SK277795B6 - Method of production of vinylchloride polymer - Google Patents

Method of production of vinylchloride polymer Download PDF

Info

Publication number
SK277795B6
SK277795B6 SK544185A SK544185A SK277795B6 SK 277795 B6 SK277795 B6 SK 277795B6 SK 544185 A SK544185 A SK 544185A SK 544185 A SK544185 A SK 544185A SK 277795 B6 SK277795 B6 SK 277795B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
dyes
poly
polymers
pigments
acid
Prior art date
Application number
SK544185A
Other languages
English (en)
Other versions
SK544185A3 (en
Inventor
Koyanagi Shunichi
Kitamura Hajime
Schimizu Toshihide
Kaneko Ichiro
Original Assignee
Koyanagi Shunichi
Kitamura Hajime
Schimizu Toshihide
Kaneko Ichiro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koyanagi Shunichi, Kitamura Hajime, Schimizu Toshihide, Kaneko Ichiro filed Critical Koyanagi Shunichi
Publication of SK544185A3 publication Critical patent/SK544185A3/sk
Publication of SK277795B6 publication Critical patent/SK277795B6/sk

Links

Landscapes

  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby vinylchloridového polyméru, zvlášť zlepšenia prevencie vytvárania inkrustácii na vnútorných stenách polymerizačných nádob pri polymerizácii vinylchloridu.
Doterajší stav techniky
Pri spôsobe suspenznej polymerizácie alebo emulznej polymerizácie vinylchloridového monoméru a iných vinylových monomérov v prítomnosti polymerizačných katalyzátorov dochádza k prilípauiu polyméru na vnútorných stenách polymerizačných nádob alebo na vnútornom povrchu pomocného zariadenia polymerizačnej nádoby, ktorý prichádza do styku s monomérom v priebehu polymerizácie, napríklad na miešadle. Prilípanie polyméru na vnútorných stenách polymerizačnej nádoby a na stenách pomocného zariadenia znižuje výťažok polyméru, zhoršuje chladiacu kapacitu polymerizačnej nádoby a môže spôsobiť vytváranie tzv. rybích ôk odlupovaním inkrustácií z vnútorných stien polymerizačnej nádoby a ich miešaním s produktom, čím sa kvalita produktu znižuje. Okrem toho je odstraňovanie prilipnutých inkrustrácií nesmieme prácne a zdĺhavé; navyše nezreagované monoméry (napríklad vinylchlorid) sa na inknistráciách absorbujú a môže dochádzať k nehodám nebezpečným pre ľudí.
Ako prevencia vytvárania usadenín polyméru je zo stavu techniky známy spôsob nanášania povlaku chemického činidla (ďalej označovaného ako činidlo na prevenciu inkrustrácií) na vnútorný povrch stien polymerizačnej nádoby: boli navrhnuté rôzne takéto činidlá. Z rôznych známych spôsobov je obzvlášť dobre známy spôsob, pri ktorom sa na prevenciu vzniku inkrustrácií používa farbivo alebo pigment (japonská zverejnená prihláška vynálezu číslo 30835/1970). Tento spôsob nie je však vždy účinný a bezpečný v predchádzaní inkrustáciám, a nie je vždy uspokojivý.
Podstata vynálezu
Podstatou tohto vynálezu je spôsob výroby vinylchloridového polyméru, pri ktorom sa polymerizácia vykonáva v polymerizačnej nádobe, ktorej vnútorné steny a súčasti pomocného vybavenia, ktoré prichádzajú do styku s monomérom pri polymerizácii, sú vopred povlečené činidlom na prevenciu inkrustrácií, obsahujúcom aspoň jednu látku vybranú zo súboru, ktorý zahŕňa azofarbivá a pigmenty, antrachinónové farbivá a pigmenty, indigoidné farbivá a pigmenty, flalocyaninové farbivá a pigmenty, karboniové farbivá a pigmenty, chinoniininové farbivá, nitrofarbivá, benzochinonové a naítochinonové farbivá, naftalimidové farbivá a pigmenty, perinonové farbivá, fluorescentné farbivá, sulfidové farbivá, nerozpustné azofarbivá a reaktívne farbivá a pripadne prísady, pričom koncentrácia chloridového iónu v reakčnej zmesi nie je vyššia ako 100 ppm.
Zistilo sa, že vzniku inkrustrácií sa dá účinne a bezpečne predísť použitím farbiva, pigmentu alebo špecifickej zlúčeniny majúcej aspoň 5 konjugovaných n väzieb a tiež riadením obsahu chloridových iónov (Cľ ) v reakčnej zmesi v priebehu polymerizácie.
Predmetom vynálezu je teda spôsob výroby vinylchloridového polyméru suspenznou polymerizáciou ale bo emulznou polymerizáciou vinylchloridového monoméru alebo zmesi vinylchloridového monoméru s vinylovým monomérom kopolymerizovateľným s vinylchloridovým monomérom vo vodnom prostredí.
Činidlo na prevenciu inkrustrácií môže obsahovať azinové farbivo a ako prísadu anorganickú zlúčeninu. Anorganická zlúčenina sa volí zo súboru, ktorý' zahŕňa kyseliny kremičité a kremičitany, soli kovov alkalických zemín, kovy skupiny zinku, kovy skupiny hliníka, kovy skupiny cínu, kovy skupiny železa, kovy skupiny mangánu, kovy skupiny medi a kovy skupiny platiny a anorganické koloidy.
Anorganickou zlúčeninou je s výhodou kremičitan, koloidná kyselina kremičitá alebo koloidný hydroxid železitý.
Činidlo na prevenciu inkrustrácií spôsobom podľa tohto vynálezu môže s výhodou obsahovať fixačné činidlo na podporu ich priľnutia.
Ako fixačné činidlo sa používa aspoň jedna zlúčenina zo súboru, zahrňuj úceho olefinové polyméry, dienové polyméry, acetylénové polyméry, alifatické vinylové alebo vinylidenové polyméry, aromatické vinylové polyméry, heterocyklické vinylové polyméry, polyétery, polysulfidy, polysulfóny, adičné polyméry, polyestery, polyamidy, polyuretány, polymočoviny, lineárne kondenzované polyméry, heterocyklické kondenzované polyméry, prírodné polyméry, modifikované prírodné polyméry, polysiloxáiiy, organokovové polyméry a anorganické polyméry.
Časti systému na získavanie nezreagovaných monomérov, kde môžu prilipnúť inkrustrácie, sa vopred povlečú činidlom na prevenciu inkrustrácií.
Vnútorný povrch stien a častí pomocného zariadenia polymeračnej nádoby, ktoré môžu prichádzať do styku s monomérom, mávajú drsnosť povrchu nanajvýš 10 mikrometrov.
Vyššie uvedené činidlo na prevenciu inkrustrácií spôsobom podľa tohto vynálezu je bezpečne účinné, takže sa vzniku inkrustrácií dá účinne zabrániť. Odpadá prácne a časovo náročné odstraňovanie inkrustrácií, polymerizačnú nádobu možno plynulé používať, čím sa zvyšuje účinnosť procesu. Taktiež chladiaca kapacita polymerizačnej nádoby sa udržuje na konštantnej hodnote, odpadá nebezpečie zanesenia inkrustrácií do produktu, a tým sa zlepšuje kvalita produktu.
V priebehu polymerizácie vinylchloridového monoméru alebo zmesi obsahujúcej vinylchloridový monomér koncentrácia chloridového iónu v reakčnej zmesi všeobecne prudko vzrastá v počiatočnom stave polymerizácie a potom už vzrastá málo, alebo zostáva na rovnakej hodnote až do dokončenia polymerizácie. Koncentrácia chloridových iónov sa môže ovplyvniť rôznymi faktormi, ako je obsah metylchloridu a chlorovodíkovej kyseliny vo vinylchloridovom monoméri použitom ako východisková látka, teplota zavedenej vody, stupeň vákua po nadávkovaní a ako sú podobné faktory. Zistilo sa, že preventívne pôsobenie na vznik inkustrácií, ktoré vykazujú farbivá, pigmenty a tu definované zlúčeniny majúce aspoň 5 konjugovaných n väzieb, sa môže bezpečne navodiť riadením koncentrácie chloridových iónov v reakčnej zmesi v priebehu polymerizačného procesu tak, aby bola najviac 100 ppm a s výhodou 50 ppm alebo ešte nižšia. Ak koncentrácia chloridového iónu v reakčnej zmesi v priebehu polymerizácie prekročí 100 ppm, aj keď sa na vnútorné povrchy zariadenia prichádzajúceho do styku s vinylchloridovým monomérom nanesie tu definované činid2 lo na prevenciu inkrustácii, nemôže toto činidlo byť dokonale účinné a nemôže sa účinne predísť vzniku inkrustácii.
Podľa vynálezu sa môže jednotlivo alebo vo vzájomných kombináciách používať jedna alebo niekoľko zlúčenín zo súboru zahŕňajúceho farbivá, pigmenty a aromatické alebo heterocyklické zlúčeniny majúce aspoň 5 konjugovaných n väzieb (ďalej označovaných ako zlúčeniny s konjugovanými n väzbami). Je však výhodné používať farbivo alebo pigment a predovšetkým azínové farbivo.
Ako príklady farbív s piginentaini, ktoré sa môžu použiť ako činidlá na prevenciu inkrustácií pri spôsobe podľa vynálezu sa uvádzajú:
- azofarbivá ako monoazofarbivá a polyazofarbivá a pigmenty, kovové komplexné azofarbivá a pigmenty, stilbenové azopigmenty, tiazolové farbivá a podobné farbivá;
- antrachinónové farbivá a pigmenty, ako napríklad deriváty antrachinónu, deriváty antrónu a podobné zlúčeniny;
- indigoidné farbivá a pigmenty, ako napríklad deriváty indiga, deriváty tioindiga a podobné zlúčeniny;
- karbóniové farbivá a pigmenty, ako napríklad difenylmetánové farbivá, trifenylmetánové farbivá a pigmenty, xanténové farbivá, macridinové farbivá a podobné zlúčeniny,
- chinóniminové farbivá, ako napríklad azínové farbivá, oxazínové farbivátiazínové farbivá a podobné zlúčeniny;
- metínové farbivá, ako napríklad polymetínové farbivá alebo kyanínové farbivá a podobné zlúčeniny;
- chinolinové farbivá; nitrofarbivá; benzocliinónové a nafiochinónové farbivá; naflalimidové farbivá a pigmenty; perinónové farbivá; sulfidové farbivá; fluorescenčné farbivá; azofarbivá a reaktívne farbivá.
Môžu sa použiť jednotlivé zlúčeniny alebo akákoľvek zmes aspoň dvoch takých zlúčenín. Z uvedených príkladov farbív a pigmentov sa dáva prednosť obzvlášť uvedeným azínovým farbivám. Ďalej sa uvádzajú najvhodnejšie typické príklady takých farieb a pigmentov.
Výhodné azofarbivá a pigmenty zahŕňajú nasledujúce zlúčeniny:
Ako príklady monoazofarbiv a polyazofarbív sa uvádzajú zásaditá žlť 32, 34 a 36; zásaditá oranž 2, 32, 33 a 34; zásaditá červeň 17, 18, 22, 23, 24, 32, 34, 38, 39 a 40; zásaditá fialová 26 a 28; zásaditá modrá 58, 59, 64, 65, 66, 67 a 68; zásaditá hneď 1,4, 11 a 12; zásaditá čerň 8; azoová diazložka 4, 21, 27 a 38; disperzná žlť 3, 4, 5, 7, 8, 23, 50, 60, 64, 66, 71, 72, 76, 78 a 79; disperzná oranž 1, 3, 5, 13, 20, 21, 30, 32, 41,43,45, 46, 49, 50 a 51; disperzná červeň 1, 5, 7, 12, 13, 17,43, 52, 54, 56, 58,60, 72,73,74,75, 76,80, 82, 84, 88, 90, 97, 99, 101, 103, 113, 117, 122, 125, 126, 128 a 129; dispeizná fialová 10, 24, 33, 38,41, 43 a 96; disperzná modrá 85, 92, 94 a 106; disperzná hneď 3 a 5; dispeizná čerň 1, 2, 10, 26, 27, 28, 29, 30 a 31; rozpúšťadlová žlť 2, 6, 14, 15, 16, 19, 21 a 56; rozpúšťadlová oranž 1, 2, 5, 6, 14 a 45; rozpúšťadlová červeň 1, 3, 23,24,25,27 a 30; rozpúšťadlová hneď 3, 5 a 20;rozpúšťadlová čerň 3; pigmentová žlť 1,2, 3,4, 5,6,7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 23, 65, 73 a 83; pigmentová oranž 1, 2, 5, 13, 14, 15, 16, 17, 24 a 31; pigmentová červeň 1, 3, 2, 4, 5, 6, 7,8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,15, 16,17, 18, 19,21,22, 23, 30, 31,32, 37, 38, 39,40, 41,48,49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 57, 58, 60, 63, 64 , 68, 112, 114 a 163; pigmentová modrá 25; pigmentová zeleň 10; pigmentová hneď 1 a 2;
pigmentová čerň 1; priama žlť 1, 8, 11, 12, 24, 26, 27, 28, 33, 44, 50, 58, 85, 86, 87, 88, 89, 98, 100 a 110; priama oranž 1, 6, 8, 10, 26, 29, 39, 41, 49, 51, 57, 102 a 107; priama červeň 1, 2, 4, 13, 17, 20, 23, 24, 28, 31, 33, 37, 39, 44, 46, 62, 63, 75, 79, 80, 81, 83, 84, 89, 95, 99, 113,197,201,218,220, 224,225,226, 227, 228, 229, 230 a 231; priama fialová 1, 7, 9, 12, 22, 35, 51, 63, 90, 94 a 98; priama modrá 1, 2, 6, 8, 15,22,25, 71, 76, 77, 78, 80, 120, 123, 158, 160, 163, 165, 168, 192, 193, 194, 195, 196, 203,207, 225, 236,
246, 248 a 249; priama zeleň I, 6, 8, 28, 30, 31, 33, 37, 59, 63, 64 a 74; priama hneď 1A, 2, 6, 25, 27, 44, 58, 59, 101, 106, 173, 194, 195, 209, 210 a 211; priama čerň 17, 19, 22, 32, 38, 51, 56, 71, 74, 75, 77, 94, 105, 106, 107, 108, 112, 113, 117, 118, 132, 133 a 146; priama žlť 11, 17, 19, 23, 25, 29, 36, 38, 40, 42, 44,49,61,70,72, 75,76,78, 79, 110, 127, 131,135, 141, 142, 164 a 165; kyslá oranž 1, 7, 8, 10, 19, 20, 24, 28, 33,41, 45, 43, 51, 56, 63, 65, 67 a 95; kyslá červeň 1, 6, 8, 9, 13, 14, 18, 26, 27, 32, 35, 37, 42, 57, 75, 77, 85, 88, 89, 97, 106, 111, 114, 115, 117, 118, 119, 129, 130, 131, 133, 134, 138, 143, 145, 154, 155, 158, 168,249, 252,254, 257, 262, 265, 266, 274, 276, 282, 283 a 303; kyslá fialová 7, 11, 97 a 106; kyslá modrá 29, 60, 92, 113, 117 a 120; kyslá zeleň 19, 20 a 48; kyslá hneď 2, 4, 13, 14, 20, 53, 92, 100, 101, 236,
247, 266, 268, 276, 277, 282, 289, 301 a 302; kyslá čerň 1, 7, 24, 26, 29, 31, 44, 76, 77, 94, 109 a 110; moridlová žlť 1, 3, 5, 23, 26, 30, 38 a 59; moridlová oranž 1,4, 5, 6, 8, 29 a 37; moridlová červená 7, 9, 17, 19, 21, 26, 30, 63 a 89; moridlová fialová 5 a 44; moridlová modrá 7, 13, 44, 75 a 76; moridlová zeleň 11,
15, 17 a 47; moridlová hneď 1, 14, 15, 19, 21, 33, 38, 40, 52 a 87; moridlová čerň 1, 3, 7, 9, 11, 17, 26, 32, 38,43,44, 51, 54,65, 75, 77, 84, 85, 86 a 87; potravinárska žlť 3 a 4; potravinárska červeň 7 a 9.
Ako príklady komplexných kovových azofarbív sa uvádzajú: rozpúšťadlová žlť 61 a 80; rozpúšťadlová oranž 37, 40 a 44; rozpúšťadlová červeň 8, 21, 83, 84, 100, 109 a 121; rozpúšťadlová hneď 37; rozpúšťadlová čerň 23; kyslá čeril 51, 52, 58, 60, 62, 63, 64, 67, 72, 107,108, 112, 115, 118, 119, 121, 122, 123, 131, 132, 139, 140, 155, 156, 157, 158, 159 a 191; kyslá žltá 59, 98, 99, 111, 1)2, 114, 116, 118, 119, 128, 161, 162 a 163; kyslá oranž 74, 80, 82, 85, 86, 87, 88, 122, 123 a 124; kyslá červeň 180, 183, 184, 186, 194, 198, 199, 209, 211,215, 216, 217, 219, 256, 317, 318, 320, 321 a 322; kyslá fialová 75, 76, 78 a 79; kyslá modrá 151, 154, 158, 161, 166, 167, 168, 170, 171, 175, 184, 187, 192, 199, 229, 234 a 236; kyslá zeleň 7, 12, 35, 43, 56, 57, 60,61, 65, 73, 78 a 79; kyslá hneď 19, 28, 30, 31, 39, 44, 45, 46, 48, 224, 225, 226, 231, 256, 257, 294, 295, 296, 297, 299 a 300; priama žlť 39; priama fialová 47 a 48; priama modrá 90, 98, 200, 201, 202 a 226; priama hneď 95, 100, 112 a 170.
Ako príklad stilbenových azofarbív sa uvádza priama čerň 62 a ako príklady tiazolových azofarbív sa uvádzajú priama červeň 9 a 11.
Antrachinónové farbivá a pigmenty zahŕňajú nasledujúce zlúčeniny:
Ako príklady derivátov antrachinónu sa uvádzajú zásaditá fialová 25; zásaditá modrá 21, 22, 44, 45, 47, 54 a 60; azové diazozložky 36; kypová žlť 2, 3, 10, 20, 22 a 33; kypová oranž 13 a 15; kypová červeň 10, 13,
16, 31, 35 a 52; kypová fialová 13 a 21; kypová modrá 4, 6, 8, 12, 14, 64, 66, 67 a 72; kypová zeleň 8, 13, 43, 44 a 45; kypová hneď 1, 3, 22, 25, 39,41,44, 46, 57,
68, 72 a 73; kypová čerň 8, 14, 20, 25, 27, 36, 56, 59 a 60; disperzná oranž 11; disperzná červeň 4,9, 11, 15, 53, 55, 65, 91, 92, 100, 104, 116 a 127; disperzná fialová 1,4, 8, 23, 26, 28, 30 a 37; disperzná modrá I, 3, 5, 6, 7, 20, 26, 27, 54, 55, 56, 60, 61, 62, 64, 72, 73, 75, 79, 81,87, 90, 91,97, 98, 99, 103, 104 a 105; disperzná žlť 51; rozpúšťadlová fialová 13 a 14; rozpúšťadlová modrá 11, 12, 35 a 36; rozpúšťadlová zeleň 3; pigmentová červeň 83 a 89; pigmentová modrá 22; kyslá fialová 31, 34, 35,41, 43, 47, 48, 51, 54, 66 a 68; kyslá modrá 23, 25, 27, 40, 41, 43, 45, 54, 62, 72, 78, 80, 82, 112, 126, 127, 129, 130, 131, 138, 140, 142, 143, 182, 183, 203, 204 a 205; kyslá zeleň 25, 27, 28, 36, 40, 41 a 44; kyslá hneď 27; kyslá čerň 48 a 50; moridlová červeň 3 a 11; moridlová modrá 8 a 48; moridlová čerň 13; pigmentová fialová 5.
Ako príklady derivátov antrónu sa uvádzajú kypová žlť 1 a 4; kypová oranž 1,2, 3,4 a 9; kypová fialová 1,9 a 10; kypová modrá 18, 19 a 20; kypová zeleň 1, 2, 3 a 9; kypová čerň 9, 13, 29 a 57; kypová červeň 13; kyslá červeň 80, 82 a 83.
Indigoidné farbivá a pigmenty zahŕňajú nasledujúce zlúčeniny:
Ako príklady derivátov indiga sa uvádzajú kypová modrá 1, 3, 5, 35 a 41; redukovaná kypová modrá 1; pigmentová fialová 19 a 122; kyslá modrá 74 a 102; rozpustná kypová modrá 5 a 41; rozpustná kypová čeril 1; potravinárska modrá 1.
Ako príklady derivátov tioindiga sa uvádzajú kypová oranž 5; kypová červeň 1, 2 a 61; kypová fialová 2 a 3; pigmentová červeň 87 a 88; kypová hneď 3.
Ftalocyaninové farbivá a pigmenty môžu zahŕňať napríklad rozpúšťadlovú modrú 55; pigmentovú modrú 15, 16 a 17; pigmentovú zeleň 36, 37 a 48; priamu módni 86 a 199; moridlovú modrú 58.
Karbóniové farbivá a pigmenty zahŕňajú nasledujúce zlúčeniny:
Ako príklad difenylmetánových farbív sa uvádza zásaditá žlť 2.
Ako príklady trifenylnietánových farbív sa uvádzajú zásaditá červeň 9; zásaditá fialová 1,3 a 14; zásaditá modrá 1,5,7,19,26,28, 29,40 a 41; zásaditá zeleň 1 a 4; rozpúšťadlová fialová 8; rozpúšťadlová modrá 2 a 73; pigmentová fialová 3; pigmentová modrá 1, 2 a 3; pigmentová zeleň 1,2 a 7; priama modrá 41; kyslá fialová 15 a 49; kyslá modrá 1, 7, 9, 15, 22 , 83, 90, 93, 100, 103 a 104; kyslá zeleň 3, 9 a 16; moridlová fialová 1; moridlová modrá 1, 29 a 47; potravinárska fialová 2; potravnárska modrá 2; potravinárska zeleň 2.
Ako príklady xanténových farbív sa uvádzajú zásaditá červeň 1; rozpúšťadlová červeň 49; pigmentová červeň 81 a 90; pigmentová fialová 1, 2 a 23; kyslá červeň 51, 52, 87, 92 a 94; moridlová červeň 15, 27; potravinárska červeň 14.
Ako príklady akridínových farbív sa uvádzajú zásaditá oranž 14 a 15.
Chinoimínové farbivá zahŕňajú nasledujúce zlúčeniny:
Ako príklady azínových farbív sa uvádzajú zásaditá červeň 2; zásaditá čerň 2; rozpúšťadlová čerň 5 a 7; kyslá modrá 59; kyslá čerň 2.
Ako príklady oxyazínových farbív sa uvádzajú zásaditá modrá 3; priama modrá 106 a 108;
Ako príklady tiazínových farbív sa uvádzajú zásaditá žlť 1; zásaditá modrá 9,24 a 25.
Metínové farbivá zahŕňajú naledujúce zlúčeniny: Ako príklady polymetínových (cyanínových) farbív sa uvádzajú zásaditá žlť 11, 13, 14, 19, 21, 25, 28, 33 a 35; zásaditá oranž 21 a 22; zásaditá červeň 12, 13, 15, 14, 27, 29, 35, 36 a 37; zásaditá fialová 7, 15, 21 a
27.
Ako príklady chinolínových farbív sa uvádzajú zásaditá zeleň 6; disperzná žlť 54 a 56; rozpúšťadlová žlť 33; kyslá žlť 3.
Ako príklady nitrofarbív sa uvádzajú disperzná žlť 1,33, 39,42,49 a 54; kyslá žlťl.
Ako príklady benzochinónových a naftochinónových farbív sa uvádzajú disperzná modrá 58 a 108; kyslá hneď 103, 104, 106, 160, 161, 165 a 188.
Ako príklady naftalimidových farbív a pigmentov sa uvádzajú pigmentová červeň 123; kypová fialová 23 a 39; kyslá žlť 7.
Ako príklad perinonových farbív sa uvádza kypová oranž 7 a 15.
Ako príklady sulfidických farbív sa uvádzajú rozpustná sírna žlť 2, síma žlť 4; síma oranž 3; sírna červeň 2, 3, 5 a 7; rozpustná sírna modrá 15; síma modrá 2, 3, 4, 6, 7, 9 a 13; síma zeleň 2, 3, 6, 14 a 27; rozpustná síma hneď 1 a 51; síma hneď 7, 12, 15 a 31; sírna čeril I, 2, 5, 6, 10, 11 a 15; kypová žlť 35, 42 a 43; kypová modrá 43 a 56.
Ako príklady íluorescentných farbív sa uvádzajú fluorescentné zjasňovacie činidlá 14, 22, 24, 30, 32, 37,45, 52, 54, 55, 56, 84, 85, 86, 87, 90, 91, 104, 112, 121, 134, 135, 162, 163, 164, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176 a 177.
Ako príklady azofarbív sa uvádzajú azové diazložky 17, 20, 22, 24, 26, 31, 35, 41,47, 48, 109 a 121, azové kopulačné zložky 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 23,26, 28, 29, 35, 36, 37, 41 a 108; azová hneď 2, 7, 11 a 15; azová čeril 1 a 5, azová žlť 1 a 2; azová oranž 2, 3 a 7; azová červeň 1, 2, 6, 9, 16 a 24; azová fialová 1, 2, 6, 7, 9 a 10; azová zeleň 1.
Ako príklady reaktívnych farbív sa uvádzajú reaktívna žlť 1,2,3,4, 6,7, II, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 22,23,24, 25, 26,27, 37 a 42; reaktívna oranž 1,2,4, 5, 7, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 23 a 24; reaktívna červeň 1, 2, 4, 5, 6. 7, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40,41,42, 43, 45,46, 49, 50, 58, 59, 63 a 64; reaktívna fialová 1, 2,4, 5, 8, 9 a 10; reaktívna modrá 1,2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20,21, 25, 26, 27,
28, 29, 31,32, 33, 34, 37, 38, 39, 40, 41, 43, 44 a 46; reaktívna zeleň 5, 6,7 a 8; reaktívna hneď 1,2, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 14 a 16; reaktívna čeril 1,3,4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14 a 18.
Ako príklady pigmentov sa uvádzajú anorganické pigmenty ako clirómová žlť, zinková žlť, chroman zinočnatý typu ZTO, olovnatá červeň, práškový oxid železitý, zinočnatá beloba, hliníkový prášok a zinkový prášok.
Zlúčeniny s konjugovanými n väzbami, ktoré je možné použiť na predchádzanie inkrustácií pri spôsobe podľa vynálezu, môžu mať aspoň dve dvojité a/alebo trojité väzby v konjugovanom vzťahu. Aromatické zlúčeniny, majúce aspoň 5 n konjugovaných väzieb, ktoré je možné použiť pri spôsobe podľa vynálezu, môžu zahŕňať deriváty benzénu, deriváty naftalénu, polynukleáme aromatické zlúčeniny, chinóny, aromatické zlúčeniny iného typu než benzénového a ďalšie zlúčeniny majúce aspoň 5 konjugovaných n väzieb. Na druhej strane heterocyklické zlúčeniny majúce aspoň 5 n väzieb môžu zahŕňať napríklad heterocyklické zlúčeniny obsahujúce kyslík, heterocyklické zlúčeniny obsahujú4 ce dusík, heterocyklicke zlúčeniny obsahujúce síru, bicyklické zlúčeniny majúce spoločný atóm dusíka, alkaroidy a podobné zlúčeniny, majúce aspoň 5 konjugovaných n väzieb. Špecifickými príkladmi týchto zlúčenín sú ďalej uvádzané zlúčeniny.
Aromatické zlúčeniny, majúce aspoň 5 konjugovaných V väzieb zahŕňajú nasledujúce zlúčeniny:
Predovšetkým ako deriváty benzénu môžu zahŕňať: fenoly a deriváty fenolov ako 2,6-di-terc.-butylfenylfenol, katecholnafialein, 2,2-difenylolpropán, 3,7-dioxy-10-metylxantén, fenolftalein, 7-oxy-dimetylbenzopyrooxoniumchlorid, oxyantrachinón, purpurogallin, Gallein, difenyléter, α-metoxyfenazin, chlóroglucid, 2,3-dioxyantrachinón, 5,7-dioxy-4-metylkumarín, dioxyakridón, kyselina salicylová, a-hydrindón, β-fenylbutyrofenyl, N-2,4-dinitrofenyl-N-fenylhydroxylamín, l-(4-nitrofenyl)-3,5-dimetylpyrazol, 9,10-difenylfenatrén, acetofenón;
aromatické amíny a ich deriváty, ako N-fenyl-p-benzochinóndiamín, chinolín, Safranin B, Rosanilin, Indiurin rozpustný v alkohole, anilinová čierna, pararosanilín, metylová fialová, metylová oranž, metylovú červeň, indigo, karbazol, inetylénová modrá, o-fenantrolín, p-fenantrolín, 3,6-diaminoakridín, indantrénová červeň 2G, 4-amínodifenylamín, akridínová žlť, 3-amínofenotiazin, N'-difenyl-p-fenylendiamín, rhodamín, 7-amino-4-metylkumatín, 2-amínofenazín, fenotiazín, difenylamín, N-metylfenylamín, n-fenyltolylamin, ditolylamín, 2-oxy-4-metylchinolín, žltá Hansa G, N, N'-difenylfonnamidín, fenantronfenazín, Bisinarkova luieď G, 2,3-diaminofenazín, 2-amínodifenylamín, chrysodín R, 2,3,7,8-tetraamínofenazin, amínofenoxazón, oxyfenoxazón, tri fenyléndioxadín, 2,4-dinitrofenoxazín, 2 ,4 -dinitro-4-oxy-3-amínofenylamin;
nitroderiváty a nitrózoderiváty ako p-nitrosodifenylhydroxylamín, fenazín, fenazinoxid, 1-fenylazo-2-nafiol, trifenyléndioxadín, 4-nitroxantón, 4'-nitrózo-2-nitrodifenylamín;
fenylhydroxylamínové deriváty ako 4,4-dinitrodifenylamín, bis(p-fenylhydrazín) kyseliny šťavelovej, bis(β-fenylhydrazín) kyseliny malónovej, bis^-fenylhydrazín) kyseliny jantárovej, bis^-fenylhydrazin) kyseliny ftalovej;
aromatické halogenidy ako bifenylchlorid;
aromatické aldehydy ako 2-fenyl-l-benzylbenzimidazol, leukomalachitová zeleň, malachínová zeleň, tetrachlórhydrochinónmonobenzoát, benzoflavín, 2-fenylbenzotiazol, 4-benzohydrylbenzaldehyd, bisfenylhydrazón, bis(4-nitrofenylhydrazón);
aromatiské ketóny ako trifenylizooxazol, benzofenónkalium, 4-metylbenzofenón, anilid p-toluylovej kyseliny, toluidid benzoovej kyseliny, durylfenylketón, 2,4,2 ',4 ’-tetrainetylbenzofenón, kalchonfenylhydrazón,
1,3,5-trifenylpyrazolín, dinitrobenzyl;
benzoové kyseliny, fialové kyseliny a ich deriváty ako chinizalin, nitrodifenyléter, deriváty benzénu majúce ďalši jeden substituent iný než aldehydická skupina, ako disaiicylaldehyd, kumarin,
2-benzoylkumarón, l-oxy-2,4-dimetylfluoron, 3-fenylkumarón, etylkumarín-3-karboxylát, 3-acetylkumarin, hydrovaniloin, 4-oxy-3-metoxy-<o-nitrostyrén, a-(nitrofenylj-m-benzoyletylénoxid, dinitrofenylindazol, 5-chlór-3-(4-oxyfenyl)antranyl, 3-nitroakridón, 6-nitro-3-fenylantranyl, 2,8-dimetyl-l,9-antrazolín, karbostyryl,
1,3-dioxyakridín, oxychinacdín, florchinyl, ž-mctylchinazolín, 3-acetyl-2-metylchinolín, 2-oxy-3-fenylchinolín, 3-nitrochinolin, chinolín-2,3-dikarboxylová kyselina vo forme esteru;
deriváty majúce jeden ďalší substituent odlišný od acylovej skupiny ako 7-oxyflavanón, 7-oxyílavón, 7,8-dioxyflavón, 7-acetoxy-4-metyl-3-fenylkumarín, 7,8-diacetoxy-4-metyl-3-fenylkumarin, o-oxybenzofenón, xantón, 2-fenylbenzooxazol, m-oxybenzofenón, p-oxybenzofenón, 2-benzoylxantón, 2,4-dioxybenzofenón,
2.5- dioxybenzofenón, 2,2 -dioxybenzofenón, xantén, aurin, trioxybenzofenón, 6,7-dimetoxy-3-fenylkumarón, o-nitrobenzofenón, m-nitrobenzofenón, 4,4-dibenzoylazoxybenzén, 2-(2-amínofenyl)-4-metylchinón,
2- oxy-4-metylchinón, akridón, 2,4-dimetylchinazolín,
3- kyan-2-oxy-4-metylchinolín, fluorén, anhydro(2-amínobenzofenónjový dimér, 2-oxy-3-fenylindazol, 3-fenylindazol, 2-fenylbenzimidazol, 2-metyl-8-benzoylchinolín, 2-metyl-4-fenylchinolín, 4-fenyl-2-chinazolón, aminobcnzofcnón, chlórbenzofenón, 4-fenylbenzo- l,2,3-triazín-3-oxid, diaminobenzofenón, 7-metyl-3-fenyl-4,5-benzo-l ,2,6-oxydiazín, 4,4'-bisdimetylamínobenzofenón, 4,4 -bisdimetylamínobenzofenónimid,
2,4-dinitro-9-fenylakridín, 4,4'-dibenzoyldifenyl;
deriváty benzénu a toluénu majúce tri alebo viac rôznych substituentov ako tetrametoxyindigo, 5,6,5',6-bismetyléndioxyindigo, 7-acetoxy-8-metoxy-3-(2-nitroľenyljkarbostyryl, 2,2 -dinitrodifenyldisulfid-4,4 'dialdehyd, 6-chlór-3-benzoylflavón, 1,3,8-trinitrofenoxazin;
akrylové zlúčeniny ako 9-benzylakridín;
diazozlúčeniny a azozlúčeniny ako azobenzén, azotoluén, 2,2-dimetoxyazobenzén, 4,4'-dichlórazobenzén, Ι,Γ-azonaftalén, 2,2'-dioxyazobenzén, 2,2'-dioxy-5,5'-metylazobenzén, 2,2'-dioxy-5,5'-metylazobenzén, p-bróinazobenzén, p-nitroazobenzén, fenoazoxid;
aromatické nenasýtené zlúčeniny ako 2,3,4,5-tetrafenylcyklopentán-2-en-l-on, 1,2,3-trifenylénazulén, 2, 2’-dimedifenylacetylén, 4,4'-dietyldifenylacetylén, trifenylénazulén, 3,4,3',4-tetrametyldifenylacetylén, 2, 2’-dichlóridfe-nylacetylén, 2-nitrofenylacetylén, 2,2'dinitrodifenyl-acetylén, 2,2 ’-diaminodifenylacetylén, 2,2'-dimetoxy-difenylacetylén,stilben, a-metylstilben, a-ethilstilben, α,β-dimetylstilben, α,β-dietylstilben, α,β-dichlórstil-ben, α,β-dibrómstilben, 2-chlórstilben, 4,4'-dijódstil-ben, a-nitrostilben, α,β-dinitrostilben, 2,
4.6- trinitro-stilben,2-amínostilben, 2,2'-diaminostilben, 4,4'-di(dimetylamíno)stilben, 2,2'-dikyanstilben,
2-oxystilben, 2-metoxystilben, 2,2'-dioxystilben, 2,2'dimetoxystilben, 4,4'-dialkoxystilben, 3,5,2',4'-tetraoxystilben a polyfenyly a ich deriváty, ako bifenyl, terfenyl, kvaterfenyl, chinofenyl, sexifenyl, septfenyl, oktyfenyl, novifenyl, decifenyl atď.
Ďalej sa ako deriváty nafialénu uvádzajú: alkylnaftalény, alkenylnaftalény, fenylnafialény, ako 1-metylnaftalén, 2-metylnaftalén, 1-etylnaftalén,
2-etylnaftalén, 1,2-dimetylnaftalén, 1,4-dimetylnaftalén, 1,5-dimetylnaftalén, 1,6-dimetylnaftalén, 1,7-dimetylnafialén, 2,3-diinetylnaftalén, 2,6-dimetylnaftalén, 2,7-dimetylnaftalén, 1-propylnaftalén, 1-izopropylnafialén, 2-izopropylnaftalén, trimetylnafialén, diizopropylnaftalén, 1-vinylnaftalén, 2-vinylnaftalén, 1propenylnaftalén, 1-allylnaftalén, 1-izopropenylnafialén, 2-izopropenylnaftalén, 1-fenylnaftalén, 2-fenylnaftalén, 1,4-difenylnafialén, 1,2,4-trifenylnaftalén;
difantyly ako l,ľ-difantyl, l,2'-difantyl, 2,2'-difantyl;
naftylarylmctány ako 1-benzylnaftalén, 2-benzylnaftalén, l-(a-chlórbenzyl)naftalén, l-(a,a-dichlórbenzyl)naftalén, difenyl-a-naftylmetán, difenyl-3-naf5 tylmetán, 1,8-dibenzylnaftalén, di-a-naftylmetán, a-naftyl-p-naftylmetán, di-P-naftylmetán, naftylaryletány ako 1-fenetylnaftalén, 1,2-di-a-naftyletán, 1,2-di-P-naftyletán, 1,1-a-dinaflyletán;
hydroxynaftalény ako 1,2-dihydronaftalény, 1,4-dihydronaftalén, 1,2,3,4-tetrahydronaftalén;
nitronaftalény a ich deriváty ako dinaftylpyridazín, 7,8-benzochinón, 5,6-benzochinón, nafthazarín, diperimidín, nitrometylnaftalén, nitroalkylnaftalén, nitrofenylnaftalcn, halogénnitronaflalén, halogéndinitronaftalén, nitrózonaftalén, dinitrotetralín, dibenzofenazín, metylbenzoindol, 9-chlór-l-azaantracén, chinolinochinolín,
1,2,3-triazafenarén, perimidon, perimidin, dibenzoakridín, benzofenazín-12-oxid, diaminonaftalén, triaminonaftalén, tetraaininonaftalén, N-etyl-a-naftylamín, N-metylnaftylamín, Ν,Ν-dimetylnaftylamín, N-metyl-N-etylnaftylamín, trimetylnaftylamóniová soľ, N-fenylnaftylamín, N-benzylnaftylamin, N-naftyletyléndíamín, N-naftylglycín, N-p-kyanometylnaftylamín, N-acetylnaftylamín, N-formylnaftylamín, N-benzoylnaftylamín, N-ftaloylnaftylamín, amínometylnaftalén, nitronaffylamín, dinitronaftylamín, halogénnitronaftylamín, amínotetralín, diamonotetralín;
halogénované naftalény ako 1-fluomaftalén, 1-chlórnaflalén, l-chlór-3,4-dihydronaftalén, 1-jódnaftalén, 1-bróimiaftalén, 1-chlór-4-chlórmetylnaftalén, l-bróm-2-brómmetylnaftalén, 1,4-difluómaftalén, 1,2-dichlómaftalén, 1,6-dichlómaftalén, 1,7-dichlómaftalén, 1,5-dichlómaftalén, 1,8-dichlómaftalén, 2,3-dichlómaftalén,
1,4-dibrómnaftalén, 1,4-dijódnaftalén, perylén, 1,2,3-trichlómaftalén, 1,2,4-tribrómnaftalén, 1,2,3,4-tetrachlómaftalén, l,4,5-tribróm-3,8-dimetylnaftalén, 1,3,6,7-tetrachlómaftalén, 1,3,5,8-tetrabrómnaflalén, 1,2,3,4, 5-pentachlómaftalén;
naftylhydroxylamíny, naftylpyrazíny a naftylmočoviny ako α-naftylhydroxylamín, N',-fenyl-N-a-naftyl-N-oxymočovina, p-naftyltiohydroxylamín, N-nitrózo-a-naftylhydroxylamín, Neokupferron, 2-oxy-l,ľ-azonaftalén, a-naftylhydrazín, 1,2-dibenzokarbazol, 4,4-diamino-l,ľ-binaftyl, 3,4-benzkarbazol, 2,2'-diamino-l,l’-binaftyl, N-acetyl-N-p-naftylhydrazín, N -lauroyl-N-p-naftylhydrazín, N'-fenyl-N-a-naftylhydrazín, 2-a-naftyl-5-nitrobenzotriazol, N,N'-di-a-naftylhydrazín, l,ľ-diamino-2,2'-binaftyl, N,N'-di-5-tetralylhydrazín, N -(2,4-dinitrofenyl )-N-P-naftylhydrazín, 2-p-naftyl-5-nitrobenztriazol, N'-trifenylmetyl-N-P-naftylhydrazín, N, N'-di-P-naftylhydrazín, N-metyl-N-(2,4-dinitro-l-naftyl )hydrazín, 2-amíno(iiafto-1 ',2 ',-:4,5-triazol, 1,2:5,6-dibenzofenazín, 2-amino(nafto-2',ľ:4,5-triazol), 2,3-dihydrazínnaftalén, 2-fenyl-1,3-bisbenzylidénamíno(nafto-2',3':4,5-imidazolín), N-acetyl-a-naftylnitrózamin, N-etyl-a-naftylnitrózamin, N-fenylnaftylnitrózamín, a, a'-di-naftylnitrózamín, bis(P-naftylnitrózamid) kyseliny jantárovej, N-etyl-P-naftylnitrózamín, N-fenylP-naftylnitrózainin, N-acetyl-2-metyl-1 -naftylnitrózamín, 4,5-benzindazol, naftylnitrózamín, l-nitro-2-naftylamín, α-naftyl-močovina, Ν,Ν'-dinaftylmočovina, 4-chlór-l-naftylkarbamoylchlorid, 2,4-dichlórAiafto-l', 2':4,5-tiazol/, 2-merkapto/nafto-l ,2'-:4,5-tiazol/, 2chlór/nafto-1 ',2:4,5-tiazol/, 2-merkaptoAiafto-2',ľ:4,5tiazol/, 2-chlór/nafto-2',ľ:4,5-tiazol/; N-(2,4-dinitrofenyl)N-a-naftylhydrazin; naftalény typu aralkylových zlúčenín, ako dibenzoantrcén, acenaftén, a-chlóretylnaftalén, fenylnaftylchlórmetán, difenylnaftylchlónnetán, nitrometylnaftalén, amínometylnaftalén, /naftylmetyl/amin, α-fenyl/naftylmetyl/amín, N-benzyl/nafty)tyl metyl/amín, trimetyl/naftylmetyl/amóniová soľ, tri/naftylmetyl/amín, di/naftylmetylamín/, /p-naftylety 1/alkohol, dimetylnaftylkarbinol, fenylnaftylkarbinol, difenylnaftylkarbinol, 9-fenylbenzofluoren, naftylpropylénoxid, etyl/naftylmetyl/éter, fenyl/naftylmetyl/éter, naftylacetaldehyd, naftylacetón, ω-naftylacetofenón, acenafteón, dihydrofenarón, fenarón, benzoindanón, naftylacetonitril, 9,9 -dichlórdibenzofluoren, a-nitro-P-naftyletylén, γ-naf-tylallylalkohol, P-naftylakrolein, metyl/p-naftylvinyl/ketón, anhydrid naftylfenantrén dikarboxylovej kyseliny;
naftol, naftalensulfónové kyseliny, ako 9-oxynafténchinón, 2'-naftalén-2-indolindigo, 1-metoxynaftalén, 1-etoxynaftalén, 1-fenoxynaftalén, ester a-naftolsalicylovej kyseliny, P-naftol, α-naftol, ester a-naftolbenzoovej kyseliny, ester α-naftoloctovej kyseliny, fenyl-P-oxynaftylbenzaliminometán, P-naftolfenylmetylamín, metylén-di-P-naftol, dinaftopyrán, ľ-naftol-2-indolindigo, 2-metoxynaftalén, 2-etoxynaftalén, N-poxyfenyl-2-naftylamínová báza, ester P-naftolsalicylovej kyseliny, 2-metyl-l-naftol, 1,2-naftametylénchinón, 1,2-dioxynaftalén, naftalénindolindigo, α,Ρ-naftofenoxazín, Ρ,γ-naftofenoxazín, 4-oxy-10-metyl-l benzokarbazol, dioxynaftfluoran, dinaftochinón, 2,6-naftocliinón, oxybenzoakridín, 9-oxy-3-dimetylamínonaftofenoxazin, 1,2,4-trioxynaftalén, 1,4,5,6-traoxynaftalén, tio-a-naftol, 4-merkapto-l-naftol, 1,5-naftalénditiol, metyl-a-naftylsulfid, 1,ľ-naftylsulfid, l,ľ-tiodi-2-naftol, 1,ľ-naftyldisulfid, Ι,Γ-tiodi-l-naftol, tio-P-naftol, naftotioindigo, l-amíno-2-naftaléntiol, naftotiantrén, 2-inerkapto-1,2-naftotiazol;
naftaldehydy a ich deriváty ako a-naftoaldehyd, 2-/2,4-dinitrofenyl /-1 -/a-naílyl/etylén, 2-metyl-1 -naftoaldehyd, 2,3-dimetyl-l-naftoaldehyd, 4-bróm-l-naftoaldehyd, 4-nitro-l-nafloaldehyd, 2,4-dinitro-l-naftoaldehyd, 4-amino-l-naftoaldehyd, 2-oxy-l-naftoaldehyd, 1 -naftalén-2 '-indolinindigo, 1,1 -bis/2-oxy-1 -naftyl/etylén, l,2:7,8-dibenzoxantiliumchlorid, 2-oxy-l-naftyletenylpyryliová soľ, 5,6-benzokumarín, bisČ-metyl-3-indolyl/ /2-oxy-l-naftyl/metán, 4,5-benzindoxazén, 2-acetoxy-l-naftonitril, 4-metoxy-l-naftoaldehyd, 1,4-bis/4-metoxy-1 -naftyl /-1,3-butadién, 2-naftalén-2 ’-indolindigo, 3-acetyl-6,7-benzokumarín, 4-chlór-l-oxy-2-naftoaldehyd, naftaléndialdehyd, 5-oxy-2-naftalénindolinindigo, 5,6,7,8-tetrahydro-2-naftoaldehyd, imichlorid, naftoamid, naftoanilid, naftonitril, etyl-p-naftoimidát, p-naftoamidín, α-naftoamidoxim, a-naftohydrazín, naftostyryl, oxynaftonitril, l,2:7,8-dibenzoxantón, 1,2-henzoxantón, l,l'-binaftylén-2,8'-;8,2'-dioxid, 2,3;6,7-dibenzoxantón, 3-oxy-2-naftoanilid, 1,3-bis/3— oxy-2-naftoyloxy/benzén, 2,4-dioxyfenyl-3-oxy-2-naftylketón, 4-arylozo-3-oxy-2-naftoanilid, anhydrid 3,4-dihydronaftalén-l,2-dikarboxylovej kyseliny, 2-amínonaftalimid, naftalohydrazín, a-pyridonaftalón, N-metylnaftalimid;
acetonaftén, benzoylnaftény, ako napríklad 1,2:5,6-dibenzantracén, 2'-metyl-2,ľ-dinaftylketón, 2-metyl-l.ľ-dinaftylketón, styryl-2-naftylketón, P-naftoylacetón, P-naftoylacetofenón, l-/p-naftyl/-l-chloretylén, 2-|tris/p-kyanoetyl/-acetyl]naftalén, 1,3,5-tris/p-naftyl /benzén, dimetyl-2-naftylkarbinol, 4,5:4',5'-dibenzotioindigo, styryl-l-naftylketón, P-acetonaftón, 1-propionyl-naftalén, 1-butylnaftalén, 1-izobutylnaftalén, 1-stearoylnaftalén, 1-benzoylnaftalén, 1-o-toluylnaftalén, p-bifenyl-1-naftylketón, 1,2,5,6-dibenzantracén, 1-acetyl-3,4-dihydronaftalén, l-acetyl-7-brómnaftalén, Ι6
-amínoacetylnaftalén, 2-amínobenzoylnaňalén, 1 -acetyl-2-oxynaflalén, l-acetyl-2-metoxynaflalén, 1-acetyM-etoxynaflalén, 2-cinnamoyl-l-naflol, 7,8-benzochromón, 3-acetyl-2-metyl-7,8-benzochromón, 3,4-dimetyl-7,8-benzokumarín, 4-metyl-3-fenyl-7,8-benzokumarín, l-benzoyl-2-oxynaflalén, 4-oxybenzantrón, 4-benzoyl-l-naftol, 3-oxy-l^-benzofluorenón, 2-acetyl-4-chlóro-l-oxynaftalén, a-naftylglyoxal, β-naftylglyoxal, l,4-dibenzoylnaflalén, fenyl-4-metyl-1 -naflyldiketón.
Ako polynukleáme aromatické zlúčeniny sa uvádzajú:
antracény a ich deriváty, ako antracén, 1,-dihydro-antracén, 1-chlórantracén, 1,4-dichlórantracén, 1,2,7-trichlórantracén, 1,2,3,4-tetrachlórantracén, 1-nitroantracén, 9,10-dinitroantracén, 1-amínoantracén, 2-dimetylamínoantracén, 2-anilínoantracén, 9-metylaminoantracén, 1,4-diaminoantracén, 1-oxyantracén, 9,10-dihydroantrol, 10-metylantranol, 10-fenylantranol, 10-nitroantranol, 2-amíno-l-antranol, 1,2-dioxyantracén, 9,10-dioxyantracén diacetát, 1-metylantracén, 4-chlóro-l-metylantracén, 1,5-dichlór-2-metylantracén, 9-etylantracén, 9-vinylantracén, 9-propylantracén, 9-izopropylantracén, 9-butylantracén, 9-izobutylantracén, 9-izoamylantracén, 1,3-dimetylantracén, 9,10-dietylantracén, 1-fenylantracén, 9-fenylantracén, 1,5-dichlór-9-fenylantracén, 10-nitro-9-fenylantracén, 9-benzylantracén, 1-benzhydrylantracén, 9,10-difenylantracén, 9,10-dibenzylantrácén, 9,10-difenyl-9,10-dihydroantracén, 1-/β-naftyl/antracén, 9-/a-naftyl/-10-fenylantracén, 9,10-di/-a-naítyl/antracén, Ι,Γ-biantryl, 2,2'-biantryl, 9,9-biantryl, antracén-9-aldehyd, 1-acetylantracén, 9-benzoylantracén, 10-ni-troantrafenón, 9,10-dibenzoylantracén, antrón, 9-mer-kaptoantracén, 9,10-dinatrium-9,10-dihydroantracén, 10-bróm-9-antiylmagnéziuinbromid, antryl mercurychlorid;
fenantrény a ich deriváty ako fenantrén, 9,10-dihydrofenantrén, 1,2,3,4-tetrahydrofenaiitrén, 1-chlórofenantrén, fenantrén-9,10-dichlór, 1 -brómfenantrén, 1-jódofenantrén, 9-/chlórmetyl/fenantrén, 1-bróminetyl/fenantrén, 4,5-bis/brómoinetyl/fenantrén, 1-nitrofenantrén, 10-bróm-9-nitrofenantrén, 1-amínofenantrén, 9,10-diaminofenantrén, 9,9'-azoxyfenantrén, 9,9'-azofenantrén,
1- oxyfenantrén, cholesterol, estron, andosterón, 10-bróm-9-fenantrol, 9-nitro-3-fenantrol, 4-amino-l-fenantrol, 10-benzoazo-9-fenantrol, 1.2-dioxy fenantrén, reten-3,8-diol, 2,3,5,6-tetraoxyfenantrén, l-metylfenantrén, 1-etylfenantrén, 1-vinylfenantrén, 1,2-dimetylfenantrén, 9,10-dietylfenantrén, 9,10-dipropylfenantrén,
2- etyl-1 -metylfenantrén, 7-izopropyl-1 -metylfenantrén, 9,10-dihydroretén, amínoretén, 3-acetoamínoretén, 6-acylamínoretén, 9-fenylfenantrén, 9-benzylfenantrén, 1-/a-naftyl/fenantrén, 1,1’-bifenantryl, 9,9'-bifenantryl, 1-fenantraldehyd, 2-fenantraldeliyd, 9-fenantraldehyd, 1-acetylfenantrén, 2-propionylfenantrén, 3-acetylretén, 1 -benzoylfenantrén;
fenantrénchinóny ako fenantrén-1,2-chinón, fenantrén- 1,4-chinón, fenantrén-3,4-chinón, fenantrén-9,10-chinón, 2-fenyl-3-acetoxy-4,5-bifenylfurán, 7-izopropyl-l-metylfenantrénchinón, 1-chlórfenantréiichinón, 2-brómfenantrénchinón, 2-jódofenantrénchinón, 2,7-dibrómfenantrencliinón, 2-nitrofenantrénchinón, 2,5-dinitrofenantrénchinón, 2-amínofenantrénchinón, 2,7-diaminofenantrénchinón, 2,5-diaminofenantrénchinón, 2-oxyfenantrén-l,4-chinón, 3-oxyfenantrénchinón, 2-oxyreténchinón, 3-oxyreténchinón, 6-oxyreténchinón, 2-oxy-3,4-dinitrofenantrénchinón, 2-amíno-3-oxy fenantrénchinón; a polynukleáme aromatické zlúčeniny a ich deriváty, ako napríklad pentacén, hexacén, benzofenantrén, benzo[a]antracén, naftol[2,l,a]pyrén, dibenzojajjantracén, pyrén, coronén, 1,12-benzopyrén, ovalén, dibenzoantracén, naftacén, Terramycín, Aureomycín, rubrén, o-toluoyl-l-naflalén, benzoantrachinón, 5,6-dioxy-5,6-dihudrobenzoantracén, chrysén, trifenylén, dibenzonaflacén, hexahydropyrén, perylén, 3,9-dichlóropetylén, tetrachlóroperylén, 3,9-dibrómoperylén, 3,10-dinitroperylén, 4,6-dibenzoyl-l,3-dimetylbenzén, 6,13-dihydropentacén, naflol[2,3-a]-antracén, dispiran, dibenzo[a,h]antracén, picén, picylénketón, picén-5,6-chinón, dibenzo[c,gjfenantrén, benzo[a]pyrén, benzo[a]pyrén-l,6-chinón, mezobenzoantrón anhydrid perikarboxylovej kyseliny, antracenol[2,l-a]antracén, dibenzo[a,l]-antracén, fenantrén[2,3-a]antracén, nafto[2,3-a]pyrén, dibenzo[a,h]pyrén, dibenzo[a,l]pyrén, zetrén, antantrén, benzo[l,12]perylén, heptacén, tetrabenzo[a,cjij]-antracén, tribenzo[a,i,l]pyrén, tetrahydrodimetyldinaftyl, mezonaftodiantrén, mezoantrodiantrén, 2,3;8,9-dibenzokorén,e,pyrantrén.
Ako chinóny a ich deriváty sa napríklad uvádzajú: benzochinóny a ich deriváty, ako napríklad dibenzochinoyldisulfid, 2,5-bis/fenyltio/-p-benzochinón, bibenzochinón, bitoluchinón, foenicín, Oosporein, indofenol, indoaninín, Hydronova modrá, indamín, Meldolová modrá, Wursterová modrá, Wursterová červeň, 4,4'-difenochinón, 4,4'-stilbenchinón, 3,5,3',5',-tetrametyl-4,4'-difenochinón, 3,5,3',5,-tetra-terc.butyl-4, 4'-difenochinón, 3,5,3',5 -tetrametyl-4,4'-stilbenchinón, 3,5,3',5'-tetra-tcrc.butyl-4,4'-stilbenchinón;
naflochinóny a ich deriváty, ako napríklad 1,2-naftochinón, S-oxy-Z^'-binaflyl-l^'D^'-dichinón, 5,6-benzochinoxalín, 1,2-benzofenazín, 2-benzoazo-l-naftol, 4-Z2,4-dioxyfenyl/-l,2-dioxynaflalén, 4-/3,4,5-trioxyfenyl/-1,2-dioxynaflalén, 1,2-naflochinón-1 -fenyl-itnid, 1,2-benzofenoxazín, 1,2-naftochinón-2-chlóroimid, 1,2-naflochiiión-bis-chlórimid, 2-anilíno-l,4-naftochinón-4-anil, 2-oxy-l,4-naftochinón-4-anil, 1,2-naftachinón-1 -oximbenzoát, 1,2-naflochinón-1 -oximmetyléter, l-notrózo-2-naflol, 2-nitrózo-l-naflol, naflo[ľ,2’:3,4]furuzan, l,2-naftochmón-2-oximbezoát, 1,2-naftochinón-2-oximetyléter, 3-anilíno-1,2:8,9-dibenzofenazín, naftylová modrá, naftylová fialová, 1,2;5,6-dibenzofenazín, naflo[ľ,2':3,4]furuzan-2-oxid, triflaloylbenzén, hexaoxynaflalénanhydrid, 2,2’-binaflyl-1,4; 1 ',4’-dichinón, 1 ',4',-dioxynaflo[2',3':3,4]pyrazol,
4,7-dioxy-3,3-difenyl-5,6-benzíndiazén, 2-difenylmetyl-l,4-naftochinón, metylnafto[2',3':4,5]-triazol-l',4 -chinón, 1,2,4-triacetoxynaflalén, 1,4-naflochinónfenylimid, 1,4-naflochinónmono/p-dimetylamínoanil/,
1,4-naflochinónalkylimid, 4-nitrózo-l-naftol, fenylkarbamát, 4-nitrózo-l-naflylamín, 4-benzhydryl-1,2-naflochinón, 2-benzhydryl-l,4-naftochinón, 3-benzhydryl-2-metyl-1,4-naftochinón, 3-geranyl-2-metyl-1,4-naflochinón, 3-famesyl-2-metyl-l,4-naflochinón, 2-metyl-3-fytyl-l,4-naflochinón, vitamín Kl, vitamín K2, 3-allyl-2,6-dimetyl-l ,4-naftochinón, 2,6-dimetyl-3-fytyl-l,4-naftochinón, 2,3-diallyl-6,7-dimetyl-l,4-naflochinón, 2-fenyl-l,4-naflochinón, 2-metyl-l,4-naftochinón, 2,6-dimetyl-3-fenyl-l,4-naftochinón, 3-benzyl-2-metyl-l,4-naflochinón, 2-metyl-3-^-fenyletyl/-l ,4-naflochinón, 3-cinnamyl-2-metyl-l,4-naflochinón, 2benzliydryl-1,4-naftochinón, 4,7-diketo-8-difenylmetyM,7,8,9, tetrahydro-5,6-benzindiazón, 2-inetyl-3difenylmetyl-l,4-naftochinón, 2,3-difenyl-l-naflol,
SK 277795 IM nafto |2',3':3,4]-py-razol-ľ,4'-chinón, 3,4-dichlór-1,2-benzofenazin, 2-jódo-l,4-naftochinón, 1,4,5,8-tetraoxy-2,3;6,7-dibenzotiantrén, 5,8-dioxa-2,3;6,7-dibenzotiantrén-l,4-chinón, 2,3-difenoxy-l ,4-naftochinón, dinafto(2',3':2,3][ľ\2:5,4]-furan-ľ,4'-chinón, 2,3,5,8-tetrachlór-l,4-naftochinón, N,N’-bis-/l,4-naftochinón-2-yl/benzidín, 2-anilín-l,4-naftochinón-4-anil, 4-anilíno-l,2naftochinón-2-anil, fenylrosindarín, 2-anilino-l,4-naftochinón-4-/p-dimetylamínoanil/, 2-anilíno-1,4-naftochinóndianil, 2-anilíno-3-fenyl-l,4-naftochinón, 2-anilín-3-bróm-1,4-naftochinón, 2-anilín-4-chlór-1,4-naftochinón, 2,3-diaiiilín-l,4-naflochinón, 2,3-dianilín-l,4-naftochinóndianil, nitrózoamínonaftochinón, 3-chlór-2-ľenylnitrózoamíno-1,4-naftochinón, fenyl-bis-/3-anilíno-1,
4- naftochinón-2-yl /-amín, 3-chlór-2-/p-tolylnitrózoamíno/-l,4-naftochinón, 2,7-dioxy-l-nitrózonaftalén, 4-bcnzénazo-1,3-dioxynaf-talén, di-/3-oxy-1,4-naftochinonyl2-metán, anhydroalkannin, dichinoxalino[2',3':l^:2, 3:3,4Jnaftalén, 3,4-ftaloylfurazán; a antrachinóny a ich deriváty, ako napríklad 1,2-antrachinón, 2,3-antrachinón, 1,4-antrachinón, 9,10-antrachinón, 1,5-antrachinón, 2,6-antrachinón, 1,10-antrachinón, 9,9-bis/p-oxyfenyl/antrón, antrachinónbisdifenylrnetid, bisfenylhydrazón, benzantrón, antrahydrochinón, β-etylantrachinón, 1,3,5,7-tetrametylantrachinón, 2,2 -diantrachinonyletán, 2,2’-diantrachinonyletylén, 1,2,3-trioxyantrachinón, antrachryzón, erytrooxyantrachinón, alizarín, chinizarín, antrarufm, chrysazín, hystazarín, antraflavin, izoantraflavín, antragallol, purpurín, oxyantrarufin, antrapnrpurín, oxychrysazín, oxyflavopurpurín, Rufiopín, chinazarin, alizarínpentakyanín, rufigallol, antracénová modrá, WR, alizarinhexakyanín, 2-chlórochinizarín, 1-nitroantrachinón, purpurín, 2,4,6,8-tetrabrómantrachrysón, 3-amínoantrapurpurín, 1,8-dinitroantrachinón, a-amínoantrachinón, l,l'-diantrachinonyl, diantrachinónimid, 1,4-metylamínoantrachinón, 5-amíno-l-nitro-6,8-dibrómoantrachinón, 1,5-tetrametyl-diamino-
4,8-dinitroantrachinón, antrachinónakrídón, bis-N-/2-oxyantrachinolyl/-p-fenyléndiamín, leukochinazarín, chinazarínová zeleň, l-amino-2,4-dibrómo-antrachinón,
1,4-dialcylamínoantrachinón, antrachinón-P-aldehyd, odiazín, 6,7-ftaloyl-l,9-benzantrón, oxynitrózoantrachinón, 1,1-diantrachinolyl, azoxyantrachinón, 8-chlórpyrazolantrón, 2,6-dihydrazinoantrachinón, antrachinóndiazóniová soľ, β-antrachinónhydrazín, azoxyantrachinón, pyrazolantrón, l-/antrachinolyl-2/-3-metylpyrazolón, 1-hydroxylaminoantrachinón, 1,5-dihydroxylamínoantrachinón, 1-nitrózoantrachinón, 1-hydrazínan-trachinón, 1,
5- dihydrazínantrachinón, 1-azidoantrachinón, 2-azidoantrachinón, antrachinónmetylsulfoxid, 1,4-dirhodanantrachinón, β,β'-diantrachinolylsulfid, antrachinónsulfenylchlorid, 2,2'-diantrachinonyl, 1,1-dian-trachinonyl, heliantrón, mezobenzodiantrón, 2,2'-diamino-l,ľ-diantrachinolyl, flavantrón, 2,2'-diantryl, mezonaftodiantrón, 1,1 '-diantrachinolylamín, chinizarínchinón, hystazarínchinón, alizarínchinón, 6-oxychinizarínchinón.
Ako aromatické zlúčeniny nebenzénového typu sa napríklad uvádzajú azulén, cyklodekapentán, cyklotetradekapentán, cyklooktadekanonacn, cyklotetrakosadodekaén, heptalén, fluvalén, sesquifluvalén, heptafluvalén, perinaftén, indeno(2,l-a]perinaftén, dibenzo[bf]oxepín, dibenzo[bf]tiepín, indolizín, cyklo-[3,2,2]azín, 4,5-benzotroporón, 3,4-benzotroporón, 5H-benzocykloheptén, 7H-benzocykloheptén, kolchicín, kolchicein, kolchinolmetyléter, ditropyléter, ditropylsulfid, cyklopentadienyltropylidén, benzoazulén, karbinol, 4,5-benzotropón, 2-fenyltropón, naftocykloheptadienón, naftotropón, tri benzotropón, l-amíno-l,3-dikyanoazulén, benzoylhydrazón, 3-feny)-l-oxaazuranón-2,2-benzyltropón, 3-metyl-2-fenyltropón, 2,7-difenyltropón, 2-/a-naftyl/tropón, 2,7-tetrametylén-4,5-benzotropón, nafto|2',3-4,S]tropón, naftol[2',ľ-2,3]tropón, dibenzosuberán, nafto[ľ.2'-2,3]tropón, dibenzosuberol, 4-oxy-2-fenyltropón, 4>5>7-tribróm-2-fenyltropón, 3,5'-ditroporón,
3- /p-metoxyfenyl/troporón, 4-oxy-2-fenyltropón, 3-/a-naftyl/troporón, 3,4-difenyltroporón, 3,7-dibenzyltroporón, 4-/j'-fenylpropylhroporón, 3,5'-bitroporonyl, 4-/-p-nitrostyrylÄroporóiunetyléter, 2-amíno-1,3-dikyanoazurén, benzo[b]tropotiazín, 5-bróm-2-fenyltropón,
4- bróm-2,7-difenyltropón, difenylbifenylkarbinol, tiazinotropón.
Ako príklady heterocyklických zlúčenín s aspoň piatimi konjugovanýini väzbami sa uvádzajú nasledujúce zlúčeniny:
Ako heterocyklické zlúčeniny obsahujúce kyslík sa príkladne uvádzajú:
furán a jeho deriváty, ako napríklad 2,5-difenylfurán, 2-fenylfurán, 3-metyldifenylfurán, lepidén, pyridoxín, 2,4-difenylfurán;
benzofurán, izobenzofurán, dibenzofurán a ich deriváty, napríklad dibenzofurán, furáno[2',3'-7,8|flavón, egonol, Euparín, 1,3-difenylizobenzofurán, tetrafenylglykol, tetrafenylftalán, 9-fenylantracén, o-oxymetyltrifcnylkarbinol, 3,3’-difenylftalid, 1-fenylftalán, 1,1-fenylflalán, 3,3-difenylftalid, rubrén, a-sorinín, dibenzofurán, 2,2'-dioxybifenyl, 2,2'-diaminobifenyl, fenazón, dibenzochinón, 2-hydroxybenzofurán, 2-metylbenzofurán, benzo[a]bcnzofurán, bcnzo[b]benzofurán, dibenzo[a,f]dibenzofurán, dibenzojc.djdibenzofurán, dibenzo(c.ejdibenzofurán, bis/2-dibenzoľuryl/, bis/3-dibenzofuryl/;
deriváty pyránu a pyrónu, napríklad 2-p-oxyfenyl-4,6-difenylpyryliumferrichlorid, anhydrobáza, benzopyrán, 4-p-oxyfenyl-2,6-difenylpyiyliumferrichlorid, 6-fenylkumarín;
Chroinenol a deriváty chroménu, napríklad 6metyl-2,3-difenylchromón, 6-metyl-2,3-difenyl-4-/p-toly)/-l,4-benzopyrán-4-ol, cliromanol, γ-chromén, oxychroman, chromén, kyanizínchlorid, fisetín, 6-oxy-3-inetoxy-5,7-dimetylflavíriumchlorid, 4,4 ’-diflavilén-3,3'-oxid, chrysinidín, apigenidín, rotoflavinidín, lutosonidín, galanginidín, fisenidín, molinidín, flavoneimín, pelargonidín, kyanidín, delfinidín, pentunidín, syringidín, hirsutidín, apigeninidín, karajurín, drakorhodín, drakorubín;
deriváty ílavónu, flavonolu a izoílavónu, napríklad llavonol, ílavón, fukugetín;
deriváty kumarínu a izokumarínu, napríklad 7-oxy-3,4-benzokumarín, dikumarol, angelicín, psoralén, bergaptén, bergaptol, xantotoxín, xantotoxal, izopimpinellín, pimpinellín, oroselol, oroselon, peucedanin, oxypeucedanín, ostrutol, medakenín, nodakenetín, seselín, xantyletín, santoxyletín; a xantón a príbuzné zlúčeniny, napríklad dixantylén, 9-fenylxantén, izoxantón, 1,2,7,8-dibenzoxantén, 3,9-difenylxantén, 9,9-difenylxantén.
Ako dusík obsahujúce heterocyklické zlúčeniny sa uvádzajú napríklad:
pyrroly, ako 1-fenylpyrrol, 5-fenylpyrrol-2-aldehyd, fenyl-2-pyrrylketonoxim, 2-fenylpyrrol, 2-metyl- 1-fenylpyrrol, 2-metyl-4-fenylpyrrol, 2-metyl-5-fenylpyrrol, 3-metyl-5-fenylpyrrol, 2,4-difenylpyrrol, 2,5-difenylpyrrol, 2,3-difcnylpyrrol, 2,3,5-trifenylpyrrol,
1.2.3.5- tetrafenylpyrrol, 2,3,4,5-tetrafenylpyrrol, 2,3,4,
5-tetrafenylpyrrol, difenyl-2-pyrrylkarbinol, pyrrolcyklotrimetýnové farbivo, pyrrolpolymetylénové farbivo, biliverdín, bilirubín, prodigiosin, sterkobilín;
indoly, napríklad 5,7-dichlór-2-fenylindol, 7-chlór-2-fenylindol, 5,7-dibr6m-2-fenylindol, 7-bróm-5-chlór-2-fenylindol, 2-/3'-indolyl/-3-izonitroindolenín, Roseindol, Triptofánová modrá, indol[3,2-c]chinolín, indol[l,2-c]chinazolín, 2-fenylindol, 3-nitro-2-fenylindol, 3-fenylindol, N-metyl-3-fenylindol, 3-/o-nitrofenylAndol,
2,3-difenylindol, 3-trífenylmetylindol, 2-metyl-3-trifenylmetyiindol, 2-fenyl-3-trifenylmetylindol, 2-/1 -naflyl/-3-trifenylmetylindol, 2-/2-naftyl/-3-trifenylmetylindol, 3,3’-diindolyl, 3,2'-diindolyl, 3,3'-dehydrodiindol, Roseindol, 3-nitrózo-2-fenylindol, 3-nitro-2-fenylindol, 2-metyl-3-fenylazoindol, 2-fenyl-3-fenylazoindol, 6-oxy-3-fenylindol, triptofán, 4,5-benzotriptofán, 6,7-benzotriptofán, violasein;
oxoderiváty indolu, napríklad 3-/4-etoxy-l-naftyl/oxyindol, indofenín, indigoazín, indigová žlť 3G;
izoindoly, napríklad l-chlór-4-melylflalazín, 1-benalidénftalimidín, 2-metyl-3-fenylftaliinidín, 2-metyl-1,3-difenylizoindol, 2,5-difenylizoindol, β-izoindigo, dimetylimno-p-izoindigo;
karbazoly, napríklad l-fenyl-l,2,3-benzotriazol,
2,2-diaminodifenyl, 1,1-dikarbazol;
porfyríny, napríklad porfyrazin, magnéziumoktainetyltetraazaporfyrín, azadipyrometin, ftalokyanín, diazakoproporfyrín, porfín, mezotetrafenylporfirín, chlorofyl-b, chlorofyl-a;
oxazoly, napríklad 2-fenyloxazol, 4-fenyloxazol, 5-fenyloxazol, 2-metyl-4-fenyloxazol, 2-metyl-5-fenyloxazol, 4-metyl-2-fenyloxazol, 5-metyl-2-fenyloxazol,
4.5- dimetyl-2-fenyloxazol, 2,4-difenyloxazol, 2,5-difenyloxazol, 4,5-difenyloxazol, 2-metyl-4,5-difenyloxazol,
2.4.5- trifenyloxazol, 2-/o-nitrofenyl/oxazol, 2-/p-nitrofenyl/oxazol, 2-amíno-5-fenyloxazol, 2-/p-amínofenyl/oxazol, 2-/o-amínofenyl/oxazol, 4,5-dimetyl-2-fenyloxidooxazol, 4-metyl-2,5-difenyloxidooxazol, 2,4,5-trifenyloxidooxazol, 4-/o-metoxykarbonylbenzal/-2-fenyl-5-oxazolón, oxakarbokyanínové farbivo, fenantrooxazol;
izoxazoly, napríklad 4-nitro-3-fenylizooxazol, 5-amino-3-metyl-4-fenylizooxazol, 5-benzoyl-3,4-difenylizooxazol;
tiazoly, napríklad 4-fenyltiazol, 5-fenyltiazol, 5-/p-fluorofenylrtiazol, 2-metyM-fenyltiazol, 4-inetyl-5-fenyltiazol, 5-metyl-4-fenyltiazol, 4,5-difenyltiazol, 2-metyl-4,5-difenyltiazol, 1,4-bis/4-metyl-2-tiazolyl/benzén, p,p'-bis/4-metyl-2-tiazolyl/bifenyl, 2-amíno-4-fenyltiazol, 2-amíno-5-fenyltiazol, 2-amíno-4,5-difenyltiazol, 2-fenylazotiazol, 2-amíno-4-metyl-5-fenylazotiazol, 4-metyl-2-fenylazotiazol, β-naftotiazol, α-naflotiazol, naflo|2,3]tiazol, naftoj 1,2 jtiazol, 2-metyl|l,2|tiazol, 2-fenylnaftoj 1,2Jtiazol, 2-metylnafto[2,1 ]tia2ol, 4-bróm-2-fenylnafto[2,3]tiazol, 2-oxynafto[2,l jtiazol, 2-aminonafto[l,2]tiazol, 2-aminonaflo[2,l jtiazol, 2-merkaptonafto11,2 jtiazol, 2-merkaptonafto[2,l Jtiazol;
imidazoly, napríklad 2-fenylimidazol, 4-fenylimidazol, 4-metyl-2-fenylimidazol, 2,4-difenylimidazol, 4,5-difenylimidazol, 2,4,5-trifenylimidazol, 2-bróm-4-fenylimidazol, 5-chlór-l-etyl-2-fenylimidazol, 5-chlór-l,2difenylimidazol, 2-fenylazo-imidazol, 2-metyl-4-fenylazoimidazol, 2-/o-aminofenyl/-benzoiinidazol;
pyrazoly, napríklad 3-fenylpyrazol, 5-fenylpyrazol, 4-fenyIpyrazol, l-metyl-3-fenylpyrazol, l-metyl-5-fenylpyrazol, 3-metyl-5-fenylpyrazol, 1,3-difenylpyrazol, 1,5-difenylpyrazol, 1,3,4-trifenylpyrazol, 1,3,5-trifenylpyra zol, 1,4,5-trifenylpyrazol, 5-amíno-3-fenylpyrazol, 3-amino-5-fenylpyrazol, 5-metyl-l ,3-difenylpyrazol-4aldehyd, 3,5-diacetyl-4-fenylpyrazol, 4-benzoyl-l,5-difenylpyrazol;
oxadiazoly, napríklad 3-fenylfurazán, 3,4-difenylfurazán, naft[l,2]furazán, fenylfuroxán, 3-metyl-5-fenyl-1,2,4-oxadiazol, 2,5 '-difenyl-1,3,4-oxadiazol;
tiadiazoly, napríklad 5-fenyl-l,2,3-tiadiazol, 2-fenyl-1,3,4-tiadiazol, 5,5 -difenyl-2,2 '-bis/1,3,4-tiadiazol/, 2-oxy-5-fenyl-l,3,4-tiadiazol, 2-metylsulfonyl-5fenyl-1,3,4-tiadiazol;
triazoly, napríklad 2-fenyl-l,2,3-triazol, 5-/p-amínofenyl/-3-merkapto-1,2,4-triazol;
tetrazoly, napríklad 5-fenyltetrazol, 1,5-difenyltetrazol, l-oxy-5-fenyltetrazol, l-amíno-5-fenyltetrazol;
pyridín a príbuzné zlúčeniny, napríklad 2-fenylpyridín, 2,2'-dipyridyl, 2-chlór-6-fenylpyridín, 2,6-dichlór-3-fenylpyridín, 2,2-azopyridín, 3,3 -azopyridín, benzén-4-azopyridín, 5-chlór-2,2'-azopyridín, 5,5'-dichlór-2,2'-azopyridín, 4-pyridylazorezorcín, 4-pyridyl-m-fenyléndiamin, 1 -pyridyl-m-fenyléndiamín;
chinolín a podobné zlúčeniny, napríklad chinolín, chinaldín, chinaldín-N-oxid, etylchinolín, 2-fenylchinolín, 3-metylchinolín, 3-fenylchinolín, 4-metylchinolin, 4-fenylchinolín, 6-metylchinolín, 6-etylchinolín, 6-fenylchinolín, 2,4-dimetylchinolín, 2,4-difenylchinolin, chinolin-4-metanol, chinolín[6,5-f|chinolín, chinoftalón, flavaanilin, cliinolínová modrá, etylová červeň, pinakyanol, naftokyanol, kryptokyanín, xenokyanín, azakyanín, 6,6'-oktahydrochinón, Bestliomová červeň, 2,3 -bichinolín, 2,5'-bichinolín, 2,6'-bichinolín, 2,7 -bichinolín, 3,3'-bichinolín, 4,5'-bichinolín, 4,6'-bichinolín, 5,5'-bichinolín, 6,6’-bichmolín, 6,7'-bichinolín, 6,8'-bichinolín, 7,7'-bichinolín, 8,8-bichinolín, 2-fluorchinolin, 3-fluorchinolín, 4-íluorchinolín, 5-fluorchinolín, 6-fluorchinolín, 7-fluorchinolín, 8-fluorchinolín,
3-brómchinolín, 4-chlórchinolín, 2,4-dichlórchinolín,
3-nitrochinolín, 4-nitrochinolín, 2,3-chinolíndiol, chinolín-2-tiol, 2-oxy-chinolín-3-tiol, 2-amínochinolín, 8-aminochinolin, 2-hydrazinchinolín, pyrolochinolín, tiazolochinolín, pyriinido[4,5-b]chinolín, benzojfjchinolín;
izochinolín a príbuzné zlúčeniny, napríklad 1-metylizochinolín, 3-brómmetylizochinolín, 1-fenylizochinolín, 4-fenylizochinolín, l,l'-biizochinolín, 5,5'-biizochinolín, 1-chlórizochinolín, 5-jódoizochinolín, 5-brómizochinolín, 5-nitroizochinolin, izochinolín-1,3-diol, 6,7-metyléndioxyizochinolín, 1-amínoizochinolín, 1-kyanoizochinolín, l-fenylbenzo[g]3,4-dihydroixochinolín, 3-/p-amínofenyl/-5,6-dihydro-8,9-dimetoxyiinidazol|5,l-a]izochinolín;
akridín a príbuzné zlúčeniny, napríklad: akridín, 1metylakridin, 9-fenylakridin, 9-/3-pyridmyl/akridín, 2chlórakridín, 2-brómakridín, 2-akridinol, akridín-2,6-diol, 4-metoxyakridin, 9-fenoxyakridín, 1-nitroakridín, 4-amínoakridín, 1-amínoakridin, 9-fenylamínoakridín, 9-oxyakridín, chryzanilín, akriflavín, 3,6-di-amino-4,5-dimetylakridín, akrynol;
fenantridíny, napríklad 3,4-benzochinolín, 6-metylfenantridín, 6-amínometylfenantridín, 6-fenylfenantridín, 6-chlórfenantridín, 6-brómfenantridín, 6-nitrofenantridín, 1-amínofenantrídín, 3-oxyfenantridinón;
antrazolíny, napríklad pyridol[2,3-g]cliinolín, 2,7-difenyl-[2,3-g]chinolín, 2,8-difenylpyrodol[3,2-g]chinolín, fenantrolíny a príbuzné zlúčeniny, napríklad 1,7-fenantrolín, 1,10-fenantrolín, 4,7-fenantrolín, 8-me
SK 277795 Β6 tyl-l,7-fenantrolín, 4,10-dioxy-l,7-fenantrolín, 3,5-dichlór-l,10-fenantrolín, 2-amíno-l,10-fenantrolín, 5-oxy4,7-fenantrolín, 5-amíno-4,7-fenantrolín;
pyridoindoly, napríklad 1,9-pyridoindol, 2,9-pyridoindol, 4,9-pyridoindol;
naftylidin, a príbuzné zlúčeniny, napríklad 1,5-naftylidin, 1,7-naftylidín, 1,8-naftylidín, 1,6-naftylidín, 2,6-naftylidín, 2,7-naftylidín, 1,5-naftylidín-4-ol, 3-amino-1,5-naftylidín, l-ainino-l,5-naftylidín, 2-oxy-l,7-naftylidín;
oxazín a príbuzné zlúčeniny, napríklad Cenoxazinón, resazurín, karokyanín, nilská modrú. A, Meldorová modrá, briliantová krezylová modrá;
tiazín a príbuzné zlúčeniny, napríklad o-benzaminofenyl-P-fenoxykarbonyletylsulfid, fenotiazin, nitrofenotiazín, 3-chlór-lO-etylfenotiazín, 4-amíno-4’-anilínodifenylsulfid, 2-chlór-10-/3-dimetylainínopropyl/fenotiazin, chlórpromazín, 10-/2-dimetylamíno-l-propyl/fenotiazínhydrochlorid, 10-[2-/l-pyrrolidyl/etyl]fenotiazínhydrochloríd, 10-[l-metyl-3-piperidylmetyl]fenotiazín, 2-acetyl-10-/3-dimetylamínopropyl/fenotiazín, metylénová modrá;
pyridazín a príbuzné zlúčeniny, napríklad cinnolín,
3- metylcinnolín, 4-chlórcinnolín, 3-brómcinnolín, 4-cinnolinol, 4-amínocinnolín, ftalazín, 4-etyl-2-fenylftalazinón, ftalazíntiol, I /2H/ftalazinón, 3-fenyôpseudoftalazín,
4- metyl-3-fenylpseudoftalazín, 2,3-dihydro-l ,4-ftalazíndión;
pyrimidín a príbuzné zlúčeniny, napríklad 2-ciiuiametylpyrimidín, 4,6-dimetyl-2-fenylpyrimidín, 2,4,6-trifenylpyrimidin, alloxantín, 2,6-dioxy-4-fenylpyrimi-dín, 4,6-dioxy-2-fenylpyrimidín, 5-chlór-4,6-dioxy-2-fenylpyrimidín, sulfadiazín, sulfizomidín, tonzylamínhydrochlorid, vitamín BI, tiochróm, ko-karboxyláza, allomycín,
6-/2-furfuryl/-amínopurín, pteridín, 2,4-pterindiol, 2-amíno-6-metyl-4-pterindiol, xantopterín, leukopterín, izoxantopterín, chinazolín, 4-chlórochinazolín, 2,4-dichlórchinazolín, 4-chinazolín, 2,3-difenyl-4-chinazolín;
pyrazínové zlúčeniny, napríklad 3,6-difenylpyrazol, chinoxalín, 2-metylchinoxalin, 2,3-dimetylchinoxalín,
2-chlórochinoxalín, 2,3-dichlórchinoxalín, 2-/o-amínoanilín/chmoxalin, N,N'-difenyl-2,3-piperazín, 2-chinoxalinol, 2,3-chinoxalíndiol, 2-aminochinoxalín, 2,3-diaminochinoxalín, ester metylchinoxalín-2-karboxylovej kyseliny, 2-/d-arabotetraoxybutyl/chinoxalín, flavazo, glukazidón, fenazín, fenazín-5-oxid, fenazin-5,10-dioxid, 5-metylfenadíniummetylsulfát, 10-metyl-5,10-dihydro-2-fenazínkarbonitril, 2-fenazínkarbonitril, 1-fenazinol, 1-metoxyfenazín, 2-fenazinol, 1,6-dioxyfenazín-5,10-dioxid, 1-aininofenazín, 2-amínofenazín, 2,3-diaminofenazin, neutrálna červeň, 5,10-dihydrofenazín, 5-metyl-5,10-dihydrofenazín, 1,2,3,4-tetrahydrofenazín;
tri- a tetra- hetero šesťčlenné cyklické zlúčeniny, napríklad 2,4,6-trifenyl-s-triazin, 2,4-dichlór-6-o-chlóranilín-s-triazín, 5,6-difenyl-as-triazín, 2,6-difenyl-2,3,4, 5,-tetrahydro-as-triazín, 5,6-difenyl-as-triazín-3-ol, 1,2,
4-benzotriazín, 1 J,4-benzotriazín-3-ol, 3-fenyl-1,2,3-benzotriazín-4-/3H/-on, l,2,3-benzotriazin-4-ol, 1,2,3-benzotriazín-4-tiol, 3-amíno-l,2,3-benzotriazin, 2,3-difenyloxotetrazín, 5,6-dimetyl-2,3-difenylozotetrazín, 5-kyano-2,3-difenylozotetrazin, 5,6-dibenzoyl-2,3-difenylozotetrazin, 2,3-dibenzoyl-5-metylozotetrazín, 2,3-dibenzoyl-5,6-dimetylozotetrazín, 2,3-dibenzoyl-5,6-difenylozotetrazin, 2,3-bis/2,4-dichlórfenyl/-5,6-difenyl-l,2,
3,4-tetrahydro-v-tetrazín, 1,2,3,4-tetraetoxykarbonyl-5,5-difenyl-l ,2,3,4,5,6-hexahydro-v-tetrazín, 7-metyl-2-/4-metylfenyl/-l,2-dihydrobenzotetrazín, 3,6-difenyl-
1.2- dihydro-s-tetrazin, 1,3-difenyl-1,4,5,6-tetraliydro-s-tetrazín, 3,3,6,6-tetraľenyl-l ,2,3,6-tetrahydro-s-tetrazín.
Ako heterocyklické zlúčeniny obsahujúce síru sa uvádzajú:
heterocyklické zlúčeniny obsahujúce síru, napríklad 2-fenyltiofén, 2,4-difenyltiofén, 2,3,4,5-tetrafenyltiofén, metafenylénliydrochlorid, metapyrylénhydrochlorid, chlórotencitrát, tenyldiamínhydrochlorid, a-kvinqtienyl, a-sexytientyl;
tiofénové zlúčeniny typu ako napríklad 3,3'-diminotioindigo, indigorón, dihydronafio[2,l-b]tianaftén>
1.3- difenylizotianaftén, dibenzotiofén, 2-nitrobenzotiofén, amínodibenzotiofén, 2,8-diaminodebenzotiofén, dibenzotiofén-5-dioxid, 4-oxydibenzotiofén, 2,8-dioxydibenzotiofén, 2-chlórodibenzotiofén, 1-brómdibcnzotiofén, 2,8-dibrómdibenzotiofén, 2-jód-dibenzotiofén, 2-acetyldibenzotiofén, 2,8-diacetyldibenzotiofén, naftotiofén, 3-oxytiofantrén, 2,3-tiofantrén, nafto[2,3-c|tiofén, naflo[l,2-b]liofén, nafto[2,l-b]tiofén, nafto[ 1,2-c]tiofén, l,2-nafto[2,l-b|tiofénchinón, l-oxy-2-nafto|2,l-b]tiofénaldehyd, nafto[ 1,2-c]tiofén, 2H-nafto[ 1,8]tiofén, bcnzo[b]tiofantrén, 6,ll-benzo[b]tiofantrachinón, benzo|g]tiofantrén, 4,5-benzo-tiofantrén, 8, 9-benzotiofantrén;
päťčlenné monocyklické zlúčeniny obsahujúce dva heteroatómy, napríklad 5-fenyl-l,2-ditiol-3-tión, 3,4dihydronafto-2,l-trition, tiaflavón, tiakumarín, tiaxantén, tiaxantohydrol, tiaxantón, Milacil D, bistiaxantylén;
šesťčlenné cyklické zlúčeniny s aspoň dvoma heteroatómami, napríklad 2,5-difenyl-l,4-ditiadén, tiofenaldehyd, tiantrén, 2,7-dimetyltiantrén, 1-tiantrenyllítiiun, 1-chlórtiantrén, fenoxatín, 2-vinylfenoxatín, 2-aminofenoxatín, 2-nitrofenoxatín, 3,7-dinitrofenoxatín, 10,10-difenylfenoxatín, 2,5-difenyltiofén.
Ako ďalšie vhodné zlúčeniny sa uvádzajú napríklad:
dicyklické zlúčeniny majúce obvykle atóm dusíka, napríklad cinchonín, 2-fenylpyrrokolín, 3-etyl-2-fenylpyrrokolín, 3-benzyl-2-fenylpyrrokolín, 3-nitrózo-2-fenylpyrrokolín, 2:3-benzopyrrokolín, l,5,8-trimetyl-2:3benzopyrrokolín, l-etyl-5,8-dimetyl-2:3-benzopyrrokolin, l,8-diinetyl-2:3-benzopyiTokolín, 3-fenyl-7:8-benzopyrrokolín, cyklo[3,3,3]azín, cyklo[3.2.2]azín, 2-fenylcyklo|3.2.2|azín, 2,3-difenylcyklo[3.2.2]azín, tricykladín, 7-metylbenzo[a]chinolíniumbromid, 7-fenylbenzo[a]chinolidíniumbromid, benzo[b]chinolidiniová soľ, tetrahydro-xp-berberín, tetrahydroberberín, laudanosolín, tetrahydro-2,3,9,10-tetraoxy-7-metyldibenzopyrrokoliumchlorid, hoinolaudanosolín, oktadehydromatrín, canadinemetojodid, tetrahydropalmatinemetojodid;
alkaroidy, napríklad nikotyrín, 3',2-dipyridyl, cusparín, galipolín, l-metyl-2-chinolón, casimiroín, 2-pentylchinolín, 4-oxy-2-pentylchinolín, 4-metoxy-2-pentylchinolín, l-metyl-2-pentyl-4-chinolín, 4-metoxy-2-fenylchinolín, 7-metoxy-1 -metyl-2-fenyl-4-chinolín, kuspareín, diktanín, skimmianín, evolitrín, maklurín, kokusagín, kokusaginin, maculosadin, flundersiamín, evoxoidin, evoxín, evolatín, akronycidín, medikosmín, akronidín, γ-fagarín, cinchonín, chininón, chinotoxín, N-brómochinotoxín, dihydrocinchonicín, heterochinín, evoxantidin, xantochinolín, 1,3-dimetoxy-10-metylakridón, evoxantín, xantevodín, melikopín, melikopidín, inelikopicín, akronycín, flindersín, papa verí n, papaveraldín, laudanosin, laudanín, kodamín, protopapaverín, almepavín, 4,4',5-trimetoxy-2-vinylstilben, koklaurín, d-izokoklaurin, neprotín, korpaverín, fellodendrín, magnokurarin, koklanolín, narkotín, narkotolín, aponarceín, cinchonín, cinchotoxín, dihydrohydrastín, bikukullín, adlumidín, korltunidín, kordrastín, magnolamín, berbamín, o-metylberbamín.
Z uvedených zlúčenín s n väzbou sú výhodné zlúčeniny s aspoň jednou aminokyselinou. Ako obzvlášť výhodné zlúčeniny sa uvádzajú napríklad aminonaflalény ako diaminonaftalény, triaminonaftalény a tetraaminonaftalény, 1,4-diaminoantracény, 9,10-diaminofenantrény, 2,2 -diaminodifenyl, l,ľ-diamino-2^-dinaftyl, 2-amino-5-fenyloxazol, 1-amínofenantridín, 2-amíno-4-fenyltiazol, 2-amino-5-fenyltiazol, 3-amino-l,5-naflyl,
1- aminofenantridín, amínoakridíny ako 4-amínoakridín,
2- amínoakridín, 1-amínoakridín, 3,6-diaminoakridín a aminofenaziny ako 1-amínofenazín, 2-amínofenazin a 2,3-diaminofenazín.
Pri výhodnom uskutočňovaní spôsobu podľa vynálezu môže prostriedok brániaci vzniku inkrustácií obsahovať okrem aspoň jedného farbiva, pigmentu a zlúčenín s konjugovanou π-väzbou aspoň jednu anorganickú zlúčeninu. Akákoľvek anorganická zlúčenina samotná nebráni vzniku inkrustácií, podporí sa neočakávane protiinkrustračné pôsobenie farbív, pigmentov alebo zlúčenín s konjugovanou n väzbou, ak sa použijú spolu s anorganickou zlúčeninou. Tento jav sa bezpečnejšie dosahuje vtedy, ak sa koncentrácia chloridových iónov v reakčnej zmesi riadi tak, aby bola najviac 100 ppm. Ak sa koncentrácia chloridových iónov nad 100 ppm, nie je pôsobenie prostriedku dostatočné, aby zabránilo vzniku inkrustácií.
Ak sa zmes farbiva, pigmentu alebo zlúčeniny s konjugovanou n väzbou s anorganickou zlúčeninou nanesie vo forme povlaku napríklad na vnútornú stenu polymerizačnej nádoby, podiel oboch zložiek môže byť s výhodou 0,1 až 2000 hmotnostných dielov, anorganickej zlúčeniny s výhodou 1 až 1000 hmotnostných dielov na 100 hmotnostných dielov farbiva, pigmentu alebo zlúčeniny s konjugovanou n väzbou.
Ako anorganické zlúčeniny sa príkladne uvádzajú kyseliny kremičité alebo silikáty, ako je kyselina ortokremičitá, metakremičitá, mezodikreiničitá, mezotrikremičitá kyselina, nátriummetasilikát, nátriummortosilikát, nátriumdisilikát, nátriumtetrasilikát, káliummetasilikát, káliumhydrogénsilikát, lítiummortosilikát, hexalitiumortodisilikát, vodné sklo, 12-silikowolfrámo-vá kyselina, izo-12-silikowolfrámová kyselina, 10-silikowolfrámová kyselina, kálium-I2-silikowolframát, káliumizo-12-silikowolframát, kálium- 10-silikowolframát, nátrium-12-silikowolframát, nátrium-izo-12-silikowolframát, silikomolybdénová kyselina, káliumsilikoinolybdát, nátriumsilikoinolybdát;
kovové soli ako soli oxykyselin, acetáty, nitráty, hydroxidy alebo halogenidy kovov zo súboru zahrňujúceho kovy alkalických zemín ako horčík, vápnik, bárium, kovy zo skupiny hliníka, ako je napríklad hliník, kovy zo skupiny cínu, ako je napríklad titan, cín, kovy zo skupiny železa, ako je napríklad železo, nikel, kovy zo skupiny chrómu, ako je napríklad chróm a molybdén, kovy zo skupiny mangánu, ako je napríklad mangán, kovy zo skupiny medi ako je napríklad meď, striebro, kovy zo skupiny platiny, ako je napríklad platina;
anorganické koloidy, pripraviteľné mechanickým rozmelenim, ožiarením, pôsobením ultrazvukových vín, elektrickou dispergáciou alebo chemickými spôsobmi, ako sú napríklad koloidné zlato, koloidné striebro, koloidná sira, koloidný hydroxid železitý, koloidná kyselina ciničitá, koloidná kyselina kremičitá, kolidný oxid mangáničitý, koloidný oxid molybdénový, koloidný síran bámatý, koloidný oxid vanadičitý, koloidný hydroxid hlinitý, koloidný silikát lítny.
Z uvedených anorganických zlúčenín sa dáva prednosť zvlášť silikátom, kyseline kremičitej a koloidnému hydroxidu železitému.
Pri povliekani sa prostriedok brániaci vzniku inkrustrácii môže nanášať na vnútorné steny napríklad polymerizačnej nádoby samotný alebo vo forme povlakového roztoku pripraveného rozpustením alebo dispergáciou vo vhodnom rozpúšťadle. Koncentrácia roztoku na predchádzanie intnistácií je všeobecne výhodná hmotnostne aspoň 0,01 %.
Rozpúšťadlom, ktoré sa môže použiť pri príprave povlakového roztoku, môže byť voda, alebo to môžu byť rôzne organické rozpúšťadlá. Príkladne sa uvádzajú:
alifatické uhľovodíky ako petrolejový éter, ropa, benzín, minerálny benzín, ligroín, ropaV.M. & P., dekalín, tetralin a p-cymén;
aromatické uhľovodíky, napríklad benzén, toluén, xylén;
halogénované uhľovodíky, napríklad trichlóretylén, perchlóretylén, chloroform, karbóntetrachlorid, etyléntrichlorid, benzénmonobromid, benzénmonochlorid, benzéndichlorid;
alkoholy, napríklad amylalkohol, etylalkohol, izopropylalkohol, 2-etylbutylalkohol, 2-etylhexylalkohol, cyklohexanol, metylalkohol, metylamylalkohol, benzylalkohol, butylalkohol;
ketóny, napríklad acetón, acetonylacetón, diizobutylketón, dietylketón, dipropylketón, metylamylketón, metylbutylketón, metylcyklohexanón, metyldipropylketón, metyletylketón, metyl-n-hexylketón, metylizobutylketón, metylpropylketón, mesityloxid;
estery, napríklad acetáty, butyráty, propionáty, formáty;
alkoholestery, napríklad butyllaktát, izopropyllaktát, etyllaktát, etyloxypropionát, dietylmaleát;
ketónestery, napríklad etylacetoacetát, etylpyruvát;
étery, napríklad izopropyléter, etyléter, dietylkarbitol, dietylcellosolve, butyléter;
ketónalkoholy, napríklad acetonylmetanol, diacetónalkohol, dihydroxylacetón, pyruvylalkohol;
téralkoholy, napríklad izopropylcellosolve, karbitol, glycidol, cellosolve, glykoéter, benzylcellosolve, butylkarbitol, butylcellosolve, metylkarbitol, metylcellosolve, trietylénglykolmonoetyléter;
ketónéter, napríklad acetaletyléter, acetonylmetanoletyléter, metyletoxyetyléter, esterétery, napríklad butylkarbitolacetát, butylcellosolvacetát, karbitolacetát, cellosolvacetát, 3-metoxybutylacetát, metylkarbitolacetát, metylcellosolvacelát.
Keď sa použijú organické rozpúšťadlá vysoko miešateľné s vodou, môže sa do povlakovej hmoty pridávať voda v takom množstve, ktoré nenaruší rozpustnosť alebo dispergovateľnosť prostriedku, ktorý prechádza vzniku inkrustácie, čím možno zjednodušiť otázku nákladov a bezpečnosti pri doprave a skladovaní povlakového prostriedku. Ako príklad takých rozpúšťadiel sa uvádzajú:
alkoholy, napríklad metylalkohol, etylalkohol, allylalkohol, n-propylalkohol, izopropylalkohol;
ketóny, napríklad acetón, acetonylacetón, diacetón11
SK 277795 116 nalkohol, estery, napríklad etylénglykolmonoetyléteracetát, dietylénglykohnctylčtcracetát, monoetyléteracetát;
étery, napríklad dioxán, etylénglykolmonoetyléter, etylénglykolmonometyléter, furány, napríklad tetrahydrofurán, furfurylalkohol;
aprotické rozpúšťadlá, napríklad acetonitril, N.N-dimetylformamid, Ν,Ν-dimetylacetamid.
V prípade, že používaným prostriedkom proti vzniku inkrustácií je farbivo vo vode rozpustné, typu kyseliny sulfónovej alebo kyseliny karboxylovej, majúce skupiny sulfónovej kyseliny alebo karboxylovej kyseliny vo forme soli s alkalickým kovom alebo amónne soli, môže sa ako rozpúšťadlo použiť voda, pričom sa prostriedok proti vzniku inkrustácie rozpúšťa vo vode, ako je to opísané v japonskom patentovom spise číslo 5442/1981; to má výhody z hľadiska bezpečnosti a hygieny práce, nakoľko rozpúšťadlo je netoxické a neškodné. Keď sa použije ako rozpúšťadlo voda, ako je to vyššie opísané, môže sa zmáčavosť vnútorných stien napríklad polymerizačnej nádoby zlepšiť prídavkom alkoholu, s výhodou jednomocných alkoholov, s 3 až 6 atómami uhlíka, ako je napríklad n-propylalkohol, n-bu-tylalkohol, izobutylalkohol, sek-butylalkohol, t-butylalkohol, n-butylalkoliol, t-amylalkohol, izoamylalkohol, sek-amylalkohol, sek-hexylalkohol, ako je to opísané v japonskom patentovom spise číslo 5444/1981. Podobne, ako je to opísané v japonskom patentovom spise číslo 5442/1981, sa môžu do roztoku povlakovej hmoty pridávať na zlepšenie zasýchania povlakovej hmoty organické rozpúšťadlá zlučiteľné s vodou, ako sú alkoholické rozpúšťadlá, estérové rozpúšťadlá a ketónové rozpúšťadlá.
Pri povliekani vnútorných stien napríklad polymerizačnej nádoby povlakovým roztokom obsahujúcom látku proti vzniku inknistrácie s využitím spôsobu podľa vynálezu, sa môžu prípadne pridávať rôzne fixačné činidlá na podporu priľnutia prostriedku. Fixačné činidlá sa môžu používať najrôznejšími spôsobmi, napríklad sa môžu vnášať do povlakového roztoku obsahujúceho látku, zabraňujúcu vzniku inkrustácie, alebo sa fixačné činidlo alebo jeho roztok nanáša na steny pred nanesením prostriedku proti vzniku inkrustrácie, načo sa nanesie roztok prostriedku brániaceho vzniku inkrustácie, pričom sa vhodný spôsob volí vždy podľa druhu použitého prostriedku proti vzniku inkrustrácie a podľa druhu fixačného činidla.
Ako fixačné činidlá sa príkladne uvádzajú polymérne zlúčeniny:
olefinové polyméry, napríklad polyetylén, polyetylénsulfónová kyselina, polypropylén, poly/1-bután/, polyizobután, polycyklopentén, polycyklopentyletylén, polycyklohexyletylén, poly/3-cyklohexyl-l-propén/, poly/4-cyklohexyl- 1 -bután/, poly/5-cyklohexyl-1 -pentén/, poly/cyklotrifluóretylán/, poly/cyklotrifluoretylén/, poly Aetrafluóretylén/;
diénové polyméry, napríklad polyallén, polybutadién, polyizoprén, polychlórpyrén, poly/l-metoxybutadién/, poly/2-terc.butyl-l,3-butadién/, poly/cyklopentadién/, poly/l,3-cyklohexadién/, poly/dimetylľulvén/, poly/4-viny 1-1-cyklohexán/, poly/l,5-hexadién/, poly/1,5-cyklooktadién/, poly/bicyklo-22,l-hepta-2,5-<lién/, poly/5,7-dimety 1-1,6-oktadién/, poly/diallylftalát/, poly/diallylmetylsilán/, poly/diallylfenylfosfinoxid/;
acetylénové polyméry, napríklad polyacetylén, polykyanoacetylén, poly/hydroxymetyl /acetylén/, polybutoxyacetylén/, poly/fenylacetylén/, poly/difenyldiacetylén/, poly/pyridylacetylén/;
alifatické vinylové polyméry a vinylidénové polyméry, napríklad polyvinylalkohol, polyallylalkohol, poly/viny lfonnal/, poly/vinylacetal/, poly/vinylbutyral/, poly/vinylizobutyral/, poly/vinylcyklohexanónketal/, poly/vinylacetátž, poly/vinylchlóracetát/, poly/vinylizobutyrát/, poly/vinylpivalát/, poly/vinyl-n-kaproát, poly/vinylkaprylát/, poly/vinyllaurát/, poly/vinylpalmitát/, poly/vinylbenzoát/, poly/vinylsulfát/, polyvinylchlorid/, poly/vinylidénchlorid/, poly/vinylbromid/, poly/vinylmetyléter/, poly/vinyletyléter/, poly/vinyl-n-propyléter, poly/vinylizopropyléter/, poly/vinyl-n-butyléter/, poly/vinylizobutyléter/, poly/vinylterc.butyléter/, poly/vinylneopentyléter, poly/vinylkarbometoxymetyléter/, poly/vmyl-2-metoxyetyléter/, poly/vinyl-2-chlóretyléter/, poly/vinyl-2,2,2-trifluóretyléter/, poly/vinylbenzyléter/, poly/vinylmetylketón/, poly/metylizopropenylketón/, poly/l-nitropropylén/, poly/vinylsulfofluorid/, poly/vinylsulfónová kyselina/, poly/vinyldirenylfosfinoxid/, poly/vinyldifenylfosfinoxid/, poly/vinyldífenylfosfinsulfid/, poly/dimetyl-2-kyano-2-propén-1 -fosfonát/, poly/dietyl-2-kyano-2-propén-1 -fosfonát/, poly/anliydrid maleínovej kyseliny/;
aromatické vinylové polyméry, napríklad polystyrén, poly/a-metylstyrén/, poly/4.chlórstyrén/, poly/4-brómstyrén/, poly/dichlórstyrén/, poly/4-metoxystyrén/, poly/2,5-dimetoxystyrén/, poly/vinyl-bis/l-etoxyetyl/hydrochinón/, poly/4-vinylftálová kyselina/, poly/4-vinylfenylboritá kyselina/, poly/difenyl-4-styrylfosfinoxid/, poly/difenyl-4-styrylfosfinsulfid/, poly/9-vinylantracén/, poly/4-vinylbifenyl/, poly/acenaftylén/, polyindén;
heterocyklické vinylové polyméry, napríklad poly/N-vinylkarbazol/, poly/9-A5-pentanylkarbazol/, poly/9-Δ5 -hexenylkarbazol/, poly/N-vinylpyrrolidón/, poly/2-vinylpyridín/, poly/4-vinylpyridín/, poly/2-metyl-2-vinylpyridín/, poly/2,4-dimetyl-6-vinyl-S-triazín/, poly/N-vinyl-1,2,4-triazín/, poly/N-vinylbenztriazol/, poly/N-morfolinón-/3//, polykumarón;
akrylové a metakrylové polyméry, napríklad polyakrylová kyselina, polymetakrylová kyselina, poly/metylakrylát/, poly/etylakrylát/, poly/butylakrylát/, poly/5-kyano-3-tiafenylakryl/, poly/metylmetakrylát/, poly/etylmetakrylát/, poly/n-propylmetakrylát/, poly/n-butylmetakrylát/, poly/izobutylmetakrylát/, poly/nhexylmetakrylát/, poly/2-etylbutylmetakrylát/, poly/n-oktylmetakrylát/, polyAi-laurylmetakrylát/, poly/4-terc.-butyl /fenylmetakrylát/, poly/bomylmetykrylát/, polyP-/N-karbadyl/etylmetakrylát/, polyAerc.butylkrotonát/, polyakrylinitril, polymetakrylnitril, polyakrylamíd, poly/N.N-dimetylakrylainíd/, poly/N-/l,l-dimetyl-3-oxobutyl/akrylamíd, poly/akrylopiperidín/, poly-/akrylomorfolid/, poly/9-akryloylkarbazol/, polymetakrylamid, polyakrolein, poly/a-metylakroleín/, poly/diakryloylmetán/, poly/anhydrid akrylovej kyseliny/, poly/anhydrid metakrylovej kyseliny/, polyélery, napríklad polyformaldehyd, polyacetaldehyd, poly/mono-chlóracetaldehyd/, polychlóral, polypropiónaldehyd, polyakrolein, poly/2-formyl-A3-dihydropyrán/, poly/trans-1,2-cyklohexándikarboxyaldehyd/, poly/glutardialdehyd/, poly/p-metylglutardialdehyd/, poly/p-fenylglutardialdehyd/, poly/dimctylketén/, polyacetón, poly/monobrómacetón/, poly/7-oxabicyklo/2,2,l/heptán, poly/3-fenoxylén/, poly/2,6-xylenol/, poly/etylénoxid/, poly/propylénoxid/, poly/cyklopenténoxid/, poly/cyklohexénoxid/, poly/fenylglycidylter/, poly/l,2-diepoxyetyl/benzén/, poly/3,3-bis/chlórmetyl /oxetán/, poly /tetrahydrofurán /;
polysulfidy, polysulfóny, napríklad polyAiokarboxylfluorid/, poly/etyléndichlóridnátriumtetrasulfid/, polydichlórdietylétemátriumdisulfid/, poly/dichlórdietylétcrnátriumtetrasulfid/, poly/fenylénsulfid/, poly/etylénsulfón/, poly/propylénsulfón/, poly/1-buténsulfón/, poly/5-norbonénsulfón/, poly/styrénsulfón/, poly/1-pentylsulfón/, poly/l-hexylsulfón/, poly/l-heptylsulfón/, poly/butadiénsulfón, poly/izoprénsulfón/, poly/dimetylbutadiénsulfón/, poly/1,5-hexadiénsulfón/, poly/cis, cis-cyklooktadiénsulfón/, poly/norbomadiénsulfón/;
rôzne adičné polyméry, napríklad poly/metyléndiizokyanát/, poly/etyléndiizokyanát/, poly/trimetyléndiizokyanát/, poly/tetrametyléndiizokyanát/, poly/5-iminohydantoin/, poly/perfluórglutarodinitril/, polyl/1-/peril uórbutyryl /aziridín/;
formaldehydové živice, napríklad fenolformaldehydová živica, melamínfortnaldehydová živica, močovina, formaldehydové živica, anilinfonnaledehydová živica, p-toluénsulfonamidformaldehydová živica, polyestery, napríklad poly/11-oxyundekanoát/, poly/hexametylénsukcinát/, poly/hexametylénsebakát/, poly /hexadekametylénsebakát/, poly/hexametylén-a,a'-dibutylsebakát/, poly/oktametylén-cis-hexahydrotereílalát/, poly/oktametyléntranshexahydrotereftalát/, poly/hexametylénmaleát/, poly/hexametylénfumarát/, poly/hexametylénacetyléndikarboxylát/, poly/etyléntereftalát/, poly/p-fenylénizoftalát/, poly/4,4 -bifenylénizoftalát/, poly/hexametylénkarbonát/, poly/p-fenylénkarbonát/, poly/m-fenylkarbonát/, poly/4,4 -izopropylidéndifenylénkarbonát, poly/4,4’-/2-pentylén/-difenylénkarbonát/, poly/1,2-bis/hydroxametyl/karboranadipová kyselina/, poly/allylsulfonát/, poly/hydrochinón-aryloxyfosforyldichlorid/, poly/hydrochinón-/chlórmetyl/fosforyldichlorid/, polydichlór/hydrochinón-/N-dimetyl/fosfóramidovej kyseliny;
polyamidy, napríklad poly/izokyanát/, poly/vinylizokyanát/, poly/butalizokyanát/, poly/3-aminopropiónová kyselina/, poly-/6-aminopropiónová kyselina/, poly/11-aminoundekánová kyselina/, polydiexametylénadipamid/, poly/dekametylénadipamid/, poly/3,3'-metylimino/bistrimetylénadipamid/, poly/benzidinizoftálová kyselina/, poly/aromatický diamín dianhydridu pyrromellitovej kyseliny, poly/1,6-hexametylén-bi/karboxyetyl/sulííd/, poly/chlorid-1,6-hexametyléndiamínbenzén-1,3-bis-sulfónovej kyseliny/, poly/trans-2,5-diinetylpiperazín-4,4 -sulfonyldibenzoylchlorid/, poly/bis/3-aminopropyl/fenylfosfinadipová kyselina/, poly/bis/3-aminopropyl/fenylfosfíntereftálová kyselina/, poly/bis/3-aminopropylZ-metylfosfinoxidadipová kyselina/, poly/bis/3-aminopropyl/-n-oktylfosflnadipová kyselina/, poly/bis/-
3-aminopropyl/fenylfosfmoxidadipová kyselina/, poly/hexametyléndiamín-bis/2-karboxyetylén/fenylfosfínoxid/, poly/hexametyléndiamín-bis/p-karboxyfenyl /fenylfosfinoxid/, poly/piperazín-bis/2-karboxyetyl/fenylfosfinoxid/;
polymočoviny, polyuretány, napríklad polymočoviny, poly/1,10-dekametyléndiainín-1,6-hexametylén-bis-etyluretán/, poly/difenylmetán-4,4'-diizokyanát-4,4'-difenylmetán/, polyÄoluén-2,4-diizokyanát-N,N'-bis/trimetylsislyl-P,P'-diaminodietyléter/, polyuretán, polyuretánpoly/propylénoxidová/ báza;
rôzne lineárne kondenzované polyméry, napríklad poly/dietylkarbodiimid/, poly/diallylkarbodiiinid/, poly/di-n-butylkarbodiimid/, poly/metylizopropylkarbodiimid/, poly/di-n-hexylkarbodiimid, poly/dií’enylkarbodiimid/, poly/4,4'-difenylénmetánkarbodiimid/, poly/hexa metylénkarbodiimid/, poly/1,3-xylylénkarbodiimid/, poly/3-metyl-l ,4-fenylénkorbodiimid/, polyZ2,2'-dimetylbifenylénkarbodiimid/, poly/2,2'-dimetoxybifenylénkarbodiimid/, poly/1,5-naftylénkarbodiimid/, poly/adipyldihydrazidsukcinoylchlorid/, poly/adipyldihydrazidizoftaloylchlorid/, poly/izoftaldihydrazidtereftaloylchlorid/, polyZ2,5-dimetylbenzylén/, poly/p-xylylén/, poly/2,5-dimetylxylylén/, poly/2,5-dimetoxy-pxylylén/, poly/p-xylydén/, poly/a-kyano-m-xylylidín/, poly/a-kyano-p-xylylidín/, poly/nitrofenylén/, polyAetrametyl-p-fenyléndimetylén/, poly/2,5-dihydroxy-p-fenyléndimetylén/, poly/4,4’-oxydifenyléndimetylén/, poly/2,5-dimetoxy-p-fenyléndimetylén;
heterocyklické kondenzované polyméry, napríklad poly/benzoimidazol/, poly/alkylén-5,5-dibenzoimidazolž, poly/allylén-5,5'-dibcnzoimidazol/, poly/pyromellitimid/, poly/benzooxazol/, poly/oxadiazol/, poly/oxadiazolidín/, poly/ditiazol/, poly/benzotiazol/, poly/1,4-xylenyl/2-metylpyperazín/, poly/chinoxalín/, poly/3-triazinylénimid/;
prírodné polyméry, modifikované prírodné polyméry, napríklad prírodný kaučuk, cyklizovaný kaučuk, chlórkaučuk, gutaperča, celulóza, metylcelulóza, etylcelulóza, propylcelulóza, butylcelulóza, allylcelulóza, benzylcelulóza, hydroxyetylcelulóza, karboxylmetylcelulóza, kyanoetylcelulóza, triformát celulózy, acetát celulózy, triacetát celulózy, tripropionát celulózy, trikaprotát celulózy, trikarbanilát celulózy, tributyrát celulózy, nitrát celulózy, trinitrát celulózy, škrob, amylóza, acetát amylózy, karbanilát amylózy, arnylopektín, algínová kyselina, chinín, glykogén, arabský olej, tragakantový olej, heparín, pektín, kalafuna, kopál, šelak, kazeín, kolagén (z teľacej usne), kolagén (ichtyokol), želatína, proteín podzemnice, proteín soli, nukleínový proteín (teľacieho thymu), nukleínový proteín (spermií morských ježkov), polysarkozín, sericín, hodváb, vlna, zein, polyadenylová kyselina, deoxyribonukleová kyselina, ribonukleová kyselina;
polysiloxany, napríklad polysiloxan, polydimetylsiloxan;
organokovové polyméry, napríklad poly/bis/imidazolát dvojmocného kovu, poly alummiumtriizopropylátetyléndiamín/ a anorganické polyméry napríklad polymctafosfáty a podobné zlúčeniny.
Podľa spôsobu tohto vynálezu sa uvedené látky na predchádzanie inkrustáciám nanášajú na vnútorný povrch stien polymerizačnej nádoby a na vnútorné časti pomocných zariadení polymerizačnej nádoby, kde by mohli prilipať inkrustácie, zvlášť sa nanášajú na vnútorné časti zariadenia, ktoré môžu v priebehu polymerizácie prichádzať do styku s monoménni, pričom sa nanášajú i na vnútorný povrch zariadenia, kde je možný kontakt s monoménni, nanášajú sa teda napríklad na listy miešadla, na hriadeľ miešadla, na kondenzátor a na podobné časti. S výhodou sa činidlo na prevenciu inkrustácií nanáša ďalej na časti regeneračného systému nezreagované monoméry, kde by tiež mohlo dochádzať k priľnutiu inkrustácií, napríklad na vnútorný povrch destilačných kolón na monomér, kondenzátorov, skladovacích nádrží na monomér, na ventily a na podobné zariadenia.
Na konštrukčné materiály uvedených polymerizačných zariadení a na časti pomocného vybavenia polymerizačného zariadenia neplatia žiadne zvláštne obmedzenia, sú však vhodné materiály, ako nehrdzavejúca oceľ alebo materiály so skleným obložením. Diely,
SK 277795 Β6 na ktoré sa má nanášať povlak, majú mať s výhodou zdrsnený povrch (Rmax, definované podľa JIS B 0106) ΙΟμιη alebo inenej, s výhodou najviac 5 mikrometrov.
Neplatí žiadne zvláštne obmedzenie na spôsoby nanášania činidla na prevenciu inkrustácií na vnútorný povrch polymerizačného zariadenia a pomocného vybavenia polymerizaéného zariadenia: činidlo na prevenciu inkrustácií sa môže nanášať štetcom, postrekom, naplnením polymerizačnej nádoby povlakovým roztokom a jeho následným vypustením a inými automatickými spôsobmi povliekania, ktoré sú uvedené v zverejnenej japonskej prihláške vynálezu (Kokai) číslo 61001/1982, 36288/1980, v japonskej zverejnenej prihláške vynálezu (Kohyo) čislo 501116/1981, 501117/1981 a v japonskej zverejnenej prihláške vynálezu (Kokai) čislo 11303/1984.
Spôsob podľa vynálezu je použiteľný na homopolymerizáciu vinylchloridového monoméru a na kopolymerizáciu vinylchloridového monoméru s inými vinylovými monoménni vo vodnom prostredí. Je vhodný na polymerizáciu buď suspenznú alebo emulznú. Ako vinylové monoméry, ktoré je možné použiť na kopolymerizáciu, sa uvádzajú príkladne vinylové estery, napríklad vinylacetát, vinylpropionát, akrylová kyselina, metakrylová kyselina alebo ich estery a soli, maleínová kyselina alebo ftunarová kyselina a ich estery alebo soli, diénové monoméry, napríklad butadién, clilóroprén alebo izoprén, ďalej styrén, akrylonitrii, vinylidénhalogenid, vinyléter.
Pri suspenznej a emulznej polymerizácii sa ako polymerizačné katalyzátory používajú zlúčeniny ako sú napríklad organické peroxidy, napríklad terc.-butylperoxyneodekanát, di-2-etylhexylperoxydikarbonát, 3,5,5-trimetylhexanoylperoxid, α-kumylperoxyneodekanát, kuménliydroperoxid, cyklohexanónperoxid, terc.-butylperoxypivalát, di-2-etoxyetylperoxydikarbonát, benzoylperoxid, lauroylperoxid, 2,4-dichlórbenzoylperoxid, diizopropylperoxydikarbonát a acetylcyklohexylperoxid, ďalej azokatalyzátory napríklad, α,α'-azobisizobutyronitril, <x,a'-azobis-2,4-dimetylvaleronitril, vo vode rozpustné persulfáty, napríklad persulfát draselný a persulfát amonný. Ako dispergačné činidlá sa môžu napríklad používať suspcnzačné činidlá, ako sú prírodné alebo syntetické polyméme zlúčeniny, napríklad parciálne zmydelnený produkt polyvinylacetátu, polyakrylová kyselina, kopolymér vinyiacetátu a maleinanhydridu, derivát celulózy ako hydroxypropylmetylcelulóza a želatína;
ako emulgátory sa príkladne uvádzajú neiónové emulgátory, napríklad sorbitanmonolaurát, sorbitantrioleát, aniónové emulgátory, napríklad laurylsulfonát sodný, alkylbenzénsulfonát sodný. Do polymerizačného systému sa môžu pridávať ďalšie prísady, ako plnidlá, napríklad uhličitan sodný, oxid titaničitý, stabilizátory, napríklad tribázický síran olovnatý, stearát vápenatý, dibutylcínlaurát, dioktycíiunerkaptid, mazadlá, napríklad vosk, stearová kyselina, cetylalkohol, zmäkčovadlá, napríklad DOP, DBP, predlžovače reťazca, napríklad trichlóretylén, merkaptány a látky riadiace hodnotu pH. Pri spôsobe podľa vynálezu sa účinne predchádza vzniku inkrustácii bez ohľadu na to, aký katalyzátor, dispergačné činidlo alebo iná prísada sa použije. Spôsob podľa vynálezu bližšie vysvetľujú nasledujúce príklady praktického uskutočnenia, ktoré však vynález nijako neobmedzujú.
(Poznámka: V nasledujúcich príkladoch sú preskočené príklady 218 až 300).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Ako je ukázané v tabuľke I, používa sa v každom príklade povlakový roztok, pripravený za použitia farbiva alebo pigmentu rozpustného alebo dispergovaného v rozpúšťadle, prípadne za pridania anorganickej zlúčeniny alebo polymémej zlúčeniny. V tabuľke I je vždy tiež uvedené množstvo použitej anorganickej zlúčeniny alebo polymémej zlúčeniny a vždy sa uvádza koncentrácia farbiva alebo pigmentu v povlakovom roztoku. Povlakový roztok sa nanáša na vyleštené vnútorné steny polymerizačnej nádoby z nehrdzavejúcej ocele s vnútorným objemom 1 000 litrov a na časti zariadenia, ktoré môžu prichádzať do styku s monomérom, ako sú napríklad miešadlá, povlak sa zasuši pri teplote 80 °C počas 10 minút a potom sa dôkladne opláchne vodou.
Potom sa takto vnútorne povlečená polymerizačná nádoba naplní 200 kg vinylchloridového monoméru, 400 kg deionizovanej vody, 44 g parciálne zmydelného polyvinylalkoholu Povál, 56 g hydroxypropylmetylcelulózy a 60 g t-butylperoxyneodekanátu a polymerizácia sa uskutočňuje pri teplote 52 °C počas siedmich hodín. Po ukončení polymerizácie sa polymér vyberie a polymerizačná nádoba sa premyje vnútri vodou s prietokovou rýchlosťou 0,1 m3/m2h, ako je uvedené v tabuľke 1. Uvedené operácie od povlečenia a naplnenia poleinerizačnej nádoby po premytie vodou sa robia pre každú dávku a postup sa opakuje maximálne 200 krát.
Koncentrácia chloridového iónu v reakčnej zmesi v priebehu polymerizácie pri každej skúške sa riadi menením obsahu metylchloridu a kyseliny chlorovodíkovej vo východiskovom vinylchloridovom monoméri, teplotou dávkovanej vody (od 10 do 80 °C) a stupňom vákua po vnesení deionizovanej vody (-100 až -13 kPa). Pripravujú sa rôzne vinylové monoméme materiály s rôznym obsahom metylchloridu a chlorovodíkovej kyseliny miešaním dvoch druhov vinylového monoméru (1), zvlášť vinylového monoméru obsahujúceho 40 až 50 ppm metylchloridu a až 2 ppm chlorovodíkovej kyseliny a (2) monoméru obsahujúceho 1 000 až 3 000 ppm metylchloridu a 1 až 10 ppm chlorovodíkovej kyseliny pri rôznom hmotnostnom pomere od 80 . 100 do 20 : 0.
Po ukončení polymerizácie každej dávky sa meria koncentrácia chloridového iónu spôsobom definovaným podľa JIS K 0102 (1974). Na každú skúšku sa v tabuľke I uvádza stredná hodnota a maximálna a minimálna hodnota nameraného množstva koncentrácie chloridového iónu.
Po skončení každej skúšky sa taktiež posudzujú inkrustácie po 10., 30., 50., 150. a 200. dávke vizuálne porovnávaním so štandardom ďalej uvedeným a meria sa množstvo inkrustrácií priľnutých (g/m2) po ukončení polymerizácie poslednej dávky. Výsledky sú rovnako uvedené v tabuľke I.
Štandardné stupnice:
A: žiadne priľnutie inkrustácií
B: niekoľko percent priľnutých pieskoví tých inkrustácií
C: inkrustácie povliekajú v tenkej vrstve časť povrchu (približne na 10 % povrchu)
D: inkrustácie povliekajú v hrubej vrstve povrch (približne na 10 % povrchu)
E: inkrustácie povliekajú v tenkej vrstve časť povrchu (približne 50 % povrchu)
SK 277795 Β6
F: inkrustácie povliekajú v hrubej vrstve časť povrchu (približne 50 % povrchu)
G: inkrustácie povliekajú v tenkej vrstve celý povrch H: inkrustácie povliekajú v hrubej vrstve celý povrch
V tabuľke I sú hviezdičkou označené porovnávacie príklady. V prípade príkladov 1 a 2 nie je povrch vnútorných stien polymerízačnej nádoby povlečený žiadnou
T.bulk· 1111 zlúčeninou a nie je nijako upravený. V prípade príkladov 33 a 34 je povrch vnútorných stien polymerízačnej nádoby upravený povlakovým roztokom, ktorý sa pripraví rozpustením jedného dielu sulfidu sodného v 100 5 dieloch vody a pridaním 0,5 dielov farbiva do vzniknutého roztoku: povlečený povrch sa zahrieva na teplotu 80 ’C počas 30 minút.
Povlattový rortok
<1 ) Pr. Farbivu alebo pigment («) Anorganické (al/(b) Polysérna (a)/(c ) (2) Rozpúšťadlo
Č. zlučenina hmotnostný 2lúčrnina hmotnostný kone
Druh Pomer miefiariia (b) pomer <C> pomer X druh Pomer miešania
1* - - - -
2* - - - -
3* Rozpúšťadlová čerťl 5 - 0,5 Hetanol
4* - -
5* · - - ·· ·
6* · koloidný Si03 100/50 - 0,9
7* · 100/150 Š· lak 100/50 1 > 5 ··
e* ' CuCls 100/2 - 0,5
- Koloidný SíOq O/1OO - 0,5
1O* Rozpúšťadlavá CerA 7 FeCla 100/5 - 0,5
11* Kyslá čerh 2 Koloidný SiOa 100/200 - 0,9
12» Zásadité Vodné sklo 100/150 1,0 Voda / 90/100
oranž 14 Izobutyla i kobal
Tabuľka 1(1) (pokračovania)
<1 ) Pr. e. (3) Cl- kone. horné* stredná dolnái max.-min. ppm (4) Doba premývania vodou po ukončení min. VIžiAIm hnflnntwip 1 Dávka C prifmité mnn!>,t,vp -aZjB’l
10 30 50 100 150 200
1* 300 350-280 60 H(1000)
15 17-12 H(900i
3* 300 350-270 B F HÍ800)
200 250-1Θ0 ·' B F H(500>
150 180-130 B C F H(300>
250 280-200 B D F H<300)
7* 300 340-270 B C F H(200)
e* 280 310-250 ·· B C F H < 350)
9* 15 17-12 · H(900)
10* 230 200-200 B c F H(250)
11* 250 290-210 ·· 0 c F H(220>
12* 250 280-200 B c F H<400>
SK 277795 Β6
Tabuľka 1(2)
< 1 ) Pr. č. Povlakavý roztok
Farbivo alebo pigment <a) Anorganická zlúčenina h (b) (a) /(b) motnostný pomer Polymárna zlúčenina (c) (a)/(c) hmotnostný pomer (2> kone. X Rozpúšťadlo
Druh Pomer’miešania druh Pomer miešania
13* Kyslá modrá 102 70/30 Ortekremíč i tá 100/200 1.5 Voda
(zásaditá oraní 14) kyselina
14« Zásaditá červeň 2 FeíOHH soľ 100/50 - 1.0 Metanol
15» Zásaditá ŕarft 2 FeCl3 100/3 - 0. 5
16* Zásaditá oraní 2 Koloidný· SiOe 100/100 - L . 0 Voda
17* Zásaditá hneď 1 FeíQHÍa. soľ 100/10 - 0.5
IB* Kyslá ČerA 2 - - 0,5
19* Disperzná Čerň 29 - - 0,7 Acetón
20* Moridlová ČerA 9 - - 0,5 Voda
21 Zásaditá Čerň 8 - - 0,5 -
22 Zásaditá hneď 1 - - 0, 6 Voda/ I žabuty L alkohol 90/10
23 Zásaditá hneď 1 Fe(0H)j soľ 10(.1/10 - 0,6 90/10
24 Zásaditá oraní 2 Koloidný äiC_ 1MÚ/100 - 0,8 Voda
Tabuľke 1(2> (pokračovanie)
(1 ) Pr. e. t3) Cl“ kone, horná: stredná dolná: max.“min. pprn <4 1 Doba premývania vodou po ukončení min. Viauáinír Inkrustácia hodnotenie ( priľliuté množitvn n/tf > Dávka č.
10 30 50 100 150 200
13* 260 290-230 60 B C F H(350)
14* 270 320-250 ·· B C G HÍ400)
13« 230 290-210 ·· B c F H ( 300)
16* 250 300-220 B c F H<450)
17* 500 350-280 B F H(400)
19« 310 370-290 ·· B F H(600 J
19« 265 315-245 · B F H t 700)
20* 285 335-265 B F Hí 500)
21 15 18-13 10 A A A B C D( 15)
22 19 21-16 ·· A A A B C 0(16)
23 16 18-15 · A A A A A A(0,2)
24 13 15-10 A C A A A A(0,5)
Tabuľke 1(3)
Povlakový rortok
( 1 > Pr. Farbivo alebo pigment <a> Anorganická (a)/(b) Pol ymárna (a)/(c) (2) Rozpúšťadlo
e. Druh Pomer mieťania z 1ucenini (b> hmôtnosthý pomer zlúčenina <c> hmotnostný pomer kone. 1 druh Pomer mieftenj
2S Zásaditá Červeň 32 - - 0,3 Voda
26 Disperzná oraní 5 - - 0,5 Acetón
27 Disperzná fialová 10 - - 0.9 -
28 Disperzná čerň 29 - - 1.0
29 Pigmentová hneď 4 - Polycy k 1ohexy1etylén 100/50 1.5 Metanol
30 RozpúBťadlavá 21ť bi/ zásaditá modrá 44 S*'/50 - - 0,8 Voda/ Metanol 70/30
31 Rozpúfiťadlová hneď 37/ kypová modrá 6 40/60 - - 0,b ·' 50/50
32 Kypová oraní 15 - - 0, 7 Xylén
33 Kypová zeleA 44 - - 0, 5 Voda
34 Kypová hneď 22 - - 0, 5
35 Kypová oraní 1/ kypová modrá 19 30/70 - 1 . o Xylén
3b Zásaditá modrá 7 NiCls 100/20 - 1 , o Voda /n- 80/20
Amy 1 a I koho!
Tabuľka 1(3) <pokračovanie J
< 1 ) Pr. č. < 3 í Cl~ kone. hornái stredná dolná: max.-min. ppm <41 Doba premývania vodou po ukončeni min. Viiu61ne Intrmtäcia mnri?st-vn gZín2 1
hnrlnntpn i e Dávka ΙρπΓηιιΙέ č.
10 30 50 100 150 200
25 14 16-13 10 A A A B C D( 18)
26 10 12-Θ A A A A B C<?.5>
27 11 13-9 A A A B C D (20)
28 12 14-10 A A A A B C(7>
29 18 20-16 A A A A B C(91
30 16 18-14 15 A A A A B CÍ9)
31 20 22-10 A A A A B C C 1O)
32 9 11-7 « A A A A B C(7,5)
33 5 7-3 A A A A B Ct6,4)
34 15 1 7-13 A A A B C DC 18>
35 13 15-10 ·' A A A A B C t 10)
36 14-211 A A A A A A { 0,7 >
Tabuľka 1<4>
C1J Pr. e. Povlakový roztok
Farbivo alebo pigment (al Anorganická zlúčenina (b) (a)/<b) Polymárna hmotnostný zlúčenina pomer (c> (a)/(c) hmotnostný pomer (2) kane, X Rozpúšťadle
Druh Pomer mie lania druh Pomer miešania
37 Zásaditá oraní 14 Vodná sklo 100/150 0,9 Voda
38 Pigmentová modrá 15 - Polycyk 1opentadien 100/100 0,0 THF
39 Pigmentová červefl 07 - Ρα1y <1>3-c y k 1 o hexad i en - 100/30 0,8 Acetón
40 Rozpútťadlová modrá 73 - - 0, 4 Metanol
41 Rozpútťadlová červpfl 49 - - 0,7
42 Rezpúšťad 1 evá t»rvefl 49 Koloid síry 100/5 0,7
43 Zásaditá oraní 15 - - 1,3 Voda
44 Rozpúlťadlavá Cer A 5 CuCls 100/2 0,7 Voda/ Metanol 30/70
45 Zásaditá CerA 2 FeCla 100/0 0,0 Voda
46 Zásaditá modrá 3 Metakremičitá lyselina IOO/ÍOO 1.5
47 Zásaditá modrá 9 - - Ú, B
48 Zásaditá CerveA 13 0. 4 Voda /n— Butyla1kohol 50/50
Tabuľka t(4> <pokračovaniei
( 1 ) Pr. č. (3) Cl” kone, hornáx stredná dolnát ma*t.-min. ppm (4 ) Doba premývania vodou po ukončení min. Vizuálne InkruatAria hodnotenie ( ρτίΓηιιΙΓ Dávka č. annfitľn e/e? 1
10 30 10C 150 200
37 9 11-7 15 A A A A A A4O.61
38 10 12-8 A A A A D C<9>
39 13 15-10 A A A B C D< 17)
40 8 10-5 10 A A A A B C< 10)
41 10 12-e A A A A B C< 11 )
42 15 17-13 A A A A A A(O,8)
43 14 16-12 ·· A A A A B Ľ(0>
44 13 13-11 A A A A A A(0,2)
45 15 17-12 A A A A A A(0,3>
46 17 19-15 · A A A A A A(0,5)
47 15 17-12 H A A A A B C<6,4>
4B 16 1Θ-13 ·* A A A B C B( 18)
Tabuľka 1(5)
(1) Pr. č. Povlakový roztok
Farbivo alebo pigment <«) Anorganická (a)/(b) hmotnDstný pomer Polymárna zlúčenína (c ) (a)/(c> hmotnostný pomer (2) kone. Z Rozpúšťadlo
Druh Pomer z 1učenlna mieftanía (b) druh Pomer miešania
49 RozPĹtťadlová Serň 5 Koloidný 910a 100/50 - 0,6 Voda/ 20/80 Matanál
30 Priama oraní 57 - - 0,7 Voda
31 Priama oraní 57 Koloád c/ničil.j 100/10 kyseliny - 0.7 ··
52 Priama červeň 1/ priama modrá i58 30/50 - 0, 4 -
53 Priama zeleň Θ - - 0,6
54 Priama hneď 25 - - 0,5
53 Priama hneď 25 ZnCl2 í 00/20 - 0,5
56 Priama žiť J i - - o,a
57 Kyslá červeň 37 - - 0, 4 Voda/n- 50/50 Butyle)koho}
58 Kyslá modrá 60/ kyslá čerň 7 FaíOHH soľ 100/20 - 0, 7 Voda
59 Horidlová červeň 9 - - 0,9
60 Horidlová zeleň 15 - - 1,0 ·
Tabuľke 1(5) <pokračovaní®)
< 1 > Pr, č. (3) Cl” kone, horná; stredná dolná: max.-min. ppm (4} Doba premývania vodou po ukonČen í min. Inkrustácia Q1 m2 i
Vizuálna hodnQtenip < priľnuté _ Dávka Č. mnn!st«o
10 30 50 ÍOC 130 200
49 18 20-15 10 A A A A A A(0,6)
50 15 17-13 A A A B C D( 19)
51 10 13-B ·· A A A A A A(0,9)
52 7-3 A A A A B C í 7)
53 16 18-14 A A A A B C(9)
54 13 15-10 A A A B C D( 15)
55 11 13-9 A A A A A A(0,9)
56 14 16-1 1 - A A A B C Dť 1Θ1
57 10 12-7 15 A A A B C D( 1Θ)
58 9 11-6 A A A A A A(0.2>
59 7 9-4 A A A A B C(9)
60 18 20-15 A A A B C Dl 19>
Tabuľka 1(6)
( 1 ) Pr. e. Povlakov? roztok
Farbivo alebo pigment (a) Anorganická 2lúCenina (b) (a)Z(b) Polymárna hmotnostn? zlúčenina pomer 1c) (a)/(c) hmotnostný pomer <2) kane. X Rozpúšťadlo
Druh Pomer miešania druh Pomer miešania
61 Rd?púlťad1ová Cerrt 30 - Polyakrylamid 100/60 1,6 Voda/ Metanol 70/30
62 Moridlová Cerrt 9 - - 0,6 Voda
63 Kyslá zeleri 12 - - 0,4
64 Kyslá zeleri 12 Cm (CH»-C00)a 100/15 0,4
65 Kyslá fialová 7Θ - - 0,6
66 Kyslá modrá 151 - Polycyklopentylety] 100/20 0,6 voda/ Metanol 30/70
67 Rozpúšťadlová Cerveri 109 - - 0,3 Metanol
6B Kyslá čerri 159 Metakremičitá kyselina 100/300 1,6 Voda/ 90/10 Izobuty1a 1 koho 1
69 Moridlová Cmrri 13 - - 0,8 Voda
70 Kyslá Červeň 60/ 40/60 potravinárska modrá 1 ZnCla 100/2 0,5 ·
71 Kyslá modrá 74 - - 0,6
72 Kyslá modrá 74 oloid Mo0? 100/20 0.6
Tabuľka 1(6) IpnkrAČovaniei
( 1 ) Pr. č. (3) Cl- kane. horná: stredná dolná: max,-min. ppm <41 Dobá premývania vodou po ukonCenj min. Vizuálne Inkrustácia Q/lliJ )
hodnotenie ( Dávka Č prifmité množstvo
10 30 50 1Ó0 150 200
61 17 19-14 15 A A A A A 6(2,5)
62 9 11-6 A A A A S C (1 0 >
63 18 20-15 ’· A A A B C D( 18)
64 15 18-13 10 A A A A A A (0,6 >
65 15 17-12 15 A A A B C D( 13)
66 13 15-10 10 A A A A A AÍ0.2)
67 11 13-7 ·' A A A A A B<2,5)
68 14 16-11 A A A A A A<0.3)
69 12 14-9 A A A B C D( 19)
70 18 20-15 A A A A A A(O,5)
71 19 21-16 A A A B C D (20)
72 14 17-12 A A A A A A (0,4 )
Tabuľke 1(7)
< 1 1 Pr. č. Povlakový roztok
Farbivo alebo pigment (a) Anorganická (a)/(b) hmotnostný pomer Polymárn* zlúčenina (c) ía)/(c) hmotnostný pomer < 2) kone. X Rozpúšťadlo
z lucenma Druh Pomer mieftania (b) druh Pomer mxeSania
73 Priama modr* 86 - - 0,8 Voda
74 floridlová modra 58 - - 1,0
75 Ro2pú<ťadlav4 čerfl 3 Koloidný SiOa 100/50 - 0, 6 Voda / Metanol 20/BO
76 Kyslá zelefl 9 - - 0,5 Voda
77 Moridlová fialová 15 - - 0,7 ·
7Q Horidlová fialová 15 Al(OH)} soľ 100/2 - 0,7 ·
7? Pigmentová zeleri 2 - Polyallen 100/100 2,0 Voda / Metenol 50/50
Θ0 Pigmentová fialová 1 - Acetáť celulózy 10*5/30 1,3 20/80
BI Potravinárska červeh 14 - 0,2 Voda
B2 Kyslá čerfl 2 Koloidný 51¾ 1OO/2OO - 0.7 Voda/nAmylalkohol 90/10
Θ3 Kyslá modrá 59 - - 0,5 Voda
B4 Priama modrá 106 - - 0, 5
Tabuľka 1(7) (pokračovanie)
1 ( 1 ) Pr. č. (3 J Ci~ kone. horná: stredná dolná: max.-min. PPíh f 4) Doba premývania vodou po ukončení min. ...Alnc hodnotenie Dávka ( prifnuté- množstvo η/ιτ.- 1 Č.
10 30 50 100 150 200
73 17 19-14 10 A A A B C D( 15)
74 20 22-18 A A A B C D( 17 )
75 14 16-11 A A A A A AC0.4)
76 15 17-12 n A A A B C D( 19)
77 13 15-10 * A A A A B C( 10)
78 13 16-11 A A A A A A(0,5)
79 14 16-11 15 A A A A B C(9)
ao 9 11-6 M A A A A B CÍ10)
ai 7 9-4 A A A B C D(20)
92 5 7-3 ' A A A A A A(0,7)
Θ3 12 14-9 A A A A A 0(1,5)
94 16 1Θ-13 A A A B C D(19)
Taburk* ΐιβ)
Povlakový roztok
C1 )
Pr. Farbivo alebo pigment (a) Anorganická (a)/(b) Polymérn* (a>/(c > I2> Roz púáťadlo
č. zlucenxra hmotnostný zlúčenina hmotnostný kont.
Druh Pomer miefiania (b) pomer (c) pomer Z druh Pomer mxeftania
85 Priam* modrá IO3 - - 0,8 Voda
86 Kyslá modrá 102/ 80/20 Or tok.remičitá 100/200 - 0,5 Voda / 93/5
zásaditá oranž 14 kyselina 1zobutylalkohol
87 RozpúSťad)ová čerA 5 Koloidný SiQ? 100/150 Šelak 100/50 1,0 Metanol
88 Rozpúšťadlová čerA 5 - 0.5
89 Zásaditá Cervefl 2 Fc(DH)i soľ 100/50 - 0,8 »
90 Rozpúšťadlová ČerA 7 FeCla 100/5 - 0,5
Tabuľka I(8> (pokračovanie)
<1 1 Pr. č. (3) Cl“ kone. horná! stredná dolnái max.-min. ppm (4 > Ink.rustÁr la mhpnie ( prifnntó mnatmtva q Dávka č. Za=l
Doba premývania vodou po ukoričen min.
10 30 50 100 150 200
83 20 22-7 15 & A A B C D (20)
B6 15 17-12 A A A A A A(0,2>
B7 14 16-11 A A A A A A(C>»3)
es 12 14-9 A A A A A A(0,5)
89 15 17-13 ·· A A A A A A(0,9)
90 14 16-10 A A A A A A(O,7)
Poznámky) (1) * porovnávací* príklady <2> Koncentráčia farbiva alebo pigmentu v povlakovum roztoku <3)
Koncentrácia chloridovóho iónu v suspenzii po ukončení polymerizácie
14) Rýchlosť toku vody 0» 1 AP/iŕh
Príklad 2
Ako je uvedené v tabuľke Π, v každej skúške sa farbivo alebo pigment rozpustí alebo disperguje v rozpúšťadle, prípadne za pridania anorganickej zlúčeniny alebo polymémej zlúčeniny, a tak sa pripraví povlakový roztok. V tabuľke Π sa tiež vždy uvádza hinotnoslný pomer anorganickej zlúčeniny a polymémej zlúčeniny a koncentrácia farbiva alebo pigmentu v povlakovom roztoku. Povlakový roztok sa potom nanáša na vyleštené vnútorné steny polymerizačnej nádoby z nehrdzavejúcej ocele s vnútorným objemom 1 000 litrov a na časti zariadení, ktoré prichádzajú do styku s monoméroín, ako napríklad na miešadlo; po nanesení sa povlak zasuši pri teplote 70 ’C počas 20 minút a potom sa dôkladne opláchne vodou.
Potom sa takto povlečená polymerizačná nádoba plní 200 kg vinylchloridového monoméru, 400 kg deionizovanej vody, 2,2 kg laurylsulfátu sodného, 3,2 kg etylalkoholu a 300 g a,a'-azobis-2,4-dimetylvalelonitrilu a polymerizácia sa uskutočňuje počas 10 hodín pri teplote 50 ’C. Po ukončení polymerizácie sa polymér vyberie, polymerizačná nádoba sa vo vnútri premyje vodou 5 pri prietokovej rýchlosti 0,1 m3/m2h, ako je uvedené v tabuľke Π. Uvedená operácia od povlečenia a naplnenia po premytie polymerizačnej nádoby vodou sa vykonáva pre každú dávku a operácia sa opakuje maximálne 200 krát.
Koncentrácia chloridového iónu sa riadi rovnako ako podľa príkladu 1 a tiež rovnako sa hodnotí rozsah inkrustácií.
V tabuľke Π sú porovnávacie príklady tiež označené hviezdičkou. V prípade príkladov 91 a 92 sa vnú15 tomé steny polymerizačnej nádoby neošetrujú žiadnou zlúčeninou. Povlak, použitý v prípade príkladu 104 a 149, sa pripravuje rozpustením jedného dielu sulfidu sodného v 100 dieloch vody a pridaním 0,5 dielov far22
SK 277795 Β6 biva do vzniknutého roztoku, načo sa povlak zasuší pri teplote 80 °C po dobu 30 minút.
Tabuľka 1K1I
Povlakový ráztok
( 1) Pr. Farbivo alebo pigment (a > Anorganická (a)/ b) Palyroérna <a)/!c) hmotnostný pomer (2) Rozpúšťadla
č. Druh Pomer miešania zlúčenina (b) hmotnoetný pomer zlúčenina (c > kone. X druh Pomer miešania
91* - - - -
92* - - - -
93* Kyslá zelef 16 - 0, 5 Voda / 90/10 Isobutylalkohcl
94* 12—Si 1ikowolŤrámová 100/150 kysel ina - 0,5 Voda
95* Kyslá zeleň 40 Koloidný SiOa 100/100 - 1.0 Metano]
96* - 0/100 - 1.0 Voda
97* Kyslá čerň 2 SilikomolybdsnDvá kyselina 100/100 - l.o *
98» Rozpúšťadlová ČerA 5 - - 0,5 hetanol
99» CuCls 100/10 - 0.5 ·
100* Zásaditá čerň 47 Vodné skla 100/200 - 0,8 Voda
101» Pigmentová modrá 25/ rozpúšťad1ová čerň 3 50/50 Koloidný SiOo 100/400 - 2,0 Voda / 10/90 Metanol
102* RozpúŠľadlová červeň 6 - 0,5 Metanol
Tabuľka 11(1> ( pok. račovan ia >
( ) Pr. č. (3) Cl“ kone. horná» stredná dolná» max.-min. ppm (4) Doba premývania vodou po ukončen í min. Inkrustácia Viztiálne hodnotenie ( nriľmitá rnnmíst-vq a/Φ2 >
Dávka C.
10 30 50 100 150 200
91* 300 260-320 60 H( 1400)
92* 13 a-17 H(1200)
93* 290 260-31O 0 H(L100)
94* 300 260-320 · 8 C F H ( 900
95* 350 310-390 ·· B C F H t 800
96* 15 11-19 ·' HC1200)
97* 280 260-290 B c F H(700)
9B* 300 260-320 B F H(1000)
99* 300 260-320 ’’ B C F H<950>
100* 270 240-280 B c F H(750)
101* 320 270-330 · B c F H(650)
102* 300 270-320 P F Hí 1000>
Tabuľka 1 T ť2>
Povlakový roztok
( X >
Pr. Farbivo alebo pigment (a) Anorganická (a)/(b) Pe1ymérna i a)fťc > (21 RozpúŠťadId
č. z 1 údenina hmotnostný zlúčenina
Druh Pomer miešania (b) pomer (c) pomer Z druh Pomer miešania
103« Pigmentová Červeň 81 - Polystyrén 100/40 1.2 Toluén
104* Sírna hneď 7 (oloidný SiOs 100/60 1,0 Voda
105 Disperzná Červeň 12 - - 0.5 Acetón
106 Kyslá Červeň 8 - - 0,0 Voda
107 Zásaditá modrá 64 - - 0, 7
108 Pigmentová modrá 25/ 50/50 Koloidný SiOs 100/400 - 1 >8 Voda / 10/90
rospútťadldvá Čerň 3 Metanol
109 Moridlová zeleň 15 - - 0.4 Voda
110 RozpúŠťadlová červeň 8 - - 0.5 Metanol
111' Rozpúíťadlová Červeň 9 Koloidný Va0> 100/3 - 0,5 -
112 Kyslá žlť 99 - - 0,3 Voda
113 RozpúŠťadlová orenl 40 - Poly(4 -viny 1pyridín) tOÚ/100 1,0 Metanol
Zásaditá modrá 47 Vodné sklo 100/200 - 0,8 Voda
Tabuľka 11(2) (pokračovanie!
U) Pr. C. < 3) ci- kone, horná t stredná dolná: max,-min. Ppm ( 4) Doba premývania vodou po ukonCen í min. Inkrusticu ViZUÁlhfl hodnotenie í Driľnuté annmtvn a/trfi i
Dávka č.
10 30 50 100 150 200
103* 250 220-280 60 8 F H(900)
104* 300 270—320 B F H(950)
105 13 9-18 10 A A A R C D (20)
106 15 11-20 · A A A B c D< 19)
107 14 9-18 · A A B C D F<58>
103 17 13-21 · A A A A A B<3>
109 10 6-14 A A A 8 C D< 18)
110 15 11-19 A A A B C D(20)
111 10 8-13 A A A A A B(3)
1 12 5 3-7 A A B C D F(60)
1Í3 9 5-13 A A A A 8 C< 10!
1 14 16 13-10 15 A A A A A B(3)
Tabuľka ]I i 3 >
(1 Pr. t. Poviakový roztok
Farbivo alebo pigment (a> Anorganická zlúčenina a (b) <a>/(b) Polymérna hritD tnostný zlúčenina pomer (c > (A),(c) (2) hmotnostný kone pomer X Ros púšťad1 o
Druh Pomer miešaní druh Pomer miešania
1 15 kypová Čerň 25/ 60/40 Pol y < N-vi ny1karba íol) 100/70 0,7 htetanol
disperzná fialová 3 0
116 Rozpíišťad 1 ová modrá 35 Mezokremiči tá 100/20 0,5
kyselina
117 Priama červeň 9 - - 0,0 Voda/n- 80/20
Butylalkohol
118 Kyslá zeleň 40 Koloidný Si Or 100/100 1 »o Voda / 40/60
Metanol
119 Kyslá červeň 82 - - 1,0 ·' 50/50
120 Rozpúšťad1ová čerň 5 CuClz 100/10 0,6 3Q/70
121 Rozpúáťad ová čerň 5 - - 0,4 Metanol
122 Kypová modrá 41 - - 0.4 X y lén
123 Rozpustná kypová Mezodikremičitá 100/300 0.7 Voda
čerň 1 kyselina
124 Kypová fialová 3 - - 0,5 Xylén
125 Pigmentová zeleň 37 - F'oly viny lmetr léter 100/40 L . 0 Mety 1 érj-
chlorid
126 Horidlová zeleň 58 Vodné sklo 100/200 1.2 Voda
Tabuľka J 1(3) (pokračovanie)
(1) Pr. č. (3) Cl- kone. horná: stredná dolná: max.-min. ppm (41 doba premývania vodou po ukončení min. Vizuálne hodnotenie Dávka O/Λ·2 1
< pnľnntŕ Č. množ&tvn
to 30 50 1 00 150 200
1 15 B 6-1 1 15 A A A B C D(20>
1 16 15 10- 1 B A A A A A B<1,5)
117 9 5-12 * A A A 0 C D(20)
ΠΒ 16 13-19 * A A A A A 0(2.5)
119 e 5-10 ·· A A B C D F(59)
120 7 5-9 ·' A A A A A B(3)
121 20 13-23 ·· A A A A B C(5)
122 11 8-14 10 A A D C D F(55)
123 7 6-8 ·' A A A A A B( 1,5)
124 15 11-17 A A A B C D( 18)
125 16 11-18 A A A B C D<19)
126 10 5-12 · A A A 0 c D(20)
Tabuľke 11(4)
1 ) Pr. Povlak ový roztok
Farbivo alebo pigment (a) Anorganická (a)/<b) Polymérna (a)/<c) (2) Rozpúšťadlo
č. z locemna nmocnosrny Druh Pomer miešania <b) pomer z lúčen ina (c) hmotnostný pomer kone. Z druh Pomer miešania
127 RozpúŠťad1ová čerň 7 Mezotetrakremičit* 100/100 kyselina - 1.0 Mety 1énch1orid
12Θ Zásaditá oranj z Hwtakremičitá Lyselina 100/40 0.8 Voda
129 Zásaditá XI ť 2 - - O, A ··
130 Zásaditá modrá 40 - - 0.6 ·
131 Kyslá zelert 16 12-Siiikowoltrámová kyselina 100/150 - 0, 3
132 Zásaditá oraní 14 - - 1.0 Voda / Izobutylalkohol
133 Zásaditá oraní 14 MgCla 100/10 - 1,0 90/10
134 Pigmentová červeň 81 - Polystyrén 100/50 1.2 Toluén
135 Kyslá červeň 87 - - 0,8 Voda
136 Kyslá modrá 59/ 30/70 rozpútťedlová modrá 73 - 0,8 Voda / ľlstino 1 40/60
137 Kyslá Čerň 2 Si1íkaffiolyhdénová kysolina 100/100 - 1.0 Voda
138 Zásaditá modrá 3 - - 2,0
Tabuľka 11(4) (pokračovanie)
< 1 ) Pr. t. (3) Cl~ kone, horná: stredná dalnái max.-min. P pri (4) Doba premývania vodou po ukonCent min. VizuAlne hod laExas.lAci*
nat.ni^ Dávka ( ρι,Γτιιι.^ .nnl.tvn c/n. I č.
10 30 50 100 150 200
127 14 10-ie 10 A A A A A B(3>
128 18 15-21 15 A A A A A B<4>
129 11 9-14 A A A B C D( 16)
130 17 15-19 '* A A A B C D(17)
131 10 B-13 ·· A A A A A B(3>
132 14 11-16 ·· A A 8 C D Fí60)
133 11 9-13 ·· A A A A A B(2,5)
134 12 9-14 A A B C D F<59>
135 9 7-11 ·· A A B C F<57>
136 12 10-14 '* A A A A B C<6)
137 í 1 9-14 ·· A A A A A B<3)
138 19 15-23 A A B C D F<60)
Tabuľka TI (5)
Povlakový roztok
Pr . Farbivo alebo pigment < a) Anorganická (a)/ib) Polymerna (a>/tc) (2) Rozpúftťad1 o
f!. z iúčenins hmotnostný zIúčenins hmotnostný r.onc
Druh Pomer mieftania (b) pomer (c 1 pomer Z druh Pomer miešania
139 Priama modrá 106 - 0,4 Voda
140 Kyslá žlť 3 Nátriumortosilikát 100/20 - 1,2 ·
141 Zásaditá modrá 24 - - 0, Θ ··
142 Zásaditá červeň 27 Vodná sklo 100/200 - 0, ľ· -
143 Disperzná Hť 54 - Polystyrén 100/3i 0,6 Toluén
144 Kyslá žlť 1 - - 0,8 Voda / 70/30 Izoamylalkohol
14S Kyslá žlť 1 2n (CH,-CQO>? 100/5 - 0,8 Veda
146 Disperzná modrá 58 - - 0,5 Acetón
147 Pigmentová červeň 123 - Polyíl -ni tropropy lén J 100/50 1 0 DMF
148 Kypová orítn! 15 - - 0,8 Xylén
149 Sírna červeň 3 - - 1,0 Voda
150 Rozpustná sírna modrá 15 - - 0,7 ·
Tabuľka 1J(b) í pokračovaní &>
i 1 ) Pr. Č. (3) Cl“ kone. horná t stredná dolná: max.-mjn, ppm C4) Doba premývania vodob po uLonč c?n irti n, Vnuálne hadí Inkrustácia množstvo d/ma)
lutaniit Dávka t priľnní* Č.
10 30 50 10' 150 200
139 13 10-15 15 A A B C D F (60)
1 40 10 8-12 A A A A A B(3>
141 9 6-1 1 · A A B C D F (56)
142 14 io-ie A A A A A Bt2,5)
143 17 15-19 A A A B C D(20)
144 12 9-14 A A B C D F(59>
145 12 9-14 10 A A A A A B (2,0)
146 1 0 Θ-12 15 A A B C D F(57)
147 13 10-15 A A A B C D( 19)
14B 9 5-11 J 0 A A B C D F (57)
149 20 15-23 A A A B C ĽK 13)
150 17 15-19 A A B Ľ D F(53)
SK 277795 Β6
Povlakový roztok
( 1 > Pr. e. Farbivo alebo pigment (a) Anorganická s lúčenina a (b) (a)/(b> hmotnostný pomer Polymérna zlúčenina (C > (a)/(c) (2) hmotnostný kone. pomer X Rozpúšťadlo
Druh Pomer miešaní druh PD®er miešania
151 Sírna hneď 7 Koloidný SiCh 100/60 - 2, o Móda
152 Fluorescenčná zjasflavacie činidlo 163 - - O,B
153 Fluorescenčné z jasriovac ie Činidlo 90 - 0,8
154 Azoová Cerri Metakremičitá kysolina 1O0/5O - i .0 11
155 Reaktívna modrá B - - 0,6 ··
156 Reaktívna čer A 1B - - O, b Voda / 80/20 1zobutylalkohol
157 Reaktívna čerň 13 Koloidný MnOg 1OO/2 - 0,6 Voda
labuľka 11(6) (pokračovanie)
< 3 > Doba premývania vodou po ukončen í min. (4» Vičuálnp 10 Inkrustácia etve a/ir.'· 1
( 1 ) Pr. č. Cl~ kone, horná i stredná dolná: max.-min. Ppm kinrinr.tk.nip Dávka _i ρηΓιιιιΙέ množ ¢.
x 50 1 00 150 2OO
151 16 14-19 10 A A A A A B(2,5)
152 11 8-14 β A A B C D( 15)
153 6 3-e A A B C D F 154 )
154 13 10-15 A A A A A P<3)
155 10 9-1 1 A A A B C D( 16)
156 15 12-17 A A A 8 c D < 20)
157 14 11-17 M A R A A A B(3>
Poznámky i (1) * porovnávací· príklady (2) k’oncentráci a farbiva alebo pigmentu v povlakovom roztoku (3) Koncentrácia chloridovéhc iónu v suspenzii po ukončení polymerizácie (4) Rýchlosť toku vody O, i
Príklad 3
Ako je uvedené v tabuľke ΙΠ, v každej skúške sa farbivo alebo pigment rozpustí alebo disperguje v rozpúšťadle, prípadne za pridania anorganickej zlúčeniny alebo polymémej zlúčeniny, a tak sa pripraví povlakový roztok. V tabuľke ΙΠ sa tiež vždy uvádza hmotnostný pomer anorganickej zlúčeniny a polymémej zlúčeniny a koncentrácia farbiva alebo pigmentu v povlakovom roztoku. Povlakový roztok sa potom nanáša na vyleštené vnútorné steny polymerizačnej nádoby z nehrdzavejúcej ocele s vnútorným objemom 1 000 litrov a na časti zariadení, ktoré prichádzajú do styku s monoméroín, ako napríklad na miešadlo; po nanesení sa povlak zasuší pri teplote 70 °C počas 20 minút a potom sa dôkladne opláchne.
Potom sa takto povlečená polymerizačná nádoba plní 160 kg vinylového monoméru, 40 kg vinylacetátového monoméru, 400 kg deionizovanej vody, 600 g želatíny, 2 kg Triclénu a 350 g lauroylperoxidu a polymerizácia sa uskutočňuje počas 6 hodín pri teplote 10 70 °C. Po ukončení polymerizácie sa polymér vyberie a vnútorne sa premyje vodou pri prietokovej rýchlosti
0,1 m3/m2h, ako sa uvádza v tabuľke ΙΠ. Uvedená operácia od povlečenia a naplnenia po premytie polymerizačnej nádoby vodou sa vykonáva pre každú dávku a operácia sa opakuje maximálne 200 krát.
Koncentrácia chloridového iónu sa riadi rovnako ako podľa príkladu 1 a tiež rovnako sa hodnotí rozsah inknistrácií. Podmienky a výsledky skúšok sú uvedené v tabuľke ΠΙ.
Tabuľka 111 í 1 i
V tabuľke ΠΙ sú porovnávacie príklady tiež označené hviezdičkou. V prípade príkladov 158 a 159 sa vnútorné steny polymerizačnej nádoby neošetrujú a nepovliekajú žiadnou zlúčeninou. Povlak, použitý v 5 príklade 195 sa pripravuje rozpustením jedného dielu sulfidu sodného v 100 dieloch vody a pridaním 0,5 dielov farbiva do vzniknutého roztoku, načo sa povlak zasuší pri teplote 80 °C počas 30 minút.
Pov lakový ruatok
(1 > Pr. č. Farbivo alebo pigment (A) Anorganická zlúčenina ,ania (b) (a»/ (b) hmotne»tný pomer Polymérna 21údenina (c > ( a ) f i. c : hmotnostný Pomer (21 kone Z fíozpúáťad1 o
Druh Pomer mici druh Pomer miešania
158· -
159« - - - -
160* Razpufiťad 1 c v á čerí* 7 - - 0.5 Metenol
161* - Poly tetrahydrofurán 100/30 0,6 THF
162« Zásaditá oraní 2 Koloidný SiOz. 100/100 - 1 . o Voda
163« Razpútťadlcvä ťerf, 5 - Šel ak 100/50 0,9 Metanol
164« - Fe<0H)3 soľ 100/10 - 1 , o
165* KysIA Čerf 2 ODdné sklo 100/100 - 1.5 Voda / Metanol 50/50
166« Zásadití oraní 14 Matakr etnič i. t A kyselina - 1.5 Metanol
167« - Koloidný SiOa 0/100 - 1.0 Voda
168« Rozpťiftt’ad 1 dvA modrá 2 - - O,S Metanol
169* kypová fialová 2 - - 0,3 Xylén
Tabuľka II I( 1 ) (pokračovanie)
( 1) Pr. ¢. » S) Cl- kone. horná: stredná dolná! max.-min. ppm (4> lnKcu-Stácia hfirlr.n.pr. ia t ρηΓιιιι,ή ..rwistwi α/ιτ. ) Dávka C.
Doba premývania vodou po uk onČen f min. Vnuálne.
1 0 IC 50 100 150 200
158* 350 390-320 60 H(I100 3
159» 10 32-7 H í 1000)
160* 300 350-280 M p F H(500>
161« 280 330-260 * 8 F H í300 J
162» 290 350-270 B C F H
163» 230 290-230 ·· P F H t 400)
164* 290 340-270 · Ď C F H<3001
165* 260 300-240 B C F HI250)
166* 250 300-220 B C F H (280)
167* 280 340-260 H(900)
16Θ* 270 320-250 ·' P F H(400>
169* 290 340-270 D F H í 500)
Tabulu* III(2>
1) Pr. Rov lakový r t»s t ok
Farbivo alebo pigment (a) Anorganická (a)/<b> f-'qlymérna (a>/(c> (2> Rozpúšťadlo
Druh Pomer zlúčenina miešania (b) hmotnostný pomer slúčenina <c I hmotnostný kone pomer X druh Pomer miešania
170 Roxpúšťad lová čerň 7 - Palytetrahydrcturán 100/30 0,6 THF
171 Rozpúšťadlová ČerA 7 - - 0,5 Metano1
172 Pigmentová Červeň 17 - Pol y fény 1 acety 1 ér» C», B
173 Priama modrá 96 Ortokremičitá kyselina 1ÚÓ/2Ú - 0,8 Voda
174 Zásaditá oranZ 2 Koloidný SiO- 100/100 - 1,0 Voda/n- 90/10 Buty1 alkohol
175 Priama čerň 74 - - 0, 5 Voda
176 Rozpúšťadlová červeň 121 - 0,6 Metanol
177 Koloidný kremičitan 1 í tny 100/100 - 0.6
Ι7Θ Rorpúôťad1 uvi Čerň 5 - šel ak. 100/50 0,8
179 Kypová čerň Θ - - 0» 6 Acetón
180 Moridlová čerň 13 Metakremičitá kyaalina 100/200 - 0.7 Voda
1B1 Rozpúšťadlová modrá 36 - - 0,4 Metanol
Tabuľka 111(3)
Povlakový roztok
1 ) Pr. Farbivo alebo Pigment (a) Anorganická (a)/<b) Po 1 yaŕma ia)/(c> (2) Rozpúšťadlo
e. Druh Pomer ffiieSania slúčenina 1 b) hmotnostný pomer zlúčenina (c > hmotnoetný pomer kone X druh Pomer miešania
182 Kyslá červeň 80/ 00/20 zásaditá oraní 2 - - 0,8 Voda/ 50/50 Metanol
í 83 RozpCiéťad 1 ovi Cerfi 5 Fe(DH)j soľ 100/10 - 1,0 -
1Θ4 Redukovaná kypová modrá t - - 0, b Voda
105 kypovi fialová 2 - - 0.4 Ky 1 én
186 Moridlová zeleň 29 - - 0,3 Voda
1Θ7 RozpúSťad1ová modrá 2 - - 0, 7 Metanol
1B9 ·· CoCl3 100/ 1 - 0,7
1B9 Potravinárska červeň 14 - - ú, 8 Voda
190 - AlCh 100/l - 0,8 ·
191 Kyslá Čerň 2 Vodné sklo 100/100 - 1 .5 Voda/ I zobutý 1 alkohol
192 RozpúSťadI ovi Žlť 33 - - α,θ Voda
Tabuľka 11 1 (- > ( pokračovanie >
(1 > Pr. č. ( 3 3 Cl- kone. horná: stredná dolná: ma>:.-min. ppm í 4) Doba premývania vodou po ukončen min. lakrusLtácxa Vizuálne hodno ten i e_( oriľnnté__množstvo Q/mJ >
Dáv k a č.
10 30 50 1 00 150 200
182 13 15-10 10 A A A A A B ( 3)
183 11 1 3—6 A A A A A A ( 0,5 3
1B4 18 20— 1 5 A A A B C Dl 191
185 14 19-14 ·· A A A & C D ( 19 >
106 19 21-16 A A A & C Dl 18 )
1B7 20 22-17 15 A A A B C Dl 17)
188 20 22-18 10 A A A A A A<0.5)
189 12 14-9 15 A A A B C Dl 16)
190 12 14-9 10 A A A A A A<0,5)
191 5 7-3 15 A A A A A A(0,7>
192 16 18-13 A A A B C D( 15)
SK 277795 Β6
Tabuľka IHifl)
Povlakový rtok.
1 > Pr. e. Farbivo alebo pigment <a) Anorganická z 1 údenina (b) hmotnoetný pomer Polymárna z 1údenina (c > <«>/<£> < 2) hmotnostný kone. poner X Rozpúíťadlo druh Pomer mieCania
Druh Pomer mielania
193 Zásaditá oraní 14 Ple tal.rcmlč 1 tá kyselina 100/500 - 1,5 Voda / s sek-buty 1 a 1kohal
194 Kyslá hnedá 161 - - 0.6 Voda
195 Sírna modrá 9 - - O. 7 '
196 Fluoreecentnť» jjasňavacie C ir· ídlo - - 0.4
197 Reaktívna zeleň 8 - - 0,5
198 Azová llť 2 - - O, 5 Metanol
199 ·' CoCla 100 / 5 - 0,5
Tabuľka 111(4) <pokračovanj e)
<1 ) Pr. č . (3 > Ľl- kone, horná r stredná dolná: max.-min. PPm (4 > Doba premývania vodou po ukončení min. Vizuálne Inkrmt.cn nr,n.kt\.o q/m- r
horinotenie Dávka ( nnľnnté e.
10 30 50 1OC 150 200
193 1 1 13-8 15 A A A A A A<0,9)
194 17 19-14 A A A Ď C D (20)
195 14 16-11 A A A A B C( 1O>
196 8 10-5 A A A B C D( 19)
197 16 18-12 ·’ A A A B C D( 15)
198 9 11-6 A A A B C D< 16>
199 13 16-11 10 A A A A A A(0.7)
Poznámky t (i) * porovnávacie príklady (2) Koncentrácia farbiva alebo pigmentu v POvlakovDm roztoku (3> Koncentrácia chloridového Iónu v suspenzii po ukončení pulymerizácie (4> Rýchlosť toku vody 0,1 m3/m2h
Príklad 4
Ako je uvedené v tabuľke IV, v každej skúške sa farbivo alebo pigment rozpusti alebo disperguje v rozpúšťadle, pripadne za pridania anorganickej zlúčeniny alebo polymémej zlúčeniny, a tak sa pripraví povlakový roztok. V tabuľke IV sa tiež vždy uvádza lunotnostný pomer anorganickej zlúčeniny a polymemej zlúčeniny a koncentrácia farbiva alebo pigmentu v povlakovom roztoku. Povlakový roztok sa potom nanáša na vyleštené vnútorné steny polymerizačnej nádoby z nelirdzavejúcej ocele s vnútorným objemom 1 000 litrov a na časti zariadenia, ktoré prichádzajú do styku s monotnérom, ako napríklad na miešadlo; po nanesení sa povlak zasuši pri teplote 80 ’C počas 10 minút a potom sa dôkladne opláchne vodou.
Potom sa takto povlečená polymerizačná nádoba plní 200 kg vinylchloridového monoméru, 400 kg deionizovanej vody, 40 g parciálne zmydelneného poly5 vinylalkoholu, 60 g hydroxypropylmetylcelulózy a polymerizácia sa uskutočňuje pri teplote 57 °C počas siedmich hodín. Po ukončení polymerizácie sa polymér vyberie a polymerizačná nádoba vnútri premyje vodou s rýchlosťou toku 0,1 m3/m2h, ako sa uvádza v tabuľke 10 IV. Uvedená operácia od povlečenia a naplnenia po premytie vodou sa vykonáva pre každú dávku a operácia sa opakuje maximálne 200 krát.
Koncentrácia chloridového iónu sa riadi rovnako ako podľa príkladu I a tiež rovnako sa hodnotí rozsah inkustrácii Pri každej skúške sa tiež počet rybích ôk v produkte získanom z polyméru v 10., 30., 50., 100., 150. a 200. dávke. Zmes 100 dielov hmotnostných získaného polyméru dehydratáciou a sušením suspenzie po polymerizácii, 50 dielov hmotnostných DOP, 1 hmotnostného dielu dibutyllaurátu, 1 hmotnostného dielu cetylalkoholu, 0,25 hmotnostných dielov oxidu titaničitého a 0,05 hmotnostných dielov sadzí sa miesi medzi dvoma valcami pri teplote 150 °C počas 7 minút a potom sa spracuje na fóliu s hrúbkou 0,2 mm. Počet rybích ôk na 100 cm3 fólie sa zisťuje metódou transmisie svetla.
Podmienky a výsledky tejto skúšky sú uvedené v tabuľke IV.
V tabuľke IV sú porovnávacie príklady rovnako označené hviezdičkou. V prípade príkladov 200 a 201 sa vnútorné steny polymerizačnej nádoby neošetrujú a nepovliekajú žiadnou zlúčeninou.
Tabuľka IV t t)
4 1 ) Pr. č. Povlakový roztok
Farbivo alebo pigment <a) Anorganická zlúčenina (b) <a)/(b> hmotnostný pomer Po)ymérna zlúčenina ic ) (a)/(c) hmotnostný pomer (2 1 kone X RozpúCťadlc
Druh Fomar miešania druh Pomer miešania
200* - - - -
201* - - - -
202« RozpúšťadLová čerň 7 - - O, 5 Metanol
203« * FelDH)? soť 10Q/20 - 0,3 Voda/ ftetanol 10/90
204* Zásaditá oranž 2/ rozpúšťadlová čerň 60/40 3 - - 0,8 ·’ 50/50
205* RozpúBťadlavá čerA 5 Koloidný S1O2 100/80 - 0,8 Metanol
206« Kyslá Cerfl 2 fletakremiči tá kyee-1 ina 100/50 - 0,0 Voda
207 Rozpúšťadlová Čerň 7 FelOHJa 100/20 - 0, S Voda / Metanol 10/90
208 Zásaditá oranž 2/ rozpCišťadlová CerA 60/40 3 - - 0,8 50/50
209 Rozpustná sírna hnedá 1 - - 0.S Voda
210 Roľpúšťadlová čerA 5 koloidný SiO? LOO/BÔ - 0,8 Metancl
211 Azová čerfl 3 - Š e- lak. 100/100 1,0 ·
212 Pigmentová zeleň 38 Etylceltilóza 1OO/4Ô 1 . 4 Etanol
Tabuľka 1V(i> (pokračovanie)
< 1 > Pr. č. Cl- kone, horná: stredná dolná: <<ax.-min PP* ) Doba premýv vodou po . ukončení min . C 4 > ah j * Vizuálne.· Inkr ustáLiá hodnotenie i ΡτίΓ-ηιιΙέ mi-.ciž fetvD Q Rybie oká Dávka č ípocetl
10 30 D4vka č
30 1 00 50 200 10 30 50 100 150 200
200* 300 60 H 1 000 > 300
260-330
201* 10 B-12 H<9S0> 230
202* 290 B F H(700) 10 180 250
250-310
203« 3'J‘j ·' D C F H (500 13 50 60 100
260-350
204« 200 B F H í 650) 1 1 1 20 190
240-300
20S* 250 ·· 9 C F H í 500 IB 40 00 1 20
200-270
206* 260 B C F H (560 > 15 50 100 150
210-290
207 14 10-16 1 5 A A A A A A(0,5) 0 0 0 0 2 10
208 1O 8-12 A A A A A A ( O» 7 1 t;· 0 0 0 3 15
209 12 9-14 ' A A A A R C( 10> 0 0 0 2 7 20
210 8 6-10 A A A A A A(0,2) 0 0 0 0 1 5
211 13 15-10 A A A A B C<9) 0 0 0 1 10 23
2) 7 18 20-15 A A A A A C< 1 ) 0 0 0 4 1O 19
rabuľka IV<2>
Povlakový roztok
í 1 ) Pr. Farbivo alebo pigment <a> Anorganická (a)/(b> Polym^rna (al/lcl (2? RozpúHľactla
c · zlúčenina hmotnostný zlúčenina hmotnostný ktmc
Druh Pomer mielania (hl pomer pomer X druh Pomer mleftania
2l^> Rozpúfcl'adlová CerA 5 - - 0,5 hetanoi
214 Zásaditá oranž 14 - - o,? Voda / 90/10 J zobutýla J koho)
215 Rozpúiťadlová ferrt 23 - - 0,0 Metanol
216 Rozpútťad1ová modrá 73 - - 0, 4
217 Kyslá čerA 2 Metakremičitá 100/50 0,0 Voda
k y se]i na
F'oznámky i <11 * porovnávacie príklady
<21 Koncentrácia farbiva alebo pigmentu v roztoku
(3) Koncentrácia ch 1orLdového lánu v suspenzii po ukončení po 1ymerizáci e
(4) Rýchlosť toku vody 0.1 eP/m2h
Príklad 5
Ako je uvedené v tabuľke V, v každej skúške sa zlúčenina s konjugovanýini n väzbami rozpúšťa alebo disperguje v rozpúšťadle, prípadne za pridania anorganickej zlúčeniny alebo polymémej zlúčeniny, a tak sa pripraví povlakový roztok. V tabuľke V sa tiež vždy uvádza hmotnostný pomer anorganickej zlúčeniny a polymémej zlúčeniny a koncentrácia zlúčeniny s konjugovanými n väzbami v povlakovom roztoku. Povlakový roztok sa potom nanáša na vnútorné steny polymerizačnej nádoby s vnútorným obsahom I 000 litrov a na časti zariadení, ktoré prichádzajú do styku s monoinérom, ako napríklad na miešadlo; po nanesení sa povlak zasuši pri teplote 70 °C počas 20 minút a potom sa dôkladne opláchne vodou.
Potom sa takto povlečená polymerizačná nádoba plní 200 kg vinylchloridového monoméru, 400 kg deionizovanej vody, 44 g parciálne zmydelneného polyvinylalkoholu, 56 g hydroxypropylmetylcelulózy a 60 g terc.-butylperoxyneodekanátu a polymerizácia sa uskutočňuje pri teplote 52 ’C počas siedmich hodín. Po ukončení polymerizácie sa polymér vyberie a polymerizačná nádoba sa premyje vnútri vodou pri rýchlosti toku 0,1 m3/m2h, ako sa uvádza v tabuľke V. Uvedená operácia 5 od povlečenia a naplnenia po premytie vodou sa vykonáva pre každú dávku a operácia sa opakuje maximálne 200 krát.
Koncentrácia chloridového iontu sa riadi rovnako ako podľa príkladu 1 a tiež rovnako sa hodnotí rozsah 10 inkrustácií. Podmienky a výsledky sa uvádzajú v tabuľke V.
V tabuľke V sa porovnácie príklady rovnako označujú hviezdičkou. V príklade 301 a 302 sa vnútorné steny polymerizačnej nádoby neošetrujú a nepovlíekajú 15 žiadnou zlúčeninou. Povlakové roztoky podľa príkladu 333 a 334 sa pripravujú rozpustením jedného dielu sulfidu sodného v 100 dieloch vody a pridaním 0,5 dielov farbiva do vzniknutého roztoku, pričom sa povlak zasuši pri teplote 80 °C počas 30 minút.
íl ) Pr. Povlakový roztok
Z 1.s konjugovanýml n väzbami (a) Anorganická (a)/(b) Polymŕrna (ä)/Ic) <2) Rczpúšťad1 o
e. Druh Pomer miešania zlúčenína (b) hmotnostný pomer zlúčenina <C ) hmotnostný pamer kone X druh Pomer miešania
301* - - -
302« - - - -
303· Rozanl1in - - 0,5 Metáne 1
304* - - v, 5
303* ' - - 0,5 ·
306* · Koloidný SiOa 100/100 - 1,0 ·
307* 100/200 Šelak 100/20 1 5
3oe* - 0/100 - 1 Q Voda
309* Leukochinizarín/ 90/10 Rozpúšťadlová čerň 7 FetOHJa fiQľ 100/30 - 0,7 Voda / 20/80 Metanol
310* Flevonol - - 0, S Metáne 1
311* Indisoazín NiCla 100/5 0,4 ·
312* Akridún - - 0,5
'tabuľka V(l) (pokračovanie)
( 1 ) Pr. č. (3) Cl- kone, horná: stredná dolná: max.-min. ppm (4) Doba premývania vodou po ukončen f min. VimAInfe l.ndnc
Dávka č. 50 100 150 200
10 30
301* 300 2ΘΟ-350 60 ti < 1 OOO)
302* 15 12-17 ·· H(900 J
30.3* 300 270-350 B F H <850)
304» 210 190-250 B F H <60Ú>
305* 140 120-1 BO P F H(500)
306« 290 270-310 8 c F H<400)
307* 240 220-300 B c F H<35O>
308* 11 9-13 H t 900)
309* 280 260-330 B c F H(350)
310* 270 250-320 ·· G H(500>
311* 290 270-350 G H<300)
312« 250 230-290 G Hí600)
T ň t»u ľ). a V ( 2 >
< 1 ) Pr. Povlakov? roztok.
Zl.fc k on jugovanými ir väzbami(a > Anorganická (a)/<b> Polymárna (a)/(c) (2) Rozpúšťadlo
č. Druh Pomer eiatania zlúčenina (b) hmotnoetný zlúčenina hmotnostný pomer <c) pomer kone X druh Po<n*r miešania
313* 2-0xyt iofantrén - 0, 3 n.t.nol
314* F ta 1az1 n/ kyslá modri 59 50/50 - - 0,5
315* - - So lak ú/túú 1,0
316* Caratyan ín - - 0,7 ·
317 2.2-Difenylolpropán - - 0.7
318 Dxyantrachinôn/ rozpúíVadlová čerň 50/50 5 - 0,9
319 Rezaní1ln Koloidný SiCfe 100/100 0,6 Voda / 20/80 Metanol
320 Rozanilín/chinolln - Šelak 100/20 0,7 Metanol
321 4-Amťnodifenylamín - - 0,5 ··
322 x-Amínofenazín - - 0.Θ ·
323 2-Amínodi1 en y lamín - - 0. 4
324 7-Amíno-4fnety 1 k um a r í n O, 7
Tabuľka Ví2) ípokračovanie)
C 1 ) Pr. č. (3) Cl” kone, hprnái stredná dolná: max.-min. ppm (4 > Doba premývania vodou po ukončení min. Inkrustácia žstvo ‘Vď Σ
Vizuálne hndnnfenig i PnTniilť tuná č.
10 30 Dávka
50 i 0i> 150 200
313* 790 270-340 60 G H 1700)
314* 270 250-320 ·· G H C 350 >
315* 240 220-290 H<950>
316* 220 200-280 G H(550)
317 13 10-15 10 A A A B C n < 20)
318 15 13-17 A A A A A A<0»7>
319 7 5-9 A A A A A B( 1.5)
320 4 3-5 A A A A A B<3)
321 1 7 14-21 A A A B C D( 17)
322 14 10-18 A A A A B C(9)
323 16 12-18 A A A B C D<20>
324 13 10-17 A A A B C D (22 >
Tabuľka V<3)
Povlakový ráztok (i)
Pr. e. Zl.s kanjugnvanýml π väzbaml(a) Anorganická (a)/(b> Polymérna hmotnostný zlúčenina pomer <c> (a)r (c ) hmotno&tný pomer c 2) kone X Rozpúšťadlo druh Po«>er miešania
Druh Pomer miešania zlúčenina (b)
325 Fenazťnoxid/ 40/60 Kyslá čerA 2 kc 1 oi dná silíc a 100/200 0,5 Voda f 40/60 Metanol
326 bi s(G—íeny1 bydraž ť n > matonovej kyseliny - - <’,9 Metáne1
327 3,á-Benlochinolŕn - - 0.7
32B Benzoflavín - - ô. 3
329 TrifenylizQQNazol - - 0.9 ··
330 N i trodí+ enyL éter - - 0.4 ·'
331 Picen-5,6-chinón - Polypyridýlacetylán 100/100 1 ,0
332 Indoanllŕn - - 0,4
333 Hydronová modrá/ S0/20 zásaditá Cerrt 2 - - 0,8 ·'
334 BenzotaJbenzofurán - - 0,5
335 3,4-Ftaloylíurazén - - 0, 5
336 3-Cinramy1-2-mety 1 - - - 0.9
1,4··η»·ί tochinón
Tabuľka V(3) ípokračovanie)
i 1 > Pr . č. (Ti Cl- kone, horná: * tretina dolná: max.-min. ppm ( 4 f Doba p r eíiiý vai« i a vodou po ukončení min. llxLrxLaLLáu.xä Dávka č. iZa-l
10 30 50 100 150 200
325 11 Θ-1 4 15 A A A A A A(0,2)
326 9 7 12 · A A A D C D ( í Θ)
327 12 Θ-15 A A A 9 C D( 20)
328 10 7-13 A A A B c D( 15)
3-29 15 11-17 - A A A B c 0(17)
330 20 16-22 A A A B c DÍ21 )
33 Ϊ 14 10-16 - A A A A B C í 1 0 )
332 7 5-9 A A A B C D(20>
333 10 9-12 1O A A A A A B ( , 3 )
334 8 6-10 A A A B C D( 18)
335 16 13-1Θ A A A b C D í 20)
336 10 912 ·· A A A B c D(24)
SK 277795 Β6
TabuľkA V<4)
PovlakDvý roztok
1)
Pr. Zl.s konjugovanými w väzbami(a) Anorganická <a)/(b) Polymárna (ô>/(c) i 2) kane Rozpúšťad io
C. zlúčenina hmotnaitn ý zlúčenín* hmotnostny «
Druh Pflflifr miešania (b) pomer (c) pomer Z druh Pomer miešania
337 Alizarín - 0,4 Metaná 1
33Θ Leukochini zar ín/ 90/10 FeíOHl? 100750 0.7 Vodď / 20/Θ0
Rozpúšťač) lov* Čerň 7 Metanol
339 2. 2“Diantrachinoly) - - 0.8 Metanol
340 Anhydroriová báza - - 0,2
341 Chromano)/ Zásaditá oraní 14 20/80 - O, 5
342 Flavonol - - 0,3 ·
343 Dikumarol - - 1.0
344 J joxantOn - - 1,2
345 1-feny1pyrrol - - 0,8
346 3-feny1indol - Polyv iny lizobútýral 100/20 1,0 Chloroform
347 lndigoazín NíC13 100/5 - 0,4 Metanol
348 ft-Izoindigo - - 0,6
Tabuľka V(4) tpokračovírie)
(1 > Pr. č. í 3 > Cl“ kone, horná i stredná do i nái max.-min. ppm (4) Doba premývania vodou po ukončení min. ICLkĽuiitÄclA n=i
Dávke Č. 150
10 30 50 lôu 200
337 13 10-15 10 A A A B C D(21 )
33Θ 12 9-14 A A A A A A(0,5>
339 9 6-11 15 A A A B C D< 20 >
340 1 i Θ-13 · A A A B C Cl 18»
341 19 1 S—22 ·· A A A A A B(1,4)
342 14 10-16 ·· A A A B C D< 10)
343 12 9-14 ·· A A A B C D( 19)
344 6 4-0 ·· A A A B c D (20)
345 10 7-13 14 A A A F c D(16)
346 14 11-17 A A A A A £>< 3)
347 12 9-14 A A A A A B(1,2>
34Θ 19 15-23 A A A Ď C tK 17»
SK 277795 Β6
Tabuľka Vl5>
Povlakový roztok
1 >
Pr. 21.fi konjugovanýffli tr väzbamKa) Anorganická (a)/(b) Polymérna (a)/(e) (2) Rozpúfiťad1 o
č. Druh Pomer miešania nútafun* hmotnostný zlúčenina hmotnostný (b) pomer (cl pomer kone X druh Pomer miešania
349 1,1'-D/karbazol - - 0,5 Metanol
350 Porfyn / 20/Θ0 RvJApúšťedlová čerň 2 - Po1 yadi kos in 100/50 0,8
351 4-fonyltiazo) - - 0. 4 ·
352 4—fény 1 i m ida zo 1 - - 0,0
353 5-íenyIpyrazol - - 0,9 ·
3Ξ4 Fény 1ŕuroxan - - 0,5 ·
355 2-Ťeny1-1,3,4-1 i ad i βϊο1 MetatetrakremiČi tA kyselina 100/100 0,7 Voda / 30/70 Metaná1
356 2-fony1-1,2,3-triazol - - Ô,4 Metaná 1
357 1-Oxy-5-teny1tetrazDl - - 0,0 -
358 4—Py ridol-mfenyléndiamín - Hydroxyetylctlulôza 100/100 1.0 Acetón
359 Chinoí ta 1ón - 0.3 Metaná 1
360 5-Jodoi zochinolín - - 0,6 '*
Tabuľka V(5) (pokračovanie)
( 1 ) Pr. e. (3 > Cl- kejne. horné i stredná dolná i ma».—min, Ppm < 4 > □oba premývania vodou po ukončení min. Vizuálne hodnot.ni. 1 PriľnilM «nnlst^n g/m? 1 Dávka Č.
10 30 50 100 150 200
349 7 5-10 15 A A A B C D<20 )
350 8 6-1 l A A A A A A(C,5)
351 14 10-16 A A A B C D( 18)
352 12 9-14 ·· A A A B C D( 17)
353 10 7-13 · A A A c Dt 15)
354 12 9-14 ·· A A B C D F f 55)
355 15 12-13 H A Λ A A B(2,1)
356 8 5-10 ·· A A B C D F(53)
357 14 11-17 10 A A B C D F (56)
358 7 5-9 A A A A B C< 10)
359 10 8-12 A A A Et C D < 1 7 )
360 12 10-14 A A B C D F (56 >
Tabuľka Vié>
Povlakový roztok ( 1 >-----
Pr. 21.s konjugovanými r väzbami ta ) Anorganick á (a)/(b> Polymérna (a)/(c) (2) Rozpúšťadlo
Č. Druh Pomer miešania zlúčenina (b) hmotnostný zlúčenina pomer (c) hmotnostný pomer kone Z druh Pomer miešania
361 9-f enox)'»kr id i n - 0, 5 Metanol
362 3-0xyfenantridinón - - Ú . 4
363 2-Benzoyi kumarón - - 0,8 -
364 HydrevaníJloyl/ 20/80 Rozpúšťadlová čerti 5 Fe(QH>i soľ 100/5 0.5 ’·
365 1.3-Dioxyakridín - - 0. 7
366 o-DxybenzotenônZ 70/30 rozpúšťadlová modrá 73 - - 0,8 ··
367 2.5-Dioxybenzofenón - - 0.7
368 Akridón - - 0.5 ·
369 2-Dxy-3-Ťenylirdazol - - 0,5
370 Kantén - - 0.6
371 2.4-Dinktro-9fery1akrid ín - - 0,8 ··
372 4,4'-DibenzoyIdi fény 1 - - 0.4
Tabuľka V(6) (pokračovanie)
( 1 ) Pr. Č. < J ) Cl- kone. horná: stredná dolná: max.-min. ppm (4) Doba premývania vodou po ukončení mm. Ink r.ustáciáa Dávka č. „tŕ ^r.-stvo o/mil)
1O 3<» 50 1ÚO 150 200
361 15 12-18 10 A A A B C D( 15)
362 20 17-23 A A A B C D (17)
363 13 10-16 11 A A B C D F(54)
364 16 14-19 ·· A A A A A A(0,5 J
365 12 9-15 A A A B C D t 18)
366 9 5-1 1 15 A A A A A Bt2.3>
367 17 14-20 A A A B C D( 15)
368 11 B—14 ·· A A A B C D( 13)
369 12 9-15 A A A B c D( 16)
370 B 5-10 A A A B c D<17>
371 5 3-7 A A A B c D(20)
j 372 12 9-14 · A A A B c D t 16)
Tabuľka V(7)
1 ) Povlakový roztok
Pr. Zl.e kanjugovanými n väzbami (·) Anorganickí Po)ymérna (a) / (c ) (2) RoapúíťadJo
č. zlúčenina hmotnoetný zlúčenina hmotnostný xonc.
Druh Pomer mieftania (b) pomer Cc pomer Z druh Pomer miešania
373 Diaminobenzofanôn - ButyIcelulóz a 100/20 0,8 Etanol
374 Tetrametoxyindi go/ 60/40 Koloidný SjO? 100/200 0,8 Voda 4 tľi í btj
fenoazOKid Metanol
375 Terfeny1/1,4dí fény Lnať talén 50/50 - - 0,6 Metanol
376 Afliinotnety ) n a f t a 1 én - - 0,8
377 1-Jodonaftalón - - 0,3 ··
37Θ 3, 4-Benzkarbazol - - 0,5
379 α-Naf tol - - 0, 7 ·
380 Metylán-di-O-naf tol - - 0,4 ··
381 2-Metoxyna+talén - - 0, 7 ·
3B2 «,β-Naftotenyxazín - - 0,8
383 2,6~Naftochinón/ zásaditá červeň 2 70/30 - 0,3
3Θ4 2-Naftalán-2'- Koloidný SiOa 100/50 1.0 Voda / 30/70
indolindigo Metanoi
Tabuľka V<7) ( po k račovanie >
( 1 > Pr. č. (3) C1~ kone, horná: stredná dolná: max.-min. ppm (4) Doba premývania vodou po ukončen ť min. Vizuálne hodnatenie Dávka i ΡτίΓιιιιΙΓ__mnn?.tvn č. aZaal
10 30 50 100 150 200
373 8 5-10 15 A A A A A 8(1,8)
374 1 4 11-17 A A A A A A ( 0, 6 )
375 17 14-20 10 A A A B C D( 17)
376 11 7-15 A A B C D F(58)
377 16 14-18 ·· A A B C D F(57)
378 10 7-13 · A A A B C D< 15)
379 15 13-17 A A B C D F (53)
38 O 8 5-10 A A B C D F (52)
381 15 11-ia ·· A A A D C D(20)
382 17 13-20 A A A B C 0(18)
383 1 1 9-14 ’· A A A A A B(1,9)
384 12 10-15 A A A A A B(2,3)
SK 27779S B6
T* tni r ta V<8>
Povlakový rcztcrk
Pr. č. ľ).s kon jugovariýuii ir väzbami (a) Anorganické· z 1 učeň irtd (b) (a)/(b) hmotnostný pomer Ρα1 ymárna zlúčenina (c ( a)/(c · 2 ) hmotnostný lonr pomer Z Rozpúátíad10
Druh Pomer mletaníe druh F’omer mxaäania
385 Na1toani1id - - 0,3 Metanol
386 a-Py r i d on f t a1ón/ Rozpúšťadlová čerň ύ 10/90 - - 0,3
387 a-N i trôzo-ft-naf tol Koloidný SÍO2 1 <»Ô /100 - 0,0 Voda / Metanol 40/60
388 2 - Ar» x 1 £ noan t rac én - - 1,0 Metanol
389 2-Amíno-1-antrénol - - 0,9 ·
390 An trac^n-9-aJ d·hyd - - 0.5
391 1-Am í na fonan trén - - 0.6 ·
392 Fenantrén-1.2-chinón - - 0.8
393 2—Jodofenantrán - - 0, 7
394 2-Amíno-3axyfenantrénchinón Koloidný SiO? 100/500 - 0,8 Veda / Metanol 20/80
395 2,7-Dif»nyl[2,3-9J chino1 ín - - 0,6 Metaná1
396 1 . 10-Fenantrolín Fe(OH > > soľ 100/20 - 0,8 Voda / Metanol 50/50
( 1 > Fr, č. (’> Cl“ kone, horná: stredná dolná: max.-min, ppm (4) Doba premývania vodou po ukonCenJ min. Iot.ru» tie 'J-.ľiiílnp Mericu, ( ΡτίΓτιιιΙΑ mrip?«tv<j
Dávka č.
10 SO 1Ó0 150 20G
385 1O 7-13 10 A A B C D F (53»
396 14 11-1B · A A A A A B(2,5)
3B7 14 11-17 11 A A A A A A<0,4)
3ΒΘ 18 15-22 A A B B C D( 1?)
389 5 3-7 A A B B C D (20)
390 11 9-14 A A A B c D C 22)
391 9 6-12 ·· A A B B c Dt 18)
392 12 10-15 15 A A B B c D C 20)
393 a 5-11 ·· A A A B c 8(21 )
394 11 8-14 A A A A A B<2,7)
39S 15 12-18 A A A C D F<52)
396 10 - A A A A A B(l,5>
Tabuľka V(9)
Pov1 a kový ra z tcl· < 1 )---
Pr. č. Zl.s konjugovanými Druh Poaar π vMzbami(a) Anorganická (a)/(b) Polymérna <a)/(c) hmotnostný zlúčenina hmotnostný pomer (c) pomer (2) kone X Rozpúšťač 10 druh Pomer miešania
miešania zlúčenina (b)
397 1 ·> 9-Pyrxdoíndol - - 0,4 Metanol
398 3-Amíno-l,5naftylidín - Poly ť N-vinyl- i 12» 4- 100/30 triasol 1,0 DMF
399 Caratyanín - - 0.7 Metanol
400 Fenotiazin Koloidný S1O2 100/40 0.9 Voda / 30/70 Metanol
401 F ta)axí n/ Kyslá modrá 59 50/5«? - 0,5 Metanol
402 1 -Amlnof enaz í n - - 0,4
403 2,4,6-Trifsny 1-Strlazťn - Pol y<9- 100/50 vinylan tracén) 0,6 Metylénchlond
404 2-Feny1tiofén - - 0.9 Metanol
405 3-Oxy tiofant rán - - 0,3
406 Tietlavún - - ij, 4
407 2-Amí nofenoxÄntín - - 0 5
408 Tetrahydroberber ín - - 0,8 ·
Tabuľka V<9) (pokračovanie)
11 ) Pr. C. (3) C 1 - k or. c . hôrni: stredná dolná: max.—min. ppm (4) Doba premývania vodou po ukonč&ní min. Inkrustácia
Vunálne hodnotenie Dávka ( Príľmdé množstvo q/m» ) č .
10 30 50 100 150 200
397 13 10-16 15 A A A B C Dí 17)
398 20 15-25 A A A A A B(1,9)
399 12 11-13 A A B C D F (55)
400 10 8-14 A A A A A A(0,7 >
401 7 5-9 ' A A A A A EU 1,8>
402 19 1 4-23 10 A A A B C D( ie>
403 16 13-19 A A A A A B(2,3>
404 14 11-18 A A A B C 0(20)
405 16 13-19 · A A A B C D( J7)
406 20 16-24 A A A B c r>( J6>
407 6 5-8 A A B C D F (53)
408 9 7-12 A A B C D F (55)
Tabuľka 9(10)
Povlakový roztok
1 )
Pr. 21.· konjugovanýmk π vazbafliila) Anorganická (a)/(b) Polymérna (a)/(c> (2) RazpOŠťad1 o
C. z 1účení na hmotnostný zlúčenina hmotnoetný kane
Druh Pomer miešania (b) pomer (c pomer X druh Pomer miešania
409 Nikot/léri - - Ο» 5 Metanol
410 A? lén - - ň, 7
411 Rasarín - - 0,5 ·
412 Koloidný SiOa 100/200 Selak. 1.5
Tabuľka V(10) <pckraCovaníe)
< 1 > Pr. (3) Cl- kone, horná: stredná dolná: max.-min. ppm i4> Doba premývania vodou po ukončení min. Vizuálne Inkrustácia hodnaten!f ( Priľtilliŕ mna Dávka č. iiikCL q/nŕ J.
10 30 1OO 150 200
40? 11 9-13 10 A A A B C D( 18>
41Ú 1B 15-21 A A A B C D( 1θ>
411 A A A B c D (20)
412 A A A A A A(0,5)
Poznámky s (1) * porovnávacie príklady
(2) Koncentrácia zlúčeniny s konJugovanými π väzbami
(3) Koncentrácia chloridového iónu po ukončení polymerizácie
(4) Rýchlosť toku vody 0,1 nP/m2h
Príklad 6
Ako je uvedené v tabuľke VI, v každej skúške sa zlúčenina s konjugovanýini n väzbami rozpustí alebo disperguje v rozpúšťadle, prípadne za pridania anorganickej zlúčeniny alebo polymémej zlúčeniny, a tak sa pripraví povlakový roztok. V tabuľke VI sa tiež vždy uvádza hmotnostný pomer anorganickej zlúčeniny a polymémej zlúčeniny a koncentrácia zlúčeniny s konjugovanými n väzbami v povlakovom roztoku. Povlakový roztok sa potom nanáša na vyleštené vnútorné steny polymerizačnej nádoby s vnútorným obsahom 1 000 litrov a na časti zariadení, ktoré prichádzajú do styku s monomérom, ako napríklad na miešadlo; po nanesení sa povlak zasuší pri teplote 70 °C počas 20 minút a potom sa dôkladne opláchne vodou.
Potom sa takto povlečená polymerizačná nádoba plní 200 kg vinylchloridového monoméru, 400 kg deionizovanej vody 0,25 kg hydroxypropylmetylcelulózy,
0,25 sorbitaiunonolaurátu a 50 g a,a'-azobis-2,4-dimetylvalelonitrilu a polymerizácia sa uskutočňuje pri teplote 57 °C počas desiatich hodín. Po ukončení polymerizácie sa polymér vyberie a polymerizačná nádo5 ba sa prepláclme vodou pri rýchlosti toku 0,1 m3/m2h, ako sa uvádza v tabuľke VI. Uvedená operácia od povlečenia a naplnenia po premytie vodou sa vykonáva pre každú dávku a operácia sa opakuje maximálne 200 krát.
Koncentrácia chloridového iónu sa riadi rovnako ako podľa príkladu 1 a tiež rovnako sa hodnotí rozsah inknistrácií. Podmienky a výsledky sú uvedené v tabuľke VI.
V tabuľke VI sú porovnávacie príklady opäť ozna15 čené hviezdičkou V prípade príkladov 413 a 414 sa vnútorné steny polymerizačnej nádoby neošetrujú a nepovliekajú žiadnou zlúčeninou.
T*burt* vi< i >
(1 > Povlakový roztok
Pr. Z i.s honjugovanými w väzbami (a) Anorganická (a)/(b) Polymérna (a>/(c) <2) Rozpúšťadlo
zlúčenina hmotnostný tlucenina nmotnostny kone.
Druh Pomer ml.i.ni. (b > pomer (c) pomer X druh Pomer miešania
413* -
414· - - - -
413« 1 -Β» tHTtor.a f tal éi i - - 0,5 Metanol
416« t-na f talén—2' — F e(DH)j s G ľ i 00/30 0,6 Voda / 20/80
indolindigo Metanol
417* 9.10-Díamino- 50/50 Koloidný SiOs 100/100 1.2 ·' 30/50
fenantrén/fenotiarín
418* Di oxyakridón - - 0. 6 Metanol
419* - Koloidný oxid 0/100 1,0 Voda
kremititý
420* 7—Oxy—3,4- - Poly tetrahydrofurán 100/50 0.7 Benzén
benzokurMrín
421* - - 0/100 0.5 ·
422* Indofenín - - 0,6 Metanol
423* Nltrofgnatiaiín - - 0.4
424* Diantrachinónimid - - O 5 ·
Tabuľka Vl(l) (pukraCavaníe>
(J) Pr. í 3) Cl- kone. horná t stredná (4) Doba premývania vodou po Í'izuálnp hadnatenle ( Prifnuté Dávka C. jinaístvra q/nŕl
č. dolná: max.-min. ppm ukončení min. 10 30 50 100 1S0 200
413» 300 260-300 60 H t 1400)
414« 13 B-17 H(1200)
415* 280 260-330 g h (i ooo)
416* 270 250-320 C F H(900)
417* 240 220-300 ·· C F H(850)
410* 280 260-320 G H(1000)
41«?» 230 210-290 ·' H(1300)
420* 290 270-350 · □ H(900)
421* 220 200-280 H(1330 >
422* 260 240-310 ·' G H t 800)
423* 250 230-280 ’· G H(800)
424* 300 2Θ0-350 41 G H í 950)
Tabuľka Vl!2>
(1 > Pr. C. Pvvlakpvý roztok
21.s konJugovanými π väzbami Druh Pomer miešania (a) Anervanická zlúčenina (b) (a)/(b) tmuínosiný pomer Po J y márna zlúčenina (C) (a)/(c) hmatrestný pomer <2> kone Z Rozpúšťad1 o
druh Pomer miešania
425* 6-FenyIkumarIn/ 20/80 Rozpúšťad lovi čerrt 5 Koloidný oxid k remičitŕ 100/80 - 0,6 voda / Metanol 30/70
426 N-Naftyletyléndia*t n - Polycyk. lopentánox id 100/30 0,8 Benzén
427 1-ŕroaonaf ta 1én - - 0,5 Metanol
428 1,1’-Diamino-2, 2'bxnafty 1 Koloidný oxid kremičitý 100/50 - 1.0 Voda / Metanol 30/70
429 Benzoindanún - - 0,6 Metanál
430 Oxybenzoakridín - - 0.7
431 l-hUftal6n-2'indolindigo F»IDH)a soľ 100/30 - 0,6 Voda / Metanol 20/80
432 α-Naftaamzdoxim - - 0,5 Metanol
433 ot-Naí tylglyDxal - - 0,5
434 9-Merkap tesaní racér» - - 0. 7 11
435 9,10-Diamino- 50/50 fenantrén/fenotiaz in Koloidný oxid kremičitý 100/100 - 1.2 Voda / Metanol 50/50
4 36 2-Aminofonantrínchinón Polybutadlér 100/10 0,5 70/30
Tabuľka VI(2) (pokračovanie)
i 1 í 3) Cl- kone. horná i stredné dolná: ma:t. -mi n . ppm (4) Daba premývania VOdDU po ukončoní min. Vi rutín. 1nkruutácia hndi.oŕonim (Priľnúť mn
30 Dávka č.
10 50 1 00 150 200
425« 290 270-340 60 c F H(700)
426 14 11-18 15 A A A A 8 Cí 10)
427 9 6-12 ·· A A B C D F C 60)
42Θ ii 7-13 A A A A A Bil,5)
429 8 6-9 ·· A A R C D F (57)
430 5 3-7 A A A B C D(19)
431 19 17-21 - A A A A A BÍ2f7)
432 16 14-18 10 A A A & C DÍ1G)
433 20 18-23 A A 8 C Γ» F(5<?)
434 e 5-11 A A B C D F (62)
435 1 1 9-14 A A A A A B(1,2)
436 14 1 1-17 A A A A 8 C(9)
Tabuľka VI (3)
1 Pr. č. Povlakavý roztok.
21»* konlugovanými w vázbamí (a) Anorganická zlúčenina (b) (O/ťbi hmotnostný pomer Po 1 ymŕrna zlúČenina (c) 1 · 1 / ( C ) hmotnostný pomer < 2 ) kone X Rozpúšťadlo
Druh Pomer miešania druh Pomer miešania
437 Perylén /2,2'- 90/10 diOKyazobenzén - - 0,0 Metanol
438 1,2-Ďen2ofpniíťn - - 0,4 ··
439 2-Jodo~l,4naftochinón - - 0,5
440 Dlantrachinónimíd - - 0,5
441 Chinizarí nchinón FelOH)» soľ 100/10 - 0,5 Voda / Metáne1 20/80
442 DloxyakrIdón - - 0,6 Metanol
443 3,á-Diaminoakridín Koloidný oxid kremi Či tý 100/300 - 0.B Voda / Metaná1 40/60
444 4'-Nitrozo-2-ni trodi fény 1λλϊn - 0, 7 Metanol
445 4,4’-Dinitradlfsnylamín - - 0,9
446 Dinitrofcny1indazol - - 0,5 -
447 Amfnobenzofenón fonantrán/fenotlaz 1 n Koloidný oxid kremi či tý 100/100 - 1 ϋ Voda Metanol 50/50
4^3 1,3, B-Triní li ufencxaz ϊη - - 0,5 Metano1
abuľk a V í í 3 > < pok raČ o ven 11* >
í 1 ) Pr. Č. 13) Ľl” kone, horná: stredná dolná: max.-min. ppm Doba premývaníó vodou po ukončení min. Vizuálne hodnotenie ( PriTnuté Dávka č. množstvo «a/mJ 1
10 30 50 100 150 200
437 17 14-19 1O A A A B c D( 1Θ)
43& 10 0-12 10 A A 8 C D F(57)
439 6 5-7 A A 8 C D F(61 )
44O 11 9-13 A A B c D F (60)
441 19 16-22 A A A A A 8(1,9)
442 8 5-í 1 ·· A A & C D F (58 1
443 17 14-20 ·· A A A A A B(3>
444 9 5-13 A A A B C DÍ9>
445 15 11-10 A A B C D F(59>
446 17 1 4-20 A A 8 C D F(55>
447 1 1 9-13 A A A A A B(2,5>
448 14 11-17 A A B C D F (57)
SK 277795 Β6
Tabuľka V](4)
1 > Pr. č. Povlakový roztok
Z1. * k Dn ju varný im n väzbami(a) Anorganická (a)/íb) hmotnostný pomer Polymérna (a>/<c> zlúčenina hmotnostnŕ (c) pomer (2) kone X Rozpúšťadlo
Druh Pomer miešania zlúčenina (b) druh Pomer miešania
449 2.2'-Díokybi feny 1 - - 0, 5 Metanol
450 6—Fénylkumarln/ 20/00 Koloidný oxid 100/60 - u, 6 Voda / 30/70
Roxpúšťadlová čerA 5 kremičitý Metanol
451 7-0xy-3,4- - Aulytetrahydrofurán 100/50 0,7 Ben zén
txn iokumarín
452 2-Feny1-3- Koloidný oxid 100/40 0, 9 Voda / 50/50
fenylasoindol kremič i tý Metanol
453 Indofer(n - - 0,6 Metanol
454 Polyfyraj in - - 0.7
455 4-Feny 1 oxaxo 1 - - 0, 6 11
436 5-Benzoy1-3.4dl fény lizoo>iazol - - 0, 4
457 2-Amíno-4- Koloidný oxid 100/150 - 0,0 Voda / 30/70
fanyltiaxol kremičitý Metanol
45B 2-Fenyla2olmidazol - - 0,5 Metanol
459 4-Pyridy1azorezorc in Koloidný oxid 100/200 - O, Θ Voda / 40/60
kremičitý Metanol
460 2,3—c hi nolí nd i ol - - 0,6 Metanol
Tabuľka VI(41 (pokračovanie)
( 1 ) Pr. č. (3) Cl“ kone, horná i stredná dolnás ma>:.-min. ppm <4) Doba premývania vodou po ukončení min. Inkrustácia Dávka č. Zuŕ x
10 7.0 50 100 150 200
449 12 9-14 15 A B C D E F (59)
450 17 14-20 A A A A A B(1,5)
451 1B 14-71 A A A B C D< 19)
452 12 10-14 A H A A A β ( 1 , S >
453 20 10-22 ·· A A B C b VtbQ)
454 16 13-19 A B C D E F(65>
455 9 6-12 A A B c D F (39)
436 11 8-14 A A B c D F í 55)
457 19 17-21 10 A A A A A B( 1,6)
45Θ 6 5-10 A A 3 C D F (60 }
459 6 3-7 A A A A A 8(1,51
460 1 1 9-13 A B C D E F C 57)
SK 277795 Β6
Tabuľka VI (3>
Povlakový roztok
Pr. C. 21.s konjugovanými n väzbamiía) Anorganická (a)/(b) Polymárna <a)/(c > C2> hmotnostný kone pomer % Rozpúšťadlo
Druh Pomer miešania Zlúčenina hmotnostný íluCemna (b) pomer (c > druh Pomer miešania
461 1-Am ťnoizochinolin - Q»7 Metáne 1
462 9-axyakridín/ zásaditá oranž 14 70/30 Polýchinaxŕ.l tn 100/60 l.O DMF
463 Ni trofenotiazťn - 0» 4 Metanol
464 2-Fenadinol - O, β
465 2,β-Díaminodibenzotioíén - 0,6 ·
466 CyklaC3,3,3Jsz ín F»(OH>> soľ 100/30 0,6 Voda / 1 0/90 Metanol
Tabuľka VH5> (pokračovanie)
<1> Pr. č. <3> Cl- kone. horná: stredná dolná: max.-min. Ppm (4 > Doba premývania vodou po ukonč en í min. 10 Inkrustácia Dávka č. lDŽStVD Q ΖΠΓλ
30 1OO 150 200
461 17 14-20 10 A A 9 C D F (56 >
4t2 19 15-24 * A A A A A 1 )
463 10 8-13 A B C D E F (60 5
464 7 5-9 - A A B C D F(62>
465 6 5-7 A B C D E F í 57 1
466 11 9-13 A A A A A Bil,3)
Poznámky: (1) * porovnávacie príklady
(2) Koncentrácia zlúčeniny s konjugovanými π väzbami v povlakovom roztoku
(31 Koncentrácia Cľiioridováho iónu v suspenzii po ultonCent polymerizácie
(4) Rýchlosť toku vody 0,1 m*/ms h
Príklad 7
Ako je uvedené v tabuľke Vn, v každej skúške sa zlúčenina s konjugovanými n väzbami rozpustí alebo disperguje v rozpúšťadle, prípadne za pridania anorganickej zlúčeniny alebo polymémcj zlúčeniny, a tak sa pripraví povlakový roztok. V tabuľke VII sa tiež vždy uvádza hmotnostný pomer anorganickej zlúčeniny a polymémej zlúčeniny a koncentrácia zlúčeniny s konjugovanými n väzbami v povlakovom roztoku. Povlakový roztok sa potom nanáša na vyleštené vnútorné steny polymerizačnej nádoby s vnútorným obsahom I 000 litrov a na časti zariadenia, ktoré prichádzajú do styku s monomérom, ako napríklad na miešadlo; po nanesení sa povlak zasuší pri teplote 60 °C počas 20 minút a potom sa dôkladne opláchne vodou.
Potom sa takto povlečená polytnerizačná nádoba plní 160 kg vinylchloridového monoméru, 40 kg vinylacetátového monoméru, 400 kg deionizovanej vody, 600 g želatíny, 2 kg Triclénu a 350 g lauroylperoxidu a polymerizácia sa uskutočňuje pri teplote 70 °C počas šiestich hodín. Po ukončení polymerizácie sa polymér 5 vyberie a polytnerizačná nádoba sa premyje vnútri vodou pri prietokovej rýchlosti 0,1 n?án2h, ako je uvedené v tabuľke VR Uvedená operácia od povlečenia a naplnenia po premytie vodou sa vykonáva pre každú dávku a operácia sa opakuje maximálne 200 krát.
Koncentrácia chloridového iónu sa riadi rovnako ako podľa príkladu 1 a tiež rovnako sa hodnotí rozsah inkrustácií. Podmienky a výsledky skúšky sú uvedené v tabuľke VII.
V tabuľke VII sú porovnávacie skúšky rovnako 15 označené hviezdičkou. V prípade príkladu 467 a 468 sa vnútorné steny polymerizačnej nádoby neošetrujú a nepovliekajú žiadnou zlúčeninou.
Tabuľka VU(l)
( 1 ) Pr. J Povlakový ráztok
1·* kcriJugovanými e väzbami(a) Anorganická (a)/(b) Polymŕrna <a)/(c) (2) Rozpúšťadlo
č. xluŕeninA Druh Pomer miešania (b) hmotnoetný pomer zlúčenina (c) hmotnoetný pomer kone X druh FOiwr miešania
467* - - - -
468« - - - -
469« 2, 2‘ -Diaminodifeny1 - - 0.5 Metanol
470* koloidný oxid kremičitý ÍÚO/IOÔ - 1.0
471* - 0/100 - 1,0 Voda
472« 1-Amínofenantridín - Polycyklopentadién 50/50 1,2 Benzénl
473* - - 0/100 1.0
474* 2-Chl<jrochlni zar ín - - 0,5 Metanol
475* Pyrazoiantrôn - - 0,6 Etanol
476« 4,10-Dioxy-J,7f enantrol ín FeCla 1OÔ/2 - 0.5 Metanol
477* 1,2-Dihydronattalén Fe(0H>3 soľ 100/10 - 0,5
47B* 3,3'-Azopyridín - - 0, Θ ··
Tabuľka VII(i> (pokračovanie)
i 3 J (4) InkrusiAr i a
( 1 ) CI— kone. Dobo premývania Viauál: r.e hodnateni. ( Prihnite mno
Pr . horná i stredná vodou po Dávka č.
Č. dolná: max.-min. ukončení
ppm min. 10 30 50 100 150 200
467* 350 320-390 60 H<1100)
468« 10 7-12 H<1000)
469* 290 270-350 G H<700>
470* 270 250-320 C F H(600)
471« 250 230-310 H(900)
472« 280 260-330 ’· C F H(500 >
473* 250 230-320 H H ť1000)
474* 240 220-300 M G H(950)
475» 300 280-350 ’· H(BOO)
476* 310 290-360 C F H(700)
477* 240 220-2Θ0 C F H(650)
478* 260 240-310 G H(850)
Tabuľka VII(2)
< 1 ) Pr. č. Povi ak o vy roz tok
Zl.s konjugovanými n väzbami Druh Pomer miešania (a) Anorganická zlúčenina <b> (a)/(b) hmotnostný pomer Polymérna zlúčenina (c (a)/(c) hmotnaetný pomer (?) kone Z Rozpúšťadlo
druh Pomer miešania
479* 1-Amíno-5—fény1tetrazo) - - 0.8 Etano1
480* Fenazín / 70/30 Rocpúôťad1ová čerň 3 - -
481 2,2‘-Di»minDbifenyl - - 0,5 Metanol
482 ·' Koloidný oxid kremičitý 100/100 - 1.0
483 Roeeindol FeíOH), soľ 100/20 - 0.5 ··
484 Indofen i n - - 0, 5 ·
485 Chlorofyl b - - 0.5 Etanol
486 Ftalotyanfn /2,4- 50/50 Diaminofenaz ín Ortokremit i tá kyselina 100/50 - 0, 7 Metanol
487 3,3'—Azopyrídín - - 0,8 ·
488 7,B-Dloxyflavôn - - 0, 5 Etanol
489 N-Nitrózo-a-naf ty 1hydroxy1amín - - 0, 3 Metáne 1
490 2-Chlórochinxzar tn - - 0.5 -
Tabuľka V1IC2) (pokračovanie)
(1 > Pr. č. <3) Cl“ kone. horná: stredná dolná: max.-min. ppm <4> Doba premývania vodou po ukončení min. Dávka č. Zjfll-2
10 30 50 100 150 200
479* 280 260-330 60 H(000)
480* B C F H(500>
481 9 6-11 A A B C t* F<60)
4B2 10 8-12 A A A A A A(O,5)
483 8 5—10 A A A A A E*(2,5)
484 15 12-17 A A B C D F (55)
485 20 16-22 A A B C D F(28)
486 15 12-17 ·' A A A A A A(0)4)
487 13 10-15 A A B C D F (56)
488 14 1 1-16 A A A B C D (20)
489 11 8-13 A A A B C BC 18)
490 10 7-12 A A B C D F C 57)
Tabuľka VIl<3>
Povlakov? roztok |
1 > Pr. e. 21.s konjugovanými v vaybami(a) Anorganická (a)/<b> hmotnostný pomer Polymérna zlúčenina <c> (a)/(c> hmotnostný pomer (2) kone X Rozpúšťadlo
Druh Pomer miešania z lLKinina (b) druh Pomer miešania
491 2-<o-Amínofenylloxazol Netatétrakremičitá 100/200 kyselina - 1.5 HetanDl
492 2-Fenylazot iazol - Po 1yiiobutén 1.0 ·'
493 1-Amíno*5f eny 11· tr azo i - - 0,8 Etanol
494 3.2'-Diindo i y 1 koloidný oxid kremičitý 100/20 - 1 0 Meter, ol
495 1-Amínofenantoridin - Polycyklopentadién 50/50 1.5 Benzén
496 4,JO-Dloxy-1,7- fenantrolIn FeCl? 10072 - 0,5 Netanol
497 Fen.az í n / 70/30 Roapúšťad1ová Čerň 3 - - 0,5
490 Dibenzosuberol - - 0,3
499 «-Netcxytenazťn - - 0, 7 Etanol
500 2-Fény1ben z ot i az o1 - - 0.5 Metand
501 3—Fénylkumarón - - 0.3 Toluén
502 1,2-Dihydronaf talén FeíOHh soť 100/10 - 0.5 Netanol
Tabuľka VII(3> <pokračovaníe>
- v υ — Q. <3) Cl- kOGC. hprriäs «stredná dolná: in::, -min. PPm ť 4i Doba premývania vodou po ukončení min. VizuAlng L-.krĽstAF hodnotenie i Prihnite jílu Dáv k» Č. .fe.ivn a Zí1l21
10 30 50 100 150 200
491 9 6-1 1 15 A A A A A A 10,7 )
492 1 2 9-14 A A A A A B( 2,3>
493 14 11-16 A A & C b F (58)
494 15 13-17 A A A A A A(0,6>
495 14 11-16 A A A A A 8(3)
496 15 12-17 ’· A A A A A A(O,4)
497 17 14-19 A A A A A A(ô,7)
498 1 1 8-13 ·· A A B C D F(5fc>
499 18 16-20 ’· A A A B C 0(21 )
501 14 11-16 A A & C D F (55 I
502 10 7-12 A A B C D F (54 )
503 9 5-10 10 A fi A A A A<0.5>
Tabuľka Vil(4)
1 ) Pr. e. Povlakový roztok
21.* konjugovanými π väzbami(a) Anorganická (a)Z(b) zlúčenín* hmotnostný (b) pomer Polymérna X 1 účemria <C (a)/(c> hmotno»tný pomer (2) kone X Rozpúšťadlo
Druh Pomer miešania druh Pomer miešania
503 Perimidín/ Fenylroiindarín 20/80 - - Ô, 4 THF
304 lO-Benzoazo-9•fenantrol HiCla 100/5 - 0,5 Metanol
503 4-Nitróza-lnafty 1amín - - O.7 M
506 Pyrazolantrón - - O.B Etanol
Tabuľka VI1(4 t (pokračovanie)
( 1) Pr. č. (3) Cl” kone, horná: stredná dolná: max.-min. ppm í 4 i Doba premývania vodou po ukončení min. VižuAlnf hnrlr sotenie ( PriTnnté nno Dávka č. ifitvo u/m- )
10 70 SO 1OO 130 200
503 12 9-14 10 A A A B Ľ D (20 3
504 9 6-11 ·· A A A A A 8(2.1)
505 10 7-12 11 A A A B C D(9)
506 15 12-17 A A D C D F160 J
Poznámky: (1) * porovnávacie príklady
(2) Koncentrácia zlúčeniny s konjugovanými n väzbami v roztoku
(3) Koncentrácia chloridového iónu v euspenzii po ukončení polymerizácie
Γ4> Rýchlosť toku vody 0,1 m3/m2h
Príklad 8
Ako je uvedené v tabuľke VIĎ, v každej skúške sa zlúčenina s konjugovanými n väzbami rozpustí alebo sa disperguje v rozpúšťadle, prípadne za pridania anorganickej zlúčeniny alebo polymémej zlúčeniny, a tak sa pripraví povlakový roztok. V tabuľke VIĎ sa taktiež vždy uvádza hmotnostný pomer anorganickej zlúčeniny a polymémej zlúčeniny a koncentrácia zlúčeniny s konjugovanými n väzbami v povlakovom roztoku. Povlakový roztok sa potom nanáša na vyleštené vnútorné steny polymerizačnej nádoby s vnútorným obsahom 1 000 litrov a na časti zariadenia, ktoré prichádzajú do styku s monomérom, napríklad na miešadlo; po nanesení sa povlak zasuší pri teplote 80 ’C počas 10 minút a dôkladne sa opláchne vodou.
Potom sa takto povlečená polyinerizačná nádoba plní 200 kg vinylchloridovým monomérom, 400 kg dciónizovanou vodou, 40 g parciálne zmydelneným polyvinylchloridom, 60 g hydroxypropylmetylcelulózou a 80 g di-2-etylhexylperoxykarbonátom a polymerizácia sa uskutočňuje pri teplote 57 ’C počas 7 hodín. Po skončení polymerizácie sa polymér vyberie a polyinerizačná nádoba sa premyje vodou pri prietokovej rýchlosti 0,1 5 m’án’h, ako je to uvedené v tabuľke VIĎ. Uvedená operácia, od povlečenia a naplnenia po premytie vodou, sa vykonáva pre každú dávku a operácia sa opakuje maximálne 200 krát.
Koncentrácia chloridového iónu sa riadi rovnako 10 ako v príklade 1 a rovnako sa hodnotí rozsah inkrustácie. Rovnako sa zisťuje počet rybích ôk v produktoch získaných z polymérov vyrobených v 10., 30., 50., 100., 150. a 200. dávke podobne, ako je to opísané v príklade IV. Podmienky a výsledky skúšok sú uvedené 15 v tabuľke VHI. V tabuľke VRI sú porovnávacie skúšky rovnako označené hviezdičkou. V prípade príkladu 507 a 508 sa vnútorné steny polyinerízačnej nádoby neošetrujú a nepovliekajú žiadnou zlúčeninou.
Tabuľka VI1K1 >
Povlakový roztok
(1 ) Pr. 'l.« konjugovanými w väzba·í (a) Anorganická 4a)/(b) Pniymárna (a)/(c) <2) Rospúfiťad1 o
e. ' Druh Pomer •ioáania 2lúCenina (b) hmotnostný pomer zlúCenina (c) hmotnostný pomer kone Z druh Pomer miešania
507* - - - -
509* - - - -
509* 2-Fenyl-3- fenylazoindol - - 0,3 -
510« * □rtokremieitá kyselina 100/300 - 1,0 -
511* - 0/100 - 0.9 -
512* 9-Akridín / Kyslá Čerň 2 80/20 Koloidný oxid kremičitý 100/100 - 1.5 -
513* 2-Fony1tiofán - - 0,5 -
514* Alizar ín - - 0,5 -
515 2-Feny1-3- 1eny1azoindol - - 0,5 Etanol
516 ·· OrtokremiCi tA kyselina 100/300 - 1,0
517 2-Amínofenazín - - 0, 7 Metanol
51B Alizarŕn - - ú, 5
Tabuľka VI11(1) C pokračovanie)
(1) Pr. e. C 3) Cl“ kone, horná) stredná dolná: eax.-ain. ppm (4> Inkrui □□ba premývania Vizuálne hodnoUni· i Ptiľnilttí__anažtiŕvn a/m= > C. Rybie etá D4vk. e tpoŕgt)
vodou po ukončení min. Dávka
10 30 50 100 150 200 10 30 50 100 150 200
507* 280 260-300 60 H( 1000) 300
SOB* 10 8-12 ·· H<950> 200
509« 290 240-300 G Hl900) 1 10 220
510* 290 250-310 w B C F H1950) 20 40 90 130
511* 15 13-18 H<1000) 290
512* 270 230-290 B C F H C500) 18 35 80 10O
513* 250 230-280 * H(950) 100 200
514* 310 290-350 MÍ900I 90 210
515 13 10-15 10 A A A B C D<20) 0 0 2 9 23 37
516 12 9-15 A A A A A A<0,3) 0 0 0 0 2 6
517 15 13-18 A A A B C IK 101 0 0 6 11 20 35
316 17 15-20 A A A B C D(21 ) 0 0 3 10 30 41
Tabuľka VIII(2>
tl Povlakový roj tok
..
Pr. e. 21.» konjuQovanýffli ir väzbami (a) Anorganická <a>/Cb> Polymérna < a >/<c ) (2) Rozpúšťadlo
zlúfeninA hmotnostný z lúčenina hmotnostný kone.
Druh Pomer miH»ni* (b) pomer (c pomer % druh Pomer miešania
519 1-Amínofenantori d ín Fb<OH)z. aoľ 100/10 0,5 Metanol
520 1O-Benzoazo-9fenantrol - - 0,6 ·'
521 ?-Akridín / 80/20 Koloidný oxxd 100/100 0,8
Kyslá čerň 2 kremičitý
522 Dinitrofeny1indazol - - 0. 5 Benzén
523 4-Fyridy1-mfenyléndiamín - - 0» 7 Etanol
524 2-Fenyltiofán - Pol ycyk 1ohexánoxid 1,5 Toluén
525 «-Nitrózo-fl-naf to L FeCl = 100/5 - 0, 7 Metanol
Poznámky s <1) * porovnávacie príklady
12) Koncentrácia zlúčeniny a kanjuQovanými ir väzbami v povlakovom roztoku (3) Koncentrácia chloridového iónu v suspenzii po ukončení polymerizácie (4) Rýchlosť toku vody 0,1 m- Zite h
Priemyselná využiteľnosť
Riešenie sa dá využívať v chemickom priemysle a to pri výrobe vinylchloridového polyméru.

Claims (9)

1. Spôsob výroby vinylchloridového polyméru suspenznou polymerizáciou alebo emulznou polymerizáciou vinylchloridového monoméru s vinylovým monoinérom kopolymérizovateľným s vinylchloridovýin monoinérom vo vodnom prostredí, vyznačujúci sa t ý m , že polymerizácia sa uskutočňuje v polymerizačnej nádobe, ktorej vnútorné steny a súčasti pomocného vybavenia, ktoré prichádzajú do styku s monoinérom pri polymerizácii, sú vopred povlečené činidlom na prevenciu inkrustácií, obsahujúcom aspoň jednu látku vybranú zo súboru, ktorý zahrňuje azofarbivá a pig5 menty, antrachinónové farbivá a pigmenty, indigoidné farbivá a pigmenty, flalocyaninové farbivá a pigmenty, karboniové farbivá a pigmenty, chinóniminové farbivá, nitrofarbivá, benzochinónové a naftochinónové farbivá, naflalimidové farbivá a pigmenty, perinónové farbivá, 10 fluoroscenlné farbivá, sulfidové farbivá, nerozpustné azofarbivá a reaktívne farbivá a pripadne prísady, pričom koncentrácia chloridového iónu v reakčnej zmesi nie je vyššia ako 100 ppm.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci 15 sa t ý m , že činidlo na prevenciu inkrustácii je azí55 nové farbivo.
3. Spôsob podľa nároku la 2, vyznačujúci sa t ý m , že činidlo na prevenciu inkrustácii obsahuje ako prísadu anorganickú zlúčeninu.
4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa t ý m , že anorganická zlúčenina je zvolená zo súboru, ktorý zahrňuje kyseliny kremičité a kremičitany, soli kovov alkalických zemín, kovy skupiny zinku, kovy skupiny hliníka, kovy skupina cínu, kovy skupiny železa, kovy skupiny chrómu, kovy skupiny mangánu, kovy skupiny medi a kovy skupiny platiny a anorganické koloidy.
5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa t ý m , že anorganickou zlúčeninou je kremičitan, koloidná kyselina kremičitá alebo koloidný hydroxid železitý.
6. Spôsob podľa nároku 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že činidlo na prevenciu inkrustácií obsahuje fixačné činidlo na podporu jeho priľnutia.
7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa t ý m , že fixačným činidlom je aspoň jedna zlúčenina zo súboru, zahrňujúceho olefinové polyméry, diénové polyméry, acetylénové polyméry, alifatické vinylové alebo vinylidénové polyméry, aromatické vinylové polyméry, heterocyklické vinylové polyméry, akrylové alebo metakrylové polyméry, polyétery, polysulfidy, polysulfóny, adičné polyméry, polyestery, polyamidy, polyuretány, polymočoviny, lineárne kondenzované polyméry, heterocyklické kondenzované polyméry, prírodné polyméry, modifikované prírodné polyméry, polysiloxány, organokovové polyméry a anorganické polyméry.
8. Spôsob podľa nároku 1 až 7, vyznačujúci sa tým,že časti systému na získanie nezreagovaných monomérov, kde môžu prilipnúť inkrustácie, sú ďalej vopred povlečené činidlom na prevenciu inkrustácii.
9. Spôsob podľa nároku 1 až 8, vyznačujúci sa tým,že vnútorný povrch stien a časti pomocného zariadenia polymerizačnej nádoby, ktoré môžu prichádzať do styku s monomérom, vykazujú drsnosť povrchu, najviac 10 mikrometrov.
SK544185A 1984-07-23 1985-07-23 Method of production of vinylchloride polymer SK277795B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP15252284A JPS6131406A (ja) 1984-07-23 1984-07-23 塩化ビニル系重合体の製造方法

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK544185A3 SK544185A3 (en) 1995-03-08
SK277795B6 true SK277795B6 (en) 1995-03-08

Family

ID=15542275

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK544185A SK277795B6 (en) 1984-07-23 1985-07-23 Method of production of vinylchloride polymer

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JPS6131406A (sk)
CZ (1) CZ278202B6 (sk)
GT (1) GT198500066A (sk)
SK (1) SK277795B6 (sk)
ZA (1) ZA855516B (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6134006A (ja) * 1984-07-26 1986-02-18 Shin Etsu Chem Co Ltd 塩化ビニル系重合体の製造方法
JPH03115969A (ja) * 1989-09-29 1991-05-16 Ngk Insulators Ltd ボールの超音波探傷検査方法及び装置
CA2053827A1 (en) * 1990-10-23 1992-04-24 Toshihide Shimizu Polymer scale preventive composition

Also Published As

Publication number Publication date
CZ278202B6 (en) 1993-10-13
SK544185A3 (en) 1995-03-08
ZA855516B (en) 1986-03-26
JPS6131406A (ja) 1986-02-13
GT198500066A (es) 1987-01-13
JPH0430404B2 (sk) 1992-05-21
CZ544185A3 (en) 1993-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2012565C1 (ru) Способ получения (со)полимера винилхлорида
SK277795B6 (en) Method of production of vinylchloride polymer
EP0934955B1 (en) Polymerization process characterized by a two layer coating against scale formation deposited using a steam carrier
DK150524B (da) Fremgangsmaade til polymerisation af vinylchlorid under anvendelse af en skorpeforebyggende forbindelse
CZ278591B6 (en) Process for preparing polymer of vinyl chloride
JP2001011102A (ja) エチレン性二重結合を有する単量体の重合体を製造する方法
EP0712866B1 (en) Polymer scale deposition preventive agent
JPH0370723B2 (sk)
CN1006386B (zh) 氯乙烯聚合物的生产方法
DD237514A5 (de) Verfahren zur Herstellung von Vinylchlorid-Polymeren
JP3665502B2 (ja) エチレン性二重結合含有単量体の重合体の製造方法
JP3665496B2 (ja) エチレン性二重結合を有する単量体の重合による重合体の製造方法
US5302639A (en) Polymer scale preventive agent
AU637531B2 (en) Polymer scale preventive agent, polymerization vessel for preventing polymer scale deposition, and process of producing polymer using said vessel
JP3328449B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JP2727402B2 (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体製造方法
JPH07286001A (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体製造方法
JPH0641205A (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体製造方法
JPH05320210A (ja) 重合体スケール付着防止剤ならびに重合体スケールの付着を防止する重合器及び重合体の製造方法
JPH08109202A (ja) 重合体の製造方法
MXPA99001361A (en) Procedure to produce a polymer by means of polymerization of a monomer that has a double link ethelin
JPH08109204A (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
CS203963B2 (cs) Způsob potlačování usazování šupin polymeru na povrchu polymerační nádoby
JPH07224101A (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体製造方法