PL204444B1 - Sposób wytwarzania o-alkilofenoli - Google Patents

Sposób wytwarzania o-alkilofenoli

Info

Publication number
PL204444B1
PL204444B1 PL367046A PL36704602A PL204444B1 PL 204444 B1 PL204444 B1 PL 204444B1 PL 367046 A PL367046 A PL 367046A PL 36704602 A PL36704602 A PL 36704602A PL 204444 B1 PL204444 B1 PL 204444B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
phenol
reaction
cresol
carried out
alkanol
Prior art date
Application number
PL367046A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367046A1 (pl
Inventor
Jörg Talbiersky
Edgar Fuhrmann
Wolfgang Brüggemann
Original Assignee
Ruetgers Chemicals Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruetgers Chemicals Ag filed Critical Ruetgers Chemicals Ag
Publication of PL367046A1 publication Critical patent/PL367046A1/pl
Publication of PL204444B1 publication Critical patent/PL204444B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C37/00Preparation of compounds having hydroxy or O-metal groups bound to a carbon atom of a six-membered aromatic ring
    • C07C37/11Preparation of compounds having hydroxy or O-metal groups bound to a carbon atom of a six-membered aromatic ring by reactions increasing the number of carbon atoms
    • C07C37/16Preparation of compounds having hydroxy or O-metal groups bound to a carbon atom of a six-membered aromatic ring by reactions increasing the number of carbon atoms by condensation involving hydroxy groups of phenols or alcohols or the ether or mineral ester group derived therefrom

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania o-alkilofenoli drogą reakcji fenolu z alkanolem w podwyższonej temperaturze w fazie gazowej, w obecności kwasowego katalizatora typu tlenku metalu.
Czyste o-alkilofenole są ważnymi związkami stosowanymi w dużych ilościach jako związki wyjściowe do syntez w chemii organicznej. Czysty o-krezol (2-metylofenol) znajduje zastosowanie zwłaszcza do wytwarzania środków ochrony roślin.
o-Krezol można wytwarzać przez metylowanie fenolu metanolem w fazie gazowej lub ciekłej. Ze względu na niską reaktywność metanolu reakcję prowadzi się w podwyższonej temperaturze, w obecności katalizatora. Jako katalizatory stosuje się katalizatory typu tlenków metali, takich jak tlenek glinu, mieszany tlenek ditlenek krzemu/tlenek glinu i tlenek magnezu. Reakcję prowadzi się w temperaturze zależnej od stosowanego katalizatora, w zakresie 250-460°C. Tak więc tlenek magnezu wykazuje wysoką selektywność względem o-krezolu w temperaturze 420-460°C, natomiast tlenek glinu γ katalizuje metylowanie fenolu w temperaturze 200-400°C.
Znane jest również otrzymywanie o-krezolu jako produktu ubocznego w syntezie 2,6-dimetylofenolu, przy czym następnie o-krezol wyodrębnia się w dodatkowych etapach oczyszczania. Sposoby wytwarzania o-krezolu z dodatkowymi danymi eksperymentalnymi opisano w publikacji H. G. Franck, J. W. Stadelhofer, INDUSTRIELLE AROMATENCHEMIE, str. 170-177, Springer Verlag 1987.
W DE 2756461 A1 opisano typowy sposób, realizowany w temperaturze 250-330°C z użyciem tlenku glinu jako katalizatora. Przy stosunku metanolu do fenolu 0,5:1 otrzymuje się o-krezol z wydajnością do 26%. Produkt zawiera około 6% 2,6-dimetylofenolu.
Przy wysokim stopniu przereagowania fenolu zwykle otrzymuje się o-krezol o dużej zawartości 2,6-dimetylofenolu. W reakcji metylowania fenolu trudno jest selektywnie otrzymać o-krezol. Jako produkty uboczne zwykle powstają m-krezol i p-krezol lub wyżej alkilowane produkty w znacznych ilościach.
We wszystkich znanych procesach przemysłowej syntezy o-alkilofenoli udział produktów ubocznych jest wysoki.
Istniała zatem potrzeba opracowania możliwie jak najbardziej selektywnego sposobu wytwarzania o-alkilofenolu, który można realizować w skali przemysłowej.
Okazało się, że istotne jest prowadzenie reakcji w etapach i utrzymywanie odpowiedniego stosunku molowego alkanolu do fenolu w całym procesie.
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania o-alkilofenoli drogą reakcji fenolu z alkanolem w podwyż szonej temperaturze w fazie gazowej, w obecnoś ci katalizatora typu tlenku metalu, polegającego na tym, że reakcję prowadzi się w co najmniej dwóch etapach, przy stosunku molowym alkanolu do fenolu w każdym etapie reakcji wynoszącym < 0,4.
Korzystnie reakcję prowadzi się w trzech etapach.
Korzystnie w każdym etapie reakcję prowadzi się przy stosunku molowym alkanolu do fenolu wynoszącym 0,2-0,4.
Korzystniej w każdym etapie reakcję prowadzi się przy stosunku molowym alkanolu do fenolu wynoszącym 0,3.
Korzystnie w każdym etapie reakcję prowadzi się przy stopniu przereagowania fenolu wynoszącym 35-43%.
Korzystnie jako alkanol stosuje się metanol.
Korzystnie jako katalizator stosuje się tlenek glinu γ o powierzchni właściwej większej niż 250 m2/g.
Korzystnie reakcję prowadzi się w temperaturze 300-400°C.
Korzystnie mieszaninę produktów uzyskaną po alkilowaniu rozdziela się przez destylację z otrzymaniem żądanego produktu.
Sposób według wynalazku można realizować np. w 2-5 etapach. Sposób ten realizuje się szczególnie korzystnie w trzech etapach. Każdy etap reakcji można prowadzić w innym reaktorze. Jednakże można również prowadzić kilka etapów reakcji w jednym reaktorze. W tym przypadku kilka układów aktywnego katalizatora umieszcza się w reaktorze w sposób przestrzennie od siebie rozdzielony. Pomiędzy układami katalizatorów mogą znajdować się strefy z katalizatorem o niskiej aktywności lub bez katalizatora.
W pracach leżących u podstaw wynalazku wykazano, że podczas metylowania fenolu powstaje anizol, a o-krezol powstaje w wyniku alkilowania fenolu anizolem, a także w wyniku wewnątrzcząsteczkowego przegrupowania anizolu do o-krezolu. Jest to nowe ustalenie, sprzeczne z dotychczasowymi poglądami. Nową ustaloną sekwencję reakcji przedstawiono poniżej.
PL 204 444 B1
Nieoczekiwanie stwierdzono, że wieloetapowa realizacja sposobu w wyżej wspomnianych warunkach prowadzi do znacznie zwiększonej selektywności reakcji względem o-krezolu, a zatem otrzymania tego związku z większą wydajnością. Przyjmuje się, że wysoką selektywność o-alkilowania osiąga się dzięki małemu miejscowemu stężeniu metanolu, a zatem i anizolu, co jest niezbędne w takim sposobie. Ponadto korzystne jest to, ż e wysoce egzotermiczną reakcję moż na duż o lepiej kontrolować w przypadku prowadzenia jej w dwóch, a korzystniej w trzech reaktorach. Umożliwia to ograniczenie powstawania tak zwanych gorących miejsc.
Dzięki wieloetapowemu prowadzeniu reakcji stosunek alkanolu do fenolu w każdym reaktorze lub w każdym etapie reakcji można ustalić tak, aby był szczególnie niski. Umożliwia to ograniczenie stopnia przereagowania fenolu i osiągnięcie szczególnie wysokiej selektywności względem o-alkilofenolu, np. o-krezolu. W całym procesie utrzymuje się stosunek molowy alkanolu do fenolu wynoszący korzystnie 0,9, a zwłaszcza 0,6, względnie w zakresie 0,6-0,9. Tak więc w trójetapowym procesie stosunek molowy alkanolu do fenolu korzystnie wynosi 0,3-0,2 w każdym etapie reakcji.
Wyrażając to inaczej, w celu uzyskania żądanej wysokiej selektywności można utrzymywać stopień przereagowania fenolu na poziomie około 35-43%, np. 38-42%.
Odpowiednimi katalizatorami stosowanymi w sposobie według wynalazku są kwasowe tlenki metali i ich mieszaniny. Takimi tlenkami metali są np. tlenek glinu, mieszany tlenek ditlenek krzemu/tlenek glinu i tlenek magnezu. Szczególnie korzystny jest tlenek glinu γ. Powierzchnia właściwa 22 katalizatorów wynosi korzystnie około 250 m2/g lub powyżej, a zwłaszcza 250-300 m2/g. Takie katalizatory wytwarza się znanymi sposobami, np. przez amoniakalną hydrolizę azotanu glinu, po czym oddzielanie, suszenie i kalcynowanie powstałego osadu (J. Amer. Chem. Soc. 82 (1960) 2471).
Katalizator można stosować w zwykłej postaci, np. jako złoże nieruchome, złoże fluidalne lub złoże zawiesinowe. Korzystnie katalizator stosuje się w złożu nieruchomym.
Zgodnie z wynalazkiem jako alkanole stosuje się zwłaszcza C1-C4-alkanole, czyli metanol, etanol, n-propanol, izopropanol, n-butanol i izobutanol.
Sposób według wynalazku można realizować w temperaturze 250-400°C. Gdy jako katalizator stosuje się tlenek glinu γ, to temperatura w reaktorze wynosi korzystnie 300-400°C, a zwłaszcza 300-340°C, np. 330°C.
Poniżej opisano przykładową realizację sposobu według wynalazku, z użyciem metanolu jako środka alkilującego. Proces prowadzi się trójetapowo.
W tym celu, za pomocą urzą dzenia dozują cego wprowadza się fenol do mieszarki/wyparki. Do tej samej mieszarki/wyparki wprowadza się metanol za pomocą urządzenia dozującego. Mieszaninę związków wyjściowych wprowadza się do reaktora rurowego, ogrzanego do 330°C. Strumień odprowadzany z reaktora zawiera oprócz produktów wyjściowy fenol i może być odbierany z dolnej części reaktora. Strumień ten wprowadza się do kolejnej mieszarki/wyparki, usytuowanej przed kolejnym reaktorem rurowym. W tej mieszarce znów nastawia się stosunek metanol/fenol wymagany w sposobie według wynalazku i otrzymaną mieszaninę wprowadza się do drugiego reaktora. Strumień z drugiego reaktora wprowadza się albo do chłodnicy, albo do trzeciej mieszarki/wyparki usytuowanej przed trzecim reaktorem. W trzeciej mieszarce/wyparce znów nastawia się stosunek metanol/fenol wymagany w sposobie według wynalazku i otrzymaną mieszaninę wprowadza się do trzeciego reaktora.
Strumień odprowadzany z trzeciego reaktora i ewentualnie z drugiego reaktora skrapla się w chł odnicy i kondensat kieruje się do zbiornika.
Dalszą przeróbkę surowego alkilatu korzystnie można prowadzić drogą ciągłej rektyfikacji w układzie składającym się z trzech kolumn destylacyjnych połączonych szeregowo.
W pierwszej kolumnie np. z 20-35 pół kami rzeczywistymi, pracują cej pod ciś nieniem normalnym, przy temperaturze 90-100°C na szczycie kolumny oddziela się wodę powstającą w reakcji. Woda zawiera małe ilości fenolu, alkilofenoli i anizolu, gdyż związki te oddestylowują wraz z wodą w postaci azeotropu.
Pozostałość z kotła pierwszej kolumny wprowadza się w sposób ciągły do drugiej kolumny. Kolumna ta ma około 100 półek rzeczywistych i również pracuje pod ciśnieniem normalnym. Ze szczytu kolumny odprowadza się fenol o niewielkiej zawartości o-krezolu, przy temperaturze 180-185°C na szczycie kolumny. Strumień ten można wykorzystać jako surowiec w etapie alkilowania.
Wolną od fenolu pozostałość z kotła drugiej kolumny w sposób ciągły wprowadza się do trzeciej kolumny mającej około 70-95 półek rzeczywistych, przy ciśnieniu na szczycie 300 mbarów i temperaturze na szczycie kolumny około 145-155°C. Ze szczytu kolumny można odprowadzać czysty o-krezol o czystości > 99,5%.
PL 204 444 B1
Pozostałość z kotła tej kolumny, zawierająca niewielką ilość o-krezolu, można wykorzystać jako surowiec do wytwarzania mieszanin krezol/ksylenol.
Do o-alkilowanych związków wytwarzanych sposobem według wynalazku należą krezol oraz etylowe, n-propylowe, izopropylowe, n-butylowe i izobutylowe pochodne fenolu.
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady.
P r z y k ł a d 1
Z literatury wiadomo, że w wyniku wewnątrzcząsteczkowego przegrupowania anizolu powstaje o-krezol. Z tego względu przyjęto jako punkt wyjściowy, że dla zwiększenia wydajności produktu należy osiągnąć wysokie stężenie anizolu. W tym celu, w jednoetapowym procesie czysty anizol wprowadzano do reaktora rurowego o temperaturze 330°C, przy LHSV 1,25 h-1. Jako katalizator stosowano tlenek glinu γ o powierzchni właściwej około 250 m2/g. W poniższej tabeli 1 podano otrzymane produkty i ich stężenie w mieszaninie produktów.
T a b e l a 1
Związek Stężenie (%)
Anizol 7,1
Fenol 32,2
0-Krezol 28,6
2,6-Ksylenol 16,1
2,3,6-Trimetylofenol 4,0
Pentametylofenol 3,3
Stopień przereagowania anizolu 92,9%
Selektywność otrzymywania o-krezolu 30,8%
Wyniki podane w tabeli 1 wykazują, że anizol reaguje w wybranych warunkach wysoce selektywnie, przy stopniu przereagowania 92,9%. Wysokie stężenia fenolu i wyższych alkilowanych fenoli, takich jak 2,6-ksylenol i 2,3,6-trimetylofenol pokazują, że tylko część anizolu ulega przegrupowaniu w o-krezol. Największa część anizolu reaguje jako środek alkilujący.
W celu potwierdzenia tego przypuszczenia przeprowadzono doświadczenie alkilowania w tych samych warunkach jak opisano powyżej, z tym że anizol całkowicie zastąpiono metanolem.
Uzyskane wyniki podano w tabeli 2.
T a b e l a 2
Środek alkilujący
Anizol Metanol
Związek Stężenie (%) Stężenie (%)
Anizol -- --
Fenol 76,8 72,3
o-Krezol 18,8 20,5
2,6-Ksylenol 2,6 3,8
2,3,6-Trimetylofenol -- 0,4
Selektywność otrzymywania o-krezolu 81,0% 74,0%
Przedstawione wyniki wykazują, że metanol zachowuje się podobnie jak anizol. W przypadku użycia anizolu osiąga się nawet nieco wyższą selektywność niż w przypadku użycia metanolu jako środka alkilującego.
Można przypuszczać, że selektywność względem o-krezolu jest w przybliżeniu taka sama w przypadku obu środków alkilujących. Nieco wyższą selektywność anizolu względem o-krezolu można przypisać temu, że równocześnie z alkilowaniem fenolu przez anizol zachodzi przegrupowanie anizolu do o-krezolu.
PL 204 444 B1
W celu zbadania jak duża część o-krezolu powstaje w wyniku przegrupowania wewnątrzcząsteczkowego, przeprowadzono takie samo doświadczenie, z użyciem 4-metyloanizolu jako modelowej substancji. Stężenia poszczególnych produktów w mieszaninie produktów [%] i stopień przereagowania 4-metyloanizolu podano w tabeli 3.
T a b e l a 3
Związek Stężenie (%)
Fenol 57,7
o-Krezol 12,8
p-Krezol 18,6
2,6-Ksylenol 1,5
2,4-Ksylenol 6,4
Stopień przereagowania 4-metyloanizolu 100%
Wyniki podane w tabeli 3 wykazują, że oprócz o-krezolu otrzymano p-krezol i 2,4-ksylenol w znaczącym stężeniu. p-Krezol powstaje gdy jako środek alkilujący działa 4-metyloanizol. 2,4-Ksylenol jest produktem wewnątrzcząsteczkowego przegrupowania 4-metyloanizolu. Obliczenia wykazują, że około 70% 4-metyloanizolu działa jako środek alkilujący, a około 30% ulega przegrupowaniu do 2,4-ksylenolu. Przyjmuje się, że gdy jako środek alkilujący stosuje się anizol, to ten stosunek utrzymuje się na takim samym poziomie.
P r z y k ł a d 2
Fenol z metanolem pompowano do reaktora o temperaturze 330°C, przy stosunku molowym metanol/fenol 0,2 i LHSV 3,75 h-1. Jako katalizator stosowano tlenek glinu γ o powierzchni właściwej około 250 m2/g. W następnym drugim etapie, do strumienia z pierwszego etapu doprowadzano metanol w stosunku molowym 0,2 i kontynuowano proces alkilowania. W taki sam sposób przeprowadzono trzeci etap alkilowania.
Dla porównania, w taki sam sposób przeprowadzono reakcję fenolu z metanolem w jednostopniowym reaktorze rurowym, w temperaturze 330°C, przy stosunku molowym metanol/fenol 0,6 i LHSV 1,25 h-1. Stosowano taki sam katalizator. Ogólnie stosunek metanol/fenol i LHSV były zatem takie same jak w reakcji trójetapowej. Stężenie produktów w mieszaninie produktów, stopień przereagowania fenolu i selektywność względem o-krezolu dla obu procesów podano w tabeli 4.
Ta b e l a 4
Związek Alkilowanie jednoetapowe Alkilowanie trójetapowe
Anizol 0,02 0,9
Fenol 53,7 58,6
o-Krezol 27,9 29,4
m/p-Krezol 1,5 0,8
2,6-Ksylenol 9,5 6,8
2,4/2,5-Ksylenol 2,0 0,9
2,3,6-Trimetylofenol 1,7 0,9
Stopień przereagowanie fenolu 46,3 41,4
Selektywność otrzymywania o-krezolu 60,3% 71,1%
Przedstawione wyniki wykazują, że w procesie wieloetapowym selektywność względem o-krezolu jest znacząco wyższa niż w procesie jednostopniowym, chociaż stopień przereagowania fenolu w procesie trójetapowym jest podobny. Przyczyną tego jest to, że ilość produktów ubocznych w procesie jednoetapowym jest znaczą co wię ksza ni ż w procesie trójetapowym. Chociaż w tym doświadczeniu zawartość anizolu wynosząca 0,9% nie jest jeszcze optymalna, osiąga się wzrost selektywności względem o-krezolu z 60,3% w procesie jednoetapowym do 71,1% w procesie trójetapowym.

Claims (9)

1. Sposób wytwarzania o-alkilofenoli drogą reakcji fenolu z alkanolem w podwyższonej temperaturze w fazie gazowej, w obecności katalizatora typu tlenku metalu, znamienny tym, że reakcję prowadzi się w co najmniej dwóch etapach, przy czym stosunek molowy alkanolu do fenolu w każdym etapie reakcji wynosi < 0,4.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reakcję prowadzi się w trzech etapach.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w każdym etapie reakcję prowadzi się przy stosunku molowym alkanolu do fenolu wynoszącym 0,2-0,4.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że w każdym etapie reakcję prowadzi się przy stosunku molowym alkanolu do fenolu wynoszącym 0,3.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w każdym etapie reakcję prowadzi się przy stopniu przereagowania fenolu wynoszącym 35-43%.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako alkanol stosuje się metanol.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako katalizator stosuje się tlenek glinu γ o powierzchni właściwej większej niż 250 m2/g.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że reakcję prowadzi się w temperaturze 300-400°C.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszaninę produktów uzyskaną po alkilowaniu rozdziela się przez destylację z otrzymaniem żądanego produktu.
PL367046A 2001-11-21 2002-11-15 Sposób wytwarzania o-alkilofenoli PL204444B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10157073A DE10157073B4 (de) 2001-11-21 2001-11-21 Selektive Herstellung von o-Alkylphenolen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367046A1 PL367046A1 (pl) 2005-02-21
PL204444B1 true PL204444B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=7706421

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367046A PL204444B1 (pl) 2001-11-21 2002-11-15 Sposób wytwarzania o-alkilofenoli

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6846962B2 (pl)
EP (1) EP1392630B1 (pl)
JP (1) JP3854275B2 (pl)
KR (1) KR100531126B1 (pl)
CN (1) CN1252014C (pl)
AT (1) ATE277880T1 (pl)
AU (1) AU2002356603A1 (pl)
BR (1) BR0210161A (pl)
CA (1) CA2447631A1 (pl)
DE (2) DE10157073B4 (pl)
HK (1) HK1066785A1 (pl)
HU (1) HUP0400373A3 (pl)
MX (1) MXPA03010929A (pl)
PL (1) PL204444B1 (pl)
RU (1) RU2256644C1 (pl)
TW (1) TW583163B (pl)
UA (1) UA73680C2 (pl)
WO (1) WO2003043965A1 (pl)
ZA (1) ZA200402633B (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3737466A (en) 1969-10-20 1973-06-05 Coal Tar Research Asso Production of cresols
DE2756461C2 (de) * 1977-12-17 1984-10-31 Rütgerswerke AG, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von Mono-o-alkylphenolen
SU1671655A1 (ru) * 1989-01-06 1991-08-23 Уральский политехнический институт им.С.М.Кирова Способ получени метилпроизводных фенола

Also Published As

Publication number Publication date
RU2003136822A (ru) 2005-05-10
MXPA03010929A (es) 2004-02-17
WO2003043965A1 (de) 2003-05-30
HUP0400373A3 (en) 2004-11-29
DE50201178D1 (de) 2004-11-04
US20040158104A1 (en) 2004-08-12
AU2002356603A1 (en) 2003-06-10
RU2256644C1 (ru) 2005-07-20
HK1066785A1 (en) 2005-04-01
EP1392630A1 (de) 2004-03-03
EP1392630B1 (de) 2004-09-29
CA2447631A1 (en) 2003-05-30
ATE277880T1 (de) 2004-10-15
ZA200402633B (en) 2004-12-23
KR20040045401A (ko) 2004-06-01
US6846962B2 (en) 2005-01-25
PL367046A1 (pl) 2005-02-21
CN1252014C (zh) 2006-04-19
DE10157073A1 (de) 2003-06-12
TW200300410A (en) 2003-06-01
JP2005509669A (ja) 2005-04-14
CN1537090A (zh) 2004-10-13
KR100531126B1 (ko) 2005-11-25
BR0210161A (pt) 2004-04-27
DE10157073B4 (de) 2005-12-01
HUP0400373A2 (hu) 2004-08-30
TW583163B (en) 2004-04-11
JP3854275B2 (ja) 2006-12-06
UA73680C2 (en) 2005-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4283573A (en) Long-chain alkylphenols
CN101636371B (zh) 生产双酚a的方法
CN102933549B (zh) 制备环状叔甲基胺的方法
EP1257517B1 (en) Process for preparing cumene which is used in the preparation of phenol
US8779169B2 (en) Process for the preparation of 2 substituted tetrahydropyranols
MX2011002732A (es) Proceso para la alquilacion de benceno con isopropanol o mezclas de isopropanol y propileno.
RU2159226C2 (ru) Способ получения аминоэтилэтаноламина и/или гидроксиэтилпиперазина
US4359591A (en) Process for the o-substitution of phenols
US3979464A (en) Methylation of 2,6-xylenol to produce 2,3,6-trimethylphenol
EP2298718B1 (en) Methods for producing cumene and phenol
US4361709A (en) Process for the production of o-alkylated phenols
PL204444B1 (pl) Sposób wytwarzania o-alkilofenoli
KR100871212B1 (ko) 쿠밀페놀의 제조방법
US4538002A (en) Process for the production of hydroxyanisole and alkylated hydroxyanisoles
EP1151986B1 (en) Method for removing tert-butyl groups from tert-butyl phenol compounds
US7767855B2 (en) Method for the continuous production of an amine
US9012697B2 (en) Process for preparing alkylated hydroxyaromatics in microreactors
EP0073471A1 (en) A process for producing o-methylated phenols
US5210330A (en) Process for the preparation of phenylhydroquinone
JPS6332771B2 (pl)
Ballarini et al. A comparison of the reaction mechanism in acid-and in basic-catalysed gas-phase methylation of phenol
JP2002097165A (ja) オルトアルキル化フェノール類の製造方法
JPS5814412B2 (ja) フエノ−ル系化合物の選択的オルトアルキル化法
PL198595B1 (pl) Sposób wytwarzania orto-krezolu i/lub 2,6-ksylenolu
JPH0514704B2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101115