PL189925B1 - Pierścień narzędziowy do mocowania wydłużonych elementów w urządzeniu typu gwoździarki - Google Patents

Pierścień narzędziowy do mocowania wydłużonych elementów w urządzeniu typu gwoździarki

Info

Publication number
PL189925B1
PL189925B1 PL99343285A PL34328599A PL189925B1 PL 189925 B1 PL189925 B1 PL 189925B1 PL 99343285 A PL99343285 A PL 99343285A PL 34328599 A PL34328599 A PL 34328599A PL 189925 B1 PL189925 B1 PL 189925B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tool ring
tool
rotation
axis
clamping jaw
Prior art date
Application number
PL99343285A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343285A1 (en
Inventor
Jorn Boie Jensen
Original Assignee
Enkotec As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enkotec As filed Critical Enkotec As
Publication of PL343285A1 publication Critical patent/PL343285A1/xx
Publication of PL189925B1 publication Critical patent/PL189925B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21GMAKING NEEDLES, PINS OR NAILS OF METAL
    • B21G3/00Making pins, nails, or the like
    • B21G3/32Feeding material to be worked to nail or pin making machines
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21GMAKING NEEDLES, PINS OR NAILS OF METAL
    • B21G3/00Making pins, nails, or the like
    • B21G3/12Upsetting; Forming heads

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Wire Processing (AREA)
  • Gripping On Spindles (AREA)
  • Workshop Equipment, Work Benches, Supports, Or Storage Means (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Abstract

1. Pierscien narzedziowy do mocowania wydlu- zonych elementów w urzadzeniu typu gwozdziarki i do wykonywania lbów na korpusach, wspomnianych wy- dluzonych elementów przy czym wspomniany pierscien narzedziowy posiadajacy os obrotu, zewnetrzny obwód i powierzchnie, która jest usytuowana prostopadle do wspomnianej osi obrotu, zawiera pewna liczbe urzadzen mocujacych, w których sa umieszczane i nietrwale mo- cowane korpusy i sa umieszczane w równych odstepach na obwodzie pierscienia narzedziowego, przy czym kazde ze wspomnianych urzadzen mocujacych zawiera dwie szczeki mocujace, z których kazda ma powierzch- nie mocujaca, przy czym przynajmniej jedna z dwóch szczek mocujacych jest ruchoma, poniewaz jest zamo- cowana w urzadzeniu przesuwnym, które jest tak skonfi- gurowane, ze ruchoma szczeka mocujaca jest zamoco- wana przesuwanie do i od przeciwnie polozonej szczeki mocujacej w polozeniu zamknietym lub otwartym od- powiednio, znamienny tym, ze wspomniane urzadzenie przesuwajace jest tak skonfigurowane, ze usuwa rucho- ma szczeke mocujaca (12, 27, 29, 32) w polozeniu otwartym calkowicie z rejonu sprzed powierzchni mocu- jacej przeciwnej szczeki (11, 26, 31, 33), gdzie znajduje sie w polozeniu zamknietym. FIG. 2b PL PL PL

Description

Przudmirtum wynalazku just piurnaiuń narzędziowy dr mrarwania wyyłużrneeh ulumuntów w urządzuniu typu rwrźyziarki. Piurnaiuń tun służy dr mrarwania takiah ulumuntów w aulu wykrnania łbów na wsprmnianyah weyłużrneeh ulumuntaah i rtrzymania w tun sprsób przykładrwr rwrździ. W tym krntukśaiu, rkruśluniu „gwóźdź” just używanu dla rznaazunia drwrlnurr przudmirtu mająaurr trzmuk, który just, na judnym krńau, wypmażmy w łub.
Znany just z patuntów duńskiah r nu.muraeh B21K 1/46, B21G 3/12, DK143 935 i B21K 1/46, B21G 3/12, DK 163 111 piurnaiuń narzędzirwy, który prsiada rś rbrrtu, rbwód zewnętrzny i prwiurzahnię, rrzaiąrająaą się w zasadziu prrstrpadlu dr rsi rbrrtu. Piurnaiuń narzędzirwy zawiura równiuż puwną liazbę urządzuń mraująeeah, w któryah są umiuszazanu i mrarwanu w sprsób niutrwały krrpusy i rrzmiuszezrnu w zasadziu w równeeh rdstępaah na rbwrdziu piurnaiunia narzędzirwurr. Każdu zu wsprmnianyah urządzuń mreująayah zawiura dwiu, umiuszazmu judna naprzuaiw druriuj, szazęki, przy azym przenajmniuj judna z dwóah szazęk mraująeyah just umiuszazrna na urządzuniu przusuwająeym, któru umrżliwia przumiuszaz2niu szazęki mreująauj rdprwiudniir dr i rd prz.uaiw-nuj szazęki mreująeuj. Piurnaiuń n2rzęyzirwe just używany w tyah urząyzuni2eh w aulu wytwarzania rwrździ, przy azym piurnaiuń narzędzirwy just rbrrtrwr z2wiuszrne na rsi rbrrtu piurnaiunia narzędzirwurr naprzuaiwkr urządzania dr aięaia drutu, któru służy dr ryein2ni2 wydłużmy-eh krrpusów drutu z marazynu mutalrwurr drutu i przusuwania wsprmni2nyeh wyyłużoneeh krrpusów dr nrrdka w aulu umiuszaz^a i mra-rwania w piurnaiuniu n2rzęyzirwem. Piurnaiuń narzędzirwy just umiuszazrny naprzuaiwkr druriurr piurnaiunia narzędzirwurr, którurr rbwód ryprwi2y2 rbwrdrwi danurr piurnaiunia narzędzirwurr, alu niu just wyprsażmy w urządzenia mraująau. Druri piurnaiuń narzędzirwy just równiuż rbrrtrwr zamrażany na rsi rbrrtu, która just w zasadziu współrsirwa z rsią rbrrtu piurwszurr piurnaiunia narzędzirwurr, alu just prahylrna r kilka stopni w stosunku dr rsi rbrrtu piurwszurr piurnaiunia n2rzęyzirwugr, przy azym wydłużmy krrpus umiuszezone między piurnaiuniami n2rzęyzirwemi just przemrarw2ny w tym rujrniu, w którym rdlurłrnć między piurnaiuniami n2rzęyzirwemi just strsunkrwr mała, zan wydłużmy krrpus just uwalniany sprmiędz^· piurnaiuni narzędzirwyah w zasadziu pr przuaiwnuj strrniu piurnaiuni narzędzirweeh.
W rujrniu, rdziu wydłużmy krrpus just przymrarwany między dwrma piurnaiuniami narzędzirwymi, krrpus drutu just tak drbrzu przymrarwany, żu mrżliwu just kuaiu lub walarw2niu łba na judnym końeu krrpusu drutu. W tym aulu piurnaiuniu n2rzęyziowu są, w każdym urządzuniu mraująeym, wyp^ażmu w liaznu, umiuszazmu judna naprzuaiwkr druriuj, paluty, wykrnanu z materiału rdprrnurr na zużeaiu, przy azym każda ma rrwuk, przuzn2azmy dr wkładania w niurr wydłużmurr krrpusu. Urządzunia mreująeu w piurnaiuniu narzędzirwym służą dr współpraae z wydłużmymi krrpusami i dr mrerw2nia i ustawiania iah w taki sprsób, żu z dużym prawdrprdrbiuństwum krrpusy tu są włanaiwiu ustawianu w rrwkaah palut, kiudy paluty zbliżają się dr wydłużmurr krrpusu.
Zatem, znanu gwrźyzi2rki działają prprzuz piurnaiuniu narzędzirwu, któru są rbraaanu synahrrniazniu wrkół rsi rbrrtu, przy azym indywidualnu pary palut są krlujne przunrszrnu rbrk urządzunia dr aięaia drutu, któru wkłada wydłużmy krrpus między piurnaiuniu narzędzirwu. Każdu zu wsprmni2nyeh urządzuń mraująeeeh współpraauju z i ustawia wydłużmy krrpus między dwrma piurnaiuniami narzędzirwymi i mrauju rr między piurnaiuniami narzęyzirwemi, pr azym w2lerw2ne just łub na judnym krńau wydłużrnurr krrpusu, a następniu
189 925 pierścienie narzędziowe zwalniają wydłużony korpus w postaci gwoździa itp. Po obróceniu pierścieni narzędziowych, wydłużony korpus jest usuwany spomiędzy nich.
Problemem, związanym z dotychczasowymi gwoździarkami, jest sterowanie i synchronizowanie urządzenia do cięcia drutu w celu zapewnienia, że poszczególne wydłużone korpusy są pewnie wprowadzane między szczęki mocujące w każdym urządzeniu mocującym, przy czym szczęki mocujące są umieszczone w lub promieniowo po przeciwnej stronie w stosunku do przestrzeni między pierścieniami narzędziowymi. W praktyce oznacza to, że szybkość obrotów pierścieni narzędziowych jest ograniczona przez konieczność wprowadzania wydłużonego korpusu w okresie czasu, kiedy elementy mocujące znajdują się bezpośrednio przed urządzeniem do cięcia drutu. Wydajność może zostać zwiększona dla danej gwoździarki tylko wówczas, gdy zostanie zwiększona liczba palet z elementami mocującymi. W praktyce oznacza to, że znane pierścienie narzędziowe zwykle zawierają około 20 do 40 zestawów palet i towarzyszących im elementów mocujących.
W świetle powyższego, celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie pierścienia narzędziowego, który umożliwia uzyskanie większego stopnia swobody, kiedy trzeba osiągnąć żądaną wydajność dla danej gwoździarki bez konieczności montowania określonej liczby palet z towarzyszącymi urządzeniami mocującymi.
Pierścień narzędziowy do mocowania wydłużonych elementów w urządzeniu typu gwoździarki i do wykonywania łbów na korpusach wspomnianych wydłużonych elementów, przy czym wspomniany pierścień narzędziowy posiadający oś obrotu, zewnętrzny obwód i powierzchnię, która jest usytuowana prostopadle do wspomnianej osi obrotu, zawiera pewną liczbę urządzeń mocujących, w których są umieszczane i nietrwale mocowane korpusy i są umieszczane w równych odstępach na obwodzie pierścienia narzędziowego, przy czym każde ze wspomnianych urządzeń mocujących zawiera dwie szczęki mocujące, z których każda ma powierzchnię mocującą, przy czym przynajmniej jedna z dwóch szczęk mocujących jest ruchoma, ponieważ jest zamocowana w urządzeniu przesuwnym, które jest tak skonfigurowane, że ruchoma szczęka mocująca jest zamocowana przesuwnie do i od przeciwnie położonej szczęki mocującej w położeniu zamkniętym lub otwartym odpowiednio, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wspomniane urządzenie przesuwające jest tak skonfigurowane, że usuwa ruchomą szczękę mocującą w położeniu otwartym całkowicie z rejonu sprzed powierzchni mocującej przeciwnej szczęki, gdzie znajduje się w położeniu zamkniętym.
Korzystnie przeciwnie położona szczęka mocująca jest nieruchomo przymocowana do pierścienia narzędziowego, który jest zamontowany obrotowo w takim kierunku, że ruchoma szczęka mocująca w każdym urządzeniu mocującym jest ustawiona naprzeciwko nieruchomo zamocowanej, przeciwnie położonej szczęki mocującej.
Korzystnie w urządzeniu mocującym są umieszczone i mocowane wydłużone korpusy tak, że wydłużone korpusy są umieszczone całkowicie lub częściowo naprzeciwko tej powierzchni pierścienia narzędziowego, która jest ustawiona w zasadzie całkowicie prostopadle do osi obrotu i w zasadzie, w kierunku promieniowym, wewnątrz, od strony osi obrotu pierścienia narzędziowego, zaś za pomocą urządzenia przesuwającego jest przemieszczana ruchoma szczęka mocująca całkowicie lub częściowo w kierunku, który jest w jednej osi z osią obrotu pierścienia narzędziowego.
Korzystnie ruchoma szczęka jest przemieszczana całkowicie lub częściowo w kierunku promieniowym w stosunku do osi obrotu pierścienia narzędziowego.
Korzystnie każde urządzenie przesuwające w pierścieniu narzędziowym zawiera wałek, który jest umieszczony obrotowo w pierścieniu narzędziowym, zaś ruchoma szczęka mocująca jest zamontowana na dźwigni, która jest przymocowana do wałka urządzenia przesuwającego i jest usytuowana w kierunku promieniowym na zewnątrz od niego natomiast obrotowy wałek jest wyposażony również w popychacz.
Korzystnie między wałkiem w urządzeniu przesuwającym a pierścieniem narzędziowym jest umieszczona sprężyna, przy czym siła sprężyny stale wpływa na urządzenie przesuwające, starając się obrócić je w taki sposób, że ruchoma szczęka mocująca jest przemieszczana w położenie zamknięte.
189 925
Korzystnie oś obrotu obrotowego wałka urządzenia przesuwającego jest usytuowana w kierunku promieniowym wewnątrz, w stronę osi obrotu pierścienia narzędziowego.
Korzystnie nieruchomo przymocowana szczęka mocująca ma powierzchnię mocującą, którą jest zwrócona w kierunku obrotu pierścienia narzędziowego, zaś ruchoma szczęka mocująca ma powierzchnię mocujący która w położeniu zamkniętym jest zwrócona w stronę nieruchomo przymocowanej szczęki mocującej.
W przeciwieństwie do znanych pierścieni narzędziowych i zakładając, że pierścień narzędziowy jest obracany tak, że ruchome szczęki mocujące każdej pary szczęk mocujących znajdują się naprzeciwko przeciwnych szczęk mocujących w kierunku obrotu pierścienia narzędziowego. Umożliwia to przesuwanie wydłużonego korpusu do pierścienia narzędziowego w celu umieszczenia w położeniu, w którym wydłużony korpus może być uchwycony przez szczęki mocujące w urządzeniu mocującym, zanim wspomniane urządzenia mocujące znajdą się naprzeciwko urządzenia do cięcia drutu. Oznacza to, że przy danej szybkości obrotu pierścienia narzędziowego, uzyskuje się więcej czasu dla wprowadzania wydłużonego korpusu, przy czym opisane powyżej ograniczenie wydajności, jaką można uzyskać z danym pierścieniem narzędziowym, posiadającym określoną liczbę palet i towarzyszących elementów mocujących, jest wyeliminowane lub przynajmniej znacznie zmniejszone.
Dzięki szczególnie korzystnemu przykładowi wykonania wynalazku uzyskano to, że niepożądane zmiany ustawienia poszczególnych wydłużonych korpusów w wyniku ewentualnego luzu w urządzeniach przesuwających w urządzeniach mocujących są wyeliminowane lub przynajmniej znacznie zmniejszone dzięki temu, że jedna ze szczęk mocujących w urządzeniach mocujących jest nieruchomo przymocowana do pierścienia narzędziowego oraz dzięki temu, że pierścień narzędziowy jest skonfigurowany tak, że jest obracany w takim kierunku, że ruchoma szczęka mocująca w każdym elemencie mocującym jest umieszczona naprzeciwko nieruchomo zamocowanej szczęki mocującej.
W korzystnym rozwiązaniu, elementy mocujące są przystosowane do umieszczania w nich i mocowania wydłużonych korpusów w taki sposób, że wydłużone korpusy są usytuowane całkowicie lub częściowo naprzeciwko tej powierzchni pierścienia narzędziowego, która jest umieszczona w zasadzie prostopadle do osi obrotu i w zasadzie w kierunku promieniowym od wewnątrz, wokół osi obrotu pierścienia narzędziowego, przy czym urządzenie przesuwające jest tak skonfigurowane, że przemieszcza ruchome szczęki mocujące całkowicie lub częściowo w kierunku, który jest współosiowy w stosunku do osi obrotu pierścienia narzędziowego. Dzięki takiej konstrukcji poszczególne wydłużone korpusy mogą być wprowadzane w kierunku promieniowym między pierścieniem narzędziowym według wynalazku a drugim pierścieniem narzędziowym, umieszczonym naprzeciwko, jak opisano powyżej w odniesieniu do dotychczasowych gwoździarek.
Dzięki szczególnie prostemu i niezawodnemu przykładowi wykonania, w którym każde urządzenie przesuwające w pierścieniu narzędziowym jest tak skonfigurowane, że zawiera wałek, który jest zamontowany obrotowo w pierścieniu narzędziowym, zaś ruchoma szczęka mocująca jest zamontowana na dźwigni, która jest przymocowana do wałka urządzenia przesuwającego i rozciąga się od niego w kierunku promieniowym, zaś na obrotowym wałku zamontowany jest również popychacz, skonstruowane zostało urządzenie przesuwające, które zawiera tylko obrotowe łoże urządzenia przesuwającego, przy czym dostarczone jest takie urządzenie, które jest stosunkowo bezobsługowe.
Dzięki temu, że popychacz jest korzystnie napędzany sprężyną tak, aby przesuwał ruchomą szczękę w stosunku do przeciwnej szczęki, to nie są potrzebne regulacje, aby produkować gwoździe z drutów o różnych średnicach.
Dzięki korzystnemu przykładowi wykonania pierścienia narzędziowego, w którym obrotowy wałek urządzenia przesuwającego jest przystosowany tak, że jego oś obrotu jest ustawiona w kierunku promieniowym do wewnątrz, w kierunku osi obrotu pierścienia narzędziowego, to uzyskiwany w ten sposób schemat ruchu dla ruchomej szczęki mocującej zapewnia to, że kiedy szczęka jest blisko przeciwnej szczęki mocującej, to ruchoma szczęka mocująca przesuwa się w zasadzie w kierunku prostopadłym do przeciwnej szczęki mocującej.
Dzięki szczególnie korzystnemu przykładowi wykonania, pierścienia narzędziowego, w którym nieruchoma szczęka mocująca ma płaską powierzchnie mocująccą która jest zwró6
189 925 eona w kierunku obrotu pierścienia narzędziowego i to, że ruchoma szczęka mocująca ma płaską powierzchnię mocującą, która jest zwrócona w kierunku nieruchomo zamocowanej powierzchni mocującej, uzyskiwane jest odpowiednie mocowanie wydłużonych korpusów, co zapewnia, że korpusy są właściwie ustawione.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia szkic znanej gwoździarki, która jest wyposażona w pierścień narzędziowy według wynalazku; na fig. 2a, 2b, 2c pokazano pierścień narzędziowy według wynalazku w pierwszym przykładzie wykonania, gdzie fig. 2a przedstawia pierścień narzędziowy, pokazany w kierunku promieniowym z zewnątrz pierścienia narzędziowego; fig. 2b przedstawia w widoku z przodu pokazany na fig. 2a pierścień narzędziowy według wynalazku; fig. 2c przedstawia pierścień narzędziowy pokazany na fig. 2a i 2b, pokazany od środka, w kierunku promieniowym na zewnątrz, w stronę jego boku; fig. 3 przedstawia pierścień narzędziowy w przekroju poprzecznym wzdłuż linii A-A na fig. 2b; na fig, 4a, 4b, 4c pokazano pierścień narzędziowy według wynalazku w drugim przykładzie wykonania, gdzie fig. 4a przedstawia w przekroju poprzecznym pierścień narzędziowy według wynalazku, pokazany w kierunku promieniowym z zewnątrz pierścienia narzędziowego; fig. 4b przedstawia w widoku z przodu pierścień narzędziowy według wynalazku, pokazany na fig. 4a, przy czym pierścień został wyprostowany ze względu na przejrzystość rysunku; fig. 4c przedstawia pierścień narzędziowy z fig. 4a i 4b, pokazany od środka, w kierunku promieniowym na zewnątrz, w stronę boku; na fig, 5a, 5b, 5c pokazano pierścień narzędziowy według wynalazku w trzecim przykładzie wykonania, gdzie fig. 5a przedstawia w przekroju poprzecznym pierścień narzędziowy według wynalazku, pokazany w kierunku promieniowym z zewnątrz pierścienia narzędziowego; fig. 5b przedstawia w widoku z przodu pierścień narzędziowy z fig. 5a; fig. 5c przedstawia pierścień narzędziowy z fig. 5a i 5b, pokazany od środka, w kierunku promieniowym na zewnątrz, w stronę boku; na fig, 6a, 6b, 6c pokazano pierścień narzędziowy według wynalazku w czwartym przykładzie wykonania, gdzie fig. 6a przedstawia pierścień narzędziowy według wynalazku, pokazany w kierunku promieniowym z zewnątrz pierścienia narzędziowego; fig. 6b przedstawia w widoku z przodu pierścień narzędziowy z fig. 6a; fig. 7 przedstawia zespół do wprowadzania wydłużonych korpusów do pierścienia narzędziowego.
Na figurze 1 pokazano gwoździarkę 1 zawierającą stanowisko rozciągania 2, w którym zestaw wałków napędowych 4 służy do wyciągania metalowego drutu 3 ze szpuli drutu (nie pokazanej) i w którym metalowy drut 3 jest prostowany i rozciągany do, w zasadzie, zupełnie prostego odcinka drutu. Za wałkami napędowymi 4 metalowy drut 3 jest przemieszczany do urządzenia do cięcia drutu, składającego się z dwóch obracających się elementów 5 do cięcia drutu, skąd odcięte kawałki drutu 6 są przemieszczane do pierścienia narzędziowego 7, który w pokazanym przykładzie wykonania obraca się w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu wskazówek zegara. Poszczególne odcięte kawałki drutu 6 są mocowane i ustawiane przez przeznaczony do tego walec 8, przy czym odcięte kawałki drutu 6 są wysunięte na jednakową odległość w stronę środka pierścienia narzędziowego 7. W najniższym rejonie pierścienia narzędziowego 7 znajduje się walec 9, który jest tak zamocowany, aby współpracował z pierścieniem narzędziowym 7 w celu walcowania łbów na poszczególnych odciętych kawałkach drutu 6. Mające łby odcięte kawałki drutu 6 są następnie przesuwane w pierścieniu narzędziowym 7 do góry, do najwyższej części pierścienia narzędziowego 7, gdzie odcięty kawałek drutu 6 mający łeb jest uwalniany z pierścienia narzędziowego 7 i spada na rynnę 10, która odprowadza odcięty kawałek drutu 6 z łbem z gwoździarki 1.
Opisana powyżej gwoździarka i jej działanie są ogólnie znane. Niniejszy wynalazek w szczególności odnosi się do pierścienia narzędziowego, który wyróżnia się zwiększoną wydajnością w stosunku do liczby narzędzi zamontowanych w pierścieniu narzędziowym w porównaniu z dotychczasowymi urządzeniami.
Poniższe figury ilustrują przykłady wykonania pierścieni narzędziowych według wynalazku, które mogą, ogólnie, być z powodzeniem używane wraz z urządzeniem pokazanym na fig. 1.
Na figurach 2a, 2b i 2c pokazano pierwszy przykład wykonania pierścienia narzędziowego 7 według wynalazku. Pokazano trzy identyczne zestawy szczęk mocujących, z których każdy zawiera stałą szczękę mocującą 1la, 1lb, lic, odpowiednio, zamontowaną na pierście189 925 niu narzędziowym 7 i drugą, ruchomą szczękę mocującą 12a, 12b, 12c, która jest zamontowaną obrotowo na osi prostopadłej do płaszczyzny papieru. Ruchoma szczęka mocująca 12a jest pokazana w położeniu, w jakim się znajduje zanim szczęki mocujące 11a i 12a znajdą się naprzeciw miejsca, gdzie odcięty kawałek drutu 6 jest wsuwany w stronę pierścienia narzędziowego 7. Według wynalazku, w tym położeniu ruchoma szczęka mocująca 12a jest przesuwana osiowo względem osi obrotu pierścienia narzędziowego 7 tak, że jest ciągnięta w dół poniżej powierzchni określonej przez powierzchnię 13 pierścienia narzędziowego 7, przy czym odcięty kawałek drutu 6 może być wsunięty do pierścienia narzędziowego przez powierzchnię 13 na pierścieniu narzędziowym 7 dostatecznie wcześnie, aby ruchoma szczęka mocująca 12a mogła minąć odcięty kawałek drutu 6 nie dotykając go.
Szczęki mocujące 11b i 12b są pokazane w drugim położeniu, po umieszczeniu odciętego kawałka drutu 6 w pierścieniu narzędziowym 7, przy czym ruchoma szczęka mocująca 12b została przechylona tak, aby docisnąć fragment drutu 6 do stałej szczęki mocującej 11b. To samo położenie jest pokazane w przypadku szczęk mocujących 11ci 12c.
Na figurze 2b pokazano te same położenia jak na fig. 2a, ale w widoku z przodu pierścienia narzędziowego 7, prostopadle do jego powierzchni 13. Strzałka A na fig. 2b pokazuje kierunek obrotu pierścienia narzędziowego 7. Jak się okaże dalej, ruchome, szczęki mocujące 12a, 12b i 12c są przesuwane za pomocą urządzenia krzywkowego 14, zamontowanego na ramie gwoździarki i odpowiednich popychaczy w postaci krążków 15a, 15b, 15c, przypisanych do każdej szczęki mocującej 12a, 12b i 12c. Zasady działania urządzenia przesuwającego zostaną opisane dokładniej na fig. 3.
Na figurze 2c pokazano również te same położenia szczęk mocujących, które są pokazane na fig. 2a i 2b, ale widziane ze środka pierścienia narzędziowego 7 i na zewnątrz, w kierunku promieniowym. Tutaj urządzenie krzywkowe jest pokazane z boku. Urządzenie krzywkowe ma pochylnię 16, wymuszającą ruch, który ruchome szczęki mocujące 12a, 12b, 12c wykonują ruch od położenia przedstawionego dla szczęki mocującej 12a na fig. 2a do położenia przedstawionego dla szczęki mocującej 12b.
Na figurze 3 pokazano korzystny przykład wykonania urządzenia przesuwającego ruchome szczęki mocujące 12a, 12b i 12c, pokazane na fig. 2a do fig. 2c. Pokazany jest odcięty kawałek drutu 6, który został umieszczony między pierścieniem narzędziowym 7 według wynalazku i drugim, przeciwnym pierścieniem narzędziowym 17. W pierścieniu narzędziowym 7 jest umieszczona mocująca paleta 18, która posiada rowek 19 i w podobny sposób odpowiednia mocująca paleta 20, wyposażona w rowek 21 jest umieszczona na przeciwnym pierścieniu narzędziowym 17. Podczas obrotu pierścieni narzędziowych 7, 17 obie mocujące palety 18 i 20 są, dociśnięte jedna do drugiej z dużą sił^ wokół odciętego kawałka drutu 6, co powoduje przymocowanie go do pierścieni narzędziowych 7, 17.
Jednakże mocujące palety 18, 20 nie są odpowiednie do szybkiego chwytania i mocowania odciętego kawałka drutu 6, a zatem użycie pierścieni narzędziowych 7, 17 przewiduje użycie innego urządzenia mocującego do chwytania i ustawiania odciętego kawałka drutu 6 względem rowków 19, 21 na mocujących paletach 18, 20. Urządzenie mocujące pokazane na fig. 3 odpowiada urządzeniu pokazanemu na fig. 2a do 2c i, jak wspomniano przy opisywaniu tych figur, zawiera stałą szczękę mocującą (nie pokazaną na fig. 3) i ruchome szczęki mocujące 12b zamocowane na dźwigni 22, która jest usytuowana w kierunku promieniowym od zewnątrz na jednym końcu wałka 23, który z kolei jest zamontowany przechylnie w pierścieniu narzędziowym 7.
Na drugim końcu wałka 23 jest zamontowany popychacz, w postaci popychacza krążkowego 15c, umieszczonego na urządzeniu krzywkowym 14, usytuowanym wzdłuż wewnętrznego brzegu pierścienia narzędziowego 7. Między popychaczem krążkowym 15c a pierścieniem narzędziowym 7 znajduje się sprężyna skręcana 24, która jest wstępnie ściśnięta, tak aby stale utrzymywać popychacz w kontakcie z urządzeniem krzywkowym i aby odciągać ruchomą szczękę mocującą 12c od przeciwnej, stałej szczęki mocującej 11c. Ponadto, popychacz wraz z popychaczem krążkowym 15c obraca się na wałku 23, zaś między popychaczem a wałkiem jest zamontowana sprężyna skręcana, przy czym wspomniana sprężyna skręcana jest wstępnie ściśnięta w ten sposób, aby popychała ruchomą szczękę mocującą 12 w stronę przeciwnej nieruchomej szczęki mocującej 11c.
189 925
Zatem urządzenie przesuwające przez większą część zakresu jego ruchu, sztywno przenosi siłę między popychaczem a szczęką mocującą, przy czym sprężyna skręcana 24 pracuje samodzielnie. Natomiast sprężyna udarowa 25, posiadająca stałą sprężyny, która znacznie przewyższa stałą sprężyny dla sprężyny skręcanej 24. Jedynym przeznaczeniem sprężyny udarowej 25 jest zapewnienie, że nacisk między szczękami mocującymi lici 12c oraz odciętym kawałkiem drutu 6 jest ograniczony, ponieważ popychacz może obracać się względem wałka 23 przeciwdziałając sile sprężyny udarowej 25.
Na figurach 4a do 4c pokazano drugi przykład wykonania pierścienia narzędziowego według wynalazku.
Figura 4a przedstawia pierścień narzędziowy 7 z alternatywną konfiguracją urządzenia przesuwającego dla szczęk mocujących. Pierścień narzędziowy 7 jest obracany w kierunku wskazywanym przez strzałkę B. Każda szczęka mocująca urządzenia mocującego jest przesuwana względem pierścienia narzędziowego 7. Szczęki mocujące 26 są umieszczone przesuwnie w równoległej prowadnicy, zaś szczęka mocująca 27 jest zamocowana przechylnie w łożysku w pierścieniu narzędziowym 7. Według wynalazku, dwie szczęki mocujące 26 i 27 mogą być przesuwane osiowo względem osi obrotowej pierścienia narzędziowego 7, zaś charakter ruchu szczęk mocujących 26 i 27 jest ilustrowany przez pięć różnych położeń wykonywanych za pomocą koła zębatego 28, zamontowanego w pierścieniu narzędziowym 7 i współpracującego z listwą zębatą, zamontowaną na szczęce mocującej 26 i pierścieniowego uzębienia na szczęce mocującej 27, przy czym szczęki mocujące 26, 27 mogą być przesuwane przy pomocy tego samego koła zębatego 28.
Jak wynika z fig. 4a, szczęka mocująca 27 jest przesuwana w dół poniżej powierzchni 13 na pierścieniu narzędziowym 7 w tych położeniach, w których fragment drutu 6 jest wprowadzany do pierścienia narzędziowego 7, jak wynika z fig. 4b. Zatem odcięty kawałek drutu 6 może, według wynalazku, zostać wprowadzony w stosunkowo długim czasie bez stykania się ze szczęką mocującą 27.
Jak widać z fig. 4c, koło zębate 28 jest uruchamiane w konsekwencji tego, że na wewnętrznym brzegu pierścienia narzędziowego 7 jest zamontowany popychacz i urządzenie krzywkowe, które w zasadzie, odpowiada urządzeniu pokazanemu na fig. 2b i 2c.
Na figurach 5a do 5c pokazano trzeci przykład wykonania pierścienia narzędziowego według wynalazku. Pierścień narzędziowy 7 ma alternatywną konstrukcję urządzenia przesuwającego ruchomą mocującą szczękę 29. Jak można zauważyć z figur, urządzenie przesuwające zawiera krzywkę 14, zaś pewna liczba ruchomych szczęk 29 jest wychylnie zamocowana na osi, przy czym na każdej osi jest zamontowany popychacz 15, opierający się o krzywkę 14, tak aby przesuwać ruchomą oraz przeciwną, nieruchomą szczękę 31 odpowiednio w położenie zamknięte i otwarte.
Sprężyna ściskająca 30 jest zamontowana tak, że opiera się o popychacz 15 tak, że popycha ruchomą szczękę 29 do położenia zamkniętego, w którym jest ona dociśnięta do nieruchomej przeciwnie położonej szczęki 31.
W ten sposób sprężyna dociskającą 30 dostarcza siły mocowania w celu mocowania wydłużonych korpusów między mocującymi szczękami 29, 31 i dzięki temu nie są potrzebne szczególne regulacje przy produkcji np. gwoździ z drutów o różnych średnicach.
Na figurach 6a i 6b pokazano czwarty przykład wykonania pierścienia narzędziowego według wynalazku, w którym ruchoma szczęka nie jest przesuwana osiowo poniżej powierzchni pierścienia narzędziowego 7, ale jest obracana wokół osi równoległej do osi obrotu pierścienia narzędziowego 7.
Na figurze 7 przedstawiono korzystny przykład wykonania wynalazku, w którym wydłużone korpusy są wprowadzane do pierścienia narzędziowego 7, przy czym środki do wprowadzania wydłużonego korpusu obejmują obrotowe urządzenie tnące, mające dwa tnące cylindry 34 do odcinania wydłużonych korpusów 6 od drutu 35. Od tnących cylindrów 34, wydłużone korpusy 6 są przesuwane między pewną liczbę par obrotowych walców 36. Pary obrotowych walców 36 są obracane w takim kierunku, aby przyspieszały przesuw wydłużonych korpusów 6 do pierścienia narzędziowego 7. Jak można zauważyć z fig. 7, pary obrotowych walców 36 dotykają wydłużone korpusy 6 w jednym punkcie, kiedy wydłużone korpusy 6 są stosunkowo krótkie. Stwarza to problem, gdyż wydłużone korpusy 6 mogą zostać nieprawi189 925 dłowo wstawione do pierścienia narzędziowego 7, a zatem istnieje niebezpieczeństwo powstania poważnych uszkodzeń w gwoździarce.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 7, unika się tego przez zastosowanie powierzchni prowadzącej 37 dla korpusów wydłużonych 6, przy czym powierzchnia prowadząca 37 ma kąt w stosunku do osi obrotu par walców obrotowych 36, który jest różny od 90°, tak więc pary walców obrotowych 36 powodują, że wydłużone korpusy 6 są dociskane i przesuwane po powierzchni prowadzącej 37, a zatem wydłużone korpusy 6 są stabilizowane.
Oczywiście, niniejszy wynalazek może być wykonany w inny sposób niż pokazano w korzystnych przykładach wykonania na rysunkach i opisano powyżej. Zatem wynalazek jest również użyteczny w połączeniu z gwoździarkami wyposażonymi w inne rodzaje urządzeń do cięcia drutu, itd. Odnośnie szczęk mocujących, mo^ą mieć one również inną, konfigurację niż pokazano tutaj, ale taką, że schemat ich ruchu zawiera przynajmniej składową osiową lub promieniową ruchu.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pierścień narzędziowy do mocowania wydłużonych elementów w urządzeniu typu gwoździarki i do wykonywania łbów na korpusach, wspomnianych wydłużonych elementów przy czym wspomniany pierścień narzędziowy posiadający oś obrotu, zewnętrzny obwód powierzchnię, która jest usytuowana prostopadle do wspomnianej osi obrotu, zawiera pewną liczbę urządzeń mocujących, w których są umieszczane i nietrwale mocowane korpusy i są umieszczane w równych odstępach na obwodzie pierścienia narzędziowego, przy czym każde ze wspomnianych urządzeń mocujących zawiera dwie szczęki mocujące, z których każda ma powierzchnię mocującą, przy czym przynajmniej jedna z dwóch szczęk mocujących jest ruchoma, ponieważ jest zamocowana w urządzeniu przesuwnym, które jest tak skonfigurowane, że ruchoma szczęka mocująca jest zamocowana przesuwanie do i od przeciwnie położonej szczęki mocującej w położeniu zamkniętym lub otwartym odpowiednio, znamienny tym, że wspomniane urządzenie przesuwające jest tak skonfigurowane, że usuwa ruchomą szczękę mocującą (12, 27, 29, 32) w położeniu otwartym całkowicie z rejonu sprzed powierzchni mocującej przeciwnej szczęki (11, 26, 31, 33), gdzie znajduje się w położeniu zamkniętym.
  2. 2. Pierścień narzędziowy według zastrz. 1, znamienny tym, że przeciwnie położona szczęka mocująca (11, 26, 31, 33) jest nieruchomo przymocowana do pierścienia narzędziowego (7), który jest zamontowany obrotowo w takim kierunku, że ruchoma szczęka mocująca (12, 27, 29, 32) w każdym urządzeniu mocującym jest ustawiona naprzeciwko nieruchomo zamocowanej, przeciwnie położonej szczęki mocującej (11,26, 31, 33).
  3. 3. Pierścień narzędziowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w urządzeniu mocującym są umieszczone i mocowane wydłużone korpusy (6) tak, że wydłużone korpusy (6) są umieszczone całkowicie lub częściowo naprzeciwko tej powierzchni (13) pierścienia narzędziowego (7), która jest ustawiona w zasadzie całkowicie prostopadle do osi obrotu i w zasadzie, w kierunku promieniowym, wewnątrz, od strony osi obrotu pierścienia narzędziowego (7), zaś za pomocą urządzenia przesuwającego jest przemieszczana ruchoma szczęka mocująca (12, 27, 29, 32) całkowicie lub częściowo w kierunku, który jest w jednej osi z osią obrotu pierścienia narzędziowego (7).
  4. 4. Pierścień narzędziowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ruchoma szczęka (12, 27, 29, 32) jest przemieszczana całkowicie lub częściowo w kierunku promieniowym w stosunku do osi obrotu pierścienia narzędziowego (7).
  5. 5. Pierścień narzędziowy według zastrz. 3, znamienny tym, że każde urządzenie przesuwające w pierścieniu narzędziowym (7) zawiera wałek (23), który jest umieszczony obrotowo w pierścieniu narzędziowym (7), zaś ruchoma szczęka mocująca (12, 27, 29, 32) jest zamontowana na dźwigni (22), która jest przymocowana do wałka (23) urządzenia przesuwającego i jest usytuowana w kierunku promieniowym na zewnątrz od niego natomiast obrotowy wałek (23) jest wyposażony również w popychacz (15).
  6. 6. Pierścień narzędziowy według zastrz. 5, znamienny tym, że między wałkiem (23) w urządzeniu przesuwającym a pierścieniem narzędziowym (7) jest umieszczona sprężyna (24Χ przy czym siła sprężyny (24) stale wpływa na urządzenie przesuwające, starając się obrócić je w taki sposób, że ruchoma szczęka mocująca (12, 27, 29, 32) jest przemieszczana w położenie zamknięte.
  7. 7. Pierścień narzędziowy według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że oś obrotu obrotowego wałka (23) urządzenia przesuwającego jest usytuowana w kierunku promieniowym wewnątrz, w stronę osi obrotu pierścienia narzędziowego (7).
    189 925
  8. 8. Pierścień narzędziowy wedługzastrz.2, znamienny tym, ze nieruchomo pmymocowana szczęki mraująai (11, 26, 31, 33) mi prwiurzahmię mraująaą, która just zwróama w kiurunku rbrrtu piurśaiunia narzędzirwurr (7), zaś ruahrma szazęka mraująaa (12, 27, 29, 32) ma prwiurzahnię mreująaą, która w prłrżuniu zamkniętym just zwróarna w stronę niuruahrmr przymrarwanuj szazęki mreująauj (11, 26, 31, 33).
PL99343285A 1998-04-03 1999-03-31 Pierścień narzędziowy do mocowania wydłużonych elementów w urządzeniu typu gwoździarki PL189925B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK48198 1998-04-03
PCT/DK1999/000197 WO1999051377A1 (en) 1998-04-03 1999-03-31 A tool ring and a nail machine comprising such tool ring

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343285A1 PL343285A1 (en) 2001-08-13
PL189925B1 true PL189925B1 (pl) 2005-10-31

Family

ID=8094045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99343285A PL189925B1 (pl) 1998-04-03 1999-03-31 Pierścień narzędziowy do mocowania wydłużonych elementów w urządzeniu typu gwoździarki

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6520860B1 (pl)
EP (1) EP1091817B1 (pl)
JP (1) JP2002510556A (pl)
KR (1) KR100556270B1 (pl)
CN (1) CN1166470C (pl)
AT (1) ATE245501T1 (pl)
AU (1) AU750124B2 (pl)
BR (1) BR9909929A (pl)
CA (1) CA2327343C (pl)
CZ (1) CZ298602B6 (pl)
DE (1) DE69909796T2 (pl)
DK (1) DK1091817T3 (pl)
ES (1) ES2203085T3 (pl)
ID (1) ID27273A (pl)
NO (1) NO318711B1 (pl)
NZ (1) NZ507409A (pl)
PL (1) PL189925B1 (pl)
RU (1) RU2217259C2 (pl)
TR (1) TR200002884T2 (pl)
WO (1) WO1999051377A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6884176B2 (en) * 2003-05-22 2005-04-26 Enkotech A/S Securing holding jaws on a tool ring for a nail machine
US8998733B2 (en) 2011-04-22 2015-04-07 Zeus Techno Inc Method and apparatus for manufacturing nails
CN103252429A (zh) * 2012-07-16 2013-08-21 湖北博士隆科技有限公司 双工位封闭式铆钉机用穿越式转移装置
KR101365175B1 (ko) 2012-12-10 2014-03-14 강릉원주대학교산학협력단 침재 제조장치
CN103350166A (zh) * 2013-06-17 2013-10-16 马鞍山市玉龙金属制品(集团)有限公司 智能化高速制钉机
CN107824721B (zh) * 2017-12-06 2023-09-26 天津兴美机械设备有限公司 鱼钩线材中切机
KR102001456B1 (ko) 2019-06-07 2019-07-17 주식회사 제우테크노 못 롤링기의 못 가이드
KR102036811B1 (ko) 2019-08-27 2019-10-25 주식회사 제우테크노 못 롤링기의 못 투입장치
US11413679B2 (en) * 2019-09-05 2022-08-16 Enkotec A/S Long-life die for the manufacturing of elongate bodies
KR102461429B1 (ko) 2022-07-14 2022-11-01 주식회사 제우테크노 못 제조기의 강선 고속 피딩장치

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2917756A (en) 1956-04-23 1959-12-22 Gerald S Stearns Method and apparatus for progressively compressing the end portion of a wire to forma nail
US3222702A (en) * 1961-10-02 1965-12-14 Sundstrand Corp Machine for slotting screw heads
SU379119A1 (ru) 1971-04-20 1986-06-30 Экспериментальный научно-исследовательский институт кузнечно-прессового машиностроения Автомат дл высадки гвоздей
DK143935C (da) * 1978-02-23 1982-04-19 Nordiske Kabel Traad Maskine til fremstilling af hoveder paa et skaft,saasom soem eller skruer
DK163111C (da) * 1986-04-24 1992-06-22 Nordiske Kabel Traad Vaerktoejsringpar og fremgangsmaade til fremstilling heraf samt holdevaerktoej til brug ved udoevelse af fremgangsmaaden
DE3785220T2 (de) * 1987-10-23 1993-09-23 Enkotec As Ringfoermiges werkzeug, verfahren zur herstellung und haltewerkzeug fuer dessen verwendung bei der durchfuehrung dieses verfahrens.
SU1645056A1 (ru) 1989-04-18 1991-04-30 Завод Кузнечно-Прессового Оборудования Им.В.В.Куйбышева Механизм зажима гвоздильного автомата
US5081732A (en) * 1991-02-25 1992-01-21 Steinhilber Wilhelm A Rotary heading machine
US5651739A (en) * 1995-03-10 1997-07-29 Encotech A/S Machine for forming a head on a shank, such as a nail
US5833543A (en) * 1997-03-18 1998-11-10 Ming Liau Co., Ltd. Apparatus for forming a slot in a headless screw

Also Published As

Publication number Publication date
KR100556270B1 (ko) 2006-03-03
TR200002884T2 (tr) 2001-01-22
KR20010034729A (ko) 2001-04-25
RU2217259C2 (ru) 2003-11-27
ES2203085T3 (es) 2004-04-01
WO1999051377A1 (en) 1999-10-14
CA2327343A1 (en) 1999-10-14
NO318711B1 (no) 2005-05-02
CZ20003637A3 (cs) 2001-07-11
DE69909796T2 (de) 2004-07-15
CA2327343C (en) 2008-07-29
EP1091817A1 (en) 2001-04-18
US6520860B1 (en) 2003-02-18
DE69909796D1 (de) 2003-08-28
PL343285A1 (en) 2001-08-13
ATE245501T1 (de) 2003-08-15
DK1091817T3 (da) 2003-09-01
EP1091817B1 (en) 2003-07-23
CN1301201A (zh) 2001-06-27
ID27273A (id) 2001-03-22
AU2922299A (en) 1999-10-25
NO20004957L (no) 2000-11-24
AU750124B2 (en) 2002-07-11
CZ298602B6 (cs) 2007-11-21
NO20004957D0 (no) 2000-10-02
JP2002510556A (ja) 2002-04-09
BR9909929A (pt) 2000-12-26
NZ507409A (en) 2002-09-27
CN1166470C (zh) 2004-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL189925B1 (pl) Pierścień narzędziowy do mocowania wydłużonych elementów w urządzeniu typu gwoździarki
US6347455B2 (en) String trimmer head
US7540448B2 (en) Chuck for roller-cutting and winding machine
CA1059858A (en) Machine for paring vegetables or fruits
DE2526047A1 (de) Umlaufende foerdervorrichtung an einer einwickelmaschine
JP2017122421A5 (pl)
EP1264681B1 (en) Bead holder assembly and method of holding and positioning a tire bead
MXPA01005444A (es) Una maquina de clavos y una herramienta circular y accesorio para asegurar las mordazas de retencion para esta maquina.
US20060127519A1 (en) Belt and tread drum
JPH0679615A (ja) ホーニングマンドレル
RU2000127747A (ru) Станочная обойма и станок для изготовления гвоздей, содержащий эту станочную обойму
EP2094570B1 (de) Trockenrevolver für zigarettenpackungen
US11867490B2 (en) Portable machine for connecting chain links and ammunition
CN110382149A (zh) 刀具头和带有刀具头的刀具系统
US5651739A (en) Machine for forming a head on a shank, such as a nail
RU2718033C1 (ru) Разделительный узел для резки листовых материалов на полосы
RU2555285C2 (ru) Устройство для отделения узких полос разделенной в продольном направлении полосы, в частности полосы металла
JPS6232792Y2 (pl)
JPS6010879B2 (ja) 筒状体切断機における切断刃作動装置
JP4403523B2 (ja) 工具搬送装置
SU982854A1 (ru) Поводковое устройство
JPS59118397A (ja) 筒状体の輪状切断機

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120331