PL196016B1 - Pocisk deformacyjny o zmniejszonej ilości materiału szkodliwego, zwłaszcza do krótkiej broni palnej - Google Patents

Pocisk deformacyjny o zmniejszonej ilości materiału szkodliwego, zwłaszcza do krótkiej broni palnej

Info

Publication number
PL196016B1
PL196016B1 PL01360199A PL36019901A PL196016B1 PL 196016 B1 PL196016 B1 PL 196016B1 PL 01360199 A PL01360199 A PL 01360199A PL 36019901 A PL36019901 A PL 36019901A PL 196016 B1 PL196016 B1 PL 196016B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bullet
approximately
projectile
break
hollow chamber
Prior art date
Application number
PL01360199A
Other languages
English (en)
Other versions
PL360199A1 (pl
Inventor
Jürgen Knappworst
Bernd Krause
Erich Muskat
Fredrich Riess
Irene Schikora
Original Assignee
Dynamit Nobel Ammotec Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dynamit Nobel Ammotec Gmbh filed Critical Dynamit Nobel Ammotec Gmbh
Publication of PL360199A1 publication Critical patent/PL360199A1/pl
Publication of PL196016B1 publication Critical patent/PL196016B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B12/00Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material
    • F42B12/02Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material characterised by the warhead or the intended effect
    • F42B12/34Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material characterised by the warhead or the intended effect expanding before or on impact, i.e. of dumdum or mushroom type

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Percussive Tools And Related Accessories (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)

Abstract

1. Pocisk deformacyjny o zmniejszonej ilo sci materia lu szkodliwego, zw laszcza do krótkiej broni palnej, z przedni a cz esci a zwezaj ac a si e w kierun- ku wierzcho lka pocisku i z tyln a, zasadniczo cylin- dryczn a cz esci a, przy czym pocisk sk lada si e z korpusu pocisku bez p laszcza, w którego zweza- j acej si e, przedniej cz esci, centrycznie wzgl edem wzd lu znej osi pocisku, przebiega wydr azona komo- ra a zrywaj aca iglica wt loczeniowa tworzy wierzcho- lek pocisku, przy czym zrywaj aca iglica wt loczenio- wa sk lada si e z g lówki zamykaj acej otwór wydr azo- nej komory i z trzpienia usytuowanego w wydr azo- nej komorze, znamienny tym, ze wydr azona komo- ra (5) sk lada si e z cylindrycznej cz esci (16) i co najmniej jednej, przylegaj acej do niej sto zkowej cz esci (19), przy czym g lówka (7) zrywaj acej iglicy wt loczeniowej (3) swoj a sto zkow a cz esci a (12) wspiera si e na brzegu (13) otworu (4) do wydr azo- nej komory (5) wykonanym na kszta lt skosu a k at rozwarcia sto zka (11) i k at skosu s a równe. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pocisk deformacyjny o zmniejszonej ilości materiału szkodliwego, zwłaszcza do krótkiej broni palnej.
Z WO 01/02791 A2 znany jest pocisk deformacyjny, przeznaczony zwł aszcza dla celów myś listwa. W przedniej, zwężającej się części pocisku, wzdłuż jego osi wzdłużnej przebiega wydrążenie, którego przekrój poprzeczny, poczynając od wierzchołka, zwęża się wielostopniowo. Za pomocą tego pocisku, w zależności od prędkości trafienia, dąży się do uzyskania zamierzonej i dobranej do zwierzyny deformacji pocisku.
W krótkich broniach palnych, zwł aszcza broniach przeznaczonych do uż ycia w policji, stosuje się obecnie naboje kalibru 9 mm x 19 mm w postaci pocisków o pełnym płaszczu i z okrągłą główką. Ze względów dotyczących techniki bezpieczeństwa pojawiło się dążenie do zastąpienia tych pocisków takim typem pocisków, który jest zabezpieczony przed przestrzeliwaniem poprzez ośrodek celu. Pociski deformacyjne znane ze stanu techniki, są zróżnicowane w szerokim zakresie pod względem oddawania energii w ośrodku celu o gęstości 1, zwłaszcza w ludzkim ciele.
Zadaniem wynalazku jest optymalizacja balistyki pocisku zarówno na zewnątrz jak i w samym celu.
Pocisk deformacyjny z przednią częścią zwężającą się w kierunku wierzchołka pocisku i z tylną, zasadniczo cylindryczną częścią, przy czym pocisk składa się z korpusu pocisku bez płaszcza, w którego zwężającej się, przedniej części, centrycznie względem wzdłużnej osi pocisku, przebiega wydrążona komora a zrywająca iglica wtłoczeniowa tworzy wierzchołek pocisku, przy czym zrywająca iglica wtłoczeniowa składa się z główki zamykającej otwór wydrążonej komory i z trzpienia usytuowanego w wydrążonej komorze, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wydrążona komora składa się z cylindrycznej części i co najmniej jednej, przylegają cej do niej sto ż kowej części, przy czym gł ówka zrywającej iglicy wtłoczeniowej swoją stożkową częścią wspiera się na brzegu otworu do wydrążonej komory wykonanym na kształt skosu, a kąt rozwarcia stożka i kąt skosu są równe.
Korzystnie, w pocisku według wynalazku część główki zrywającej iglicy wtłoczeniowej zamykająca otwór wydrążonej komory ukształtowana jest stożkowo i ma kąt rozwarcia stożka wynoszący około 40° do 75°, korzystnie około 50° do 65°.
Cylindryczna część wydrążonej komory ma długość około 2 mm do 7 mm, korzystnie około 3 mm do 5 mm, a jej ś rednica zawiera się pomi ę dzy okoł o 4 mm i 6 mm, korzystnie pomię dzy okoł o 5 mm i 5,5 mm.
Kąt stożkowej części wydrążonej komory znajduje się w zakresie pomiędzy około 50° a 70°, korzystnie około 60°.
Kąt stożkowej części wydrążonej komory jest większy o kilka stopni kątowych od kąta rozwarcia stożka stożkowej części główki zrywającej iglicy wtłoczeniowej.
Stożkowa część wydrążonej komory ma długość około 1 mm do 2 mm, korzystnie około 1,5 mm.
Korzystnie trzpień zrywającej iglicy wtłoczeniowej utrzymywany jest w nieprzelotowym otworze przez pasowanie wciskowe.
Trzpień zrywającej iglicy wtłoczeniowej ma długość około 2 mm do 7 mm, korzystnie około 1 mm do 3 mm.
Nieprzelotowy otwór dostosowany jest do długości trzpienia i jest dłuższy o kilka dziesiątych milimetra.
Tylna część pocisku współosiowo względem osi wzdłużnej ma stożkowe wgłębienie o kącie rozwarcia stożka między około 70° a 120°, korzystnie około 90°.
Głębokość wgłębienia wynosi około 0,5 mm do 3 mm, korzystnie około 1 mm do 2 mm.
Wgłębienie na dnie zamknięte jest kolistą powierzchnią o średnicy około 0 mm do 2 mm, korzystnie około 1 mm.
Korzystnie, skład materiałowy korpusu pocisku jest następujący: 55% do 100% miedź, 0% do 45% cynk i 0% do 4% ołów.
Wytrzymałość na rozciąganie Rm materiału pocisku znajduje się w zakresie od 250 N/mm2 do 450 N/mm2, a jego granica plastyczności Rp0,2 w zakresie od 150 N/mm2 do 250 N/mm2.
Zrywająca iglica wtłoczeniowa jest iglicą z bezołowiowego materiału.
Korzystnie, w pocisku według wynalazku materiał zrywającej iglicy wtłoczeniowej stanowią tworzywa sztuczne przykładowo polietylen, korzystnie tworzywa sztuczne biologicznie rozkładalne, albo metale, wybrane z grupy obejmującej cynę, cynk, aluminium lub miedź.
Do główki zrywającej iglicy wtłoczeniowej z niemetalu domieszane są metalowe proszki.
PL 196 016 B1
Metalowy proszek stanowi siarczyn baru (BaSO4).
Zrywająca iglica wtłoczeniowa w swym czepcu ochronnym ma centrycznie do osi wzdłużnej korpusu pocisku cylindryczny lub zbieżny albo stożkowy albo zaokrąglony otwór o średnicy około 0,5 mm do 4 mm, korzystnie około 2 mm, i o głębokości około 0,5 mm do 4 mm, korzystnie około 1 mm do 2 mm.
Korpus pocisku jest ocynowany a grubość warstwy cyny wynosi około 1 μm do 150 μm, korzystnie między 2 μm a 5 μm.
Za pomocą pocisku według wynalazku uzyskuje się zamierzoną deformację. Zrywająca iglica wtłoczeniowa, która swą główką zamyka otwór wydrążonej komory w pocisku, przy trafieniu w korpus celu zostaje wciśnięta do wydrążonej komory. Wskutek tego zwężająca się część korpusu pocisku rozchyla się od otworu wydrążonej komory. Pocisk deformuje się w kształt podobny do grzybka. Deformacja korpusu pocisku ustaje, gdy energia działająca na korpus pocisku nie jest już wystarczająca już do powodowania dalszej deformacji.
Na przebieg deformacji korpusu pocisku mają istotny wpływ następujące czynniki: skład materiału i jego własności, oraz geometria wydrążonej komory i zrywającej iglicy wtłoczeniowej.
Poniżej zostanie podany skład materiału korpusu pocisku:
55% - 100% miedź (Cu)
0% - 45% cynk (Zn) i
0% - 4% ołów (Pb).
Przez obróbkę wyżarzającą i następujące kolejno wyżarzanie uplastyczniające uzyskuje się wytrzymałość na rozciąganie Rm o wielkości 250 N/mm2 do 450 N/mm2 oraz granicę plastyczności Rp0,2 wynoszącą 150 N/mm2 do 250 N/mm2. Skład materiału oraz uzyskany wskutek obróbki cieplnej stosunek granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie, przy trafieniu w korpus celu powodują deformację pocisku bez tworzenia się niepożądanych odłamków. Skład materiału oraz przeprowadzana następnie obróbka cieplna prowadzą do optymalnego przebiegu deformacji, który przy wgłębianiu się w korpus celu zapobiega odrywaniu się odłamków przy rozginaniu się korpusu pocisku. Rozginanie się na kształt grzybka bez odłamywania się odłamków powoduje określone oddawanie energii a tym samym wyhamowanie pocisku w korpusie celu. Wskutek tego, z pominięciem bardzo bliskiego obszaru, przy zastosowaniu tego rodzaju pocisku unika się skutecznie przestrzelania poprzez korpus celu.
Korpus pocisku ma ocynowaną powierzchnię. Warstwa cyny ma grubość około 1 μm do 150 μm, korzystnie około między 2 um a 5 um. Przez ocynowanie uzyskuje się poprawę własności poślizgowych w lufie i optymalne rozchylenie się korpusu pocisku na kształt grzybka.
Przebieg deformacji korpusu pocisku zależy też od jego optymalnego ukształtowania, w tym przypadku od kształtu wydrążonej komory i zamykającej ją zrywającej iglicy wtłoczeniowej. Zrywająca iglica wtłoczeniowa zamykająca otwór do wydrążonej komory, składa się z główki i przylegającego do niej trzpienia. Trzpień jest z reguły cylindryczny i prowadzony jest w nieprzelotowym otworze w korpusie pocisku. Trzpień ma średnicę około 2 mm, która w stosunku do średnicy otworu nieprzelotowego jest o tyle większa, że zachodzi osadzenie wciskowe. Ażeby podczas wciskania trzpienia w nieprzelotowy otwór powietrze mogło uchodzić z tego nieprzelotowego otworu, trzpień jest jednostronnie spłaszczony. Główka zrywającej iglicy wtłoczeniowej podzielona jest na dwie połowy, przy czym połowa zwrócona do korpusu pocisku i zamykająca otwór, ukształtowana jest stożkowo. Wystająca z pocisku druga połowa stanowiąca wierzchołek czepca ochronnego, ma w przekroju kształt paraboli. Wskutek tego wierzchołek pocisku ma ukształtowanie szczególnie opływowe. Ponadto czepiec ochronny zrywającej iglicy wtłoczeniowej, centrycznie względem osi wzdłużnej korpusu pocisku, ma otwór. Wskutek istnienia tego otworu wzmacnia się działanie siły i przebieg deformacji, zwłaszcza w celach miękkich. Otwór ten może być cylindryczny, stożkowy, zbieżny lub zaokrąglony. Ma on głębokość około 0,5 mm do 4 mm, korzystnie około 1 mm do 2 mm oraz średnicę otworu wynoszącą około 0,5 mm do 4 mm, korzystnie około 2 mm.
Otwór w wierzchołku korpusu pocisku ma kształt cylindryczny o średnicy około 4 mm do 6 mm, korzystnie między około 5 mm a 5,5 mm. Grubość ścianki przy wierzchołku korpusu pocisku ulega wskutek tego takiemu zmniejszeniu, że zachodzi optymalne rozchylenie się korpusu pocisku na kształt grzybka.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na optymalne uformowanie się korpusu pocisku na kształt grzybka jest długość wydrążonej komory i jej kształt. Cylindryczna część wydrążonej komory ma długość około 2 mm do 7 mm, korzystnie około 3 mm do 5 mm. Do tej części przylega część stoż4
PL 196 016 B1 kowa o długości około 1 mm do 2 mm, korzystnie około 1,5 mm. Długość tej części stożkowej jest dobrana do poprzedzającej, cylindrycznej części. Kąt rozwarcia stożka wynosi między około 50° do 70°, korzystnie około 60°. Do tej stożkowej części przylega jeszcze znacznie krótsza stożkowa część o dwa razy wię kszym ką cie rozwarcia, a dopiero dalej otwór przechodzi w otwór nieprzelotowy sł u żący jako prowadzenie trzpienia zrywającej iglicy wtłoczeniowej.
Cylindryczny otwór jest przynajmniej o parę dziesiątych milimetra dłuższy od trzpienia zrywającej iglicy wtłoczeniowej i ma długość około 2 mm do 7 mm, korzystnie około 1 mm do 3 mm i dobrany jest do długości trzpienia zrywającej iglicy wtłoczeniowej.
Zrywająca iglica wtłoczeniowa wykonana jest z bezołowiowego materiału. Można tu stosować na przykład tworzywa sztuczne takie jak polietylen (PE) lub na przykład metale takie jak cyna, cynk, aluminium lub miedź. Korzystne są także tworzywa rozkładalne biologicznie. Poza tym niewielki udział ołowiu w korpusie pocisku przyczynia się znacznie do uniknięcia toksycznego skażenia tkanki. Pocisk może więc być nazwany pociskiem o zmniejszonej zawartości szkodliwych materiałów.
Jeżeli zrywająca iglica wtłoczeniowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, to w główce zrywającej iglicy wtłoczeniowej zawarty jest metalowy proszek, który powoduje szczególnie dobre rozpraszanie promieniowania rentgenowskiego, takie jak na przykład żelazo lub wolfram albo materiał w postaci siarczynu baru (BaSO4). Wskutek tego możliwe jest odnalezienie zrywającej iglicy wtłoczeniowej w tkance korpusu celu, zwłaszcza wtedy, gdy w nieszczęśliwych okolicznościach zrywająca iglica wtłoczeniowa oddzieli się od pozostałego korpusu pocisku.
Ponadto przez kształt główki zrywającej iglicy wtłoczeniowej oddziaływuje się na przebieg deformacji uderzającego pocisku. Stożkowa część główki zrywającej iglicy wtłoczeniowej zaciska się w otworze wydrążonej komory korpusu pocisku, który to otwór ukształtowany jest w postaci skosu. Ta stożkowa powierzchnia, która ma ten sam kąt rozwarcia stożka, co kąt rozwarcia stożka główki zrywającej iglicy wtłoczeniowej tworzy otwór na przestrzeni tylko kilku dziesiątych milimetra długości.
Gdy pocisk trafia w korpus celu, to wskutek uderzenia główka zrywającej iglicy wtłoczeniowej zostaje najpierw wciśnięta poprzez otwór w korpusie pocisku do cylindrycznej części wydrążonej komory. Przy tym tylna, stożkowa część główki wyciska na zewnątrz materiał cienkiej ścianki korpusu pocisku tak, że ten materiał rozrywa się i zawija do tyłu przeciwnie do kierunku ruchu korpusu pocisku nadając przez to korpusowi pocisku kształt grzybka. Gdy stożkowa część korpusu pocisku natrafi na zwężającą się stożkową część wydrążonej komory, to wciskanie główki zrywającej iglicy wtłoczeniowej zostaje zatrzymane. Kąt rozwarcia stożkowej części główki zrywającej iglicy wtłoczeniowej jest o kilka stopni kątowych mniejszy od kąta rozwarcia stożkowej części wydrążonej komory korpusu pocisku tak, że wchodzi ona całkowicie w tę stożkową część wydrążonej komory i wtedy się tam zatrzymuje. Geometria korpusu pocisku oraz zrywającej iglicy wtłoczeniowej są tak do siebie dobrane, zwłaszcza pod względem geometrii wydrążonej komory, że podczas wnikania korpusu pocisku w korpus celu, korpus pocisku nie rozpada się na odłamki podczas jego rozchylania się na kształt grzybka.
W tylnej części pocisku, współosiowo ze wzdłużną osią pocisku, umieszczone jest stożkowe wgłębienie. Jego głębokość wynosi około 0,5 mm do 3 mm, korzystnie około 1 mm do 2 mm. Kąt rozwarcia stożka wynosi między około 70° a 120°, korzystnie około 90°. Średnica dostosowana jest do kąta rozwarcia i głębokości. Wgłębienie może zbiegać się ostro stożkowo, lecz może mieć także kolistą powierzchnię dna tak, że średnica tej powierzchni dna może wynosić od 0 mm do 2 mm, korzystnie około 1 mm. Wgłębienie jest także dobrane do geometrii korpusu pocisku. Usprawnia ono przebieg przepływu gazów wytłaczających stabilizując przy tym ruch pocisku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym jest przedstawiony pocisk deformacyjny według wynalazku. Przykład wykonania według wynalazku przedstawia pocisk deformacyjny 1 do naboju 9 mm x 19 mm, do zastosowania w ręcznej broni palnej, zwłaszcza w broni przeznaczonej dla policji, w przekroju w powiększonej skali. Pocisk deformacyjny 1 składa się z korpusu pocisku 2 powleczonego cienką warstwą cyny wynoszącą około 2 μm, a tutaj nie przedstawioną i ze zrywającej iglicy wtłoczeniowej 3, która zamyka otwór 4 wydrążonej komory 5 w zwężającej się części 6 korpusu pocisku 2.
Zrywająca iglica wtłoczeniowa 3 składa się z główki 7 i trzpienia 8, który ma znacznie mniejszą średnicę niż główka 7. Główka 7 składa się z czepca ochronnego 9 tworzącego wierzchołek pocisku 1 i stożkowej części 10 ustopniowanej tu dwukrotnie, a zamykającej otwór 4 wydrążonej komory 5. Czepiec ochronny 9 ze względów aerodynamicznych ma paraboliczny profil przekroju. Kąt rozwarcia stożka 11 pierwszej części stożkowej 12 główki 7 w niniejszym przykładzie wykonania wynosi 56°. Jest to taki sam kąt jak dla obrzeża 13 otworu 4 stanowiącego skos, w który wciśnięta jest stożkowa część 12
PL 196 016 B1 główki 7 zrywającej iglicy wtłoczeniowej 3. Do pierwszej stożkowej części 12 główki 7 przylega druga stożkowa część 14 o około dwukrotnie większym kącie rozwarcia stożka, która przechodzi w cylindryczny trzpień 8. Trzpień 8 ma w sumie długość około 5 mm.
Wydrążona komora 5 w korpusie pocisku 2 usytuowana jest symetrycznie względem wzdłużnej osi 15 korpusu pocisku 2. Cylindryczna część 16 wydrążonej komory 5 w niniejszym przykładzie wykonania ma średnicę 17 wynoszącą 5,5 mm. Wskutek tego grubość ścianki zwężającej się części 6 korpusu pocisku 2 jest mniejsza od 1 mm. Wskutek tej niewielkiej grubości ścianki przebieg deformacji korpusu pocisku jest znacznie usprawniony. Długość 18 cylindrycznej części 16 wydrążonej komory 5 w tym przykładzie wykonania wynosi 3 mm. Do tej części przylega pierwsza stożkowa część 19 o długości 20 wynoszącej 1,5 mm. Kąt rozwarcia stożka 21 wynosi 60° i dlatego w tym przykładzie wykonania jest o 4° mniejszy od kąta rozwarcia stożka 11 pierwszej stożkowej części 10 główki 7 zrywającej iglicy wtłoczeniowej 3. Ta pierwsza stożkowa część 19 blokuje dalsze wgłębianie się zrywającej iglicy wtłoczeniowej 3 w korpus pocisku 2 przy uderzeniu w korpus celu.
Do pierwszej części stożkowej 19 przylega druga część stożkowa 22 o długości kilku dziesiątych milimetra. Jej kąt rozwarcia stożka 23 wynosi tu 120° i jest dwa razy większy od kąta rozwarcia stożka 21 pierwszej stożkowej części 19. Druga część stożkowa 22 skosem 24 wprowadza łatwiej trzpień 8 w nieprzelotowy otwór 25. Nieprzelotowy otwór 25 służy do prowadzenia trzpienia 8 i jest od niego dłuższy tylko o kilka dziesiątych milimetra. Średnica 26 nieprzelotowego otworu 25 wynosi 1,9 mm i jest o około 0,1 mm mniejsza niż średnica 33 trzpienia 8 tak, że jest on utrzymywany w nieprzelotowym otworze 25 przez pasowanie wciskowe. Spłaszczenie 35 trzpienia 8, przy zagłębianiu się trzpienia w nieprzelotowy otwór 25 umożliwia uchodzenie powietrza.
Przy trafieniu pocisku deformacyjnego 1 w korpus celu najpierw główka 7 zrywającej iglicy wtłoczeniowej 3 zostaje wciśnięta w wydrążoną komorę 5. Pierwsza stożkowa część 12 główki 7 wyciska przy tym na zewnątrz materiał ścianki cylindrycznej części 16 wydrążonej komory 5 tak, że przy wnikaniu w korpus celu materiał ten bez rozrywania, a tym samym bez tworzenia odłamków, przygina się na kształt grzybka w kierunku końca pocisku 27, przeciwnie do kierunku wnikania pocisku. Zrywająca iglica wtłoczeniowa 3 przy ruchu wstecznym prowadzona jest swym trzpieniem 8 w nieprzelotowym otworze 25. W ten sposób dokonuje się równomierne grzybkowe zagięcie korpusu pocisku 2. Ruch zrywającej iglicy wtłoczeniowej 3 zostaje zatrzymany, gdy pierwsza stożkowa część 12 zrywającej iglicy wtłoczeniowej 3 napotka na ściankę pierwszej stożkowej części 19 wydrążonej komory 5.
W tylnej części pocisku 27, centrycznie względem osi wzdłużnej 15 korpusu pocisku 2, znajduje się wgłębienie 28. Jest ono stożkowe, przy czym kąt rozwarcia stożka 29 wynosi 90°. Na dnie wgłębienia znajduje się kolista powierzchnia 30 o średnicy 31 wynoszącej 1 mm. Głębokość 32 wgłębienia, w tym przykładzie wykonania, wynosi około 2 mm, a jego średnica 34 wynosi około 5 mm. Wgłębienie to rozszerza się zwłaszcza przy wystrzale, w tym celu, aby wpływać na odpływ gazów wytłaczających i stabilizować ruch pocisku 1.
Poza tym, czepiec ochronny 9 zrywającej iglicy wtłoczeniowej 3, centrycznie względem korpusu pocisku 2, ma cylindryczny otwór 36. W tym przykładzie wykonania ma on głębokość 1,5 mm i średnicę 38 wynoszącą 2 mm. Za pomocą tego otworu wzmocnieniu ulega oddziaływanie siły i przebieg deformacji, zwłaszcza w miękkich celach.

Claims (20)

1. Pocisk deformacyjny o zmniejszonej ilości materiału szkodliwego, zwłaszcza do krótkiej broni palnej, z przednią częścią zwężającą się w kierunku wierzchołka pocisku i z tylną, zasadniczo cylindryczną częścią, przy czym pocisk składa się z korpusu pocisku bez płaszcza, w którego zwężającej się, przedniej części, centrycznie względem wzdłużnej osi pocisku, przebiega wydrążona komora a zrywająca iglica wtłoczeniowa tworzy wierzchołek pocisku, przy czym zrywająca iglica wtłoczeniowa składa się z główki zamykającej otwór wydrążonej komory i z trzpienia usytuowanego w wydrążonej komorze, znamienny tym, że wydrążona komora (5) składa się z cylindrycznej części (16) i co najmniej jednej, przylegającej do niej stożkowej części (19), przy czym główka (7) zrywającej iglicy wtłoczeniowej (3) swoją stożkową częścią (12) wspiera się na brzegu (13) otworu (4) do wydrążonej komory (5) wykonanym na kształt skosu a kąt rozwarcia stożka (11) i kąt skosu są równe.
2. Pocisk według zastrz. 1, znamienny tym, że część (12) główki (7) zrywającej iglicy wtłoczeniowej (3) zamykająca otwór (4) wydrążonej komory (5) ukształtowana jest stożkowo i ma kąt rozwarcia stożka (11) wynoszący około 40° do 75°, korzystnie około 50° do 65°.
PL 196 016 B1
3. Pocisk według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że cylindryczna część (16) wydrążonej komory (5) ma długość około 2 mm do 7 mm, korzystnie około 3 mm do 5 mm, a jej średnica zawiera się pomiędzy około 4 mm i 6 mm, korzystnie pomiędzy około 5 mm i 5,5 mm.
4. Pocisk według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że kąt (21) stożkowej części (19) wydrążonej komory (5) znajduje się w zakresie pomiędzy około 50° a 70°, korzystnie około 60°.
5. Pocisk według zastrz. 4, znamienny tym, że kąt (21) stożkowej części (19) wydrążonej komory (5) jest większy o kilka stopni kątowych od kąta rozwarcia stożka (11) stożkowej części (12) główki (7) zrywającej iglicy wtłoczeniowej (3).
6. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5, znamienny tym, że stożkowa część (19) wydrążonej komory (5) ma długość około 1 mm do 2 mm, korzystnie około 1,5 mm.
7. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5, znamienny tym, że trzpień (8) zrywającej iglicy wtłoczeniowej (3) utrzymywany jest w nieprzelotowym otworze (25) przez pasowanie wciskowe.
8. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5, znamienny tym, że trzpień zrywającej iglicy wtłoczeniowej (3) ma długość około 2 mm do 7 mm, korzystnie około 1 mm do 3 mm.
9. Pocisk według zastrz. 8, znamienny tym, że nieprzelotowy otwór (25) dostosowany jest do długości trzpienia (8) i jest dłuższy o kilka dziesiątych milimetra.
10. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5 albo 9, znamienny tym, że tylna część pocisku (27) współosiowo względem osi wzdłużnej (15) ma stożkowe wgłębienie (28) o kącie rozwarcia stożka między około 70° a 120°, korzystnie około 90°.
11. Pocisk według zastrz. 10, znamienny tym, że głębokość wgłębienia (28) wynosi około 0,5 mm do 3 mm, korzystnie około 1 mm do 2 mm.
12. Pocisk według zastrz. 11, znamienny tym, że wgłębienie (28) na dnie zamknięte jest kolistą powierzchnią (30) o średnicy około 0 mm do 2 mm, korzystnie około 1 mm.
13. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5 albo 9 albo 11 albo 12, znamienny tym, że skład materiałowy korpusu pocisku (2) jest następujący: 55% do 100% miedź, 0% do 45% cynk i 0% do 4% ołów.
14. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5 albo 9 albo 11 albo 12, znamienny tym, że wytrzymałość na rozciąganie Rm materiału pocisku znajduje się w zakresie od 250 N/mm2 do 450 N/mm2, a jego granica plastyczności Rp0,2 w zakresie od 150 N/mm2 do 250 N/mm2.
15. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5 albo 9 albo 11 albo 12, znamienny tym, że zrywająca iglica wtłoczeniowa (3) jest iglicą z bezołowiowego materiału.
16. Pocisk według zastrz. 15, znamienny tym, że materiał zrywającej iglicy wtłoczeniowej (3) stanowią tworzywa sztuczne przykładowo polietylen, korzystnie tworzywa sztuczne biologicznie rozkładalne, albo metale, wybrane z grupy obejmującej cynę, cynk, aluminium lub miedź.
17. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5 albo 9 albo 11 albo 12 albo 16, znamienny tym, że do główki (7) zrywającej iglicy wtłoczeniowej (3) z niemetalu domieszane są metalowe proszki.
18. Pocisk według zastrz. 17, znamienny tym, że metalowy proszek stanowi siarczyn baru (BaSO4).
19. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5 albo 9 albo 11 albo 12 albo 16, znamienny tym, że zrywająca iglica wtłoczeniowa (3) w swym czepcu ochronnym (9) ma centrycznie do osi wzdłużnej (15) korpusu pocisku (2) cylindryczny lub zbieżny albo stożkowy albo zaokrąglony otwór o średnicy około 0,5 mm do 4 mm, korzystnie około 2 mm i o głębokości około 0,5 mm do 4 mm, korzystnie około 1 mm do 2 mm.
20. Pocisk według zastrz. 1 albo 2 albo 5 albo 9 albo 11 albo 12 albo 16, znamienny tym, że korpus pocisku (2) jest ocynowany a grubość warstwy cyny wynosi około 1 um do 150 um, korzystnie między 2 um a 5 um.
PL01360199A 2000-03-07 2001-02-20 Pocisk deformacyjny o zmniejszonej ilości materiału szkodliwego, zwłaszcza do krótkiej broni palnej PL196016B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10010500A DE10010500A1 (de) 2000-03-07 2000-03-07 Schadstoffreduziertes Deformationsgeschoß,vorzugsweise für Faustfeuerwaffen
PCT/EP2001/001868 WO2001067030A1 (de) 2000-03-07 2001-02-20 Schadstoffreduziertes deformationsgeschoss, vorzugsweise für faustfeuerwaffen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL360199A1 PL360199A1 (pl) 2004-09-06
PL196016B1 true PL196016B1 (pl) 2007-11-30

Family

ID=7633444

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL01360199A PL196016B1 (pl) 2000-03-07 2001-02-20 Pocisk deformacyjny o zmniejszonej ilości materiału szkodliwego, zwłaszcza do krótkiej broni palnej

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6971315B2 (pl)
EP (1) EP1264155B1 (pl)
JP (1) JP4686096B2 (pl)
CN (1) CN100342204C (pl)
AT (1) ATE281642T1 (pl)
AU (1) AU779133B2 (pl)
BR (1) BR0109123B1 (pl)
CZ (1) CZ304538B6 (pl)
DE (2) DE10010500A1 (pl)
DK (1) DK1264155T3 (pl)
ES (1) ES2227128T3 (pl)
HU (1) HU224568B1 (pl)
IL (2) IL151587A0 (pl)
MX (1) MXPA02008678A (pl)
PL (1) PL196016B1 (pl)
PT (1) PT1264155E (pl)
TR (1) TR200202140T2 (pl)
WO (1) WO2001067030A1 (pl)
ZA (1) ZA200207998B (pl)

Families Citing this family (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10010500A1 (de) * 2000-03-07 2001-09-13 Dynamit Nobel Ag Schadstoffreduziertes Deformationsgeschoß,vorzugsweise für Faustfeuerwaffen
WO2002054007A1 (es) * 2001-01-03 2002-07-11 Juan Martinez Garcia Proyectil subcalibrado para escopeta
DE10154974B4 (de) 2001-11-06 2019-01-24 Volkswagen Ag Verfahren und Vorrichtung zur Umschaltung einer Verbrennungskraftmaschine von einem gefeuerten Betrieb in einen ungefeuerten Schubbetrieb
US6837165B2 (en) 2001-11-09 2005-01-04 Olin Corporation Bullet with spherical nose portion
WO2003093758A1 (de) 2002-04-30 2003-11-13 Ruag Ammotec Gmbh Teilzerlegungs- und deformationsgeschosse mit identischer treffpunktlage
FR2846410B1 (fr) * 2002-10-23 2007-01-05 Jean Pierre Denis Projectile pour arme rayee ou lisse
BE1015436A3 (fr) * 2003-03-24 2005-04-05 Denis Jean Paul Louis Projectile d'arme a feu.
DE10325547B4 (de) * 2003-06-05 2005-06-23 Heckler & Koch Gmbh Hohlspitzgeschoss
FR2859523B1 (fr) * 2003-09-10 2005-12-02 Jean Claude Sauvestre Balle de chasse a trainee aerodynamique reduite
US7360491B2 (en) * 2004-04-12 2008-04-22 Sanborn Craig M Firearm projectile apparatus, method, and product by process
DE102004036148A1 (de) * 2004-07-24 2006-02-16 Ruag Ammotec Gmbh Hartkerngeschoss mit Penetrator
EP1864077A1 (en) * 2005-03-17 2007-12-12 CBC Companhia Brasileira de Cartuchos Expansion projectile for firearms
US7765934B2 (en) * 2005-05-09 2010-08-03 Ruag Ammotec Lead-free projectile
US7380502B2 (en) * 2005-05-16 2008-06-03 Hornady Manufacturing Company Rifle cartridge with bullet having resilient pointed tip
US7966937B1 (en) 2006-07-01 2011-06-28 Jason Stewart Jackson Non-newtonian projectile
US8438767B2 (en) * 2006-10-24 2013-05-14 P-Bar Co., Llc Expanding projectile
US8171852B1 (en) 2006-10-24 2012-05-08 Peter Rebar Expanding projectile
US8186277B1 (en) * 2007-04-11 2012-05-29 Nosler, Inc. Lead-free bullet for use in a wide range of impact velocities
ES2304898B1 (es) 2008-03-03 2009-10-09 Industrias El Gamo, S.A. Procedimiento para la fabricacion de un balin para carabina o pistola deportiva y balin para carabina o pistola deportiva obtenido.
US8434410B2 (en) 2010-12-15 2013-05-07 Salem A. S. AlSalem Deformable high volocity bullet
DE102011100791B4 (de) * 2011-05-06 2015-04-09 Rheinmetall Waffe Munition Gmbh Impulsgeschoss
DE102011100790A1 (de) * 2011-05-06 2012-11-08 Rheinmetall Waffe Munition Gmbh Gummi- oder Impulsgeschoss
EP2742313B1 (de) 2011-08-08 2016-01-20 RUAG Ammotec GmbH Hohlkanal-geschossspitze und ausformung eines geschosskörpers im spitzenbereich
US8881654B2 (en) 2011-10-14 2014-11-11 Lws Ammunition Llc Bullets with lateral damage stopping power
CA2861961A1 (en) * 2011-12-07 2013-06-13 Sme Engineering (Pty) Ltd A bullet
PL220108B1 (pl) * 2012-04-10 2015-08-31 Jan Olszewski Pocisk kulowy do broni gładkolufowej
USD707785S1 (en) 2012-09-28 2014-06-24 Lws Ammunition Llc Pistol cartridge
US9631910B2 (en) 2013-12-31 2017-04-25 Lehigh Defense, LLC Expanding subsonic projectile and cartridge utilizing same
DK3105537T3 (en) * 2014-02-10 2018-07-16 Ruag Ammotec Gmbh PB-FREE DEFORMATION PROJECTILY WITH PARTIAL FRAGMENT WITH A DEFINED PATHFAT AND FRAGMENT REACTION
AU2015288295C1 (en) * 2014-04-30 2020-02-13 G9 Holdings, Llc Projectile with enhanced ballistics
US9341455B2 (en) * 2014-06-06 2016-05-17 Lehigh Defense, LLC Expanding subsonic projectile and cartridge utilizing same
EP3015814A1 (de) * 2014-10-29 2016-05-04 METALLWERK ELISENHüTTE GmbH Unterschallpatrone mit einem Geschoss sowie Geschoss für eine solche
DE102014224715B4 (de) * 2014-10-29 2019-07-11 Metallwerk Elisenhütte GmbH Unterschallpatrone mit einem Geschoss sowie Geschoss für eine solche
EP3325913B8 (en) * 2015-07-23 2020-08-12 Vista Outdoor Operations LLC Cartridge with improved penetration and expansion bullet
US11808551B2 (en) * 2015-07-23 2023-11-07 Federal Cartridge Company Cartridge with improved penetration and expansion bullet
DE102016009571B3 (de) * 2016-08-05 2018-02-08 Ruag Ammotec Gmbh Metallisches Vollgeschoss, Werkzeug-Anordnung und Verfahren zum Herstellen von metallischen Vollgeschossen
US10352669B2 (en) * 2016-09-30 2019-07-16 Badlands Precision LLC Advanced aerodynamic projectile and method of making same
US11313657B1 (en) 2016-11-14 2022-04-26 Erik Agazim Multi-piece projectile with an insert formed via a powder metallurgy process
US10551154B2 (en) 2017-01-20 2020-02-04 Vista Outdoor Operations Llc Rifle cartridge with improved bullet upset and separation
US10690464B2 (en) 2017-04-28 2020-06-23 Vista Outdoor Operations Llc Cartridge with combined effects projectile
DE102017112889A1 (de) * 2017-06-12 2018-12-13 Rheinmetall Waffe Munition Gmbh Kleinkalibergschoss sowie Kleinkalibermunition mit einem derartigen Kleinkalibergeschoss
WO2019236704A1 (en) 2018-06-05 2019-12-12 Norris Wayne Projectile having adaptive expansion characteristics
US10684106B2 (en) * 2018-08-16 2020-06-16 Michael William GRAY Aerodynamically contoured spinnable projectile
US11428517B2 (en) 2019-09-20 2022-08-30 Npee L.C. Projectile with insert
US11867489B2 (en) * 2020-02-27 2024-01-09 Bae Systems Plc Relating to ammunition
DE102022109315A1 (de) 2022-04-14 2023-10-19 Ruag Ammotec Ag Beschichteter Geschosskörper

Family Cites Families (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US623707A (en) * 1899-04-25 Gustav dittmar
US1023469A (en) * 1911-08-22 1912-04-16 John D S Haslett Cartridge.
US1072880A (en) * 1912-01-02 1913-09-09 Peters Cartridge Company Bullet.
US1096558A (en) * 1912-10-22 1914-05-12 Charles Newton Rifle bullet or projectile.
US1083615A (en) * 1913-09-10 1914-01-06 Winchester Repeating Arms Co Mushroom-bullet.
US1077564A (en) * 1913-09-13 1913-11-04 Winchester Repeating Arms Co Mushroom-bullet.
US1135357A (en) * 1914-02-11 1915-04-13 Robert G Clyne Mushroom-bullet.
US1155901A (en) * 1914-09-29 1915-10-05 John B Duncan Mushroom-bullet.
US1134797A (en) * 1914-11-19 1915-04-06 Moses L Wood Expanding bullet.
US1493614A (en) * 1920-09-01 1924-05-13 Remington Arms Co Inc Mushroom bullet
US1556160A (en) * 1924-06-20 1925-10-06 Western Cartridge Co Game bullet
US2292047A (en) * 1939-03-18 1942-08-04 Remington Arms Co Inc Ammunition
US2234165A (en) * 1939-10-31 1941-03-11 Julian S Hatcher Projectile
US4044685A (en) * 1971-06-18 1977-08-30 Hirtenberger Patronen-, Zundhutchen- Und Metallwarenfabrik Aktiengesellschaft Jacketless hunting bullet with roll-back cutting flags
DE2530155A1 (de) * 1975-07-05 1977-02-03 Dynamit Nobel Ag Geschoss, insbesondere fuer faustfeuerwaffen und maschinenpistolen
AT351970B (de) * 1975-08-09 1979-08-27 Schirnecker Hans Ludwig Patrone fuer faust- und schulterwaffen
GB1590600A (en) * 1976-10-30 1981-06-03 Dynamit Nobel Ag Bullet
DE2843167A1 (de) * 1978-10-04 1980-04-17 Schirnecker Hans Ludwig Geschoss, insbesondere jagdgeschoss
DE2909471A1 (de) * 1979-03-10 1980-09-11 Schirnecker Hans Ludwig Geschoss, beispielsweise fuer jagdzwecke, und verfahren zu seiner herstellung
EP0015574B1 (de) * 1979-03-10 1983-09-14 Hans-Ludwig Schirneker Geschoss, beispielsweise für Jagdzwecke, und Verfahren zu seiner Herstellung
DE3510343A1 (de) * 1985-03-22 1986-09-25 Hans-Ludwig 4773 Möhnesee Schirneker Bleifreies jagdgeschoss
US4665827A (en) * 1985-12-24 1987-05-19 Ellis Ii Robert K Expandable bullet
US4776279A (en) * 1987-09-17 1988-10-11 Pejsa Arthur J Expanding ballistic projectile
US4811666A (en) * 1988-01-04 1989-03-14 Lutfy Eric A Solid projectiles
DE3838584A1 (de) * 1988-11-14 1990-05-23 Karl Klaus Mayer Geschoss der deformations-klasse, fuer jagd - buechsenpatronen
FR2673278B1 (fr) * 1991-02-26 1993-12-31 Giat Industries Projectile sous-calibre perforant fragmentable.
US5686693A (en) * 1992-06-25 1997-11-11 Jakobsson; Bo Soft steel projectile
DE9311349U1 (de) * 1993-07-30 1993-09-30 Metallwerk Elisenhütte GmbH, 56377 Nassau Geschoß für Handfeuerwaffen
US5621186A (en) * 1995-09-20 1997-04-15 Trophy Bonded Bullets, Inc. Bullet
WO1997020185A1 (en) * 1995-11-30 1997-06-05 Olin Corporation Dual core jacketed bullet
DE29704126U1 (de) * 1996-03-08 1997-06-05 Herrlinger, Klaus W., 73337 Bad Überkingen Präzisionsvollgeschoß
EP0860681A1 (de) * 1997-02-19 1998-08-26 METALLWERK ELISENHüTTE GmbH Expansionsgeschoss mit einem Leuchtspursatz
DE19711344C2 (de) * 1997-03-18 1999-04-01 Rudolf Koeppen Hochgeschwindigkeits-Hohlzylindergeschoß mit integriertem Treibspiegel für Feuerwaffen
US5852255A (en) * 1997-06-30 1998-12-22 Federal Hoffman, Inc. Non-toxic frangible bullet core
US6016754A (en) * 1997-12-18 2000-01-25 Olin Corporation Lead-free tin projectile
US6209459B1 (en) * 1998-01-16 2001-04-03 Blount, Inc. Method for etching characters on bullets and bullets made by the method
DE19930473A1 (de) * 1999-07-01 2001-01-04 Dynamit Nobel Ag Deformationsgeschoß
DE19930475A1 (de) * 1999-07-01 2001-01-04 Dynamit Nobel Ag Teilzerlegungsgeschoß
US6526893B2 (en) * 2000-01-31 2003-03-04 Thomas R. May Polymer ballistic tip pellets
DE10010500A1 (de) * 2000-03-07 2001-09-13 Dynamit Nobel Ag Schadstoffreduziertes Deformationsgeschoß,vorzugsweise für Faustfeuerwaffen
EP1156297A1 (de) * 2000-05-15 2001-11-21 SM Schweizerische Munitionsunternehmung AG Kleinkaliber-Deformationsgeschoss und Verfahren zu dessen Herstellung
FR2817337B1 (fr) * 2000-11-24 2004-06-18 Jean Pierre Denis Munition comportant un projectile forme d'une fleche, d'une masse-marteau et d'une enveloppe recevant cet ensemble
US7360491B2 (en) * 2004-04-12 2008-04-22 Sanborn Craig M Firearm projectile apparatus, method, and product by process

Also Published As

Publication number Publication date
BR0109123B1 (pt) 2010-06-15
ES2227128T3 (es) 2005-04-01
PT1264155E (pt) 2005-02-28
HUP0301007A2 (en) 2003-08-28
CZ20023019A3 (cs) 2003-06-18
US20040025737A1 (en) 2004-02-12
CN1452712A (zh) 2003-10-29
TR200202140T2 (tr) 2003-02-21
EP1264155B1 (de) 2004-11-03
CZ304538B6 (cs) 2014-06-25
EP1264155A1 (de) 2002-12-11
DE10010500A1 (de) 2001-09-13
WO2001067030A1 (de) 2001-09-13
BR0109123A (pt) 2002-11-26
PL360199A1 (pl) 2004-09-06
JP4686096B2 (ja) 2011-05-18
CN100342204C (zh) 2007-10-10
JP2003526073A (ja) 2003-09-02
ZA200207998B (en) 2003-10-06
ATE281642T1 (de) 2004-11-15
AU779133B2 (en) 2005-01-06
US6971315B2 (en) 2005-12-06
DK1264155T3 (da) 2005-02-14
IL151587A0 (en) 2003-04-10
AU3378601A (en) 2001-09-17
MXPA02008678A (es) 2005-06-20
IL151587A (en) 2007-02-11
DE50104393D1 (de) 2004-12-09
HU224568B1 (hu) 2005-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL196016B1 (pl) Pocisk deformacyjny o zmniejszonej ilości materiału szkodliwego, zwłaszcza do krótkiej broni palnej
US11808550B2 (en) Projectile with enhanced ballistics
US10352669B2 (en) Advanced aerodynamic projectile and method of making same
US4685397A (en) Lead-free bullet for hunting
CA2485067C (en) Partial fragmentation and deformation bullets having an identical point of impact
US9003974B2 (en) Hollow-channel projectile nose and shaping of a projectile body in the nose region
US20100192794A1 (en) Shotshell wad with shot confinement feature
EP3187817B1 (en) Projectile of small arms ammunition
US20060027132A1 (en) Cartridge and a method of preparing at least one radial incision in the body of the bullet of the cartridge
US20040003747A1 (en) Method for expanding a bullet and a bullet
US20040016357A1 (en) Ammunition projectile having enhanced aerodynamic profile
RU2742165C1 (ru) Бронебойная пуля
US20240200918A1 (en) Tool and method for producing a projectile and projectile
US20230093842A1 (en) Bullet
RU2087843C1 (ru) Пуля охотничьего патрона для нарезного оружия (варианты)
RU2180427C1 (ru) Пуля охотничьего патрона для нарезного оружия
RU2087842C1 (ru) Пуля охотничьего патрона для нарезного оружия (варианты)
RU18767U1 (ru) Пуля охотничьего патрона для нарезного оружия
CZ2004820A3 (cs) Netoxická strela s rízenou deformací
RU2235278C1 (ru) Пуля охотничьего патрона
RU2067284C1 (ru) Пуля охотничьего патрона для нарезного оружия
FI20215692A1 (en) Subsonic, expanding and lead-free projectile
CZ36239U1 (cs) Střela do nábojů pro lovecké, sportovní a obranné účely