PL236907B1 - Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych z okładziną wewnętrzną oraz zastosowanie takiej myjni komorowej - Google Patents

Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych z okładziną wewnętrzną oraz zastosowanie takiej myjni komorowej Download PDF

Info

Publication number
PL236907B1
PL236907B1 PL427049A PL42704918A PL236907B1 PL 236907 B1 PL236907 B1 PL 236907B1 PL 427049 A PL427049 A PL 427049A PL 42704918 A PL42704918 A PL 42704918A PL 236907 B1 PL236907 B1 PL 236907B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
washing
storage container
chamber
nozzles
container
Prior art date
Application number
PL427049A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427049A1 (pl
Inventor
Andrzej Kołt
Michał Bisikiewicz
Original Assignee
Elkom Trade Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elkom Trade Spolka Akcyjna filed Critical Elkom Trade Spolka Akcyjna
Priority to PL427049A priority Critical patent/PL236907B1/pl
Priority to EP19460046.6A priority patent/EP3623064A1/en
Publication of PL427049A1 publication Critical patent/PL427049A1/pl
Publication of PL236907B1 publication Critical patent/PL236907B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B9/00Cleaning hollow articles by methods or apparatus specially adapted thereto 
    • B08B9/08Cleaning containers, e.g. tanks
    • B08B9/0861Cleaning crates, boxes or the like
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B3/00Cleaning by methods involving the use or presence of liquid or steam
    • B08B3/02Cleaning by the force of jets or sprays
    • B08B3/024Cleaning by means of spray elements moving over the surface to be cleaned

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza drucianych z okładziną wewnętrzną, przeznaczonych do składowania drobnych wyrobów szczególnie PET-preform i butelek typu PET oraz sposób mycia pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych wyposażonych w okładziny wewnętrzne.
W stanie techniki znane są pojemniki magazynowe paletowe, przeznaczone do składowania drobnych wyrobów, zbudowane z podstawy przystosowanej do współpracy z wózkiem widłowym oraz ze składanej nadstawki o konstrukcji wykonanej z metalowych prętów zgrzewanych na kształt siatki i wyposażonej we wkładki wewnętrzne z tworzywa sztucznego, mocowane rozłącznie do nadstawki. Tego typu pojemniki magazynowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i zabezpieczają składowane w nich drobne przedmioty przed wypadaniem. Przy wielokrotnym użytkowaniu pojemników pojawia się problem z zapewnieniem odpowiedniej czystości oraz odpowiedniego osuszenia pojemników, bowiem tradycyjne myjnie nie są w pełni przystosowane do jednoczesnego mycia drucianej konstrukcji z zewnątrz i pełnej konstrukcji od wewnątrz pojemnika, a znane technologie mycia i osuszania pojemników nie spełniają wymogów jakościowych jakie stawiane są zwłaszcza w branży spożywczej oraz farmaceutycznej. Ponadto wkładki wewnętrzne wykonane są z materiału o niewielkiej grubości i obciążone od góry wodą tworzą misę, w której zbiera się woda, trudna do usunięcia w kolejnym etapie procesu mycia pojemników. Z kolei usuwanie wkładek z pojemników na czas mycia jest pracochłonne i wymaga zastosowania kolejnej myjni przystosowanej do ich oczyszczenia.
W stanie techniki znane są różnego rodzaju myjnie przystosowane do mycia konkretnych wyrobów.
Przykładowo z opisu wzoru użytkowego PL62623 znane jest urządzenie do automatycznego mycia pojemników i kijów wędzarniczych, w którym pomieszczenie do mycia podzielone jest na strefę mycia i płukania, zaś wewnątrz usytuowany jest przenośnik do przemieszczania pojemników, przy czym procesy mycia i przesuwu przenośnika sterowane są programatorem.
Z kolei z polskiego opisu patentowego PL171661 znane jest urządzenie do mycia pojemników podzielone na trzy strefy mycia to jest strefę mycia wstępnego, strefę mycia głównego i strefę mycia końcowego, które ma połączony wylot zbiornika wody strefy mycia końcowego z pompą podającą wodę o ciśnieniu nie mniejszym niż 0,15 MPa do strefy mycia wstępnego, w której znajduje się spust odprowadzający wodę na zewnątrz. Oprócz tego w strefie mycia końcowego znajduje się zespół doprowadzający wodę do dysz natryskowych, która spływa do zbiornika wody w tej strefie. Zbiornik wody strefy mycia końcowego jest połączony ze zbiornikiem wody strefy mycia głównego przewodem wyrównawczym.
Opisane rozwiązania przeznaczone są do mycia pojemników o konstrukcji ażurowej, które nie wymagających jednoczesnego mycia od zewnątrz i od wewnątrz pojemnika.
Z patentu EP 2501501 oraz z patentu EP 0847813 znana jest instalacja do czyszczenia skrzynek stosowanych do produktów roślinnych, w której skrzynki są odwracane, a następnie myte z zewnątrz i wewnątrz za pomocą dysz natryskowych. W patencie EP 2501501 instalacja jest wyposażona w automatyczny system oceny zabrudzenia skrzynek i doboru właściwych parametrów mycia dla każdej skrzynki indywidualnie, co powoduje nierównomierny czas mycia każdej skrzynki.
Wszystkie wskazane rozwiązania nie nadają się do mycia pojemników drucianych wyposażonych we wkładki wewnętrzne, bowiem w dalszym ciągu nie został rozwiązany problem zbierania się wody na usytuowanej u góry odkształcalnej wkładce wewnętrznej pojemnika, co ma miejsce przy odwróconym pojemniku w procesie mycia oraz problem dokładnego umycia i osuszenia tak skonstruowanych pojemników. Dokładne osuszenie pojemników jest szczególnie istotne z tego względu, że umyte pojemniki składowane są w stosach, co powoduje spływanie wody na posadzkę, oraz sprzyja korodowaniu pojemników. Ponadto w przypadku pojemników przeznaczonych do transportu wewnętrznego PET-preform i butelek typu PET, które wykorzystywane są zwłaszcza w przemyśle spożywczym, wymagana jest bardzo wysoka jakość pod względem czystości pojemnika oraz pod względem jego wysuszenia. Wysokie wymogi podyktowane są zarówno procesem produkcyjnym opakowań typu PET jak i wymogami sanitarnymi jakie obowiązują w przemyśle spożywczym. Znane technologie mycia i stosowane w tych technologiach myjnie, nie spełniają oczekiwań odbiorców i w rezultacie, aby sprostać stawianym wymaganiom jakościowym, producenci pozostają przy tradycyjnej metodzie mycia pojemników to jest przy myciu ręcznym z wykorzystaniem myjek wysokociśnieniowych, co z kolei sprzyja zwiększonemu zatrudnieniu oraz wydłużeniu czasu pracy związanego z operacją mycia pojemników. Z uwagi na dużą ilość pojemników oddawanych do mycia, istniejący stan techniki stwarza zatem problemy produkcyjne w tej branży.
PL 236 907 B1
Celem wynalazku jest opracowanie myjni oraz sposobu mycia pojemników magazynowych drucianych, wyposażonych w okładziny wewnętrzne, które zapewnią dokładne umycie i wysuszenie tak skonstruowanych pojemników.
Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza drucianych z okładziną wewnętrzną, zawierająca obudowę, wewnątrz której zamocowany jest przenośnik transportowy, przy czym obudowa podzielona jest grodziami na co najmniej jedną komorę mycia, co najmniej jedną komorę płukania i komorę suszenia, z których komora mycia i komora płukania wyposażone są w układ natryskowy zewnętrzny i wewnętrzny względem pojemnika magazynowego, połączony odpowiednio ze zbiornikiem cieczy myjącej albo ze zbiornikiem cieczy płuczącej, przy czym myjnia połączona jest z instalacją automatycznego sterowania, oraz przystosowana jest do współpracy z urządzeniem podającym i odbierającym pojemniki, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w każdej z komór mycia oraz w każdej z komór płukania układ natryskowy zewnętrzny względem pojemnika magazynowego, skierowany jest w stronę dna i boków pojemnika i połączony jest z siłownikiem od góry, a przy tym zamocowany jest przesuwnie w prowadnicach pionowych, usytuowanych na przeciwległych ścianach komory myjącej, a układ natryskowy wewnętrzny względem pojemnika magazynowego , skierowany jest w stronę dna i boków pojemnika i połączony jest z siłownikiem od dołu, przy czym w górnej części każdej komory mycia oraz każdej komory płukania usytuowany jest zespół dysz zdmuchujących, skierowanych przeciwnie do kierunku przemieszczania pojemnika magazynowego, zaś w dolnej części każdej komory mycia i każdej komory płukania, poniżej przenośnika transportowego, usytuowana jest dysza sprężonego powietrza skierowana ku górze, natomiast wewnątrz komory suszenia zamontowany jest przesuwnie w kierunku pionowym układ nadmuchowy zimnego powietrza zewnętrzny i wewnętrzny względem pojemnika magazynowego oraz układ nadmuchowy gorącego powietrza.
Korzystnie układ natryskowy zewnętrzny w komorze mycia, ma postać dwóch przewodów rurowych o konstrukcji sztywnej i końcach zaślepionych oraz zagiętych na kształt ramion, a ponadto sztywne przewody rurowe wyposażone są w liczne dysze natryskowe, skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego. Korzystnie dysze natryskowe skierowane w stronę dna pojemnika magazynowego i dysze natryskowe skierowane w stronę boków pojemnika magazynowego są odrębnie sterowane. Sztywne przewody rurowe układu natryskowego, skierowane są ramionami naprzeciw siebie. Korzystnie układ natryskowy wewnętrzny w komorze mycia ma postać wyprofilowanego na kształt prostokąta sztywnego przewodu rurowego połączonego z usytuowaną nad nim kratownicą utworzoną ze sztywnych przewodów rurowych, przy czym sztywne przewody rurowe takiego układu wyposażone są w liczne dysze natryskowe, skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego. Korzystnie dysze natryskowe usytuowane na przewodzie rurowym wyprofilowanym na kształt prostokąta skierowane są w stronę boków pojemnika magazynowego, zaś dysze natryskowe usytuowane na przewodach rurowych kratownicy skierowane są w stronę dna pojemnika magazynowego. Korzystnie dysze natryskowe na przewodzie rurowym wyprofilowanym na kształt prostokąta oraz dysze na przewodach rurowych kratownicy są odrębnie sterowane. Korzystnie układ podnoszący, z którym połączony jest układ natryskowy wewnętrzny w komorze mycia, ma postać podnośnika trapezowego połączonego z siłownikiem.
Korzystnie układ natryskowy zewnętrzny w komorze płukania ma postać wyprofilowanego na kształt prostokąta co najmniej jednego sztywnego przewodu rurowego, wyposażonego w liczne dysze natryskowe, skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego. Korzystnie przewód rurowy zewnętrznego układu natryskowego podzielony jest na co najmniej dwa przewody rurowe. Korzystnie układ dysz skierowanych w stronę dna pojemnika magazynowego i układ dysz skierowanych w stronę boków pojemnika magazynowego są odrębnie sterowane. Korzystnie układ natryskowy wewnętrzny w komorze płukania ma postać wyprofilowanego na kształt prostokąta co najmniej jednego sztywnego przewodu rurowego, wyposażonego w liczne dysze natryskowe, skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego. Korzystnie układ dysz skierowanych w stronę dna pojemnika magazynowego i układ dysz skierowanych na boki pojemnika magazynowego są odrębnie sterowane.
Korzystnie w komorze suszenia układ nadmuchowy zimnego powietrza zewnętrzny względem pojemnika magazynowego, ma postać przewodu rurowego wyprofilowanego na kształt ramy i wyposażonego w liczne otwory wylotowe, przy czym tak ukształtowany przewód rurowy zamocowany jest przesuwnie w pionowych prowadnicach i połączony z siłownikiem. Korzystnie układ nadmuchowy zimnego powietrza, wewnętrzny względem pojemnika magazynowego, ma postać sztywnego przewodu rurowego połączonego od dołu z siłownikiem i wyprofilowanego na kształt ramy oraz wyposażone
PL 236 907 B1 go w liczne dysze skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego. Układ nadmuchowy zimnego powietrza zewnętrzny i wewnętrzny podłączony jest do zespołu wentylatorów.
Korzystnie w komorze suszenia układ nadmuchowy gorącego powietrza stanowi co najmniej jedna rura wylotowa współpracująca z wentylatorem połączonym z nagrzewnicą.
Korzystnie grodzie myjni są ruchome.
Korzystnie zbiornik cieczy myjącej i zbiornik cieczy płuczącej wyposażone są w urządzenia filtrujące.
Sposób mycia pojemników magazynowych zwłaszcza drucianych wyposażonych we wkładki wewnętrzne, polegający na tym, że zanieczyszczone pojemniki odwraca się i podaje na łańcuchowy przenośnik transportowy, a następnie myje się cieczą myjącą oraz płucze jego powierzchnię wewnętrzną i zewnętrzną oraz suszy w myjni typu komorowego, przy czym środek myjący i płuczący podaje się za pomocą dysz natryskowych, a następnie pojemniki odwraca się i układa w stosy, przy czym cały proces sterowany jest automatycznie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na stanowisku załadowczym zanieczyszczony pojemnik magazynowy odwraca się i ustawia na przenośniku transportowym łańcuchowym, po czym przez otwarte grodzie pojemnik magazynow y przesuwa się do komory mycia myjni komorowej o konstrukcji według wynalazku, po czym wszystkie grodzie zamyka się i rozpoczyna się proces mycia w komorze mycia w ten sposób, że podaje się jednocześnie ciecz myjącą do układu natryskowego zewnętrznego względem pojemnika magazynowego i układu natryskowego wewnętrznego względem pojemnika magazynowego, myje się dno pojemnika, a następnie myje się boki pojemnika, przy czym opisany cykl mycia zewnętrznej i wewnętrznej strony pojemnika powtarzany jest wielokrotnie, w czasie od 2 do 5 min, w zależności od stopnia zabrudzenia pojemnika, przy czym korzystnie ciecz myjąca ma temperaturę od 50 do 95°C w zależności od stopnia zabrudzenia pojemnika magazynowego i podawana jest do obu układów natryskowych pod ciśnieniem od 4 do 6 bar, a następnie odcina się dopływ cieczy myjącej do obu układów natryskowych, uruchamia się dyszę sprężonego powietrza, która usuwa nadmiar wody z górnej wkładki pojemnika magazynowego, po czym otwiera się grodzie, a układy natryskowe powracają do położenia początkowego, po czym w kolejnym cyklu pojemnik przesuwa się do komory płukania, a w trakcie przesuwania jego górna powierzchnia jest odmuchiwana przez dysze umieszczone nad grodziami i skierowane przeciwnie do kierunku przemieszczania pojemnika, następnie cykl w komorze mycia zostaje powtórzony dla kolejnego pojemnika, a w komorze płukania prowadzony jest cykl płukania za pomocą cieczy płuczącej z dodatkiem środków powierzchniowo czynnych o temperaturze od 50-70°C podawanej pod ciśnieniem od 4-6 bar, przy czym proces płukania przebiega w ten sposób, że dno i boki pojemnika z zewnątrz i wewnątrz pojemnika płucze się jednocześnie, przy czym proces ten powtarza się wielokrotnie w takim samym czasie jaki ustalony został dla procesu mycia, po czym odcina się dopływ cieczy płuczącej, uruchamia się dyszę sprężonego powietrza, która usuwa nadmiar wody z górnej wkładki pojemnika, otwiera się grodzie, a układy natryskowe zewnętrzny i wewnętrzny powracają do położenia początkowego, po czym w kolejnym cyklu pojemnik przesuwa się do komory suszenia, a w trakcie przesuwania górna powierzchnia jest odmuchiwana przez dysze odmuchujące umieszczone nad grodziami w komorze płukania i skierowane przeciwnie do kierunku przemieszczania pojemnika magazynowego, następnie cykl w komorze mycia i w komorze płukania zostaje powtórzony, a w komorze suszenia prowadzony jest proces suszenia powietrzem nagrzanym do temp. od 60 do 80°C podawanym pod ciśnieniem oraz odmuchiwania powietrzem o temperaturze otoczenia, przy pomocy układów zimnego powietrza zewnętrznego i wewnętrznego względem pojemnika oraz układu gorącego powietrza, a w kolejnym cyklu pojemnik jest wysuwany z komory suszenia, odwracany na stanowisku rozładowczym i układany w stosie, a poszczególne cykle w komorze mycia, płukania i suszenia zostają powtórzone dla następnych pojemników, przy czym czas trwania poszczególnych cykli procesu jest jednakowy dla każdej z komór.
Korzystnie do układu natryskowego zewnętrznego, usytuowanego w komorze mycia, ciecz myjącą podaje się dwuetapowo to jest w pierwszej kolejności ciecz myjącą podaje się do dysz skierowanych w stronę dna pojemnika magazynowego, natryskuje się ciecz pod ciśnieniem, po czym zamyka się dopływ cieczy do tych dysz, a następnie w czasie gdy układ natryskowy zewnętrzny przesuwa się po prowadnicach pionowych, ciecz myjącą podaje się pod takim samym ciśnieniem do dysz natryskowych skierowanych w stronę boków pojemnika magazynowego.
Korzystnie do układu natryskowego wewnętrznego, usytuowanego w komorze mycia, ciecz myjącą podaje się dwuetapowo to jest w pierwszej kolejności ciecz myjącą podaje się do dysz usytuowanych na przewodach rurowych platformy, natryskuje się pojemnik po czym zamyka się dopływ
PL 236 907 B1 cieczy do tych dysz, a otwiera się dopływ cieczy myjącej do dysz skierowanych w stronę boków pojemnika magazynowego, przy równoczesnym przesuwaniu w dół podnośnika układu natryskowego wewnętrznego.
Korzystnie do układu natryskowego zewnętrznego i wewnętrznego, usytuowanego w komorze płuczącej, ciecz płuczącą podaje się jednoetapowo, przy wykorzystaniu jednego przewodu rurowego zewnętrznego i jednego przewodu rurowego wewnętrznego z dyszami usytuowanymi w stronę dna i boków pojemnika magazynowego.
Korzystnie do układu natryskowego zewnętrznego i wewnętrznego, usytuowanego w k omorze płuczącej, ciecz płuczącą podaje się dwuetapowo to jest w pierwszej kolejności ciecz płuczącą podaje się do dysz skierowanych w stronę dna odpowiednio po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pojemnika magazynowego, natryskuje się pojemnik pod ciśnieniem, po czym zamyka się dopływ cieczy do tych dysz, a następnie ciecz płuczącą podaje się pod takim samym ciśnieniem do dysz natryskowych skierowanych w stronę boków odpowiednio zewnętrznych i wewnętrznych pojemnika magazynowego.
Korzystnie ciecz myjąca i ciecz płucząca spływają grawitacyjnie do wanien, a następnie są filtrowane i ponownie kierowane do mycia albo płukania.
Myjnia według wynalazku rozwiązuje w sposób kompleksowy problemy związane z myciem pojemników magazynowych drucianych zwłaszcza wyposażonych w okładziny wewnętrzne. Wysoka jakość mycia w połączeniu z zastosowaniem ekologicznych cieczy myjących i płuczących oraz wielokrotne wykorzystanie zużytej cieczy poprzez jej oczyszczenie powoduje, że myjnia jest przyjazna dla środowiska. Zastosowanie odpowiedniego układu dysz natryskowych i odpowiednie ich sterowanie powoduje, że strumienie cieczy myjącej docierają we wszystkie miejsca pojemnika. Zastosowanie dmuchawy powietrza, wypychającej zatrzymującą się ciecz w górnej części pojemnika, oraz zastosowanie dysz odmuchujących w trakcie przesuwania się pojemnika ułatwia późniejsze jego osuszanie, zaś równoczesna praca we wszystkich komorach pozwala na skrócenie cyklu mycia pojemników.
Myjnia według wynalazku pokazana jest na rysunku, na którym Fig. 1 przestawia myjnię w pierwszym przykładzie wykonania w przekroju wzdłużnym i przekroju poprzecznym, Fig. 2 przedstawia tą samą myjnię ustawioną w linii technologicznej, Fig. 2a przedstawia pełny schemat linii technologicznej realizującej sposób według wynalazku w rzucie aksonometrycznym, Fig. 3 przedstawia myjnię w drugim przykładzie wykonania w przekroju wzdłużnym i przekroju poprzecznym, Fig. 4 przedstawia układ natryskowy zewnętrzny w komorze mycia w różnych rzutach, Fig. 5 przedstawia układ natryskowy wewnętrzny w komorze mycia w różnych rzutach, Fig. 6 przedstawia układ natryskowy zewnętrzny w komorze płukania w różnych rzutach, w postaci zamkniętej ramy, Fig. 7 przedstawia układ natryskowy wewnętrzny w komorze płukania w różnych rzutach, Fig. 8 przedstawia układ natryskowy wewnętrzny w komorze płukania w wersji z dwoma przewodami rurowymi, Fig. 9 przedstawia układ nadmuchowy zewnętrzny w różnych rzutach, Fig. 10 przedstawia układ nadmuchowy wewnętrzny, w różnych rzutach, zaś Fig. 11 przedstawia zespół dysz zdmuchujących w różnych rzutach.
W przykładzie wykonania myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza drucianych z okładziną wewnętrzną, pokazana na Fig. 1, Fig. 2 i Fig. 2a zawiera szkieletową obudowę 1, wzdłuż której przemieszcza się przenośnik transportowy 2 o konstrukcji łańcuchowej, przystosowany do transportu pojemników magazynowych i wysunięty po obu stronach poza obudowę 1. Obudowa 1 podzielona jest wzdłuż przenośnika transportowego 2 poprzecznymi grodziami 3 na komorę mycia 4, komorę płukania 5 i komorę suszenia 6, przy czym poprzeczne grodzie 3 mają postać ruchomych kurtyn. Grodzie 3 umieszczone są również na początku i na końcu obudowy 1. Poniżej przenośnika transportowego 2 pod każdą z komór 4, 5 i 6 umieszczona jest odpowiadająca im wanna ociekowa 4.1,5.1 i 6.1. W innym przykładzie wykonania pokazanym na Fig. 3 myjnia może mieć więcej grodzi 3 w zależności od ilości zastosowanych w procesie mycia komór myjących 4 i komór płuczących 5.
W komorze mycia 4 usytuowany jest układ natryskowy zewnętrzny 7, przeznaczony do mycia pojemnika magazynowego z zewnątrz, który połączony jest z siłownikami 8 od góry i zamocowany przesuwnie w prowadnicach pionowych 9, usytuowanych na przeciwległych ścianach komory mycia 4. Ponadto w komorze mycia 4 umieszczony jest układ natryskowy 10 przeznaczony do mycia pojemnika magazynowego od wewnątrz, który połączony jest od dołu z podnośnikiem 11 o konstrukcji trapezowej, który współpracuje z siłownikiem. Układ natryskowy wewnętrzny 10 w pozycji wyjściowej usytuowany jest poniżej łańcuchów przenośnika transportowego 2. Ponadto w górnej części komory mycia 4 od strony grodzi 3, dzielącej obudowę 1 na komorę mycia 4 i komorę płukania 5, usytuowany jest zespół dysz zdmuchujących 12, podających sprężone powietrze, skierowany w stronę dna pojemnika magazynowego. Wyloty dysz zdmuchujących 12 skierowane są przeciwnie do kierunku przemiesz
PL 236 907 B1 czania tego pojemnika i pod takim kątem, aby maksymalnie zdmuchnąć nadmiar zbierającej się wody. W dolnej części każdej komory mycia 4, w obszarze wnętrza pojemnika i poniżej przenośnika transportowego 2 usytuowana jest dysza sprężonego powietrza 13 skierowana w stronę dna pojemnika magazynowego, której zadaniem jest wypchnięcie zbierającej się wody na okładzinie pojemnika magazynowego. Układ natryskowy zewnętrzny 7 usytuowany w komorze mycia 4, jak pokazano na Fig. 4, ma postać dwóch przewodów rurowych 14 o konstrukcji sztywnej, których końce są zaślepione i zagięte na kształt ramion 14a. Przewody rurowe 14 usytuowane są naprzeciw siebie tak, że razem z ramionami 14a obejmują z zewnątrz cały pojemnik magazynowy jak pokazano na Fig. 1. Przewody rurowe 14 wyposażone są w liczne dysze natryskowe 15, skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego, przy czym korzystne jest jeśli jedne dysze natryskowe 15 skierowane są w stronę zewnętrznej powierzchni dna pojemnika magazynowego i dopływ cieczy myjącej do nich jest odrębnie sterowany, zaś drugie dysze natryskowe 15 skierowane są w stronę boków pojemnika magazynowego i dopływ cieczy do nich jest również odrębnie sterowany, umożliwiając mycie zewnętrznej strony dna i boków pojemnika bez niepotrzebnego wydatku cieczy myjącej. Układ natryskowy wewnętrzny 10 w komorze mycia 4 jak pokazano na Fig. 5 ma postać wyprofilowanego na kształt prostokątnej ramy przewodu rurowego 16 o konstrukcji sztywnej, połączonego z usytuowaną nad nim kratownicą 17 utworzoną z przewodów rurowych 17a. Przewody rurowe 16 i przewody rurowe 17a takiego układu wyposażone są w liczne dysze natryskowe 15, skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego, przy czym dysze natryskowe 15 usytuowane na przewodach rurowych 17a platformy 17 skierowane są w stronę dna pojemnika magazynowego, przy czym korzystnie dopływ cieczy myjących do nich jest odrębnie sterowany, zaś dysze natryskowe 15 usytuowane na przewodzie rurowym 16 są skierowane w stronę ścian bocznych pojemnika, przy czym korzystnie dopływ cieczy myjącej do nich jest odrębnie sterowany. Układ natryskowy zewnętrzny 7 i układ natryskowy wewnętrzny 10 połączony jest ze zbiornikiem cieczy myjącej 18 korzystnie za pomocą giętkich przewodów rurowych. Zbiornik cieczy myjącej 18 podzielony jest wewnątrz na część filtrującą, do której samoczynnie spływa ciecz myjąca z wanny ociekowej 4.1 oraz na część zasadniczą, gdzie ciecz myjąca jest podgrzewana za pomocą systemu grzewczego, przy czym temperatura cieczy jest sygnalizowana odpowiednim czujnikiem.
W komorze płukania 5 usytuowany jest układ natryskowy zewnętrzny 19, pokazany na Fig. 6 przeznaczony do płukania pojemnika magazynowego z zewnątrz, który połączony jest z siłownikiem 20 od góry i przesuwa się w pionowych prowadnicach 9. Ponadto w komorze płukania 5 umieszczony jest układ natryskowy 21 pokazany na Fig. 7 i przeznaczony do mycia wnętrza pojemnika magazynowego, który połączony jest od dołu z siłownikiem 22, pokazanym na Fig. 1, przesuwając się w kierunku pionowym. Układ natryskowy 21 w pozycji wyjściowej umieszczony jest poniżej łańcucha przenośnika transportowego 2. Ponadto w górnej części komory płukania 5 od strony grodzi 3, dzielącej obudowę 1 na komorę płukania 5 i komorę suszenia 6, usytuowany jest zespół dysz zdmuchujących 12, pokazany na Fig. 11, podających sprężone powietrze na zewnętrzną stronę dna pojemnika magazynowego, przy czym wyloty tych dysz zdmuchujących 12 skierowane są przeciwnie do kierunku przemieszczania pojemnika i pod kątem umożliwiającym maksymalnie zdmuchiwanie zbierającej się cieczy płuczącej. Dysze zdmuchujące 12 umieszczone są na przewodzie rurowym 12a. W dolnej części komory płukania 5, poniżej przenośnika transportowego 2, usytuowana jest dysza sprężonego powietrza 13 pokazana na Fig. 1 i 2 i skierowana ku górze, której zadaniem jest wypchnięcie zbierającej się wody na wkładce górnej pojemnika. Układ natryskowy zewnętrzny 19 w komorze płukania 5, jak pokazano na Fig. 6 ma postać wyprofilowanego na kształt prostokątnej ramy przewodu rurowego 23, wyposażonego w liczne dysze natryskowe 15, skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego, przy czym korzystne jest jeśli jedne dysze natryskowe 15 skierowane są w stronę zewnętrznej powierzchni dna pojemnika magazynowego i dopływ cieczy płuczącej do nich jest odrębnie sterowany, zaś drugie dysze natryskowe 15 skierowane są w stronę boków pojemnika magazynowego i dopływ cieczy do nich jest również odrębnie sterowany za pomocą elektrozaworów, umożliwiając płukanie zewnętrznej strony dna i boków pojemnika bez niepotrzebnego wydatku cieczy płuczącej. W innym przykładzie wykonania układ natryskowy 19 może zawierać przewód 23 podzielony na dwie części. Układ natryskowy wewnętrzny 21 jak pokazano na Fig. 7 ma postać wyprofilowanego na kształt prostokątnej ramy przewodu rurowego 24, wyposażonego w liczne dysze natryskowe 15, skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego, przy czym korzystnym jest jeśli jedne dysze natryskowe 15 skierowane są w stronę zewnętrznej powierzchni dna pojemnika magazynowego, zaś drugie dysze natryskowe 15 skierowane są w stronę boków pojemnika magazy
PL 236 907 B1 nowego. Przewód rurowy 24 połączony jest z poprzeczkami 24a. W innym przykładzie wykonania jak pokazano na Fig. 8 układ natryskowy wewnętrzny 21 może mieć postać dwóch połączonych ze sobą przewodów rurowych 24b i 24c, wyposażonych w liczne dysze natryskowe 15 skierowane w przewodzie 24b do góry, a w przewodzie 24c na boki, przy czym dopływ cieczy do tych przewodów jest odrębnie sterowany za pomocą elektrozaworów. Układ natryskowy zewnętrzny 19 i wewnętrzny 21 połączony jest ze zbiornikiem cieczy płuczącej 25 za pomocą giętkich przewodów rurowych. Zbiornik cieczy płuczącej 25 wyposażony jest w system podgrzewania cieczy płuczącej oraz czujniki kontrolujące temperaturę i połączony jest z odrębnym filtrem 26 jak pokazano na Fig. 2a.
W komorze suszenia 6 usytuowany jest układ nadmuchowy, który składa się z układu nadmuchowego zimnego powietrza zewnętrznego 27 i wewnętrznego 28, a ponadto z układu nadmuchu gorącego powietrza 29. Układ zewnętrzny 27 nadmuchu zimnego powietrza, jak pokazano na Fig. 9, zawiera zamknięty przewód rurowy 30 wyprofilowany na kształt prostokątnej ramy i wyposażony w liczne otwory wylotowe 31 skierowane w kierunku pojemnika magazynowego oraz zawiera połączony z tym przewodem siłownik 30a i wentylator nie pokazany na rysunku. Przewód rurowy 30 przesuwa się wzdłuż pionowych prowadnic 9. Układ wewnętrzny 28 nadmuchu zimnego powietrza pokazany na Fig. 10 zawiera zamknięty przewód rurowy 32 wyprofilowany na kształt ramy i wyposażony w liczne dysze 33 skierowane w stronę wnętrza pojemnika magazynowego oraz zawiera układ poprzeczek 32a połączonych z przewodem rurowym 32, poprzez które przewód rurowy 32 połączony jest z siłownikiem 32b. Przewód rurowy 32 połączony jest również z wentylatorem nie pokazanym na rysunku. Przewód rurowy 32 poruszany jest w kierunku pionowym za pomocą siłownika 32b. Układ nadmuchu gorącego powietrza 29 zawiera rurę nadmuchową 34 oraz wentylator 35 połączony z nagrzewnicą.
Sposób mycia pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych wyposażonych we wkładki wewnętrzne, z wykorzystaniem myjni komorowej zgodnej z wynalazkiem polega na tym, że na stanowisku załadowczym 36 usytuowanym na poziomie posadzki, pojemnik magazynowy jest ściskany przy pomocy dwóch listew zaciskowych bocznych 37 uruchamianych siłownikami pneumatycznymi 38, a następnie unoszony do góry za pomocą dwóch siłowników pneumatycznych 39. Następnie pojemnik magazynowy jest odwracany do góry dnem i umieszczany na przenośniku transportowym 2, po czym siłowniki pionowe powracają do położenia początkowego, listwy zaciskowe boczne 37 są zwalniane i powracają samoczynnie do położenia początkowego. W tym położeniu do przestrzeni pomiędzy listwami zaciskowymi bocznymi 37 można wstawiać kolejny pojemnik. Przy otwartych grodziach 3 wszystkie układy natryskowe usytuowane są w pozycjach wyjściowych, to jest układy natryskowe zewnętrzne 7 i 19 są w pozycji górnej, zaś układy natryskowe wewnętrzne 10 i 21 są w pozycji dolnej. Sterownik zabudowany w szafie sterowniczej 40 otrzymując sygnał z czujnika o obecności pojemnika przed komorą mycia 4, uruchamia przenośnik transportowy 2, po czym kolejny czujnik umieszczony w komorze mycia 4 sygnalizuje o właściwej pozycji pojemnika magazynowego, w wyniku czego następuje zatrzymanie przenośnika transportowego 2 oraz zamknięcie grodzi 3 za pomocą kolejnych siłowników pneumatycznych. Po zamknięciu grodzi 3 sterownik uruchamia siłowniki 8 i 11 połączone z układami natryskowymi 7 i 10, w wyniku czego następuje wielokrotne przesuwanie tych układów w kierunku pionowym, to jest układu natryskowego zewnętrznego 7 w dół, a układu wewnętrznego natryskowego 10 w górę z jednoczesnym podawaniem cieczy myjącej przez dysze 15 pod ciśnieniem 4-6 bar. Położenie układów natryskowych sygnalizowane jest kolejnymi czujnikami. Ciecz myjąca ma postać wodnego roztworu ekologicznego środka myjącego użytego w proporcji 2/100, przy czym roztwór cieczy myjącej podgrzewany jest w zbiorniku cieczy myjącej 18 do temperatury od 50 do 95°C w zależności od stopnia zabrudzenia pojemników. Temperatura i poziom cieczy myjącej w zbiorniku 18 jest sygnalizowany czujnikami i regulowany za pomocą sterownika 40. Ciecz myjąca podawana jest w pierwszej kolejności do dysz 15 skierowanych na dno pojemnika po stronie zewnętrznej i wewnętrznej i w tej pozycji układy natryskowe 7 i 10 nie przesuwają się a następnie dopływ cieczy do tych dysz 15 jest zamykany, a ciecz podawana jest do dysz 15 skierowanych na boki pojemnika po stronie zewnętrznej i wewnętrznej, a układy natryskowe 7 i 10 wykonują ruch w kierunku pionowym. Taki sposób podawania cieczy myjącej daje możliwość optymalizacji ciśnienia cieczy oraz pozwala na uniknięcie niepotrzebnego wydatku cieczy. Czas pracy poszczególnych dysz natryskowych jest regulowany sterownikiem 40. Cykl przesuwania ram myjących jest wielokrotnie powtarzany w czasie od 2 do 5 minut w zależności od stopnia zabrudzenia pojemników. Po zakończeniu procesu mycia wyłącza się pompa podająca ciecz myjącą i przez dyszę 13 kierowany jest do wnętrza pojemnika strumień sprężonego powietrza, które wypychając wkładkę dna ku górze, usuwa z niej nagromadzoną ciecz myjącą. W tym czasie układy natryskujące 7 i 10 wracają do położenia
PL 236 907 B1 początkowego. Następnie otwierane są grodzie 3 po czym uruchamiany jest przenośnik transportowy 2 przemieszczający pojemnik do komory płukania 5 i wprowadzający następny pojemnik do komory mycia 4. Jednocześnie w trakcie transportu pojemnika włączony zostaje układ dysz zdmuchujących 12, który usuwa resztki cieczy myjącej z górnej powierzchni pojemnika. Po zatrzymaniu przenośnika transportowego 2 grodzie 3 są opuszczane i w komorze mycia 4 przebiega proces mycia drugiego pojemnika, a w komorze płukania 5 przebiega proces płukania pierwszego pojemnika za pomocą układu natryskowego zewnętrznego 19 i wewnętrznego 21. Proces płukania przebiega podobnie jak w komorze mycia 4, to jest w przypadku zastosowania dwóch przewodów 24b i 24c w układzie natryskowym wewnętrznym 21 w pierwszej kolejności płukane jest po stronie wewnętrznej i zewnętrznej dno pojemnika, a układy natryskowe 19 i 21 nie przemieszczają się, a następnie płukane są po stronie zewnętrznej i wewnętrznej boki pojemnika, a układy natryskowe przemieszczają się w kierunku pionowym. Do płukania stosuje się wodę o temperaturze od 50 do 70°C, z udziałem środków powierzchniowo czynnych, którą doprowadza się do układów natryskowych 19 i 21 pod ciśnien iem 4-6 bar ze zbiornika cieczy płuczącej 25. Cykl płukania jest wielokrotnie powtarzany w czasie identycznym jak w komorze myjącej 4. W przypadku zastosowania jednego przewodu wewnętrznego 24 dno i boki pojemnika płukane są jednocześnie. Woda płucząca jest filtrowana i podawana ponownie do zbiornika cieczy płuczącej 25. Po zakończeniu procesu płukania podobnie jak w komorze mycia 4 w komorze płukania 5 uruchamiana jest dodatkowa dysza 13, przez którą kierowany jest do wnętrza pojemnika strumień sprężonego powietrza, które wypychając wkładkę dna ku górze, usuwa z niej nagromadzoną wodę. W tym czasie układy natryskujące 19 i 21 wracają do położenia początkowego. Następnie otwierane są grodzie 3 po czym uruchamiany jest przenośnik transportowy 2 przemieszczający pojemnik do komory suszenia 6, a kolejne pojemniki odpowiednio do komory płukania 5 i komory mycia 4. Jednocześnie w trakcie transportu pojemnika do komory suszenia 6 włączony zostaje układ dysz zdmuchujących 12 usytuowany w komorze płukania 5, który usuwa resztki cieczy płuczącej z górnej powierzchni pojemnika. Po zamknięciu grodzi 3 rozpoczyna się proces mycia kolejnego pojemnika w komorze mycia 4, proces płukania w komorze płukania 5 i proces suszenia pojemnika w komorze suszenia 6, a urządzenie załadowcze pobiera kolejny brudny pojemnik do mycia. W komorze suszenia 6 od dołu poprzez układ nadmuchowy gorącego powietrza 29 składający się z rury wylotowej 34 współpracującej z wentylatorem 35 połączonym z nagrzewnicą, następuje nadmuch gorącego powietrza. Dodatkowo pojemnik magazynowy jest odmuchiwany zimnym powietrzem z zewnątrz i wewnątrz, układem odmuchującym zewnętrznym 27 i wewnętrznym 28, którego przewody rurowe odpowiednio 30 i 32 wykonują ruchy w kierunku pionowym. Po osuszeniu poszczególne ramy układu nadmuchowego powracają do położenia początkowego, grodzie 3 otwierają się, przenośnik transportowy 2 jest uruchamiany, a pojemnik magazynowy wysuwa się z obudowy 1 i oczekuje na stanowisku rozładowczym 41. Pozostałe pojemniki przesuwają się do kolejnych komór. Po zamknięciu grodzi 3, na pojemniku magazynowym zaciskają się listwy boczne 37 urządzenia rozładowczego, pojemnik zostaje uniesiony ku górze i zdjęty z przenośnika transportowego 2, a następnie zostaje obrócony dnem do dołu i zostaje przemieszczony na poziom posadzki i odebrany do ułożenia w stosy.

Claims (25)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza drucianych z okładziną wewnętrzną, zawierająca obudowę, wewnątrz której zamocowany jest przenośnik transportowy, przy czym obudowa podzielona jest grodziami na co najmniej jedną komorę mycia, co najmniej jedną komorę płukania i komorę suszenia, z których komora mycia i komora płukania wyposażone są w układ natryskowy zewnętrzny i wewnętrzny względem pojemnika magazynowego, połączony odpowiednio ze zbiornikiem cieczy myjącej albo ze zbiornikiem cieczy płuczącej, przy czym myjnia połączona jest z instalacją automatycznego sterowania, oraz przystosowana jest do współpracy z urządzeniem podającym i odbierającym pojemniki, znamienna tym, że w każdej z komór mycia (4) oraz w każdej z komór płukania (5) układ natryskowy zewnętrzny (7) względem pojemnika magazynowego, połączony jest z siłownikiem (8) od góry i zamocowany przesuwnie w prowadnicach pionowych (9), usytuowanych na przeciwległych ścianach komory mycia (4), a układ natryskowy wewnętrzny (10) względem pojemnika magazynowego, połączony jest z siłownikiem (11) od dołu, przy czym w górnej części każdej komory mycia (4) oraz każdej komory płukania (5) usytuowany jest zespół dysz
    PL 236 907 B1 zdmuchujących (12), skierowanych przeciwnie do kierunku przemieszczania pojemnika magazynowego, zaś w dolnej części każdej komory mycia (4) i każdej komory płukania (5), poniżej przenośnika transportowego (2), usytuowana jest dysza sprężonego powietrza (13) skierowana ku górze, a wewnątrz komory suszenia (6) zamontowany jest przesuwnie w k ierunku pionowym układ nadmuchowy zimnego powietrza zewnętrzny (27) i wewnętrzny (28) względem pojemnika magazynowego oraz układ nadmuchowy gorącego powietrza (29).
  2. 2. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ natryskowy zewnętrzny (7) w komorze mycia (4), ma postać dwóch przewodów rurowych (14) o konstrukcji sztywnej i końcach zaślepionych oraz zagiętych na kształt ramion (14a), a ponadto sztywne przewody rurowe (14) wyposażone są w liczne dysze natryskowe (15), skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego.
  3. 3. Myjnia według zastrz. 2, znamienna tym, że jedne dysze natryskowe (15) skierowane są w stronę dna pojemnika magazynowego, zaś drugie dysze natryskowe (15) skierowane są w stronę boków pojemnika magazynowego.
  4. 4. Myjnia według zastrz. 3, znamienna tym, że dysze natryskowe (15) skierowane w stronę dna pojemnika magazynowego i dysze natryskowe (15) skierowane w stronę boków pojemnika magazynowego są odrębnie sterowane.
  5. 5. Myjnia według zastrz. 2, znamienna tym, że przewody rurowe (14) układu natryskowego zewnętrznego (7), skierowane są ramionami (14a) naprzeciw siebie.
  6. 6. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ natryskowy wewnętrzny (10) w komorze mycia (4) ma postać wyprofilowanego na kształt prostokąta sztywnego przewodu rurowego (16) połączonego z usytuowaną nad nim kratownicą (17) utworzoną ze sztywnych przewodów rurowych (17a), przy czym sztywne przewody rurowe (16) i (17a) takiego układu wyposażone są w liczne dysze natryskowe (15), skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego.
  7. 7. Myjnia według zastrz. 6, znamienna tym, że dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (16) skierowane są w stronę boków pojemnika magazynowego, zaś dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodach rurowych (17a) platformy (17) skierowane są w stronę dna pojemnika magazynowego.
  8. 8. Myjnia według zastrz. 6, znamienna tym, że dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (16) oraz dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodach rurowych (17a) kratownicy (17) są odrębnie sterowane.
  9. 9. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ podnoszący (11), ma postać podnośnika trapezowego połączonego z siłownikiem.
  10. 10. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ natryskowy zewnętrzny (19) w komorze płukania (5) ma postać wyprofilowanego na kształt prostokąta sztywnego przewodu rurowego (23), wyposażonego w liczne dysze natryskowe (15), skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego.
  11. 11. Myjnia według zastrz. 10, znamienna tym, że przewód rurowy (23) podzielony jest na dwie części.
  12. 12. Myjnia według zastrz. 10 albo 11, znamienna tym, że jedne dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (23) skierowane są w stronę dna pojemnika magazynowego, a inne dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (23) skierowane są w stronę boków pojemnika magazynowego.
  13. 13. Myjnia według zastrz. 12, znamienna tym, że dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (23) i skierowane w stronę dna pojemnika magazynowego oraz dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (23) i skierowane w stronę boków pojemnika magazynowego są odrębnie sterowane.
  14. 14. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ natryskowy wewnętrzny (21) w komorze płukania (5) ma postać wyprofilowanego na kształt prostokąta sztywnego przewodu rurowego (24), wyposażonego w liczne dysze natryskowe (15), skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego.
  15. 15. Myjnia według zastrz. 14, znamienna tym, że jedne dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (24) skierowane są w stronę dna pojemnika magazynowego, a inne dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (24) skierowane są w stronę boków pojemnika magazynowego.
    PL 236 907 B1
  16. 16. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ natryskowy wewnętrzny 21 składa się z dwóch połączonych przewodów (24b) i (24c), przy czym dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (24b) i skierowane w stronę dna pojemnika magazynowego, oraz dysze natryskowe (15) usytuowane na przewodzie rurowym (24c) i skierowane w stronę boków pojemnika magazynowego, są odrębnie sterowane.
  17. 17. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że w komorze suszenia (6) układ nadmuchowy gorącego powietrza (29) zawiera co najmniej jedną rurę wylotową (34) współpracującą z wentylatorem (35) połączonym z nagrzewnicą.
  18. 18. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ nadmuchowy zimnego powietrza zewnętrzny (27) względem pojemnika magazynowego, ma postać przewodu rurowego (30) wyprofilowanego na kształt ramy i wyposażonego w liczne otwory wylotowe (31), przy czym tak ukształtowany przewód rurowy (30) zamocowany jest przesuwnie w pionowych prowadnicach (9) i połączony z siłownikiem (30a).
  19. 19. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ nadmuchowy zimnego powietrza, wewnętrzny (28) względem pojemnika magazynowego, ma postać sztywnego przewodu rurowego (32) wyprofilowanego na kształt ramy i wyposażonego w dysze (33) skierowane pod różnymi kątami w stronę pojemnika magazynowego, przy czym przewód rurowy (32) połączony jest poprzez układ poprzeczek (32a) z siłownikiem (32b).
  20. 20. Myjnia według zastrz. 1, znamienna tym, że układ nadmuchowy zimnego powietrza zewnętrzny (27) i wewnętrzny (28) podłączone są do zespołu wentylatorów.
  21. 21. Sposób mycia pojemników magazynowych zwłaszcza drucianych wyposażonych we wkładki wewnętrzne, polegający na tym, że zanieczyszczone pojemniki odwraca się i podaje na łańcuchowy przenośnik transportowy, a następnie myje się cieczą myjącą i płucze jego powierzchnię wewnętrzną i zewnętrzną oraz suszy w myjni typu komorowego, przy czym środek myjący i płuczący podaje się za pomocą dysz natryskowych, a następnie pojemniki odwraca się i układa w stosy, przy czym cały proces sterowany jest automatycznie, znamienny tym, że na stanowisku załadowczym (36) zanieczyszczony pojemnik magazynowy odwraca się i ustawia na przenośniku transportowym łańcuchowym (2), po czym przez otwarte grodzie (3) pojemnik magazynowy przesuwa się do komory mycia (4) myjni komorowej o konstrukcji zgodnej z zastrz. od 1 do 20, po czym wszystkie grodzie (3) zamyka się i rozpoczyna się proces mycia w komorze mycia (4) w ten sposób, że podaje się jednocześnie ciecz myjącą do układu natryskowego zewnętrznego (7) względem pojemnika magazynowego i układu natryskowego wewnętrznego (10) względem pojemnika magazynowego, myje się dno pojemnika, a następnie myje się boki pojemnika, przy czym opisany cykl mycia zewnętrznej i wewnętrznej strony pojemnika powtarzany jest wielokrotnie, w czasie od 2 do 5 min, przy czym korzystnie ciecz myjąca ma temperaturę od 50 do 95°C i podawana jest do obu układów natryskowych zewnętrznego (7) i wewnętrznego (10) pod ciśnieniem od 4 do 6 bar a następnie odcina się dopływ cieczy myjącej do obu układów natryskowych (7) i (10), uruchamia się dyszę sprężonego powietrza (13), która usuwa nadmiar wody z górnej wkładki pojemnika magazynowego, po czym otwiera się grodzie (3), a układy natryskowe (7) i (10) powracają do położenia początkowego, po czym w kolejnym cyklu pojemnik przesuwa się do komory płukania (5), a w trakcie przesuwania jego górną powierzchnię odmuchuje się przez dysze zdmuchujące (12) umieszczone nad grodziami (3) i skierowane przeciwnie do kierunku przemieszczania pojemnika, następnie powtarza się cykl mycia w komorze mycia (4) dla kolejnego pojemnika, a w komorze płukania (5) prowadzi się cykl płukania za pomocą cieczy płuczącej z dodatkiem środków powierzchniowo czynnych, o temperaturze od 50-70°C podawanej pod ciśnieniem od 4-6 bar, przy czym proces płukania sterowany jest w ten sposób, że dno i boki pojemnika z zewnątrz i wewnątrz pojemnika płucze się jednocześnie, przy pomocy układów natryskowych zewnętrznego (19) i wewnętrznego (21) względem pojemnika magazynowego, przy czym proces ten powtarza się wielokrotnie w takim samym czasie jaki ustalony został dla procesu mycia, po czym odcina się dopływ cieczy płuczącej, uruchamia się dyszę sprężonego powietrza (13), która usuwa nadmiar wody z górnej wkładki pojemnika, otwiera się grodzie (3), a układy natryskowe (19) i (21) powracają do położenia początkowego, po czym w kolejnym cyklu pojemnik przesuwa się do komory suszenia (6), a w trakcie przesuwania jego górną powierzchnię odmuchuje się za pomocą dysz zdmuchujących (12) umieszczonych nad grodziami (3) w komorze płukania (5), na
    PL 236 907 B1 stępnie cykl w komorze mycia (4) i w komorze płukania (5) powtarza się dla kolejnych pojemników, a w komorze suszenia (6) prowadzi się proces suszenia powietrzem nagrzanym do temp. od 60 do 80°C przy pomocy układu gorącego powietrza (29) oraz odmuchiwania powietrzem o temperaturze otoczenia, przy pomocy układów nadmuchowych (27) i (28), a w kolejnym cyklu pojemnik wysuwa się z komory suszenia (6), odwraca na stanowisku rozładowczym (41) i układa w stosie, a poszczególne cykle w komorze mycia (4), komorze płukania (5) i komorze suszenia (6) powtarza się dla następnych pojemników, przy czym czas trwania poszczególnych cykli procesu jest jednakowy dla każdej z komór (4), (5) i (6).
  22. 22. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że do układu natryskowego zewnętrznego (7) usytuowanego w komorze mycia (4) ciecz myjącą podaje się dwuetapowo to jest w pierwszej kolejności ciecz myjącą podaje się do dysz (15) skierowanych w stronę dna pojemnika magazynowego, natryskuje się ciecz pod ciśnieniem, po czym zamyka się dopływ cieczy do tych dysz, a następnie w czasie, gdy układ natryskowy zewnętrzny (7) przesuwa się po prowadnicach pionowych (9), ciecz myjącą podaje się pod takim samym ciśnieniem do dysz natryskowych (15) skierowanych w stronę boków pojemnika magazynowego.
  23. 23. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że do układu natryskowego wewnętrznego (10) usytuowanego w komorze mycia (4) ciecz myjącą podaje się dwuetapowo to jest w pierwszej kolejności ciecz myjącą podaje się do dysz (15) usytuowanych na przewodach rurowych (17a) kratownicy (17), natryskuje się pod ciśnieniem, po czym zamyka się dopływ cieczy do tych dysz, a otwiera się dopływ cieczy myjącej do dysz (15) skierowanych w stronę boków pojemnika magazynowego, przy równoczesnym przesuwaniu w dół podnośnika (11) układu natryskowego wewnętrznego (10).
  24. 24. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że do układu natryskowego zewnętrznego (19) i wewnętrznego (21) usytuowanego w komorze płuczącej (5) ciecz płuczącą podaje się jednoetapowo przy wykorzystaniu przewodu rurowego zewnętrznego (23) i przewodu rurowego wewnętrznego (24) z dyszami usytuowanymi w stronę dna i boków pojemnika magazynowego.
  25. 25. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że do układu natryskowego zewnętrznego (19) i wewnętrznego (21) usytuowanego w komorze płuczącej (5) ciecz płuczącą podaje się dwuetapowo to jest w pierwszej kolejności ciecz płuczącą podaje się do dysz (15) usytuowanych na przewodzie (24b) i skierowanych w stronę dna pojemnika magazynowego, natryskuje się ciecz pod ciśnieniem, po czym zamyka się dopływ cieczy do tych dysz, a następnie ciecz płuczącą podaje się pod takim samym ciśnieniem do dysz natryskowych (15) usytuowanych na przewodzie (24c) i skierowanych w stronę boków pojemnika magazynowego.
PL427049A 2018-09-13 2018-09-13 Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych z okładziną wewnętrzną oraz zastosowanie takiej myjni komorowej PL236907B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427049A PL236907B1 (pl) 2018-09-13 2018-09-13 Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych z okładziną wewnętrzną oraz zastosowanie takiej myjni komorowej
EP19460046.6A EP3623064A1 (en) 2018-09-13 2019-09-10 A device and method for washing storage containers

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427049A PL236907B1 (pl) 2018-09-13 2018-09-13 Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych z okładziną wewnętrzną oraz zastosowanie takiej myjni komorowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427049A1 PL427049A1 (pl) 2020-03-23
PL236907B1 true PL236907B1 (pl) 2021-02-22

Family

ID=68470452

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427049A PL236907B1 (pl) 2018-09-13 2018-09-13 Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych z okładziną wewnętrzną oraz zastosowanie takiej myjni komorowej

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3623064A1 (pl)
PL (1) PL236907B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112742812B (zh) * 2021-01-11 2022-09-30 北京亿刻科技有限公司 一种可充分再利用的免洗洗手液回收装置
CN112933304B (zh) * 2021-01-27 2022-11-11 黑龙江省医院 一种心内科积液引流用处理装置

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL171661B1 (pl) 1993-11-05 1997-06-30 Klemar Sp Z Oo Urzadzenie do mycia pojemników PL
NL1004784C2 (nl) 1996-12-16 1998-06-17 Bastiaan Naaktgeboren Inrichting en werkwijze voor het reinigen van containers, zoals bijvoorbeeld landbouwkisten.
JP3692380B2 (ja) * 1998-07-03 2005-09-07 Azエレクトロニックマテリアルズ株式会社 容器の洗浄方法および装置
AUPP625098A0 (en) * 1998-09-30 1998-10-22 Washco Pty Limited Vertical crate washing and drying device and methods
PL62623Y1 (en) 2002-05-27 2006-10-31 Ryszard Karpowicz Appliance for closed cycle automatic cleaning of containers and rods used in curing process
US7621285B2 (en) * 2005-09-15 2009-11-24 Steris Inc. Tunnel washer system with improved cleaning efficiency
IT1396699B1 (it) 2009-11-19 2012-12-14 Unitec Spa Impianto perfezionato per la pulizia di contenitori per prodotti vegetali.
US9616468B2 (en) * 2011-07-20 2017-04-11 Green-Age Products And Services, Llc Agricultural container washer and method
PL226112B1 (pl) * 2013-02-26 2017-06-30 Stawiany Ireneusz Zakład Remontowo Montażowy Masz I Urządzeń Myjka wozkow wedzarniczych
ITBZ20130018A1 (it) * 2013-03-26 2014-09-27 Tanzer Maschb Srl Procedimento ed impianto per la rimozione di etichette
CN106076945B (zh) * 2016-08-02 2018-10-26 宜昌英汉超声电气有限公司 混流清洗机

Also Published As

Publication number Publication date
EP3623064A1 (en) 2020-03-18
PL427049A1 (pl) 2020-03-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101134473B1 (ko) 상자 자동 세척 및 건조장치
PL186021B1 (pl) Przemysłowe urządzenie do czyszczenia
US3706317A (en) Module treating apparatus
KR101034978B1 (ko) 농수축산물 및 자동차 부품 박스 컨테이너 자동세척기
KR100870545B1 (ko) 진공 초음파 자동 세척 시스템
PL236907B1 (pl) Myjnia komorowa pojemników magazynowych zwłaszcza pojemników drucianych z okładziną wewnętrzną oraz zastosowanie takiej myjni komorowej
EP1967467A1 (en) Apparatus for washing a refuse bin and corresponding method
JP2894545B2 (ja) 自動食器洗浄装置
EP3563940B1 (en) Cup-washing device
KR100760007B1 (ko) 구근류 세척장치
KR101470195B1 (ko) 수평형 다단 적재식 팔레트 세척장치 및 세척방법
CN220879680U (zh) 一种汽车零部件的清洁工装
KR101479847B1 (ko) 다단 적재식 팔레트 세척장치 및 세척방법
WO2000018522A1 (en) Vertical crate washing and drying device and methods
JP5846484B2 (ja) 物品洗浄装置
KR101995412B1 (ko) 계란 세척 장치
JP5012616B2 (ja) 殺菌洗浄方法および殺菌洗浄装置
JPH1156735A (ja) 食器洗浄装置
TWI551258B (zh) 洗碗機
US5072747A (en) Apparatus and method for cleaning tubular articles
KR950001247Y1 (ko) 식기 세척장치
KR20190003274A (ko) 신발을 순차적으로 동시에 다양한 세척과정이 가능한 세척 시스템
KR101525835B1 (ko) 물재활용기능을 가진 식기세척기
CN218282827U (zh) 脉冲真空干燥机清洗系统
JPH10201695A (ja) 食器洗浄装置