PL194947B1 - Naczyńko do elektrolizy solanki oraz układ do elektrolizy solanki - Google Patents

Naczyńko do elektrolizy solanki oraz układ do elektrolizy solanki

Info

Publication number
PL194947B1
PL194947B1 PL356907A PL35690701A PL194947B1 PL 194947 B1 PL194947 B1 PL 194947B1 PL 356907 A PL356907 A PL 356907A PL 35690701 A PL35690701 A PL 35690701A PL 194947 B1 PL194947 B1 PL 194947B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cathode
anode
membrane
annular space
brine
Prior art date
Application number
PL356907A
Other languages
English (en)
Other versions
PL356907A1 (pl
Inventor
Gian Piero Ponzano
Original Assignee
Amuchina Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Amuchina Spa filed Critical Amuchina Spa
Publication of PL356907A1 publication Critical patent/PL356907A1/pl
Publication of PL194947B1 publication Critical patent/PL194947B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B1/00Electrolytic production of inorganic compounds or non-metals
    • C25B1/01Products
    • C25B1/24Halogens or compounds thereof
    • C25B1/26Chlorine; Compounds thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B9/00Cells or assemblies of cells; Constructional parts of cells; Assemblies of constructional parts, e.g. electrode-diaphragm assemblies; Process-related cell features
    • C25B9/17Cells comprising dimensionally-stable non-movable electrodes; Assemblies of constructional parts thereof
    • C25B9/19Cells comprising dimensionally-stable non-movable electrodes; Assemblies of constructional parts thereof with diaphragms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B9/00Cells or assemblies of cells; Constructional parts of cells; Assemblies of constructional parts, e.g. electrode-diaphragm assemblies; Process-related cell features
    • C25B9/40Cells or assemblies of cells comprising electrodes made of particles; Assemblies of constructional parts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F2201/00Apparatus for treatment of water, waste water or sewage
    • C02F2201/002Construction details of the apparatus
    • C02F2201/003Coaxial constructions, e.g. a cartridge located coaxially within another

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Electrodes For Compound Or Non-Metal Manufacture (AREA)

Abstract

1. Naczynko do elektrolizy solanki z wytwarzaniem chloranu (I) sodu i aktywnego chloru, skladajace sie z: wnekowej, cylindrycznej katody (21); wnekowej, cylindrycznej anody (22), umieszczo- nej wspólosiowo wewnatrz katody (21) i wyznaczaja- cej pierscieniowa przestrzen (23) dla przeplywu sola- nki podczas elektrolizy; obudowy oslaniajacej katode (21) i anode (22); membrany (24) umieszczonej pomiedzy anoda (22) i katoda (21) w obrebie przestrzeni pierscieniowej (23), która to membrana wyznacza komore anodowa (26) i komore katodowa (25); oraz wlotów (29) do wprowadzania solanki do prze- strzeni pierscieniowej (23), oraz wylotów (28, 30) do wyprowadzania produktów elektrolizy, wlacznie z chlo- ranem (I) sodu i aktywnym chlorem, znamienne tym, ze membrana (24) jest membrana anionowymienna. PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotowy wynalazek dotyczy naczyńka elektrolitycznego do elektrolizy solanki oraz układu do elektrolizy solanki.
Wiadomo od dawna, że elektroliza solanki prowadzi do powstania chloru, wodorotlenku sodu oraz wodoru, zgodnie z następującym równaniem reakcji:
2NaCl + 2H2O > 2NaOH + CI2 + H2 lub, alternatywnie do chloranu (I) sodu i wodoru zgodnie z następującym równaniem reakcji: NaCI + 2H2O > NaOC I + 2H2
Sposoby i aparatura wykorzystywane do przeprowadzania elektrolizy różniły się, lecz jeden czynnik pozostawał niezmienny - potrzeba dużych zbiorników oraz wielu anod i katod, w celu uzyskania pożądanej ilości produktu. Taka aparatura ma duże wymiary, jest kosztowna i nieefektywna, tak, jak opisane w dokumencie patentowym US 3,721,619, w którym ujawniono duży zbiornik zawierający naczyńka elektrolityczne, w którym wykorzystywana jest duża liczba naczyniek. Pojedyncze naczyńka posiadają anody w kształcie pręta otoczone przez katody wspomagające w kształcie ekranu lub perforowanego arkusza ze stali lub stali nierdzewnej, które z kolei otoczone są przez dodatkową katodę. Anoda składa się ze rdzenia zbudowanego z przewodnika metalicznego, takiego, jak miedź, otoczonego pierwszą powłoką nieporowatego węgla oraz drugą powłoką z węgla porowatego.
Oprócz tego, wiele jest innych projektów naczyniek elektrolitycznych, w których proponuje się wykorzystanie współosiowo ustawionych katody i anody. Niektóre z nich są reprezentowane przez niżej wymienione dokumenty patentowe.
W dokumencie patentowym US 3,076;754 ujawniono naczyńko elektrolityczne zawierające anodę wnękową i katodę wnękową, ustawione współosiowo, z anodą otaczającą katodę. Elektrolit przepływa pomiędzy elektrodami, a woda jest przepompowywana przez wnętrze katody w celu chłodzenia naczyńka. W odnośnym dokumencie w naczyńku wykorzystywane są elektrody tytanowe lub tytanowe pokryte platyną, ze względu na stwierdzoną dużą odporność tych materiałów na korozję.
W dokumencie patentowym US 3,390,065 ujawniono naczyńko elektrolityczne zawierające współosiowe, rurowe elektrody, przy czym elektrodą wewnętrzną, korzystnie jest anoda. Ujawniono także wykorzystanie wody chłodzącej przepompowywanej przez elektrodę wewnętrzną. W celu podziału przestrzeni pierścieniowej na przedział katody i przedział anody, pomiędzy dwiema elektrodami umieszczona została przepona. Odnośny dokument ujawnia zastosowanie tytanu lub tytanu pokrytego pierwiastkiem szlachetnym jako materiału elektrody.
W dokumencie patentowym US 3,984,303 ujawniono naczyńko elektrolityczne zawierające wnękowe, przepuszczalne dla cieczy elektrody ustawione współosiowo, anoda wewnątrz katody. Rurowa, przepuszczalna dla jonów membrana umieszczona jest na zewnątrz anody w celu oddzielenia warstwy cieczy anodowej od warstwy cieczy katodowej. Katoda jest zbudowana z żelaza, stali miękkiej, niklu lub ich stopów. Anoda zbudowana jest z metali takich, jak tytan, tantal, cyrkon, wolfram lub podobnych oraz posiada powłokę z metalu z grupy platynowców lub z mieszanych tlenków metalu z podanej grupy i metalu z grupy platynowców. Przez wnękowe wnętrze anody nie jest pompowana żadna ciecz chłodząca.
W dokumencie patentowym US 4,784,735 ujawniono naczyńko elektrolityczne zawierające wewnętrzną rurę do zawracania cieczy katodowej, otoczoną współosiowo przez przepuszczalną dla cieczy katodę, przepuszczalną dla jonów membranę i następnie przez przepuszczalną dla cieczy anodę. Przez naczyńko nie jest pompowana ciecz chłodząca. Do uzyskania przepuszczalności dla cieczy, elektrody mają, na przykład, postać perforowanej lub dziurkowanej płytki lub tkanego drutu. Anoda może być wykonana z tantalu, wolframu, niobu, cyrkonu molibdenu, lub stopów zawierających te metale, lecz korzystnie z tytanu. Ujawnione materiały katodowe to żelazo, nikiel, ołów, molibden, kobalt, lub stopy zawierające duże ilości tych metali.
Różne odmiany fizycznych form elektrod także zostały przedstawione, w dokumencie patentowym US 4,481,303, w którym ujawniono cząstki przydatne do wykorzystania jako materiał elektrodowy. Cząstki składają się z podłoża takiego, jak grafit, co najmniej częściowo, ale korzystnie całkowicie pokrytego powłoką, zawierającą spoiwo i katalizator przewodzący. Cząstki podłoża mogą być mniejsze niż 0,3 mm lub większe niż około 2,5 cm, lecz korzystny zakres zawiera się pomiędzy około 0,7 mm a 4 mm (700-400 pm).
PL 194 947 B1
Jak widać na podstawie omówionych dokumentów patentowych, w dotychczasowym stanie techniki widoczne są starania mające na celu uzyskanie wydajniejszych, mniej kosztownych naczyniek elektrolitycznych. Różne naczyńka, przedstawione w powyższych dokumentach patentowych, pokazują różnorodne podejścia, które zostały podjęte.
Jednakże nadal istnieje potrzeba opracowania naczyniek elektrolitycznych nadających się do wytwarzania chloru z solanki w sposób bardziej efektywny i mniej kosztowny.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest naczyńko do elektrolizy solanki z wytwarzaniem chloranu (I) sodu i aktywnego chloru, składające się z:
wnękowej, cylindrycznej katody;
wnękowej, cylindrycznej anody, umieszczonej współosiowo wewnątrz katody i wyznaczającej pierścieniową przestrzeń dla przepływu solanki podczas elektrolizy;
obudowy osłaniającej katodę i anodę;
membrany umieszczonej pomiędzy anodą i katodą w obrębie przestrzeni pierścieniowej, która to membrana wyznacza komorę anodową i komorę katodową; oraz wlotów do wprowadzania solanki do przestrzeni pierścieniowej, oraz wylotów do wyprowadzania produktów elektrolizy, włącznie z chloranem (I) sodu i aktywnym chlorem, przy czym naczyńko charakteryzuje się tym, że membrana jest membraną anionowymienną.
Korzystnie naczyńko według wynalazku charakteryzuje się tym, że anoda i katoda są porowate i metaliczne.
W innym korzystnym wariancie realizacji naczyńka według wynalazku przestrzeń pierścieniowa zawiera rozdrobniony węgiel. W szczególnie korzystnym wariancie realizacji naczyńka według wynalazku rozdrobnionym węglem jest grafit. W innym, szczególnie korzystnym wariancie realizacji naczyńka według wynalazku rozdrobniony węgiel ma średnią wielkość cząstek od około 0,1 do 1 mm.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji naczyńka według wynalazku każda z komór anodowych i katodowych posiada co najmniej jeden wlot i jeden wylot.
Przedmiotem wynalazku jest również układ do elektrolizy solanki z wytwarzaniem chloranu (I) sodu i aktywnego chloru, obejmujący:
dużą liczbę szeregowo połączonych naczyniek elektrolitycznych, z których każde posiada co najmniej jeden wlot oraz co najmniej jeden wylot, przy czym wlot każdego kolejnego naczyńka jest połączony z wylotem naczyńka poprzedzającego dla transportu elektrolitu pomiędzy naczyńkami;
zaś każde naczyńko zawiera ponadto:
wnękową, cylindryczną katodę; wnękową, cylindryczną anodę, umieszczoną współosiowo wewnątrz katody i wyznaczającą pierścieniową przestrzeń dla przepływu roztworu elektrolitu podczas elektrolizy; oraz membranę umieszczoną pomiędzy anodą i katodą w obrębie przestrzeni pierścieniowej, która to membrana wyznacza komorę anodową i komorę katodową;
charakteryzujące się tym, że membrana jest membraną anionowymienną.
W korzystnym wariancie realizacji układu według wynalazku każda z komór anodowych i katodowych posiada co najmniej jeden wlot oraz jeden wylot.
W innym korzystnym wariancie realizacji układu według wynalazku przestrzeń pierścieniowa zawiera rozdrobniony węgiel. W szczególnie korzystnym wariancie realizacji układu według wynalazku rozdrobnionym węglem jest grafit. W innym, szczególnie korzystnym wariancie realizacji układu według wynalazku rozdrobniony węgiel ma średnią wielkość cząstek od około 0,1 do 1 mm.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji układu według wynalazku pomiędzy naczyńkami elektrolitycznymi rozmieszczone są wymienniki ciepła do kontroli temperatury elektrolitu transportowanego pomiędzy naczyńkami. W szczególnie korzystnym wariancie realizacji układu według wynalazku katoda i anoda mają postać porowatych metalowych cylindrów.
W rozwiązaniu według przedmiotowego wynalazku, z solanki wytwarzany jest chloran (I) sodu z aktywnymi jonami chloru w roztworze wodnym przy wykorzystaniu naczyńka elektrolitycznego zawierającego cylindryczne, metaliczne elektrody, które mogą zawierać złoże stałe z materiału rozdrobnionego w celu zwiększenia powierzchni elektrod.
Zarówno powyższy ogólny opis, a także następny opis szczegółowy, zawierają przykłady wynalazku i same w sobie nie ograniczają zakresu dołączonych zastrzeżeń.
Towarzyszące rysunki, które stanowią część tego wyszczególnienia, ilustrują układy i sposoby zawierające się w niniejszym wynalazku, razem więc z opisem pomagają wyjaśnić podstawy niniejszego wynalazku.
PL 194 947 B1
Figura 1 przedstawia, w przekroju z góry, naczyńko elektrolityczne stanowiące jeden z wariantów realizacji niniejszego wynalazku.
Figura 2 przedstawia, w przekroju bocznym, naczyńko z fig. 1.
Figura 3 przedstawia, w przekroju górnym, naczyńko elektrolityczne stanowiące inny wariant realizacji niniejszego wynalazku, przedstawiając membranę anionowymienną dzielącą przestrzeń pierścieniową.
Figura 4 przedstawia, w przekroju bocznym, naczyńko z fig. 3.
Figura 5 przedstawia widok perspektywiczny boczny naczyńka z fig. 3 i 4.
Figura 6 przedstawia widok z góry wnętrza naczyńka z fig. 5.
Figura 7 przedstawia stanowisko doświadczalne wykorzystywane do testowania naczyńka według niniejszego wynalazku.
Figura 8 przedstawia wykres krzywej polaryzacji anody według niniejszego wynalazku.
Figura 9 przedstawia wykres krzywej polaryzacji katody według niniejszego wynalazku.
Figury 10-12 przedstawiają wykresy zależności stężenia aktywnego chloru od prądu przepływającego przez naczyńko elektrolityczne według mniejszego wynalazku.
Figura 13 przedstawia wykres zależności stężenia aktywnego chloru od prądu przepływającego przez naczyńko elektrolityczne, posiadające membranę anionową, według niniejszego wynalazku.
Figura 14 przedstawia trzy naczyńka typu pokazanego na fig. 3-6, połączone szeregowo wraz z wymiennikami ciepła, według niniejszego wynalazku.
Poniżej zamieszczono szczegółowy opis korzystnych wariantów realizacji wynalazku, oraz przykłady przedstawione na figurach rysunku.
Niniejszy wynalazek zapewnia naczyńko elektrolityczne oraz układ do wytwarzania z solanki chloranu (I) sodu z aktywnym chlorem. Niniejszy wynalazek obejmuje naczyńko składające się z katody i anody, które mają postać cylindrów wnękowych ustawionych współosiowo w naczyńku elektrolitycznym, z anodą umieszczoną wewnątrz katody. Solanka przepływa przez pierścieniową przestrzeń ukształtowaną pomiędzy katodą i anodą. Gdy elektrolit opuszcza pierścieniową przestrzeń, wpływa do zewnętrznego rurowego wymiennika ciepła w celu utrzymania prawidłowej temperatury elektrolitu i następnie przepływa do strefy katodowej i anodowej drugiego naczyńka i tak dalej. Gdy osiągnięte zostanie prawidłowe stężenie wolnego chloru w cieczy anodowej (produkt końcowy) opuszcza ona układ a ciecz katodowa jest ponownie wprowadzana do pierwszego naczyńka, a do naczyńka katodowego wprowadzana jest kolejna porcja solanki.
W jednym z wariantów realizacji wynalazku, anoda i katoda są uformowane z metalicznych elektrod oraz drobnocząstkowego węgla o średniej średnicy cząstek od około 0,1 do 1 mm, w celu uzyskania znaczącego poziomu porowatości i w ten sposób - uzyskania maksymalnej powierzchni elektrod. Poprzez maksymalizację powierzchni elektrod, naczyńko elektrolityczne ma poprawioną efektywność działania, wymaga mniej energii, mniej surowców oraz mniej wyposażenia do wytworzenia tej samej ilości chloru co konwencjonalne naczyńko.
W kolejnym wariancie realizacji wynalazku, w pierścieniowej przestrzeni pomiędzy katodą i anodą została umieszczona porowata membrana anionowa, w celu podziału przestrzeni pierścieniowej na komory anodową i katodową.
Figury 1 i 2 przedstawiają wariant niniejszego wynalazku, w którym naczyńko elektrolityczne 10 posiada wnękową, cylindryczną katodę 11 oraz wnękową cylindryczną anodę 12, umieszczoną wewnątrz katody i wyznaczającą w ten sposób przestrzeń pierścieniową 13 dla przepływu roztworu podlegającego elektrolizie. Fig. 2, stanowiąca przekrój boczny naczyńka 10, przedstawia wlot 14 na dnie naczyńka, do wprowadzania roztworu do przestrzeni pierścieniowej 13 oraz wylot 15 na szczycie naczyńka do usuwania roztworu elektrolitu. W kolejnym wariancie realizacji wynalazku, przestrzeń pierścieniowa 13 może zawierać materiał rozdrobniony, taki, jak grafit, w celu maksymalizacji powierzchni anody i katody. W następnym wariancie realizacji wynalazku wiele naczyniek (10) może być połączone szeregowo w ten sposób, że elektrolit opuszczając jedno naczyńko wprowadzany jest do kolejnego. Kontrola temperatury elektrolitu może być realizowana przy pomocy wymienników ciepła umieszczonych pomiędzy naczyńkami, do kontroli temperatury przepływającego elektrolitu.
Kolejny wariant realizacji wynalazku przedstawiono na fig. 3, 4, 5 i 6. Naczyńko 20 składa się z wnękowej, cylindrycznej katody 21 i wnękowej cylindrycznej anody 22, umieszczonej współosiowo wewnątrz katody i wyznaczającej pierścieniową przestrzeń 23, która, jak opisano powyżej, może zawierać rozdrobniony węgiel, taki, jak grafit o średniej średnicy cząstek w zakresie od 0,1 do 1 mm. Przestrzeń pierścieniowa 23 jest podzielona porowatą anionową membraną 24 umieszczoną pomięPL 194 947 B1 dzy anodą i katodą, i wyznaczającą komorę anodową 26 i komorę katodową 25. Jak przedstawiono na fig. 4, wloty 27 i 29 zapewniają wprowadzanie roztworu, takiego, jak solanka i zawrócona do obiegu ciecz katodowa. Wyloty 28 i 30 na szczycie naczyńka zapewniają usuwanie produktów elektrolizy, które zawierają chloran (I) sodu i aktywny chlor.
Anody i katody stosowane w przedmiotowym wynalazku są porowatymi, metalicznymi cylindrami, które mogą być wykonane np. z tytanu. Korzystnie, katoda jest z tytanu pokrytego warstwą platyny, a anoda z tytanu pokrytego tlenkiem rutenu. Alternatywnie, tytan może być pokryty tlenkami irydu, palladu, niklu lub ich kombinacjami.
Chociaż nie jest to obligatoryjne dla wynalazku, typowo, katoda może mieć postać cylindra o średnicy około 10 cm, anoda może mieć postać cylindra o średnicy około 5 cm, zaś membrana anionowa może mieć średnicę (około 7,5 cm).
Przez pierścieniową przestrzeń pomiędzy anodą i membraną przepływa solanka, która ma być przekształcona w chloran (I) sodu o dużym stężeniu aktywnego chloru (> 28 g/l). W przypadku małego stężenia chloru (< 15 g/l), membrana 24 nie jest konieczna.
Niniejszy wynalazek może być wykorzystywany do wytwarzania chloranu (I) sodu z aktywnym chlorem poprzez poddawanie solanki metalu alkalicznego (roztworu NaCl) elektrolizie. Solanka jest wprowadzana do pierścieniowych przestrzeni 25 i 26 naczyńka elektrolitycznego 20 i przepompowana przez naczyńko 20 przy pomocy ogólnie znanych układów pompujących. Do naczyńka przyłożone jest napięcie, co skutkuje wytworzeniem na anodzie 22 chloranu (I) sodu z aktywnym chlorem oraz wodoru i NaOH na katodzie 21.
Ogólna reakcja przebiegająca w naczyńku jest następująca:
2NaCl + 2H2O > 2NaOH + Cl2 + H2
Przy wykorzystaniu solanki jako płynu wejściowego w naczyńku 20 w niniejszym wynalazku, główne reakcje wytwarzania jonów chloranowych (I) są następujące:
Anoda
2CI c Cl2 + 2e
Katoda
H2O + 2e 2 2OH' + H2
Roztwór
CI2 + H2O > HCIO + CR + H2
HCIO > H+ + CI
Odpowiednie reakcje strat są następujące:
Anoda
CIO + 3H2O 2 2CIO3'+ 4CV + 3/2O2 + 6e
3H2O => O2 + 4H+ + 4e
Katoda
CIO + H2O + 2e => CI + 2OH
Roztwór
2HCIO + CIO c CIO3+ + 2ΟΓ + 2H+
2CIO => O2 + 2CI
Figura 7 przedstawia, jako przykład, układ 40 do wyznaczania iIości chIoru wytwarzanego w naczyńku 20 według wynaIazku. Jak pokazano, do naczyńka 20 dostarczana jest energia ze źródła energii 41. SoIanka jest wprowadzana z kąpieIi termostatycznej 42 do naczyńka 20 w ceIu przetworzenia w przestrzeniach pierścieniowych 23. KąpieI termostatyczna 42 jest chłodzona przy pomocy zamkniętego układu chłodzenia wodą 43. W jednym z wariantów reaIizacji wynaIazku wykorzystywany jest pojedynczy układ chłodzenia wodą 43, gdy naczyńko eIektroIityczne 20 nie posiada membrany anionowej. W innym wariancie reaIizacji wynaIazku, wykorzystywane są dwa układy chłodzenia wodą 43, jeden dIa anody i jeden dIa katody, gdy w naczyńku 20 jest wykorzystywana membrana anionowa, jak to zostało opisane powyżej. Chłodziwo może również przepływać przez wnętrze anody. Chłodzenie naczyńka i soIanki obniża oporność naczyńka wzgIędem roztworu przepływającego przez naczyńko, zwiększając w ten sposób iIość chIoru, który może być uzyskany. Uzyskane roztwory, zawierające NaCI
PL 194 947 B1 i chlor, są zawracane do kąpieli termostatycznej 42 zanim zostaną przekazane do analizy chemicznej. Gazy usuwane są przy pomocy układu wyciągowego. Gdy z instalacji zostaną usunięte lekkie składniki, układ jest przepłukiwany i nowa porcja solanki jest wprowadzana do naczyniek instalacji.
W jednym wariancie realizacji wynalazku, układ wielu naczyniek składa się z dwóch szeregów po dziesięć naczyniek, przy czym każdy szereg ma temperaturę przy wlocie równą 20°C, a przy wylocie równą około 23°C.
Figury 8-13 przedstawiają próbne wyniki testów przy wykorzystaniu naczyńka doświadczalnego z fig. 7.
Charakterystyka elektrochemiczna pakietu elektrod w przykładowym naczyńku była badana, dając w rezultacie krzywe polaryzacji pokazane na fig. 8 i 9. Na fig. 8 przedstawiono krzywą polaryzacji anody, a na fig. 9 - krzywą polaryzacji katody.
Figury 10-13 stanowią wykresy, na których znajduje się porównanie wielkości prądu przepływającego przez naczyńko elektrolityczne do ilości wytworzonego aktywnego chloru.
Figura 10 przedstawia zależność dla stężenia uzyskaną przy zastosowaniu cieczy anodowej zawierającej NaCl w stężeniu 80 g/ł i cieczy katodowej zawierającej NaOH w stężeniu 80 g/l. Na fig. 11 przedstawiono zależność dla stężenia uzyskaną przy zastosowaniu cieczy anodowej zawierającej NaCl w stężeniu 80 g/l i cieczy katodowej zawierającej NaOH w stężeniu 120 g/l. Fig. 13 przedstawia zależność dla stężenia uzyskaną przy zastosowaniu cieczy anodowej zawierającej NaCl w stężeniu 120 g/l oraz cieczy anodowej zawierającej NaCl w stężeniu 80 g/l. Uzyskane ilości aktywnego chloru generalnie wynoszą ponad 3% po elektrolizie solanki z wykorzystaniem niniejszego wynalazku.
W jednym wariancie realizacji wynalazku, rury anodowe zbudowane są z tytanu pokrytego tlenkiem rutenu, a rury katodowe z tytanu pokrytego platyną.
Zastosowanie membrany anionowej zwiększa ilość chloru, która może być uzyskana poprzez ograniczenie katodowej redukcji chloranu (I).
W jednym z wariantów realizacji wynalazku, układ wykorzystuje naczyńka bez membrany anionowej i wytwarza chloran (I) sodu w ilości 20 l/h o stężeniu jonów aktywnego chloru równym 3%.
Figura 14 przedstawia fragment przykładowego układu według wynalazku, w którym wiele naczyniek jest połączonych szeregowo wraz z wymiennikami ciepła (62, 72) rozmieszczonymi pomiędzy naczyńkami. Naczyńka 60, 70 i 80 są naczyńkami elektrolitycznymi, takimi, jak opisano powyżej, posiadającymi komory katodowe i anodowe, rozdzielone membraną anionową. Każde naczyńko jest wyposażone we wloty cieczy anodowej (odpowiednio 67, 77 i 87), wloty cieczy katodowej (odpowiednio 69, 79 i 89), wyloty cieczy katodowej (odpowiednio 61, 71 i 81) oraz wyloty cieczy anodowej (odpowiednio 68, 78 i 88). Solanka wpływa do naczyńka 60 przez wlot 67, a zawrócona do obiegu ciecz katodowa z naczyńka 70 wpływa przez wlot 69. Ciecz anodowa opuszcza naczyńko 60 przez wlot 68 i przepływa przez wymienniki ciepła 62 przed wpłynięciem do naczyńka 70 przez wlot 77. Jak to zaznaczono, identyczna kolejność procesów występuje pomiędzy naczyńkami 70 i 80 i tak dalej, do chwili, aż zostanie oczekiwana ciecz anodowa uzyskana i następnie usunięta z układu.
Dla osób biegłych w dziedzinie wynalazku jest jasne, że istnieje wiele możliwości modyfikacji i zmian, które mogą być dokonane w konstrukcji naczyńka elektrolitycznego według niniejszego wynalazku bez odchodzenia od zakresu wynalazku. Na podstawie umieszczonych tu rozważań i danych technicznych, dla osób biegłych w dziedzinie wynalazku oczywiste będą również inne warianty realizacji przedmiotowego wynalazku. Naszą intencją było to, aby podane tu dane techniczne i przykłady były rozpatrywane tylko jako wzorcowe, podczas, gdy zakres wynalazku jest wskazany w zastrzeżeniach.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Naczyńko do el^ł^tr^c^ll^\y solanki zwytwarzaniem chloranu^) sodu i aktywnego chloru. sł^ł^<d^^ jące się z:
    wnękowej, cylindrycznej katody (21);
    wnękowej, cylindrycznej anody (22), umieszczonej współosiowo wewnątrz katody (21) i wyznaczającej pierścieniową przestrzeń (23) dla przepływu solanki podczas elektrolizy;
    obudowy osłaniającej katodę (21) i anodę (22);
    membrany (24) umieszczonej pomiędzy anodą (22) i katodą (21) w obrębie przestrzeni pierścieniowej (23), która to membrana wyznacza komorę anodową (26) i komorę katodową (25); oraz
    PL 194 947 B1 wlotów (29) do wprowadzania solanki do przestrzeni pierścieniowej (23), oraz wylotów (28, 30) do wyprowadzania produktów elektrolizy, włącznie z chloranem (I) sodu i aktywnym chlorem, znamienne tym, że membrana (24) jest membraną anionowymienną.
  2. 2. Naaczńkkweełuuzzstrz.1 , z znmieenn tym, żż anood(22) i kktood (21) s ą pprowatei metaliczne.
  3. 3. Naacyńńaweeługzastrz.1, z znmieenntym. żż przzstrzzńpie-ścieniowe(25)zzwie-aroodrobniony węgiel.
  4. 4. Naczyńko według zastrz. 3, znamienne tym, że rozdrobnionym węglem jest grafit.
  5. 5. Naaczykk wwe^^g zzateZz 1, zznmieenn tym, Zż kaśżd z kkmmr ano0dweyh i posiada co najmniej jeden wlot (27, 29) i jeden wylot (28, 30).
  6. 6. Naaczykk weeług zzas^Zz k, z znmieenn tym, żż 10oZłoOniono weęiei mm źreeniąwielkkśś cząstek od około 0,) do ) mm.
  7. 7. Układ do elektrolizy solanki z wytwarzaniem chloranu (I) sodu i aktywnego chloru, obejmujący: dużą liczbę szeregowo połączonych naczyniek elektrolitycznych (60, 70, 80), z których każde posiada co najmniej jeden wlot (67, 77, 87, 69, 79, 89) oraz co najmniej jeden wylot (6), 7), 8), 68, 78, 88), przy czym wlot każdego kolejnego naczyńka jest połączony z wylotem naczyńka poprzedzającego dla transportu elektrolitu pomiędzy naczyńkami;
    zaś każde naczyńko (60, 70, 80) zawiera ponadto:
    wnękową, cylindryczną katodę (2)); wnękową, cylindryczną anodę (22), umieszczoną współosiowo wewnątrz katody (2)) i wyznaczającą pierścieniową przestrzeń (23) dla przepływu roztworu elektrolitu podczas elektrolizy; oraz membranę (24) umieszczoną pomiędzy anodą (22) i katodą (2)) w obrębie przestrzeni pierścieniowej (23), która to membrana wyznacza komorę anodową (26) i komorę katodową (25); znamienne tym, że membrana (24) jest membraną anionowymienną.
  8. 8. Ukłaa weeług zzstrz. 7, zzamieeny tym, żżkaażd z komer ano0dweyh (22) ί kato0dweyh (25) posiada co najmniej jeden wlot (67, 77, 87, 69, 79, 89) oraz jeden wylot (6), 7), 8), 68, 78, 88.
  9. 9. UkłaSwednJgzaaScz.7, zznmieenatym. żż przzstrzzńpie-ścieniowe(25)zzwie-arooZroOniony węgiel.
    )0. Układ według zastrz. 9, znamienny tym, że rozdrobnionym węglem jest grafit.
    )). Układ według zastrz. 9, znamienny tym, że rozdrobniony węgiel ma średnią wielkość cząstek od około 0,) do ) mm.
    )2. Ukłaaweeługzzstrz.7, zznmieenatym. żżppmięędznoaczńkami elektrolityycnomi(60,77, 80) rozmieszczone są wymienniki ciepła (62, 72) do kontroli temperatury elektrolitu transportowanego pomiędzy naczyńkami (60, 70, 80).
    )3. Ukłaaweeług zzstrz. ż zlbb 12, zzamieenatym, żż katoOd Id) i zno0d 1222 ιϊ^ zposaa porowatych metalowych cylindrów.
PL356907A 2000-04-19 2001-04-19 Naczyńko do elektrolizy solanki oraz układ do elektrolizy solanki PL194947B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/552,645 US6409895B1 (en) 2000-04-19 2000-04-19 Electrolytic cell and method for electrolysis
PCT/US2001/012650 WO2001081656A2 (en) 2000-04-19 2001-04-19 Electrolytic cell and method for electrolysis

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL356907A1 PL356907A1 (pl) 2004-07-12
PL194947B1 true PL194947B1 (pl) 2007-07-31

Family

ID=24206190

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL356907A PL194947B1 (pl) 2000-04-19 2001-04-19 Naczyńko do elektrolizy solanki oraz układ do elektrolizy solanki

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6409895B1 (pl)
EP (1) EP1274884B1 (pl)
JP (1) JP5192109B2 (pl)
KR (1) KR100797062B1 (pl)
CN (1) CN1303253C (pl)
AT (1) ATE279551T1 (pl)
AU (2) AU2001257097B2 (pl)
BG (1) BG107184A (pl)
CA (1) CA2405570C (pl)
CZ (1) CZ302260B6 (pl)
DE (1) DE60106419T2 (pl)
DK (1) DK1274884T3 (pl)
EA (1) EA005305B1 (pl)
ES (1) ES2230304T3 (pl)
GE (1) GEP20043392B (pl)
HK (1) HK1051560A1 (pl)
HU (1) HU229004B1 (pl)
IL (1) IL152056A0 (pl)
MX (1) MXPA02010336A (pl)
PL (1) PL194947B1 (pl)
PT (1) PT1274884E (pl)
SK (1) SK286786B6 (pl)
UA (1) UA75594C2 (pl)
WO (1) WO2001081656A2 (pl)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7052600B2 (en) * 1999-03-05 2006-05-30 Enproamerica, Inc. Apparatus for treating water
JP2005144240A (ja) * 2003-11-11 2005-06-09 Honda Motor Co Ltd 電解槽及び電解水生成装置
US8046867B2 (en) 2006-02-10 2011-11-01 Tennant Company Mobile surface cleaner having a sparging device
US8025787B2 (en) 2006-02-10 2011-09-27 Tennant Company Method and apparatus for generating, applying and neutralizing an electrochemically activated liquid
US7374645B2 (en) 2006-05-25 2008-05-20 Clenox, L.L.C. Electrolysis cell assembly
KR100794106B1 (ko) * 2007-02-01 2008-01-10 남궁정 차아염소산 전기분해조, 이를 이용한 차아염소산 제조장치및 제조방법
WO2009046279A2 (en) * 2007-10-04 2009-04-09 Tennant Company Method and apparatus for neutralizing electrochemically activated liquids
JP4723627B2 (ja) * 2007-11-15 2011-07-13 ペルメレック電極株式会社 膜−電極接合体、これを用いる電解セル、電解水スプレー装置及び殺菌方法
US8231773B2 (en) * 2007-12-11 2012-07-31 GM Global Technology Operations LLC Method of treating nanoparticles using an intermittently processing electrochemical cell
JP5670889B2 (ja) * 2008-06-19 2015-02-18 テナント カンパニー 同心電極を含む管状電解セルおよび対応する方法
CA2728742A1 (en) * 2008-06-19 2009-12-23 Tennant Company Hand-held spray bottle electrolysis cell and dc-dc converter
WO2009155749A1 (zh) * 2008-06-27 2009-12-30 马士科技有限公司 在电解槽中使液体产生电解离子或电解基团的方法及装置
JP5285393B2 (ja) * 2008-10-31 2013-09-11 オルガノ株式会社 電解装置
US20100283169A1 (en) * 2009-05-06 2010-11-11 Emmons Stuart A Electrolytic cell diaphragm/membrane
CN101845639A (zh) * 2010-05-11 2010-09-29 清华大学 一种连续操作小型电解还原池
CN102465311B (zh) * 2010-11-19 2015-06-10 中国水利水电科学研究院 用次氯酸钠的制造系统生产次氯酸钠溶液的方法
WO2013027473A1 (ja) * 2011-08-24 2013-02-28 森永乳業株式会社 電解水製造装置
WO2013116619A1 (en) * 2012-02-03 2013-08-08 The Research Foundation Of State University Of New York Electrochemical synthesis of chloro-chitosan
KR101433131B1 (ko) * 2012-10-12 2014-08-26 (주)그렌텍 전극판 간격 유지를 위한 극판지지봉을 가지는 살균수 생성 유닛
CN103043776B (zh) * 2012-12-04 2014-10-08 哈尔滨工业大学 套筒型微生物催化电解装置及用套筒型微生物催化电解装置降解废水的方法
US10294129B2 (en) 2013-12-09 2019-05-21 General Electric Company Polymeric-metal composite electrode-based electrochemical device for generating oxidants
CN105780047A (zh) * 2014-12-25 2016-07-20 佛山市宝航机械装备行业知识产权服务有限公司 一种高效安全的电解槽
CN104962947A (zh) * 2015-07-13 2015-10-07 罗民雄 由n个套筒式电极组构成的电极组件
WO2018048393A1 (en) 2016-09-07 2018-03-15 Colgate-Palmolive Company Product container with electrochemistry device
CN107142493A (zh) * 2017-04-01 2017-09-08 李向华 一种电解水电极板
CN107354487A (zh) * 2017-07-21 2017-11-17 耿琮 一种提升电解速率的装置和方法
CN111809194A (zh) * 2020-05-28 2020-10-23 宁波英德菲尔机械科技有限公司 便携式家用次氯酸水制造仪
CN113149145A (zh) * 2021-04-07 2021-07-23 湖南满缘红水科技有限公司 制备不含金属离子eow的电解槽、装置及制备方法

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB544608A (en) 1940-09-10 1942-04-20 Shawinigan Chem Ltd Improvements in and relating to electrolytic cells
US2681887A (en) 1950-02-03 1954-06-22 Diamond Alkali Co Electrolytic cell
DE1558726B2 (de) 1951-01-28 1973-09-06 Elektrolysierzelle
NL91298C (pl) 1955-06-21
NL124911C (pl) 1958-09-15
US3390065A (en) 1964-04-03 1968-06-25 Hal B.H. Cooper Process and cell for the manufacture of either sodium hypochlorite or chlorine
FR1419637A (fr) 1964-06-15 1965-12-03 Cellule d'électrolyse aqueuse de solutions salines, notamment des chlorures alcalins
US3721619A (en) 1970-09-25 1973-03-20 Phillips Petroleum Co Electrolytic cell
US3718540A (en) 1971-04-19 1973-02-27 Int Research & Dev Co Ltd Electrolytic cells
US3984303A (en) 1975-07-02 1976-10-05 Diamond Shamrock Corporation Membrane electrolytic cell with concentric electrodes
GB1539521A (en) 1975-10-08 1979-01-31 Magneto Chemie Bv Electrolytic cells
JPS53102294A (en) * 1977-02-18 1978-09-06 Kurorin Engineers Kk Method of making sodium hypochlorite
US4177116A (en) * 1977-06-30 1979-12-04 Oronzio DeNora Implanti Elettrochimici S.p.A. Electrolytic cell with membrane and method of operation
US4256554A (en) * 1980-03-28 1981-03-17 Energy Development Associates, Inc. Electrolytic cell for separating chlorine gas from other gases
US4285786A (en) * 1980-05-09 1981-08-25 Allied Chemical Corporation Apparatus and method of monitoring temperature in a multi-cell electrolyzer
US4329216A (en) 1980-07-07 1982-05-11 Ppg Industries, Inc. Electrolytic cell utilizing a transition metal-graphite intercalation compound cathode
US4481303A (en) 1981-12-23 1984-11-06 The Dow Chemical Company Electrode material
US4439295A (en) 1983-03-31 1984-03-27 Richards Joseph M Chlorine generating apparatus
US4569729A (en) 1984-07-16 1986-02-11 Chlorine Engineers Corp., Ltd. Electrolyzing method and electrolytic cell employing fluidized bed
JPS6126795A (ja) * 1984-07-16 1986-02-06 Chlorine Eng Corp Ltd 流動床を用いる電解方法及び電解槽
US4784735A (en) 1986-11-25 1988-11-15 The Dow Chemical Company Concentric tube membrane electrolytic cell with an internal recycle device
JP3677078B2 (ja) * 1995-04-21 2005-07-27 ペルメレック電極株式会社 過酸化水素水の製造方法及び装置
US5873986A (en) * 1997-03-19 1999-02-23 Cpac, Inc. Metal recovery apparatus
JPH11290856A (ja) * 1998-04-10 1999-10-26 Trp:Kk 殺菌洗浄水の生成装置

Also Published As

Publication number Publication date
SK14792002A3 (sk) 2003-06-03
CA2405570A1 (en) 2001-11-01
UA75594C2 (en) 2006-05-15
MXPA02010336A (es) 2003-04-25
WO2001081656A2 (en) 2001-11-01
WO2001081656A3 (en) 2002-05-23
CZ302260B6 (cs) 2011-01-19
ATE279551T1 (de) 2004-10-15
HK1051560A1 (en) 2003-08-08
BG107184A (bg) 2003-05-30
EA005305B1 (ru) 2004-12-30
AU5709701A (en) 2001-11-07
KR100797062B1 (ko) 2008-01-23
HU229004B1 (en) 2013-07-29
DK1274884T3 (da) 2005-02-07
GEP20043392B (en) 2004-06-10
KR20030019353A (ko) 2003-03-06
EP1274884A2 (en) 2003-01-15
DE60106419T2 (de) 2005-10-13
ES2230304T3 (es) 2005-05-01
DE60106419D1 (de) 2004-11-18
HUP0300312A3 (en) 2005-07-28
US6409895B1 (en) 2002-06-25
IL152056A0 (en) 2003-05-29
EP1274884B1 (en) 2004-10-13
EA200201107A1 (ru) 2003-02-27
CZ20023393A3 (cs) 2003-04-16
PL356907A1 (pl) 2004-07-12
JP2003531300A (ja) 2003-10-21
AU2001257097B2 (en) 2005-10-27
PT1274884E (pt) 2005-01-31
CN1303253C (zh) 2007-03-07
HUP0300312A2 (hu) 2003-06-28
SK286786B6 (sk) 2009-05-07
CN1425079A (zh) 2003-06-18
JP5192109B2 (ja) 2013-05-08
CA2405570C (en) 2010-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL194947B1 (pl) Naczyńko do elektrolizy solanki oraz układ do elektrolizy solanki
AU2001257097A1 (en) Electrolytic cell and method for electrolysis
US3984303A (en) Membrane electrolytic cell with concentric electrodes
EP0212240A1 (en) Apparatus for the electrolysis of solutions
JP2003531300A5 (pl)
JP2007536432A (ja) 多層エキスパンデッドメタル電極を有する電解セル
US4784735A (en) Concentric tube membrane electrolytic cell with an internal recycle device
FI79145C (fi) Bipolaer elektrolysanordning med gasdiffusionskatod.
HRP920972A2 (hr) Postolje za elektrolizer tipa filtar preša i jednopolni elektrolizer tipa filtar preša
CN114990603B (zh) 离子交换膜电解槽
KR20230039712A (ko) 유니폴라 전기화학 장치에서 사용하기 위한 조합된 전류 캐리어 순환 챔버 및 프레임
US4790914A (en) Electrolysis process using concentric tube membrane electrolytic cell
JP6543277B2 (ja) 狭い間隙の非分割電解槽
CN111032919B (zh) 电解池及电解池用电极板
US4075077A (en) Electrolytic cell
KR102651660B1 (ko) 전기분해 전극 및 전해조
WO2020105369A1 (ja) 水素製造方法
CA1259275A (en) High current density cell
EP3608444A1 (en) Method for manufacturing sodium hydroxide and/or chlorine and 2 chamber type saltwater electrolytic cell
RU2296108C1 (ru) Диафрагменный электролизер
DE4419683A1 (de) Bipolare Filterpressenzelle für anodische Oxidationen am Platin

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140419