SK13893A3 - Spooling assesory with a device for controlling the contact presure between the spool and its drive roller - Google Patents

Spooling assesory with a device for controlling the contact presure between the spool and its drive roller Download PDF

Info

Publication number
SK13893A3
SK13893A3 SK13893A SK13893A SK13893A3 SK 13893 A3 SK13893 A3 SK 13893A3 SK 13893 A SK13893 A SK 13893A SK 13893 A SK13893 A SK 13893A SK 13893 A3 SK13893 A3 SK 13893A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pressure
coil
winding device
cylinder
winding
Prior art date
Application number
SK13893A
Other languages
English (en)
Inventor
Maximilian Fahmuller
Thomas-Georg Meier
Original Assignee
Schubert & Salzer Maschinen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schubert & Salzer Maschinen filed Critical Schubert & Salzer Maschinen
Publication of SK13893A3 publication Critical patent/SK13893A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H54/00Winding, coiling, or depositing filamentary material
    • B65H54/02Winding and traversing material on to reels, bobbins, tubes, or like package cores or formers
    • B65H54/40Arrangements for rotating packages
    • B65H54/52Drive contact pressure control, e.g. pressing arrangements
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2601/00Problem to be solved or advantage achieved
    • B65H2601/50Diminishing, minimizing or reducing
    • B65H2601/52Diminishing, minimizing or reducing entities relating to handling machine
    • B65H2601/524Vibration
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Replacing, Conveying, And Pick-Finding For Filamentary Materials (AREA)
  • Winding Filamentary Materials (AREA)

Description

Vynález se tyká soukaciho zaŕízení s ŕídicím ustrojím pro ŕízení dosedacího pŕítlaku civky držené cívkovým držákem na podpérném nebo hnacím válci, opatreného zatéžovacím prostŕedkem osazeným na držáku civky, vývozujícím natáčecí moment na držák civky, takže pri vytváŕení návinu je cívka nejprve· pŕitlačována ve smeru k hnacímu válci a pri další tvorbe návinu je cívka od hnacího válce odtlačována.
Dosavadní stav techniky
Ze stavu techniky je známo, že na četných textilních strojích se dodávaná pŕíze navijí na krížové civky. Tento postup se provádí na soukacích strojích a také na dopŕádacich a soukacích strojích, napríklad na rotorových spŕádacich strojích. Soukací zaŕízení je v tšchto pŕípadech zpravidla opatŕeno cívkovým ramenem pro držení a vedení civky. Pro pohon civky se v téchto pŕípadech používá otáčejícího se hnacího válce, který trením uvádí cívku do otáčivého pohybu. V prubéhu vytváŕení návinu na cívce, který je spojen s narustáním pruméru civky, vyrovnává cívkové rameno kmitavé pohyby civky se -zvétšujícím se prúmérem, takže civky se v prubéhu celého vytváŕení návinu nacházejí v približné stejném místé hnacího válce.
Z DE-OS 22 17 295 je znám držák pro navíjenou cívku, u kterého je možno prítlačnou silu civky na ponánéný hnací válec ovládat pomoci nastaviteľné' pružiny, pŕičemž dosedaci pŕítlak civky, vyvozený vlastní tíhou na hnací válec pri vytváŕení návinu, se nejprve pomoci hnací pružiny zvyšuje a potom se opét snižuje. Cívkové rameno je pritom opatŕeno pákou, která jako část vahadlové soustavy s kloubem nese na svém jednom konci cívku, zatímco na její druhý konec pusobí pružina. V prubéhu tvorby návinu na cívce prochází kloub vahadla polohou, ve které pružina nevyvozuje žádnou silu, která by pŕitlačovala civku. Pri dalším navijeni pŕize na civku opusti vahadlo svoji rovnovážnou polohu, takže pružina začne púsobit na civkové rameno silou, která se snaží civku zvednout. Snížení sily. pružiny, ke kterému dochází v dusledku protažení pružiny, je pritom více než kompenzováno delším ramenem páky. Smyslem tohoto ústroji je udržovat velikost úložné sily na hnací válec v prúbéhu celé tvorby návinu v podstaté na konštantní hodnoté. Vhodnou volbou odpovídajících délek vahadlových ramen dvouramenného vahadla s kloubem je možno také s pŕibývajícím prúmérem cívky zmenšovat hodnotu úložného tlaku cívky na hnací válec. Podie druhu použití dohotovené cívky múže být požadováno, aby cívky byly navi jeny s rozdíInými dosedacími pŕítlaky, napríklad aby se pri navíjení barevných pŕízí použilo menšího dosedacího pŕítlaku. U jiných účelu použití múže být naproti tomu požadováno, aby cívky byly navijeny s vétší tvrdostí. Pro tento účel je pružina u navijecího zaŕízení podie DE-OS 22 17 295 opatrená stavécím šroubem, kterým je možno nastaviť pŕedpétí pružiny. Z DE 25 18 646 C2 je známo zaŕízení pro ŕizení dosedacího pŕítlaku textilní cívky, u kterého múže být současné nastavována nezatížená poloha vahadlového uspoŕádání a pŕedpétí zatéžovací pružiny.
Z DE-OS 22 20 727 je známo zaŕízení pro vytváŕení prítlačné sily pro cívky, u kterého múže dočasné púsobit v prúbéhu vytváŕení návinu na cívce jedna nebo dvé pružiny zatéžovacího ústroji. Také v tomto prípade je již ukázána možnosť zmeny pŕedpétí zatéžovací pružiny a současné se zménou pružinové sily je možno zménit délku ramena, na kterou pružina púsobí.
Z DE 39 11 854 A1 je známo ŕídicí ústroji pro ovládání dosedacího pŕítlaku cívky, u kterého je zmena tlaku dosahová3 na pomoci pneumatického válce, který je v záberu s civkovým ramenem nesoucím civku. U tohoto zaŕízení se v závislosti na zmene prúméru navíjené civky zajišťuje optimálni hodnota dosedacího pŕitlaku, pŕičemž ŕidicí ústroji pro ovládáni dosedaciho pŕitlaku je opatŕeno korekční krivkou pro korekci dosedacího pŕitlaku, podie které se ovláda podie okamžitého prúméru civky hnací ústroji pro ovládáni civkového držáku. Pro tento účel se snímá pomer počtu otáček civky a hnaciho válce pro výpočet prúméru navíjené civky a podie pŕedem stanoveného vztahu mezi prúmérem a dosedacim pŕítlakem se ovládá hnací ústroji civkového ramena.
Z DE 24 06 122 C2 je známo navíjecí zaŕízení soukacího stroje, u kterého je ústroji pro pŕitlačování civky na hnací válec opatŕeno dvéma tlačnými pružinami, s jejichž pomoci se nakonec vývozuje výsledná sila na vahadlovou soustavu, kterou se cívka nejprve pŕitlačuje ješté více na hnací válec a pri zvétšujícím se prúméru civky se cívka zvedá proti púsobení vlastní tíhy. Použitím dvou pružín se dosáhne toho, že prítlačná sila mezi cívkou a hnacím válcem se múže zmenšovať exponenciálné s nárústem prúméru civky.
Se zvyšováním nárokú na kvalitu pŕíze a zejména z ní vytvorených cívek a také se zvyšováním požadavku na vyšší flexilibitu a snadnéjší obsluhu zejména spŕádacích a soukacích strojú se začínaj! používať nové kostrukční koncepce, aby se dosud jen v ojedinelých pŕípadech dosažitelné pŕíznivé výsledky mohly dosáhnout nebo ješté dokonce prekonať i tehdy, když jsou dány jiné predpoklady a jiné požadavky. Zejména prestavení spŕádacích a soukacích strojú na jiné číslo pŕize nebo na jiný vláknitý materiál a také požadavky na vyšší úroveň ŕízení a regulace strojú pro zvýšení kvality vyžaduj! nové koncepce ŕešení problému, které se považcvaly již v podstaté za vyŕešené. Vývoj téchto strojú se ubírá k možnosti výroby nékolika druhú pŕíze na jednom stroji, pŕičemž tyto druhy pŕíze musí být možno navíjet na cívky. To je umožnéno rozlišováním a označováním každé jednotlivé cívky, protože v takovém pŕípadé potom nemuže docházet k zámenám jednotlivých pŕízí. Kromé toho se pŕedpokládá, že v nejbližší budoucnosti budou kladený takové požadavky, že navíjecí podmínky, napríklad dosedací pŕítlak cívky v závislosti na okamžité provozní situaci, napríklad pri zapŕádání, po pŕetrhu pŕíze, pri zachycování pŕíze na dutince nebo pri tvorbe rezervy pŕíze, se budou muset velmi rýchle pŕizpusobovat. Dosavadní stav techniky poskytuje dosud jen taková ŕešení, která témto novým požadavkúm nevyhovují.
Zaŕízení obsažené v DE 25 18 646 C2 má napŕíkldad tu nevýhodu, že pomoci seŕizovacího ústroji, které je jeho součástí, je možno současné pŕestavovat jen malý počet spŕádacích míst. U dosud obvykle používaných spŕádacích a soukacích strojú, které obsahují napríklad kolem 280 spŕádacích míst, je toto zaŕízení použitelné jen po vynaložení značných nákladú. Toto zaŕízení má kromé toho další nevýhodu spočíva jíci v tom,, že seŕizovací ústroji púsobí v dusledku značných mechanickcýh vúlí na rúzných spŕádacích místech rúznými silami, takže návin na cívce se múže od jednoho spŕádacího místa ke druhému ménit. Kromé toho je nastavování dosedacího pŕítlaku časové náročné a vyžaduje školený perzonál. Zména nastavení v prúbéhu provozu prakticky není možná a nastavování není možno automatizovat.
Ŕídicí ústroji podie DE 39 11 854 A1 vyžaduje vysoké poŕizovací náklady k tomu, aby bylo možno snímat rúzné počty otáček, a také nákladné a složité zaŕízení pro ŕízení ústroji ovládajícího prítlačné sily.
Další známá zaŕízení, která jsou součástí známého stavu techniky, splňují síce částečné svúj účel pro nékterá špeciálni použití, jsou však zcela neflexibilní, takže vyžaduj!
napríklad vysoké náklady, jestliže napríklad musí být upravená pro navíjení jiného vláknitého materiálu nebo jinou hustotu navíjení nebo když se v prúbéhu provozu stroje ukazuje, že je treba prítlačnou silu zvýšit nebo snížit.
Úkolem vynálezu je zdokonaliť známá ŕešení téchto zaŕízení, obsažená ve známém stavu techniky, a vyŕešit jednoduché a cenoyé pŕíznivé, kompaktní a flexibilní soukací zaŕízení, které by odstraňovalo nevýhody dosud známých zaŕízení tohoto druhu a u kterého by bylo možno automatizovať nastavení dosedacího pŕítlaku pro každou cívku a současné rozdílné nastaviť dosedací pŕítlak pro jednotlivá spŕádací místa nebo skupiny spŕádacích míst.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyŕešen soukacím zaŕížením podie vynálezu, opatreným ŕídicím ústrojím pro ŕízení úložného tlaku cívky držené cívkovým držákem na podpérném nebo hnacím válci, opatrené zatéžovacím prostŕedkem osazeným na držáku cívky, vývozu jícím natáčecí moment na držák cívky, takže pri vytváŕení návinu je cívka nejprve pŕitlačována ve smeru k hnacímu válci a pri další tvorbé návinu je cívka od hnacího válce odtlačována. Podstata vynálezu spočívá v tom, že prídavné k zatéžovacímu prostŕedku je s pákou držáku cívky v záberu ovládací válec tak, že v prúbéhu celého vytváŕení návinu na cívce moment vyvozovaný válcem na držák cívky neobrací smer svého púsobení na držák cívky. Použitím zatéžovaciho prostŕedku, který nejprve pŕitlačuje cívku na hnací válec a pozdéji pri zvétšující se hmotnosti cívky ji pro zamezení vzniku príliš velkého dosedacího pŕítlaku zvedá od hnacího válce, se dosahuje toho, že pomoci jednoduchého, cenové pŕíznivého a prostorové úsporného ústroji se dosáhne výhodného základního zatížení cívky. Prídavným uspoŕádáním tlakového válce je možno jednoduchým zpúsobem ménit velikost pŕedem stanoveného úložného tlaku cívky, takže vzniká flexibilné použitelný držák cívky, který múze ménit jednoduchým zpúsobem a v širokých mezích dosedací pŕítlak. Uspoŕádáním tlakového válce na ramenu páky, pri kterém jim vyvozovaný moment v prúbéhu celého vytváŕení návinu na cívce neméní své natáčecí púsobení na držák cívky, je dosaženo toho, že úroveň dosedacího pŕítlaku se v prúbéhu celého soukacího procesu méni ve stejném smyslu, to znamená bud se v prúbéhu celého vytváŕení návinu na cívce zvyšuje nebo se snižuje. Použitím tlakového válce se dosáhne toho, že tyto zmény dosedacího pŕítlaku je možno provádét pomoci jednoduchých porstŕedkú na všech spŕádacích místech spŕádacího nebo soukacího stroje. Protože je možno vsechny držáky cívek na jednom stroji zatéžovat tlakovou tekutinou se stejným tlakem, jsou cívky na všech soukacích místech navíjeny pri stejném dosedacím pŕítlaku. Tlak tekutiny je možno snadno udržovat na konštantní úrovni. Na spŕádacím nebo soukacím stroji je možno udržovat na libovolném počtu spŕádacích míst stejný dosedací pŕítlak, kterým jsou cívky pŕitlačovány na hnací válec. Zvlášté pŕíznivé je takové púsobení, pri kterém moment vyvozovaný tlakovým válcem zvyšuje prítlačnou silu cívky. Tím je umožnéno, že zatéžovací prostŕedek je vystaven pouze púsobení minimálni sily, která odpovídá nejmenšímu dosedacímu pŕítlaku, takže múže být vytvoŕen cenové velmi pŕiznivé a múže být kompaktní, pŕičemž potrebná velikost prítlačné sily je nastavitelná pomoci jendoduchých prostŕedku tvorených tlakovým válcem. V jiném výhodném provedení vynálezu se tlakovým ovládacím válcem vyvozovaná prítlačná sila na cívku snižuje. Tím je možno pro ovládání využít energeticky úsporného nízkého tlaku vzduchu, jestliže napríklad se na spŕádacím místé stroje pracuje s vysokým dosedacím tlakem.
Zvlášté flexibilní je takový držák cívky, který je opatŕen tlakovým ovládacím válcem s dvojčinným pístem, ke kterému je tlaková tekutina pŕivádéna z obou straň, takže je možno dosáhnout toho, že základní žatížení držáku cívky múže být jak zvyšováno, tak také snižováno. Mimoŕádné pŕíznivé je, jestliže je tlakový valec spojen se zásobovacím potrubím, které jej zásobuje tlakovou tekutinou s pŕedem stanoveným tlakem. Tím je možno nastavit a udržovat jediným regulačním ústrojim pro' regulaci tlaku tlak na všech spŕádacích místech na konstantních hodnotách. Zásobovací potrubí má kromé toho tu výhodu, že múže být vytvoŕeno flexibilní, takže pri konstrukci celého stroje nemusí být provádéna žádná zvláštni opatrení .
Podie výhodného konkretního provedení soukacího zaŕízení podie vynálezu je tlakový válec spojen s druhým zásobovacím potrubím pŕes ventil pro volitelné spojení s prvním nebo druhým zásobovacím potrubím, takže pri provozu spŕádacího nebo soukac’ího stroje je možno jednotlivá spŕádací místa nebo skupiny spŕádacích míst napojit na zdroj tlakové tekutiny s jiným tlakem než ostatní spŕádací místa. To je zvlášté výhodné v takových pŕípadech, kdy se na jednom stroji vyrábéjí rúzné druhy pŕízí, které vyžaduj! navíjení s rozdílným dosedacím pŕítlakem cívky na hnací válec. K tomu je výhodné, jestliže je v obou zásobovacích potrubích udržován rozdílný tlak tlakové tekutiny. Kromé toho je také možno na jednotlivá spŕádací místa, na kterých je udržována pŕedem stanovená provozní situace, pŕivádét tlakovou tekutinu s jiným tlakem, aby se tak dosáhlo jiného dosedacího pŕítlaku. To je možno provádét napríklad pri napojování pŕíze na dutinku nebo pri zrychlování otáčeni cívky po pŕetrhu pŕíze. Pro tento účel múže být napojení pístu na určité zásobovací potrubí ŕízeno obsluhou nebo obslužným automatem. Pri tomto ŕešení se ušetrí napríklad špeciálni prítlačné pomucky, které byly dŕíve osazovány na obslužných automatech. Použitím dvou zásobovacích potrubí s tlakovou tekutinou pŕivádénou pod rozdílným tlakem je vždy k dispozici potrebný tlak. Pritom je zvlášté výhodné, že tlak v zásobovacím potrubí je udržován regulačním ústroj im pro regulaci tlaku v podstaté konštantní. Možností nastavení dosedaciho pŕítlaku cívky. tlakovému ovládacímu válci hodnoty tlaku tlakového vzduchu nebo jiné tekutiny v každém zásobovacím potrubí je dosaženo presné požadovaného tlaku, jehož hodnota se múze ménit také v prúbéhu provozu stroje. Pritom se nastavení hodnoty tlaku múže porvádét také automaticky, jestliže spŕádací nebo soukací stroj je opatŕen príslušným Ustrojím, s jehož pomoci je možno ze zadaných požadovaných parametrú pŕíze ŕídit na stroji napríklad tomu odpovídající prútah. Toto zaŕízení múže být využito rovnéž k automatickému nastavování príslušného
Zvlášté výhodné je, jestliže je pŕiŕazen ovladatelný ventil, kterým se múže tlakový ovládací válec oddélit od zásobovacího potrubí nebo se múže pripojit na jedno nebo druhé zásobovací potrubí. Zvlášté výhodné je, jestliže múže být tlakový ovládací válec oddélen od zásobovacího potrubí, když není vyžadováno púsobení sily, které by dočasné nebo trvalé menilo dosedací pŕítlak. Pritom je výhodné, jestliže múže být ventil prirazený k tlakovému ovládacímu válci obsluhován ŕídicím ustrojím spŕádacího nebo soukacího stroje. Tím je dosaženo možnosti automatizovať ovládání zaŕízení. Aby se mohl jednoduchým zpúsobem zménit smer púsobení pístu tlakového ovládacího válce, je k válci ve výhodném provedení soukacího zaŕízení podie vynálezu pŕiŕazen ventil, který volitelné spojuje zásobovací potrubí s jednou nebo druhou stranou pístu. Ve zvlášté výhodném provedení vynálezu je tento ventil ovládán automaticky strojem. Podie potreby múže být také výhodné, jetliže je možno ménit individuálne prívod tlakové tekutiny na jednotlivá spŕádací místa k pístúm, napríklad pri zapŕádání nebo výskytu pŕetrhu pŕíze.
Pro rovnomérnou a nerušenou tvorbu návinu na cívce je zvlášté .výhodné, jestliže píst tlakového ovládacího válce múže púsobit současné jako trecí tlumič kmitu a rázú. Tímto ŕešením je možno tlumit kmity cívky pri tvorbé návinu, takže pri správném návrhu a v pŕíznivém prípade mohou být u drŕáku cívky vynechány další tlumiče kmitú.
Pŕehled obrázkú na vykresech
Vynález bude blíže objasnén pomoci príkladu provedení zobrazených na vykresech, kde znázorňuj! obr. 1 boční pohled na navíjecí ústroji, obr. 2 boční pohled na navíjecí ústroji s ŕídicim ústrojím, u kterého je ovládací píst dvoučinný, a obr. 3 čelní pohled na navíjecí ústroji z obr. 1, zobrazené částečné v rezu.
Príklady provedení vynálezu
Ŕídicí ústroji 2 navíjecího zaŕízení podie vynálezu, zobrazené na obr. 2, sestává ze zatéžovacího prostŕedku 20 a ovládaciho válce 21, pŕičemž oba tyto ovládací prvky jsou spojený s držákem 3. cívky 4. Držák 3 cívky 4 je uložen výkyvné na ose .30, aby mohl kompenzovať pri navi jení cívky 4 postupné zvétšování jejího pruméru svým výkyvným pohýbem kolem osy ,30. Zatéžovací prostŕedek 20 a ovládací válec 21 zatéžují držák 3 cívky 4 prostŕednictvím ovládací páky 31 a jsou druhými svými konci opŕeny v uložení upevnéném v rámu stroje. Zatéžovacím prostŕedkem 20 je ve znázornéném pŕíkladném provedení napríklad pružina 200, která je vedená ve dvoudílném vodítku 201. aby se zamezilo jejímu vybočení do strany pri v’zpérném tlaku. Pružina 200 má pŕedpétí, takže pusobí prostŕednictvím ovládací páky 31 na držák .3 cívky 4 momentem v takovém smyslu, že tento držák 3 cívky 4 je pŕitlačován ve sméru na hnací válec 40. Pri dalším nárustu návinu na cívce 4 se držák 3 cívky 4 vykyvuje kolem osy 30, takže kloubová soustava sestávající z ovládací páky 31/zatéžovacího prostŕedku 20 se pŕivede do polohy, ve které na držák 2 cívky 4 již nepúsobí žádný moment. V této poloze je prítlačná sila cívky £ na hnací válec 40 vyvolávána pouze vlastní hmotností cívky 4 a držáku 3 cívky 4.. Pri dalším vytváŕení návinu na cívce 4 pusobí zatéžovací prostŕedek 20 momentem na držák 3 cívky 4 tak, že se vyvozuje sila na držák 3_ cívky 4., který svým účinkem pusobí ve sméru opačném ke sméru púsobení vlastní tíhy cívky 4.. Volbou vhodné délky ovládací páky 31 a geometrického uspoŕádání zatéžovacího ústroji a také vhodnou velikostí sily vyvozované zatéžovacím ustrojím je možno dosáhnout toho, že úložný tlak cívky 4 na hnací valec 40 je možno udržovať v prúbéhu vytváŕení návinu na cívce 4 v podstaté na konstantních hodnotách nebo je možno udržovať jiný požadovaný prúbéh. V pŕíkladném provedení soukacího zaŕízení podie vynálezu, zobrazeném na obr. 1 je zatéžovací prostŕedek 20 kombinován podie vynálezu s ovládacím válcem 21 tak, že ovládací válec 21 vyvozuje silu na ovládací páku 21/ která pŕitlačuje v prúbéhu celé doby vytváŕení návinu na cívce 4 tuto cívky 4. ve smeru na hnací válec 40. Tohoto vhodného pŕitlačování je dosaženo správnou volbou velikostí ramen ovládací páky 31. Na rozdíl od zatéžovacího prostŕedku 20 se pri pŕivádéni tlakové tekutiny do ovládacího válce 21 vyvozuje tlakovou tekutinou v prúbéhu celého vytváŕení návinu na cívce 4 moment se stejným smyslem natáčení. Ve znázornéném pŕíkladném provedení je ovládací válec 21 opatŕen pístem 212, na který múže púsobit ve vnitŕním prostoru 210 ovládacího válce 21 tlak tekutiny jen z jedné strany. Vnitŕní prostor 210 ovládacího válce 21 je spojen prípojkou 211, tvorenou pripojovacím nátrubkem, se zásobovacím potrubím, které není na obr. 1 zobrazeno. Tlak púsobícící ve vnitŕním prostoru 210 tekutinového ovládacího válce 21 zpúsobujie, že píst 212 vyvozuje prostŕednictvím své pístnice 213 silu na ovládací páku 31, která vyvoláva pŕitlačování cívky 4 ve smeru k jejímu hnacímu válci £0. Ve znázornéném pŕíkladném provedení se současné pŕívodem tlakové tekutiny do ovládacío válce 2_1 dosáhne toho, že se dále zvýši dosedací pŕítlak cívky 4. Zvýšení se tak dosáhne základním nastavením dosedacího pŕítlaku, kterého se dosáhne pomoci zatéžovacího prostŕedku 20. Kombinací obou téchto zatéžovacích prvku ovlivňujících úložný tlak púsobící na cívku 4. je možno dosáhnout presného nastavení uložení cívky 4 a dosedacího pŕítlaku cívky 4a je možno dosáhnout požadovaných výhod bez výskytu s tím spojených nevýhod. Zatéžovací prostŕedek 20 zabezpečuje pŕedbéžné nasta11 vení dosedacího pŕítlaku pro cívku 4 pomoci jednoduchého, cenové pŕíznivého a prostorové nenáročného prvku, který je však sám o sobé velrai neflexibilní a pro zmenu uložení by tak musela být velikost úložného tlaku zménéna bud' j iným uspoŕádáním uložení nebo napríklad zménou pŕedpétí pružiny 200. Použitím ovládacího válce 21 ŕídicího ústroji 2 se využije výhody a možnosti zmény nastavení velikosti vyvozované sily v širokých mezích, aniž by pri použití ovládacího válce 21 bylo nutno použit regulačního ústroji, dosud nezbytného pro ménéní nastavení tlaku v prúbéhu vytváŕení návinu na cívce 4. Ovládací válec 21 tak muže být zásobován tlakovou tekutinou s pevné nastavenou hodnotou tlaku, která se múže udržovat v prúbéhu celého vytváŕení návinu na cívce 4 na konštantní «
hodnote. Ústroji pro regulaci tlaku, které by bylo ŕízeno v závislosti na vytváŕení návinu na cívce 4, tak odpadá.
Ve výhodném dalším provedení zaŕízení podie vynálezu obsahuje ŕídicí ústroji 2 podie príkladného provedení na obr. 2 ovládací válec 21, jehož píst 212 je zatéžován tlakovou tekutinou z obou straň. K tomu je ovládací válec 21 opatŕen dvéma prípojkami 211 ve forme pripojovacích nátrubkú pro pŕivádéní tlakové tekutiny. Tím je možno ovládací válec 21 podie potreby použit bud ke zvyšování dosedacího pŕítlaku cívky 4 nebo pri pŕivádéní tlakové tekutiny na protilehlou stranu pístu 212 ke snižování tohoto dosedacího pŕítlaku cívky 4 v prúbéhu celého vytváŕení návinu. Tlaková tekutina pro zatéžování pístu 212 se pŕivádí zásobovacími potrubími 5. Navíjecímu ústroji 1 u príkladu na obr. 2 jsou prirazená dvé zásobovací potrubí 5, která pŕivádéjí tlakovou tekutinu s rozdílnou hodnotou tlaku. Ovládací válec 21. múže být volitelné propojen pŕes první elektromagnetický ventil 50 s prvním nebo druhým zásobovacím potrubím 5. Druhým elektromagnetickým ventilem 51 múže být ovládán prívod tlakové tekutiny na jednu ze straň pístu 212 ovládacího válce 21. Každý z téchto elektromagnetických ventilú 50, 51 je spojen elek12 trickým ovládacím vedením 6 s neznázornéným rídicím ústrojím. Pomoci, prvního elektromagnetického ventilu 50 tak muže byt ŕídicí jednotka stroje spojená na každém soukacím místé s pŕívodem tlakové tekutiny bud' prvním zásobovacím potrubím 5 nebo druhým zásobovacím potrubím 5. Druhým elektromagnetickým ventilem 51 ŕídí ŕídicí jednotka stroje, zda se dosedací pŕítlak má zvýšit, snížit nebo ponechat na nezmenené hodnoté, pŕičemž toto ovládání je rovnéž možné pro každé soukací místo samostatné. Oba elektromagnetické ventily 50, 51 mohou byt kromé toho pripojený pomoci ŕídicího vedení 7 s obslužným automatem 11, který zajišťuje obsluhu a údržbu jednotlivých navijecích míst. Tím je možno z obslužného automatu 11 ovládať na každém spŕádacím a navíjecím místé odpovídajícím zatéžováním pístu 212 nastavenou hodnotou tlaku napríklad vysoké zatížení cívky 4, jestliže pri opétném zapŕádání pŕíze na cívku 4 musí být cívka 4 prudce uvedená do rychlého otáčivého pohybu.. Jestliže má být civka 4 napríklad pŕitlačována na hnací válec 40 velkým prítlačným tlakem, prepne se první elektromagnetický ventil 50 do takové polohy, že píst 212 je propojen s tím zásobovacím potrubím 5, které pŕivádí tlakovou tekutinu s vétším tlakem, a druhý elektromagnetický ventil 51 se prepne do polohy, ve které je tlaková tekutina pŕivádéna nad horní stranu pístu 212. Po privedení obslužného automatu 11 do zábérové oblasti soukacího ústroji se elektromagnetické ventily 50, 51 prestaví opét do svých výchozích poloh. Odpovídajícími opatŕeními je možno dosáhnout toho, že prestavení elektromagenetických ventilú 50, 51 je možno provádét také ručné. Ďalší možnost uspoŕádání spočivá v tom, že elektromagnetické ventily 50, 51 budou ovládány pouze ovládací jednotkou stroje, pŕičemž k tomu je nutno, aby obslužný automat 11 ve forme pojízdného vozíku komunikoval s ŕídicí jednotkou stroje.
Obr. 3 znázorňuje prední pohled na nčivíjecí ústroji z obr. 1, pŕičemž cívková ramena držáku 3. cívky 4 jsou zobra13 žena v pŕíčném rezu. Z obr. 3 je zrejmé, že ŕídicí ústroji 2 nemusí být uspoŕádáno v jedné roviné se zatéžovacím prostŕedkem 20 a s ovládacím válcem 21. V príkladu na obr. 3 zasahuje zatéžovací prostŕedek 20 blíže k levému cívkovému ramenu držáku 3. cívky 4, zatímco ovládací válec 21 je umístén blíže k druhému cívkovému ramenu držáku 2 cívky 4. Ovládací válec 21 je opatŕen magnetickým ventilem 51. uloženým v jeho sténé, který je spojen krátkými potrubími s s prípojkami 211. Magnetický ventil 51 je spojen spojovacím potrubím 53 s neznázornéným zásobovacím potrubím 5.

Claims (16)

1. Soukací zaŕízení s ŕídicím ustrojím pro ŕízení dosedacího pŕítlaku cívky držené cívkovým držákem na podpérném nebo hnacím válci, opatrené zatéžovacím prostŕedkem osazeným na držáku cívky, vývozujícím natáčecí moment na držák cívky, takže pri vytváŕení návinu je cívka nejprve pŕitlačována ve smeru k hnacímu válci a pri dalsí tvorbe návinu je cívka od hnacího válce odtlačována, vyznačuj! c: í se tím, že prídavné k zatéžovacímu prostŕedku (20) je s pákou (31) držáku (3) cívky (4) v záberu válec (21) tak, že v prubéhu celého vytváŕení návinu na cívce (4) moment vyvozovaný válcem (21) na držák (3) cívky (4) neobrací smér svého natáčivého pusobení na držák (3) cívky (4).
2. Soukací zaŕízení podie nároku 1, vyznačující se tím, že zatéžovacím prostŕedkem (20) je pružina ( 200) .
3. Soukací zaŕízení podie nejméné jednoho z nároku 1 až 2, vyznačující se tím, že válcem (21) vyvozovaný moment zvyšuje dosedací pŕítlak cívky (4).
4·. Soukací zaŕízení podie nejméné jednoho z nároku 1 až 2, vyznačující se tím, že válcem (21) vyvozovaný moment snižuje prítlačnou silu cívky (4).
5. Soukací zaŕízení podie nejméné jednoho z nároku 1 až 4,vyznačující se tím, že válec (21) obsahuje píst (212) zatéžovatelný z obou straň tlakovou tekutinou, takže je v závislosti na ŕízení prívodu tlakové tekutiny vhodný jak pro zatéžování, tak také pro odlehčování cívky (4).·
6. Soukaci zaŕízení podie nejméné jednoho z nárokú 1 až 5, vyznačující s e tím, že válec (21) je spojen se zásobovacím potrubím (5), které jej zásobuje pŕedem stanoveným tlakem.
7. Soukaci zaŕízení podie nároku 6,vyznačujíc í s e tím, že válec (21) je spojen s druhým zásobovacím potrubím (5) pŕes ventil (50) pro volitelné spojení s prvním nebo druhým zásobovacím potrubím (5).
8. Soukaci zaŕízení podie nároku 7, vyznačující se tím, že v obou zásobovacích potrubích (5) je udržován rozdílný tlak.
9. Soukaci zaŕízení podie nejméné jednoho z nárokú 6 až 8,vyznačující se tím, že tlak v zásobovacím potrubí, (5) je udržován regulačním ústrojím pro regulaci tlaku v podstaté konštantní.
10. Soukaci zaŕízení podie nároku 9,vyznačující se tím, že velikost tlaku v zásobovacím potrubí (5) je nastavitelná v regulačním ústroji tlaku.
11. Soukaci ústroji podie nároku 10,vyznačuj ící se tím, že nastavení tlaku se provádí automaticky regulačním ústrojím tlaku tak, že pri zadání technických dopŕádacích dat pro výrobu určité pŕíze se témto datúm automaticky priradí hodnota tlaku pro zásobovací potrubí (5), která se automaticky nastaví v regulačním ústroji tlaku.
12. Soukaci zaŕízení podie nejméné jednoho z nárokú 1 až 11, vyznačující se tím, že válec (21) múže být napojen na zásobovací potrubí (5) pŕes ventil nebo múže být od zásobovacího potrubí (5) odpojen.
13. Soukací zaŕízení podie nároku 12, vyznačující se tím, že tlakovému válci (21) je pŕiŕazen ovladatelný ventil (51), kterým je volitelné propojena jedna nebo druhá strana pístu (212) valce (21) se zásobovacím potrubím (5).
14. Soukací zaŕízení podie nejméné jednoho z nároku 7 až 13, vyzná č'u j í c í s e tím, že ventil (50, 51) je ovladatelný ŕídicím ustrojím stroje.'
15. Soukací zaŕízení podie nejméné jednoho z nárokú 7 až 14, vyznačujicí se tím, že ventil (50, 51) je ovladatelný obslužným automatem.
16. Soukací zaŕízení podie nejméné jednoho z nárokú 1 až 15, vyznačujicí se tím, že píst (212) válce (21) musí pro svuj pohyb ve válci (21) pŕekonat tak velkou' trecí silu, že válec (21) muže prídavné sloužit jako tlumič kmitu držáku (3) cívky (4).
SK13893A 1991-07-01 1992-07-01 Spooling assesory with a device for controlling the contact presure between the spool and its drive roller SK13893A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4121775A DE4121775A1 (de) 1991-07-01 1991-07-01 Spuleinrichtung mit einer steuervorrichtung zur steuerung des auflagedruckes einer spule auf eine antriebswalze
PCT/EP1992/001485 WO1993001119A1 (de) 1991-07-01 1992-07-01 Spuleinrichtung mit einer steuervorrichtung zur steuerung des auflagedruckes einer spule auf eine antriebswalze

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK13893A3 true SK13893A3 (en) 1993-08-11

Family

ID=6435191

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK13893A SK13893A3 (en) 1991-07-01 1992-07-01 Spooling assesory with a device for controlling the contact presure between the spool and its drive roller

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5409173A (sk)
EP (1) EP0546150B1 (sk)
DE (2) DE4121775A1 (sk)
SK (1) SK13893A3 (sk)
WO (1) WO1993001119A1 (sk)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19534333B4 (de) * 1995-09-15 2009-02-19 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Spulenrahmen-Entlastungsvorrichtung für die Spuleinrichtung einer Kreuzspulen herstellenden Textilmaschine
DE19817363A1 (de) * 1998-04-18 1999-10-21 Schlafhorst & Co W Vorrichtung zum Steuern des Spulenrahmens einer Textilmaschine
US6572050B1 (en) * 1999-04-14 2003-06-03 Dupont-Toray Co. Ltd. Process for winding elastomeric fiber package
EP1057766A1 (de) * 1999-05-27 2000-12-06 Volkmann GmbH & Co. Verfahren und Spuleinrichtung zum Bewickeln eines rotatorisch angetriebenen Spulenkörpers
DE10012005B4 (de) * 2000-03-11 2007-07-05 Saurer Gmbh & Co. Kg Spulvorrichtung für eine Kreuzspulen herstellende Textilmaschine
IT1319229B1 (it) * 2000-10-20 2003-09-26 Savio Macchine Tessili Spa Dispositivo portarocche perfezionato per avvolgimento di filato conpressione regolata, particolarmente per ritorcitoi a doppia torsione.
US20030047637A1 (en) * 2001-09-12 2003-03-13 Superba Process and device for operating a synchronous winder
US20050233798A1 (en) * 2004-04-16 2005-10-20 Van Asdale Shawn M Bingo game
DE102004032514A1 (de) * 2004-07-06 2006-02-16 Saurer Gmbh & Co. Kg Spulenrahmen Be- und Entlastungsvorrichtung für eine Spuleinrichtung einer Kreuzspulen herstellenden Textilmaschine
DE102005005096A1 (de) * 2005-02-04 2006-08-10 Saurer Gmbh & Co. Kg Spulvorrichung für eine Kreuzspulen herstellende Textilmaschine
ITFI20060201A1 (it) * 2006-08-07 2008-02-08 Focus S R L Arrotolatore con dispositivo di protezione
DE102006054980B4 (de) * 2006-11-22 2008-08-14 Georg Sahm Gmbh & Co. Kg Spulmaschine
DE102007048722A1 (de) * 2007-10-11 2009-04-16 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Betreiben einer Spuleinrichtung und Spuleinrichtung einer Textilmaschine
CN103086197A (zh) * 2013-01-06 2013-05-08 经纬纺织机械股份有限公司 假捻变形机卷绕筒子架压力调节装置
CN103523591B (zh) * 2013-10-18 2016-04-06 陕西华燕航空仪表有限公司 大锥度筒纱成型装置
DE102017111096A1 (de) * 2017-05-22 2018-11-22 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum Betreiben einer Arbeitsstelle einer Spinn- oder Spulmaschine sowie die Arbeitsstelle
CN107499988B (zh) * 2017-08-03 2023-07-25 深圳市旭然电子有限公司 独立收卷臂
CN109650165A (zh) * 2018-12-12 2019-04-19 宜昌经纬纺机有限公司 气动平衡卷绕筒负载的卷取装置、控制方法及捻线机
CN112249801A (zh) * 2020-11-04 2021-01-22 李磊 一种电网专用自动收卷线装置及使用方法
CN112897209A (zh) * 2020-12-14 2021-06-04 桐昆集团浙江恒盛化纤有限公司 一种高卷曲丝生产设备及生产方法

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2196000A (en) * 1938-06-01 1940-04-02 Gen Electric Beam drive
DE1117295B (de) * 1959-03-24 1961-11-16 Ruhrchemie Ag Vorrichtung zur schweisstechnischen Verbindung von Kunststoffrohren mit Hilfe von Reibungswaerme
US3430875A (en) * 1967-06-19 1969-03-04 Whitin Machine Works Winding apparatus
CS163373B1 (sk) * 1971-06-04 1975-09-15
DE2220727A1 (de) * 1972-04-27 1973-11-08 Krupp Gmbh Einrichtung zur erzeugung des anpressdruckes fuer spulvorrichtungen
US3845911A (en) * 1972-10-31 1974-11-05 Turbo Machine Co Winder
US3991950A (en) * 1973-02-09 1976-11-16 Kabushiki Kaisha Toyoda Jidoshokki Seisakusho Method and apparatus for making yarn packages of cheese form by a textile machine
DE2518646C2 (de) * 1975-04-26 1986-08-21 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Vorrichtung zur Steuerung des Auflagedruckes einer Textilspule auf eine Stütz- oder Antriebswalze
CH606524A5 (sk) * 1976-07-22 1978-11-15 Rieter Ag Maschf
JPS55120648U (sk) * 1979-02-16 1980-08-27
IT1231742B (it) * 1988-04-11 1991-12-21 Murata Machinery Ltd Dispositivo per regolare la pressione di contatto in una roccatrice
DE3913793A1 (de) * 1988-04-26 1989-11-09 Brown Inc John Spulvorrichtung mit luftgeregeltem spulkopfdruck und spulverfahren

Also Published As

Publication number Publication date
EP0546150A1 (de) 1993-06-16
DE59204846D1 (de) 1996-02-08
US5409173A (en) 1995-04-25
DE4121775A1 (de) 1993-01-14
WO1993001119A1 (de) 1993-01-21
EP0546150B1 (de) 1995-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK13893A3 (en) Spooling assesory with a device for controlling the contact presure between the spool and its drive roller
US6129305A (en) Process and winding machine for continuous winding of a material web
CN1130695A (zh) 在喂纱装置中装有储纱器的经编机
US5163631A (en) Apparatus for controlling contact pressure of a bobbin on a bearing roller in winding machine
KR100624997B1 (ko) 자체 보정형 필라멘트 인장력 제어 디바이스
EP2619120B1 (en) Self-compensating filament tension control device with friction band braking
CN1239370C (zh) 卷轴保持臂
EP2619119B1 (en) Self-compensating filament tension control device with friction braking
EP3412611B1 (en) Yarn winder
US4565337A (en) Method and apparatus for forming a lap
US3934830A (en) Spooling mechanism
CN103523591A (zh) 大锥度筒纱成型装置
CN203497844U (zh) 大锥度筒纱成型装置
CZ27593A3 (cs) Soukací zařízení s řídícím ústrojím pro řízení do sedacího přítlaku cívky na hnací válec
CZ285147B6 (cs) Způsob ovládání zásobníku nitě na přádelnickém stroji a zařízení pro jeho provádění
JPH07106178A (ja) 巻線装置におけるワイヤテンションの制御方法、および同装置
CZ117596A3 (en) Device for damping oscillations of a wound bobbin
CN1275521A (zh) 线圈框
FI62807C (fi) Spolningsmaskin saerskilt foer traodar av termoplastiskt material
JPH05278939A (ja) 糸の取り出し装置
CN101407291B (zh) 操作卷绕机构的方法以及纺织机械的卷绕机构
CN217263838U (zh) 一种筒子纱导纱装置
EP1249526B1 (en) Device for adjusting the tension in pile warp yarns in a face-to-face weaving machine
CN219470348U (zh) 一种张力补偿式织带机经纱恒张力智能控制装置
CN214455810U (zh) 锭子张力控制装置