SI9300189A - Sredstvo za mascenje usnja - Google Patents

Sredstvo za mascenje usnja Download PDF

Info

Publication number
SI9300189A
SI9300189A SI9300189A SI9300189A SI9300189A SI 9300189 A SI9300189 A SI 9300189A SI 9300189 A SI9300189 A SI 9300189A SI 9300189 A SI9300189 A SI 9300189A SI 9300189 A SI9300189 A SI 9300189A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
compounds
compositions
component
process according
animal
Prior art date
Application number
SI9300189A
Other languages
English (en)
Inventor
Albert Guerci
Donato Dipinto
Hanspeter Gethoeffer
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of SI9300189A publication Critical patent/SI9300189A/sl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C9/00Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes
    • C14C9/02Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes using fatty or oily materials, e.g. fat liquoring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C3/00Tanning; Compositions for tanning
    • C14C3/02Chemical tanning
    • C14C3/08Chemical tanning by organic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)

Description

Sredstvo za maščenje usnja
Z maščenjem dobi usnje nekatere, za njegovo uporabo, najpomembnejše lastnosti. Posebno močno vpliva na: elastičnost, trdoto, žilavost, razteznost, vpojnost oz. odbojnost za vodo in prepustnost zraka.
Običajna sredstva za maščenje in pomožna sredstva za maščenje usnja so zgrajena na osnovi živalskih olj, kot ribjega olja in/ali rastlinskih olj, kot sončničnega olja. Ker pa so same maščobe težko aplikativne in nimajo globinskega prodiranja v usnjico jih morajo s kemijskim modificiranjem prevesti v maščobne snovi, ki se dajo emulgirati v vodi. Prava maščobna sredstva, znana tudi kot likerji, sestojijo iz emulgirane maščobne snovi in ustreznega emulgatorja. Običajna možnost za izdelavo likerja obstoja v oksidiranju in kasnejšemu sulfitiranju maščob.
Tako za postopek kot tudi za sredstvo za maščenje usnja, ki ga z le-tem dobimo, so zlasti s strani uporabnika postavljene določene zahteve.
Glede postopka naj bi bila oksidacija uporabljenega olja po možnosti popolna, pri čemer naj bi oksidacija zahtevala majhna časovna obdobja. Da bi skrajšali okidacijske čase, je bilo do sedaj v navadi uporabljati kovinske katalizatorje, kot kobaltov naftenat, cinkov sulfat, aluminijev sulfat ali natrijev oksalat.
Kljub uporabi katalizatorjev traja oksidacija dostikrat več dni.
Po postopku oksisulfitiranja dobljena sredstva za maščenje usnja imajo dostikrat pomanjkljive lastnosti, kot previsoko viskoznost, zlasti pri nižjih temperaturah, neprijeten vonj po ribah in premajhno kromovo stabilnost.
Za zmanjšanje neprijetnega vonja uporabijo anorganske perokside in tudi vodikov peroksid (DD-A-21 4628).
Kljub pred tem navedenim izboljševalnim ukrepom obstaja potreba po sestavkih za maščenje, ki se odlikujejo z izboljšanimi lastnostmi pri uporabi, zlasti na področju obdelave usnja.
Naloga predloženega izuma je dati na razpolago postopek za pripravo sestavkov za maščenje, na osnovi oksisulfitiranih olj živalskega in/ali rastlinskega izvora, ki v primerjavi z znanimi oksisulfitirnimi postopki zahteva krajše oksidacijske čase in pri katerem ni potrebno uporabljati kovinskih katalizatorjev in snovi za zmanjšanje vonja, kot peroksidov.
Nadaljnja naloga predloženega izuma je, dati na razpolago sestavke na osnovi oksisulfitiranih olj živalskega in/ali rastlinskega izvora, ki imajo v primerjavi z znanimi sestavki za maščenje izboljšane lastnosti pri uporabi, kot majhno viskoznost, zlasti pri nižjih temperaturah, majhen lasten vonj, boljšo penetracijo in izboljšano stabilnost napram oksidirajočim spojinam.
Presenetljivo se je pokazalo, da z uporabo konjugirano nenasičenih karboksilnih kislin in/ali estrov dosežemo želena izboljšanja.
Predmet predloženega izuma je postopek za pripravo sestavkov za maščenje, ki obsega ukrepe:
- oksidacijo sestavkov na osnovi maščobnih snovi, ki vsebujejo:
a) 70-99 mas.% maščobnih snovi živalskega in/ali rastlinskega izvora in
b) 30-1 mas. % spojin s formulo I
R' -f C= CH — CH = Cj—f C„H,„ ]- COOR* i I m
R2 r3 ki se razlikujejo od spojin komponente a) in kjer so
R1, R2, R3 neodvisno drug od drugega v danem primeru substituirani
Cj-C^-alkilni ostanki z razvejeno ali ravno verigo,
R4 je vodik ali v danem primeru substituiran C^-C^-alkilni ostanek z ravno ali razvejeno verigo, m je celo število, ki je večje od nič, nje celo število, kije večje od nič, pri temperaturi nad 40°C, prednostno v območju od 40 do 90°C, najbolj prednostno 50 do8Q°C,
- v danem primeru presnovo oksidiranih maščobnih snovi z 10 do 40 mas. % vodno raztopino alkalijskega hidroksida in
- kasnejše sulfitiranje z dodatkom 5 do 50 mas. 9¾ prednostno 20 do 40 mas. % raztopine sulfitirnega sredstva ob istočasnem ali kasnejšem segrevanju.
Predmet predloženega izuma so prav tako sestavki za maščenje, ki jih dobimo s postopkom, ki obsega zgoraj navedene ukrepe.
Najprej je pojasnjen postopek za pripravo sestavkov za maščenje v smislu izuma in zatem so opisani sestavki za maščenje v smislu izuma.
Kot izhodne snovi za pripravo sestavkov za maščenje v smislu izuma rabijo sestavki na osnovi maščobnih snovi živalskega izvora in/ali rastlinskega izvora (komponenta a).
Primeri za maščobne snovi živalskega izvora so ribje olje, ribja mast (tran) in njuni pretvorbeni produkti, olje iz govejih parkljev, spermino olje, jajčno olje in talovo olje. Prednostna je uporaba ribjega olja in olja iz govejih parkljev.
Poleg maščobnih snovi živalskega izvora lahko uporabimo kot izhodne snovi tudi maščobne snovi rastlinskega izvora.
Primeri za maščobne snovi rastlinskega izvora so ricinusovo olje, repično olje, olivno olje, sojino olje, sončnično olje, palmino olje, olje zemeljskih oreškov, bombažno olje in laneno olje. Prednostna je uporaba repičnega olja in sončničnega olja.
Navedene maščobne snovi živalskega in rastlinskega izvora lahko uporabimo v postopku v smislu izuma kot posamezne snovi ali kot zmesi.
Če uporabimo kot izhodne snovi za pripravo sestavkov za maščenje v smislu izuma le maščobne snovi živalskega ali rastlinskega izvora znašajo njihovi deleži 70 do 99 mas. % glede na celotno maso zmesi.
Če uporabimo maščobne snovi živalskega in rastlinskega izvora, so izhodne snovi sestavka v razmerju med 30 do 99,9 mas. % maščobnih snovi živalskega izvora in 70 do 0,1 mas. % maščobnih snovi rastlinskega izvora glede na celotno maso uporabljenih maščobnih snovi. Prednosten sestavek sestoji iz približno enakih delov ribjega olja, parkljevega olja in repičnega olja.
Poleg omenjenih maščobnih snovi (komponenta a) uporabimo kot nadalnje izhodne snovi spojine s formulo^ R' -f C= CH — CH = C 3—E C„Hj„ 3- COOR4
I I m
R 2 R3 kot komponento~57|ki se razlikujejo od spojin komponente a) in kjer so R1, R2, R3 neodvisno drug od drugega v danem primeru substituirani C^C^-alkilni ostanki z ravno ali razvejeno verigo, prednostno v danem primeru substituirani C16-C20-alkilni ostanki z ravno verigo, R4 je vodik ali v danem primeru substituiran Cj-C^-alkilni ostanek z ravno ali razvejeno verigo, m je celo število, večje od nič, prednostno 1 do 5, zlasti prednostno 1 in n je celo število večje od nič, prednostno 1 do 20. Primerni substituenti so npr. OH, OR, NH2, NHR1, NHR1^ halogen.
Prednostno uporabimo spojine s formul
R 1 -B C = C H — C H = C j—ECH2^—COOR4 m n
kot komponento b), ki se razlikujejo od spojin komponente a) in kjer imajo R1, R2, R3, R4, m in n pred tem navedeni pomen.
Nadaljnje primerne izhodne snovi (komponenta c) predstavljajo spojine s formulo III ·>
R5 - COO - R4, ki se razlikujejo od spojin komponent a) in b) in kjer je R5 v danem primeru OHsubstituiran C9-C24-alkilni, Cg-C^-alkenilni ali C^C^-alkdienilni ostanek z ravno ali razvejeno verigo in ima R4 pred tem navedeni pomen. Te spojine s formulo III so v danem primeru vsebovane v količini do 30 mas. %, glede na celotno maso zmesi.
Posebno prednostne za uporabo kot komponente b) in c) so lavrinska kislina, palmitinska kislina, stearinska kislina, margarinska kislina, 10-metil stearinska kislina, oljeva kislina, linolna kislina, konjugirana linolna kislina, linolenska kislina in njihovi estri.
Spojine s formulami I, II in v danem primeru III lahko uporabimo kot posamezne snovi ali v obliki zmesi dveh ali več posameznih snovi.
Sestavkom v smislu izuma lahko dodamo dodatke za ureditev končnega naravnanja, npr. alkanolamine, kot dietanolamin za optimalno pH vrednost, ogljikovodike, kot parafinsko olje, za želeno viskoznost, nižje molekularno mineralno olje ali sintetično olje na osnovi kloriranega ali kako drugače modificiranega parafinskega derivata, kot tudi mehčala, kot glicerin.
Te dodatke prednostno dodamo po dovršitvi sestavkov za maščenje.
Izhodne snovi, ki se nahajajo v primernem reaktorju podvržemo oksidaciji pri temperaturi nad 40°C, prednostno v območju od 40 do 90°C, posebno prednostno ^Q_do 80°C. Oksidacija poteka prednostno z uvajanjem zmernega toka zraka s hitrostjo 200 do 4001/h v sestavek.
Končna točka oksidacije se pokaže z zadostno sulfitiranostjo oksidirane maščobne snovi. V ta namen med oksidacijo reakcijskemu nastavku odvzamemo vzorec in sulfitiramo kot je opisano kasneje. Pod zadostno sulfitiranostjo razumemo, da se pri vnosu tega oksisulfitiranega vzorca, prednostno 10 mas. % v vodo, tvori fina emulzija, ki je po časovnem obdobju vsaj enega dneva pri sobni temperaturi stabilna in ima kromovo stabilnost vsaj 5 ur. Pokazalo se je, da končno točko oksidacije, in s tem te lastnosti, dosežemo na splošno 10 do 30 ur prej kot pri znanih postopkih.
Neposredno po oksidaciji in pred sulfitiranjem lahko poteka presnova oksidiranih maščobnih snovi z 10 do 40 mas. %, prednostno 20 do 30 mas. % vodno raztopino močne baze, kot npr. alkalijskega hidroksida.
Za sulfitiranje oksidiranim izhodnim snovem dodamo raztopino sulfitimega sredstva. Kot sulfitirno sredstvo prednostno uporabimo vodne raztopine natrijevega pirosulfita, natrijevega hidrogensulfita ali žveplovega trioksida. Koncentracije vodnih raztopin so v območju od 5 do 50 mas. %, prednostno od 20 do 40 mas. %.
Reakcijsko zmes prednostno pod dodatku sulfitimega sredstva segrejemo. Običajno reakcijsko zmes segrejemo do vrelišča. Reakcijsko zmes segrevamo tako dolgo, dokler odvzet vzorec ne zadošča želenim zahtevam glede izgleda, emulgimosti v vodi in elektrolitske obstojnosti, zlasti kromove stabilnosti. Vzorec mora biti pri odvzemu bister, t.j. prozoren in brez obarvanja. Glede na emulgimost v vodi mora vzorec tvoriti stabilno ter fino porazdeljeno emulzijo. Te zahteve ocenimo le z opazovanjem. Kromova stabilnost vzorca naj bi se pokazala v časovnem obdobju več kot 5 ur, prednostno vsaj 10 ur.
Kromovo stabilnost oksisulfitirane maščobne snovi preizkusimo sledeče. V umerjenem 100 ml merilnem valju dispergiramo 5 ml oksisulfitiranega vzorca v 90 ml destilirane vode. K tej disperziji dodamo 5 ml vodne kromsulfatne raztopine ob močnem stresanju. Kromova sulfatna raztopina sestoji iz raztopine 56 g bazičnega kromovega sulfata s formulo Cr(OH)SO4 x nH^O s 25 mas. % Cr2O3. Čas do takrat, ko se pojavi ločitev faz, je merilo za kromovo stabilnost.
Dodatna obdelava oksidiranih izhodnih snovi z izpiranjem in/ali nevtralizacijo pri postopku v smislu izuma ni potrebna, tako da lahko celotna reakcija poteka v istem reaktorju.
Kot prednosti postopkov v smislu izuma je treba omeniti:
krajše oksidacijske čase v primeijavi z običajnimi postopki nikakršno nujno uporabo kovinskih katalizatorjev nikakršno nujno uporabo peroksidov.
Kot prednosti sestavkov za maščenje v smislu izuma je treba omeniti: produkte skoraj brez vonja nizke viskoznosti; pri 0°C se dajo še delno vlivati visoko kromovo stabilnost aplikativno-tehnične lastnosti, podobne produktom na osnovi čistega ribjega olja.
Sestavki za maščenje v smislu izuma so primerni kot dobra emulzibilna elektrolitsko obstojna sredstva za maščenje, prednostno za maščenje zahtevnega krzna divjadi, usnja za obleke, velurja, pohištvenega usnja, usnja za rokavice, kot tudi finega zgornjega usnja in jih prednostno uporabimo za predmaščenje in maščenje po izpiranju. Namaščeno usnje ima dobro oprijemljivost in polnost prilagajočega trdnega lica.
Sestavki za maščenje v smislu izuma so prednostno primerni kot sredstva za maščenja usnja. Pokazalo se je, da produkti dobro prepajajo usnje in dajejo mehek, lahek toda poln otip.
Primera
Primer 1
V 21 reaktorju oksidiramo 323 g ribjega olja, 337 g parkljevega olja, 300 g repičnega olja in 40 g ©Prifac-kisline 8968 (izdelovalec: Unichema, Chemie GmbH, Nemčija) pri 70°C z zračnim kisikom (hitrost 340 1/h). Po 40 urah ima zmes viskoznost 3 minute, 30 sekund, kar izmerimo s Fordovo čašo (Ford-Becher) št. 2 pri 27°C. Po končani oksidaciji dodamo 25,6 g 30 mas. % vodne raztopine NaOH pri temperaturi 40°C ob mešanju. Raztopino mešamo 30 minut pri temperaturi, ki se naravna z nastalo reakcijsko toploto. Zatem zaporedoma v enakih deležih dodamo 280 g 35 mas. % raztopine Na2S2O5. Po dodatku prve polovice raztopine Na2S2O5 mešamo 15 minut pri temperaturi, ki se naravna z nastalo reakcijsko toploto. Po končanem dodatku druge polovice se poviša temperatura do vrelišča. Viskoznost končnega produkta je 10 minut in 30 sekund, izmerjeno s Fordovo čašo št. 2 pri 27°C. Kromova stabilnost se pokaže v časovnem obdobju več kot 5 ur.
Sestavek ©Prifac-kisline 8968 % C18-karboksilne kisline (enkrat nenasičena) % Clg-karboksilne kisline (dvakrat nenasičena) % C18-karboksilne kisline (konjugirano nanasičena) 1 % Clg-karboksilne kisline (trikrat nenasičena) % C20-karboksilne kisline.
Primer 2
Presnova 323 g ribjega olja, 337 g parkljevega olja in 300 g repičnega olja in 40 g ©Prifac-kisline 8961 poteka analogno primeru 1. Po 60 urah ima zmes viskoznost 6 minut in 10 sekund, izmerjeno s Fordovo čašo št. 2 pri 27°C. Sulfitiranje poteka analogno primeru 1. Viskoznost končnega produkta znaša 18 minut, 25 sekund; izmerjeno s Fordovo čašo št. 2 pri 27°C. Kromova stabilnost se pokaže v časovnem razdobju več kot 5 ur.
Sestavek ®Prifac-kisline 8961 % C16-karboksilne kisline % Clg-karboksilne kisline % C18-karboksilne kisline (enkrat nenasičena) 67 % C18-karboksilne kisline (dvakrat nenasičena) 1 % Clg-karboksilne kisline (trikrat nenasičena).

Claims (13)

1. Postopek za pripravo sestavkov za maščenje, ki obsega ukrepe:
- oksidacijo sestavkov na osnovi maščobnih snovi, ki vsebujejo:
a) 70-99 mas.% maščobnih snovi živalskega in/ali rastlinskega izvora in
b) 30-1 mas. % spojin s formulo I
R 1 ~t C = C H — CH — C E CnH2n J- C00R4 ki se razlikujejo od spojin komponente a) in kjer so
R1, R2, R3 neodvisno drug od drugega v danem primeru substituirani
Cj-C^-alkilni ostanki z razvejeno ali ravno verigo,
R4 je vodik ali v danem primeru substituiran C1-C6-alkilni ostanek z ravno ali razvejeno verigo, m je celo število, kije večje od nič, nje celo število, kije večje od nič, pri temperaturi nad 40°C, v danem primeru presnovo oksidiranih maščobnih snovi z 10 do 40 mas. % vodno raztopino alkalijskega hidroksida in kasnejše sulfitiranje z dodatkom 5 do 50 mas. % raztopine sulfitirnega sredstva ob istočasnem ali kasnejšem segrevanju.
2. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da oksidiramo sestavke, ki dodatno vsebujejo
c) do 30 mas. % spojin s formulo III
R5 - COO - R4, ki se razlikujejo od spojin komponent a) in b) in kjer je R5 v danem primeru
OH- substituiran Cg-C^-alkilni, C^C^-alkenilni ali Cg-C^-alkdienilni ostanek z ravno ali razvejeno verigo in ima R4 v zahtevku 1 navedeni pomen.
3. Postopek po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da sestavke, ki vsebujejo 30-99,9 mas. % maščobnih snovi živalskega izvora in 70-0,01 mas. % maščobnih snovi rastlinskega izvora,glede na celotno maso uporabljenih maščobnih snovi, uporabimo ? kot komponento a).
4. Postopek po enem od zahtevkov 1 do 3, označen s tem, da sestavki vsebujejo enake masne deleže ribjega olja, parkljevega olja in repičnega olja kot komponento a).
5. Postopek po enem od zahtevkov 1 do 4, označen s tem, da spojine s formulo II r,-£c = ch — c h = c —Ech23—C00R4
I | m n
R2 R3 uporabimo kot komponento b), kjer imajo R1, R2, R3, R4, m in n v zahtevku 1 navedeni pomen in se razlikujejo od spojin komponente a).
6. Postopek po enem od zahtevkov 1 do 5, označen s tem, da kot komponento b) uporabimo spojine, kjer je m celo število od 1 do 5, prednostno 1, in je n celo število od Ido 20.
7. Postopek po enem od zahtevkov 1 do 6, označen s tem, da kot komponento b) uporabimo spojine, kjer so R1, R2 in R3 neodvisno drug od drugega, v danem primeru substituiran C16-C20-alkilni ostanek z ravno verigo.
8. Postopek po enem od zahtevkov 1 do 7, označen s tem, da oksidacija poteka z uvajanjem toka zraka pri temperaturi v območju od 40 do 90°C, prednostno od 50 do 80°C.
9. Postopek po enem od zahtevkov 1 do 8, označen s tem, da kot sulfitirno sredstvo uporabimo vodno raztopino Na2S2O5, natrijev hidrogensulfit ali žveplov trioksid.
10. Sestavki za maščenje, označeni s tem, da jih dobimo po postopku, ki obsega ukrepe po enem od zahtevkov 1 do 9.
11. Uporaba sestavkov za maščenje po zahtevku 10 kot sredstev za maščenje usnja.
12. Sestavki, označeni s tem, da vsebujejo
a) 70-99 mas. % maščobnih snovi živalskega in/ali rastlinskega izvora in
b) 30-1 mas. % v zahtevku 1 navedenih spojin s formulo I.
13. Sestavki, označeni s tem, da vsebujejo
a) 70-99 mas. % maščobnih snovi živalskega in/ali rastlinskega izvora in
b) 30-1 mas. % v zahtevku 5 navedenih spojin s formulo II.
SI9300189A 1992-04-10 1993-04-09 Sredstvo za mascenje usnja SI9300189A (sl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4212054 1992-04-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9300189A true SI9300189A (sl) 1993-12-31

Family

ID=6456530

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9300189A SI9300189A (sl) 1992-04-10 1993-04-09 Sredstvo za mascenje usnja

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0564980B1 (sl)
JP (1) JPH06128600A (sl)
KR (1) KR930021798A (sl)
BR (1) BR9301466A (sl)
DE (1) DE59307407D1 (sl)
ES (1) ES2110017T3 (sl)
HR (1) HRP930646A2 (sl)
SI (1) SI9300189A (sl)
TR (1) TR26705A (sl)
TW (1) TW227018B (sl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4405416A1 (de) * 1994-02-21 1995-10-05 Henkel Kgaa Verwendung sulfierter Substanzen zur Fettung von Leder
DE4418943A1 (de) * 1994-05-31 1995-12-07 Henkel Kgaa Verwendung sulfierter Substanzen zur Fettung von Leder
WO2009084237A1 (ja) * 2007-12-28 2009-07-09 Midori Hokuyo Co., Ltd. 低voc革
US8062540B2 (en) * 2007-12-28 2011-11-22 Midori Hokuyo Co., Ltd Low-VOC leather
KR101315944B1 (ko) * 2011-12-28 2013-10-18 김종현 가죽에 적용되는 셀프 태닝용 조성물
CN103421912B (zh) * 2013-09-04 2015-03-25 北京泛博化学股份有限公司 一种加脂剂及其制备方法

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3437443A1 (de) * 1984-10-12 1986-04-17 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Verfahren zur herstellung von fettungsmittel fuer leder und pelze
DE3617691A1 (de) * 1986-05-26 1987-12-03 Henkel Kgaa Sulfitierte fettstoffe

Also Published As

Publication number Publication date
JPH06128600A (ja) 1994-05-10
HRP930646A2 (en) 1994-10-31
EP0564980B1 (de) 1997-09-24
TW227018B (sl) 1994-07-21
TR26705A (tr) 1995-05-15
DE59307407D1 (de) 1997-10-30
ES2110017T3 (es) 1998-02-01
BR9301466A (pt) 1993-10-13
EP0564980A1 (de) 1993-10-13
KR930021798A (ko) 1993-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69202232T2 (de) Organische Molybdenumkomplexe.
DE2145296A1 (de) Additiv für eine Metallverarbeitungs-Komposition, sowie dessen Verwendung
DE2426114A1 (de) Antirostadditiv-zubereitungen
EP0174610B1 (de) Verwendung von Ethersulfonaten als schaumarme Netzmittel in wässrigen, sauren und alkalischen technischen Behandlungsmitteln
CN102703623A (zh) 一种新型合成皮革加脂剂及其制备方法
DE1053124B (de) Zusaetze und Verdicker fuer Schmiermittel auf der Basis mineralischer oder synthetischer Schmieroele
SI9300189A (sl) Sredstvo za mascenje usnja
US2481585A (en) Lubricating oil composition
DE1745812A1 (de) Schmieroel
DE19956237A1 (de) Emulgatorsystem und dieses enthaltende Metallbearbeitungsemulsion
AU755252B2 (en) Improved alkanolamides
KR101904851B1 (ko) 수용성 금속가공유용 계면활성 첨가제 제조방법
US3240715A (en) Alkylolamide surface active compositions soluble in aqueous solutions of electrolytes
CH655738A5 (de) Verfahren zum fetten von gegerbtem leder mit phosphorsaeurepartialestern, deren herstellung und diese enthaltende praeparate.
RU2266980C1 (ru) Ингибитор коррозии металлов
JP3912443B2 (ja) 水性潤滑油添加剤
DE831721C (de) Gegen Rostbildung schuetzende UEberzugsmittel auf Grundlage von nichttrocknenden Mineraloelerzeugnissen
RU2713896C1 (ru) Концентрат водосмешиваемой смазочно-охлаждающей жидкости
RU2285752C1 (ru) Ингибитор коррозии металлов
CH659829A5 (de) Verfahren zum entfetten von tierischen haeuten, bloessen oder fellen und dazu bestimmte entfettungsmittel.
RU2197563C1 (ru) Ингибитор коррозии черных металлов
DE833538C (de) Verfahren zur Herstellung von Schmierfetten
RU2347011C1 (ru) Ингибитор коррозии металлов
DE891720C (de) Koerperreinigungsmittel
SU825596A1 (ru) Смазочна композици