SK15012001A3 - Spôsob prípravy solí karboxylových kyselín z primárnych alkoholov - Google Patents

Spôsob prípravy solí karboxylových kyselín z primárnych alkoholov Download PDF

Info

Publication number
SK15012001A3
SK15012001A3 SK1501-2001A SK15012001A SK15012001A3 SK 15012001 A3 SK15012001 A3 SK 15012001A3 SK 15012001 A SK15012001 A SK 15012001A SK 15012001 A3 SK15012001 A3 SK 15012001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
ppm
catalyst
copper
reaction mixture
less
Prior art date
Application number
SK1501-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Ii Thaddeus S. Franczyk
William L. Moench Jr.
Original Assignee
Monsanto Technology Llc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Technology Llc. filed Critical Monsanto Technology Llc.
Publication of SK15012001A3 publication Critical patent/SK15012001A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C227/00Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C227/02Formation of carboxyl groups in compounds containing amino groups, e.g. by oxidation of amino alcohols

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Spôsob prípravy solí karboxylových kyselín z primárnych alkoholov
Oblasť techniky
Vynález sa týka prípravy solí karboxylových kyselín a osobitne spôsobu prípravy solí aminokarboxylových kyselín reakciou primárnych alkoholov s hydroxidovou bázou za prítomnosti katalyzátora.
Doterajší stav techniky
Soli karboxylových kyselín sú užitočné pri rôznych aplikáciách. Soli sa môžu neutralizovať na zodpovedajúce kyseliny, ktoré sú tiež užitočné v rade aplikácií, ako sú suroviny pre liečivá, chemikálie pre poľnohospodárstvo, pesticídy a podobne. Mnohé z týchto karboxylových kyselín sú komerčne dostupné vo veľkých množstvách.
Je známe, že medené katalyzátory sú účinné pri konverzii primárnych alkoholov na soli karboxylových kyselín (Chitwood 1945) a najmä alkanolamínov na aminokarboxylové kyseliny (Goto aj. 1988). Podľa stavu techniky ako med’né, tak aj meďnaté soli alebo oxidy (Cu+, Cu2+ či obidva) sú vhodné katalyzátory uľahčujúce tuto konverziu.
Časopisecký článok „Štruktúra a aktivita Raneyovho medeného katalyzátora vylepšeného chrómom1 od Laine aj, Applied Catalysis. 44 (1-2). strany 11-22, opisuje, že sa pripravili Raneyove medené katalyzátory vylepšené chrómom a merala sa ich aktivita pri oxidácii oxidu uhoľnatého. Plocha povrchu Raneyovho medeného katalyzátora bola priamo úmerná obsahu hliníka v začiatočnej zliatine a v menšej miere k prítomnosti chrómu. Pevný oxid meďný a oxid meďnatý boli stanovené difrakciou X-paprskov v Raneyovom medenom katalyzátore. Prítomnosť chrómu inhibovala tvorbu oxidu meďnatého a nie oxidu meďného. Aktivita sa znižovala so zvyšujúcim sa obsahom chrómu.
USA patent 4 782 183 Got a iné opisuje spôsob výroby solí aminokarboxylových kyselín, ktorý zahŕňa styk aminoakoholu s hydroxidom alkalického kovu v prítomnosti Raneyovho medeného katalyzátora alebo medeného katalyzátora naneseného na oxide zirkoničitom. Katalyzátorom tiež môže byť anorganická alebo organická zlúčenina medi alebo oxidovaný povrch kovovej medi, ktorý sa potom redukuje vodíkom.
USA patent 4 810 426 Fields a iné opisuje spôsob výroby N-fosfonometylglycínu oxidáciou N-fosfonometyletanolamínu alebo jeho cyklického vnútorného esteru so zvyškom
-2vodnej alkálie a medeným katalyzátorom a potom zahrievaním na teploty medzi 200 °C a 300
C. Katalyzátor je vybraný z kadmia, zinku, medi, paládia, platiny a ich zodpovedajúcich oxidov, hydroxidov a solí.
USA patent 4 220 054 Urano a iné opisuje spôsob výroby aminokarboxylovej kyseliny oxidačnou dehydrogénačnou reakciou v prítomnosti hydroxidu alkalického kovu, katalyzátora obsahujúceho meď a vody, charakterizovaného udržiavaním koncentrácie niklu pod 40 ppm.
USA patent 5 292 936 Franczyk opisuje zlepšený spôsob, ako pripraviť soľ amino karboxylovej kyseliny. Podľa tohto spôsobu sa vodný roztok aminoalkoholu uvedie do styku s hydroxidom alkalického kovu v prítomnosti účinného množstva Raneyovho medeného katalyzátora, ktorý má od asi 50 ppm do asi 10 000 ppm prvku vybraného zo skupiny tvorenej chrómom, titánom, nióbom, tantalom, zirkóniom, vanádom, molybdénom, mangánom, volfrámom, kobaltom, niklom a ich zmesami.
Hoci sa s doterajšími spôsoby-dosahujú uspokojivé výsledky pri konverzii alkoholu na karboxylát s použitím medeného katalyzátora alebo tiež Raneyovho medeného katalyzátora, zistilo sa, že v súhlase s poučením tohto vynálezu spôsob podľa tohto vynálezu môže konvertovať alkohol na soľ kyseliny s vyššou konverziou. Zvýšenie výťažku a selektivity vedie k významným úsporám kapitálu a prevádzkových nákladov, keď sa tieto reakcie prevádzkujú v komerčnom meradle.
Podstata vynálezu
Vynález poskytuje užitočný spôsob výroby solí karboxylovej kyseliny, najmä solí aminokarboxylovej kyseliny z primárneho alkoholu, najmä primárneho aminoalkoholu.
Spôsob výroby karboxylových kyselín zahŕňa kontakt vodného roztoku primárneho aminoalkoholu so silnou hydroxidovou bázou vybranou zo skupiny pozostávajúcej z hydroxidu alkalického kovu, hydroxidu alkalickej zeminy, hydroxidu amónneho, vrátane tetraalkylamónia hydroxidu a podobne, vytvorenie reakčnej zmesi v prítomnosti účinného množstva katalyzátora. Primárny aminoalkohol a silná hydroxidová báza reagujú v reakčnej zmesi pri vzniku soli aminokarboxylovej kyseliny. Katalyzátor obsahuje jeden alebo viac prvkov vybraných zo skupiny pozostávajúcej z medi, kobaltu, niklu a kadmia a tiež prípadne menšími množstvami chrómu, titánu, nióbu, tantalu, zirkónia, vanádu, molybdénu, mangánu, volfrámu, kobaltu, niklu a ich zmesí.
-3Reakčná zmes obsahuje počas reakcie menej než asi 3000 ppm, s výhodou menej než asi 500 ppm, výhodnejšie menej než asi 100 ppm oxidovanej medi v buď rozpustnej, koloidnej alebo časticovej forme. Katalyzátor obsahujúci meď obsahuje menej než 10 ppm, výhodnejšie menej než 1 ppm oxidovanej medi v porovnaní s hmotnosťou aktívneho katalyzátora pred začatím reakcie. Príklady oxidovanej medi zahŕňajú meďné a meďnaté ióny, oxidy medi, hydroxidy medi a podobne. Prítomnosť oxidovanej medi vedie k horšej aktivite a selektivite katalyzátora.
Koncentrácia oxidačných prípravkov vreaktantoch sa minimalizuje, aby sa zabránilo tvorbe oxidovanej medi z katalyzátora kovovej medi. Koncentrácia oxidačných prípravkov v prívode surovín a v reakčnej zmesi je výhodne celkom menej než asi 1000 ppm, výhodnejšie celkom menej než asi 500 ppm, ešte výhodnejšie celkom menej než asi 200 ppm a najvýhodnejšie menej než asi 40 ppm.
Vynález poskytuje užitočný spôsob výroby soli karboxylovej kyseliny z primárneho alkoholu. Spôsob podľa vynálezu poskytuje najmä užitočný spôsob výroby soli aminokarboxylovej kyseliny z primárneho aminoalkoholu.
Primáme alkoholy, ktoré sú užitočné ako začiatočné materiály pri spôsobe podľa vynálezu, môžu mať jednu -OH skupinu alebo viac -OH skupín a tiež alifatické, cyklické alebo aromatické zlúčeniny, vrátane polyéterglykolov, ktoré reagujú so silnou bázou pri vzniku karboxylátu. Je nutné, aby alkohol a vzniknutý karboxylát boli stále v silne bázickom roztoku, a aby alkohol bol aspoň čiastočne rozpustný vo vode.
Vhodné primáme alkoholy s jednou -OH skupinou zahŕňajú alifatické alkoholy, ktoré môžu byť rozvetvené, s priamym reťazcom alebo cyklické a aromatické alkoholy, ako je benzylalkohol. Alkoholy môžu byť substituované rôznymi nebrániacimi skupinami, pokiaľ substituované skupiny nereagujú s hydroxidovou bázou, nosičom odolným hydroxidom alebo katalyzátorom pri teplotách a tlaku, ktorý sa použije na konverziu alkoholu na kyselinu. Vhodné alifatické alkoholy zahŕňajú etanol, propanol, butanol, pentanol a podobne.
Aminoalkoholy sú predstavované všeobecným vzorcom
-4R1 \
N-(CH2)„-OH /
R2 sú tiež užitočné ako východiskové materiály pri tomto spôsobe, kde n je od 2 do 20. Keď Rl a sú obidva vodík a n je 2, aminoalkohol je monoetanolamín. Keď jeden z Rl a je CH2CH2OH alebo -CH2COOH a druhá R skupina je vodík a n je 2, vzniknutý produkt z aminoalkoholu je iminodioctová soľ. Keď R1 a R2 sú obidva -CH2CH2OH alebo -CH2COOH, vzniknutý produkt z aminoalkoholu je nitrilotrioctová soľ. Špecifické aminoalkoholy zahŕňajú napríklad monoetanolamín, dietanolamín, trietanolamín, N-metyletanolamín, N-etyletanolamín, N-izopropyletanolamín, N-butyletanolamín, N-nonyletanolamín, N-(2-aminoetyl)etanolamín, N(3-aminopropyl)-etanoIamín, N,N.-dimetyletanolamín, Ν,Ν-dietyletanolamín, N,Ndibutyletanolamín, N-metyl-dietanolamín, N-etyldietanolamín, N-propyldietanolamín, Nbutyldietanolamín, N-metyl-(3-aminopropyl)etanolamín, 3-aminopropanol a ich soli.
Vo vzorci vyššie Rl a/alebo R^ tiež môžu byť alkylové skupiny majúce od 1 do 6 uhlíkových atómov, napríklad metyl, etyl, propyl, izopropyl, butyl, izobutyl a podobne. Pri uskutočňovaní tohto vynálezu sa potom zabezpečia zodpovedajúce soli aminokyselín s týmito alkylovými skupinami, ktoré sú užitočné pri rade aplikácií. Rl alebo R^ tiež môžu byť fosfonometylová skupina, takže začiatočná aminokyselina môže byť N-fosfonometyletanolamín a vzniknutá soľ aminokyseliny môže byť soľ N-fosfonometylglycínu. Keď jedna z Rl alebo R^ je fosfonometyl a druhá je -CH2CH2OH, vzniknutá soľ aminokyseliny je soľ Nfosfonometyliminodioctovej kyseliny, ktorá sa môže premeniť na N-fosfonometylglycín radom techník známych odborníkom. Keď jedna z Rl a R^ je fosfonometyl a druhá je nižšia alkylová skupina, vzniknutá soľ aminokyseliny je soľ N-alkyl-N-fosfonometylglycinátu, ktorá sa môže premeniť na N-fosfonometylglycín, ako je uvedené v USA patente 5 068 404 Millera a Balthozora, ktorý je tu zahrnutý odkazom.
Komerčne dôležitým uskutočnením vynálezu je to, keď aminoalkohol je dietanolamín, silnou hydroxidovou bázou je hydroxid sodný, katalyzátor sa skladá z Raneyovej medi alebo kovovej medi na inertnom nosiči a produkt, soľ aminokarboxylovej kyseliny je imidodiacetát.
Výroba solí aminokarboxylových kyselín zahŕňa kontakt vodného roztoku primárneho alkoholu so silnou hydroxidovou bázou. Hydroxidová báza vhodná na použitie pri spôsobe
-5podľa vynálezu zahŕňa hydroxidy alkalických zemín, ako je hydroxid horečnatý, hydroxid vápenatý, hydroxid bamatý a podobne. Hydroxidovou bázou môže tiež byť tetraalkylamónium hydroxid majúci až 5 uhlíkových atómov v každej alkylovej skupine, ako je tetrametylamonium hydroxid, dimetyldipropylamónium hydroxid, tributyletylamónium hydroxid a podobne. Hydroxidovou bázou môže tiež byť iná amóniová zlúčenina. Dáva sa však prednosť hydroxidom alkalických kovov. Vhodné hydroxidy alkalických kovov na použitie pri spôsobe podľa vynálezu zahŕňajú hydroxid litný, hydroxid sodný, hydroxid draselný, hydroxid rubidný a hydroxid cesný. Vzhľadom na ich ľahkú dostupnosť a jednoduchú manipuláciu sa dáva prednosť hydroxidu sodnému a hydroxidu draselnému, osobitne je výhodný hydroxid sodný. Množstvo hydroxidovej bázy, ktorá sa má použiť, je ekvivalentné množstvo v rozmedzí 1 do 2 ekvivalentov, vzťahujúce na hydroxylové skupiny alkoholu, ktorý sa má použiť v reakcii. Hydroxid môže byť vo forme šupiniek, prášku, peliet alebo vodného roztoku.
Výroba karboxylových kyselín zahŕňa reakciu vodného roztoku primárneho alkoholu so silnou hydroxidovou bázou v prítomnosti účinného množstva katalyzátora.
Výhodný katalyzátor obsahuje kovovú meď. Jeden katalyzátor užitočný podľa vynálezu sa v podstate skladá z nosiča odolného proti hydroxidom, kotviaceho kovu vybraného zo skupiny tvorenej platinou, paládiom, ruténiom, striebrom, zlatom a ich zmesmi na kotviacom kove alebo s ním spojené. Katalyzátor tiež môže obsahovať iné ťažké kovy, ako sa opisuje v USA patente 5 292 936, ktorého opis je tu zahrnutý odkazom. Tieto iné ťažké kovy zahŕňajú chróm, titán, niób, tantal, zirkónium, vanád, molybdén, mangán, volfrám, kobalt, nikel a ich zmesi.
Katalytickou zmesou môže byť akýkoľvek katalyzátor známy alebo vyvinutý odborníkom, pokiaľ sú splnené limity na oxidovanú meď. Spôsobom prípravy katalyzátora môže byť ktorýkoľvek spôsob známy v obore, napríklad bezprúdové ukladanie kovu, ako sa opisuje v USA patente 5 627 125 alebo postupom opísaným v USA patente 5 689 000, ktorých opisy sú tu zahrnuté odkazom. Bezprúdové ukladanie kovu sa týka chemického ukladania priliehavého kovového povlaku na vhodný substrát pri neprítomnosti vonkajšieho elektrického zdroja. Kotviacim kovom uloženým na nosič odolný hydroxidom môže byť ušľachtilý kov, napríklad striebro, zlato, platina, paládium alebo ruténium alebo ich zmesi. Dáva sa prednosť platine. Zmes môže obsahovať zliatinu aspoň dvoch ušľachtilých kovov alebo môže obsahovať dva alebo viac ušľachtilých kovov pridávaných postupne k nosiču odolnému hydroxidom.
Nosič odolný hydroxidom v katalyzátore je nutný, pretože reakcia, ktorá má premeniť alkohol na zodpovedajúcu soľ kyseliny, sa vykonáva v silne alkalickom roztoku. Vhodné nosiče
-6zahŕňajú oxid titaničitý, oxid zirkoničitý a uhlík. Dáva sa prednosť uhlíku. Vhodné nosiče odolné hydroxidom obsahujúce vhodný kotviaci kov možno získať komerčne.
Iný katalyzátor užitočný podľa vynálezu je Raneyov medený katalyzátor, ktorý môže obsahovať menšie množstvo chrómu, titánu, nióbu, tantalu, zirkónia, vanádu, molybdénu, mangánu, volfrámu, kobaltu, niklu a ich zmesí.
Množstvo katalyzátora, ktorý sa má použiť na konverziu alkoholu na zodpovedajúcu kyselinu môže kolísať asi medzi 1 % do 70 % hmotnostnými, s výhodou 1 % až 40 % hmotnostných, vztiahnuté na množstvo začiatočného alkoholu.
Prítomnosť oxidovanej medi vedie k horšej aktivite a selektivite katalyzátora. Toto zistenie bolo neočakávané, v porovnaní so stavom techniky, ktorá predpokládá, že sa môžu získať výnimočné výťažky aminokyselín, keď sa do reakčnej zmesi zavedú oxidačné prípravky.
Je výhodné udržiavať množstvo oxidovanej medi (Cu+ alebo Cu2+) v reakčnej zmesi pod asi 3000 ppm, s výhodou pod asi 500 ppm, výhodnejšie pod asi 100 ppm a najlepšie pod asi 50 ppm.
Výraz „oxidovaná meď “ zahŕňa meďné a meďnaté ióny, oxidy medi, hydroxidy medi a iné soli medi, kde oxidovaná med' je vystavená alebo dostupná kvapalinám a kde oxidovaná meď je v buď rozpustnej, koloidnej, časticovej forme alebo vo forme komplexu.
Výraz' „časticová forma“ zahŕňa oxidovanú meď pripojenú alebo zabudovanú do katalyzátora, pokiaľ oxidovaná meď môže kontaktovať kvapalinu.
Výraz „reakčná zmes“ je definovaný ako celok materiálu, ktorý sa zúčastňuje reakcie, napríklad alkohol, báza, rozpúšťadlá, katalyzátor, ktorý je vystavený kvapalinám, plyn uvádzaný do reaktora a iné prísady.
Je tiež žiadúce ošetriť katalyzátor obsahujúci meď, aby sa zabezpečilo, že katalyzátor nemá podstatne žiadnu oxidovanú meď, napríklad s výhodou menej než 500 ppm, výhodnejšie menej než asi 100 ppm a najlepšie menej než asi 40 ppm oxidovanej medi na hmotnosť katalyzátora.
Ako sa tu používa, výraz „katalyzátor“ zahŕňa materiál, ktorý je vystavený kvapalinám, nie inertný materiál alebo materiál, ktorý nie je vystavený kvapalinám. Napríklad celkom redukované medené platovanie celkom obklopujúce časticu oxidu medi, takže oxid medi nie je vystavený kvapalinám, by na účely tohto opisu neobsahovalo žiadnú oxidovanú meď.
Reakčná zmes obsahuje menej než 3000 ppm, s výhodou menej než asi 1000 ppm oxidovanej medi buď rozpustnej, koloidnej alebo časticovej forme, ako pred začatím reakcie, tak
-Ί aj počas nej. Je výhodnejšie, aby reakčná zmes obsahovala menej než 100 ppm, s výhodou menej než asi 50 ppm oxidovanej medi buď rozpustnej, koloidnej alebo časticovej forme ako pred začatím reakcie, tak aj počas nej.
Množstvo oxidovanej medi sa môže pri začatí reakcie zvýšiť, pretože oxidačné prípravky prítomné v reakčnej zmesi sa stýkajú a reagujú s katalyzátorom. Reakčné prostredie je však vysoko redukujúce a zistilo sa, že koncentrácia oxidovanej medi v reakčnej zmesi sa potom bude časom znižovať.
Oxidovaná meď môže pochádzať napríklad zo zle redukovaných alebo oxidovaných medených katalyzátorov alebo zo zavedenia oxidačných prípravkov, ako sú molekulárny kyslík, ozón a chlorečnany, chloritany, chlómany a chloristany. Prítomnosť týchto oxidačných prípravkov môže oxidovať časť katalyzátora pri vzniku meďných a meďnatých iónov.
Množstvo oxidovanej medi sa môže znížiť radom ciest. Po prvé možno znížiť koncentráciu rozpusteného molekulárneho kyslíka v reakčnej zmesi. Koncentrácie rozpusteného molekulárneho kyslíka v zmesi je s výhodou menej než asi 5 ppm, výhodnejšie menej než asi 1 ppm a najlepšie menej než asi 0,5 ppm.
To možno uskutočniť pomocou maskovacích prípravkov alebo inými technikami známymi v obore. Jednou metódou je zabrániť kontaktu kyslíka s medeným katalyzátorom. To možno uskutočniť udržiavaním katalyzátora pod kvapalinou, napríklad pod vodou.
Jednoduché vylúčenie vyčerpania vzduchu z reaktora a odvzdušnenie surovín, napríklad primárneho alkoholu a silnej hydroxidovej báze vákuom alebo prebublaním inertným plynom, by znížilo množstvo kyslíka v reakčnej zmesi. Vzduch možno odstrániť z reaktora vytesnením kvapalinami, vytesnením iným plynom, vákuom alebo ich kombináciou. Kyslík možno vyhnať zo zmesi alebo z jednotlivých prívodov prebublaním zmesi plynom obsahujúcim málo kyslíka, ako je-dusík alebo vodík.
Do zmesi alebo do jedného či viac prívodov možno pridať maskovacie prípravky pre kyslík, aby sa znížil rozpustený kyslík. Príklady maskovacích prípravkov pre kyslík zahŕňajú siričitany, ako je siričitan sodný. Účinné množstvo maskovacieho prípravku pre kyslík je medzi 5 ppm do asi 50 ppm.
Iné oxidačné prípravky, ako chlorečnany, chloritany, chlómany a chloristany sa môžu odstrániť z reakčnej zmesi radom postupov. Po prvé sa môžu vybrať suroviny tak, aby obsahovali iba málo oxidačných prípravkov uvedených vyššie. Komerčné roztoky hydroxidov
-8môžu obsahovať medzi 100 a 5000 ppm oxidačných prípravkov. Jeden mol chlorečnanu sodného napríklad môže teoreticky generovať z katalyzátora tri až šesť molov oxidovanej medi. Hydroxid sodný, najlacnejší alkalický hydroxid, používaný na konverziu alkanolamínov na soli aminokarboxylovej kyseliny, sa často komerčne vyrába elektrolýzou roztokov NaCl. Tento proces produkuje rôzne množstvo oxidov chlóru, hlavne vo forme chloristanu sodného (NaClCb). Použitie hydroxidu sodného obsahujúceho chloristan sodný vedie k horšej selektivite pri konverzii alkanolamínov.
Má sa za to, že oxidačné prípravky oxidujú katalyzátor obsahujúci meď. Tento katalyzátor sa môže dobre redukovať alebo čiastočne redukovať počas reakcie.
Množstvo oxidačných prípravkov a oxidovanej medi v surovinách a reakčnej zmesi možno eliminovať vystavením redukčnému prípravku, napríklad kovovému hydridu, tetrahydroboritanu sodnému, formaldehydu, molekulárnemu vodíku, hydrazínu, kyseline mravčej alebo ich solí. Koncentrácie týchto oxidačných prípravkov a oxidovanej medi v surovinách a reakčnej zmesi je s výhodou menej než asi 1000 ppm celkovo, výhodnejšie menej než asi 500 ppm celkovo a ešte výhodnejšie menej než asi 200 ppm celkovo a najvýhodnejšie menej než asi 40 ppm. Množstvo pridaného redukčného prípravku by malo byť aspoň dostatočne na redukciu koncentrácie oxidačných prípravkov pod túto úroveň. Dáva sa prednosť zvyšku. Absolútne množstvo redukčných prípravkov bude závislé na koncentrácii oxidačných prípravkov v surovinách.
Je výhodné, aby sa koncentrácia oxidačných prípravkov znížila pred vystavením rôznych prívodov, vrátane primárneho alkoholu a silnej hydroxidovej báze katalyzátora.
Zo sústavy sa môžu odstrániť ióny medi. Účinné množstvo kyseliny alebo chelatujúcej kyseliny môže byť typicky asi medzi 500 ppm a 5000 ppm. Oxidovaná meď alebo iné kovové ióny sa môžu odstrániť z alebo z jednotlivých prívodov ionomeničovými živicami.
- Konečne sa zistilo, že zdrojom oxidovanej medi je prítomnosť oxidovanej medi na povrchu katalyzátora.
Ióny medi na katalyzátore sa môžu odstrániť premytím katalyzátora kyselinou, napríklad organickou alebo anorganickou kyselinou alebo chelatujúcou kyselinou, napríklad EDTA. Premytie môže účinne odstrániť ióny medi z katalytického prípravku a premývacia kvapalina sa môže odtiahnúť pred zavedením. Účinné množstvo kyseliny alebo chelatujúcej kyseliny môže byť typicky medzi asi 10 ppm a asi 5000 ppm. Použitie odvzdušnených kvapalín na premytie a
-9oplach, ktoré môžu prípadne obsahovať odstraňovače kyslíka, pomôže zabránit tvorbe ďalšej oxidovanej medi.
Katalyzátor sa môže vopred ošetriť redukčným prípravkom, napríklad kovovým hydridom, tetrahydroboritanom sodným, formaldehydom, molekulárnym vodíkom, hydrazínom, kyselinou mravčou alebo ich soľami. Zatiaľ čo sa tieto zlúčeniny môžu pridať do surovín, môže byť žiadúce ošetriť katalyzátor pred zavedením kvapalných prívodov. Tieto redukčné prípravky sa môžu stretnúť s katalyzátorom ako kvapalina, para alebo plyn. Opatrenie naplnenia reaktora plynným vodíkom zníži oxidovanú meď na katalyzátore.
Pri spôsobe podľa vynálezu je treba uviesť do styku alkohol s hydroxidom alkalického kovu v prítomnosti katalyzátora podľa vynálezu pri teplote medzi asi 100 °C a 220 °C, s výhodou asi medzi 140 °C a 160 °C. Pri teplotách asi nad 220 °C katalyzátor začína strácať selektivitu. Pri teplotách asi pod asi 100 °C možno dosiahnuť vyhovujúce výsledky, ale reakcia je pomalá.
Aby sa reakcia uskutočnila pri teplotách ukázaných vyššie, vyžaduje sa tlak. Avšak je žiadúce, aby reakčný tlak bol čo najnižší, aby sa dosiahla dostatočne vysoká reakčná rýchlosť. Všeobecne je nutné prekročit minimálny tlak, pri ktorom reakcia prebieha v kvapalnej fázi, s výhodou asi medzi 0,196 MPa a 2,94 MPa, s výhodou v rozmedzí asi 0,490 MPa a asi 1,96 MPa. Konverzia alkoholu na zodpovedajúcu soľ kyseliny prebieha s uvoľnením vodíka, ktorý sa z ďakovanej reakčnej nádoby opatrne odvádza.
Vynález je ďalej detailnejšie opísaný, nie však obmedzený nasledujúcimi príkladmi.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Tento porovnávajúci príklad začínal iba s oxidovanou meďou ako katalyzátorom. Dietanolamín (18,86 g, 0,1794 mol), vodný hydroxid sodný (50 % hmotnostných, 30,37 g, 0,380 mol), oxid meďnatý (3,95 g, 0,0494 mol) a voda sa naplnili do 0,160 1 niklového autoklávu. Reaktor sa prepláchol dusíkom a natlakoval sa na 931 kPa dusíka pred zahrievaním mechanicky miešanej zmesi na 160 °C po 12,6 hodín pri odvetrávaní zvyškom plynu pri 931 kPa. Tento postup odstránil vzduch z reaktora, ktorý je zdrojom kyslíka. Obsah oxidovanej medi v reakčnej t
zmesi bola asi 38 500 ppm hmotnostných. Po filtrácii katalyzátora analýza produktu ukázala 78,2
-10molámych percent iminodiacetátu, 8,8 molárnych percent hydroxyetylglycínu, produktu neúplnej konverzie a 9,7 molárnych percent glycínového vedľajšieho produktu, rátané na začiatočnú náplň dietanolamínu. Prítomnosť glycínu ukazuje, že katalyzátor je menej selektívny pri katalýze žiadanej reakcie, aby vznikal glyfosát. Množstvo glycínu sa teda používa na vyhodnotenie selektivity katalyzátora, nižšie množstvo glycínu je svedectvom väčšej selektivity katalyzátora.
Príklad 2
Podstatne rovnaká reakcia, ako sa opisuje v príklade 1, iba s redukovanou meďou (Raneyova meď) namiesto oxidu meďnatého vyžaduje 4,2 hodiny, aby sa vyrobil reakčný produkt, ktorým je 93,9 molárnych percent, 1,1 molárnych percent hydroxyetylglycínu a 1,6 molárnych percent glycínu. Oxidovaná med' dala šesťkrát viac glycínu než reakcia s redukovanou meďou.
Príklad 3
Dietanolamín (62,71 g, 0,5964 mol), vodný hydroxid sodný (50 % hmotnostných, 101,60 g, 1,270 mol) a kovový medený katalyzátor (Raneyovho meď, 12,84 g, 0,02021 mol) sa naplnili do 300 ml niklového autoklávu vybaveného mechanickým miešadlom. Nádoba sa prepláchla dusíkom a natlakovala sa na 931 kPa dusíka. To vylúčilo zdroj kyslíka. Po 2,7 hodinách zahrievania pri 160 °C ustal podstatne všetok vývoj vodíka a reaktor sa ochladil. Analýza zmesi produktu po opatrnej filtrácii katalyzátora, aby sa zabránilo prístupu kyslíka, dala zmes produktu obsahujúci 0,69 molárnych percent glycínu.
Príklad 4
Nové použitie katalyzátora z príkladu 3 v nasledujúcej reakcii pri podmienkách podstatne rovnakých ako v príklade 3 dalo zmes produktu iminodiacetátu, ktorá obsahovala 0,79 molárnych percent glycínu po 3,5 hodinách.
Príklad 5
Uskutočnili sa rovnaké reakcie ako sú opísané v príklade 3 vyššie, iba reaktor sa natlakoval na 689 kPa vzduchu namiesto dusíka. Kyslík sa z reakčnej zmesi neodstránil.
-11Koncentrácia kyslíka v reakčnej zmesi bola asi 5 ppm. Analýza zmesi produktu iminodiacetátu ukázala, že obsahuje 0,88 molárnych percent glycínu.
Príklad 6
Uskutočnili sa rovnaké reakcie, ako sa opisuje v príklade 4 vyššie, iba reaktor sa natlakoval na 689 kPa vzduchu namiesto dusíka. Koncentrácia kyslík v reakčnej zmesi bola asi 5 ppm. Analýza zmesi produktu iminodiacetátu ukázala, že obsahuje 0,94 molárnych percent glycínu.
Príklad 7
Vykonali sa štyri testy, aby sa zistil vplyv oxidačných prípravkov v reakčnej zmesi na selektivitu katalyzátora.
Katalyzátor sa navážil vo vode v tvarovanom odmemom valci. Katalyzátor sa preniesol do 300 ml niklového reaktora vybaveného miešadlom. Pre typickú recyklačnú reakciu sa niklová nádoba naplnila dietanolamínom (62,5 g, 0,59 mol), vodným roztokom čišteného NaOH (50 % hmotnostných, 100 g, 1,25 mol) a 61,00 g suspenzie recyklovanej Raneyovej medi (obohatené Mo, 50 ml, 12,38 g medi) a 10,29 g suspenzie čerstvej Raneyovej medi (obohatenej 20 ppm Mo, 10 ml, 0,33 g medi) a pridalo sa množstvo chlorečnanu sodného, aby sa simulovalo množstvo nachádzané v rôzne čistých NaOH, a 12,5 ml deionizovanej vody. Reakčné zmesi v prvom cykle boli rovnaké ako vyššie, vynímajúc 61,4 g suspenzie čerstvých čistiacich/náhradných náplní katalyzátora. Reaktor sa uzavrie a prepláchne sa trikrát dusíkom pri 931 kPa. Reaktor sa potom natlakuje na 931 kPa dusíkom a zahrieva sa na 160 až 170 °C po dobu 30 minút. Teplota sa udržiava pri 160 °C, pokiaľ vývoj vodíka neklesne pod hranicu detekcie pre ukazovateľa toku hmoty (asi 2 ml/min H2). Reakčná doba sa zaznamenáva medzi dosiahnutím pri 160 °C a skončením reakcie. Miešanie pokračuje pokiaľ teplota reakčnej zmesi neklesne pod 80 °C. Pri reakciách prebiehajúcich cez noc sa reaktor nechá ochladiť na teplotu okolia s ponechaným vyhrievacím plášťom a nasledujúci deň sa reakčná zmes ohreje na 80-85 °C, aby sa uľahčila filtrácia. Katalyzátor sa potom od reakčnej zmesi oddelí filtráciou strednou sklenenou fritou. Počas filtrácie sa katalyzátor udržiava pokrytý vrstvou vody, aby sa zabránilo oxidácii povrchu katalyzátora. Koláč katalyzátora sa premyje dostatočným množstvom deionizovanej vody, aby sa odstránili stopy reakčnej zmesi a filtrát sa zoberie na analýzu.
-12Čerstvý katalyzátor sa recykloval pri produkcii iminodiacetátu sodného z dietanolamínu.
Do reakčnej zmesi sa pridávalo rôzne množstvo chlorečnanu sodného. Jedna molekula chlorečnanu sodného môže generovať aspoň 3 atómy oxidovanej medi. Minimálny odhad koncentrácie oxidovanej medi v reakčnej zmesi by teda bol 2800 ppm, 3700 ppm, 7400 ppm a 0 ppm.
Tabuľka 1 Produkcia glycínu verzus koncentrácia chlómanu sodného
NaClOa NaClO3 Glycín Glykolát Formiát
Pridané Rx v zmesi (moláme %) (moláme %) (moláme %)
0,39 g 1,580 ppm 1,84 1,25 0,55
0,51 g 2,070 ppm 2,4 1,28 0,86
0g 0 0,96 0,25 0,02
Zistilo sa, že množstvo glycínového vedľajšieho produktu nájdeného v roztokoch produktu sa mení ako funkcia množstva pridaného chlorečnanu sodného pri začatí každej reakcie. Reakcia dala 0,38 % glycínu a tiež iných vedľajších produktov na 1000 ppm oxidovanej medi pridanej k roztoku chlorečnanom sodným.
Príklad 8
Séria testov podstatne rovnakých, ako sa opisuje v príklade 7, sa postupne uskutočnila, aby sa zistil vplyv postupného vystavenia katalyzátora reakčnej zmesi obsahujúci rôzne množstvo oxidačných prípravkov. Množstvo oxidovanej medi v reakčnej zmesi, za predpokladu, že každá molekula chlorečnanu sodného môže generovať asi 3 atómy oxidovanej medi je asi 1800 ppm pre cykly 2 a 3, 360 ppm pre cyklus 6, asi 900 ppm pre cyklus 7 a asi 3600 ppm pre cyklus 8.
Výsledky sú ukázané v tabuľke 2. Reakcia dala 0,31 % glycínu a tiež iných vedľajších produktov na 1000 ppm oxidovanej medi pridanej k roztoku chlorečnanom sodným.
Strata selektivity spôsobená opätovným použitím katalyzátora je malá vzhľadom na stratu selektivity spôsobenú oxidačnými prípravkami. Prítomnosť oxidačných prípravkov sa zdá mať malý účinok na dlhodobú degradáciu katalyzátora.
-13Tabuľka 2. Produkcia glycínu verzus koncentrácia chlomanu sodného v nasledujúcich šaržách
Cyklus NaCIO3 NaCIO3 Glycín Opravené* Glykolát Formiát
pridané, g Rx zmesi
1 0 0 0,74 0,74 0,3 -
2 0,25 1000 ppm 1,81 1,75 1,52 0,42
3 0,25 1000 ppm 1,89 1,77 1,16 0,43
4 0 0 0,94 0,76 0,48 0,27
5 0 0 0,96 0,72 0,38 -
6 0,05 200 ppm 1,28 0,98 0,46-
7 0,125 510 ppm 1,62 1,26 0,53 -
8 0,5 2030 ppm 2,4 1,98 0,83 0,52
9 0 0 1,14 0,66 0,37 -
♦opravená koncentrácia glycínu na použitie vzťahujúceho na zvýšenie 0,06 molámych
Hoci bol vynález opísaný pomocou špecifických uskutočnení detailnejšie, má sa za to, že ide iba o príklady uskutočnenia vynálezu, pretože ďalšie alternatívne uskutočnenia a pracovné techniky budú zrejmé odborníkom z opisu. Napríklad existujú mnohé spôsoby redukcie oxidovanej medi vedľa jednoduchého odstránenia vzduchu z reaktora. Teda možno uskutočňovať modifikácie a iné techniky aj napriek tomu, aby sa odchýlilo od ducha opísaného vynálezu.

Claims (31)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy soli karboxylovej kyseliny zahŕňajúci kroky spojenia vodného roztoku primárneho aminoalkoholu s hydroxidovou bázou vybranou z hydroxidov alkalických kovov, hydroxidov kovov alkalických zemín a kvartémych amónium hydroxidov za prítomnosti účinného množstva katalyzátora obsahujúceho kovovú meď pri teplote 100 °C až 200 °C pri vzniku reakčnej zmesi v reaktore, kde účinné množstvo katalyzátora je od 1 až 70 hmotnostných % množstva primárneho aminoalkoholu a reakciu zmesi pri súčasnej premene primárneho aminoalkoholu na soľ karboxylovej kyseliny, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahŕňa jeden z nasledujúcich krokov:
    predbežnú úpravu aspoň jedného z roztoku aminoalkoholu, hydroxidovej bázy alebo reakčnej zmesi, za redukcie obsahu oxidačných prípravkov;
    alebo predbežnú úpravu katalyzátora kyselinou pri súčasnom odstránení oxidovanej medi, pričom po následnom kroku spojenia reakčná zmes obsahuje menej než 3000 ppm oxidovanej medi.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že zmes obsahuje menej než 500 ppm oxidovanej medi.
  3. 3. Spôsob podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že zmes obsahuje menej než 100 ppm oxidovanej medi.
  4. 4. Spôsob podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že zmes obsahuje menej než 50 ppm oxidovanej medi.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje nosič odolný proti hydroxidom, kotviaci kov uložený na nosič a prvok vybraný zo skupiny pozostávajúcej z medi, kobaltu, niklu, kadmia a ich zmesi alebo spojený s kotviacim kovom.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje Raneyovu meď.
  7. 7. Spôsob podľa nárokov 1 a 6, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje Raneyovu meď a tiež obsahuje jeden alebo viac prvkov ako je chróm, titán, niób, tantal, zirkón, vanád, molybdén, mangán, volfrám, kobalt a nikel.
    -158. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia rozpusteného molekulárneho kyslíka v reakčnej zmesi je menej než 5 ppm.
  8. 9. Spôsob podľa nárokov 1 a 8, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia rozpusteného molekulárneho kyslíka v reakčnej zmesi je menej než 1 ppm.
  9. 10. Spôsob podľa nárokov 1, 8 a 9, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia rozpusteného molekulárneho kyslíka v reakčnej zmesi je menej než 0,5 ppm.
  10. 11. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa z reaktora ďalej odstráni plyn obsahujúci molekulárny kyslík.
  11. 12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že sa z reaktora odstráni vzduch vytesnením kvapalinami, vytesnením iným plynom, vákuom alebo ich kombináciou.
  12. 13. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že reakčná zmes obsahuje 5 ppm až 50 ppm maskovacieho prípravku pre kyslík.
  13. 14. Spôsob podľa nároku 13 vyznačujúci sa tým, že maskovací prípravok pre kyslík je hydrogénsiričitan sodný.
  14. 15. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že reakčná zmes obsahuje menej než 1000 ppm chlorečnanov, chloritanov, chlómanov a chloristanov.
  15. 16. Spôsob .podľa nárokov 1 a 15, vyznačujúci sa tým, že reakčná zmes obsahuje menej než 500 ppm chlorečnanov, chloritanov, chlómanov a chloristanov.
  16. 17. Spôsob podľa nárokov 1, 15 a 16, vyznačujúci sa tým, že reakčná zmes obsahuje menej než 200 ppm chlorečnanov, chloritanov, chlómanov a chloristanov.
  17. 18. Spôsob podľa nárokov 1,15,16 a 17, vyznačujúci sa tým, že reakčná zmes obsahuje menej než 40 ppm chlorečnanov, chloritanov, chlómanov a chloristanov.
  18. 19. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že hydroxidová báza obsahuje menej než 500 ppm chlorečnanov, chloritanov, chlómanov a chloristanov.
  19. 20. Spôsob podľa nárokov 1 a 19, vyznačujúci sa tým, že hydroxidová báza obsahuje menej než 200 ppm chlorečnanov, chloritanov, chlómanov a chloristanov.
  20. 21. Spôsob podľa nárokov 1, 19 a 20, vyznačujúci sa tým, že silná hydroxidová báza obsahuje menej než 40 ppm chlorečnanov, chloritanov, chlómanov a chloristanov.
    -1622. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že kyselina zahŕňa organickú kyselinu, anorganickú kyselinu, EDTA alebo ich zmesi.
  21. 23. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa pred kontaktom katalyzátora so silnou hydroxidovou bázou a primárnym aminoalkoholom katalyzátor vystaví účinkom redukčného prípravku.
  22. 24. Spôsob podľa nároku 23, vyznačujúci sa tým, že redukčný prípravok obsahuje jeden či viac z tetrahydroboritanu sodného, formaldehydu, hydrazínu, vodíka, kyseliny mravčej alebo ich solí pred kontaktom katalyzátora s hydroxidovou bázou a primárnym aminoalkoholom.
  23. 25. Spôsob podľa nárokov 23 a 24, vyznačujúci sa tým, že redukčný prípravok obsahuje kyselinu mravčiu alebo jej soli.
  24. 26. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa ďalej odstráni oxidovaná med' z vodného roztoku obsahujúceho silnú hydroxidovú bázu ionomeničovými živicami.
  25. 27. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že aminoalkohol je dietanolamín, hydroxidovou bázou je hydroxid sodný, katalyzátor obsahuje Raneyovu med' a soľ aminokarboxylovej kyseliny je imidodiacetát dvojsodný.
  26. 28. Spôsob podľa nároku 27, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia oxidovanej medi v reakčnej zmesi pred začatím reakcie zmesi je menej než 50 ppm.
  27. 29. Spôsob’ podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia oxidovanej medi v katalyzátore pred začatím reakcie zmesi je menej než 500 ppm.
  28. 30. Spôsob podľa nárokov 1 a 29, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia oxidovanej medi v katalyzátore pred začatím reakcie zmesi je menej než 100 ppm.
  29. 31. Spôsob podľa nárokov 1, 29 a 30, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia oxidovanej medi v katalyzátore pred začatím reakcie zmesi je menej než 500 ppm.
  30. 32. Spôsob prípravy soli karboxylovej kyseliny z aminoalkoholu zahŕňajúci kontakt primárneho aminoalkoholu so silnou hydroxidovou bázou, katalyzátorom obsahujúcim meď a vodu, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia uskutoční pri súčasnom udržiavaní koncentrácie oxidovanej medi v reakčnej zmesi pri 100 ppm alebo menej.
  31. 33. Spôsob podľa nároku 32, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia oxidovanej medi v reakčnej zmesi sa udržiava pri 50 ppm alebo menej.
SK1501-2001A 1999-05-03 2000-05-02 Spôsob prípravy solí karboxylových kyselín z primárnych alkoholov SK15012001A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US13226199P 1999-05-03 1999-05-03
PCT/US2000/012023 WO2000066539A1 (en) 1999-05-03 2000-05-02 Process for the preparation of carboxylic acid salts from primary alcohols

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK15012001A3 true SK15012001A3 (sk) 2002-04-04

Family

ID=22453197

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1501-2001A SK15012001A3 (sk) 1999-05-03 2000-05-02 Spôsob prípravy solí karboxylových kyselín z primárnych alkoholov

Country Status (26)

Country Link
US (1) US6646160B2 (sk)
EP (1) EP1173406B1 (sk)
JP (1) JP2002543174A (sk)
KR (1) KR20020009601A (sk)
CN (1) CN1355783A (sk)
AR (1) AR029881A1 (sk)
AT (1) ATE342886T1 (sk)
AU (1) AU780040B2 (sk)
BR (1) BR0010223A (sk)
CA (1) CA2370621A1 (sk)
CZ (1) CZ20013893A3 (sk)
DE (1) DE60031391T2 (sk)
DK (1) DK1173406T3 (sk)
EA (1) EA200101168A1 (sk)
ES (1) ES2274786T3 (sk)
HK (1) HK1042079A1 (sk)
HU (1) HUP0200947A2 (sk)
IL (1) IL146197A0 (sk)
IN (1) IN2001CH01510A (sk)
MX (1) MX224669B (sk)
PL (1) PL351378A1 (sk)
SK (1) SK15012001A3 (sk)
TR (1) TR200103150T2 (sk)
TW (1) TWI259175B (sk)
WO (1) WO2000066539A1 (sk)
ZA (1) ZA200108917B (sk)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6376708B1 (en) * 2000-04-11 2002-04-23 Monsanto Technology Llc Process and catalyst for dehydrogenating primary alcohols to make carboxylic acid salts
CA2463776A1 (en) * 2001-10-18 2003-04-24 Monsanto Technology Llc Process and catalyst for dehydrogenating primary alcohols to make carboxylic acid salts
DE10161674A1 (de) * 2001-12-14 2003-06-26 Basf Ag Katalysatoren zur Herstellung von Carbonsäuresalzen
RU2331574C2 (ru) * 2002-10-18 2008-08-20 Монсанто Текнолоджи Ллс Использование медных катализаторов на металлических носителях для риформинга спиртов
RU2451800C2 (ru) * 2006-06-13 2012-05-27 МОНСАНТО ТЕКНОЛОДЖИ ЭлЭлСи Способ получения механической или электрической энергии из топлива, содержащего спирт
EP2536681B1 (de) * 2010-02-19 2016-08-03 Basf Se Verfahren zur herstellung von ethercarboxylaten
EP2536680B1 (de) * 2010-02-19 2015-09-02 Basf Se Verfahren zur herstellung von ethercarboxylaten
US9062278B2 (en) * 2010-02-19 2015-06-23 Basf Se Preparing ether carboxylates
US8309759B2 (en) * 2010-02-19 2012-11-13 Basf Se Preparing ether carboxylates
CN102791676B (zh) 2010-03-18 2015-12-16 巴斯夫欧洲公司 以低副产物生产氨基羧酸盐的方法
BR112013025242A2 (pt) 2011-04-12 2016-12-27 Basf Se processo para a preparação de aminopolicarboxilatos provenientes de um aminoácido
US8785685B2 (en) 2011-04-12 2014-07-22 Basf Se Process for preparing aminopolycarboxylates proceeding from amino acids
US8609894B2 (en) 2011-05-23 2013-12-17 Basf Se Process for preparing aminopolycarboxylates
WO2012159952A1 (de) 2011-05-23 2012-11-29 Basf Se Verfahren zur herstellung von aminopolycarboxylaten
IL234478A0 (en) 2014-09-04 2014-12-02 Yeda Res & Dev Ruthenium complexes and their use for the preparation and/or hydrogenation of esters, amides and their derivatives
JP6553988B2 (ja) * 2015-08-28 2019-07-31 株式会社日本触媒 アミノカルボン酸塩の製造方法

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2384816A (en) 1941-12-20 1945-09-18 Carbide & Carbon Chem Corp Preparation of amino carboxylic acids and their salts
US2384817A (en) 1942-09-05 1945-09-18 Carbide & Carbon Chem Corp Catalytic alkaline oxidation of alcohols
DE1262264B (de) 1964-04-10 1968-03-07 Dynamit Nobel Ag Verfahren zur Herstellung von Alkalisalzen der Acrylsaeure durch Oxydation von Allylalkohol
US3620991A (en) * 1968-09-25 1971-11-16 American Cyanamid Co Preparation of aqueous solution of acrylamide containing no free oxygen and polymerization of acrylamide therein
US4321285A (en) 1974-10-04 1982-03-23 Surface Technology, Inc. Electroless plating
HU170253B (sk) 1974-10-07 1977-05-28
US4547324A (en) 1982-07-29 1985-10-15 Stauffer Chemical Company Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
GB2148287B (en) * 1983-10-05 1987-04-15 Nippon Catalytic Chem Ind Preparation of aminocarboxylic acid salts from amino alcohols
US5068404A (en) 1984-12-28 1991-11-26 Monsanto Company Thermal dealkylation of N-alkyl N-phosphonomethylglycine
US4810426A (en) 1986-01-28 1989-03-07 Monsanto Company Process for making glyphosate from n-phosphonomethyl-2-oxazolidone
DE3721285A1 (de) 1987-06-27 1989-01-12 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von n-phosphonomethylglycin
ES2022044A6 (es) 1990-09-25 1991-11-16 Ercros Sa Procedimiento para la obtencion de derivados del acido acetico.
ES2031412A6 (es) 1990-10-04 1992-12-01 Ercros Sa Perfeccionamientos introducidos en un procedimiento de obtencion de derivados de acido acetico.
DE69115883T2 (de) * 1990-10-23 1996-06-05 Nippon Catalytic Chem Ind Verfahren zur herstellung von salzen von aminocarbonsäuren
KR970009569B1 (ko) * 1990-11-27 1997-06-14 닛뽕 쇼꾸 바이가가꾸 고오교 가부시끼가이샤 아미노카르복실산염의 제조방법
USH1193H (en) 1991-08-12 1993-06-01 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Method of producing copper alloys with manganese and selenium to improve thermal stability
US5192446A (en) * 1992-01-24 1993-03-09 The Graver Company Cation exchange resins having an enhanced capacity for iron oxides
CN1054838C (zh) * 1993-04-12 2000-07-26 孟山都公司 氨基羧酸盐的制备方法
US5292936A (en) 1993-04-12 1994-03-08 Monsanto Company Process to prepare amino carboxylic acid salts
US5689000A (en) 1994-07-01 1997-11-18 Monsanto Company Process for preparing carboxylic acid salts and catalysts useful in such process
JPH09151168A (ja) * 1995-11-29 1997-06-10 Kawaken Fine Chem Co Ltd β−アラニン塩の製造方法
ITTO980249A1 (it) * 1998-03-23 1999-09-23 Finchimica Srl Procedimento per la preparazione di sali di acidi carbossilici

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002543174A (ja) 2002-12-17
HUP0200947A2 (en) 2002-08-28
WO2000066539A1 (en) 2000-11-09
EA200101168A1 (ru) 2002-04-25
ZA200108917B (en) 2003-10-29
US20030097020A1 (en) 2003-05-22
PL351378A1 (en) 2003-04-07
US6646160B2 (en) 2003-11-11
TWI259175B (en) 2006-08-01
KR20020009601A (ko) 2002-02-01
MX224669B (es) 2004-12-06
IN2001CH01510A (sk) 2007-04-27
DE60031391D1 (de) 2006-11-30
CN1355783A (zh) 2002-06-26
CZ20013893A3 (cs) 2002-05-15
AU780040B2 (en) 2005-02-24
HK1042079A1 (zh) 2002-08-02
DE60031391T2 (de) 2007-09-20
ES2274786T3 (es) 2007-06-01
AU4695000A (en) 2000-11-17
IL146197A0 (en) 2002-07-25
CA2370621A1 (en) 2000-11-09
ATE342886T1 (de) 2006-11-15
EP1173406A1 (en) 2002-01-23
EP1173406B1 (en) 2006-10-18
TR200103150T2 (tr) 2002-03-21
MXPA01011114A (es) 2002-06-04
AR029881A1 (es) 2003-07-23
DK1173406T3 (da) 2007-01-08
BR0010223A (pt) 2002-02-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK15012001A3 (sk) Spôsob prípravy solí karboxylových kyselín z primárnych alkoholov
EP0768917B1 (en) Process for preparing carboxylic acid salts and catalysts useful in such process
KR0174786B1 (ko) 아미노 카르복실산염의 제조방법
AU2001264605C1 (en) Preparation of iminodiacetic acid compounds from monoethanolamine substrates
CZ2001992A3 (cs) Způsob výroby soli alifatické karboxylové kyseliny
AU2001264605A2 (en) Preparation of iminodiacetic acid compounds from monoethanolamine substrates
AU2001264605A1 (en) Preparation of iminodiacetic acid compounds from monoethanolamine substrates
PL182347B1 (pl) Sposób wytwarzania kwasu N-hydroksyalkiloaminometylofosfonowego lub jego soli, sposób wytwarzania kwasu N-fosfonometyloaminokarboksylowego lub jego soli, sposób wytwarzania N-fosfonometyloglicyny lub jej soli PL PL PL PL PL
EP1067114B1 (en) Method of preparing amino-, imino- and nitrilocarbonxylic acids and silver-promoted copper catalyst for use in said method
US6414188B1 (en) Method of preparing amino-, imino-, and nitrilocarboxylic acids and silver-promoted copper catalyst for use in said method
JP4540817B2 (ja) アミノ−、イミノ−、およびニトリロカルボン酸の製造方法および該方法に使用する、銀を助触媒とする銅触媒
JPH0441136B2 (sk)
JPS6097945A (ja) ニトリロトリ酢酸塩の製造方法
JPH0441137B2 (sk)
CZ391599A3 (cs) Způsob přípravy solí karboxylových kyselin a katalyzátor pro tento způsob