SK14792002A3 - Elektrolytický článok a systém na vykonávanie elektrolýzy - Google Patents

Elektrolytický článok a systém na vykonávanie elektrolýzy Download PDF

Info

Publication number
SK14792002A3
SK14792002A3 SK1479-2002A SK14792002A SK14792002A3 SK 14792002 A3 SK14792002 A3 SK 14792002A3 SK 14792002 A SK14792002 A SK 14792002A SK 14792002 A3 SK14792002 A3 SK 14792002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
cathode
cell
anode
annular space
particulate carbon
Prior art date
Application number
SK1479-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK286786B6 (sk
Inventor
Gian Piero Ponzano
Original Assignee
Amuchina S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Amuchina S. P. A. filed Critical Amuchina S. P. A.
Publication of SK14792002A3 publication Critical patent/SK14792002A3/sk
Publication of SK286786B6 publication Critical patent/SK286786B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B1/00Electrolytic production of inorganic compounds or non-metals
    • C25B1/01Products
    • C25B1/24Halogens or compounds thereof
    • C25B1/26Chlorine; Compounds thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B9/00Cells or assemblies of cells; Constructional parts of cells; Assemblies of constructional parts, e.g. electrode-diaphragm assemblies; Process-related cell features
    • C25B9/17Cells comprising dimensionally-stable non-movable electrodes; Assemblies of constructional parts thereof
    • C25B9/19Cells comprising dimensionally-stable non-movable electrodes; Assemblies of constructional parts thereof with diaphragms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B9/00Cells or assemblies of cells; Constructional parts of cells; Assemblies of constructional parts, e.g. electrode-diaphragm assemblies; Process-related cell features
    • C25B9/40Cells or assemblies of cells comprising electrodes made of particles; Assemblies of constructional parts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F2201/00Apparatus for treatment of water, waste water or sewage
    • C02F2201/002Construction details of the apparatus
    • C02F2201/003Coaxial constructions, e.g. a cartridge located coaxially within another

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Electrodes For Compound Or Non-Metal Manufacture (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Description

Elektrolytický článok a systém na uskutočňovanie elektrolýzy
Oblasť, techniky
Vynález sa týka elektrolytického článku použiteľného na výrobu chlornanu sodného zo soľného roztoku.
Doterajší stav techniky
V odbore je už dlho známe, že elektrolýza soľného roztoku produkuje chlór, hydroxid sodný a vodík podľa rovnice
2NaCl + 2H20 -> 2NaOH + Cl2 + H2 alebo alternatívne chlórnan sodný a vodík podľa rovnice
NaCl + 2H2O -> NaOCl + 2H2 .
Spôsoby a zariadenia používané na uskutočňovanie elektrolýzy sa rôzne menili, ale jeden faktor zostal konštantný - potreba velkých nádrží a množstiev anód a katód na získanie-požadovaného množstva produktu. Takéto zariadenie, aké predstavuje napríklad veľká nádrž obsahujúca množstvo elektrolytických článkov opísaná v patente US 3 721 619 (Ruehlen), je drahé a neefektívne. Jednotlivé články majú tyčové anódy obklopené pomocnou katódou z oceľového alebo nehrdzavejúceho sita alebo perforovanou doskou a ďalej 1 obklopené prídavnou katódou. Anóda sa skladá z jadra z kovového vodiča ako napríklad medi, obklopeného prvou vrstvou nepórovitého uhlíka a druhou vrstvou pórovitého uhlíka.
Okrem toho existujú početné iné konštrukcie elektrolytických článkov, ktoré boli navrhnuté za použitia koaxiálne usporiadanej anódy a katódy. Niektoré z nich sú opísané v nasledujúcich patentoch.
Patent US 3 076 754 (Evans) opisuje elektrolytický článok majúci koaxiálne umiestnenú dutú anódu a dutú katódu, pričom anóda obklopuje katódu. Elektrolyt prechádza medzi elektródami a vnútrajškom katódy je čerpaná voda na chladenie článku. Toto uskutočnenie využíva pre elektródy článku titán alebo platinou povlečený titán, kvôli údajne vynikajúcej odolnosti týchto materiálov proti erózii.
Patent US 3 390 065 (Cooper) opisuje elektrolytický článok pozostávajúci z koaxiálnych trubicovitých elektród, pričom vnútorná elektróda je s výhodou anóda. Cooper tiež opisuje použitie chladiacej vody čerpanej vnútrajškom elektródy. Medzi oboma elektródami je umiestnená membrána na rozdelenie prstencového priestoru na anódový oddiel a katódový oddiel. Tento patent opisuje použitie titánu alebo titánu povlečeného vzácnym prvkom ako materiálu elektródy.
Patent US 3 984 303 (Peters ai.) opisuje elektrolytický článok majúci koaxiálne usporiadané duté elektródy priepustné pre kvapalinu, pričom anóda je vo vnútri katódy. Trubicovitá membrána priepustná pre ióny je umiestnená na vonkajšej strane anódy na oddelenie vrstvy anolytu od vrstvy katolytu. Katóda je vytvorená zo železa, mäkkej ocele, niklu alebo jeho zliatin. Anóda je zo vzácneho kovu, ako napríklad titánu, tantalu, zirkónia, wolfrámu a podobne, a má povlak z platinového kovu alebo zmesového oxidu vzácneho kovu a platinového kovu. Dutým vnútrajškom anódy sa nečerpá chladivo.
Patent US 4 784 735 (Sorenson) opisuje elektrolytický článok majúci vnútornú trubicu na recyklovanie katolytu, obklopenú koaxiálne katódou priepustnou pre kvapalinu, a membránou priepustnou pre ióny, a ďalej anódou priepustnou pre kvapalinu. Cez článok nie je čerpané chladivo. Na dosiahnutie priepustnosti pre kvapalinu sú elektródy tvorené napríklad perforovanýnými doskami alebo drôteným pletivom. Kov anódy môže byť tantal, wolfrám, kolumbium, zirkónium, molybdén alebo zliatiny obsahujúce tieto kovy, s výhodou ale titán. Ako katódové materiály sú uvedené železo, nikel, olovo, molybdén, kobalt alebo zliatiny obsahujúce veľké množstvá týchto kovov.
Fyzikálna forma elektród môže mať. rôzne varianty, ako opisuje patent US 4 481 303 (Mclntyre ai.), ktorý opisuje častice vhodné ako elektródový materiál. Častice pozostávajú zo substrátu ako je napríklad grafit, aspoň čiastočne, s výhodou ale celkom pokrytého povlakom, obsahujúcim spojivo a vodivý katalyzátor. Častice substrátu môžu byť menšie ako asi 0,3 mm alebo väčšie ako asi 2,5 cm, s výhodou ale majú veľkosť v rozmedzí 0,7 mm až 4 mm (700-4000 pm).
Ako je zrejmé z týchto patentov, v odbore sa pokračuje v úsilí o účinnejšie, lacnejšie elektrolytické články. Rôzne elektrolytické články opísané vo vyššie uvedených patentoch odrážajú rozmanitosť prístupov na riešenie tohto problému;
Existuje ale potreba elektrolytického článku na efektívnejšiu a lacnejšiu výrobu chlóru zo soľného roztoku.
Podstata vynálezu
Podľa predloženého vynálezu sa chlórnan sodný s aktívnymi iónmi chlóru vo vodnom roztoku vyrába zo soľného roztoku za použitia elektrolytického článku majúceho valcovité kovové elektródy, ktorý môže obsahovať pevné lôžko drobného časticového materiálu na zväčšenie povrchu elektród.
Elektrolytický článok podľa vynálezu obsahuje dutú kovovú valcovitú katódu a kovovú valcovitú anódu umiestnenú koaxiálne vo vnútri katódy na vymedzenie prstencového priechodu medzi nimi. Priechod môže obsahovať častice uhlíka majúce napríklad stredný priemer asi 1000 mikrometrov:
Elektrolytický článok podľa vynálezu tiež môže obsahovať valcovitú membránu umiestnenú vo vnútri prstencového priechodu, rozdeľujúcu ho na anódovú a katódovú komoru.
Spôsob použitia elektrolytického článku podľa vynálezu zahŕňa vedenie roztoku prstencovým priechodom umiestneným medzi dutou valcovitou katódou a dutou valcovitou anódou umiestnenou koaxiálne vo vnútri katódy a vloženie napätia na článok za účelom elektrolytickej výroby roztoku chlórnanu. Podľa vynálezu môže byť použitých tiež viacej elektrolytických článkov za sebou. Medzi elektrolytickými článkami môžu byť v sérii umiestnené tepelné výmeníky na reguláciu teploty roztoku prechádzajúceho medzi článkami. Chladiaci systém môže zahŕňať vonkajší teplosmenný systém, zdvojený pre rozdelený článok a jednoduchý pre nerozdelený článok.
Ako vyššie uvedený všeobecný opis, tak nasledujúci podrobný opis obsahujú príklady vynálezu a neobmedzujú rozsah patentových nárokov.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Priložené výkresy, ktoré sú súčasťou prihlášky, ilustrujú systémy a spôsoby v súlade s vynálezom a spolu s opisom pomáhajú objasneniu podstaty vynálezu. Na výkresoch predstavuj e:
obr. 1 obr. 2 obr. 3 obr. 4 obr. 5 obr. 6 obr. 7 obr. 8 obr. 9 obr.10-12 obr. 13 obr. 14 pôdorysný rez elektrolytickým článkom podľa jedného uskutočnenia vynálezu, bočný rez článkom podľa obr. 1, pôdorysný rez elektrolytickým článkom podľa iného uskutočnenia vynálezu ilustrujúci aniónovú membránu na rozdelenie prstencového priestoru, bočný rez článkom podľa obr. 3, bočné perspektívne znázornenie článku podľa obr. 3 a 4, perspektívny pohľad zhora znázorňujúci vnútrajšok článku podľa obr. 5, skúšobné zariadenie s testovaným článkom na testovanie článku podľa vynálezu, graf polarizačnej krivky anódy podľa vynálezu, graf polarizačnej krivky katódy podľa vynálezu, grafy koncentrácie aktívneho chlóru proti hodnote prúdu prechádzajúceho elektrolytickým článkom podľa vynálezu, graf koncentrácie aktívneho chlóru proti hodnote prúdu prechádzajúceho elektrolytickým článkom obsahujúcim aniónovú membránu podľa vynálezu, tri články typu znázorneného na obr. 3-6, spojené do série s tepelnými výmeníkmi podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Teraz budú podrobne opísané výhodné uskutočnenia vynálezu, ktorých príklady sú znázornené na výkresoch.
Kdekoľvek je to možné, sú na všetkých obrázkoch použité na označenie rovnakých alebo podobných súčastí rovnaké vzťahové značky.
Predložený vynález poskytuje elektrolytický článok a systém, ktorý zo soľného roztoku produkuje chlórnan sodný s aktívnym chlórom. Vynález zahŕňa článok obsahujúci katódu a anódu, vytvorené ako duté valce, usporiadané koaxiálne v elektrolytickom článku, pričom anóda je umiestnená v katóde. Soľný roztok preteká prstencovým priestorom vytvoreným medzi katódou a anódou. Keď elektrolyt opúšťa prstencový priestor, vstupuje do vonkajšieho rúrkového tepelného výmeníka na udržiavanie „správnej teploty elektrolytu a potom vstupuje do anódového a katódového priestoru druhého článku a tak ďalej. Keď je dosiahnutá správna koncentrácia voľného chlóru v anolyte (finálny produkt), anolyt opúšťa systém a katolyt je recyklovaný ..do prvého článku a nový soľný roztok sa zavádza do katódového článku.
Podľa jedného uskutočnenia vynálezu sú anóda a katóda vytvorené z kovových elektród a drobného časticového grafitu majúceho stredný priemer asi 0,01 až 1 mm na vytvorenie veľkého množstva otvorených pórov a tým aj na maximalizáciu povrchu elektród. Prostredníctvom maximalizácie povrchu elektród má elektrolytický článok zlepšenú účinnosť, vyžaduje menej energie, menej suroviny a menšie zariadenie na výrobu toho istého množstva chlóru ako v konvenčnom článku.
Podľa ďalšieho uskutočnenia vynálezu je v prstencovom priestore medzi katódou a anódou usporiadaná pórovitá aniónová membrána na rozdelenie prstencového priestoru na anódovú a katódovú komoru.
Obr. 1 a 2 ilustrujú uskutočnenie podľa vynálezu, v ktorom má elektrolytický článok 10 dutú valcovitú katódu 11 a dutú valcovitú anódu 12 vymedzenie prstencového elektrolyzovaného roztoku.
umiestnenú vo vnútri katódy na priestoru 13 na priechod Obr. 2 predstavujúci bočný rez článkom 10, ilustruje vstup 14 v spodnej časti článku na zavádzanie roztoku do prstencového priestoru 13 a výstup 15 v hornej časti článku na odvádzanie roztoku elektrolytu. Podľa ďalšieho uskutočnenia vynálezu, ako je znázornené na obr. 15, prstencový priestor 13 môže obsahovať časticový materiál, ako napríklad grafit, na maximalizáciu povrchu anódy a katódy. Podľa ďalšieho uskutočnenia vynálezu môže byť množstvo článkov 10 spojené do série tak, že elektrolyt opúšťajúci jeden článok sa zavádza do nasledujúceho článku. Regulácia teploty elektrolytu môže byť realizovaná pomocou tepelných výmeníkov medzi jednotlivými článkami na reguláciu teploty pretekajúceho elektrolytu.
Ďalšie 'uskutočnenie vynálezu je ilustrované na obr. 3, 4, 5 a 6. Článok 20 zahŕňa dutú valcovitú katódu 21 a dutú valcovitú anódu 22 umiestnenú koaxiálne vo vnútri katódy na vymedzenie prstencového priestoru 23, ktorý môže, ako je úvedené vyššie, obsahovať časticový uhlík ako napríklad grafit majúci priemernú velkosť častíc 0,1 až 1 mm. Prstencový priestor 23 je rozdelený pórovitou anódovou membránou 24 umiestnenou medzi anódou a katódou vymedzujúcou anódovú komoru 26 a katódovú komoru 25. Ako je znázornené na obr. 4, sú umiestnené vstupy 27 a 2 9 na zavádzanie soľného roztoku a recyklovaného katolytu. V hornej časti článku sú umiestnené výstupy 28 a 30 na odťahovanie produktov elektrolýzy, ktoré obsahujú chlórnan sodný a aktívny chlór.
Anóda a katóda použité podl'a vynálezu sú pórovité kovové valce, ktoré môžu byť vytvorené napríklad z titánu. S výhodou je katóda z titánu pokrytého vrstvou platiny a ^nóda je z titánu pokrytého oxidom ruténia. Alternatívne môže byť titán povlečený oxidom iriditým, oxidom paladnatým, oxidom nikelnatým alebo ich zmesmi.
Aj keď to nie je pre vynález podstatné, typicky môže byť katóda vytvorená ako valec s priemerom asi štyroch palcov (asi 10 cm) , anóda môže mať priemer asi dva palce (asi 5 cm) a aniónová membrána môže mať priemer tri palce (asi 7,5 cm).
Prstencový priestor medzi anódou a membránou obsahuje soľný roztok, ktorý sa má premeniť na chlórnan sodný obsahujúci aktívny chlór vo vysokej koncentrácii (>28 g/1). V prípade nízkej koncentrácie chlóru (<15 g/1) nie je membrána nutná.
Vynález môže byť použitý na výrobu chlórnanu sodného s aktívnym chlórom elektrolýzou roztoku soli alkalického kovu (roztoku NaCl). Soľný roztok vstupuje do prstencových oblastí a 26 elektrolytického článku 20 a je čerpaný cez článok 20 pomocou známeho čerpadlového systému. Napätie vložené na článok 20 spôsobuje vytváranie chlórnanu sodného s aktívnym chlórom v anóde 22 a vodíku a NaOH v katóde 21.
Celková reakcia v článku je nasledujúca
2NaCl + 2H20 -> 2NaOH + Cl2 + H2
Pri uvádzaní soľného roztoku do článku 20 podľa vynálezu sú primárne reakcie na vznik chlórnanových iónov
Anóda :
2Cľ -» Cl2 + 2e
Katóda:
2H2O + 2e -> 20H' + H2
Roztok:
Cl2 + H20 -> HC1O + Cl + H+
HC1O -> H+ + CIO'
Zodpovedajúce stratové reakcie sú
Anóda:
6C10' + 3H2O -> 2C1O3' + 4Cľ 3/2O2 + 6e
3H2O -> 02 + 4H+ + 4e
Katóda:
CIO' + H20 Cľ + 20H 1 Roztok:
2HC1O + CIO' -> C1O3' + 2C1 2H+
2C10' 02 + 2Cľ
Obr. 7 znázorňuje príklad systému 40 na stanovenie množstva chlóru produkovaného článkom 20 podľa vynálezu. Ako je znázornené, elektrický prúd je dodávaný do článku 20 zo zdroja 41. Soľný roztok je privádzaný z termostatického kúpeľa 42 do článku 20 na spracovanie v prstencovom priestore 23. Termostatický kúpeľ 42 je chladený chladičom 43 s uzavreným vodným okruhom. Podľa jedného uskutočnenia, keď elektrolytický článok 20 nemá aniónovú membránu, je použitý jediný vodný chladič 43 . Podľa iného uskutočnenia, keď je v elektrolytickom článku 20 použitá aniónová membrána, sú použité dva vodné chladiče 43 , jeden pre anódu a jeden pre katódu, ako je vyššie opísané. Chladivo môže byť tiež vedené vnútrajškom anódy. Chladenie článku a soľného roztoku znižuje odpor článku proti prúdeniu roztoku článkom, čím sa zvyšuje množstvo chlóru, ktoré môže byť získané. Výsledný roztok, ktorý obsahuje NaCl a chlór, sa vracia do termostatického kúpeľa 42 a odoberá sa na chemickú analýzu. Plyny sa odstraňujú odsávacím systémom. Keď sa zariadenie odstaví, systém sa prepláchne a do článkov systému sa zavedie nový soľný roztok.
Podľa jedného uskutočnenia sa skladá viacčlánkový systém z dvoch sérií desiatich článkov majúcich vstupnú teplotu 20 °C a výstupnú teplotu asi 23 °C.
Obr. 8-13 znázorňujú výsledky vzoriek z testov uskutočnených pomocou testovacieho článku podľa obr. 7.
Testovaním elektrochemických charakteristík elektród článku podľa príkladu boli získané polarizačné krivky znázornené na obr. 8 a 9. Obr. 8 znázorňuje polarizačnú krivku anódy, zatiaľ čo obr. 9 znázorňuje polarizačnú krivku katódy.
Obr. 10-13 predstavujú grafické prúdu, ktorý prejde elektrolytickým vyrobeného aktívneho chlóru.
porovnania článkom a množstva množstva
Obr. 10 znázorňuje koncentráciu získanú za použitia anolytu s obsahom NaCl 80 g/1 a katolytu s obsahom NaOH 890 g/1. Obr. 11 znázorňuje koncentráciu získanú za použitia anolytu s obsahom NaCl 80 g/1 a katolytu s obsahom NaOH 12 0 g/1. Obr. 13 znázorňuje koncentráciu získanú za použitia anolytu s obsahom NaCl 12 0 g/1 a katolytu s obsahom NaOH g/1. Výsledné množstvo aktívneho chlóru je viac ako 3 % obsahu aktívneho chlóru po elektrolýze soľného roztoku podľa vynálezu.
Podľa jedného výhodného uskutočnenia vynálezu sú anódové trubice vytvorené z oxidu rutenitého povlečeného titánom a katódové trubice sú vytvorené z platiny povlečenej titánom.
Použitie aniónovéj membrány zvyšuje množstvo získaného chlóru obmedzením katodickej redukcie chlórnanu.
Podľa jedného uskutočnenia systém s článkami bez aniónovéj membrány produkuje 60 1/h chlórnanu sodného s obsahom 1,2 % aktívnych iónov chlóru. Podľa iného uskutočnenia systém s článkami rozdelenými aniónovou membránou produkuje 20 1/h chlórnanu sodného s obsahom 3 % aktívnych iónov chlóru.
Obr. 14 znázorňuje časť. príkladného systému podľa vynálezu, v ktorom je množstvo článkov spojené do série s tepelnými výmeníkmi vradenými medzi články. Články 6ý, 70 a 80 sú elektrolytické články opísané vyššie, majúce anódové a katódové komory oddelené aniónovou membránou. Každý článok je vybavený vstupom (67, 77 resp. 87) anolytu, vstupom (69, 79 resp. 89) katolytu, výstupom (61, 71 resp. 81) katolytu a výstupom (68, 78 resp. 8ý) anolytu. Soľný roztok vstupuje do článku 60 vstupom 67 a recyklovaný katolyt opúšťajúci článok 70 vstupuje do článku 60 vstupom 69. Anolyt opúšta článok 60 výstupom 68 a pred vstupom do článku 70 prechádza tepelným výmeníkom 62 . Ako je naznačené, rovnaké poradie procesov nastáva medzi článkami 70 a 80 a tak ďalej dokiaľ nie je získaný požadovaný anolyt, ktorý sa odvádza zo systému.
Je zrejmé, že odborník v odbore môže uskutočniť, rôzne modifikácie a obmeny elektrolytického článku podľa vynálezu v rámci rozsahu a myšlienky vynálezu. Na základe opisu a praktického uskutočňovania vynálezu môžu byt pre odborníka zrejmé ďalšie uskutočnenia. Opis a príklady sú len príkladné, rozsah ochrany a myšlienka vynálezu sú dané patentovými nárokmi.

Claims (28)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    7t/
    1. Článok na elektrolýzu roztokov, obsahujúci: dutú valcovitú katódu;
    dutú valcovitú anódu, umiestnenú vo vnútri katódy na vymedzenie prstencového priestoru na priechod roztoku počas elektrolýzy; a vstup na privádzanie roztoku do prstencového priestoru a výstup na odťahovanie produktov elektrolýzy.
  2. 2. Článok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že prstencový priestor obsahuje časticový uhlík.
  3. 3. Článok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že prstencový priestor je rozdelený membránou umiestnenou medzi anódou a katódou.
  4. 4. Článok podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že prstencový priestor je rozdelený membránou umiestnenou medzi anódou a katódou.
  5. 5. Článok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že privádzaný roztok je soľný roztok, a produkty elektrolýzy obsahujú chlórnan sodný a aktívny chlór.
    I
  6. 6. Článok pre elektrolýzu soľného roztoku na výrobu chlórnanu sodného a aktívneho chlóru , obsahujúci:
    dutú valcovitú katódu;
    dutú valcovitú anódu, umiestnenú koaxiálne vo vnútri katódy na vymedzenie prstencového priestoru, obsahujúceho časticový uhlík, na priechod soľného roztoku počas elektrolýzy;
    skriňu, v ktorej sú katóda a anóda uzavrené;
    membránu umiestnenú medzi anódou a katódou vo vnútri prstencového priestoru na vymedzenie anódovej komory a katódovej komory, a vstupy na privádzanie soľného roztoku do prstencového priestoru a výstupy na odťahovanie produktov elektrolýzy, obsahujúcich chlórnan sodný a aktívny chlór.
  7. 7. Článok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že anóda a katóda sú z pórovitého kovu.
  8. 8. Článok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že anóda a katóda sú z pórovitého kovu.
  9. 9. Článok podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že časticový uhlík je grafit.
  10. 10. Článok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že časticový uhlík je grafit.
  11. 11. Článok podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že membrána j e' aniónomeničová membrána.
  12. 12. Článok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že membrána je aniónomeničová membrána.
  13. 13. Článok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že anódová komora aj katódová komora majú aspoň jeden vstup a jeden výstup.
  14. 14. Článok podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že časticový uhlík má strednú veľkosť častíc 0,1 až 1 mm.
  15. 15. Článok podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že časticový uhlík má strednú veľkosé častíc 0,1 až 1 mm.
  16. 16. Systém pre elektrolýzu soľného roztoku na výrobu chlórnanu sodného a aktívneho chlóru, zahŕňajúci množstvo sériovo spojených elektrolytických článkov, pričom každý článok má aspoň jeden vstup a aspoň jeden výstup, pričom vstup každého nasledujúceho článku je spojený s výstupom predchádzajúceho článku na dopravu elektrolytu medzi článkami;
    pričom každý článok ďalej zahŕňa: dutú valcovitú katódu; a dutú valcovitú anódu, umiestnenú vo vnútri katódy na vymedzenie prstencového priestoru na priechod roztoku elektrolytu počas elektrolýzy.
  17. 17. Systém podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že prstencový priestor je rozdelený na anódovú komoru a katódovú komoru membránou umiestnenou medzi katódou a anódou.
  18. 18. Systém podľa nároku 17, vyznačujúci sa tým, že membrána je aniónomeničová membrána.
  19. 19. Systém podľa nároku 17, vyznačujúci sa tým, že anódová komora aj katódová komora majú aspoň jeden vstup a jeden výstup.
  20. 20. Systém podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že prstencový priestor obsahuje časticový uhlík.
  21. 21. Systém podľa nároku 20, vyznačujúci sa tým, že časticový uhlík je grafit.
    sa tým, že
  22. 22. Systém podľa nároku 20, vyznačujúci časticový uhlík má strednú veľkosť častíc 0,1 až 1 mm.
  23. 23. Systém podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že prstencový priestor je rozdelený na anódovú komoru a katódovú komoru aniónovou membránou umiestnenou medzi katódou a anódou, anódová komora a katódová komora obsahujú časticový uhlík majúci strednú veľkosť častíc 0,1 až 1 mm, a každá z obidvoch komor má aspoň jeden vstup a jeden výstup.
  24. 24. Systém podľa nároku 23, vyznačujúci sa tým, že časticový uhlík je grafit.
  25. 25. Systém podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že medzi elektrolytickými článkami sú umiestnené tepelné výmeníky na reguláciu teploty elektrolytu dopravovaného medzi články.
  26. 26. Systém podľa nároku 23, vyznačujúci sa tým, že medzi elektrolytickými článkami sú umiestnené tepelné výmeníky na reguláciu teploty elektrolytu dopravovaného medzi články.
  27. 27. Systém podľa nároku 16, vyznačujúci sa tým, že katóda a anóda sú pórovité kovové valce.
  28. 28. Systém podľa nároku 23, vyznačujúci sa tým, že katóda a anóda sú pórovité kovové valce.
    77'
    1/10
SK1479-2002A 2000-04-19 2001-04-19 Článok na elektrolýzu soľného roztoku a zariadenie na uskutočňovanie tejto elektrolýzy SK286786B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/552,645 US6409895B1 (en) 2000-04-19 2000-04-19 Electrolytic cell and method for electrolysis
PCT/US2001/012650 WO2001081656A2 (en) 2000-04-19 2001-04-19 Electrolytic cell and method for electrolysis

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK14792002A3 true SK14792002A3 (sk) 2003-06-03
SK286786B6 SK286786B6 (sk) 2009-05-07

Family

ID=24206190

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1479-2002A SK286786B6 (sk) 2000-04-19 2001-04-19 Článok na elektrolýzu soľného roztoku a zariadenie na uskutočňovanie tejto elektrolýzy

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6409895B1 (sk)
EP (1) EP1274884B1 (sk)
JP (1) JP5192109B2 (sk)
KR (1) KR100797062B1 (sk)
CN (1) CN1303253C (sk)
AT (1) ATE279551T1 (sk)
AU (2) AU5709701A (sk)
BG (1) BG107184A (sk)
CA (1) CA2405570C (sk)
CZ (1) CZ302260B6 (sk)
DE (1) DE60106419T2 (sk)
DK (1) DK1274884T3 (sk)
EA (1) EA005305B1 (sk)
ES (1) ES2230304T3 (sk)
GE (1) GEP20043392B (sk)
HK (1) HK1051560A1 (sk)
HU (1) HU229004B1 (sk)
IL (1) IL152056A0 (sk)
MX (1) MXPA02010336A (sk)
PL (1) PL194947B1 (sk)
PT (1) PT1274884E (sk)
SK (1) SK286786B6 (sk)
UA (1) UA75594C2 (sk)
WO (1) WO2001081656A2 (sk)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7052600B2 (en) * 1999-03-05 2006-05-30 Enproamerica, Inc. Apparatus for treating water
JP2005144240A (ja) * 2003-11-11 2005-06-09 Honda Motor Co Ltd 電解槽及び電解水生成装置
US8046867B2 (en) 2006-02-10 2011-11-01 Tennant Company Mobile surface cleaner having a sparging device
US8025787B2 (en) 2006-02-10 2011-09-27 Tennant Company Method and apparatus for generating, applying and neutralizing an electrochemically activated liquid
US7374645B2 (en) 2006-05-25 2008-05-20 Clenox, L.L.C. Electrolysis cell assembly
KR100794106B1 (ko) * 2007-02-01 2008-01-10 남궁정 차아염소산 전기분해조, 이를 이용한 차아염소산 제조장치및 제조방법
WO2009046279A2 (en) * 2007-10-04 2009-04-09 Tennant Company Method and apparatus for neutralizing electrochemically activated liquids
JP4723627B2 (ja) * 2007-11-15 2011-07-13 ペルメレック電極株式会社 膜−電極接合体、これを用いる電解セル、電解水スプレー装置及び殺菌方法
US8231773B2 (en) * 2007-12-11 2012-07-31 GM Global Technology Operations LLC Method of treating nanoparticles using an intermittently processing electrochemical cell
EP2321228A1 (en) * 2008-06-19 2011-05-18 Tennant Company Tubular electrolysis cell comprising concentric electrodes and corresponding method
US20090314655A1 (en) * 2008-06-19 2009-12-24 Tennant Company Electrolysis de-scaling method with constant output
WO2009155749A1 (zh) * 2008-06-27 2009-12-30 马士科技有限公司 在电解槽中使液体产生电解离子或电解基团的方法及装置
JP5285393B2 (ja) * 2008-10-31 2013-09-11 オルガノ株式会社 電解装置
US20100283169A1 (en) * 2009-05-06 2010-11-11 Emmons Stuart A Electrolytic cell diaphragm/membrane
CN101845639A (zh) * 2010-05-11 2010-09-29 清华大学 一种连续操作小型电解还原池
CN102465311B (zh) * 2010-11-19 2015-06-10 中国水利水电科学研究院 用次氯酸钠的制造系统生产次氯酸钠溶液的方法
KR20160038087A (ko) * 2011-08-24 2016-04-06 모리나가 뉴교 가부시키가이샤 전해수 제조 장치
US9518077B2 (en) * 2012-02-03 2016-12-13 The Research Foundation For The State University Of New York Electrochemical synthesis of chloro-chitosan
KR101433131B1 (ko) * 2012-10-12 2014-08-26 (주)그렌텍 전극판 간격 유지를 위한 극판지지봉을 가지는 살균수 생성 유닛
CN103043776B (zh) * 2012-12-04 2014-10-08 哈尔滨工业大学 套筒型微生物催化电解装置及用套筒型微生物催化电解装置降解废水的方法
US10294129B2 (en) 2013-12-09 2019-05-21 General Electric Company Polymeric-metal composite electrode-based electrochemical device for generating oxidants
CN105780047A (zh) * 2014-12-25 2016-07-20 佛山市宝航机械装备行业知识产权服务有限公司 一种高效安全的电解槽
CN104962947A (zh) * 2015-07-13 2015-10-07 罗民雄 由n个套筒式电极组构成的电极组件
AU2016422604C1 (en) * 2016-09-07 2020-05-28 Colgate-Palmolive Company Product container with electrochemistry device
CN107142493A (zh) * 2017-04-01 2017-09-08 李向华 一种电解水电极板
CN107354487A (zh) * 2017-07-21 2017-11-17 耿琮 一种提升电解速率的装置和方法
CN111809194A (zh) * 2020-05-28 2020-10-23 宁波英德菲尔机械科技有限公司 便携式家用次氯酸水制造仪
CN113149145A (zh) * 2021-04-07 2021-07-23 湖南满缘红水科技有限公司 制备不含金属离子eow的电解槽、装置及制备方法

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB544608A (en) 1940-09-10 1942-04-20 Shawinigan Chem Ltd Improvements in and relating to electrolytic cells
US2681887A (en) 1950-02-03 1954-06-22 Diamond Alkali Co Electrolytic cell
DE1558726B2 (de) 1951-01-28 1973-09-06 Elektrolysierzelle
NL208205A (sk) 1955-06-21
NL243366A (sk) 1958-09-15
US3390065A (en) 1964-04-03 1968-06-25 Hal B.H. Cooper Process and cell for the manufacture of either sodium hypochlorite or chlorine
FR1419637A (fr) 1964-06-15 1965-12-03 Cellule d'électrolyse aqueuse de solutions salines, notamment des chlorures alcalins
US3721619A (en) 1970-09-25 1973-03-20 Phillips Petroleum Co Electrolytic cell
US3718540A (en) 1971-04-19 1973-02-27 Int Research & Dev Co Ltd Electrolytic cells
US3984303A (en) 1975-07-02 1976-10-05 Diamond Shamrock Corporation Membrane electrolytic cell with concentric electrodes
GB1539521A (en) 1975-10-08 1979-01-31 Magneto Chemie Bv Electrolytic cells
JPS53102294A (en) * 1977-02-18 1978-09-06 Kurorin Engineers Kk Method of making sodium hypochlorite
US4177116A (en) * 1977-06-30 1979-12-04 Oronzio DeNora Implanti Elettrochimici S.p.A. Electrolytic cell with membrane and method of operation
US4256554A (en) * 1980-03-28 1981-03-17 Energy Development Associates, Inc. Electrolytic cell for separating chlorine gas from other gases
US4285786A (en) * 1980-05-09 1981-08-25 Allied Chemical Corporation Apparatus and method of monitoring temperature in a multi-cell electrolyzer
US4329216A (en) 1980-07-07 1982-05-11 Ppg Industries, Inc. Electrolytic cell utilizing a transition metal-graphite intercalation compound cathode
US4481303A (en) 1981-12-23 1984-11-06 The Dow Chemical Company Electrode material
US4439295A (en) 1983-03-31 1984-03-27 Richards Joseph M Chlorine generating apparatus
JPS6126795A (ja) * 1984-07-16 1986-02-06 Chlorine Eng Corp Ltd 流動床を用いる電解方法及び電解槽
US4569729A (en) 1984-07-16 1986-02-11 Chlorine Engineers Corp., Ltd. Electrolyzing method and electrolytic cell employing fluidized bed
US4784735A (en) 1986-11-25 1988-11-15 The Dow Chemical Company Concentric tube membrane electrolytic cell with an internal recycle device
JP3677078B2 (ja) * 1995-04-21 2005-07-27 ペルメレック電極株式会社 過酸化水素水の製造方法及び装置
US5873986A (en) * 1997-03-19 1999-02-23 Cpac, Inc. Metal recovery apparatus
JPH11290856A (ja) * 1998-04-10 1999-10-26 Trp:Kk 殺菌洗浄水の生成装置

Also Published As

Publication number Publication date
ATE279551T1 (de) 2004-10-15
SK286786B6 (sk) 2009-05-07
EP1274884B1 (en) 2004-10-13
UA75594C2 (en) 2006-05-15
CZ20023393A3 (cs) 2003-04-16
CA2405570A1 (en) 2001-11-01
EP1274884A2 (en) 2003-01-15
CN1303253C (zh) 2007-03-07
CA2405570C (en) 2010-02-16
EA200201107A1 (ru) 2003-02-27
DE60106419T2 (de) 2005-10-13
DE60106419D1 (de) 2004-11-18
BG107184A (bg) 2003-05-30
KR20030019353A (ko) 2003-03-06
AU5709701A (en) 2001-11-07
JP2003531300A (ja) 2003-10-21
IL152056A0 (en) 2003-05-29
MXPA02010336A (es) 2003-04-25
ES2230304T3 (es) 2005-05-01
PL356907A1 (en) 2004-07-12
HUP0300312A2 (hu) 2003-06-28
HU229004B1 (en) 2013-07-29
US6409895B1 (en) 2002-06-25
KR100797062B1 (ko) 2008-01-23
PL194947B1 (pl) 2007-07-31
HUP0300312A3 (en) 2005-07-28
WO2001081656A2 (en) 2001-11-01
WO2001081656A3 (en) 2002-05-23
CN1425079A (zh) 2003-06-18
DK1274884T3 (da) 2005-02-07
HK1051560A1 (en) 2003-08-08
GEP20043392B (en) 2004-06-10
JP5192109B2 (ja) 2013-05-08
EA005305B1 (ru) 2004-12-30
AU2001257097B2 (en) 2005-10-27
PT1274884E (pt) 2005-01-31
CZ302260B6 (cs) 2011-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK14792002A3 (sk) Elektrolytický článok a systém na vykonávanie elektrolýzy
AU2001257097A1 (en) Electrolytic cell and method for electrolysis
EP0717792B1 (en) Cell for the recovery of metals from dilute solutions
JP2003531300A5 (sk)
CA1063064A (en) Electrolyzers with bipolar electrodes
JPS63137191A (ja) 金属電解析出用電解槽
JP2007536432A (ja) 多層エキスパンデッドメタル電極を有する電解セル
PL107640B1 (pl) Urzadzenie do elektrolitycznego osadzania metalu z roztworu wodnego i sposob elektrolitycznego osadzania metalu z roztworu wodnego
US4372827A (en) Novel horizontal diaphragmless electrolyzer
CA1054559A (en) Hollow bipolar electrode
US20170058414A1 (en) Insertable electrode device that does not generate acid mist or other gases, and method
CN114990603A (zh) 离子交换膜电解槽
US5296121A (en) Target electrode for preventing corrosion in electrochemical cells
EP0610946A1 (en) Activated cathode for chlor-alkali cells and method for preparing the same
SE445562B (sv) Elektrolyscell
JP7236568B2 (ja) 電解用電極および電解装置
SA94140574A (ar) طريقة محسنة للتحليل الكهربائي لحاجز الكلور القلوي والخلية الخاصة بها
GB2077294A (en) Horizontal diaphragmless bipolar brine electrolyzer
JPH0418982A (ja) 被処理水の電気化学的処理方法
DE4419683A1 (de) Bipolare Filterpressenzelle für anodische Oxidationen am Platin
JPH11256383A (ja) 塩素イオンを含有する水溶液を電解して酸素と水素を発生する電解方法および電解装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140419