PL94443B1 - Srodek chwastobojczy - Google Patents

Srodek chwastobojczy Download PDF

Info

Publication number
PL94443B1
PL94443B1 PL1974173392A PL17339274A PL94443B1 PL 94443 B1 PL94443 B1 PL 94443B1 PL 1974173392 A PL1974173392 A PL 1974173392A PL 17339274 A PL17339274 A PL 17339274A PL 94443 B1 PL94443 B1 PL 94443B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
group
carbon atoms
dinitroaniline
methyl
dinitro
Prior art date
Application number
PL1974173392A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Lilly Industries Ltdgb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Industries Ltdgb filed Critical Lilly Industries Ltdgb
Publication of PL94443B1 publication Critical patent/PL94443B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N47/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
    • A01N47/08Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
    • A01N47/28Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N<
    • A01N47/30Derivatives containing the group >N—CO—N aryl or >N—CS—N—aryl

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest srodek chwastobójczy zawierajacy ciekly nosnik i jako substancje czynna pochodna dwunitroaniliny i pochodna mocznika.
W celu ograniczenia wzrostu lub eliminacji chwastów z uprawy roslin czestokroc konieczne jest stosowanie wiecej niz jednego srodka chwastobójczego. Koniecznosc taka moze byc spowodowana wystepowaniem róznych chwastów, których wzrost nie jest dostatecznie ograniczony przy stosowaniu jednego srodka chwastobójczego w dawkach nie uszkadzajacych roslin uprawnych.
Dla rozwiazania tego problemu proponowano stosowanie wielu róznych kombinacji substancji chwastobój¬ czych, z których szczególnie uzyteczna jest kombinacja pochodnej dwunitroaniliny z N-arylo-N'-alkoksymoczni- kiem. W doniesieniach na temat tego zestawu substancji chwastobójczych nie podaje sie sposobów ich otrzymywania (opis patentowy RFN Dos nr 2 037 265) lub tez zestaw skladników czynnych sporzadza sie przez zmieszanie skladników (np. Raport Canadian National Weed Commitee, Eastern Section, listopad 1968 i Raport Inited States Weed Conference, styczen 1969). Oddzielne stosowanie substancji chwastobójczych takich jak pochodne dwunitroaniliny i mocznika lub ich mieszaniny sporzadzone bezposrednio przed stosowaniem moze byc przyjete w badaniach naukowych, jednak na skale produkcyjna sposób ten jest nieekonomiczny z uwagi na praco- i czasochlonnosc oraz nieskuteczny, poniewaz wiaze sie z nieunikniona niedokladnoscia dawkowania przy oddzielnym stosowaniu lub przy sporzadzaniu zestawu skladników na duza skale w warunkach polowych.
Dla umozliwienia praktycznego stosowania srodka zawierajacego pochodne dwunitroanilinowe i moczniko¬ we konieczne jest sporzadzenie zestawu stezonego zawierajacego oba te skladniki, trwalego chemicznie i fizycznie, w którym udzialy skladników aktywnych sa dokladnie dobrane i który moze byc latwo i tanio rozcienczony przed uzyciem, w celu uzyskania srodka o skutecznym stezeniu skladników czynnych. Z uwagi na fizyczne wlasciwosci dwunitroanilinowych substancji chwastobójczych, pozadane jest, aby ich zestaw byl ciekly.2 94443 Stwierdzono, ze N-arylo-N'-alkoksymoczniki nie sa wystarczajaco rozpuszczalne w zwyklych niefitoto- ksycznych rozpuszczalnikach stosowanych w srodkach chwastobójczych zwlaszcza w temperaturze okolo 0°C, tj. w temperaturze magazynowania i w pewnych wypadkach rozprowadzania. Ponadto stwierdzono, ze w przy¬ padku nieodpowiedniego doboru emulgatora w srodku, w postaci stezonej nastepuje rozklad chemiczny mocznikowego srodka chwastobójczego.
A zatem wazne znaczenie ma dobór ukladu rozpuszczalnika i emulgatora, w którym chwastobójcze dwunitroaniliny i moczniki rozpuszczaja sie w pozadanych stezeniach, tworzac ciekle, stezone mieszaniny dwunitroanilinowych i mocznikowych substancji chwastobójczych, fizycznie i chemicznie trwalych w normal¬ nych warunkach transportu, magazynowania i stosowania.
Przedmiotem wynalazku jest trwaly srodek chwastobójczy zawierajacy ciekly nosnik i jako skladnik czynny chwastobójcza dwunitroaniline i chwastobójczy N-arylo-N'-alkoksymocznik rozpuszczone w niefitotoksy- cznym alicyklicznym ketonie, w którym stosunek dwunitroa I niliny do mocznika wynosi 4 :1 do 1 :4 korzystnie 2:1 do 1:2. Za „niefitotoksyczne" uwaza sie nie tylko takie ketony alicykliczne, które nie powoduja uszkodzenia upraw i roslin, lecz równiez takie, które maja pewne wlasciwosci fitotoksyczne, przy czym wlasciwosci te nie przejawiaja sie przy stosowaniu ich w dawkach, w których srodek uzywany jest do zwalczania chwastów. Keton moze byc jedynym rozpuszczalnikiem substancji czynnej srodka wedlug wynalazku lub z przyczyn ekonomicznych lub praktycznych mozna go stosowac tylko w takiej ilosci, która wystarcza do rozpuszczenia skladnika mocznikowego w temperaturze od 0°C wzwyz.
W zaleznosci od stosowanego mocznika, objetosciowa zawartosc ketonu w rozpuszczalniku moze wynosic od 15 do 100%. Pozostaly skladnik mieszaniny rozpuszczalników stanowi rozpuszczalnik lub mieszanina rozpuszczalników mieszajaca sie z ketonem i rozpuszczajaca zawarta w mieszaninie dwunitroaniline. Rozpusz¬ czalniki takie sa dobrze znane. Sa to przede wszystkim aromatyczne weglowodory, takie jak alkilobenzeny lub chlorowcoalkilobenzeny, np. toluen, chlorowcotolueny, ksyleny i ich mieszaniny, mieszaniny alkilobenzenów, takie jak Solvesso iShellsol, inne destylaty ropy naftowej, takie jak ciezkie frakcje aromatyczne i frakcje aromatyczne o 60—100% zawartosci weglowodorów aromatycznych, w których pozostalosc stanowia weglowo¬ dory alifatyczne i alicykliczne.
Szczególnie nadajacymi sie do stosowania alicyklicznymi ketonami sa ketony cykloalkilowe i cykloalkeny- lowe, a zwlaszcza cykloheksanon, cykloheksenon i ich pochodne alkilowe o 1—4 atomach wegla, takie jak 2-metylocykloheksanon, 3-metylocykloheksanon, 3-metylocykloheksen-2-on-1, 3,5-dwumetylocykloheksen-2- on-1, 2,6-dwumetylocykloheksanon, 2,2,6-trójmetylocykloheksanón, 3,3,5,5-trójmetylocykloheksanon, a przede wszystkim 3,5,5-trójmetylocykloheksen-2-on-1.
Ilosc substancji czynnych srodka wedlug wynalazku jest zalezna od ich przeznaczenia. Korzystnie stosuje sie je zwykle w stezeniu mozliwie najwyzszym, ze wzgledu na oszczednosc rozpuszczalnika i obnizenie kosztów transportu i magazynowania. Z uwagi na rozpuszczalnosc chwastobójczych dwunitroanilin i moczników stosowa¬ nych do wytwarzania srodka wedlug wynalazku, górne stezenie substancji czynnych jest rzedu 60% wagowych na objetosc, a ze wzgledów ekonomicznych dolna granica stezenia jest zwykle 10% wagowych na objetosc.
Poniewaz pozadana postacia srodka wedlug wynalazku jest ciekly koncentrat, który przed uzyciem moze byc rozcienczony woda, pozadane jest aby srodek zawieral emulgator lub mieszanine emulgatorów, zwykle w ilosci 4—15% wagowych w objetosci. Jak powyzej stwierdzono, konieczny jest staranny dobór typu emulgato¬ ra, poniewaz niektóre handlowe emulgatory powoduja chemiczna degradacje mocznikowego srodka chwastobój¬ czego. Stwierdzono, ze jest to zwiazane z zawartoscia alkoholu w emulgatorze. Obecnosc alkoholu moze byc uzalezniona od sposobu wytwarzania lub rodzaju rozpuszczalnika, w którym wprowadza sie emulgator. Przy wytwarzaniu srodka konieczne jest stosowanie emulgatorów nie zawierajacych alkoholi i polialkoholi. Obecnosc lub nieobecnosc tych zwiazków moze byc oczywiscie latwo stwierdzona analitycznie, w zwiazku z czym nie podano spisu odpowiednich emulgatorów.
Stosowane emulgatory moga miec charakter anionowy lub niejonowy, a stosowanie mieszaniny emulgatorów tych dwóch typów emulgatorów jest korzystne. Przykladami odpowiednich emulgatorów aniono¬ wych sa alkilo- lub arylosulfoniany, siarczany i sulfobursztyniany, takie jak siarczany izopropylonaftalenu i dodecylofenylowe, estry dwuoktylowe kwasów sulfobursztynowych, sulfobursztyniany dwunonylu, etery laurylopoliglikolowe kwasów sulfobursztynowych, siarczany laurylu i siarczany ceto-stearylowe.
Przykladami odpowiednich emulgatorów niejonowych sa estry polioksyetylenosorbitanowe mieszanych kwasów tluszczowych i zywicznych, takie jak monolauryniany, monostearyniany, monooleiniany, trójstearynia- ny i trójoleiniany, alkiloarylopolietoksyetanole, takie jak nonylo- i izooktylofenylopolietoksyetanole, estry glicerydowe, takie jak dwuglicerylomonooleinian, glicerylodwuoleinian i glicerylodwulaurynian orazetoksylowa- ne alkilofenole i krezole, takie jak etoksylowany oktylofenol, etoksylowany nonylofenol i etoksylowany oktylokrezol.94443 3 Dwunitroanilinowy skladnik chwastobójczy srodka wedlug wynalazku nalezy do klasy zwiazków znanych od wielu lat. Zwiazkami z tej klasy sa zwiazki o wzorze 1, w którym R1 oznacza atom wodoru lub grupe —NH2, R6 oznacza atom chlorowca,grupe suIfamyIowa, grupe alkoksylowao 1—4 atomach wegla, grupe chlorowcoalki- lowa o 1—4 atomach wegla lub grupe alkilosulfonylowao 1—4 atomach wegla, R4 i R5 oznaczaja atom wodoru, grupe alkilowa o 1 —6 atomach wegla, grupe alkenylowa o 3—6 atomach wegla, grupe a IkinyIowa o 3-6 atomach wegla, grupe chlorowcoalkilowa o 1—6 atomach wegla,'grupe alkoksyalkilowa o 2-6 atomach wegla, grupe chlorowcoalkenylowa o 3—6 atomach wegla lub grupe cykloalkiloalkilowa o 4—6 atomach wegla, przy czym co najmniej jeden z podstawników R4 i R5 oznacza inny podstawnik niz atom wodoru lub R4 i R5 razem z sasiadujacym atomem azotu tworza pierscien pirolidynowy lub piperydynowy.
Przykladami zwiazków objetych powyzsza definicja sa: N,N-dwu-n-butylo-4-chloro-2,6-dwunitroanilina, N-n-propylo-N-2-metyloallilo-4-lllrz-butylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwuizobutylo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N-etylo-N-2-metyloallilo-4-izopropylo-2,6-dwumetyloanilina, N,N-dwu-llrz.butylo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N^allilo-N-2-metyloallilo-4-lllrz.butylo-2,6-dwunitroanilina, N-metylo-N-n-amylo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwupropylo-4-sulfamylo-2f6-dwunitroanilina, N-metylo-N-n-butylo-4-lrójflorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwuporopylo-4-(N-metylosulfamylo)-2,6-dwunitroanilina, N-etylo-N-n-butylo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwupropylo-4-(N,N-dwumetylosulfamylo)-2,6-dwunitroanilina, N-etylo-N-n-propylo-4-irójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwupropylo-4-(N-allilosulfamylo)-2,6-dwunitroanilina, N-etylo-N-n-propylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwupropylo-4-(N-propylosulfamylo)-2,6-dwunitroanilina, N-n-butylo-N-n-propylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwupropylo-4-(N-etylosulfamylo)2,6-dwunitroanilina, N-metylo-N-n-propylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwuallilo-4-(N-cyklopropylosulfamylo)-2,6-dwunitroanilina, N-etylo-N-n-butylo-2,6-dwunitro-p-toluidyna, N,N-dwupropylo-4-(N-cyklopropylo-N-etylosulfamylo)-2,6-dwunitroanilina, N-n-propylo-N-l I lrz.butylo-2,6-dwunitro-p-toluidyna, N,N-dwumetyloallilo-4-sulfamylo-2,6-dwunitroanilina, NfN-dwumetylo-4-trójfluorometylo-2#6-dwunitroanilina, N-(2-heksylo)-4-piperydynosulfonylo-2,6-dwunitroanilina,v N,N-dwumetylo-4-chloro-2,6-dwunitroanilina, N-cyklopentylo-4-morfolino-3,5-dwunitrobenzenosulfonamid, N,N-dwumetylo-2,6-dwunitro-p-toluidyna, N-(1-etylopropylo)-4-(N,N-dwumetylosulfamylo)-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu-n-propylo-2,6-dwunitroanilina, N-etylo-N-2-metyloallilo-4-trójfluorometylo-2f6-dwunitroanilina, N-propylo-N-2-chloroetylo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu-n-propylo-4-cyjano-2,6-dwunitroanilina, N-propylo-N-2-azydoetylo-4-chloro-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu-n-propylo-4-chloro-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu-n-propylo-4-chlorO"2#6-dwunitroanilina, N-propylo-N-2-cyjanoetylo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu-n-propylo-2,6-dwunitro-p-toluidyna, N,N-dwupropylo-4-(2-chloroetylo)-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu-n-propylo-2,6-dwunitro-p-anizydyna, N,N-dwupropylo-4-metylosulfonylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu-n-propylo-2,6-dwunitro-n-toluidyna, N-etylo-N-2-metyloallilo-4-metylosulfonylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwuetylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu(2-chloroetylo)-2,6-dwunitro-p-toluidyna,4 94 443 N,N-dwuetylo-2,6-dwunitro-4-chloroanilina, N-cyklopropylometylo-N-propylo-2,6-dwunitro-p-toluidyna, N,N-dwuetylo-2,6-dwunitro-p-toluidyna, N-(2-cyklohek$enylo)-N-etylo-4-trójfluorometylo-2#6-dwunitroanilina, N,N-dwuetylo-2,6-dwunitro-p-anizydyna, N-cyklopropylo-N-etylo-4-chloro-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwuetylo-2#6-dwunitro-4-trójfluorometyloanilina, N-2-metylocykloheksylo-4-trójfluorometylo-2r6-dwunitroanilina# N,N-dwu-n-butylo-2,6-dwunitroanilina, N-(2-pentylo)4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwu-n-butylo-2,6-dwunitro-p-toluidyna, N-llrz.butylo-4-trójfluorometylo-2#6-dwunitroanilina, NrN-dwu-n-butylo-4-trójfluorometylo-2#6-dwunitroanilina# N-(2-heksylo)-4-trójfluorometylo-2,6 N-allilo-N-metylo-4-trójfluorometylo-2#6-dwunitroanilina, N-(2-chloroetylo)-N-propylo-4-sulfamylo-2/6-dwunitroanilina, N-allilo-N-etylo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N N-allilo-N-etylo-2,6-dwunitro-p-toluidyna, N-etylo-N-2-irotyloallilo-4-$ulfamylo-2,6-dwunitroaniliiTa, N,N-dwuallilo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwuallilo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N,N-dwuallilo-4-metylo-2,6-dwunitroanilina, N-metylo-N-3-chloroallilo-4-trójfluorometylD'2r6-dwunitroanilina, N,N-dwupropargilo-4-trójfluorometylo-2,6 N-(2,6-dwunitrofenylo)pirolidyna, N-(4-trójfluorometylo-2,6-dwunitrofenylo)pirolidyna, N-(4-chloro-2,6-dwunitrofenylo)pirolidyna, N-(4-metylo-2,6-dwunitrofenylo)pirolidyna, N-(2,6-dwunitrofenylo)piperydyna, N-(4-trójfluorometylo-2,6-dwunitrofenylo)piperydyna, N-metylo-N-(2,2-dwumetyloksyetylo)-4-trójfluorometylo-2,6'dwunitroanilina, N-etylo-N-(2-metoksyetylo)-4-trójfluorometylo-2#6-dwunitroanilina, N-etylo-N-(2-metoksyetylo)-4-trójfluorometylo-2/6-dwunJtroanilina/ N-n-propylo-N-(3-metoksypropylo)-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina, N-n-propylo-N-(2,2-dwuetoksyetylo)-4-trójfluorometylo-2/6-dwunitroanilina/ N3-lIrz-butylo-N1, N1 dwumetylo-2,6-dwunitro-4-trójf luorometylo-1 ,3-fenylenodwuamina, N1 -etylo-N1 -2-metyloallilo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitro-1,3-fenylenodwuamina, N3-etylo-N1/ N1 -dwuetylo-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1 -I lrz.butylo-2,6-dwunitro-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-etylo-N11 lrz.butylo-2,6-dwunitro-4-trójf luorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1, N1 dwu-n-propylo-2,6-dwunitro-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N1, N1 -dwu-n-propylo-2,6-dwunitro-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N^metylo-N1, N1 -dwuetylo-2,6-dwunitro-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-n-propylo-N1 ,N! -dwuetylo-2,6-dwunitro-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-l Irz.pentylo-N1 ,NJ -dwumetylo-2,6-dwunitro-4-trójf luorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N1, N1 -dwuetylo-2,6-dwunitro-4-trójf luorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N1 (3-pentylo)-2,6-dwunitro-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N1 -I lrz.butylo-2,6-dwunitro-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N1 -(1 -metylo-2-metoksyetylo)-2,6-dwunitro-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-etylo-N1, N1 -dwuetylo-2,6-dwunitro-4-bromo-1,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1 -llrz.butylo-2,6-dwunitro-4-chloro-1,3-fenylenodwuamina, N3 -etylo-N11 lrz.butylo-2r6-dwunitro-4-bromo-1,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1, N1 -dwu-niXopylo-2,6-dwunitro-4-chloro-1,3-fenylenodwuamina, Ni N1 -dwu-n-propylo-2,6-dwunitro-4-chloro-1,3-fenylenodwuamina,94 443 5 N3-metylo-N1 ,N* -dwuetylo-2,6-dwunitro-4-chloro-1,3-fenylenodwuamina, N1 ,N* -dwuetylo-2,6-dwunitro-4-bromo-1,3-fenylenodwuamina, IM3-I Irz.pentylo-N1 ,N* -dwumetylo-2,6-dwunitro-4-chloro-1,3-fenylenodwuamina, N3-etylo-N! ,N! -dwuallilo-2,6-dwunitro-4-metylo-2,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1 -I lrz.butylo-2,6-dwunitro-4-cyjano-1,3-fenylenodwuamina, N3-etylo-N1 -I lrz.butylo-2,6-dwunitro-4-metylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1 ,N! -dwu-n-propylo-dwu-n-propylo-2,6-dwunitro-4-izopropylo-1,3-fenylenodwuamina, N* N1 -dwu-n-propylo-2,6-dwunitro-4-metylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1 ,N* -dwuetylo-2,6-dwunitro-4-cyjano-1,3-fenylenodwuamina, N* N1 -dwuety lo-2,6-dwunitro-4-etylo-1,3-fenylenodwuamina, N1 -(3-pentylo)2,6-dwunitro-4-cyjano-1,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1 (1-metylo-2-metyloksyetylo)2,6-dwunitro-4-metylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-metylo-N1 -cyklopropylo-2,6-dwunitro-4-etylo-1,3-fenylenodwuamina, N3-l Irz.pentylo-N^N1 -dwumetylo-2,6-dwunitro-4-metylo-1,3-fenylenodwuamina, N^tS-chloro-n-propyloJ^^-dwunitro^-metylo-l^-fenylenodwuamina, N1 -(4-heptylo)-2,6-dwunitro-4-metylo-1,3-fenylenodwuamina, N1 (4-chloro-2-butenylo)-2,6-dwunitro-4-metylo-1,3-fenylenodwuamina, N1 -I lrz.butylo-2,6-dwunitro-4-metylo-1,3-fenylenodwuamina.
Równiez N-arylo-N'-alkoksymoczniki stosowane jako substancja czynna srodka wedlug wynalazku sa dobrze znana klasa zwiazków chwastobójczych. Zwiazki tej klasy przedstawia wzór 2 w którym R10 oznacza grupe alkilowa o 1 —4 atomach wegla lub grupe alkenylowa o 2—4 atomach wegla, R1 * oznacza grupe alkilowa o 1—4 atomach wegla, a R13 i R14 oznaczaja atom wodoru, atom chlorowca, grupe alkilowa o 1-4 atomach wegla, grupe a IkoksyIowa o 1—4 atomach wegla, grupe chlorowcometylowa, chlorowcometoksylowa lub chlorowcometylotio.
Przykladami zwiazków okreslonych wzorem 2 sa: N-(4-chlorofenylo)-N'-etylo-N'-mezoksymocznik-N-(4-bromofenylo)-N,-metylo-N'-metoksymocznik/ N-(3,4-dwuchlorofenylo)-N'—metylo-N'-metoksymocznik, N—(2,4,5-trójchlorofenylo)-N'—mety lo-N'—metoksymocznik, N—(3-trójfluorometylofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N—(2-metylo-4-chlorofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-chlorofenylo)-N'—etylo-N'-metoksymocznik, N-fenylo-N'-etylo-N'-metoksymocznik, N-(3,4-dwuchlorofenylo)-N'-izopropylo-N'-metoksymocznik, N-(4-bromofenylo)-N'-n-butylo-N/-rhetoksymocznik, N—(4-metoksyfenylo)-N'-allilo-N'-metoksymocznik, N-(4-metylofenylo)—N'-metylo-N'—izopropoksymocznik, N—(4-izopropylofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-metylotiofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-n-butylofenylo)-N'-metylo-N'—metoksymocznik, N—(4-II lrz.butylofenylo)-N'-mety lo-N'—metoksymocznik, N—(3-trójfluorometylofenylo)-N'-metyloallilo-N'-metoksymocznik, N-(4-trójchlorometylofenylo)-l\T—metylo-N'-metoksymocznik, N-(3-chloro-4-etoksyfenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(3-(dwufluorochlorometoksy)-fenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(3-chloro-4-(dwufluorochlorometylotio)fenylo-N'-metvlo-N'—metoksymocznik, N-(4-trójfluorometoksyfenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N—(3-chloro-4-metylotiofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-bromometylotiofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(3-chloro-4-izopropoksyfenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-allilofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-alliloksyfenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N—(3-propargilofenylo)-N'-metylo-metoksymocznik, N-(3-trófjluorometylofenylo)-N'-butylo-N'-butoksymocznik, N-(4-bromofenylo)-N'-metylo-N'-etoksymocznik, N-(3,4-dwuchlorofenylo)-N'-metylo-N'—I11rz.butoksymocznik, N—(4-chlorofenylo)-N'N'-dwumetylo-N'-metoksymocznik,6 94 443 N-(3-trójfluorometylofenylo)-N-metoksymetylo-N'-metylo-N'—metoksymocznik, N-(3-dvvufluorochlorometoksyfenylo)-N-cyklopropylo-N'-metylo-N'-metoksymocznikf N-(3#4-dwuchJorofenylo)-N-cyklopropylometylo-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(3,4-dwuchlorofenylo)-N-(1-cykloheksenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznikr N-(3-metylotio-4-chlorofenylo)-N-etoksymetylo-N'-allilo-N'-metoksymocznik N-(3^hloro-4-metok$yfenylo)-N-n-propylo-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-izopropylofenylo)-N'N'-dwuetylo-N'-metok$ymocznik, N-(3-pieciofluoroetoksyfenylo)-N'-metylo-N'-metok$ymocznik, N-(3-trójfluorometylotiofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-bromofenylo)-N-n'butylo-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(4-lllrz.butylofenylo)-N-cyklopropylometylo-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(2-metylo-4-chlorofenylo)-N—etylo-N'-metylo-N'metok$ymocznik, N-(3xillilo-4-chlorofenylo)-N'-allilo-N/-metoksymocznik, N-{4-propargilofenylo)-N-propylo-N'-metylo-N'-metoksymocznik, N-(3-dwuchlorofenylo)-N'-izopropenylo-N'-metoksymocznik, N-(4-tróifluorometoksyfenylo)-N-metoksymetylo-N'-metylo-N'-metoksymocznik# N-(3-chloro-4-izopropylofenylo)-N,N'-dwuetylo-N'-metoksymocznik, N-(4-chlorofenylo)-N'-metylo-N'-etoksymocznik# N-(4-chlorofenylo)-N'-metyk)-N'-n-propoksymocznik, N—(4-chlorofenylo)rN'-metylo-N'-metylo-N'-n-butoksymocznik, N-(3#4-dwuchlorofenylo)-N'-metylo-N'—etoksymocznik, N-(3,4-dwuchlorofenylo)-N'-metylo-N'-n-propoksymocznik, N-(3,4-dwuchlorofenylo)-N'-metylo-allilo-N'-metoksymocznik, N-(4-bromofenylo)-N'-allilo-N'-metoksymocznik, N-(4-bromofenylo)-N'-izopropenylo-N'-metoks/mocznik.
N-(3-chloro-4-)dwufluorochlorometylotio)fenylo/-N'-allilo-N'-metoksymocznikr NV3<:hloro-4-(dwufluorochlorometoksy)fenylo/-N'-allilo-N'-metoksymocznik.
W ponizszych przykladach przedstawiono sklady srodka chwastobójczego wedlug wynalazku. W kazdym przypadku srodek sporzadzano przez rozpuszczenie odpowiednich ilosci aniliny i mocznika w cyklicznym ketonie i wiekszej ilosci rozpuszczalnika aromatycznego. Roztwór przesaczono i mieszano z emulgatorami, w których uprzednio sprawdzono nieobecnosc wolnych alkoholi. Dodawano reszte aromatycznego rozpuszczalnika, roztwór saczono i pakowano.94443 7 Tablica % wagowych na objetosc Frzyklad Aromatyczny nr Dwinitro Mocznik Emulgator Emulgator Alicyklicz- rozpuszczalnik anilina anionowy niejonowy ny keton 1 2 3 4 5 6 7 I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII XIII XIV XV XVI XVII XVIII XIX XX XXI XXII XXIII XXIV xxv XXVI XXVII XXVIII A-40% A-12% C-24% E-25% H-36% 1-24% F-24% A-24% D-18% G-24% B-12% E-12% G-6% H-18% G-24% H-24% C-18% F-18% A-24% C-12% D-24% D-18% F-12% B-18% , E-36% 1-24% G-24% A-24% J-10% L-80% K-12% N-15% K-12% M-12% K-12% K-12% P-18% K-12% J-12% L-18% J-12% P-12% N-18% J-12% L-18% J-12% L-6% J-12% K-12% J-6% L-12% K-12% K-12% K-12% L-12% N-12% Y-5% Y-6,5% Y-2,5% Y-4% Y-3% Y-3% Y-3% Y-4% Y-3% Y-3% Y-5% Y-4% Y-3% Y-6% Y-5% Y-4% Y-4% Y-3% Y-3% Y-4% Y-2,5% Y-5% Y-3% Y-4% Y-3% Y-3% Y-4% Y-4% Z-3% — 2-4,5% Z-4% Z-3% Z-4% Z-4% Z-4% Z-3% Z-3% Z-3% Z-4% Z-3% Z-1% Z-3% Z-4% Z-4% Z-5% Z-3% Z-4% Z-4,5% Z-3% Z-3% Z-4% Z-5% Z-3% Z-3% Z-4% Q-15% R-do 100% S-20% S-35% S-do 100% R-20% S-20% S-20% S-25% S-20% Q-25% S-15% S-15% Q-do 100% S-25% S-20% R-25% Q- do 100% S-10% S-15% S-20% R-20% S-15% S-20% Q-25% S-20% S-20% S-20% T-do 100% — U-do 100% V-do 100% — X-do 100% X-do 100% U-do 100% V-do 100% T-do 100% U-do 100% U-do 100% V-do 100% — T-do 100% V-do100% T-do 100% - U-do 100% V-do 100% U-do100% X-do 100% V-do 100% T-do 100% X-do 100% X-do 100% T-do 100% T-do 100% A= N,N B = N-etylo-N-butylo-4-trójfluorometylo-2,6-dwunitroanilina C = N,N-dwupropylo-4-izopropylo-2,6-dwunitroanilina D = N,N-dwupropylo-4-metylosulfonylo-2,6-dwunitroanilina E = N,N-dwupropylo-4-sulfamylo-2,6-dwunitroanilina F = N,N-dwuetylo-4-trójfluorometylo-1,3-fenylenodwuamina G = N-etylo-N^-metyloallilo^-trójfluorometylo^^-dwunitroanilJna H = N-propylo-N-2-metyloallilo-4-lllrz.butylo-2,6-dwunitroanilina I = N,N-dwu(2,2-dwuchloroetylo)-2,6-dwunitro-p-toluidyna J = N-(4-chlorofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik K = N-(3/4 L = N-(4-bromofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik M = N-(3-trójfluorometylofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik N = N-(3-chloro-4-dwufluorochlorometoksyfenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik P = N-(3#4-dwuchlorofenylo)-N'-2-metyloallilo-N'-metoksymocznik Q = cyklohe"ksanon R = 3-metylocykloheksanon S = 3,5,5,-trójmetylocykloheksen-2-on-1 T = mieszanina alkilobenzenów marki handlowej Solvesso U = ksylen V = p-chlorotoluen X = ciezka frakcja aromatyczna ropy naftowej Y - sulfonian alkiloarylowy Z = estry polioksyetylenosorbitanowe mieszanych kwasów tluszczowych i zywicznych94443 Kazdy z otrzymanych srodków jest trwaly fizycznie i chemicznie, a przed uzyciem latwo mozna go ienczyc woda. Rozcienczen dokonuje sie zwykle w stosunku 1 litr koncentratu na 150-500 litrów yi stosuje w dawce 1 do 10 litrów koncentratu na hektar. Mozliwe jest równiez stosowanie dawek nie czacych sie w tym przedziale, co zalezy od gatunku chronionej uprawy, rodzaju gleby, typu zwalczanych stów i zawartych w srodku substancji czynnych.
Stwierdzono, ze srodek chwastobójczy wedlug wynalazku jest szczególnie uzyteczny przy stosowaniach na 'erzchnie gleby przed wzejsciem roslin (tj. przed wzejsciem chwastów, lecz przed lub po wzejsciu roslin wnych, na uprawach zbóz, grochu, fasoli, lucerny, koniczyny, ziemniaków, pomidorów, pieprzu, karczo- , szparagów, marchwi, pasternaku i podobnych. Srodek mozna równiez wprowadzac do gleby przed siewem, zej wymienionych uprawach z wyjatkiem zbóz i psiankowatych.

Claims (3)

Zastrzezenia patentowe
1. Srodek chwastobójczy zawierajacy ciekly nosnik i substancje czynna, znamienny tym, ze jako ncje czynna zawiera dwunitroaniline o wzorze 1, w którym R1 oznacza atom wodoru lub grupe —NH2 R6 za atom chlorowca, grupe suIf amyIowa, grupe a I koksyIowa o 1—4 atomach wegla, grupe chlorowcoalkilo- o 1—4 atomach wegla lub grupe alkilosulfonylowa o 1—4 atomach wegla, R4 i R5 oznaczaja atom wodoru, alkilowa o 1 —6 atomach wegla, grupe alkenylowa o 3—6 atomach wegla, grupe alkinylowa o 3—6 atomach la, grupe chlorowcowalkilowa o 1—6 atomach wegla, grupe alkoksyalkilowa o 2-6 atomach wegla, grupe rowcoalkenylowa o 3—6 atomach wegla lub grupe cykloalkiloalkilowa o 4-6 atomach wegla, przy czym co niej jeden z podstawników R4 i R5 oznacza inny podstawnik niz atom wodoru lub R4 i R5 razem siadujacym atomem azotu tworza pierscien pirolidynowy lub piperydynowy, i N-arylo-N'-alkoksymocznik rze 2, w którym R1 ° oznacza grupe alkilowa o 1 —4 atomach wegla lub grupe alkenylowa o 2—4 atomach la, R11 oznacza grupe alkilowa o 1—4 atomach wegla, a R13 i R14 oznaczaja atom wodoru, atom chlorowca, pe alkilowa o 1—4 atomach wegla, grupe alkoksyIowa o 1—4 atomach wegla, grupe chlorowcometylowa, rowcometoksylowa lub chlorowcometylotio, rozpuszczone w niefitotoksycznym alicyklicznym ketonie, y stosunku dwunitroaniliny o wzorze 1 do mocznika o wzorze 2 wynoszacym 4:1 do 1 :4 i stezeniu ancji czynnych w cieklym srodku chwastobójczym w zakresie 10—60% wagowych na objetosc i emulgator, ry stanowi wolna od zanieczyszczen alkoholem lub polialkoholem mieszanina estrów polioksyetylenosorbita- ch mieszanych kwasów tluszczowych i zywicznych i siarczanu alkilowoarylowego.
2. Srodek wedlug zastrz. 1,znamienny tym, ze zawiera niejonowy lub anionowy emulgator wolny alkoholi lub polialkoholi.
3. Srodek wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze zawiera N,N-dwupropylo-4-trójfluorometylo-2,6- unitroaniline i N-(3,4-dwuchlorofenylo)-N'-metylo-N'-metoksymocznik rozpuszczone w3,5,5-trójmetylocy- heksen-2-onie-1, przy czym stosunek dwunitroaniliny do mocznika wynosi 4 :1 do 1 :4 i emulgator.94 443 NH-CO-N Wzór 2
PL1974173392A 1973-08-10 1974-08-10 Srodek chwastobojczy PL94443B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB3794573A GB1473105A (pl) 1973-08-10 1973-08-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL94443B1 true PL94443B1 (pl) 1977-08-31

Family

ID=10400132

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1974173392A PL94443B1 (pl) 1973-08-10 1974-08-10 Srodek chwastobojczy

Country Status (19)

Country Link
JP (1) JPS5944285B2 (pl)
AT (1) AT344439B (pl)
BE (1) BE818479A (pl)
CA (1) CA1032362A (pl)
CH (1) CH596755A5 (pl)
CS (1) CS185659B2 (pl)
DD (1) DD112336A5 (pl)
DE (1) DE2435747C2 (pl)
DK (1) DK140741B (pl)
FR (1) FR2239941B1 (pl)
GB (1) GB1473105A (pl)
HU (1) HU170845B (pl)
IL (1) IL45404A (pl)
IT (1) IT1021599B (pl)
NL (1) NL184935C (pl)
PL (1) PL94443B1 (pl)
RO (1) RO70571A (pl)
SE (1) SE430014B (pl)
SU (1) SU1243606A3 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2534042A1 (de) * 1975-07-30 1977-02-17 Shell Int Research Herbicide mittel
IT1131750B (it) * 1980-06-06 1986-06-25 Montedison Spa Formulazioni stabili di n-(3,4-diclorofenil)-n'metossi-n'-metilurea (linorun) e 2,6-dinitor-n,n-dipropil-4-trifluoro metilanilina (trifluralin) in emulsione
CH652888A5 (de) * 1982-08-25 1985-12-13 Sintagro Sa Stabile, fluessige zubereitung mit herbizider wirkung und verfahren zu ihrer herstellung.
IL116147A (en) 1994-11-30 2002-05-23 Aventis Cropscience Sa Complexible composition for insect control
IL116148A (en) * 1994-11-30 2001-03-19 Rhone Poulenc Agrochimie Complexible composition for insect control
MA40840A (fr) 2014-10-22 2017-08-29 Ishihara Sangyo Kaisha Composition herbicide

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2037265A1 (de) * 1970-07-28 1972-02-03 Badische Anilin & Soda Fabrik AG, 6700 Ludwigshafen Herbizid
US3373010A (en) * 1964-10-08 1968-03-12 Du Pont Herbicidal composition and method
DE1242936B (de) * 1965-03-12 1967-06-22 Schering Ag Selektive Herbizide
US3322527A (en) * 1965-04-30 1967-05-30 Du Pont Herbicidal compositions and methods employing 3-(3, 4-dichlorophenyl)-1-methyl-1-methoxyurea with 3-amino-1, 2, 4-triazole
BE705182A (pl) * 1967-10-16 1968-04-16
DE1923545A1 (de) * 1968-05-27 1969-12-04 Du Pont Fluessiges Konzentrat fuer Unkrautbekaempfungsmittel
BE754383A (fr) * 1969-08-05 1971-02-04 Ciba Geigy 4-(n- ou iso-propoxy)-3-chlorophényl-urées, leur procédé de préparation et leur utilisation pour la destruction des parasites
CH533421A (de) * 1970-02-02 1973-02-15 Ciba Geigy Ag Biozides Mittel
DE2106884A1 (de) * 1970-02-23 1971-09-16 CIBA Geigy AG, Basel (Schweiz) Verwendung von Phenylharnstoffen zur selektiven Bekämpfung von Unkrautern in Getreide, Mais, Reis, Baumwolle und Soja
IL36220A0 (en) * 1970-02-27 1971-04-28 Ciba Geigy Ag Use of a phenylurea for combating weeds in wheat,oats,rye,barley,rice and cotton
IL36448A (en) * 1970-03-26 1974-07-31 Ciba Geigy Ag N-(substituted phenyl)-ureas,their preparation and use as selective herbicides
IL36718A0 (en) * 1970-04-30 1971-06-23 Ciba Geigy Ag Herbicidal compositions containing phenylureas,certain new phenylureas and their preparation
DE2039042A1 (de) * 1970-08-06 1972-02-17 Hoechst Ag Herbizide Mittel
DE2123185A1 (de) * 1971-05-11 1972-11-30 Farbwerke Hoechst AG, vormals Meister Lucius & Brüning, 6000 Frankfurt N-Arylharnstoffe
CA985523A (en) * 1971-06-30 1976-03-16 American Cyanamid Company Inhibiting plant bud growth

Also Published As

Publication number Publication date
DK140741B (da) 1979-11-12
NL184935B (nl) 1989-07-17
ATA654874A (de) 1977-11-15
SE430014B (sv) 1983-10-17
JPS5944285B2 (ja) 1984-10-29
BE818479A (fr) 1975-02-03
DD112336A5 (pl) 1975-04-12
DK425074A (pl) 1975-04-21
FR2239941B1 (pl) 1976-10-22
FR2239941A1 (pl) 1975-03-07
HU170845B (hu) 1977-09-28
DE2435747C2 (de) 1987-02-26
DK140741C (pl) 1980-05-05
CS185659B2 (en) 1978-10-31
AT344439B (de) 1978-07-25
RO70571A (ro) 1981-09-24
CH596755A5 (pl) 1978-03-15
GB1473105A (pl) 1977-05-11
NL184935C (nl) 1989-12-18
NL7410591A (nl) 1975-02-12
IL45404A (en) 1977-10-31
IT1021599B (it) 1978-02-20
DE2435747A1 (de) 1975-02-13
CA1032362A (en) 1978-06-06
SU1243606A3 (ru) 1986-07-07
SE7410118L (pl) 1975-02-11
IL45404A0 (en) 1974-11-29
JPS5069230A (pl) 1975-06-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK150594B (da) N-phenyl-n&#39;-benzoyl-urinstoffer til anvendelse som insecticider, insecticidt middel samt anvendelse af de naevnte forbindelser
GB2077104A (en) Compositions of n-(3,4-dichlorophenyl)-n&#39;-methoxy-n&#39;-methylurea(linuron)and 2,6-dinitro-n,n-dipropyl-4-trifluoromethylaniline (trifluralin)
DK145261B (da) Benzoylureido-nitro-diphenylethere til anvendelse i insecticider til plantebeskyttelse og andre tekniske formaal,samt insecticide midler indeholdende saadanne ethere
PL94443B1 (pl) Srodek chwastobojczy
EP0023884B1 (de) N-Phenyl-N&#39;-benzoylharnstoffe, Verfahren zu ihrer Herstellung, diese Verbindungen enthaltende Mittel und ihre Verwendung zur Bekämpfung von Schädlingen
US3175896A (en) Herbicidal nematocidal and fungicidal method
US2995488A (en) Synergistic insecticidal compositions
PL82550B1 (pl)
US3342586A (en) Process of killing weeds employing acylated urea derivatives
Bynum Jr et al. Action of insecticides to spider mites (Acari: Tetranychidae) on corn in the Texas high plains: toxicity, resistance, and synergistic combinations
US3476490A (en) Methods of using particular carbamic acid esters for insecticidal and acaricidal purposes
US3877924A (en) Herbicide
PL102995B1 (pl) Srodek do zwalczania szkodnikow
US3471612A (en) Diphenylalkylamines as a hematocide
DE1542952A1 (de) Insekticides Wirkstoffgemisch und Verfahren zur Herstellung von Verbindungen mit insekticider Wirkung
SI9300291A (sl) Nov postopek za unicevanje jajcec insektov in ovicidni sestavki
US3676486A (en) Aminophenylcarbamates
US3012869A (en) Herbicidal method employing dinitropolyalkyl benzenes
NO122598B (pl)
US4378990A (en) Herbicidal composition
US3484526A (en) Pesticidal preparations and method thereof
US3482962A (en) Treatment of deciduous fruit trees
SU530627A3 (ru) Гербицидный состав
DE2003143C3 (de) N-Arylharnstoffe, Verfahren zu ihrer Herstellung und diese enthaltende herbicide Mittel
DE2013510B2 (de) Verwendung von 6-trifluormethyl-2,4- dinitro-1,3-phenylendiaminen als herbizide