PL215295B1 - Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant - Google Patents

Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant

Info

Publication number
PL215295B1
PL215295B1 PL386925A PL38692508A PL215295B1 PL 215295 B1 PL215295 B1 PL 215295B1 PL 386925 A PL386925 A PL 386925A PL 38692508 A PL38692508 A PL 38692508A PL 215295 B1 PL215295 B1 PL 215295B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
instant
black
black pudding
pudding
flavor
Prior art date
Application number
PL386925A
Other languages
English (en)
Other versions
PL386925A1 (pl
Inventor
Eugeniusz Korbas
Ryszard Przygrodzki
Irena Jóźwiak
Henryk Hoppel
Original Assignee
Inst Biotechnologii Przemyslu Rolno Spozywczego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Biotechnologii Przemyslu Rolno Spozywczego filed Critical Inst Biotechnologii Przemyslu Rolno Spozywczego
Priority to PL386925A priority Critical patent/PL215295B1/pl
Publication of PL386925A1 publication Critical patent/PL386925A1/pl
Publication of PL215295B1 publication Critical patent/PL215295B1/pl

Links

Landscapes

  • Grain Derivatives (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant mającej postać suchej mieszanki granulatu i proszku, gotowej do spożycia po zalaniu gorącą wodą.
Znane, tradycyjne sposoby otrzymywania kaszanki smażonej polegają na smażeniu uprzednio pozbawionej jelita masy kaszanki, wytworzonej wcześniej z różnego rodzaju kasz i krwi zwierzęcej z dodatkami smakowymi. Podczas smażenia dodaje się często uzupełniające dodatki, jak na przykład cebulę, majeranek i inne przyprawy - zależnie od indywidualnych upodobań konsumentów. Znane dotychczas sposoby wytwarzania kaszanki smażonej są nadmiernie pracochłonne i uciążliwe w stosowaniu, zaś wyrób uzyskany znanymi sposobami jest nietrwały - nie nadaje się do przechowywania i najczęściej, jest spożywany bezpośrednio po przyrządzeniu. Otrzymany znanymi sposobami wyrób jest wysokotłuszczowy, wysoko cholesterolowy i wysokokaloryczny, zawiera bowiem podroby zwierzęce i skwarki, stąd, z punktu widzenia zasad prawidłowego żywienia człowieka, jest jakościowo wysoce niekorzystny dla organizmu ludzkiego. Ponadto, z opisu patentowego RP nr 195001 znany jest sposób wytwarzania wstępnie kształtowanych, uwadnialnych suszonych produktów żywnościowych nadających się do smażenia na patelni, polegający na tym, że miesza się gatunkowo właściwe surowce zawierające 50-70% wag, korzystnie 55-65% wag. kaszy, 5-25%wag., korzystnie 10-20% wag. upłynnionego tłuszczu, 5-20% wag., korzystnie 8-15% wag. koagulowanego białka oraz środek spulchniający i, także, sól, przyprawy i inne domieszki. W następnej kolejności przygotowuje się wilgotne ciasto przez zmieszanie z dodatkiem płynu i zagniatanie plastyczne, po czym uzyskane ciasto porcjuje się i przekształca w produkty o żądanym kształcie. W końcowym etapie znanego procesu, porcje ciasta w celu wytworzenia szkieletu białkowego, poddaje się obróbce termicznej w temp. 90-160°C, korzystnie 100-150°C przez 8-30 minut, korzystnie 12-25 min, a w ten sposób uzyskane kawałki ciasta suszy się do zawartości wody pozostałej 4-10% wag., korzystnie 6-8% wag. Nie jest, natomiast, dotychczas znany sposób otrzymywania kaszanki smażonej instant.
Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant według wynalazku polega na tym, że w pierwszym etapie przeprowadza się aglomerację sproszkowanych, czerwonych krwinek zwierzęcych w ilości od 30 do 40% wag. z nośnikiem węglowodanowym, po czym z otrzymanego w ten sposób aglomeratu sporządza się bazę smakowo-zapachową kaszanki poprzez zmieszanie 65-85% wag. aglomeratu z 20-40% wag. rozdrobnionej kaszy instant i z 7-10% wag. mieszanki smakowo-zapachowej, zawierającej sól spożywczą, glutaminian sodu, majeranek, pieprz czarny mielony i ziele angielskie mielone. W kolejnym etapie sposobu według wynalazku sporządza się podstawową mieszankę kaszanki instant przez poddanie procesowi mieszania: 40-60% wag. kaszy instant z 1-4% wag. oleju roślinnego, w celu uzyskania warstwy filmu oleju na powierzchni pojedynczych ziaren kaszy, a do powstałej mieszaniny dodaje się kolejno: 25-35% wag. uzyskanej uprzednio bazy smakowozapachowej kaszanki. Poprzez dokładne wymieszanie następuje obklejenie bazą natłuszczonych ziaren kaszy, dzięki czemu uzyskuje się pożądane dla odpowiedniej jakości wyrobu gotowego równomierne rozprowadzenie bazy (a z nią czerwonych krwinek) w masie kaszy. W ostatniej części etapu trzeciego dodaje się 10-20% suchej cebuli smażonej uprzednio w oleju roślinnym. W ten sposób, po kolejnym wymieszaniu składników, uzyskuje się gotowy produkt, który, w końcowym etapie, zamyka się w hermetycznych opakowaniach. Stwierdzono, że korzystne jest zastosowanie, podczas prowadzenia procesu aglomeracji czerwonych krwinek, w charakterze nośnika węglowodanowego maltodekstryny, która ma neutralny wpływ na własności smakowe gotowego produktu. Zastosowanie aglomeracji sproszkowanych krwinek czerwonych z nośnikiem węglowodanowym - zgodnie ze sposobem według wynalazku - rozwiązuje problem równomierności rozprowadzenia w gorącej wodzie krwi zwierzęcej zawartej w suchej kaszance. Ponadto stwierdzono, że dla właściwej jednorodności bazy smakowo-zapachowej kaszanki korzystne jest zastosowanie rozdrobnionej kaszy zbożowej instant lub kaszy gryczanej instant ewentualnie mieszaniny tych kasz instant.
Wytworzona sposobem według wynalazku kaszanka posiada cechy żywności instant - w celu uzyskania postaci gotowej do spożycia wystarczy dodać gorącej wody do suchej kaszanki, wymieszać i odczekać około 5 minut. Cechy organoleptyczne kaszanki przypominają smakiem, zapachem i konsystencją tradycyjną kaszankę smażoną z cebulą. Ponadto kaszanka uzyskana sposobem według wynalazku jest wyrobem bezpiecznym dla zdrowia: pozbawiona jest tłuszczu zwierzęcego i posiada obniżoną kaloryczność oraz jest żywnością prozdrowotną: zawiera kasze i tłuszcze roślinne a przy tym jest wyrobem wygodnym o charakterze „gorącego kubka”.
PL 215 295 B1
P r z y k ł a d 1 cz. czerwonych krwinek zwierzęcych w proszku aglomeruje się z 65 cz. wag. maltodekstryny nisko scukrzonej, stosując wodny roztwór z udziałem 5 cz. wag maltodekstryny jako fazę zwilżającą. W celu sporządzenia bazy smakowo-zapachowej kaszanki, miesza się 68,3 cz. wag. aglomeratu krwinek z 22,7 cz. wag. rozdrobnionej kaszy pszennej instant oraz z 9,0 cz. wag. mieszanki smakowozapachowej zawierającej: sól spożywczą, glutaminian sodu, majeranek, pieprz czarny mielony i ziele angielskie mielone. Następnie, 57 cz. wag. pszenno-gryczanej kaszy instant miesza się z 2,5 cz. wag. oleju rzepakowego, po czym dodaje się 27,8 cz. wag. uprzednio sporządzonej bazy smakowozapachowej kaszanki i miesza się do uzyskania równomiernego rozprowadzenia bazy w masie kaszy. Na koniec dodaje się 12,7 cz. wag. suchej cebuli smażonej w oleju roślinnym i całość krótkotrwale miesza. Otrzymaną suchą kaszankę instant pakuje się w hermetyczne opakowanie - typowe dla suchych koncentratów spożywczych. Porcję 80 g wytworzonej suchej kaszanki instant zalewa się 125 g gorącej wody, miesza i po około 5 minutach otrzymuje się potrawę gotową do spożycia.
P r z y k ł a d 2 cz. wag. czerwonych krwinek zwierzęcych w proszku aglomeruje się z 60 cz. wag. maltodekstryny średnio scukrzonej, stosując wodę jako fazę zwilżającą.
Dla sporządzenia bazy smakowo - zapachowej kaszanki miesza się 61 cz. wag. aglomeratu krwinek z 32 cz. wag. rozdrobnionej kaszy pszennej instant oraz z 7 cz. wag. mieszanki smakowozapachowej zawierającej: sól spożywczą, glutaminian sodu, majeranek, pieprz czarny mielony i ziele angielskie mielone. Następnie, 49 cz. wag. jęczmiennej kaszy instant miesza się z 3 cz. wag. oleju słonecznikowego, po czym dodaje się 33,6 cz. wag. bazy smakowo-zapachowej kaszanki i miesza się do uzyskania równomiernego rozprowadzenia bazy w masie kaszy. Na koniec dodaje się 14,4 cz. wag. suchej cebuli smażonej w oleju roślinnym i całość krótkotrwale miesza. Pakowanie suchej kaszanki i przygotowywanie z niej potrawy do spożycia - jak w przykładzie 1.

Claims (6)

1. Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant polegający na obróbce cieplnej kaszy i krwi zwierzęcej, a następnie wymieszaniu tych komponentów z uprzednio przygotowanymi pozostałymi składnikami, takimi jak: kasza instant, olej roślinny, przyprawy, maltodekstryna i susz cebulowy, znamienny tym, że, w pierwszym etapie, przeprowadza się aglomerację sproszkowanych, czerwonych krwinek zwierzęcych w ilości od 30 do 40% wag. z nośnikiem węglowodanowym, po czym wykonuje się bazę smakowo-zapachową kaszanki poprzez zmieszanie 65-85% wag. aglomeratu z 20-40% wag. rozdrobnionej kaszy instant z 7-10% wag. mieszanki smakowo-zapachowej, po czym sporządza się podstawową mieszankę kaszanki instant przez poddanie procesowi mieszania: 40-60% wag. kaszy instant z od 1-4% wag. oleju roślinnego, a do powstałej mieszaniny dodaje się kolejno: 25-35% wag. uzyskanej uprzednio bazy smakowo-zapachowej kaszanki i 10-20% suchej cebuli smażonej uprzednio w oleju roślinnym i, w końcowym etapie, po kolejnym wymieszaniu składników, uzyskuje się gotowy produkt, który zamyka się w hermetycznym opakowaniu.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako nośnik węglowodanowy stosuje się nisko cukrzoną maltodekstrynę.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do sporządzenia bazy smakowo-zapachowej kaszanki stosuje się kasze zbożowe instant.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do sporządzenia bazy smakowo-zapachowej kaszanki stosuje się kaszę gryczaną instant i/ lub mieszaninę kasz zbożowych i kaszy gryczanej instant.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanka smakowo-zapachowa zawiera sól spożywczą, glutaminian sodu, majeranek, pieprz czarny mielony i ziele angielskie mielone.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że olej roślinny nanosi się na powierzchnię ziaren kaszy, następnie dodaje się bazę smakowo-zapachową kaszanki.
PL386925A 2008-12-24 2008-12-24 Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant PL215295B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386925A PL215295B1 (pl) 2008-12-24 2008-12-24 Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386925A PL215295B1 (pl) 2008-12-24 2008-12-24 Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL386925A1 PL386925A1 (pl) 2010-07-05
PL215295B1 true PL215295B1 (pl) 2013-11-29

Family

ID=42370633

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386925A PL215295B1 (pl) 2008-12-24 2008-12-24 Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215295B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL386925A1 (pl) 2010-07-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5124168A (en) Pasta product and method of making the same
KR101312998B1 (ko) 쌀을 원료로 한 몰드 식품 제조용 프리믹스 조성물, 및 이를 이용하여 제조된 몰드 식품 및 그 제조방법
KR101960565B1 (ko) 기름에 튀기지 않은 즉석 복원 용기형 건조면의 제조방법
KR100781769B1 (ko) 두부커틀릿 및 그의 제조방법
JP5851825B2 (ja) 長期保存可能な揚げ物用食品及びそのためのバッター液
RU2573317C2 (ru) Продукт мясной формованный в тестовой оболочке, обсыпанный панировкой, и способ его получения
JP5893613B2 (ja) 冷凍パスタ
JP2791141B2 (ja) 膨化食品
KR101226932B1 (ko) 연근을 이용한 일회용 컵 누룽지탕 및 그 제조방법
JP2007267621A (ja) 皮にイモ類を含む饅頭及びその製造方法
JP5993325B2 (ja) レトルト食品とその製造方法
TWI593362B (zh) 穀類加工食品之疏鬆改良劑
KR20090041034A (ko) 즉석 누룽지의 제조방법
TWI593361B (zh) 穀類加工食品之疏鬆改良劑
KR20140146066A (ko) 전분 가공품의 개질방법
PL215295B1 (pl) Sposób wytwarzania kaszanki smażonej instant
ES2763533T3 (es) Proceso de fabricación de un grano de arroz reconstituido
RU2260953C2 (ru) Способ приготовления сухарей
JP3752191B2 (ja) ソフトカプセル化した食用液状油組成物
JP3597837B2 (ja) ボール状加工食品の製造方法
JP4659007B2 (ja) 揚げ物用衣液の製造法
JP4025717B2 (ja) 分離型液体調味料
JP2012029669A (ja) 調味パン粉の製造方法及び調味パン粉
KR100922518B1 (ko) 어류 콜라겐을 함유하는 기능성 당면 및 그 제조방법
RU2243681C2 (ru) Паштет из бобовых