HRP930646A2 - Leather greasing material - Google Patents

Leather greasing material Download PDF

Info

Publication number
HRP930646A2
HRP930646A2 HR930646A HRP930646A HRP930646A2 HR P930646 A2 HRP930646 A2 HR P930646A2 HR 930646 A HR930646 A HR 930646A HR P930646 A HRP930646 A HR P930646A HR P930646 A2 HRP930646 A2 HR P930646A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
compounds
weight
oil
given case
straight
Prior art date
Application number
HR930646A
Other languages
English (en)
Inventor
Alberto Guerci
Donato Dipinto
Hanspeter Gethoffer
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of HRP930646A2 publication Critical patent/HRP930646A2/hr

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C9/00Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes
    • C14C9/02Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes using fatty or oily materials, e.g. fat liquoring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C3/00Tanning; Compositions for tanning
    • C14C3/02Chemical tanning
    • C14C3/08Chemical tanning by organic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)

Description

Kroz mašćenje koža poprima nekoliko važnijih osobina za upotrebu. Pogotovo se mnogo utječe na: elastičnost, tvrdoću, žilavost, rastezljivost, sposobnost upijanja odnosno odbojnost prema vodi i propustljivosti zraka.
Uobičajena sredstva za mašćenje i pomoćna sredstva za mašćenje kože, izrađuju se na osnovu životinjskih ulja, kao ribljeg ulja i/ili biljnih ulja, kao ulja suncokreta. Pošto su masti same teško aplikativne i ne posjeduju sposobnost dubinskog prodiranja u kožu, treba ih se kemijskim modificiranjem prevesti u vodomemulgirajuće masne tvari.
Ova prva sredstva za mašćenje zvana i "Licker" sastoje se od er.ulgirane masti i odgovarajućeg emulgatora. Uobičajena mogućnost za dobivanje "Licker-a" je oksidacija, te kasnije sulfitiranje masti.
Kako na postupak, tako i time dobivena sredstva za mašćenje kože, stavljena su naročito sa strane korisnika stanoviti zahtjevi. Obzirom na postupak trebala bi oksidacija primjenjenih ulja biti što je više moguće potpuna, kod čega bi trajanje oksidacije trebalo biti što kraće. Kako bi se vrijeme za oksidaciju skratilo, bilo je do sada uobičajeno primjeniti metalne katalizatore, kao kobalt-naftenat, cink-sulfat, aluminij-sulfat ili natrij-oksalat.
Kako su bili primjenjeni katalizatori, oksidacija je trajala često više dana.
Sredstva za mašćenje kože često su pokazivala poslije postupka oksisulfiti ranja nedostatke, kao previsoki viskozitet, pogotovo kod niskih temperatur neprijatan miris po ribama i premalenu stabilnost prema kromu. Radi smanjenja mirisa, primjenili su se uobičajeno anorganski peroksidi, a također i vodikov peroksid (DD-A-21 46 28).
Kako su poduzete prije navedene mjere za poboljšanja, postojala je kao i prije želja za maščujućim sredstvima, koja bi se iskazala radi poboljšanja osobina za primjenu, naročito u području obrade kože.
Zadaća ovog izuma bila je, staviti na raspolaganje takav postupak za proizvodnju zamaščujućih sastava oksisulfitiranih ulja životinjskog i/ili biljnog porijekla, koji traži u usporedbi s poznatom oksisulfitiranih postupcima kraća vremenska razdoblja za oksidaciju i koji ne propisuje obaveznim primjenu metalnih katalizatora i tvari za smanjenje mirisa kao ceroksića.
Daljnji zadatak izuma bio je, staviti na raspolaganje spojeve na bazi oksisulfatiranih ulja životinjskog i/ili biljnog podrijetla, koji pokazuju prema poznatim zamaščujućim sredstvima poboljšane osobine u primjeni, kao mali viskozitet, naročito kod nižih temperatura, manji vlastiti miris, bolju penetraciju i poboljšanu stabilnost prema oksidirajućim spojevima.
Pokazalo se na iznenađujući način, da se je primjenom konjugirarih nezasićenih ugljičnih kiselina i/ili estera postiglo željeno poboljšanje.
Predmet izuma je postupak za proizvodnju zamaščujućih sastava, koji obuhvaća:
Oksidaciju sastava na bazi masnih tvari sadržavajući:
a) 70-99 tež.% masnih tvari životinjskog i/ili biljnog podrijetla i
b) 30-1 tež.% spojeva formule I
[image]
koji se razlikuju od spojeva komponente a) i gdje su R1 , R2 , R3 nezavisno jedni od drugih razgranati ili ravnolančani u zadanom slučaju supstituirani C1-24alkilni ostaci
R4 vodik ili ravnolančani ili razgranati,
u zadanom slučaju supstituiran C1-6 alkilni ostatak
m je cijeli broj veći od nule i
n je cijeli broj veći od nule,
kod temperature iznad 40°C, prednosno u području 40 do 90°C, naročito preferirano 50 do 80°C,
u zadanom slučaju pretvorba oksidiranih masnih tvari s 10 do 40 tež.% vodne alkalihidroksidne otopine i
nadovezanim sulfitiranjem uz dodatak 5 do 50 tež.%-ne preferirano 20 do 40 tež.%-ne otopine nekog sulfitiranog sredstva pod istovremenim ili nadovezanim grijanjem.
Isto tako su predmet izuma maščujući spojevi koji se mogu dobiti preko postupka, što obuhvaća gore navedene mjere.
Najprije će biti pojašnjen postupak za proizvodnju zamaščujućih sastava prema izumu i nadovezujući na ovo sastavi istih prema izumu.
Kao polazne tvari za proizvodnju zamaščujućih sastava prema izumu služe sastavi na bazi masnih tvari životinjskog i/ili biljnog podrijetla (komponente a). Primjeri za masne tvari životinjskog podrijetla su riblje ulje, riblja mast i njezini pretvorni produkti, ulje od goveđih papaka, spermno ulje, ja ina ulja i loj. Za prednosnu primjenu su riblje ulje i ulje od goveđih papaka.
Pored masti životinjskog podrijetla mogu se primjeniti kao polazne tvari i biljne masti. Primjeri za masne tvari biljnog podrijetla su ricinusovo ulje, repičino ulje, maslinovo ulje, sojino ulje, suncokretovo ulje, palmino ulje, kikirikijevo ulje, ulje pamuka i laneno ulje. Za prednosnu primjenu su repičino ulje i ulje suncokreta.
Navedene masne tvari životinjskog i biljnog podrijetla, mogu se primjeniti kao pojedinačne ili u mješavinama u postupku prema izumu.
Koriste li se kao polazne tvari za proizvodnju sastava za mašćenje prema izumu, samo masne tvari životinjskog ili biljnog podrijetla, tako da njihov udio iznosi 70-90 tež.% u odnosu na ukupnu težinu mješavine. Primjenjuju li se smjese masnih tvari životinjskog i biljnog podrijetla, tako da posjeduje polazne tvari sastava u omjeru između 30 do 99,9 tež. % masnoće životinjskog podrijetla i 70 do 0,1 tež.% masnoća biljnog podrijetla u odnosu na ukupnu težinu upotrebijenih masnoća. Jedan prednosni sastav postoji od približno jednakih dijelova ribljeg ulja, ulja od goveđih papaka i repičinog ulja.
Pored navedenih masnoća (komponente a) ulaze kao daljnje polazne tvari spojeva formule I
[image]
uvrštene kao komponente b) koje se od spojeva komponente a) razlikuju i gdje su R1 , R2, R3 jedni od drugih nezavisni ravnolančani ili razgranati u zadanom slučaju supstituirani C1-C24 alkilni ostaci, preferirano ravnolančani u datom slučaju supstituirani C16-C20 alkilni ostaci, R4 je ili vodik ili ravnolančani ili razgranati, u zadanom slučaju supstituiran C1-C6 alkilni ostatak, m je cijeli broj veći od nule, preferirano 1 do 5, naročito preferirano 1 i n je jedan cijeli broj veći od nule preferirano 1 do 20. Prikladni supstituenti su na pr. OH, OR, NH2, NHR1, NHR12, halogen.
Preferirani se spojevi formule II
[image]
umeću kao komponenta b) koje se razlikuju od spojeva komponente a) i gdje posjeduju R1, R2, R3, R4, m i n prije navedeno značenje.
Daljnje prikladne polazne tvari (komponenta C) pretpostavljaju spojevi formule III
[image]
koje se razlikuju od spojeva komponenta a) i b) i gdje je R5 neki ravnolančani i razgranati, u zadanom slučaju OH-supstituiran C9-C24 - alkil, C9-C24- alkenil ili C9-C24 - alkdienilov ostatak i da ima R4 prije navedeno značenje. Ovi spojevi formule III su sadržani u danom slučaju u količini do 30 tež.% u odnosu na cijelu težinu mješavine.
Naročito preferiranu primjenu kao komponente b) i c) su laurinska kiselina, palmitinska kiselina, stearinska kiselina, margarinska kiselina, 10-metil-stearinska kiselina, uljna kiselina, linolska kiselina, konjugirana linolska kiselina, lindenska kiselina i njeni esteri. Spojevi formule I, II i u zadanom slučaju III mogu se upotrijebiti kao pojedinačne tvari ili u obliku mješavina od dvije ili više pojedinih tvari. Sastavima prema izumu mogu biti pridodane dodatne tvari radi regulacije krajnjeg usklađivanja na pr. alkanolamine, kao dietanolamin za optimalnu pH vrijednost, ugljikovodike, kao parafinsko ulje, za željeni viskozitet, niskomolekularno mineralno ulje ili sintetsko ulje, na bazi kloriranih ili drugačije modificiranih derivata parafina, kao i omekšivači, kao glicerin.
Ove dodatne tvari pridodaju se preferirano nakon dobivanja zamaščujućih sastava.
Polazne materije koje se nalaze u prikladnom reaktoru podvrgavaju se oksidaciji kod temperature iznad 40°C, preferirano u području od 40 do 90°C, a naročito preferirano 50 do 80°C. Oksidacija slijedi preferirano pomoću uvođenja usmjerene struje zraka s brzinom od 203 do 400 1/h u mješavinu.
Konačna točka oksidacije bit će naznačena dovoljnom sposobnošću sulfitiranja oksidiranog sredstva za mašćenje. U tu svrhu se uzme iz šarže za reakciju za vrijeme oksidacije proba i kako je opisano, sulfitira. Pod zadovoljavajućom sposobnošću sulfitiranja treba razumjeti, da se kod unašanja ove oksisulfitirane probe, preferirano 10 tež.% u vodu, stvara fina emulzija, koja je stabilna tijekom vremenskog razmaka, od najmanje jednog dana kod temperature prostorije i koja posjeduje stabilnost na krom, najmanje 5 sati. Pokazalo se, da se postigne konačna točka oksidacije, a time i ove osobine, uglavnom 10 do 30 sati ranije nego kod poznatih postupaka.
Nadovezujući na oksidaciju i prije sulfitiranja može uslijediti pretvaranje oksidiranih masnih tvari s 10 io 40 tež.%-nom, preferirano 20 do 30 tež.%-nom vodenom otopinom neke jake baze, kao alkali-hidroksidom.
U svrhu sulfitiranja se oksidirane tvari pomiješaju s otopinom sredstva za sulfitiranje. Preferirano sredstvo za sulfitiranje primjenjuje se vodne otopine kao natrij-pirosulfit, natrij-hidrogensulfit ili sumorni trioksid. Koncentracija vodnih otopina leži u području između 5 do 50 tež.%. preferirano 20 do 40 tež.%.
Za vrijeme doavanja sulfitiranog sredstva reakcijska se mješavina zagrije. Uobičajeno se reakcijsku mješavinu zagrije do vrelišta. Reakcijska mješavina se grije toliko dugo, dok uzeta proba ne zadovoljava željeni- zahtjevima u pogledu izgleda, sposobnosti emulgiranja u vodi i elektrolitične obstojnosti, naročito stabilnost za krom. Proba mora prilikom oduzimanja biti bistra, tj., prozirna i bez obojenja. U pogledu sposobnosti emulgiranja u vodi, proba mora tvoriti stabilnu, fino razdjeljenu emulziju. Ovi zahtjevi se ocjenjuju promatranjem. Stabilnost na krom kod probe mora postojati preko vremenskog razmaka za više od 5 sati, preferirano najmanje 10 sati.
Stabilnost na krom oksisulfitiranih zamaščujućih sredstava ispituje se na slijedeći način. U baždarenom mjernom cilindru od 100 ml dispergira se 5 ml oksisulfirane probe u 90 ml destilirane vode. Ovoj disperziji dodaje se uz jako mućkanje 5 ml vodne otopine krom-sulfata. Otopina krom-sulfata izrađuje se od 56 g bazičnog krom-sulfata formule Cr(OH)SO4xnH2O sa 25 tež.% Cr2O3. Vrijeme do nastupanja odvajanja faza je mjerilo za kromnu stabilnost.
Neko dodatno tretiranje oksidiranih polaznih tvari pranjem i/ili neutralizacijom kod postupka prema predmetnom izum nije potrebno, tako da se može odvijati cijeli slijed reakcija u istom reaktoru.
Kao prednosti postupka prema izumu treba navesti:
- kraća vremena za oksidaciju u usporedbi s uobičajenim postupcima
- nije potrebna primjena metalnih katalizatora
- nije potrebna primjena peroksida.
Kao prednosti zamaščujućih sastava prema izumu treba navesti:
- skoro bezmirisni produkt
- niski viskozitet, djelomično sposoban za ljevanje još kod 0°C
- visoka stabilnost na krom
- primjensko-tehničke osobine slične produktima na bazi samo ribljeg ulja.
Sastavi za zamašćivanje prema izumu su prikladni kao vrlo dobro emulzirajuća elektrolitski postojana sredstva za zamašćivanje, odlična za mašćenje zahtjevnih krznenih proizvoda od divljači, kože za obuću, velur, namještaj, rukavice kao i fine gornje kože, te se primjenjuju uz velike prednosti za predzamašćivanje i mašćenje nakon pranja. Namašćena koža posjeduje dobru opipljivost i punoću kod priležećih čvrstih brazgotina.
Sredstva za mašćenje prema izumu prikladna su izvanredna sredstva za zamašćivanje kože. Pokazalo se, da produkti dobro penetriraju u kožu i podjeljuju mekan, lagan ali puni prihvat.
Primjeri
Primjer 1
U 2 1-reaktoru oksidiralo se 323 g ribljeg ulja, 337 g ulja iz paoaka, 300 g repičinog ulja i 40 g ®Prifac-kiseline 8968 (proizvođač: Unichema, Che.mie GmbH, DE) kod 70°c s kisikom iz zraka (brzina: 340 l/h). Nakon 40 sati je posedovala mješavina viskozitet od 3 minute 30 sekundi, mjereno s "Fordovom čašom" br. 2 kod 27°C. Nakon završetka oksidacije bilo je dodano uz mješanje 25,6 g 30 tež.% vodene NaOH-otopine kod temperature 40°C. Otopina se miješa 30 minuta, kod temperature koja je nastupila kod reakcijske topline. Zatim je bilo dodano 280 g 35 tež.% Na2S2O5-otopine uzastopce u jednakim dijelovima. Nakon dodavanja prve polovine otopine Na2S2O5-otopine kod temperature koja je nastala kod reakcijske topline miješa se 15 minuta. Nakon završetka dodavanja druge polovine, povisi se temperatura do točke vrenja. Viskozitet konačnog produkta iznosi 10 minuta i 30 sekundi mjereno s "Fordovom čašom" br. 2 kod 27°C.
Stabilnost na krom je date preko vremenskog razmaka više od 5 sati.
Sastav®Prifac-kiseline 8968
23% C18 - ugljične kiseline (jednostruko nezasićene)
9% C18 - ugljične kiseline (dvostruko nezasićene)
50% C18- ugljične kiseline (konjugirano nezasićene)
1% C18 - ugljične kiseline (trostruko nezasićene)
1% C18 - ugljične kiseline
Primjer 2
Pretvorba od 323 g ribljeg ulja, 337 g ulja iz papaka i 300 g repičinog ulja te 40 ®Prifac-kiseline 8961 vrši se analogono primjeru 1. Nakcn 60 sati posjeduje mješavina viskozitet od 6 minuta 10 sekundi mjerene s "Ford-čašom" br. 2 kod 27°C. Sulfitiranje se provede analogno primjeru 1. Viskozitet konačnog produkta iznosi 18 minuta 25 sekundi mjereno s "Ford-čašom" br. 2 kod 27°C. Stabilnost na krom je data preko vremenskog razdoblja od više nego 5 sati.
Sastav ®Prifac-kiseline 8961
3% C18 - ugljične kiseline
1% C18 - ugljične kiseline
25% C18 _ ugljične kiseline (jednostruko nezasićene)
67% C18 - ugljične kiseline (dvostruko nezasićene)
1% C18 - ugljične kiseline (trostruko nezasićene)

Claims (11)

1. Sredstvo za mašćenje kože kod kojeg je postupak dobivanja, naznačen time, da je oksidacija sastava koji sadrži masnoće i to 70 do 99% težinskog udjela masnoća životinjskog i/ili biljnog podrijetla i 30 do 1% težinskog udjela spojeva prema formuli I [image] koji se razlikuju od prvo navedenih spojeva i kod kojih su R1, R2, R3 nezavisno jedni od drugih razgranati ili ravnolančani u zadanom slučaju supstituirani C1-24 alkilni ostaci, R4 vodik ili ravnolančani ili razgranati, u zadanom slučaju supstituiran C1-6 alkilni ostatak m je cijeli broj veći od nule i n je cijeli broj veći od nule kod temperature iznad 40°C, u zadanom slučaju pretvorbe oksidiranih masnih tvari s 10 do 40% tež. udjela vodene otopine alkalhidroksida i priključno sulfitiranje uz dodatak 5 do 50% tež. udjela otopine nekog sulfitiranog sredstva pri istovremenom ili naknadnom zagrijavanju.
2. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, da se sastave oksidira sa dodatkom koji sadrži do 30 tež.% spojeva formule III gdje je: R5 – COO – R4 koji se razlikuju od spojeva prethodnih komponenti gdje je R5 ravnolančani ili razgranati, u zadanom slučaju OH-supstituiran C9-C24 - alkil ili C9-C24 -alkenil ili C9-C24 -alkedienil ostatak, a R4 ima značenje navedeno u zahtjevu 1.
3. Postupak prema zahtjevima 1 i 2, naznačen time, da se upotrijebe sastavi koji sadrže: 30 - 99,9 tež.% masnoća životinjskog podrijetla i 70 - 0,01 tež.% masnoća biljnog podrijetla u odnosa na ukupnu težinu upotrebljenih masnoća, kod komponenta prvo navedenih u zahtjevu 1.
4. Postupak prema jednom od zahtjeva 1 do 3, naznačen time, da sastavi sadrže jednake težinske udjele ribljeg ulja, ulja iz papaka i repičinog ulja kod komponenta prvo navedenih u zahtjevu 1.
5. Postupak prema jednom od zahtjeva 1 do 4, naznačen time, da se upotrijebe spojevi formule II [image] kao komponenta drugo navedena u zahtjevu 1, gdje su R1 , R2, R3 , R4. , m i n navedeni u zahtjevu 1 i koje se razlikuje od spojeva komponente prvo navedene u zahtjevu 1.
6. Postupak prema jednom od zahtjeva 1 do 5, naznačen time, da se upotrijebe spojevi komponenta drugo navedenih u zahtjevu 1 gdje je m cijeli broj od 1 do 5. preferirano 1 i n cijeli broj od 1 do 20.
7. Postupak prema jednom od zahtjeva 1 do 6, naznačen time, da se upotrijebe spojevi komponenta drugo navedenih u zahtjevu 1 gdje su R1, R2 i R3 nezavisno jedno od drugih jedan ravnolančani u zadanom slučaju supstituirani – C16-C20-alkilni ostatak.
8. Postupak prema jednom od zahtjeva 1 do 7, naznačen time, da uslijedi oksidacija preko uvođenja zračne struje kod temperature u području od 40 do 90°C, preferirano 50 do 80°C.
9. Postupak prema jednom od zahtjeva 1 do 8, naznačen time, da bude upotrebljeno kao sulfitirno sredstvo vodena otopina Na2S2O5, natrij-hidrogensulfit ili sumporni trioksid.
10. Zamaščujući sastavi, naznačeni time, da se mogu dobiti preko postupka koji su obuhvaćeni prema jednom od zahtjeva 1 do 9.
11. Primjena zamaščujućih sastava prema zahtjevu 10, naznačen time, da se upotrebljava kao sredstvo za mašćenje kože.
HR930646A 1992-04-10 1993-03-31 Leather greasing material HRP930646A2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4212054 1992-04-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP930646A2 true HRP930646A2 (en) 1994-10-31

Family

ID=6456530

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR930646A HRP930646A2 (en) 1992-04-10 1993-03-31 Leather greasing material

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0564980B1 (hr)
JP (1) JPH06128600A (hr)
KR (1) KR930021798A (hr)
BR (1) BR9301466A (hr)
DE (1) DE59307407D1 (hr)
ES (1) ES2110017T3 (hr)
HR (1) HRP930646A2 (hr)
SI (1) SI9300189A (hr)
TR (1) TR26705A (hr)
TW (1) TW227018B (hr)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4405416A1 (de) * 1994-02-21 1995-10-05 Henkel Kgaa Verwendung sulfierter Substanzen zur Fettung von Leder
DE4418943A1 (de) * 1994-05-31 1995-12-07 Henkel Kgaa Verwendung sulfierter Substanzen zur Fettung von Leder
WO2009084236A1 (ja) * 2007-12-28 2009-07-09 Midori Hokuyo Co., Ltd. 低voc革
JP5506400B2 (ja) * 2007-12-28 2014-05-28 ミドリホクヨー株式会社 低voc革
KR101315944B1 (ko) * 2011-12-28 2013-10-18 김종현 가죽에 적용되는 셀프 태닝용 조성물
CN103421912B (zh) * 2013-09-04 2015-03-25 北京泛博化学股份有限公司 一种加脂剂及其制备方法

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3437443A1 (de) * 1984-10-12 1986-04-17 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Verfahren zur herstellung von fettungsmittel fuer leder und pelze
DE3617691A1 (de) * 1986-05-26 1987-12-03 Henkel Kgaa Sulfitierte fettstoffe

Also Published As

Publication number Publication date
JPH06128600A (ja) 1994-05-10
ES2110017T3 (es) 1998-02-01
EP0564980A1 (de) 1993-10-13
BR9301466A (pt) 1993-10-13
DE59307407D1 (de) 1997-10-30
KR930021798A (ko) 1993-11-23
TR26705A (tr) 1995-05-15
SI9300189A (sl) 1993-12-31
EP0564980B1 (de) 1997-09-24
TW227018B (hr) 1994-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1255855A (en) Waterproofing leather and skins
EP0178557B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Fettungsmittel für Leder und Pelze
CN102703623A (zh) 一种新型合成皮革加脂剂及其制备方法
HRP930646A2 (en) Leather greasing material
US4903362A (en) Sulfited fats as oiling agents for leather and skins
EP0184741B1 (de) Verfahren zur Fettung von Leder und Pelzen
DE3230925C2 (de) Verfahren zum Fetten von gegärbtem Leder und wäßrige Präparate zur Durchführung des Verfahrens
US2630408A (en) Fat composition
US4799932A (en) Oiling agents based on sulfosuccinic acid monoamides
EP0026423A1 (de) Verfahren zur Fettung und Imprägnierung von Leder und Pelzen
US3101238A (en) Fat liquoring with reaction product of epoxidized esters and polybasic inorganic acids
EP0606064A2 (de) Salze von Copolymeren aus ethylenisch ungesättigten Carbonsäuren und ethylenisch ungesättigten Fettsäurederivaten
CH664375A5 (de) Phosphorsaeurepartialester enthaltende praeparate, deren herstellung und deren verwendung.
DE2907065A1 (de) Verfahren zum fetten von leder und pelzfellen
DE3317422A1 (de) Fettungsmittel fuer leder
DE1418650A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Schwefelsaeureeinwirkungsprodukten hoehermolekularer ungesaettigter Verbindungen mit hohem Sulfonierungsgrad
SU670613A1 (ru) Способ получени состава дл жировани кожи
JPS5738936A (en) Production of emulsified composition
SU1511279A1 (ru) Состав дл жировани кож
SU286114A1 (ru) Смазка для юфтевой кожи
SU715625A1 (ru) Способ жировани кож
RU1295690C (ru) Способ получени сульфатированного натурального рыбьего жира
GB676686A (en) Improvements relating to water-dispersible fatty compositions
SU1507800A1 (ru) Состав дл жировани меховых шкур
PL85071B1 (pl) Środek natłuszczający do skór i sposób jego wytwarzania

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
OBST Application withdrawn