) * 2021-05-12 2023-07-25 郑州铁路职业技术学院 一种轨道交通工程建设轨道铺设装置
AT526696A1 (de) 2022-10-25 2024-05-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Schotterräumvorrichtung und Verfahren für eine Gleisbaumaschine
DE102022128184A1 (de) * 2022-10-25 2024-04-25 K & K Maschinenentwicklungs Gmbh & Co. Kg System zum gleisgebundenen Transport von Gegenständen

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT308797B (de) * 1970-06-01 1973-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Einrichtung zum Verlegen und/oder Aufnehmen von Querschwellen eines Gleises
AT345878B (de) * 1975-07-11 1978-10-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und vorrichtung zum abschnittsweisen auswechseln eines gleises
DE2550391C2 (de) * 1975-11-10 1984-08-02 Fa. Max Knape, 8011 Kirchheim Verfahren zum Entnehmen von Bettungsmaterial aus Schotterbettungen
AT340985B (de) * 1976-02-02 1978-01-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum verlegen oder abschnittsweisen auswechseln eines gleises
CH616472A5 (cs) * 1976-05-31 1980-03-31 Plasser Bahnbaumasch Franz
CH594105A5 (cs) * 1976-07-27 1977-12-30 Matisa Materiel Ind Sa
CH600046A5 (cs) * 1977-04-22 1978-06-15 Matisa Materiel Ind Sa
CH620005A5 (cs) * 1978-04-19 1980-10-31 Scheuchzer Auguste Les Fils D
AT359541B (de) * 1978-06-28 1980-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum auswechseln der schienen und schwellen eines gleises
AT359537B (de) * 1978-09-14 1980-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisumbauzug mit portalfahrzeugen fuer schwellentransport
AT362812B (de) * 1978-11-16 1981-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare einrichtung zum aufnehmen und bzw. oder verlegen von gleisweichen oder -kreuzungen
AT368217B (de) * 1980-01-15 1982-09-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage zur sanierung des gleisunterbaues
AT379176B (de) * 1981-12-22 1985-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zur kontinuierlich fortschreitenden sanierung des gleisunterbaues
EP0355240B1 (fr) * 1988-08-18 1992-12-23 Scheuchzer S.A. Train de renouvellement d'une voie de chemin de fer
DE68905464D1 (de) * 1989-03-20 1993-04-22 Scheuchzer Sa Gelenkzug zum erneuern von eisenbahnen.
DE8903649U1 (de) * 1989-03-22 1990-05-10 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Elektronische Baugruppe
CH680865A5 (cs) * 1989-09-26 1992-11-30 Matisa Materiel Ind Sa
AT400339B (de) * 1991-09-10 1995-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanordnung zur erneuerung eines gleises

Also Published As

Publication number Publication date
JPH06306805A (ja) 1994-11-01
ATE153091T1 (de) 1997-05-15
HU9301680D0 (en) 1993-09-28
PL171338B1 (pl) 1997-04-30
CN1050872C (zh) 2000-03-29
AU661157B2 (en) 1995-07-13
RU2062313C1 (ru) 1996-06-20
UA27756C2 (uk) 2000-10-16
DE59306454D1 (de) 1997-06-19
EP0621371A3 (de) 1995-04-05
EP0621371A2 (de) 1994-10-26
CA2098351C (en) 2004-05-25
SK66393A3 (en) 1995-04-12
US5357867A (en) 1994-10-25
AU4131493A (en) 1994-11-03
CA2098351A1 (en) 1994-10-21
CN1098460A (zh) 1995-02-08
HUT66186A (en) 1994-10-28
SK279156B6 (sk) 1998-07-08
ES2105202T3 (es) 1997-10-16
HU214173B (hu) 1998-01-28
EP0621371B1 (de) 1997-05-14
JP3142688B2 (ja) 2001-03-07
CZ122993A3 (en) 1995-01-18
DE9305927U1 (de) 1994-05-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ279143B6 (cs) Stroj pro obnovování, případně pokládání železniční koleje
US4428296A (en) Railroad track relaying train
AU706712B2 (en) A machine and an installation for implementing track maintenance operations
AU690679B2 (en) Transport vehicle for track sections
CA1130653A (en) Mobile apparatus for continuously renewing track
CA1074620A (en) Mobile apparatus for continuous track renewal
CA1206809A (en) Track tamping, leveling and lining operating unit
JP4713017B2 (ja) 軌道更換装置
CZ296557B6 (cs) Stroj pro odstranování staré koleje a soucasné pokládání nové koleje
US4211170A (en) Mobile apparatus for the continuous replacement of an old track by a new track
AU709022B2 (en) A machine for laying a track
JPH09165706A (ja) 古い線路を撤去し且つ新しい線路を敷設する機械
SK280062B6 (sk) Strojové usporiadanie na podbíjanie koľaje
CA2103613C (en) Continuously mobile track tamping machine
JP3978381B2 (ja) 道床処理装置
GB2263493A (en) An arrangement for renewing track.

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20110621