PL193185B1 - Maszyna do robót torowych z laserowym systemem odniesienia oraz sposób budowy toru z odtwarzaniem położenia toru naruszonego podczas robót naprawczych podłoża tłuczniowego - Google Patents

Maszyna do robót torowych z laserowym systemem odniesienia oraz sposób budowy toru z odtwarzaniem położenia toru naruszonego podczas robót naprawczych podłoża tłuczniowego

Info

Publication number
PL193185B1
PL193185B1 PL328008A PL32800898A PL193185B1 PL 193185 B1 PL193185 B1 PL 193185B1 PL 328008 A PL328008 A PL 328008A PL 32800898 A PL32800898 A PL 32800898A PL 193185 B1 PL193185 B1 PL 193185B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
track
machine
laser
drive
Prior art date
Application number
PL328008A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328008A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Bernhard Lichtberger
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL328008A1 publication Critical patent/PL328008A1/xx
Publication of PL193185B1 publication Critical patent/PL193185B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B35/00Applications of measuring apparatus or devices for track-building purposes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)

Abstract

1. Maszyna do robót torowych, skladajaca sie z pierw- szej i drugiej czesci ramy, wspartej na jezdnych podwo- ziach szynowych, przy czym pierwszej czesci ramy polozo- nej na przodzie maszyny wkierunku roboczym, przypo- rzadkowany jest pochylomierz podluzny, a takze z roz- mieszczonego na maszynie laserowego ukladu odniesie- nia, skladajacego sie z nadajnika i odbiornika laserowego usytuowanych w drugiej czesci ramy, które steruja agrega- tami roboczymi, znamienna tym, ze ma uklad sterujacy polozeniem agregatów roboczych (9), skladajacy sie z urzadzenia sterujacego (27) polaczonego z pochylomie- rzem podluznym (28) i z nadajnikiem laserowym (25) prze- kazujacym przesuniete w czasie wartosci podluznego nachylenia do odbiorników laserowych (26) tworzacych plaszczyzne odniesienia (29) oraz z urzadzen przestaw- czych (30) polaczonych z jednej strony do laserowych odbiorników (26)………………………………………………… 6. Sposób budowy toru z odtwarzaniem polozenia toru naruszonego podczas robót naprawczych podloza tlucz- niowego, w którym mierzy sie podluzne nachylenie w ob- szarze pierwszej czesci ramy maszyny i przenosi na druga czesc ramy maszyny tworzac plaszczyzne odniesienia za pomoca promienia laserowego, znamienny tym, ze war- tosc nachylenia podluznego okreslona przez pierwsza czesc ramy (6) maszyny (1) jako nachylenie zadane jest rejestrowana rejestratorem przesuniec (41), zapamietywa- na przez urzadzenie (40) do pomiaru………………………… PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy maszyny do robót torowych z dwuczęściową ramą, składającą się z pierwszej i drugiej części ramy, wspartej na jezdnych podwoziach szynowych. Maszyna zawiera laserowy system odniesienia, utworzony z nadajnika laserowego wyposażonego w urządzenie przestawcze ustalające płaszczyznę odniesienia, oraz zawiera odbiorniki laserowe sterujące przestawianie agregatów roboczych, usytuowanych na drugiej części ramy. Maszyna zawiera także urządzenie pomiarowe i urządzenie sterujące.
Przedmiotem wynalazku jest także sposób budowy toru z odtwarzaniem położenia toru podczas robót naprawczych podłoża tłuczniowego, realizowany maszyną objętą niniejszym wynalazkiem.
Z angielskiego opisu patentowego nr 2 268 021 znana jest maszyna do oczyszczania podłoża tłuczniowego, utworzona z dwóch wzajemnie przegubowo połączonych części ramy. Układ odniesienia zawiera rotacyjny laser do wytwarzania płaszczyzny odniesienia leżącej w płaszczyźnie poziomej, przeznaczony do pomiaru nachylenia toru w rejonie przedniej części ramy tak, aby poprzez ten pomiar uzyskać możliwość sterowania roboczymi agregatami znajdującymi się w drugiej części ramy. Przewidziany do tego celu rotacyjny nadajnik laserowy jest stale utrzymywany w położeniu poziomym. Na przednim jezdnym podwoziu szynowym pierwszej części ramy umieszczony jest odbiornik laserowy połączony bezpośrednio z łańcuchem zgarniającym, który jest tak długo głęboko przesuwany pionowo, aż ten odbiornik znajdzie się w płaszczyźnie poziomej lasera. Niestety taki rotacyjny laserowy układ odniesienia okazał się w praktyce niedoskonały, bowiem kopiowany jest mało relatywnie odcinek toru przed łańcuchem zgarniającym.
Znana jest też z angielskiego opisu patentowego nr 2 268 529 maszyna do oczyszczania podsypki torowej, w której zarówno na pierwszej jak również na drugiej części ramy zamocowane są pochyłomierze podłużny i poprzeczny. Układ odniesienia jest tutaj utworzony przez pierwszą przednią ramę z pierwszym systemem pomiarowym oraz następną ramę z drugim systemem pomiarowym. Przez algorytm zostaje określone położenie drugiej ramy do pozycji pierwszej ramy i odpowiednio wysterowuje się za pomocą czujnika wysokości zagłębienia łańcucha zgarniającego relatywnie do drugiej ramy. Taki układ w praktyce może spowodować skrzywienie ramy na skutek wpływu dużych sił.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest opracowanie udoskonalonej maszyny do robót torowych opisanego wyżej rodzaju, za pomocą której można w sposób względnie prosty i dokładny odtwarzać rzeczywiste położenie remontowanego toru.
Zadanie to zgodnie z niniejszym wynalazkiem zostało rozwiązane w ten sposób, że maszyna zawiera układ sterujący położeniem agregatów roboczych, składających się z urządzenia sterującego połączonego z pochyłomierzem podłużnym i nadajnikiem laserowym, przekazującym przesunięte w czasie wartości podłużnego nachylenia do odbiorników laserowych tworzących płaszczyznę odniesienia, oraz z urządzeń przestawczych połączonych z jednej strony do laserowych odbiorników a z drugiej strony do roboczych agregatów, przy czym odbiorniki laserowe nadajnika laserowego są zamocowane na oddzielnej pomocniczej ramie usytuowanej na drugiej części ramy maszyny, która to pomocnicza rama jest ułożyskowana odchylnie wokół osi przebiegającej w kierunku wzdłużnym maszyny i jest połączona z klinometrem. Pomiędzy odbiornikiem laserowym a pomocniczą ramą są usytuowane dodatkowe napędy, przy czym drugostronnie pomocnicza rama jest ułożyskowana na specjalnej łukowej ramie i jest przestawna poprzecznie względem drugiej części ramy maszyny za pomocą własnego napędu. Od dołu, odbiornik laserowy jest połączony poprzez linowy potencjometr naciągu ze znajdującym się pod nim roboczym agregatem ułożyskowanym na ramie maszyny. Natomiast na tylnym końcu drugiej części ramy względem kierunku roboczego, przewidziany jest odbiornik laserowy przestawialny w pionie za pomocą napędu.
Wynalazek obejmuje również sposób budowy toru z odtwarzaniem jego położenia naruszonego podczas robót naprawczych podłoża tłuczniowego. Sposób w swej istocie polega na tym, że wartość nachylenia podłużnego określona przez pierwszą część ramy maszyny jako nachylenie zadane jest rejestrowana, zapamiętywana i przenoszona w czasie dla odpowiedniego nachylenia płaszczyzny odniesienia a następnie jest wykorzystywana jak tylko druga część ramy maszyny osiągnie w danym obszarze zarejestrowane nachylenie podłużnego toru podczas roboczej jazdy do przodu. Odbiorniki laserowe ustalające położenia płaszczyzny odniesienia, utrzymuje się niezależnie od położenia ramy maszyny stale w położeniu poziomym, oraz odchyla się je wokół osi przebiegającej w kierunku wzdłużnym maszyny.
PL 193 185 B1
Dzięki takiej konstrukcji układu sterującego i sposobu odtwarzania położenia toru można przy względnie niewielkim nakładzie konstrukcyjnym i robocizny mierzyć i rejestrować w sposób bardzo prosty podłużne nachylenie toru, istniejące przed zniszczeniem pierwotnego położenia toru oraz odpowiednio odtwarzać go w skoncentrowanym obszarze roboczych agregatów. Szczególnie ważną cechą i jednocześnie dużą zaletą zastosowanej pomocniczej ramy z jej ułożyskowaniem i napędami jest to, że nawet ewentualne wygięcia i zwichrowania ramy nie mogą teraz mieć jakiegokolwiek wpływu na wynik pomiaru.
Przedmiot wynalazku jest szczegółowiej opisany według przykładu wykonania uwidocznionego na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w uproszczeniu boczny widok maszyny do robót torowych, zwłaszcza do oczyszczania podsypki tłuczniowej toru, zawierającej laserowy system odniesienia zaopatrzony w nadajniki i odbiorniki laserowe, fig. 2 - przedstawia w szczegółowym ujęciu widok w kierunku wzdłużnym maszyny na część mechaniczną, związaną z odbiornikiem laserowym, a fig. 3 i 4 przedstawiają schematycznie układy konstrukcyjne i funkcjonalne systemu odniesienia.
Jak uwidoczniono w sposób uproszczony na fig. 1, maszyna 1 do oczyszczania podsypki tłuczniowej toru 2, zawiera dwuczęściową ramę 4 wspartą na jezdnych podwoziach szynowych 3. Rama ta składa się z przedniej pierwszej części ramy 6 w stosunku do kierunku roboczego maszyny oznaczonego strzałką 5 oraz z tylnej drugiej części ramy 8, które to części ramy są połączone ze sobą przegubem 7.
Na drugiej części ramy 8 znajdują się współpracujące ze sobą robocze agregaty 9 do obróbki podsypki tłuczniowej, w postaci przestawianego w pionie napędem 10 łańcucha zgarniającego 11 i przestawianego w pionie napędem 12 łańcucha plantującego 13.
Czyszczenie tłucznia pobieranego przez łańcuch zgarniający 11 jest realizowane za pomocą wibracyjnego urządzenia sitowego 14. Zrzut oczyszczonego tłucznia następuje poprzez przenośnik zsypowy 15. Pomiędzy urządzeniem sitowym 14 oraz tylną jezdną i roboczą kabiną 16 znajduje się zsuwnia 17, za pomocą której doprowadzany jest w miarę potrzeby, nowy tłuczeń do przenośnika zsypowego 15. Do podnoszenia toru 2 w pionie przewidziane jest urządzenie podnośnikowe 18. Bezpośrednio przed łańcuchem zgarniającym 11 jest zlokalizowana kabina operatora 19 z centralnym pulpitem sterowniczym 20. Warstwa podsypki tłuczniowej usuwana do oczyszczania zostaje odtransportowana poprzez zespół przenośnikowy 21 na przedni koniec maszyny. Do zasilania energią różnych napędów a także napędów jezdnych 22 przewidziany jest zespół silnikowy 23, umieszczony na przedniej, pierwszej części ramy 6.
Do sterowania położeniem w pionie roboczych agregatów 9 oraz do kontroli nowego położenia toru w obszarze usytuowanego najbardziej w tyle jezdnego podwozia szynowego 3, jest przewidziany laserowy system odniesienia 24. System ten składa się zwłaszcza z nadajnika laserowego 25, z odbiorników laserowych 26 umieszczonych w obszarze roboczych agregatów 9, z jezdnej i roboczej kabiny 16, z urządzenia sterującego 27 oraz z pochyłomierza podłużnego 28 zamocowanego na pierwszej części ramy 6. Do utworzenia płaszczyzny odniesienia 29 jest przewidziany nadajnik laserowy 25 z urządzeniem przestawczym 30. Do rejestrowania poprzecznego nachylenia toru jest przeznaczony pochyłomierz poprzeczny 39, zabudowany na pierwszej części ramy 6.
Jak uwidoczniono na fig. 2 każdy odbiornik laserowy 26 jest zamocowany przestawnie pionowo na oddzielnej pomocniczej ramie 32 z dodatkowym napędem 31. Ta pomocnicza rama 32 z przyporządkowanym do niej klinometrem 34 jest ułożyskowana na łukowej prowadnicy 33 przebiegającej poprzecznie do kierunku wzdłużnego maszyny. Prowadnica jest stale utrzymywana w położeniu poziomym, poprzez obrót wokół osi 43 przebiegającej w kierunku wzdłużnym maszyny, dzięki napędowi 35, na który ma wpływ klinometr 34. Pomocnicza rama 32 jest przestawna poprzecznie względem drugiej części ramy 8 wraz z odbiornikiem laserowym 26, na wspomnianej łukowej prowadnicy 33 za pomocą napędu 36. Obydwa końce pomocniczej ramy 32 są połączone z linowym potencjometrem naciągu 37, którego lina 38 jest drugostronnie rozłącznie zamocowana do roboczego agregatu 9 znajdującego się poniżej. Za pomocą linowego potencjometru naciągu 37 mierzy się i rejestruje wartość wysokości S. Poprzez łukową prowadnicę 33, której teoretyczny punkt obrotu położony jest głębiej, następuje poprzeczne przesunięcie odbiornika laserowego 26 jako kompensacja strzałki ugięcia na łukach toru.
Niżej jest przedstawiony przykład stosowania maszyny i sposobu, które są przedmiotem niniejszego wynalazku.
Zasada działania laserowego systemu odniesienia 24 polega na tym, że płaszczyzna odniesienia 29 ustawiana jest równolegle w kierunku wzdłużnym toru do starego nachylenia toru, zareje4
PL 193 185 B1 strowanego w obszarze pierwszej części ramy 6 (jest to oczywiste położenie istniejące w obszarze pierwszej części ramy 6) poziomo w kierunku poprzecznym oraz względem wysokości w stałej odległości do osi toru, jak tylko zostanie osiągnięty odpowiedni odcinek starego toru poprzez drugą część ramy 8. W stosunku do tej sztucznej płaszczyzny odniesienia 29 dokonuje się pomiaru w trzech miejscach w rejonie drugiej części ramy 8, a mianowicie w rejonie łańcucha zgarniającego 11 (przez ten pomiar ustala się głębokość warstwy podsypki tłuczniowej do zgarniania i czyszczenia), w rejonie łańcucha plantującego 13 (dzięki temu ustala się wartość obniżenia toru 2) oraz w rejonie tylnego jezdnego podwozia szynowego 3, gdzie kontrolowane jest nowo utworzone, rzeczywiste położenie toru 2.
Za pomocą pochyłomierza poprzecznego 39 dokonuje się pomiaru położenia poprzecznego toru. Natomiast za pomocą pochyłomierza podłużnego 28 mierzy się podłużne nachylenie pierwszej części ramy 6 (w sytuacji uwidocznionej na fig. 3 w miejscu toru X3), które określa się poprzez wsparcie obydwóch jezdnych podwozi szynowych 3 na torze 2. Wraz z tym podłużnym nachyleniem pierwszej części ramy 6 można również pośrednio mierzyć i rejestrować nachylenie podłużne odcinka toru C (=stare położenie toru) przyporządkowanego pierwszej części ramy 6. Odległość pokonywana przez maszynę 1w trakcie jej eksploatacji jest mierzona i rejestrowana za pomocą urządzenia 40 do pomiaru przemieszczania. Po każdym przejechanym metrze drogi do rejestratora przesunięć 41, urządzenia sterującego 27 wpisywana jest wartość nachylenia podłużnego. Ponieważ długość od czopa skrętu pierwszej części ramy 6 wynosi 12 metrów, a długość od czopa drugiej części ramy 8 wynosi 24 metry, wartość nachylenia podłużnego zmierzona w miejscu toru X1 (dla odcinka toru A) po 24-ro metrowej jeździe do przodu jest ustawiana na 25-ym miejscu w rejestratorze przesunięć 41. Ta wartość nachylenia podłużnego dodawana jest do 13-tej wartości nachylenia podłużnego w rejestratorze przesunięć 41 (mierzona w miejscu toru X2 dla odcinka toru B) tak, aby w ten sposób pomimo krótszej pierwszej części ramy 6 - utrzymać podłużne nachylenie drugiej części ramy 8 mającej przecież długość 24-ro metrową. Jeżeli miałyby istnieć inne proporcje długości tych obydwóch części ram 6, 8, wtedy konieczne byłyby odpowiednie przeliczenia.
Wartość podłużnego nachylenia, przypadająca na każdy przejechany przez maszynę 1metr toru, wprowadzana na wyjście rejestratora przesunięć 41, jest wartością średnią większej liczby pomiarów, które są dokonywane w odstępach 2,5 centymetrowych. Przy tym celowe jest nie uwzględnianie wartości skrajnie odbiegających od wartości średniej.
Przekazywana przez rejestr przesunięć 41 wartość nachylenia podłużnego do miejsca toru X3, to jest do urządzenia przestawczego 30 (wartość ta odpowiada sumie obydwóch wartości nachylenia podłużnego zmierzonych w miejscach X1 i X2) powoduje odchylenie nadajnika laserowego 25 w kierunku wzdłużnym maszyny. Tym samym następuje ustawienie płaszczyzny odniesienia 29 równolegle do wartości podłużnego nachylenia, a to w wyniku dodania obydwóch wartości podłużnego nachylenia odcinków toru A i B. Oznacza to, że druga część ramy 8 przyjmie położenia równoległe do płaszczyzny odniesienia 29, jeżeli zostanie naruszone rzeczywiste położenie toru nie na skutek działania roboczych agregatów. Płaszczyzna odniesienia 29 utworzona z zapamiętanych i przesuniętych w czasie wartości podłużnego nachylenia, umożliwia w rejonie roboczych agregatów 9 uwzględnienie naruszonego, rzeczywistego położenia toru, jakie istniało przed użyciem tych agregatów. Po przestawieniu nadajnika laserowego 25, ustawiającego płaszczyznę odniesienia 29 w zadane położenie toru, istnieje konieczność uwzględnienia chwilowego nachylenia wzdłużnego pierwszej części ramy 6 połączonej z nadajnikiem laserowym 25, bowiem ta część ramy ma już w stosunku do odcinka C odmienne podłużne nachylenie.
W uwidocznionym schematycznie na fig. 3 laserowym systemie odniesienia 24, obydwa robocze agregaty 9 znajdujące się dokładnie na górnej krawędzi szyny tak samo jak tylne jezdne podwozie szynowe 3, mają tę samą odległość H w stosunku do płaszczyzny odniesienia 29 i nadajnika laserowego 25. Wtej sytuacji odbiorniki laserowe 26 względem ich położenia zerowego znajdują się dokładnie w płaszczyźnie odniesienia 29 przebiegającej równolegle do toru 2, tak jak każdy linowy potencjometr naciągu 37 ma wartość zerową po przestawieniu (wartość pomiarowa wysokości S).
W schematycznym ujęciu na fig. 4 laserowego systemu odniesienia 24, są uwidocznione obydwa robocze agregaty 9 podczas wykonywania pracy, przy czym obydwie pomiarowe wysokości S1 oraz S2 zarejestrowane przez poszczególne linowe potencjometry naciągu 37 przedstawiają wielkość obniżenia się toru względnie głębokość zgarniania R podsypki przez łańcuch plantujący 13. Obydwie wartości pomiarowe wysokości S1 oraz S2 można nastawiać dowolnie jako wartości zadane. Linia kreskowa 42 pokazuje teoretyczne położenie punktu zerowego odbiorników laserowych 26, bowiem
PL 193 185 B1 zarówno obydwa robocze agregaty 9 jak i również tylne jezdne podwozie szynowe 3 znajdują się w zadanym położeniu wyznaczonym odległością H względnie H+S1, względnie H+S2. Odchyłka punktu zerowego odbiornika laserowego 26 od płaszczyzny odniesienia 29 jest kompensowana przez odpowiedni napęd 31, powodujący przestawienie pionowe. Takie wielkości przestawiania V1 lub V2 odbiornika laserowego 26 prowadzą automatycznie do kontroli łańcucha plantującego 13 względnie łańcucha zgarniającego 11i odpowiednie korekcyjne uaktywnienie przyporządkowanych napędów 12 lub 10 aż wielkość przestawienia V1, V2 osiągnie wartość zerową.
Wielkość przestawienia V3 tylnego odbiornika laserowego 26 (V3 określa różnice pomiędzy położeniem odbiornika laserowego 26 przed włączeniem napędu 31 i po osiągnięciu przez płaszczyznę odniesienia 29 uprzednio zadanego położenia), odpowiada rzeczywistemu obniżeniu toru, które zawiera w sobie ewentualne jego osiadanie spowodowane obniżeniem jezdnego podwozia szynowego 3.
Ewentualna odchyłka rzeczywistego położenia toru 2 od położenia zadanego w rejonie tylnego jezdnego podwozia szynowego 3 jest kompensowana poprzez wartości korygujące w wysokościach S1 lub S2.
Alternatywnie, można przewidzieć, że do opisanego pochyłomierza podłużnego 28 usytuowanego na pierwszej części ramy 6, można dla tej ramy zastosować dodatkowo drugi system odniesienia. W tym celu konieczne byłoby umieszczenie odbiornika laserowego w obszarze wysuniętego najdalej do przodu jezdnego podwozia szynowego 3, przy czym do pomiaru podłużnego nachylenia pierwszej części ramy 6 nadajnik laserowy 25 byłby nastawiany przykładowo na punkt zerowy wysuniętego do przodu odbiornika laserowego. Tak dokonany pomiar podłużnego nachylenia może wtedy być przekazany z opóźnieniem czasowym do odbiornika laserowego 26 (po dodaniu obydwóch wartości podłużnego nachylenia zarejestrowanych dla odcinków toru A, B).

Claims (53)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna do robót torowych, składająca się z pierwszej i drugiej części ramy, wspartej na jezdnych podwoziach szynowych, przy czym pierwszej części ramy położonej na przodzie maszyny w kierunku roboczym, przyporządkowany jest pochyłomierz podłużny, a także z rozmieszczonego na maszynie laserowego układu odniesienia, składającego się z nadajnika i odbiornika laserowego usytuowanych w drugiej części ramy, które sterują agregatami roboczymi, znamienna tym, że ma układ sterujący położeniem agregatów roboczych (9), składający się z urządzenia sterującego (27) połączonego z pochyłomierzem podłużnym (28)i z nadajnikiem laserowym (25) przekazującym przesunięte w czasie wartości podłużnego nachylenia do odbiorników laserowych (26) tworzących płaszczyznę odniesienia (29) oraz z urządzeń przestawczych (30) połączonych z jednej strony do laserowych odbiorników (26)a z drugiej strony do roboczych agregatów (9), przy czym odbiorniki laserowe (26) nadajnika laserowego (25) są zamocowane na oddzielnej pomocniczej ramie (32) usytuowanej na drugiej części ramy (8), która to pomocnicza rama jest ułożyskowana odchylnie wokół osi (43) przebiegającej w kierunku wzdłużnym maszyny i jest połączona z klinometrem (34).
  2. 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy odbiornikiem laserowym (26) a pomocniczą ramą (32) są usytuowane dodatkowe napędy (31).
  3. 3. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że pomocnicza rama (32) jest ułożyskowana na łukowej prowadnicy (33) przebiegającej poprzecznie do kierunku wzdłużnego maszyny oraz jest przestawna poprzecznie względem drugiej części ramy (8)za pomocą napędu (36).
  4. 4. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że odbiornik laserowy (26) jest połączony poprzez linowy potencjometr naciągu (37) ze znajdującym się niżej roboczym agregatem (9), ułożyskowanym na ramie (4) maszyny (1).
  5. 5. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że na tylnym końcu drugiej części ramy (8) względem kierunku roboczego, przewidziany jest odbiornik laserowy (26) przestawialny w pionie za pomocą napędu (31).
  6. 6. Sposób budowy toru z odtwarzaniem położenia toru naruszonego podczas robót naprawczych podłoża tłuczniowego, w którym mierzy się podłużne nachylenie w obszarze pierwszej części ramy maszyny i przenosi na drugą część ramy maszyny tworząc płaszczyznę odniesienia za pomocą promienia laserowego, znamienny tym, że wartość nachylenia podłużnego określona przez pierwszą część ramy (6) maszyny (1) jako nachylenie zadane jest rejestrowana rejestratorem przesunięć (41),
    PL 193 185 B1 zapamiętywana przez urządzenie (40) do pomiaru przemieszczenia i przenoszona w czasie dla odpowiedniego nachylenia płaszczyzny odniesienia (29), a następnie jest wykorzystywana urządzeniem przestawczym (30) jak tylko druga część ramy (8) maszyny (1) osiągnie w danym obszarze zarejestrowane nachylenie podłużne toru podczas roboczej jazdy do przodu.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że odbiorniki laserowe (26) ustalające położenia płaszczyzny odniesienia (29) utrzymuje się, niezależnie od położenia ramy (4) maszyny stale, w położeniu poziomym.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że odbiorniki laserowe (26) odchyla się za pomocą napędu (35) wokół osi (43) przebiegającej w kierunku wzdłużnym maszyny (1).
    ZESTAWIENIE nazw części konstrukcyjnych z odnośnikami liczbowymi, występujących w opisie patentowym wynalazku pt. Maszyna do robót torowych...
    1. maszyna 1
    2. tor 2
    3. jezdne podwozie szynowe 3
    4. rama 4
    5. strzałka 5
    6. pierwsza część ramy 6
    7. przegub 7
    8. druga część ramy 8
  9. 9. roboczy agregat 9
  10. 10. napęd 10
  11. 11. łańcuch zgarniający 11
  12. 12. napęd 12
  13. 13. łańcuch plantujący 13
  14. 14. wibracyjne urządzenie sitowe 14
  15. 15. przenośnik zsypowy 15
  16. 16. jezdna i robocza kabina 16
  17. 17. zsuwnia 17
  18. 18. urządzenie podnośnikowe 18
  19. 19. kabina operatora 19
  20. 20. pulpit sterowniczy 20
  21. 21. zespół przenośnikowy 21
  22. 22. napęd jezdny 22
  23. 23. zespół silnikowy 23
  24. 24. laserowy system odniesienia 24
  25. 25. nadajnik laserowy 25
  26. 26. odbiornik laserowy 26
  27. 27. urządzenie sterujące 27
  28. 28. pochyłomierz podłużny 28
  29. 29. płaszczyzna odniesienia 29
  30. 30. urządzenie przestawcze 30
  31. 31. napęd 31
  32. 32. pomocnicza rama 32
  33. 33. łukowa prowadnica 33
  34. 34. klinometr 34
  35. 35. napęd 35
  36. 36. napęd 36
  37. 37. linowy potencjometr naciągu 37
  38. 38. lina 38
  39. 39. pochyłomierz poprzeczny 39
  40. 40. urządzenie 40 do pomiaru przemieszczania
  41. 41. rejestrator przesunięć 41
    PL 193 185 B1
  42. 42. linia kreskowa 42
  43. 43. oś 43
  44. 44. wysokość S, S1, S2
  45. 45. odcinek toru A
  46. 46. odcinek toru B
  47. 47. odcinek toru C
  48. 48. miejsce toru X1
  49. 49. miejsce toru X2
  50. 50. miejsce toru X3
  51. 51. odległość H
  52. 52. głębokość zgarniania R
  53. 53. wielkość przestawienia V1, V2, V3
PL328008A 1997-08-20 1998-08-12 Maszyna do robót torowych z laserowym systemem odniesienia oraz sposób budowy toru z odtwarzaniem położenia toru naruszonego podczas robót naprawczych podłoża tłuczniowego PL193185B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0139697A AT405425B (de) 1997-08-20 1997-08-20 Gleisbaumaschine mit einem laser-bezugsystem und verfahren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328008A1 PL328008A1 (en) 1999-03-01
PL193185B1 true PL193185B1 (pl) 2007-01-31

Family

ID=3512971

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL328008A PL193185B1 (pl) 1997-08-20 1998-08-12 Maszyna do robót torowych z laserowym systemem odniesienia oraz sposób budowy toru z odtwarzaniem położenia toru naruszonego podczas robót naprawczych podłoża tłuczniowego

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6189224B1 (pl)
JP (1) JP4199853B2 (pl)
CN (1) CN1102980C (pl)
AT (1) AT405425B (pl)
AU (1) AU728187B2 (pl)
CH (1) CH693147A5 (pl)
CZ (1) CZ290384B6 (pl)
DE (1) DE19835768A1 (pl)
FR (1) FR2770858B1 (pl)
GB (1) GB2328576B (pl)
IT (1) ITMI981627A1 (pl)
PL (1) PL193185B1 (pl)
RU (1) RU2151231C1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT409979B (de) * 1997-10-06 2002-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit einem bezugsystem zur steuerung eines arbeitsaggregates und verfahren
GB2334061B (en) * 1997-10-06 2000-01-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Method for detecting track measuring values
SE516170C2 (sv) 2000-03-29 2001-11-26 Railvac Ab Sätt att planera banvallssidor och lasermätningsanordning
AT3739U3 (de) * 2000-04-07 2001-03-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine
US6619405B2 (en) 2001-04-25 2003-09-16 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft Mbh Ballast cleaning machine and method
US6804621B1 (en) * 2003-04-10 2004-10-12 Tata Consultancy Services (Division Of Tata Sons, Ltd) Methods for aligning measured data taken from specific rail track sections of a railroad with the correct geographic location of the sections
EP1650348B1 (de) * 2004-09-22 2008-03-05 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Verfahren zum Abtasten einer Gleislage
DE102004048169A1 (de) * 2004-10-02 2006-04-13 Gbm Wiebe Gleisbaumaschinen Gmbh Verfahren zur Oberbausanierung von Schienenwegen unter Einsatz einer Planumsverbesserungsmaschine, Planumsverbesserungsmaschine
US7900368B2 (en) * 2008-10-11 2011-03-08 John Cerwin Train rail alignment and distance system
US8118948B1 (en) 2009-02-26 2012-02-21 Ernest Szabo Vehicle mounted garbage can cleaner and method
CN102154959A (zh) * 2010-02-11 2011-08-17 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 一种提取轨道道碴的作业机构
AT513749B1 (de) * 2013-04-10 2014-07-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren zur Überstellung eines Längskettenabschnittes einer Räumkette
CN106694629B (zh) * 2015-11-18 2018-12-14 上海宝冶集团有限公司 一种步进梁轨道整修方法
AT15568U1 (de) * 2016-08-03 2018-01-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbauwagen zum Aufnehmen und/oder Verlegen von Gleisjochen

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3750299A (en) * 1969-01-22 1973-08-07 Plasser Bahnbaumasch Franz Track apparatus with laser beam reference
AT372725B (de) * 1981-02-12 1983-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverfahrbare einrichtung zur lage-ermittlung zum nachbargleis
US5174038A (en) * 1991-02-04 1992-12-29 Fmc Corporation Method and apparatus for profiling terrain
RU2041310C1 (ru) * 1991-06-27 1995-08-09 Франц Плассер Банбаумашинен-Индустригезельшафт, мбХ Путевой измеритель
AT401399B (de) * 1992-06-19 1996-08-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit einem laser-bezugsystem
AT403387B (de) * 1992-06-19 1998-01-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur behandlung der schotterbettung
US5791063A (en) * 1996-02-20 1998-08-11 Ensco, Inc. Automated track location identification using measured track data
EP0806523A1 (de) * 1996-05-09 1997-11-12 J. Müller Ag Maschine zur Herstellung einer Soll-Geleiseanlage

Also Published As

Publication number Publication date
ATA139697A (de) 1998-12-15
AU8078398A (en) 1999-03-04
AT405425B (de) 1999-08-25
PL328008A1 (en) 1999-03-01
GB9813183D0 (en) 1998-08-19
CH693147A5 (de) 2003-03-14
JP4199853B2 (ja) 2008-12-24
ITMI981627A0 (it) 1998-07-15
DE19835768A1 (de) 1999-02-25
JPH11117206A (ja) 1999-04-27
FR2770858B1 (fr) 2000-08-18
GB2328576B (en) 1999-10-20
RU2151231C1 (ru) 2000-06-20
US6189224B1 (en) 2001-02-20
CZ290384B6 (cs) 2002-07-17
CN1208797A (zh) 1999-02-24
AU728187B2 (en) 2001-01-04
CN1102980C (zh) 2003-03-12
CZ250998A3 (cs) 1999-03-17
FR2770858A1 (fr) 1999-05-14
GB2328576A (en) 1999-02-24
ITMI981627A1 (it) 2000-01-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL193185B1 (pl) Maszyna do robót torowych z laserowym systemem odniesienia oraz sposób budowy toru z odtwarzaniem położenia toru naruszonego podczas robót naprawczych podłoża tłuczniowego
US4267777A (en) Mobile ballast cleaning machine
RU2150545C1 (ru) Машина для разравнивания щебня и способ балластировки щебнем рельсового пути
US4794862A (en) Track leveling and ballast tamping machine
CN1032074C (zh) 捣实轨道的道碴的方法以及使用的捣固机
CA1287266C (en) Mobile installation for cleaning ballast and subsequently tamping a corrected track
AU779757B2 (en) A machine for renewing a track
PL141423B1 (en) System of tools for complete correction of rail-track bytamping levelling and transverse alignment for use on track-laying machines
US3469534A (en) Mobile track liner and tamper
JP2574415B2 (ja) 連続的に走行可能な軌道工事機
GB2268021A (en) Laser reference for railway track maintenance
US4263851A (en) Mobile ballast cleaning machine
AU642805B2 (en) A cleaning machine
RO112646B1 (ro) Masina de burat si stabilizat calea de rulare
JP2653701B2 (ja) 軌道安定化装置を備えた軌道保守機械
US4432284A (en) Mobile ballast cleaning machine
JPS6031961B2 (ja) ノンストップ式軌道高低通り整正兼道床締固め機
RU2131955C1 (ru) Машина для уплотнения и профилирования щебеночного балластного слоя рельсового пути
US4165693A (en) Mobile track leveling, lining and tamping apparatus
PL183193B1 (pl) Maszyna do rozbiórki starego i układania toru nowego
PL182394B1 (pl) Maszyna do podbijania toru PL PL
AU625630B2 (en) Railway track-bed ballast spreading and profiling machine
US5365854A (en) Machine for delivering ballast to a track and for tamping the ballast having sensor controlled pivotal ballast distributing chutes
US6158352A (en) Machine and method for rehabilitating a track
JPH08246405A (ja) 軌框の枕木下を突固めるための突固め機及び機械ユニット

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130812