PL222715B1 - Opakowanie typu flow-wrap i sposób wytwarzania takiego opakowania - Google Patents
Opakowanie typu flow-wrap i sposób wytwarzania takiego opakowaniaInfo
- Publication number
- PL222715B1 PL222715B1 PL396948A PL39694811A PL222715B1 PL 222715 B1 PL222715 B1 PL 222715B1 PL 396948 A PL396948 A PL 396948A PL 39694811 A PL39694811 A PL 39694811A PL 222715 B1 PL222715 B1 PL 222715B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- edges
- seam line
- product
- package
- packaging
- Prior art date
Links
Landscapes
- Packages (AREA)
- Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
- Cartons (AREA)
Description
(21) Numer zgłoszenia: 396948 (51) Int.Cl.
B65D 75/58 (2006.01) B65D 65/26 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 10.11.2011 (54) Opakowanie typu flow-wrap i sposób wytwarzania takiego opakowania
(73) Uprawniony z patentu: LOTTE WEDEL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Warszawa, PL LOTTE CO. LTD, Tokio, JP | |
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 13.05.2013 BUP 10/13 | (72) Twórca(y) wynalazku: |
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: | ARTUR EUGENIUSZ OBOLEŃSKI, Warszawa, PL YASUHISA SHIRAI, Ibaraki-ken, JP MASASHI ASO, Tokyo, JP |
31.08.2016 WUP 08/16 | YUKA WATANABE, Saitama-ken, JP |
(74) Pełnomocnik: rzecz. pat. Katarzyna Karcz |
PL 222 715 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest opakowanie typu flow-wrap, w szczególności z folii, o spojonych krawędziach ścian i posiadające szczelne zamknięcie w nieotwartym stanie oraz sposób wytwarzania takiego opakowania.
Opakowania zgrzewane określane jako opakowania „flow-wrap, „flow-pack, czy opakowania poduszkowe („pillow pack) są znane. Produkcja tego typu opakowania polega na umieszczeniu materiału opakowaniowego w formie wstęgi w urządzeniu pakującym, które automatycznie owija produkt w materiał opakowaniowy, po czym przycina materiał opakowaniowy do rozmiaru właściwego dla danego produktu. Opakowanie jest spajane bezpośrednio na produkcie. Spojenie opakowania wykon ywane jest na gorąco, bądź na zimno przy zastosowaniu właściwego kleju. Spajanie na zimno ma tę zaletę, że nie wymaga stosowania grzałek i trwa krócej, niż wykonanie zgrzewu na gorąco. Opakowania te są wykorzystywane do pakowania różnego typu produktów, w szczególności zaś popularne są w przemyśle spożywczym, gdzie pakuje się w nie między innymi czekolady.
Opakowania te mogą być także wyposażone w warstwę kleju, która pozwala na ich ponowne zamknięcie, co jest szczególnie korzystne w przypadku pakowania produktów spożywczych, gdyż konsument dzięki temu zyskuje możliwość zabezpieczenia niespożytego do końca produktu przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem.
W patencie europejskim nr EP 1 288 139 opisano opakowanie o zgrzewanych bokach, które w szczególności przydatne jest do pakowania czekolady, a także sposób jego wytwarzania. Sposób ten polega na owinięciu odpowiednio przyciętego materiału opakowaniowego wokół pakowanego produktu, a następnie na zgrzaniu krawędzi tego opakowania, przy czym niektóre z tych krawędzi pozbawione są kleju, co umożliwia łatwe otwarcie opakowania.
Z kolei w zgłoszeniu międzynarodowym nr WO 2010/084 336 opisano opakowanie, w którym krawędzie opakowania służące do otwierania są nierównej szerokości, co ułatwia otwieranie opakowania.
Opakowania znane ze stanu techniki nie rozwiązują w zadowalający sposób problemu otwierania zamkniętych opakowań. Konsument musi włożyć wiele wysiłku by rozerwać spojenie i odpakować produkt.
Nieoczekiwanie okazało się, że można w bardzo prosty sposób rozwiązać ten problem.
Według wynalazku opracowano opakowanie typu flow-wrap wykonane z jednego kawałka materiału, w szczególności z folii, mające dwie naprzeciwległe ścianki, które są ze sobą spojone na swoich naprzeciwległych krawędziach, posiadające szczelne zamknięcie w nieotwartym stanie, które stanowi dodatkowa linia spojenia łącząca pozostałe dwie krawędzie wspomnianego kawałka materiału.
Opakowanie według wynalazku charakteryzuje się tym, że dodatkowa linia spojenia rozciąga się na obszarze jednej z naprzeciwległych ścianek, a każda z krawędzi posiada ponad linią spojenia wypustki o krawędzi zaokrąglonej, rozmieszczone wzdłuż całej linii spojenia.
Korzystnie, wypustki umieszczone są obok siebie równolegle, bądź przesunięte względem siebie.
Korzystnie, wspomniane pozostałe dwie krawędzie materiału pokryte są od wewnątrz, wzdłuż linii spojenia ponownego zamknięcia.
Według odmiany wynalazku opracowano opakowanie typu flow-wrap wykonane z jednego kawałka materiału, w szczególności z folii, mające dwie naprzeciwległe ścianki, które są ze sobą spojone na swoich naprzeciwległych krawędziach, posiadające szczelne zamknięcie w nieotwartym stanie, które stanowi dodatkowa linia spojenia łącząca pozostałe dwie krawędzie wspomnianego kawałka materiału.
Opakowanie według odmiany wynalazku charakteryzuje się tym, że dodatkowa linia spojenia rozciąga się na obszarze jednej z naprzeciwległych ścianek, a co najmniej jedna z krawędzi posiada ponad linią spojenia wcięcia o krawędzi zaokrąglonej, rozmieszczone wzdłuż całej linii spojenia.
Korzystnie, wcięcia mają kształt litery U.
Wspomniane pozostałe krawędzie kawałka materiału korzystnie pokryte są od wewnątrz, wzdłuż linii spojenia klejem ponownego zamknięcia.
Według wynalazku opracowano także sposób wytwarzania opakowania na produkt, w którym wytwarza się wstęgę z kawałka materiału, w szczególności folii, posiadającą odpowiedni nadruk oraz warstwę kleju do zgrzewania na zimno, przycina się ją do rozmiaru właściwego dla danego typu produktów, a następnie umieszcza się tę wstęgę w urządzeniu pakującym, które formuje wokół produktu
PL 222 715 B1 opakowanie typu flow-wrap mające dwie naprzeciwległe ścianki, spajane ze sobą na swoich naprzeciwległych krawędziach i szczelne zamknięte w nieotwartym stanie wzdłuż dodatkowej linii spojenia, łączącej pozostałe dwie krawędzie wspomnianego kawałka materiału.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że przed uformowaniem opakowania na produkcie i jego spojeniu w materiale opakowaniowym w postaci wstęgi wycina się nożami rotującymi bądź laserem wypustki w obu krawędziach, które następnie łączy się na dodatkowej linii spojenia, albo wycina się nożami rotującymi, bądź laserem wcięcia w jednej z dwóch krawędzi, po czym obie krawędzie łączy się na dodatkowej linii spojenia,
W korzystnym wariancie sposobu wypustki albo wcięcia wycina się w trakcie przycinania wstęgi do rozmiaru kawałka materiału właściwego dla danego typu produktów, a następnie umieszcza się wstęgę w urządzeniu, bądź układzie pakującym, po czym formuje się opakowanie na produkcie i je spaja.
W innym korzystnym wariancie sposobu, po przycięciu wstęgi do rozmiaru kawałka materiału właściwego dla danego typu produktów umieszcza się wstęgę w urządzeniu, bądź układzie pakującym i po jej rozwinięciu, ale przed uformowaniem opakowania wycina się wypustki albo wcięcia, po czym formuje się opakowanie na produkcie i je spaja.
Opakowanie według wynalazku ma odpowiednio ukształtowane krawędzie folii, z której form owane jest opakowanie typu flow wrap. Krawędziom tym, poprzez wycinanie lub wypalanie (np. laserem), nadany jest odpowiedni ergonomiczny, zaokrąglony kształt, który po uformowaniu opakowania czyli sklejeniu obszarów pokrytych klejem (typu „cold seal) tworzy krawędź spojenia znajdującą się na jednej ze ścianek. Zaokrąglony kształt wypustek lub wcięć umożliwia łatwe rozdzielenie złączonej (na tylnym zgrzewie) folii formowanego opakowania. Przy jednoczesnym zastosowaniu kleju ponownego otwarcia/zamknięcia („reclose cold seal) opakowaniu nadana jest funkcja łatwego otwierania i ponownego zamknięcia.
Wynalazek obejmuje także sposób wytwarzania opakowań typu flow-wrap wyposażonych w wypustki, bądź wcięcia. Istotą tego sposobu jest odpowiednie ukształtowanie materiału opakowaniowego przed wytworzeniem opakowania, co pozwala na prowadzenie całego procesu wytwarzania z odpowiednią prędkością i wydajnością. Materiał opakowaniowy może być przycinany do odpowie dniego kształtu bezpośrednio po wytworzeniu, a przed umieszczeniem w układzie pakującym. Możliwe jest także wycinanie jego krawędzi już po umieszczeniu w układzie pakującym, gdzie przed rozpoczęciem operacji zawijania produktu następuje właściwe przycinanie krawędzi materiału opakowaniowego. Niezależnie jednak od tego, który z wariantów tego sposobu zostanie zastosowany, wytworzone opakowanie będzie posiadało odpowiednio ukształtowane zamknięcia, tak by konsument mógł je łatwo otworzyć.
Wynalazek został poniżej przedstawiony w przykładach wykonania, gdzie fig. 1 przedstawia przykład wykonania opakowania, które posiada wypustki na całej długości zamknięcia, fig. 2 przedstawia inny przykład wykonania opakowania według wynalazku, które posiada wcięcia na całej długości zamknięcia, fig. 3 przedstawia schemat pierwszego przykładu realizacji sposobu wytwarzania op akowania posiadającego wypustki, a fig. 4 przedstawia schemat drugiego przykładu realizacji sposobu wytwarzania opakowania posiadającego wcięcia.
Przedstawione przykłady nie mogą być interpretowane w sposób zawężający zakres ochrony wynalazku.
Opakowanie przedstawione na fig. 1 wykonane zostało z jednego kawałka materiału opakowaniowego, wyciętego z wstęgi folii, którego naprzeciwległe ścianki A, A' zostały spojone na krawędziach 1a i 1b. Ponadto, wspomniany kawałek materiału posiada dodatkowe szczelne zamknięcie 2, które stanowi dodatkowa linia spojenia 2a, łącząca pozostałe dwie krawędzie 1c wspomnianego kawałka materiału i rozciągająca się na obszarze jednej z naprzeciwległych ścianek A, A'. W opakowaniu pokazanym na fig. 1 każda z krawędzi 1c posiada wiele wypustek 3a, 3b o krawędzi zaokrąglonej ponad linią spojenia 2a, wzdłuż całej długości zamknięcia. Wypustki 3a i 3b znajdują się powyżej linii spojenia 2a i są przesunięte względem siebie.
Opakowanie przedstawione na fig. 2 wykonane zostało z jednego kawałka materiału opakowaniowego, wyciętego z wstęgi folii, którego naprzeciwległe ścianki A, A' zostały spojone na krawędziach 1a i 1b. Ponadto, wspomniany kawałek materiału posiada dodatkowe szczelne zamknięcie 2, które stanowi dodatkowa linia spojenia 2a, łącząca pozostałe dwie krawędzie 1c wspomnianego kawałka materiału i rozciągająca się na obszarze jednej z naprzeciwległych ścianek A, A'. W opakowaniu pokazanym na fig. 2 jedna z krawędzi 1c posiada wcięcia 4 o krawędzi zaokrąglonej, w kształcie litery „U, wzdłuż całej długości zamknięcia.
PL 222 715 B1
Figura 3 przedstawia schemat pierwszego przykładu realizacji sposobu wytwarzania opakowania. Rolka materiału opakowaniowego 5 jest rozwijana i cięta przy zastosowaniu urządzenia 6 na mniejsze rolki odpowiadające wielkości produktu, który ma być pakowany. W czasie cięcia krawędziom materiału opakowaniowego nadawany jest odpowiedni kształt, tzn. wycinane są wypustki 3a, 3b, 3c. Tak przycięty materiał opakowaniowy jest następnie umieszczany w układzie pakującym, gdzie następuje formowanie opakowania na produkcie i spojenie krawędzi opakowania. Gotowe opakowanie posiada wypustki umożliwiające łatwe rozdzielenie zamknięcia i otwarcie opakowania.
Figura 4 przedstawia schemat drugiego przykładu realizacji sposobu wytwarzania opakowania. Rolka materiału opakowaniowego 7 przycięta do rozmiaru odpowiadającego wielkości produktu, który ma być pakowany umieszczona jest w układzie pakującym. Materiał opakowaniowy odwinięty z rolki trafia do urządzenia tnącego 8, które wycina w odpowiednim miejscu na krawędzi materiału liczne wcięcia 4, po czym materiał opakowaniowy przemieszczany jest do układu pakującego 9, gdzie następuje uformowanie opakowania wokół produktu 10 i spojenie krawędzi opakowania. Gotowe opak owanie posiada wcięcia w krawędzi jednej ze ścian, które ułatwiają rozdzielenie zamknięcia i otwarcie opakowania.
Claims (9)
- Zastrzeżenia patentowe1. Opakowanie typu flow-wrap wykonane z jednego kawałka materiału, w szczególności z folii, mające dwie naprzeciwległe ścianki (A, A'), które są ze sobą spojone na swoich naprzeciwległych krawędziach (1a, 1 b), posiadające szczelne zamknięcie (2) w nieotwartym stanie, które stanowi dodatkowa linia spojenia (2a) łącząca pozostałe dwie krawędzie ( 1 c) wspomnianego kawałka materiału, znamienne tym, że dodatkowa linia spojenia (2a) rozciąga się na obszarze jednej z naprzeciwległych ścianek (A, A'), a każda z krawędzi (1 c) posiada ponad linią spojenia (2a) wypustki (3a, 3b) o krawędzi zaokrąglonej, rozmieszczone wzdłuż całej linii spojenia (2a).
- 2. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że wypustki (3a, 3b) umieszczone są obok siebie równolegle, bądź przesunięte względem siebie.
- 3. Opakowanie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że krawędzie (1 c) pokryte są od wewnątrz, wzdłuż linii spojenia (2a) klejem ponownego zamknięcia.
- 4. Opakowanie typu flow-wrap wykonane z jednego kawałka materiału, w szczególności z folii, mające dwie naprzeciwległe ścianki (A, A'), które są ze sobą spojone na swoich naprzeciwległych krawędziach (1a, 1 b), posiadające szczelne zamknięcie (2) w nie otwartym stanie, które stanowi dodatkowa linia spojenia (2a) łącząca pozostałe dwie krawędzie (1 c) wspomnianego kawałka materiału, znamienne tym, że dodatkowa linia spojenia (2a) rozciąga się na obszarze jednej z naprzeciwległych ścianek (A, A'), a co najmniej jedna z krawędzi (1c) posiada ponad linią spojenia (2a) wcięcia (4) o krawędzi zaokrąglonej, rozmieszczone wzdłuż całej linii spojenia (2a).
- 5. Opakowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że wcięcia (4) mają kształt litery U.
- 6. Opakowanie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że krawędzie (1 c) pokryte są od wewnątrz, wzdłuż linii spojenia (2a) klejem ponownego zamknięcia.
- 7. Sposób wytwarzania opakowania na produkt, w którym wytwarza się wstęgę (5) z kawałka materiału, w szczególności folii, posiadającą odpowiedni nadruk oraz warstwę kleju do zgrzewania na zimno, przycina się ją do rozmiaru właściwego dla danego typu produktów, a następnie umieszcza się tę wstęgę (5) w urządzeniu pakującym, które formuje wokół produktu opakowanie typu flow-wrap mające dwie naprzeciwległe ścianki (A, A'), spajane ze sobą na swoich naprzeciwległych krawędziach (1a, 1b) i szczelne zamknięte w nie otwartym stanie wzdłuż dodatkowej linii spojenia (2a), łączącej pozostałe dwie krawędzie (1 c) wspomnianego kawałka materiału, znamienny tym, że przed uformowaniem opakowania na produkcie i jego spojeniu w materiale opakowaniowym w postaci wst ęgi (5) wycina się nożami rotującymi bądź laserem wypustki (3a, 3b) w obu krawędziach (1 c), które następnie łączy się na dodatkowej linii spojenia (2a) lub wycina się nożami rotującymi, bądź laserem wcięcia (4) w jednej z dwóch krawędzi (1c), po czym obie krawędzie łączy się na dodatkowej linii spojenia (2a).
- 8. Sposób wytwarzania opakowania według zastrz. 7, znamienny tym, że wypustki (3a, 3b) albo wcięcia (4) wycina się w trakcie przycinania wstęgi do rozmiaru kawałka materiału właściwego dla danego typu produktów, a następnie umieszcza się wstęgę w urządzeniu, bądź układzie pakującym, po czym formuje się opakowanie na produkcie i je spaja.PL 222 715 B1
- 9. Sposób wytwarzania opakowania według zastrz. 7, znamienny tym, że po przycięciu wstęgi do rozmiaru kawałka materiału właściwego dla danego typu produktów umieszcza się wstęgę w urządzeniu, bądź układzie pakującym i po jej rozwinięciu ale przed uformowaniem opakowania wycina się wypustki (3a, 3b) albo wcięcia (4), po czym formuje się opakowanie na produkcie i je spaja.Rysunki
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL396948A PL222715B1 (pl) | 2011-11-10 | 2011-11-10 | Opakowanie typu flow-wrap i sposób wytwarzania takiego opakowania |
JP2012247571A JP2013103766A (ja) | 2011-11-10 | 2012-11-09 | パッケージ及びパッケージを製造する方法 |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL396948A PL222715B1 (pl) | 2011-11-10 | 2011-11-10 | Opakowanie typu flow-wrap i sposób wytwarzania takiego opakowania |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL396948A1 PL396948A1 (pl) | 2013-05-13 |
PL222715B1 true PL222715B1 (pl) | 2016-08-31 |
Family
ID=48522639
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL396948A PL222715B1 (pl) | 2011-11-10 | 2011-11-10 | Opakowanie typu flow-wrap i sposób wytwarzania takiego opakowania |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JP2013103766A (pl) |
PL (1) | PL222715B1 (pl) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE102018124586A1 (de) * | 2018-10-05 | 2020-04-09 | DIENES WERKE FüR MASCHINENTEILE GMBH & CO. KG | Schlauchbeutelmaschine und damit hergestellte Beutelpackung |
KR20210077685A (ko) * | 2018-10-19 | 2021-06-25 | 도판 인사츠 가부시키가이샤 | 튜브 용기 및 그 제조 방법 |
JP7400185B2 (ja) * | 2018-10-22 | 2023-12-19 | Toppanホールディングス株式会社 | チューブ容器 |
JP2020066469A (ja) * | 2018-10-22 | 2020-04-30 | 凸版印刷株式会社 | チューブ容器 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE8008205U1 (de) * | 1980-03-25 | 1980-06-26 | Agfa-Gevaert Ag, 5090 Leverkusen | Rdntgenfilmpackung |
JPH0688565B2 (ja) * | 1989-07-14 | 1994-11-09 | 旭化成ポリフレックス株式会社 | 自動製袋充填方法 |
JP4010038B2 (ja) * | 1997-12-02 | 2007-11-21 | 東洋製罐株式会社 | 開閉部を有する密封包装袋 |
JP3130004B2 (ja) * | 1997-12-26 | 2001-01-31 | 王子製袋株式会社 | 閉鎖用フラップ付紙袋の製造方法 |
JP4146012B2 (ja) * | 1998-10-01 | 2008-09-03 | 株式会社クレハ | 易開封包装体及びそのための充填包装装置 |
JP3093949U (ja) * | 2002-11-11 | 2003-05-23 | 株式会社ダイワパックス | 縦型充填包装袋 |
JP2008001372A (ja) * | 2006-06-20 | 2008-01-10 | Dainippon Printing Co Ltd | 易開封性包装袋およびそれを使用した包装体 |
US20080105679A1 (en) * | 2006-11-02 | 2008-05-08 | Marlin Daniel Ballard | Offset opening tabs for plastic zippered bags and plastic containers |
JP2009057107A (ja) * | 2007-09-04 | 2009-03-19 | Toyo Aluminum Ekco Products Kk | ジッパー付袋 |
-
2011
- 2011-11-10 PL PL396948A patent/PL222715B1/pl unknown
-
2012
- 2012-11-09 JP JP2012247571A patent/JP2013103766A/ja active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL396948A1 (pl) | 2013-05-13 |
JP2013103766A (ja) | 2013-05-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
ES2539577T3 (es) | Productos de envasado de película flexible de fácil apertura y cierre repetible y métodos de fabricación | |
RU2576006C2 (ru) | Упаковка | |
US8167487B2 (en) | Secure access easy opening tamper evident feature for sealable bags | |
TR201802663T4 (tr) | Tütün kesesi̇ | |
MX2010013209A (es) | Productos de envasado de peliculas flexibles resellables y metodos de fabricacion. | |
WO2006043496A1 (ja) | シガレットパッケージ及びその製造方法 | |
MX2008000724A (es) | Envoltura de resma de facil apertura. | |
MX2013013055A (es) | Envase de pelicula flexible susceptible de volver a cerrarse y metodos de manufactura. | |
CA2748935A1 (en) | Packaging and method for packaging | |
TWI565630B (zh) | 具開啟帶之已封包裝箱 | |
PL222715B1 (pl) | Opakowanie typu flow-wrap i sposób wytwarzania takiego opakowania | |
US20030118254A1 (en) | Easy-opening, reclosable flexible container | |
CA2876031C (en) | Tear tape for product wrapper | |
EP1775233B1 (en) | Outer package for packaged groups of rolls of products. | |
WO2014142886A1 (en) | Recloseable flexible packages | |
CN105745162B (zh) | 具有易打开特征的包装 | |
JP2008155963A (ja) | チャックテープ付きピロー包装用巻取原反 | |
EP2032466B1 (en) | Pack containing a pasty foofstuff | |
CA2708099C (en) | Packaging and method for packaging | |
US12091201B2 (en) | Triple center sealing device in pillow packaging machine | |
CA2729342C (en) | Easy opening packaging for food products | |
KR20030007574A (ko) | 플라스틱 포장재 | |
JP2004238065A (ja) | ピロー包装体を折上げてなる包装体 | |
US3432310A (en) | Bread package | |
WO2013177634A1 (pt) | Aperfeiçoamento em embalagem laminar para produtos comestíveis e processo para sua fabricação |