PL212990B1 - Sposób budowy toru kolejowego - Google Patents
Sposób budowy toru kolejowegoInfo
- Publication number
- PL212990B1 PL212990B1 PL357521A PL35752102A PL212990B1 PL 212990 B1 PL212990 B1 PL 212990B1 PL 357521 A PL357521 A PL 357521A PL 35752102 A PL35752102 A PL 35752102A PL 212990 B1 PL212990 B1 PL 212990B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- concrete
- walls
- track
- insertion device
- poured
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B1/00—Ballastway; Other means for supporting the sleepers or the track; Drainage of the ballastway
- E01B1/002—Ballastless track, e.g. concrete slab trackway, or with asphalt layers
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B3/00—Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails
- E01B3/28—Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails made from concrete or from natural or artificial stone
- E01B3/38—Longitudinal sleepers; Longitudinal sleepers integral or combined with tie-rods; Combined longitudinal and transverse sleepers; Layers of concrete supporting both rails
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B29/00—Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
- E01B29/005—Making of concrete parts of the track in situ
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B29/00—Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
- E01B29/32—Installing or removing track components, not covered by the preceding groups, e.g. sole-plates, rail anchors
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B2204/00—Characteristics of the track and its foundations
- E01B2204/09—Ballastless systems
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
- On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
- Road Paving Machines (AREA)
- Road Paving Structures (AREA)
- Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
- Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)
- Panels For Use In Building Construction (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób budowy toru kolejowego, w którym wytwarza się betonową płytę torową, a człony kotwiące toru kolejowego wstawia się do płyty torowej. Człony kotwiące wstawia się za pomocą urządzenia wstawiającego, które może poruszać się wzdłuż trasy toru kolejowego.
Dokument EP O 803 609 opisuje sposób i urządzenie do wstawiania nakładek stykowych do betonu w celu szybkiego i taniego budowania toru kolejowego. Urządzenie wstawiające zawiera ruchomą platformę przesuwającą się po świeżo wylanej płycie betonowej, tak że urządzenie wstawiające może poruszać się wzdłuż trasy toru kolejowego.
Francuskie zgłoszenie patentowe, złożone przez niniejszego zgłaszającego, nr FR 2812671, opisuje precyzyjne pozycjonowanie urządzenia do wstawiania nakładek stykowych przy wykorzystaniu stanowiska pomiarowego, które wykonuje obliczenia względem referencyjnych pomiarowych punktów topograficznych przy krawędzi trasy toru kolejowego, przy czym stanowisko pomiarowe zawiera optyczny system pomiarowy współpracujący z reflektorami przenoszonymi przez urządzenie wstawiające nakładki stykowe, tak by precyzyjnie wyznaczać położenie urządzenia wstawiającego. Ten sposób budowy torów ma jednak tę wadę, że postęp prac jest ograniczony przez czas niezbędny do przesunięcia urządzenia wstawiającego nakładki stykowe i do precyzyjnego ustawienia tego urządzenia. Inną wadą sposobu budowania tego typu jest to, że wymaga on użycia względnie obszernego urządzenia do wstawiania płytek stykowych, zawierającego ruchomą platformę, która przesuwa się wzdłuż świeżo wylanej płyty betonowej i której szerokość musi przekraczać szerokość tej płyty betonowej. Urządzenie wstawiające jest również z reguły połączone z urządzeniem do wylewania betonu w sposób ciągły, które jest umieszczone z przodu urządzenia wstawiającego nakładki stykowe i które odpowiada za formowanie betonowej płyty poprzez przesuwne szalowanie. Zastosowanie tego typu urządzenia do wylewania betonu w sposób ciągły ma tę wadę, że wymaga użycia betonu o konkretnym składzie, którego struktura jest taka, że nie może on być pompowany, co sprawia, ze niezbędne jest transportowanie znacznej ilości betonu przez inny odpowiedni element, taki jak pojemniki wyposażone w mieszadło, przed wylaniem betonu przy wykorzystaniu grawitacji. W rezultacie ten sposób budowania może być niemożliwy do realizacji, gdy przestrzeń jest ograniczona po którejś ze stron toru kolejowego, co może mieć miejsce szczególnie w czasie budowy toru kolejowego w tunelach lub na mostach.
Celem niniejszego wynalazku jest usunięcie wspomnianych niedogodności poprzez zaproponowanie sposobu budowy torów kolejowych na płytach betonowych przy użyciu ograniczonych ilości betonu formowanego w sposób ciągły, natomiast pozostała część całkowitej ilości betonu niezbędnej do wykonania betonowej płyty składa się z betonu, który może być pompowany.
Innym celem niniejszego wynalazku jest zaproponowanie sposobu budowy umożliwiającego zastosowanie urządzenia do ciągłego wylewania betonu i zwartego urządzenia do wstawiania nakładek stykowych, które jest proste i tanie w użytkowaniu.
Sposób budowy toru kolejowego według wynalazku, w którym wytwarza się betonową płytę torową, do której wstawia się człony kotwiące toru kolejowego wzdłuż jego trasy, charakteryzuje się tym, że nad topograficznymi, pomiarowymi punktami referencyjnymi umieszcza się stanowisko pomiarowe, które zawiera optyczny system pomiarowy oraz tym, że stosuje się urządzenie do wylewania betonu, zawierające reflektory współpracujące z optycznym systemem pomiarowym dla określenia odległości i kąta między tym systemem pomiarowym a reflektorami, po czym przemieszcza się wspomniane urządzenie w przód, sterując nim za pomocą optycznego systemu pomiarowego współpracującego z reflektorami i wylewając podczas tego przemieszczania beton w sposób ciągły tak, że wytwarza się dwie betonowe ścianki ograniczające po bokach krawędzie wytwarzanej płyty torowej, następnie wylewa się betonową płytę torową pomiędzy wspomnianymi ściankami i przemieszcza się urządzenie wstawiające do wstawiania członów kotwiących do płyty torowej wzdłuż betonowej płyty torowej prowadząc je za pomocą ścianek i jednocześnie wstawiając człony kotwiące do wylanej płyty torowej.
Korzystnie, stosuje się urządzenie wstawiające, które posiada koła, przy czym odległość pomiędzy kołami jest tak dobrana, by poruszały się po ściankach, a ponadto koła posiadają zewnętrzny kołnierz współpracujący z częścią czołową bocznej krawędzi ścianki, natomiast podczas przemieszczania urządzenia wstawiającego zewnętrzne kołnierze sprzęgają się z częścią czołową bocznej krawędzi odpowiedniej ścianki prowadząc urządzenie wstawiające wzdłuż ścianki.
Ewentualnie, stosuje się urządzenie wstawiające, które zawiera przegubowe ramię do precyzyjnego wstawiania członów kotwiących zaopatrzone w reflektory, przy czym przegubowe ramię pozycjonuje się
PL 212 990 B1 precyzyjnie za pomocą reflektorów współpracujących z optycznym systemem pomiarowym stanowiska pomiarowego.
Płytę torową korzystnie wytwarza się z betonu o tradycyjnym składzie, wprowadzając go pomiędzy dwie ścianki za pomocą pompy lub mieszarki wózkowej.
Ponadto, płytę torową korzystnie poziomuje się za pomocą wibrującej zacieraczki prowadzonej przez ścianki, przy czym dokładna wysokość wibrującej zacieraczki zależy od wysokości ścianek.
Przed wylaniem betonu w celu wytworzenia płyty torowej, pomiędzy ściankami można umieścić metalowe zbrojenia.
Podczas wylewania betonu w celu wytworzenia dwóch ścianek korzystnie formuje się jednocześnie betonową płytę fundamentową leżącą pomiędzy dwiema ściankami, przy czym płyta fundamentowa ma grubość mniejszą niż wysokość ścianek, tak by pomiędzy ściankami pozostało zagłębienie, do którego wlewa się beton płyty torowej.
Sposób budowania toru kolejowego według wynalazku ma tę zaletę, że umożliwia zastosowanie zwartego urządzenia do ciągłego wylewania betonu i może być stosowany w miejscach, w których dostępna przestrzeń jest ograniczona. Urządzenie do ciągłego wylewania betonu jest tak zaprojektowane, by wytwarzało niskie ścianki wymagające niewielkich ilości betonu, natomiast płyta torowa formowana pomiędzy dwiema ściankami jest uzyskiwana w wyniku wylewania tradycyjnego betonu, który ma tę zaletę, że może być pompowany, tak że lej wyładowczy betonu może być umieszczony w pewnym oddaleniu, w miejscu, w którym jest wystarczająco dużo przestrzeni.
Ponadto, zgodnie ze sposobem według niniejszego wynalazku, ścianki są używane do prowadzenia urządzenia wstawiającego nakładki stykowe wzdłuż toru kolejowego, co zapewnia wstępne pozycjonowanie urządzenia wstawiającego i zmniejsza czas niezbędny do precyzyjnego pozycjonowania ramion utrzymujących nakładki.
Ścianki mają również tę zaletę, że służą jako wsporniki dla dowolnych zbrojeń metalowych, które mogą być wstawiane do płyty torowej, a ponadto upraszczają umieszczanie rowów lub drenów w płycie torowej.
Przykład realizacji, w którym podczas formowania dwóch ścianek formuje się jednocześnie cieńszą betonową płytę fundamentową leżącą pomiędzy dwiema ściankami, chociaż wymaga zastosowania większego urządzenia do ciągłego wylewania betonu, ma dodatkowo tę zaletę, że zapewnia idealne względne ułożenie dwóch ścianek, oraz umożliwia szybsze wytwarzanie dwóch ścianek poprzez zmniejszenie czasu niezbędnego do pozycjonowania urządzenia do ciągłego wylewania.
Przedmiot wynalazku, w przykładach wykonania, został bliżej objaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat kolejnych przykładowych etapów realizacji sposobu budowy toru kolejowego według niniejszego wynalazku, fig. 2 - schematyczny widok perspektywiczny etapu sposobu pokazanego na fig. 1, w którym wytwarzane są ścianki, fig. 3 - schematyczny widok perspektywiczny etapu sposobu pokazanego na fig. 1, w którym wstawia się człony kotwiące, natomiast fig. 4 przedstawia przekrój poprzeczny toru kolejowego na betonowej płycie uzyskanej według niniejszego wynalazku.
W celu uproszczenia rysunku pokazano jedynie komponenty niezbędne dla zrozumienia wynalazku.
Fig. 1 przedstawia schemat kolejnych etapów przykładu realizacji sposobu budowy toru kolejowego według niniejszego wynalazku. Jak pokazano na fig. 1, najpierw budowane są wzdłuż trasy toru kolejowego dwie ścianki 2 o wysokości rzędu 20 do 40 cm i szerokości rzędu 10 cm, przy czym te dwie ścianki ograniczają z boku krawędzie płyty betonowej, która zostanie następnie wylana, by stanowiła wsparcie dla toru kolejowego. Ścianki 2 mogą być wykonane z betonu za pomocą zwartego urządzenia 10 do ciągłego wylewania betonu typu opisanego w zgłoszeniu patentowym FR-A1-2 662 452 i udostępnianego przez firmę M-B-W. Ten rodzaj urządzenia 10 jest zamontowany na kołach 11 i zawiera lej samowyładowczy 12 do wylewania betonu w wyniku działania grawitacyjnego przy końcu od strony czołowej przesuwnego szalowania 13, w wyniku czego formowana jest ścianka 2.
W czasie formowania ścianek 2, jak to pokazano bardziej szczegółowo na fig. 2, urządzenie do ciągłego wylewania 10 może być nakierowywane w czasie swego ruchu do przodu przez stanowisko pomiarowe 5, znajdujące się na trójnogu i wystające pionowo z topograficznego punktu pomiarowego 6 przy krawędzi trasy toru kolejowego. Stanowisko pomiarowe 5 zawiera system pomiaru odległości wyposażony w optyczny sprzęt nadawczo/odbiorczy, który potrafi wyznaczać z dużą dokładnością odległość i kąt pomiędzy stanowiskiem pomiarowym 5 i zestawem reflektorów 7 przenoszonych przez urządzenie do ciągłego wylewania 10. Stosowanym systemem pomiarowym jest na przykład system laserowy LEICA TC/TCA 2003.
PL 212 990 B1
Wysokość ścianek 2 dobiera się tak, by górna powierzchnia ścianek 2 ograniczała wysokość betonowej płyty, która ma być następnie wylana, przy czym ścianki 2 posiadają wewnętrzne boki, które są nachylone względem pionu w taki sposób, że przestrzeń pomiędzy dwiema ściankami 2 tworzy zwężającą się wnękę, która pomieści betonową płytę torową 1.
Ewentualnie, jak pokazano na fig. 1, pomiędzy dwiema ściankami 2 można umieścić metalowe zbrojenie 4 w celu uzyskania wzmocnionej betonowej płyty torowej 1. Zbrojenie oczywiście może być pominięte, jeśli wymagana jest betonowa płyta torowa 1 bez zbrojenia 4.
Po stwardnieniu betonu tworzącego dwie ścianki 2, do ograniczonej przez nie wnęki wlewany jest tradycyjny beton, tak by wypełnił wnękę do wysokości przynajmniej górnej powierzchni ścianek 2. Tradycyjny beton jest pompowany przez rurę połączoną z lejem samowyładowczym umieszczonym niedaleko toru, na przykład tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca. Lej samowyładowczy może również spoczywać na kołach i przesuwać się wzdłuż ścianek 2, w którym to przypadku beton może być rozprowadzany za pomocą mieszadła wózkowego.
Jak widać na fig. 1 i 3, nad świeżo wylaną płytą torową 1 przesuwane jest zwarte urządzenie 20 do wstawiania członów kotwiących 3, np. w postaci nakładek stykowych, przy czym urządzenie wstawiające 20 zawiera prostokątną obudowę spoczywającą na czterech kołach 21 rozstawionych w taki sposób, by poruszały się wzdłuż ścianek 2. Jak pokazano na fig. 1, każde koło 21 posiada zewnętrzną krawędź wyposażoną w kołnierz 21a współpracujący z zewnętrznym bokiem ścianki 2 i prowadzący urządzenie wstawiające 20 wzdłuż ścianki 2.
Zgodnie z rozwiązaniami znanymi w dziedzinie techniki, i tak jak w urządzeniu opisanym w dokumencie EP 0 803 609, urządzenie wstawiające 20 posiada również przegubowe ramię 23, które porusza się w pionie, tak by wstawiać nakładki stykowe 3 do świeżo wylanej płyty betonowej 1, oraz ponadto urządzenie do wprowadzania betonu w wibracje wokół nakładki stykowej 3 w czasie jej wstawiania do betonu. Przegubowe ramię 23 jest umieszczone w tylnej części obudowy i zawiera reflektory 2 współpracujące ze stanowiskiem pomiarowym 5, tak by wstawianie nakładek stykowych 3 odbywało się z dokładnością większą niż 1 mm, jak to zostało opisane w zgłoszeniu patentowym niniejszego zgłaszającego nr FR 2812671. Urządzenie wstawiające 20 zawiera ponadto wibrującą zacieraczkę 22 umieszczoną z przodu obudowy, która poziomuje powierzchnię płyty torowej 1 do wysokości, która jest zależna od wysokości, na której znajduje się górna powierzchnia ścianek 2.
Wraz z przesuwaniem się do przodu urządzenia wstawiającego 20, świeżo wylana płyta betonowa 1 jest poziomowana przez wibrującą zacieraczkę 22, a nakładki stykowe 3 są kolejno wstawiane przez przegubowe ramię 23, przy czym prowadzenie kół 21 wzdłuż ścianek 2 ułatwia pozycjonowanie urządzenia wstawiającego 20 w czasie jego ruchu do przodu.
Fig. 4 przedstawia wariant sposobu według niniejszego wynalazku, zgodnie z którym etap wytwarzania ścianek 2 jest zmodyfikowany. W tym wariancie sposobu wykorzystuje urządzenie do ciągłego wylewania betonu (niepokazane na rysunku), które zawiera przesuwne szalowanie do jednoczesnego formowania dwóch ścianek 2 oraz płyty fundamentowej 2a przy podstawie dwóch ścianek 2. Powstała płyta fundamentowa 2a ma grubość, która jest znacznie mniejsza niż wysokość dwóch ścianek 2, rzędu 20 cm dla ścianki o wysokości rzędu 40 cm, tak że pomiędzy ściankami 2 występuje wnęka, do której jest wylewana płyta torowa 1. Kolejne etapy sposobu są identyczne do opisanych w przykładzie realizacji pokazanym na fig. 1 do 3, a więc dwie ścianki 2 nadal zapewniają powierzchnię toczną dla urządzenia 20 wstawiającego nakładki stykowe, tak jak to pokazano na fig. 3.
Wynalazek nie ogranicza się do przedstawionych przykładów realizacji, które zostały opisane jedynie tytułem przykładu, oraz może być modyfikowany bez wychodzenia poza zakres wynalazku, w szczególności jeśli chodzi o skład różnych komponentów lub wymianę elementów równoważnych technicznie.
Claims (7)
1. Sposób budowy toru kolejowego, w którym wytwarza się betonową płytę torową, do której wstawia się człony kotwiące toru kolejowego wzdłuż jego trasy, znamienny tym, że nad topograficznymi, pomiarowymi punktami referencyjnymi (6) umieszcza się stanowisko pomiarowe (5), które zawiera optyczny system pomiarowy oraz stosuje się urządzenie (10) do wylewania betonu, zawierające reflektory (7) współpracujące z optycznym systemem pomiarowym dla określenia odległości i kąta między tym systemem pomiarowym a reflektorami (7), po czym przemieszcza się wspomniane
PL 212 990 B1 urządzenie (10) w przód, sterując nim za pomocą optycznego systemu pomiarowego współpracującego z reflektorami (7) i wylewając podczas tego przemieszczania beton w sposób ciągły tak, że wytwarza się dwie betonowe ścianki (2) ograniczające po bokach krawędzie wytwarzanej płyty torowej (1), następnie wylewa się betonową płytę torową (1) pomiędzy wspomnianymi ściankami (2) i przemieszcza się urządzenie wstawiające (20) do wstawiania członów kotwiących (3) do płyty torowej (1) wzdłuż betonowej płyty torowej (1) prowadząc je za pomocą ścianek (2) i jednocześnie wstawiając człony kotwiące (3) do wylanej płyty torowej (1).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się urządzenie wstawiające (20), które posiada koła (21), przy czym odległość pomiędzy kołami jest tak dobrana, by poruszały się po ściankach (2), a ponadto koła (21) posiadają zewnętrzny kołnierz (21a) współpracujący z częścią czołową bocznej krawędzi ścianki (2), natomiast podczas przemieszczania urządzenia wstawiającego (20) zewnętrzne kołnierze (21a) sprzęgają się z częścią czołową bocznej krawędzi odpowiedniej ścianki (2) prowadząc urządzenie wstawiające (20) wzdłuż ścianki (2).
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się urządzenie wstawiające (20), które zawiera przegubowe ramię (23) do precyzyjnego wstawiania członów kotwiących (3) zaopatrzone w reflektory (7), przy czym przegubowe ramię (23) pozycjonuje się precyzyjnie za pomocą reflektorów (7) współpracujących z optycznym systemem pomiarowym stanowiska pomiarowego (5).
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płytę torową (1) wytwarza się z betonu o tradycyjnym składzie, wprowadzając go pomiędzy dwie ścianki (2) za pomocą pompy lub mieszarki wózkowej.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że płytę torową (1) poziomuje się za pomocą wibrującej zacieraczki (22) prowadzonej przez ścianki (2), przy czym dokładna wysokość wibrującej zacieraczki (22) zależy od wysokości ścianek (2).
6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przed wylaniem betonu w celu wytworzenia płyty torowej, pomiędzy ściankami (2) umieszcza się metalowe zbrojenia (4).
7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, podczas wylewania betonu w celu wytworzenia dwóch ścianek (2) formuje się jednocześnie betonową płytę fundamentową (2a) leżącą pomiędzy dwiema ściankami (2), przy czym płyta fundamentowa (2a) ma grubość mniejszą niż wysokość ścianek (2), tak by pomiędzy ściankami (2) pozostało zagłębienie, do którego wlewa się beton płyty torowej (1).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR0115730A FR2833023B1 (fr) | 2001-12-05 | 2001-12-05 | Procede de construction d'une voie ferree dans lequel on realise une dalle de voie en beton et on insere dans la dalle de voie des elements d'ancrage de la voie ferree |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL357521A1 PL357521A1 (en) | 2003-06-16 |
PL212990B1 true PL212990B1 (pl) | 2012-12-31 |
Family
ID=8870142
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL357521A PL212990B1 (pl) | 2001-12-05 | 2002-12-04 | Sposób budowy toru kolejowego |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6913717B2 (pl) |
EP (1) | EP1318239B1 (pl) |
JP (1) | JP4050979B2 (pl) |
KR (1) | KR100918504B1 (pl) |
AT (1) | ATE302881T1 (pl) |
AU (1) | AU2002311383B2 (pl) |
BR (1) | BR0204955B1 (pl) |
CA (1) | CA2413011A1 (pl) |
DE (1) | DE60205707T2 (pl) |
FR (1) | FR2833023B1 (pl) |
HK (1) | HK1058222A1 (pl) |
MX (1) | MXPA02011999A (pl) |
NZ (1) | NZ522942A (pl) |
PL (1) | PL212990B1 (pl) |
Families Citing this family (23)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10310754B4 (de) * | 2003-01-28 | 2006-01-26 | Naumburger Bauunion Gmbh & Co. Bauunternehmung Kg | Verfahren zur Herstellung einer festen Schienenfahrbahn; Feste Schienenfahrbahn |
FR2897079B1 (fr) * | 2006-02-09 | 2008-05-02 | Alstom Transport Sa | Dispositif et procede d'insertion d'elements dans le sol, mecanisme pour ce dispositif et systeme utilisant ce dispositif |
ITUD20080117A1 (it) * | 2008-05-23 | 2009-11-24 | S A C M E Spa | Elemento strutturale per l'edilizia, macchina e procedimento per la sua realizzazione |
ES2363849B1 (es) * | 2009-06-16 | 2012-06-19 | Fcc Contrucción, S.A. | Procedimiento de instalación de vía en placa en túneles bitubo. |
KR101114443B1 (ko) * | 2011-03-23 | 2012-02-24 | 강남훈 | 보조궤광을 이용한 콘크리트 직결궤도 시공방법 |
CN102277802B (zh) * | 2011-05-04 | 2013-11-06 | 沪宁城际铁路股份有限公司 | 轨道板精调方法和基于该方法的轨道铺设工法 |
CN102296497B (zh) * | 2011-06-15 | 2013-07-03 | 中铁四局集团有限公司 | 一种crtsii型板式道岔无砟轨道道岔板精调施工方法 |
CN102899995B (zh) * | 2012-11-09 | 2014-10-15 | 中铁六局集团天津铁路建设有限公司 | 无砟轨道施工用端口排气组件的轨道施工方法 |
CN103243620A (zh) * | 2013-05-12 | 2013-08-14 | 中国十七冶集团有限公司 | 现代有轨电车整体道床混凝土浇筑用移动溜槽的使用方法 |
FR3028267B1 (fr) * | 2014-11-10 | 2016-12-23 | Alstom Transp Tech | Procede ameliore de guidage d'un dispositif d'insertion d'elements dans le sol pour la realisation d'un ouvrage ; dispositif d'insertion et vehicule associes. |
DK3384088T3 (da) * | 2015-02-10 | 2020-06-29 | Overail S R L | Modulsystem til lægning af undergrundsbane- og jernbane- og sporvognsstrækninger |
CN105178121A (zh) * | 2015-08-14 | 2015-12-23 | 中铁十一局集团第四工程有限公司 | 一种无砟轨道自密实混凝土侧面单边灌注方法 |
CN105648860A (zh) * | 2016-01-11 | 2016-06-08 | 北京城建设计发展集团股份有限公司 | 城市轨道交通用轨道板的测量调整系统及其测量调整方法 |
CN105755915B (zh) * | 2016-02-29 | 2017-07-25 | 中铁十二局集团第七工程有限公司 | Crtsⅲ型板式无砟轨道底座板施工方法 |
CN106149485B (zh) * | 2016-07-14 | 2017-11-14 | 施淑琴 | 一种铁路铁轨固定基础建造智能机器人 |
CN106192609B (zh) * | 2016-07-14 | 2017-11-24 | 黄志勇 | 一种铁路铁轨固定基础建造智能机器人用振动混料装置 |
FR3062140B1 (fr) * | 2017-01-20 | 2019-04-05 | Alstom Transport Technologies | Voie de chemin de fer a capacite de portage amelioree pour vehicule ferroviaire urbain |
FR3062139B1 (fr) * | 2017-01-20 | 2019-04-05 | Alstom Transport Technologies | Voie de chemin de fer pour vehicule ferroviaire urbain et methode de fabrication d'une telle voie de chemin de fer |
CN106988170A (zh) * | 2017-05-26 | 2017-07-28 | 湖南天象建筑科技有限公司 | 一种高铁铝合金轨道板压紧装置 |
CN107128656B (zh) * | 2017-06-26 | 2023-09-08 | 中铁十六局集团第三工程有限公司 | 一种crtsⅰ型双块式无砟轨道封闭层施工材料运输结构 |
CN207159711U (zh) * | 2017-09-07 | 2018-03-30 | 中铁五局集团第二工程有限责任公司 | Ⅲ型板式无砟轨道底座标高定位及排水坡控制装置 |
CN108677631A (zh) * | 2018-05-10 | 2018-10-19 | 中铁五局集团有限公司 | 一种开通运营前crts-ⅰ型双块式无砟轨道轨向超标整治方法及结构 |
CN109610254A (zh) * | 2018-12-28 | 2019-04-12 | 广州大铁锐威科技有限公司 | 一种利用轨道几何状态测量仪精调轨道板的施工方法 |
Family Cites Families (28)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1633211A (en) * | 1924-06-30 | 1927-06-21 | Edwin A Jenks | Roadway embankment |
US2225015A (en) * | 1937-02-19 | 1940-12-17 | Procedes Tech Const | Method and means for producing concrete structures |
US2587321A (en) * | 1947-05-26 | 1952-02-26 | John H Hohnke | Machine for forming and finishing concrete surfaces |
US3382815A (en) * | 1966-02-07 | 1968-05-14 | Japan National Railway | Method of constructing railway track |
US3750299A (en) * | 1969-01-22 | 1973-08-07 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Track apparatus with laser beam reference |
US4014633A (en) * | 1972-06-30 | 1977-03-29 | A. C. Aukerman Co. | Adjustable slip form |
US3863329A (en) * | 1972-12-19 | 1975-02-04 | Jamie S Bartlett | Method of making precast railroad tie and tie plate |
DE2422942C2 (de) * | 1974-05-11 | 1982-12-16 | Ed. Züblin AG, 7000 Stuttgart | Verfahren zur Herstellung von Eisenbahnoberbauten sowie Fertigteile und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens |
US4616395A (en) * | 1983-06-30 | 1986-10-14 | Perini Corporation | Railroad track fixation method and apparatus |
US4641779A (en) * | 1984-05-10 | 1987-02-10 | Brien Terrence X O | Concrete grade crossing system |
US4632308A (en) * | 1985-10-25 | 1986-12-30 | Portec, Inc. | Adjustable rail fastener assembly |
US5051025A (en) | 1990-05-24 | 1991-09-24 | M-B-W Inc. | Slip form paving machine with outrigger wheel |
CH683703A5 (de) * | 1991-09-26 | 1994-04-29 | Mueller J Ag | Verfahren zur Geleisevermessung. |
DE19500443A1 (de) * | 1995-01-10 | 1996-07-18 | Groetz Georg | Gleisanlage für schienengebundene Fahrzeuge |
DE19508107C1 (de) * | 1995-03-08 | 1996-11-14 | Pfleiderer Verkehrstechnik | Verfahren und Vorrichtung zum Aufbau einer festen Schienenfahrbahn |
FR2747698B1 (fr) | 1996-04-23 | 2003-11-14 | Cegelec | Procede pour mette en place avec precision un insert dans du beton, dispositif pour la mise en oeuvre de ce procede, et voie de chemin de fer obtenue par ce procede |
KR0184113B1 (ko) * | 1996-05-10 | 1999-04-01 | 전장열 | 교량보수유지용 이동식작업대의 대차제어방법 및 그 장치. |
IT1294571B1 (it) * | 1997-05-13 | 1999-04-12 | Mecno Srl | Armamento di binario, in particolare per linee tranviarie, ferrotranviarie e metropolitane. |
KR19990038570A (ko) * | 1997-11-06 | 1999-06-05 | 김영준 | 자동 주차관리 시스템 |
NL1007815C2 (nl) * | 1997-12-17 | 1999-06-24 | Stevin Wegenbouw | Spoorconstructie. |
FR2775303B1 (fr) * | 1998-02-26 | 2000-06-23 | Alsthom Cge Alcatel | Procede de construction d'une voie de chemin de fer |
DE19831680C2 (de) * | 1998-05-09 | 2001-06-21 | Zueblin Ag | Herstellung Fester Fahrbahnen mit Hilfe einer Gegenschalung |
US6109825A (en) * | 1999-05-26 | 2000-08-29 | Power Curbers, Inc. | Paving apparatus with automatic mold positioning control system |
DE10048842A1 (de) * | 2000-03-30 | 2001-10-11 | Walter Heilit Verkehrswegebau | Schwellenjustiereinrichtung |
FR2812671B1 (fr) * | 2000-08-01 | 2006-07-14 | Alstom | Procede de guidage d'un dispositif destine a inserer des elements dans le sol pour la realisation d'un ouvrage et dispositif d'insertion d'au moins un element dans le sol utilisant un tel procede de guidage |
DE10054041A1 (de) * | 2000-10-31 | 2002-05-08 | Joerg Schwarzbich | Verfahren zur Herstellung eines Schienenunterbaus |
KR100389562B1 (ko) * | 2001-04-06 | 2003-06-25 | 재단법인 한국철도기술공사 | 철도 분기 구간에 사용되는 레일 가조립장치 및 그 방법 |
FR2831898B1 (fr) * | 2001-11-07 | 2004-10-01 | Alstom | Procede de construction d'une voie ferree sur une dalle de beton et selle provisoire pour la mise en oeuvre de ce procede |
-
2001
- 2001-12-05 FR FR0115730A patent/FR2833023B1/fr not_active Expired - Lifetime
-
2002
- 2002-11-29 AT AT02292951T patent/ATE302881T1/de not_active IP Right Cessation
- 2002-11-29 EP EP02292951A patent/EP1318239B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 2002-11-29 DE DE60205707T patent/DE60205707T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-12-02 AU AU2002311383A patent/AU2002311383B2/en not_active Ceased
- 2002-12-03 JP JP2002350768A patent/JP4050979B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2002-12-03 NZ NZ522942A patent/NZ522942A/en not_active IP Right Cessation
- 2002-12-04 PL PL357521A patent/PL212990B1/pl not_active IP Right Cessation
- 2002-12-04 BR BRPI0204955-4A patent/BR0204955B1/pt active IP Right Grant
- 2002-12-04 KR KR1020020076596A patent/KR100918504B1/ko active IP Right Grant
- 2002-12-04 MX MXPA02011999A patent/MXPA02011999A/es active IP Right Grant
- 2002-12-04 US US10/309,075 patent/US6913717B2/en not_active Expired - Lifetime
- 2002-12-04 CA CA002413011A patent/CA2413011A1/fr not_active Abandoned
-
2003
- 2003-12-11 HK HK03109048A patent/HK1058222A1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HK1058222A1 (en) | 2004-05-07 |
US6913717B2 (en) | 2005-07-05 |
PL357521A1 (en) | 2003-06-16 |
FR2833023A1 (fr) | 2003-06-06 |
DE60205707T2 (de) | 2007-01-18 |
KR20030046322A (ko) | 2003-06-12 |
BR0204955A (pt) | 2004-06-15 |
MXPA02011999A (es) | 2004-07-16 |
KR100918504B1 (ko) | 2009-09-24 |
AU2002311383B2 (en) | 2008-03-13 |
BR0204955B1 (pt) | 2012-06-26 |
FR2833023B1 (fr) | 2004-05-21 |
CA2413011A1 (fr) | 2003-06-05 |
ATE302881T1 (de) | 2005-09-15 |
EP1318239B1 (fr) | 2005-08-24 |
JP4050979B2 (ja) | 2008-02-20 |
DE60205707D1 (de) | 2005-09-29 |
JP2003171904A (ja) | 2003-06-20 |
US20030102586A1 (en) | 2003-06-05 |
EP1318239A1 (fr) | 2003-06-11 |
NZ522942A (en) | 2003-05-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL212990B1 (pl) | Sposób budowy toru kolejowego | |
US20040182946A1 (en) | Method for the continuous laying of a rail on a rigid track in addition to an alignment device and a rigid track | |
RU2187593C2 (ru) | Способ для корректировки положения рельсового пути | |
AU766187B2 (en) | A guide method for guiding a device that is designed to insert elements into the ground in order to make structure, and a device for inserting at least one element into the ground using such a guide method | |
US4909474A (en) | Apparatus for locating operational surfaces on a track for electromagnetically levitated vehicles | |
FR2430480A1 (fr) | Procede de construction d'un pont par poussage | |
US4576510A (en) | Technique for the location of expansion joints when casting a concrete bed | |
WO2011120186A1 (zh) | 客运磁浮交通线路的轨道系统 | |
CN110593105A (zh) | 一种转体和平移相结合的顶推型转体平移系统及桥梁施工方法 | |
KR20020010283A (ko) | 교량의 상판 런칭용 압출겸용 교좌장치 및 그 시공방법 | |
KR100910912B1 (ko) | 안내 궤도식 고무차륜 경전철의 안내궤도 시공 방법 및 이에 적합한 시공 장치 | |
JP2971835B2 (ja) | トンネルの構築工法 | |
CN215482334U (zh) | 一种现浇箱梁滑模绑扎钢筋定位装置 | |
JP4036178B2 (ja) | コンクリートブロックの設置方法および移動装置 | |
CN112281619B (zh) | 跨座式单轨盾构法隧道内轨道梁桥及其施工方法 | |
US7428778B2 (en) | Method and a system for inserting elements in the ground, a data recording medium for the method | |
CN109706802A (zh) | 一种磁浮轨道交通砌块式承轨梁及其施工方法 | |
CN221255230U (zh) | 一种预制t梁横移装置 | |
CN115506253A (zh) | 节段拼装道岔梁现场施工工艺 | |
CN110374641A (zh) | 隧道衬砌的施工方法 | |
CN118207907A (zh) | 一种用于预制钢筋笼的始发基座装置及施工方法 | |
CN115323891A (zh) | 节段拼装道岔轨板梁结构及其制作方法 | |
DE69915920D1 (de) | Verfahren zur Errichtung einer Struktur unterhalb einer Trägböschung eines Gleises bzw. einer Fahrbahn | |
CN117468351A (zh) | 一种预制t梁横移装置及横移方法 | |
CN115491937A (zh) | 一种轨道精调道尺 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20121204 |