PL204726B1 - Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski - Google Patents

Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski

Info

Publication number
PL204726B1
PL204726B1 PL356059A PL35605900A PL204726B1 PL 204726 B1 PL204726 B1 PL 204726B1 PL 356059 A PL356059 A PL 356059A PL 35605900 A PL35605900 A PL 35605900A PL 204726 B1 PL204726 B1 PL 204726B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
glass
coating composition
composition according
ceramic
exceeding
Prior art date
Application number
PL356059A
Other languages
English (en)
Other versions
PL356059A1 (pl
Inventor
Philipp Egger
Edgar Müller
Original Assignee
Sicpa Holding Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sicpa Holding Sa filed Critical Sicpa Holding Sa
Publication of PL356059A1 publication Critical patent/PL356059A1/pl
Publication of PL204726B1 publication Critical patent/PL204726B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09DCOATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
    • C09D11/00Inks
    • C09D11/02Printing inks
    • C09D11/03Printing inks characterised by features other than the chemical nature of the binder
    • C09D11/037Printing inks characterised by features other than the chemical nature of the binder characterised by the pigment
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09DCOATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
    • C09D11/00Inks
    • C09D11/50Sympathetic, colour changing or similar inks
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41MPRINTING, DUPLICATING, MARKING, OR COPYING PROCESSES; COLOUR PRINTING
    • B41M3/00Printing processes to produce particular kinds of printed work, e.g. patterns
    • B41M3/14Security printing
    • B41M3/144Security printing using fluorescent, luminescent or iridescent effects

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inks, Pencil-Leads, Or Crayons (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Luminescent Compositions (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski dla elementów zabezpieczających.
Pigmenty o własnościach luminescencyjnych (luminofory) są dobrze znane i szeroko stosowane jako materiały do znakowania dla elementów zabezpieczających. Materiały luminescencyjne mogą absorbować pewne rodzaje energii działającej na nie, a następnie emitować tę zaabsorbowaną energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego. Materiały luminescencyjne przekształcające częstotliwość sygnałów w dół absorbują promieniowanie elektromagnetyczne o wyższej częstotliwości (krótszej długości fali) i ponownie emitują je z niższą częstotliwością (o większej długości fali). Materiały luminescencyjne przekształcające częstotliwość sygnałów w górę absorbują promieniowanie elektromagnetyczne o niższej częstotliwości i ponownie emitują je z wyższą częstotliwością. Materiały luminescencyjne stosowane są do kodowania i znakowania wyrobów wytwarzanych masowo, wyrobów markowych wysokiej jakości i papierów wartościowych. W niektórych wypadkach luminescencyjny materiał przekształcający sygnały w górę dodawany jest jako ukryty „znacznik do przezroczystej lub bezbarwnej kompozycji powłokowej lub tuszu drukarskiego, który nakładany jest na wyroby markowe w postaci kodu kreskowego, emblematu firmowego, nalepki itp.. Umożliwia to następne rozpoznanie oryginalnego wyrobu w walce przeciwko fałszerzom i piractwie produktów.
Świecenie materiałów luminescencyjnych wynika ze wzbudzonych stanów w atomach lub cząsteczkach. Zanik promieniowania takich stanów wzbudzonych wykazuje charakterystyczny czas zaniku stanu wzbudzonego, który zależy od materiału i może wahać się od 10-9 sekundy do kilku godzin. Luminescencyjna emisja o krótkim czasie trwania stanu wzbudzonego nazywana jest zwykle fluorescencją, podczas gdy emisja o krótkim czasie trwania stanu wzbudzonego nazywana jest fosforescencją. Materiały dowolnego typu emisji nadają się do realizacji kodów odczytywanych maszynowo. Odczytywanie maszynowe jest potrzebnym warunkiem wstępnym dla obróbki masowej wyrobów, np., przy produkcji zautomatyzowanej, sortowaniu, kontroli jakości, pakowaniu lub operacjach potwierdzania autentyczności. Weryfikacja maszynowa stosowana jest także poza łańcuchem produkcyjnym lub zaopatrzeniowym do wykrywania fałszerstwa lub oszustwa.
Zwykłe materiały przekształcające sygnały w górę są nieorganicznej natury i składają się głównie z siatki krystalicznej, w której, jako aktywatory i uczulacze, zawarte są jony pierwiastków ziem rzadkich. Charakterystyka wzbudzania i emisji materiałów przekształcających sygnały w górę odpowiada wewnętrznej charakterystyce stosowanych jonów metali ziem rzadkich. Ich odpowiadające procesy optycznej absorbcji i emisji spowodowane są przejściami elektronowymi w obrębie niecałkowicie wypełnionej powłoki 4f jonów pierwiastków ziem rzadkich. Ta powłoka elektronowa jest silnie maskowana od chemicznego środowiska atomu tak, że zmiany w siatce krystalicznej, wibracje cieplne itp. wywierają na nią tylko marginalny wpływ. Konsekwentnie, jony pierwiastków ziem rzadkich wykazują wąskie widma pasm absorbcji i emisji optycznej, które w dużym stopniu są niezależne od natury siatki krystalicznej. Ostre, nieciągłe pasma i niewielkie współoddziaływanie z siatką krystaliczną zwykle prowadzi do uzyskania wysokiego nasycenia koloru światła luminescencyjnego i wysokiej wydajności kwantowej światła luminescencyjnego.
Luminescencyjne aktywatory z jonów pierwiastków ziem rzadkich wykazują stosunkowo długo trwające stany wzbudzenia i rozdrobnioną strukturę elektronową. Umożliwia to, aby energia kolejnych dwóch lub więcej fotonów przekazana została do pojedynczego ośrodka luminescencji i kumulowała się tam. Elektron jest w ten sposób przeniesiony do wyższego poziomu energii, niż to odpowiada pobranemu jednemu fotonowi energii. Gdy taki elektron powraca ze swego wyższego poziomu do poziomu podstawowego, emitowany jest foton o sumie energii skumulowanych fotonów wzbudzających. W ten sposób jest możliwe przekształcenie, np., promieniowania IR/podczerwonego w światło widzialne. Halogenki metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych oraz halogenki, oksyhalogenki i oksysiarczki itru, lantanu i gadolinu stosowane są głównie jako materiał osnowy luminoforu, podczas gdy np., Er3+, Ho3+ i Tm3+ służą jako aktywatory. Dodatkowo, w siatce krystalicznej mogą być zawarte iterb(3+) i/lub inne jony, jako uczulacze do zwiększenia wydajności kwantowej.
Substancje luminescencyjne przekształcające sygnał w dół są natury albo nieorganicznej albo organicznej (cząsteczkowej). Napromieniowywanie materiału luminescencyjnego światłem o krótkiej długości fali podnosi elektron do stanu wyższego wzbudzenia. Po rozpadzie tego stanu wyższego wzbudzenia zwykle następuje kaskada następnych niższych stanów wzbudzenia i w końcu dojście do stanu podstawowego, co powoduje emisję światła o większej długości fali niż promieniowanie wzbuPL 204 726 B1 dzające. Typowe materiały luminescencyjne przekształcające sygnał w dół przekształcają promieniowanie UV/ ultrafioletowe do światła widzialnego. Konwersja promieniowania UV lub światła widzialnego do IR lub IR o niższej długości fali do IR o wyższej długości fali jest także możliwa. Zwykle materiały luminescencyjne przekształcające w górę mogą być wykorzystywane także w układach przekształcających w dół.
Jednak wiele materiałów przekształcających sygnały w górę lub w dół nie jest trwałych podczas narażenia na działanie tlenu, wilgoci i, w szczególności, organicznych rozpuszczalników i/lub ośrodków zawierających chemiczne środki utleniające lub redukujące. Zatem wybór materiałów luminescencyjnych, zwłaszcza przekształcających w górę, które nadają się do wmieszania jako pigmenty do kompozycji polimerowych, takich jak kompozycje powłokowe lub tusze drukarskie, ograniczony jest tylko do kilku typów kryształów gospodarza.
W opisach patentowych GB 2 258 659 i GB 2 258 660 opisano materiał y przekształ cają ce w górę bazujące na oksysiarczku/tlenku siarczku itru (Y2O2S), domieszkowanym erbem i iterbem. Ujawniono ponadto zastosowanie takich materiałów jako pigmentów do tuszy drukarskich dla zastosowań zabezpieczających.
Ponieważ kompozycje, synteza i własności absorbcji/emisji zwykłych materiałów przekształcających w górę lub przekształcających w dół spełniające konieczne kryteria trwałości są coraz bardziej znane także i fałszerzom, istnieje stałe zapotrzebowanie na nowe materiały przekształcające w górę lub w dół, o nietypowym składzie i własnościach, takich jak szczególna charakterystyka rozkładu luminescencyjnego i/lub szczególna wydajność luminescencji i/lub w tym wypadku, szczególne proporcje rozgałęzienia między wieloma możliwościami emisji, z których wszystkie nadają się do wykorzystania do zastosowań zabezpieczających.
Celem niniejszego wynalazku jest uniknięcie wad wykazywanych przez rozwiązania znane ze stanu techniki.
W szczególności, celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie nowych pigmentów luminescencyjnych, zwłaszcza wykazujących nietypowe charakterystyki wzbudzania/emisji. Dalszym celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie pigmentów przekształcających sygnały w górę i w dół, które są odporne na wpływy środowiskowe, szczególnie na działanie żywic organicznych i/lub rozpuszczalników.
Cele te zostały spełnione i rozwiązane przez kompozycję powłokową, korzystnie tusz drukarski do stosowania na elementy zabezpieczające.
Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski do zastosowania dla zabezpieczania, zawierająca przynajmniej jedną żywicę organiczną, przynajmniej jeden pigment i ewentualnie przynajmniej jeden rozpuszczalnik organiczny, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że wspomniany pigment obejmuje cząstki kompozytowe ceramiki szklanej, które zawierają przynajmniej jedną fazę krystaliczną zatopioną w matrycy szklanej, przy czym wspomniany pigment wykazuje wymiary cząstek zasadniczo w zakresie między 0,1 μm do 50 μm.
Korzystnie, pigmenty wykazują wymiary cząstek w zakresie między 1 μm do 20 μm, bardziej korzystnie w zakresie 3 μm do 10 μm.
Korzystnie, faza krystaliczna cząstek ceramiki szklanej zawiera materiał luminescencyjny.
Korzystnie, faza krystaliczna wspomnianych cząstek ceramiki szklanej wykazuje energię fononową nie przewyższającą 580 cm-1, korzystnie nie przewyższającą 400 cm-1, a jeszcze bardziej korzystnie nie przewyższającą 350 cm-1.
Korzystnie, cząstka ceramiki szklanej jest przezroczysta dla promieniowania elektromagnetycznego w zakresie między 400 do 750 nm.
Korzystnie, faza krystaliczna wspomnianych cząstek ceramiki szklanej wykazuje wymiary nie przekraczające 50 nm, korzystnie nie przekraczające 40 nm.
Korzystnie, faza krystaliczna wspomnianych cząstek ceramiki szklanej zawiera przynajmniej jeden aktywny jon odpowiedni dla nadania własności przekształcania światła o dużej długości fali na krótką długość fali.
Korzystnie, faza krystaliczna wspomnianego kompozytu ceramiki szklanej zawiera przynajmniej jeden aktywny jon odpowiedni dla nadania własności przekształcania światła o krótkiej długości fali na dużą długość fali.
Bardziej korzystnie, wspomniany aktywny jon stanowi jon pierwiastka ziem rzadkich, wybrany zwłaszcza z grupy składającej się z Pr3+, Nd3+, Sm3+, Eu3+, Tb3+, Dy3+, Ho3+, Er3+, Tm3+ i Yb3+.
Korzystnie, cząstka ceramiki szklanej jest oksyfluorkową ceramiką szklaną.
Bardziej korzystnie, składnik krystaliczny cząstek ceramiki szklanej zawiera LaF3.
PL 204 726 B1
Bardziej korzystnie, matryca szklana składa się zasadniczo z Na2O-Al2O3-SiO2.
Ceramika szklana stanowi złożone ciało stałe, które utworzone jest przez kontrolowaną rekrystalizację szkieł. (Patrz Roempp Chemie Lexikon, wyd. J.Felbe, M. Reitz, wyd. 9-te 1990, strona 156). Może to być wykonane przez ogrzewanie (obróbkę cieplną) odpowiednich szkieł prekursorowych w celu umożliwienia częściowej krystalizacji części kompozycji szklanej. Ceramika szklana zawiera zatem pewną ilość fazy krystalicznej, zatopionej w otaczającej fazie szkła.
W korzystnej postaci wykonania niniejszego wynalazku faza krystaliczna ceramiki szklanej zawiera materiał luminescencyjny. Ma to szczególne znaczenie i jest szczególnie cenne dla materiałów luminescencyjnych, które nie są trwałe w zwykłym środowisku, i które w ten sposób mogą być ochronione przed szkodliwym wpływem tlenu, wilgoci itd.. Matryca szklana chroni fazę krystaliczną od rozpuszczenia w szkodliwym środowisku i umożliwia wprowadzenie do kompozycji powłokowej lub podobnej. Tym sposobem można umożliwić stosowanie nowych typów materiałów luminescencyjnych do zabezpieczania.
Wiele interesujących fotofizycznie materiałów osnowy luminoforu jest, np., rozpuszczalne w pewnym stopniu w wodzie, takich jak fluorki, chlorki lub bromki lantanowców. Rozpuszczalność spowodowana jest raczej słabymi siłami elektrostatycznymi siatki krystalicznej związanej jednoujemnie naładowanymi jonami. Te same materiały wykazują, z tego samego względu i/lub ze względu na obecność ciężkich jonów, tylko rodzaj fali wibracyjnej o niskiej częstotliwości (fononowy rodzaj fali) ich siatki krystalicznej. Nieobecność fal o wysokiej częstotliwości prowadzi do znacznie zwiększonych czasów trwania stanu wzbudzonego i wydajności kwantowej luminescencji. Przyczyna leży w tym, że prawdopodobieństwo wibracyjnego zniesienia pobudzenia elektronicznie wzbudzonego jonu aktywatora jest niskie, jeśli pasmo wzbronione do następnego niżej leżącego poziomu elektronicznego jest znacznie wyższe niż energia najwyższego rodzaju fali wibracyjnej (energia fononowa) siatki krystalicznej. Przeniesienie energii do siatki krystalicznej jest w tym przypadku nieznaczne. Materiały osnowy luminofora o niskiej energii fononowej byłyby zatem bardzo pożądane, szczególnie w dziedzinie materiałów fosfoluminoforowych przekształcających w górę, gdzie dla uzyskania wysokich wydajności kwantowych są potrzebne długo trwające stany wzbudzenia. Rozpuszczalność w wodzie i wrażliwość na wilgoć halogenków lantanowców i materiałów odpowiadających przeszkadzała, do chwili obecnej, odpowiedniemu zastosowaniu technicznemu.
Korzystnie składnik krystaliczny ceramiki szklanej wykazuje energię fononową nie przekraczającą 580 cm-1, korzystnie nie przekraczającą 400 cm-1, a jeszcze bardziej korzystnie nie przekraczającą 350 cm-1. Wielkości te uważane są raczej za energię niskofononową, która nadaje się zwłaszcza dla osnowy luminoforu, ponieważ umożliwia ona emisję ze wzbudzonych poziomów energii, która byłaby w innym przypadku gaszona w ciele stałym o wysokiej energii fononowej, takich jak tlenki czy podobne.
Fonony, jak to wspomniano, stanowią wibracje sieci krystalicznej w materiale. Omawiana energia fononowa jest związana równaniem Planck'a E=hv z częstotliwością ν najwyższego zmierzonego pasma absorbcji MIR (wielokrotnego odbicia wewnętrznego) związku. Jeśli wzbudzony jon pierwiastka ziem rzadkich ma możliwość przejścia między dwoma interesującymi poziomami energii, która odpowiada tylko kilku razom energii fononowej siatce krystalicznej osnowy luminoforu, to energia zostanie korzystnie i szybko rozproszona w siatce krystalicznej bez emisji promieniowania elektromagnetycznego (przejście bez promieniowania). W siatce krystalicznej osnowy luminoforu o znacznie niższej energii fononowej, takie samo przejście będzie korzystnie wywoływało promieniowanie. W przypadkach pośrednich oba procesy, zarówno promieniowanie jak i dezaktywacja bez promieniowania będą ze sobą współzawodniczyć.
Dla jonu Pr3+, poziom 1G4 dla Pr3+ wynosi tylko 3000 cm-1 powyżej poziomu 3F4. W matrycy tlenkowej, takiej jak szkło prazeodymowe, tylko kilka fononów wibracji Si-O (1100 cm-1) wymagane jest do przeskoczenia tego odstępu. Zatem dowolny wzbudzony elektron z poziomu 1G4 szybko powróci do poziomu 3F4 przez wzbudzenie fononów siatki krystalicznej i nie wytwarza się przy tym żadne promieniowanie o odpowiadającej temu długości fali. W matrycy LaF3 domieszkowanej Pr3+, energia fononowa wynosi 350 cm-1 i przejście 1G4 do 3F4 dla jonu Pr3+ odbywa się z promieniowaniem. Dodatkowo czas trwania stanu 1G4 jest silnie zwiększony.
Ponieważ energie fononowe kontrolowane są siłami wiązania i masami jonów tworzących siatkę krystaliczną, ciężkie pierwiastki o słabych siłach wiązania będą dostarczać materiałów o najniższej energii fononowej. Szkła fluorkowe z metali ciężkich, takie jak np., ZBLAN (53 ZrF4 x 20 BaF2 x 4 LaF3 x 20 NaF) wykazują połowę maksimum energii fononowej krzemianów a stąd pobierają dwa razy tyle
PL 204 726 B1 fononów do gaszenia poziomu 1G4 dla Pr3+. Szkła ZBLAN, dobrze znana siatka krystaliczna osnowy luminoforu dla laserów i zastosowań na światłowody, może być zastosowana także jako składnik szklany kompozytów ceramiki szklanej według niniejszego wynalazku.
Korzystnie ceramika szklana jest zasadniczo przezroczysta dla promieniowania elektromagnetycznego w zakresie między 400 nm do 750 nm, tzn. w zakresie światła widzialnego widma promieniowania elektromagnetycznego. Przezroczystość ceramiki szklanej jest determinowana średnimi wymiarami zatopionych kryształów i/lub różnicą współczynnika załamania światła między kryształami i matrycą szklaną. W korzystnej postaci wykonania średnie wymiary kryształów nie przekraczają 50 nm, korzystnie nie przekraczają 40 nm. Nadmierne rozmiary kryształów powodują nieprzezroczystość ceramiki szklanej.
Korzystnie średni odstęp jednego zatopionego kryształu od drugiego w matrycy szklanej powinien być rzędu wymiarów kryształów, np., nie przekraczać 50 nm, a bardziej korzystnie nie przekraczać 40 nm. Niezależnie od przezroczystości, innym ważnym zagadnieniem jest ochrona kryształów przez matrycę szklaną. Te kryształy osnowy luminoforu o złej odporności na wpływy środowiskowe i będące nieodporne fizycznie albo chemicznie na ż ywice organiczne, rozpuszczalniki, wilgoć itd., mogą być skutecznie chronione przez matrycę szklaną wykazującą taką odporność chemiczną i fizyczną. Jeśli wymiary zatopionych kryształów są zgodne z korzystną postacią wykonania niniejszego wynalazku, możliwe jest niespodziewanie mielenie ceramiki szklanej do rozmiarów cząsteczek pigmentu bez ujemnego wpływu na własności luminescencyjne ceramiki szklanej. Kryształy fotoaktywne pozostają w ten sposób ochronione przez otaczającą matrycę szklaną.
W korzystnej postaci wykonania przynajmniej jeden kryształ w matrycy szklanej zawiera aktywny jon.
W rozumieniu niniejszego wynalazku aktywny jon zawarty w przynajmniej jednym z kryszta ł ów w matrycy szklanej stanowią jony pierwiastków ziem rzadkich wykazują cych odpowiednią strukturę elektronową, przy czym szczególnie odpowiednie są jony pierwiastków ziem rzadkich wybrane z grupy składającej się z Pr3+, Nd3+, Sm3+, Eu3+, Tb3+, Dy3+, Ho3+, Er3+, Tm3+ i Yb3+.
W korzystnej postaci wykonania niniejszego wynalazku ceramika szklana jest oksyfluorkową ceramiką szklaną. Oksyfluorki wykazują niską energię fononową matrycy fluorkowej i trwałość oraz własności mechaniczne szkła tlenkowego. Szkło tlenkowe będzie determinowało własności mechaniczne i fizyczne kompozytu, podczas gdy wł asnoś ci optyczne jonu aktywnego bę d ą kontrolowane przez zatopioną fluorkową fazę krystaliczną.
Korzystna matryca szklana w niniejszym wynalazku dla oksyfluorków składa się zasadniczo ze szkła NAS (Na2O x Al2O3 x SiO2). NAS jako szkło osnowy wykazuje korzystne własności w odniesieniu do stapiania i formowania, dobrej przezroczystości i doskonałej trwałości. Zawartość SiO2 wynosi korzystnie między 30% molowych do 90% molowych na mol szkła, korzystnie między 50% molowych a 80% molowych. Im wyższa zawartość SiO2 w szkłach, tym uzyskują one większą lepkość i tym łatwiej mogą być formowane w duże bloki. Jednak zatrzymywanie fluorków jest mniejsze niż w szkłach o zawartości SiO2 zbliżonych do dolnej granicy. SiO2 może być zastąpione przez, np., GeO2 a Al2O3 przez Ga2O3. Zawartość alkaliów (Na2O) może być zastąpiona całkowicie lub częściowo innymi alkaliami, mieszaniną alkaliów lub ziem alkalicznych, takim jak BaO. Do szkieł NAS można dodawać wiele innych składników, w celu modyfikowania i dopasowania współczynnika załamania światła, rozszerzalności, trwałości, gęstości i barwy matrycy szklanej.
Korzystnie faza krystaliczna w oksyfluorkach zawiera LaF3. Ceramika szklana LaF3 może być wytwarzana przez obróbkę cieplną (hartowanie) szkła NAS bogatego w Al2O3 nasyconego LaF3. Rozpuszczalność LaF3 jest determinowana w szkle przez Al2O3. Zawartość LaF3 znacznie poniżej granicy rozpuszczalności prowadzi do uzyskania trwałych szkieł, które nie tworzą ceramiki szklanej podczas obróbki cieplnej. Zatem zawartość LaF3 w szkle musi wynosić w zakresie ± 15%, korzystnie 10% granicy rozpuszczalności dla LaF3. W przypadku, gdy alkalia zostaną zastąpione kompozycją ziem alkalicznych, rozpuszczalność LaF3 zwiększa się. Zatem i ilość LaF3 powinna zostać zwiększona. Ceramika szklana LaF3 wykazuje odporność chemiczną, z wielu punktów widzenia lepszą, niż ceramika szklana stosowana wcześniej, np., ceramika szklana ZBLAN.
Faza kryształów LaF3 umożliwia rozprowadzenie dowolnych pierwiastków ziem rzadkich. Zatem może być sporządzona ogromna różnorodność materiałów przekształcających częstotliwości w górę lub w dół, o bardzo nietypowych strukturach elektronicznych, które będą wrażliwe na promieniowanie wzbudzania nie stosowane zwykle do zabezpieczania produktu. A więc te ceramiki szklane w połączeniu z przynajmniej wzbudzeniem dwu fotonowym zgodnie z udoskonalonym systemem zabezpieczenia produktu według niniejszego wynalazku rozszerzają w zasadniczy sposób zastosowanie sub6
PL 204 726 B1 stancji przekształcających częstotliwości promieniowania w górę. W korzystnej postaci wykonania oksyfluorkowa ceramika szklana jest przezroczysta i bezbarwna dla ludzkich oczu.
Przez kontrolowanie prawidłowej mikrostruktury, można uzyskać przezroczystość oksyfluorkowej ceramiki szklanej odpowiadającą najlepszym szkłom optycznym. Generalnie mikrostruktura ceramiki szklanej z LaF3 jest funkcją temperatury obróbki cieplnej. Gdy prowadzi się obróbkę cieplną w 750°C przez 4 godziny jest widoczna duża ilość stosunkowo małych kryształów LaF3 (około 7 nm). W wyższej temperaturze ziarna krystaliczne rosną bardziej. W 800°C przeciętny kryształ wykazuje wymiar 20 nm, a w 825°C obserwuje się średnie wymiary ziarn krystalicznych wynoszące 30 nm. Ponieważ odpowiedni wymiar ziarn krystalicznych jest głównym czynnikiem wpływającym na przezroczystość, ceramika szklana wytwarzana w 750°C przez 4 godziny prowadzi do powstania najbardziej przezroczystej struktury ze wszystkich. Nawet przy zwiększaniu rozmiarów ziaren krystalicznych związanych z obróbką w temperaturze do 775°C, przezroczystość była wciąż wyższa niż dla materiału nieobrabianego. Przezroczystość mierzona była jako funkcja ekstynkcji, która stanowi sumę całkowitej utraty skutków rozproszenia i absorbcji. Powyżej 850°C oksyfluorkowa ceramika szklana staje się nieprzezroczysta.
Ceramika szklana obrabiana cieplnie może zostać zmielona do postaci pigmentu. Optymalne rozmiary cząsteczek dla większości zastosowań drukowania wynoszą rzędu 3 do 10 μm. Po wprowadzeniu takich przezroczystych cząsteczek oksyfluorkowej ceramiki szklanej do przezroczystej powłoki lub bazy tuszu, można nanosić na podłoże niewidzialny kod produktu. Ponieważ można skonstruować pigmenty z oksyfluorkowej ceramiki szklanej o takich własnościach emisyjnych, że nie są one wrażliwe i nie odpowiadają na promieniowanie wzbudzające o zwykle stosowanej długości fali, staje się bardzo trudne dla potencjalnego fałszerza zlokalizowanie i zidentyfikowanie oznakowania lub odtworzenie pigmentu.
Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski według niniejszego wynalazku zawiera ponadto środki wiążące. Środki wiążące stosowane w niniejszym wynalazku mogą być wybrane spośród dowolnych polimerów znanych w technice. Polimery stosowane w kompozycjach powłokowych, korzystnie tuszach drukarskich obejmują żywice alkidowe, poliuretany, tworzywa akrylowe, poli(alkohole winylowe), żywice epoksydowe, poliwęglany, poliestry itd. Polimery moga być termoplastyczne, sieciowalne utleniająco lub utwardzalne radiacyjnie, np, promieniowaniem UV. W tym ostatnim wypadku żywica zawiera odpowiednie grupy funkcyjne zdolne do sieciowania. Takie grupy mogą stanowić grupy hydroksylowe, izocyjanianowe, aminowe, epoksydowe, nienasycone wiązania C-C itd. Grupy te mogą być maskowane lub blokowane w taki sposób, że będą one odblokowywane i dostępne dla reakcji sieciowania w pożądanych warunkach sieciowania, generalnie w podwyższonej temperaturze.
Powyżej opisane polimery mogą być samo-sieciujące lub też kompozycja powłokowa może obejmować oddzielny środek sieciujący, który jest reaktywny w stosunek do grup funkcyjnych polimeru.
Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski według niniejszego wynalazku może być kompozycja rozpuszczalnikową lub wodorozcieńczalną. Chociaż tusz drukarski lub kompozycja powłokowa według niniejszego wynalazku może być stosowana w postaci zasadniczo stałego proszku lub dyspersji, preferowana jest postać cieczy. Rozpuszczalnik organiczny może być typu polarnego lub niepolarnego, zależnie od stosowanych polimerów wiążących.
Mogą być zawarte także inne pigmenty i/lub napełniacze. Określenie „napełniacz zdefiniowane zostało według DIN 55943:1993-11 i DIN EN 971-1:1996-09. Napełniacz jest substancją w postaci zgranulowanej lub proszkowej, która jest nierozpuszczalna w innych składnikach kompozycji powłokowej, korzystnie tuszu drukarskim i jest stosowana dla zapewnienia i wywierania wpływu na szereg własności fizycznych kompozycji jako całości.
Określenie pigment należy rozumieć zgodnie z definicją podaną w normach DIN 55943:1993-11 i DIN EN 971-1:1996-09. Pigmenty stanowią materiały barwiące o wymiarach proszku lub płytkowych, które są - w przeciwieństwie do barwników - nierozpuszczalne w otaczającym ośrodku. Można stosować także pigmenty funkcyjne, takie jak pigmenty magnetyczne, hamujące korozję i/lub elektroprzewodzące.
Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski może zawierać inne dodatki, takie jak środki do kontroli własności reologicznych, woski, żywice nieaktywne, tzn, żywice, które nie mają własności powłoko twórczych, środki powierzchniowo czynne, rozpuszczalne barwniki, środki synergiczne, fotoinicjatory itd.
Kompozycję powłokową, korzystnie tusz drukarski, można nakładać na podłoże dowolnym sposobem nakładania, takim jak natrysk, nakładanie pędzlem, zanurzanie. Korzystnie stosuje się technoPL 204 726 B1 logie drukarskie, takie jak druk fleksograficzny, druk wklęsły, druk sitowy, druk rotograwiurowy, druk gazetowy i druk ofsetowy.

Claims (12)

1. Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski do zastosowania dla zabezpieczania, zawierająca przynajmniej jedną żywicę organiczną, przynajmniej jeden pigment i ewentualnie przynajmniej jeden rozpuszczalnik organiczny, znamienna tym, że wspomniany pigment obejmuje cząstki kompozytowe ceramiki szklanej, które zawierają przynajmniej jedną fazę krystaliczną zatopioną w matrycy szklanej, przy czym wspomniany pigment wykazuje wymiary cząstek zasadniczo w zakresie między 0,1 μm do 50 μm.
2. Kompozycja powłokowa według zastrz. 1, znamienna tym, że pigmenty wykazują wymiary cząstek w zakresie między 1 μm, do 20 μm, bardziej korzystnie w zakresie 3 Lim do 10 nm.
3. Kompozycja powłokowa według zastrz. 1, znamienna tym, że faza krystaliczna cząstek ceramiki szklanej zawiera materiał luminescencyjny.
4. Kompozycja powłokowa według zastrz. 1, znamienna tym, że faza krystaliczna wspomnianych cząstek ceramiki szklanej wykazuje energię fononową nie przewyższającą 580 cm-1, korzystnie nie przewyższającą 400 cm-1, a jeszcze bardziej korzystnie nie przewyższającą 350 cm-1.
5. Kompozycja powłokowa według zastrz. 1, znamienna tym, że cząstka ceramiki szklanej jest przezroczysta dla promieniowania elektromagnetycznego w zakresie między 400 do 750 nm.
6. Kompozycja powłokowa według zastrz. 1, znamienna tym, że faza krystaliczna wspomnianych cząstek ceramiki szklanej wykazuje wymiary nie przekraczające 50 nm, korzystnie nie przekraczające 40 nm.
7. Kompozycja powłokowa według zastrz. 1, znamienna tym, że faza krystaliczna wspomnianych cząstek ceramiki szklanej zawiera przynajmniej jeden aktywny jon odpowiedni dla nadania własności przekształcania światła o dużej długości fali na krótką długość fali.
8. Kompozycja powłokowa według zastrz. 1, znamienna tym, że faza krystaliczna wspomnianego kompozytu ceramiki szklanej zawiera przynajmniej jeden aktywny jon odpowiedni dla nadania własności przekształcania światła o krótkiej długości fali na dużą długość fali.
9. Kompozycja powłokowa według zastrz. 7 albo 8, znamienna tym, że wspomniany aktywny jon stanowi jon pierwiastka ziem rzadkich, wybrany korzystnie z grupy składającej się z Pr3+, Nd3+,
Sm3+, Eu3+, Tb3+, Dy3+, Ho3+, Er3+, Tm3+ i Yb3+.
10. Kompozycja powłokowa według zastrz. jest oksyfluorkową ceramiką szklaną.
11. Kompozycja powłokowa według zastrz. stek ceramiki szklanej zawiera LaF3.
12. Kompozycja powłokowa według zastrz. składa się zasadniczo z Na2O-Al2O3-SiO2.
1, znamienna tym, że cząstka ceramiki szklanej 10, znamienna tym, że składnik krystaliczny czą10 albo 11, znamienna tym, że matryca szklana
PL356059A 2000-01-10 2000-12-02 Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski PL204726B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00810019A EP1116755A1 (en) 2000-01-10 2000-01-10 Coating composition, preferably printing ink for security applications, method for producing a coating composition and use of glass ceramics
PCT/EP2000/012134 WO2001051571A2 (en) 2000-01-10 2000-12-02 Coating composition, preferably printing ink for security applications, method for producing a coating composition and use of glass ceramics

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL356059A1 PL356059A1 (pl) 2004-06-14
PL204726B1 true PL204726B1 (pl) 2010-02-26

Family

ID=8174517

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL356059A PL204726B1 (pl) 2000-01-10 2000-12-02 Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6613137B2 (pl)
EP (2) EP1116755A1 (pl)
JP (1) JP5091381B2 (pl)
KR (1) KR100752995B1 (pl)
CN (1) CN1313547C (pl)
AT (1) ATE247158T1 (pl)
AU (1) AU776197B2 (pl)
BR (1) BR0016936B1 (pl)
CA (1) CA2377548C (pl)
CZ (1) CZ303368B6 (pl)
DE (1) DE60004570T2 (pl)
DK (1) DK1246876T3 (pl)
EA (1) EA004272B1 (pl)
ES (1) ES2204748T3 (pl)
HK (1) HK1048486B (pl)
HU (1) HUP0302776A3 (pl)
MX (1) MXPA02001689A (pl)
NO (1) NO333693B1 (pl)
PL (1) PL204726B1 (pl)
PT (1) PT1246876E (pl)
UA (1) UA74809C2 (pl)
WO (1) WO2001051571A2 (pl)
ZA (1) ZA200205456B (pl)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10113266B4 (de) * 2001-03-16 2011-08-11 Bundesdruckerei GmbH, 10969 Wert-und/oder Sicherheitsdokument
CN1306001C (zh) * 2001-12-18 2007-03-21 纳米技术有限公司 含有纳米颗粒的防伪打印液体和防伪打印方法
EP1565323B1 (de) * 2002-11-28 2008-07-30 Hueck Folien Gesellschaft m.b.H. Sicherheitselemente mit durch energieeintrag aktivierbaren eigenschaften
JP2004339475A (ja) * 2003-02-03 2004-12-02 Merck Patent Gmbh フッ化物、オキシフッ化物、フルオロ硫化物および/またはオキシフルオロ硫化物に基づく真珠光沢顔料
US7800088B2 (en) * 2003-06-26 2010-09-21 Ncr Corporation Security markers for identifying a source of a substance
US7378675B2 (en) * 2003-06-26 2008-05-27 Ncr Corporation Security markers for indicating condition of an item
US20050143249A1 (en) * 2003-06-26 2005-06-30 Ross Gary A. Security labels which are difficult to counterfeit
US7501646B2 (en) * 2003-06-26 2009-03-10 Ncr Corporation Security markers for reducing receipt fraud
US20060118738A1 (en) * 2003-06-26 2006-06-08 Ncr Corporation Security markers for ascertaining navigational information
US7488954B2 (en) * 2003-06-26 2009-02-10 Ncr Corporation Security markers for marking a person or property
US7256398B2 (en) * 2003-06-26 2007-08-14 Prime Technology Llc Security markers for determining composition of a medium
US20060131517A1 (en) * 2003-06-26 2006-06-22 Ross Gary A Security markers for controlling operation of an item
GB0314883D0 (en) 2003-06-26 2003-07-30 Ncr Int Inc Security labelling
US20060180792A1 (en) * 2003-06-26 2006-08-17 Prime Technology Llc Security marker having overt and covert security features
US20060118739A1 (en) * 2003-06-26 2006-06-08 Ncr Corporation Security markers for marking pharmaceuticals
US20060219961A1 (en) * 2003-06-26 2006-10-05 Ross Gary A Security markers for controlling access to a secure area
US7677714B2 (en) 2004-10-01 2010-03-16 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Inkjet inks providing improved wet smudge on porous print media
US7314610B2 (en) * 2005-02-25 2008-01-01 Ultradent Products, Inc. Dental compositions having anti-stokes up converters and methods of use
EP1882176A1 (de) * 2005-05-10 2008-01-30 Hans-Achim Brand Nanomarkierung
US20080087189A1 (en) * 2005-10-03 2008-04-17 Sun Chemical Corporation Security pigments and the process of making thereof
US20080274028A1 (en) * 2005-10-03 2008-11-06 Hai Hui Lin Security pigments and the process of making thereof
US20070095921A1 (en) * 2005-10-31 2007-05-03 Ncr Corporation Secure substrate
US7699230B2 (en) 2005-12-13 2010-04-20 Ncr Corporation Secure tag
BRPI0717216A2 (pt) * 2006-11-16 2013-09-24 Claudio Selva mÉtodo para a marcaÇço univocal de materiais e tinta para realizaÇço da mesma
US20080129037A1 (en) * 2006-12-01 2008-06-05 Prime Technology Llc Tagging items with a security feature
DE102006059865B4 (de) * 2006-12-15 2021-01-07 Bundesdruckerei Gmbh Dokument mit einem Sicherheitsmerkmal
US20080171229A1 (en) * 2007-01-17 2008-07-17 General Electric Company Method of producing a palette of colors for persistent phosphors and phosphors made by same
US8003012B2 (en) * 2007-01-17 2011-08-23 General Electric Company Method for producing a palette of colors for persistent phosphors and phosphors made by same
US8333907B2 (en) 2007-01-17 2012-12-18 Utc Fire & Security Corporation Articles using persistent phosphors
US7959827B2 (en) * 2007-12-12 2011-06-14 General Electric Company Persistent phosphor
US9734442B2 (en) 2007-10-31 2017-08-15 Ncr Corporation LumID barcode format
US8545723B2 (en) 2007-12-12 2013-10-01 General Electric Company Persistent phosphor
US8703016B2 (en) 2008-10-22 2014-04-22 General Electric Company Phosphor materials and related devices
US8329060B2 (en) 2008-10-22 2012-12-11 General Electric Company Blue-green and green phosphors for lighting applications
US8780206B2 (en) 2008-11-25 2014-07-15 De La Rue North America Inc. Sequenced illumination
US8265346B2 (en) 2008-11-25 2012-09-11 De La Rue North America Inc. Determining document fitness using sequenced illumination
US8749767B2 (en) 2009-09-02 2014-06-10 De La Rue North America Inc. Systems and methods for detecting tape on a document
US8194237B2 (en) 2009-10-15 2012-06-05 Authentix, Inc. Document sensor
US8445866B2 (en) * 2009-12-17 2013-05-21 Honeywell International Inc. Refractive index matched phosphors and substrates for security applications
US8328102B2 (en) 2009-12-21 2012-12-11 Honeywell International Inc. Method and authentication apparatus for authenticating value documents
US20110147661A1 (en) * 2009-12-21 2011-06-23 Sam Joseph Camardello Novel aluminosilicate based blue persistent phosphors
JP6178725B2 (ja) 2010-04-23 2017-08-09 ピクセリジェント・テクノロジーズ,エルエルシー ナノ結晶の合成、キャップ形成および分散
CN101974264B (zh) * 2010-09-25 2013-04-03 深圳市华熙生物科技有限公司 夜光玻璃油墨、制备方法及在玻璃制品上的印制方法
US8920675B2 (en) 2010-10-27 2014-12-30 Pixelligent Technologies, Llc Synthesis, capping and dispersion of nanocrystals
GB2489483A (en) 2011-03-30 2012-10-03 Smartwater Technology Ltd Marker system
US9359689B2 (en) 2011-10-26 2016-06-07 Pixelligent Technologies, Llc Synthesis, capping and dispersion of nanocrystals
AR090178A1 (es) 2012-03-23 2014-10-22 Sicpa Holding Sa Metodo de impresion con tinta calcografica de secado por oxidacion y tintas calcograficas curables por uv-vis
US9053596B2 (en) 2012-07-31 2015-06-09 De La Rue North America Inc. Systems and methods for spectral authentication of a feature of a document
RU2493192C1 (ru) * 2012-09-07 2013-09-20 Федеральное Государственное Унитарное Предприятие "Гознак" (Фгуп "Гознак") Маркирующая композиция на основе неорганических люминофоров, способ маркировки изделий из металла и изделие из металла
FR3004459B1 (fr) * 2013-04-16 2015-12-25 Commissariat Energie Atomique Particule inorganique coeur/coquille luminescente, procede de preparation et utilisation
AU2018294308B2 (en) 2017-06-26 2023-05-04 Sicpa Holding Sa Printing of security features
CN110936701B (zh) * 2019-12-30 2022-04-08 杭州全为包装印刷有限公司 柔印渐变印刷用柔性板处理工艺
CN113403883B (zh) * 2021-05-19 2022-08-16 安徽集友新材料股份有限公司 防倒光镀铝转移接装纸及其制备方法和卷烟

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8717920D0 (en) * 1987-07-29 1987-09-03 Era Patents Ltd Thick film ink
US5116533A (en) * 1990-04-05 1992-05-26 William Grandmont Phosphorescent marking material
JP3277494B2 (ja) * 1991-05-08 2002-04-22 日本電信電話株式会社 増幅用光ファイバ及びこれを用いた1.3μm帯用光ファイバ増幅器
GB2258660B (en) 1991-08-14 1995-06-07 De La Rue Thomas & Co Ltd Luminescent materials and their preparation
GB2258659B (en) * 1991-08-14 1995-06-07 De La Rue Thomas & Co Ltd Luminescent materials and their use in security documents
GB9415075D0 (en) * 1994-07-27 1994-09-14 Cookson Group Plc Paste or printable ink compositions
JP3456553B2 (ja) * 1994-11-01 2003-10-14 根本特殊化学株式会社 蓄光性蛍光体
WO1996034661A1 (en) * 1995-05-03 1996-11-07 Great Lakes Chemical Corporation Method for the suppression of hydrogen fires
JPH10251570A (ja) * 1997-03-11 1998-09-22 Dainippon Printing Co Ltd 蛍光発光インキ及び蛍光画像形成物
JP3427677B2 (ja) * 1997-06-04 2003-07-22 三菱マテリアル株式会社 耐湿性の改善された赤外励起発光体
ATE233300T1 (de) * 1997-12-29 2003-03-15 Sicpa Holding Sa Überzugszusammensetzung, verwendung von teilchen, verfahren zur markierung und identifizierung eines diese überzugszusammensetzung enthaltenden sicherheitsdokumentes
EP0965890B1 (en) * 1998-06-15 2004-08-18 Konica Corporation Method for forming color image
DK1257600T3 (da) * 2000-02-16 2005-12-19 Sicpa Holding Sa Pigmenter, der har en synsvinkelafhængig farveændring, fremgangsmåde til fremstilling, anvendelse og en coatingsammensætning med disse pigmenter
US6793723B2 (en) * 2001-05-10 2004-09-21 Pitney Bowes Inc. Homogeneous photosensitive optically variable ink compositions for ink jet printing

Also Published As

Publication number Publication date
CA2377548A1 (en) 2001-07-19
PT1246876E (pt) 2003-12-31
MXPA02001689A (es) 2002-10-23
ES2204748T3 (es) 2004-05-01
EA200200753A1 (ru) 2002-12-26
NO333693B1 (no) 2013-08-26
NO20020757D0 (no) 2002-02-15
EP1246876B1 (en) 2003-08-13
BR0016936A (pt) 2002-11-19
US6613137B2 (en) 2003-09-02
CN1368996A (zh) 2002-09-11
CN1313547C (zh) 2007-05-02
CZ303368B6 (cs) 2012-08-15
AU3362701A (en) 2001-07-24
KR100752995B1 (ko) 2007-08-30
HK1048486B (zh) 2007-12-21
AU776197B2 (en) 2004-09-02
CA2377548C (en) 2008-07-08
EA004272B1 (ru) 2004-02-26
KR20020069000A (ko) 2002-08-28
DE60004570D1 (de) 2003-09-18
BR0016936B1 (pt) 2010-11-30
ATE247158T1 (de) 2003-08-15
JP2003519710A (ja) 2003-06-24
EP1116755A1 (en) 2001-07-18
WO2001051571A2 (en) 2001-07-19
DK1246876T3 (da) 2003-12-08
UA74809C2 (en) 2006-02-15
CZ20022356A3 (cs) 2003-02-12
EP1246876A2 (en) 2002-10-09
US20020124772A1 (en) 2002-09-12
ZA200205456B (en) 2004-04-28
PL356059A1 (pl) 2004-06-14
NO20020757L (no) 2002-02-15
HUP0302776A3 (en) 2012-09-28
HK1048486A1 (en) 2003-04-04
WO2001051571A3 (en) 2002-03-07
DE60004570T2 (de) 2004-06-17
JP5091381B2 (ja) 2012-12-05
HUP0302776A2 (hu) 2004-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204726B1 (pl) Kompozycja powłokowa, korzystnie tusz drukarski
AU775293B2 (en) Article authentication
CA2663425A1 (en) Phosphorescent compositions and methods for identification using the same
CA2663427A1 (en) Phosphorescent compositions for identification
RU2286885C2 (ru) Ценный документ
JP3491101B2 (ja) インク組成物およびこのインク組成物を用いた印刷物
RU2730491C1 (ru) Неорганическое люминесцентное соединение, маркировка с использованием неорганического люминесцентного соединения и носитель информации с использованием неорганического люминесцентного соединения

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131202