SI20635A - Metoda za čiščenje amonijevega sulfata - Google Patents
Metoda za čiščenje amonijevega sulfata Download PDFInfo
- Publication number
- SI20635A SI20635A SI9920083A SI9920083A SI20635A SI 20635 A SI20635 A SI 20635A SI 9920083 A SI9920083 A SI 9920083A SI 9920083 A SI9920083 A SI 9920083A SI 20635 A SI20635 A SI 20635A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- solution
- sodium bicarbonate
- sodium
- sulfate
- precipitate
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01C—AMMONIA; CYANOGEN; COMPOUNDS THEREOF
- C01C1/00—Ammonia; Compounds thereof
- C01C1/24—Sulfates of ammonium
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01D—COMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
- C01D7/00—Carbonates of sodium, potassium or alkali metals in general
- C01D7/02—Preparation by double decomposition
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01D—COMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
- C01D7/00—Carbonates of sodium, potassium or alkali metals in general
- C01D7/18—Preparation by the ammonia-soda process
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01P—INDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
- C01P2006/00—Physical properties of inorganic compounds
- C01P2006/80—Compositional purity
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Fertilizers (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Removal Of Specific Substances (AREA)
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
Abstract
Postopek za sintezo amonijevega sulfata in natrijevega bikarbonata, ki je dovolj kakovosten po farmakopeji ZDA. Postopek omogoča energetsko učinkovito konverzijo predhodnega natrijevega sulfata in bikarbonata v amonijev sulfat, ki je gnojilo visoke kakovosti, ter natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za farmacevtsko uporabo, z nasičenjem slanice v postopku z natrijevim sulfatom. Te stopnje postopki po znanem stanju niso poznali, zaradi česar so bile metode, uporabljene v postopkih po znanem stanju, neučinkovite z vidika inženirstva, energije in kakovosti proizvoda. Predmetni postopek ponovno uvaja natrijev sulfat v slanico ali raztopino v postopku, da se ohranja konverzijski postopek ob odsotnosti težav separacije ter stroškov za energijo, ki so bili lastni tehnikam po znanem stanju.ŕ
Description
METODA ZA ČIŠČENJE AMONIJEVEGA SULFATA
Področje tehnike
Predmetni izum se nanaša na metodo za čiščenje amonijevega sulfata, natančneje se predmetni izum nanaša na metodo za oblikovanje amonijevega sulfata visoke čistosti z natrijevim sulfatom in natrijevim bikarbonatom s progresivno precipitacijo, brez visokega vnosa energije.
is Ozadje izuma
O pripravi natrijevega bikarbonata in amonijevega sulfata se je v obstoječi literaturi obsežno razpravljalo. Eden najkasnejših patentov glede te tehnologije je kanadski patent št. 2.032.627, podeljen 14. januarja 1997 Thompsonu in ostalim.
so V tem viru je opisan postopek za proizvodnjo natrijevega karbonata in amonijevega sulfata iz natrijevega sulfata, ki obstaja v naravi. Vir se prav tako ukvarja s pripravo dvojne soli natrijevega in amonijevega sulfata. To je vir onesnaževanja, če se trudimo pripraviti sorazmerno čist amonijev sulfat. Prisotnost kakršnekoli dvojne soli in natrija v proizvodu amonijevega sulfata ne stori ničesar drugega kot zmanjša vrednost amonijevega sulfata do take mere, da ni več komercialno zanimiv. V metodologiji je na strani 13, s pričetkom v 8. vrstici, jasno navedeno:
s ... slanica, ki ostane po odstranitvi trdnega natrijevega bikarbonata vsebuje mešanico nereagiranega natrijevega sulfata, amonijevega sulfata, amonijevega bikarbonata in manjše količine natrijevega bikarbonata. Ta slanica je s črpalko 36 prenešena v kotel za rekuperacijo plina 31, kjer se jo segreje na temperaturo med 95° in io 100° C. Pod temi pogoji se amonijev bikarbonat razcepi in natrijev bikarbonat, ki je raztopljen v slanici, reagira z amonijevim sulfatom, da nastanejo natrijev sulfat, ogljikov dioksid in amoniak. Ogljikov dioksid in amoniak, ki sta raztopljena v slanici, se odparita, pri čemer v raztopini ostane mešanica, ki je sestavljena zlasti iz is natrijevega in amonievega sulfata. Tako regenerirana ogljikov dioksid in amoniak se ohladi v ohlajevalcu plina 32 ter po dodatnem ohlajanju v ohlajevalcu plina 34 s puhalnikom 33 ponovno uvaja v reaktor 21. Ta regeneracijska stopnja zmanjšuje količino ogljikovega dikosida in amoniaka, ki se uporabljata v postopku.”
Jasno je, da je slanica odparjena in da amonijev sulfat reagira s slanico, da med drugim nastane natrijev sulfat. Razmerje faznega ravnotežja med elementi, ki so prisotni v sistemu, ni bilo priznano.
Spoznanja tega vira prikazujejo le zaprt zančni sistem za sistem nasičene raztopine natrijevega sulfata in amonijevega sulfata. Ta sistem ima lahko za posledico le oblikovanje dvojne soli. Temelječ na spoznanjih tega vira ni mogoč noben drug rezultat. Ta spoznanja so omejena v toliko, s ker se je menilo, da bi lahko razlika v topnosti omogočila proizvod amonijevega sulfata. To ne drži; rezultat je sistem amonijevega sulfata, ki je kontaminiran.
V ameriškem patentu št. 3.493.329, nosilcev Stiersa in ostalih, so spoznanja usmerjena v pripravo natrijevega bikarbonata in klorovodikove io kisline. Ta cilj je skladen s spoznanji Stiersa in ostalih v 11. stolpcu opisa s pričetkom v 23. vrstici in do 43. vrstice, kjer navajajo naslednje:
“Če je namesto precipitiranja dvojne soli v prvi fazi postopka prednostna precipitacija amonijevega sulfata, se lahko izvaja naslednji postopek.
is Če se sedaj sklicujemo na sliko 10, bomo videli, da vsaka od treh krivulj, ki to sliko delijo na tri dele, ustreza simultani precipitaciji dveh soli.
Pri vsaki določeni temperaturi je mogoče točko, ki predstavlja sistem, vertikalno prestaviti, tako da se iz raztopine odstrani nekaj vode. Da bi se precipitiral amonijev sulfat namesto dvojne soli, je potrebno postopek izvajati na temperaturi, ki je višja kot na trojni točki, to je okrog 59°C.
Točka A, ki ustreza približno 63°C, je primerna, ker je zadostno oddaljena od trojne točke, da se izognemo neželjeni precipitaciji dvojne soli, ne da bi bilo potrebno preveč toplote.
Jasno je, da na točki A prihaja do simultane precipitacije natrijevega s sulfata in amonijevega sulfata, vendar je to v obliki mešanice obeh soli, ne pa v obliki dvojne soli.”
Spoznanja iz vira Stiersa in ostalih niso le nezadostna, da bi nekoga navedla k pripravi amonijevega sulfata, ki je čistejši kot 75%, pač pa v tem io viru prav tako ni razkrito nobeno spoznanje o tem, kako posamično pridobiti amonijev sulfat. Vir Stiersa in ostalih nima in ne more imeti za posledico generacije amonijevega sulfata kot posamičnega produkta, kar je jasno mogoče po spoznanjih predmetnega izuma.
Če sledimo metodologiji Stiersa in ostalih, ne moremo pridobiti čistega is produkta amonijevega sulfata, saj ta vir popolnoma spregleda omejitve faznega ravnotežja sistema soli ter zaporedje stopenj, ki si potrebne, da se premaga inherentne kontaminirajoče stopnje, ki so povezane s tem sistemom soli. Čeprav je na sliki 10 Stiersa in ostalih v zvezi s pripravo produkta sklic na točko A, je jasno, da ni nobene navedbe, da produkt ne
2o vsebuje mešane soli, kljub temu, da ni navedeno, da bi v mešanici bila kakšna dvojna sol. To se kaže v opisu, kjer Stiers in ostali navajajo, da gre za simultano precipitacijo natrijevega sulfata in amonijevega sulfata. To je skladno s podatki, ki jih navajajo Stiers in ostali v 12. stolpcu, s pričetkom v 21. vrstici. Navedeni niso nobeni podatki, kjer bi bila razvidna količina amonijevega sulfata, obstoječega samega po sebi. V vsakem primeru podatki, ki so navedeni, prikazujejo razmerje precipitata v spojini, kar je med drugim dvojna sol. Končno v besedilu, ki je navedeno v nadaljevanju in se začne v 32. vrstici, Stiers in ostali navajajo naslednje:
... Iz zgoraj navedenega bo razvidno, da je mogoče postopek po izumu izvesti s precipitiranjem amonijevega sulfata v obliki dvojne soli ali kot (NH4)2SO4, skupaj z natrijevim sulfatom, ali z njegovim simultanim precipitiranjem v obliki amonijevega sulfata in v obliki io dvojne soli. ”
Iz pregleda slik 10 in 11 postane jasno razvidno dejstvo, da se posamezno ne pridobi noben amonijev sulfat. Navedeni niso nobeni podatki za pridobivanje amonijevega sulfata; rezultata izvajanja te metode is sta samo mešana sol in dvojna sol. Z izvajanjem te metode ni mogoče pridobiti ničesar drugega.
Končno je v ameriškem patentu št. 5.830.442, podeljenem 3. novembra 1998 Kresnyaku in ostalim, opisan izboljšan postopek za proizvodnjo amonijevega sulfata. Ta postopek je privlačen, kadar nista bistvena skrb poraba energije in učinkovitost konverzije. V tem postopku se natrijev sulfat odstrani z bistvenim vložkom energije v evaporatorje ter z naknadnim hlajenjem. Rezultat sta sol in raztopina v razmerju 2 :1, pri čemer je nato treba raztopino odpariti, da se pridobi amonijev sulfat. Kot bo opazil izurjen načrtovalec postopkov, ta separacija ustvarja težave glede filtriranja tako velike količine precipitirane dvojne soli. Nadalje je postopek uporabljal tehniko ponovnega raztapljanja dvojne soli in dodajanja le-te v uparjalnik, da se je pridobil natrijev sulfat za reciklirni tok. Ta postopek še povečuje uporabo uparjalnika v celotnem postopku.
V predhodnih poskusih, da bi se maksimirali izkoristki in produktivnost, ni bilo ugotovljeno, da bi bila začetna raztopina, vsebujoča natrijev sulfat, premalo nasičena: ta podrobnost je pomembna, da se zagotovi trajanje reakcij, ki so povezane s sintezo amonijevega sulfata.
Upoštevaje omejitve, ki jih vsebujejo postopki po znanem stanju, je očitno, da ostaja potreba po postopku, s katerim bo mogoče oblikovati zelo čist amonijev sulfat z viškim izkoristkom, in sicer z uporabo energetsko učinkovitih enot postopka v pravilnem zaporedju. Predmetni izum te cilje izpolnjuje na eleganten način, tako da se po njem oblikujeta is amonijev sulfat in natrijev bikarbonat, ustrezna po farmakopeji ZDA.
Industrijska uporabljivost
Predmetni izum je uporaben v industriji umetnih gnojil.
Opis izuma
Eden od namenov predmetnega izuma je prikazati izboljšan postopek za pripravo amonijevega sulfata in natrijevega bikarbonata, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo.
Nadaljnji namen ene od izvedb predmetnega izuma je prikazati metodo rekuperacije očiščene raztopine amonijevega sulfata iz raztopine natrijevega sulfata, ogljikovega dioksida, amoniaka ali amonijevih ionov, označeno s tem, da ta metoda obsega naslednje stopnje:
a) precipitiranje precipitata natrijevega bikarbonata v najmanj eni stopnji precipitacije, da se poveča koncentracija amonijevega sulfata v raztopini, medtem ko se zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini;
b) centrifugiranje in spiranje precipitata natrijevega bikarbonata, da se precipitat pretvori v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;
c) nasičenje raztopine iz stopnje a) z natrijevim sulfatom ali amonijevim bikarbonatom, tako, da se natrijev sulfat ali amonijev bikarbonat doda raztopini pri temperaturi med 35°C in 50°C, in se tako oblikuje drugi precipitiat natrijevega bikarbonata;
d) obdelava raztopine iz stopnje c) z najmanj enim od naslednjih postopkov: segrevanje raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje raztopine iz stopnje c) v stik z žveplovo kislino, da se razplini vse karbonatne minerale;
e) ohlajevanje raztopine iz stopnje d) na temperaturi med -2°C in 2°C, da se oblikuje tretji precipitat natrijevega bikarbonata;
f) recikliranje precipitatov iz stopenj d) in e) v stopnjo a);
g) obdelovanje raztopine iz stopnje e) z žveplovo kislino, da se razplini vse še obstoječe karbonatne minerale iz natrijevega bikarbonata ter reduciranje natrijevega sulfata na manj kot 7% po teži; ter naknadno s h) rekuperacija očiščene raztopine amonijevega sulfata.
Prednostno je dvojna sol, ki so srečamo med formulacijo amonijevega sulfata, v razmerju okrog 0,3 : 1. To ima pomemben vpliv na porabo energije za postopek. Kot primer, zahteva se približno 5 MBtu do 7 MBtu io energije, da se doseže evaporacijo raztopine. Jasno, kjer se razmerje dvojne soli povečuje, se prav tako povečuje vložek energije, ter se tako zmanjšuje učinkovitost postopka. Poleg tega, kjer se ohranja razmerje relativno majhne številke, postane separacija amonijevega sulfata iz natrijevega sulfata občutno lažja, ker se ni treba ukvarjati z velikimi is količinami trdnih snovi dvojne soli za majhno količino tekočega produkta. Na ta način se filtracija poenostavi, brez tveganja, da bo odpovedala oprema ali da bo prišlo do drugih zapletov, ki bi prispevali k zmanjšanju učinkovitosti.
Naslednji predmet ene od izvedb predmetnega izuma je predstaviti 20 metodo rekuperacije očiščene raztopine amonijevega sulfata iz raztopine natrijevega sulfata, ogljikovega dioksida, amoniaka ali amonijevih ionov, označeno s tem, da ta metoda obsega naslednje stopnje:
a) precipitiranje precipitata natrijevega bikarbonata v najmanj eni stopnji precipitacije, da se poveča koncentracija amonijevega sulfata v raztopini, medtem ko se zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini;
b) centrifugiranje in spiranje precipitata natrijevega bikarbonata, da se precipitat pretvori v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;
c) nasičenje raztopine iz stopnje a) z natrijevim sulfatom ali amonijevim bikarbonatom, tako, da se natrijev sulfat ali amonijev bikarbonat doda raztopini pri temperaturi med 35°C in 50°C, in se tako oblikuje drugi precipitat natrijevega bikarbonata;
d) obdelava raztopine iz stopnje c) z najmanj enim od naslednjih postopkov: segrevanje raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje raztopine iz stopnje c) v stik z žveplovo kislino, da se razplini vse karbonatne minerale;
e) ohlajevanje raztopine iz stopnje d) na temperaturi med -2°C in 2°C, da se oblikuje tretji precipitat natrijevega bikarbonata;
f) recikliranje precipitatov iz stopenj d) in e) v stopnjo a);
g) ogrevanje raztopine iz stopnje e) na temperaturo 95°C, da se odvečni natrijev bikarbonat pretvori v natrijev sulfat ter se amoniak in ogljikov dioksid sprostita za recikliranje; ter naknadno
h) rekuperacija očiščene raztopine amonijevega sulfata.
-1010
Naslednji predmet ene od izvedb predmetnega izuma je predstaviti metodo oblikovanja amonijevega sulfata iz natrijevega sulfata in natrijevega bikarbonata, označeno s tem, da ta metoda obsega naslednje stopnje:
a) preskrba z raztopino natrijevega sulfata;
b) spravljanje raztopine natrijevega sulfata v stik z ogljikovim dioksidom ter amonijakom ali amonijevimi ioni, da se oblikuje prvi precipitat natrijevega bikarbonata ter raztopina, ki vsebuje amonijev sulfat;
c) progresivna precipitacija natrijevega bikarbonata iz raztopine, da se poveča koncentracija amonijevega sulfata in zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini;
d) rekuperacija prvega precipitata natrijevega bikarbonata kot produkta;
e) centrifugiranje in spiranje prvega precipitata natrijevega bikarbonata, da se pretvori natrijev bikarbonat v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;
f) obdelava raztopine, ki ostane iz stopnje d), z natrijevim sulfatom pri temperaturi med 35°C in 50°C, da se oblikuje drugi precipitat natrijevega bikarbonata;
g) rekuperacija drugega precipitata natrijevega bikarbonata in recikliranje rekuperiranega drugega precipitata v stopnjo b);
-1111
h) obdelava raztopine iz stopnje g) z najmanj enim od naslednjih postopkov: segrevanje raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje raztopine iz stopnje g) v stik z žveplovo kislino, da se razplini vse karbonatne minerale;
s i) ohlajevanje raztopine, ki preostane iz stopnje h), na temperaturo med -5°C in 2°C, da se oblikuje tretji precipitat natrijevega bikarbonata ter precipitata natrijevega sulfata in amonijevega sulfata;
j) rekuperacija tretjega precipitata natrijevega bikarbonata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata iz raztopine iz stopnje i) in recikliranje rekuperiranega tretjega precipitata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v stopnjo b);
k) obdelava raztopine, preostale iz stopnje j), z žveplovo kislino, da se razplini vse ostale karbonatne minerale iz natrijevega bikarbonata in is reducira natrijev sulfat na manj kot 7% po teži; ter naknadno
l) rekuperacija očiščene raztopine amonijevega sulfata.
Kot posebno prednostna značilnost predmetne metodologije raztopina, preden se je ohladi, vsebuje najmanj 24% amonijevega sulfata, ki takrat, ko je ohlajen, prepreči oblikovanje dvojne soli, ker je učinkovito uporabljena natrijeva sol.
Še naslednji predmet ene od izvedb predmetnega izuma je predstaviti metodo oblikovanja amonijevega sulfata iz natrijevega sulfata in
-1212 natrijevega bikarbonata, označeno s tem, da ta metoda obsega naslednje stopnje:
a) preskrba z raztopino natrijevega sulfata;
b) spravljanje raztopine natrijevega sulfata v stik z ogljikovim dioksidom ter amonijakom ali amonijevimi ioni, da se oblikuje prvi precipitat natrijevega bikarbonata ter raztopina, ki vsebuje amonijev sulfat;
c) progresivna precipitacija natrijevega bikarbonata iz raztopine, da se poveča koncentracija amonijevega sulfata in zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini;
d) rekuperacija prvega precipitata natrijevega bikarbonata kot produkta;
e) centrifugiranje in spiranje prvega precipitata natrijevega bikarbonata, da se pretvori natrijev bikarbonat v natrijev bikarbonat, is ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;
f) obdelava raztopine, ki ostane iz stopnje d), z natrijevim sulfatom pri temperaturi 38°C, da se oblikuje drugi precipitat natrijevega bikarbonata;
g) rekuperacija drugega precipitata natrijevega bikarbonata in recikliranje rekuperiranega drugega precipitata v stopnjo b);
h) obdelava raztopine iz stopnje g) z najmanj enim od naslednjih postopkov: segrevanje raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak
-1313 in ogljikov dioksid ter spravljanje raztopine iz stopnje g) v stik z žveplovo kislino, da se razplini vse karbonatne minerale;
i) ohlajevanje raztopine, ki preostane iz stopnje h), na temperaturo 2°C, da se oblikuje tretji precipitat natrijevega bikarbonata ter s precipitata natrijevega sulfata in amonijevega sulfata;
j) rekuperacija tretjega precipitata natrijevega bikarbonata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata iz raztopine iz stopnje i) in recikliranje rekuperiranega tretjega precipitata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v stopnjo b);
k) obdelava raztopine, preostale iz stopnje j), z žveplovo kislino, da se razplini vse ostale karbonatne minerale iz natrijevega bikarbonata in reducira natrijev sulfat na manj kot 7% po teži;
l) odstranitev precipitatov, ki se oblikujejo v raztopini iz stopnje k) in
m) rekuperacija očiščene trdne snovi amonijevega sulfata.
Glede oblikovanja natrijevega bikarbonata s centrifugiranjem in spiranjem natrijevega bikarbonata, je rezultat natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo, po standardih farmakopeje
ZDA.
V variaciji postopkov, ki so navedeni, je mogoče uporabiti le eno operacijo precipitacije, namesto vsaj dveh takšnih operacij. To je mogoče doseči z uporabo presežka žveplove kisline, da se odstranijo karbonatne spojine.
-1414
Še nadaljnji cilj ene od izvedb predmetnega izuma je predstaviti metodo oblikovanja amonijevega sulfata iz natrijevega sulfata in natrijevega bikarbonata, označeno s tem, da ta metoda obsega naslednje stopnje:
a) preskrba z raztopino natrijevega sulfata;
b) spravljanje raztopine natrijevega sulfata v stik z ogljikovim dioksidom ter amonijakom ali amonijevimi ioni, da se oblikuje prvi precipitat natrijevega bikarbonata ter raztopina, ki vsebuje amonijev sulfat;
c) progresivna precipitacija natrijevega bikarbonata iz raztopine, da se poveča koncentracija amonijevega sulfata in zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini;
d) rekuperacija prvega precipitata natrijevega bikarbonata kot produkta;
e) centrifugiranje in spiranje prvega precipitata natrijevega bikarbonata, da se pretvori natrijev bikarbonat v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;
f) obdelava raztopine, ki ostane iz stopnje d), z natrijevim sulfatom pri temperaturi od 35°G in 50°C, da se oblikuje drugi precipitat natrijevega bikarbonata;
g) obdelava raztopine iz stopnje f) z najmanj enim od naslednjih postopkov: segrevanje raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje raztopine iz stopnje f) v stik z žveplovo kislino, da se razplini vse karbonatne minerale;
-1515
h) ohlajevanje raztopine, ki vsebuje drugi precipitat natrijevega bikarbonata iz stopnje f), na temperaturo med -5°C in 2°C, da se pospešuje precipitat natrijevega bikarbonata ter se oblikujeta precipitata natrijevega sulfata in amonijevega sulfata;
i) obdelava raztopine, precipitata natrijevega bikarbonata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata iz stopnje h) z žveplovo kislino, da se precipitira preostali natrijev bikarbonat;
j) rekuperacija precipitata natrijevega bikarbonata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata iz raztopine iz stopnje i) in recikliranje rekuperiranega natrijevega precipitata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v stopnjo b) in
k) rekuperacija očiščene trdne snovi amonijevega sulfata.
Še eden od ciljev ene od izvedb predmetnega izuma je predstaviti is metodo desulfuriziranja toka plina, ki vsebuje žveplo, označeno s tem, da ta metoda obsega naslednje stopnje:
a) izpostavljanje toka oksidirajočim pogojem, da se je generira spojina, ki vsebuje žveplo;
b) spravljanje spojine, ki vsebuje žveplo, v stik z natrijevim
2o bikarbonatom, da se generira natrijev sulfat in
c) obdelava natrijevega sulfata po metodi, opisani v zahtevku 1.
Kratek opis slik
-1616
Slika 1 je diagram poteka postopka po znanem stanju;
Slika 2 je še en diagram poteka postopka po znanem stanju;
Slika 3 je še nadaljnji diagram poteka postopka po znanem stanju;
s Slika 4 je diagram poteka postopka po eni od izvedb predmetnega izuma in
Slika 5 je nadaljnja izvedba postopka po predmetnem izumu.
Podobne številke na slikah označujejo podobne elemente.
Načini izvedbe izuma
Pred razpravo o predmetnem izumu bo narejen splošni povzetek znanega stanja, v povezavi s slikami 1 do 3.
is Slika 1 predstavlja diagram poteka postopka za postopek Thompsona in ostalih.
Diagram poteka postopka Thompsona in ostalih jasno kaže uporabo dveh stopenj procesiranja gnojila, namreč stopnje izparilnika, ki povišuje temperaturo lužne usedline 2b (ML2b) na 100°C, in naknadne ohlajevalne stopnje v fertilizacijskem kristalizatorju pri 60°C. Trdna snov se odstrani kot zahtevani produkt amonijevega sulfata, medtem ko se tekočina iz te stopnje precipitacije naknadno vodi na ohlajevalnik dvojne soli pri 20°C. Tekočina iz stopnje ohlajevanja dvojne soli se nato ponovno uvede v
-1717 evaporator gnojila pri 100°C. V postopku Thompsona in ostalih se je verjelo, da natrijev ion ne bo deloval kot onesnaževalec pri generaciji amonijevega sulfata, če se bo uporabilo razlika v topnosti. Ugotovljeno je bilo, da je to vzrok zapletov in dejansko ponovna uvedba tekočine iz s ohlajevalnika dvojne soli vsebuje natrij in ta je ponovno uveden v odparjevalnik gnojila, da se kontaminira produkt amonijevega sulfata. Na ta način postopek Thompsona in ostalih učinkovito zagotavlja zaprt krog kontaminacije, vendar se navaja, da zagotavlja produkt amonijevega sulfata visoke čistosti. Na osnovi postopka, ki je opisan in o katerem je govora v tem patentu, takega rezultata ni mogoče doseči.
Diagram poteka postopka Stiersa in ostalih, ki je orisan na sliki 2, enostavno prikazuje postopek generiranja dvojne soli ali mešane soli, temelječe na podobnih sestavinah, uvodno uvedeno v dobro poznano reakcijo natrijevega bikarbonata. Spoznanja tega vira enostavno is ugotavljajo, kar je bilo poznano že desetletja, ter ne dajejo nobenih navodil osebi, ki je strokovnjak s tega področja, glede sinteze amonijevega sulfata.
Na sliki 3 je prikazan postopek Kresnyaka in ostalih. Postopek se opira na bistven vnos energije, da se raztopina segreva, kar ima za posledico precipitacijo natrijevega sulfata in oblikovanje velikih količin precipitata dvojne soli glede na raztopino amonijevega sulfata (2 : 1 razmerje). Postopek, ki je jasno uporaben in ima prednosti, pa ne vsebuje bistvene stopnje, ki je potrebna, da se izognemo visokim stroškom za energijo ter
-1818 povečamo proizvodnjo amonijevega sulfata: dodatka natrijevega sulfata, da se nasiči raztopina, ki je bila podnasičena. Rezultat takega koncepta je dodatna dostopnost natrija ter sulfata za izboljšane donose amonijevega sulfata in natrijevega bikarbonata.
s Na sliki 4 je prikazan celotni postopek skladno s prvo izvedbo, ki je skupno označen z 10. Uvodoma se v posodi 12 zmešajo voda, amoniak ali vir amonijevih ionov ter ogljikov dioksid, da nastane amonijev bikarbonat. Posodo se lahko ogreje na temperaturo med 20°C in 50°C, prednostno na 30°C. Mešanico se podvrže dvema posamičnima io operacijama precipitacije, da bi se maksimizirala učinkovitost odstranitve natrijevega bikarbonata. V prvi operaciji se amonijev bikarbonat prenese v kristalizacijsko posodo 14, v katero se doda natrijev sulfat iz vira 15, da se oblikuje natrijev bikarbonat. Na tej točki raztopina vsebuje okrog 22% po teži natrijevega bikarbonata. Bikarbonat se prenese v ustalitveno posodo is 16 in na filter 18. Ko je raztopina filtrirana, je njena sestava po teži naslednja: med 13% in 15% amonijevega sulfata, med 13% in 15% natrijevega sulfata in med 8% in 12% natrijevega bikarbonata. Raztopino se nato ponovno zmehča v kašo, tako da se v posodo 20 pri 40°C doda voda. Mešanico se nato centrifugira in spere v centrifugi 22, pri čemer se natrijev bikarbonat naknadno osuši v sušilni stopnji. Filtrat, ki ostane, se prenese v posodo 24 in se naknadno ponovno prenese v posodo 12.
Po tem, ko se ga centrifugira in spere, natrijev bikarbonat vsebuje 99,80% NaHCO3, z absorbiranim Na2SO4 v koncentraciji 600 ppm. Z
-1919 nadaljnjim procesiranjem (Slika 5) je mogoče bikarbonat preoblikovati po standardih farmakopeje ZDA ter ima tako naslednjo sestavo:
Natrijev bikarbonat (specifikacija po USP stopnji) s Suha osnova
Natrijev bikarbonat > 99,9 x wt %
Natrijev karbonat < xx ppm
Netopne snovi < xx ppm
Kalcij (kot Ca) < xx ppm io Magnezij (kot Mg) < xx ppm
Klorid (kot Cl) < xx ppm
Sulfat (kot SO4) < xx ppm
Silika (kot Si) < xx ppm
Aluminij (kot Al) < xx ppm is Vsebnost vlage < xx wt %
Filtrat, ki ostane v ustalitveni posodi 16, se prenese v drugo kristalizacijsko posodo 26, v katero se doda brezvoden natrijev sulfat iz vira 28. To je druga operacija precipitacije natrijevega bikarbonata. V tej stopnji raztopina vsebuje približno 15% do 16% kristalov natrijevega bikarbonata. Raztopina in precipitiran natrijev bikarbonat se preneseta v separacijsko pripravo, ki je na primeru prikazana kot ciklonska posoda 29, pri čemer se trdne snovi nato ponovno uvedejo v ustalitveno posodo 16 in
-2020 se filtrat ali raztopina preneseta v posodo 30 pri temperaturi med 35°C in 50°C. Za to operacijo na raztopini je najbolj zaželeno, da se izvaja pri 38°C. Sestava raztopine na tej točki je po teži naslednja: med 18% in 28% amonijevega sulfata, med 5% in 10% natrijevega sulfata ter okrog 8% s natrijevega bikarbonata.
Dodatek brezvodnega natrijevega sulfata, kot je bil opisan zgoraj, prispeva k uspehu postopka in predstavlja značilnost, ki je postopki po znanem stanju, kot so bili zgoraj opisani, ne upoštevajo. To pospešuje nasičenje raztopine glede amonijevega sulfata. Predstavlja opazno razliko io glede na znano stanje; v tej fazi je bila v predhodnih tehnikah koncentracija amonijevega sulfata približno 13% po teži (Kresnyak in ostali, zgoraj), kar kaže, da dodatek natrijevega sulfata v predmetnem izumu prispeva k izboljšanju koncentracije amonijevega sulfata. Ta značilnost ima pomembne posledice v postopku ter vodi do večjih is donosov produkta amonijevega sulfata, ne da bi prišlo do težav kontaminacije ali povečanega bremena evaporacije.
S procesiranjem raztopine ali filtrata pred to operacijo je raztopina podnasičena glede na natrijev sulfat ter tako dodatek natrijevega sulfata poveča nasičenje amonijevega sulfata. Raztopino se prenese v kristalizator dvojne soli 32, ohladi v ohlajevalniku 34 na temperaturo med 5°C in 2°C, najbolj zaželeno na 2°C. Temperatura je lahko nizka celo do 15°C, vendar pa obstaja praktična omejitev, ker se nasičenje amonijevega sulfata zmanjša pri nižjih temperaturah, kar ovira ekonomiko postopka.
-2121
Trdne snovi se s filtrom 36 filtrirajo, da se oblikuje pogača. Pogača vsebuje vodo in po teži približno 30% žvepla, 10% natrija in 5% dušika ter jo je mogoče reciklirati v posodo 24. Raztopina vsebuje po teži približno 6% natrijevega bikarbonata, 5% natrijevega sulfata in med 25% in 35% s amonijevega sulfata. V tej stopnji bi bilo mogoče raztopino segreti na okrog 95°C, da bi se sprostila amoniak ali plin ogljikov dioksid.
Druga možnost je, da se raztopino prenese v posodo 38 ter se jo spravi v stik z žvepleno kislino, da se razplinijo vsi ostali karbonatni minerali iz natrijevega bikarbonata. To se v stroki splošno imenuje “ubitje io bikarbonata”.
Raztopina, ki ostane, se prenese v kristalizacijsko posodo za natrijev sullfat 40, pri temperaturi v razponu, ki je naveden za kristalizator dvojne soli 32, in prednostno pri 2°C, ter se jo ciklonira v ciklonski posodi 42. Trdne snovi se reciklirajo na filtru 36, raztopina, ki je sedaj očiščena is tekočina amonijevega sulfata, pa se shrani v posodi 44. Na tej točki raztopina vsebuje med 3% in 5% natrijevega sulfata po teži in je tako prisotna opazna količina amonijevega sulfata glede na natrijev sulfat. Glede na to razliko je mogoče proizvesti velike količine amonijevega sulfata kot trdne snovi z evaporacijo v odparjalniku 46, ne da bi prišlo do kontaminacije z natrijevim sulfatom. To je mogoče doseči, ker se točki dvojne soli (16 % po teži) natrijevega sulfata jasno izognemo s 3 % do 5 % vsebnostjo natrija po teži. Glede na to se z evaporacijo pri približno
-2222
110°C izognemo kontaminaciji sulfata, da se omogoči nadzor nad postopkom in kakovost proizvoda.
Trdni produkt in preostalo tekočino se odvede v ciklonsko posodo 48, pri čemer trdni amonijev sulfat izhaja skozi sušilec 50 in je vsa preostala s tekočina prenesena v posodo 44 za recikliranje, kot je na sliki 4 prikazano s črko A. Proizvod amonijevega sulfata iz sušilca 50 vsebuje manj kot 0,5% po teži natrijevega sulfata ter kot tak predstavlja bistveno izboljšan proizvod, če ga primerjamo s tistimi, ki se sintetizirajo po postopkih iz znanega stanja.
io Če se sedaj obrnemo k sliki 5, diagram poteka postopka prikazuje različico postopka, ki je prikazan na sliki 4. Pri tej izvedbi se ne uporablja kristalizator dvojne soli 32, pač pa se uporablja v presežku žveplove kisline, da se zmanjša natrijev bikarbonat v raztopini. Ta varianta postopka je ekonomsko mogoča alternativa, kjer je mogoče žvepleno is kislino dobiti poceni. V tem postopku se raztopina iz posode 30 ogreje na 95°C, da se sprostita plina CO2 in NH3, nato pa se razplinjeno raztopino naknadno ohladi na 0°C. To raztopino se nato uvede v posodo kristalizacije natrijevega sulfata 40, ostale stopnje postopka pa sledijo v skladu s postopkom, ki je nil zgoraj opisan glede slike 4. so Kot primer postopka naslednji primeri prikazujejo uspeh uporabljene metodologije.
-2323
PRIMER 1 - Trdni kristali NH4HCO3
Uvedi 1 liter Na2SO4 nasičene slanice pri 38°C specifične gostote 1,300 En liter slanice vsebuje 390 g Na2SO4 v raztopini.
Predpostavi idealno separacijo trdno / tekoče
Prva stopnja
390 g/l Na2SO4 + 263,7 g NH4HCO3 150 g/i Na2SO4 + 223 g (NH4)2SO4 + reakcijski produkt # 1
125 g/l NaHCO3 + 160 g NaHCO3(5)
Izhodna slanica ima sedaj specifično gostoto 1,250 pri 38°C.
Slanico se nato ponovno nasiči z Na2SO4.
Specifična gostota slanice 1,34 pri 38°C.
Slanici se doda 150 g Na2SO4.
Sestava je sedaj : 300 g/l Na2SO4 : 223 g/l (NH4)2SO4 pri 1,340 specifične gostote : 125 g/l NaHC03
-2424
Druga stopnja
Zdaj se doda: 190 g NH4HCO3.
Nova sestava slanice:
: 384 g/l (NH4)2SO4 : 127 g/l Na2SO4 : 102,8 g/l NaHCO3
Produkt:
204,6 g reakcijskega produkta # 2 + 22,2 nasičenje redukcija 226,8 g NaHCO3
Reakciji # 1 +#2 Rekuperirani produkt: 160 + 226,8 = 386,8 g NaHCO3 na liter Na2SO4 uvedene raztopine.
Ohlajevalna stopnja
Slanica se ohladi na 0°C in se filtrira
Analiza slanice | 1,250 specifične gostote Trdne snovi | |
15 | 62,5 g Na2SO4 | 64,5 g Na2SO4 |
350 g (NH4)2SO4 | 34 g (NH4)2SO4 | |
75 g NaHCO3 | 27,8 g NaHCO3 |
Trdne snovi so trdne snovi mokre pogače ter vsebujejo hidrate Na2SO4, 20 (NH4)2SO4 in NaHCO3, ki se reciklira v stopnjo 1 ali stopnjo 2.
Ta mokra pogača je: Na2SO4- 10 H2O = 144,7 g (NH4)2SO4-8H2O = 71,2
-2525
NaHCO3-10 H,O = 87.4 Hidrati H2O so prevzeti: 303, g
Ti hidrati so prikladen način, da se odstrani voda za recikliranje, kar 5 zmanjšuje evaporacijsko breme.
Skupni rekuperirani NaHCO3je: 409 + 27,8 + 436,8 g
Konverzijska učinkovitost postopka Na2SO4 v NaHCO3je: io uvedena snov = 540 g; izhodna slanica = 62,5 g + 75 x 142 (Na2SO4 npr.)
84(2)
Izhodna slanica = 126, g
Učinkovitost tokokroga = 76,6 %.
is Ubitje bikarbonata
62,5 g Na2S04
350 g (NH4)2SO4 + 43,7 g H2SO4 ® CO2 75 g NaHCO3
Nova sestava slanice:
126 g Na2SO4 + vrela raztopina H2SO4 350 g (NH4)2SO4
-2626
Raztopino se spet ohladi na 0°C 1,24 specifične gostote
Glauberjeva
62.5 g Na2SO4 + 143 g Na2SO4 10 H2O
350 g (NH4)2SO4
827.5 g H2O
Glauberjeva sol se reciklira v stopnjo 1 ali 2.
Slanica se odparjuje, dokler ni v izhodu 16 % Na2SO4 Slanica doseže pri 60°C, specifično gostoto 1,320.
g Na2SO4
122.5 g (NH4)2SO4 donos (NH4)2SO4 = 227,5 g/l snovi, uvedene v evaporator
245 g H2O skupaj 437,5 g
Slanico se reciklira v ubitje bikarbonata, se ohladi, da bi se odstranil Na2SO4.
-2727
PRIMER 2
Kot bo razvidno, je postopek zlasti primeren za desulfurizacijo tokov, ki s vsebujejo žveplo. Tokove enostavno izpostavimo oksidirajočim pogojem, da se generira spojina, ki vsebuje žveplo, ki se jo naknadno kontaktira z natrijevim bikarbonatom, da se oblikuje natrijev sulfat. V tem pogledu sta s sklicevanjem vključena ZDA patenta 5.830.422 in 5.654.351. Oksidacijo SO3 v SO4 je mogoče doseči z razpršitvijo zraka ali z uporabo oksidanta, io kot sta peroksid ali ozon. Kovine je mogoče precipitirati tudi z enostavnimi
CO3 ali sulfidnimi redukcijami in filtracijo.
NH4HCO3 (z uporabo Na2SO4 anhidrita)
Nasičena raztopina NH4HCO3 pri 30°C vsebuje 263,7 g/l NH4HCO3. Zato:
I raztopine + 390 g Na2SO4 —»· ΔΗ
150 g Na2SO4(i) 223 g (NH4)2SO4(i)+ 125 g CO3(i) + 160 g NaHCO3(S) ΔΗ dodati toploto (I) tekočina (s) trdna snov
-2828
Slanico se ponovno nasiči s 150 g Na2SO4, da se pridobi slanico, ki ima 1,34 pri 38°C.
NH3 in CO2je mogoče dodati kot plin ali kot NH4HCO3 trdno snov, da se reakcija zaključi.
s Zdaj se doda 190 g NH4HCO3.
Nova sestava slanice Produkt
384 g/l (NH4)2SO4 204,6 g NaHCO3
127 g/l Na2SO4 io 80 g NaHCO3
Primarni donos postopka 160 + 204,6 = 364,6 g NaHCO3.
Čeprav so bile izvedbe izuma zgoraj opisane, izum ni omejen le na is te izvedbe ter bo osebam, ki so strokovnjaki na tem področju, očitno, da veliko število modifikacij predstavlja del predmetnega izuma, v kolikor se ne oddaljujejo od duha, narave in obsega izuma, kot je razviden iz zahtevkov in iz opisa.
Claims (23)
- PATENTNI ZAHTEVKI1. Metoda za rekuperacijo očiščene raztopine amonijevega sulfata iz raztopine natrijevega sulfata, ogljikovega dioksida, amoniaka ali s amonijevih ionov, ki vsebuje naslednje stopnje:a) precipitiranje precipitata natrijevega bikarbonata v najmanj eni stopnji precipitacije, da se zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini, pri čemer navedena raztopina vsebuje amonijev sulfat, ter odstranjevanje precipitata natrijevega10 bikarbonata iz raztopine;b) centrifugiranje in spiranje navedenega precipitata natrijevega bikarbonata, da se navedeni precipitat pretvori v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;c) nasičenje navedene raztopine iz stopnje a) z natrijevim sulfatom ali is amonijevim bikarbonatom, tako da se natrijev sulfat ali amonijev bikarbonat doda navedeni raztopini pri temperaturi med 35°C in 50°C, in se tako oblikuje drugi precipitiat natrijevega bikarbonata, ki se iz raztopine odstrani;d) obdelava navedene raztopine iz stopnje c) z najmanj enim od20 naslednjih postopkov: segrevanje navedene raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje navedene raztopine iz stopnje c) v stik z žveplovo kislino, da se razgradi vse karbonatne minerale;-3030e) ohlajevanje raztopine iz stopnje d) na temperaturi med -2°C in 2°C, da se oblikuje tretji precipitat natrijevega bikarbonata, v odsotnosti formacije dvojne soli;f) recikliranje precipitatov iz stopenj d) in e) v stopnjo a);s g) obdelovanje raztopine iz stopnje e) z žveplovo kislino, da se razgradi vse še obstoječe karbonatne minerale iz natrijevega bikarbonata ter reduciranje navedenega natrijevega sulfata na manj kot 7% po teži; ter naknadnoh) rekuperacija očiščene raztopine amonijevega sulfata.
- 2. Metoda po zahtevku 1, ki nadalje vključuje stopnjo segrevanja navedene raztopine iz stopnje g) na okrog 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid.is
- 3. Metoda po zahtevku 1, pri čemer navedena stopnja rekuperacije očiščene raztopine amonijevega sulfata nadalje vključuje ohlajevanje navedene raztopine na temperaturo med -5°C in 2°C.
- 4. Metoda po zahtevku 3, pri čemer je navedena raztopina ohlajena na20 temperaturo med -2°C in 2°C.
- 5. Metoda po zahtevku 3, pri čemer ima navedeno hlajenje za posledico precipitacijo Glauberjeve soli.-3131
- 6. Metoda po zahtevku 5, ki nadalje vključuje stopnjo filtracije navedeneGlauberjeve soli, da se zagotovi raztopina amonijevega sulfata.
- 7. Metoda po zahtevku 5, ki nadalje vključuje stopnjo sprostitve plina s ogljikovega dioksida med ohlajevanjem.
- 8. Metoda po zahtevku 6, pri čemer navedena raztopina amonijevega sulfata vsebuje manj kot 5% po teži natrijevega sulfata.io
- 9. Metoda po zahtevku 6, pri čemer je navedena raztopina amonijevega sulfata odparjena, da se oblikuje trdna snov amonijevega sulfata.
- 10. Metoda po zahtevku 9, pri čemer navedena trdna snov amonijevega sulfata vsebuje manj kot 0,5% po teži natrijevega sulfata.
- 11. Metoda za rekuperacijo očiščene raztopine amonijevega sulfata iz raztopine natrijevega sulfata, ogljikovega dioksida, amoniaka ali amonijevih ionov, ki vsebuje naslednje stopnje:a) precipitiranje precipitata natrijevega bikarbonata v najmanj eni 20 stopnji precipitacije, da se zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini, pri čemer navedena raztopina vsebuje amonijev sulfat, ter odstranjevanje precipitata natrijevega bikarbonata iz raztopine;-3232b) centrifugiranje in spiranje navedenega precipitata natrijevega bikarbonata, da se navedeni precipitat pretvori v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;c) nasičenje navedene raztopine iz stopnje a) z natrijevim sulfatom ali s amonijevim bikarbonatom, tako da se navedeni natrijev sulfat ali navedeni amonijev bikarbonat doda navedeni raztopini pri temperaturi med 35°C in 50°C, in se tako oblikuje drugi precipitat natrijevega bikarbonata, ki se ga odstrani iz raztopine;d) obdelava raztopine iz stopnje c) z najmanj enim od naslednjih10 postopkov: segrevanje raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje navedene raztopine iz stopnje c) v stik z žveplovo kislino, da se razgradi vse karbonatne minerale;e) ohlajevanje raztopine iz stopnje d) na temperaturi med -2°C in 2°C, da se oblikuje tretji precipitat natrijevega bikarbonata v odsotnosti is oblikovanja dvojne soli;f) recikliranje precipitatov iz stopenj d) in e) v stopnjo a);g) ogrevanje raztopine iz stopnje e) na temperaturo 95°C, da se odvečni natrijev bikarbonat pretvori v natrijev sulfat ter se amoniak in ogljikov dioksid sprostita za recikliranje v stopnjo a); ter naknadno20 h) rekuperacija očiščene raztopine amonijevega sulfata.
- 12. Metoda za oblikovanje amonijevega sulfata iz natrijevega sulfata in natrijevega bikarbonata, ki vsebuje naslednje stopnje:-3333a) preskrba z raztopino natrijevega sulfata;b) spravljanje navedene raztopine natrijevega sulfata v stik z ogljikovim dioksidom ter amoniakom ali amonijevimi ioni, da se oblikuje prvi precipitat natrijevega bikarbonata ter raztopina, ki s vsebuje amonijev sulfat;c) progresivna precipitacija natrijevega bikarbonata iz raztopine, da se zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini, pri čemer navedena raztopina vsebuje amonijev sulfat;d) rekuperacija navedenega prvega precipitata natrijevega bikarbonata10 kot produkta;e) centrifugiranje in spiranje navedenega prvega precipitata natrijevega bikarbonata, da se pretvori navedeni natrijev bikarbonat v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;is f) obdelava raztopine, ki ostane iz stopnje d), z natrijevim sulfatom pri temperaturi med 35°C in 50°C, da se oblikuje drugi precipitat natrijevega bikarbonata;g) rekuperacija navedenega drugega precipitata natrijevega bikarbonata in recikliranje rekuperiranega drugega precipitata v2o stopnjo b);h) obdelava navedene raztopine iz stopnje g) z najmanj enim od naslednjih postopkov: segrevanje raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje navedene raztopine iz-3434 stopnje g) v stik z žveplovo kislino, da se razgradi vse karbonatne minerale;i) ohlajevanje raztopine, ki preostane iz stopnje h), na temperaturo med -5°C in 2°C, da se oblikuje tretji precipitat natrijevega5 bikarbonata ter precipitata natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v odsotnosti oblikovanja dvojne soli;j) rekuperacija navedenega tretjega precipitata natrijevega bikarbonata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata iz navedene raztopine iz stopnje i) in recikliranje10 rekuperiranega tretjega precipitata in navedenih precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v stopnjo b);k) obdelava raztopine, preostale iz stopnje j), z žveplovo kislino, da se razgradi vse ostale karbonatne minerale iz natrijevega bikarbonata in reducira natrijev sulfat na manj kot 7% po teži; ter naknadno is I) rekuperacija očiščene raztopine amonijevega sulfata.
- 13. Metoda po zahtevku 12, pri čemer raztopina, ki vsebuje navedeni prvi precipitat natrijevega bikarbonata, vsebuje najmanj 22% po teži natrijevega bikarbonata.
- 14. Metoda po zahtevku 12, pri čemer navedena raztopina iz stopnje d) vsebuje med 18% in 28% amonijevega sulfata, med 5% in 15% natrijevega sulfata in najmanj 12% natrijevega bikarbonata.-3535
- 15. Metoda po zahtevku 12, pri čemer je navedena raztopina iz stopnje d) obdelana na temperaturi 38°C.
- 16. Metoda po zahtevku 12, pri čemer raztopina iz stopnje j) vsebuje med s 25% in 35% amonijevega sulfata in med 3% in 5% natrijevega sulfata.
- 17. Metoda po zahtevku 16, pri čemer se navedena raztopina odpari, da se koncentrira amonijev sulfat kot trden proizvod.io
- 18. Metoda za oblikovanje amonijevega sulfata iz natrijevega sulfata in natrijevega bikarbonata, ki vsebuje naslednje stopnje:a) preskrba z raztopino natrijevega sulfata;b) spravljanje navedene raztopine natrijevega sulfata v stik z ogljikovim dioksidom ter amoniakom ali amonijevimi ioni, da se is oblikuje prvi precipitat natrijevega bikarbonata ter raztopina, ki vsebuje amonijev sulfat;c) progresivna precipitacija natrijevega bikarbonata, da se zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini, pri čemer navedena raztopina vsebuje amonijev sulfat;20 d) rekuperacija navedenega prvega precipitata natrijevega bikarbonata kot produkta;-3636e) centrifugiranje in spiranje navedenega prvega precipitata natrijevega bikarbonata, da se pretvori natrijev bikarbonat v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za industrijsko uporabo;f) obdelava raztopine, ki ostane iz stopnje d), z natrijevim sulfatom pri s temperaturi 38°C, da se oblikuje drugi precipitat natrijevega bikarbonata;g) rekuperacija navedenega drugega precipitata natrijevega bikarbonata in recikliranje rekuperiranega drugega precipitata v stopnjo b);10 h) obdelava navedene raztopine iz stopnje g) z najmanj enim od naslednjih postopkov: segrevanje navedene raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje navedene raztopine iz stopnje g) v stik z žveplovo kislino, da se razgradi vse karbonatne minerale;is i) ohlajevanje raztopine, ki preostane iz stopnje h), na temperaturo 2°C, da se oblikuje tretji precipitat natrijevega bikarbonata ter precipitata natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v odsotnosti oblikovanja dvojne soli;j) rekuperacija navedenega tretjega precipitata natrijevega so bikarbonata in precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata iz navedene raztopine iz stopnje i) in recikliranje rekuperiranega tretjega precipitata in navedenih precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v stopnjo b);-3737k) obdelava raztopine, preostale iz stopnje j), z žveplovo kislino, da se razgradi vse ostale karbonatne minerale iz natrijevega bikarbonata in reducira navedeni natrijev sulfat na manj kot 7% po teži;l) odstranitev precipitatov, ki se oblikujejo v raztopini iz stopnje k) in 5 m) rekuperacija očiščene trdne snovi amonijevega sulfata.
- 19. Metoda po zahtevku 18, pri čemer navedena trdna snov amonijevega sulfata vsebuje 0% po teži natrijevega sulfata.io 20. Metoda za oblikovanje amonijevega sulfata iz natrijevega sulfata in natrijevega bikarbonata, ki vsebuje naslednje stopnje:a) preskrba z raztopino natrijevega sulfata;b) spravljanje navedene raztopine natrijevega sulfata v stik z ogljikovim dioksidom ter amoniakom ali amonijevimi ioni, da se is oblikuje prvi precipitat natrijevega bikarbonata ter raztopina, ki vsebuje amoniakov sulfat;c) progresivna precipitacija natrijevega bikarbonata, da se zmanjša koncentracija natrijevega bikarbonata v raztopini, pri čemer navedena raztopina vsebuje amoniakov sulfat;
- 20 d) rekuperacija navedenega prvega precipitata natrijevega bikarbonata kot produkta;e) centrifugiranje in spiranje navedenega prvega precipitata natrijevega bikarbonata, da se pretvori navedeni natrijev bikarbonat-3838 v natrijev bikarbonat, ki je dovolj kakovosten za farmacevtsko uporabo;f) obdelava raztopine, ki ostane iz stopnje d), z natrijevim sulfatom pri temperaturi od 35°C in 50°C, da se oblikuje drugi precipitat5 natrijevega bikarbonata;g) obdelava navedene raztopine iz stopnje f) z najmanj enim od naslednjih postopkov: segrevanje navedene raztopine na 95°C, da se sprostita amoniak in ogljikov dioksid ter spravljanje navedene raztopine iz stopnje f) v stik z žveplovo kislino, da se razgradi vse10 karbonatne minerale;h) ohlajevanje raztopine iz stopnje (g) na temperaturo med -5°C in 2°C, da se pospešuje precipitat natrijevega bikarbonata ter se oblikujeta precipitata natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v odsotnosti oblikovanja dvojne soli;is i) obdelava navedene raztopine, navedenega precipitata natrijevega bikarbonata in navedenih precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata iz stopnje h) z žveplovo kislino, da se precipitira preostali natrijev bikarbonat;j) rekuperacija navedenega precipitata natrijevega bikarbonata in20 precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata iz raztopine iz stopnje i) in recikliranje rekuperiranega precipitata natrijevega bikarbonata in navedenih precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v stopnjo b) in-3939 bikarbonata in navedenih precipitatov natrijevega sulfata in amonijevega sulfata v stopnjo b) ink) rekuperacija očiščene raztopine amonijevega sulfata.
- 21. Metoda po zahtevku 20, ki nadalje vsebuje stopnjo odparjevanja navedene očiščene raztopine amonijevega sulfata, da se oblikuje trden proizvod amonijevega sulfata.
- 22. Metoda po zahtevku 21, pri čemer navedena trdna snov amonijevega sulfata vsebuje 0% po teži natrijevega sulfata.
- 23. Metoda za odžvepljevanje plinskega toka, ki vsebuje žveplo, pri čemer metoda vsebuje naslednje korake:a) izpostavljanje omenjenega toka oksidacijskim pogojem za generiranje žveplo vsebujoče sestavine;b) zveza omenjene žveplo vsebujoče sestavine z natrijevim bikarbonatom za proizvodnjo natrijevega sulfata; inc) predelava omenjenega natrijevega sulfata po metodi iz zahtevka1.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US10396898P | 1998-10-13 | 1998-10-13 | |
PCT/CA1999/000902 WO2000021886A1 (en) | 1998-10-13 | 1999-09-30 | Method of ammonium sulfate purification |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI20635A true SI20635A (sl) | 2002-02-28 |
Family
ID=22297984
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI9920083A SI20635A (sl) | 1998-10-13 | 1999-09-30 | Metoda za čiščenje amonijevega sulfata |
Country Status (23)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6106796A (sl) |
EP (1) | EP1124756A1 (sl) |
JP (1) | JP2002527329A (sl) |
KR (1) | KR20010088871A (sl) |
CN (2) | CN1491890A (sl) |
AU (1) | AU765320B2 (sl) |
BG (1) | BG105426A (sl) |
BR (1) | BR9914548A (sl) |
CA (1) | CA2284969A1 (sl) |
CZ (1) | CZ20011177A3 (sl) |
EA (1) | EA200100341A1 (sl) |
HR (1) | HRP20000126A2 (sl) |
HU (1) | HUP0104345A3 (sl) |
ID (1) | ID28731A (sl) |
NO (1) | NO20011850L (sl) |
NZ (1) | NZ510785A (sl) |
PL (1) | PL347034A1 (sl) |
SI (1) | SI20635A (sl) |
SK (1) | SK5012001A3 (sl) |
TR (1) | TR200100966T2 (sl) |
WO (1) | WO2000021886A1 (sl) |
YU (1) | YU27001A (sl) |
ZA (1) | ZA200001143B (sl) |
Families Citing this family (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US7393378B2 (en) * | 2003-02-11 | 2008-07-01 | Airborne Industrial Minerals Inc. | Method for recovering purified sodium bicarbonate and ammonium sulfate |
CN101746779B (zh) * | 2009-12-16 | 2011-05-18 | 上海高桥大同净水材料有限公司 | 用于水处理的液态硫酸铵的精制方法 |
CN102210966A (zh) * | 2010-04-02 | 2011-10-12 | 航空工业矿石公司 | 烟道气净化方法 |
CN102198953A (zh) * | 2011-04-07 | 2011-09-28 | 四川金圣赛瑞化工有限责任公司 | 以蜜胺尾气和芒硝联合生产纯碱和硫酸铵的方法 |
EP2882879A4 (en) * | 2012-08-10 | 2016-11-23 | Sparstane Technologies LLC | PROCESS FOR THE CONVERSION OF DEGREASING GYPSUM FROM A GASEOUS EFFLUENT (FGD) TO AMMONIUM SULPHATE AND CALCIUM CARBONATE |
CN108046295B (zh) * | 2018-01-10 | 2020-02-28 | 四川大学 | 用硫酸钠溶液生产碳酸氢钠和硫酸铵的方法 |
CN111039304B (zh) * | 2018-10-12 | 2021-11-12 | 中国科学院过程工程研究所 | 一种硫酸钠制备硫酸铵与碳酸氢钠的方法 |
CN111039305B (zh) * | 2018-10-12 | 2021-11-12 | 中国科学院过程工程研究所 | 一种硫酸钠短流程制备碳酸氢钠与硫酸铵的方法 |
CN114349028B (zh) * | 2021-11-29 | 2023-06-23 | 攀钢集团研究院有限公司 | 沉钒废水资源化利用的方法 |
CN114291827B (zh) * | 2021-12-09 | 2022-06-28 | 中国科学院过程工程研究所 | 一种大颗粒碳酸氢钠的制备方法 |
CN114751429B (zh) * | 2022-04-01 | 2023-06-23 | 北京赛科康仑环保科技有限公司 | 一种脱硫灰制小苏打的处理工艺 |
Family Cites Families (45)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA821457A (en) * | 1969-08-26 | Montagna Antonio | Separation of sodium sulphate and ammonium sulphate from aqueous solutions of a mixture of them | |
US1979151A (en) * | 1931-07-15 | 1934-10-30 | Alterum Kredit Aktien Ges | Manufacture of alkali carbonate or alkali hydroxide |
NL86782C (sl) * | 1953-12-14 | |||
NL148013B (nl) * | 1964-10-06 | 1975-12-15 | Edison Soc | Werkwijze om natriumsulfaat en ammoniumsulfaat afzonderlijk te winnen uit een waterige oplossing, die een mengsel daarvan bevat. |
US3528767A (en) * | 1966-03-16 | 1970-09-15 | Donald E Garrett | Production of potassium chloride,potassium sulfate and sodium sulfate from brines and the like containing potassium,chloride and sulfate |
US3493329A (en) * | 1966-03-30 | 1970-02-03 | Edouard Louis Stiers | Method of making sodium carbonate |
US3423171A (en) * | 1966-06-14 | 1969-01-21 | Kali Forschungs Inst | Method for making alkali metal sulfate |
US3429657A (en) * | 1966-09-02 | 1969-02-25 | Us Interior | Method for recovering and producing potassium salts |
US3578399A (en) * | 1968-10-23 | 1971-05-11 | Int Minerals & Chem Corp | Production of crystalline potassium sulfate |
CA916665A (en) * | 1970-02-17 | 1972-12-12 | Cominco Ltd. | Potash granulation |
US3687639A (en) * | 1970-05-25 | 1972-08-29 | Int Minerals & Chem Corp | Production of finely divided potassium sulfate crystals |
US3656891A (en) * | 1970-08-05 | 1972-04-18 | Occidental Petroleum Corp | Process for the production of potassium sulfate and borax |
US3728438A (en) * | 1970-09-03 | 1973-04-17 | G Nasyrov | Method of producing potassium sulphate from alkali metal sulphates or their mixtures with carbonates |
US3843772A (en) * | 1972-09-14 | 1974-10-22 | Int Minerals & Chem Corp | Production of white potassium sulfate crystals |
US3983211A (en) * | 1972-12-08 | 1976-09-28 | Gakif Zakirovich Nasyrov | Method of producing alumina and potassium sulphate form alunite |
US3853490A (en) * | 1973-01-22 | 1974-12-10 | Int Minerals & Chem Corp | Granulation of potassium sulfate |
US3984521A (en) * | 1973-12-03 | 1976-10-05 | Gakif Zakirovich Nasyrov | Method of producing alumina and potassium sulphate from alunite |
US3967930A (en) * | 1974-11-18 | 1976-07-06 | N L Industries, Inc. | Separation of complex potassium salts from brine evaporites |
US3998935A (en) * | 1975-01-30 | 1976-12-21 | Pennzoil Company | Manufacture of potassium sulfate |
US4045543A (en) * | 1975-11-12 | 1977-08-30 | Pennzoil Company | Production of potassium sulfate and hydrogen chloride |
DE2627871C2 (de) * | 1976-06-22 | 1978-08-24 | Kali Und Salz Ag, 3500 Kassel | Verfahren zur Gewinnung von grobem K2 SO4 in Kristallisatoren mit innerer Umwälzung und klassierendem Salzabzug |
DE2643001C3 (de) * | 1976-09-24 | 1979-06-07 | Kali Und Salz Ag, 3500 Kassel | Verfahren zur Herstellung von Kaliumsulfat |
US4215100A (en) * | 1978-05-18 | 1980-07-29 | Antonova Nina V | Method of producing potassium sulfate |
DE2950404C2 (de) * | 1978-12-25 | 1984-05-30 | Asahi Kasei Kogyo K.K., Osaka | Verfahren zur Herstellung von Kaliumsulfat |
JPS5617922A (en) * | 1979-07-19 | 1981-02-20 | Chisso Corp | Continuously manufacturing apparatus for potassium sulfate |
US4268492A (en) * | 1979-08-06 | 1981-05-19 | Pennzoil Company | Process for production of potassium sulfate and hydrochloric acid |
US4371512A (en) * | 1981-02-03 | 1983-02-01 | Pennzoil Company | Production of alkali metal sulfates |
JPS57205315A (en) * | 1981-06-15 | 1982-12-16 | Chisso Corp | Reducting method for amount of chlorine contained in modified potassium sulfate by very small amount |
FR2523114A1 (fr) * | 1982-03-11 | 1983-09-16 | Alsace Mines Potasse | Procede de fabrication de sulfate de potassium a partir de solutions contenant du chlorure de magnesium et de chlorure de potassium |
JPS58161917A (ja) * | 1982-03-19 | 1983-09-26 | Onoda Kagaku Kogyo Kk | 硫酸カリウムの製造方法 |
US4562058A (en) * | 1983-08-02 | 1985-12-31 | International Minerals & Chemical Corp. | Process for crystallizing potassium sulfate |
US4554151A (en) * | 1983-09-27 | 1985-11-19 | Prodeco, Inc. | Process for producing K3 H(SO4)2 crystals and potassium sulfate crystals |
US4588573A (en) * | 1983-09-27 | 1986-05-13 | Prodeco, Inc. | Method for the production of potassium sulfate using sulfuric acid and potassium chloride |
IT1174208B (it) * | 1984-06-19 | 1987-07-01 | Italkali | Procentimento per la produzione di solfato potassico e di solfati potassico magnesiaci granulati, e granulati cosi'prodotti |
US4707347A (en) * | 1985-04-17 | 1987-11-17 | Kali Und Salz | Process for the production of potassium sulfate from potassium chloride by means of ion exchangers |
US4844874A (en) * | 1987-11-12 | 1989-07-04 | Quad Environmental Technologies Corp. | Method and means for controlling mist scrubber operation |
FR2638108B1 (fr) * | 1988-10-26 | 1991-02-08 | Solvay | Procede pour eliminer un residu comprenant du sulfate de sodium |
US5654351A (en) * | 1990-12-18 | 1997-08-05 | Ormiston Mining And Smelting Co. Ltd. | Method for sodium carbonate compound recovery and formation of ammonium sulfate |
CA2032627C (en) * | 1990-12-18 | 1997-01-14 | Jack S. Thompson | Process for producing sodium carbonate and ammonium sulphate from sodium sulphate |
US5298050A (en) * | 1992-10-09 | 1994-03-29 | Great Salt Lake Minerals Corporation | High water solubility potassium sulfate and method of producing same |
US5366534A (en) * | 1992-11-30 | 1994-11-22 | Sherritt Inc. | Granular potassium sulfate preparation and process for production thereof |
US5529764A (en) * | 1994-11-28 | 1996-06-25 | Dead Sea Works Ltd. | Co-production of potassium sulfate and sodium sulfate |
US5549876A (en) * | 1994-11-28 | 1996-08-27 | Dead Sea Works | Production of potassium sulfate using differential contacting |
US5552126A (en) * | 1994-11-28 | 1996-09-03 | Dead Sea Works Ltd. | Co-production of potassium sulfate, sodium sulfate and sodium chloride |
US5830422A (en) * | 1995-06-23 | 1998-11-03 | Ormiston Mining And Smelting Co. Ltd. | Method for production of sodium bicarbonate, sodium carbonate and ammonium sulfate from sodium sulfate |
-
1999
- 1999-05-13 US US09/310,995 patent/US6106796A/en not_active Expired - Fee Related
- 1999-09-29 CA CA002284969A patent/CA2284969A1/en not_active Abandoned
- 1999-09-30 EP EP99945815A patent/EP1124756A1/en not_active Withdrawn
- 1999-09-30 NZ NZ510785A patent/NZ510785A/en unknown
- 1999-09-30 CN CNA021462305A patent/CN1491890A/zh active Pending
- 1999-09-30 SK SK501-2001A patent/SK5012001A3/sk unknown
- 1999-09-30 KR KR1020017004657A patent/KR20010088871A/ko not_active Application Discontinuation
- 1999-09-30 JP JP2000575799A patent/JP2002527329A/ja active Pending
- 1999-09-30 YU YU27001A patent/YU27001A/sh unknown
- 1999-09-30 CZ CZ20011177A patent/CZ20011177A3/cs unknown
- 1999-09-30 HU HU0104345A patent/HUP0104345A3/hu unknown
- 1999-09-30 AU AU58455/99A patent/AU765320B2/en not_active Ceased
- 1999-09-30 ID IDW00200101050A patent/ID28731A/id unknown
- 1999-09-30 BR BR9914548-0A patent/BR9914548A/pt not_active Application Discontinuation
- 1999-09-30 WO PCT/CA1999/000902 patent/WO2000021886A1/en not_active Application Discontinuation
- 1999-09-30 EA EA200100341A patent/EA200100341A1/ru unknown
- 1999-09-30 TR TR2001/00966T patent/TR200100966T2/xx unknown
- 1999-09-30 PL PL99347034A patent/PL347034A1/xx unknown
- 1999-09-30 SI SI9920083A patent/SI20635A/sl unknown
- 1999-09-30 CN CNB998143774A patent/CN1177759C/zh not_active Expired - Fee Related
-
2000
- 2000-01-01 ZA ZA200001143A patent/ZA200001143B/xx unknown
- 2000-03-07 HR HR20000126A patent/HRP20000126A2/hr not_active Application Discontinuation
-
2001
- 2001-04-09 BG BG105426A patent/BG105426A/bg unknown
- 2001-04-10 NO NO20011850A patent/NO20011850L/no unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU5845599A (en) | 2000-05-01 |
PL347034A1 (en) | 2002-03-11 |
NO20011850D0 (no) | 2001-04-10 |
TR200100966T2 (tr) | 2001-09-21 |
NO20011850L (no) | 2001-06-13 |
HUP0104345A2 (hu) | 2002-03-28 |
BG105426A (bg) | 2001-12-29 |
US6106796A (en) | 2000-08-22 |
CN1330611A (zh) | 2002-01-09 |
CN1491890A (zh) | 2004-04-28 |
SK5012001A3 (en) | 2001-10-08 |
HRP20000126A2 (en) | 2001-02-28 |
ZA200001143B (en) | 2000-11-21 |
KR20010088871A (ko) | 2001-09-28 |
WO2000021886A1 (en) | 2000-04-20 |
JP2002527329A (ja) | 2002-08-27 |
EP1124756A1 (en) | 2001-08-22 |
HUP0104345A3 (en) | 2003-01-28 |
ID28731A (id) | 2001-06-28 |
YU27001A (sh) | 2003-10-31 |
CA2284969A1 (en) | 2000-04-13 |
AU765320B2 (en) | 2003-09-18 |
CZ20011177A3 (cs) | 2001-09-12 |
CN1177759C (zh) | 2004-12-01 |
EA200100341A1 (ru) | 2002-04-25 |
BR9914548A (pt) | 2001-06-26 |
NZ510785A (en) | 2003-11-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SI20635A (sl) | Metoda za čiščenje amonijevega sulfata | |
JPS59116124A (ja) | 高い硫酸ナトリウム含分及び塩化カリウム含分を有する塩水スラツジの処理法 | |
HU198653B (en) | Process for reducing sodium oxalate content of sodium aluminate solution arising in bayer process | |
US4519806A (en) | Enhanced recovery of soda ash from aqueous sodium carbonate solutions containing Na2 SO4 - and NaCl | |
SI20636A (sl) | Metoda za oblikovanje soli alkalijskih kovin | |
JP5549814B2 (ja) | 副生塩の精製方法、副生塩及び凍結防止剤 | |
US3886069A (en) | Process for purification of aqueous sodium citrate solutions | |
JP4464592B2 (ja) | 水性緩衝溶液の精製方法 | |
US4310691A (en) | Method for selectively recovering sodium citrate from an aqueous solution | |
FR2866870A1 (fr) | Procede d'epuration des saumures en vue de la production de clorure de sodium cristallise avec valorisation des boues | |
RO120131B1 (ro) | Compoziţie conţinând cel puţin bicarbonat de sodiu, procedeul său de obţinere şi utilizările acesteia | |
JP2002292201A5 (sl) | ||
US6475458B1 (en) | Method for formulating food grade sodium bicarbonate | |
JPS6041005B2 (ja) | チオシアン酸アンモニウムの回収方法 | |
JP2002292201A (ja) | 処理水の蒸発濃縮手段を備えた晶析反応装置 | |
JPS60171218A (ja) | 無水亜硫酸ナトリウムの製造方法 | |
US1402173A (en) | Process for obtaining potassium chloride | |
US4177244A (en) | Process for purge stream treatment in removal of sulfur dioxide | |
JPS5879830A (ja) | 硫酸ニツケル水溶液の精製法 | |
US20240051836A1 (en) | Production of alkali metal carbonates and/or bicarbonates from alkali metal sulphates | |
MXPA01003686A (es) | Metodo para la purificacion de sulfato de amonio | |
JPS60340B2 (ja) | スルファミン酸グアニジンの製造法 | |
JPS596814B2 (ja) | 溶融鉄合金精錬スラグを原料としたバナジウム化合物の製造方法 | |
JPS6323129B2 (sl) | ||
Simoleit et al. | Process for removing SO 2 from waste gases |