PL205682B1 - Sposób przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do rozkładania artykułów pręcikowych, maszyna do wytwarzania artykułów pręcikowych oraz zastosowanie kilku zespołów elementów do przenoszenia artykułów pręcikowych - Google Patents

Sposób przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do rozkładania artykułów pręcikowych, maszyna do wytwarzania artykułów pręcikowych oraz zastosowanie kilku zespołów elementów do przenoszenia artykułów pręcikowych

Info

Publication number
PL205682B1
PL205682B1 PL355619A PL35561902A PL205682B1 PL 205682 B1 PL205682 B1 PL 205682B1 PL 355619 A PL355619 A PL 355619A PL 35561902 A PL35561902 A PL 35561902A PL 205682 B1 PL205682 B1 PL 205682B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
articles
carrying
transfer
conveying
elements
Prior art date
Application number
PL355619A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355619A1 (en
Inventor
Wolfgang Steiniger
Erwin Oesterling
Original Assignee
Hauni Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hauni Maschinenbau Ag filed Critical Hauni Maschinenbau Ag
Publication of PL355619A1 publication Critical patent/PL355619A1/xx
Publication of PL205682B1 publication Critical patent/PL205682B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/47Attaching filters or mouthpieces to cigars or cigarettes, e.g. inserting filters into cigarettes or their mouthpieces
    • A24C5/478Transport means for filter- or cigarette-rods in view of their assembling

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób przenoszenia artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu z elementów ustalają cych pierwszego urządzenia transportowego do elementów ustalających drugiego urządzenia transportowego przy użyciu elementów do przenoszenia, które na jednym końcu posiadają elementy ustalające.
Przedmiotem wynalazku jest ponadto urządzenie do przenoszenia artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu z jednego urządzenia transportowego na drugie urządzenie transportowe, przy czym urządzenie do przenoszenia posiada wychylne elementy do przenoszenia umieszczone jeden za drugim w kierunku obwodowym zaopatrzone w element ustalający dla artykułu.
Przedmiotem wynalazku jest także urządzenie do rozkładania artykułów pręcikowych i maszyna do wytwarzania artykułów pręcikowych oraz zastosowanie kilku zespołów elementów do przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu.
Odpowiednie urządzenie do przenoszenia artykułów w postaci pręcika jest znane z niemieckiego dokumentu patentowego nr DE 3137223 C2, który odpowiada amerykańskiemu dokumentowi patentowemu nr US 4,506,779. W ramach tego wynalazku przez artykuły przemysłu przetwórstwa tytoniu należy rozumieć w szczególności papierosy, filtry, korki filtrujące, papierosy z filtrem i tym podobne artykuły przemysłu tytoniowego.
W znanych maszynach do osadzania filtrów takie cz ęści składowe, jak korek filtrujący i papierosy, niezbędne do wytwarzania papierosów z filtrem są doprowadzane w zasilanych podciśnieniem rowkach umieszczonych na obwodzie obracających się bębnów podających. Podziałka wspomnianych rowków lub elementów ustalających w pewnych obszarach maszyny do osadzania filtrów wynika z takich wartoś ci jak takt maszyny do produkcji papierosów i takt doprowadzania korków filtrujących.
Urządzenie do przenoszenia artykułów pręcikowych znane z niemieckiego dokumentu patentowego nr DE 3137223 C2 składa się z jednocześnie obracających się dwóch bębnów podających, które na swoim obrzeżu posiadają wkładki o różnej podziałce dla artykułów i z bębna zdawczo-odbiorczego obracającego się w przeciwnym kierunku, który jest umieszczony między bębnami podającymi i który pobiera i przenosi artykuły w określonych pozycjach do przenoszenia. Przewidziano tutaj dużą liczbę końcówek w kształcie dźwigni, które posiadają ramię z wkładką dla artykułów. Ponadto bęben zdawczo-odbiorczy posiada drugi organ obrotowy, który obraca się wokół osi w tym samym kierunku i z tą samą prędkością kątową, co pierwszy organ, który jest położony oddzielnie i równolegle do osi pierwszego organu obrotowego, przy czym między drugim organem obrotowym i każdą końcówką w kształcie dźwigni są przewidziane środki połączeniowe, które każdą końcówkę w kształcie dźwigni łączą z drugim organem obrotowym. W celu umożliwienia synchronizacji prędkości obwodowych, przed elementem ustalającym dla każdego artykułu dźwignie zostają przekręcone do położenia podawania, aby następnie wychylić się z niego, tak, że początkowo jest zapewnione ograniczenie prędkości w celu umożliwienia uzyskania między elementami do przenoszenia prędkości względnej równej zeru. Do przekazywania odpowiedniego artykułu na szybciej obracający się bęben podający jest używana wyprzedzająca w przeciwnym kierunku i każdorazowa dźwignia w ten sposób, aby prędkość artykułu przeznaczonego do przekazania została dopasowana do prędkości bębna podającego przyjmującego ten artykuł. Wynalazek z niemieckiego dokumentu patentowego nr DE 3137223 C2 nie nadaje się do umożliwienia dozowania artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu. Ponadto urządzenie tego rodzaju ma jako napęd przekładnię planetarną, która jest dość podatna na zużycie i tym samym na uszkodzenia.
Celem omawianego wynalazku jest opracowanie sposobu przenoszenia artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu, za pomocą którego jest możliwe dozowanie i rozkładanie artykułów i za pomocą którego jest zapewnione szybkie realizowanie sposobu.
Celem wynalazku jest także udoskonalenie w ten sposób urządzenia wspomnianego na wstępie rodzaju, że przede wszystkim możliwe jest dozowanie lub rozkładanie artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu, przy czym dozowanie lub rozkładanie przebiega dość szybko i przy czym urządzenie powinno ulegać małemu zużyciu i tym samym wymagać małych nakładów na obsługę.
Wynalazek jest realizowany za pomocą sposobu przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu z elementów ustalających pierwszego urządzenia transportowego do elementów ustalających drugiego urządzenia transportowego przy zastosowaniu elementów do przenoszenia, które na jednym końcu posiadają element ustalający, składający się z następujących etapów sposobu: transportowanie artykułów w elementach ustalających pierwszego urządzenia transportowePL 205 682 B1 go do obszaru pierwszego stanowiska do przenoszenia, przenoszenie artykułów w elementach ustalających elementów do przenoszenia, które znajdują się w obszarze pierwszego stanowiska do przenoszenia, transportowanie artykułów do obszaru drugiego stanowiska do przenoszenia, przenoszenie artykułów do elementów ustalających drugiego urządzenia transportowego, przy czym przy przenoszeniu na pierwszym stanowisku do przenoszenia co najmniej dwa artykuły umieszczone na jednej linii w kierunku osiowym przenosi się w co najmniej dwóch elementach do przenoszenia przesuniętych w kierunku osiowym i że w celu przenoszenia artykułów na drugie urządzenie transportowe elementy ustalające elementów do przenoszenia umieszczonych na jednej linii w kierunku osiowym odsuwa się od siebie, przy czym elementy do przenoszenia są wychylne wokół wspólnej osi.
Dzięki sposobowi według wynalazku możliwe jest szybkie realizowanie sposobu w celu rozkładania artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu.
Korzystnie, odsuwane od siebie elementy ustalające odsuwa się na pewien odstęp, który zasadniczo odpowiada odstępowi podziałowemu elementów ustalających w drugim bębnie.
Dzięki temu możliwe jest szczególnie szybkie przenoszenie i dostosowanie do drugiego urządzenia transportowego.
Korzystnie odsunięte od siebie elementy ustalające elementów do przenoszenia przy doprowadzaniu do pierwszego stanowiska do przenoszenia dosuwa się do siebie tak długo, aż znajdą się na jednej linii. Dzięki temu udoskonaleniu według wynalazku jest możliwe szczególnie niezawodne przenoszenie artykułów z pierwszego urządzenia transportowego.
Artykuły korzystnie przenosi się do sąsiadujących z nimi w kierunku obwodowym elementów ustalających sąsiadujących w kierunku obwodowym w drugim urządzeniu transportowym.
Korzystnie artykuły przeniesione do drugiego urządzenia transportowego następnie ustawia się następnie w jednej linii w kierunku poprzecznym do osiowego. Dzięki temu mogą one, na przykład w prosty sposób dalej być uż yte w maszynie do osadzania filtrów, na przykład w celu włożenia między dwa odcinki pręta tytoniowego zawiniętego w bibułkę papierosową.
Cel wynalazku został zrealizowany także w wyniku udoskonalenia urządzenia do przenoszenia artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu z pierwszego urządzenia transportowego na drugie urządzenie transportowe, przy czym urządzenie do przenoszenia posiada wychylne elementy do przenoszenia umieszczone jeden za drugim w kierunku obwodowym zaopatrzone w element ustalający dla artykułu i przy czym co najmniej dwa elementy do przenoszenia są przesunięte względem siebie w kierunku osiowym, przy czym elementy do przenoszenia s ą wychylne wokół wspólnej osi.
Korzystnie, co najmniej dwa przesunięte w kierunku osiowym elementy do przenoszenia są wychylne niezależnie od siebie.
Korzystnie także, przesunięte w kierunku osiowym elementy do przenoszenia definiują płaszczyzny, przy czym w każdej z płaszczyzn znajduje się element krzywkowy, za pomocą którego są wychylane elementy do przenoszenia należące do płaszczyzny przyporządkowanej każdorazowemu elementowi krzywkowemu.
Zgodnie z wynalazkiem urządzenie do przenoszenia według posiada obrotowy bęben.
Korzystnie, co najmniej jeden element krzywkowy jest ukształtowany w ten sposób, że przy ruchu elementów do przenoszenia w kierunku do pierwszego stanowiska do przenoszenia, na którym jest umożliwione odbieranie artykułów przez elementy do przenoszenia urządzenia do przenoszenia, elementy do przenoszenia są wychylne w kierunku obrotu lub w kierunku pierwszego stanowiska do przenoszenia.
Dalej korzystnie, co najmniej jeden element krzywkowy jest w ten sposób ukształtowany, że elementy do przenoszenia podczas przenoszenia są wychylne w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu.
Zgodnie z wynalazkiem, elementy krzywkowe są w ten sposób ukształtowane, że elementy do przenoszenia co najmniej częściowo są ruchome ruchem asynchronicznym.
Według dalszej cechy wynalazku, co najmniej jeden element do przenoszenia przy ruchu w kierunku do drugiego stanowiska do przenoszenia, w którym jest umożliwione przekazywanie artykułów przez elementy do przenoszenia jest wychylny w kierunku drugiego stanowiska do przenoszenia dla umożliwienia rozkładania artykułów.
Według jeszcze dalszej cechy wynalazku elementy krzywkowe przyporządkowane płaszczyznom co najmniej w obszarze pierwszego stanowiska przenoszenia mają identyczny kształt.
Dzięki urządzeniu do przenoszenia według wynalazku możliwe jest rozkładanie w szybki sposób artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu i przenoszenie ich z jednych urządzeń transporto4
PL 205 682 B1 wych na drugie urządzenia transportowe. W ramach tego wynalazku element do przenoszenia zawiera w szczególności ramię lub trzpień. Urządzenie do przenoszenia i urządzenia transportowe są bębnami. Pierwsze urządzenie transportowe jest przenośnikiem doprowadzającym, a drugie urządzenie transportowe jest przenośnikiem odprowadzającym.
Przez przesunięcie względem siebie w kierunku osiowym w ramach tego wynalazku należy rozumieć w szczególności przesunięcie lub rozmieszczenie, w którym elementy do przenoszenia w kierunku osi obrotu elementów do przenoszenia, o ile te osie obrotu posiadają, są przesunięte w kierunku osi każdorazowego elementu ustalającego elementu do przenoszenia lub w kierunku osi artykułów pręcikowych, które są ustalone w elementach ustalających.
Elementy ustalające pierwszego urządzenia transportowego w preferowanej postaci mają stosunkowo mały odstęp podziałowy, natomiast elementy ustalające drugiego urządzenia transportowego mają stosunkowo duży odstęp podziałowy. Elementy ustalające urządzenia do przenoszenia korzystnie mają zmienną podziałkę. Staje się to możliwe dzięki wychylności elementów do przenoszenia umieszczonych jeden za drugim w kierunku obwodowym i przesuniętych względem siebie w kierunku osiowym.
W urzą dzeniu wedł ug wynalazku może odbywać się bardzo skuteczne dozowanie lub rozkładanie przeznaczonych do przenoszenia artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu. W elementach ustalających pierwszego urządzenia transportowego korzystnie są przewidziane co najmniej dwa artykuły umieszczone jeden na drugim lub leżące na jednej osi, które, na przykład na krótko przed obszarem przenoszenia zostają odpowiednio przecięte z jednego artykułu na dwa artykuły, na przykład o podwójnej długości użytkowej albo są przecinane podczas przenoszenia lub krótko po przenoszeniu.
Przesunięte w kierunku osiowym elementy do przenoszenia definiują płaszczyzny, przy czym w każdej z płaszczyzn znajduje się element krzywkowy, za pomocą którego są wychylane elementy do przenoszenia należące do płaszczyzny przyporządkowanej każdorazowemu elementowi krzywkowemu.
Z perspektywy fig. 1 i fig. 2 niniejszego zgłoszenia dwie płaszczyzny przesuniętych względem siebie umieszczonych jeden za drugim elementów do przenoszenia, przy czym każda para elementów do przenoszenia - w przykładach na figurach rysunku dwa elementy do przenoszenia - są przesunięte w kierunku osiowym. Te płaszczyzny lub figury rysunku nie muszą być jednak widokami z góry, lecz mogą być także widokami z boku. Z tego powodu, pojęć jeden za drugim lub przesunięty w kierunku osiowym nie należy rozumieć jako ograniczone. W szczególności przesunięty w kierunku osiowym oznacza poprzecznie do płaszczyzny ruchu urządzenia do przenoszenia i jeden za drugim w płaszczyźnie ruchu urządzenia do przenoszenia.
Jeśli przesunięte w kierunku osiowym elementy do przenoszenia korzystnie definiują płaszczyzny, przy czym w każdej płaszczyźnie przewidziana jest krzywka bębnowa, za pomocą której elementy do przenoszenia są wychylne w płaszczyźnie przyporządkowanej krzywce bębnowej, realizowalne jest urządzenie do przenoszenia, które ulega jedynie nieznacznemu zużyciu.
Urządzenie do przenoszenia korzystnie posiada obrotowy bęben, za pomocą którego jest umożliwione szczególnie proste wykonanie wynalazku. Jeśli najmniej jeden element krzywkowy jest ukształtowany w ten sposób, że przy ruchu elementów do przenoszenia w kierunku do pierwszego stanowiska do przenoszenia, na którym jest umożliwione odbieranie artykułów przez elementy do przenoszenia urządzenia do przenoszenia, elementy do przenoszenia są wychylne w kierunku obrotu lub w kierunku pierwszego stanowiska do przenoszenia, realizowalne jest szybko działające urządzenie do przenoszenia. Jest to możliwe w szczególności wtedy, gdy jest przewidziany większy odstęp podziałowy elementów ustalających w urządzeniu do przenoszenia w stosunku do elementów ustalających w pierwszym urządzeniu transportowym. Przez odstęp podziałowy jest rozumiany odstęp między dwoma elementami ustalającymi, który może być całkowitą wielokrotnością liczby π. Dzięki wychylności elementów do przenoszenia w urządzeniu do przenoszenia możliwy jest zmienny odstęp podziałowy lub zmienny odstęp elementów ustalających umieszczonych jeden za drugim elementów do przenoszenia lub przesuniętych w kierunku osiowym elementów do przenoszenia.
Co najmniej jedna krzywka bębnowa korzystnie jest w ten sposób wykonana, że elementy do przenoszenia po przenoszeniu do pierwszego stanowiska do przenoszenia są wychylne przeciwnie do kierunku obrotu.
Dzięki tym środkom jest możliwe przenoszenie artykułów na drugie urządzenie transportowe, które jako takie posiada większą podziałkę niż pierwsze urządzenie transportowe. Jeśli w preferowanym przykładzie wykonania krzywki bębnowe w ten sposób są wykonane, że jest umożliwiony co najPL 205 682 B1 mniej częściowo ruch asynchroniczny, możliwe jest w ten prosty sposób transportowanie lub przenoszenie artykułów pręcikowych z założonego odstępu podziałowego w pierwszym urządzeniu transportowym do innego odstępu podziałowego w drugim urządzeniu transportowym.
Jeśli co najmniej jeden element do przenoszenia przy ruchu w kierunku do drugiego stanowiska do przenoszenia, w którym jest możliwe przekazywanie artykułów przez elementy do przenoszenia jest wychylny w kierunku do drugiego stanowiska do przenoszenia, tak, że jest możliwe rozkładanie artykułów, możliwe jest szczególnie szybkie przenoszenie.
Szczególnie elegancki wariant wykonania ma miejsce wtedy, gdy elementy krzywkowe przyporządkowane płaszczyznom co najmniej w obszarze pierwszego stanowiska do przenoszenia są identycznie ukształtowane. Dzięki temu jest możliwy ruch synchroniczny umieszczonych jeden na drugim elementów do przenoszenia lub par elementów do przenoszenia.
Jeśli możliwe jest różne wychylenie przesuniętych w kierunku osiowym elementów do przenoszenia co najmniej w obszarze drugiego stanowiska do przenoszenia, to możliwe jest szczególnie eleganckie rozłożenie co najmniej dwóch leżących na jednej linii w kierunku osiowym artykułów, które znajdują się w elementach ustalających pierwszego urządzenia transportowego. W przypadku dwóch artykułów leżących na jednej linii w kierunku osiowym elementy do przenoszenia w obszarze drugiego stanowiska do przenoszenia są rozsunięte w kierunku obrotu. W przypadku trzech artykułów leżących na jednej linii w kierunku osiowym, jeśli urządzenie do przenoszenia jest bębnem, na przykład środkowy element do przenoszenia może być ustawiony w kierunku promieniowym względem środka bębna. Dwa inne elementy do przenoszenia są wychylane wtedy w kierunku ruchu przed i za tym środkowym elementem do przenoszenia.
Ponadto cel wynalazku został zrealizowany za pomocą urządzenia do rozkładania artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, obejmującego co najmniej jedno urządzenie transportowe z elementami ustalającymi dla każdorazowo co najmniej dwóch leżących na jednej linii w kierunku osiowym artykułów pręcikowych i drugie urządzenie transportowe z elementami ustalającymi dla każdorazowego artykułu w kształcie pręcika, które jest ulepszone dzięki temu, że między pierwszym urządzeniem transportowym i drugim urządzeniem transportowym jest przewidziane urządzenie przenoszące z elementami do przenoszenia służącymi do pobierania co najmniej dwóch leżących osiowo w jednej linii artykułów i do przekazywania z rozkładaniem artykułów, przy czym elementy do przenoszenia są wychylne wokół wspólnej osi.
Pobieranie co najmniej dwóch leżących na jednej linii w kierunku osiowym artykułów odbywa się w obszarze pierwszego stanowiska do przenoszenia i przekazywanie w obszarze drugiego stanowiska do przenoszenia. Pierwsze urządzenie transportowe korzystnie jest przenośnikiem doprowadzającym i drugie urządzenie transportowe jest przenośnikiem odprowadzającym. Urządzenie do przenoszenia korzystnie jest przenośnikiem okrężnym. Ponadto zarówno urządzenia transportowe, jak i przenośnik okrężny korzystnie są bębnami.
W preferowanej postaci wynalazku jest przewidziane urządzenie do ustawiania w jednej linii w kierunku poprzecznym do osiowego artykuł ów przekazywanych do drugiego urzą dzenia transportowego. To urządzenie do ustawiania w linii korzystnie jest przewidziane w obszarze drugiego urządzenia transportowego i jest, na przykład ścianą, która może współdziałać z artykułami, aby je ustawić w linii prostej.
Korzystnie, w urządzeniu do rozkładania znajduje się powyżej opisane urządzenie do przenoszenia.
Maszyna do wytwarzania artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu korzystnie jest zaopatrzona w co najmniej jedno urządzenie do przenoszenia i/lub w urządzenie do rozkładania powyżej opisanego rodzaju.
Wynalazek dotyczy także zastosowania kilku zespołów elementów do przenoszenia umieszczonych jeden za drugim w kierunku obwodowym, służących do przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyś le przetwórstwa tytoniu, przy czym zespoł y elementów do przenoszenia obejmują co najmniej dwa wychylne przesunięte względem siebie w kierunku osiowym elementy do przenoszenia, przy czym elementy do przenoszenia są wychylne wokół wspólnej osi.
Korzystnie, elementy do przenoszenia jednego zespołu są wychylne niezależnie od siebie.
Urządzenie do przenoszenia znajduje szczególne zastosowanie w maszynie tak zwanej MAX produkcji firmy zgłaszającej. Tego rodzaju maszyna do osadzania filtrów produkcji firmy zgłaszającej jest jako taka znana. Maszyna MAX produkcji firmy zgłaszającej zaopatrzona odpowiednio w urzą6
PL 205 682 B1 dzenie do przenoszenia według wynalazku, która jest maszyną do osadzania filtrów, mogłaby korzystnie służyć do wytwarzania filtrów wielosegmentowych.
Następne zastosowanie urządzenia do przenoszenia jest przewidziane w maszynie do wytwarzania filtrów służącej do wytwarzania filtrów wielostopniowych. W wypadku tego rodzaju maszyn chodzi, na przykład o maszynę MULFI produkcji firmy zgłaszającej. Przez filtry wielostopniowe należy rozumieć filtry, które składają się z co najmniej dwóch umieszczonych jeden za drugim w kierunku osiowym korków filtrujących lub zatyczek filtrujących.
Według wynalazku, w kierunku obwodowym urządzenia do przenoszenia stosowanych jest kilka zespołów elementów do przenoszenia, umieszczonych jeden za drugim, które każdorazowo obejmują co najmniej dwa wychylne, przesunięte względem siebie w kierunku osiowym elementy służące do przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu.
Zespoły elementów do przenoszenia mogą być także parą elementów do przenoszenia, przy czym w szczególności za pomocą zespołu elementów do przenoszenia może być przenoszonych dwa lub kilka artykułów. Zespoły elementów do przenoszenia w przemyśle przetwórstwa tytoniu służą w szczególnoś ci do przenoszenia artyku łów z jednego bębna na drugi bę ben i korzystnie służą one także do odpowiedniego rozkładania lub dalszego dozowania artykułów.
Elementy do przenoszenia jednego zespołu korzystnie są niezależnie wychylne od siebie.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania został uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie widok z góry trzech bębnów oraz w obszarze po prawej stronie względne pozycjonowanie odpowiednich korków filtrujących, fig. 2 - w powiększeniu w szczegółowym odtworzeniu przekrój cząstkowy z fig. 1, fig. 3 - przekrój bębna do rozkładania, fig. 4a - schematycznie widok z boku ramienia dźwigni z rolkami krzywkowymi i fig. 4b - schematycznie widok z góry elementu z fig. 4a.
Na poniższych figurach rysunku do jednakowych elementów zastosowano te same oznaczenia odsyłające, tak, że zrezygnowano z przedstawiania każdorazowych elementów na nowo.
Na fig. 1, w obszarze po lewej stronie, przedstawiono schematycznie w widoku z góry trzy bębny, przy czym środkowy bęben ma przedstawiać schemat urządzenia do przenoszenia według wynalazku. Korki filtrujące 10, które są wytwarzane z podwójnego korka filtrującego 11 wskutek dodania przecięcia 19 za pomocą noża krążkowego 12 poruszają się w elementach ustalających 16 bębna transportowego 13. Na fig. 1 przedstawiono tylko pięć elementów ustalających (wnęk) rozmieszczonych na bębnie transportowym 13. W przypadku bębna transportowego 13 należy sobie wyobrazić, że na całym obwodzie jest on zaopatrzony w elementy ustalające 16. Elementy ustalające 16 mieszczą w sobie dwa leżące jeden nad drugim korki filtrujące 10. W kierunku ruchu, który jest przedstawiony za pomocą strzałki, podwójne korki filtrujące 11 są przyjmowane przed nożem krążkowym 12 do elementów ustalających. Przez podwójne korki filtrujące 11 należy rozumieć korki filtrujące o podwójnej długości użytkowej. Nóż krążkowy 12 rozcina te podwójne korki filtrujące 11 na dwie korki filtrujące 10.
Korki filtrujące lub podwójne korki filtrujące są utrzymywane w elementach ustalających za pomocą powietrza zasysającego. W obszarze przenoszenia 52 dwa leżące jeden nad drugim korki filtrujące 10 są przenoszone do bębna do przenoszenia i dokładnie wyciskane do elementów ustalających 16 przez ramiona wychylne 17a i 17b, które są umieszczone jedno nad drugim. Także w tym przypadku w celu utrzymania korków filtrujących 10 w elementach ustalających stosuje się powietrze zasysające. Ramiona 17a i 17b są wykonane jako wychylne. Obydwa korki filtrujące 10 leżące jeden nad drugim są następnie transportowane w kierunku obrotu 54 do drugiego obszaru przenoszenia 53. Na razie ruch obydwu ramion wychylnych 17a i 17b i tym samym także górnego korka filtrującego 10b i dolnego korka filtrującego 10a jest jednakowy. W dolnym obszarze bębna przenoszącego 14 górne ramię wychylne 17b i dolne ramię wychylne 17a zostają wychylone w różnych kierunkach w celu umożliwienia włożenia lub przeniesienia korka filtrującego 10a i 10b do sąsiednich elementów ustalających 16 bębna do ustawiania 15 lub bębna do rozkładania 15. Ten przebieg w dalszym ciągu jest jeszcze dokładniej opisany w nawiązaniu do fig. 2.
Po prawej stronie na fig. 1 jest schematycznie przedstawione względne położenie podwójnego korka filtrującego 11 lub korka filtrującego 10. W położeniu a) podwójny korek filtrujący 11 jest jeszcze dość daleko w górze lub na fig. 1 schematycznie przedstawiony daleko po prawej stronie. W dalszym ciągu doprowadzania podwójnego korka filtrującego 11 do obszaru noża krążkowego 12 jest on przenoszony do płaszczyzny obróbki lub płaszczyzny przecinania. W położeniu f) przecięcie 19 znajduje się już w podwójnym korku filtrującym 11, tak, że powstały dwa korki filtrujące 10, mianowicie górny korek filtrujący 10b i dolny korek filtrujący 10a. Od położenia g) do położenia h) odstęp korków filtrująPL 205 682 B1 cych powiększa się. W położeniu i) zostało już przeprowadzone pewne wychylenie obydwu korków filtrujących 10. W położeniu j) nastąpiło maksymalne wychylenie. W położeniu k) pokazano, że obydwa korki filtrujące 10 znajdują się w pewnym odstępie od siebie, który odpowiada odstępowi podziałowemu elementów ustalających 16 bębna do ustawiania 15. W położeniu l) obydwa korki filtrujące zostały ustawione w jednej linii jeden za drugim lub leżą w jednej linii w kierunku osiowym.
Na fig. 2 jest przedstawiony w szczegółach proces przenoszenia lub bęben przenoszący 14. W szczególności pokazano tutaj, że ramiona wychylne 17a i 17b współdziałają w każdym z dzwonowych elementów krzywkowych 21a i 21b za pomocą rolek krzywkowych 22a i 22b. Krzywe 20a i 20b zasadniczo pokrywają się, tak, że w dużej części ruchu bębna przenoszącego 14 jest zapewnione równoległe wychylenie ramion wychylnych 17a i 17b.
Tylko w dolnym obszarze krzywa przednia 20b różni się od krzywej tylnej 20a, tak, że ramiona wychylne różnie się wychylają. Za pomocą oznaczenia odsyłającego 25 jest oznaczona podziałka bębna do ustawiania 15. W tym wypadku podziałka wynosi, na przykład 6π, podczas gdy odstęp podziałowy na bębnie transportowym 13 wynosi, na przykład 4π. Podziałka bębna przenoszącego 14 wynosi przeciętnie 8π. Bęben do przenoszenia wykonuje, na przykład około 210 obr/min. Rolki krzywkowe wykonują, na przykład 1600 obr/min. Rolki krzywkowe 22a i 22b są połączone w swoim środku ze środkiem obrotu ramion wychylnych 17a i 17b za pomocą ramienia dźwigni 39.
Na fig. 3 jest przedstawiony w przekroju bęben do przenoszenia. Na czopie łożyskowym 31 jest ustalona obrotowo piasta 33 z łożyskowaniem 32 i elementem napędowym 34. Kołnierz łączący 35 łączy połączone ze sobą współosiowo jako lustrzane odbicia dwa korpusy bębnów 36. W korpusach bębnów 36 znajdują się umieszczone współosiowo w takim samym odstępie, ułożyskowane tocznie ramiona wychylne 17a i 17b. Na drugim końcu wału ramion wychylnych są zamocowane ramiona dźwigni 39 z rolkami krzywkowymi 22b dla rolki krzywkowej przedniej i 22a dla rolki krzywkowej tylnej. Za pomocą prowadnicy krzywoliniowej 20a i 20b na dzwonowych elementach krzywkowych 21a i 21b są wprowadzane wymagane ruchy wychylne ramion wychylnych służące do przejmowania i przenoszenia produktu. Element krzywkowy 21b jest ustawiany w stosunku do prowadnicy krzywoliniowej 21a za pomocą nastawialnego zabezpieczenia krzywki dzwonowej 41.
Siła przytrzymująca niezbędna do transportu jest wytwarzana za pomocą próżni. W tym celu przewidziane są otwory dla powietrza zasysającego 18, które łączą produkt lub w tym przykładzie wykonania korek filtrujący 10a lub 10b ze stroną ssącą odpowiedniej dmuchawy. Otwór dla powietrza zasysającego 42 lub strumień powietrza jest włączany lub wyłączany za pomocą elementu sterującego powietrzem zasysającym 43 w obszarach przejmowania i przenoszenia produktów. Odpowiednie sterowanie jest znane specjaliście. Pokrywa 44 skrzynki powietrznej, pokrywa 45 skrzynki przekładniowej i płyta montażowa 46 służą do utworzenia obudowy przekładni szczelnej dla środka smarowego i zewnętrznego prowadzenia powietrza. Oprócz tego przewidziane są uszczelnienia 47, które odpowiednio są szczelne dla powietrza zasysającego lub próżni. Ponadto są jeszcze przewidziane łożyska 37, na których ułożyskowane są przyległe do nich elementy. Ramiona dźwigni 39 są zamocowane za pomocą śrub zaciskowych 38.
Na fig. 4a przedstawiono schematycznie widok z boku ramienia dźwignia 39 z odpowiednimi rolkami krzywkowymi 22a lub 22b.
Na fig. 4b przedstawiono widok z góry elementu z fig. 4a, przy czym naszkicowano, że rolki krzywkowe 22a lub 22b są nieco przesunięte względem siebie w kierunku osiowym. Ponadto pokazano łożyska kulkowe 49 służące do obrotowego ułożyskowania rolek krzywkowych 22a lub 22b. Poza tym zarówno na fig. 4a, jak i na fig. 4b jest pokazana oś 48.
W celu przejęcia przeciętych korków filtrujących lub papierosów albo korków filtrujących o podwójnej długości użytkowej z bębna o mniejszej podziałce na bęben o zmiennej podziałce, pary wnękowe ostatnio wspominanego bębna są wychylane na drodze do przejęcia pręcików w kierunku obrotu i podczas oraz po przejęciu w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu bębna, dopóki artykuły pręcikowe nie opuszczą całkowicie otworów ustalających w bębnie o małej podziałce. Po tym pary wnękowe są wychylane w kierunku obrotu aż do wyrównania w kierunku promieniowym z bębnem przejmującym. W celu przenoszenia pręcików o pojedynczej długości użytkowej na bęben do ustawiania wnęki par wnękowych są wychylane względem siebie w przeciwnym kierunku. Wychylenie jest realizowane tak długo, dopóki odstęp pręcików nie będzie odpowiadał odstępowi podziałowemu na drugim bębnie transportowym lub na bębnie do ustawiania 15. Wtedy pręciki są przenoszone na bęben do ustawiania.

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu z elementów ustalających pierwszego urządzenia transportowego do elementów ustalających drugiego urządzenia transportowego przy użyciu elementów do przenoszenia, które na jednym końcu posiadają element ustalający, składający się z następujących etapów sposobu: transportowanie artykułów w elementach ustalających pierwszego urządzenia transportowego, do obszaru pierwszego stanowiska do przenoszenia, przenoszenie artykułów do elementów ustalających elementów do przenoszenia, które znajdują się w obszarze pierwszego stanowiska do przenoszenia, transportowanie artykułów do obszaru drugiego stanowiska do przenoszenia, przenoszenie artykułów do elementów ustalających drugiego urządzenia transportowego, znamienny tym, że przy przenoszeniu artykułów (10, 11) na pierwszym stanowisku do przenoszenia (52) co najmniej dwa artykuły (10) umieszczone na jednej linii w kierunku osiowym przenosi się do co najmniej dwóch elementów do przenoszenia (17a, 17b) przesuniętych w kierunku osiowym i, że w celu przenoszenia artykułów (10) na drugie urządzenie transportowe (15), elementy ustalające (16) elementów do przenoszenia (17a, 17b) umieszczonych na jednej linii w kierunku osiowym odsuwa się od siebie przy czym elementy do przenoszenia (17a, 17b) są wychylne wokół wspólnej osi (48).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odsuwane od siebie elementy ustalające (16) odsuwa się na pewien odstęp od siebie, który zasadniczo odpowiada odstępowi podziałowemu (25) w drugim bębnie (15).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że odsunięte od siebie elementy ustalające (16) elementów do przenoszenia (17a, 17b) przy doprowadzaniu do pierwszego stanowiska do przenoszenia (52) dosuwa się do siebie tak długo, aż znajdą się na jednej linii.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że artykuły (10, 10a, 10b) przenosi się do elementów ustalających (16) sąsiadujących w kierunku obwodowym w drugim urządzeniu transportowym (15).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że artykuły (10, 10a, 10b) przeniesione do drugiego urządzenia transportowego (15) ustawia się następnie w jednej linii w kierunku poprzecznym do osiowego.
  6. 6. Urządzenie do przenoszenia artykułów w przemyśle przetwórstwa tytoniu z pierwszego urządzenia transportowego na drugie urządzenie transportowe, przy czym urządzenie do przenoszenia, posiada wychylne elementy do przenoszenia, zaopatrzone w elementy ustalające dla artykułu, umieszczone jeden za drugim w kierunku obwodowym, znamienne tym, że co najmniej dwa elementy do przenoszenia (17a, 17b) są przesunięte względem siebie w kierunku osiowym, przy czym elementy do przenoszenia (17a, 17b) są wychylne wokół wspólnej osi (48).
  7. 7. Urządzenie do przenoszenia według zastrz. 6, znamienne tym, że co najmniej dwa przesunięte w kierunku osiowym elementy do przenoszenia (17a, 17b) są wychylne niezależnie od siebie.
  8. 8. Urządzenie do przenoszenia według zastrz. 6 albo 7, znamienne tym, że przesunięte w kierunku osiowym elementy do przenoszenia (17a, 17b) definiują płaszczyzny (50, 51), przy czym w każdej z płaszczyzn (50, 51) znajduje się element krzywkowy (21a, 21b), za pomocą którego są wychylane elementy do przenoszenia (17a, 17b) należące do płaszczyzny (50, 51) przyporządkowanej każdorazowemu elementowi krzywkowemu (21a, 21b).
  9. 9. Urządzenie do przenoszenia według zastrz. 6, znamienne tym, że posiada ono obrotowy bęben (14).
  10. 10. Urządzenie do przenoszenia według zastrz. 8, znamienne tym, że co najmniej jeden element krzywkowy (21a, 21 b) jest ukształtowany w ten sposób, że przy ruchu elementów do przenoszenia (17a, 17b) w kierunku do pierwszego stanowiska do przenoszenia (52), na którym jest umożliwione odbieranie artykułów (10, 11) przez elementy do przenoszenia (17a, 17b) urządzenia do przenoszenia, elementy do przenoszenia (17a, 17b) są wychylne w kierunku obrotu (54) lub w kierunku pierwszego stanowiska do przenoszenia (52).
  11. 11. Urządzenie do przenoszenia według zastrz. 10, znamienne tym, że co najmniej jeden element krzywkowy (21a, 21b) jest w ten sposób ukształtowany, że elementy do przenoszenia (17a, 17b) podczas przenoszenia (52) są wychylne w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu (54).
  12. 12. Urządzenie do przenoszenia według zastrz. 10, znamienne tym, że elementy krzywkowe (21a, 21b) są w ten sposób ukształtowane, że elementy do przenoszenia (17a, 17b) co najmniej częściowo są ruchome ruchem asynchronicznym.
    PL 205 682 B1
  13. 13. Urządzenie do przenoszenia według zastrz. 12, znamienne tym, że co najmniej jeden element do przenoszenia (17a, 17b) przy ruchu w kierunku do drugiego stanowiska do przenoszenia (53), w którym jest umożliwione przekazywanie artykułów (10, 11) przez elementy do przenoszenia (17a, 17b) jest wychylny w kierunku drugiego stanowiska do przenoszenia (53) dla umożliwienia rozkładania artykułów (10a, 10b).
  14. 14. Urządzenie do przenoszenia według zastrz. 8, znamienne tym, że elementy krzywkowe (21a, 21b) przyporządkowane płaszczyznom (50, 51) co najmniej w obszarze pierwszego stanowiska przenoszenia (52) mają identyczny kształt.
  15. 15. Urządzenie do rozkładania artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu obejmujące co najmniej pierwsze urządzenie transportowe z elementami ustalającymi dla co najmniej dwóch artykułów pręcikowych leżących na jednej linii w kierunku osiowym i drugie urządzenie transportowe z elementami ustalającymi dla artykułów pręcikowych, znamienne tym, że między pierwszym urządzeniem transportowym (13) i drugim urządzeniem transportowym (15) jest przewidziane urządzenie przenoszące (14) z elementami do przenoszenia (17a, 17b) do pobierania co najmniej dwóch leżących osiowo w jednej linii artykułów (10, 10a, 10b) i do przekazywania z rozkładaniem artykułów (10a, 10b), przy czym elementy do przenoszenia (17a, 17b) są wychylne wokół wspólnej osi (48).
  16. 16. Urządzenie do rozkładania według zastrz. 15, znamienne tym, że ma urządzenie do ustawiania w jednej linii (26) w kierunku poprzecznym do osiowego artykułów (10a, 10b) przekazywanych do drugiego urządzenia transportowego (15).
  17. 17. Urządzenie do rozkładania według zastrz. 15 albo 16, znamienne tym, że urządzenie przenoszące (14) jest wykonane według jednego lub kilku zastrz. 1 do 9.
  18. 18. Maszyna do wytwarzania artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, znamienna tym, że ma co najmniej jedno urządzenie przenoszące według jednego lub kilku zastrz. 6 do 14 i/albo co najmniej jedno urządzenie do rozkładania według jednego lub kilku zastrz. 15 do 17.
  19. 19. Zastosowanie kilku zespołów elementów do przenoszenia umieszczonych jeden za drugim w kierunku obwodowym służących do przenoszenia artykułów pręcikowych (11) w przemyśle przetwórstwa tytoniu, przy czym zespoły elementów do przenoszenia obejmują co najmniej dwa wychylne przesunięte względem siebie w kierunku osiowym elementy do przenoszenia (17a, 17b), przy czym elementy do przenoszenia (17a, 17b) są wychylne wokół wspólnej osi (48).
  20. 20. Zastosowanie zespołów elementów do przenoszenia według zastrz. 19, znamienne tym, że elementy do przenoszenia (17a, 17b) jednego zespołu są wychylne niezależnie od siebie.
PL355619A 2001-08-25 2002-08-22 Sposób przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do rozkładania artykułów pręcikowych, maszyna do wytwarzania artykułów pręcikowych oraz zastosowanie kilku zespołów elementów do przenoszenia artykułów pręcikowych PL205682B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10141703A DE10141703A1 (de) 2001-08-25 2001-08-25 Übertragungsvorrichtung und Verfahren zum Übertragen von Artikeln der tabakverarbeitenden Industrie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355619A1 PL355619A1 (en) 2003-03-10
PL205682B1 true PL205682B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=7696605

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355619A PL205682B1 (pl) 2001-08-25 2002-08-22 Sposób przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do rozkładania artykułów pręcikowych, maszyna do wytwarzania artykułów pręcikowych oraz zastosowanie kilku zespołów elementów do przenoszenia artykułów pręcikowych

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6736257B2 (pl)
EP (1) EP1287753B1 (pl)
JP (1) JP4084126B2 (pl)
CN (1) CN1247126C (pl)
AT (1) ATE282970T1 (pl)
DE (2) DE10141703A1 (pl)
ES (1) ES2231613T3 (pl)
PL (1) PL205682B1 (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10245850A1 (de) * 2002-09-30 2004-04-08 Hauni Maschinenbau Ag Fördern von Artikeln der tabakverarbeitenden Industrie
JP3739752B2 (ja) * 2003-02-07 2006-01-25 株式会社 ハリーズ ランダム周期変速可能な小片移載装置
EP1595463B1 (de) * 2003-04-11 2008-10-29 Hauni Maschinenbau AG Fördertrommel für stabförmige Artikel der Tabak verarbeitenden Industrie
ITBO20040239A1 (it) * 2004-04-22 2004-07-22 Gd Spa Unita' di trasferimento di articoli allungati
DE102004025047A1 (de) * 2004-05-18 2005-12-15 Hauni Maschinenbau Ag Herstellung von Filterstopfen bzw. von Filterzigaretten
ITBO20040521A1 (it) * 2004-08-09 2004-11-09 Gd Spa Metodo e macchina per realizzazione di sigarette col filtro
DE102005000910B4 (de) * 2005-01-06 2006-12-21 Hauni Maschinenbau Ag Herstellung von Filterstopfen bzw. von Filterzigaretten
DE102005027554B4 (de) * 2005-06-14 2007-11-22 Hauni Maschinenbau Ag Fördertrommel der Tabak verarbeitenden Industrie mit Hebelsegmenten
ATE392380T1 (de) * 2005-10-05 2008-05-15 Fameccanica Data Spa Vorrichtung zur verstellung des abstandes zwischen zu transportierenden gegenständen
ITBO20050696A1 (it) * 2005-11-16 2007-05-17 Gd Spa Macchina per la produzione di filtri composti
FR2907438B1 (fr) * 2006-10-20 2009-01-16 Sidel Participations Procede et installation de changement de pas d'entites discretes convoyees les unes a la suite des autres
DE102009041318A1 (de) * 2009-09-15 2011-03-31 Hauni Maschinenbau Ag Einlegen von Filtersegmenten in Filterstränge
DE102009054801A1 (de) * 2009-12-16 2011-06-22 HAUNI Maschinenbau Aktiengesellschaft, 21033 Multisegmentfilterherstellung der Tabak verarbeitenden Industrie
DE102011007091A1 (de) * 2011-04-08 2012-10-11 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung und Verfahren zum Bearbeiten von stabförmigen Artikeln der tabakverarbeitenden Industrie
DE102011007428A1 (de) 2011-04-14 2012-10-18 Hauni Maschinenbau Ag Förderung von stabförmigen Artikeln der Tabak verarbeitenden Industrie
PL222327B1 (pl) 2012-07-12 2016-07-29 Int Tobacco Machinery Poland Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sposób i urządzenie do transferowania elementów prętopodobnych w maszynach przemysłu tytoniowego oraz maszyna do wytwarzania sztabek wieloelementowych
PL3119216T3 (pl) 2014-03-18 2018-09-28 G.D Societa' Per Azioni Sposób wytwarzania wyrobów do palenia
DE102015200803B4 (de) * 2015-01-20 2016-09-01 Hauni Maschinenbau Gmbh Fördertrommel der Tabak verarbeitenden Industrie
DE102016125001A1 (de) * 2016-12-20 2018-06-21 Hauni Maschinenbau Gmbh Rotationsfördervorrichtung zum Fördern von Artikeln der tabakverarbeitenden Industrie
DE102017121292A1 (de) * 2017-09-14 2019-03-14 Hauni Maschinenbau Gmbh Übertragungsvorrichtung der Tabak verarbeitenden Industrie

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3010561A (en) * 1957-12-26 1961-11-28 Koerber & Co Kg Filter mouthpiece cigarette making machines
DE1109074B (de) * 1958-07-25 1961-06-15 Hauni Werke Koerber & Co Kg Vorrichtung zum Hintereinanderstaffeln von Filterstopfen
GB963201A (pl) * 1959-10-07 1900-01-01
FR2213214B1 (pl) * 1973-01-04 1977-07-29 Decoufle Usines
IT1188972B (it) * 1980-12-12 1988-01-28 Gd Spa Dispositivo di trasferimento per articoli a forma di barretta
DE3504555A1 (de) * 1985-02-11 1986-10-30 Jagenberg AG, 4000 Düsseldorf Vorrichtung zum verteilen von gegenstaenden, insbesondere flaschen
JP3368038B2 (ja) * 1994-03-31 2003-01-20 日本たばこ産業株式会社 フィルタプラグ供給装置のグレーディング装置
US5769205A (en) * 1994-10-13 1998-06-23 G. D Societa Per Azioni Continuous cigarette manufacturing machine
DE19540158C2 (de) * 1995-10-27 1997-10-16 Polytype Maschf Sa Übergabevorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
EP1287753B1 (de) 2004-11-24
CN1247126C (zh) 2006-03-29
ATE282970T1 (de) 2004-12-15
JP4084126B2 (ja) 2008-04-30
ES2231613T3 (es) 2005-05-16
DE10141703A1 (de) 2003-03-06
US6736257B2 (en) 2004-05-18
US20030051978A1 (en) 2003-03-20
PL355619A1 (en) 2003-03-10
JP2003070454A (ja) 2003-03-11
EP1287753A1 (de) 2003-03-05
DE50201389D1 (de) 2004-12-02
CN1406529A (zh) 2003-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205682B1 (pl) Sposób przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do przenoszenia artykułów pręcikowych w przemyśle przetwórstwa tytoniu, urządzenie do rozkładania artykułów pręcikowych, maszyna do wytwarzania artykułów pręcikowych oraz zastosowanie kilku zespołów elementów do przenoszenia artykułów pręcikowych
US5255777A (en) Apparatus for transporting groups of rod-shaped articles of the tobacco processing industry
US7730699B2 (en) Packaging machine for lollipops and other confectionery
RU2223898C2 (ru) Способ непрерывной упаковки изделия и устройство для его осуществления
EP0940340B1 (en) Method and unit for transferring a group of cigarettes continuously between conveyors
GB2199799A (en) Apparatus for transporting groups of rod-shaped articles of the tobacco processing industry
CS242877B2 (en) Rotation device for bar products,especially for cigarettes
GB1604124A (en) Apparatus for transporting tools in machines for the processing of rodshaped articles
JP3368148B2 (ja) ロッド部材の受け取り装置
US8621832B2 (en) Device for producing shrink film-covered packs
EP0574788B1 (en) Method and device for feeding portions of wrapping material on a cigarette packing machine
WO2000068086A1 (en) Method and device for transferring blister packs from a cutting station to a blister packs conveying line
EP0792810A1 (en) Output unit for a continuous wrapping machine
WO1999014141A1 (en) Article transport system
EP0537125B1 (fr) Dispositif d'accumulation et de comptage d'objets en papier
CN112739224B (zh) 用于转移在烟草业中使用的杆状物品的设备
US3696910A (en) Arrangement for re-orientating rod-shaped objects
US6901724B2 (en) Method and unit for transferring wrappings
EP0927684A1 (en) Conveying device, in particular for discharging, for packets, or similar, in particular in cigarette packing machines
JP2013220946A (ja) 横軸方向の移送をするための装置から縦軸方向の移送をするための装置に又はその逆にタバコ加工産業の棒状の物品の引渡しをするための装置と、このような引渡しをするための装置を有する装置ユニット
CN112236046B (zh) 滤嘴节段汇集装置和用于汇集烟草加工工业的滤嘴节段的方法
CN115867154A (zh) 用于棒形制品的输送装置和用于运行的方法
US20020088203A1 (en) Packing machine
CN108135253B (zh) 用于移动管状体的设备和方法
EP1033336B1 (en) Conveying device for forming and conveying groups of products