PL211891B1 - Urządzenie do wytwarzania włókniny - Google Patents

Urządzenie do wytwarzania włókniny

Info

Publication number
PL211891B1
PL211891B1 PL362122A PL36212201A PL211891B1 PL 211891 B1 PL211891 B1 PL 211891B1 PL 362122 A PL362122 A PL 362122A PL 36212201 A PL36212201 A PL 36212201A PL 211891 B1 PL211891 B1 PL 211891B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
diffuser
filaments
slotted
separator
weaving
Prior art date
Application number
PL362122A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362122A1 (pl
Inventor
Laurent Schmit
Rosario Maggio
Original Assignee
Rieter Perfojet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Perfojet filed Critical Rieter Perfojet
Publication of PL362122A1 publication Critical patent/PL362122A1/pl
Publication of PL211891B1 publication Critical patent/PL211891B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04HMAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
    • D04H3/00Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length
    • D04H3/08Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length characterised by the method of strengthening or consolidating
    • D04H3/16Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length characterised by the method of strengthening or consolidating with bonds between thermoplastic filaments produced in association with filament formation, e.g. immediately following extrusion

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wytwarzania włókniny, w szczególności włókniny nazywanej zwykle nazwą rodzajową „spunbond”, która wytwarzana jest z ciągłych włókienek syntetycznych.
Ze stanu techniki jest znane urządzenie do wytwarzania włókniny, które zawiera, w kolejności od góry do dołu, podzespoły do wytwarzania kurtyny włókienek, szczelinowe urządzenie snujące do snucia kurtyny włókienek, dyfuzor, który tworzy kanał dla snutych włókienek o przekroju poprzecznym wzdłuż grubości kurtyny, który nigdy nie maleje, a przynajmniej raz rośnie, a także przenośnik służący do zbierania włókienek opuszczających dyfuzor.
Podzespoły do wytwarzania kurtyny włókienek zawierają zwykle wytłaczarkę, przeznaczoną do wytłaczania roztopionego polimeru organicznego przez filierę z wywierconymi licznymi otworami, tak aby utworzyć kurtynę włókienek, a także, poniżej filiery, urządzenie do schładzania kurtyny włókienek. Szczelinowe urządzenie snujące, służące do snucia włókienek kurtyny, posiada w ogólności przeciwległe ściany boczne oraz przeciwległe ściany czołowe, które tworzą podłużną szczelinę wlotową, przeznaczoną do wprowadzania włókienek, a także podłużną szczelinę wylotową, z której wychodzą włókienka. Pomiędzy wlotem a wylotem biegnie szczelinowy kanał, przez który przechodzą włókienka, snute w wyniku wtryskiwania strumienia powietrza do szczelinowego kanału, który to strumień jest wystarczający do wysnuwania tych włókienek. Poniżej szczelinowego urządzenia snującego, przeznaczonego do snucia włókienek kurtyny, znajduje się dyfuzor, który przeznaczony jest do rozpościerania napływającej kurtyny. Włóknina, która powstaje w ten sposób na przenośniku zbierającym, położonym poniżej dyfuzora, jest dzięki temu bardziej jednorodna.
Celem wynalazku jest jeszcze większa poprawa jednorodności włókniny, co odbija się także na lepszym wyglądzie i wytrzymałości mechanicznej.
Urządzenie do wytwarzania włókniny, zawierające podzespoły do wytwarzania kurtyny włókienek, pod którymi znajduje się szczelinowe urządzenie snujące do snucia włókienek kurtyny, zaś pod szczelinowym urządzeniem snującym znajduje się dyfuzor tworzący kanał dla wysnuwanych włókienek, mający niemalejący przekrój poprzeczny wzdłuż szerokości kurtyny, zaś poniżej dyfuzora znajduje się przenośnik do zbierania włókienek opuszczających dyfuzor, według wynalazku charakteryzuje się tym, że dyfuzor znajduje się w odstępie od szczelinowego urządzenia snującego, przy czym odległość między dyfuzorem a urządzeniem snującym wynosi korzystnie od 3 do 20 mm, a przy dolnej części szczelinowego urządzenia snującego względnie w dyfuzorze jest umieszczony elektrostatyczny separator do elektrostatycznego rozdzielania włókienek.
Separator jest zamontowany przy dolnym zakończeniu szczelinowego urządzenia snującego.
Separator jest zamontowany przy szczycie dyfuzora.
Separator jest zamontowany na wysokości odpowiadającej górnemu poziomowi trzech czwartych całkowitej wysokości dyfuzora a korzystnie w górnej jednej czwartej części całkowitej wysokości dyfuzora.
Dyfuzor posiada boczne otwory biegnące na całej długości ścian dyfuzora.
Szerokość d szczeliny snującej urządzenia snującego jest mniejsza niż szerokość D kanału przy szczycie dyfuzora.
Separator posiada igły, które są cofnięte względem powierzchni kanału przechodzącego przez dyfuzor.
Dzięki oddzieleniu separatora od dyfuzora o pewną odległość, występuje równomierny strumień powietrza wzdłuż długości dyfuzora, tak iż prędkość powietrza w dyfuzorze jest bardzo równomierna na jego szerokości, unikając tym samym wahań prędkości, które mogą powodować nagromadzanie się włókienek, szkodliwe pod względem równomierności nakładania włókienek na przenośnik.
W wyniku poddania włókienek kurtyny działaniu separatora elektrostatycznego, który wywołuje wzajemne odpychanie się włókienek, efekt równomiernego dopasowywania prędkości włókienek wytwarzanych przez dyfuzor jest łączony z elektrostatycznym efektem wewnątrz rdzenia kurtyny. Zapewnia to więc, iż kurtyna jest tak równomierna, jak tylko jest to możliwe. Ponadto, w przypadku separatora elektrostatycznego działającego na włókienka, gdy wciąż jeszcze znajdują się one blisko siebie, albo przy wylocie szczelinowego urządzenia snującego albo w początkowym obszarze dyfuzora, możliwe jest utrzymanie napięcia zasilania separatora elektrostatycznego na stosunkowo niskim poziomie, na przykład między 10 a 40 kV, zapobiegając powstawaniu łuków elektrycznych, które mogłyby powodować poważne uszkodzenia włókniny. Przy tym zużycie energii elektrycznej przez instalację pozostaje niewielkie.
PL 211 891 B1
Korzystnie, dyfuzor znajduje się w odstępie od szczelinowego urządzenia snującego, zwłaszcza w odległości od 3 do 20 mm, korzystnie od 5 do 13 mm. Odległość ta umoż liwia uzyskanie bocznego dopływu powietrza z każdej strony dyfuzora w wyniku efektu Venturiego, gdzie powietrze wypychane ze szczelinowego urządzenia snującego z dużą prędkością (około 50 do 60 m/s) wywołuje silne ssanie na wlocie dyfuzora. Ilość powietrza wciąganego przez efekt Venturiego zależy od prędkości powietrza wypychanego przez szczelinowe urządzenie snujące oraz odległości szczelinowego urządzenia snującego od dyfuzora.
Gdy separator elektrostatyczny położony jest w kierunku wierzchu dyfuzora, korzystne jest, aby szerokość wierzchu kanału dyfuzora była tylko nieco większa, na przykład od 2 do 5 mm, niż szerokość, skierowanego ku niemu szczelinowego urządzenia snującego, tak aby zapobiec dotykaniu przez niektóre z włókienek opuszczających szczelinowe urządzenie snujące ścian dyfuzora, co mogłoby powodować liczne widoczne defekty. Dobre rezultaty otrzymano dla szerokości szczelinowego urządzenia snującego pomiędzy 5 a 15 mm, a także szerokości przy wierzchu kanału dyfuzora między 7 a 20 mm.
Korzystnie, na jednej ze ścian lub obydwu ścianach dyfuzora znajduje się od jednego do pięciu otworów bocznych. Otwory te, które biegną na całej długości dyfuzora i wybiegają na zewnątrz, umożliwiają zrównoważenie ciśnienia statycznego, powstającego w dyfuzorze, zapobiegając dzięki temu rozdzieleniu się strumienia powietrza wzdłuż ścian. Otwory te mogą mieć szerokości od 3 do 10 mm. Chronią one przed efektami krawędziowymi i dają równomierny profil na wylocie dyfuzora, co daje lepszy rozkład włókienek na przenośniku.
Według jednego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku, dyfuzor 6 utworzony jest z dwóch rozbieżnych płytek, przy czym kąt między tymi płytami wynosi od 3° do 30°, a korzystnie pomiędzy 3° i 10° i może być tak dopasowany, aby zoptymalizować szybkość, z jaką powietrze spływa w dyfuzorze oraz szybkość powietrza wypychanego z dyfuzora przed poł o ż eniem wł ókienek na przenośniku. Pozwala to na dopasowanie prędkości zgodnie z właściwościami wytwarzanego produktu, gramaturą, gęstością liniową włókienek i innymi czynnikami. Dobre rezultaty uzyskane zostały w przypadku dyfuzora o długości między 100 a 600 mm, dla odległości między dnem dyfuzora a przenośnikiem od 50 do 500 mm.
Separator elektrostatyczny zawiera igły, które są korzystnie wycofane względem powierzchni kanału, tworzonego w dyfuzorze, na przykład o około 1 mm od powierzchni ściany, tak aby zapobiegać gromadzeniu się włókienek na igłach w fazie uruchamiania instalacji.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny urządzenia według wynalazku, fig. 2 - przekrój poprzeczny dyfuzora, a fig. 3 - przekrój poprzeczny górnej części dyfuzora z fig. 2 w powiększeniu.
Urządzenie według wynalazku zawiera wytłaczarkę 1, zasilaną przez syntetyczny polimer, a takż e filierę 2, służącą do formowania kurtyny włókienek 3. Filiera tworzona jest przez płytę, zawierającą liczne otwory o średnicy, która zależy od wytłaczanych włókienek. Otwory te rozmieszczone są w licznych równoległych rzędach. Na szerokości filiery, wynoszącej 140 mm, obecnych jest, przykładowo, 18 rzędów otworów.
Na wyjściu, to znaczy bezpośrednio poniżej filiery 2, obecna jest jednostka chłodząca 4, służąca do obniżania temperatury włókienek i składająca się z kolejnych stref 4a, 4b, 4c, które pozwalają na poddanie włókienek 3 działaniu strumieni powietrza, którego prędkość i temperatura mogą być regulowane. Długość tej strefy chłodzenia może wynosić około 1200 mm.
Poniżej jednostki chłodzącej 4 znajduje się konwencjonalne urządzenie snujące 5 ze szczeliną F. Składa się ono z dwóch ścian, które tworzą między sobą kanał w postaci szczeliny F, do której wtryskiwane jest sprężone powietrze, na przykład pod ciśnieniem 0,5 bar. To szczelinowe urządzenie snujące 5 umożliwia zassanie kurtyny włókienek oraz porwanie jej przez strumienie powietrza o dużej prędkości, powodując wysnuwanie włókienek.
W korzystnym przykładzie wykonania, jak pokazano na fig. 3, za szczelinowym urządzeniem snującym 5 przy szczycie dyfuzora 6 znajduje się separator elektrostatyczny włókienek. Separator ten zawiera zasadniczo dwie skierowane ku sobie płyty, 8 i 9, w jednej z których znajduje się osłona, służąca do umieszczenia sztabki 10, wykonanej z przewodzącego elektrycznie materiału, z której w kierunku ściany 8 wystają igły 11, które to igły jednakże nie wystają poza wewnętrzną powierzchnię 12 ściany 9. Ściana 8 i sztabka 10 podłączone są do generatora prądu 13, tak iż między igłami 11 a ścianą 8 powstaje pole elektryczne.
Poniżej szczelinowego urządzenia snującego 5 zamontowany jest dyfuzor 6 o długości od 100 do 600 mm. Dyfuzor 6, przedstawiony w szczególności na fig. 2, posiada dwie ściany 14, 15, tworzące
PL 211 891 B1 między sobą kąt 5° i zaopatrzone w trzy otwory 16 biegnące na całej długości ścian dyfuzora. Dyfuzor 6 położony jest 10 mm poniżej urządzenia snującego 5, a szerokość d szczeliny snującej jest mniejsza niż szerokość D wierzchu kanału, tworzonego przez dyfuzor 6. Jak pokazano na fig. 2, w ścianie 15 dyfuzora 6 zamontowany jest elektrostatyczny separator 17 tego samego rodzaju co urządzenie snujące 10, 11, 13, przedstawione na fig. 3.
Poniżej dyfuzora 6 znajduje się konwencjonalny przenośnik 7, w odległości od 50 do 500 mm od dyfuzora.
W odmianie wykonania urządzenia według wynalazku, elektrostatyczny separator znajduje się w dolnej części szczelinowego urz ą dzenia snują cego 5.

Claims (7)

1. Urządzenie do wytwarzania włókniny, zawierające podzespoły do wytwarzania kurtyny włókienek, pod którymi znajduje się szczelinowe urządzenie snujące do snucia włókienek kurtyny, zaś pod szczelinowym urządzeniem snującym znajduje się dyfuzor tworzący kanał dla wysnuwanych włókienek, mający niemalejący przekrój poprzeczny wzdłuż szerokości kurtyny, zaś poniżej dyfuzora znajduje się przenośnik do zbierania włókienek opuszczających dyfuzor, znamienne tym, że dyfuzor (6) znajduje się w odstępie od szczelinowego urządzenia snującego (5), przy czym odległość między dyfuzorem (6) a urządzeniem snującym (5) wynosi korzystnie od 3 do 20 mm, a przy dolnej części szczelinowego urządzenia snującego (5) względnie w dyfuzorze (6) jest umieszczony elektrostatyczny separator do elektrostatycznego rozdzielania włókienek.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że separator (17) jest zamontowany przy dolnym zakończeniu szczelinowego urządzenia snującego (5).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że separator (17) jest zamontowany przy szczycie dyfuzora (6).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że separator (17) jest zamontowany na wysokości odpowiadającej górnemu poziomowi trzech czwartych całkowitej wysokości dyfuzora (6), a korzystnie w górnej jednej czwartej części całkowitej wysokości dyfuzora (6).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dyfuzor (6) posiada boczne otwory (16) biegnące na całej długości ścian dyfuzora (6).
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że szerokość (d) szczeliny snującej urządzenia snującego (5) jest mniejsza niż szerokość (D) kanału przy szczycie dyfuzora (6).
7. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, albo 6, znamienne tym, że separator posiada igły (11), które są cofnięte względem powierzchni kanału przechodzącego przez dyfuzor (6).
PL362122A 2000-10-20 2001-10-12 Urządzenie do wytwarzania włókniny PL211891B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0013444A FR2815646B1 (fr) 2000-10-20 2000-10-20 Installation de production d'une nappe non tissee dont le diffuseur est a distance du dispositif a fente d'etirage
PCT/FR2001/003164 WO2002034991A1 (fr) 2000-10-20 2001-10-12 Installation de production d'une nappe non tissee dont le diffuseur est a distance du dispositif a fente d'etirage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362122A1 PL362122A1 (pl) 2004-10-18
PL211891B1 true PL211891B1 (pl) 2012-07-31

Family

ID=8855546

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362122A PL211891B1 (pl) 2000-10-20 2001-10-12 Urządzenie do wytwarzania włókniny

Country Status (10)

Country Link
US (1) US7008205B2 (pl)
EP (1) EP1332252A1 (pl)
JP (1) JP4079772B2 (pl)
CN (1) CN1291091C (pl)
AU (1) AU2001295697A1 (pl)
BR (1) BR0114741B1 (pl)
FR (1) FR2815646B1 (pl)
IL (2) IL155403A0 (pl)
PL (1) PL211891B1 (pl)
WO (1) WO2002034991A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7488441B2 (en) * 2002-06-15 2009-02-10 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Use of a pulsating power supply for electrostatic charging of nonwovens
US7504060B2 (en) 2003-10-16 2009-03-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method and apparatus for the production of nonwoven web materials
FR2879628B1 (fr) * 2004-12-16 2007-03-09 Thibeau Soc Par Actions Simpli Procede et dispositif de transport d'un non-tisse, et leur application au transport d'un non-tisse carde ou d'un non-tisse produit par voie aeraulique
FR2883267B1 (fr) * 2005-03-18 2007-06-08 Thibeau Soc Par Actions Simpli Procede et systeme de transport d'une bande de non-tisse avec maintien electrostatique dans au moins une zone de dimension inferieure a la largeur de ladite bande
US8246898B2 (en) * 2007-03-19 2012-08-21 Conrad John H Method and apparatus for enhanced fiber bundle dispersion with a divergent fiber draw unit
JP5050268B2 (ja) * 2008-02-29 2012-10-17 三菱電機株式会社 分別装置および分別方法
FR2935991B1 (fr) * 2008-09-16 2010-10-22 Rieter Perfojet Procede et installation de production d'un voile de non tisse avec depoussierage.
KR101364582B1 (ko) 2012-03-05 2014-02-18 최대규 탄소섬유 분리장치 및 방법
CN102720003A (zh) * 2012-05-15 2012-10-10 山东泰鹏无纺有限公司 提高涤纶纺粘非织造布均匀度的方法及静电分丝装置
ES2950034T3 (es) 2018-09-28 2023-10-04 Berry Global Inc Fibras multicomponente de rizado espontáneo y métodos para preparar las mismas

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3338992A (en) * 1959-12-15 1967-08-29 Du Pont Process for forming non-woven filamentary structures from fiber-forming synthetic organic polymers
US3325906A (en) * 1965-02-10 1967-06-20 Du Pont Process and apparatus for conveying continuous filaments
US3766606A (en) * 1972-04-19 1973-10-23 Du Pont Apparatus for forwarding tow
US4009508A (en) * 1975-04-30 1977-03-01 Monsanto Company Method for forwarding and charging a bundle of filaments
US4148595A (en) * 1977-09-28 1979-04-10 E. I. Du Pont De Nemours And Company Coating for aerodynamic shield in apparatus for making non-woven web
DE3807420A1 (de) * 1988-03-07 1989-09-21 Gruenzweig & Hartmann Einrichtung zur erzeugung von fasern, insbesondere mineralfasern, aus einer schmelze
US5225018A (en) * 1989-11-08 1993-07-06 Fiberweb North America, Inc. Method and apparatus for providing uniformly distributed filaments from a spun filament bundle and spunbonded fabric obtained therefrom
US5397413A (en) * 1992-04-10 1995-03-14 Fiberweb North America, Inc. Apparatus and method for producing a web of thermoplastic filaments
DE4312419C2 (de) * 1993-04-16 1996-02-22 Reifenhaeuser Masch Anlage für die Herstellung einer Spinnvliesbahn aus aerodynamischen verstreckten Filamenten aus Kunststoff
JPH10251959A (ja) * 1997-03-04 1998-09-22 Oji Paper Co Ltd スパンボンド不織布の製造方法
JP3589549B2 (ja) * 1997-04-18 2004-11-17 旭化成せんい株式会社 ポリプロピレン不織布
JP3819129B2 (ja) * 1997-10-27 2006-09-06 旭化成せんい株式会社 スパンボンド不織布の製造装置および製造方法
DE60223271T3 (de) * 2001-09-26 2012-02-09 Fiberweb Simpsonville, Inc. Verfahren und vorrichtung zur herstellung einer vliesbahn aus filamenten

Also Published As

Publication number Publication date
FR2815646A1 (fr) 2002-04-26
PL362122A1 (pl) 2004-10-18
JP2004512440A (ja) 2004-04-22
BR0114741A (pt) 2003-12-23
CN1291091C (zh) 2006-12-20
IL155403A (en) 2008-11-03
US7008205B2 (en) 2006-03-07
WO2002034991A1 (fr) 2002-05-02
FR2815646B1 (fr) 2003-01-10
EP1332252A1 (fr) 2003-08-06
US20040011471A1 (en) 2004-01-22
BR0114741B1 (pt) 2010-10-19
AU2001295697A1 (en) 2002-05-06
CN1471597A (zh) 2004-01-28
IL155403A0 (en) 2003-11-23
JP4079772B2 (ja) 2008-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11655563B2 (en) Apparatus for making nonwoven from continuous filaments
US8017066B2 (en) Method and apparatus for forming melt spun nonwoven webs
US5397413A (en) Apparatus and method for producing a web of thermoplastic filaments
PL211891B1 (pl) Urządzenie do wytwarzania włókniny
EP0598463B2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Förderung und Ablage von Scharen endloser Fäden mittels Luftkräften
CN111910274B (zh) 熔喷法非织造布喷射纤维静电驻极与纤维拉伸装置及方法
KR20030051303A (ko) 공기 역학적으로 연신되는 열가소성 플라스틱제필라멘트로 스펀본드 웨브를 제조하는 장치
JP4549541B2 (ja) 不織布ウェブの製造中に繊維束を開繊し分配する装置
US6979186B2 (en) Installation for producing a spunbonded fabric web with filament diffuser and separation by electrostatic process
EP1072697B1 (en) Drawing unit
KR102670281B1 (ko) 부직포의 제조 방법
CA2313864C (en) Cold drawing apparatus
JP5891930B2 (ja) 不織布製造装置
US6974316B2 (en) Installation for producing a nonwoven web with very uniform weight
JPH07207564A (ja) スパンボンド不織布の製造装置
JP2001207368A (ja) 長繊維不織布の製造装置及びその製造方法
KR20130002561A (ko) 부직포 및 그 제조장치
JP2021120495A (ja) 不織布製造方法、および不織布製造装置
JP3509178B2 (ja) 塗膜防水補強材の製造方法
CN117500963A (zh) 无纺布的制造装置及制造方法
KR20200138204A (ko) 연신 장치, 그리고 섬유 및 섬유 웹의 제조 장치 및 제조 방법
JPH07268753A (ja) 幅広の不織布用ウエブの製造方法
JPH073604A (ja) 不織布の製造方法およびその装置
JPH09250066A (ja) 不織布シートの製造方法および装置
JPH07324270A (ja) 連続フイラメントからなる不織ウエブの製造方法